Propolis: léčivé vlastnosti a kontraindikace pro děti

Propolis je gumovitá látka, kterou včely produkují. Přírodní produkt obsahuje mnoho užitečných látek a má jedinečné vlastnosti. "Včelí lepidlo" se používá k léčbě mnoha onemocnění.

Mnoho rodičů se zajímá o otázku, zda je možné propolisu dát dětem. Podle lékařů mohou včelí produkty způsobit alergie, proto by měly být používány s opatrností. Dozvíte se více o vlastnostech používání propolisu pro děti.

Bee Glue Základy

Před použitím propolisu je nutné studovat jeho léčivé vlastnosti a kontraindikace. Vypadá to jako pryskyřičná látka zeleného nebo hnědého odstínu. Včely ji používají k dezinfekci úlů a utěsnění mezer v zásobníku.

Produkt včelařství pomáhá v boji s různými chorobami a to vše díky složkám, které tvoří jeho složení:

 • vosk;
 • éterické oleje;
 • pryskyřice;
 • perga (pyl);
 • minerály (K, S, F, Mn, Se, Cl, atd.);
 • vitaminy (retinol, tokoferol, prvky skupiny B);
 • kyselina ferulová a kofeinová.

Přítomnost léčivých látek ve složení včelího lepidla vysvětluje jeho výrazný terapeutický účinek. Extrakt z propolisu eliminuje zánět, ničí viry, houby, dezinfikuje poškozené místo, urychluje hojení ran. Kromě toho tento nástroj zmírňuje bolest, zvyšuje obranyschopnost těla.

Léky s lepidlem včela se podávají dítěti s nachlazením, zánětem uší, zubním onemocněním, poškozením integrity kůže atd. Pokud jsou dodržena určitá pravidla, léčivé látky jsou povoleny ošetřující matce a těhotné ženě. Alkohol tinktura je považována za nejúčinnější, ale často se používají léky s propolisem ve vodě nebo v oleji.

Včelí lepidlo obnovuje nervový systém, zmírňuje bolest, normalizuje krevní oběh, odstraňuje kukuřice, popáleniny. Včelařský produkt se používá k normalizaci práce zažívacích orgánů, urychlení hojení vředů, ran a léčbě nemocí ústní dutiny (drozd, stomatitida). Kromě toho, pokud se látka používá interně, pomáhá při porážce onemocnění gastrointestinálního traktu (hepatitida, kolitida, enteritida atd.). Ženy používají propolis k léčení erozí na děloze.

Použití a dávkování propolisu pro děti

Propolisová tinktura pro děti se připravuje přidáním alkoholu, vody nebo oleje. Nejoblíbenější nástroj pro alkohol. Léčivo je charakterizováno koncentrací alkoholu ve směsi: tinktura 20% se používá u dospělých a 10% u mladších pacientů.

Propolisovou tinkturu si můžete koupit v lékárně nebo si ji vyrobit sami. Za tímto účelem se 10 g produktu nalije do skleněné nádoby 100 g alkoholu, poté se uzavře a nechá se stát 10 dnů na tmavém místě. Nádoba by se měla denně třepat, aby se produkt rychleji rozpustil. Poté se terapeutická tekutina filtruje přes několik vrstev gázy. Lék je zakryt víčkem, uložen do chladničky, kde by měl být skladován po dobu 5 let.

Při přípravě vodné tinktury se používá voda a propolis ve stejném poměru (10 g lepidla na 100 ml kapaliny). Než naplníte, surová voda se zahřeje na 50 ° C, trvá 24 hodin. Aplikujte výrobky založené na propolisu pouze ze zdravotních důvodů.

Podle návodu k použití závisí dávkování léku na věku pacienta. Zpravidla 1 kapka peněz připadá na každý rok života dítěte. To znamená, že je-li dítě 1 rok staré, pak mu může být dána 1 kapka tinktury, pokud 3 roky, pak matka mu 3 kapky, vhodná dávka pro 5-letého dítěte je 5 kapek.

Pokud si rodiče přejí užívat propolis pro imunitu nebo pro léčbu nemocí u dítěte, pak lékaři doporučují dát mu med první. Pokud na tento produkt není negativní reakce, přepněte na propolis. Před použitím včelího lepidla otestujte alergie. K tomu použijte tinkturu na zápěstí nebo loket. Pokud se po 24 hodinách alergie neprojeví (zarudnutí, svědění), použijte přípravek podle návodu.

Lékaři doporučují začít s minimální dávkou, je-li pacient 3 roky starý, pak mu dejte 1 kapku tinktury. Druhý den zvýšíte dávku na 2 kapky v nepřítomnosti negativní reakce, přepnete na 3 kapky terapeutického činidla.

Propolis při různých onemocněních

Vdechnutí propolisu se používá ke zvýšení obranyschopnosti těla, odstranění zánětlivého procesu dýchacích cest, zkapalnění hlenu. Kromě toho se inhalace provádí rýmou, suchým kašlem, zánětem dutin (sinusitida, sinusitida atd.). Tento postup se doporučuje v intervalech 2 - 3 hodiny.

Vdechování se provádí čistým propolisem, 3 g látky se rozdrtí, zahřeje ve vodní lázni a naplní se 1 šálkem vařené vody. Aplikace je poměrně jednoduchá: dítě nakloní hlavu nad nádobu a vdechuje páry. Mnohonásobnost využití prostředků - od 4 do 6 krát za 24 hodin po dobu 10 dnů.

Pokud je v lékárničce nebulizátor, pak se do nádrže nalije voda nebo alkoholová tinktura a vdechuje se pára. Malé částice roztoku pronikají do hlubších vrstev sliznice, vylučují zánět a urychlují regeneraci. Infuze se zředí fyziologickým roztokem v poměru 1:20. Páry dýchají dvakrát denně po dobu 15 dnů. Nástroj je tedy používán pro kojení.

Popolis tinktura s kašlem mléko je také populární lék. Aby se vařilo 1 litr mléka, přidejte 50 g lepidla na včelí směs, promíchejte a přefiltrujte. Lék užívají děti perorálně 50 až 75 ml 3 až 5krát denně.

Propolis od běžného nachlazení k dětem se používá perorálně nebo je ošetřován tinkturou nosu. Infuze alkoholu zředěná vodou nebo mlékem a třikrát denně. Propolis v nosu v tekuté formě je předem smíchán s fyziologickým roztokem v poměru 1:10 a ošetřené sliznici. Množství procedury - 2 krát za 24 hodin.

Když otitis ušní dutina vdechla 2 kapky tinktury třikrát denně. Pro léčbu anginy pectoris nebo faryngeálního zánětu tonzily se po dobu 7-14 dnů působí vodným extraktem. Stejným způsobem používejte nástroj k zánětu ucha ženy během kojení. Pro onemocnění ústní dutiny (stomatitida, zánět dásní, bolení zubů) použijte oplach. Za tímto účelem se 15 ml infuze zředí ve 100 - 200 ml vody. Vypláchněte ústa teplým lékem 4 až 5krát po dobu 5-7 dnů.

Aby se odstranily rány nebo odřeniny, poškozené oblasti se otírají vatou namočenou v infuzi 1 až 3krát za 24 hodin. Pro léčbu kožních onemocnění aplikujte mast s propolisem, vazelínou a glycerinem. A rektální čípky založené na pomoci lepidla včel s análními trhlinami a hemoroidy u dítěte.

