Lehká Plicní onemocnění. Diagnostika a léčba

Plíce jsou párovaný orgán, který dýchá osobu a nachází se v hrudní dutině.

Hlavním úkolem plic je nasycení krve kyslíkem a odstranění oxidu uhličitého. Plíce se také podílejí na vylučovací funkci, metabolismu a acidobazické rovnováze organismu.

Kuželový tvar plic se zkoseným základem. Špička plic vyčnívá 1-2 cm nad klíční kostí. Dno plic je široké a nachází se ve spodní části membrány. Pravá plíce je širší a větší než levá.

Plíce jsou pokryty serózní membránou, tzv. Pleurou. Obě plíce jsou v pleurálních sáčcích. Prostor mezi nimi se nazývá mediastinum. V předním mediastinu je srdce, velké cévy srdce, brzlík. V zádech - průdušnice, jícen. Každá plíce je rozdělena na akcie. Pravá plíce je rozdělena do tří laloků, vlevo do dvou. Základ plic se skládá z průdušek. Jsou tkané do plic, tvoří bronchiální strom. Hlavní průdušky jsou rozděleny na menší, tzv. Subsegmentální a jsou již rozděleny na bronchioly. Rozvětvené bronchioly tvoří alveolární pasáže, obsahují alveoly. Účelem průdušek je dodávat kyslík do plicních laloků a do každého plicního segmentu.

Bohužel lidské tělo podléhá různým onemocněním. Žádnou výjimkou jsou plíce člověka.

Příčiny onemocnění plic:

 1. Nemoci spojené s malformacemi plic. Abnormality spojené s abnormálním umístěním, vývoj plic velmi. Patří mezi ně nemoci, jako je například lalok plic, cysta, „spekulární plíce“.
 2. Dědičné plicní onemocnění a poškození plic u některých dědičných onemocnění. Patří mezi ně některá chromozomální onemocnění, vrozené poruchy imunitního systému.
 3. Nemoci spojené s vitální aktivitou biologických patogenů (viry, parazity, bakterie). Mezi ně patří například nemoci jako bronchitida, tracheitida, pneumonie.
 4. Snížení ochranných funkcí těla nebo vliv faktorů prostředí. Hypotermie, znečištěný vzduch, kouření může vést k plicním onemocněním.

Plicní onemocnění jsou léčitelná léky, v některých případech je nutná operace. Zvažte onemocnění plic, která se vyskytují v přírodě.

Chronické zánětlivé onemocnění dýchacího traktu, při kterém stále zvýšená citlivost průdušek vede k záchvatům bronchiální obstrukce. To se projevuje astmatickými záchvaty způsobenými bronchiální obstrukcí a vyřešenými samostatně nebo jako výsledek léčby.

Bronchiální astma je rozšířené onemocnění, postihuje 4-5% populace. Onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, ale častěji - v dětství: přibližně polovina pacientů s bronchiálním astmatem se vyvíjí do 10 let, další třetina - až 40 let.

Existují dvě formy onemocnění - alergické bronchiální astma a idiosynkratické bronchiální astma, stejně jako smíšený typ.
Alergické astma (také exogenní) je zprostředkováno imunitními mechanismy.
Idiosynkratické bronchiální astma (nebo endogenní) není způsobeno alergeny, ale infekcí, fyzickým nebo emocionálním přeplněním, náhlou změnou teploty, vlhkosti vzduchu atd.

Úmrtnost na astma je malá. Podle nejnovějších údajů nepřesahuje 5000 případů ročně pro 10 milionů pacientů. V 50-80% případů astmatu průdušek je prognóza příznivá, zejména pokud onemocnění vzniklo v dětství a postupuje snadno.

Infekční onemocnění plicního parenchymu. Různé bakterie mohou způsobit pneumonii, včetně mykoplazmat, chlamydií a rickettsie, stejně jako virů, hub a parazitů. Proto pneumonie není jediné onemocnění, ale skupina specifických infekcí s různou epidemiologií, patogenezí a průběhem.

Výsledek onemocnění závisí na správně zvolené antimikrobiální terapii, tj. Na identifikaci patogenu. Izolace patogenu však vyžaduje určitý čas a pneumonie je závažné onemocnění a léčba by měla být zahájena okamžitě. U třetiny pacientů je navíc nemožné izolovat patogen vůbec, například když není výpotek sputa ani pleurální a výsledky krevní kultury jsou negativní. Pak je možné stanovit etiologii pneumonie pouze sérologickými metodami o několik týdnů později, kdy se objeví specifické protilátky.

Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN) je onemocnění charakterizované částečně ireverzibilním, stále progresivním omezením proudění vzduchu způsobeným abnormální zánětlivou reakcí plicní tkáně na škodlivé faktory prostředí - kouření, inhalace částic nebo plynů.

V moderní společnosti představují CHOPN spolu s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční a cukrovkou vedoucí skupinu chronických onemocnění: představují více než 30% všech ostatních forem lidské patologie. Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje CHOPN jako skupinu nemocí s vysokou sociální zátěží, neboť je rozšířená v rozvinutých i rozvojových zemích.

Onemocnění dýchacích cest, charakterizované patologickou expanzí vzduchových prostorů distálních bronchiolů, které je doprovázeno destruktivními morfologickými změnami v alveolárních stěnách; jedna z nejběžnějších forem chronické nespecifické plicní nemoci.

Existují dvě skupiny příčin vedoucích k rozvoji emfyzému. První skupina zahrnuje faktory, které porušují pružnost a sílu prvků plicní struktury: patologická mikrocirkulace, změny vlastností povrchově aktivních látek, vrozený nedostatek alfa-1-antitrypsinu, plynné látky (sloučeniny kadmia, oxidy dusíku atd.), Tabákový kouř, prachové částice vdechovaného vzduchu. Faktory druhé skupiny přispívají ke zvýšení tlaku v respiračním oddělení plic a zvyšují protahování alveolů, alveolárních pasáží a dýchacích průdušek. Nejdůležitější z nich je obstrukce dýchacích cest, ke které dochází při chronické obstrukční bronchitidě.

Vzhledem k tomu, že emfyzém významně ovlivňuje ventilaci plicní tkáně a zhoršuje funkci mukociliárního eskalátoru, jsou plíce mnohem citlivější vůči bakteriální agresi. Infekční onemocnění dýchacího ústrojí u pacientů s touto patologií se často stávají chronickými, tvoří se ložiska perzistentní infekce, což činí léčbu mnohem obtížnější.

Bronchiektáza je získané onemocnění charakterizované lokalizovaným chronickým hnisavým procesem (purulentní endobronchitida) v nevratně modifikovaných (expandovaných, deformovaných) a funkčně defektních bronchech, převážně v dolních plicích.

