Aktuální léčba pneumonie u dospělých

Pneumonie (pneumonie) je akutní patologický stav, vedoucí k infekčním zánětlivým procesům v dolních dýchacích cestách (alveoly, bronchioly). Onemocnění se může rozvinout v každém věku, často postihuje imunokompromitované pacienty. Léčba pneumonie u dospělých musí být pod dohledem specialisty, s použitím účinných léků. Nezávislý výběr léků je nepřijatelný - negramotně prováděná léčba je plná rozvoje závažných komplikací a dokonce i smrti pacienta.

Příčiny onemocnění

Hlavním důvodem vzniku pneumonie je aktivace bakterií v lidském těle:

 1. Pneumokoky (40-60% případů).
 2. Hemofilní tyčinky (5-7%).
 3. Enterobakterie, mykoplazma (6%).
 4. Staphylococcus (až 5%).
 5. Streptokoky (2,5-5%).
 6. E. coli, legionella, protea (od 1,5 do 4%).

Vzácně je patologie způsobena chlamydií, chřipkovými viry, papagrippa, herpesem, adenoviry, plísňovými infekcemi.

Faktory, které zvyšují riziko vzniku pneumonie u dospělých, jsou oslabená imunita, časté stresy a nedostatečná výživa spojená s nedostatečným příjmem ovoce, zeleniny, čerstvých ryb a libového masa. Časté nachlazení, které může způsobit chronickou infekci a špatné návyky (kouření, alkoholismus), je schopné vyvolat nemoc.

Typy pneumonie

V závislosti na etiologii může být pneumonie:

 • virové;
 • houbové;
 • bakteriální;
 • mykoplazma;
 • smíšené.

Nejběžnějším typem onemocnění je pneumonie získaná v komunitě. Nemocnice (nozokomiální) se vyvíjí do 3 dnů od pobytu pacienta v nemocnici. Aspirace je schopna projevit se vniknutím do úst dýchacích cest obsahu úst, nosohltanu a žaludku.

V závislosti na povaze patologie je klasifikován jako akutní, chronický, atypický. Lokalizací může být pneumonie levá, pravostranná, jednostranná, oboustranná. Podle závažnosti - lehká, střední, závažná.

Častými příznaky různých typů pneumonie jsou suchý kašel, horečka, slabost, bolest v hrudní kosti. Jak choroba postupuje, pacient začíná pociťovat úzkost spojenou s nedostatkem vzduchu, cítí bolest svalů, únavu. V některých případech cyanotické (modré) rty a nehty.

Diagnostika pneumonie

Pro diagnózu, podrobné vyšetření pacienta. Specialista se nutně uchyluje k následujícím metodám:

 1. Naslouchání dýchání se stetoskopem.
 2. Měření tělesné teploty.
 3. Radiografie hrudníku.
 4. Analýza sputa.
 5. Obecná a biochemická analýza krve.

Základem diagnózy zánětu plic je průchod rentgenového snímku pacienta. Tento typ zkoušky se provádí převážně v přímé projekci, někdy v boku. Metoda umožňuje nejen stanovit diagnózu a zjistit možné komplikace, ale také zhodnotit účinnost léčby. Z tohoto důvodu by mělo být v procesu léčby rentgenové záření prováděno opakovaně.

Kromě uvedených diagnostických opatření může existovat potřeba počítačové tomografie a bronchoskopie. Aby se vyloučila přítomnost rakoviny plic nebo tuberkulózy, studie pleurální tekutiny.

Antibiotická léčba pneumonie

Základem léčby pneumonie je léčba antibiotiky. Volba konkrétního léku závisí na typu patogenního patogenu. Tradičně pulmonologové předepisují následující typy léků:

 • přírodní a syntetické peniciliny (v případech, kdy je onemocnění způsobeno pneumokoky, stafylokoky);
 • cefalosporiny (proti E. coli, gram-negativní bakterie);
 • tetracykliny působící během vývoje infekčních procesů;
 • makrolidy, které pomáhají rychle vyléčit pneumonii vyvolanou mykoplazmou;
 • fluorochinolony, zaměřené na boj proti bakteriální pneumonii.

Antibiotika proti pneumonii může být předepsána pouze lékařem. Vezměte je ve stejnou denní dobu, po stejném počtu hodin, přesně dodržujte dávkování a dobu trvání kurzu. V prvních dnech léčby je lůžko převážně indikováno pro pacienty.

Při léčbě těžké pneumonie se stávají účinnými karbapenemy. Pacientům mohou být předepsány léky s názvy jako Tienam, Invans, Aquapenem.

Penicilinové přípravky

Mezi peniciliny se nejčastěji předepisují:

Ampicilin je lék na pneumonii, podávaný převážně intramuskulárně nebo intravenózně. Tento způsob podávání umožňuje urychlit pronikání účinné látky do tkání a tělních tekutin. Intramuskulární injekce se provádí každé 4 až 6 hodin v dávce stanovené lékařem. U dospělých je jednorázová dávka 0,25–0,5 g, denní dávka je 1–3 g. Při závažném průběhu onemocnění se zvyšuje na 10 g denně (maximálně - maximálně 14 g). Délka kurzu je určena odborníkem individuálně.

Amoxicilin může být podáván ve formě tablet nebo injekcí. Uvnitř léku se užívá třikrát denně. Nejčastěji je dospělým předepsáno 500 mg léku najednou. V případě komplikovaného průběhu infekce se doporučuje pít 0,75-1 g Amoxicilinu třikrát za 24 hodin. Intramuskulární injekce 1 g antibiotika dvakrát denně, intravenózně - 2-13 g denně.

Amoxiclav obsahuje 2 účinné látky - polosyntetický penicilin amoxicilin a kyselinu klavulanovou. V závislosti na závažnosti patologického procesu jsou dospělým předepsány perorálně 250 (+125) -875 (+125) mg léčiva dvakrát nebo třikrát denně. Zavedena 1, 2 g (+200 mg) s intervaly 6-8 hodin.

Intramuskulární nebo intravenózní podání léků pacientům s pneumonií by mělo být prováděno ve sterilním prostředí, v kompetentním poskytovateli zdravotní péče.

Léčba léky cefalosporiny

Z počtu cefalosporinů se léčba často provádí pomocí:

Cefalexin se užívá ve formě tablet nebo tobolek. Lék je opilý půl hodiny před jídlem, na 0, 25-0, 5 g, takže 6 hodin přestávky. U pneumonie se lék užívá čtyřikrát denně.

Ceftriaxon se používá různými způsoby - intramuskulárně, kapáním, intravenózně. Denní dávka pro dospělé je 1 až 2 g. Pro závažný průběh onemocnění se zvyšuje na 4 g. Léčba tímto antibiotikem trvá 5 až 14 dní.

Cefepime je předepsán pro intramuskulární injekce během vývoje mírné až střední pneumonie. V tomto případě se ukázalo, že dospělí zavedou 0, 5-1 g antibiotika v 12-hodinových intervalech. Pokud je pneumonie klasifikována jako závažná, dávka se zvyšuje na 2 g dvakrát denně.