Zvláštní pokyny

Propolisová tinktura pro děti (orální podání) je kontraindikována, pokud je alergická na látky obsažené v jejím složení. Toto omezení se týká pacientů, kteří nedosáhli věku 3 let, žen během laktace a během těhotenství. Při aplikaci topicky s včelí lepidlo léky jsou bezpečné. Před použitím přípravků s propolisem pro léčbu dětí je nutné konzultovat pediatra a provést test alergie. Přípravek se může používat jako součást komplexní terapie.

Léky na bázi propolisu jsou tedy účinné při léčbě a prevenci mnoha onemocnění. Po souhlasu lékaře dejte dítěti nápravu v minimální dávce a sledujte jeho stav. Pokud po 24 hodinách nebyly žádné negativní reakce, pak postupně zvyšujte dávkování. Pokud se objeví alergie, zlikvidujte léky na bázi propolisu a kontaktujte svého lékaře.

Léčba nachlazení a kašle s propolisem

Použití propolisu je univerzální. Být nejsilnějším baktericidním činidlem, má komplexní účinek na tělo. Zvláště často se jedná o sezónní pokles imunity. To se projevuje různými způsoby, ale nejčastěji formou zimy. V tomto případě jsou všechny jeho příznaky snadno odstraněny. Pomáhá propolis kašli, bolesti a podráždění v krku, z nachlazení a dokonce i sinusitidy.

Použijte jej v jiné formě:

 • propolis pro bolest v krku v čisté formě. Opláchněte vodou nebo alkoholickými extrakty, zřeďte extrakty mléka a nápojů;
 • propolisová tinktura pro antritidu je známý lék, který se používá jak uvnitř, tak i venku, nasycuje ho připravenými obklady, aplikacemi, turundami;
 • propolis z hlavy studený dobře pomáhá ve formě masti nebo oleje. Takový koncentrát se impregnuje aplikacemi nebo turundami a vloží se do každé nosní dírky nebo se vštípne do nosu;
 • inhalace s propolisem vyčistí plíce a přináší očekávanou úlevu od silného suchého nebo křečovitého kašle.

Užitečné vlastnosti

Velký biologický potenciál včelího lepidla není omezen na baktericidní vlastnosti. Má skvělou práci s:

 • lokální anestézie;
 • zánětlivé procesy;
 • hojení a regenerace tkání.

Kromě toho, silný imunomodulátor, to pomůže vyrovnat se se slabostí a vyčerpáním těla, které doprovázejí projevy nachlazení.
Propolisová tinktura se zimou skutečně potencuje působení antibiotik: účinek jejich kombinovaného užívání je mnohem silnější.

Užitečné vlastnosti propolisu

Použití

Včelí lepidlo je koncentrované činidlo a dávkování přípravků na něm závisí na procentech účinné látky v nich.

Kašel

Snad jedním z nejtěžších projevů nachlazení je kašel. Suché, křečovité, mokré. To může trvat několik týdnů, i když nemoc prošla. Proto se doporučuje používat kašel propolis v nejkoncentrovanější formě, která zajistí maximální účinek aplikace.

 • 30% (voda nebo alkohol - nezáleží) propolisová tinktura kašle - to je nejvýkonnější extrakt, který se používá při inhalaci. K tomu se ředí v poměru 1 - 2 lžíce na 1 litr vroucí vody. Zvláště účinný při bronchitidě;
 • 10 - 20% alkoholu extrahovaného propolisu s mlékem pro kašel je nejčastějším interním prostředkem léčby dospělých a dětí. Dospělí se doporučuje, aby si to v lžičku na šálek teplého mléka dvakrát denně, a pro děti - v kapkách (v závislosti na věku dítěte, jeden za rok);
 • kašel propolis také pomůže v jeho čisté formě, pokud budete žvýkat denně, 1-5 gramů na prázdný žaludek. Upozorňujeme, že se nejedná o doporučení pro děti.

Zánět hrdla

Bolesti v krku, které jsou často důsledkem podchlazení a doprovázejí nachlazení, stejně jako kašel není nejpříjemnějším příznakem. Nemůžete běžet, jinak jednoduchý chlad bude mít za následek komplikace bolesti v krku, angíny, faryngitidy.

Jak léčit hrdlo propolis, známý pro několik tisíc let. K tomu můžete:

 • žvýkat je v čisté formě 1-5 g, pro pohodlí, pre-stop s voskem. Musíte začít od 10-15 minut a přivést tento čas na několik hodin. Někteří léčitelé doporučují vzít si včela lepidlo na tvář v noci. Pak nejen bolest v krku, ale také stomatitida není hrozné, hlavní věc není, aby se to později spolklo;
 • neméně efektivní způsob kloktání s propolisovou tinkturou. Nezáleží na koncentraci. Počet procedur během dne je důležitý: nejméně 5krát. Polévková lžíce tinktury pro toto ředil v hrnek teplé vody a opatrně opláchnout ústa a krk.

S chladem

Pokud mast s včelím lepidlem aplikovaná na vnitřní povrch nosu nefungovala a začala se zima, pak nepříjemné příznaky rýmy dobře reagují na léčbu.

Propolis pro rýmu je dobré použít v několika formách:

 • impregnujte aplikátory nebo turundy změkčeným olejem a tukovým extraktem a inkubujte v každé nozdry několik minut, postačují 2-3 postupy denně;
 • tření základny nosu a nosu mastí nebo olejem;
 • olej se vnikne do nosu několikrát v závislosti na intenzitě běžného nachlazení.

Je důležité nepoužívat koncentrované přípravky. Pokud je účinná látka více než 10%, existuje riziko pálení nosní sliznice.

Propolis za studena

Při sinusitidě

Pokud není zima ošetřena, může slabá imunita vynechat vliv bakterií zvenčí. Nejčastěji se tyto komplikace projevují ve formě zánětu dutin čelistní, které se velmi obtížně léčí a zůstávají v chronické formě. Proto je důležité neprodleně přijmout nejúčinnější opatření, včetně lepidla včel.

Léčba sinusitidy propolisem nebude úplnou náhradou za léčbu antibiotiky. Nicméně, vzhledem k tomu, že vlastnost včelového lepidla potencuje jejich působení, kombinované použití pomůže násobit účinek, pokud současně:

 • pít vodu nebo alkoholický extrakt;
 • aplikovat vnější obklady a brusné masti;
 • roztok oleje.

Vaření

Propolis v léčbě nachlazení - jeden z nejdostupnějších prostředků. Vyžaduje však extrakci. Není vždy doporučeno používat čistě koncentrované včelí lepidlo pro dospělé, silné lidi a pro děti a těhotné ženy je lepší se jich zdržet.

Můžete si udělat extrakt doma. Všechny komponenty jsou k dispozici a proces nezpůsobí potíže. Pouze ty, které potřebujete, je třeba zvolit nejvhodnější základ: alkohol, olej, tuky nebo vazelínu a vypočítat přijatelnou koncentraci: stačí si uvědomit, že pokud si vezmete 1 díl lepidla na včely a 9 dílů jakékoliv báze, poskytne 10% účinné látky v přípravku. léčiva.

Extrakční recepty jsou velmi podobné.

Základ se zahřívá ve vodní lázni. Alkohol je až 60 stupňů, olejové a tukové složky až 80 stupňů. Potom zalijeme prášek purifikovaného propolisu a inkubujeme 30-40 minut při stálé teplotě za stálého míchání. Poté se alkoholický extrakt nejprve nechá vychladnout a olej a tuk se okamžitě přefiltrují.

