Antivirová léčiva pro děti od 3 let - tablety, čípky, sirupy, suspenze

Najít levné antivirové léky pro děti dnes je poměrně obtížné: drogy této skupiny jsou v neustálé poptávce, prodávají se bez lékařského předpisu, což umožňuje výrobcům nafouknout cenu. Článek uvádí seznam cenově nejdostupnějších léků, které pacienti hodnotí pozitivně (nemají prokázanou účinnost).

Levné, ale účinné antivirotika pro děti do 3 let

Antivirová léčiva jsou rozdělena na systémová a určená pro lokální použití. V závislosti na povaze onemocnění lékař předepíše nejvhodnější lékovou formu. Pro léčbu nejmenších se zpravidla používají rektální čípky, orální sirupy a suspenze. Více dospělých může dát pilulky a kapsle.

Antivirové tablety pro děti

Tabletová dávková forma, stejně jako kapsle, je nejméně vhodná pro léčbu dětí. Dítě ve věku 1-2 let není schopno polykat pilulku jako celek, takže tyto léky jsou obvykle předepisovány těm, kteří jsou starší. Navíc ne všechny z nich mohou být užívány dětmi: vzhledem k potenciální toxicitě pro některé léky existují věková omezení. Proto k léčbě virové infekce by mělo být výhradně v souladu s jmenováním pediatr.

Acyklovir

Tento lék a jeho četné strukturní analogy jsou určeny pro léčbu infekcí způsobených herpes viry (včetně cytomegaloviru a patogenu planých neštovic). Cena balení 20 tablet se může lišit v širokém rozmezí v závislosti na výrobci. Domácí možnosti jsou nejvíce rozpočtu - od 30 rublů.

PS Acyklovir tablety 200 mg 20 ks.

Indikace jsou herpes, pásový opar, infekční mononukleóza, plané neštovice u dětí starších 2 let a dospělých, ale můžete také použít v dřívějším věku, což snižuje standardní dávku o polovinu. Kojící ženy by kromě standardní kontraindikace - přecitlivělosti - neměly užívat léky.

Anaferon Děti

Průměrná cena 20 tablet je o něco více než 200 rublů, tato možnost je určena pro děti a mládež. Imunomodulátor založený na afinitně čištěných protilátkách proti interferonu gama. Výrobce (ruská společnost Materia Medica) zajišťuje, že léky jsou účinné proti většině známých virů, takže seznam indikací je poměrně rozsáhlý:

 • SARS a léčba a prevence chřipky;
 • různé záněty herpetického původu;
 • infekční zánětlivé procesy ve střevech (Anaferon je jedním z nejčastěji předepisovaných antivirotik pro rotavirovou infekci).
Fotografie balení tablet pro resorpci Anaferon děti 20 ks.

Lék se doporučuje použít jako jeden z prostředků komplexní terapie. Nedávají dětem první měsíc života. Další kontraindikace jsou nedostatek laktázy, individuální intolerance. Z nežádoucích účinků jsou s největší pravděpodobností alergie.

Arbidol

Tablety od domácí farmaceutické společnosti "Pharmstandard-Tomsk" stojí asi 160 rublů. po 10 kusech a každá obsahuje 50 mg účinné látky umifenoviry. Léčivo je induktor interferonu, pomáhá zvyšovat imunitu a snižovat příznaky intoxikace. Jmenován jako terapeutický a profylaktický prostředek proti chřipce, ARVI. Při komplexním léčení lze použít pro rotavirus, herpetické infekce. Arbidolum je kontraindikován u dětí mladších 2 let, stejně jako u osob s přecitlivělostí.

Děti Arbidol 20 potahovaných tablet

Tsitovir-3

Kombinovaná enkapsulovaná antivirová látka: bendazol + timogen + kyselina askorbová. Je to interferon induktor, je předepsán v této lékové formě od 6 let s akutní respirační virové infekce, infekce chřipkovými viry A a B. 12 kapslí (celý kurz) stojí asi 120 rublů. Seznam kontraindikací, kromě přecitlivělosti, diabetu, svalového hypertonu, tromboflebitidy, arteriální hypertenze.

Balení fotografií Tsitovir 3 kapsle pro prevenci a léčbu SARS

Cykloferon

Enterosolventní cykloferonové tablety pro děti od 4 let (výrobce - Polisan, Ruská federace), jejichž aktivní složkou je imunostimulant, induktor interferonu meglumin acridon acetátu. Balení po 10 kusech, které je dostačující pro léčbu nebo profylaktický průběh, stojí 185 rublů. Jako monoterapie se používají k prevenci chřipky a ARVI, k léčbě těchto onemocnění (stejně jako k infekcím herpes) jsou předepisovány jako součást komplexu léčiv. Kontraindikován u alergií, nesnášenlivosti, cirhózy jater.

Rimantadine

Remantadin vyrábí domácí i zahraniční farmaceutické společnosti, minimální náklady na 20 tablet jsou asi 70 rublů. Používá se při prvních příznacích chřipky, protože účinná látka inhibuje reprodukci virů a také prevenci encefalitidy po kousnutí klíštěte. Děti od sedmi let jsou kontraindikovány u tyreotoxikózy, patologií jater a ledvin.

Amiksin děti

Tablety na bázi Tiloronu jsou určeny pro děti starší 7 let s maximální přípustnou dávkou léčiva - 60 mg. Účinná látka má široké spektrum antivirové aktivity, proto je předepsána pro akutní respirační virové infekce, chřipku, enterovirové infekce, neononokokovou uretritidu, plané neštovice a herpes. Kontraindikace je individuální intolerance.

Foto balení Amiksin IC děti 6 tablet po 0,06 g

Svíčky antivirové pro děti

Vzhledem k snadnosti použití může být tato dávková forma (bez omezení věku) podávána od narození. Účinné látky se vstřebávají do krve, aniž by dráždily trávicí trakt a nerozpadaly se v kyselém žaludečním prostředí.

Viferon

Nejznámější a nejoblíbenější lék ve formě rektálních čípků, předepsaný od prvních dnů života, včetně léčby předčasně narozených dětí. Domácí léky vyráběné společností FERON LLC u dětí mladších 7 let používají 150 000 IU ve formě čípků. Vyšší dávky (300, 500 tisíc, 1 a 3 miliony IU) jsou určeny pro dospívající a dospělé. Náklady na balení 10 kusů je asi 270 rublů.

Viferon rektální čípky 150000 IU

V seznamu indikací se objeví:

V seznamu indikací svíček se objeví Viferon na základě interferonu alfa-2b:

 • chřipka, ARVI, pneumonie;
 • infekce novorozenců - prenatální, sepse, meningitida, entero a cytomegalovirus;
 • chronická virová hepatitida;
 • herpes infekce sliznic a kůže.

