Co dělat, když po studené ztracené vůni, chuti a vůni

S pomocí vůně člověk vnímá příchutě a cítí chuť konzumovaných potravin. Existují případy, kdy tento pocit a schopnost rozlišovat pachy zmizí, když je nos v době nemoci blokován a po určité době.

Proč vůně a chuť zmizí, když máte chlad?

Ztráta zápachu při nachlazení je normální v důsledku symptomatického projevu onemocnění. Nepropadejte panice, pokud se tato odchylka objeví v nose. Abychom pochopili, proč se to děje, musíte mít informace o příčinách patologického procesu.

Pachatelem vymizení vnímání chuti je tvorba edému sliznice těla s rozvojem nepříznivých účinků, včetně změn ve fungování některých částí nervového systému.

Na vnitřní nosní ploše je zóna citlivých buněk, které jsou schopny zachytit vůni a poté přenášet informace do mozku. Je zde podrobná analýza, jejímž výsledkem je vůně získaná svým charakteristickým směrem a názvem.

Výsledný rýma s pravidelným hromaděním hlenu významně snižuje účinnost nervových receptorů, blokuje pronikání molekul do oblastí zodpovědných za pach. V takových případech by měla být léčba zaměřena na snížení hladiny edému sliznice, jakož i na eliminaci hlavních klinických příznaků onemocnění.

Pro chuťové vjemy jsou zodpovědné receptory umístěné na povrchu jazyka, nemění jejich funkce během nachlazení. Vzhledem k jejich neoddělitelnému spojení s čichovým orgánem však v této oblasti dochází ke ztrátě citlivosti.

Je to dáno tím, že v případě nedostatečných informací o pachu jídla není mozek schopen plně produkovat kvalitativní analýzu chuťových nuancí a zároveň přesně rozlišovat mezi hluboce vyjádřenými prvky:

Pozor! Se zánikem možnosti pachu člověk ztrácí schopnost rozlišovat chuť výrobků.

Kdy se bát

Aby se zabránilo zanedbávání patologických procesů, stejně jako vzniku různých komplikací, je nutné znát zvláštnosti procesu spojeného se ztrátou citlivosti na aroma:

 1. Pokud čich není přítomen při nachlazení nebo virovém onemocnění doprovázeném zimou, neměli byste se bát. Provádění všech nezbytných lékařských doporučení, vnímání pachů se vrátí, několik dní po léčbě.
 2. V případě nazální kongesce v důsledku rozvoje alergické reakce se zvyšuje doba obnovení normální aktivity receptoru.
 3. Pokud dojde ke ztrátě čichu v případě vazomotorické rýmy, která se vytvoří, když má člověk zakřivení nosního septa nebo polypy, k odstranění zdroje provokačního edému, bude nutný chirurgický zákrok.
 4. Když sinusitida může být také ztracena aromatické a chuťové pocity. Poté, co podstoupil účinný terapeutický kurz, jak se zbavit nemoci, praní nosních průchodů fyziologickým roztokem několikrát denně, se vnímání pachů obvykle vrací.

Pozor! Když se po zotavení neobnoví ztracené funkce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a lékařskou pomoc.

Jak obnovit vůni a chuť?

Lékařské akce zaměřené na navrácení ztracených funkcí se skládají z několika fází.

Identifikace a odstranění zdroje choroby

V podstatě existuje několik hlavních příčin vzniku chladu:

 • virová rýma - v průměru 55% všech případů rýmy, zahrnuje symptomatickou léčbu formou zahřívání a užívání antivirotik;
 • bakteriální výtok z nosu - vedle fyzioterapie zahrnuje použití antibiotik;
 • alergický projev - léčba spočívá v užívání antihistaminik.

Pozor! Vasokonstrikční kapky zmírňují ucpání nosu, ale nemají terapeutický účinek. Vzhledem k velkému počtu vedlejších účinků, jakož i díky rychlé závislosti, jsou tyto léky doporučeny k použití po dobu až sedmi dnů.

Čištění nosní dutiny z hlenu

Dalším krokem k opětovnému získání čichu je mytí nosní sliznice roztokem připraveným z 1 lžičky soli rozpuštěné ve 200 ml teplé vařené vody. Realizace manipulace s čištěním je následující:

 • naplňte injekční stříkačku připravenou kapalinou;
 • naklonil se nad dřez a otočil hlavu na stranu;
 • umístěte špičku zařízení do oblasti jedné nosní dírky;
 • stiskněte stříkačku, propláchněte dutinu a roztok by měl vytékat z druhého nosního průchodu.

Postup zavlažování by měl být prováděn až 4x denně.

Pro opláchnutí nosu se doporučují také speciální léky. Mezi nimi jsou:

Dýchací úleva

Aby se snížilo ucpání nosu a urychlil proces obnovy čichových receptorů, doporučuje se splnit určité podmínky:

 1. Před spaním si vezměte horkou koupel nebo sprchu. Pára má pozitivní vliv na stav nosní dutiny, poskytuje hydratační a čistící účinek, pomáhá zbavit se hlenu. V tomto případě je třeba vyhnout se hypotermii po provedení procedur.
 2. Udržování normální vlhkosti v místnostech. K tomuto účelu se používají speciální zvlhčovače. Můžete použít domácí metodu, umístění v místnosti namočené ručníky nebo prostěradla.
 3. Pravidelný nápoj ve formě tepla. Během dne je třeba pít horký nápoj co nejrychleji. Zvláště užitečný je čaj s přídavkem citronu nebo malinového džemu, stejně jako nízkotučné vývary.