Hotové výrobky jsou baleny do vzduchotěsných nádob z tmavého skla a používají se k určenému účelu.

Upozornění

Jistě, lákavé vyhlídky na vyléčení s propolisem zima a podobné nemoci s ním: rýma, bolest v krku, kašel a samozřejmě léčba sinusitidy propolisem vypadá mnohem příjemněji než vysilující antibiotikum. Je však třeba mít na paměti: léky na léčbu mají mírný účinek a mají také kontraindikace. Jejich nekontrolovatelné používání může ztratit spoustu drahocenného času, nesprávně určovat diagnózu.

Proto nejprve musíte konzultovat s lékařem: pouze on bude diagnostikovat, dohodnout se na možnosti užívání propolisu na nachlazení a předepsat hlavní léčbu.

Kromě toho, ujistěte se, že pro kontrolu alergie: jinak léčba bude mít za následek skutečné problémy ve formě edému, hyperémie a svědění.

Mnoho antibiotik není k dispozici těhotným a kojícím ženám, nicméně propolis pro ně není nejlepší cestou, protože jejich účinek může mít vliv na dítě. Až do vrozené alergie.

Bohatý přírodní koncentrát, který včely využívají k dezinfekčním účelům, nemá pro lidský organismus menší potenciál jako baktericidní, imunomodulační a protizánětlivý prostředek. Vynikající anestetický efekt navíc odůvodňuje význam propolisu pro nachlazení a všechny jeho projevy.

Když děti mohou dostat propolis: léčivé vlastnosti, kontraindikace a způsoby použití

Propolis se objevuje díky tvrdé práci včel. Hmyz shromažďuje pryskyřice z pupenů stromů a keřů, míchá se s enzymy a ředí se voskem a pylem. Barva může být různá: od žlutozelené po jasně oranžovou. Záleží na typu výchozích surovin. Propolis je dán dětem jako přírodní antibiotikum. Zabíjí viry a bakterie v těle, posiluje imunitní systém a používá se k léčbě mnoha nemocí (pokud neexistují žádné alergie a jiné kontraindikace).

Léčivé vlastnosti propolisu pro děti

Propolis má velké množství užitečných vlastností. Některé z nich jsou:

 • posiluje imunitní systém;
 • ničí viry a bakterie;
 • eliminuje úzkost, nespavost;
 • snižuje zánětlivé procesy;
 • zpomaluje tvorbu rakovinných buněk;
 • má anestetické a protizánětlivé vlastnosti;
 • snižuje cholesterol;
 • odstraňuje toxiny z těla;
 • normalizuje střevní mikroflóru;
 • urychluje hojení ran;
 • snižuje příznaky otravy.
Med s propolisem lze použít při komplexní léčbě různých onemocnění

Typy propolisových tinktur

Terapeutický účinek propolisu se dosahuje pouze v procesu resorpce, kdy se pryskyřice rozpouští a je absorbována do krve působením enzymů slin. Polknutí celých kousků lepidla je zbytečné - vstupuje do žaludku, nemá pozitivní vliv na tělo. U dětí je proces resorpce omezován tím, že propolis má hořkou chuť. Z tohoto důvodu je mnohem výhodnější používat léčivo ve formě tinktur.

Na vodě

Vodný roztok propolisu se používá k léčbě dětí, těhotných a kojících žen. Skladovatelnost výrobku na tmavém místě není delší než týden při teplotě 18 stupňů. Recept:

 • vložte malé kousky lepidla včely do vody v poměru 1: 2 do malé nádoby;
 • dát do vodní lázně, udržovat hodinu, občas míchat;
 • výsledný roztok se ochladí a nechá se stát asi 6 hodin;
 • odfiltrovat;
 • nalijte do láhve nebo termosky.
Vodní infuze propolis může být snadno připravena sami, hlavní věc je přísně dodržovat pokyny a vzít v úvahu krátkou trvanlivost

Léčivé vlastnosti vodní tinktury:

 • zmírňuje bolest a zánět v bolestech v krku;
 • pomáhá při otitis a konjunktivitidě;
 • redukuje vyrážku pleny (s mastí na bázi glycerinu);
 • ošetřuje rýmu (pokud mícháte roztok s mořskou solí);
 • posiluje imunitní systém;
 • pro inhalaci pro nachlazení.

V oleji

Pro přípravu tinktury v oleji musíte:

 • hotový vodný roztok propolisu se smíchá ve stejném množství s mořským rakytníkem;
 • důkladně promíchejte;
 • nalijte do smaltované nádoby;
 • vložte do vodní lázně, přidržte 60 minut (nevařte);
 • výsledný roztok se ochladí;
 • nalít do tmavé láhve.
Propolisová tinktura s olejem z rakytníku má antibakteriální a analgetické vlastnosti

Termín použití při skladování v chladničce - 10 dní. Používá se pro:

 • léčba popálenin, řezů, vředů neštovic, herpesu;
 • snížení bolesti a svědění;
 • udržení těla při rakovině.

Na mléko

 • mix drceného propolisu s mlékem;
 • dejte do vodní lázně, přiveďte k varu;
 • roztok se vaří 10 minut a roztok se neustále míchá;
 • směs se ochladí;
 • nalijte do nádoby s pevným víkem.

Doba použitelnosti - 5 dnů. Užitečné vlastnosti:

 • pomáhá při léčbě dýchacích orgánů: kašel s bronchitidou, pneumonie;
 • zlepšuje trávicí systém;
 • zklidňuje nervový systém;
 • posiluje imunitní systém.
Propolis s mlékem a medem je účinným lékem na zvýšení imunity, který se doporučuje použít ihned po přípravě.

Opatření a kontraindikace

Děti Propolis by měly být používány s opatrností, protože často způsobují alergie ve formě:

 • kožní vyrážky;
 • zarudnutí;
 • svědění;
 • bolest hlavy;
 • slabost;
 • zvýšení tělesné teploty.

Pokud se objeví jakékoli příznaky, měli byste léčbu ukončit a poradit se s lékařem. Ke snížení rizika alergie je nutné provést test. Kousek propolisu je upevněn na zápěstí dítěte: pokud během dne nejsou pozorovány žádné změny, můžete bezpečně použít lepidlo včel jako terapeutické činidlo.

Aplikace je přípustná bez kontraindikací:

 • alergické reakce;
 • individuální intoleranci.

Metody použití pro děti

Propolisová tinktura pro děti je povolena od prvních měsíců života, ale pouze na lékařský předpis. Je nutné zvolit dávkování léku. Musíte začít s malými dávkami, postupně zvyšovat množství na požadovanou. Mláďata mají možnost propolisové vodní tinktury v poměru 1 kapka na 100 ml vody. Děti starší než jeden rok mohou být inhalovány přidáním odvarů z léčivých bylin, starších než 3 roky - kloktadla.

Pro imunitu

V chladném a chřipkovém období je důležité zvýšit imunitu dítěte, aby se zabránilo vniknutí virů do těla. Včelí lepidlo zabíjí patogeny a má obecně posilující účinek. Pro zlepšení imunity se doporučuje dítěti dvakrát týdně žvýkat propolisové míčky. Můžete také připravit speciální roztok a aplikovat půl lžičky každý den. Pro přípravu potřebujete:

 • 4 lžičky medu smíchané s 1 lžičkou propolisu;
 • roztavit ve vodní lázni;
 • důkladně promíchejte.
Pro posílení imunity je doporučeno dávat dětskému medu s propolisem pravidelně během sezóny virového nachlazení.