Onemocnění se projevuje především v dětství a dospívání, jeho příčinná souvislost s jinými onemocněními dýchacího ústrojí není instalována. Přímým etiologickým faktorem bronchiektázy může být jakýkoliv pneumotropní patogenní agens. Bronchiektázy, které se vyvíjí u pacientů s chronickými onemocněními dýchacího ústrojí, jsou považovány za komplikace těchto onemocnění, nazývají se sekundární a nejsou zahrnuty v pojetí bronchiektázy. Infekční zánětlivý proces v bronchiektázii se vyskytuje hlavně v bronchiálním stromu a ne v plicním parenchymu.

Jedná se o hnisavou fúzi plicní oblasti s následnou tvorbou jedné nebo několika dutin, často oddělených od okolní plicní tkáně vláknitou stěnou. Nejčastější příčinou je pneumonie způsobená stafylokoky, Klebsiella, anaerobními chorobami, jakož i kontaktní infekce v případě pleurálního empyému, subdiafragmatického abscesu, aspirace cizích těles, infikovaného obsahu vedlejších nosních dutin a mandlí. Charakteristický je pokles obecných a lokálních ochranných funkcí těla v důsledku požití plic a průdušek cizích těles, hlenu a zvracení - při intoxikaci alkoholem, po křečovém záchvatu nebo v bezvědomém stavu.

Prognóza léčby plicních abscesů je podmíněně příznivá. Nejčastěji se pacienti s plicním abscesem zotavují. U poloviny pacientů má však akutní plicní absces tenkostěnné prostory, které časem mizí. Mnohem méně často může plicní absces vést k hemoptýze, empyému, pyopneumotoraxu, broncho-pleurální píštěle.

Zánětlivý proces v oblasti pleurálních listů (viscerální a parietální), ve kterých se na povrchu pohrudnice vytvářejí fibrinové usazeniny (podšívka kryjící plíce) a následně se tvoří adheze, nebo různé typy výpotků (zánětlivá tekutina) - hnisavá, serózní, hemoragická - forma uvnitř pleurální dutiny. Příčiny pleuritidy mohou být rozděleny na infekční a aseptické nebo zánětlivé (neinfekční).

patologické akumulace vzduchu nebo jiných plynů v pleurální dutině, což vede k narušení ventilace plic a výměně plynu během dýchání. Pneumothorax vede ke kompresi plic a nedostatku kyslíku (hypoxii), metabolickým poruchám a respiračnímu selhání.

Mezi hlavní příčiny pneumotoraxu patří: poranění, mechanické poškození hrudníku a plic, léze a nemoci hrudní dutiny - ruptury býků a cyst v plicním emfyzému, průlomy abscesů, ruptura jícnu, tuberkulózní proces, tavení pleurálních nádorů.

Léčba a rehabilitace po pneumotoraxu trvá 1-2 týdny až několik měsíců, vše záleží na příčině. Prognóza pneumotoraxu závisí na stupni poškození a rychlosti rozvoje respiračního selhání. V případě zranění a zranění může být nepříznivé.

Toto infekční onemocnění je způsobeno mykobakteriemi. Hlavním zdrojem infekce je pacient s tuberkulózou. Často nemoc postupuje skrytě, má příznaky související s mnoha chorobami. Je to dlouhá subfebrilní teplota, celková malátnost, pocení, kašel se sputem.

Existují hlavní způsoby infekce:

 1. Letecká cesta - nejběžnější. Mykobakterie spěchají do vzduchu při kašlání, kýchání, dýchání pacienta s tuberkulózou. Zdraví lidé, dýchající mykobakteriemi, přenášejí infekci do plic.
 2. Kontaktní infekce není vyloučena. Mykobakterie vstupuje do lidského těla prostřednictvím poškozené kůže.
 3. V trávicím traktu pronikají mykobakterie konzumací masa infikovaného mykobakteriemi.
 4. Intrauterinní cesta infekce není vyloučena, ale je vzácná.

Špatné návyky, jako je kouření, zhoršují průběh onemocnění. Zapálený epitel je otráven karcinogeny. Léčba je neúčinná. Pacientům s tuberkulózou jsou předepsány léky, v některých případech je indikována operace. Léčba onemocnění v počáteční fázi zvyšuje šanci na zotavení.

Rakovina plic je maligní nádor, který se vyvinul z epitelu výstelky. Nádor se rychle rozvíjí. Rakovinové buňky spolu s lymfou, přes oběhový systém se šíří tělem, vytvářejí nové nádory v orgánech.

Příznaky onemocnění:

 • při vypouštění viditelných pruhů krve sputem, hnisavého výboje;
 • zhoršení zdraví;
 • bolest při kašlání, dýchání;
 • velký počet leukocytů v krvi.

Faktory vedoucí k onemocnění:

 1. Vdechování karcinogenů. Velké množství karcinogenů obsahuje tabákový kouř. Jedná se o oluidin, benzpyren, těžké kovy, naftlamin, nitrososloučeniny. Jakmile jsou v plicích, korodují jemnou podšívku plic, usazují se na stěnách plic, otráví celé tělo a vedou k zánětlivým procesům. S věkem se zvyšují škodlivé účinky kouření na tělo. Když přestanete kouřit, stav těla se zlepší, ale plíce se nevrátí do původního stavu.
 2. Vliv dědičných faktorů. Vybraný gen, jehož přítomnost zvyšuje riziko rakoviny.
 3. Chronické onemocnění plic. Častá bronchitida, pneumonie, tuberkulóza, oslabuje ochranné funkce epitelu, později se může rozvinout rakovina.

Nemoc je obtížné léčit, dřívější léčba je přijata, tím vyšší je šance na zotavení.

Důležitou roli při identifikaci a léčbě plicních onemocnění má diagnóza.

Diagnostické metody:

 • rentgen
 • tomografii
 • bronchoskopie
 • Ultrazvuk
 • cytologie, mikrobiologie.

Dodržování harmonogramu preventivních prohlídek, dodržování zdravého životního stylu a ukončení kouření pomůže udržet zdravé plíce. Samozřejmě, aby se vzdal špatného návyku i po 20 letech aktivního kouření, je výhodnější než pokračovat v otrávení těla tabákovými jedy. Osoba, která přestane kouřit, může mít velmi znečištěné tabákové saze, ale čím dříve skončí, tím větší je šance změnit tento obraz k lepšímu. Faktem je, že lidské tělo je samoregulační systém a plíce těch, kteří přestali kouřit, mohou obnovit své funkce po různých zraněních. Kompenzační schopnosti buněk umožňují alespoň částečně kompenzovat škody způsobené kouřením - hlavní věcí je včas se starat o své zdraví.

