Silný kašel v noci u dítěte - příčiny a co dělat

Achel doprovází mnoho nemocí z dětství. S tímto příznakem se dítě může zbavit dráždivosti dýchacích cest.

Pokud kašel nenastal, pak by jakákoli infekce vedla k vážnému poškození dolního nebo horního dýchacího traktu. No, když je kašel produktivní a mokrý a dítě se může snadno zbavit nahromaděného hlenu.

Horší je, že pokud se stane obsedantní a suchou, přináší dítěti a jeho rodičům značné nepohodlí, a to nejen během dne, ale i během spánku. Když je u dítěte silný noční kašel, stojí za to zvážit a alespoň požádat o pomoc dětského lékaře. Konec konců, rodiče nemohou vždy zjistit příčinu tohoto příznaku.

Noční kašel u dítěte: příčiny

Silný kašel u dítěte v noci může být přirozenou obrannou reakcí nebo projevem patologie.

Ve druhém případě jsou obvykle další známky, na kterých může pozorný rodič určit, že dítě není v pořádku. V závislosti na tom, co tento příznak způsobil, lékař vybere u dítěte komplexní a účinnou léčbu.

Nezapomeňte, že kašel je rozdělen do dvou typů:

 1. mokrý nebo mokrý (s ním je výrazný bublání v průduškách a hlen snadno odstraňuje hrdlo);
 2. suché (křečovité, nepříjemné, bolestivé, při kterém kašel nepřináší žádný účinek).

Alergická reakce

Pokud si všimnete, že v noci u dítěte dochází k silnému kašli, ale dítě během dne nekaší, může to znamenat alergii.

Každý rodič by měl být upozorněn, že útok začíná okamžikem, kdy se hlava dítěte dotýká polštáře. Absence katarálních projevů (výtok sputa) dodává jistotu, že je to alergie, která vyvolává kašel.

Podívejte se, z čeho je dětské vybavení na spaní vyrobeno. Často dochází k alergické reakci na ovčí kůži, peří. Změnili jste si v poslední době pyžamo? Kontrola a její složení.

Alergie se mohou projevit nejen na plnivech, ale také jako reakce na prášek nebo na praní prádla. Po nějakou dobu eliminujte alergeny.

Možná s nimi kašel zmizí.

Virová infekce

Dítě může kašlat v noci kvůli běžnému nachlazení. Virová infekce je často doprovázena uvolňováním hlenu v nose a krku. Hlen se vlévá do hrtanu, jakmile dítě zaujme vodorovnou polohu.

V důsledku tohoto podráždění začíná kašel. Ve většině případů je tento příznak produktivní, ale u velkých objemů sputa je pro dítě těžké vykašlávat. Jakmile se dítě zlepší, noční kašel projde sám.

Bakteriální patologie dolních dýchacích cest

Onemocnění jako laryngitida, bronchitida, černý kašel, pneumonie (způsobená bakteriemi) vyvolávají u dětí záchvat nočního kašle.

Často jsou doprovázeni zvracením, jak dítě vstupuje a prostě nemůže zastavit.

Pokud se u dětí v noci opakovaně vyskytne suchý kašel, mělo by být dítě co nejdříve předvedeno lékaři.

Účinné léky na odstranění tohoto příznaku může předepsat pouze lékař.

Nezapomeňte však, že pro bakteriální léze dýchacího ústrojí bude dítě potřebovat komplexní terapii a nejen symptomatické prostředky.

Další důvody

Příčinou nočního kašle u dětí může být bronchiální astma, cystická fibróza. Tento příznak vyvolává také nahromadění suchého vzduchu a špatné větrání.

Gastrointestinální reflux je doprovázen noční kašel, zatímco během dne dítě vypadá zcela zdravě. Stanovení příčiny tohoto znepokojení na vlastní pěst je téměř nemožné.

Lékaři důrazně nedoporučují riskovat zdraví dětí a samoléčbu.

První pomoc: jak odstranit kašel fit?

Domácí léky, včetně inhalace a bylinné odvarů, pomůže zmírnit kašel u dítěte v noci, a lékařská léčba pomůže zcela vyléčit jeho příčinu.

Pokud vaše potomstvo má znepokojující a nedává spánek příznak, pak byste se měli uchýlit k účinným metodám, které pomohou přežít těchto pár hodin.

I když vám tato pravidla pomohou, nebuďte líní jít na pediatra příští ráno.

Jakýkoli bylinný odvar, ovocné nápoje na bázi vitaminu C, džus, mléko pro děti a běžná voda pomohou uklidnit dětský kašel v noci. Dejte si vedle postýlky láhev nebo sklenici a pokud máte kašel, pijeme si malé dítě.

Tekutina zklidní podrážděné hrdlo, vymyje zbytky sputa z hrtanu, zvlhčí vysušenou sliznici. Dát vašemu dítěti více nápoje je první věc, která by měla přijít na mysl.

Nezapomeňte, že bylinné čaje neměly být podávány dětem do 6 měsíců, protože mohou způsobit alergie.

 • Stanovení správných podmínek.

Pokud se strouhanka dostane do kašle, věnujte pozornost okolní situaci. Je dům velmi teplý? Snižte teplotu! Převládá suchý vzduch? Navlhčete to! Téměř okamžitě budete moci zastavit dětský kašel v noci.

Pokud vidíte, že nos dítěte nedýchá, použití fyziologických roztoků a nosních prostředků vazokonstriktoru pomůže normalizovat stav malého pacienta. Aby bylo možné žít až do rána, nebo spíše klidně spát, umyjte nosní cesty speciálními produkty pro děti:

A kape kapky:

Můžete použít ty nástroje, které již byly testovány dítětem a jsou ve vaší domácí lékárni. Nezapomeňte, že použití vazokonstrikčních léků pro nos by nemělo trvat déle než tři dny v řadě.

Inhalace

Lékaři jednomyslně tvrdí, že inhalace v suchém i mokrém kašli je velmi účinná.

Jejich působení je téměř okamžité a kontraindikace buď chybí nebo jsou minimální.

Ale mnoho rodičů dělá hlavní chybu: dělají parní inhalace. Nemůžete to udělat s alergiemi, laryngitidou a za přítomnosti teploty.

Je nutné upustit od takové samoobsluhy a uchýlit se ke studené metodě. Postup se provádí za použití speciálního přístroje: nebulizéru.