Děti od 3 let v mléce přidávají vodu z tinktury z propolisu. Jedna dávka se vypočítá v závislosti na věku dítěte: 1 rok - 1 kapka. Užívejte 2x denně.

S chladem

S roztokem lepidla včel můžete léčit rýmu u dětí od narození. Děti si ráno ráno a večer umyjí nos a potřete tamponem navlhčeným v propolisovém oleji. Pro prodlouženou rýmu je možné nosní dutiny propláchnout propolisovou tinkturou fyziologickým roztokem. Smíchejte je v poměru 1:10. Procedura se provádí dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

Děti od 12 let mohou do zahřátého mléka přidat deset kapek roztoku propolisového alkoholu. Dejte si drink před spaním. Ráno může být pozorováno úlevy z nosní kongesce. Přípustná je také instilace propolisové vody do nosu. Koncentrace by neměla překročit 25%, protože můžete spalovat sliznici nosu.

Při kašli

Při silném kašli a bronchitidě, pokud není zvýšena tělesná teplota, se doporučuje inhalace propolisovou tinkturou. Postup se provádí za použití nebulizéru nebo parní lázně. K tomu přidejte 2 lžíce propolisu a několik kapek alkoholické tinktury do varné nádoby, zakryjte hlavu ručníkem a pár minut vdechujte páru. Po zákroku, kašel změkne, sputum bude snazší vyjít z plic.

Chcete-li zmírnit příznaky kašle, můžete propolis tinkturu na mléko před spaním. Snižuje bolest v krku a snižuje počet útoků.

Propolis pro děti

Propolis, pokud je používán správně, může tělu přinést mnoho výhod. Dospělí mohou zcela bezpečně používat při léčbě různých nemocí a stavů, ale je možné vzít propolis na dítě?

Otázka je nejednoznačná a je nutné ji řešit v každé konkrétní situaci individuálně, lépe spolu s ošetřujícím lékařem - pediatrem. Pokud dítě nemá tendenci k alergiím, lékaři obvykle umožňují použití propolisu s přísným dodržováním přísných pravidel pro dávkování a užívání léku. Ale od určitého věku as velkou opatrností.

Co to je?

Propolis je specifickým produktem včelařství. Také se nazývá včelí lepidlo nebo uzoy.

Včely produkují speciální lepkavou látku, aby ji využily k utěsnění mezer v úlu a k dezinfekci místa, kde mají v úmyslu snášet vejce. Tento lepidlový hmyz se získává z pryskyřičných rostlin, a proto je barva propolisu tak odlišná - od zelené až po tmavě hnědou.

Nikdo přesně neví, co je to propolis. Podle jedné verze je produktem včelího trávení pylu, to znamená výkalů. Podle jiného je to rostlinný produkt, který včely sbírají na pryskyřičných rostlinách a pupenech a jsou pro specifické účely taženy do úlu.

Propolis je svým složením skutečnou přírodní laboratoří. Existuje 16 druhů organických látek, více než 200 sloučenin. Obecně se jedná o pryskyřice, aromatické oleje, vosk, pyl, cukr, vitamíny, aromatické kyseliny. Obsahuje téměř všechny mikroelementy, které jsou vědě známé, stejně jako velké množství aminokyselin a enzymů.

Co se používá

Je unikátní ve svých vlastnostech. Je to silné přírodní antibiotikum, vynikající antivirotikum, silný imunomodulátor, účinné antiseptikum a anestetikum. Propolis je komplex minerálů a vitamínů, které jsou důležité pro rostoucí dětské tělo.

Propolis je široce používán v léčbě onemocnění dýchacího ústrojí, gastrointestinálního traktu, ke zlepšení imunity, s vary, ranami a popáleninami, s onemocněním očí, sluchových orgánů, s hemoroidy a mnoha dalšími problémy.

Užitečné a léčivé vlastnosti tohoto včelího produktu již dlouho oceňují jak tradiční medicína, tak i oficiální medicína.

V lékárnách je propolis prezentován v různých formách - v masti, svíčkách, tinkturách, sprejech. Jsou na něm kapsle a gely. Někteří výrobci zubních past dokládají svou přítomnost ve svých výrobcích.

Aplikace pro děti

Než pochopíte, jaké děti mohou a neměly by být propolisu, je třeba poznamenat, že včelí lepidlo je neuvěřitelně silný alergen, protože obsahuje stovky různých látek! Z tohoto důvodu může způsobit velké škody dětem a jednoletým dětem. Děti mladší než 1 rok jsou kategoricky kontraindikovány.

Pokud je vaše batole náchylné k různým alergickým reakcím, zákaz propolisu pro něj je prodloužen alespoň do nejmenšího věku 3 let. A pak - podle uvážení lékaře.

Pro děti se propolis používá v tinktuře nebo masti a spreji pro místní použití. Kromě toho se tinktura obsahující alkohol nedoporučuje pro děti do 4 let. Pro děti ve věku od 1 do 4 let je tedy k dispozici pouze forma spreje Proposol, masti Propoceum a několik možností použití propolisu bez alkoholu, o nichž budu diskutovat níže.

Kontraindikace

Propolis má několik kontraindikací, že je žádoucí, aby se rodiče dozvěděli dříve, než se rozhodnou dát dítěti tento včelařský produkt:

 • Jakákoliv alergická reakce.
 • Nemoci jater v akutní fázi.

Jak vařit

Alkohol tinktury propolisu lze zakoupit v lékárně. A můžete se vařit doma. Je třeba mít na paměti, že propolis je prakticky nerozpustný ve vodě, ale dokonale rozpustný v alkoholu. Recept na zázračný a univerzální lék je poměrně jednoduchý: na 5 gramů propolisu je třeba užívat 50 ml. lékařský alkohol (70%). Chcete-li, aby složení domácí infuze do lékárny, musí být roztok 10%. Při 10 gramech. Propolis by měl tvořit 100 ml. alkohol.

Propolis musí být jemně rozdrcený, alkoholizovaný a trvat na alkoholu po dobu nejméně 8-10 dní na tmavém místě, denně třepáním uzavřené nádoby. Výsledná kapalina by pak měla být filtrována přes několik vrstev gázy a uložena v chladničce v těsně uzavřené lahvičce. Doba použitelnosti takové drogy je více než 5 let.

Jak se přihlásit

Než dáte dítě propolis, měli byste se ujistit, že dítě dosáhlo požadovaného věku, a že není alergický na jiné včelí produkty. Můžete se mu pokusit dát nějaký med, to je lehčí a jednodušší včela „dar“. Pokud dítě na to nemělo negativní reakci, můžete začít užívat propolis.

Ujistěte se, že test na propolis alergie. K tomu si vezměte vatový tampón, namočte v malém množství propolisové tinktury a namočte ohyb kolena dítěte. Vyhodnocení výsledku vzorku nejlépe za den. Pokud je zarudnutí, svědění, pálení, mírný otok, propolis nelze užívat v žádné formě. Pokud takové projevy neexistují, můžete zkusit lék sám.

Dávkování propolisu by mělo být postupně zvyšováno. Začněte s malými dávkami a postupně zvyšujte až do doby, kdy to bude umožněno věkem.