Tetracykliny a makrolidy

Tetracykliny s pneumonií se používají méně často než peniciliny a cefalosporiny. To je způsobeno jejich schopností hromadit se v tkáních těla, jakož i způsobovat značné množství vedlejších účinků.

Pro léčbu pneumonie u dospělých se používá tetracyklin nebo doxycyklin. Tablety tetracyklinu se vypijí čtyřikrát denně v množství 0,5 g. Léčba tímto lékem trvá nejméně 7 dní. Doxycyklin může být podáván orálně nebo intravenózně. Maximální denní dávka tablet (tobolek) je 300-600 mg. Intravenózně denně můžete zadat maximálně 300 mg antibiotika. Trvání léčby závisí na intenzitě zánětlivého procesu.

Makrolidy používané při léčbě pneumonie zahrnují:

Erytromycin se podává intravenózně, 1-4 g denně, rozdělený do 4 dávek. Lék v pilulce brát 250 mg 4 krát denně, s 6-hodinovými přestávkami.

Clarithromycin pít 250 mg-1 g dvakrát během 24 hodin. Pokud lékař považuje za nezbytné podat lék intravenózně, podává se dvakrát denně 500 mg antibiotika.

Sumamed - pilulky na pneumonii, které se užívají jednou denně. Průměrná dávka je 500 mg (1 tableta). Při nekomplikovaném zánětu plic trvá léčba tímto lékem 3-5 dní.

Princip léčby fluorochinolony

Použití fluorochinolonů může účinně léčit pneumonii způsobenou E. coli nebo legionellou. Tento typ antibiotika má schopnost proniknout hluboko do postižené tkáně, nezpůsobuje rezistenci patogenů.

Léčba bakteriální pneumonie u dospělých je často prováděna se jmenováním:

 • Ciprofloxacin (perorálně - 250 - 500 mg dvakrát denně, intravenózně - 200 - 400 mg dvakrát během 24 hodin);
 • Ofloxacin (200-800 mg 2x denně).

Trvání léčebného postupu je určeno individuálně. V průměru trvá léčba 1-2 týdny.

Vedlejší účinky antibiotik a běžných kontraindikací

Léčba antibiotiky může vyvolat nežádoucí účinky ve formě poruch trávení, neurotoxických reakcí, vaginální kandidózy, alergických reakcí, anafylaktického šoku. Penicilinové přípravky, makrolidy a cefalosporiny vykazují nejmenší stupeň toxicity, v důsledku čehož se při léčbě pneumonie volí hlavně ve prospěch těchto léčiv.

Přímé kontraindikace použití určitého antibiotika je individuální intolerance jeho složení. Většina antibakteriálních látek je navíc kontraindikována v období těhotenství a připoutání dítěte k prsu. U těhotných a kojících pacientů s diagnostikovanou pneumonií, kteří potřebují léčbu antibiotiky, může být léčba prováděna za použití nejškodlivějších léků. Patří mezi ně antibakteriální látky, které jsou zařazeny do kategorie B podle stupně nebezpečnosti.

Pomocné léky proti pneumonii

Kromě antibiotik se doporučuje léčit pneumonii pomocí adjuvans. Mezi dalšími léky se často používají:

 1. Expektoranty a bronchodilatátory (Herbion, Pertussin sirup, Salbutamol spray).
 2. Antipyretická léčiva (Paracetamol, Aspirin, Ibuprofen).
 3. Vitaminové komplexy s vysokým obsahem vitamínů A, C, skupiny B (Supradin, Duovit, Complivit).

Pro pacienty, kteří tolerují syntetické drogy, se stává homeopatie důležitou. Mezi těmito fondy poskytují největší účinnost Aconite, Brionia, Belladonna, Sanguinaria, Arsenicum Yodatum. Léčit pacienta těmito léky by měl být v souladu s jeho ústavním typem.

Komplexní léčba pneumonie

Jak léčit pneumonii (pneumonii), která je špatně vyřešena působením antibakteriálních léčiv - tato otázka je zajímavá nejen pro pacienty, ale i pro lékaře.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Podle výzkumu provedeného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) ve 21. století se většina bakterií vyvinula rezistence na stávající antibiotika. Nové skupiny antimikrobiálních látek nebyly vyvinuty, takže je stále obtížnější je léčit. V této souvislosti je důležité hledat alternativní metody a léky, jak se zbavit pneumonie.

Pneumonie je provokována širokou škálou patogenů, od bakterií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky) až po viry (chřipka, parainfluenza, pc-virus). Nejnebezpečnější prognostické zánětlivé změny v plicích, způsobené parazitem v mykoplazmě dýchacích cest, chlamydií, herpesu a parainfluenza. Pro ně byste měli zvolit kombinovaný léčebný režim, který nepřinese požadovaný účinek se slabou imunitou u lidí.

V takové situaci, jaký lék neplatí, mikroorganismy se k němu rychle vyvíjejí. Doporučení amerických lékařů na několik let směřovala k prevenci globálního užívání antibiotik. „Zní to alarm“ a obávají se konce éry antibakteriálních léků, které ztrácejí svou účinnost při léčbě pneumonie.

Zásady správné terapie

Správná léčba pneumonie by měla být založena na:

 1. Odstranění příčiny;
 2. Eliminace zánětlivého ohniska;
 3. Symptomatická léčba.

Etiologická terapie je založena na použití antibiotik nebo antivirotik, ale tento přístup není vždy racionální.

Zánět je eliminován použitím léků ke snížení teploty, protizánětlivých léků, konzumace velkého množství tekutiny.

Symptomatická léčba onemocnění zahrnuje použití vykašlávacích léků (ke zlepšení výtoku sputa, normalizaci mukociliární clearance, obnovení funkčnosti průdušek, zmírnění alergických komplikací).

K řádnému léčení pneumonie je nutná předběžná diagnóza stavu pacienta pomocí rentgenového záření, úplného krevního obrazu a stanovení dýchací kapacity.

Aby bylo zajištěno, že léčebný postup má nejvyšší kvalitu, měla by být léčba zahájena co nejdříve po zjištění symptomů onemocnění.

Časné příznaky nemoci

Příznaky jako kašel, rýma a sputum vykazují nejen akutní respirační virové infekce (ARVI). Mohou být projevem bakteriální pneumonie. Pro přesnou diagnózu je třeba věnovat pozornost dalším projevům patologie:

 • Dyspnoe s porážkou plicní tkáně indikuje rozsáhlou zánětlivou lézi;
 • Zvýšení tělesné teploty o více než 2 dny s největší pravděpodobností indikuje bakteriální pneumonii;
 • Bolest na hrudi se objevuje v důsledku snížení respirační kapacity plic, což vede ke zvýšenému stresu na srdci.

Na základě výše uvedených příznaků můžete podezírat patologii sami a okamžitě se poradit s lékařem. Specialista doplní diagnózu perkusí (studie o propustnosti zvuku hrudníku), auskultaci (poslech dechu fonendoskopem) a předepíše nezbytné klinické a diagnostické metody výzkumu.

