Nemoci plic a jejich příznaky: možné patologie a jejich projevy

Plíce jsou párovaný orgán umístěný v hrudní dutině a vykonávající řadu funkcí.

Hlavním úkolem plic je výměna plynu. V alveolech dochází k výměně oxidu uhličitého a kyslíku mezi inhalovaným vzduchem a žilní krví.

To je životně důležitá funkce, v jejímž důsledku dochází k akutní nebo chronické hypoxii, a když se dýchání zastaví, rychle se vyvíjí klinická a pak biologická smrt.

Plíce jsou také místem, které je v přímém kontaktu s vnějším prostředím, a proto všechny patogenní agens přenášené vzduchem rozptýlenými kapičkami.

Vzhledem k důležitosti pro organismus jako celek jsou nemoci plic a jejich symptomy velmi důležitými body vyžadujícími nejrychlejší a nejúčinnější léčbu.

Všechny plicní patologie jsou rozděleny do několika skupin:

 1. Vrozené nemoci.
  • Dysplazie - malformace. Mezi ně patří nepřítomnost nebo nedostatečná tvorba světelného nebo bronchiálního stromu, malformace plicních cév, cystická degenerace atd.
  • Plicní příznaky systémových onemocnění. Brutonův syndrom, cystická fibróza.
 2. Získaná patologie.
 • Akutní formy
 • S porážkou bronchiálního stromu. Bronchitida bakteriálního, virového, toxického nebo tepelného původu.
 • S poškozením plicní tkáně. Absces, gangréna plic. Pneumonie různých etiologií.
 • Chronické formy
 • S porážkou bronchiálního stromu. Chronická bronchitida, bronchiální astma, bronchiektáza, CHOPN.
 • S poškozením plicní tkáně. Emfyzém, pneumokonióza, tuberkulóza.

Samostatně rozlišené benigní a maligní onemocnění. Ve větší míře se to týká nádorových procesů v plicích. Mezi benigní nádory patří: fibrom, lipom, adenom. Mezi maligní nádory patří lymfom, sarkom, spinocelulární karcinom.

Důsledky pro lidské tělo. Nemoci plic a jejich příznaky mohou mít pro člověka širokou škálu následků. Akutní zánětlivá onemocnění s včasnou léčbou mají často příznivou prognózu jak pro život, tak pro zdraví. Chronická onemocnění s řádnou léčbou z větší části nepředstavují hrozbu pro lidský život, ale významně snižují kvalitu života.

Benigní a maligní onemocnění, stejně jako masivní hnisavé procesy (absces, gangréna) vyžadují chirurgický zákrok ze zdravotních důvodů. Maligní onemocnění plic a jejich příznaky jsou často subtilní, kvůli kterým jsou v poslední době diagnostikovány. Proto se často metastazují a mají pochybnou nebo nepříznivou prognózu. Rakovina plic je nejčastější příčinou úmrtí při plicních onemocněních, druhá největší pneumonie.

Může být bolest plic: nejčastější příznaky onemocnění plic

Může vaše plíce bolet? Samotná plicní tkáň nemá žádné receptory bolesti. To znamená, že s rozvojem lokálních patologických změn nedochází k pocitu bolesti.

Mnozí ale mohou říci, že cítili pocit bolesti v hrudi. Dole je, že hrudní dutina je lemována pohrudnice, která má dva listy - viscerální (krycí orgány, včetně plic) a parietální nebo parietální - lemující hrudník zevnitř.

Viscerální pleura, stejně jako plíce, nemají žádné receptory bolesti a nemohou být nemocné. Bolestivý konec má však parietální pleuru a když je vtažen do patologického procesu, dochází k bolesti. Odpověděl tedy na otázku „Může být plíce zraněn?“ Odpověď zní ne, ale s pozměňovacím návrhem, že bolest může nastat, pokud je pohrudnice poškozena.

Znamená, že máte problém s plicemi. Téměř všechny plicní patologie mají spíše charakteristické klinické projevy. Zahrnují kašel (suchý a mokrý), dušnost, pocit těžkosti a bolest na hrudi, hemoptýzu atd. Často jsou tyto příznaky doprovázeny nespecifickými projevy - horečkou, slabostí, ospalostí, ztrátou chuti k jídlu.

V jakých případech by měl urgentně běžet k lékaři? Jakékoliv onemocnění plic je důvodem návštěvy terapeuta nebo rodinného lékaře. Téměř všechny nemoci dýchacího ústrojí jsou náchylné k progresi. To znamená, že oddálení konzultace zhoršuje stav pacienta a komplikuje léčebný proces. Existují však náznaky, že byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V první řadě - sputum pruhované krví.

Ve všech případech se jedná o příznak závažných poruch a často o první projevy plicního krvácení. Silná dušnost je také alarmující znamení, ve kterém musíte okamžitě konzultovat s lékařem. Nemoci, jako je bronchiální astma nebo CHOPN, vedou ke zúžení lumenu průdušek a chronické hypoxii, která má škodlivý účinek na celé tělo. A akutní záchvat bronchiálního astmatu je život ohrožující stav. Chcete-li se tomu vyhnout, musíte pravidelně užívat léky, které mohou být předepsány pouze lékařem.

Onemocnění plic a jejich příznaky: klinický obraz nejčastějších patologií

Všechna onemocnění plic a jejich symptomy v počátečních stadiích jsou velmi podobné. Pro všechny patologie bez výjimky je charakteristické zvýšení frekvence dýchání, zvýšení srdeční frekvence a porušení aktu inhalace nebo uvolnění.

Specifické onemocnění lze identifikovat pouze výsledky fyzického vyšetření (palpace, perkuse a auskultace) a laboratorních dat (kompletní analýza krve a moči, EKG) a instrumentálních metod vyšetření (rentgen, počítačová tomografie, bronchoskopie). Bez dalších studií nelze stanovit přesnou diagnózu. Hlavní onemocnění plic a jejich příznaky jsou uvedeny níže.

Bronchitida je zánět stěn bronchiálního stromu se zúžením jejich lumen. Bronchitida může být akutní a chronická. Vznikají nebo se zhoršují, zpravidla v chladném období. Klinický obraz zahrnuje obecnou malátnost, suchý kašel, který se promění v mokrý kašel, ke kterému dochází ke vzniku lehkého nebo nažloutlého sputa. S oslabením imunitního systému v pozadí může tělesná teplota stoupnout na maximum 38,5-39 stupňů. Bez vhodné léčby se může bronchitida proměnit v pneumonii.

Alveolitida je onemocnění charakterizované masivním zánětem alveolů a intersticiem plic. Tato onemocnění plic a jejich symptomy závisí na specifické formě - idiopatické, alergické nebo toxické. Symptomy společné pro všechny formy jsou progresivní dušnost (většinou během fyzické námahy), suchý kašel bez sputa, cyanóza, celková malátnost, horečka do 38 stupňů možná.

Pneumonie je zánět plicní tkáně častěji infekčního původu. Současně jsou alveoly více zapojeny do patologického procesu, ve kterém je vylučován zánětlivý exsudát. V závislosti na rozsahu léze může být pneumonie ohnisková, segmentová, lobarová, konfluentní a celková. Z prevalence těchto forem onemocnění plic a jejich příznaků se také liší v závažnosti a složitosti léčby. Hlavními příznaky jsou zvýšení tělesné teploty nad 39 stupňů, silný kašel s uvolněním velkého množství hnisavého sputa a bolest na hrudi při vstupu do procesu pohrudnice. Dýchání je krátké, rychlé, může být slyšitelné sípání.

Absces plic je omezená oblast hnisavého destruktivního procesu v tkáních plic. Vyvíjí se s poklesem imunity nebo formou komplikací jiných onemocnění. Nejběžnějším původcem je stafylokoky. Absces může být akutní a chronický. S akutním vývojem dochází k prudkému nárůstu tělesné teploty nad 39,5 stupně, zvýšené pocení, silná malátnost, suchý kašel a bolest na hrudi. U chronického abscesu je na prvním místě chronická hypoxie s cyanózou a hnisavým sputem, která se uvolňuje při kašli.