Dejte svému dítěti dech solného roztoku nebo čisté minerální vody. Sliznice podrážděného dýchacího traktu budou navlhčeny, což v noci uklidní silný kašel a malý pacient bude schopen dobře spát až do rána.

Tření

Zastavení kašle v noci pomůže zahřátím mastí, jako je Doctor Mom, Barsuchok, Weeks a další.

Mají dráždivý a rušivý účinek, usnadňují dýchání a také zahřívají zanícené orgány.

Vezměte prosím na vědomí, že mnoho z těchto léků je pro děti do 2-3 let zakázáno používat.

Tření lze provádět pouze v případě, že je kašel dítěte bez teploty.

Efektivní léčebné metody

Co dělat, když je silný kašel u dítěte v noci pravidelný?

Prvním krokem je kontaktovat lékaře a s přihlédnutím k individuálním charakteristikám malého pacienta a povaze onemocnění je mu předepsáno předepisovat účinné léky.

Zde je to, co vám může lékař doporučit pro konečné řešení příčiny symptomu:

Tyto prostředky je nutné přijmout pouze po kontrole. Nikdy nedávejte dětem antibakteriální léky.

 • Pro faryngitidu, angínu, sinusitidu, bronchitidě jsou obvykle předepsány peniciliny: Amoxiclav, Augmentin, Flemoxin.
 • Pokud je bakteriální onemocnění letargické a není doprovázeno vysokou teplotou, mohou být použity makrolidy: Sumamed, Azitrus.
 • Cefalosporiny jsou předepisovány pro děti s pneumonií, akutní bronchitidou a dalšími závažnými patologickými stavy dolních dýchacích cest.
 • Antivirová léčiva a imunomodulátory.

Takové léky pomohou urychlit léčbu kašle způsobené virovou infekcí. Silné dítě s dobrou imunitou se může bez nich úplně chovat, ale lékaři alespoň něco předepisují.

Pro malé děti se doporučuje Ergoferon, Anaferon, Bronkhomunal. Od 4 let, můžete použít populární Cycloferon, a od 7 let, známý Rimantadine.

Kompletní seznam antivirotik podle věku lze nalézt v tomto článku.

Sirupy

Jakákoliv léčba kašle se týká použití protizánětlivých léků, normalizujících práci dolních částí dýchacího ústrojí.

Ascoril, Erespal, Siresp - sirupy pro malé děti. Uvedené fondy a podobně mají také spazmolytický účinek. Neměli byste od nich očekávat okamžitý efekt.

Terapie obvykle trvá nejméně 5 dní.

Tyto léky by však měly být podávány dětem pouze se svolením lékaře, protože v některých situacích mohou ublížit. Bronholitin, Codelac NEO, Libexin, Sinekod a další prostředky ovlivňují dýchací centrum, zklidňují ho. Kašel se okamžitě zastaví. Ale potřebujete to?

 • Léčiva vykašlávání se často používají k léčbě nočního kašle.

Vezměte je jen ve dne. Pokud dáváte Ambrobene, Lasolvan, ACC, Fluditec a další podobné prostředky vašemu dítěti před odchodem do postele, kašel se zvýší.

Všechny možnosti léčby mohou být doplněny inhalací. Populární a bezpečný lék pro malé děti je Berodual. Používá se zředěný ve fyziologickém roztoku.

Lék má rozšiřující se účinek na průdušky, což normalizuje stav dítěte během několika minut.

Pokud účinek užívání léků chybí, může pulmonolog předepsat dítě Pulmicort.

To je hormonální lék, který má protizánětlivý, normalizující dechový efekt. Lék je častěji používán při bronchiálním astmatu, ale může být také předepisován při jiných onemocněních.

Pojďme to shrnout

Útoky nočních kašel dětí a jejich rodičů. Příčiny tohoto příznaku mohou být velmi odlišné: od běžného nachlazení a adenoiditidy až po pneumonii.

Nezapomeňte, že existuje také tzv. Psychosomatický kašel. Abyste se zbavili rušivých projevů rychle a bez komplikací, poraďte se s lékařem.

Příčiny a účinné způsoby léčby mokrého kašle u dítěte v noci

Na rozdíl od všech tvrzení, že mokrý kašel u dítěte v noci se může projevit z fyziologických důvodů, neodpovídá skutečnému stavu. Nadměrné a husté sputum, které tak dráždí hltanové a putující nervy, že dítě nemůže spát navzdory biologickým hodinám v noci. To je známkou vážné nemoci, která vyžaduje okamžitou léčbu.

Není správné říkat, že viskózní, perzistentní a sputum, které získalo netypickou barvu, která způsobuje patologický, silný, mokrý kašel u dítěte v noci, se může objevit při vystavení nečistému prachu nebo nedostatečné vlhkosti vzduchu. Mokrý kašel v noci u dítěte je vždy příznakem onemocnění.

Pravděpodobné příčiny a mechanismus výskytu

Příroda poskytuje všechny druhy ochranných mechanismů, takže z přírodních důvodů se v noci může objevit jen malé množství hlenu, jehož cílem je eliminace exogenního činidla v dýchacích cestách. Suchý neproduktivní kašel působí jako reakce na vnější negativní dráždivost.

Důvody, které mohou vést k nočnímu kašli se sputem u dítěte, lze rozdělit do několika velkých skupin a žádný z nich nebude způsoben přirozenými příčinami. Suchý vzduch nebo nadměrně teplý může způsobit nedobrovolný reflex kašle, ale nebude fungovat tak tvrdě, že okamžitě povede k výskytu hojného sputa.

Realizace doporučení pro zlepšení ovzduší v dětském pokoji umožňuje optimalizovat kvalitu spánku a eliminovat provokativní faktory exogenního (externího) původu. Pokud se dítě snívají ve snu a kašle, existuje logické vysvětlení, že hlen proudí z nosu do zadní části hrdla a působí jako sputum. Důvodem pro to není nic jiného než rýma, která vznikla podrážděním nosní sliznice provokativními faktory. Stejným způsobem se do krku dostane i tlusté tajemství, s nímž dítě začne dusit ve snu. Hlavním důvodem vzniku vlhkého kašle je vniknutí produktu produkovaného sliznicí za účelem odstranění škodlivých produktů onemocnění z těla.

Jaký patogenní agens nutí imunitní systém bojovat skrze vývoj specifického tajemství, musíte zjistit. Když má dítě ve svém spánku kašel od snotu, je tu touha pomoci - odkapávat nos, propláchnout sliznici, použít inhalátor nebo sát pomocí sáčku.