Využití lidových metod

Existuje mnoho různých receptů používaných k léčbě nachlazení, což má za následek obnovení citlivosti chuti a vůně. Nejúčinnější z nich jsou:

 1. Olejová inhalace. Pro postup doma, je třeba nalít 1 šálek čištěné vody do nádoby, citronová šťáva v množství 1 lžíce. lžíce, máta nebo levandulový olej. Po varu nechte kapalinu stát 1-2 minuty na nízkém ohni. Přijatý lék se aplikuje jednou denně v teplé formě pro inhalaci nosem střídavě na jednu a další nozdry. Léčebný cyklus je 12-15 dnů.
 2. Propolis. Příprava směsi skládající se z 1 dílu propolisu, 3 dílů másla, 3 dílů slunečnicového oleje. Důkladně promíchejte do hladka. Bavlněná vata otočená v turundách, namočená v medicíně, je umístěna do obou nozder po dobu 10 minut. Manipulace se doporučuje dvakrát denně.
 3. Zelná šťáva. 1 kapka lisované šťávy z čerstvých listů rostliny by měla být vmíchána do nosu třikrát denně. Stav, kdy pacienti necítí zápach, se významně zlepšuje po 10-15 procedurách.
 4. Šťáva z česneku nebo cibule. Kapalná kapalina se zředí vodou v poměru 1:20, cibule - 1:50. Při absenci alergické reakce na med lze do roztoku přidat několik kapek tekutého přírodního včelařského produktu.
 5. Mléko s bylinkovým šalvějí. Má pozitivní vliv na sinusitidu různého původu, zlepšuje imunitu. Pro přípravu prostředků se doporučuje zahřát 200 ml mléka, ne vařící, kombinovat s 1 polévkovou lžíci. lžíce suché syrové šalvěje. Trvejte po dobu 10-15 minut. Po tom, prostředek k napětí a vzít ústně v malých porcích během dne.
 6. Inhalace brambor. Vařené brambory v kůži. Bez vypuštění kapaliny se nádoba na brambory používá k inhalaci par po dobu 5-10 minut. Postupy se provádějí denně po dobu 7-10 dnů.
 7. Gymnastika a masáž obličeje. Vedení zasedání pomáhá zlepšit krevní zásobení, což vede k tomu, že krev v nose začíná cirkulovat rychleji, postupně obnovuje citlivost na aromatické receptory.

Ztráta vůně a chuti nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro lidské zdraví. To se však týká pouze případů, které jsou komplikací nachlazení nebo projevů alergií. Pokud chuť citlivost a čich se nevrátí po dlouhou dobu, stojí za to navštívit otolaryngologist určit zdroj patologické odchylky a určit účinnou léčbu problému.

Jak rychle vrátit vůni a chuť za studena

V nepřítomnosti vůně a chuti se svět jeví nudný, monotónní a nudný. Navzdory tomu, že zápach a chuť nelze srovnávat s takovými významnými smyslovými orgány, jako je zrak a sluch, je velmi a velmi těžké žít bez zápachu. Nemůžete cítit oblíbenou vůni kávy v dopoledních hodinách, neukazovat úzkost, pokud náhle pach hoření, a neocení nové parfémy přítelkyně. Bez chuti je život ještě horší - líbí se vám monotónní jídlo, které nemá žádnou chuť?

Můžete vrátit vůni a chuť, ale nejprve musíte rozhodnout, v důsledku toho můžete ztratit tyto důležité a velmi potřebné orgány smyslu.

Proč se ztrácí vůně a chuť

V nose má člověk čichovou dutinu, jejíž povrch je odlišný od sliznice. V této dutině je obrovské množství receptorů, které do mozku vysílají informace o různých pachech. Po zpracování těchto informací si mozek pamatuje a váže zápach na konkrétní událost. Všichni víme, jak čerstvé jahody nebo pomeranče voní. Někdy může být vůně spojena s něčím nepříjemným - to vše je to práce v mozku. Nicméně, někdy cizí pachy prostě nemohou prorazit do čichové dutiny v důsledku otok sliznice - to znamená, že vůně se prostě nepohne. Existuje několik důvodů, které vedou ke ztrátě pachu a chuti, vezměte v úvahu hlavní.

 1. Nejběžnější a nejčastější příčinou je rýma. To platí zejména v případě, že rýma není dlouhodobě léčena. Virus se dostává na sliznici, protože se začíná produkovat hlen, objevuje se nafouknutí. Když dojde ke ztrátě virové infekce těla a chuti.
 2. Poranění, zlomeniny a zakřivení nosní přepážky také zabraňují pronikání zápachu dovnitř.
 3. Různé růsty, polypy, nádory také blokují průchod do čichové dutiny.
 4. Někdy je ztráta chuti a vůně způsobena alergickou reakcí. Pokud se prach, pyl, zvířecí chlupy a jiné alergeny dostanou do nosu, sliznice také začne produkovat hlen a bobtnat.
 5. Sinusitida, frontální sinusitida a další záněty v končetinách nosu, stejně jako chronické formy těchto onemocnění často vedou ke ztrátě chuti a čichových vlastností.
 6. Často je ztráta zápachu způsobena předávkováním vasokonstrikčních kapek. Každý ví, že tyto léky mají za cíl zmírnit stav pacienta, ale v žádném případě nemají léčivé účinky. Tyto kapky mohou být použity ne více než 3-4 krát denně, nemohou být použity déle než 5 dnů, jinak je závislost. Při neustálém používání vasokonstrikčních kapek, atrofii cév, nemohou se stahovat a samy se stahovat, jejich výživa je narušena, což vede ke ztrátě pachu.
 7. Někdy může dojít ke ztrátě pachu a chuti v důsledku hormonálních změn v těle ženy. To je často pozorováno během těhotenství, po zahájení užívání nových perorálních kontraceptiv během menstruace.
 8. Pokud vaše práce zahrnuje neustálé vdechování jedů, chemikálií a pachů barev a laků, může to trpět váš čich.
 9. Kuřáci, kteří z roka na rok pomalu zabíjejí své receptory, si často stěžují na nedostatek pachů a chuti. Často obnovit schopnost chytit pachy je prostě nemožné.

Jistě znáte přibližný důvod ztráty pachu a chuti. Pokud přestanete pociťovat pachy a chutě najednou, bez zjevného důvodu, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili přesnou diagnózu.

Jak vrátit vůni a chuť

Pokud nejste připraveni se vyrovnat se stavem quo, musíte se pokusit dostat své pocity zpět, abyste si mohli znovu vychutnat příchutě světa.

