ZDRAVOTNICTVÍ

Velmi často, po určení příčiny nemoci pacienta, mu lékař může předepsat, aby užíval antibiotika. Tyto léky by měly být používány striktně podle doporučení lékařů, jinak je léčebný proces nepravděpodobný. Je nutné dodržovat určitá pravidla, která určují, jak často můžete brát antibiotika a dávkování léků, stejně jako vzít v úvahu některé další funkce.

Trvání léčby

Trvání léčby předepsané lékařem je zpravidla 7 až 10 dnů. Někdy, při použití řady speciálních přípravků, může být doba podávání maximálně 6 dnů. Bez ohledu na stanovený čas však musí být dodržen velmi přísně. Zatímco někteří pacienti ihned po nástupu zlepšení svého zdravotního stavu, samostatně snížit dávku antibiotika a dokonce úplně přestat užívat. Tyto akce mohou vést k nežádoucím následkům:

 • tělo, které se zcela nezbavilo infekce, stále bolí;
 • vzniknou komplikace;
 • a nejhorší ze všeho jsou bakterie rezistentní vůči léku.

Některá antibiotika mají dlouhodobý účinek, díky kterému mohou být užívána po dobu 3 dnů. Mezi nimi je Sumamed, který se používá jako lék na anginu pectoris. Existuje však další možnost, kdy doba užívání léku nepřesáhne 3 dny - například pokud se během této doby nedokáže vyrovnat s bakteriemi a pacientova pohoda se nezlepší. V tomto případě je ošetřujícím lékařem předepsáno další antibiotikum.

Frekvence příjmu

Odpověď na otázku, jak často můžete pít antibiotika, stojí za zmínku, že každý z nich má svou vlastní frekvenci příjmu. Někdy je to jen jednou denně, zatímco některé léky mohou být užívány několikrát častěji. Frekvence závisí na době, po kterou léčivo v těle existuje a má na něj pozitivní vliv. Tak například se třikrát předepíše dávka, je-li antibiotikum účinné po dobu 8 hodin, po které se vylučuje játry nebo ledvinami. Mimochodem, mezi užíváním léků by měla být taková osmihodinová mezera.

Pokud se pacientovi z nějakého důvodu nepodařilo včas podat antibiotikum, například před snídaní, a čas se již pohybuje směrem k večeři, dávka by se neměla zdvojnásobit. Vskutku, v tomto případě se účinek léku nebude zdvojnásobit - jen tělo dostane zvýšenou část drogy a nemusí se s takovým množstvím vyrovnat. Kvůli toxickým účinkům antibiotik mohou bakterie zemřít, ale mohou být postiženy různé vnitřní orgány a zdraví se zhorší. Navíc po určité době onemocnění ustoupí a vedlejší účinky překročení dávky budou muset být léčeny po dlouhou dobu.

Nepříznivým důsledkem snížení dávky (pokud se pacient například rozhodl, že léčbu úplně vynechá) je stále stejné zvýšení rezistence infekce na léčivo, ke které dochází i v případě porušení délky léčby. A s bakteriemi, které jsou vůči léku imunní, bude mnohem obtížnější s nimi zacházet. Dodržování načasování užívání antibiotik je proto velmi důležité a není nutné je porušovat u pacientů, kteří se chtějí rychle stát zdravými.

Další vlastnosti léčby antibiotiky

Léky se často předepisují, a to nejen na určitý čas, ale také na potraviny. Některá antibiotika by měla být užívána pouze před jídlem, jiná po ní, a ještě jiná absolutně kdykoliv. To je způsobeno tím, že se některé léky mohou vázat na jídlo, zatímco jiné - ne. Některá antibiotika užívaná nalačno mohou způsobit poškození žaludeční sliznice. Jsou-li po jídle konzumovány, tělo nebude poškozeno.

Bez ohledu na příjem potravy je povoleno používat určité typy makrolidů (např. Josamycin, spiramycin a klaritromycin) a cefalosporiny. Na lačný žaludek (asi hodinu před snídaní nebo obědem, a ne dříve než 2 hodiny po jídle) užívejte ampicilin a ty makrolidy, které nejsou uvedeny výše. Různé druhy suspenzí a tablet cefuroximu jsou žádoucí pro použití spolu s jídlem - to je to, jak bude jejich absorbovatelnost téměř sto procent.

Kromě dodržování frekvence a vazby na příjem potravy by měl pacient znát antibiotika, jak je správně užívat, s ohledem na kontraindikace a vedlejší účinky. To také vyžaduje od něj:

 • nepoužívat s léky některé druhy výrobků uvedených v návodu (např. pro furazolidona je to sýr, víno, pivo, fazole a uzené maso);
 • v žádném případě neužívejte alkohol, který je kontraindikován u všech pacientů, jejichž léčba zahrnuje antibiotika. Pokud navíc pijete alkohol s isoniazidem, metronidazolem, furazolidonem a erythromycinem, budou důsledky pro organismus zvláště závažné;
 • vyhnout se konzervačním látkám a pokusit se do nabídky zahrnout více lehkých a zdravých potravin.

