Virová pneumonie - symptomy, jaké léky k léčbě

Virová pneumonie je akutní zánět plic. Vývoj patologie vede k virové infekci, která je přenášena vzduchovými kapičkami.

V 90% případů je u dětí diagnostikována patologie. Léčba onemocnění musí začít okamžitě, jinak hrozí nebezpečí nebezpečných komplikací.

Důvody

Virové infekce jsou hlavní příčinou pneumonie u starších osob a dětí. To je způsobeno slabostí imunitního systému, díky němuž je tělo náchylnější k infekcím. Také virové onemocnění představuje vážné nebezpečí pro těhotné ženy. To může způsobit potrat nebo předčasný porod.

V tomto případě terapie trvá 3 týdny. Pokud má onemocnění závažnější průběh, existuje riziko smrti.

Patologie může být způsobena infekcí různými viry. Mezi nejčastější příčiny infekce patří:

 • cytomegalovirus;
 • parainfluenza;
 • infekce adenovirem;
 • chřipka;
 • herpes infekce 1 a 3 typy;
 • spalničky

Po infekci začnou plíce odolávat infekci. S tím souvisí i rozvoj zánětu v orgánu. Jako výsledek, tam je porušení vstupu kyslíku do těla, který vede k symptomům nemoci.

K infekci viry obvykle dochází prostřednictvím vzduchových kapiček. K tomu může dojít v důsledku kašle nebo kýchání. Příčinou je také kontakt s kontaktním povrchem.

Klinický obraz

Symptomy virové pneumonie jsou často zaměňovány za běžné nachlazení nebo chřipku. Klinický obraz těchto anomálií je téměř identický. Mezi první projevy pneumonie patří:

 1. bolest hlavy s vysokou intenzitou;
 2. zimnice, zvýšená tělesná teplota;
 3. nazální kongesce, výrazná rýma;
 4. bolest na hrudi, respirační selhání, dušnost;
 5. známky intoxikace - projevuje se formou lézí trávicího systému, nevolností a zvracením;
 6. kašel bez sputa;
 7. tělesné bolesti, slabost svalové tkáně, bolestivý syndrom během pohybů;
 8. zarudnutí očí;
 9. rostoucí vlhké rales - mohou být slyšet při poslechu se stetoskopem;
 10. modré končetiny - kvůli kašli;
 11. obecná slabost - tento stav vede k invaliditě.

Vzhled patologie se může objevit postupně. Po určité době existuje riziko bolestivého kašle, který je doprovázen tvorbou krvavých nečistot v tajnosti.

Projevy se každým dnem zvyšují. S tvorbou hnisavých nečistot v tajnosti můžeme hovořit o vývoji bakteriálních komplikací. Zánětlivý proces často postihuje obě plíce, což naznačuje bilaterální formu onemocnění.

Příznaky onemocnění u dětí jsou stejné jako u dospělých. Bez ohledu na věkovou skupinu při absenci kvalitní lékařské péče hrozí riziko vzniku nebezpečných komplikací. V některých situacích vede virová pneumonie k smrti.

Diagnostika

K přesnému stanovení diagnózy a výběru účinných léků pro léčbu virové pneumonie musíte provést následující studie:

 1. X-ray. V případě zánětu viru na obrázku můžete vidět charakteristický vzor sítě. Odpovídá lézi pojivové tkáně.
 2. Krevní test Pokud je na pozadí onemocnění zachován normální objem bílých krvinek, nepřímo to indikuje virovou povahu onemocnění.
 3. Bakterioskopická analýza sputa. Tato studie je nutná v případě podezření na bakteriální infekci. To může zejména znamenat tvorbu hnisavých nečistot ve sputu.
 4. Krevní testy na protilátky proti virům. Studie se provádí v počáteční fázi onemocnění a po 10 dnech. Pokud se množství protilátek zvýší více než čtyřikrát, můžeme hovořit o přítomnosti virové infekce.
 5. Imunofluorescenční studie výtěrů nosohltanu a hltanu. S jeho pomocí je možné detekovat specifický patogen.
 6. Bronchoskopie. Během zákroku zavede lékař v lokální anestézii do dýchacích orgánů pacienta bronchofibroskop vybavený malou videokamerou. Toto zařízení umožňuje kontrolovat plíce a stanovit závažnost jejich lézí. S působivou akumulací sputa je studie doplněna výplachem. Spočívá v mytí orgánů dýchacího ústrojí léčivými roztoky.