Plicní onemocnění: symptomy a léčba, seznam

Plicní onemocnění: seznam respiračních onemocnění.

Dnes onemocnění dýchacího ústrojí stále více vedou k invaliditě a úmrtnosti.

Podle prevalence onemocnění dýchacího ústrojí zabírají 3 místa.

Odborníci připisují tento vzestup nepříznivé environmentální situaci a závislosti na špatných návycích.

Abychom porozuměli zdroji patologického procesu, je nutné vědět, co je hlavním orgánem dýchací soustavy.

Pravý plíce je kratší a větší. Skládá se ze 3 akcií. Vlevo - od dvou.

Akcie jsou rozděleny na segmenty, včetně průdušek, tepny, nervu.

Průdušky jsou základem plic, které tvoří průduškový strom.

Hlavní průdušky jsou rozvětvené do lobarů, pak segmentové, lobulární a koncové bronchioly, končící v alveolách.

Hlavní účel dýchacího ústrojí - výměna plynů - je přiřazen acinus (plicní lalok nebo alveoly).

Kromě hlavní funkce obohacení krve kyslíkem a uvolňováním oxidu uhličitého plic plní řadu dalších úkolů: chránit před expozicí životního prostředí, podílet se na procesech regulace tepla, metabolismu, sekreci.

V medicíně je popsáno obrovské množství onemocnění plic, které se vyskytují z určitých důvodů, jsou charakterizovány svými vlastními symptomy a vývojem onemocnění.

Běžné faktory ve vývoji patologických stavů hrudníku

 • Kouření
 • Hypotermie
 • Špatná ekologie
 • Chronická onemocnění
 • Slabá imunita
 • Stres a emocionální stres.

Hlavní projevy lidských respiračních onemocnění se objevují okamžitě.

Symptomy plicních onemocnění

 • Dušnost.
 1. Subjektivní - obtížné dýchání, které označuje pacienta. (Hrudní ischias, nadýmání)
 2. Cíl - diagnostikován lékařem při změně respiračních indexů (emfyzém, pleurismus)
 3. Kombinované. (Pneumonie, bronchogenní karcinom plic)

Rozlišuje se také porušením respirační fáze:

 • potíže s dýcháním - inspirační dušnost;
 • výdech - výdech.

Smíšená dušnost doprovázená bolestí se nazývá udušení. Toto je varovný signál, který může indikovat plicní edém.

 • Kašel je ochranný mechanismus zaměřený na odstranění patologických látek z dýchacích cest.

Při vypouštění sputa je povinné mikroskopické vyšetření. Analýza se provádí ráno, po opláchnutí úst.

Kašel může narušit období nebo neustále. Periodický kašel je častější.

To doprovází chřipku, akutní zánětlivá onemocnění, bronchitida, pneumonie.

Permanentní se projevuje bronchogenní rakovinou, tuberkulózou, zánětem hrtanu a průduškami.

 • Hemoptýza - uvolnění krve sputem. Nebezpečný symptom, který způsobuje vážné onemocnění hrudníku: rakovina a plicní tuberkulóza, absces a gangréna, plicní infarkt, trombóza větví plicní tepny.

Při shromažďování anamnézy lékař určuje množství a povahu krevní sekretu, aby se stanovila správná diagnóza.

 1. Zvýšení teploty není povinným příznakem onemocnění dýchacích cest. To je známkou zánětu nebo tuberkulózy. Nezapomeňte, že lékaři doporučují, aby teploty nepřekračovaly 38 stupňů. To je vysvětleno skutečností, že s nízkoúrovňovými osobnostmi začíná imunita člověka bojovat proti samotné infekci a mobilizuje obranyschopnost těla.
 2. Bolesti na hrudi mohou být bodavé, bolestivé, utlačující. Posiluje hlubokým dýcháním, kašlem, fyzickou aktivitou. Lokalizace označuje umístění patologického fokusu.

Plicní onemocnění

Pouze zkušený lékař přesně ví, jaká jsou onemocnění plic a jak s nimi správně zacházet.

Obrovské množství nemocí

Seznam nejčastějších plicních onemocnění u lidí je následující:

 • Pneumonie;
 • Silikóza;
 • Bronchitida;
 • Pleurisy;
 • Tuberkulóza;
 • Astma;
 • Emfyzém;
 • Asyxie;
 • Zhoubné nádory - rakovina plic.

Všechny tyto nemoci spojené s plicemi se zdají být docela akutní, a pokud nejsou léčeny okamžitě, mohou vést k vážným následkům, a to jak pro zdraví, tak pro život nemocného.

Velmi nebezpečné formy projevů chronického plicního onemocnění. Mezi tyto choroby patří:

 • Tracheobronchiální dyskineze;
 • Formy pneumonie;
 • Mounier-Kunova choroba;
 • Chronické plicní srdce;
 • Polycystický;
 • Astma;
 • Brutonova choroba;
 • Syndrom Cartagena.

Pneumonie, také nazývaná pneumonie, se vyvíjí v důsledku zánětlivého procesu v důsledku pronikání různých infekcí: od plísní po viry. Navíc jedním z možných patogenů může být chemická látka, která vstoupila do těla během inhalace. Nemoc se šíří po celém těle, nebo je schopna "ležet" jen v určité části.

Další běžné abnormality v práci plic jsou nemoci, jejichž jména jsou pleuritida a bronchitida.

První je spojen s pleurálním edémem nebo zánětlivým procesem v něm (vnější membrána, která "obklopuje" plíce). Pleurismus se může objevit v důsledku infekce nebo poranění, které postihuje hrudník. Toto onemocnění může být začátkem vývoje maligního nádoru.

Bronchitida je diagnostikována 2 typy: chronické a akutní projevy. Příčinou je zánět sliznice průdušek. Zvláště často se nemoc vyskytuje u starších a malých dětí. Infekce dýchacích cest v důsledku alergií, inhalace chemicky kontaminovaného vzduchu.

Bronchiální astma se nejčastěji projevuje formou kašle nebo bolestivého udušení periodické povahy. Zatímco dochází k útoku, průdušky a celá hruď jsou ostře zúžené, což ztěžuje dýchání. Sliznice zároveň nabobtná, epiteliální řasinky neplní své základní funkce, což vede k poruše plic.

Asfyxie a silikóza jsou častá nebezpečná onemocnění plic.

První se nazývá hladovění kyslíkem v důsledku negativních vnějších vlivů, které přímo ovlivňují dýchací proces. Onemocnění se objeví, když je stlačeno, různá poranění krku nebo hrudníku, patologické abnormality v hrtanu a poruchy svalů odpovědných za dýchání.