Využití antibiotik

Jakýkoliv cyklus antibiotik vyžaduje dobu zotavení, během které by neměl být užíván pouze stejný lék nebo jiné podobné léky, ale také doporučeno:

 • dodržovat určitou dietu, ve které by neměly být žádné smažené, kořeněné a solené potraviny, stejně jako zvyšovat frekvenci konzumace až 5krát denně (respektive snižování porcí);
 • použití pro obnovu enzymových přípravků, jako je Hermital, micrazyme, Creon po dobu 10–14 dnů;
 • užívat látky nazývané probiotika pro obnovení střevní dysbiózy. Patří mezi ně Bifiform (2 p. Za den po dobu 10 dnů), Linnex (3 p. Za den, přibližně 7 dní) nebo Acipol (3-4 p. Za den, až 2 týdny);
 • podstoupí dvou nebo třítýdenní regenerační cyklus s hepatoprotektory, erythromycinem, tetracyklinem, sulfonamidy, rifampicinem a dalšími podobnými léky;
 • vyhnout se podchlazení.

Při použití všech těchto doporučení se pacient může rychleji zotavit, než by jim nevěnoval pozornost. To také pomáhá vyhnout se vedlejším účinkům spojeným s touto infekcí, a dokonce rychlejší návrat do normálu v případě opakování stejné nemoci.

6 pravidla pro užívání antibiotik

Antibiotika - chemické sloučeniny, které inhibují růst bakterií - se jednou staly průlomem v oblasti medicíny, což nám umožnilo zachránit lidstvo před dříve nevyléčitelnými chorobami: tuberkulózou, morem, syfilisem a mnoha dalšími. Přínos drog k boji proti epidemiím je obrovský, ale s neopatrným užíváním antibiotik může způsobit vážné poškození těla. Negativní účinek se projevuje formou oslabeného imunitního systému, nerovnováhou mikroflóry ve střevech, poruchami funkce ledvin, jater, žlučníku a alergických reakcí. Aby se zabránilo vzniku komplikací během léčby, lékaři doporučují, abyste dodržovali pravidla pro užívání léků.

Pijte jen na předpis.

Průběh antibiotik, který zabíjí nejen bakterie způsobující onemocnění, ale také prospěšné bakterie, je stres pro tělo, někdy ne menší než samotná choroba. V tomto ohledu lékaři předepisují léky přísně podle indikací - zpravidla s bakteriální infekcí, s níž je tělo obtížné se vyrovnat sám. Nejčastějším znakem tohoto stavu jsou:

 • přetrvávající a prodloužená horečka (po dobu 3 dnů);
 • hnisavý výtok;
 • žlutá nebo světle zelená barva hlenu z nosního průchodu;
 • laboratorní testy (změny ve složení krve ve směru zvýšení leukocytů, vysoká SOY);
 • relapsu nedávné nemoci.

Nedoporučuje se nakupovat antibiotika na základě vlastních závěrů nebo rad lidí, kteří nemají lékařské vzdělání. Je třeba mít na paměti, že antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím a jsou k ničemu při léčbě onemocnění způsobených viry - a často mají podobné symptomy. Pro stanovení přesné diagnózy je vyžadováno lékařské vyšetření, na jehož základě může odborník předepsat antibakteriální léčivo.

Dávkování neupravujte.

Někdy pacienti upraví dávkování léku předepsaného lékařem - například vezměte dvojnásobnou dávku, aby porazili nemoc rychleji, nebo snižte dávku tak, aby léčivo nebylo „škodlivé“. To má často negativní důsledky: s rostoucími dávkami, dysbakteriózou, alergiemi, toxickým poškozením těla, s poklesem, rozvojem rezistence bakterií k léku a v důsledku toho jeho zbytečností. Podobný účinek nastává, pokud je antibiotikum přerušeno před ukončením léčby: infekce může být pomalá a způsobit komplikace ze srdce, ledvin a dalších vnitřních orgánů.

Zachyťte všechny funkce příjmu

Vedení deníku antibiotika je měřítkem k prevenci nežádoucích účinků terapie. V průběhu kurzu je nutné zaznamenat na papír všechny údaje týkající se příjmu léků: čas, dávkování, stravovací návyky, jakož i povahu průběhu onemocnění a následné komplikace (alergie, gastrointestinální poruchy, bolest apod.). Na základě výše uvedených údajů bude lékař schopen vybrat nejbezpečnější léčebný režim pro konkrétního pacienta. Zvláště žádoucí je dodržování tohoto doporučení při léčbě dětí.

Přísně dodržujte čas a četnost přijetí.

Doba trvání léčby, jejich dávkování a frekvence v závislosti na typu, průběhu onemocnění, věku a hmotnosti pacienta určuje lékař. Obvyklá doba léčby je 5-7 dnů, v některých případech 10-14 dnů. Odborníci doporučují striktně dodržovat frekvenci podávání, aby byla udržena konstantní koncentrace účinné látky v krvi. Terapie zpravidla není tolik vázána na potraviny (pokud není konkrétně zmíněna), ale spíše na přechodné období. Užívání třikrát denně znamená, že byste měli pít lék každých 8 hodin; dvakrát denně - každých 12 hodin. A stojí za to připomenout, že přerušení užívání léku na více než hodinu od doporučeného může snížit účinnost léčby.

Správně pít drogu

Téměř ve všech možných případech se doporučuje pít antibiotika s prostou nesycenou vodou v dostatečném množství pro volné požití tablety. Použití přípravků z mléka, sycených a tonických nápojů, šťáv (zejména citrusů) pro tyto účely je velmi odrazováno - tyto nápoje snižují účinnost absorpce účinné látky; čaj a káva - odstraňují tuto látku z těla. Kombinace antibiotik s alkoholem (víno, pivo, vodka, brandy atd.) V jakýchkoliv dávkách je zakázána z důvodu vysokého rizika intoxikace. Také se nedoporučuje pít antibiotika spolu s antipyretiky, hypnotikami a antihistaminiky.