Emfyzém plic je patologie, která se projevuje zvýšeným obsahem vzduchu v plicní tkáni a destrukcí alveol. Když se nevyskytuje normální výměna plynu. Nejčastěji se vyvíjí na pozadí chronické obstrukční bronchitidy a dlouhodobého kouření. Klinicky se emfyzém projevuje těžkým dýcháním, cyanózou, expanzí hrudníku a vypouknutím mezirebrových prostorů a supraclavikulární fossy. Hruď se stává charakteristickou "ve tvaru sudu".

Plicní tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené tyčinkami Mycobacterium tuberculosis nebo Koch. Může mít různé formy: diseminovaný, miliační, infiltrační, omezený, cirhotický, kavernózní atd. Toto onemocnění plic a jeho příznaky se po určitou dobu neobjeví, jen občas kašel, který nic nezahrnuje. Při dlouhodobém vývoji se objevují první nespecifické symptomy: celková malátnost, bledost, apatie, vzestup teploty na 37,5 stupně a zvýšené pocení. Velmi často se zvětšují regionální lymfatické uzliny. Po určité době dochází k kašli s čirým nebo nažloutlým sputem, hemoptýzou.

Rakovina plic nebo bronchogenní karcinom je zhoubný novotvar plicní tkáně, který se vyvíjí z epitelu bronchiálních stěn. V závislosti na lokalitě může být centrální nebo periferní. Časté projevy - rychlý úbytek hmotnosti, obecná malátnost, nízká horečka. Toto plicní onemocnění a jeho příznaky se neobjeví okamžitě. Centrální rakovina poskytuje klinice mnohem dříve než periferní.

První projevy jsou progresivní dušnost, kolaps plic, hypoxie. Ihned je kašel, ke kterému se rychle připojuje sputum s proudy krve. Často je bolest, protože proces rychle postihuje pleuru. Periferní rakovina se klinicky projevuje pouze v pozdějších stadiích a má podobné symptomy, ale méně výrazné.

8 varovné signály, že máte problémy s plicemi

Nemohou být nemocní, ale mohou požádat o pomoc.

Dýchání je jedním z nejdůležitějších a nejzákladnějších procesů, které určují
žijeme vůbec, píše KhmerLoad. S každým dechem, vaše plíce
nasycení těla kyslíkem a při každém dechu odstraní přebytek
oxidu uhličitého.

V plicích nejsou žádná nervová zakončení, takže na rozdíl od jiných orgánů nemohou onemocnět a upozorňují nás na hrozící problémy.

Proto si všimneme, že s nimi je něco v nepořádku, jen když začnou "pokazit", což ztěžuje naše dýchání. Proto jsou častá chronická onemocnění plic a rozvoj závažných onemocnění, jako je bronchitida, tuberkulóza, emfyzém a cystická fibróza.

Jsou způsobeny kouřením, virovými infekcemi, toxickými výpary, prachem a kouřem. K tomu přispívá i znečištění ovzduší a dlouhodobá přítomnost v uzavřených prostorách kanceláří.

Proto věnujte pozornost těmto 8 příznakům, které varují před hrozícími problémy s plicemi - nebo že potřebují okamžitou léčbu!

1. Dušnost:

Pokud pociťujete dušnost i při běžných denních činnostech, je to první znamení toho, že s plicemi je něco v nepořádku. Dýchavičnost nebo potíže s dýcháním se objevují, když se vaše plíce musí namáhat více než obvykle. To může také nastat v důsledku blokování dýchacích cest.

Pokud máte dýchavičnost, neignorujte ji a nepokládejte ji na věk. Měli byste okamžitě navštívit lékaře.

2. Trvalý kašel:

Kašel pomáhá chránit dýchací cesty před dráždivými látkami z atmosféry a pomáhá odstraňovat hleny z dýchacích cest. Nicméně, chronický kašel je známkou toho, že vaše plíce nefungují správně. Ve skutečnosti je jedním z prvních příznaků nezdravých plic obvykle přetrvávající kašel, který se nezlepšuje ani po užití léku.

Pokud kašel dlouho a bez zjevného důvodu - poraďte se s lékařem. Pokud je problém nahromadění hlenu, vypijte více vody - to vám pomůže zředit a usnadnit odstranění z těla.

3. Akumulace hlenu:

Kašel obvykle jde ruku v ruce s tvorbou hlenu. Hlen pomáhá vázat a vylučovat bakterie, nečistoty, pyl a bakterie v plicích. To však není dobré znamení, pokud zvýšení množství hlenu není spojeno s nachlazení nebo jiným běžným onemocněním.

Navíc si můžete všimnout změny barvy, vůně nebo tloušťky hlenu. Pokud se změní na žlutou, zelenou nebo obsahuje krev, je to jasné znamení problémů s plícemi.

Krev v hlenu může být známkou emfyzému, chronické bronchitidy nebo rakoviny plic.

4. Sipot a pískání:

Pískavý zvuk z plic je známkou toho, že se vaše dýchací cesty zužují. Kvůli tomuto zúžení neprochází vzduch tak rychle, jak by měl, což má za následek sípání.

Konstantní sípání může být známkou astmatu, emfyzému nebo dokonce rakoviny plic. Proto, když se objeví chřipka, je lepší se co nejdříve poradit s lékařem.

5. Edém v dolní části těla:

Kupodivu, ale otok a bolest v nohou může znamenat určité problémy v plicích.

Když plíce nefungují správně, váš oběhový systém nedostává dostatek kyslíku pro udržení zdraví a oběhu tekutin v těle. To může vést k otoku a otoku kotníků a nohou.

Kromě toho, protože špatně fungujících plic, vaše srdce nemůže pumpovat dostatek krve do ledvin a jater. Pak tyto orgány nebudou schopny správně vypláchnout toxiny a odstranit přebytečné tekutiny z vašeho těla. To také způsobuje otok.

6. Ranní bolesti hlavy:

Pokud se pravidelně probudíte s bolestmi hlavy nebo závratěmi, musíte navštívit lékaře.

Chronická obstrukční plicní choroba může po probuzení způsobit tupou bolest hlavy. Je to proto, že během spánku nedýcháte hluboko a v těle se hromadí oxid uhličitý. Tato akumulace vede k expanzi krevních cév v mozku, což vede k pulzující bolesti hlavy.

7. Chronická únava:

Když vaše plíce pracují špatně, unavíte se mnohem rychleji než dříve. Pokud vaše plíce dostatečně nenasycují tělo kyslíkem, jeho další systémy také začínají trpět a to může nepříznivě ovlivnit energetické hladiny.

8. Problémy s režimem spánku:

Pokud zjistíte, že je těžké spát vleže kvůli obtížím s dýcháním nebo pokud spíte v křesle, je to pravděpodobně něco, co souvisí s plícemi. Musíte spát vleže, takže vaše plíce pracují tvrději. To ovlivňuje kvalitu spánku a duševní a fyzické zdraví.

Pokud se v noci pravidelně probudíte s dušností nebo kašlem, poraďte se se svým lékařem.

Zde jsou některé další důležité tipy pro udržení zdravých plic:

 • Přestat kouřit. Škodlivé látky a kouř ovlivňují zdraví plic a zvyšují riziko onemocnění plic a rakoviny.
 • Vyhněte se pasivnímu kouření. Je také velmi toxický a škodlivý pro vaše plíce.
 • Zabraňte kontaktu s vysoce znečištěnými a průmyslovými oblastmi. V případě potřeby noste masku, aby se zabránilo vdechování dráždivých látek.
 • Získejte pokojové rostliny pro zlepšení kvality ovzduší ve vaší domácnosti.
 • Cvičení denně zvyšujte objem plic.
 • Jezte dobře a nezapomeňte očistit tělo toxinů a saturovat antioxidanty.

