Prevence SARS u dětí

Podle výzkumu jsou malé děti více než pětkrát častěji nakaženy chřipkou. To je způsobeno tím, že jejich imunitní systém ještě není plně utvořen a vzhledem k jeho slabosti je obtížné odolat studenému viru.

Vzhledem k komplikacím chřipky jsou navíc děti často častěji vystavovány negativním účinkům, které se projevují ve formě bronchitidy a pneumonie. Podívejme se podrobněji na to, co zahrnuje prevenci chřipky v mateřské škole a co je třeba udělat, aby dítě v této instituci nezachytilo virus.

Příčiny infekce

V případě, že dítě pravidelně navštěvuje mateřskou školu, pak se pravděpodobnost, že se mu chřipka dostane, několikrát zvyšuje. Důvodem je skutečnost, že každá skupina dětí je již příznivou půdou pro zárodky, zejména pokud se vyskytne během epidemie.

Aby se předešlo ARVI u dětí, opravdu to funguje, mnozí pediatrové doporučují především neudržovat děti v takzvaných skleníkových podmínkách, kdy dítě nechodí na čerstvý vzduch a nedotýká se jiných dětí.

Ve skutečnosti se to negativně odráží na imunitě, a proto při nejmenší příležitosti se děti ocitnou v chladu a zpravidla nemocnou dlouhou dobu, s dlouhými komplikacemi.

Infekce chřipky se může vyskytnout několika způsoby a mateřská škola je vynikajícím zdrojem nemoci. Například, dítě může chytit chlad při hraní s hračkami jiných lidí nebo pomocí špatně umytých nádobí, kde zůstaly mikroby z dítěte, které přišlo na zahradu s chladem. Navíc díky vysoké "vitalitě" chřipky na různých površích může být zdrojem nemoci i špatně umyté ruce před jídlem.

Kromě toho jsou děti velmi náchylné k onemocněním dýchacích cest, pokud již trpí závažnými chronickými patologiemi. V tomto stavu je imunitní systém téměř neschopen bojovat s agresivními typy virů. Důležitou roli hraje také psycho-emocionální stav dítěte - s častými stresy bude jeho imunita silně oslabena.

Preventivní opatření

Tradiční prevence chřipky a ARVI v mateřské škole zajišťuje povinné splnění následujících podmínek:

 1. Osobní hygiena a čistota ve školce.
 2. Aktivní pohybová aktivita a cvičení ztvrdnutí.
 3. Správná výživa a vyvážená strava.
 4. Omezování kontaktu zdravých dětí s nemocnými (to však neplatí pro úplné omezení komunikace zdravých dětí).
 5. Imunomodulační a antivirová ochranná terapie (pouze pod dohledem lékaře).
 6. Provádění povinného očkování jako jedné z nejúčinnějších metod prevence zavlažování u dětí.

Uvažujme podrobněji každé preventivní opatření proti dětské chřipce dětí, aby se rodiče mohli dozvědět více o nejlepších metodách ochrany dítěte před chladným virem. Současně je třeba ihned poznamenat, že prevence chřipky u dětí ve školce závisí nejen na rodičích, ale také na pracovnících této instituce, kteří se o děti starají.

Hygiena

Vzhledem k tomu, že mnoho mikrobů je po celou dobu lokalizováno ve školkách, by měla být otázka hygieny a čistoty místností vždy velmi akutní.

Pro zachování čistoty je třeba dodržovat následující doporučení:

 1. Pravidelně proveďte větrání prostor (nejen ložnice, ale i chodby, herny, jídelny atd.). Tato událost během období epidemií by se měla konat nejméně třikrát denně.
 2. Teplota vzduchu v areálu by neměla být větší než 21 stupňů. Jinak se v místnostech, kde je horký a dusný, vytvářejí příznivé podmínky pro rozvoj patogenních bakterií.
 3. Je důležité, aby podlaha byla dvakrát denně mokrá. Také nezapomeňte umýt všechny hračky, které děti hrají během dne. Obecně platí, že dětští lékaři se doporučuje, aby si vzali osobní hračky z domova pro každé dítě. Takže můžete výrazně snížit přenos viru skrze sliny, protože děti často táhnou různé hračky do úst.
 4. Děti by si měly před každým jídlem důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Rodiče by si to měli prostudovat a čím dříve dítě porozumí hygieně a čistotě, tím lépe.
 5. Připomeňte dětem zákaz dotýkat se jejich tváří rukama a tahat špinavé prsty do úst. Měli by tak učinit nejen rodiče, ale i pedagogové, kteří se o chlapce a dívky starají během dne.

Dodržování osobní hygieny a čistoty je základem pro prevenci ARVI v mateřské škole, protože pokud budete dodržovat všechna doporučení týkající se hygieny, virus se v této instituci jednoduše nezapustí.

Kalení

Podle pravidel mateřské školy by děti měly každý den po obědě chodit na procházku. Zároveň je velmi důležité, aby pečovatelé poté zkontrolovali dětské oblečení - pokud je mokré, pak by mělo být vždy změněno, aby se zabránilo podchlazení. K tomu, v šatně pro každé dítě by měla být vždy náhradní sada spodní prádlo a svrchní oděvy.

Jako tvrdící mladé tělo doporučují lékaři následující:

 1. Zajistěte vlhký chladný vzduch v místnosti, kde jsou děti.
 2. Současně musí být takové pravidlo dodržováno nejen ve školce, ale i doma.
 3. Praxe se třese studeným ručníkem.
 4. Dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Tělesné cvičení

Mnoho lékařů důrazně doporučuje od velmi mladého věku učit dítě k fyzické aktivitě. Samozřejmě to nemusí být profesionální sport, ale vždy by měla být přítomna pravidelná lehká gymnastika, plavání nebo běžný běh.

Díky aktivní fyzické námaze bude imunitní systém fungovat lépe, a proto bude tělo schopno odolat většině onemocnění dýchacích cest.

V tom případě, pokud dítě bude doma po celou dobu, sledovat karikatury a ani jít ven pravidelně na ulici, pak na první supercooling nebo kontakt s jinými dětmi - je zaručeno, že chytí ARVI.

Napájení

Práce imunity závisí do značné míry na dietě dětí. Aby se zachovaly ochranné síly, je třeba dodržovat následující pokyny pro výživu:

 1. Obohacte dietu o zeleninu a zeleninu. Zvláště užitečné mrkve, papriky a petrželky.
 2. Pravidelně dávejte dětem ryby, maso a játra.
 3. Menu by mělo obsahovat nízkotučné mléčné výrobky, ořechy, med a ovoce (jablka, citrusy). Jako doplněk, můžete dát dětem sušené ovoce a odvar z nich.
 4. Ujistěte se, že dětem by měly být dány ovocné šťávy, pečená řepa a dýně.
 5. Ve stravě by se měly pravidelně účastnit antibakteriální přípravky - cibule a česnek. Kromě toho je možné praktikovat lidovou metodu, která se používá již více než tucet let, aby se na dětský krk umístil domácí „náhrdelník“, uvnitř kterého je rozdrcený česnek. Chrání je před virem.