Účinná patogenetická léčba

Patogenetická léčba je zaměřena na odstranění změn v dýchacích cestách vyvolaných pneumonií. Existuje několik forem onemocnění, klasifikovaných podle velikosti patologických ložisek:

 1. Focal - proces je lokalizován v jednom nebo více alveolech;
 2. Segmentální - postihuje celý segment, skládající se z mnoha alveolárních lobulů;
 3. Lobar - zánět celého laloku plic;
 4. Krupous - totální porážka plicních polí na obou stranách.

Každá forma je charakterizována specifickými změnami v plicní tkáni. V klasifikačním seznamu jsou uspořádány podle závažnosti. Fokální pneumonie na rentgenu je reprezentována malými ložisky (asi 1 cm), proto nezpůsobuje vážné poruchy v lidském těle. Pokud však není včas vyléčen, je možný přechod na segmentovou formu, při které je postižena významnější část plic.

Patogenetická léčba pneumonie, postihující pravou i levou plic (lobarovou formu), vyžaduje umístění pacienta do plicní nemocnice nebo jednotky intenzivní péče, protože nemoc je obtížná.

Symptomatické léky používané při léčbě pneumonie:

 • Antipyretika - aspirin, paracetamol, ibuprofen;
 • Mukolytika (ředění sputa) - Ambroxol, bromhexin, kořen lékořice, ACC.

Další prostředky jsou vybrány individuálně v každém případě po vyšetření pacienta lékařem. Jaké cesty to platí, přečtěte si níže.

Antibiotika proti bakteriální infekci

V případě bakteriálního zánětu plic se má časté doporučení lékařů léčit antibiotiky za použití kombinovaného režimu. Účinnost terapie vzrůstá po bakteriologickém testu na citlivost antibiotika na původce onemocnění.

Jedná se o odběr sputa pro výsev. Po růstu kolonií bakterií jsou vedle nich umístěny disky s různými antibiotiky. V blízkosti těch mikroorganismů, které jsou citlivé na léčivo, se zastaví růst kolonií. Pro bakteriální zánět dýchacích cest jsou tedy vybírány účinné léky. Bohužel, v případě virové etiologie pneumonie není tato metoda použitelná.

Metoda se zdála být dokonalá, ale nebyla široce rozšířena. To je způsobeno významnou nevýhodou - pěstování kolonií trvá asi 2 týdny. Pokud během této doby nedojde k žádnému ošetření, mikroorganismy zničí plicní tkáň.

Bez včasné terapie je obtížné se nejen zbavit pneumonie, ale také zachránit život pacienta. Výsledkem je, že etiotropní léčba je předepsána bezprostředně po detekci pneumonického fokusu na rentgenovém snímku a zahrnuje použití širokospektrálních antibakteriálních činidel (cefalosporin). Je to tento přístup k léčbě onemocnění u nás, ale doporučení WHO naznačují důležitost testu citlivosti na antibiotika u protrahovaných forem pneumonie.

Vlastnosti etiotropní léčby pneumonie antibiotiky: t

 • Krok terapie - dvoustupňový předpis léků;
 • Po krátkou dobu přejít z intramuskulárního nebo intravenózního podání léčiva na orální (ústy);
 • Pro pacienty mladší 60 let bez doprovodné patologie - doporučení WHO - Makrolidová nebo penicilinová antibiotika;
 • Pacienti s fokální nebo segmentální pneumonií po 60 letech s komorbiditami by měli být léčeni cefalosporiny nebo aminopeniciliny (chráněnými b-laktamem). Léčba se provádí v nemocnici, aby se zabránilo opětovné infekci;
 • Pro komplikované nebo těžké lobarové pneumonie by měly být použity fluorochinolony (ciprofloxacin, ofloxacin). Test citlivosti na antibiotika je stanoven ihned po přijetí do nemocnice.

Co dělat s komplikovanou pneumonií

Doporučení pro léčebné režimy komplikovaných forem pneumonie mezinárodními zdravotnickými institucemi vyžadují detoxikační terapii. Na pozadí patogenetických změn v plicích se v krvi objevují toxické látky, což ovlivňuje i další tkáně. Čištěním krevního oběhu je možné zabránit poškození vnitřních orgánů.

Detoxikaci lze provádět pomocí specializovaného vybavení („umělá ledvina“) nebo intravenózní infuzí roztoků.

Chcete-li se zbavit komplikací, doporučujeme následující léky a postupy:

 • Hemodez - čištění krve toxinů pomocí speciálního vybavení;
 • Antihistaminika - tavegil, diphenhydramin, ketotifen;
 • Restaurační prostředky - tinktura ženšenu, eleutherococcus, viferon, groprinosin;
 • Srdeční glykosidy jsou nezbytné v přítomnosti patologických změn v srdci.

Fyzioterapeutické procedury pomáhají obnovit ventilační kapacitu plicní tkáně a omezují zánětlivé změny v ní.

Aktuální doporučení WHO

Existují současná doporučení Světové zdravotnické organizace týkající se správnosti léčby pneumonie v domácích a lůžkových podmínkách. Obzvláště důležité je jejich dodržování v případě poškození laloku plicní tkáně, které může v krátké době způsobit smrt.

Doporučení WHO rychle se zbavit pneumonie:

 • Pokud je nemožné, aby pacient zůstal v nemocnici, je možné se zbavit nemoci doma. Provádí se pod neustálým dohledem lékaře a pravidelných krevních testů;
 • Důležitým principem pro účinnou terapii onemocnění je šetrný režim. Pomáhá urychlit obnovu aktivací vlastních sil těla. Vhodnost úsporného režimu je také způsobena přítomností vedlejších účinků v antibakteriálních činidlech;
 • Použití antibiotik pro pneumonii vyžaduje opatrnost a dodržování dlouhých léčebných postupů. V opačném případě budou mikroorganismy vyvíjet odpor a bude obtížnější se jich zbavit;
 • Po uvolnění pacienta nedochází k zotavení. To je způsobeno pouze zlepšením zdravotního stavu, kdy se zastaví reprodukce patogenů. Pokud nedokončíte léčebný cyklus, zánětlivý proces se projeví novou silou;
 • Pokud jde o teplotní reakci, doporučení odborníků jsou následující: pomáhá tělu vyrovnat se s patologií rychleji zrychlením metabolismu, pokud nezvýší více než 38,5 stupně. Taková teplotní reakce by neměla být "sestřelena" bez naléhavé potřeby;
 • Pacientská plicní tkáň je považována za citlivou na poškození. Při použití antibiotik a sulfonamidů může být rychle ovlivněn, proto je nutné kontrolovat dynamiku terapie radiografií plic ve dvou projekcích (přední a boční);
 • Jakákoliv léčba plicních onemocnění vyžaduje přesné dodržování dávek léků. Aby se zabránilo poklesu koncentrace léčiva v patologickém zájmu, farmaceutický průmysl pečlivě vyvinul dávkování, které je specifikováno v pokynech výrobce;
 • Léky na předpis ve vysokých dávkách by měly být zdůvodněny. Mělo by být zřejmé, že způsobí částečnou destrukci tkáně. Nicméně, s hrozbou pro život pacienta, jeden musí vybrat si méně zla.