Je považován za jeden z nejúčinnějších antivirotik pro enterovirovou infekci. Kontraindikována je pouze individuální intolerance, alergické reakce jsou extrémně vzácné jako vedlejší účinek.

Genferon Light

Čípky ruské výroby (farmaceutická společnost "Biocad"), jejichž aktivní složkou je interferon alfa-2b v dávce 125 nebo 250 tisíc IU a taurin. Děti do sedmi let jsou zobrazeny první verze svíček, které stojí asi 300 rublů. Indikace pro jmenování - ARVI, chřipka, urogenitální infekce. Režim a doba léčby: každých 12 hodin, 1 čípek rektálně po dobu 5 dnů pro akutní zánětlivý proces, nebo 10 dnů pro chronický. Antivirový čípek Genferon pro děti je kontraindikován u dětí pouze s intolerancí na jeho složky.

Genferon Light svíčky v balení 10 čípků

Suspenze a sirupy

Nejvhodnější dávkové formy pro léčbu dětí, které nezpůsobují potíže při polykání a zpravidla mají příjemnou chuť. Lze prodávat v hotové formě nebo jako prášky pro chov.

Anaferon

Analog výše uvedených tablet ve formě kapek pro orální použití. V této dávkové formě lze aplikovat od druhého měsíce života. Průměrná cena za balení je od 280 rublů.

Anaferonové kapky pro perorální podání.

Orvirem

Antivirový sirup pro děti starší než jeden rok, jehož aktivní složkou je rimantadin. Pomocná složka alginát sodný poskytuje postupné uvolňování a prodloužený účinek účinné látky. Lék je předepisován jako léčivo pro chřipkové a akutní respirační virové infekce nebo jako preventivní opatření pro tyto infekce. Láhev 100 ml s 0,2% sirupem vyrobeným firmou Olifen Corporation (RF) stojí asi 300 rublů.

Orvirem antivirotikum pro děti od 1 roku

Tsitovir-3

Kromě tablet se toto kombinované činidlo vyrábí ve formě hotového sirupu a prášků s různými chutí, ze kterých se připravuje roztok. Použití dětských antivirotik v takových dávkových formách je obvykle povoleno od začátku roku. On je jmenován pro stejné indikace jako pilulky, kontraindikace a vedlejší účinky jsou také podobné. Průměrná cena v lékárnách - od 300 rublů.

Tsitovir-3 ve formě sirupu

Studené léky

Tento příznak respiračních infekcí je léčen jak vazokonstriktorem, tak i speciálními lokálními antivirotiky. Tam jsou jak hotové dávkové formy kapek a sprejů), a vyžadují přípravu.

Interferon

Leukocytární lidský interferon alfa je produkován domácími farmaceutickými společnostmi ve formě lyofilizátu, ze kterého se připravuje roztok, nebo hotového léčiva. Může být používán od narození, protože (tři roky jsou také prokázány inhalace), kontraindikací je pouze individuální intolerance. Ampule s lyofilizací stojí asi 100 rublů za balení, což umožňuje, aby byl interferon považován za jeden z nejlevnějších, ale účinných, dětských antivirových přípravků.

Interferon ve formě kapek

Grippferon

Populární lék od farmaceutické společnosti CJSC FIRN M ve formě kapek stojí 270 rublů. Může být aplikován v prvním roce života dítěte, je zde také sprej pro starší děti. Aktivní složkou léčiva je rekombinantní interferon, který stimuluje imunitní systém. Kontraindikace je intolerance složky.

Grippferon interferon alfa-2b nosní kapky 10 ml

Ingaron

Další lék ve formě lyofilizátu, který musí být před použitím naředěn. Jeho aktivní složkou je však interferon gama, který má přímou antivirovou aktivitu. Láhev finančních prostředků stojí 170 rublů, můžete jej jmenovat pouze ve věku sedmi let.

Ingaron nosní sprej

Oční kapky

Virové infekce postihují nejen dýchací cesty a střeva. Velmi často jsou zánět spojivek a keratitida výsledkem infekce viry adeno- nebo herpes. V těchto případech je lokální antivirová léčba indikována v kombinaci se systémovou.

Ophthalmoferon

Kombinované oční kapky Oftalmoferon, který může být předepsán dětem jakéhokoliv věku s infekcemi herpes, adeno-enterovirového původu. Aktivními složkami léčiva jsou difenhydramin a rekombinantní alfa-interferon. Lék nemá žádné vedlejší účinky, stojí asi 320 rublů v lékárnách.

Vzhled krabičky Ophthalmoferon

Aktipol

Tyto kapičky na bázi kyseliny para-aminobenzoové mají kromě antivirového účinku také regenerační účinek. Minimální náklady na láhev od domácího výrobce je 300 rublů. Aplikujte Aktipol pro léčbu dětí může být bez věkových omezení, ale pouze podle přísných indikací, protože jeho působení nebylo dostatečně studováno.

Oční kapky Actipol antivirotikum

Masti, gely, krémy

Tyto lékové formy se používají jak pro léčbu, tak pro prevenci virových onemocnění během období epidemických epidemií.

Viferon

Jeden z nejlepších protivirových léků pro děti je také dostupný v dávkové formě masti (40 tisíc IU na gram) a gelu (36 000 IU). Mast je předepsána pro akutní respirační virové infekce a chřipku, stejně jako herpesové léze sliznic a kůže. V prvním případě se používá k mazání nosních průchodů, ve druhé se aplikuje na vyrážky tenkou vrstvou.

Viferon masť pro vnější i místní použití 40000 IU g

Gel je určen k léčbě a prevenci laryngotracheitidy, akutních respiračních infekcí, chřipky. Přípravek několikrát denně, v závislosti na důkazech, maže mandlové mandle nebo nosní sliznici. Kontraindikace pro obě lékové formy je intolerance složky.

Oxolinová mast

Tento lék po desetiletí užívání se etabloval jako účinné a levné antivirotikum pro nachlazení. Zvláště široce používán jako mast pro prevenci chřipky, protože má výrazný virucidní účinek proti původcům tohoto onemocnění. Kromě rýmy jsou indikacemi oxolinické masti lishai, molluscum contagiosum a oční infekce. Náklady na 1 trubice léku je asi 30 rublů.

Oxalinová mast nosní 10 g

Acyklovir

Mast 5% je externí prostředek pro léčbu herpetických lézí kůže a sliznic. Léčivo s obsahem účinné látky 3% se používá v oftalmologii, indikace pro použití v tomto případě jsou keratitida a keratokonjunktivitida. Průměrná cena je 30-40 rublů.