Pod silikózou je onemocnění, které je běžné u lidí v určitých profesích souvisejících s prováděním činností v prostředí, kde je spousta prachu, jehož částice obsahují oxid křemičitý. Nebezpečné zóny - zařízení ve výstavbě, doly, hutní průmysl,

Příčinou onemocnění, jako je tuberkulóza, je mykobakterie. Dopravce je přenášen vzduchem a slinami. Hlavní projevy přímo souvisejí s celkovým zdravotním stavem pacienta a také s počtem patogenů. Emfyzém je charakterizován oddělením stěn mezi alveolami, kvůli kterému významně zvyšují objem.

Důsledkem toho je, že plíce rostou, všechny průchody úzké a struktura organismu se uvolňuje a ochabuje. Takové poškození snižuje úroveň metabolismu kyslíku a oxidu uhličitého na kritické ukazatele. Pro pacienta je obtížné dýchat.

Nejnebezpečnější z plicních onemocnění je rakovina, což vede ve většině případů k smrti. U lidí, kteří zahájili léčbu ještě před hlavním projevem příznaků, existuje možnost vyléčení. Celý problém však spočívá v tom, že rakovina je nejtěžší rozpoznat nemoc.

Důsledky pro lidské tělo

Plíce jsou poměrně komplexní orgán složený z důležitých prvků dýchacího traktu. Průdušky i průdušnice mohou být zranitelné, pokud osoba trpí některou z možných nemocí spojených s plicemi.

Seznam nemocí spojených s výskytem zánětlivého procesu a hnisavého výtoku lze kombinovat do celé kategorie hnisavých plicních onemocnění:

 • Abscesy, stejně jako gangréna, se objevují v akutní formě, jsou chronické, vícenásobné / společné nebo jednoduché;
 • Bronchiektázy;
 • Tvorba hnisajících cyst - jedno nebo vícečetné šíření;
 • Pneumoskleróza.

Hnisavé plicní nemoci jsou uvedeny v následujícím seznamu:

 • Empyém vnější membrány plic;
 • Akutní infekční degradace;
 • Gangrenózní absces těla (akutní forma);
 • Gangrene obyčejný;
 • Chronický absces;
 • Hnisavý absces v akutní formě.

Seznam plicních onemocnění je poměrně rozsáhlý, v současné době neexistuje jednoznačná klasifikace. Všechna porušení se rozlišují na základě dopadu na určité orgány nebo tkáně, jakož i na zdroj výskytu.

Intersticiální plicní onemocnění lze rozdělit do dvou velkých skupin: infekční a neinfekční. V závislosti na přítomnosti viru v těle jsou diagnostikována následující onemocnění:

 • Mykózy;
 • V případě infekce HIV - IBL;
 • Parazitární léze;
 • Exogenní typ alergické alveolitidy;
 • Posttransplantační poruchy;
 • Syndrom nouze (respirační).

Nespecifická onemocnění plic zahrnují:

 1. Chronická bronchitida;
 2. Někteří odborníci zahrnují astma v této skupině;
 3. Chronický absces;
 4. Pneumonie;
 5. Obstrukční emfyzém;
 6. Pneumofibróza.

Pokud hovoříme o účincích na dýchací cesty a negativním dopadu na ně, pak si můžete vybrat spoustu nebezpečných onemocnění. Jedná se především o astma, které se vyznačuje častými křečemi, které způsobují těžké dýchání a potíže s dýcháním.

Chronická obstrukční plicní choroba je charakterizována přetrvávajícím kašlem. Od narození se u dítěte může vyvinout cystická fibróza, při které se infekce v těle periodicky opakují v důsledku nadměrného hromadění hlenu v průduškách. Negativní vliv na bronchitidu dýchacích cest v akutní formě a emfyzému.

Nemoci, které negativně ovlivňují alveoly, jsou pneumonie, tuberkulóza, emfyzém, rakovina. Plus, plicní edém, charakteristická ztráta plicní tekutiny z nejmenších krevních cév. Tato kategorie zahrnuje syndrom respirační tísně v akutní formě, což způsobuje nenapravitelné poškození hlavního respiračního orgánu.

Proveďte ventilaci plic až do doby, než se pacient nemůže zotavit. Dalším onemocněním v této skupině je pneumokonióza, která se projevuje vdechováním nebezpečných látek, které mohou způsobit jakékoli poškození orgánů. Může to být prach z cementu nebo uhlí, azbest a další. jiné

Nemoci plic, které mají negativní vliv na cévy - plicní embolii a hypertenzi. První je výsledkem žilní trombózy dolních končetin. Krevní sraženiny přítomné v plicních tepnách mohou způsobit nedostatek kyslíku a dušnost. Hypertenze je zvýšený tlak v tepnách plic. Pacient nejčastěji pociťuje silnou bolest na hrudi a dušnost.

Plíce a jejich příznaky

Nemoci plic u lidí jsou ve většině případů kombinovány běžnými příznaky, které se projevují častým kašlem, dýchavičností, bolestí v oblasti hrudníku a vypouštěním krve a také je zaznamenána nedostatečnost dýchacích cest.

Často jsou diagnostikována plísňová onemocnění plic, jejichž příznaky jsou následující:

 • Kašel, který se výrazně liší od toho, co se děje s chladem;
 • Velké množství sputa, jehož výtok způsobuje akutní bolest v plicní oblasti;
 • Silná slabost;
 • Snížená aktivita;
 • Silná touha po spánku.

Příznaky onemocnění plic, jako je pneumonie, výrazné a doprovázené změnami teploty, kašlem a dýchacími obtížemi. Pacient se cítí vyčerpaný, úzkostný, stěžuje si na bolest v hrudi.

Symptomy emfyzému se objevují již v pozdních stadiích, kdy jsou plíce poškozeny. Snižuje se tělesná hmotnost, kůže se zbarví do červena, vyžaduje se značné úsilí pro výdech a hrudník se podobá „barelu“.

Rakovina je prakticky nemožné diagnostikovat v počátečních stadiích. V případě odchylky od normy se proto nevyžaduje odkládání návštěvy v nemocnici. Příznaky tohoto plicního onemocnění u žen jsou v raných fázích podobné běžnému nachlazení. Proto mnozí nevěnují pozornost jejich malátnosti a postupnému zhoršování těla.

Rozlišují se následující příznaky:

 • Krev v sputu;
 • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti;
 • "Pískat" z hrudníku během výdechu;
 • Bolest při kašli;
 • Dušnost.

Známky onemocnění plic - rakoviny - u mužů - jsou horečka, časté virové nemoci, těžké kašle a poruchy srdečního rytmu.