Aby však dávka byla opravdu užitečná, neměla by v ní být nadbytek sladkostí (sladkostí, dortů atd.). Je také lepší vyloučit z menu úplně tučné, smažené a uzené potraviny, protože to dětem nepřinese žádný užitek. Kromě toho je nutné zakázat dětem jíst sycené nápoje sycené oxidem uhličitým.

Antivirová terapie a očkování

Pokud je imunita dítěte oslabena a je často vystavena nachlazení, doporučuje se podávat imunomodulační a antivirotika, jako je Anaferon a jeho deriváty.

Tyto léky budou stimulovat imunitní systém a chránit dítě před viry. Měly by být podávány dětem pouze po svolení lékaře, s přihlédnutím k individuální dávce a způsobu podání

Měli byste si být také vědomi toho, že prevence chřipky a zavlažování dětí, které by měly být v každé mateřské škole připomenuty, zajišťuje povinné očkování. Tímto postupem dítě vyvíjí imunitu vůči virovým kmenům, čímž výrazně snižuje riziko infekce. Navíc, i když dítě dostane chřipku, po takovém očkování bude riziko komplikací mnohem nižší.

Omezování kontaktu s nemocnými dětmi

Dnes, během období vypuknutí v mateřských školách, můžete snadno vidět nemocné dítě, které je se zdravými dětmi. Ve skutečnosti je to nepřijatelné, protože tímto způsobem je vytvořeno ideální prostředí pro infekci zdravých dětí, které virus po 1-2 dnech také zachytí.

Aby se tomu zabránilo, nemělo by se dovolit, aby pečovatelé opustili nemocné děti ve skupině. Vznikne-li mezi rodiči spor na tomto základě, pak by mělo být dítě alespoň vyšetřeno zdravotní sestrou a teprve pak mohou říci, zda dítě může zůstat ve skupině s nachlazením nebo bude bezpečnější, pokud se zotaví doma a přijde do mateřské školy bez chřipky.

Navíc v případě, že se dítě během dne cítilo nemocné, musí sestra izolovat v jiné místnosti, než dorazí rodiče, aby se zabránilo kontaktu se zdravými dětmi.

Další doporučení

Abyste zabránili účinnosti ARVI u dětí ve školce, měli byste dodržovat tato další doporučení:

 1. Rodiče musí důkladně umýt a dezinfikovat dětské oblečení, protože na něm mohou být také viry a mikroby. To platí i pro osobní věci a hračky dítěte.
 2. Je důležité kontrolovat a osobně se ujistit, že dítě chápe, jak správně umýt ruce mýdlem a dělá to pravidelně.
 3. Vždy je nutné zvolit preventivní opatření s přihlédnutím k individuálním indikacím dítěte. Například, kalení bude kontraindikováno pro některé děti, a sport z důvodů nemoci pro ostatní.
 4. Velmi dobrá prevence chřipky u dětí (každý rodič by měl mít odbavení) se provádí promytím nosní dutiny roztokem soli a dalším promazáním antivirovou mastí.
 5. Pokud dítě nemůže dostat všechny potřebné vitamíny a živiny ze stravy, je navíc dovoleno, aby mu vitamínové komplexy. To je nejlepší cvičit toto během období vypuknutí epidemií když imunitní systém je oslaben.
 6. Pro všeobecné posílení imunity je dovoleno dětem odvar z šípku, lípy a máty. Nebudou přinášet újmu, ale naopak zlepší obranyschopnost těla. Kromě toho můžete dát dětem čaj s malinami a rybízem, které jsou bohaté na vitamín C, a přidávat do nápojů citronovou šťávu.

Vlastnosti prevence

Chřipka a orz u dětí, jejichž prevence je povinná pro děti předškolního věku, má tyto vlastnosti:

 1. Pokud dítě trpí chronickými onemocněními (astma, bronchitida, srdeční onemocnění atd.), Měli by rodiče vždy koordinovat všechna preventivní opatření se svým lékařem. Dělat self-medikace v tomto stavu může být nebezpečné pro zdraví dítěte.
 2. Je nutné dávat dětem se speciální péčí šťávy, ořechy, med a ovoce, pokud jsou náchylné k alergiím. Totéž platí pro užívání antivirotik.
 3. Pokud si všimnete, že se dítě cítí špatně, stěžuje si na bolest hlavy, rýmu a kašel, pak je lepší být v bezpečí a nechat dítě doma. To může být známkou nástupu chřipky.

Je důležité vědět, že i poté, co dítě mělo chřipku, je vystaveno vysokému riziku vzniku komplikací. Z tohoto důvodu je po dobu dalších 1-2 týdnů doporučeno být doma a získat sílu. To je odůvodněno skutečností, že některé typy komplikací z nachlazení mohou nastat i po dlouhé době po uzdravení.

Pro děti předškolního věku, které trpí akutními respiračními chorobami 2-3 krát ročně, je považována za absolutní normu. Díky dodržování řady preventivních opatření lze tento ukazatel naštěstí minimalizovat.

Prevence SARS u dětí doma a ve školce

Viz také:

Příznaky apendicitidy u dítěte - diagnostika a léčba

Atopická dermatitida u dětí - příznaky, symptomy a léčba

Rotavirová infekce u dětí - příznaky, symptomy a léčba

Dobrý den, milí rodiče, čtenáři tohoto blogu. Uprostřed zimy jsme velmi znepokojeni nevyhnutelnými epidemiemi chřipky a virových onemocnění. Tento problém navíc znepokojuje rodiče malých dětí, které potřebují jít do mateřské školy. V dnešním článku budeme diskutovat o tom, jak chránit vaše děti před chřipkou a ARVI a jak by mělo být ARVI zabráněno u dětí ve školce.

1. Studená a chřipka u dětí

Kojenci, kteří jsou po dobu prvních 6 měsíců života výhradně kojeni, jsou chráněni před všemi chorobami více než umělá zvířata, dostávají mateřskou imunitu spolu s mlékem. Je užitečné, pokud matka, která je nemocná chřipkou nebo ARVI, kojí dítě a dává mu novou dávku protilátek z vlastního onemocnění.

Je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a hygienu, aby nedocházelo k vdechování virů dítěti. Prevence v tomto případě bude mít na matku jednorázovou masku přímo během krmení. Jindy je lepší převést péči o dítě na zdravého člena rodiny.