Acyclovir Sandoz pro léčbu herpesového krému

Přípravy pro děti do jednoho roku

Obtížnost léčby spočívá v tom, že ne všechny dávkové formy mohou být podávány dětem (například tablety). Nejlepším řešením jsou rektální dětské antivirové čípky, kapky nebo sirupy pro orální podání, stejně jako masti pro místní použití:

 • svíčky Viferon, Genferon Light;
 • Interferon;
 • Anaferon pro děti v kapkách nebo tabletách, dříve rozpuštěný ve vodě (od jednoho měsíce);
 • Grippferon, Oftalmoferon.

Pro prevenci můžete také použít gel Viferon nebo oxolinovou mast.

Antivirové od roku do 3 let

Jak dítě roste, seznam schválených léků pro léčbu a prevenci různých virových infekcí se rozšiřuje. Nejúčinnější antivirotika pro děti ve věku 2 let:

 • tablety acykloviru pro plané neštovice a herpes;
 • Arbidol, Anaferon, Orvirem, Tsitovir.

Kromě toho se používají stejné léky používané pro léčbu kojenců (čípky, nosní a oční kapky).

Nejlepší antivirotika pro děti od 3 let

Seznam účinných léků, které mohou být předepsány dětem ve věku tří let, včetně tablet nebo tobolek:

 • Anaferon
 • Arbidol
 • Acyklovir
 • Viferon
 • Genferon Light
 • Orvirem
 • Tsitovir-3 (sirup)
 • Interferon
 • Grippferon (včetně spreje)
 • Ophthalmoferon
 • Oxolinová mast

Některé protivirové léky pro děti, jako je například cykloferon, mají věkovou hranici 4 roky. V pokynech však výrobce vysvětluje, že je to způsobeno polykáním reflexu a ne potenciálním nebezpečím.

Léky pro starší děti

Od sedmi let se zákaz užívání tablet Remantadinu a Amiksinu zrušuje (tento přípravek pouze v dávce 60 mg). S chladem můžete přiřadit nosní kapky Ingaron. Kromě toho, i po většinovém věku, se používají antivirotika schválená pro děti do 1 roku věku: Genferon Light, Interferon, Grippferon a další.

Antivirová léčiva pro děti od 3 let

V offseason, naše děti onemocní častěji. Rýma, zarudlý krk, horečka, kašel - všechny tyto příznaky jsou známé maminkám a tatínkům. Bezohledné statistiky říkají, že 9 případů těchto onemocnění u dětí z deseti je virové infekce. Dokonce i dospělí daleko od medicíny se dobře naučili, že takové „rány“ jsou plné závažných komplikací, a proto se snaží chránit své dítě všemi dostupnými prostředky.

Pomoci rodičům přichází obrovská škála antivirotik, které se prodávají v lékárnách bez lékařských předpisů. Zde leží nebezpečí. Faktem je, že antivirotika mohou také poškodit zdraví dítěte, a proto by v žádném případě neměly být zapojeny do výběru léků samy.

Máte-li podezření na virovou infekci u svého tříletého dítěte, zavolejte lékaře doma, neměli byste bouřky s kancelářemi na klinice s ním, protože virová onemocnění jsou infekční a mohou být přenášena na jiné děti.

Děti ve věku 3 let jsou vystaveny vysokému riziku výskytu infekcí chřipkou a ARVI. Jde o to, že v tomto věku začínají děti navštěvovat mateřskou školu, navštěvovat přeplněná místa. A to je úrodné prostředí pro šíření virů. Kromě toho, za 3 roky dochází k rychlému růstu těla a imunitní systém je poněkud oslaben. Tři roky potřebují podporu, ale jak jim pomoci?

Jaké antivirotika lze použít pro léčbu a prevenci dětí od 3 let, jak si vybrat levné, ale účinné a bezpečné prostředky pro domácí lékárničku?

Jak viry fungují?

Abychom pochopili, jak lépe chránit své dítě, měli by rodiče přesně vědět, jak fungují viry.

Rychle napadají, obvykle pronikají do těla dítěte přes sliznici nosu a krku. Méně často se virus dostává přes oční membránu a velmi vzácně přes jícen a žaludek. Viry, jak se sluší parazitům, začínají „napravit“ zdravé buňky pro sebe samy, a to nejprve na místě, kde dochází k pronikání, což je nutí poskytovat živné médium, které odmítá plnit základní funkce předepsané přírodou. Počet nemocných buněk v organismu roste exponenciálně. Virová infekce se rychle rozvíjí.

ARVI je největší skupinou onemocnění způsobených viry. Zahrnuje respirační infekce, jejichž „viníky“ jsou různé patogeny. Výsledkem jsou zcela jiné typy onemocnění - rhinovirus, adenovir, respirační syncyciální, parainfluenza, běžná chřipka, atypická chřipka atd.

Všechny tyto diagnózy kombinují běžné, velmi nepříjemné a bolestivé příznaky - horečku, rýmu, kašel, bolest v krku, bolest svalů a kloubů, celkovou intoxikaci těla a při rotavirové infekci také zvracení s průjmem.

Věda dnes ví více než 500 virů a každý z nich může kdykoliv chytit dítě.

Dr. Evgeny Komarovsky vyjadřuje názor na virové onemocnění:

Jak fungují antivirotika?

Antivirová léčiva působí i jinak.

Chemikálie ("Arbidol", "Acyclovir", "Remantadin", atd.) Zničí virus, porušují jeho strukturu. Je smutné, že tyto léky mají negativní vliv nejen na proniknuté viry, ale i na celé tělo dítěte. To je důvod, proč byste neměli tyto léky užívat bez rady lékaře.

Imunitní stimulanty (jako Immunal, Imudon, Bronhomunal, Alpizarin, Derinat a další) „tlačí“ dětskou imunitu proti neautorizované invazi, mají imunomodulační a imunostimulační účinek. Příjem imunostimulantů není schválen mnoha odborníky, včetně známého lékaře Komarovského. Imunita dítěte se musí naučit samostatně čelit různým hrozbám zvenčí a při častém používání imunomodulačních léků začíná být „líný“ a dítě se stává bolestivým, trpí všemi infekcemi mnohem těžšími než jeho vrstevníci.

Interferony ("Viferon", "Anaferon", "Kipferon", "IRS-19" a další) dodávají do těla dítěte dávku interferonového proteinu, která byla geneticky upravena z darovaných krvinek a živočišných buněk. On "spěchá" v boji proti virům. Tato skupina léků však někdy způsobuje závažné vedlejší účinky.

Induktory endogenních interferonů (např. Amizon, Amixin, Cycloferon atd.) Stimulují tělo dítěte k produkci vlastního interferonového proteinu, což je velmi důležité pro porážku virů.