Postarejte se o sebe a sdílejte tyto důležité informace se všemi svými přáteli!

Druhy a důsledky plicních onemocnění

Patologie plic patří mezi procesy, které představují vážné nebezpečí pro lidské zdraví a život. Úmrtnost takové nemoci zaujímají pozici po srdečních abnormalitách. Nemoci plic, jejich léčba a prevence jsou v kompetenci plicních lékařů.

Nemoci plic u lidí - obecně uznávaná klasifikace

V závislosti na typu postižené léze jsou problémy s plicemi rozděleny do několika typů:

 • nemoci ovlivňující dýchací trakt;
 • patologické procesy v alveolech;
 • poruchy postihující pleuru a hrudník;
 • hnisavé choroby;
 • onemocnění způsobená negativní dědičností;
 • vrozené.

Charakteristickým rysem většiny plicních onemocnění je jejich tendence k destruktivnímu účinku nejen na plíce, ale také na další vnitřní orgány.

Jaké nemoci postihují dýchací cesty

Mezi tyto choroby patří:

 1. CHOPN (chronické obstrukční plicní onemocnění).
 2. Emfyzém.
 3. Hladina kyslíku (asfyxie).

Chronická obstrukční plicní choroba

Pro CHOPN je typické postižení plic a průdušek. Patologie označuje těžké, vyvíjí se v důsledku zánětlivé reakce na působení dráždivých faktorů prostředí. Onemocnění je plné poškození distálních průdušek, vzrůstajícího poklesu rychlosti proudění vzduchu, respiračního selhání.

Hlavní projevy onemocnění - přetrvávající kašel s intenzivním sputem, dušnost. CHOPN je považována za nevyléčitelnou chorobu, má relativně vysokou úmrtnost a zaujímá 4. místo mezi hlavními příčinami úmrtí.

Emfyzém

Tato patologie je považována za typ CHOPN, komplikace tuberkulózy, silikózy a obstrukční bronchitidy. Onemocnění vede k zhoršené ventilaci, krevnímu oběhu a destrukci plicní tkáně.

Charakteristické příznaky všech typů emfyzému jsou ostré úbytky hmotnosti, změna barvy kůže a neustálé dýchání. Mezi běžné důsledky onemocnění - myokardiální dystrofie, plicní, srdeční selhání.

Asfyxie

Při asfyxii je nedostatek kyslíku, nadměrné množství oxidu uhličitého. Onemocnění se projevuje formou přetrvávajícího kašle se sputem, hojným pocením. V závislosti na mechanismu vývoje může být asfyxie mechanická (provokovaná ždímáním, zúžení dýchacích cest), traumatická (vyskytující se na pozadí poškození uvnitř hrudníku), toxická (způsobená negativními účinky chemických látek).

Patologie ovlivňující alveoly

Alveoly jsou částice světla, které mají formu mikroskopických sáčků. Jejich porážka vede k rozvoji:

 1. Pneumonie.
 2. Rakovina plic.
 3. Tuberkulóza.
 4. Silikóza
 5. Plicní edém.

Pneumonie

Pneumonie je infekční onemocnění, vyvolané patogenní flórou (viry nebo bakteriemi). Onemocnění se často vyskytuje v akutní formě, způsobuje výrazné symptomy ve formě:

 • prudké zvýšení tělesného t;
 • těžké dýchání;
 • sípání v hrudní kosti;
 • separace sliznic z dýchacích cest;
 • zimnice;
 • dušnost;
 • obecná slabost.

Závažné formy onemocnění vedou ke změně barvy kůže, závažné intoxikaci a vyžadují povinnou hospitalizaci pacienta.

Rakovina plic

V případě rakoviny plic se v těle pacienta vyskytují agresivní onkologické procesy, které mohou být fatální. Hlavní příčiny onemocnění jsou považovány za aktivní nebo pasivní kouření, neustálé vdechování znečištěného vzduchu, kontakt se škodlivými chemickými sloučeninami.

Plicní onkologie se projevuje přetrvávajícím kašlem se separací krevních sraženin, náhlou ztrátou hmotnosti, důsledně zvýšenou tělesnou teplotou, obtížným dýcháním. Charakteristikou patologie je postupný vývoj, který není doprovázen silnou bolestí. Syndrom bolesti se projevuje v terminálním stadiu onemocnění, na pozadí rozsáhlých metastáz.

Tuberkulóza

Příčinou je nebezpečná bakterie - Kochova hůlka. Onemocnění je charakterizováno těžkou progresí, vysokým stupněm infekčnosti. Při absenci nezbytných léčebných opatření nemoc nevyhnutelně vede k smrti. Patologie je zpravidla závažnější u dětí.

Vývoj tuberkulózy je často indikován subfebrilní teplotou, kterou nelze eliminovat antipyretiky, konstantním kašlem a přítomností krvavých žil ve sputu. Nejvyšší výskyt je pozorován mezi asociálním životním stylem sloužícím k výkonu trestu odnětí svobody s oslabenou imunitou.

Silikóza

Tato patologie patří mezi nemoci z povolání plic. Silikóza je onemocnění způsobené neustálým vdechováním škodlivého prachu. Horníci, horníci, brusky podléhají vývoji porušení.

Onemocnění se nemůže projevovat po mnoho let, nebo se chopit slabé formy. Progres silikózy vede k nedostatečné pohyblivosti plic, zhoršenému respiračnímu procesu.

Plicní edém

Tento typ plicního onemocnění je vnímán jako komplikace jiných onemocnění. Příčiny jejího výskytu zahrnují ničení alveolárních stěn toxiny, pronikání tekutiny do plicního prostoru. Porušení je často příčinou smrti, a proto vyžaduje nouzová vysoce výkonná lékařská opatření.

SARS (atypická pneumonie) patří k smrtícím onemocněním, které ničí plicní alveoly. Příčinou tohoto onemocnění je koronavirus, který způsobuje prudké zhoršení stavu pacienta a expanzi pojivové plicní tkáně. Vědecké studie zjistily vzácnou schopnost koronaviru potlačit ochranné mechanismy imunitního systému.

Poruchy postihující pleuru a hrudník

Pohrudnice má vzhled tenkého vaku, který obklopuje plíce a zakrývá vnitřní povrch hrudníku. Tato tkáň je náchylná k rozvoji patologií z níže uvedeného seznamu:

 1. Pleurisy.
 2. Plicní hypertenze.
 3. Pneumothorax.
 4. Plicní embolie.

Pleurisy

Tato choroba je vývoj zánětlivého procesu v pohrudnici, způsobený ve většině případů Staphylococcus aureus, Legionella. Příznaky pleuritidy se projevují jako bodavá nebo matná bolest na hrudi, těžké pocení, hemoptýza.

Plicní hypertenze

Plicní hypertenze (PH) je charakterizována progresivním zvýšením vaskulární rezistence v plicích, což může vyvolat selhání pravé komory a předčasnou smrt pacienta. Asymptomaticky tekoucí během doby kompenzace, patologie způsobuje výrazné symptomy v akutní fázi. Pacientka dramaticky ztrácí váhu, cítí nevysvětlitelnou dušnost, konstantní tep a zvýšenou únavu. Tam jsou kašel a chrapot hlasu, závratě, mdloby, hemoptýza, bolest na hrudi, otok nohou a nohou, bolest v játrech. Komplikace plicní hypertenze jsou plné úmrtí v důsledku rozvoje kardiopulmonální insuficience.

Pneumothorax

Důvodem vývoje patologie s tímto názvem je akumulace vzduchu (plynů) v pleurální dutině. V důsledku toho je funkce dýchacích cest poškozena, plíce se nedokáží vyrovnat se svými základními funkcemi.