Analyzovat výše uvedená doporučení týkající se způsobů a metod léčby pneumonie, je těžké si představit, jak tyto mechanismy mohou být prováděny doma. Lékaři to však musí udělat, protože život člověka je na stupnicích.

Který lékař léčí symptomy

Moderní léčba pneumonie doma vyžaduje od lékaře mnoho praktických zkušeností. Domácí terapie má své výhody a nevýhody:

 1. V závislosti na odpočinku na lůžku je člověk v pohodlnějším prostředí pro něj;
 2. Příbuzní a lékař by měli sledovat nejmenší změny v lidském stavu;
 3. Je nutné průběžně sledovat krevní tlak;
 4. Zhoršení stavu vyžaduje povinnou hospitalizaci;
 5. Duševní vzrušení pacienta indikuje toxické poškození mozku. V takové situaci je nutné okamžitě diagnostikovat patologii plic a mozku;
 6. V místnosti, kde se osoba nachází, je zajištěna stálá dodávka čistého vzduchu, takže místnost je větrána několikrát denně.

Průběh domácí terapie pneumonie je poněkud delší než léčba lůžkem.

Významnou výhodou léčby pneumonie doma je možnost organizování racionální a správné výživy. Pacientské jídlo by mělo být nízkokalorické s omezením příjmu sacharidů.

V prvních dnech na pozadí průběhu antibakteriální léčby klesá chuť pacienta. Netrvejte na jídle. Jeho strava v této době se skládá z ovoce a zeleniny. V budoucnu můžete přidat kuřecí vývar a přírodní šťávy.

Léčba může také zahrnovat lidové metody. Slavný mléčný nápoj s malinami a medem, šípkovým čajem - tyto metody mají právo na existenci, protože byly testovány praktickými zkušenostmi tradičních léčitelů již několik století. Jejich použití by mělo být projednáno s lékařem.

Diagnostika a léčba ve zdravotnických zařízeních

Při léčbě pneumonie ve zdravotnickém zařízení byste se měli nejprve obrátit na místního lékaře. Jak bude lékař diagnostikovat pneumonii:

 • Zkontrolujte pacienta;
 • Proveďte bicí nástroje (klepání prstem na hrudník);
 • Naslouchá dechu s fonendoskopem (auskultace);
 • Přiřaďte radiografii hrudníku;
 • Proveďte laboratorní testy.

Po obdržení výsledků klinických a instrumentálních metod výzkumu terapeut stanoví diagnózu a určí závažnost onemocnění.

S mírným stupněm pneumonie bude terapeut nezávisle léčit pacienta. Pokud má osoba středně závažnou nebo závažnou pneumonii, bude zaslána na konzultaci s plicním lékařem, který ho pošle na oddělení plicního oddělení pro hospitalizaci. To je nezbytné pro zajištění umělého dýchání (v případě selhání dýchání).

Tak může být pneumonie léčena doma i v nemocnici. V každém případě by měl být průběh léčby komplexní a založený na doporučeních WHO.

Jak léčit pneumonii doma

✓ Článek ověřený lékařem

Zánět plic je patologický zánětlivý proces, který má obvykle infekční povahu a postihuje plicní tkáň, která pokrývá stěny orgánu a alveol. Malé vesikuly se nazývají alveoly, z nichž jedna je spojena s alveolárním průběhem. Podílí se na poskytování respiračních funkcí a provádějí výměnu plynu v kapilárách plicní tkáně, takže jejich zánět vede k zhoršenému dýchání a bolestivým pocitům při vdechování a výdechu.

Pneumonie (obecný termín, který odkazuje na jakýkoliv zánět plicní tkáně) je obvykle způsobena viry nebo patogenními bakteriemi. Se špatnou léčbou existuje riziko závažných komplikací, jako je plicní absces, meningitida nebo pleurální léze, takže v závažných případech je pacient hospitalizován v nemocnici infekčního onemocnění. Pokud pacient odmítne hospitalizaci a chce se léčit doma, je důležité dodržovat všechna doporučení a jmenování odborníků. Před použitím tradičních lékařských předpisů byste se také měli poradit se svým lékařem, protože někteří z nich mohou mít kontraindikace.

Jak léčit pneumonii doma

Jak pochopit, že člověk má pneumonii?

Pneumonie má ve většině případů spíše charakteristický průběh, doprovázený typickými symptomy, ale pouze lékař může provést správnou diagnózu. Pro diagnostiku zánětlivého procesu v plicích může být vyžadována diferenciální diagnóza - soubor vyšetření k vyloučení patologií s podobným klinickým obrazem. Může to být bronchitida, pohrudnice, plicní kandidóza nebo tuberkulózní infekce.

Doma je diagnóza téměř nemožná, ale u některých příznaků je možné určit přibližnou lokalizaci patologického procesu a včas vyhledat lékařskou pomoc.

Hlavní příznaky pneumonie

Mezi příznaky patří:

 • obecné známky intoxikace (bolest hlavy, špatná chuť k jídlu, slabost);
 • suchý, napjatý kašel;
 • bolest na hrudi, která zvyšuje intenzitu při inhalaci nebo kašlání;
 • zvýšení teploty;
 • dušnost, dušnost;
 • zvýšená tepová frekvence (nad 90 úderů za minutu);
 • bledost kůže obličeje a končetin;
 • známky cyanózy (cyanóza kůže a sliznic rtů);
 • nazální kongesce;
 • rýma.

Stav plic u pneumonie

V některých případech je pneumonie doprovázena poklesem krevního tlaku. Pro zvážení hypotenze jako izolovaného symptomu pneumonie je nemožné, ale ve spojení s kašlem, bolestí v hrudní kosti a dalšími projevy, nízký tlak doplňuje klinický obraz charakteristický pro toto onemocnění. Teplota v prvních dnech onemocnění u dospělých může být na úrovni subfebrilu (ne vyšší než 37,5-37,7 °), u dětí onemocnění okamžitě začíná febrilním syndromem, zimnicí a teplotou stoupne na 38 ° a vyšší.

Kašel na začátku léčby je vždy suchý, bolestivý, trvalý. Po kašli se stane produktivní, pacient bude mít sputum husté žluté konzistence.

Příznaky pneumonie

Je to důležité! V některých případech může mít sputum s mokrým kašlem bílou barvu a malé skvrny. Tento obraz je typický pro kandidální léze plic. Hemoptýza s pneumonií se může objevit v důsledku poškození ruptury malých cév nebo může být známkou tuberkulózy. Pro správné určení příčiny patologického stavu budete muset podstoupit diagnostické vyšetření, které zahrnuje laboratorní diagnostiku (vyšetření moči a krevní testy, odběr sputa nebo výtok z hltanu), rentgen hrudníku.