Sledujte dietu

Dieta během léčby antibiotiky přímo ovlivňuje účinnost léčby. Hlavním požadavkem je omezit množství potravin s množstvím konzervačních látek, rychlého občerstvení, uzeného masa, okurek, okurek a sladkostí. Pro udržení normální střevní mikroflóry se doporučuje do jídelního lístku zahrnout potraviny s vysokým obsahem vlákniny - čerstvá zelenina, ovoce, otruby a celozrnný chléb. Vzhledem k tomu, že na gastrointestinální trakt je umístěna závažná zátěž (antibiotika dráždí sliznici), aby nedošlo k jejímu přetížení, během období léčby je třeba jíst méně kořeněná jídla - pepř, křen, hořčici atd.

Zvláštní pozornost by měla být věnována pitnému režimu: během nemoci je lepší pít alespoň 2 litry tekutiny, preferovat teplou čistou vodu, stejně jako tonické nápoje (ovocné šťávy, čaj s citronem, šípkovou odvar atd.), Ale ne dříve než prostřednictvím hodinu po užití léku.

Videa YouTube související s článkem:

Vzdělání: První Moskevská státní lékařská univerzita pojmenovaná po I.M. Sechenov, specialita "Medicína".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.

Mnoho léků původně prodávaných jako drogy. Heroin, například, byl původně prodáván jako lék na dětský kašel. Lékaři doporučili kokain jako anestézii a jako prostředek ke zvýšení odolnosti.

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Oni mohou být viděni jen se silným zvýšením, ale jestliže oni se sešli, oni by zapadli do pravidelného šálku kávy.

Zubaři se objevili poměrně nedávno. V 19. století byla za odtržení zubů zodpovědný obyčejný holič.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána ve Willie Jones (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Práce, která není v souladu s touhou osoby, je pro jeho psychiku mnohem škodlivější než nedostatek práce.

Léky na alergie ve Spojených státech utratí ročně více než 500 milionů dolarů. Myslíte si stále, že způsob, jak konečně porazit alergii, bude nalezen?

I když mužské srdce nepřekoná, může ještě dlouho žít, jak nám ukázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho motor se zastavil ve čtyři hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Vzdělaný člověk je méně náchylný k onemocněním mozku. Intelektuální aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a byl určen k léčbě ženské hysterie.

Většina žen je schopna získat větší potěšení z uvažování o jejich krásném těle v zrcadle než ze sexu. Takže ženy se snaží o harmonii.

Podle statistik se v pondělí zvyšuje riziko poranění zad o 25% a riziko srdečního infarktu o 33%. Buďte opatrní.

74-letý australský rezident James Harrison se stal dárcem krve asi 1000krát. Má vzácnou krevní skupinu, jejíž protilátky pomáhají novorozencům s těžkou anémií přežít. Australan tak ušetřil asi dva miliony dětí.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud nechcete být lepší, je lepší nejíst více než dva plátky denně.

Podle studie WHO, půlhodinová denní konverzace na mobilním telefonu zvyšuje pravděpodobnost rozvoje mozkového tumoru o 40%.

Když milují polibky, každý z nich ztratí 6,4 kalorií za minutu, ale zároveň si vymění téměř 300 druhů různých bakterií.

Moderní klinika Israeli Assuta v Tel Avivu je soukromé zdravotnické středisko, které je známé po celém světě. Právě zde pracují nejlepší lékaři se světovými jmény.

Jak užívat antibiotika

Společně s chladem k nám tradičně přichází období nachlazení as ním nekontrolované užívání antibakteriálních léčiv. Co o nich potřebujete vědět, abyste se nepoškodili?

Antibiotika se mohou vyrovnat s nejzávažnějšími komplikacemi po přidání infekce a rozvojem onemocnění, které je nebezpečné pro život člověka. Ale ne všechny nemoci lze léčit těmito „zázračnými léky“. Viry nejsou léčitelné antibiotiky, stejně jako nemoci způsobené houbami nebo prvoky. Nedoporučuje se předepisovat antibiotika na vlastní pěst kvůli nesprávnému výkladu Vašeho stavu a nemoci.

Pacienti, kteří nejsou ve spojení s lékařskou oblastí, nemohou správně vybrat lék potřebný k léčbě zánětlivého procesu v těle, stejně jako nemůže rozhodnout o dávkování. Během existence antibiotik jako účinných prostředků se u pacientů vyvinuly některé mylné představy o jejich použití. Lék si může vybrat pouze lékař a sdělit vám, jak v každém případě užívat antibiotika. Zvažte některé mylné představy o používání antibiotik a základní pravidla pro využívání těchto prostředků.

Antibiotika: řada mylných představ

Při užívání antibiotik se pacienti obvykle řídí spekulacemi, fámami, doporučeními přátel a známých, ale nikoli předpisem lékařů a písemnými pokyny k použití. Nesprávný příjem finančních prostředků může vést ke zhoršení již vážného stavu a dokonce ke smrti. Zejména je nutné léčit užívání antibiotik dětmi a je lepší, abyste si schůzku několikrát zkontrolovali a znovu si přečetli pokyny, abyste se ujistili, že dávkování a způsob užívání léku jsou správné.

Jsou antibiotika užívána ráno, na oběd a večer?

