Dítě už dlouho kašle: příčiny a metody léčby

Kašel je reflexní proces, který pomáhá obnovit průchodnost dýchacích cest. Kašel není nemoc, je to jen znamení toho, že v dýchacích orgánech je problém.

Zvláště pozoruhodný je kašel, který trvá dítě po dlouhou dobu. Dítě už dlouho kašle a to vyvolává obavy nejen pro rodiče dítěte, ale i pro lékaře. Kašel je nutné léčit pouze po konzultaci s odborníkem, protože v některých případech po požití velkého množství léků kašel dítěte nezmizí, ale naopak je ještě silnější.

Příčiny dlouhodobého kašle u dítěte

Prodloužený dětský kašel

Kašel u dítěte s prodlouženou přírodou se může vyvinout z následujících důvodů:

 • Suchý vnitřní vzduch. Atmosféra a klima, které vznikají v bytě, mají významný vliv na správné dýchání a stav plic. V dusné a prašné místnosti je pro dítě obtížné dýchat, takže je důležité pravidelně vzduch v místnosti a provádět mokré čištění. Chcete-li zvýšit úroveň vlhkosti v dětském pokoji, můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo jednoduše zavěsit mokré ručníky na baterie. Tato zvýšená pozornost věnovaná stavu dětského pokoje je způsobena tím, že nosní membrány a plíce dětí jsou ve srovnání s dospělým tělem citlivější.
 • Použití malého množství tekutiny. Každý ví, že ideální podmínkou pro reprodukci mikrobů je suché prostředí. Použití malého množství kapaliny (mléka nebo vody) vede k tomu, že dochází k vysychání hrdla a vzniku suchosti v ústní dutině. To se projevuje tím, že se dítě neustále stěžuje na bolest v krku, což má za následek dlouhodobý kašel. Z tohoto důvodu je nutné pečlivě sledovat pitný režim malých dětí, zejména kojenců.
 • Kouření uvnitř. Důvodem kašlání u dětí může být pobyt v kouřové místnosti, zejména pokud se to stane po celou dobu. Nikotin způsobuje problémy s dýcháním a výsledek tohoto stavu je kašel. Je nutné se vzdát tohoto zlozvyku a chránit dítě před tabákovým kouřem.
 • Alergická reakce. Kašel je často reakcí organismu na účinky různých alergenů, mezi něž mohou patřit zvířecí chlupy, exotické rostliny a prach. V tomto případě je nutné identifikovat zdroj alergie a chránit dítě před těsným kontaktem s ním.
 • Psychologický stav dítěte. V některých případech se může dětský kašel dlouhodobě vyvíjet v důsledku psychického stresu těla dítěte, to znamená, že dítě je často nervózní, ustarané nebo pod tlakem. V takové situaci byste měli navštívit odborníka, který vám poradí, jak tuto podmínku léčit. To může být rozhovor s dítětem, který užívá sedativa. relaxační koupele nebo procházky na čerstvém vzduchu.
 • Chlad. Jednou z nejběžnějších příčin dlouhodobého kašle pro dítě není vyléčená nemoc z nachlazení, kdy se dítě, aniž by se úplně zbavilo jednoho onemocnění, okamžitě zvedne o další. Rodiče často považují kašel za zbytkový jev po studené a klidně posílají dítě do mateřské školy. Výsledkem je, že kašel dítěte pokračuje stejnou silou a v některých případech je ještě horší, když je užíván s novou infekcí.

Fyziologický kašel u dětí

Abychom pochopili důvody neustálého kašle u dítěte a předepsali správnou léčbu, je důležité mít k dispozici informace o tom, jaký druh kašle u dítěte je považován za normální.

V případě, že se kašel objevuje periodicky a krátce a současně nejsou žádné další příznaky nemoci, pak by tento stav dítěte neměl vyvolávat obavy rodičům. Takový kašel je běžným jevem jak u dětí, tak u dospělých, protože během reflexní kontrakce dýchacího traktu jsou zbaveni nahromaděného sputa, cizích látek nebo prachu.

V případě, kdy si rodiče všimnou kašle u dítěte, které se nezastaví na několik dní a objeví se více než 10-15krát denně, měli byste se na dítě pečlivě podívat.

Je důležité posoudit její celkový stav, chuť k jídlu a činnost dítěte a věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků onemocnění:

 • Vzhled studené
 • Časté a volné stolice
 • Zvýšená tělesná teplota

Pokud se objeví alespoň jeden z těchto příznaků, které jsou doprovázeny přetrvávajícím kašlem, je nutné dítě co nejdříve ukázat specialistovi.

Patologický kašel v dětství

Kašel na nachlazení

Kašel je často jedním z nejvýznamnějších příznaků nachlazení, jako jsou:

Kašel často nemá infekční původ a vyvíjí se v důsledku bronchokonstrikce při onemocněních, jako je bronchiální astma, obstrukční bronchitida, nebo když do dýchacích orgánů vstupují cizí předměty a tekutiny.

Dlouhodobý kašel může znamenat, že dítě má červy.

Důvodem je skutečnost, že tvorba lariev pinworm nastává přesně v tkáních plic, což vede k podráždění dýchacích cest. Před vstupem do gastrointestinálního traktu se larva v důsledku reflexní kontrakce svalových tkání dýchacího ústrojí dostává do ústní dutiny dítěte, poté se znovu spolkne a opakuje se cyklus vývoje.

Typy přetrvávajícího kašle

Typy dětského kašle

Je důležité, aby rodiče sledovali změny v kašli, protože různá onemocnění se vyznačují různými projevy různých onemocnění:

 1. Kašel. Takový kašel se vyvíjí, když se objeví zánět průdušnice a hrtanu a nejčastěji je tento stav diagnostikován u různých virových a katarálních onemocnění. Během vdechování dítěte je slyšet sípání, což je důvodem pro naléhavou výzvu k lékaři.
 2. Noční kašel. S přítomností zimy v noci se obsah nosní dutiny protéká krkem, což vede k kašli. Je možné, že příčinou jeho vzniku je bronchiální astma.
 3. Kašel s sípáním. Tento typ kašle se vyskytuje v důsledku progrese onemocnění, jako je astma a virus v těle, nebo když cizí těleso vstupuje do dýchacího traktu dítěte.
 4. Kašel, doprovázený zvracením. Někdy dětský kašel dosáhne takové síly a frekvence, že provokuje vývoj reflexu a zvracení. To je způsobeno tím, že s nachlazení nebo astmatem se obsah nosní sliznice odvádí do hrdla a pak vstupuje do žaludku. Tento jev vede ke zvracení a v případě, že trvá dlouho, je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Léčba kašle u dětí

Komplex léčebných opatření, která předepisuje specialista, by měl být zaměřen především na odstranění příčin tohoto stavu dítěte. Po absolvování skupiny testů a návštěvě potřebných lékařů můžete přistoupit k předepsané léčbě.