Aby se snížila pravděpodobnost, že dítě bude nakaženo virem a chřipkou, musíte jej chránit před kontaktem s nemocnými dospělými a dětmi. Vzhledem k tomu, že děti do 2 let nemají očkování proti chřipce, musíte se o jejich imunitu postarat sami, abyste nebyli léčeni spoustou léků.

2. Jak zabránit infekci ARVI

Opatření proti virům a chřipce jsou stejná pro rodiče i děti. Rozdíl je v tom, že se děti nemohou o sebe postarat, proto by se rodiče měli podílet na prevenci nemocí z dětství.

Aktivity pro prevenci SARS a akutních respiračních infekcí:

 1. Často uzavřete uzavřený prostor;
 2. Vyhněte se přeplněným místům během epidemie;
 3. Po celý rok zpevněn;
 4. Chcete-li jít na sport, chodit více pod širým nebem;
 5. Jezte více sezónního ovoce a zeleniny;
 6. Udělejte multivitaminový cyklus;
 7. Provádět časté mokré čištění;
 8. Udržujte požadovanou teplotu a vlhkost v místnosti;
 9. Postarejte se o jejich sliznice (zabraňují vysychání sliznice nosu a úst).

Všechny tyto akce jsou známé a snadno se používají, ale dospělí často zanedbávají:

Bohužel neexistují takové prostředky, které by nás zcela ochránily před onemocněním viru. Pokud často navštěvujeme místa, kde jsou lidé přeplněni, z nichž mnozí jsou nemocní, dříve nebo později budeme stále nemocní. Proto jeden závěr - pokusit se takové setkání umožnit a postarat se o hygienickou hygienu.

Zdraví dospělí a zejména děti by měli být co nejčastěji:

 • Umyjte si ruce a obličej;
 • Odkapávací nosní roztok;
 • Před chodbou ven nebo na veřejná místa promažte nozdry oxolinovou mastí nebo vazelínou.

Nemocní lidé by měli dbát na to, aby neinfikovali své blízké, a to:

 • Noste masku v přítomnosti dětí a vyměňujte ji každé 2 hodiny;
 • Umyjte si ruce a předměty, které se dotýkají pravidelně;
 • Mít vlastní jídla;
 • Být a spát v oddělené místnosti;
 • Pravidelně větrejte všechny místnosti.

3. Přípravy na prevenci SARS a zvyšování imunity

Mnoho imunostimulantů není ničím jiným než léky na placebo, to znamená, že pomáhají, když věříte v jejich pomoc. Vážení rodiče, nezapomeňte, že si nemůžete vybrat pro své dítě lék na prevenci akutních respiračních infekcí pouze na reklamu nebo radu od sousedů. Ať už je lék jakýkoli, měl by být předepsán lékařem, protože existují kontraindikace pro imunoprotektory.

Existují různé léky pro prevenci a léčbu virových onemocnění a chřipky, které jsou rozděleny na:

 1. Homeopatický lék;
 2. Produkty na bázi interferonu;
 3. Tinktury a směsi léčivých bylin.

Někteří rodiče dávají dětem léky na prevenci, zatímco jiní upadají do nosu. To je nejbezpečnější posílit imunitní systém s přírodními vitamíny: ovoce, med, šípkový sirup nebo echinacea.

Účinnější metody aktivace lokální imunity u dětí:

 • Zvlhčující nos jednoduchým fyziologickým roztokem (aquamaris, but-salt, humer);
 • Kloktání (roztok sody, bylinky);
 • Pijte dost, aby se zabránilo dehydrataci a ne aby se snížila místní imunita;
 • Zabraňte přehřátí.

4. Prevence SARS v mateřské škole

Bohužel ne všechny děti mohou zůstat během epidemie doma. Je-li zahrada práce, mnoho dětí tam musí jít. Ve standardní skupině státní mateřské školy je obvykle více než 25 lidí, takže pravděpodobnost kontaktu s dětmi s kašlem nebo kašlem je velmi vysoká.

Rodiče by měli zajistit, aby mateřská škola jejich dětí zná prostředky prevence výskytu ARVI.

Je třeba připomenout, že zaměstnanci budou komunikovat, a to:

 1. Udržování pokojové teploty na 20 ° C;
 2. Vlhkost musí být nejméně 60%;
 3. Pravidelné větrání, zatímco děti chodí;
 4. Neustálé mokré čištění čistou vodou.

Předškolní vzdělávací instituce (DOW) nejsou schopny izolovat nemocné děti, ale jsou schopny snížit obsah virů v místnosti. Viry umírají v chladné, vlhké místnosti, která je často větraná. Také děti by měly být často vzaty na procházky, protože v čerstvém, mrazivém vzduchu není možné se nakazit ani od pacienta.

Podívejte se na video z Dr. Komarovského o prevenci nemocí ve školce zde:

Milí rodiče, poskytněte svým dětem zdravé životní podmínky, pak budou méně nemocní a nemoci budou snáze a rychleji snášet. Zůstaňte zdraví a přihlaste se k odběru našich aktualizací! Sbohem.

Od podzimu, zejména když je vlhký a blátivý na ulici, je čas se postarat o prevenci nachlazení.

Jak víte, každý člověk má svůj vlastní soubor mikroorganismů. A přichází do mateřské školy, setkává se nejen s novými a starými přáteli, ale is novými typy mikroorganismů, kterým se bude muset přizpůsobit.

Prevence nachlazení u dětí je důležitou a povinnou sezónní činností, pomocí které můžete chránit zdraví dětí před viry.

Existuje mnoho různých způsobů, jak tomu zabránit.

3) Příjem vitamínů.

4) Pokojové rostliny pro čištění vzduchu.

Některé způsoby, jak zabránit:

1) Osobní hygiena - to je často a důkladně umýt ruce, zejména před jídlem;

2) Větrání místnosti (suchý a teplý vzduch dokonale přispívá k šíření viru). Je nutné vzduch navlhčit.

Existuje několik způsobů, jak zvlhčit:

a) Umístit nádoby na vodu na několik míst v místnosti (ale je třeba mít na paměti, že voda musí být pravidelně měněna, aby se zabránilo rozkladu hub a bakterií v ní);

b) Rostliny, které vyžadují zavlažování, a tak vydávají vlhkost spolu s kyslíkem (je dobré mít rostliny jako pelargónie, voňavé pelargónie, chlorofyt ve skupině);

3) Esenciální oleje - přírodní dezinfekce. Některé rostliny mají takové vlastnosti, hlavně jehličnany (borovice, jalovec, jedle). Esenciální oleje je třeba zavádět s maximální opatrností, musíte začít s 1,2 kapkami 2x týdně, sledovat reakce dětí a musí být zředěny vodou v aroma lampě.