Onemocnění je způsobeno různými infekcemi, přítomností rakoviny v dýchacích cestách, zraněním a patologií pojivové tkáně (sklerodermie, revmatoidní artritidy, dermatomyositidy). S rozvojem pneumotoraxu se u pacienta objeví ostrá bolest v hrudní kosti, dýchání se stává častým a mělkým, dochází k krátkému dechu, kůže vybledne nebo se změní na modrou. Bez kvalitní terapie může patologie vést ke kolapsu a smrti pacienta.

Plicní embolie

V tomto onemocnění se část oddělené krevní sraženiny (embolus) pohybuje krevními cévami, což vede k zablokování lumen v plicní tepně. Nejčastěji krevní sraženina vychází ze stěn hlubokých žil, které pronikají dolními končetinami.

Výsledkem embolie jsou potíže s dýcháním, bolest na hrudi, vývoj krvavého kašle, srdeční arytmie, křečovitý syndrom a závratě. Podle počtu úmrtí je tato patologie umístěna na druhém místě po infarktu myokardu - patologie se může náhle rozvinout a způsobit okamžitou smrt pacienta.

Nemoci hnisavé povahy

Podobné onemocnění plic patří do kategorie těžkých, nekrózních, hnisavých rozpadů tkání. Následující seznam obsahuje hlavní choroby hnisavé povahy:

 1. Plicní absces.
 2. Purulentní pohrudnice.
 3. Gangréna plic.

Plicní absces

Onemocnění je způsobeno aerobními bakteriemi, stafylokoky. V procesu vývoje patologie v plicích, tvorbě hnisavých dutin, obklopených mrtvou tkání. Hlavní příznaky onemocnění se projevují ve formě horečky, bolesti v postiženém segmentu, oddělení krvavého, hnisavého sputa. Eliminace destruktivních procesů vyžaduje intenzivní léčbu antibiotiky.

Purulentní pohrudnice

Postupuje s akutním hnisavým zánětem, který postihuje parietální a plicní membrány, které se mohou šířit do sousedních tkání. Pacient má bolestivý kašel, bolest na části léze, zimnici, dušnost a celkové oslabení.

Gangréna plic

Vede k progresi patogenních, hnilobných procesů a kompletní dezintegraci plicních tkání. Hlavní příznaky - propuštění z dýchacího traktu nepříjemně vonící hlen, zvýšené tělo na kritické ukazatele, hojné pocení, nepřetržitý kašel. Pravděpodobnost úmrtí pacienta je vysoká - až 80%.

Nemoci, které se vyskytují při tvorbě hnisu v plicích, mohou být úplné povahy nebo mohou ovlivnit jednotlivé segmenty orgánu.

Dědičné a vrozené plicní nemoci

Dědičné patologie se vyvíjejí nezávisle na vnějších faktorech. Choroby vyplývající z negativních genových procesů zahrnují:

 1. Fibróza, vedoucí k proliferaci pojivové tkáně, převažující místo alveolární tkáně.
 2. Bronchiální astma, náchylné ke zhoršení pod vlivem alergenů, vyskytující se u spastických jevů, respiračních poruch.
 3. Hemosideróza, způsobená nadbytkem pigmentu hemosiderinu v těle, masivním uvolňováním červených krvinek do tkání těla a jejich kolapsem.
 4. Primární dyskineze, související s dědičnými patologiemi průdušek.

K vrozeným onemocněním jsou zařazeny různé vady a anomálie. Jsou to:

 • aplazie spojená s nepřítomností části plic;
 • hypoplazie - nedostatečný rozvoj broncho-plicního systému;
 • sekvestrace - existence oblasti plicní tkáně, která není součástí procesů výměny plynů;
 • ageneze, při které pacient zcela chybí v plicích a hlavním průdušku;
 • Mounier-Kunův syndrom (tracheobronchomegálie) - nedostatečný rozvoj elastických a svalových struktur hlavních dýchacích orgánů, jejich abnormální expanze.

Vrozené vady a anomálie jsou detekovány ve stádiu tvorby plodu s průchodem plánovaného ultrazvuku. Po jejich detekci se provádějí nezbytná terapeutická opatření, aby se zabránilo dalšímu progresi patologie.

Plicní onemocnění

Pouze zkušený lékař přesně ví, jaká jsou onemocnění plic a jak s nimi správně zacházet.

Obrovské množství nemocí

Seznam nejčastějších plicních onemocnění u lidí je následující:

 • Pneumonie;
 • Silikóza;
 • Bronchitida;
 • Pleurisy;
 • Tuberkulóza;
 • Astma;
 • Emfyzém;
 • Asyxie;
 • Zhoubné nádory - rakovina plic.

Všechny tyto nemoci spojené s plicemi se zdají být docela akutní, a pokud nejsou léčeny okamžitě, mohou vést k vážným následkům, a to jak pro zdraví, tak pro život nemocného.

Velmi nebezpečné formy projevů chronického plicního onemocnění. Mezi tyto choroby patří:

 • Tracheobronchiální dyskineze;
 • Formy pneumonie;
 • Mounier-Kunova choroba;
 • Chronické plicní srdce;
 • Polycystický;
 • Astma;
 • Brutonova choroba;
 • Syndrom Cartagena.

Pneumonie, také nazývaná pneumonie, se vyvíjí v důsledku zánětlivého procesu v důsledku pronikání různých infekcí: od plísní po viry. Navíc jedním z možných patogenů může být chemická látka, která vstoupila do těla během inhalace. Nemoc se šíří po celém těle, nebo je schopna "ležet" jen v určité části.

Další běžné abnormality v práci plic jsou nemoci, jejichž jména jsou pleuritida a bronchitida.

První je spojen s pleurálním edémem nebo zánětlivým procesem v něm (vnější membrána, která "obklopuje" plíce). Pleurismus se může objevit v důsledku infekce nebo poranění, které postihuje hrudník. Toto onemocnění může být začátkem vývoje maligního nádoru.

Bronchitida je diagnostikována 2 typy: chronické a akutní projevy. Příčinou je zánět sliznice průdušek. Zvláště často se nemoc vyskytuje u starších a malých dětí. Infekce dýchacích cest v důsledku alergií, inhalace chemicky kontaminovaného vzduchu.

Bronchiální astma se nejčastěji projevuje formou kašle nebo bolestivého udušení periodické povahy. Zatímco dochází k útoku, průdušky a celá hruď jsou ostře zúžené, což ztěžuje dýchání. Sliznice zároveň nabobtná, epiteliální řasinky neplní své základní funkce, což vede k poruše plic.

Asfyxie a silikóza jsou častá nebezpečná onemocnění plic.

První se nazývá hladovění kyslíkem v důsledku negativních vnějších vlivů, které přímo ovlivňují dýchací proces. Onemocnění se objeví, když je stlačeno, různá poranění krku nebo hrudníku, patologické abnormality v hrtanu a poruchy svalů odpovědných za dýchání.

Pod silikózou je onemocnění, které je běžné u lidí v určitých profesích souvisejících s prováděním činností v prostředí, kde je spousta prachu, jehož částice obsahují oxid křemičitý. Nebezpečné zóny - zařízení ve výstavbě, doly, hutní průmysl,

Příčinou onemocnění, jako je tuberkulóza, je mykobakterie. Dopravce je přenášen vzduchem a slinami. Hlavní projevy přímo souvisejí s celkovým zdravotním stavem pacienta a také s počtem patogenů. Emfyzém je charakterizován oddělením stěn mezi alveolami, kvůli kterému významně zvyšují objem.

Důsledkem toho je, že plíce rostou, všechny průchody úzké a struktura organismu se uvolňuje a ochabuje. Takové poškození snižuje úroveň metabolismu kyslíku a oxidu uhličitého na kritické ukazatele. Pro pacienta je obtížné dýchat.

Nejnebezpečnější z plicních onemocnění je rakovina, což vede ve většině případů k smrti. U lidí, kteří zahájili léčbu ještě před hlavním projevem příznaků, existuje možnost vyléčení. Celý problém však spočívá v tom, že rakovina je nejtěžší rozpoznat nemoc.