Základy léčby pneumonie doma

I když pacient odmítl hospitalizaci, neznamená to, že léčba pneumonií bude fungovat bez použití léků. Základem farmakoterapie pneumonie bakteriálního původu je podávání antibiotik. Polosyntetické peniciliny se obvykle stávají léky volby u dospělých. Jedná se o léky na bázi ampicilinu a amoxicilinu ("Flemoxin", "Augmentin", "Amosin", "Amoxiclav"). Tyto léky mají širokou škálu antibakteriálních účinků, ale často způsobují alergickou reakci, takže mohou být nahrazeny silnějšími antibiotiky nové generace: cefalosporiny nebo makrolidy.

Alveoly pro pneumonii

Antibiotika používaná k léčbě pneumonie

Jaké léky jsou zahrnuty?

"Zinnat", "Clarithromycin", "Sumamed", "Hemomitsin", "Azithromycin"

"Amoxicilin", "Amosin", "Flemoksin", "Augmentin", "Ampicillin"

Věnujte pozornost! Pokud je pneumonie způsobena virovými nebo plísňovými mikroorganismy, bude použití antibiotické terapie neúčinné. V tomto případě mohou být vyžadovány systémové léky s antifungálním účinkem (Mikonazol, Flukonazol) nebo antivirotika v kombinaci s imunomodulátory (interferon, Imudon, Afobazol).

Symptomatická léčba doma

Hlavním příznakem pneumonie je kašel. Aby byl produktivní, může být pacientovi předepsáno vykašlávání a mukolytika. Nejčastěji se jedná o léky obsahující acetylcystein nebo ambroxol. Patří mezi ně:

Léčba pacientů s pneumonií získanou v komunitě

Mohou být užívány orálně ve formě tablet, sirupů a roztoků, nebo mohou být použity pro inhalaci páry pomocí inhalátoru nebo nebulizéru. Perfektně ředí sputum a usnadňuje suchý kašel "Lasolvan" ve formě roztoku. Pokud je patologie doprovázena známkami obstrukce (zúžení dýchacích cest), léčba je doplněna inhalací Berodualem a Berotekem.

Inhalace by měla být 3-4 krát denně. Dávka léku - 20 kapek najednou (pro "Lasolvana" - 25 kapek), který musí být zředěn 3-5 ml fyziologického roztoku. Z místních prostředků má „salbutamol“ ve formě aerosolu podobný účinek. Přípravek by měl být používán čtyřikrát denně, a to v jedné inspirační fázi.

Závažnost pneumonie

Chcete-li snížit teplotu, můžete použít léky paracetamol. Pokud nedávají dostatečný účinek, můžete je nahradit výrobky na bázi ibuprofenu nebo použít kombinované přípravky, například Další. Pro prevenci alergické reakce mohou být předepsány blokátory histaminu ("Diazolin", "Claritin", "Loratadin").

Je možné léčit lidovými metodami?

Léčba pneumonie lidovými metodami je oprávněná pouze v případě, že onemocnění je způsobeno neinfekčními příčinami, například vystavením škodlivých látek nebo tekutin do dýchacích cest. V jiných situacích může být alternativní medicína dobrým doplňkem k léčbě drogami, ale v žádném případě nesmí být léčiva nahrazena léky předepsanými lékařem. Níže jsou uvedeny nejúčinnější a nejbezpečnější recepty pro léčbu zánětlivých procesů v plicích, které lze v případě potřeby použít iv dětství.

Video - Léčba pneumonie doma

Honey Potato Packs

Takové obaly pomáhají usnadnit vyprazdňování sputa a snižují závažnost zánětlivého procesu, stejně jako snižují intenzitu bolesti při kašlání, dýchání a kýchání. Udělej to každý den v noci po dobu 5-7 dnů.

Příprava léku:

 • Vařte 2 brambory v „uniformě“ (je žádoucí, aby brambory byly mladé);
 • bramborové kaše v bramborové kaší;
 • přidejte 1 lžíci medu, 2 lžíce teplého mléka a 1 lžíci rostlinného oleje;
 • vše smíchejte a zabalte do tenkého plátna.

Bramborový obklad s medem usnadňuje výtok sputa a snižuje závažnost zánětlivého procesu

Komprimovat se nepohnulo, můžete jej opravit pomocí opravy. Naneste hmotu do oblasti průdušek na zadní straně (ze strany léze). K úlevě obvykle dochází po druhém zákroku.

Hořčičná mast

Velmi účinný lék na pomoc, jak se zbavit bolesti na hrudi, snížit intenzitu kašle a zlepšit úlevu od sputa. K přípravě masti budete potřebovat:

 • přírodní hořčice - 2 lžíce;
 • rostlinný olej - 2 lžíce;
 • Pšeničná mouka - 1 lžíce.

Hořčičná mast pomáhá zmírňovat bolest na hrudi, snižuje intenzitu kašle a zlepšuje úlevu od sputa.

Všechny složky musí být před použitím smíchány a mírně zahřívány ve vodní lázni. Položte pacienta na žaludek, oblast srdce pokrytou hustou flanelovou plenou. Naneste tenkou vrstvu masti na celý povrch hrudníku a chodidla (od paty k centrální části nohy), zakryjte ji jinou plenkou nahoře a nechte ji přes noc.

I při výrazném zlepšení pohody nelze tento postup provádět každý den, je nutné udržovat denní interval. Vše, co potřebujete udělat, jsou tři takové postupy - obvykle to stačí ke zmírnění zánětu.

Je to důležité! Tento recept není vhodný pro osoby s onemocněním srdce, astmatem a diabetem. Je zakázáno používat hořčičnou a hořčicovou omítku při zvýšené tělesné teplotě. Po zákroku je třeba vzít teplou sprchu (ne horkou!).

Video - Jak léčit pneumonii

Esenciální oleje

Esenciální oleje mají obrovské množství užitečných vlastností a mohou být použity jako součást komplexní léčby zánětů bronchopulmonální tkáně. Eukalyptus, jedle, jalovcové oleje mají výrazný antibakteriální účinek a pomáhají zvyšovat účinnost léčby. Taniny a fytoncidy v nich obsažené ničí patogenní flóru a zabraňují rozvoji sekundární infekce.

Olej z tea tree, santalového dřeva, pelargónie a heřmánku má tonizující účinek a pomáhá v boji proti zánětlivým procesům. Esenciální olej z pomeranče, bergamotu, rozmarýnu a grapefruitu posiluje imunitní systém a pomáhá tělu rychle se vypořádat s onemocněním.

Esenciální oleje mají obrovské množství prospěšných vlastností.

Aplikujte olej dvěma způsoby: na masáž hrudníku nebo aromaterapie. Na špičku polštáře nebo přikrývky můžete dát několik kapek oleje, ale tato metoda nevyhovuje lidem s přecitlivělostí.

Česnek olej

Česnek - nejoblíbenější lidový lék na léčbu onemocnění dýchacího ústrojí. Obsahuje mnoho štiplavých esenciálních olejů a kyselin, které pomáhají bojovat proti patogenním mikroorganismům (včetně smíšené flóry složené z několika typů patogenů). Česnek lze použít k inhalaci nebo přímé spotřebě. S pneumonií se nedoporučuje jíst syrový česnek - lékaři z něj doporučují vaření česnekového oleje.