4) Výrobky obsahující těkavou výrobu - česnek, cibule. To je nejjednodušší a nejdostupnější způsob. Na talířek je nutné denně nasekaný česnek nebo cibuli umístit a umístit na různá místa skupiny, ložnice a šatny. Můžete nabídnout rodičům, aby se laskavější-překvapení z plastových kontejnerů (tím, že díry v něm), aby přívěsek pro děti a dát ji kolem krku.

5) Phytoncotherapy vzduchu je oranžový nebo mandarinka "ježek". K tomu potřebujete pomeranč s tenkou slupkou a pytel koření "Karafiát celý". Oranžová je fytoncid, bohatá na éterické oleje. Hřebíček je silný antibakteriální a antivirový prostředek.

"Oranžový ježek" je velmi jednoduchý. Můžete nalepit hřebíček do pomeranče v náhodném pořadí, a kdo nemá rád vůni hřebíčku, můžete udělat několik děr s párátkem nebo vidličkou, a udělat pár dalších děr, jak budete cítit méně. Můžete svázat „Oranžový ježek“ s mašlí a zavěsit ho do místnosti, nebo jen dát na talířek. Tento "ježek" trvá 5-7 dní, pro velkou místnost potřebujete 3-4 "oranžové ježky".

Konzultace k tématu:
Prevence nachlazení

Nachlazení jsou četná akutní respirační infekční onemocnění (ARVI) a řada exacerbací chronických onemocnění horních cest dýchacích. Viry - hlavní příčina nachlazení, akutní respirační virové infekce a mohou být komplikovány těžkou infekcí - chřipkou.

Stáhnout:

Náhled:

Konzultace pro pedagogy

Prevence nachlazení

Nachlazení jsou četná akutní respirační infekční onemocnění (ARVI) a řada exacerbací chronických onemocnění horních cest dýchacích. Viry - hlavní příčina nachlazení, akutní respirační virové infekce a mohou být komplikovány těžkou infekcí - chřipkou.

Běžné nachlazení není způsobeno hypotermií, jak věřily naše babičky, ale mikroby a viry. Pouze podchlazené tělo má sníženou imunitu, která může přispět k rychlému onemocnění SARS u dětí.

Prevence akutních respiračních virových infekcí je velmi důležitá, ale je třeba mít na paměti, že preventivní opatření musí být pravidelná, konstantní, jinak jednodenní kalení nebo procházka jednou týdně nepřinese požadovaný výsledek.

Často nebo vzácně, ale všechny děti trpí nachlazením. Tajný sen rodičů je vždy zdravé děti! Za tímto účelem nestačí jedna přání - v prevenci onemocnění SARS u dětí je zapotřebí pravidelnosti a stálosti.

Opatření pro prevenci nachlazení:

zdravý životní styl;

Koncept „zdravého životního stylu“ zahrnuje vyváženou vyváženou stravu, zdravý spánek, za každého počasí (déšť, sníh, vítr, mlha), časté procházky budou mít prospěch.

1) Pro zvýšení odolnosti těla vůči virovým onemocněním je nutné zabránit nachlazení u dětí. A především - dítě by mělo být temperováno: třením vlhkým chladným ručníkem, vyléváním vody, koupáním v bazénu. To zvýší tón a vývoj svalů dítěte, zlepší práci kardiovaskulárního systému a dokonale posílí imunitní systém.

2) Prevence infekčních onemocnění u dětí zahrnuje osobní hygienu - je nutné naučit dítě umývat si ruce často, opláchnout nos 2-3 krát slanou vodou, vypláchnout ústa, vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi - to sníží počet nachlazení.

3) Lidové léky - šťáva z černého rybízu, brusinky, šípková infuze, čaj s citronem, med, bylinky (echinacea, malina, eukalyptus. Sage), česnek, cibule, zelí - pomůže v boji proti virům a mikrobům.

4) Multivitaminy - vynikající profylaktika. Požití jednoho gramu kyseliny askorbové 1-2 krát denně výrazně zvýší imunitu u dětí.

5) Pro prevenci nachlazení u dětí a jejich léčba by měla být doporučena moderní medicína jako homeopatické léky jako anaferon, aflubin, arbidol, viferon atd. Jsou založeny na interferonu a mají antivirový účinek.

6) Nejúčinnějším způsobem prevence virových onemocnění u dětí je vakcína. Očkování může být podáno pouze zdravému dítěti, nejméně dva týdny po zotavení.

Prevence SARS v mateřské škole

Děti navštěvující mateřské školy, školy a jiná veřejná místa jsou náchylnější k nachlazení, protože jsou přenášeny vzduchovými kapičkami. V uzavřených prostorách, kde se hromadí mnoho lidí, se šíří viry a bakterie jako blesk. Proto je prevence nachlazení ve veřejných institucích dětí velmi důležitá pro snížení rizika onemocnění.

Prevence akutních respiračních virových infekcí v předškolní péči významně snižuje riziko SARS a zahrnuje následující opatření: t

Plnění hygienických a hygienických požadavků - čištění a větrání prostor, mytí hraček, sanitace Prevence dýchacích cest dýchacích pomocí baktericidních lamp, ionizátorů.

Organizace kompletní a pestré stravy dětí - správná rovnováha bílkovin, tuků a sacharidů, obohacení stravy vitamíny, minerálními solemi a stopovými prvky. Zvláštní pozornost by měla být věnována boji proti překrmování dětí s glycidovou stravou - což zvyšuje riziko SARS a postupuje v závažnější formě.

Tělesná aktivita (ranní cvičení, mobilní hry na místě) přispívá k posilování a rozvoji kardiovaskulárního, centrálního nervového a respiračního systému, rozvoje pohyblivosti, pohybového aparátu a tvorby správné polohy a přispívá k významnému snížení výskytu dětí.

Kalení: celoročně by měl být denní spánek s otevřenými okny v místnostech, v létě by se děti měly hrát s vodou a hrát si v bazénech.

Inhalace - česnek nebo cibule se nakrájí na malé kousky a umístí se do plastové nádoby od –– pod „Kinder překvapení, po vyvrtaných otvorech“ a zavěsí se na přívěsek. Jemně nasekaný česnek a cibule jsou umístěny do několika talířů po celé místnosti - těkavá produkce česneku a cibule přispívá k produkci interferonu v nosohltanu dítěte a chrání buňky před viry.

Izolace nemocných dětí.

Závěr: tělo dítěte se dokáže vyrovnat se všemi neštěstími, pokud rodiče a pečovatelé vytvoří příznivé podmínky pro zlepšení imunity, což sníží riziko onemocnění ARVI, protože je dobře známo všem, že „nemoc je snadnější předcházet než léčit“.