Důsledky pro lidské tělo

Plíce jsou poměrně komplexní orgán složený z důležitých prvků dýchacího traktu. Průdušky i průdušnice mohou být zranitelné, pokud osoba trpí některou z možných nemocí spojených s plicemi.

Seznam nemocí spojených s výskytem zánětlivého procesu a hnisavého výtoku lze kombinovat do celé kategorie hnisavých plicních onemocnění:

 • Abscesy, stejně jako gangréna, se objevují v akutní formě, jsou chronické, vícenásobné / společné nebo jednoduché;
 • Bronchiektázy;
 • Tvorba hnisajících cyst - jedno nebo vícečetné šíření;
 • Pneumoskleróza.

Hnisavé plicní nemoci jsou uvedeny v následujícím seznamu:

 • Empyém vnější membrány plic;
 • Akutní infekční degradace;
 • Gangrenózní absces těla (akutní forma);
 • Gangrene obyčejný;
 • Chronický absces;
 • Hnisavý absces v akutní formě.

Seznam plicních onemocnění je poměrně rozsáhlý, v současné době neexistuje jednoznačná klasifikace. Všechna porušení se rozlišují na základě dopadu na určité orgány nebo tkáně, jakož i na zdroj výskytu.

Intersticiální plicní onemocnění lze rozdělit do dvou velkých skupin: infekční a neinfekční. V závislosti na přítomnosti viru v těle jsou diagnostikována následující onemocnění:

 • Mykózy;
 • V případě infekce HIV - IBL;
 • Parazitární léze;
 • Exogenní typ alergické alveolitidy;
 • Posttransplantační poruchy;
 • Syndrom nouze (respirační).

Nespecifická onemocnění plic zahrnují:

 1. Chronická bronchitida;
 2. Někteří odborníci zahrnují astma v této skupině;
 3. Chronický absces;
 4. Pneumonie;
 5. Obstrukční emfyzém;
 6. Pneumofibróza.

Pokud hovoříme o účincích na dýchací cesty a negativním dopadu na ně, pak si můžete vybrat spoustu nebezpečných onemocnění. Jedná se především o astma, které se vyznačuje častými křečemi, které způsobují těžké dýchání a potíže s dýcháním.

Chronická obstrukční plicní choroba je charakterizována přetrvávajícím kašlem. Od narození se u dítěte může vyvinout cystická fibróza, při které se infekce v těle periodicky opakují v důsledku nadměrného hromadění hlenu v průduškách. Negativní vliv na bronchitidu dýchacích cest v akutní formě a emfyzému.

Nemoci, které negativně ovlivňují alveoly, jsou pneumonie, tuberkulóza, emfyzém, rakovina. Plus, plicní edém, charakteristická ztráta plicní tekutiny z nejmenších krevních cév. Tato kategorie zahrnuje syndrom respirační tísně v akutní formě, což způsobuje nenapravitelné poškození hlavního respiračního orgánu.

Proveďte ventilaci plic až do doby, než se pacient nemůže zotavit. Dalším onemocněním v této skupině je pneumokonióza, která se projevuje vdechováním nebezpečných látek, které mohou způsobit jakékoli poškození orgánů. Může to být prach z cementu nebo uhlí, azbest a další. jiné

Nemoci plic, které mají negativní vliv na cévy - plicní embolii a hypertenzi. První je výsledkem žilní trombózy dolních končetin. Krevní sraženiny přítomné v plicních tepnách mohou způsobit nedostatek kyslíku a dušnost. Hypertenze je zvýšený tlak v tepnách plic. Pacient nejčastěji pociťuje silnou bolest na hrudi a dušnost.

Plíce a jejich příznaky

Nemoci plic u lidí jsou ve většině případů kombinovány běžnými příznaky, které se projevují častým kašlem, dýchavičností, bolestí v oblasti hrudníku a vypouštěním krve a také je zaznamenána nedostatečnost dýchacích cest.

Často jsou diagnostikována plísňová onemocnění plic, jejichž příznaky jsou následující:

 • Kašel, který se výrazně liší od toho, co se děje s chladem;
 • Velké množství sputa, jehož výtok způsobuje akutní bolest v plicní oblasti;
 • Silná slabost;
 • Snížená aktivita;
 • Silná touha po spánku.

Příznaky onemocnění plic, jako je pneumonie, výrazné a doprovázené změnami teploty, kašlem a dýchacími obtížemi. Pacient se cítí vyčerpaný, úzkostný, stěžuje si na bolest v hrudi.

Symptomy emfyzému se objevují již v pozdních stadiích, kdy jsou plíce poškozeny. Snižuje se tělesná hmotnost, kůže se zbarví do červena, vyžaduje se značné úsilí pro výdech a hrudník se podobá „barelu“.

Rakovina je prakticky nemožné diagnostikovat v počátečních stadiích. V případě odchylky od normy se proto nevyžaduje odkládání návštěvy v nemocnici. Příznaky tohoto plicního onemocnění u žen jsou v raných fázích podobné běžnému nachlazení. Proto mnozí nevěnují pozornost jejich malátnosti a postupnému zhoršování těla.

Rozlišují se následující příznaky:

 • Krev v sputu;
 • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti;
 • "Pískat" z hrudníku během výdechu;
 • Bolest při kašli;
 • Dušnost.

Známky onemocnění plic - rakoviny - u mužů - jsou horečka, časté virové nemoci, těžké kašle a poruchy srdečního rytmu.

Nemoci můžete určit hlučným dýcháním, kašlem, modravou kůží, častým kýcháním. Bronchitida v akutní formě se projevuje silným nočním kašlem, který způsobuje akutní bolest. V chronickém stadiu se symptom stává častějším, hlen je vylučován, tělo bobtná, tón pleti se blíží modré.

Pleurismus je charakterizován silnými bolestmi při dýchání a pohyby hrudníku.

Tuberkulóza je z hlediska známek považována za nebezpečnou, protože pacient si obvykle nestěžuje na žádnou bolest nebo kašel. Pouze v průběhu času se stává patrné, že člověk ztrácí váhu prudce, pocení, neustále ho táhne do spánku a tělesná teplota stoupá.

5 známky, že plíce nejsou v pořádku

Pokud plíce nejsou v pořádku, člověk je určitě nemocný. Ano, respirační onemocnění jsou často první věc, která ovlivňuje dýchací proces sám, ale ne vždy jsou příznaky onemocnění plic zřejmé. Vaše tělo vám může posílat signály pomoci různými způsoby. Pokud se naučíte tyto příznaky rozpoznávat, pomůže vám léčit plíce a dýchat s radostí.

Co je hlavní příčinou plicních problémů? Jedná se především o chronické obstrukční plicní onemocnění (CHOPN). Na Ukrajině je 1% populace nemocné touto chorobou, která může být smrtelná. Jedná se o statistiky za rok 2013.

Co se týče situace ve světě, CHOPN se umístila na čtvrtém místě mezi příčinami úmrtí a brzy se umístí na třetím místě na tzv. Černé listině smrti, říká Lauren Goodmanová, certifikovaná lékařka a odborná asistentka pulmonologie a resuscitace ve Státním zdravotnickém centru ve Wexneru na Státní univerzitě ve Ohiu (USA).

Typická onemocnění, která jsou zahrnuta do obecné koncepce chronické obstrukční plicní nemoci, jsou následující:

Emfyzém plic je patologický stav charakterizovaný nadměrnou retencí vzduchu v plicích v důsledku expanze alveol, což vede k jejich destrukci. Cystická fibróza je dědičné onemocnění, při kterém dochází k mutaci proteinů, což má za následek poruchy funkce vnějších sekrečních žláz. Tyto žlázy vylučují hlen a pot. Hlen produkovaný vnějšími sekrečními žlázami je nezbytný pro zvlhčení a ochranu jednotlivých orgánů před vysycháním a infekcí škodlivými bakteriemi, což je mechanická bariéra.