Homeopatické léky (jako jsou Influcid, Viburcol, Otsillococcinum, atd.) Stimulují imunitní systém, zvyšují jeho odolnost vůči účinkům viru. Použití homeopatických léků způsobuje mnoho kontroverzí a tradiční medicína se na takové léky dívá poněkud pohrdavě. Nezpůsobují újmu, nemají téměř žádné kontraindikace a vedlejší účinky, ale přínosy jejich použití dosud nebyly experimentálně ověřeny, a proto způsobují rozumné pochybnosti.

Nicméně, pacientova zpětná vazba na homeopatické antivirotika je poměrně pozitivní, mnozí tvrdí, že tyto léky pomohly chřipce porazit. Lékaři poukazují na to, že tajemství rychlého zotavení pro léčbu samotnou homeopatií může spočívat v placebo efektu.

Mechanismus účinku antivirotik je také odlišný: někteří brání viru v vstupu do buňky a zanechání kopie viru z těla, jiní nepříznivě ovlivňují reprodukční schopnost virů, třetí - aktivují leukocyty pro rozhodující bitvu, čtvrtý zničí strukturu viru.

Některé léky jsou zaměřeny na specifické viry a jejich kmeny. Ale více běžně používané antivirové prostředky se širokým spektrem účinku, které jsou schopny vyrovnat se s většinou známých virů.

Indikace

Antivirová léčiva pro děti od 3 let mohou být také použita jako léčba virových infekcí, herpesu, chřipky, pásového oparu, mononukleózy, střevní infekce (rotavirus) a dalších nepříjemných onemocnění a jako prostředek prevence mnoha sezónních infekčních onemocnění.

Kromě toho mohou být antivirotika použita jako imunostimulační faktor, pokud je potřeba uměle zvýšit přirozenou obranyschopnost těla dítěte, pokud je jeho imunita z nějakého důvodu oslabena. Neznamená to však nemůže být.

Pokud je dítě nemocné více než 5-6 krát za rok, pokud má často alergické reakce, jakákoli infekce z banálního chladu do hnisavého tonzilitida se mu doslova „drží“, pokud jsou drobky nemocné, lze říci, že imunita dítěte slabý. Podrobněji je možné zjistit, zda vytvořit imunogram.

Pamatujte, že antivirotika poskytují maximální účinek při profylaktickém použití. Když již virus chřipky pronikl a začal „odyssey“ na těle dětí, žádné léky nejsou tak účinné a musíte se spoléhat na imunitu.

Jak zjistit, jaký typ infekce u dítěte se zobrazí ve videu:

Imunitní stimulancia je nejlepší nepodávat bez lékařského předpisu. Děti, které mají blízké příbuzné, kteří trpí onkologií nebo nemocí imunitního systému, se nedoporučují takové léky vůbec dávat.

Hemopatické léky by také neměly být vybírány a podávány nezávisle. Jejich efektivita samozřejmě nebyla prokázána, ale nechcete si připravovat experimenty a něco dokazovat, riskujete zdraví svého dítěte?

Chemické antivirotika mají vedlejší účinky. Objektivně a profesionálně, pouze lékař je schopen zvážit přínosy jejich užívání a případné poškození dítěte.

Je lepší začít profylaktické podávání antivirotik během období zvýšené incidence.

Samozřejmě nestojí za to čekat na epidemii, ale nemusíte spěchat, abyste své dítě nakrmili tabletkami a kapslemi „jen v případě“. Prevence vyžaduje vyvážený a rozumný přístup. Je nutné podávat antivirotika pouze tehdy, když se infikovaná osoba objeví u dítěte se slabou imunitou. Pamatujte, že profylaktické dávky léků by měly být poloviční terapeutické!

Racionalita aplikace

Neodpustitelným rodičovským zločinem je chytit antivirové obaly pokaždé, když má dítě horečku nebo rýmu. Dítě, i když ho předjíždí mazaný a zlý virus, musí mít šanci porazit „útočníka“ na vlastní pěst. Teplo je zcela normální proces. Zastřel to není nutné. Poskytněte svému dítěti dostatek teplého nápoje, čerstvý vzduch v místnosti, kde je, odpočinek a hodinky.

V některých případech může vzniknout potřeba antivirové léčby:

 • Při vysokých teplotách. Pokud je teplo vašeho tříletého batole na 39 stupňů již 4 dny. Kontrola je považována za třetí den. Teplota 38 stupňů tříleté dítě nemusí sestřelit! S takovými indikacemi teploměru začíná léčba léky po třech dnech tepla pro novorozence a děti prvního roku života.
 • S těžkou intoxikací těla. Je-li dítě letargické, neaktivní, je nemocné, má zvracení a volnou stolici.
 • U těžkých virových infekcí. Závažnost onemocnění je schopna vyhodnotit lékaře. Pro rodiče je jakékoli nepohodlí milovaného batole vnímáno jako hrozné a komplexní onemocnění.

Seznam oblíbených nástrojů

Arbidol

Tablety a kapsle, které se liší v dávkách pro dospělé a dětské. Od 3 let je možné použít tablety obsahující 50 mg účinné látky. Arbidol "se specializuje" na viry chřipky A a B. Ale dobře se vyrovná s koronavirem a používá se také pro rotavirus (stejná "střevní chřipka"). Je třeba poznamenat, že užívání přípravku Arbidol do jisté míry snižuje riziko komplikací. Jeho lékař může poradit při léčbě stavů, které již byly komplikovány pneumonií, bronchitidou a infekcí herpes.

Arbidol má mírný účinek na imunitu. Lék je nízko toxický. Pro prevenci mohou děti od 3 let užívat 1 tabletu denně (50 mg). Během období univerzální morbidity - tento počet může být zvýšen na dvě tablety (jedna dvakrát denně). Pro léčebné účely, pokud je dítě již nemocné chřipkou, bude muset podat 1 tabletu v dávce 50 mg. 4 krát denně (každých 6 hodin). U rotaviru bude předepsána stejná dávka a frekvence podávání.

Doba profylaktického podávání je 14 dnů, léčba je 5 dnů.

Alpizarin

Alpizarin masť a tablety mohou být také podávány dětem nad 3 roky. Děti mladší než tento lék jsou kontraindikovány. Imunomodulátor s antivirovými a malými antibakteriálními účinky je rostlinného původu. To je získáno z trávy kopeck. Ale i přes svou fytobazickou mast nezpůsobuje Alpizarinová mast vůbec žádné alergie. Mast se používá při léčbě herpes simplex, pásového oparu, bradavic. Ona může rozmazat pock s planými neštovicemi a versicolor.