Mokrý kašel u dítěte v noci vyžaduje podobnou okamžitou pomoc. Protože způsobit noční kašel, který by normálně neměl nastat, jen silný nebo trvalý provocateur může: t

Nemoci plic a průdušek

Mokrý a viskózní, ve kterém je nemožné kašlat, je charakteristickým příznakem lobarové pneumonie, falešného zádi, jakéhokoli zánětlivého procesu v plicích a průduškách. Velké nahromadění modifikovaného bronchiálního hlenu, který ztratil svou přirozenou transparentní konzistenci, vede k podráždění stěn průdušek, touha po neustálém kašlání, ale vzhledem k silné viskozitě substrátu, nedochází k vykašlávání. Proto, neustálá touha po kašli, který je spuštěn v noci kvůli negativnímu procesu v plicích nebo průduškách. Často se jedná o počáteční příznak bronchiální obstrukce, nezměněný příznak bronchiálního astmatu.

Nemoci nosu a nosohltanu

Hluk, který spadne na zadní stěnu ve snu, protože dítě je ve vodorovné poloze, způsobuje touhu vykašlat se a odstranit z hlenu, který dítě začne dusit ve snu. Přibližně stejný mechanismus funguje u sinusových, akutních respiračních infekcí a zánětu uší, pro které je hlen v nose charakteristickým a nepostradatelným symptomem, který nutí kašel v noci.

Virová infekce

S virem se kašel spouští produkcí odpadních produktů viru a jeho vlastních krevních buněk, což vede k boji s nimi. ARI a virus ne vždy doprovázejí teplotu, ale v počátečních stádiích vývoje nelze kašel zmírnit a je obtížné tento záchvat zklidnit.

Bakteriální a parazitární infekce

Nemoci, jako je černý kašel, červi a bakterie, způsobují zvracení při kašli a hojné sputum, které se nezastaví v noci kvůli neustálé přítomnosti agresora v těle. Intoxikace, ze které dítě zvrací, protože centra zvracení a kašel jsou prakticky vedle.

Alergie

Vystavení alergenů dětskému tělu není vždy doprovázeno separací sputa a kašlem, ale může způsobit alergickou rýmu. Během útoku z kontaktu s trvalým alergenem má dítě touhu neustále vykašlávat nebo kašlat ve spánku.

Další důvody

Kašel se může objevit v důsledku refluxní ezofagitidy, střevního onemocnění a patologie kardiovaskulárního systému. Tyto nemoci mohou znemožnit normální spánek, ve kterém žádná homeopatie nezachrání.

Příčiny silného mokrého kašle v noci u dítěte téměř vždy leží ve vnitřních příčinách, a pokud nezastavíte chorobu - patogeny, nezacházejte s nimi včas, případ může skončit špatně.

Doporučuje se ihned konzultovat s lékařem a zahájit léčbu, jakmile dítě začne vykašlávat sputum. Nedostatek kvalifikované pomoci představuje riziko, že se dítě sní ve snu.

Související symptomy a rady rodičům pro zastavení kašle

Tytéž příznaky mohou být charakteristické pro různá onemocnění:

 • mokrý kašel se sputem během dne;
 • teplota nebo její nedostatek;
 • zánětlivý proces na sliznicích;
 • rýma;
 • opuch;
 • zarudnutí hrdla.

Charakteristickým znakem pro předběžnou diagnózu může být přítomnost virové infekce nebo prochladnutí, které již uniklo, potíže s dýcháním a dušnost. Nedostatek teploty neznamená, že neexistuje žádná nemoc, protože některé nemoci a dokonce i alergie se mohou vyskytnout s horečkou nebo bez ní.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat sekrecím. Jedná se o spolehlivý způsob diagnostiky patologického procesu:

 • přítomnost sputa nebo jeho nepřítomnost;
 • zelené nebo žluté;
 • s postříkání krví;
 • viskózní a obtížně oddělitelné;
 • bohatý, silný a nepříjemný zápach.

Sekreční substance, když kašel může říct hodně specialistovi, ale pro amatérského a úzkostného rodiče, toto je první známka nemoci. Takže bílá bude určena pro zánět plic, a připomínající konzistenci hmoty tvarohu, bude signalizovat vzhled houby. V dětství je třeba věnovat pozornost všemu a okamžitě reagovat.

První pomoc a léčba

Vytváření mikroklima, péče a režim - jednoduché postuláty, aby se zmírnil kašel ráno nebo večer. Je možné zastavit útoky, pozorovat zdravou atmosféru v domě. K tomu chraňte dítě před vnějším účinkem kouře, zatuchlého vzduchu, tabákového kouře, který může způsobit podráždění sliznice hrtanu a průdušek.

Ve snu, dítě může udusit zbytky jídla, jestliže on jedl před spaním, a kašel špatně - všechny tyto jsou docela přirozené důvody. Nejsou však doprovázeny separací sputa, takže ve snu by dítě začalo kašlat, sípat nebo škrábat na krku natažené nebo hlasitě natažené.

Čas, i když léčba není příliš obtížná, nemůže být vynechán, a měli byste určitě dát dítěti vykašlávání nebo léky na zmírnění zánětu. V dopoledních hodinách navštivte lékaře pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu.

Tabulka obsahuje informace o možných způsobech léčby při kašlání dítěte s produkcí sputa:

Kašel záchvaty u dítěte: jak se zastavit? Co dělat

Kašel u dětí je ochrannou reflexní reakcí těla dítěte.

Není to samostatná patologie. V 9 z 10 případů se jedná o příznak skupiny nemocí. Je nutné obnovit dýchací cesty čištěním průdušek.

Stanovení faktoru provokujícího pomůže určit taktiku léčby. V článku jsme shromáždili ucelené informace o typech a příčinách náhlých záchvatů kašle u dítěte a také o způsobech léčby.

Příčiny Cough Útoky

Etiologie je infekční a neinfekční. Kašel v dětství je častěji spojován s první skupinou příčin. Ve většině případů se vyskytuje, když je zima.

Když laryngitida zapálí sliznici hrtanu. Tento rys lokalizace patologického procesu ovlivňuje symptomy: dítě se obává útoku štěkání, sonorního kašle.

Jak infekční patogen "postupuje" přes dýchací ústrojí, laryngitida prochází bronchitidou. Kašel nastává v důsledku podráždění receptorů dýchacích cest nahromaděným hlenem.

S černým kašlem, mírně odlišným mechanismem. Hlavní příčinou symptomu je patologická aktivace specifického centra v mozku toxinem Bordetella pertussis.