Důležitou podmínkou účinné léčby je použití léků, které pomáhají odstraňovat sputum z dýchacího traktu:

 • Antibiotika jsou předepsána, když je diagnostikována bakteriální infekce v dýchacích cestách. Tento stav je pozorován ve vývoji onemocnění, jako je otitis, sinusitida, bronchitida, pneumonie a angína. Ukazuje se, že většina bronchitidy je onemocnění virové etiologie a použití antibiotik pro jeho léčbu bude naprosto zbytečné.
 • Při nemoci, jako je laryngitida, má příznivý účinek charakteristický příznak, kterým je štěkavý kašel, hormonální terapie nebo inhalace na bázi hormonů.
 • Suchý kašel je obvykle léčen antitusiky a dobrý účinek je dán použitím léků jako Glaucin, Oxaladine a Butamiran. Rodiče často předepisují dětskou léčbu a dávají antitusická léčiva se suchým kašlem. Je to naprosto nemožné, protože tato léčba může dále zhoršit situaci a způsobit nové komplikace.

Užitečné video o léčbě dětského kašle.

Léčba mokrého kašle se provádí za použití vykašlávacích léků rostlinného původu, jejichž hlavním účelem je odstranění sputa. Dobře osvědčené léky na bázi takových léčivých bylin jako máta, šalvěj, oregano, marshmallow a tymián. Zkapalňování sputu se provádí pomocí jablečné šťávy, extraktu tymiánu a směsi šťávy z černého ředkvičky a medu.

V dětství je vhodnější použít mukolytika syntetického původu, protože tyto přípravky usnadňují regulaci požadované dávky.

Specialisté nejčastěji předepisují takové léky jako Mukaltin, Acetylcystein, Bromhexin, Lasolvan a Dr. IOM.

Kašel je vždy záležitostí mnoha rodičů, zejména pokud je vleklý. Pečlivá léčba Vašeho dítěte a včasný přístup k specialistovi pomůže určit příčinu tohoto stavu dítěte a včas diagnostikovat nemoc.

9 důvody pro výskyt silného kašle u dítěte a rady pediatra k léčbě

Silný kašel u dítěte hovoří o velmi odlišných stavech těla. Někdy je těžké se rozhodnout, měli byste se poradit s lékařem, aby se poradil dnes, domluvte si schůzku v blízké budoucnosti nebo tuto minutu spěchejte na pohotovostní oddělení nemocnice.

I když se kašel může zdát hrozný, obvykle to není známkou vážného stavu. Kašel je technika, kterou tělo používá k udržení čistoty dýchacích cest, zbavení nosní dutiny hlenu nebo hrdla ze sputa. Je to také metoda ochrany, pokud se zasekne kus jídla nebo jiné cizí těleso.

Baby kašel

Celkem existují dva typy kašle - produktivní (mokré) a neproduktivní (suché).

Tato infekce je mimořádně nebezpečná pro děti. Když je dítě starší než 1 rok, kašel se stává méně významným pro úzkost. A často to není nic víc než zima.

Ale někdy je silný kašel u dítěte důvodem návštěvy u lékaře. Pochopení toho, co znamenají různé typy kašle, vám pomůže vědět, kdy jít k lékaři a jak léčit kašel u kojenců.

Mokrý (produktivní) kašel u kojence

Jeho hlavní příčinou je zánět a vylučování hlenu v horních dýchacích cestách. V noci dochází kašlání, protože hlen teče po hřbetě hrdla. Produktivní kašel také odstraňuje hlen z plic plic nebo bronchitidy.

Speciální funkce

Mokrý kašel je účinný způsob, jak zbavit dítě těla nežádoucích tekutin v dýchacím systému. Když je kašel v dítěti důsledkem bakteriální infekce, bude vylučovaný hlen a sputum obsahovat bakterie, které detský lékař dokáže detekovat výsadbou rostlin.

Starší děti mohou vyplavovat sputum. Mladší děti ho obvykle spolknou. Jako výsledek, děti s mokrým kašlem mohou také vyvinout naštvaný žaludek. Výhodou je, že všechno spolkne a nakonec opustí tělo stolicí nebo zvracením.

Suchý kašel

Suchý kašel je kašel, který neprodukuje hlen nebo sputum. Reflex je způsoben podrážděním sliznice dýchacích cest.

Kromě odstranění dráždivých látek kašel také odstraňuje hlen. Pokud je hlen produkován v nevýznamném množství, vede to k rozvoji suchého kašle.

Pokud je sputum malé, kašel bude neproduktivní.

Kašel může zpravidla začínat jako neproduktivní (suchý kašel). Postupem času se stává produktivním (mokrým) kašlem.

Příčiny kašle u dítěte

Nachlazení a infekce horních cest dýchacích

Zánět horních cest dýchacích je téměř vždy doprovázen suchým kašlem. Pokud se však infekce šíří níže, na průdušky a plíce, nebo pokud proudí hlen, neproduktivní kašel se může stát produktivním.

Prodloužený suchý kašel je také pozorován po infekci dýchacích cest.

Falešná záď ve stenotické laryngotracheitidě

Charakteristickým rysem zádi je hluboký kašel, který zní jako štěkání a zhoršování v noci. Hlas dětských chrapotů. Dýchání pacienta během spánku je doprovázeno vysokým a pískavým zvukem.

Alergie a bronchiální astma

Rodiče dítěte, kteří jsou alergičtí na kočičí chlupy, prach nebo jiné prvky prostředí, se mohou cítit jako zima, která nikdy nezmizí.