Dávkování propolisu se vypočítá na základě věku dítěte. Hlavní a neotřesitelné pravidlo: pro každý rok života dítěte pokles o tinkturu. Takže dítě ve věku 5 let s nachlazením dostane pět kapek tinktury lékárny (10%) třikrát denně těsně před jídlem, poté, co se zředí kapkou teplé vody v množství lžičky.

Průběh léčby propolisem může být různý, nejčastěji je to od 5 dnů do 2-3 týdnů, v závislosti na diagnóze, závažnosti onemocnění, zdraví a stavu dítěte.

Jak je propolis používán, je popsán v programu "Na nejdůležitější":

Léčba dětmi propolisu

Lékaři apitherapists doporučují léčbu dětí s propolisem jako profylaktický prostředek pro zánětlivé, infekční nachlazení, dýchací orgány, v léčbě ORL onemocnění, posílení imunitního systému u dětí.

Podstatné jsou dvě vlastnosti propolisu: baktericidní a zvyšuje imunitu.

Propolis má ve svém složení všechny minerály potřebné pro děti k zotavení a prevenci nemocí, takže léčba propolisem dětí je odůvodněna a doporučena lékaři.

Co je to propolis?

Včely sbírají pryskyřičné látky produkované rostlinami jako ochranné látky, používají je k dezinfekci a čištění úlu.

Tyto pryskyřičné látky vylučují pupeny, listy stromů, mladé větve z břízy, topolu, osiky. Obsahují 70% pryskyřičných látek. Tyto látky, zpracované tajemstvím, které produkují slinné žlázy včely, se stávají včelím propolisem.

Propolis se nachází v různých barvách v závislosti na tom, které stromy jsou shromažďovány pryskyřičné látky. Obvykle tmavě zelená, červená, hnědá, nažloutlá šedá, hnědá.

Propolis má v souhrnu velmi účinnou činnost díky všem svým složkám. Základem tohoto produktu je:

 • polyfenoly, aldehydy, alkoholy s nízkou molekulovou hmotností;
 • vosk, který se skládá z mastných rostlinných kyselin, esterů, alkoholů;
 • pryskyřice, esenciální a aromatické oleje;
 • květenství pyl, dřevité enzymy a oleje (aminokyseliny a rostlinné proteiny);
 • cukr, chitony, ketony, laktony, vitamíny, taniny, terpeny, taniny, flavonoidy a další látky;
 • minerály a stopové prvky - sodík, zinek, draslík, hořčík, vápník, fosfor, křemík, cín, fluor a mnoho dalších.

Propolis, který má ve svém složení všechny minerály potřebné pro děti k léčení a prevenci všech nemocí. Léčba dětí s propolisem činí naše děti mnohem odolnější vůči virům a bakteriím.

Léčba dětí s propolisem - příklady

Během nachlazení, bolestí v krku, rýmy u dětí, zánětu středního ucha, úlevy při bronchitidě přišly první metody propolisových kapek.

Používá propolis pro rehabilitaci a prevenci onemocnění dutiny ústní a střevních infekcí.

Léčba dětmi propolisu používanými od starověku. Propolis byl dán od samého narození dítěte, kapal na pupek nebo byl propolis propolis zaveden pro rychlé hojení, chránící před sepse.

Míchali hračky s propolisem, protože je děti vtáhly do úst.

Děti s aktivitou pohybu dostávaly rány, modřiny, řezy, zatímco propolis dezinfikoval a zmírňuje bolest, aniž by způsoboval nepohodlí dítěte, na rozdíl od tinktury jódu a brilantní zelené.

Propolis pro malé děti

Narodilo se dítě a na chudou matku padne tolik starostí, že si někdy nepamatuje, zda něco udělala nebo ne.

Je dobré, když se dítě narodí zdravé, a to nic nebolí, i když je to velmi vzácné, ale pokud něco bolí, co dělat, kde spustit, které léky můžete užívat a které nemohou. Můžete se zbavit některých problémů pomocí léčby propolisem pro děti v kombinaci s jinými lidovými prostředky.

Chcete-li udržet dětskou pokožku v čistotě, neměla plenkovou vyrážku, koupala se v lázni s přídavkem žížalky, a pokud přidáte několik mililitrů vodního extraktu z propolisu nebo vaříme cesnak s propolisem, účinek této lázně se několikrát zvýší. S trochou vody opustí řadu dermatitidy, vyrážky, diatézy. Buďte opatrní, zkontrolujte reakci alergie na pokožku dítěte na propolis.

Zuby jsou řezané, a propolis pomůže zde: rozšířit oteklou gumu s roztokem propolisu k dítěti, dítě přestane plakat, nádor se trochu ztratí. Propolis má protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Každé dvě hodiny je možné nátěr namazat roztokem.

Pro vzrušení v ústech dítěte namažte patra a dásně olivovým olejem s propolisem 5% nebo propolisovým vodným roztokem.

Od plenkové vyrážky, mnoho matek potřísní jejich kůži olejem z rakytníku řešetlákovým svým dětem. Náprava je dobrá, ale pokud se odnesete, můžete spálit jemnou pokožku dítěte. Rakytníkový olej může být střídán s propolisem na mandlový olej 5%. Obecně platí, že je lepší dát plenky na dítě méně často, nechte dítě ležet nahý, kopat nohy a kůže dýchá vzduch. Alternativní plenky s posuvníky.

Léčba dětí s propolisem je účinná, ale je lepší předcházet onemocnění: pro prevenci virových infekcí dejte na pár hodin fumigátor s kusem propolisu, jeho páry zabijí bakterie. I maminka, během tohoto období, bude muset pít mléko s propolisem, pak dítě s mateřským mlékem dostane všechny prospěšné látky obsažené v propolisu.

Využití propolisu v pediatrii

Pokud dospělý vezme 20 kapek, pak dítě na jeden rok života dítěte - 1 kapka (3 roky - 3 kapky, 5 let - 5 kapek, 10 let - 10 kapek, atd.)

U kojenců se zimou

Vatový tampon je navlhčen propolisovým olejem, výtok je namazán dvakrát denně, ráno a večer.

Stomatitida a dech

Je třeba zpracovat ústní dutinu hadříkem navlhčeným roztokem vodného propolisu třikrát denně.

U dětí s anginou pectoris

Použitá 20% propolisová tinktura.

Roztok pro opláchnutí: pro ½ šálku teplé vody přidejte 10 kapek tinktury propolisu.

Opláchněte 3x denně po jídle.

S bronchitidou

Léčba propolisem u dětí s bronchitidou se provádí pomocí vodní lázně. Vdechujte páry 2x denně, ráno a večer.

Propolis s velkou pěstí musí být změkčen na teplém místě, vyválen a položen na hruď. Zabalte něco teplého a udržujte ho v dopoledních hodinách.

Otitis

Vyrobte tampony, namočte do propolisového oleje a vložte do ucha. Zabalte teplou šálu.

Pro rány a odřeniny

Připevněte k poranění kus propolisu a zajistěte ho. Změna denně, dokud se rána neuzdraví. Léčí, dezinfikuje, zmírňuje bolest.

Pro zvýšení imunity

Propolis aktivuje a posiluje imunitní systém.

1. Pro zlepšení imunity, můžete dát čistý propolis, jeden hrášek za den pro resorpci, pokud to dítě toleruje. Chrání proti nachlazení, bolestem v krku, kašli a virovým onemocněním ústní sliznice.

2. Další způsob, jak zlepšit imunitu: smíchat s medem a mlékem a jako tinkturu, kterou lze použít jak vnitřně, tak zvenčí.