Obecné zásady léčby chřipky a SARS

Je třeba poznamenat, že samoléčba proti chřipce je nepřijatelná, zejména pro děti a starší osoby. Předvídat průběh chřipky je nemožné a komplikace mohou být velmi odlišné. Pouze pacient může správně vyhodnotit stav pacienta. Proto musíte okamžitě zavolat lékaře. Léky by měly jmenovat lékaře. Jaké léky jsou pro dítě potřebné - lékař rozhodne v závislosti na stavu těla. Volba a předepisování léků závisí také na příznacích a závažnosti onemocnění.

Pacientův režim by měl odpovídat jeho stavu - lůžku v těžkých případech, polospánku při zlepšování a normálnímu stavu - jeden až dva dny po poklesu teploty. Teplota v místnosti by měla být 20-21ºС a během spánku - nižší; časté větrání usnadňuje dýchání, snižuje výtok z nosu.

Nespěchejte ke snížení teploty, pokud nepřekročí 38 ° C, protože se jedná o ochrannou reakci organismu proti bakteriím.

Jídlo nevyžaduje zvláštní opravu. Pokud se dítě nejí, netrvejte na tom - se zlepšením stavu se obnoví chuť k jídlu.

Důležitý je režim pití. Pacient při dýchání ztrácí hodně tekutiny z potu, takže by měl hodně pít: čaj, ovocné nápoje, zeleninové dekorace. Řešení pro požití, prodávané v lékárnách, je lepší dát do poloviny s čajem, džusem, vařenou vodou.

Opakovaný kontakt s lékařem je nezbytný v následujících situacích: udržování teploty nad 38 ° C po dobu dvou až tří dnů po zahájení léčby, zvýšená úzkost nebo nadměrná ospalost, výskyt zvracení a poruchy vědomí, výskyt příznaků stenózy hrtanu nebo pneumonie.

Pacient musí být izolován po dobu 7 dnů, doma - v oddělené místnosti.

Domácí potřeby, nádobí, stejně jako podlahy na otírání dezinfekčními prostředky, udržování pacienta v obvazové bandáži 4-6 vrstev.

Náhled:

Pokyny pro nespecifickou prevenci chřipky a akutních respiračních infekcí

Nespecifická profylaxe zahrnuje použití jak obecných, tak speciálních prostředků a metod.

Zvláštní prostředky a metody by měly být rozděleny do dvou skupin:
1) léky a postupy, které přispívají k normalizaci funkcí imunitního systému v těle, zvyšují jeho nespecifickou rezistenci vůči infekčním agens;
2) antivirotika, která ovlivňují původce chřipky a akutní respirační infekce.

Přípravky první skupiny se používají k nápravě imunitního stavu lidí, kteří jsou ve stavu sekundární imunodeficience. Podle některých odhadů tvoří tento velký počet dospělých a dětí až 50% populace. Bez speciálních imunologických studií může být téměř jednoznačně přičítán všem lidem s chronickým onemocněním, stejně jako těm, kteří často trpí akutními respiračními infekcemi.

Použití léků ke zvýšení nespecifické rezistence organismu k původcům akutních respiračních infekcí je přípustné pouze s garantovanou bezpečností a účinností schválených léčiv.

Nespecifická sezónní imunocorrection během epidemie chřipky nebo lokálních ohnisek jiných akutních respiračních infekcí je doplněna nouzovou (podle epidemických indikací) prevencí, která je prováděna antivirotiky.
Sezónní a nouzová profylaxe je prováděna na pozadí komplexu fundovaných hygienických a hygienických základních opatření.

Sezónní imunokorekční prevence chřipky a akutních respiračních infekcí

Doporučuje se používat imunokorekční léčiva jako kursy, za prvé ke zvýšení nespecifické rezistence u osob s podezřením na imunodeficienci v období sezónního zvýšení akutních respiračních infekcí, včetně epidemií chřipky; za druhé, s cílem rehabilitovat ty, kteří měli chřipku a akutní respirační onemocnění z této skupiny a další s příznaky a komplikace astenického syndromu. Prioritou jsou zároveň kontingenty obyvatelstva žijícího v ekologicky nepříznivých územích. Pro tyto účely se používají: vitamíny, adaptogeny rostlinného původu, analogy přípravků brzlíku, interferonové induktory atd.

Vitamíny. Nejrozšířenější by měly být vitamíny C, A a B ve věku dávek. Optimální poměr těchto vitamínů obsahuje léky "Heksavit", "Revit", "Dekamevit" a "Undevit". Doporučuje se užívat ve věkových dávkách 2-3krát denně po jídle ve formě kurzu trvajícího 20-30 dnů (Tabulka 2).

V předškolních zařízeních během studené sezóny je doporučován šípkový sirup 1 lžička denně.

Profylaxe Dibazem. Praxe používání v posledních letech na řadě území Ruské federace jako imunomodulátoru Dibazol (benzimidazolový hydrochlorid), který zvyšuje nespecifickou rezistenci organismu a má protizánětlivé a antihypertenzní účinky, nám to umožňuje doporučit zejména v dětských vzdělávacích institucích v období před sezónním vzestupem akutních respiračních onemocnění a chřipky.

Za nejoptimálnější lze považovat schéma aplikace Dibazolu v obdobích předcházejících vzniku SARS v září - I kolo; Listopad - II. Únor - III.
Dibazol by měl být změněn do 10 dnů v dávkách pro děti ve věku 1-3 roky - 0,002 g; 4-6 let - 0,004; 7-14 let - 0,01; pro dospělé - 0,02 za den.
Použití dibazolu v uvedených dávkách nevyžaduje lékařský dohled.

Rostlinné Adaptogeny

Extrakt z Eleutherococcus je přípravek z kořenů keřů z Dálného východu, má tonické účinky, které posilují tělo a zvyšují nespecifickou odolnost organismu. Používá se ve formě 25-30 denních kurzů pro dospělé při 20-30 kapkách na recepci, 2-3 krát denně, pro děti - 1-2 kapky za rok života, 2 krát denně.

Tinktura Aralia je bylinný přípravek z kořenů Manchurian Aralia. Jasná jantarová kapalina, příjemná chuti, má tonizující a tonizující účinek. Děti jsou předepisovány 1-2 kapky za rok života 1 krát denně 30 minut před jídlem po dobu 2-3 týdnů.