Alergie může způsobit ucpání nosu nebo rýmu s čistým hlenem, stejně jako kašel v důsledku jeho neustálého úniku. Děti s astmatem také často kašli, zvláště v noci.

Když má dítě astma, má záchvaty obtíží sipotů. Vystavení studenému pacientovi s astmatem může také způsobit kašel.

Pokud dítě začne kašlat po vyčerpání (astma vyvolané cvičením), je to další příznak ve prospěch astmatu jako příčina kašle.

Pneumonie nebo bronchitida

Mnoho případů pneumonie, infekcí v plicích začíná jako chlad. Pokud má dítě zimu, která se zhoršuje - dochází k neustálému kašli, dušnosti, horečce, bolestem těla, zimnici - zavolejte lékaře. Bakteriální pneumonie často způsobuje mokrý kašel, virový - suchý.

Bronchitida nastane, když struktury, které vzduch do plic se zapálí. Často se to děje na pozadí nebo po nachlazení a chřipce. Bronchitida způsobuje přetrvávající kašel několik týdnů.

Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin

Když dítě má kašel, rýma, která trvá déle než deset dnů bez známek zlepšení, a váš lékař vyloučil pneumonii a bronchitidu, může být podezření na sinusitidu u dítěte.

Bakteriální infekce je běžnou příčinou suchého kašle. Nadměrná tekutina tekoucí do dýchacího ústrojí, spolu se vzácným kašlem u novorozence, však může vést k produktivnímu kašli, protože tam se hromadí hlen.

Pokud lékař rozhodne, že dítě má sinusitidu, předepíše antibiotikum. Kašel se musí zastavit po opětovném vyčištění dutin.

Cizí tělesa v dýchacích cestách

Kašel, který trvá dva týdny nebo déle bez dalších příznaků nemoci (například rýma, horečka, letargie) nebo alergie, je často důkazem toho, že se v dětském těle drží cizí předmět.

Padá do krku nebo plic. Tato situace je častější u malých dětí, které jsou velmi mobilní, mají přístup k malým předmětům a rádi přetahují vše do úst.

Černý kašel

Může způsobit křečovitý kašel. Dítě s černým kašlem obvykle kašle bez zastavení na 20 až 30 sekund, a pak se snaží chytit dech před zahájením dalšího kašle.

Symptomy běžného nachlazení, jako je kýchání, rýma a slabý kašel, byly pociťovány již dva týdny před nástupem závažnějších kašelných záchvatů.

Cystická fibróza

Cystická fibróza postihuje asi 1 z 3 000 dětí a přetrvávající kašel s hustým žlutým nebo zeleným hlenem je jedním z nejzřetelnějších známek toho, že dítě mohlo toto onemocnění zdědit.

Mezi další příznaky patří recidivující infekce (pneumonie a sinusitida), špatný přírůstek hmotnosti, modravá kůže.

Podněty z prostředí

Ekologické plyny, jako je kouř cigaret, produkty spalování a průmyslové emise, dráždí hleny dýchacích cest a způsobují, že dítě kašle. Je nutné okamžitě zjistit příčinu a pokud možno odstranit.

Návštěva u lékaře

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • dítě má problémy s dýcháním nebo je velmi napjaté dýchat;
 • rychlé dýchání;
 • modravá nebo tmavá barva nasolabiálního trojúhelníku, rtů a jazyka;
 • vysoká horečka Při kašli byste měli být obzvláště opatrní, ale nedochází k jeho přetížení chladem nebo nosem;
 • mít horečku a kašel u kojenců do tří měsíců;
 • dítě mladší než tři měsíce má sípání několik hodin po kašli;
 • při kašli odchází sputum s krví;
 • vydechl, vydechl z dálky;
 • dítě je slabé, rozmarné nebo podrážděné;
 • dítě má současně chronické onemocnění (onemocnění srdce nebo plic);
 • dehydratace.

Příznaky dehydratace zahrnují:

 • závratě;
 • ospalost;
 • malé množství nebo nepřítomnost slin;
 • suché rty;
 • potopené oči;
 • pláč s malými nebo žádnými slzami;
 • vzácné močení.

Vyšetření kašle

Děti s kašlem zpravidla nepotřebují rozsáhlý další výzkum.

Lékař, který pečlivě studoval historii onemocnění a další příznaky, již obvykle může při zkoumání dítěte zjistit, co je příčinou kašle.

Lékař může poslat rentgen hrudníku, pokud má dítě podezření na pneumonii nebo s cílem vyloučit cizí těleso do plic.

Krevní test pomůže určit, zda je přítomna závažná infekce.

V závislosti na příčině vám lékař poradí, jak léčit kašel u kojenců.

Jak léčit kašel?

Vzhledem k tomu, že mokrý kašel hraje důležitou funkci u dětí - pomáhá jejich dýchacím cestám odstraňovat nežádoucí látky, rodiče by se měli snažit pomoci takovému kašli dosáhnout svého cíle.

Jak se dostat sputum k dítěti?

 • Chcete-li to provést, musíte se ujistit, že dítě pije hodně tekutiny, což ještě více nedráždí hrdlo. Například jablečný džus nebo teplý vývar. Můžete také dát dítě nad 2 roky starý med jako přírodní lék proti kašli. Přirozeně, v nepřítomnosti alergií.
 • Pokud vývoj kašle vyvolal alergen, lékař předepíše antihistaminika. Pokud je příčinou bakteriální infekce antibiotika;
 • Pokud má váš dětský lékař podezření, že cizí těleso způsobuje kašel, pošle rentgen hrudníku. Pokud se v plicích nachází cizí předmět, objekt by měl být chirurgicky odstraněn;
 • pokud se stav pacienta zhorší, může být nezbytné aplikovat bronchodilatátor přes nebulizátor (pokročilejší verze inhalátoru). Tím se pacientovi usnadní dýchání rozšířením průdušek.

Jak vyléčit kašel u dětí doma?