 1. Léčba. Nejprve je třeba odstranit otok sliznice, a proto je třeba odstranit příčinu běžného nachlazení. Pokud alergická rýma, vezměte antihistaminika, se zimou, začněte užívat protizánětlivé léky. Použijte vasokonstrikční kapky, ale ne, pokud jste na nich dlouho závislí.
 2. Gymnastika. Velmi účinná gymnastika pro nos. Zlepšuje krevní oběh v nosní dutině, což umožňuje aktivaci receptorů. Pokuste se otevřít křídla nosu a zároveň namáhat svaly. Držte tuto pozici jednu minutu, cvičení opakujte několikrát.
 3. Masáže Několikrát denně masírujte křídla nosu prsty. Podporuje průtok krve, zlepšuje funkci receptoru.
 4. Zahřívání Nosní dutinu můžete zahřát ultrafialovou lampou a pokud není, použijte běžnou lampu. Přímé světlo a tepelné paprsky do nosu, takže lampa je ve vzdálenosti 25 cm od obličeje. Zahřívání by mělo být denně po dobu jednoho týdne.
 5. Inhalace. Je velmi účinné dýchat horký vzduch, který dezinfikuje nosní dutinu zevnitř a zasahuje virus. Pokud přidáte esenciální oleje z máty a eukalyptu do kapaliny pro inhalaci, pomůže vám okamžitě se zbavit edému sliznic. Chcete-li obnovit schopnost chytit pachy a chutě, můžete vytvořit následující složení pro inhalaci. Připravte si odvar z měsíčku, přidejte citrónovou šťávu, mátový éterický olej a trochu kmínu. Vdechujte výpary vařeného vývaru - jsou velmi užitečné pro obnovu čichu, stejně jako proti běžnému nachlazení.
 6. Oplach. Je velmi účinný proti nachlazení a obnovuje chuťové pohárky. Opláchněte nos slanou vodou pomocí malé konvice - vložte nos do jedné nosní dírky tak, aby kapalina vycházela z druhé nosní dírky. Pokud tento postup pro vás není možný, odkapejte do nosní medikace na bázi mořské vody - Aquamaris, Delphi, Humer.
 7. Kapky. Pokud máte pocit, že sliznice je suchá, použijte nosní kapky na bázi léčivých olejů, například Pinosol.

Nezapomeňte na kvalitu vzduchu v místnosti, kde jste. Je velmi důležité, aby vzduch v místnosti byl vlhký a nosní sliznice nevyschla.

Lidové léky na obnovu vůně a chuti chladem

 1. Připravte malé tampony z vaty, která by měla být navlhčena v medu a umístěna do nosu. Med má antiseptické vlastnosti, pomůže obnovit receptory.
 2. Ostrá vůně křenu, cibule, hořčice a česneku pomůže obnovit čich. Inhalovat tyto vůně tak často, jak je to možné.
 3. Obnovení schopnosti zachytit pachy může být pomocí kouře. Spálte snítku pelyněku, oloupanou cibuli nebo česnek a vdechněte kouř. Velmi brzy budete moci znovu vychutnat cizí pachy a chutě.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou rychle a bezpečně se zbavit chladu.

Po úplném vyléčení rýmy může být vůně a chuť obnovena během 7-10 dnů. Pokud se zápach a chuťové pocity nevrátí do vašeho života po stanovené době, může se v těle objevit závažnější porucha. V tomto případě musíte kontaktovat odborníka. Postarejte se o své zdraví a nezačínejte rýma, abyste nebyli trpí jednotvárným a monotónním světem.

Vůně se ztrácí: co dělat, aby se obnovil čich a chuť doma

Když dospělý necítí a necítí chuť, nemůže žít plný život a užívat si ho. Takové porušení je určitě odchylka od normy. Tento informační článek je určen pro ty, kteří ztratili čich. Nejlepší je mluvit s lékařem o diagnóze a co dělat v takové situaci. Zdůrazňujeme pouze příčiny a seznam společných metod léčby.

Odrůdy a příčiny ztráty pachu a chuti

Druhy poruch vnímání pachů

Stručně popište stav různých typů čichových poruch:

 • obecná anosmie - čich je naprosto nepřítomný, to znamená, že člověk vdechuje jakýkoliv zápach a nos necítí;
 • částečná anosmie - člověk chytí nějaké pachy a někteří ne;
 • specifická anosmie - není možné identifikovat žádný zápach nebo několik;
 • celková hyposmie - celkový pokles citlivosti všech pachů;
 • částečná hyposmie - snížení vnímání některých pachů;
 • dysosmie (také paraosmie a kakosmie) - pachy jsou nesprávně rozpoznány (příjemné jsou nahrazeny nepříjemnými) nebo cítí se neexistující vůně;
 • celková hyperosmie - úplná přecitlivělost na všechny pachy;
 • částečná hyperosmie - hypersenzitivita jednotlivých chutí;
 • agnosia - čich je přítomen, ale člověk není schopen dát charakteristiku vůní.

Dále podrobněji popíšeme různé typy čichových poruch a analyzujeme provokativní faktory.

Snížení čichu lékaři označují termín hyposmia. Pokud se ztrácí čich, pak už mluvíme o jiné poruše - anosmii. Oba případy lze léčit jako získané a vrozené. Získaná porucha vnímání pachu je způsobena poruchami v nose nebo na pozadí organické léze centrálního nervového systému, periferní a centrální ztráty pachu, resp.

Úplná ztráta čichu vrozené povahy je spojena s abnormální strukturou nebo nedostatečným vývojem dýchacího traktu, nosu a obličejové části lebky. Zvýšený čich je označován jako hyperosmie, zkreslení vnímání pachu je parosmie a mohou se vyskytnout také olfaktorické halucinace. Chcete-li pochopit, proč se v lidech ztrácí čich, musíte se s klasifikací seznámit. V souladu s důvody vyvolávajícími periferní anosmii se dělí na typy.

Formuláře Anosmia

Respirační anosmie

Respirační anosmie se vyvíjí, protože vzduch s pachy procházejícími nosními průchody nevstoupí do periferního prostoru čichového analyzátoru. Často se to děje u maligních a benigních novotvarů v nose, zakřivení nosní přepážky, polypů, adenoiditidy, hyperthropie nosních skořápek.

Funkční anosmie

Funkční anosmie se objevuje v důsledku otoku nosní tkáně při alergické rýmě a virových infekcích. Porucha se také vyskytuje jako průvodní odchylka hysterie a neurózy. Když je příčina odstraněna, pacientovi se vrátí normální čich.

Základní anosmie

Esenciální anosmie vzniká z toxických nebo nádorových lézí, intenzivní komprese, nosohltanu a nosních poranění, atrofie a podvýživy čichového epitelu, popálenin nosohltanu a zánětu. Tyto faktory inhibují periferní část čichového analyzátoru.

Věk anosmie

Anosmie související s věkem je plodem atrofických procesů v nosní sliznici. Sliznice epitelu je poškozena, nosní dutina je přehnaná a začíná senilní ztráta čichu.