Prodigiazan. Bakteriální lipopolysacharid. Doporučuje se pro prevenci chřipkových a akutních respiračních infekcí u dospělých a dětí (od 3 let). Aplikuje se intranasálně za použití nebulizátorů ve formě 0,005% roztoku. 0,25 ml se podává v každém nosním průchodu dospělým dvakrát v intervalu 3 až 5 minut. (1 ml na proceduru), pro děti od 3 let - jednou (0,5 ml na zákrok). Preventivní kurz se skládá ze tří postupů s intervalem 4-5 dnů. Opakované kurzy se konají za 3-4 měsíce.

Z organizačního hlediska by měl být tento typ prevence rozdělen na intra-fokální a extrafokální.

Intra fokální
prevence chřipky je prováděna mezi lidmi, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty v rodinách, bytech, ubytovnách, nemocničních odděleních, tj. v epidemických ohniskách.

Trvání fokální profylaxe se může lišit od 2 dnů s okamžitým ukončením kontaktu se zdrojem infekce na 5-7 dnů, pokud pacient není izolován a kontakt s ním ve středu nebyl ukončen.

Extrafocal
některé předem určené skupiny obyvatelstva nebo jednotlivci, kteří většinou nejsou očkováni proti chřipce, a především osoby s vysokým rizikem nepříznivých následků onemocnění, podléhají nouzové ochraně před chřipkou. Jedná se o chronické pacienty - děti a dospělé, starší, často a dlouhodobě nemocné osoby, u kterých se častěji vyskytují komplikace a mohou mít letové výsledky. Rutinní profylaxe se doporučuje osobám se zvýšeným rizikem infekce chřipkovými viry (zdravotníci, pracovníci osobní dopravy, obchod, veřejné stravování, veřejné služby). Nástupní kolektivy s úzkým umístěním kontingentu, tréninkových a výrobních týmů s vysokou hustotou pracovišť, pokud tento kontingent nebyl roubován, potřebují nouzovou ochranu.

V masové praxi, antivirotika chemoterapie drogy (rimantadine, arbidol, oxolinic mast a interferon) být používán bojovat proti chřipce.

Nejúčinnějším a cenově dostupným prostředkem nouzové prevence chřipky u dospělých je rimantadin, který má výrazný preventivní účinek na všechny známé varianty chřipkového viru typu A. Nouzová prevence chřipkového rimantadinu se provádí během epidemie chřipky. Lék začíná výskytem prvních pacientů s chřipkou v rodině (intra-fokální profylaxe) nebo v týmu (mimofokální profylaxe).

V prvním případě je rimantadin, 1-2 tablety denně, užíván všemi dospělými členy rodiny (včetně kontraindikací) po dobu 2-7 dnů, s extrafokální profylaxí - do 20 dnů.

Arbidol
- Ruská antivirová chemoterapie s výraznou antivirovou účinností proti virům chřipky A a B. Navíc stimuluje tvorbu sérového interferonu a buněčné imunity, zvyšuje odolnost proti infekcím.

Jako preventivní opatření je přípravek Arbidol předepisován při kontaktu s pacienty s chřipkou, 0,2 g denně zpočátku (před jídlem) po dobu 10-14 dnů, během epidemie chřipky a sezónního zvýšení výskytu ARVI - 0,1 g jednou denně každý den 3-4 dny po dobu 3 týdnů.

Arbidol by neměl být předepisován pacientům se souběžným onemocněním kardiovaskulárního systému, jater a ledvin.

Oxolinová mast
0,25% je určeno pro self-intranazální použití, nemá žádné kontraindikace, je doporučeno pro nouzovou prevenci onemocnění během epidemie chřipky.

Lidský leukocytární interferon
využívá se především pro nouzovou ochranu předškolních dětí před onemocněním chřipky a dalších akutních respiračních infekcí ve skupinách, kde hrozí nebezpečí rychlého šíření těchto onemocnění. Interferon má profylaktickou aktivitu proti většině respiračních virů. Pro profylaktické účely se aplikuje intranasálně pomocí postřikovačů 0,25 ml nebo 5 kapek v každém nosním průchodu dvakrát denně s intervalem nejméně 6 hodin. Doporučuje se, aby se preventivní kurzy konaly v prvních 7–10 dnech pobytu dítěte v týmu při kontaktu s pacienty v zařízení pro péči o děti nebo děti.

Základní zdravotní a hygienická opatření

Způsoby temperování jsou aktivity, které zvyšují odolnost organismu vůči chřipce a akutním respiračním infekcím. Volba metody kalení je určena místními podmínkami a účinnost je spojena s dodržováním základních principů kalení:

- postupné zvyšování temperačních efektů;
- systematické;
- s ohledem na individuální vlastnosti organismu;
- drží je na pozadí pozitivních emocí;
- multi-faktoriálnost (použití více fyzikálních činidel);
- polygradace (trénink pro slabé a silné, rychlé a pomalé stimuly).
Pro vytvrzování nejsou žádné trvalé kontraindikace.

Mezi místní zpevňující metody patří oplach hrdla studenou vodou, chůze naboso na podlaze, spaní v chladném období s otevřenými okny, průchody atd. Obecně - lázně, sprchy, bazény atd. Arzenál procedur temperování je široký, zejména pro děti bez omezení platí následující:
1) procházky pod širým nebem 2x denně po dobu nejméně 4 hodin ve vhodném oblečení za každého počasí;
2) vzduchové lázně s ranními cvičeními trvajícími 10-15 minut při teplotě + 18-20 ° C;
3) denní spánek pod širým nebem nebo v dobře větrané místnosti při teplotě + 14-15 ° C;
4) mytí vodou při teplotě + 14-16 ° С, tím si děti umyjí krky, horní hrudník, paže k ramenům;
5) kontrastní sprchy chodidel podle schématu: pro zdravé děti do 3 let - 38 ° -22 ° -38 ° -22 ° a starší 3 roky - 38 ° -18 ° -38 ° -18 °, pro slabší - 38 ° -28 ° -38 °;
6) vystavení slunci v létě může být doplněno chůzí naboso na dobře očištěném terénu.

Pro dosažení optimálního účinku je vhodné použít kombinované účinky vzduchu a vody s různými sílami působícího faktoru a jeho expozice. Preventivní ultrafialové ozáření dětí v předškolních zařízeních a školách je prováděno pomocí mobilních ozařovačů typu ERE, vybavených žárovkami LE-30 Arythemal nebo zářivkami typu majáků (OKV nebo OKM) s lampami DRT-1000 a DRT-377.