Léčba kašle u kojenců doma zahrnuje několik akcí:

 1. Pokud má Vaše dítě astma, musíte mít lékařský plán vyvinutý lékařem. Zahrnuje základní terapii, která se provádí průběžně, a léky v případě útoku.
 2. Když štěkáte, "labar" kašel, zapněte horkou vodu a nechte páru naplnit celý prostor koupelny. Zůstaňte tam s dítětem 20 minut. Pára vám usnadní dýchání dítěte.
 3. Někdy krátkodobé vystavení studenému vzduchu pomůže zmírnit kašel.Ujistěte se, že nosíte své dítě na počasí.
 4. Nepodávejte vašemu dítěti, zejména novorozencům a kojencům, lék proti kašli bez předchozí konzultace s lékařem.
 5. Zajistěte zvýšenou polohu hlavy dítěte během spánku, aby se snížil kašel v noci. Rychlý a efektivní způsob, jak to udělat, je dát polštář pod matraci ze strany hlavy, která bude mírně zvednout dítě, nebude pohybovat a vystupovat v noci.
 6. Zvlhčovač v místnosti zabrání nadměrnému sušení sliznic dítěte a vzniku dráždivého kašle.

Horečka s kašlem

Některá onemocnění a kašel u kojenců jsou doprovázeny mírnou horečkou (až 38 ° C).

V těchto případech postupujte takto:

 1. Děti do 1 měsíce. Zavolejte svého pediatra. Horečka není normální.
 2. Dítě do 3 měsíců. Poraďte se se svým lékařem.
 3. Kojenci 3-6 měsíců. Podejte paracetamol nebo ibuprofen. V případě potřeby každých 4 - 6 hodin. Pečlivě dodržujte pokyny pro dávkování a používejte injekční stříkačku, která je součástí balení s lékem, nikoliv lžíci pro domácnost.
 4. Kojenci 6 měsíců a starší. Pro snížení teploty použijte "Paracetamol" nebo "Ibuprofen".

Pokud tedy rodiče vědí, proč je dítě kašel a jak léčit silný kašel, lze se vyhnout různým nepříjemným následkům tohoto symptomu.

Kašel na dítěti: žádné vlastní ošetření!

Kašel v dítěti - čas od času každý rodič čelí tomuto. Kašel může být suchý nebo mokrý, prodloužený nebo příležitostný, může být trvalý a může se vyskytnout pouze v noci. On je dokonce "štěkání" a "kroutí". Bez ohledu na to, jaký je kašel dítěte, vždy to vyvolává obavy rodičům a vybízí k tomu, aby uprchli do lékárny na antitusika. Jsou takové akce ospravedlněny rodiči? Jaké jsou důsledky samoléčby? A jak dobré rodičovské záměry připravují cestu pro dítě na nemocniční lůžko? Přečtěte si o tom vše v našem článku.

Kašel není nemoc

Za prvé, musíte být dobře vědomi toho, že kašel není nemoc, je to jen jeden z příznaků nemoci. Proto říci "kašel" je špatné. Léčba ne kašel - léčit onemocnění, které tento kašel vytvořil. A pokud je to naprosto správné, pak je dítě léčeno na nemoc, která je také charakterizována kašlem. Kašel může být zmírněn.

Co je kašel? To je přirozená obranná reakce těla na agresivní nepříznivé účinky na životní prostředí. Stejně jako zvýšení teploty. Ve skutečnosti je kašel reflexním způsobem čištění našeho dýchacího traktu z různých druhů patogenů, což znamená, že to není třeba samotný kašel, ale příčina jeho vzniku.

Příčiny kašle u dětí

Hlavními příčinami kašle u dětí jsou zpravidla dvě infekce a alergie. Ačkoli ve vzácných případech má kašel psychickou příčinu.

Infekce dýchacích cest

V převážné většině případů (asi 90%) dochází k kašli na pozadí akutní respirační virové infekce (ARVI). Méně často je způsobena bakteriální infekcí způsobenou například stafylokoky nebo streptokoky (bakteriální bronchitida) nebo plísňovými infekcemi.

Při kašlání na pozadí infekce bude mít dítě i další související infekce: rýma, horečka, bolest v krku, slabost, atd. - něco, co je najednou, nebo najednou.

Obraz infekčního kašle je nejednoznačný. Může být suchý nebo mokrý, noční, denní, s nebo bez vykašlávání. Proto je nesmírně důležité zjistit původce onemocnění! V závislosti na tom, zda bakterie je virus nebo houba, léčebné režimy budou radikálně odlišné.

Hlavním příznakem rozdílu mezi virovým kašlem z bakterií (za předpokladu, že je mokrý) je výskyt sputa. Když je virová infekce čistá a tekutá, s bakteriálním sputem tlustým, zakaleným, s příměsí hnisu.

Alergie

Alergický kašel je obvykle suchý a "štěkání". Objeví se náhle, paroxysmálně, často trápí dítě v noci. Dýchání Úleva po kašli se nevyskytuje. Sputum je odděleno s velkými obtížemi. Celková pohoda dítěte je uspokojivá. Může si však stěžovat na lechtání, svědění v krku a bolest při vdechování. Alergický kašel je často doprovázen kýcháním, slzením a dokonce i kožními vyrážkami.

I přes poněkud charakteristický obraz kašle s alergiemi, odlišit ji od infekčního pod vlivem specialisty. Doma je velmi snadné si to zaměnit s černým kašlem, akutní bronchitidou nebo jiným infekčním onemocněním, které má také kašel, který je doprovázen otokem sliznice dýchacích cest a astmatem.

Příčinou alergií může být cokoliv: pyl, zvířecí lupič, dolů v polštáři, domácí prach, kouř cigaret a dokonce i červí nákazy. V této situaci bude mnohem vhodnější konzultovat specialistu, identifikovat původce a pokud možno zastavit kontakt s ním, spíše než „sedět“ dítě na antihistaminikách.

Stres

Překvapivě může dítě kašlat na pozadí stresu, neustálých zkušeností nebo neurózy. Ale v tomto případě se nejedná o „plnohodnotný“ kašel, který se projevuje, ale spíše neustálý kašel.

Nejčastěji se vyskytuje u dětí předškolního a základního školního věku. Takový kašel je také obranná reakce těla. Pouze v reakci na útok škodlivých patogenů, ale na psychologický tlak. A někdy se kašel může jednoduše stát návyk po infekci. Ano, a to se stává.

Pokud vaše dítě neustále kašle bez zjevného důvodu, přemýšlejte o tom. Možná, že se prostě nedokáže vyrovnat se svými zkušenostmi a potřebuje pomoc kompetentního psychologa.