Jednostranná anosmie

Vývoj unilaterální anosmie nebo hyposmie je spojen s poškozením čichové baňky a dalších drah. Tato porucha doprovází abscesy nebo nádory v lebeční fosse vpředu, zatímco anosmie a hyposmie jsou pozorovány pouze na postižené straně.

Mozková anosmie

Když je mozková anosmie lokalizována v olfaktorickém kortikálním centru, zvláštní pocit ztráty pachů. Člověk dokáže určit, že někde voní vůně, ale nedokáže ji charakterizovat.

V obrovském množství případů periferní anosmie, spolu se ztrátou čichu, vnímání chuti klesá nebo je zkreslené, mluvme o tom níže.

Nemoci, které odnášejí schopnost cítit

Podívejme se dále na to, proč může pach zmizet.

Čichová dysfunkce spojená s centrálním nervovým systémem, tj. Intracerebrální anosmií, je nejčastěji symptomem, částí nebo důsledkem jedné z následujících patologií:

 • Alzheimerovu chorobu;
 • chronické nebo akutní poškození krevního oběhu v mozku na pozadí aterosklerotických nebo jiných procesů;
 • ethmoiditis - zánět etmoidního sinusu;
 • mozkové nádory v lebeční fosse vpředu, například frontální gliom;
 • meningiom;
 • meningitida;
 • diseminovaná encefalomyelitida;
 • arachnoiditis - serózní zánět meningů;
 • jakékoliv poranění hlavy (kraniocerebrální poranění);
 • nádorové procesy v lebeční fosse;
 • vrozená patologie Kallmannův syndrom;
 • nazální kongesce v běžném nachlazení různých etiologií;
 • dočasná ztráta zápachu v případě SARS, chřipky a nachlazení;
 • snížený čich při sinusitidě;
 • hustý výtok z nosu s vazomotorickou nebo bakteriální rýmou;
 • čich po kapkách (některé vazokonstrikční nosní kapky dávají při dlouhodobém užívání vedlejší účinky);
 • polyneuropatie (porucha diabetes mellitus).

Vypsali jsme, podle jakých nemocí se ztrácí čich. Pokud se potýkáte s tímto příznakem, neznamená to, že máte všechny tyto poruchy. Přesnou příčinu lze vyvolat až po vyšetření. Dlouhý průběh léků s neurotoxickým účinkem, radiační terapie v oblasti hlavy, inhalace toxických chemikálií, které nepříznivě ovlivňují obnovu buněk, mohou nepříznivě ovlivnit čich. Totéž lze říci o operacích v oblasti neurochirurgie. Je třeba dodat, že mezi jinými faktory ztráta chuti a čichu u některých lidí souvisí s kouřením a stáří.

Druhy chuťových poruch

Rozlišují se následující formy poruch vnímání chuti:

 • dysgeuzie - nesprávné vnímání chutí, například pocit hořkosti při kontaktu s kyselým;
 • obecný hypogievismus - neschopnost vnímat chutí jakýchkoli látek;
 • bilious forma hypograzia - porušení chuti vnímání jednotlivých látek;
 • obecná agevziya - neschopnost cítit základní chutě, jako je kyselá, sladká, slaná a hořká;
 • specifická forma agevzii - snížení citlivosti chuťových vlastností určitých látek;
 • selektivní agevziya - problémy s rozpoznáním pouze některých odstínů chuti.

Příčiny chuťových poruch

Faktory vyvolávající problémy s rozpoznáním chutí jsou nejčastěji:

 • částečné nebo úplné ochrnutí obličeje;
 • traumatické poranění mozku;
 • katarální onemocnění;
 • rakovina v ústech;
 • geografický jazyk;
 • drozd v ústech;
 • Sjogrenovo genetické onemocnění;
 • akutní virová hepatitida;
 • radiační terapie;
 • thalamický syndrom;
 • nedostatek zinku a vitamínu B12;
 • vedlejší účinky léků;
 • účinky ušních plastů.

Lidé mohou ztratit schopnost rozlišovat mezi chutí kvůli zraněním v ústech nebo dlouhým obdobím kouření.

se ztrátou pachu a chuti se musíte poradit s lékařem a samoléčba může být nebezpečná

Jaká léčba pomáhá vrátit vůni a chuť?

Obecné údaje o obnově vůně

Prvním krokem v narušení fungování smyslů je návštěva u lékaře. Jen on může určit, jak zacházet se ztraceným čichem. Běžné způsoby obnovení jsou popsány níže. Když se vrátí smysl pro čich a zda přijde vůbec, není známo, ale přesto musíte dodržovat všechna doporučení lékaře.

Nejlepších výsledků v léčbě lze očekávat při transportních odchylkách v čichu v pozadí:

 • alergická rýma;
 • bakteriální rýma;
 • sinusitida;
 • polypy;
 • organická léze nosní dutiny;
 • nádorových procesů.

Často se schopnost čichu vrátí lidem po:

 • kompletní vyléčení alergií;
 • obecná a lokální léčba antibiotiky;
 • použití kortikosteroidů;
 • excize polypů v nose;
 • korekce nosního septa;
 • chirurgická léčba chronické hyperplastické sinusitidy.

Mnoho pacientů žádá lékaře o to, jak obnovit dlouho ztracený čich. Faktem je, že včasný přístup k lékaři zvyšuje šance na úspěšnou léčbu. A v případě zanedbávání nemocí je pravděpodobnost úplného uzdravení mnohem nižší. Z tohoto důvodu je nutné okamžitě jít do nemocnice a hledat provokativní faktory, pokud jsou uši položeny, chuť produktů se necítí, pravidelně v odpoledních hodinách nebo jen ve večerních hodinách se ztrácí vůně. Možná se jedná o příznaky vyvíjející se latentní choroby.

Doporučení pro léčbu rýmy

Lidé si často stěžují na problémy s vůní a orgánem chuti, když je zima. Aby byla léčba úspěšná, vytvořte ve svém domě vhodné podmínky. Před spaním si dejte teplou sprchu. Udržujte vlhkost 60-65% doma, změřte ji vlhkoměrem av případě potřeby použijte zvlhčovače a ionizátory. Více často větrat byt nebo dům, neumožňuje příliš horké mikroklima. Pití dostatek teplých nápojů, jako je kuřecí vývar, bylinné čaje a čistá voda, vám také pomůže rychleji se zotavit.