Česnek - nejoblíbenější lidový lék na léčbu onemocnění dýchacího ústrojí

K tomu je třeba 5 stroužků česneku rozemlet a smíchat se 100 g rozpuštěného másla (vysoká kvalita a obsah tuku nejméně 82,5%). Poté odstraňte směs v chladničce několik hodin. Máslo lze použít pro sendviče nebo přidávat do pokrmů z masa a zeleniny.

Video - Jak léčit lidové léky proti pneumonii

Jak urychlit zotavení?

Po celou dobu léčby musí pacient dodržet lůžkový odpočinek. Je přísně zakázáno chodit do práce nebo do školy, protože to může vést k infekci druhých a ke špatnému zdravotnímu stavu pacienta. Místnost, ve které se nemocný nachází, musí být izolována od zbytku rodiny. Pokud to není možné, je důležité, aby byt byl vzduch alespoň 6-10krát denně a pravidelně čistil neagresivními dezinfekčními prostředky. Zdraví členové rodiny by měli nosit gázové obvazy.

Strava pacienta by měla být dostatečně vysoká v kaloriích a různorodá. V zánětlivých procesech v plicích je ukázáno zvýšení množství fermentovaných mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, čerstvě vymačkaných šťáv a proteinových potravin. Masové a rybí pokrmy, stejně jako vejce, by měly být v menu 3-4 krát denně. Pitný režim by měl být hojný - je důležité odstranit příznaky intoxikace, ředit hustý sputum a zmírnit bolestivý kašel. Měly by být upřednostňovány ovocné kompoty, nápoje z bobulových plodů, přírodní šťávy, bylinné čaje a bujóny. Během tohoto období je lepší čaj, kávu a sycené nápoje odmítnout.

Co urychlí zotavení

V případě potřeby si můžete vzít vitaminové a minerální doplňky. Lék by měl vybrat lékař po studiu moči a krevních testů. Faktem je, že přebytek určitých prvků může způsobit poruchy v orgánech. Například u hypertyreózy lékař vybere komplex, který neobsahuje jód, a v případě hyperkalemie je nutné učinit volbu ve prospěch multivitaminových přípravků nebo kombinačních doplňků bez draslíku.

Léčba pneumonie doma je docela riskantní událostí, protože riziko komplikací v této nemoci je velmi vysoké. Pokud pacient trvá na ambulantní léčbě, je nutné dodržovat všechny předpisy lékaře a dodržovat doporučení pro výživu a léčbu. Je také důležité včas absolvovat všechny testy a přijít na inspekci - to pomůže lékaři vyhodnotit účinnost léčby a včas si všimnout nástupu komplikací. Některá onemocnění, která se vyskytují na pozadí pneumonie (například meningitida), se rychle vyvíjejí a mají vysokou úmrtnost, takže byste neměli být frivolní na své zdraví a odmítat pomoc specialistů.

Líbí se vám tento článek?
Ušetřete, abyste neztratili!

Léčba a diagnostika pneumonie

Zápal plic je nemoc tak běžná, že ji zná téměř každý. Buď se s ní setkal sám, nebo někdo z jeho okolí. Čím lépe se léčí pneumonie, jak se také říká, a které léky na pneumonii jsou bezpečnější, které by neměly být v žádném případě opuštěny.

Jak je ukázáno, jak tapeta, tak plíce mohou být ovlivněny, a pachatelé infekce, nejčastěji bakterie, houby a viry. Jsou to právě oni, kteří jednou v těle provokují nástup nemoci, a v minulosti, dříve než bylo vynalezeno první antibiotikum, úmrtnost na pneumonii byla jednou třetinou všech případů předání k lékaři.

Dnes se situace zlepšila, objevily se nové metody léčby, léky, je snazší diagnostikovat levostrannou nebo pravostrannou pneumonii.

Navzdory všem inovacím by však tato vážná a zákeřná nemoc měla být brána velmi vážně.

Rizika a rizika

Lékaři doposud nesníží pneumonii, pokud jde o nebezpečné a smrtící nemoci. Je také alarmující, že viry, transformující a mutující, nadále infikují plíce. Dýchací systém, nosohltan, je první bariérou na cestě k virům, a při ránu, tělo ne vždy úspěšně odpuzuje útok. Proto je tak důležité identifikovat a pochopit, jak a jak léčit pneumonii u dospělých, pouze včasné doporučení specialistovi může zaručit účinnou léčbu.

Infekce

Existuje několik způsobů, a nejjednodušší a nejběžnější - vzdušné. Výpary, které vycházejí z osoby infikované viry, snadno proniknou do zdravého prostředí a za určitých podmínek začnou destruktivní práci.

Bakterie a viry mohou být přítomny v těle, ale potlačeny imunitním systémem. Stát, ve kterém hraje rozhodující roli, ať už člověk onemocní nebo ne, je nositelem a zraněn není totéž.

Pouze s podchlazením nebo s celkovým oslabením těla z různých důvodů se zvyšuje aktivita virů a bakterií.

Příznaky

Neexistuje jediný klinický obraz, který by dal jednoznačný závěr, že se jedná o pneumonii, léky mohou být předepsány pro chřipku a stav pacienta se zhoršuje. Jedná se o nebezpečnou situaci, kdy je nemožné ji omezit bez následků pro tělo. Zpravidla je plná komplikací a hospitalizace.

Existuje varianta asymptomatického průběhu onemocnění, kdy není teplota, kašel, existuje minimální rezistence vůči viru. Nejčastěji jsou však pozorovány následující příznaky:

 • zimnice;
 • horečka;
 • kašel;
 • bolest na hrudi;
 • odbarvení kůže, cyanóza;
 • snížení krevního tlaku;
 • rychlý puls;
 • dušnost;
 • vysoká horečka

Když se objeví pleurální forma, vyskytne se zejména akutní bolest a to způsobí, že se osoba poradí s lékařem. Bolest je lokalizována přesně v oblasti, kde se zaměřuje zánět. V případech, kdy infekce přímo postihuje dýchací cesty, proniká hluboko do plic, není ani slabý kašel. Může se objevit cyanóza, při které se také mění pleť, bolí hlava, někteří ztrácejí vědomí.

Diagnostika

Je poměrně těžké podezření na zápal plic na vlastní pěst, zpravidla první podezření vznikají u lékaře a posílá pacienta k vyšetření. Přesnost a načasování diagnózy určuje, jak dlouho nemoc vydrží, jak těžké je a jaký lék bude předepsán.

Hlavním nástrojem, který umožňuje určit nemoc a její stupeň s vysokou přesností, je fluoroskopie. Obrázky jasně ukazují zánětlivé zaměření, a to může být jak lobar a mají velkou oblast poškození.

To také dává dobrou představu o průběhu nemoci, studium sputa, to se odchyluje při kašli. Studie dokládá přítomnost bakterií a virů v ní, což nám umožňuje stanovit povahu pneumonie. Důležitým faktorem je období, ve kterém bude sputum přeneseno do výzkumu v laboratoři, jejich pozdější chování ovlivňuje kvalitu a přesnost.