Když se cystická fibrózní hlen stane hustým a lepkavým, hromadí se v vylučovacích kanálcích průdušek, slinivky břišní a ucpává je. To vede k množení bakterií, protože čistící funkce zmizí. Cystická fibróza postihuje především tyto orgány:

Intersticiální plicní onemocnění ovlivňuje tkáň mezi alveolárními vaky v plicích. To je také závažné respirační onemocnění.

Pokud zjistíte alespoň jeden z příznaků popsaných níže, nesnažte se je ignorovat. Tyto příznaky a změny pohody naznačují, že je čas navštívit lékaře.

1. Máte stále nedostatek energie

Vylezli jste po schodech do třetího patra a zároveň jste cítili, že jste běžel maratón? Myslíte si, že jste naprosto neschopný dělat běžné podnikání doma na den volna, pokud nemůžete spát během dne? Vaše buňky potřebují kyslík k výrobě energie, která bude podporovat celý organismus po celý den. Když v buňkách není dostatek kyslíku, začnete dělat všechno pomalu. Kromě toho, pokud máte nízkou úroveň energie, pak vzniká určitý začarovaný kruh: kvůli únavě a slabosti nejste schopni správně cvičit. A zároveň, vzhledem k nedostatku fyzické aktivity, je obtížné doplnit vaši vitalitu. Pamatujte, že je možné obnovit zdraví dýcháním.

2. Problémy s dýcháním a příčina v plicích

Můžete si myslet, že se po letech, s věkem, člověk mění typ dýchání a často se stává obtížným, ale není to tak. Pokud můžete jasně říci, že doba uplynula dlouho, když jste vydechovali hluboko a snadno, pak možná je čas, aby si lékař poslechl plíce.

Dušnost - narušení frekvence a rytmu dýchání, které je doprovázeno pocitem nedostatku vzduchu. Dyspnoe může být spojena s různými patologickými stavy vedoucími k obtížím s dýcháním nebo dýcháním. Při nedostatečném přísunu kyslíku do orgánů a tkání se tělo snaží tento nedostatek kompenzovat zvýšením aktivace dýchacích svalů, což vede ke zvýšení frekvence a rytmu dýchání.

Podle Goodmana, někdy člověk cítí nedostatek vzduchu kvůli skutečnosti, že je obtížné vyhnat vzduch z dýchacích orgánů, a zároveň se hromadí příliš mnoho vzduchu v hrudi. I když není těžké provést úplný výdech, má pacient potíže s dýcháním v důsledku oslabení plic. Výsledkem je, že plíce se nevyrovnávají se svou hlavní prací: nemohou dodávat dostatek kyslíku do krve.

Související příznaky:

3. Máš zmatek

Věděli jste, že mozek používá pouze 15% -20% kyslíku, který vstupuje do těla? Aby mozek fungoval správně, člověk potřebuje O2, aby mohl adekvátně přemýšlet. Hladina kyslíku rychle klesá v případech, kdy plíce nemohou normálně dodávat kyslík do krve, a proto je často pozorován zmatek. Nízké hladiny kyslíku a příliš vysoké hladiny oxidu uhličitého mají vážný negativní vliv na schopnost rychle přemýšlet. Podle Goodmana, "někdy kvůli tomu, se člověk stane ospalý."

4. Máte ztrátu hmotnosti

Progresivní onemocnění plic vede k velkému množství problémů v lidském těle, a proto si člověk nemusí ani všimnout, kolik liber ztratil. A není to vždy ten tuk, kterého jste se zbavili. Podle Goodmana, v chronické obstrukční plicní nemoci, tam je často zánětlivý proces v těle, a jako výsledek, svaly zhubnout. V takových případech je pro osobu dokonce těžké jíst v jednom jídle, pokud má potíže s dýcháním - protože tělo dává signál, že žaludek je plný.

Související nemoci:

5. Kašel déle než tři týdny

Pokud kašel nezmizí a je vždy přítomen v osobním životě, je to vážný důvod k obavám; zejména pokud:

Kouření na pozadí takových strašných symptomů je dalším důvodem úzkosti, protože tyto příznaky jsou často označovány jako nástup chronické bronchitidy nebo emfyzému. Pokud máte kašel déle než tři týdny, obraťte se na svého lékaře, zvláště pokud máte potíže s dýcháním.

Plicní onemocnění

Nemoci plic se vyvíjejí na pozadí pronikání patogenních mikrobů do těla, často způsobených kouřením a alkoholismem, špatnou ekologií, škodlivými produkčními podmínkami. Většina nemocí má výrazný klinický obraz, vyžaduje okamžitou léčbu, jinak se v tkáních začínají vyskytovat nevratné procesy, které jsou doprovázeny vážnými komplikacemi a smrtí.

Plicní onemocnění vyžadují okamžitou léčbu.

Klasifikace a seznam plicních onemocnění

Nemoci plic jsou klasifikovány podle lokalizace zánětlivého, destruktivního procesu - patologové mohou postihnout cévy, tkáně, rozšířené do všech dýchacích orgánů. Limitní nemoci jsou ty, u kterých je pro člověka těžké se nadechnout, obstrukční - plný dech.

Podle stupně poškození jsou plicní nemoci lokální a difúzní, všechna onemocnění dýchacích orgánů jsou akutní a chronická a plicní patologie jsou rozděleny na vrozené a získané choroby.

Časté příznaky bronchopulmonálních onemocnění:

 1. Dyspnea se vyskytuje nejen při fyzické námaze, ale také ve stavu klidu, na pozadí stresu, podobný příznak se vyskytuje u srdečních onemocnění.
 2. Kašel je hlavním příznakem patologických stavů dýchacích cest, může být suchý nebo mokrý, štěkot, paroxyzmální, ve sputu je často spousta hlenu, který je rozptýlen hnisem nebo krví.
 3. Pocit těžkosti na hrudi, bolest při vdechování nebo vydechování.
 4. Píšťalky, při dýchání sipot.
 5. Zvýšení teploty, slabost, celková malátnost, ztráta chuti k jídlu.

Pocit těžkosti v hrudi mluví o onemocnění plic.

Patologie, které ovlivňují dýchací cesty

Tato onemocnění mají výrazný klinický obraz, jsou obtížně léčitelná.

Chronická obstrukční plicní choroba je progresivní onemocnění, při kterém dochází ke strukturálním změnám v cévách a tkáních orgánu. Nejčastěji diagnostikované u mužů po 40 letech, těžké kuřáky, patologie může způsobit invaliditu nebo smrt. Kód ICD-10 je J44.

Zdravé plíce a plíce s CHOPN

Příznaky:

 • chronický mokrý kašel se spoustou sputa;
 • těžké dýchání;
 • když vydechujete, sníží se objem vzduchu;
 • v pozdějších stadiích se vyvíjí plicní srdce, akutní respirační selhání.
Příčiny CHOPN jsou kouření, akutní respirační virové infekce, bronchiální patologie, škodlivé produkční podmínky, znečištěný vzduch, genetický faktor.

Emfyzém

Týká se odrůd CHOPN, často se vyvíjí u žen uprostřed hormonální nerovnováhy. Kód ICD-10 je J43.9.

Emfyzém se nejčastěji vyvíjí u žen.

Příznaky:

 • cyanóza - nehtové destičky, špička nosu a ušní lalůčky získávají modrý odstín;
 • dušnost s obtížemi vydechování;
 • znatelné napětí svalů membrány během inhalace;
 • otoky žil v krku;
 • snížení hmotnosti;
 • bolest v pravém hypochondriu, ke kterému dochází při zvětšování jater.

Zvláštností je, že když člověk kašle, jeho tvář se stává růžovou, během útoku se vylučuje malé množství hlenu. Jak choroba postupuje, mění se vzhled pacienta - krk se zkracuje, supraclavikulární fossa silně vyčnívá, hrudní koš je zaoblený a žaludek klesá.