Nemoci můžete určit hlučným dýcháním, kašlem, modravou kůží, častým kýcháním. Bronchitida v akutní formě se projevuje silným nočním kašlem, který způsobuje akutní bolest. V chronickém stadiu se symptom stává častějším, hlen je vylučován, tělo bobtná, tón pleti se blíží modré.

Pleurismus je charakterizován silnými bolestmi při dýchání a pohyby hrudníku.

Tuberkulóza je z hlediska známek považována za nebezpečnou, protože pacient si obvykle nestěžuje na žádnou bolest nebo kašel. Pouze v průběhu času se stává patrné, že člověk ztrácí váhu prudce, pocení, neustále ho táhne do spánku a tělesná teplota stoupá.

Symptomy, klasifikace a prevence závažných plicních onemocnění

Různá onemocnění plic jsou v běžném životě běžná. Většina klasifikovaných nemocí má u člověka závažné příznaky akutního plicního onemocnění, a pokud je nesprávně léčena, může vést ke špatným následkům. Studium respiračních onemocnění se zabývá pulmonologií.

Příčiny a příznaky onemocnění plic

Chcete-li zjistit příčinu jakéhokoli onemocnění, měli byste se obrátit na kvalifikovaného odborníka (pulmonologa), který provede důkladnou studii a provede diagnostiku.

Plicní onemocnění je obtížné diagnostikovat, takže musíte projít celý seznam doporučených testů.

Existují však společné faktory, které mohou být příčinou akutní plicní infekce:

 • degradace životního prostředí;
 • přítomnost špatných návyků;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zvýšené hladiny cukru v krvi;
 • chronická onemocnění;
 • nervové poruchy.

Existuje velké množství objektivních znaků charakterizujících onemocnění plic. Jejich hlavními příznaky jsou:

Přítomnost kašle. Když se v plicích vyskytne patologický proces, dojde k zánětlivým formám a poté dojde k reflexnímu kašli. Osoba cítí:

 • nepohodlí;
 • bolest;
 • pálení v krku;
 • stlačení hrudníku;
 • nedostatek vzduchu.
 • Tvorba sputa. Kvůli zánětlivému procesu v sliznici se hromadí sputum, které obsahuje velké množství infekčních bakterií. Mohou se stát patogeny nemocí.
 • Vykašlávání krví. S rozvojem závažných plicních onemocnění je pozorován výtok krve spolu se sputem. Tento symptom vyžaduje okamžitou léčbu specialisty;
 • Porucha dýchání Příznakem mnoha plicních onemocnění, dušnost může způsobit kardiovaskulární problémy. Je nutná pečlivá diagnóza;
 • Bolest v hrudi. Poruchy pleury způsobují patologii plic v hrudní kosti, dochází k pocitu silného zploštění
 • Stojí za povšimnutí, že symptomy infekčního onemocnění plic se objevují náhle a téměř okamžitě způsobují horečku, je to vysoká horečka, třes studené vody, silné pocení.

  Klasifikace

  Co je těžké říct nemoci plic. Je jich spousta a mohou ovlivnit různé části plic a dokonce i jiné orgány. Nejběžnější klasifikace plic vypadá takto:

  • respirační onemocnění;
  • onemocnění plic ovlivňující alveoly;
  • onemocnění postihující pohrudnice;
  • onemocnění postihující hrudník;
  • dědičné choroby;
  • bronchopulmonální onemocnění;
  • hnisavé nemoci;
  • malformací plic.
  zpět na index ↑

  Nemoci ovlivňující dýchací cesty

  Klasifikace onemocnění závisí na mnoha faktorech, které přímo ovlivňují rychlý vývoj onemocnění. V závislosti na lézi se rozlišují následující respirační onemocnění:

   CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění). V akutních případech přetrvává chronický kašel, který se obtížně léčí.

  Emfyzém je druh CHOPN - dochází k destrukci a poškození plicní tkáně. Tam je porušení výměny kyslíku, a také zvyšuje uvolňování oxidu uhličitého v nebezpečných objemech.

  Charakteristické příznaky jsou vyjádřeny ostrým úbytkem hmotnosti, obtížným dýcháním, zarudnutím kůže.

 • Asfyxie. Vyskytuje se v důsledku fyzického poškození orgánů nebo dýchacích cest, je doprovázen ostrým nedostatkem kyslíku a může být fatální.
 • Akutní bronchitida. Porážka průdušek v případě infekce nebo viru. Vyznačuje se silným kašlem se sputem, horečkou, zimnicí. Nesprávně léčené onemocnění se může snadno proměnit v chronickou bronchitidu. Současně se kašel prakticky nezastaví a vyskytuje se při sebemenším oslabení imunity.
 • Nemoci plic ovlivňující alveoly

  Hlavními funkčními segmenty plic jsou alveoly, tzv. Vzduchové vaky. S porážkou alveol se klasifikují jednotlivé patologie plic:

  Pneumonie. Povaha onemocnění je infekční a způsobuje pneumonii. Onemocnění postupuje rychle, proto v případě primárních příznaků je nutná léčba v nemocnici. Hlavní příznaky:

  • zimnice;
  • prudký nárůst teploty;
  • kašel;
  • potíže s dýcháním.

  Tuberkulóza. Způsobuje postupné poškození plic, a pokud se neléčí, vede k smrti. Kauzální agens je Kochova hůlka, která proniká do těla a za příznivých podmínek se začíná rychle rozvíjet. K prevenci onemocnění by mělo být roční šetření. V počátečních stadiích jsou první známky onemocnění:

  • přítomnost subfebrilní teploty;
  • chronický kašel trvalé povahy.
 • Plicní edém. Pokud tekutina vstupuje do plic z cév, způsobuje zánět a otok orgánu. Nemoc je velmi nebezpečná, takže je třeba rychle diagnostikovat a komplex léčebných opatření pro prevenci.

  Rakovina plic. Nebezpečné onemocnění, které ve druhé fázi vede k smrti. Jeho chytrostí je, že v počátečních fázích je velmi obtížné stanovit přesnou diagnózu a předepsat rychlou účinnou léčbu. Nepřímé známky rakoviny mohou být:

  • vykašlávání krve;
  • těžké dýchání;
  • nízká horečka;
  • prudký pokles hmotnosti.
 • Silikóza Nemoci z povolání, ke kterým dochází u pracovníků v těžkém, chemickém, těžebním průmyslu. Onemocnění se vyvíjí během několika let a poslední fáze jsou charakterizována respiračním selháním, konstantním kašlem, horečkou.
 • Akutní respirační syndrom. Tam je ostré zničení tkání orgánu a vyžaduje konstantní umělou plicní ventilaci. Je to velmi vzácné, téměř neošetřitelné.
 • zpět na index ↑

  Nemoci postihující pohrudnice a hrudník

  Pohrudnice se nazývá tenký vak, který obsahuje plíce. Když je poškozen, existují takové respirační choroby:

  1. Pleurisy - zánět pohrudnice s fyzickými nebo infekčními lézemi vnější vrstvy plic. Hlavními příznaky jsou těžké bolesti na hrudi a abnormální rytmus dýchání.
  2. Pneumothorax. Vzduch vstupuje do pleurální dutiny, což může vést ke kolapsu plic. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci a řádné ošetření.