 • Ve sklenici horkého mléka přidejte půl lžičky strouhaného propolisu.
 • Počkejte, dokud se čipy nerozpustí a pak před spaním vypijte v malých doušcích.
 • Přidejte 15-20 kapek propolisového extraktu do sklenice horkého mléka, promíchejte a vypijte před spaním.

3. Ochlaďte čerstvé kousky propolisu, rošt. Místo v tmavé skleněné nádobě, zalijeme 70% vínního destilátu, zavřete, trvejte na 10 dnech na tmavém místě.

Pak přidejte několik kapek do čaje nebo jej zředěte vodou nebo mlékem. Pijte každý den během epidemie chřipky.

4. Další řešení je připraveno obtížněji a ne více než týden. Použití tohoto receptu je bezpečné pro malé děti.

Rošt propolis, pak v poměru 30 g na 100 ml. vodu, vložte do vodní lázně a vařte hodinu za stálého míchání. Naplňte vývar a uložte na chladném místě.

Přidejte čaj nebo mléko, 15 kapek. Pijte podle potřeby až do zotavení.

Propolis v boji proti Helicobacter pylori

Příčinou nepříjemných pocitů břicha - bakterie Helicobacter.

Projevuje se v podobě těžkosti, pálení žáhy, říhání, nevolnosti a zvracení.

Během normální imunity se tato onemocnění chovají tiše.

Ale jakmile imunitní systém selže a celý trávicí systém také selže. Tyto parazity jsou jednou z příčin gastritidy, žaludečních a střevních vředů.

Nejdůležitější je včas diagnostikovat. V lékařství, antibiotika jsou používána bojovat proti tomuto. Pro děti je tento způsob léčby škodlivý.

Tradiční medicína doporučuje, aby se přírodní produkty: ořechy, citron, sušené meruňky, česnek, zázvor a med ke zvýšení imunity.

Léčba propolisem u dětí s helikobakterem je však mnohem efektivnější.

Děti by měly dostat pět kapek vodného extraktu propolisu. Přidejte lžíci medu a citronu. Použití ráno a večer.

Pokud nebylo možné úplně vymýtit, pak si udělejte pauzu na týden nebo dva a opakujte.

Doporučuje se také používat ořechy ve stravě. Ořechy dobře zvyšují imunitu, ovlivňují tento patogen, nedovolují růst a rozvoj. A pokud se někdo nebojí kyseliny citronové, pak je třeba zahrnout citrony do stravy. Kombinace citronu s medem může posílit imunitní systém, který je důležitý pro zdraví dětí.

Kromě toho můžete použít zázvor. Je tak těžké, že dokonce zabíjí rakovinné buňky. Zázvor má škodlivý vliv na bakterie Helicobacter.

Můžete také použít česnek v potravinách. Je k dispozici, levný, praktický a dává možnost použití i dítěti.

Pro prevenci a léčbu onemocnění způsobených Helicobacter pylori se používá med Sbiten - jedinečný lék vyrobený z léčivých bylin, medu a koření, které jsou užitečné pro trávení. Kromě toho tinktura obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Sbiten med lid bude nejen odstranit všechny příznaky onemocnění gastrointestinálního traktu a zažívacích orgánů, ale také trvale zmírnit příčiny jeho vzniku.

Propolis z dysbiózy

Ve výživě dítěte v léčbě dysbakteriózy, ořechů, sušených meruněk, citronu, medu, zázvoru hrají roli, ale léčba dětí s propolisem má zvláštní význam. To dítě vůbec nebolí.

Scarlet lze míchat s ořechy. Stabilizuje a posiluje rovnováhu aktivity všech mikroorganismů gastrointestinálního traktu.

Kontraindikace

Léčba dětmi s propolisem má své kontraindikace.

Pokud je dítě alergické na včelí produkty, nebo je náchylné k onemocněním urtikárie, ekzému, bronchiálního astmatu, pak je v těchto případech nutné propolis propustit.

Alergická reakce postihuje formu pálení, svědění, špinavou hypermii, vyrážku, slabost, zvýšení teploty, bolest hlavy.

Využití propolisu pro nachlazení

Propolis je unikátní včelařský produkt, který obsahuje velké množství biologicky aktivních látek různých spektra působení. Díky své schopnosti inhibovat růst a vývoj mikroorganismů a virů je uvnitř včelího úlu udržována sterilita. Léčba nachlazení propolisem se v lidovém lékařství používá již od starověku. Pomáhá během několika dní zbavit se kašle, bolesti v krku, rýmy a dalších příznaků nachlazení, a také pomáhá posilovat lidskou imunitu během období nemoci.

Existují různé recepty pro vnitřní i vnější použití propolisu pro nachlazení. Nejčastěji se pro jejich přípravu používají čištěné suroviny nebo alkoholová tinktura, které mohou být vyrobeny samostatně nebo zakoupeny v lékárně. Tento včelí produkt pomáhá nejen při léčbě, ale také při prevenci mnoha onemocnění. Zároveň má minimální počet kontraindikací ve srovnání s léky tradičně předepisovanými pro nachlazení.

Vlastnosti a účinnost propolisu při nachlazení

V závislosti na závažnosti stavu může být propolis pro nachlazení použit jako hlavní nebo pomocné terapeutické činidlo. Zlepšení zdravotního stavu pacienta se může objevit okamžitě nebo o několik dní později. Vysoká účinnost tohoto včelího produktu při nachlazení a infekčních onemocněních krku, nosu, uší a úst je způsobena tím, že:

 • je přírodní antiseptikum a antibiotikum;
 • má protizánětlivý účinek;
 • inhibuje rozvoj virové, bakteriální nebo plísňové infekce v těle;
 • pomáhá urychlit regeneraci poškozených tkání;
 • vykazuje lokálně analgetický účinek;
 • stimuluje imunitní systém a zvyšuje vlastní ochrannou schopnost těla.


Takový komplexní účinek při léčbě propolisů nachlazení má dobré výsledky při mnoha chronických a akutních onemocněních horních cest dýchacích a uších: sinusitida, sinusitida, angína, angína, zánět středního ucha, zánět středního ucha, faryngitida.

Všechny výše uvedené biologické vlastnosti jsou dány jedinečným složením včelího lepidla, které bylo studováno již mnoho let a dosud není plně zavedeno. Identifikovalo 16 různých tříd sloučenin, včetně: t

 • veverky;
 • vitamíny (PP, B1, B2, E, C, provitamin A);
 • aminokyseliny (včetně esenciálních);
 • enzymy;
 • flavonoidy;

 • polyfenoly;
 • organické kyseliny a jejich estery;
 • alkoholy;
 • aldehydy a další.
 • Důležité: Propolis je cenným zdrojem esenciálních lidských minerálů. Obsahuje velké množství vápníku, hořčíku, železa, zinku, síry, sodíku, zinku a dalších prvků důležitých pro tělo.

  Využití propolisu pro nachlazení

  Při použití propolisu pro nachlazení je jeho aplikace možná jak lokálně, tak uvnitř. Běžné nachlazení je obvykle doprovázeno lézemi nosohltanu a horních cest dýchacích. Pro léčbu aplikujte masti, odvar a tinktury včelích produktů. Příprava takových nástrojů zabere trochu času a nepředstavuje velké potíže. U některých nemocí je účinné používat produkt v čisté formě.