Kašelné sirupy, nebo jak zhoršit stav Vašeho dítěte

Přípravky proti kašli (naprosto nesprávné jméno, jako „pilulky z hlavy“, ale často používané námi) jsou skutečnými „zlatými doly“ pro farmaceutické společnosti. Prodává se bez lékařského předpisu a je u rodičů velmi populární. Věřící v reklamu jednoho nebo druhého „zázračného“ prostředku a poháněného touhou co nejrychleji zmírnit stav svého dítěte, rodiče nakupují všechny tyto sirupy, pilulky a kapky. Aniž by si mysleli, že principy jednání pro takové drogy mohou být úplně jiné.

Fondy zaměřené na boj proti suchému kašli, naprosto nevhodné při kašli mokré. Činnost některých je zaměřena na potlačení reflexu kašle, jiné - na zkapalnění sputa a usnadnění jeho odstranění z průdušek.

Představte si, co se stane, když s mokrým kašlem s velkým množstvím vylučovaného sputa začnete dávat dítěti lék, který potlačuje reflex kašle. Ano, po určitou dobu se dítě bude cítit lépe, ale hlen vylučovaný tělem nikam nepůjde. Bude se hromadit v průduškách a nebude mít žádnou cestu ven do plic. Výsledek této léčby je dramatický: měl ARVI - dostal zápal plic.

Přemýšleli jste někdy, proč se pneumonie vyskytuje tak často u malých dětí? Protože jejich respirační svaly ještě nejsou vyvinuty a nemají sílu vykašlávat sputum.

Nebo jinou možnost. Dítě má mokrý kašel, a my, podle všech pravidel (jak je napsáno v návodu), mu dáme prostředek, jak stimulovat ještě větší sekreci hlenu. Kašel nezmizí. Týden, dva, tři... A po dlouhou dobu neprojde. Vzhledem k tomu, že dáváme "ne" medicínu, situaci jen zhoršujeme.

A to, co se nazývá „vteřiny před katastrofou“, když při kašlání začíná současně dávat dítěti prostředek, který stimuluje produkci sputa a prostředek, který potlačuje kašel. Jen pro případ. Častá praxe s rodiči. Důsledky takové „léčby“ jsou zřejmé.

Samozřejmě, ironie je zde nevhodná, ale podle statistik se většina komplikací (včetně pneumonie a bakteriální bronchitidy) vyskytuje právě kvůli milujícím rodičům. Je lepší se nesnažit zbavit dítě kašlání vůbec, než zhoršit jeho stav nevhodným lékem.

Nebo možná všechny stejné kompoty?

V jednom z jeho programů, známý a respektovaný dětský lékař Komarovsky řekl, že neexistuje žádný důkaz ve světě, že účinnost léku proti kašli je vyšší než u pití silně (ovocné nápoje, ovocné nápoje nebo obyčejná pitná voda).

Faktem je, že viskozita sputa závisí na viskozitě krve. A krev může být méně hustá pouze pitím dostatečného množství tekutiny. Kromě toho, pití spoustu potravin značně zmírňuje stav dítěte s virovou nebo bakteriální infekcí, zmírňuje intoxikaci a odstraňuje patogenní viry a bakterie z těla spolu s produkty rozpadu léčiv. Proto se nespěchejte na „pověsit štítek“ na svého pediatra, pokud místo sirupu proti kašli doporučuje, aby vaše dítě pilo více tekutin.

Jak zmírnit stav dítěte?

Tak jak pomoci dítěti a zachránit ho před bolestnými kašelními útoky? V tomto smyslu existuje několik jednoduchých doporučení. Ale pouze pokud je příčina kašle určena lékařem!

 1. Pít více (o tom jsme už mluvili).
 2. Navlhčete vzduch v místnosti. Lepší místo deseti různých sirupů a tabletů utratit peníze a koupit dobrý zvlhčovač. Suchý teplý vzduch je přímou kontraindikací pro kašel. Někdy se kašel dítěte nevyskytuje kvůli infekci, ale jednoduše proto, že vzduch v domě je příliš suchý. Sliznice vysychají a způsobují bolest v krku. Dítě se reflexivně snaží zbavit nepříjemného pocitu a začíná kašlat. Pomoci svému dítěti vyrovnat se s útoky na kašel může být jednoduše mokré čištění místnosti.
 3. Dítě musí mít přístup k čerstvému, chladnému vzduchu. Místnost často větrejte a v nepřítomnosti horečky neodmítejte chodit.

A co je nejdůležitější - pravidlo číslo 1 pro rodiče. Neexistuje žádný bezpečný lék. Nezaměstnujte se sami, svěřte zdraví svého dítěte profesionálům. Pamatujte si: předtím, než začnete léčit lidi, se doktor naučí mnoho let a dobrý lékař se obecně učí celý život.

Příčiny kašle u dětí

Samotné kašlání nelze považovat za diagnózu. Je to symptom, reflexní reakce těla na jakékoli problémy v dýchacích cestách, od náhodného létání ve vážných onemocněních. Hlavním úkolem lékaře je zjistit, co se stalo, a najít správný přístup, který odstraní příčinu kašle u dítěte.

ARI a ARVI

Nejčastější příčinou kašle u dětí je akutní infekce dýchacích cest. Chytání viru, zejména ve škole nebo na zahradě, nemá cenu, zejména pokud má město chřipkovou epidemii.

Je těžké předpovědět, jaký typ kašle dítě dostane v souboru s snot a teploty: chřipkový virus mutuje každou sezónu. Pokud budete mít štěstí, bude snadné kašlat a samotný kašel bude postupně mizet, když tělo produkuje protilátky, tj. Kolem třetího dne onemocnění.

Ale spoléhat se na štěstí, pokud jde o zdraví dítěte, stále stojí za to, a je třeba začít léčit kašel od prvních dnů nástupu příznaku, aby se zabránilo výskytu komplikací. IOM ® sirup může být užíván od prvních dnů onemocnění, aby se zmírnil zánět snadného odstranění sputa.

Tento kašel a žádné zvláštní ošetření není nutné, kromě obecného režimu. Pijte co nejvíce, zvlhčujte a nepřehřívejte vzduch, opláchněte nos a krk fyziologickým roztokem, po dohodě s lékařem (po pěti letech), vdechněte nebo (od tří let staré) otřete křídla nosu pomocí MOM ® Phyto masti se čtyřmi éterickými oleji.