Nazývali jsme podpůrná opatření a léky předepisuje lékař. Dále budeme hovořit o tom, jaké způsoby léčby existují v nepřítomnosti vůně a chuti.

Kontrastní koupele

V nepřítomnosti zápachu nebo predispozice k různým onemocněním je předepsána komplexní léčba. Předpokládá se, že kontrastní koupele jsou užitečné pro časté nachlazení, protože posilují imunitní systém.

Inhalace

Pokud váš lékař spojí ztrátu pachu a chuti s nádchem, pak předepíše vhodnou léčbu. Často se doporučuje připojit i lidové prostředky. Doma je snadné inhalaci, pro kterou budete potřebovat:

 • vařící voda - 200 ml;
 • citronová šťáva - 10 kapek;
 • levandulový esenciální olej - 5 kapek;
 • esenciální olej tea tree - 5 kapek;
 • esenciální olej z máty peprné - 5 kapek.

Jakmile se připraví aromatický roztok, můžete ho dýchat ve dvojicích. Inhalujte každou nosní dírku střídavě. Celý proces trvá 10 minut nebo déle. Celý kurz - 10 inhalací.

Populární nosní přípravky

Pokud si pacient stěžuje na nedostatek zápachu, pak léky volí pouze lékař, podle diagnózy. Pokud jsou problémy spojeny s nachlazením, mohou pomoci následující léky:

Při správném použití těchto léků se cévy zužují, citlivost epiteliálních receptorů se vrací. Po tomto průběhu je stav výrazně zmírněn v akutních infekčních procesech a rýma zmizí.

Oxolinic mast se používá k zabíjení virů, které nejčastěji vyvolávají respirační poruchy. A také Arbidol pracuje bez úspěchu v tomto směru.

Aqualor spray a Bioparox aerosol také účinně bojují proti běžnému nachlazení.

Uvědomte si, že léčbu antibiotiky lze provádět pouze pod dohledem lékaře, pokud se jedná o komplexní formy nachlazení, například chronické. Pokud je diagnostikována bakteriální rýma, doporučuje se použít antibiotická léčiva:

Pokud je příčinou onemocnění alergická reakce, rýma a další příznaky jsou léčeny antihistaminiky, jako jsou:

Nosní návaly

Pro odstranění hlenu z nosních průchodů a jejich účinné navlhčení připravte fyziologický roztok složený z následujících složek:

 • voda - 1 šálek;
 • sůl - 1 lžička.

Můžete také použít fyziologický roztok, léky Aqualore, Aquamaris a jejich analogy. Praní se provádí následujícím způsobem: kapalinu odebíráme stříkačkou, ohneme se nad dřezem a otočíme hlavu stranou. Roztok jemně nalijte do jedné nosní dírky, proud projde přepážkou nosu a vytéká z druhé nosní dírky. Oplach nosu doplňuje léčbu různých onemocnění nosu a nosohltanu. Doporučujeme tento bezpečný postup doma třikrát denně. Někteří odborníci doporučují přidání 2 kapek jódu do každé části promývacího roztoku.

Populární recept s propolisem pro nos

Chcete-li rychle obnovit schopnost chytit chutě a vůně, můžete použít přírodní lék, je snadné se připravit, na to vezmeme:

 • propolis - 1 díl;
 • máslo - 3 díly;
 • rostlinný olej - 3 díly.

Smíchejte všechny ingredience, namočte bavlněné tampony tímto výrobkem a položte do obou nozder. Doba expozice je čtvrt hodiny. Tato jednoduchá manipulace se provádí ráno a v noci.

Jak léčit poruchu chuti?

Uvádíme seznam nejoblíbenějších léků, které se používají k obnovení chuti:

 • Hyposalix - zvlhčuje ústa;
 • Erytromycin je antibiotikum třídy Macrolide;
 • Captopril - činidlo pro léčbu hypertenze a chronického srdečního selhání;
 • Meticilin - léčivo pro intramuskulární podání;
 • Ampicilin je polosyntetické antibiotikum používané proti infekčním
 • onemocnění;
 • Timalin - roztok pro intramuskulární injekci;
 • Zincteral - lék k nasycení těla zinkem;
 • Imunální látka je imunostimulační léčivo.

Zvláště pečlivě musíte být léčeni během těhotenství, aby léky neovlivňovaly dítě. Také po porodu by měly být pečlivě vybírány léky, protože mnoho látek proniká do mateřského mléka.

Porucha čichu a deformace chuti jsou vážnými příznaky, které svědčí o poruše těla. Velmi často, s včasným přístupem k lékaři, dochází k plnému uzdravení po nemoci. Včasná léčba zvyšuje šance na zotavení a návrat normálního fungování smyslů. Nepište na fóra a hledejte kouzelné nástroje na internetu. V každém případě se léčba liší v závislosti na příčině. Máte-li podezření na poškození sluchu a / nebo chuť, obraťte se na odborníka a uveďte své stížnosti v plném rozsahu.

Co dělat - ztracený pach a chuť: lék, chirurgické a lidové ošetření

Pacienti nejsou diagnostikováni s onemocněním, která jsou doprovázena ztrátou chuti a vůně. Mnozí mají silný názor, že takové nemoci neohrožují život, a proto není nutné s nimi zacházet. Ve skutečnosti, porucha čichu a chuti může způsobit člověku spoustu nepohodlí, a také naznačují vývoj nebezpečné nemoci v těle. Proto je důležité vědět, jak se chovat, pokud je vůně a chuť pryč, co dělat, aby se patologie odstranila.

Anosmie: symptomy a příčiny

Vlastnosti vývoje patologie

Nejčastěji, když má pacient poruchu chuti a vůně, dochází k porušení schopnosti vnímat pachy a tato patologie se nazývá anosmie. Schopnost člověka rozlišovat mezi chuťovými vjemy je založena na vůni, a proto je při vývoji anosmie pozorován pokles zápachu.

Obvykle se patologický stav receptorů čichových orgánů a cest stává příčinou vývoje anosmie u pacienta. Tento patologický stav se vyvíjí především s progresí různých typů onemocnění v lidském těle.