To vysvětluje, proč silné záchvaty suchého kašle u dítěte mohou nastat v reakci na atypické podněty (ostrý hlasitý zvuk, jasné osvětlení).

Neinfekční příčiny zahrnují bronchiální astma. Kašel se často vyskytuje se zadusením, které vyžaduje okamžité použití bronchodilatátorů.

Vyloučené epizody kašle, které je obtížné úplně zastavit u malých dětí, mohou znamenat přítomnost vrozených abnormalit.

Jedná se například o cystickou fibrózu (onemocnění, které vede k tvorbě hustého, viskózního hlenu v dýchacích cestách).

Chronický kašel způsobuje primární dyskinezi ciliárního epitelu. Koordinovaný pohyb řasinky směrem k horním dýchacím cestám zajišťuje evakuaci sekrece sliznic.

V případě patologie kolísání náhodně kolísá, což způsobuje přetížení průdušek.

Vzácná, ale nebezpečná příčina kašle u novorozenců, od které se nelze zbavit pomocí vykašlávacích prostředků - srdečních vad se stagnací v malém kruhu krevního oběhu.

Mechanismus spočívá v zadržování krve v plicních cévách. Poruchy interatriální a interventrikulární přepážky jsou častější.

Je kašel vždy nemoc?

Často dítě kašle při vdechování příliš suchého vzduchu, zůstává v prašné místnosti, kousání (kvůli zvýšené slinění).

Je důležité mít na paměti možnost proniknutí cizích předmětů do dýchacích cest (malé části z hraček, kousky potravin).

Druhy kašel

Přirozeně to může být produktivní, nebo sputum, a neproduktivní (bez vykašlávání bronchiálního hlenu). Hlen u dětí 5-6 let je viskóznější, proto je těžší odvodit.

V takových situacích je kašel suchý, i když ve skutečnosti je doprovázen hojným vylučováním sliznic.
Zdroj: nasmorkam.net Frekvence výskytu symptomu může být přímo úměrná denní době. Typy kašle:


Symptom může být doprovázen hypertermií nebo naopak bez teploty. Ve druhém případě jde často o kašel alergického původu.

Pokud je doprovázen zvracením: co dělat?

Takový klinický obraz se může vyvinout s černým kašlem, předměty spadajícími do dýchacího ústrojí, onemocnění s podrážděním měkké meningeální membrány (například v případě hromadných mozkových novotvarů) a obsah žaludku se vrhá do nosohltanu.

Kašel nahoru zvracení je někdy psychogenní v přírodě - to nastane na pozadí stresu.

Před odchodem k lékaři doma je přípustné přijmout pouze obecná opatření.

Specifická léčba může být použita se souhlasem specialisty, protože iracionální terapie může způsobit škodu. To platí zejména pro léky, které potlačují reflex kašle.

Je nutné dítě uklidnit, protože kašel se zvracením může v něm vyvolat paniku, což vyvolá nový útok.

Pokud je to možné, vypláchněte ústa teplou převařenou vodou, otřete si obličej, odstraňte všechny zdroje pronikavého zápachu, zlomek zásaditého nápoje (aby se zabránilo acidóze a dehydrataci).

Musíte také věnovat pozornost povaze zvracení. Vzhled pruhu krve, podivného odstínu (např. Výtok má barvu „barvy kávové sedliny“) slouží jako základ pro okamžitou žádost o lékařskou pomoc. Totéž platí pro přetrvávající, nepřetržitý kašel se zvracením.

Kočky alergického kašle u dítěte

Symptom se vyskytuje ostře, je neproduktivní. Je nutné navázat vztah s dráždivým faktorem a zastavit jeho dopad (vyjměte dítě z místnosti, proveďte mokré čištění).

Často jsou alergeny: pyl rostlin, zvířecí lupič, dolů uvnitř peří polštáře, parfumerie.

Doporučuje se umýt nos a ústa teplou převařenou vodou, aby se odstranily zbytky antigenu na jejich sliznicích.

Pokud tyto akce nepomohly, pak je nutné dát dítěti antihistaminikum (se svolením lékaře).

Jedním z nejúčinnějších prostředků je Suprastin. Jeho rysem je sedativní (sedativní) účinek. Lék je povolen dětem od 1 měsíce, ale pro děti je zakázán, předčasný, kontraindikován při akutních záchvatech astmatu.

Děti od 1 roku věku mohou dostávat Tavegil ve formě sirupu. Výběr dávkovacího režimu se provádí striktně v souladu s anotací. Přípravek ve formě tablet je přijatelný pro děti starší 6 let.

Kromě antihistaminik se doporučuje použití nehormonálních bronchodilatancií.

Pro zmírnění bronchiální spazmus, můžete inhalovat Berodual přes nebulizer (pokud lékař již předepsal to dříve). Použití mukolytik (prostředky, ředění sputa) je iracionální.

Jak pomoci vašemu dítěti záchvatem suchého kašle?

Dr. E.O. Komarovsky doporučuje jednoduchý univerzální algoritmus akcí. Konkrétně:

 1. Zvyšte vnitřní vlhkost
 2. Zajistěte odpovídající větrání místnosti.
 3. Dejte dítěti teplý nápoj.

Jaká je potřeba léčit děti? Použití mukolytických činidel (například amboroxolu) je indikováno pouze po konzultaci s pediatrem a objasněním skutečnou příčinou kašle.

Přijetí této skupiny léků může dočasně zvýšit útoky zvýšením objemu odcházejícího hlenu, který neslouží jako základ pro odmítnutí léčby.

Například, jejich účel je racionální pro černý kašel, když kašel je ústřední v přírodě, je neproduktivní a oslabuje dítě.

Mokrý kašel

Je nutné s ním zacházet, ale s počátečním důvodem. Pokud je etiologickým faktorem bakteriální infekce, léčba je založena na předepisování antibiotik.

Vykašlávání v této situaci se nemůže vyrovnat s patogenem.

Podle Dr. Komarovského by útok mokrého kašle neměl být potlačován. Pokud je produktivní, řekne se, že průdušky se čistí. Prášky, které blokují kašel, povedou ke stagnaci hlenu v dýchacích cestách.

Jak odstranit záchvat kašle u dítěte: první pomoc

Je nutné zmírnit stav strouhanky pomocí výše popsaného postupu (zvlhčování vzduchu, pití, větrání). Zbývající opatření - v závislosti na typu a příčině kašle (uvedené v předchozích oddílech).