  Je známo, že krevní cévy nesou kyslík a jejich porušení způsobuje onemocnění hrudníku

  1. Plicní hypertenze. Porušení tlaku v plicních tepnách postupně vede ke zničení orgánu a vzniku primárních příznaků onemocnění.
  2. Plicní embolie. Často dochází k žilní trombóze, kdy krevní sraženina vstupuje do plic a blokuje tok kyslíku do srdce. Toto onemocnění je charakterizováno náhlým krvácením do mozku a smrtí.

  S přetrvávající bolestí na hrudi vyzařují nemoci:

  1. Hypoventilace s nadměrnou hmotností. Nadváha přímo vyvíjí tlak na hrudník a může způsobit vážné problémy s dýchacím systémem.
  2. Nervový stres. Narušení nervových vláken v plicích také vede k chorobám, které způsobují zničení tohoto orgánu. Příkladem takové nemoci je myasthenia gravis.

  Dědičná a bronchopulmonální onemocnění

  Dědičná onemocnění dýchacího ústrojí se přenášejí z rodičů na děti a mohou mít několik typů. Hlavní:

  1. Bronchiální astma. Má alergický charakter, charakterizovaný náhlými křečemi, respiračním selháním, dušností.
  2. Cystická fibróza. To způsobuje nadměrnou přítomnost hlenu v plicích, má dědičnou predispozici, systémově ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí.
  3. Primární dyskineze. Vrozené poškození průdušek, které způsobuje hnisavou bronchitidu. Vyžaduje individuální zacházení.
  4. Fibróza Vláknité změny, respirační selhání, dušnost a další související symptomy se vyskytují;
  5. Hemosideróza. Vyskytuje se v důsledku plicního krvácení a hemolýzy červených krvinek

  Základem onemocnění bronchopulmonálního systému je akutní respirační infekce. Nejčastěji se bronchopulmonální infekční onemocnění vyznačují mírnou indispozicí, která se postupně mění v akutní infekci v obou plicích.

  Bronchopulmonální zánětlivá onemocnění způsobují virové mikroorganismy. Ovlivňují dýchací systém a sliznice. Nesprávná léčba může vést k rozvoji komplikací a vzniku nebezpečnějších bronchopulmonálních onemocnění.

  Symptomy infekčního onemocnění dýchacího ústrojí jsou velmi podobné běžnému nachlazení způsobenému virovými bakteriemi. Infekční onemocnění plic se vyvíjejí velmi rychle a mají bakteriální původ. Patří mezi ně:

  • pneumonie;
  • bronchitida;
  • astma;
  • tuberkulóza;
  • respirační alergie;
  • pohrudnice;
  • respirační selhání.

  Infekce v zánětlivých plicích se rychle rozvíjí. Aby se zabránilo komplikacím, měla by být provedena celá škála léčby a profylaxe.

  Onemocnění hrudníku jako je pneumotorax, asfyxie, fyzické poškození plic způsobují akutní bolest a mohou způsobit problémy s dýcháním a plic. Zde je nutné aplikovat individuální léčebný režim, který má asociovanou sekvenční povahu.

  Hnisavé nemoci

  V souvislosti s nárůstem hnisavých onemocnění vzrostlo procento výskytu hnisavých zánětů způsobujících problémy s poškozenými plícemi. Plicní hnisavá infekce postihuje velkou část těla a může vést k vážným komplikacím. Existují tři hlavní typy této patologie:

   Plicní absces. Vzdělávání v plicní tkáni hnisavé dutině. Má akutní a chronickou formu. Hlavní původce hemolytického stafylokoku. Forma onemocnění je závažná: těžká horečka, bolest v postižené části plic, hnisavý sputum, vykašlávání krve. Léčba se provádí lymfatickou drenáží, antibakteriální terapií. Prognóza je pozitivní, ale pokud se zotavení neobjeví do dvou měsíců, nemoc se dostane do chronické formy;

  Gangrene z plic. Významné rozšíření nekrotické tkáně bez výrazných hranic.

  Průběh onemocnění je závažný a při nesprávném léčení je smrtelný. Existuje horečka, nadměrný nárůst leukocytů v krvi, suchý a přetrvávající kašel, silná bolest v místě poranění. Pro příznivou prognózu je nutná hospitalizace.

  Purulentní pohrudnice. Akutní hnisavý zánět pleurální dutiny. Onemocnění postupuje rychle, takže léčba musí začít okamžitě. Hlavní metodou je extrakce hnisu a pak použití antibiotik řady penicilinů. S včasnou detekcí je prognóza uspokojivá. Klíčové vlastnosti:

  Malformace plic

  Malformace plic zahrnují všechny nevratné změny v plicní struktuře v embryonálním stadiu vývoje. Hlavní malformace plic:

  1. Aplasie - nepřítomnost části těla.
  2. Ageneze - úplná absence respiračních orgánů.
  3. Hypoplazie je úplná nedostatečnost dýchacího ústrojí.
  4. Tracheobronchomegalia - nadměrná vzdálenost mezi průdušnicí a průduškami. Vyvolává rozvoj trocheické bronchitidy.
  5. Tracheobronchomatizace je porušením chrupavkového systému průdušek a průdušnic, což vede k trvalé apnoe.
  6. Stenóza je abnormální zúžení průdušnice a průdušek. Tam je úplné porušení procesu polykání. Tyto malformace plic způsobují těžké lidské životy.
  7. Další podíl - přítomnost nadbytečné plicní tkáně.
  8. Sekvestrace - vývoj oddělené plicní tkáně, vybavené vlastním kruhem krevního oběhu. Na tomto pozadí se vyvíjí atypická pneumonie.
  9. Nepárová žíla. Pravá strana plic je rozdělena nepárovou žílou.

  Stojí za zmínku, že malformace plic mohou být snadno zaznamenány ultrazvukem vyšetření plodu a zabránění možnosti jejich vývoje.

  Ne všechny patologie však lze napravit, proto je nutné udržovat stálé sledování a v případě potřeby provádět odpovídající terapii.