V období podzimu a zimy se dětem doporučuje, aby dostaly 2 cykly ozařování podle jednoho z těchto režimů:
1) denní expozice během měsíce (říjen nebo listopad v závislosti na zeměpisné šířce terénu), opakovaný kurz 2 měsíce po ukončení prvního kurzu (leden – únor);
2) expozice každý druhý den po dobu 2 měsíců (říjen-listopad) s 2měsíční přestávkou a opakovaným kurzem v únoru až březnu.
Procedury začínají 1/4 biodoz a v procesu ozařování je denní dávka upravena na 2 biony, což ji zvyšuje každé 2 sektory o 1/4 biodoz. U oslabených dětí začíná expozice na 1 / 8-1 / 10 biodoze a je upravena na 1 / 2-3 / 4.
dávky. U dětí ve věku 3-6 let se provádí skupinové ozáření u batolat, individuální.
Profylaktické ultrafialové ozařování průmyslových pracovníků se provádí na fotografických veletrzích nebo přímo na pracovištích za použití zářivek namontovaných v systému všeobecného osvětlení.

Prostředky a metody pro zvýšení nespecifické rezistence a schémata jejich použití

Hygienická a hygienická opatření 1. Tělesná výchova se provádí v souladu s požadavky programu „Vzdělávání mateřských škol“; ranní cvičení a 2x týdně výuka tělesné výchovy. 2. Postupy temperování Chůze a jeden z postupů temperování nebo jejich kombinace. 1. Procházka na čerstvém vzduchu 2x denně po dobu nejméně 4 hodin. 2. Kontrast sprchy nohou. 3. Vzduchové lázně v kombinaci s ranními cvičeními. 4. Mytí studenou vodou (14-16 °) 5. Denní spánek pod širým nebem v dobře větrané místnosti. 6. Opalování na 5-10 minut 2-3 krát denně. 3. Ultrafialové záření (UVR) a) denní expozice exponovaných částí těla po dobu 4-6 hodin od 1/8 do 3/4 biodóz za den od 1 / XI1 do 1 / IV v oblastech severně od 60 ° s.š., od 1 / XI do 1 / III ve středních zeměpisných šířkách (50-60 °) a od 1 / XII do 1 / III jižně od 50 ° s. š. b) 2 cykly ozáření, každý z 18-20 postupů, počínaje 1/8 až 2 bio dávkami, denně po dobu 1 měsíce. (Listopad a únor) c) 2 cykly expozice pro 18-20 procedur od 1/8 do 2 biodóz každé dva dny po dobu 2 měsíců. (Říjen-listopad a leden-únor) V závislosti na podmínkách použijte jeden z režimů:
4. Vitaminizace potravin Denní obohacení prvního a třetího jídla v množství 40 mg kyseliny askorbové pro děti ve věku 1-5 let a 50 mg pro děti ve věku 6-7 let. Imunokorekční léky 1. Bylinné léky a) Extrakt z Eleutherococcus perorálně, 2 kapky - jeden rok života 1 krát denně po dobu 3-4 týdnů b) Aralia tinktura orálně - 2 kapky. za rok života 1 čas za den po dobu 2-3 týdnů 2. Prodigiozan Intranasální 0,25 ml na dospělou nosní pasáž dvakrát s intervalem 3-5 minut (1 ml na proceduru), pro děti 3-6 let a děti ve školním věku - 1 krát (0,5 ml na postup). 3. Vitamíny "Geksavit", "Revit", "Dekamevit", "Undevit" ve věku dávek 2-3 krát denně po jídle ve formě 20-30 dnů. 4. Dibazol Ve věkových dávkách: děti od 1 do 3 let - 0,002 g, 4-6 let - 0,004; 7-14 let - 0,02; dospělí - 0,01 g denně po dobu 10 dnů ve třech kolech v období před sezónním zvýšením výskytu. Antivirová léčiva 1. Remantadin S preventivním účelem na 1 záložce. (0,05 g) pro dospělé po jídle denně 1-2 krát od 2-7 dnů (intrafágová profylaxe) do 20 dnů (extrafokální profylaxe) 2. Arbidol S preventivním účelem 2 tab. (0,2 g) dospělí 2krát týdně po dobu 3 týdnů 3. Oxolinová mast během epidemie a propuknutí ARD, při kontaktu s pacientem v rodině Denní mazání nosní sliznice po dobu 7-10 dnů 4. Lidský leukocyt interferon Denní instilací nebo postřikem 0,25 ml (5 kapek) v každé nosní pasáži 2x denně v intervalu nejméně 6 hodin

Prevence akutních respiračních virových infekcí a chřipky

V období podzim-zima se zvyšuje výskyt chřipkových a akutních respiračních virových infekcí (ARVI). Jak předcházet těmto onemocněním a posílit obranyschopnost těla?
Dlouho bylo zjištěno, že ti, kteří mají chronická onemocnění, jsou často náchylní k nachlazení, často onemocní po dlouhou dobu a také vedou k špatnému životu - mají malý pohyb, téměř žádný čerstvý vzduch, strach hodně, nedostatek spánku, přepracování, nadměrné práce, kouření zneužívá alkohol.
Abychom se vyrovnali s ARVI, snažíme se bez pomoci lékaře. Ale s chřipkou jsou vtipy špatné! Chřipkový virus je schopen proniknout do mnoha tkání a orgánů, což způsobuje komplikace, jako je bronchitida, pneumonie, myokarditida, encefalitida. Jedná se však o budoucí oslabující nemoci, nemocenské, drahé a nikoliv nevhodné léky. Akutní virové respirační infekce (ARVI), včetně chřipky, jsou přenášeny z osoby na osobu převážně ve vzduchových kapičkách. K infekci dochází mluvením, kašlem, kýcháním. K šíření viru může dojít i kontaktním způsobem.
Příznaky chřipky: horečka, bolest hlavy, kašel, bolest v krku, rýma nebo ucpaný nos, bolesti těla, zimnice a slabost. Onemocnění se může lišit od mírné až těžké. Chřipka se zpravidla liší od akutních respiračních virových infekcí závažnějším průběhem a rizikem různých komplikací. Nejčastější komplikací je pneumonie, která je velmi obtížná a obtížně léčitelná. Malé děti, těhotné ženy a osoby s chronickým onemocněním jsou vystaveny většímu riziku komplikací způsobených infekcemi. Ne naději na "šanci"! Je třeba zahájit prevenci chřipky.
Existují 2 typy prevence chřipky a dalších akutních respiračních virových infekcí - specifických a nespecifických.
Nespecifická profylaktická opatření jsou zaměřena na zvýšení obranyschopnosti organismu. Mezi ně patří: osobní hygiena, kalení, fyzická aktivita, cvičení a vyvážená výživa:
V období epidemie, aby se zabránilo infekci, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:
- být méně přeplněný
- častěji větrají prostory a provádějí v nich mokré čištění
- šaty v sezóně, udržet nohy v teple
- jíst denně čerstvé ovoce a zeleninu
- vitamínové a minerální komplexy
- zvýšit spotřebu cibule, česneku, ředkvičky, rybízu, rakytníku, přírodního dezinfekčního a imunitně stimulujícího přípravku
- dopoledne doporučujeme přidat čínský čaj 20-30 kapek tinktury Eleutherococcus nebo Schizandra do čínského čaje, pít šípkový čaj
- dvakrát denně před vycházkou a veřejnou dopravou namažte nosní cesty oxolinovou mastí
Očkování je specifická prevence. To je jediný spolehlivý prostředek proti chřipce. Každý rok se virus chřipky mění, získává nové vlastnosti a způsobuje více a závažnějších komplikací. Proto se vakcína proti chřipce aktualizuje každý rok. Vrchol výskytu je v lednu až březnu, takže v říjnu až prosinci je doporučeno očkování proti chřipce. Imunita po očkování je tvořena po 14-20 dnech a trvá 6-10 měsíců. Proto je nutné být očkována každoročně.
V rámci Národního prioritního projektu „Zdraví“ se provádí bezplatná imunizace dětské populace od 6 měsíců věku do 18 let, osob starších 60 let, zdravotnických pracovníků a zaměstnanců vzdělávacích institucí, pracovníků dopravy a veřejných služeb.
Obyvatelé města jsou pozváni do ambulantních oddělení města v místě bydliště pro očkování.
Co byste měli dělat, pokud máte příznaky chřipky u sebe nebo u svého dítěte?
- Zůstaňte doma, pokud je to možné, vyhněte se kontaktu s jinými lidmi, s výjimkou situací, kdy potřebujete vyhledat lékařskou pomoc.
- Odpočinek a dostatek tekutin.
-Při kašli a kýchání zakryjte ústa a nos jednorázovou tkání. Umyjte si ruce často mýdlem a vodou nebo je otřete tekutinou na bázi alkoholu. Použijte samostatné nádobí a ručníky.
- Pokud jsou kolem vás lidé, použijte masku.
- Neužívejte léky, léčba může být předepsána pouze lékařem.
Nebuďte neopatrný! Před epidemií dodržujte preventivní opatření! Pokud jste nemocní - neošetřujte sami! Postupujte podle doporučení lékaře!