Nemůžeme dovolit panice paniku. Mělo by být uklidněno. Pokud jsou nosní průchody blokovány v důsledku vykašlávání sputa, měly by být očištěny od „snotu“ vatovými tampony.

Kdy potřebujete naléhavou lékařskou pomoc?

Alarmujícím příznakem je nástup záchvatu udušení. Situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Aby nedošlo k vynechání času, musí být volání provedeno před první pomocí.

Důvodem pro lékaře je změna povahy sputa. Pokud například získal nazelenalý odstín, stal se plodným, objevily se v něm krevní pruhy.

Příznakem, který nesmí být přehlédnut, je bolest na hrudi. To se může objevit na vdechnutí, výdech a naznačují rozvoj pohrudnice.

Kromě toho by neměly zůstat bez pozornosti: ztráta vědomí, zvýšení tělesné teploty na kritická čísla, neúčinné pokusy o odstranění dlouhodobého bolestivého kašle.

Který lékař kontaktovat pro diagnózu?

První specialista, který začne hledat příčinu kašle, je místní pediatr. Můžete si s ním domluvit schůzku, nebo, pokud není možné navštívit nemocnici kvůli vážnému stavu, zavolejte mu doma.

Řekne vám, jak snížit kašel, a v případě potřeby vás požádejte o další odborníky. Diagnostické vyhledávání může pokračovat: pulmonolog, alergik, otolaryngolog (ORL), chirurg, gastroenterolog.

Kašlat dítě v noci: co dělat? Jak odstranit?

To způsobuje zvláštní strach u dětí, jak to obvykle nastává ve snu. Rychlejší zastavení útoku bude úspěšné, pokud se vyhnete panice. Musíme se snažit rozptýlit malého pacienta.

Je nutné určit, co způsobilo noční záchvat kašle u dítěte. Je důležité věnovat pozornost okamžitě, neexistují žádné varovné signály, aby bylo možné zavolat sanitku včas.

Pokud dítě není v nebezpečí, je vhodné dát mu teplou vodu a léky dříve předepsané lékařem (v situacích, kde je noční recepce). Doporučuje se krátce otevřít okno v ucpané místnosti.

V nekomplikovaných případech může pomoci lehká masáž hrudníku. Přípustná inhalace minerální vodou nebulizátorem. Pokud jsou stížnosti pravidelně narušovány, měli byste se poradit s lékařem.
[ads-pc-1] [reklamy-mob-1]

Lidové léky

Co může být zmírněno kašlem? Lidé často přicházejí s lidovými recepty. V situaci s malými dětmi musíte zvážit klady a zápory. Jejich těla mohou neočekávaně reagovat na „drogy“.

Jako pomůcka, ale nikoli monoterapie, je přípustné použití heřmánkového odvarů. Zlepšuje stav teplého mléka (pokud není alergie, můžete přidat med). Vlastnosti vykašlávání mají odvar z tymiánu.

Drogová terapie

Jak zastavit noční kašel, pokud je k dispozici lékárnička? Nezáleží na tom, kolikrát to zní, vše záleží na doporučení lékaře a příčinách symptomu. Existují tisíce diagnóz s kašlem, univerzální terapeutický režim pro ně nebyl vyvinut.

Co nelze udělat v případě útoků nočního kašle?

Někteří rodiče, aniž by to věděli, dělají chyby. Zakázáno:

 • Ignorujte instrukce pro léky;
 • Současně předepsat mukolytika a látky potlačující kašel;
 • Proveďte inhalaci malých dětí esenciálními oleji (může se objevit laryngospasmus);
 • Aplikujte alkoholové balíčky na hrudník stejné věkové kategorie pacientů, stejně jako bez souhlasu lékaře.

Když se snažíte pomoci dítěti, musíte dodržovat jeden z hlavních principů medicíny: "Neubližujte." Proto při prvních záchvatech kašle je lepší se poradit s lékařem.

5 způsobů, jak zmírnit kašel dítě v noci

Kašel je přirozený reflex, díky němuž tělo čistí dýchací systém od dráždivých látek, například prachu, špíny nebo hlenu při onemocněních nosohltanu. Kašel v noci u dítěte se může objevit v důsledku patologických stavů plic, průdušek, žaludku, alergických nebo mentálních reakcí. Chcete-li problém vyřešit, musíte zjistit příčinu stavu charakteristickými znaky. Zvažte, co je s příznakem spojeno, jak pomoci pacientovi s léky nebo lidovými prostředky a v jakých případech je nutná povinná návštěva pediatra.

Co mohou být dětská onemocnění doprovázena kašlem?

Existuje 7 běžných onemocnění, ve kterých je takový příznak.

Alergická reakce

Přecitlivělost na lůžkoviny, jako jsou polštáře a vlna, se považuje za častou příčinu nočního kašle. Dítě vdechuje malé částice těchto materiálů, pronikají do plic a v reakci na to se spustí ochranný mechanismus - aktivuje se reflex kašle.

Podezření na tento stav je snadné. Pokud se během dne nevyskytnou žádné příznaky a kašel se objeví až poté, co je uveden do lůžka, pak je tento příznak s největší pravděpodobností alergický.

Bakteriální a virové infekce

Příčinou paroxyzmálního kašle může být zima. Tyto procesy jsou doprovázeny zvýšenou produkcí sputa v plicích. Během dne se hromadí v bronchiálním stromu. Když dítě zaujme vodorovnou polohu, sputum se pohybuje nahoru po dýchacích cestách a dráždí receptory. Na tomto pozadí je silný noční kašel a rýma.

Laryngitida

Zánětlivá léze hrtanu vede k tomu, že dítě začíná silný suchý kašel, tzv. "Štěkání". Příznak je obvykle horší večer a v noci. Dalšími projevy laryngitidy jsou bolest v krku, kongesce nosu a chrapot až do úplné ztráty hlasu.

Bronchiální astma

V závažných případech onemocnění se vyskytují noční útoky. Kromě silného dusivého kašle jsou doprovázeny obdobími pocitu naprostého nedostatku vzduchu. Dítě se začne dusit, dýchat povrchně a rychle, vyvíjí se zastavení dýchání. Tento stav vyžaduje nouzovou léčbu (např. Podání Pulmicortu).

Černý kašel

Jedná se o vzácnou infekci, protože v Rusku existuje obecné očkování proti této nemoci. Pokud však dítě nebylo očkováno, stojí za to podezřívat jeho přítomnost. Hlavním příznakem černého kašle je paroxyzm bolestivého suchého kašle, který se v noci zhoršuje.