Nejčastější porušení pachu a podle toho i chuť:

 • pro akutní infekční onemocnění
 • s encefalitidou
 • s naslouchadly neuritis
 • se zhoubným novotvarem mozku
 • se zraněním odlišného charakteru nosu

Kromě toho se může vyskytnout anosmie, pokud dojde k otravě organismu těmito látkami:

V případě, že je pacientovi diagnostikováno trvalé porušení čichu, můžeme v tomto případě hovořit o přítomnosti polypů, nádorů nebo zakřivení nosní přepážky v těle. S výrazným porušením čichového procesu odborníci říkají o vývoji takových onemocnění, jako je hyperosmie.

S rozvojem takového patologického procesu v lidském těle je důležité správně diagnostikovat, protože anosmie a hyperosmie se vyvíjejí zcela z různých důvodů a ovlivňují různé orgány a tkáně.

Pro diagnózu je předepsáno důkladné vyšetření pacienta, protože anosmie v lidském těle se může z různých důvodů vyvinout. V některých případech může pokles čichu signalizovat rozvoj smrtící nemoci a také neškodné obtíže.

Anosmie se často vyvíjí po nachlazení, polypy nebo patologickém stavu nosní přepážky. Porušení čichu v tomto případě nastává v důsledku vzniku překážky mechanické povahy, která způsobuje porušení toku chuti do čichové oblasti.

Typy onemocnění

Lékařská praxe ukazuje, že takové onemocnění v lidském těle může nastat ve dvou formách. Vrozená patologie se vyvíjí v případě, že dochází k nedostatečnému rozvoji čichového traktu nebo k jejich úplné absenci. Kromě toho se tato anosmie nejčastěji vyvíjí se současnými malformacemi.

Vrozená forma patologie se nejčastěji vyvíjí v přítomnosti vrozených vad nosu a problémů ve vývoji kostry obličeje. Tato patologie může být jak periferní, tak centrální.

Anosmie centrálního původu se vyvíjí v důsledku poškození centrálního nervového systému organického charakteru, mezi nimiž jsou nejčastěji zjištěny:

 • formace jiné povahy v mozku
 • rozptýlená encefalomyelitida
 • patologie oběhového systému
 • zranění a poškození tepen
 • meningitida
 • traumatické poranění mozku

U tohoto typu nemoci není pacient ovlivněn schopností vnímat pachy, ale nedokáže je odlišit. Takový patologický stav však nelze vyléčit, ale po určité době, kdy je určen příčinou takového porušení, se může zotavit sám.

Jediný typ olfaktorické patologie, který může být vyléčen později, je periferní anosmie.

Nezávisle, po určité době, funkční poškození čichu, které se obvykle vyvíjí po:

 • chřipka
 • Oinitů alergické povahy
 • akutní respirační onemocnění
 • nervosa

Anosmie, doprovázená porušením čichového procesu, a tedy i chuti, je onemocnění, které může vyžadovat speciální léčbu a může zmizet samo o sobě. Z tohoto důvodu, když se objeví příznaky tohoto onemocnění, doporučuje se, abyste se poradili s odborníkem o stavu a potřebě léčby.

Diagnostika

Pro správné stanovení diagnózy a předepsání účinné terapie je důležité, aby specialista učinil diagnózu, která pomůže identifikovat příčinu takového patologického stavu těla. Pro identifikaci schopnosti pacienta určit vůně a chuť mu specialista nabízí vonné produkty nebo látky, stejně jako něco, co má výraznou chuť.

V případě, že příčina poklesu chuti a zápachu není známa, je obvykle pečlivě vyšetření nosní dutiny na přítomnost různých onemocnění a poranění obvykle jmenováno.

Kromě toho bude odborník jmenovat provedení studie nervů v lebeční oblasti a horních dýchacích cest.

V těžkých případech jsou pro vyšetření pacienta použity následující diagnostické metody:

 • počítačová tomografie - tento postup umožňuje detekovat přítomnost nádorů jiné povahy a zlomenin nosní dutiny
 • zobrazení magnetické rezonance mozku

Pokud zjistíte příčinu, která způsobila, že pacient cítil vůni a chuť, specialista předepíše nezbytnou léčbu.

Vlastnosti eliminují patologii

Způsoby léčby anosmie

Je nutné začít léčit porušení pachu a chuti až po zjištění příčiny, která způsobila takový patologický stav lidského těla. Účel tohoto nebo toho, že terapie je určena typem onemocnění, které způsobilo rozvoj anosmie, jakož i individuálních charakteristik pacienta.

V případě, že dojde k porušení pachu a chuti v důsledku progrese rýmy bakteriálního původu nebo sinusitidy v těle pacienta, je patologie léčena následujícími metodami:

 1. užívání antibakteriálních a protizánětlivých léčiv
 2. protizánětlivá a systémová činidla
 3. lokálních antialergických léků

Použití antialergických léků pomáhá snížit otoky sliznice nosní dutiny a obnovit dýchání.

V případě, že vývoj anosmie v lidském těle vyvolal rýmu alergického původu, v tomto případě specialista předepíše následující terapii:

 1. užívání antihistaminik
 2. jmenování kortikosteroidních hormonů, které mají nejsilnější protizánětlivý účinek na tělo

Často se v důsledku tvorby polypů v nosní dutině vyvíjejí olfaktorické patologie a jedinou účinnou metodou k odstranění patologie v takovém případě je chirurgický zákrok. Tento způsob léčby se také používá, pokud se anosmie vyvíjí v důsledku výskytu zhoubných nádorů v nosní dutině.

Více informací o anosmii naleznete ve videu.

V tomto případě nemusí stačit pouze chirurgický zákrok a specialista předepíše pacientovi, aby podstoupil další procedury, jako jsou:

 • ozáření
 • chemoterapii

S progresí onkologických onemocnění v lidském těle však provádění radikální léčby nevede vždy k pozitivním výsledkům, proto se předepisuje pouze symptomatická léčba.

Bohužel, v pokročilém stádiu nemoci je obnovení čichu téměř nemožné.

Pokud je olfaktorický proces narušen v důsledku zakřivení nosní přepážky, léčba zahrnuje provedení chirurgického zákroku, ve kterém ji odborník vyrovná. Mnoho lékařů tvrdí, že léky na bázi zinku a vitaminu A mají dobrý účinek při léčbě anosmie, nedostatečné udržování těchto léků v těle může způsobit zhoršení a zhoršení čichu a degeneraci epitelu.