Pokud specialista předepsal antibiotika 3x denně, v závislosti na způsobu expozice, neznamená to ráno, odpoledne nebo večer. Tyto prostředky jsou čerpány po určité době.
Pokud je lék předepsán 3krát denně - po 8 hodinách stejně. Pokud se antibiotikum musí užívat dvakrát - přesně po 12 hodinách. To zajistí konstantní koncentraci léčiva v krvi.

Co jsou antibiotika?

Podle mechanismu jejich působení jsou antibakteriální léčiva rozdělena do dvou skupin: baktericidní antibiotika a bakteriostatická antibiotika. Baktericidní léky zabíjejí zárodky a bakteriostatika narušují cyklus jeho vývoje, což zabraňuje množení mikrobů.
O antibiotikách říkají různé věci: stejně jako zachraňují životy, ale zároveň jsou zbaveni imunity a paradoxně mohou náhodně zabít. A pak se lékařská komunita obává: lidé mutují a tyto léky už nefungují. Zajímavé, že?

Podle statistik, 2 děti ze tří, v naší zemi alespoň jeden cyklus léčby těmito léky prochází zralostí. Jen v případě, připomínáme: antibiotika zabíjejí patogenní bakterie, ale jsou proti virům bezmocní. A tady přichází fascinující dilema: s některými záněty jsou hrdinové našeho článku velmi potřební, zatímco s ostatními jsou škodliví.

V jakých případech se neobejdou bez nich a ve kterých jsou k ničemu?

Všechna antibiotika by měla být užívána výhradně na lékařský předpis! Použití antibiotik je navíc nezbytné pouze v těch případech, kdy bez nich není možné. Je známo, že antibiotika jsou proti virům bezmocná. Proto, s chřipkou, ARVI, některé akutní střevní infekce, jejich použití je bezvýznamné a ne bezpečné!

Doporučuje se zaznamenat všechny informace o užívání antibiotik dříve (kdy, která antibiotika, jaký průběh, za jakých onemocnění jste užívali). To platí zejména pro užívání drog dětmi. Při užívání antibiotik je důležité věnovat pozornost nežádoucím účinkům nebo projevům alergií a zaznamenávat je. To pomůže lékaři předepsat vám odpovídající léčbu. Měli byste také informovat svého lékaře o jiných lécích, které užíváte (neustále nebo okamžitě).

Vezměme si příklad: určitý občan onemocní ARVI (nemoc je vybrána z nějakého důvodu: je to s ním, že antibiotika jsou předepsána v 90% * případů). Co se děje

Krok 1. Některý virus vstupuje do sliznice nosohltanu a začíná se tam množit. Z takové arogance je tělo zděšeno - a začíná bojovat proti infekci. K tomu se na místě útoku organizují otoky a záněty a tam se posílá armáda imunitních buněk, aby bojovala s agresorem. Občan cítí rýmu v nose, bolest v krku, jde do postele s horečkou a pije teplý čaj s malinami.
„Nyní je celá naděje ve vlastní imunitě člověka,“ říká terapeut na klinice SM Aksan Tashmatov. „Léčba může zahrnovat antivirotika, nadměrné pití a odpočinek.“ A antibiotikum může v tomto případě jen ublížit: proti virům opakujeme, je to bezmocné, ale je docela schopné vysadit imunitu.

Krok 2. Příroda si vybírá svou daň: tělo se nějakým způsobem vypořádá s útokem - a v ideálním případě má občan otok, rýmu, bolest v krku a další radosti, jako by tam nebyl. Pokud se však nemoc prodlužuje nebo se osoba bez léčby rozhodla, že bude spěchat do práce, pak se patogenní bakterie začnou množit v místě zánětu. Normálně jsou přítomni v každém zdravém nosu, ale pokud pro ně vytvoříte příznivé podmínky, nezdá se to málo. Tímto způsobem, řekněme, rýma (jen rýma) změní se na sinusitis (bakteriální zánět).

A tato vzniklá bakteriální aktivita je nebezpečná tím, že bez antibiotik je těžké ji zastavit. Bez řádné léčby, nešťastný protagonista příběhu získá sinusitidu a čelní sinusitidu po sinusitidě. Další procházka bez klobouku - zhroutí se s meningitidou a tragicky zemře v rukou lékařů. Samozřejmě přeháněme, ale to se stává.

Nyní mnoho lidí předepisuje vlastní drogy. Je to oprávněné?

To není přijatelné! Nekontrolované i nesprávné metody mají stejné důsledky: vývoj udržitelných forem. Postupem času se bakterie přizpůsobují podmínkám prostředí a používaným antibakteriálním lékům. V důsledku nevhodného příjmu antibiotik nejsou bakterie zcela zničeny. Navíc produkují určité enzymy, které ničí antibiotikum.

Je důležité pochopit: pokud je dávka léku menší než je nutné, pak to nepomůže! Pokud je množství příjmu méně než je nutné, pak to nepomůže! Pokud je doba trvání kurzu menší než je nutné, pak to nepomůže!

Pokud se pacient cítí lépe, je možné přestat užívat lék?

To je naprosto nemožné udělat! Trvání antibiotik určuje lékař! Existuje pravidlo kontinuity léčby. Lék by měl pokračovat a po 2-3 dnech po cítění lépe, po zotavení. Navíc musí pacient sledovat účinek antibiotika. Pokud do 72 hodin nedojde ke zlepšení, je patogen k tomuto antibiotiku rezistentní a měl by být nahrazen.

Je možné upravit dávkování antibiotika?