Reflux žaludečního obsahu

Při absenci příznaků infekce (horečka, slabost, bolest hlavy) je nutné podezření na gastroezofageální refluxní onemocnění. K této patologii dochází, pokud je obsah žaludku vhozen do jícnu. Žaludeční šťáva má kyselé prostředí, které agresivně ovlivňuje sliznici orgánů. Házení tajemství vede k pálení žáhy, bolesti v krku a silnému kašli.

Tuberkulóza

Pokud je dítě v kontaktu s infikovaným pacientem a má příznaky nemoci, je nutné okamžitě se poradit s lékařem.

Proč dítě kašle v noci?

Vzhled symptomu je způsoben fyziologickými vlastnostmi organismu. Když nastane spánek, aktivita regulace na části nervového systému se mírně snižuje. To vede ke skutečnosti, že se zvyšuje závažnost klinických projevů.

V noci dítě leží téměř nehybně, což vede k hromadění sputa. Aby se zamezilo ucpání bronchiálního stromu viskózním tajemstvím, tělo spustí ochranný reflex proti kašli, který pomáhá vyčistit dýchací cesty. Proto, v přítomnosti příznaku, není vždy nutné používat antitusika. Mnohem účinnější je použití mukolytických léků, které ředí sputum a přispívají k jeho rychlému odstranění z průdušek.

Typy kašel

Existují dva hlavní typy symptomů u dětí. Suchá naznačuje absenci sputa, dochází k němu v důsledku podráždění průdušek a reflexní reakce těla. Dalším důvodem je uvolnění viskózního sputa, které pokrývá stěny průdušek a nevychází z kašle.

Suchý kašel je charakteristický pro následující onemocnění:

 • chřipka;
 • počáteční fáze vývoje SARS;
 • faryngitida;
 • laryngitida;
 • rané stadium bronchitidy.

Mokrý kašel je charakterizován aktivním sputem. Kašel je pro pacienta považován za příznivější prognostický znak, protože při vyprazdňování hlenu se bronchiální strom vymaže a dítě se zotaví. Proto je obvykle vlhký typ symptomu detekován v pozdních stadiích pneumonie nebo bronchitidy.

Suchý kašel: co dělat pro léčbu?

Hlavní metodou léčby je jmenování mukolytických látek. Nejúčinnější léky z této skupiny jsou Ambrobene, Bromhexin a Herbion. Zředí hlen a přispívá k jeho odstranění z plic. Léky překládají suchý kašel do vlhkého kašle, který je mnohem snazší léčit. Vylučování sputa z průdušek pomáhá vyčistit dýchací cesty a obnovit normální stav.

První pomoc při mokrém kašli

V tomto případě jsou předepsány expektoranty. Tyto léky urychlují vylučování sputa z průdušek. Dr. Komarovsky doporučuje použít následující prostředky:

 • Mukaltin je derivát léčivé Althea;
 • Bronhikum a Pertussin - tvoří se na základě tymiánu;
 • Bronhofit - lék vyrobený z divokého rozmarýnu;
 • Herbion - sirup obsahující jitrocel.

Léky pro děti jsou rostlinného původu, takže jen zřídka způsobují vedlejší účinky.

Jak odstranit alergický kašel

Reakce přecitlivělosti jsou nebezpečné stavy, které vyžadují nouzovou léčbu. Mohou se projevit jako edém hrtanu, který způsobí udušení, které je nebezpečné pro zdraví, takže je důležité zahájit léčbu okamžitě.
Pokud je příznak alergického původu, pacientovi je předepsána léčba zaměřená na odstranění příčiny onemocnění. Je nutné stanovit specifický alergen, pro který se reakce vyvinula. Poté je předepsána léčba speciálními léky - antihistaminika (Suprastin nebo Tavegil). Jejich použití inhibuje rozvoj alergií a eliminuje ostré klinické projevy.

Jak pomoci s neurologickým kašlem

Při silném třesu kašle, který není zastaven konvenčními přípravky, stojí za to podezřívat neurogenní genezi. Pokud se příznak vyskytne v důsledku narušení mozku, jsou předepsány centrálně působící antitusika (např. Kodein, Omnitus). Ovlivňují oblast mozku, která stimuluje výskyt reflexu kašle. Prostředky rychle zmírňují stav pacienta.

Léky s centrálním účinkem mají kontraindikace. Během léčby musí být zváženy. Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem.

Jaké příznaky by měla ambulance vyvolat

Mezi příznaky úzkosti, které naléhavě potřebují přivést dítě k lékaři, patří:

 1. Dusící útok.
 2. Laryngeální edém.
 3. Silná vyrážka po celém povrchu kůže.
 4. Ostré zvýšení teploty.
 5. Těžká bolest hlavy.
 6. Trvalé zvracení a neustálá nevolnost.

Tyto příznaky naznačují závažné porušení životně důležitých orgánů, takže když se objeví, musíte zavolat sanitku. V noci by měli rodiče sledovat stav dítěte. Přítomnost epizod udušení je důvodem hospitalizace dítěte, protože není vždy možné rychle reagovat na útok bez zásahu lékaře.

Jak pomoci doma

Vlastní léčba je přípustná pouze pro mírný kašel. Ve vážnějších případech patologie je nutné se poradit s lékařem. Vlastní léčba je nebezpečná v tom, že domácí techniky obvykle odstraňují pouze symptomy nemoci. Rozmazávají obraz infekce, rodiče si myslí, že se dítě stalo lepším. Ve skutečnosti patologie pokračuje. Dlouhý průběh bez specifické terapie může vést k vážným následkům.

Dítě s nočním kašlem musí být předvedeno lékaři. Po vyšetření a diagnostice předepisuje specialista specializovanou léčbu. Můžete použít další lidové prostředky, ale pouze s terapií, a ne místo toho.

Dostatečná vnitřní vlhkost

Kašel může nastat v důsledku suchého vzduchu v ložnici. Bronchiální strom je podrážděn prachovými částicemi, které vstupují do dýchacích cest, což vede ke vzniku symptomu. Proto, před odchodem do postele, se doporučuje, aby vzduch v místnosti, dělat malé mokré čištění. V době vysílání je třeba vzít dítě do jiné místnosti tak, aby nefouklo. Můžete použít speciální zvlhčovače, které umožňují rychlé nasycení ložnice vlhkostí.