  Nejznámějším a nejpoužívanějším nástrojem lékárny je alkoholická tinktura propolis. Používá se k přípravě roztoků pro inhalaci, vnitřní i vnější použití. Chcete-li získat 20% alkoholickou domácí tinkturu, musíte:

  1. Smíchejte v nádobě s tmavým sklem 20 g drceného propolisu a 100 ml alkoholu.
  2. Nádobu pevně uzavřete a nechte při pokojové teplotě po dobu dvou týdnů.
  3. Po uplynutí této doby se tinktura zfiltruje a nalije do lahví tmavého skla pro skladování.

  V nepřítomnosti alkohol tinktury stejným způsobem lze provést na vodku. Je však třeba mít na paměti, že koncentrace živin ve výsledném nástroji bude menší.

  1. Smíchejte jeden díl drceného lepidla a dvě části teplé vody.
  2. Nádobu vložte do vodní lázně a zakryjte víčkem.
  3. Po 1 hodině se směs smísí, výsledný roztok se ochladí a nalije se do vzduchotěsné nádoby.

  Doporučení: Včelí lepidlo používané k léčbě nachlazení by mělo být dobře vyčištěno a bez nečistot. Pro léčebné účely je ceněna čerstvá propolis s měkkou texturou. Postupem času vysychá a postupně tuhne.

  Inhalace s propolisem

  Inhalace s propolisem je účinná při rinitidě, sinusitidě, kašli a dalších onemocněních horních cest dýchacích. Roztoky pro inhalaci páry mohou být připraveny z alkoholické tinktury nebo z čistého propolisu. V prvním případě 1 lžička. tinktury se přidávají do 1 litru vroucí vody a dýchají výpary vytvořené po dobu 15 minut, pokryté ručníkem. Postup se výhodně provádí dvakrát denně. Vdechnutí může být provedeno přidáním včelího vosku. Za tímto účelem vložte 60 g včelího lepidla a 40 g vosku do vodní lázně a vdechujte páry po dobu 10 minut.

  Inhalace propolisem může být provedena pomocí nebulizéru. K tomu se smísí 0,5 ml lékárenské tinktury včelího produktu s 10 ml fyziologického roztoku. Požadované množství (2–4 ml) získané směsi se umístí do zásobníku pro léky a dýchání.

  Vnitřní použití propolisu pro nachlazení

  Pro bolest v krku, nejjednodušší, ale velmi efektivní léčba je pomalu žvýkat malé kousky (až 5 g) propolisu několikrát denně. K provedení takové léčby je nutné po jídle a v noci.
  Dospělí s nachlazení se doporučuje pít teplé mléko od 1 lžičky 3 krát denně. alkohol tinktura propolisu. Můžete také udělat lahodný studený lék s medem. K tomu, aby propolis a med v poměru 1 až 5, roztavit směs za míchání je ve vodní lázni, chladné a chlazené. Každé ráno na prázdný žaludek rozpusťte 1 lžičku. takové prostředky.

  Pro léčbu nachlazení, můžete přidat včelí produkt alkohol tinktura (5 ml) na černý, zelený nebo bylinný čaj. Použití propolisové tinktury a použití teplých čajů z lipových listů, heřmánkových květů, lesních růží, rybízu nebo brusinek v případě nachlazení podpoří rychlé uzdravení a posílení oslabeného organismu.

  Pro léčbu nachlazení propolisů u dětí jsou vhodné následující recepty s mlékem:

  • 50 g drceného včelího lepidla smíchaného s 1 litrem teplého vařeného mléka, namíchejte roztok a vezměte 1 polévkovou lžíci. Já 3 krát denně;
  • 5-10 kapek vody propolis tinktura mix ve 100 ml ohřátého mléka a pít v noci, pokud si budete přát, můžete přidat trochu více medu na tento nápoj.

  Použití těchto nástrojů pomůže rychle zlepšit stav a zapomenout na běžné nachlazení.

  Lokální aplikace propolisu pro nachlazení

  Lokální aplikace propolisu při nachlazení se provádí pomocí:

  • opláchnutí pro bolest v krku;
  • mytí a instalování nosu chladem;

 • při kašli se třel hrudník.
 • Pro přípravu roztoků pro opláchnutí hrdla a opláchnutí nosu se používá propolisová tinktura, která se 10krát zředí vodou nebo fyziologickým roztokem. Kloktadla se provádějí třikrát denně. Při zánětu mandlí je účinné mazání jejich 10% tinktury propolisu, zředěné vodou v poměru 1: 2.

  Lékárna tinktura z propolisu se používá pro instilaci do nosu se špatným chladem. Pomůže zlepšit dýchání a odstranit ucpání nosu pomocí tinktury zředěné čtyřikrát vodou s přídavkem měsíčkového oleje. Nosní kapky se používají až 10krát denně. V případě nachlazení se také doporučuje, aby se na nos nosily teplé tortilly z propolisu. K tomu zahřejte nástroj hnětením v rukou. Takový dort by neměl být delší než 5 minut, aby nedošlo k malému popálení.

  Propolisová tinktura pro děti s rýmou, propolis pro děti s nachlazením

  Každý rodič se denně stará o to, aby dítě bylo šťastné. Povinnou součástí štěstí dětí je vždy zdraví. Co je zármutek dospělých, když dítě onemocní, i když je taková chamtivá nemoc jako zima. V tomto článku se podíváme na to, jak používat propolis na zimu, jak léčit dítě na sinusitidu propolisem.

  Co je to propolis

  Propolis - látka vyráběná včely v procesu jejich života. Obsahuje mnoho užitečných organických sloučenin, včetně flavonů, pryskyřic, cyklických sloučenin. Po pravdě řečeno, složení propolisu ještě není zcela pochopeno, ale je jasné, že je velmi užitečné a má širokou škálu aplikací. Pro vytvoření propolisu včely sbírají pryskyřičné látky z břízy, topolu, vrby, dubu, kaštanu.

  Vlastnosti propolisu závisí na tom, jaký druh surovin byly včelami shromážděny. Proto ve směsích můžete vidět granule různých odstínů, od zelenkavé po špinavou.

  Ve včelách je tento výrobek široce používán. Hlavním úkolem propolisu je bojovat s parazity, které mohou poškodit larvy v hřebenu a zničit hnízda. Pokud příroda sama používá propolis jako lék, proč tedy člověk nemůže užívat propolis pro léčbu nemocí a jejich prevenci?

  V lidovém lékařství existují stovky receptů, ve kterých je tato látka hlavní složkou. Jsou určeny k léčbě zánětlivých procesů, ran, virových infekcí.

  Budete mít zájem o článek - Jaká jsou tajemství výroby propolisu s kašelem s nejúčinnějším?

  Jaké vlastnosti propolisu jsou užitečné při léčbě rýmy

  Pokud mluvíme o léčbě rýmy, pak byste měli věnovat pozornost těmto složkám propolisu jako pryskyřic a éterických olejů. Díky těmto složkám můžete dosáhnout následujících účinků:

  • Dezinfekce nosní dutiny;
  • Snižte opuch;
  • Úleva od bolesti;
  • Zlepšete imunitní funkci lokálně.

  Propolis pro nachlazení je účinný lék, jehož hlavní výhody spočívají v úplné neškodnosti a vysokém imunostimulačním potenciálu. Propolis je užitečný jak pro děti, tak pro dospělé.