To je naprosto nemožné udělat! Užívání léků v malých dávkách je velmi nebezpečné, protože zvyšuje pravděpodobnost rezistentních bakterií. Zvýšení dávky také není bezpečné, protože může vést k předávkování a vedlejším účinkům.

Může antibiotikum působit symptomaticky?

Antibiotika nepůsobí na symptomy. Má jen jednu věc: zabíjí bakterii (pokud existuje). Nesnižuje teplotu, neovlivňuje kašel, nesnižuje intoxikaci, nevylučuje bolesti hlavy. Pokud není bakterie, antibiotikum nepomůže!

Můžu pít antibiotika k prevenci nemocí?

Antibiotikum nemá žádný profylaktický účinek. Kromě toho, pokud dojde k bronchitidě nebo pneumonii v důsledku komplikace chřipky a začnete užívat antibiotikum „jen v případě“ před zahájením komplikace, proces se bude stále vyvíjet, ale zárodek, který ji způsobil, bude k tomu necitlivý. antibiotikum. Pamatujte, že pouze lékař může předepsat antibakteriální léky!

Jak pít a kdy pít antibiotikum?

Jasně dodržujte pokyny pro správný příjem určitého léku, protože různá antibiotika mají odlišnou závislost na příjmu potravy: některé by měly být užívány s jídlem, jiné by měly být opity hodinu před jídlem nebo 1-2 hodiny po jídle. Doporučuje se pít jakékoli léky pouze s vodou, čisté, nesycené. Nepijte antibiotika s mlékem a mléčnými výrobky, stejně jako čaj, káva a džus (v každém případě si pečlivě přečtěte návod na lék!).

Je známo, že antibakteriální látky ničí prospěšné bakterie v těle. Lze tomu zabránit?

Během léčby je nutné užívat léky, které obnovují přirozenou střevní mikroflóru, konzumují mléčné výrobky. Mělo by však být prováděno odděleně od přijímání antibiotik: v intervalech mezi užíváním antimikrobiálních látek.

Je při léčbě antibiotiky nutné dodržovat zvláštní dietu?

Je nutné odmítnout mastné, smažené, uzené a konzervované produkty, aby se vyloučil alkohol a kyselé ovoce. Užívání antibiotik inhibuje práci jater, proto by jídlo nemělo naložit. Zahrnout více zeleniny, sladké ovoce a bílý chléb ve vaší stravě.

Jak lékaři předepisují antibiotika

Jak lékař rozlišuje bakteriální zánět od primárního viru? Je hrozné přiznat, ale často nic: není možné určit zrak. Můžeme jen předpokládat, že pokud ARVI neprojde týden, zdá se, že záležitost je vážná. A pak - předepsat antibiotika. Nikdo v tomto případě - ani pacient ani lékař - však nechápe, co přesně droga ničí.

I když odborník hádal, a nemoc je skutečně bakteriální povahy, stále ještě není známo, jaký druh hlenu je pod kontrolou, což znamená, který lék ho zabije. „60–80% lékařů v Rusku předepisuje antibiotikum pro zajištění, aniž by kontrolovalo, zda bude působit na konkrétní bakteriální kmen u konkrétního pacienta nebo ne,“ říká klinický farmakolog, vedoucí výzkumného centra „SBEI HPE Smolensk GMA“ Ministerstva zdravotnictví Ruské federace; Doktor lékařských věd, profesor Vladimir Rafalsky.

Jak v ideálním případě pochopit, co léčit
Je možné zjistit, který mikroorganismus způsobuje zánět a co s ním bojovat na laboratorní úrovni. V případě závažnějších onemocnění (např. Gynekologické problémy, zánět močových cest nebo plíce) se provádí analýza na výsev. Lékař provede studii látku, která je k dispozici ke studiu (moč, sputum, stěr z mikroflóry) a odešle ji do laboratoře.

Identifikují bakterii, která způsobuje nemoc, pomáhají jí rozmnožovat se v příznivých podmínkách, a pak ji zoufale ničí pomocí několika typů antibiotik. Laboratoř tedy identifikuje nejúčinnější biologické zbraně, které bude následně přiděleno pacientovi. Pokud je zánět akutní, až do objasnění příčiny jeho vzniku, bude člověk pít široké spektrum léčiv a pak bude nahrazen něčím více cíleným.

Nicméně u ARVI je analýza výsadby nejčastěji opomíjena, protože doba její výroby na ambulantním základě je plus nebo mínus týden a je snazší předepsat lék, než riskovat stav pacienta.

Pamatujte si základní pravidla pro užívání antibiotik, aniž byste riskovali svůj život a pohodu:


 1. Užívejte antibiotika jakékoli skupiny pouze se souhlasem lékaře.
 2. Před předepsáním antibiotika je lepší brát bakteriální kulturu, aby se stanovila citlivost na tyto léky.
 3. Dodržujte čas přijetí: jednou denně po 24 hodinách, 2x - po 12 hodinách a třikrát po 8 hodinách. Je nutné zachovat koncentraci finančních prostředků v krvi.
 4. Vezměte antibiotika počet dnů předepsaných lékařem, obvykle od 3 do 7 dnů, v závislosti na typu léku.
 5. Bez souhlasu lékaře se nedoporučuje přerušit antibiotikum nebo jej měnit kardinálně. Pouze v případě, že po incidentu 72 hodin můžete vyvodit závěry o účincích léku.
 6. Dodržujte specifickou dávku léku, nesnižujte ani přebíjejte.
 7. Jak správně užívat antibiotika, jak pít a kdy pít ve vztahu k příjmu potravy - poraďte se s odborníkem nebo si přečtěte návod.
 8. Vezměte si probiotika ke zlepšení trávení při užívání antibiotik.
 9. Pamatujte na dietu v užívání drog: žádný alkohol a kyselé ovoce, a také vyloučit smažené, solené a uzené potraviny.
 10. Po absolvování kurzu antibiotik se vyhněte návštěvě solária a pláže, návštěvě salónu krásy, aby si vyrobila biovinu nebo barvila vlasy. Teprve po 2 týdnech se můžete vydat do salónu krásy a na pláž.