Asfyxie

Patologie se vyskytuje na pozadí poškození dýchacího ústrojí, poranění hrudníku, doprovázené zvýšeným udušením. Kód ICD-10 je T71.

Příznaky:

 • v počátečním stádiu, rychlé mělké dýchání, zvýšené arteriální indexy, tep, panika, závratě;
 • pak se sníží rychlost dýchání, vydechne se hluboko, tlak se sníží;
 • postupně se arteriální indexy snižují na kritické úrovně, dýchání je slabé, často mizí, člověk ztrácí vědomí, může se dostat do kómy, vzniká plicní a mozkový edém.

K vyvolání atakování udušení může dojít k akumulaci v dýchacích cestách krve, sputu, zvracení, asfyxii, ataku alergie nebo astmatu, popáleninám hrtanu.

Průměrná doba trvání záchvatu asfyxie je 3–7 minut, po které dojde k smrtelnému výsledku.

Akutní bronchitida

Virové, plísňové, bakteriální onemocnění se často stávají chronickými, zejména u dětí, těhotných žen a starších osob. Kód ICD-10 je J20.

Příznaky:

 • neproduktivní kašel - objevuje se v počáteční fázi vývoje onemocnění;
 • mokrý kašel - znamení druhé fáze vývoje onemocnění, hlenu či žlutozeleného;
 • zvýšení teploty na 38 a více stupňů;
 • zvýšené pocení, slabost;
 • dušnost, sípání.

Bronchitida se často stává chronickou

Vyprovokovat rozvoj nemoci může:

 • inhalace špinavého, chladného, ​​vlhkého vzduchu;
 • chřipka;
 • cocci;
 • kouření;
 • avitaminóza;
 • hypotermie

Sarkoidóza

Vzácné systémové onemocnění, které postihuje různé orgány, často postihuje plíce a průdušky, je diagnostikováno u lidí mladších 40 let, častěji u žen. Vyznačuje se akumulací zánětlivých buněk zvaných granulomy. Kód ICD-10 je D86.

Sarkoidóza způsobuje akumulaci zánětlivých buněk.

Příznaky:

 • velmi unavený ihned po probuzení, letargie;
 • ztráta chuti k jídlu, drastické hubnutí;
 • zvýšení teploty na subfebrilní značky;
 • neproduktivní kašel;
 • bolesti svalů a kloubů;
 • dušnost.

Nemoci, při kterých jsou postiženy alveoly

Alveoli - malé puchýře v plicích, které jsou zodpovědné za výměnu plynu v těle.

Pneumonie

Zánět plic je jednou z nejčastějších patologií dýchacích orgánů, často se vyvíjející jako komplikace chřipky, bronchitidy. Kód ICD-10 je J12 - J18.

Pneumonie je nejčastější plicní onemocnění.

Symptomy patologie závisí na jeho typu, ale v počáteční fázi onemocnění se vyskytují běžné příznaky:

 • horečka, zimnice, horečka, rýma;
 • silný kašel - v počátečním stádiu, suchý a dotěrný, pak se stává mokrým, uvolňuje se sputum zelenožluté barvy s nečistotami hnisu;
 • dušnost;
 • slabost;
 • bolest v hrudi s hlubokým dechem;
 • cephalgie

Tuberkulóza

Smrtící onemocnění, při kterém je plicní tkáň zcela zničena, je otevřená forma přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami, je možné se nakazit pitím syrového mléka, původcem onemocnění je bacil tuberkulózy. Kód ICD-10 je A15 - A19.

Tuberkulóza je velmi nebezpečná choroba.

Známky:

 • kašel se sputem, který trvá déle než tři týdny;
 • přítomnost krve v hlenu;
 • prodloužený nárůst teploty na subfebrilní značky;
 • bolest na hrudi;
 • noční pocení;
 • slabost, ztráta hmotnosti.

Tuberkulóza je často diagnostikována u lidí s oslabenou imunitou, nedostatkem proteinových potravin, cukrovkou, těhotenstvím, zneužíváním alkoholu může vyvolat nástup onemocnění.

Plicní edém

Onemocnění se vyvíjí, když intersticiální tekutina z cév proniká do plic a je doprovázena zánětem a otokem hrtanu. Kód ICD-10 je J81.

Při hromadění edému v plicní tekutině

Příčiny hromadění tekutin v plicích:

 • akutní srdeční selhání;
 • těhotenství;
 • cirhóza;
 • půst;
 • infekční onemocnění;
 • intenzivní fyzická námaha, zvedání do velké výšky;
 • alergie;
 • poranění hrudní kosti, přítomnost cizího tělesa v plicích;
 • Rychlé zavedení velkého množství fyziologického roztoku, krevních náhrad může vyvolat edém.

V počátečním stádiu, dušnost, suchý kašel, zvýšené pocení, zvýšení tepové frekvence. S progresí nemoci, když začíná kašel, začíná vynikat růžové pěnivé sputum, dýchání se stává sípavé, žíly se zvětšují na krku, končetiny jsou studené, člověk trpí udušením a ztrácí vědomí.

Rakovina plic

Karcinom je komplexní onemocnění, v posledním stadiu vývoje je považován za nevyléčitelný. Hlavní nebezpečí onemocnění - v raných stádiích vývoje je asymptomatické, takže lidé jdou k lékaři již s pokročilými formami rakoviny, kdy dochází k úplnému nebo částečnému vysychání plic, rozkladu tkáně. Kód ICD-10 je C33 - C34.

Rakovina plic často probíhá bez příznaků.

Příznaky:

 • kašel - ve sputu jsou krevní sraženiny, hnis, hlen;
 • dušnost;
 • bolest na hrudi;
 • křečové žíly v horní části hrudníku, krční žíly;
 • otoky obličeje, krku, nohou;
 • cyanóza;
 • časté záchvaty arytmie;
 • ostrý úbytek hmotnosti;
 • únava;
 • nevysvětlitelná horečka.
Hlavní příčinou rakoviny je aktivní a pasivní kouření, pracující v nebezpečných odvětvích.

Nemoci, které ovlivňují pleuru a hrudník

Pohrudnice je vnější výstelkou plic, podobá se malému vaku, některé vážné nemoci se vyvíjejí, když je poškozen, často se orgán jednoduše zhroutí, člověk nemůže dýchat.

Pleurisy

Zánětlivý proces nastává na pozadí zranění nebo proniknutí do dýchacích orgánů patogenních mikroorganismů. Onemocnění je doprovázeno krátkým dechem, bolestí v oblasti hrudníku, suchým kašlem střední intenzity. Kód ICD-10 je R09.1, J90.

Plíce jsou v pohrudnici postiženy škodlivými mikroorganismy.

Příčiny onemocnění:

 • infekce různými koky;
 • plísňové infekce;
 • viry a parazity;
 • tuberkulóza;
 • operace na hrudi;
 • syfilis;
 • poranění hrudní kosti;
 • onemocnění pankreatu.

Rizikovými faktory pro rozvoj pleuritidy jsou diabetes, alkoholismus, revmatoidní artritida, chronická onemocnění trávicího systému, zejména ohyb tlustého střeva.

Pneumothorax

Vzduch vstupuje do pleurální oblasti, což může způsobit kolaps, a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Kód ICD-10 je J93.

Pneumothorax vyžaduje okamžitý zásah.

Příznaky:

 • časté mělké dýchání;
 • studený lepkavý pot;
 • záchvaty neproduktivního kašle;
 • kůže dostane modrý odstín;
 • urychluje srdeční rytmus, snižuje tlak;
 • strach ze smrti.

Spontánní pneumotorax je diagnostikován u vysokých mužů, kuřáků, s prudkým poklesem tlaku. Sekundární forma onemocnění se vyvíjí s dlouhodobými onemocněními dýchacího ústrojí, rakovinou, na pozadí poranění pojivové tkáně plic, revmatoidní artritidy, sklerodermie.

Plicní hypertenze - specifický syndrom obstrukční bronchitidy, fibrózy, se vyvíjí častěji u starších osob, charakterizovaných zvýšeným tlakem v cévách, které krmí dýchací systém.