Koupání

Bezprostředně před spaním je nutné provést vodní procedury. Mají pozitivní vliv na tělo. Z kůže se odstraní vrstva prachu a nečistot, která se nevyhnutelně hromadí za den. Koupání má pozitivní psychologický efekt. Po vodních procedurách se dítě uklidní, což snižuje pravděpodobnost neurogenního kašle. K dosažení tohoto efektu můžete do vody přidat několik kapek éterických olejů, které mají uklidňující účinek na dítě.

Inhalace

Inhalace fyziologických roztoků zvlhčuje sliznici bronchiálního stromu, čímž se snižuje závažnost suchého kašle. Tento postup má přímý vliv na dýchací cesty a přispívá k odstranění sputa. Pravidelné používání techniky dítě uklidňuje, takže rychle usne.

Rodiče by měli pochopit, že inhalace by měla být provedena pro bronchitidu, pneumonii nebo nachlazení. S jinými patologiemi jsou neúčinné. Je zakázáno provádět postupy pro laryngitidu a alergické reakce. Kontraindikace při inhalaci je silná horečka.

Lidové léky

Metody domácí léčby zahrnují:

 • Teplé mléko s medem. Roztok zahřívá hrdlo, stimuluje lokální krevní oběh.
 • Bohatý nápoj (kompoty, čaj s malinami, ovocné nápoje). Příjem tekutiny v těle snižuje závažnost intoxikace.
 • Stlačené brambory, které jsou navrstveny na hrudi. Nástroj má mírný vliv na stav dýchacích cest.
 • Tření Procedura zahřívá pokožku, urychluje krevní oběh v plicní oblasti.

Farmaceutické přípravky

Pro léčbu kašle se používají léky, které mají vykašlávací a mukolytický účinek. Bez předpisu z lékárny si můžete koupit pastilky nebo dětské sirupy. Nejúčinnějšími léky jsou Mukaltin, Ambrobene, Travisil. Pravidelné užívání těchto látek zastavuje progresi příznaku a pomáhá vyčistit bronchiální strom rozředěním sputa a jeho vylučováním kašlem.

Co dělat při kašlání bez zjevného důvodu?

V některých případech není výskyt kašle spojen s infekčními chorobami - nachlazení nebo chřipkou. Vzhled příznaku bez zjevného důvodu zaměňuje rodiče a způsobuje nekontrolovatelnost užívání léků proti kašli. To nelze provést, protože symptomatická léčba neovlivňuje faktor, který způsobil klinické projevy.

Při výskytu kašle, který nesouvisí se zřejmými důvody, je nutné vzít dítě k pediatrovi. Lékař se podrobně zeptá rodičů na stížnosti, provede vyšetření a naplánuje vyšetření. Na základě výsledků testu bude možné určit, proč se objevil patologický kašel. To vám umožní zahájit profilovou léčbu a odstranit nepříjemné symptomy.

Eliminujte možnost alergií

Vzhled symptomu bez zjevného důvodu je způsoben reakcí přecitlivělosti na látku. To platí zejména pro lůžkoviny, například kašel často dochází v důsledku polštáře dolů.

Vdechnutí cizího tělesa

Při silném útoku je nutné prozkoumat hrdlo, zda do něj spadne cizí předmět. Malé hračky tam mohou uvíznout a způsobit problémy s dýcháním. Rodiče by se měli snažit o jeho extrakci pinzetou. Pokud odstraníte záchvaty suchého kašle z dítěte v noci rychle selhává, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pokud existuje riziko poškození krční tkáně cizím tělesem, neměli byste postup provádět sami - je lepší důvěřovat zdravotnickému pracovníkovi.

Vyskytl se bez jakéhokoliv důvodu.

Pokud dítě může kašlat bez vnějších důvodů, je nutné kontaktovat okresního pediatra a popsat stav. Byly zde nějaké stresové faktory, vyskytly se nějaké příznaky z jiných systémů - například příznaky trávení. Lékař nařídí vyšetření k určení příčiny symptomu. K přesnému stanovení diagnózy může vyžadovat další rady od jiných lékařů.

Co by se nemělo dělat s kašelem?

Během léčby je zakázáno používat hořčičnou omítku pro děti do 2-3 let. Ve vyšším věku se musí používat opatrně, protože použití přípravku může vést k alergické reakci na podráždění kůže.

Během záchvatů nelze léky používat nekontrolovatelně. Rodiče musí dodržovat doporučení lékaře. Nezaměstnujte se, protože to má vážné následky. Musíte se striktně řídit pravidly přijetí. Je důležité předávkování léky, zejména antibiotiky. Porušení schůzek vede k rozvoji nežádoucích reakcí. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte postupovat podle návodu k použití léku.

Dítě kašle v noci, ale ne během dne, Komarovsky

Dítě kašle v noci, ale ne během dne, Komarovsky v tomto případě připomíná, že kašel je pouze známkou existujícího onemocnění. Jaké jsou příčiny patologie? To bude diskutováno.

Příčiny nočního kašle

Dítě kašle v noci, ale ne během dne, Komarovsky zkoumá různé příčiny nočního kašle.

Kašel je ochranný mechanismus. Tímto způsobem se tělo dítěte snaží zbavit patogenů sám. Nejčastěji se průdušky a dýchací cesty podílejí na zánětlivém procesu.

Nejčastější příčinou je noční kašel:

 • Alergická reakce. Cokoliv může vyvolat podobnou reakci od těla, počínaje jídlem a končící plnivem polštáře a rostlinami v místnosti. V tomto případě se zpravidla u dítěte objeví další příznak: alergická konjunktivitida, svědění vyrážky atd.
 • SARS. Spolu s kašlem vzniká také další patologická symptomatologie: vzrůstá tělesná teplota, bolest se objevuje při polykání a vyvíjí se celková slabost. Příčinou reflexu kašle je akumulace hlenu v průduškách. V horizontální poloze je jeho vypouštění obtížné, což vysvětluje vývoj nočních kašel.
 • Černý kašel. Nemoc se vyznačuje rozvojem nejsilnějších nočních kašel.
 • Bronchiální astma. V tomto případě se útok vyvíjí ráno.
 • Parazitární infekce. Pokud se dostanete do plic červů, dítě může mít také silné útoky nočního kašle.
 • Plicní tuberkulóza. Dlouhodobý suchý kašel (delší než kalendářní měsíc), který neodpovídá na léčbu, vyžaduje kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Suchý kašel v noci - co mohou být důvody