Pamatujte si, jak brát antibiotika správně a jasně dodržovat pokyny pro užívání léků. Co si vybrat a jak užívat prostředky, může ošetřující lékař říci po zkoumání a diagnostice pacienta

8 otázek týkajících se antibiotik.

Spolu se zimou k nám tradičně přichází sezóna stoupajícího výskytu: vysoká horečka, kašel, rýma, bolest hlavy, obecná malátnost as nimi nekontrolovaný příjem antibakteriálních léčiv. Co byste o nich měli vědět, abyste nepoškodili?

1. Jak antibiotika fungují?

Podle mechanismu jejich působení jsou antibakteriální léčiva rozdělena do dvou velkých skupin: baktericidní antibiotika a bakteriostatická antibiotika. Baktericidní bakterie zabíjejí zárodky a bakteriostatika narušují cyklus jeho vývoje, což zabraňuje množení mikrobů.

2. V jakých případech se neobejdou bez antibiotik a ve kterých jsou k ničemu?

V případech bakteriální infekce se neobejděte bez antibakteriálních léčiv.

Existují dvě hlavní skupiny infekcí: virová a bakteriální. (Existují také další možnosti - plísňové, protozoální infekce atd., Ale toto je téma pro další diskusi). Pro virové infekce nejsou antibiotika indikována, pro bakteriální infekce jsou povinná. Například chřipka je virová infekce a předepisování antibiotik pro chřipku není indikováno. A akutní tonzilitida (bolest v krku) je bakteriální infekce a je nutné předepisovat antibiotika.

Je třeba poznamenat, že většina infekcí stále máme virové. Ale navzdory tomu, podle statistik v post-sovětském prostoru, nadměrné předepisování antibiotik je asi 60%, po celém světě - asi 40%.

3. Jak odlišit virus od bakterie?

To je úkol lékaře. Antibiotikum by mělo být užíváno pouze v případě jasně prokázané bakteriální infekce: buď klinicky, například lékař vidí hnisavý otitis, akutní tonzilitidu, a pak je antibiotikum přijato okamžitě a bezpodmínečně, nebo existuje laboratorní důkaz: změny celkového krevního obrazu, některé ukazatele v biochemické analýze krev, očkování mikrobů z bakteriálního fokusu a epidemiologické indikace.

4. Jaké je riziko užívání nekontrolovaných antibiotik?

Nejen nekontrolované, ale i nesprávné užívání antibiotik je nebezpečné. Nekontrolovaný příjem je nezávislý předpis antibakteriální léčby, bez konzultace s lékařem. Nesprávné přijetí - to znamená špatné dávkování, četnost přijetí a doba trvání kurzu.

Nekontrolované i nesprávné metody mají stejné důsledky: vývoj udržitelných forem. Postupem času se bakterie přizpůsobují podmínkám prostředí a používaným antibakteriálním lékům. V důsledku zneužití antibiotik nejsou bakterie zcela zničeny a postupem času produkují určité enzymy, které antibiotikum ničí.

Je důležité pochopit: pokud je dávka léku nižší, než je nutné, pak to nepomůže. Pokud je množství příjmu méně, než je nutné, pak to nepomůže. Pokud je doba trvání kurzu menší, než je nutné, pak to nepomůže. Jmenován tak, aby užíval drogy sedm dní, pak sedm dní, ne tři nebo šest. Antibiotikum musí konečně splnit svou úlohu, jinak přežívající bakterie postupně vytvoří mechanismy rezistence a jeden jemný den antibakteriální lék na ně přestane působit.

Co je to s ním? Skutečnost, že dnes je otázka velmi vážná, je skutečnost, že v příštích několika desetiletích můžeme zůstat bez „fungujících“ antibiotik.

5. Předpokládá se, že minimální průběh antibiotik je pět dní, že?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože existují různé skupiny antibakteriálních léčiv. Existují léky, které se podávají jednou měsíčně, existují léky, které je třeba užívat tři, čtrnáct, dvacet jedna dní. Vše je individuální a jmenování provádí lékař.

6. Ovlivňují antibakteriální léky gastrointestinální trakt a mělo by se s nimi zacházet?

Takové obavy se objevily, když byly semisyntetické peniciliny ve formách pilulek široce distribuovány a byly přijaty každým v případě jakýchkoliv nemocí. Tyto léky způsobily porušování střevní mikroflóry, dysbiotické procesy, mykózy (houbové léze).

Dnes, s nekomplikovanou bakteriální infekcí, s ne příliš dlouhým průběhem podávání (ne více než 10 dnů) u dětí starších než jeden rok, zpravidla nejsou žádné výrazné dysbiotické jevy.

Je důležité vědět, že spolu s antibiotiky přežívají pouze laktobacily, takže pokud se během léčby antibiotiky vyvinuly symptomy dysbiózy, bylo by správné nejprve dokončit průběh léčby a teprve pak vypít cyklus složitých biologických látek.