Krevní test je také schopen prokázat stav pacienta, protože přítomnost velkého počtu bílých krvinek ukazuje na přítomnost bakterií a virů.

Pokud je podezření na závažné porušení plic, je prováděn nepříjemný, ale účinný postup - bronchoskopie. Průdušky jsou v tomto případě studovány hluboko a existuje možnost odebrání obsahu ze zánětlivého centra. Pouze tímto způsobem můžeme zjistit, že se nahromadilo velké množství tekutiny, odstraní se propíchnutím plic velkou jehlou. V některých, složitějších případech je nutné uchýlit se k chirurgickému zákroku.

Léčba

U pneumonie u dospělých by měl být stanoven především stupeň a závažnost onemocnění. Záleží na tom, kde bude léčba prováděna, doma nebo v nemocnici, stejně jako v obtížných případech je pneumonie léčena pouze pod dohledem lékařů.

Existují tři formy:

Pokud je pacientovi diagnostikována poslední dvě formy, je tato nemoc léčena pouze v nemocnici. To je dáno tím, že vyžaduje nejen pozorování lékaře na denní bázi, ale i možné propojení zařízení spojených se zlepšením respirační aktivity.

Je nutné užívat antibiotika a jakoukoli formu pneumonie. Vyléčení zánětu bez jejich aplikace je velmi problematické. A ani antibiotika tomu nakonec nepomohou, například celá skupina penicilinu nepůsobí na viry a bakterie. Vyvinula odolnou ochranu a stala se odolnou vůči tomuto léku. Pouze antibiotika nové generace jsou schopna lokalizovat infekci a například může pomoci Amoxicilin.

Vzhledem k tomu, že se houby často stávají příčinou onemocnění, používají se k jejich blokování léky obsahující síru pro léčbu pneumonie.

Dobré účinky mají takové léky jako:

 • Cefalosporin;
 • Amoxicilin;
 • Klavulanát;
 • Levofloxacin;
 • Sulfamethoxazol.

Existují případy, kdy je vyžadována komplexní léčba. Pokud je infekce způsobena rhinotrovirem nebo chřipkou, pak se do terapie musí přidat antivirotika. Plísňové formy zánětu vyžadují odlišný přístup a po přesném stanovení typu houby použijte takový lék, který působí na tento patogen.

Bitsilin-5 se vyrovná s infekcí a během 10 dnů pomáhá zcela vyléčit pacienta.

Komplikace

Mnozí se domnívají, že hlavním problémem je skutečnost, že léčba nezačala včas, což vede k významným poruchám v práci nejen dýchacího ústrojí, ale i celého organismu. Pouze včasná návštěva u lékaře a přesná diagnóza mohou zaručit, že pacient nedostane řadu komplikací, nedojde k žádnému fatálnímu výsledku.

Vzhledem k tomu, že výsledků lze dosáhnout pouze komplexní léčbou, může správný léčebný režim a seznam léčiv zvolit pouze kvalifikovaný lékař. Vlastní léčba je srovnatelná s loterií, kde šance na zotavení se rovná procentu šťastných výherců výherního tiketu.

Trvání léčby v nepřítomnosti komplikací je přibližně 4 týdny. Často je příčinou komplikace, když je pacient uvolněn, poté co je potlačena hlavní kolonie virů nebo bakterií. To je vnímáno jako uzdravení a člověk zastaví všechny procedury, přestane užívat léky.

Proto se často zánět obnovuje po několika týdnech a proces se pohybuje v kruhu. Když je příjem léčiva zastaven, dávka účinné složky je snížena, patogeny se cítí uvolněně a mnohonásobně bez překážek. Podle tohoto schématu se vyvíjejí chronické infekce, které jsou nejčastěji nevyléčitelné.

Předpokladem je přesné dodržování pokynů při užívání léků, doporučení lékaře a dodržování důležité stravy, odpočinku na lůžku.

Pokud není lůžko pozorováno, tělo musí vynakládat další síly na pohyb, výkon určité práce, a to během nemoci je velmi obtížné, bude poměrně obtížné dosáhnout uzdravení.

Obecná doporučení

Léčbu pneumonie je možné doplnit lidovými léky, ale v žádném případě by neměla být nahrazena plnohodnotnou léčbou. Lékař podá doporučení, která z těchto léčebných opatření jsou vhodná pro pacienta, který se k nim přiblížil.

Hlavní doporučení jsou následující:

 1. Diety. Jídlo by nemělo obsahovat velké množství sacharidů, které jsou obsaženy v dortech, sladkostí a houskách;
 2. Mastné potraviny vyžadují dodatečnou sílu těla. Odstraněním nebo minimalizací pomůžeme aktivovat energetické zásoby těla;
 3. Obohaťte dietu o spoustu ovoce. Hrají roli neutralizujících bakterií;
 4. Pijte dostatek tekutin. Toxické látky jsou vylučovány z těla a neutralizovány. Během dne pít mléko, minerální vodu, čaj s citronem, různé džusy;
 5. Možné jednoduché a ne nákladné ve výdajích na energetická cvičení, která jsou doporučována ve druhé fázi onemocnění;
 6. Zdržet se pobytu na nemocné straně, zejména během spánku. To může bránit funkčnosti plic.

Názor, že antibiotika jsou škodlivá, se rozšířil a někdy brání lékařům, jak je někteří odmítají užívat, pouze lékař může odpovědět na otázku, jak léčit pneumonii, a použití doporučených léků pomůže tělu vyrovnat se s onemocněním, nebo doufám, že to tak projde, je to nesmyslné.

Lidové léky

Lék na zápal plic, který pomáhá zvláště dobře. Bujónové rozinky mohou být připraveny nezávisle. Rozmělíme půl sklenice a nalijeme sklenici vroucí vody. Trvat 10 minut a pít během dne. Plody sušených fíků jsou naplněny mlékem a vařeny na mírném ohni asi 30 minut. Pít 2 šálky denně, tyto nástroje pomohou zmírnit příznaky nemoci.

Pneumonie

Obecné informace

Pneumonie (jiný název pro pneumonii) je infekční onemocnění, při kterém jsou alveoly poškozeny - bubliny s tenkými stěnami, které saturují krev kyslíkem. Zánět plic je považován za jednu z nejčastějších chorob, protože plíce a lidský dýchací systém jsou vysoce náchylné k infekčním onemocněním.

Existuje několik příčin pneumonie - jedná se o bakterie, viry, intracelulární parazity, houby. Existuje několik typů pneumonie a každý z nich má specifické symptomy a průběh onemocnění. Také pneumonie se někdy projevuje jako komplikace u osoby, která měla chřipku, nachlazení nebo bronchitidu.

Typy pneumonie

Typy pneumonie jsou určeny oblastí léze. Fokální pneumonie tedy zabírá pouze malou část plic, segmentální pneumonie postihuje jeden nebo několik segmentů plic, laloková pneumonie zasahuje do laloku plic, s plnou pneumonií, malá ložiska se spojují do plic, celková pneumonie postihuje plic obecně.