Lidová léčba

Ošetření anosmie tradičními metodami

Často pacienti odmítají léčit anosmii s použitím drog a dávají přednost tradiční medicíně. Pro dosažení pozitivního výsledku je nutné tuto léčbu provést po konzultaci s odborníkem a nejlépe ji kombinovat s terapií předepsanou odborníkem.

Tam jsou některé recepty tradiční medicíny, jejichž použití může urychlit proces obnovení vůně: t

 1. Mentol olej se osvědčil, několik kapek, které mohou být instilled do nosu a mazané whisky.
 2. Propolis, který se používá pro přípravu speciálních léčiv, může urychlit obnovu čichu. K tomu se v malé nádobě smísí 5 gramů propolisu, 15 ml rostlinného oleje a 15 gramů másla. Všechny složky by měly být důkladně promíchány, aby se získala homogenní hmota, kterou lze později použít k namáčení bavlněných tamponů. Tampony namočené v takovém roztoku se doporučuje umístit do nozder po dobu 15–20 minut alespoň dvakrát denně.
 3. Mytí nosní dutiny roztokem slané vody je považováno za cenově dostupný a účinný prostředek tradiční medicíny. Pro jeho přípravu je nutné důkladně promíchat 5 g soli ve sklenici teplé vody a výsledný roztok lze použít k opláchnutí nosu. Pro zvýšení účinku připraveného roztoku slané vody můžete přidat několik kapek jódu.

Ztráta pachu nepředstavuje vážné ohrožení života pacienta, neznamená to však, že byste mu neměli věnovat pozornost. S rozvojem takové patologie byste se měli poradit s odborníkem, který vám pomůže zjistit příčinu tohoto patologického stavu a v případě potřeby zvolit účinnou terapii.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak vrátit pocit chutí a vůně při nachlazení?

Mnozí z nich jsou konfrontováni s fenoménem, ​​kdy schopnost vnímat pachy a chutě se výrazně snižuje nebo zcela mizí.

Pro ty, kteří nejsou s takovým stavem obeznámeni, se to může jevit jako málo důležité. Ve skutečnosti však ztráta chuti a vůně život velmi ztěžuje, je vybledlá, svěží, což výrazně ovlivňuje emocionální stav.

Mechanismus vnímání vůní a chutí

Každý z nás vnímá pachy citlivých buněk, které jsou v sliznici v hloubkách nosní dutiny. Prostřednictvím nervových kanálů jde signál do mozku, který informace zpracovává.

Chuťové receptory jsou umístěny v ústech. Slaná, kyselá, sladká nebo hořká je vnímána zvláštními papilemi jazyka. Každá skupina zaujímá svou vlastní zónu a je zodpovědná za vnímání určité chuti. Všechny chuťové vjemy jsou také analyzovány mozkem.

Ztráta pachu v jazyce lékařů - anosmie. Pokud člověk přestal vnímat chutí, nazývá se to avgesie.

Nervová vlákna obou analyzátorů jsou úzce spjata. Chybějící čich často vede ke změně chuti, známé pokrmy jsou vnímány nedostatečně, protože zdá se nám, že jídlo nemá obvyklou chuť. Ale ve skutečnosti nejsme schopni zachytit chuť pokrmu.

Nejčastější příčiny poruch chutí a čichového vnímání

Nejběžnějším důvodem, proč přestáváme vnímat pachy a chuť jídla, je zima, ale nemusí to být jediný viník. Je velmi důležité včas určit původ symptomů, aby se předepsala správná léčba.

Akutní zánět, otok a akumulace hlenu se vyskytují, když běžné nachlazení způsobuje rozvoj patogenní flóry, která je vždy přítomna v těle, nebo viry a bakterie vstupují do těla. Při výskytu nepříznivých stavů, celkového oslabení imunity se patogeny rychle množí. Nosní dutiny, bojující s infekcí, produkují hlen, který je určen k boji proti hlubšímu zavedení patogenů.

Ztráta vůně a neschopnost užívat si jídla mohou mít několik důvodů:

 1. dysfunkce svalů pracujících ve stěnách cév nosu. Tento účinek je pozorován u těch, kteří zneužívají kapky z nachlazení. Nemají terapeutický účinek, ale ovlivňují pouze symptomy, takže se nedoporučují déle než 5 dnů. Po této době začnou prostředky vazokonstrikčního působení negativně ovlivňovat stav sliznice, v důsledku čehož jsou naše čichové schopnosti narušeny;
 2. alergie. To způsobuje těžké otok a těžké propuštění z nosu, což vede ke ztrátě vůně;
 3. kontakt s dráždivými látkami. V roli provokatérů mohou jednat některé látky nebo dokonce produkty. Po kontaktu s česnekem nebo octem můžete ztratit čich nebo chuť. Čichová dysfunkce se často vyskytuje při použití chemických detergentů s pronikavým zápachem. Práce s receptory nosní sliznice je také narušena, když na ně narazí cigaretový kouř;
 4. hormonální selhání. Vnímání chuti a vůně se někdy mění během menstruace nebo těhotenství, přičemž se užívají perorální antikoncepce. Tyto změny jsou dočasné a obvykle probíhají samy;
  vrozené a získané anatomické vady. To by mělo zahrnovat polypy, adenoidy, různé záněty, individuální strukturní rysy nosní přepážky. Některé z těchto problémů může vyřešit chirurgický zákrok;
 5. mechanické poškození. Vznikají nejen v důsledku rozsáhlého zranění, ale také v důsledku účinků malých částic: kovových nebo dřevěných hoblin, prachu atd.;
 6. věkové změny;
 7. Poruchy CNS.

Ztráta pocitu nervových poruch

Má několik stupňů:

 • úplná ztráta citlivosti (anosmie);
 • iluzorní vnímání okolních vůní (kakosmie);
 • částečné vnímání, zachycení pouze silných pachů (hyposmie);
 • vysoce akutní čich (hyperosmie).

Všechny problémy spojené s čichem jsou obvykle způsobeny příčinami, které lze připsat dvěma skupinám: periferním a centrálním. Pro první skupinu příčin jsou patologie, které se vyskytují v nosní dutině. Ty jsou důsledky narušení mozku, stejně jako čichového nervu pod vlivem různých onemocnění nebo věku.

Ztráta chuti a vůně po nachlazení nebo z jiných důvodů může vést ke stavu apatie nebo zvýšené podrážděnosti. Mnozí se uchylují k symptomatické léčbě.