V některých situacích, například při užívání makrolidových antibiotik, přítomnost průjmu vůbec neindikuje přítomnost dysbiózy, protože chemický vzorec samotných makrolidových antibiotik působí jako projímadlo. V takových situacích, dysbiotické symptomy zmizí s koncem léčby.

7. Může antibiotikum působit symptomaticky?

Antibiotika nepůsobí na symptomy. Má jen jednu věc: zabíjí bakterii (pokud existuje). Nesnižuje teplotu, neovlivňuje kašel, nesnižuje intoxikaci, nevylučuje bolesti hlavy. Pokud nejsou bakterie, antibiotikum nepomůže.

8. Je možné pít antibiotika pro prevenci onemocnění?

Antibiotikum nemá žádný profylaktický účinek. Více než to. Pokud se vyskytne komplikace chřipky, bronchitidy nebo pneumonie a začnete užívat antibiotikum „jen v případě“ dříve, než komplikace začala, proces se bude stále vyvíjet, ale mikrob, který ji způsobil, již nebude citlivý na toto antibiotikum.

Pamatujte, že pouze lékař může předepsat antibakteriální léky!

Jak správně užívat antibiotika - typy a režimy

Látky, které způsobují smrt mikrobů nebo zabraňují jejich reprodukci, se nazývají antibiotika. Jsou přírodního, polosyntetického a syntetického původu. Přípravky mají široké spektrum účinku ve vztahu k mnoha mikroorganismům. Léky nepůsobí na viry, mají mnoho vedlejších účinků.

Proč je důležité dodržovat pravidla pro užívání antibiotik?

Aby se snížily vedlejší účinky silných léků, vezměte je správně. Možné následky dlouhodobého a nekontrolovaného příjmu:

 • Poruchy zažívání - podráždění sliznice žaludku, inhibice pankreatické aktivity, dysbióza.
 • Infekce genitourinárního systému - zánět močových cest.
 • Alergie je nespecifická reakce na určité skupiny (peniciliny, cefalosporiny).
 • Snížení imunity - potlačení ochranných sil organismu při dysbakterióze.
 • Intoxikace těla - toxické účinky na ledviny a játra.
 • Snížení účinnosti antikoncepčních tablet - riziko neplánovaného těhotenství.
 • Zvýšené riziko vzniku onkologie - porušení metabolických procesů vyvolává tvorbu volných radikálů, které iniciují rozvoj nádorů.

Poškození antibiotiky

Přijetí antimikrobiálních látek je oprávněné, pokud jejich použití převyšuje riziko možného negativního dopadu na organismus. Přípravy:

 • Zničí nejen patogenní, ale i prospěšné bakterie. To narušuje mikroflóru žaludku, střev, genitálií a ústní dutiny (stomatitida, drozd, dysbióza).
 • Podléhá toxickým účinkům na játra a ledviny.
 • Zvýšit riziko žaludečních vředů, pankreatitidy.
 • Ovlivnit účinnost, životaschopnost spermií, možnost početí, vývoj embrya.
 • Způsobuje rozvoj artritidy (změna struktury kostí) u dětí.

Minimalizace negativních vlivů může podléhat pravidlům:

 1. Neošetřujte sami.
 2. Eliminujte sporty, fyzickou námahu během exacerbace infekce.
 3. Zvažte kompatibilitu různých skupin drog.
 4. Neužívejte léky na prázdný žaludek.
 5. Informujte svého lékaře o všech nepříjemných účincích antibakteriální léčby.
 6. Poskytují současně antibiotika s probiotiky na podporu střev. Vezměte hepatoprotektory k ochraně jater, vitamínů a imunomodulátorů, šípků (pro ledviny).

Typy antibakteriálních látek a jejich vedlejší účinky

Chemickou strukturou jsou antibakteriální léčiva rozdělena do skupin. Vedlejší účinky:

 • Peniciliny (Augmentin, Amoxicilin) ​​- průjem, vyrážka, dermatitida.
 • Karbapenemy (Meropenem, Imipenem) - horečka, bolesti hlavy, křeče.
 • Makrolidy (erythromycin, Sumamed) - zvracení, nevolnost, nevolnost, kolitida.
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon) - alergie, horečka, selhání jater.
 • Monobaktam (aztreonam) - nevolnost, alergická vyrážka, otok v místě vpichu injekce.
 • Tetracykliny (doxycyklin, metatsiklin) - poškození kostí, hepatitida, dysbióza.
 • Polymyxin (polymyxin M, B) - kopřivka, porucha funkce ledvin, zvýšené hladiny vápníku a draslíku.
 • Aminoglykosidy (neomycin, gentamicin) - sluchové postižení, akutní selhání ledvin.
 • Linkosamidy (klindamycin) - závratě, slabost, nízký krevní tlak, nevolnost, křeče v břiše.
 • Fluorochinoly (Ofloxacin, Avelox) - opožděný vývoj chrupavky, bolesti hlavy.

Jak pít antibiotika, aby se zabránilo negativní účinky

Antibakteriální léčiva se používají podle indikací. Příznaky akutní bakteriální infekce:

 • hnisavý výtok, plak na mandlích, sputum;
 • vysoká teplota (38-39 ° C) po dobu delší než 3 dny;
 • bolesti kloubů;
 • zvýšený počet bílých krvinek a rychlost sedimentace erytrocytů;
 • po krátkém období zlepšení.