Dítě kašle v noci, ale ne během dne, Komarovsky věří, že suchý kašel v noci se může vyvinout pro dítě z následujících důvodů:

 • Černý kašel. Úrazy suchého kašle se vyvíjejí u dítěte v noci. Výsledkem je výtok viskózního sputa a dokonce zvracení. Během útoku způsobeného černým kašlem dítě přebírá nucené držení těla: ohýbá se dopředu a vytáhne z úst napjatý jazyk se špičkou ohnutou nahoru. Dýchání je těžké. Na výstupu je slyšet sípání a pískání. Toto onemocnění je velmi nebezpečné z hlediska infekce: dítě zůstává nebezpečné pro ostatní lidi v průběhu kalendářního měsíce od nástupu onemocnění.
 • Laryngitida. Patologie je zánět sliznic hrtanu a je příznakem chladného / infekčního onemocnění. To se vyvíjí u dítěte na počátku nemoci a vypadá jako třes chřipky, způsobené nahromaděním zahuštěného hlenu.
 • Onemocnění srdce. V některých případech mohou být záchvaty suchého nočního kašle příznakem srdečního onemocnění. Provokativní příčinou je stagnace krve v plicním okruhu krevního oběhu, což je jeden ze známek srdečního selhání. Pokud u dítěte nejsou pozorovány žádné jiné patologické příznaky, mělo by být prokázáno kardiologovi.
 • Refluxní ezofagitida. Tento stav je provokován házením obsahu žaludku do jícnu. Způsobuje těžké podráždění sliznic hrdla, na které tělo reaguje vyvinutím reflexu kašle.

Vlhký kašel v noci - příčiny

Mokrý kašel ze sucha se liší možností vypuštění viskózního sputa. Velmi často je doplněna chladem. Tyto útoky jsou charakteristické pro akutní formu bronchitidy a respiračních infekcí. Dítě má navíc patologické příznaky:

 • zánět sliznice hrtanu a hltanu;
 • zarudnutí a otok hrdla.

Příčiny mokrého kašle mohou být také:

 • faryngitida - zánět lymfoidní tkáně hrdla;
 • tracheitida - léze tracheální sliznice infekčního původu;
 • kousání (u dětí prvního roku života);
 • zánět adenoidů.

Mokrý noční kašel je jedním ze symptomů zánětu čelistních dutin. Útoky jsou způsobeny odtokem hnisavého obsahu podél zadní části hrtanu.

Pokud během dne spolkne sliznice oddělitelné dítě, pak v noci, kvůli tomu, že je ve vodorovné poloze, se hlen dostane do dýchacích cest. Proto silné útoky mokrého kašle. Mohou nastat několikrát za noc. Je možné se zbavit kašle pouze vyléčením základního onemocnění, antritidy.

Dítě kašle bez zastavení - možné důvody

Pokud dítě kašle bez přerušení, může to být následovně:

 • Respirační infekce. V tomto případě jsou záchvaty oslabujícího kašle doprovázené zarudnutím hrdla, rýmou a horečkou.
 • Pleurie / pneumonie. Pro tyto nemoci je typický silný reflex kašle, doprovázený rozvojem dušnosti, kašlem a zvracením.
 • Zánět průdušek. Pokud již bylo dítě diagnostikováno s bronchitidou, záchvaty agonizujícího kašle indikují vývoj bronchoskopického syndromu / zánětu průdušek.
 • Bronchiální astma. Pro onemocnění je typický nejsilnější kašel, ke kterému dochází ráno.
 • Falešná záď. Tento stav je charakterizován nepřetržitým kašlem, který se vyvíjí v noci. Další znaky jsou chrapot a těžké dýchání.
 • Černý kašel. Silné záchvaty se vyskytují v noci. Konec zvracením.
 • Zánět hltanu a hrtanu (laryngitida).

Důvodem pro rozvoj dlouhodobého nočního kašle může být stav, který nesouvisí s onemocněními dýchacích cest:

 • Alergická reakce. Kromě kašle se u dítěte může objevit otok.
 • Cizí předmět v dýchacích cestách. To může také způsobit non-stop kašel, protože tělo se snaží zbavit se tímto způsobem.
 • Suchý vzduch v dětském pokoji. V tomto případě dítě také vyvíjí neomezené záchvaty kašle.
 • Nervový kašel. Je na vině za nezdravou psychologickou situaci v rodině dítěte.

Komarovsky: názor pediatra na noční kašel

Dr. Komarovsky považuje noční kašel za příznaky nemoci a povzbuzuje rodiče, aby neuznávali reflex kašle, ale onemocnění, které ho vyprovokovalo.

Pediatr varuje, že použití jakýchkoli léků, které potlačují kašel, je přísně zakázáno. Před zahájením léčby dítěte je nutné prokázat lékaři a již specialistovi, s ohledem na současný stav pacienta, předepsat potřebné léky.

Jak léčit dítě: jak mu pomoci

Jak léčit dítě, jak zmírnit noční kašel? Za prvé, místnost před spaním musí být důkladně odvzdušněna a kontrolována úroveň vlhkosti vzduchu.

Dobrý výsledek dává teplý nápoj. Dítěti mohou být podávány nápoje, jako jsou:

 • teplý čaj s plátkem citronu;
 • čaj s medem a mlékem;
 • mléko s medem;
 • bylinné čaje z heřmánku, šalvěje, tymiánu, třezalky tečkované;
 • Ovocné nápoje a ovocné kompoty;
 • zelený čaj s malým kouskem zázvoru.

Teplý nápoj má hřejivý a uklidňující účinek na horní část dýchacích cest. Pití usnadňuje vypouštění sputa, což přispívá k jeho ředění. Hlen začíná uvolňovat průdušky a dítě je dočasně uvolněno.

Druhý způsob - inscenování hořčičných omítek před spaním. Ohřívací efekt, který poskytují, umožní dítěti klidně spát po celou noc. Je nutné provést postup 2 hodiny před spaním, jinak nebudete schopni dosáhnout požadovaného výsledku.

Uvolnit stav pomáhá inhalaci. Můžete použít léky vybrané pediatrem nebo použít domácí prostředky - odvar bylin, roztok sody, éterické oleje (ale pouze v případě, že nejste alergičtí).

Dítě kašle v noci, ale ne během dne, Komarovsky varuje, že dítě by mělo být před zahájením léčby předvedeno pediatrovi. Nezávislá diagnóza a výběr drogy je nepřijatelná!