Tablety přípravku Alpizarin mohou ve vzácných případech způsobit zvracení a průjem. Při virové infekci podávané dětem ve věku 3 let můžete podat polovinu tablety nebo celou tabletu třikrát denně. Mast (2%, nesmí být zaměňována s 5% - dospělá mast!) Používá se výhradně externě, na postižené kůži 4krát denně. Pro dosažení většího účinku je obvykle předepsána mast a tablety současně. Průběh léčby přípravkem Alpizarin v průměru od 1 do 3 týdnů.

Hyporamin

Rektální čípky, pilulky, masti a vodní roztok pro inhalaci Hyporamin lze vybrat pro každou příležitost. Rozmanitost dávkových forem to umožňuje. Tento antivirotik je rostlinného původu - vyrobený na základě extraktu z listů rakytníku. Lék působí pouze na viry, aniž by ovlivňoval imunitní systém. Hyporamin pomáhá produkovat interferony. Toto dělá drogu docela populární v léčbě a prevenci chřipkových virů A a B, parainfluenza, cytomegalovirová infekce, herpes, ARVI. Hyporamin je předepsán pro bolest v krku, která se vyvinula na pozadí ARVI nebo ORZ.

Lékaři doporučují užívat lék v nejranější fázi onemocnění. S chřipkou se doporučuje, aby ARVI u dětí ve věku tří let užíval polovinu tablety po dobu 3-5 dnů. Lék uchovávejte pod jazykem, dokud se nerozpustí. Když herpes a plané neštovice používat mast. Rektální čípky mohou být použity 1-2 krát denně, v závislosti na závažnosti infekce. Koncentrace roztoku pro inhalaci u virových respiračních onemocnění u dětí od 3 let je 0,1%.

Flacozide

Antivirový lék rostlinného původu inhibuje schopnost virů množit se. Je pravda, že spektrum Flacosidum není příliš velké - ovlivňuje viry herpes simplex, spalničky, plané neštovice. Někdy předepsán pro hepatitidu A a B. Lék by neměl být podáván dětem s onemocněním jater. Relativní nepohodlí při užívání léku je, že je k dispozici pouze v tabletách a tříletý člověk musí být přesvědčen, aby je pít! Dětem ve věku od 3 do 5 let lze podávat 0,05 až 0,1 g. 3x denně. Herpes s touto dávkou se léčí od 5 do 14 dnů, plané neštovice o něco více než týden (7-10 dní), virová hepatitida A a B - 2-3 týdny.

Tsitovir-3

Imunomodulátor, který přispívá k rozvoji vlastních interferonů v těle dítěte. Lze jej použít jako prostředek normalizace oslabené imunity, vyrovnávání tzv. "Imunitního stavu". Kyselina askorbová, která je součástí léčiva, poskytuje lehký protizánětlivý účinek. Přípravek Tsitovir se používá k prevenci chřipky a ARVI. Pokud má být léčivo užíváno po zahájení onemocnění, mělo by být provedeno pouze v raných stadiích, jinak nebude léčivo účinné. V lékárnách lze Tsitovir-3 nalézt ve formě sirupu, v kapslích nebo ve formě suchého prášku, ze kterého můžete nezávisle připravit roztok k pití.

Užívejte lék, který potřebujete půl hodiny před jídlem. Pro léčebné účely dávají děti od 3 do 6 let 4 ml. sirup třikrát denně. Pro profylaktické účely může být tato dávka snížena na polovinu. Délka profylaxe je 4 dny, průběh je možné opakovat v období masivního zvýšení incidence každé 3 týdny. Trvání léku v léčbě časných stadií chřipky je asi 7 dní.

Tsitovir má nežádoucí účinky, které jsou uvedeny v návodu k použití. Kromě toho, lék se nedoporučuje pro děti se svalovou hypertonus, tromboflebitida. Sirup není vhodný pro děti s diabetem.

Ergoferon

Existují důkazy, že Ergoferon snižuje riziko komplikací virových infekcí. Pokud se podá před nebo po očkování, zvyšuje účinnost vakcíny. Dobrým nástrojem pro prevenci SARS, který není spojen s chřipkou. Ergoferon obsahuje protilátky proti lidskému interferonu gama. Farmakokinetika léčiva nebyla studována, protože dávky látek v Ergoferonu jsou extrémně malé, jsou téměř homeopatické. K dispozici ve formě pilulek, které se rychle rozpouští, pokud pod jazyk. Pokud jsou děti mladší 3 let, tyto tablety jsou před použitím rozpuštěny ve vodě, poté od tří let může být Ergoferon podáván v původní formě.

Jakmile má dítě první známky virové infekce, můžete zahájit léčbu tímto nástrojem. Nejdříve rozpusťte tablety každou půl hodinu - první dvě hodiny a pak tři další dávky během dne. Poté užijte 1 tabletu třikrát denně až do zotavení.

Preventivní dávka - 1-2 tablety denně.

Acyklovir

Antivirová látka, zvláště účinná proti viru herpesu. Schopen se hromadit v buňkách, které již virus zasáhly. Pokud má herpes zoster malý analgetický účinek. Stejně mocně postihuje jak pacienty s normální imunitou, tak pacienti, kteří trpí HIV (imunodeficience). Je možné použít Acyclovir jak uvnitř, tak venku. Je dostupný ve formě tablet, mastí, odděleně - jako oční mast a jako suchá látka pro injekce.

Nejčastěji jsou dětem s herpes předepsány masti. Při léčbě planých neštovic dětem ve věku od 3 do 6 let je předepsána dávka 400 mg. léčiva (ve formě tablet) čtyřikrát denně. Stejné dávkování bude dítěti přiděleno při léčbě pásového oparu. Děti mladší 3 let Acyclovir je kontraindikován, protože tento lék má velký seznam kontraindikací a vedlejších účinků, včetně křečí, halucinací, dušnosti, bolesti hlavy, zvracení a volných stolic.

Kagocel

Antivirová látka, která přispívá k rozvoji interferonu téměř ve všech buňkách, které se podílejí na imunitní reakci těla na pronikání viru do něj. Kagocel bude mít nejsilnější účinek, pokud je užíván nejpozději 4 dny po nástupu akutní virové infekce.

Kagocel je dostupný pouze v tabletách. Tento přípravek se nedoporučuje dětem mladším 3 let. Pro léčbu již provedené chřipky a různých akutních respiračních virových infekcí se používá následující schéma: první dva dny, 1 tableta dvakrát denně, další dva dny se dávka dvakrát sníží. Pro preventivní účely se léky pro děti od 3 do 6 let „Kagocel“ podávají v týdenních cyklech - dva dny, 1 tableta jednou denně, pak pětidenní přestávka. Po pauze by mělo být schéma opakováno. Tato technika může být prodloužena na několik měsíců.