Při akutní pneumonii dochází v plicní tkáni k zánětlivému procesu, který je zpravidla bakteriální povahy. Úspěch léčby nemoci, která musí být nutně provedena v nemocnici, závisí na tom, jak včas pacient požádal o pomoc. Při zánětu krve se nemoc náhle vyvíjí: tělesná teplota člověka prudce stoupá, dosahuje teploty 39–40 ° C, cítí bolest na hrudi, těžké zimnice, suchý kašel a po určité době se promění v kašel se sputem.

Zánět plic u dětí a dospělých může také odejít s nějakým druhem vymazaných symptomů. Pacient může tedy předpokládat přítomnost SARS, nicméně zatímco slabost, střední tělesná teplota, kašel přetrvává po velmi dlouhou dobu.

Navíc dochází k unilaterální pneumonii (postihuje jeden plic) a bilaterální pneumonii (postihuje obě plíce). Primární pneumonie vzniká jako nezávislé onemocnění a sekundární - jako onemocnění, které se vyvinulo na pozadí jiné nemoci.

Příčiny pneumonie

Nejčastější výskyt pneumonie vyvolává pneumokoky nebo hemofilní bacily. Kromě toho, jako původce pneumonie, mohou být mykoplazmy, legionely, chlamydie atd. Dnes existují vakcíny, které zabraňují onemocnění nebo významně zmírňují jeho symptomy.

Existují bakterie v plicích zdravého člověka. Mikroorganismy, které se do nich dostanou, zničí plnohodnotný imunitní systém. Pokud však ochranné funkce těla z určitých důvodů nefungují, vyvíjí se pneumonie. Vzhledem k výše uvedenému je zánět plic nejčastější u pacientů se slabou imunitou, u starších osob a dětí.

Kauzální agens onemocnění vstupují do lidských plic přes respirační trakt. Například v plicích může dostat hlen z úst, který obsahuje bakterie nebo viry. Ve zdravých lidech existuje v nosohltanu řada patogenů pneumonie. Také výskyt tohoto onemocnění vyvolává inhalaci vzduchu, ve kterém jsou patogeny. Cesta přenosu pneumonie, která je způsobena hemofilním bacilem, je ve vzduchu.

Vývoj zánětu plic u malých dětí je vyvolán následujícími faktory: traumatem z porodu, intrauterinní hypoxií a asfyxií, vrozenými vadami srdce a plic, cystickou fibrózou, dědičnými imunitními deficiencemi, hypovitaminózou.

U dětí ve školním věku se může vyvinout pneumonie v důsledku přítomnosti chronických ložisek infekce u nosohltanu, bronchitidy s relapsy, cystické fibrózy, imunodeficience, získaných srdečních vad.

U dospělých může chronická bronchitida a plicní onemocnění, přetrvávající kouření, endokrinní onemocnění, imunodeficience, operace na hrudi a břiše, alkoholismus a drogová závislost vyvolat výskyt pneumonie.

Známky pneumonie

Ve většině případů, pneumonie u dětí, stejně jako u dospělých, se vyskytuje v důsledku jiného onemocnění. Podezření na zápal plic umožňuje řadu příznaků projevujících se u pacienta. Zvláštní pozornost je třeba věnovat některým příznakům pneumonie. S pneumonií se tedy kašel stává nejvýraznějším příznakem onemocnění. Situace by měla být upozorněna, pokud má pacient zlepšení po pocitu nemoci během zimy nebo déle než sedm dní.

Existují i ​​jiné příznaky pneumonie: kašel, když se snažíte vdechnout hluboko, přítomnost těžké bledosti kůže, která doprovází obvyklé příznaky ARVI, přítomnost dušnosti při relativně nízké tělesné teplotě. S rozvojem pneumonie u pacienta nesnižuje tělesnou teplotu po užití antipyretik (Paracetamol, Efferalgana, Panadol).

Je třeba poznamenat, že v přítomnosti nastíněných příznaků pneumonie byste měli okamžitě vyhledat pomoc specialisty.

Příznaky pneumonie

V průběhu vývoje onemocnění se u člověka vyvinou určité příznaky pneumonie. Takže tělesná teplota prudce stoupá - může vzrůst na 39-40 stupňů, dochází ke kašli, během které se uvolňuje hnisavé sputum. K následujícím příznakům zánětu plic také dochází: bolest na hrudi, těžká dušnost, neustálá slabost. V noci může pacient vykazovat velmi silné pocení. Pokud nezačnete s léčbou nemoci včas, pak pneumonie postupuje velmi rychle a může to mít za následek i smrtelné následky. Existují typy tohoto onemocnění, u kterých jsou příznaky pneumonie méně výrazné. V tomto případě může mít pacient suchý kašel, pocit slabosti, bolesti hlavy.

Diagnostika pneumonie

Lékaři mají dnes možnost diagnostikovat pneumonii pomocí různých metod vyšetření. Po léčbě pacienta provede specialista nejprve podrobný průzkum, naslouchá pacientovi. V některých pochybných případech, klinický krevní test, stejně jako rentgenové vyšetření. Jako další výzkum je v některých případech prováděna počítačová tomografie hrudníku, bronchoskopie s následnou biopsií, vyšetření moči a další vyšetření, která jsou předepsána ošetřujícím lékařem.

Výsledky těchto studií nám umožňují přesně diagnostikovat pneumonii.

Léčba pneumonie

Při léčbě pneumonie je důležitým faktorem úspěchu výběr antibiotika, stejně jako dávkování a způsob požití léku do těla pacienta. Antibiotika se tedy podávají jak injekčně, tak ve formě tablet nebo sirupů. Léky se volí v závislosti na typu patogenu pneumonie.

Také v procesu léčení pneumonie se používá řada léčiv, které mají bronchodilatační vlastnosti, vitamínové komplexy, expektorační léky. Po určitém zlepšení stavu, kdy je pacientova tělesná teplota normalizována, zahrnuje léčba pneumonie fyzioterapii a terapeutickou masáž. S použitím těchto metod je zlepšení mnohem rychlejší. Po rekonvalescenci je pacientovi někdy předepsáno opakovat rentgenové paprsky, aby se zajistila úspěšnost léčby.

Na konci hlavního průběhu léčby pneumonie je pacientovi během měsíce přiřazen další příjem vitamínového komplexu. V průběhu pneumonie v těle totiž zemře velké množství prospěšných mikroorganismů, které produkují vitamíny B.

Každý den, lidé, kteří měli pneumonii, se doporučuje speciální dechová cvičení. Jedná se o cvičení, která pomáhají zvýšit pohyblivost hrudníku, stejně jako protahování adheze, které by mohly být vytvořeny v důsledku onemocnění. Dechová cvičení jsou ukázána zejména pro starší pacienty. Také lidé po nemoci by měli být častěji na čerstvém vzduchu.

Se správným přístupem k léčbě dochází k zotavení 3-4 týdny po nástupu onemocnění.