Aby se však účinně bojovalo za obnovení citlivosti a normalizace receptorů nosní dutiny a úst, je třeba dodržovat lékařská doporučení. Pouze lékař může s přesností určit, proč vůně a chuť zmizely, dát správné rady, jak je obnovit.

Zvláště musíte být opatrní, pokud ztráta citlivosti není nemocná zimou. Možná budete potřebovat pomoc neurologa k diagnostice pravděpodobných patologických stavů mozku nebo jiných závažných onemocnění.

Metody řešení ztráty citlivosti

O tom, jak vrátit pocit chuti a vůně, když máte nachlazení, ošetřující lékař ví nejlépe.

Někdy je nutné provést speciální test, který má určit, jak je pacient správný, říkat: „Necítím chuť jídla...“ nebo „Čuch už nezmizel...“ Test je, že pacient je zase nabídnut inhalovat obsah lahviček, které obsahují silně vonící látky. Obvykle se nalije roztok octa, tinktury valeriánu, amoniaku.

Doma, v experimentu, můžete použít ty kapaliny a produkty, které jsou na ruce: alkohol, parfém nebo ředidlo barvy, zápalnou shodu. Pokud každý další pach pacienta stále není schopen cítit, pak můžeme dojít k závěru, že má problém.

Chcete-li pochopit, jak obnovit čich a schopnost vychutnat si jídlo, budete potřebovat specializovaného otolaryngologa.

Tradiční léčba

Pokud lékař zjistí, že příčinou těžkého sliznice je zima, sinusitida, infekce virovými infekcemi a alergie, jsou předepsány vazokonstrikční prostředky. Ve 3. až 5. den po aplikaci vhodných kapek nebo spreje se obvykle projeví výrazná úleva od nosního dýchání. Časem si pacient všimne, že jeho čich se postupně zotavuje.

Ve většině případů dochází k výtoku způsobenému virovou infekcí. Dobře reaguje na symptomatickou léčbu. Pacientovi je ukázán bohatý teplý nápoj, zavedení fyziologického roztoku a antivirotik.

Pokud se bakteriální infekce stala příčinou onemocnění, pak antibiotika bude nutné zde.Z běžného nachlazení alergické povahy se zbavit antihistaminik.

Všechny výše uvedené metody eliminují příčinu onemocnění. Ale jak vrátit vůni a chuť, když je nos naplněn? Dýchací orgán je nutné očistit od nahromaděného hustého hlenu.

K tomu bude hotový výrobek nebo nejjednodušší solný roztok, který se dá snadno vyrobit doma. Vezměte 1 lžičku. sůl (nejlépe moře), promíchejte v teplé vařené vodě (1 šálek). Bude také vyžadovat injekční stříkačku. Výsledný filtrovaný roztok se tam shromáždí a dvě nozdry se střídají nad dřezem, takže voda vstupuje do jedné nosní dírky a vylévá z druhé. Doporučuje se provádět postup 2-3 krát denně.

Jak zmírnit stav

Jaké metody lze ještě uchýlit k tomu, co dělat, aby se zmírnil stav pacienta? Zobrazeno:

 • Teplá sprcha. Nosní průchody se dobře čistí pod vlivem páry. Po sprše, musíte zabalit dobře, jít do postele.
 • Zvlhčování vzduchu. Snažte se udržet vlhkost místnosti v rozmezí 60-65%. K tomu můžete zavěsit mokrý hadřík na parní topnou baterii nebo použít zvlhčovač zakoupený v obchodě.
 • Spousta teplé tekutiny. Vhodné čaje, kompoty, ovocné nápoje, ne příliš bohatá kuřecí vývar.
 • Fyzikální terapie, laserová terapie, magnetoterapie. Pomoc při inhalaci pomocí léků obsahujících hydrokortison.
 • Použití imunomodulačních činidel.
 • Dobrou pomocí je masáž a dechová cvičení.

Jak obnovit ztracenou chuť? Nejlepší odpověď na tuto otázku můžete získat od specialisty. Lékaři obvykle předepisují léky obsahující erytromycin, pokud je zjištěna bakteriální nebo virová povaha onemocnění, jakož i přípravky umělých slin při jeho nedostatku.

Lidové léky

Výhodou tradiční medicíny je, že používá pouze přírodní látky. Tyto recepty mohou být také použity k léčbě. Zde jsou nejjednodušší:

 • Inhalace. Do sklenice vroucí vody přidejte 10 kapek citronové šťávy a jeden z éterických olejů: máta peprná, levandule, jedle nebo eukalyptu. Léčba trvá 5 až 10 dnů, provádí se jednou za den. Velmi populární jsou také vdechování horkých brambor, heřmánku, šalvějových odvarů.
 • Kapky oleje. Obvykle se používá mentol a kafrový olej ve stejném poměru nebo bazalkový olej.
 • Turunda. 2krát denně se bavlněné tampony namočené v másle a rostlinném oleji umístí do stejných částí plus třikrát méně propolisu do nosních průchodů.
 • Kapky. Na bázi medu a řepné šťávy (1: 3), broskvového oleje, mumie (10: 1).
 • Zahřívání Pouze v případě, že lékař, který určil příčinu nemoci to nezakazuje, protože zahřívání není vždy užitečné.
 • Balzám "Hvězda". Doporučuje se mazání určitých bodů.

Chcete-li obnovit chuť, použijte také:

 • Bylinná inhalace.
 • Pití Dobré mléko pomáhá s medem.
 • Česnek odvar. 200 ml vody se vaří, 4 stroužky česneku se vaří po dobu 2-3 minut, mírně osolené a opilé horké.

Netrpěliví pacienti často kladou otázku: "Jak rychle se mohu zotavit, když znovu cítím všechny pachy a chutí?" Lékař na tyto otázky nikdy nebude schopen odpovědět. Jak dlouho bude trvat, než se člověk vrátí do normálu, závisí na individuálních vlastnostech každého z nich.

Prevence

Prevence pomůže předcházet problémům. Aby se lékař neptal na to, proč smrdí vůně nebo pocit chuti, měli byste včas léčit onemocnění nosohltanu, v případě chronické rýmy nezanedbávejte hygienické postupy.

A následujte tradiční rady o zdravých jídlech, zbavení se špatných návyků, chůze a tělesné výchovy pod širým nebem. Vždy je lepší zabránit výskytu nemoci než dlouhodobě léčit.