Teď, když je těžké vykašlat dítě, to znamená suchý kašel, budete muset vynaložit mnohem větší úsilí: hlavním úkolem je vytvořit tekutinu ve sputu tak, aby vycházela z průdušek a nestála tam, vysychala a vytvořila všechny podmínky pro bronchitidu a pneumonii. Kromě stálého zvlhčovače a hojného pití je věrným asistentem také rostlinný sirup Doctor IOM ® s deseti léčivými bylinkami.

Bronchitida

Bronchitida znepokojuje rodiče mnohem víc než, řekněme, ARVI - a to je naprosto spravedlivé. Je však třeba mít na paměti, že při konfrontaci s dalším případem bronchitidy musí lékař pokaždé určit specifickou povahu onemocnění - konec konců, léčba na něm závisí. Nejčastějšími původci bronchitidy jsou viry. Stává se, že viry doslova „otevírají cestu“ bakteriím av tomto případě se bronchitida, která začala jako virová, velmi rychle může stát virovou a bakteriální. S virovou bronchitidou nejsou antibiotika nutná, ale s bakteriálními těmito léky jsou základem terapie.

Charakteristické rysy virové bronchitidy jsou průhledné nebo nažloutlé sputum, dítě, samozřejmě, vypadá nemocně, ale neleží vyčerpané a neodmítá ze svého oblíbeného jídla, a poměrně rychlé "samoléčení".

S bakteriální bronchitidou, sputum může být hnisavý, slabý, bledý a pomalý dítě může ležet na posteli a odmítnout jíst. Bez léčby trvá tento stav poměrně dlouho. Pokud ve 3. a 4. den nemoci horečka a špatné zdraví zůstanou, a kašel zůstává těžký a hacking, většina lékařů doporučují počáteční antibiotika.

Základem léčby bronchitidy je správný režim a hojné pití. Antibiotika jsou předepisována striktně individuálně, není třeba je aplikovat sami, na základě předchozích zkušeností nebo rad přátel. Rozptylující masáž a hymnastic se používají pouze v případě, že nezpůsobují nepohodlí pro malého pacienta.

Také věnujte pozornost zeleninovému sirupu proti kašli Dr. MOM®, má trojnásobný účinek a současně odstraňuje zánět, očištění průdušek a odstraňování sputa.

Tracheitida

Tracheitida může být zvláště obtížná v dětství. Neposkytnutí včasné léčby může vyvolat chronickou formu onemocnění, která povede ke snížení imunitního systému a častému výskytu virových respiračních onemocnění. Proto je při prvních příznacích nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Hlavní příznak tracheitidy - kašel - se vyznačuje zejména bolestí, suchostí a tupým zvukem. Kašel s tracheitidou není doprovázen produkcí sputa, ale pokud k tomu dojde, má sputum viskózní konzistenci a není moc. Kašel způsobuje bolest v oblasti hrudníku. Bolest přetrvává po kašli. Kašel se nejčastěji vyskytuje v noci s dlouhým ležením v jedné poloze. Předchůdce kašle je pocit bolesti v krku, malý kašel, který se vyvíjí v silný kašel.

Kašel s tracheitidou je často doprovázen horečkou a bolestmi hlavy. Dítě se cítí unavené, stává se letargickým a apatickým. Často mohou děti pociťovat zhoršení nálady.

Hlavním cílem boje proti tracheitidě je odstranění zánětlivého procesu, který je doprovázen kašlem. Spolu s tím je nutné obnovit imunitní systém dítěte a zvýšit obsah vitamínů v těle. Výběr spolu s lékařem terapie, nezapomeňte na potřebu zkapalnění a snadné odstranění sputa. Sirup Dr. IOM ® na základě 10 léčivých bylin zmírňuje zánět, aby usnadnil vylučování sputa.

Černý kašel

Extrémně nakažlivá bakteriální infekce, známá především pro záchvaty křeče. U dětí mladších než jeden rok, jsou tak těžké, dokonce i přestat dýchat, že mnoho rodičů raději chránit děti s očkováním předem.

Nezaočkované dítě, které chytí černý kašel, bude kašlat po několik týdnů nebo dokonce měsíců, a to i po ukončení léčby antibiotiky, kterou doporučil lékař. V této diagnóze se člověk musí uchýlit k lékům, které potlačují centrum kašle v mozku, jinak není možné bojovat s útoky. Mohou však být zmírněny, pokud je pacient posílán denně na dlouhé procházky, zejména když to není léto.

Studium způsobů hůlky s černým kašlem se naštěstí v životě odehrává pouze jednou: nemocné je dítě imunní až do konce dnů, a pokud po výjimce po mnoha letech dojde k relapsu, nebude možné jej odlišit od běžného nachlazení.

Z jiných běžných infekcí může být kašel způsoben spalničkami, pokud nebyl očkován.

Alergie

Poměrně často začíná kašel kvůli alergii - zvířecí srsti, pylu nebo jednoduchému domácímu prachu. Pochopení toho, co je to záležitost, může být provedeno pouze darováním krevních a alergických testů, ale odstranění akutních symptomů není tak obtížné: hlavní věcí je držet se od zdroje podráždění, opláchnout nos a krk fyziologickým roztokem alespoň jednou nebo dvakrát denně, aby se otíraly všechny povrchy v bytě vlhkým hadříkem.

A desítky dalších možností

Ve skutečnosti, kašel může znamenat různé problémy.V závislosti na mnoha faktorech, mohou různí lidé zažít úplně jiné příznaky se stejnou nemocí. Vyšetření a diagnostika by proto měla být provedena kvalifikovaným lékařem, který na základě výsledků studie učiní závěr o zdravotním stavu.

Kašel u dětí


Kašel u dítěte není neobvyklý, může se objevit v důsledku různých onemocnění. Mnoho mumií oslovuje pediatra s takovou stížností. Chcete-li se ho účinně zbavit, musíte se vypořádat s příčinami, které to způsobily. Teprve pak můžete předepsat léky nebo jiné účinné metody boje proti tomuto nepříjemnému jevu.