Engystol

Tento homeopatický lék s imunomodulačním a výrazným antivirovým účinkem je obvykle předepisován jako doplněk v terapii. Podle některých zpráv, Engystol zmírňuje chřipkovou horečku, bolesti hlavy a příznaky nachlazení při virové infekci. Pod jazykem se snadno rozpouští tablety. V jiných formách není léčivo dostupné. Děti mladší 3 let jsou kontraindikovány. U tříletých dětí je nutné se poradit s lékařem dříve, než začnete užívat Engystol. S chřipkou se doporučuje užívat 1 tabletu třikrát denně. Je nutné rozpustit lék buď půl hodiny před jídlem, nebo hodinu po jídle.

Influcidní

Tyto homeopatické pilulky jsou často podávány dětem od 3 let s nachlazením, chřipkou a také s bronchitidou a bolestmi v krku. Tento lék není antivirotický, ale pomáhá posilovat imunitní obranu dětského těla, aniž by vyvíjel silný tlak na imunitní systém. Influcid - roztok se používá jako nosní kapky pro prevenci a léčbu virových infekcí.

Kromě zvažovaných léků, pro děti od 3 let lze zakoupit v Imupret domácí lékárničku, Orvirem sirup, Viferon svíčky, Otsillokoktsinum homeopatický lék, Oksolinos mast a Isoprinosin, vynikající prostředek prevence.

Ceny léků

Domácí antivirotika jsou cenově dostupnější než zahraniční protějšky. Proč analogy? Ano, protože většina antivirotik se skládá ze stejných složek a liší se pouze názvem a cenovkou. Specialisté často doporučují zahraniční poměrně drahé léky, ale téměř každý má několik levných ruských analogů.

Široce inzerované produkty jsou zpravidla dražší, protože výrobci musí uhradit náklady na reklamní kampaň. Neváhejte se zeptat lékařů a lékárníků v lékárnách na dostupnost levnějších léků, jejichž působení je podobné předepsanému léku.

Obecná doporučení pro použití antivirotik

 • Kombinujte antivirotika s vitamíny.
 • V době léčby je nutné přezkoumat výživu dítěte. Strava by měla být nasycena masem, zeleninou a ovocem, mlékem a mléčnými výrobky. Léčba virové infekce také vyžaduje mnoho pití, aby se zabránilo intoxikaci těla dítěte.
 • Maximální je použít tradiční medicínu s antivirovým účinkem - cibulovou šťávu, česnek, ředkvičky s medem, divokou růži. Imunostimulační rostliny - podběl a kopřiva.
 • Při kašli u tříletého dítěte s opatrností musíte provést inhalaci antivirotiky. Postupy by měly být aplikovány pouze tak, jak je předepsáno lékařem, aby nedošlo k poškození dítěte. Vdechnutí by mělo být prováděno výhradně za použití přístroje - nebulizátoru.
 • V případě střevní infekce se všemi jejími „kouzly“ - zvracením, průjmem, užíváním antivirotik by měly být kombinovány s léky proti průjmu a přípravky, které vám umožní obnovit rovnováhu vody a soli, protože tělo dítěte se může velmi rychle dehydratovat.

Proti virům Komarovského metodou

Z pohledu známého pediatra Yevgenyho Komarovského, kterého poslouchají miliony internetových maminek, virová infekce u tříletého dítěte nejčastěji nevyžaduje žádné léky. Právě v tomto věku se utváří imunita a bude dobré, když se „seznámí“ se všemi hrozbami zvenčí bez zprostředkovatelů, kterými jsou antivirotika.

Ale v některých případech, s těžkým průběhem infekce, s komplikacemi, tablety a sirupy jsou nepostradatelné. Jevgenij Komarovsky zdůrazňuje, že v tomto případě samy předepisované léky, ať už antivirové nebo antibakteriální, jsou nepřijatelné. Pouze lékař bude schopen zjistit, které infekce - virové nebo bakteriální - udeřil dítě, a předepsat účinné léky.

Plná verze programu Dr. Komarovského o antivirotikách je uvedena níže:

Antivirová léčiva pro děti: klasifikace, aplikační vlastnosti a přehled nejlepších

Dnes je farmaceutický trh ohromen antivirotiky, které se liší svým mechanismem působení, efektivitou, zaměřením, cestou podávání a cenou.

Zvláštním místem na policích lékáren je několik antivirotik pro děti. Tyto léky značně usnadňují průběh mnoha onemocnění, a proto jsou široce používány pro akutní respirační virové infekce, střevní infekce, virové léze jater, kůže a dalších orgánů.

S ohledem na výše uvedené navrhujeme pochopit, co antivirotika pro děti jsou, jak se chovají a kdy je jejich použití odůvodněné. Také Vám představíme přehled nejúčinnějších antivirových přípravků pro děti.

Co je to virus a jak s ním bojuje pacientovo tělo?

Virus je mikroorganismus, který se skládá z genetického materiálu a proteinové kapsidy, ale nemá organely, které jsou zodpovědné za metabolismus, takže se nemůže množit mimo tělo.

Replikace vyžaduje, aby viry infiltrovaly buňku lidského těla a využívaly své organely jako své vlastní. Infekční agens se tak množí a buňka makroorganismu umírá.

Proces reprodukce virů lze rozdělit do několika fází:

 • virus vylučuje enzymy, které roztaví buněčnou stěnu, po které její genetický materiál proniká do buňky, vloží se do DNA nebo RNA řetězců a přeprogramuje svou práci. Infikovaná buňka lidského těla pracuje na viru a přestává plnit své funkce;
 • dětské viry jsou syntetizovány;
 • virové buňky naplňují lidskou buňku tak dlouho, dokud jsou funkční, po které jsou z ní uvolňovány a infikují zdravé buňky.

Zdravý imunitní systém má mechanismus a látky, které jsou schopny odolávat virovému poškození těla. Mezi nimi je třeba zdůraznit následující:

 • interferony jsou speciální proteiny, jejichž syntéza je aktivována od počátku zánětu v těle. Interferon poškozuje enzymové systémy viru a zabraňuje jeho pronikání do buněk těla;
 • makrofágy a lymfocyty - hledají virové buňky, absorbují a tráví je;
 • cytotoxické lymfocyty jsou složkami buněčné imunity, které jsou zodpovědné za destrukci tělesných buněk infikovaných virem;
 • protilátky proti viru, které jsou syntetizovány buňkami humorální imunity, jmenovitě B-lymfocyty.

Aby se tělo vyrovnalo s infekcí, byly vytvořeny léky, které ovlivňují jednu nebo druhou imunitní jednotku, totiž vakcíny, interferony a jejich induktory, jakož i inhibitory virových enzymů. Podrobněji budeme diskutovat o klasifikaci antivirotik.

Je užívání antivirotik u dětí oprávněné?