  I přes širokou škálu aplikací v tradiční medicíně je třeba poznamenat, že sprej na bázi propolisu v nose bude účinný pouze pro bakteriální onemocnění, včetně sinusitidy.

  Výtok z nosu u dítěte do 10 měsíců - článek na toto téma.

  Jak aplikovat propolis?

  Včelařství je starobylý obchod, takže lidstvo před mnoha stovkami let ocenilo všechny dary, které včely přinesly. Jakmile byla léčebná síla propolisu objevena a prokázána, začala být používána a vytvářela různé recepty pro případ nemoci.

  Prvním problémem, s nímž se léčitelé a léčitelé setkávali, bylo to, že propolis sestává z hydrofobních látek, to znamená, že nemůže být rozpuštěn ve vodě. Jak je známo, tyto látky se dobře rozpouštějí v organických rozpouštědlech, z nichž nejvýznamnější je samozřejmě alkohol. Extrakt založený na propolisu se stal populárním a stále se používá. Níže jsme se zabývají tím, co je léčba antritidy s propolisem doma, stejně jako jednoduchý chlad.

  Co je dobré vědět - Jaké jsou indikace a kontraindikace pro použití kašle proti rakytníku?

  Použití alkoholických tinktur: nejoblíbenější recepty

  Jak již bylo řečeno, tinktura propolisu z běžného nachlazení vykazuje vysokou účinnost v boji proti zánětlivým procesům v nosní dutině. Můžete si koupit hotovou tinkturu a připravit z ní sprej, nebo si celý proces můžete udělat sami doma. Níže se podíváme, jak připravit tinkturu propolisu doma.

  Nos kapky

  1. Ošetření "čisté" tinktury. Takže k tomu potřebujete tinkturu a pipetovat. Dvakrát denně pohřbte v nose, 3 kapky. Neměli byste tuto dávku zvyšovat, protože sliznice může být vážně poškozena. Také se nedoporučuje pro osoby, které vyschly nosní dutinu. Děti v žádném případě by neměly být manipulovány pomocí takových kapek, protože sliznice nosní dutiny je velmi jemná a může se snadno spálit.
  2. Léčba zředěnou tinkturou. Jedná se o benignější metodu, kterou lze aplikovat na děti. Měl by být zředěn rostlinným olejem, například slunečnicemi nebo olivami. Zde se můžete zaměřit na své vlastní pocity, vytvářet řešení s poměry 1: 1, 1: 2 nebo dokonce 1: 3.
  3. Chováme pro dítě tinkturu. Vzhledem k tomu, že ředění oleji produkuje spíše silnou směs, je lepší, aby děti používaly fyziologický roztok, odvar z léčivých bylin jako rozpouštědlo, nebo jen čistou vodu. Dítě bude stačit přidat 3 skleněné lžičky esence do sklenice rozpouštědla. Zvláště účinný je propolis u dětí s rýmou, protože aktivuje přirozené obranné mechanismy.
  4. Promývací roztok Promývací roztok by měl mít mnohem větší objem než jen kapky. Proto jako rozpouštědlo vezměte fyziologický roztok nebo destilovanou vodu. Přípustný poměr alkoholické tinktury a chloridu sodného je 1:10.
  5. Kombinovaná kompozice. Můžete dále zlepšit kvalitu svého roztoku nebo spreje přidáním šťávy z červené řepy nebo medu.

  Doporučená četba - Jak používat tui máslo s nádechem u dětí?

  Jak vidíte, existuje několik receptů propolisových kapek, stejně jako užitečná řešení pro mytí.

  Propolisová mast

  Nosní dutinu můžete také namazat pro terapeutické a preventivní účely pomocí masti s
  přidáním této zázračné látky. Stačí smíchat následující složky, aby se vytvořila pasta:

  • Med - 10 g;
  • Propolis - 10 g;
  • Vazelína - 15 g;
  • Lanolin - 30 g;
  • Anestezin - 3g.

  Všechny tyto látky lze zakoupit v lékárně za poměrně nízkou cenu. V zimě si můžete namazat takovou mast na nos dítěte, než půjdete do školy nebo do mateřské školy, abyste se vyhnuli infekci jiných dětí.

  Inhalace

  Kromě toho, že propolis může být použit pro přípravu spreje, můžete vdechnout dítě s ním. Stačí přidávat vodu do rozdrceného propolisu nebo ho ohřát ve vodní lázni a nechat dítě dýchat výpary po dobu 5-10 minut, po každém dechu se zastavit.

  A co když sinusitida?

  Tinktura propolisu pro sinus ukazuje, že není méně efektivní než při prostém chladu. Často jsou lidé, kteří se zhojili z antritidy propolisem, přesvědčeni, že je užitečnější a účinnější než silná antibiotika. Pro léčbu sinusitidy by měl být použit jeden z výše uvedených receptů, ale průběh léčby, na rozdíl od léčby rýmy, bude vyžadovat mnohem více času. Pro léčbu chronické sinusitidy musíte pohřbít nos propolisem po dobu 1 až 3 měsíců.

  Je však třeba mít na paměti, že propolis pro antritidu je lidový lék, a pokud ano
  si nejste jisti, zda se s nemocí vyrovnáte sami, měli byste se určitě poradit s lékařem. Můžete použít propolis sprej jako další lék v léčbě zánět vedlejších nosních dutin u dítěte, nejprve návštěvou lékaře a přijímání odborných doporučení.

  Nezapomeňte, že sinusitida je nebezpečné onemocnění, známé pro svou mazanost a mnoho možných komplikací, včetně zánětu ušní dutiny a dokonce i meningitidy. Zvláště rychle se šíří v těle dítěte, kde jsou všechny struktury lebky anatomicky blízko.

  Jak si tinkturu připravit sami

  Jak víte, nic nepomáhá člověku, stejně jako to, co připravil vlastníma rukama. Kromě toho, jak budete přesně vědět, jaké procento alkoholu v tinktuře a jak ho ředit.

  První stupeň přípravy je mletí 25 g propolisu. Vzhledem k tomu, že je čerstvý, je nejvhodnější ho použít po zmrazení. Pokud máte na výběr, pak byste měli dávat přednost čerstvému ​​propolisu světlých a žlutých odstínů.

  Když máte propolis rozdrcený (to lze provést na struhadle), vložte jej do skleněné nádoby a nalijte 100 g ethylalkoholu o koncentraci 70%. Po 2-3 týdnech skladování na tmavém místě s pravidelným mícháním bude tinktura připravena k použití. Nezapomeňte před použitím filtrovat!

  Vzhledem k tomu, že alkoholové roztoky jsou velmi odolné vůči poškození, můžete je skladovat po dlouhou dobu - až několik let. Propolisová tinktura pro děti s rýmou bude stejně užitečná jako rinitida u dospělých. Pokud máte děti, pak stojí za to zásobit tento lék jen pro případ.

  Lékárna Propolis

  Navzdory tomu, že oficiální medicína není s lidovým léčivstvím příliš přátelská, používá pro přípravu drog také propolis. Proto si můžete nejen připravit lék sami, ale také koupit hotový nosní sprej na bázi propolisu. Taková léčiva zahrnují například sprej Atomer, Propol Rino Spray, Phytonos.

  Na závěr

  Jak vidíte, příroda kolem nás je různorodá a poskytuje mnoho léků pro boj s nemocemi. Děti si v lékárně mohou koupit nejen sprej z chladu, ale také to sami; v případě onemocnění dýchacího ústrojí u dospělých, propolisové přípravky také kapají.