Příčiny kašle u dětí

Kašel není samostatným onemocněním, které je třeba léčit. To je jen symptom nemoci, specifická reakce těla na různé podněty. Pro odstranění tohoto stavu a zmírnění stavu dítěte je nutné odstranit hlavní příčiny jeho vzniku, kterým může být:

 • akutní respirační virovou infekci (ARVI);
 • bronchitida;
 • bronchiální astma;
 • alergie;
 • adenoidy.

Je to důležité! Pokud dítě náhle začalo kašlat, je možné, že do dýchacích cest vstoupil cizí předmět. Proto, ujistěte se, že mu pomůže kašel, lehce klepněte na zadní straně.

Taková reakce může také nastat ze suchého vzduchu v místnosti, silného prachu, tabákového kouře, chemikálií. Někdy je to příznak, který indikuje přítomnost červů, srdečních onemocnění nebo zažívacích problémů.

Kdy hledat pomoc

Často, kašel odchází snadno se správnou léčbou nebo po odstranění dráždivých látek, které ji způsobily. Všimněte si, že dítě kašle, kontaktujte svého pediatra. Bude zkoumat dítě, poslouchat ho se stetoskopem a pak rozhodnout o léčbě.

Existují však případy, kdy je nemožné odložit. Naléhavá potřeba zavolat lékaře, aby se zabránilo nepříjemným následkům. Zavolejte sanitku, pokud:

 • dítě, obzvláště malé nebo dítě, začalo kašlat, udeřily se útoky, které se nezastavily. Důvod může být zachycen v dýchacích cestách, částicích potravin, malých částech hraček nebo jiných cizích předmětech;
 • je tu silná píšťalka, dech;
 • existuje silný kašel s teplotou vyšší než 38 ° C, která nevystupuje;
 • když dítě kašle, on je závratě, on se změní velmi bledý nebo modrý.

Také nebezpečným příznakem je výskyt zeleného sputa nebo výtok s proudy krve.

Je to důležité! Pokud je vaše dítě po dlouhou dobu nemocné, je to příležitost k zamyšlení. Je nutné provést další diagnostiku, opět projít všemi testy, změnit léčbu.

Suchý kašel u dítěte

Příznaky suchého kašle:

 • separace sputa se nevyskytuje;
 • kašel může zranit hrdlo;
 • dítě se může při kašli červenat;
 • způsobuje těžké nepohodlí a bolest.

Tento stav se obvykle objevuje v počátečním stadiu chřipky ARVI.

Suchý kašel bez sputa je doprovázen černým kašlem. V tomto případě, dítě nemůže kašel, tam je útok zvracení, trhání očí.

Je to důležité! Suchý kašel způsobuje spoustu utrpení, zejména pokud se útoky stanou častějšími v noci. Krevní tlak může také vzrůst, může být bolest břicha a nutkání zvracet.

Při gastroezofageálním refluxním onemocnění, kdy žaludeční šťáva vstupuje do jícnu, může dítě také kašlat. Obsah žaludku způsobuje podráždění hrdla. Zvláštností tohoto efektu je, že neexistují žádné jiné příznaky nachlazení nebo chřipky.

Mokrý kašel

Mokrý kašel je doprovázen hojným sputem z plic. Může se objevit s SARS nebo chřipkou po 2-3 dnech léčby. To je dobré znamení. Ukazuje výtok sputa, který se hromadí v dýchacích cestách.

Mokrý nebo mokrý kašel je příznakem bronchitidy, zejména pokud je doprovázen sípáním, které je slyšet v různých částech plic.

Oddělení sputa se také může vyskytnout při bronchiálním astmatu, alergiích, nachlazení. Pokud má nepříjemný hnisavý zápach, je to příznak abscesu plic nebo bronchiektázy a výtok ze směsi krve ukazuje tuberkulózu.

Štěkání kašle

S těmito chorobami se může objevit silný kašel, který se podobá štěkání psa:

S SARS, chřipkou, když 1-2 dny uplynuly po nástupu onemocnění, zánět tkáně, zvýšení sekrece sliznic v průdušnici, může se objevit hrtan. Současně je charakteristický příznak - štěkavý kašel.

Při akutní instruktivní laryngitidě dochází k falešnému zádi. Dítě začne kašlat, se zvukem, který se podobá štěkání psa. Ten kluk se snaží potlačit kašel, protože cítí spoustu bolesti.

Je to důležité! Až 5-6 let je lumen hrtanu úzký, takže s malým edémem, který se objevuje při nachlazení nebo chřipce, může dítě zažít udušení.

Alergický kašel

Objevuje se jako reakce imunitního systému na různé podněty: zvířecí chlupy, pyl, houby, roztoče, dolů.

Je to důležité! Někdy se alergie mohou vyvinout z účinků mrazu, silného slunce.

Jak odlišit projevy alergií od nachlazení:

 • objeví se trhání;
 • dítě často kýchá;
 • všechny symptomy se objevují najednou téměř současně;
 • kašel může trvat 2-3 týdny;
 • objeví se výtok z nosu, zatímco výtok je bezbarvý, má kapalnou konzistenci;
 • svědivé hrdlo, oči, nos.

Když vykašlávání, žádné sputum, žádná horečka, zimnice, bolest na hrudi nebo sípání. Útoky mohou být časté v noci. To indikuje přítomnost alergií na výplně, které se používají pro polštáře nebo přikrývky.

Kašel bez teploty

To je normální reakce těla, která vám umožní uvolnit dýchací cesty z cizích předmětů, nahromaděné hleny. Dokonce i zdravé dítě může kašlat 5-10krát denně. Pokud nejsou žádné jiné známky nachlazení, není třeba léčit kašel.

S ARVI se jedná o první příznak, který se vyskytuje před kýmkoli jiným a ukazuje vývoj onemocnění. Po chvíli, zejména večer, teplota stoupá. Také, po utrpení bronchitidy, může dítě kašlat 1-2 týdny více.

Jaké nemoci mohou způsobit kašel bez horečky:

Je to důležité! Charakteristickým příznakem poškození těla červů je výskyt suchého kašle.

Závažné kašle, které trvají několik minut, ale náhle se zastaví, když je dítě rozptýleno, se mohou jevit jako specifická reakce na stresové situace. Jedná se o psychogenní kašel, který se projevuje pod silným stresem, nervovým napětím. Tento stav dítěte vyžaduje odvolání k psychologovi, který pomůže vyrovnat se s psychologickými problémy.