Hnisavé nemoci

Infekce postihují významnou část plic, což způsobuje těžké komplikace.

Plicní absces

Zánětlivý proces, při kterém se v plicích vytváří dutina s hnisavým obsahem, onemocnění je obtížné diagnostikovat. Kód ICD-10 je J85.

Absces - hnisavý útvar v plicích

Příčiny:

 • nedostatečná ústní hygiena;
 • alkohol, drogová závislost;
 • epilepsie;
 • pneumonie, chronická bronchitida, sinusitida, angína, karcinom;
 • refluxní choroba;
 • dlouhodobé užívání hormonálních a protirakovinných léčiv;
 • diabetes, kardiovaskulární onemocnění;
 • zraněný hrudník.

V akutní formě abscesu se klinický obraz projevuje živě - intenzivní bolest na hrudi, nejčastěji na jedné straně, dlouhodobé ataky vlhkého kašle, sputa a krve a hlenu ve sputu. Když nemoc vstoupí do chronického stadia, dojde k vyčerpání, slabosti a chronické únavě.

Plicní gangréna

Smrtící onemocnění - na pozadí hnilobného procesu dochází k rozpadu plicní tkáně, proces se rychle šíří po celém těle, patologie je častěji diagnostikována u mužů. Kód ICD-10 je J85.

Plicní gangréna - rozklad plicní tkáně

Příznaky:

 • onemocnění se vyvíjí rychle, dochází k rychlému zhoršení zdravotního stavu;
 • bolest v hrudní kosti s hlubokým dechem;
 • prudký nárůst teploty na kritické úrovně;
 • těžký kašel se spoustou pěnivého sputu - výtok má páchnoucí zápach, přítomnost hnědých pruhů krve a hnisu;
 • udušení;
 • zvýšené pocení;
 • zvýšená tepová frekvence;
 • kůže se stává bledou.
Jediný důvod pro rozvoj gangrény je porážka plicní tkáně různými patogenními mikroorganismy.

Dědičná onemocnění

Nemoci dýchacího ústrojí jsou často zděděny, diagnostikovány u dětí bezprostředně po narození nebo během prvních tří let života.

Seznam dědičných onemocnění:

 1. Bronchiální astma - vyvíjí se na pozadí neurologických patologií, alergií. V doprovodu častých silných útoků, při kterých není možné plně dýchat, dýchá dech.
 2. Cystická fibróza - onemocnění je doprovázeno nadměrnou akumulací hlenu v plicích, postihuje žlázy endokrinního systému, nepříznivě ovlivňuje práci mnoha vnitřních orgánů. V této souvislosti se vyvíjí bronchiektáza, která je charakterizována přetrvávajícím kašlem s výbojem hustého hnisavého sputa, dušností a sípáním.
 3. Primární dyskineze - vrozená hnisavá bronchitida.

Mnoho malformací plic může být pozorováno během ultrazvukového vyšetření během těhotenství, stejně jako intrauterinní léčby.

Bronchiální astma je dědičné

Který lékař kontaktovat?

Pokud se objeví příznaky onemocnění plic, měli byste navštívit praktického lékaře nebo pediatra. Po poslechu předběžné diagnózy vám lékař dá doporučení k pulmonologovi. V některých případech budete možná muset konzultovat s onkologem, chirurgem.

Příčinou vzniku problémů s dýchacími orgány mohou být červi a prvoky, takže byste měli navíc navštívit parazitologa.

Diagnostika plicních onemocnění

Lékař může provést primární diagnózu po externím vyšetření, během kterého provádí palpaci, perkuse, poslouchá zvuky dýchacího ústrojí se stetoskopem. Pro rozpoznání skutečné příčiny onemocnění je nezbytné provést laboratorní a instrumentální studie.

Základní diagnostické metody:

 • obecná analýza krve a moči;
 • vyšetření sputa pro detekci skrytých nečistot, patogenů;
 • imunologická studie;
 • EKG - umožňuje určit, jak onemocnění plic ovlivňuje srdce;
 • bronchoskopie;
 • rentgen hrudníku;
 • fluorografie;
 • CT, MRI - umožňuje vidět změny ve struktuře tkání;
 • spirometrie - pomocí speciálního přístroje se měří objem inhalovaného a vydechovaného vzduchu;
 • sondování - metoda nezbytná pro studium respirační mechaniky;
 • chirurgické metody - torakotomie, torakoskopie.

X-ray hrudníku pomáhá vidět stav plic

Léčba plicních onemocnění

Na základě získaných diagnostických výsledků odborník sestaví léčebný režim, ale v každém případě terapie využívá integrovaný přístup, jehož cílem je eliminovat příčiny a příznaky onemocnění. Nejčastěji lékaři předepisují léky ve formě tablet, suspenzí a sirupů, léky se podávají injekčním pacientům pro obtížné pacienty.

Skupiny léků:

 • antibiotika penicilinu, makrolidu, cefalosporinové skupiny - cefotaximu, azithromycinu, ampicilinu;
 • antivirotika - rimantadin, izoprinozin;
 • antimykotika - Nizoral, Amfoglyukamin;
 • protizánětlivé léky - indomethacin, Ketorolac;
 • léky na odstranění suchého kašle - Glauvent;
 • mukolytika - Glyciram, Bronholitin, pro léčbu dětských onemocnění, karbocystein je považován za nejúčinnější;
 • bronchodilatátory k odstranění bronchospasmu - Eufillin, Salbutamol;
 • léky proti astmatu - Atma, Solutan;
 • antipyretika - Ibuprofen, Paracetamol.

Atma - lék na astma

Dále předepsat vitamínové komplexy, imunostimulanty, fyzioterapii, tradiční medicínu. Když složité a pokročilé formy onemocnění vyžadují operaci.

Možné komplikace

Bez patřičné léčby se respirační patologie stávají chronickými, což je spojeno s neustálými relapsy při sebemenší hypotermii.

Jaké jsou nebezpečné onemocnění plic:

 • asfyxie;
 • na pozadí zúžení lumen dýchacího traktu se vyvíjí hypoxie, všechny vnitřní orgány trpí nedostatkem kyslíku, což negativně ovlivňuje jejich práci;
 • akutní záchvat astmatu může být smrtelný;
 • vyvinout závažné onemocnění srdce.

Akutní astma je smrtící

Pneumonie je druhá z nemocí, které jsou smrtelné - to je způsobeno tím, že většina lidí ignoruje příznaky nemoci. V počátečním stádiu lze onemocnění snadno vyléčit za 2-3 týdny.

Prevence plicních onemocnění

Aby se snížilo riziko vzniku respiračních onemocnění a jejich komplikací, je nutné posílit imunitní systém, vést zdravý životní styl a při prvním varování se poraďte s odborníkem.

Jak se vyhnout problémům s plicemi a průduškami:

 • vzdát se škodlivých závislostí;
 • vyhnout se podchlazení;
 • trávit více času venku;
 • udržujte optimální teplotu a vlhkost v místnosti, pravidelně provádějte mokré čištění;
 • hrát sport, vzít si sprchu, dostat dostatek spánku, vyhnout se stresu;
 • jíst zdravé a zdravé jídlo, řídit se pitným režimem;
 • podstoupit každoročně vyšetření, rentgenové vyšetření plic nebo fluorografii.

Chůze venku je dobré pro vaše zdraví.

Mořský a jehličnatý vzduch má příznivý vliv na dýchací orgány, proto je nutné každý rok relaxovat v lese nebo na pobřeží moře. Během epidemií nachlazení užívejte antivirotika pro profylaxi, vyhněte se přeplněným místům, omezte kontakt s nemocnými lidmi.

Onemocnění plic může způsobit smrt, včasnou diagnózu, pravidelné kontroly mohou pomoci vyhnout se nemoci nebo zahájit léčbu v počáteční fázi patologie.