Dávka závisí na několika faktorech:

 • typ léku;
 • povaha a závažnost bakteriální infekce;
 • pohlaví, věk, hmotnost pacienta;
 • dříve užívaná antibakteriální činidla;
 • začátek měsíčního cyklu u žen;
 • léčebná taktika - krátký kurz s maximálními dávkami nebo dlouhý s minimem.

Jak brát antibiotika: pravidla a mylné představy

Antibiotika se mohou vyrovnat s nejzávažnějšími komplikacemi po přidání infekce a rozvojem onemocnění, které je nebezpečné pro život člověka. Ale ne všechny nemoci lze léčit těmito „zázračnými léky“.

Viry nejsou léčitelné antibiotiky, stejně jako nemoci způsobené houbami nebo prvoky. Nedoporučuje se předepisovat antibiotika na vlastní pěst kvůli nesprávnému výkladu Vašeho stavu a nemoci.

Pacienti, kteří nejsou ve spojení s lékařskou oblastí, nemohou správně vybrat lék potřebný k léčbě zánětlivého procesu v těle, stejně jako nemůže rozhodnout o dávkování. Během existence antibiotik jako účinných prostředků se u pacientů vyvinuly některé mylné představy o jejich použití.

Lék si může vybrat pouze lékař a sdělit vám, jak v každém případě užívat antibiotika. Zvažte některé mylné představy o používání antibiotik a základní pravidla pro využívání těchto prostředků.

Antibiotika: řada mylných představ

Při užívání antibiotik se pacienti obvykle řídí spekulacemi, fámami, doporučeními přátel a známých, ale nikoli předpisem lékařů a písemnými pokyny k použití. Nesprávný příjem finančních prostředků může vést ke zhoršení již vážného stavu a dokonce ke smrti.

Zejména je nutné léčit užívání antibiotik dětmi a je lepší, abyste si schůzku několikrát zkontrolovali a znovu si přečetli pokyny, abyste se ujistili, že dávkování a způsob užívání léku jsou správné.

Když se lépe, antibiotika mohou být vráceny

Antibiotika jsou přiřazena k akutní fázi, příjem těchto prostředků je prováděn kurzem, a ne v závislosti na zlepšení stavu. Antibakteriální činidla se obvykle užívají od 3 do 7 dnů. A pokud lékař řekl, že trvá 7 dní, neměli byste být omezeni na 3 dny.

Neúplná léčba antibiotiky může přerušit proces hojení na důležité poznámce a nemoc se vrátí s větší silou a mikroorganismy se stanou rezistentními vůči tomuto léku.

Buďte opatrní a postupujte podle doporučení lékařů!

Antibiotika se užívají ráno, odpoledne a večer.

Pokud specialista předepsal antibiotika 3x denně, v závislosti na způsobu expozice, neznamená to ráno, odpoledne nebo večer. Tyto prostředky jsou čerpány po určité době.

Pokud je lék předepsán 3krát denně - po 8 hodinách stejně. Pokud se antibiotikum musí užívat dvakrát - přesně po 12 hodinách.

Děti by neměly používat antibiotika.

Každý ví, že tyto léky mají vedlejší účinky, a je to velmi děsivé rodiče, když jejich dítě předepisuje antibiotika intravenózně nebo v suspenzi.

Pediatr, který předepisuje takové silné prostředky jako antibiotika dítěti, je veden stavem a schopnostmi těla pro vlastní léčbu.

Pokud je tělo dítěte vyčerpáno, infekce se rychle šíří a napadá orgány, ohrožuje život dítěte, lékař předepíše antibiotika, aniž by o tom přemýšlel a dítě hospitalizoval pro další sledování.

Současně s antibiotiky jsou předepisovány současně podávané antihistaminika a přípravky k prevenci střevní dysfunkce (probiotika).

Jak brát antibiotika: základní pravidla

Pamatujte si základní pravidla pro užívání antibiotik, aniž byste riskovali svůj život a pohodu:

1. Užívejte antibiotika jakékoli skupiny pouze se souhlasem lékaře.

2. Před jmenováním antibiotika je lepší projít bakteriální kulturu, aby se stanovila citlivost na tyto látky.

3. Dodržujte čas přijetí: jednou denně po 24 hodinách, 2x - po 12 hodinách a třikrát po 8 hodinách. Je nutné zachovat koncentraci finančních prostředků v krvi.

4. Vezměte antibiotika na počet dnů předepsaných lékařem, obvykle od 3 do 7 dnů v závislosti na typu léku.

5. Bez souhlasu lékaře se nedoporučuje přerušit antibiotikum nebo jej měnit kardinálně. Pouze v případě, že po incidentu 72 hodin můžete vyvodit závěry o účincích léku.

6. Dodržujte specifickou dávku léku, nesnižujte ani přebíjejte.

7. Jak správně užívat antibiotika, než pít a pít ve vztahu k příjmu potravy - poraďte se s odborníkem nebo si přečtěte návod.

8. Vezměte si probiotika ke zlepšení trávení při užívání antibiotik.

9. Pamatujte na dietu při konzumaci drog: žádný alkohol a kyselé ovoce, a také vyloučit smažené, slané a uzené potraviny.

Po absolvování kurzu antibiotik se vyhněte návštěvě solária a pláže, návštěvě salónu krásy, aby si vyrobila biovinu nebo barvila vlasy. Teprve po 2 týdnech se můžete vydat do salónu krásy a na pláž.

Pamatujte si, jak brát antibiotika správně a jasně dodržovat pokyny pro užívání léků. Co si vybrat a jak užívat prostředky, může ošetřující lékař říci po zkoumání a diagnostice pacienta.