Suchý kašel bez horečky nastane, pokud je vzduch v dětském pokoji příliš suchý. Způsobuje podráždění sliznic, po kterém dítě kašle.

Kašel v kojence

Pokud je vaše dítě mladé, musíte být velmi opatrní, pokud jde o jeho zdraví, aby nedošlo k vynechání vážné nemoci. Dítě může kašlat s ARVI, chřipkou, bronchitidou nebo jinými plicními chorobami. Současně může dojít k nárůstu teploty, vzniku rýmy, sípání.

Je to důležité! V přítomnosti nachlazení v dětském hlenu může proudit do krku, což způsobuje kašel.

Pečlivě sledujte dítě, aby si nebral malé části hraček do úst nebo aby se dusil jídlem. Současně může dítě silně kašlat, udusit se. Pokud nemůže vykašlat, zavolej sanitku.

Dítě může kašlat se zánětem středního ucha. Jedná se o specifickou reakci, která je doprovázena silnou bolestí ucha. Stiskněte trochu na ušním lalůčku, pokud dítě začne plakat, pak příčinou kašle je onemocnění uší.

Také dítě může kašlat, když suchý nebo prašný vzduch dráždí hrdlo a dítě nemusí být léčeno. Vytvoření pohodlného prostředí uvnitř, vše se zastaví.

Léčba onemocnění u dětí

Při léčbě kašle musíte hledat příčinu, která způsobila jeho vzhled. Teprve pak může být dítěti pomohlo vyhnout se komplikacím, chronickým onemocněním.

Chcete-li užívat léky, které potlačují reflex kašle (Dextromethorphan, Butamirat), potřebujete:

 • s laryngitidou;
 • černý kašel;
 • papilomotosu hrtanu;
 • chronická bronchitida;
 • pohrudnice.

Je to důležité! Antitusické léky jsou návykové, snižují plicní ventilaci, průjem, nižší tlak.

Pokud je onemocnění způsobeno bakteriální infekcí, je nutné podstoupit léčbu antibiotiky:

Pokud je kašel způsoben bronchiálním edémem, který se vyskytuje při astmatu, používají se inhalátory (Beclometason, Fluticasone). Uvolňují zánět tkání, po kterém dítě přestane kašlat.

Vykašlávání - základní léky. Jsou užívány k léčbě bronchitidy, ARVI a dalších onemocnění, u kterých je důležité vykašlávat sputum. Pro děti užívejte drogy:

 • Althea sirup;
 • Bronholicin;
 • Ambroxol;
 • Herbion a mnoho dalších.

Rodiče by si měli uvědomit, že když se objeví suchý nebo mokrý kašel, vysoká horečka, bolest na hrudi, dušnost, je nutné stanovit diagnózu, která určí příčinu tohoto stavu. Poté jsou předepsány léky, které pomáhají vyrovnat se s onemocněním.

Co dělat, pokud kašel u kojenců bez horečky - příčiny a léčba

Imunita novorozence je velmi slabá, což je důvod, proč všechny druhy nemocí snadno drží na dítě. Kašel u dětí bez horečky je zvláště nebezpečný, protože tento příznak může signalizovat nejen chlad. Rodiče by měli být pečlivě sledováni.

Jaký sirup si můžete vzít, když kašlete

Plantain byl vždy v poptávce v tradiční medicíně a tradiční. Listy a míza rostliny se používají k léčbě popálenin, kousnutí, vyrážek, řezů, kašle. Dnes, medicína vyvinula pohodlnější způsoby, jak používat tuto rostlinu. Sirup ze sirupu.

Příčiny bolesti v krku a suchý kašel - jak se léčit

Bolest v krku a suchý kašel ─ léčba těchto příznaků je vždy spojena s antivirotiky. Ale nejsou vždy účinné. To se děje proto, že nerozumíme příčině symptomů, přistoupíme k obvyklé léčbě. No, jestli.

Příčiny a způsob léčby silného kašle u dítěte v noci

Domácí léky na nachlazení byly vždy použity. Hlavní věc je vědět, co kašel, co lék funguje efektivněji. Silný kašel u dítěte v noci: co dělat? Léčba závisí pouze na příčině onemocnění. Lidové léky.

Zjistěte, proč bolest na hrudi při kašli

Stává se tak, že když kašel bolí v hrudi. Ale lidé tomu věnují jen malou pozornost a nadále žijí ve známém rytmu. Ale v žádném případě to není možné, protože tyto příznaky mohou signalizovat různé problémy našeho těla. Nejčastěji podobným způsobem.

Jak aplikovat jódovou síť při kašlání u dětí

Pro nachlazení a zánětlivá onemocnění dýchacího ústrojí existuje mnoho různých prostředků, mnoho rodičů se při léčbě svých dětí uchyluje nejen k lékárnám, ale k populárním metodám léčby nemocí. Jeden z obyčejných lidu.

Jak umístit hořčičnou omítku při kašli dětí

Černá hořčice se pěstuje pro lékařské účely. Semena rostliny se používají k tvorbě léčivých olejů a hořčičné omítky určené k léčbě bronchitidy, pneumonie, pneumonie, kašle, nachlazení, sinusitidy a chřipky. Po staletí omítky z hořčice.

Mléko s kašli soda: efektivní recept pro děti

Léčba kašle se sódovým mlékem je časově testována, naše babičky ji již dlouho používají. Nástroj rychle a účinně zbaví suchého kašle, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Mléko se sodou kašle, jejíž recept je napsán o něco nižší, není vždy užitečné. V.

Používáme lidové prostředky pro kašel pro děti

Četné lidové prostředky pro kašel pro děti nejsou vhodné pro všechny formy kašle. Nicméně, domácí prostředky mohou zmírnit nepříjemný kašel. Pokud dítě, po týdnu, stále kašle, měli byste určitě navštívit lékaře. V lidovém lékařství tam.

Kašel spálil cukr - dobré a recepty

I při normálním sezónním nachlazení se může objevit silný, nepříjemný kašel, který zasahuje děti i dospělé. Kromě různých sirupů a pilulek, které pomáhají zmírnit suchý kašel, existují osvědčené recepty. Patří mezi ně kašel, účinně.