Základní opatření pro prevenci chřipky a SARS

Každý rok, s nástupem podzimu a prvním chladným přichycením, mnozí začínají pociťovat obecnou malátnost - objevuje se rýma, bolest v krku a bolest hlavy a stoupá tělesná teplota. Podobný stav je způsoben chřipkovými viry a ARVI. Zpravidla se to shoduje se začátkem epidemie chřipky.

Respirační virová onemocnění, tzv. SARS, se zaznamenávají celoročně, ale v epidemii se stávají nebezpečnými v období podzimu a zimy, kdy je lidské tělo oslabeno různými „stresovými faktory“. Jedná se o hypotermii a pokles délky denního světla a hypovitaminózu, která se vyvíjí do konce podzimu. V této době je lidské tělo obzvláště kujné vůči viru chřipky.

Chřipka je velmi nebezpečná choroba. Musíte být schopni ji odlišit od ostatních nachlazení. Pokud není léčena SARS, může způsobit komplikace ve formě sinusitidy, otitis, virové pneumonie. Pokud nechcete léčit chřipku, může to být fatální.

Mazaný virus spočívá v tom, že obsahuje toxické látky na svém povrchu, které mohou způsobit různé patologické změny v orgánech a tkáních těla. Virus je zvláště nebezpečný pro orgány postižené onemocněním.

Slovo "chřipka" pochází z francouzského "agrippera" - k útoku, který odráží typický příznak nemoci - neočekávaný začátek. Těžká bolest hlavy - difuzní nebo v přední části hlavy a oblasti čela, bolesti těla, prudký nárůst teploty - první příznaky onemocnění. Druhý den nemoci, suchost, bolest v krku, kongesce nosu, bolest v nosohltanu se objeví. Výpary z nosu se zpravidla objevují po dobu 3-4 dnů onemocnění (s ARVI, tyto příznaky jsou pozorovány na začátku).

Trvání nekomplikovaného onemocnění je 5-6 dnů. Pokud tělesná teplota neklesne na normální hodnoty po dobu delší než 6 dnů - to je důkaz komplikací chřipky nebo přítomnosti jakékoli jiné infekce v těle. Bez ohledu na to, zda se jedná o akutní respirační virovou infekci nebo chřipku, při prvních známkách onemocnění je lepší se poradit s lékařem. Je nutné vydržet odpočinek na lůžku, stejně jako podstoupit celý rozsah předepsaných lékařských postupů. Pouze v tomto případě se lze vyhnout různým komplikacím.

Od dnešního dne nepřesahuje úroveň ARVI celoroční průměr. To umožňuje provádět určitá preventivní opatření pro všechny osobně i pro organizace, podniky a organizované týmy.

Prevenci lze rozdělit na specifické a nespecifické.

Specifickou prevencí je očkování. Očkování je nezbytné, aby vakcína, která se doporučuje pro země severní polokoule pro sezónu 2013-2014 a byla certifikována Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny.

Očkování je prokázáno osobám trpícím chronickými onemocněními, staršími lidmi, dětmi ve školním věku a osobám, jejichž profesionální činnost je spojena s velkým počtem kontaktů. Patří mezi ně řidiči veřejné dopravy, prodejci, obchodní manažeři, pokladníci, učitelé, zdravotníci, žáci a studenti.

Nespecifická profylaxe zahrnuje léky a postupy, které pomáhají normalizovat funkci imunitního systému těla a zvyšují jeho odolnost vůči infekčním agens. Stejně jako antivirotika, která ovlivňují původce chřipky a ARVI.

Je nutné provádět rekreační a hygienicko-hygienická opatření: kalení, každodenní procházky na čerstvém vzduchu za každého počasí ve vhodném oblečení; povinné větrání obytných, pracovních a vzdělávacích zařízení.

Pokud se v domě (v bytě) objeví pacient s chřipkou nebo ARVI, všichni členové rodiny by měli nosit gázové masky a užívat antivirotika jako nouzovou profylaxi.

Podle tématu: metodický vývoj, prezentace a poznámky

Cíl: Vzdělávací práce s rodiči v oblasti zdraví, přilákání rodičů ke zdravému životnímu stylu..

Prevence nachlazení.

Kalení, správná výživa, prevence nachlazení, jak je důležité.

Chůze naboso je vynikající postup temperování.

Konzultace pro rodiče „Prevence nachlazení“.

Vzdělávání zdravého dítěte je jedním z hlavních úkolů rodinné a předškolní vzdělávací instituce. V současné době dochází k nárůstu počtu dětí v předškolním věku s různorodostí off.

TUTO KONZULTACE BUDE POUŽITELNÁ A PRO RODIČE A Návody.