Názor odborníků se snižuje na skutečnost, že antivirotika, zejména ty, které obsahují interferon, by měla být jmenována přísně podle indikací. Tyto prostředky ovlivňují imunitní systém a mohou způsobit selhání jeho práce, což může být výchozím bodem ve vývoji rakoviny a autoimunitních onemocnění.

Například, s chladem, musíte se podívat na stav dítěte. Je-li tělesná teplota nízká, je aktivní, normálně jí a pije, pak můžete dělat bez antivirotik.

Antivirové přípravky obsahující interferony se nedoporučují častěji než jednou za šest měsíců. Je také přísně zakázáno zabývat se samoléčbou, protože pouze odborník může určit indikaci pro předepisování antivirotik, přičemž zvolí účinnou a bezpečnou volbu.

V případech, kdy je stav dítěte těžký a vyžaduje pomoc, může pediatr nebo lékař infekčního onemocnění předepsat antivirotikum podle věku.

Pokud hovoříme o tom, jak správně užívat interferonové přípravky, pak platí pravidlo: lék bude účinný, pokud bude podáván během prvních 24-72 hodin, protože nebude působit později.

Známý pedagogický pediatr Komarovsky věří, že antivirotika by měla být předepisována pouze se slabou imunitou, která se nemůže nezávisle vyrovnat s virovou infekcí.

A co profylaktické užívání antivirotik? Pro profylaxi je lepší použít bylinné nebo homeopatické přípravky, které prakticky nezpůsobují vedlejší účinky a jsou bezpečné pro děti. Ačkoli spolehlivě říci, že tyto nástroje jsou vysoce účinné, podle jejich výrobců, je také nemožné.

Klasifikace antivirotik

V závislosti na tom, které viry působí na antivirotika, jsou rozděleny do následujících skupin.

 1. Anti-chřipka: Amantadin, Remantadin, Zanamivir, Oseltamivir a další. Tyto léky zničí viry.
 2. Antiherpetic: acyklovir, valacyclovir, zovirax a jiní to bránit virům v násobení a tak zastavit progresi nemoci.
 3. Přípravky se širokým spektrem činností: Anaferon, Viferon, Lavomaks, Arbidol a další. Můžete také použít uvedené antivirotika pro rotavirovou infekci, herpetické kožní léze,
 4. Antiretrovirální. Tato skupina se používá výhradně k léčbě a prevenci viru lidské imunodeficience (HIV).

Kromě toho lze všechny antivirotika rozdělit do skupin podle toho, jakou věkovou skupinu lze použít.

Představujeme Vám pozornost antivirotik s diferenciací podle věku dětí.

Antivirová léčiva pro novorozence:

 • Aflubin;
 • interferon leukocytů;
 • Viferon;
 • Oscillococcinum;
 • Grippferon a další.

Antivirová léčiva pro děti od 6 měsíců:

 • Anaferon;
 • Imunoflazid;
 • Viburcol;
 • Nazoferon;
 • Ergoferon a další.

Antivirová léčiva pro děti od 1-2 let:

 • Immunal;
 • Orvirem;
 • Oseltamivir;
 • Tsitovir-3 a další.

Antivirová léčiva pro děti od 3 let:

 • Arbidol;
 • Groprinosin;
 • Kagocel;
 • Engistol a další.

Antivirová léčiva pro děti od 4 do 7 let:

 • Ingavirin 60;
 • Rimantadin;
 • Relenza;
 • Cykloferon a další.

Top 7: Nejúčinnější antivirotika

Viferon

Viferon je kombinovaný imunomodulátor s antioxidačními vlastnostmi. Jeho aktivní složky působí nepříznivě na viry zvýšením aktivity T-lymfocytů a urychlením zrání B-lymfocytů.

Složení: lidský rekombinantní alfa-2-interferon, vitamíny E a C.

Použití přípravku Viferon během léčby antibiotiky, hormonální terapií a chemoterapií zvyšuje účinnost a zkracuje dobu trvání léčby.

Formulář vydání:

 • rektální čípky 150 tisíc IU, 500 tisíc IU, 1 milion IU, 3 miliony IU;
 • mast 40 000 IU;
 • gel 36 tis.

Indikace: Viferon je předepsán pro akutní respirační virové infekce, pneumonii, meningitidu, sepse, intrauterinní infekce, virovou hepatitidu, jakož i pro komplexní léčbu onemocnění způsobených enteroviry.

Viferon ve formě masti se používá pro kožní léze s herpes virus a papilomovirus.

Schéma a dávka:

 • celoroční novorozenci - 1 svíčka (150 tisíc IU) dvakrát denně;
 • předčasně narozeným - 1 svíčka (150 tisíc IU) třikrát denně, každých 8 hodin.

Délka léčby by neměla překročit 5 dnů. Při akutních respiračních virových infekcích, pneumonii, sepse a jiných onemocněních se opakovaný průběh neuskuteční dříve než za 5 dnů.

Vedlejší účinky: kožní alergické reakce, jako je svědění, kopřivka, dermatitida.

Kontraindikace:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • onemocnění autoimunitní geneze.

Průměrné náklady v Rusku:

 • Čípky Viferon 150 tisíc IU, 10 kusů: 250 rublů;
 • čípky Viferon 500 tisíc IU, 10 kusů: 350 rublů;
 • čípky Viferon 1 milion IU, 10 kusů: 500 rublů;
 • čípky Viferon 3 miliony IU, 10 ks: 900 rublů;
 • Viferon mast 40 000 IU, 12 g: 160 rublů;
 • Gel Viferon 36 tisíc IU, 12 g: 160 rublů.

Anaferon

Anaferon je jedním z nenákladných a účinných homeopatických antivirotik, jejichž hlavní složkou jsou purifikované protilátky proti lidskému interferonu gama.

Forma uvolnění: tablety.

Indikace: lék je široce používán pro ARVI, chřipku, kožní léze herpes přírody. Anaferon je také předepsán pro profylaktické účely.

Schéma a dávka:

 • při nachlazení se lék vstřebává pod jazyk, dokud není zcela rozpuštěn podle následujícího schématu: 1. den užívejte 1 tabletu každých 30 minut po dobu dvou hodin a další třikrát 1 tabletu v pravidelných intervalech a od druhého dne - 1 tabletu třikrát denně. U dětí starších 6 měsíců může být tableta rozpuštěna v lžíci mléka nebo vody;
 • Prevence virových onemocnění je užívat 1 tabletu jednou denně po dobu 12 týdnů.

Vedlejší účinky: je velmi zřídka možná alergie na složky léčiva.

Kontraindikace:

 • alergické na složky léčiva;
 • mladší než 6 měsíců.

Průměrné náklady v Rusku:

 • Anaferon děti 20 tablet - 200 rublů.