  Diagnostika a preventivní opatření

  Určení přesné diagnózy je klíčem k rychlé obnově. Při počátečním vyšetření musí plicní lékař vzít v úvahu všechny vnější faktory v projevech respiračních onemocnění a stížností pacientů.

  Poté vytvořte předběžný seznam analýz, přiřaďte určité výzkumné metody, například:

  • X-ray
  • fluorografie;
  • kompletní krevní obraz;
  • tomografii;
  • bronchografie;
  • výzkumu infekcí.

  Po provedeném výzkumu musí lékař určit individuální léčebný plán, nezbytné postupy a antibakteriální léčbu. Je třeba mít na paměti, že pouze přísné provádění všech doporučení povede k rychlému zotavení.

  Dodržování preventivních opatření pro onemocnění plic významně snižuje riziko jejich výskytu. Vyloučit nemoci dýchacího systému je řídit se jednoduchými pravidly: t

  • udržení zdravého životního stylu;
  • žádné špatné návyky;
  • mírné cvičení;
  • vytvrzování těla;
  • roční dovolená na mořském pobřeží;
  • pravidelné návštěvy plicního lékaře.

  Každý člověk by měl znát projevy výše uvedených nemocí, aby rychle identifikoval symptomy začínající respirační nemoci a pak včas vyhledal kvalifikovanou pomoc, protože zdraví je jedním z nejcennějších atributů života!

  Druhy a důsledky plicních onemocnění

  Patologie plic patří mezi procesy, které představují vážné nebezpečí pro lidské zdraví a život. Úmrtnost takové nemoci zaujímají pozici po srdečních abnormalitách. Nemoci plic, jejich léčba a prevence jsou v kompetenci plicních lékařů.

  Nemoci plic u lidí - obecně uznávaná klasifikace

  V závislosti na typu postižené léze jsou problémy s plicemi rozděleny do několika typů:

  • nemoci ovlivňující dýchací trakt;
  • patologické procesy v alveolech;
  • poruchy postihující pleuru a hrudník;
  • hnisavé choroby;
  • onemocnění způsobená negativní dědičností;
  • vrozené.

  Charakteristickým rysem většiny plicních onemocnění je jejich tendence k destruktivnímu účinku nejen na plíce, ale také na další vnitřní orgány.

  Jaké nemoci postihují dýchací cesty

  Mezi tyto choroby patří:

  1. CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění).
  2. Emfyzém.
  3. Hladina kyslíku (asfyxie).

  Chronická obstrukční plicní choroba

  Pro CHOPN je typické postižení plic a průdušek. Patologie označuje těžké, vyvíjí se v důsledku zánětlivé reakce na působení dráždivých faktorů prostředí. Onemocnění je plné poškození distálních průdušek, vzrůstajícího poklesu rychlosti proudění vzduchu, respiračního selhání.

  Hlavní projevy onemocnění - přetrvávající kašel s intenzivním sputem, dušnost. CHOPN je považována za nevyléčitelnou chorobu, má relativně vysokou úmrtnost a zaujímá 4. místo mezi hlavními příčinami úmrtí.

  Emfyzém

  Tato patologie je považována za typ CHOPN, komplikace tuberkulózy, silikózy a obstrukční bronchitidy. Onemocnění vede k zhoršené ventilaci, krevnímu oběhu a destrukci plicní tkáně.

  Charakteristické příznaky všech typů emfyzému jsou ostré úbytky hmotnosti, změna barvy kůže a neustálé dýchání. Mezi běžné důsledky onemocnění - myokardiální dystrofie, plicní, srdeční selhání.

  Asfyxie

  Při asfyxii je nedostatek kyslíku, nadměrné množství oxidu uhličitého. Onemocnění se projevuje formou přetrvávajícího kašle se sputem, hojným pocením. V závislosti na mechanismu vývoje může být asfyxie mechanická (provokovaná ždímáním, zúžení dýchacích cest), traumatická (vyskytující se na pozadí poškození uvnitř hrudníku), toxická (způsobená negativními účinky chemických látek).

  Patologie ovlivňující alveoly

  Alveoly jsou částice světla, které mají formu mikroskopických sáčků. Jejich porážka vede k rozvoji:

  1. Pneumonie.
  2. Rakovina plic.
  3. Tuberkulóza.
  4. Silikóza
  5. Plicní edém.

  Pneumonie

  Pneumonie je infekční onemocnění, vyvolané patogenní flórou (viry nebo bakteriemi). Onemocnění se často vyskytuje v akutní formě, způsobuje výrazné symptomy ve formě:

  • prudké zvýšení tělesného t;
  • těžké dýchání;
  • sípání v hrudní kosti;
  • separace sliznic z dýchacích cest;
  • zimnice;
  • dušnost;
  • obecná slabost.

  Závažné formy onemocnění vedou ke změně barvy kůže, závažné intoxikaci a vyžadují povinnou hospitalizaci pacienta.

  Rakovina plic

  V případě rakoviny plic se v těle pacienta vyskytují agresivní onkologické procesy, které mohou být fatální. Hlavní příčiny onemocnění jsou považovány za aktivní nebo pasivní kouření, neustálé vdechování znečištěného vzduchu, kontakt se škodlivými chemickými sloučeninami.

  Plicní onkologie se projevuje přetrvávajícím kašlem se separací krevních sraženin, náhlou ztrátou hmotnosti, důsledně zvýšenou tělesnou teplotou, obtížným dýcháním. Charakteristikou patologie je postupný vývoj, který není doprovázen silnou bolestí. Syndrom bolesti se projevuje v terminálním stadiu onemocnění, na pozadí rozsáhlých metastáz.

  Tuberkulóza

  Příčinou je nebezpečná bakterie - Kochova hůlka. Onemocnění je charakterizováno těžkou progresí, vysokým stupněm infekčnosti. Při absenci nezbytných léčebných opatření nemoc nevyhnutelně vede k smrti. Patologie je zpravidla závažnější u dětí.

  Vývoj tuberkulózy je často indikován subfebrilní teplotou, kterou nelze eliminovat antipyretiky, konstantním kašlem a přítomností krvavých žil ve sputu. Nejvyšší výskyt je pozorován mezi asociálním životním stylem sloužícím k výkonu trestu odnětí svobody s oslabenou imunitou.

  Silikóza

  Tato patologie patří mezi nemoci z povolání plic. Silikóza je onemocnění způsobené neustálým vdechováním škodlivého prachu. Horníci, horníci, brusky podléhají vývoji porušení.

  Onemocnění se nemůže projevovat po mnoho let, nebo se chopit slabé formy. Progres silikózy vede k nedostatečné pohyblivosti plic, zhoršenému respiračnímu procesu.