Nazoferon

Nazoferon patří k interferonům a je tvořen rekombinantním lidským alfa-2b-interferonem. Léčivo nepříznivě ovlivňuje viry, zvyšuje možnosti imunity a snižuje závažnost zánětlivého procesu v horních dýchacích cestách.

Uvolnění: nosní kapky a sprej 1 ml / 100 tisíc IU.

Indikace:

 • léčba ARVI, chřipky, časté nachlazení;
 • prevence ARVI u kontaktních osob během epidemie.

Dávkování a podávání: t

 • děti do jednoho roku a novorozenci jsou pohřbeni v 1 kapce do každé nosní dírky 5krát denně;
 • děti 1-3 roky jmenují 2 dávky spreje do nosu 3-4 krát denně;
 • děti ve věku 4-14 let - 2 dávky v každé nozdry od 4 do 5 krát denně.

Pro profylaktické účely je jedna dávka léku předepsána dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

Vedlejší účinky: individuální nesnášenlivost k léku.

Kontraindikace: alergie na lék v historii.

Průměrné náklady v Rusku:

 • Nazoferon kapky 5 ml - 380 rublů;
 • sprej Nazoferon 5 ml - 430 rublů.

Arbidol

Arbidol patří k širokospektrým antivirotikům, protože blokuje vstup chřipkových virů, koronavirus a rotavirus do buňky lidského těla.

Aktivní složkou léčiva je umifenovir, který má antivirové a imunomodulační účinky.

Uvolnění formy: tobolky po 50 a 100 mg.

Indikace:

 • terapie a prevence SARS, chřipky A a B;
 • chronická bronchitida;
 • opakující se infekce herpes;
 • terapie rotavirové infekce u dětí;
 • léčby sekundárních imunodeficiencí.

Dávkování a podávání: t

 • děti ve věku 3-6 let jsou předávány perorálně 50 mg 4krát denně;
 • děti 6-12 let - 100 mg 4krát denně;
 • děti od 12 do 14 let - 200 mg 4krát denně.

Průběh léčby je 5 dnů.

Vedlejší účinky: alergie na léčivo.

Kontraindikace: individuální intolerance na složky léčiva.

Průměrné náklady v Rusku:

 • tobolky Arbidol 50 mg, 20 ks. - 260 rublů;
 • Tobolky Arbidol 100 mg, 20 ks. - 460 rublů.

Oseltamivir

Oseltamivir (Tamiflu) je účinný antivirotik, který se používá při léčbě a prevenci chřipky A a B.

Včasné užívání oseltamiviru může urychlit zotavení, snížit intenzitu příznaků chřipky a předcházet komplikacím. Tento lék je účinný z hlediska prevence v případě kontaktu s pacienty s chřipkou A a B a kromě toho neovlivňuje imunitní systém.

Formulář vydání:

 • 30, 45 a 75 mg tobolky oseltamiviru;
 • suspenze 1 ml / 12 oseltamivir.

Indikace:

 • léčba chřipky A a B;
 • Prevence chřipky A a B u kontaktních osob.

Měli byste vědět, že lék není účinný pro nachlazení, takže je jmenován pouze tehdy, pokud existují spolehlivé údaje o etiologii onemocnění.

Schéma a dávky u dětí v závislosti na tělesné hmotnosti:

 • méně než 15 kg - 30 mg 2x denně;
 • 15-23 kg - 45 mg 2x denně;
 • 23-40 kg - 60 mg 2x denně;
 • více než 40 kg - 75 mg 2x denně.

U dětí mladších 12 let se používá pouze suspenze.

Průběh léčby je 5 dnů.

S preventivním účelem je lék předepsán v uvedených dávkách 1 krát denně po dobu 10 dnů a během epidemií chřipky A a B po dobu 1,5 měsíce.

Vedlejší účinky:

 • z gastrointestinálního traktu: nevolnost, zvracení, bolest břicha, průjem;
 • na straně centrálního nervového systému: bolesti hlavy, poruchy spánku, celková slabost, křečovitý syndrom a další;
 • dýchací systém: kašel, rýma;
 • na části kůže: kožní projevy alergií a další.

Kontraindikace:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • věk do 12 měsíců;
 • těžké renální selhání.

Průměrné náklady v Rusku:

 • tobolky Oseltamivir 75 mg, 10 ks. - 700 rublů.

Groprinosin

Groprinosin, jehož účinnou složkou je inosin pranobex, má přímé antivirové a imunomodulační účinky.

Forma přípravku: 500 mg tablety.

Indikace: lék je předepsán pro ARVI, virovou bronchitidu, spalničky, parotitidu, infekce herpes virus, virovou hepatitidu.

Dávkování a dávkování u dětí: t

 • pro nachlazení, mononukleózu, infekce cytomegalovirem a herpesem je denní dávka léčiva 50 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, která je rozdělena do 3 až 4 dávek. Průběh léčby je 7-14 dnů;
 • při kašli (bronchitida, tracheitida, laryngitida) je denní dávka 50 mg na 1 kg hmotnosti u 3-4 primů. Průběh léčby je 14-28 dní;
 • u spalniček je denní dávka 100 mg na 1 kg hmotnosti ve 3-4 dávkách. Průběh léčby je 7-14 dnů.

Vedlejší účinky: dočasné zvýšení kyseliny močové, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, bolest břicha, porucha stolice, alergie na léčivo.

Kontraindikace:

 • přecitlivělost na léčivo;
 • závažné poškození ledvin.

Průměrné náklady v Rusku:

 • Tablety Groprinozin 500 mg, 50 ks. - 980 rublů.

Rimantadine

Remantadin je účinný proti chřipce A a B, brání jejich reprodukci v těle inhibicí replikace.

Forma přípravku: 50 mg tablety.

Indikace: léčba akutní infekce způsobené chřipkovými viry u dětí starších 7 let.

Dávkování a podávání: t

 • děti od 7 do 10 let se předepisují do 50 mg dvakrát denně;
 • děti od 11 do 14 let - 50 mg třikrát denně.

Průběh léčby je 5 dnů.

Vedlejší účinky: kožní projevy alergie na složky léku, průjem, nevolnost, snížená pozornost, ospalost, celková slabost a další.

Kontraindikace:

 • alergické na složky léčiva;
 • narušení ledvin a jater;
 • zvýšená sekrece hormonů štítné žlázy.

Průměrné náklady v Rusku:

 • Tablety Remantadinu 50 mg, 20 ks. - 150 rublů.

Pouze lékař ví, jaké antivirotika mohou být dětem podána, takže při prvním známku virové infekce u vašeho dítěte neběží do lékárny, aby si vyhledala léčbu, ale obraťte se na odborníka. Vlastní léky mohou být nejen neefektivní, ale také nebezpečné pro zdraví vašich potomků!