  Plicní edém

  Tento typ plicního onemocnění je vnímán jako komplikace jiných onemocnění. Příčiny jejího výskytu zahrnují ničení alveolárních stěn toxiny, pronikání tekutiny do plicního prostoru. Porušení je často příčinou smrti, a proto vyžaduje nouzová vysoce výkonná lékařská opatření.

  SARS (atypická pneumonie) patří k smrtícím onemocněním, které ničí plicní alveoly. Příčinou tohoto onemocnění je koronavirus, který způsobuje prudké zhoršení stavu pacienta a expanzi pojivové plicní tkáně. Vědecké studie zjistily vzácnou schopnost koronaviru potlačit ochranné mechanismy imunitního systému.

  Poruchy postihující pleuru a hrudník

  Pohrudnice má vzhled tenkého vaku, který obklopuje plíce a zakrývá vnitřní povrch hrudníku. Tato tkáň je náchylná k rozvoji patologií z níže uvedeného seznamu:

  1. Pleurisy.
  2. Plicní hypertenze.
  3. Pneumothorax.
  4. Plicní embolie.

  Pleurisy

  Tato choroba je vývoj zánětlivého procesu v pohrudnici, způsobený ve většině případů Staphylococcus aureus, Legionella. Příznaky pleuritidy se projevují jako bodavá nebo matná bolest na hrudi, těžké pocení, hemoptýza.

  Plicní hypertenze

  Plicní hypertenze (PH) je charakterizována progresivním zvýšením vaskulární rezistence v plicích, což může vyvolat selhání pravé komory a předčasnou smrt pacienta. Asymptomaticky tekoucí během doby kompenzace, patologie způsobuje výrazné symptomy v akutní fázi. Pacientka dramaticky ztrácí váhu, cítí nevysvětlitelnou dušnost, konstantní tep a zvýšenou únavu. Tam jsou kašel a chrapot hlasu, závratě, mdloby, hemoptýza, bolest na hrudi, otok nohou a nohou, bolest v játrech. Komplikace plicní hypertenze jsou plné úmrtí v důsledku rozvoje kardiopulmonální insuficience.

  Pneumothorax

  Důvodem vývoje patologie s tímto názvem je akumulace vzduchu (plynů) v pleurální dutině. V důsledku toho je funkce dýchacích cest poškozena, plíce se nedokáží vyrovnat se svými základními funkcemi.

  Onemocnění je způsobeno různými infekcemi, přítomností rakoviny v dýchacích cestách, zraněním a patologií pojivové tkáně (sklerodermie, revmatoidní artritidy, dermatomyositidy). S rozvojem pneumotoraxu se u pacienta objeví ostrá bolest v hrudní kosti, dýchání se stává častým a mělkým, dochází k krátkému dechu, kůže vybledne nebo se změní na modrou. Bez kvalitní terapie může patologie vést ke kolapsu a smrti pacienta.

  Plicní embolie

  V tomto onemocnění se část oddělené krevní sraženiny (embolus) pohybuje krevními cévami, což vede k zablokování lumen v plicní tepně. Nejčastěji krevní sraženina vychází ze stěn hlubokých žil, které pronikají dolními končetinami.

  Výsledkem embolie jsou potíže s dýcháním, bolest na hrudi, vývoj krvavého kašle, srdeční arytmie, křečovitý syndrom a závratě. Podle počtu úmrtí je tato patologie umístěna na druhém místě po infarktu myokardu - patologie se může náhle rozvinout a způsobit okamžitou smrt pacienta.

  Nemoci hnisavé povahy

  Podobné onemocnění plic patří do kategorie těžkých, nekrózních, hnisavých rozpadů tkání. Následující seznam obsahuje hlavní choroby hnisavé povahy:

  1. Plicní absces.
  2. Purulentní pohrudnice.
  3. Gangréna plic.

  Plicní absces

  Onemocnění je způsobeno aerobními bakteriemi, stafylokoky. V procesu vývoje patologie v plicích, tvorbě hnisavých dutin, obklopených mrtvou tkání. Hlavní příznaky onemocnění se projevují ve formě horečky, bolesti v postiženém segmentu, oddělení krvavého, hnisavého sputa. Eliminace destruktivních procesů vyžaduje intenzivní léčbu antibiotiky.

  Purulentní pohrudnice

  Postupuje s akutním hnisavým zánětem, který postihuje parietální a plicní membrány, které se mohou šířit do sousedních tkání. Pacient má bolestivý kašel, bolest na části léze, zimnici, dušnost a celkové oslabení.

  Gangréna plic

  Vede k progresi patogenních, hnilobných procesů a kompletní dezintegraci plicních tkání. Hlavní příznaky - propuštění z dýchacího traktu nepříjemně vonící hlen, zvýšené tělo na kritické ukazatele, hojné pocení, nepřetržitý kašel. Pravděpodobnost úmrtí pacienta je vysoká - až 80%.

  Nemoci, které se vyskytují při tvorbě hnisu v plicích, mohou být úplné povahy nebo mohou ovlivnit jednotlivé segmenty orgánu.

  Dědičné a vrozené plicní nemoci

  Dědičné patologie se vyvíjejí nezávisle na vnějších faktorech. Choroby vyplývající z negativních genových procesů zahrnují:

  1. Fibróza, vedoucí k proliferaci pojivové tkáně, převažující místo alveolární tkáně.
  2. Bronchiální astma, náchylné ke zhoršení pod vlivem alergenů, vyskytující se u spastických jevů, respiračních poruch.
  3. Hemosideróza, způsobená nadbytkem pigmentu hemosiderinu v těle, masivním uvolňováním červených krvinek do tkání těla a jejich kolapsem.
  4. Primární dyskineze, související s dědičnými patologiemi průdušek.

  K vrozeným onemocněním jsou zařazeny různé vady a anomálie. Jsou to:

  • aplazie spojená s nepřítomností části plic;
  • hypoplazie - nedostatečný rozvoj broncho-plicního systému;
  • sekvestrace - existence oblasti plicní tkáně, která není součástí procesů výměny plynů;
  • ageneze, při které pacient zcela chybí v plicích a hlavním průdušku;
  • Mounier-Kunův syndrom (tracheobronchomegálie) - nedostatečný rozvoj elastických a svalových struktur hlavních dýchacích orgánů, jejich abnormální expanze.

  Vrozené vady a anomálie jsou detekovány ve stádiu tvorby plodu s průchodem plánovaného ultrazvuku. Po jejich detekci se provádějí nezbytná terapeutická opatření, aby se zabránilo dalšímu progresi patologie.