Metody zpracování

Starší pacienti, děti do 4 měsíců a pacienti s komplexními patologiemi srdce nebo plic podléhají povinnému přijetí do nemocnice. Nemocniční léčba může být také provedena ze sociálních důvodů.

Lidé, kteří trpí virovou pneumonií, by se měli vždy držet postele. Je přísně zakázáno přenášet nemoc na nohy. Měli byste jíst dostatek kalorií. Denní menu by mělo obsahovat proteinové potraviny a vitamíny.

Pokud je akutní pneumonie spojena s infekcí chřipkou A nebo B, pacientovi jsou předepsány antivirotika s přímým účinkem - zejména ingavirin. Mohou být také použity inhibitory neuraminidázy. Patří mezi ně léky jako Relenza a Tamiflu.

Pro dosažení žádoucího účinku je důležité užívat antivirotika nejpozději 48 hodin po výskytu prvních příznaků onemocnění. Pokud je zánět způsoben infekcí virem varicella zoster, předepište acyklovir. Mohou být také použity deriváty tohoto činidla. Patří mezi ně zejména:

Pro snížení závažnosti příznaků intoxikace se pacientům doporučuje, aby pili hodně. Ve zvláště obtížných situacích je indikováno intravenózní podávání terapeutických roztoků. Pro tento účel může být použit roztok glukózy s koncentrací 5% nebo fyziologický roztok.

Antipyretické léky mohou být použity k normalizaci tělesné teploty. Mezi nejbezpečnější patří nurofen a paracetamol. Je důležité mít na paměti, že viry rychle umírají pouze při vysokých teplotách - více než 38 stupňů. Proto jsou antipyretika předepisována výhradně pro komplexní snášenlivost horečky.

Antitusika mohou být užívána výhradně v počáteční fázi onemocnění v případě suchého kašle, který narušuje spánek člověka. Intenzivní kašel je vážné nebezpečí, protože může vést k nebezpečným komplikacím. Jedná se zejména o spontánní pneumotorax. Po zahájení vylučování sputa by mělo být zastaveno užívání antitusických léčiv.

Léčiva vykašlávání, jako je lasolvan a bronhikum, jsou předepisovány ke zlepšení vylučování sekrecí z dýchacího systému. K tomu lze použít také inhalace s těmito látkami nebo éterickými oleji. Drenážní masáž je považována za velmi účinný postup.

 1. S tímto typem pneumonie lze léčit kyslík. Tato terapie pomáhá vyhnout se vzniku cyanózy a umožňuje včas odstranit dočasný nedostatek kyslíku.
 2. K obnově ochranných sil je zapotřebí použití vitaminových komplexů. Pacientům lze předepsat multivitaminy - vitrum, complivit. Často se také používá kyselina askorbová.
 3. Pokud se kromě virového zánětu vyvíjí bakteriální infekce, je třeba používat antibiotika. Lékař vybere specifický lék v závislosti na závažnosti stavu osoby, věkové skupiny a dalších charakteristik.

Pokud jdete k lékaři včas a jasně dodržujete všechna jeho doporučení, budete schopni léčit virovou pneumonii během 10-20 dnů. Přesné období závisí na celkovém stavu těla a závažnosti onemocnění. Pokud ihned neidentifikujete patologii nebo zvolíte nesprávnou terapii, existuje riziko vzniku srdečního selhání nebo respiračního systému.

Možné následky

Zánětlivý proces může být jednostranný nebo bilaterální. Pravostranná pneumonie je nejčastěji asymptomatická. Pokud léčba nezačne včas, onemocnění začne postupovat a způsobuje těžké komplikace.

Mezi negativní důsledky onemocnění patří:

 • plicní absces;
 • rozvoj pohrudnice;
 • srdeční selhání;
 • otrava krví;
 • léze dýchacího systému;
 • fibróza - je jizevná změna v tkáních plic;
 • prodloužená pneumonie;
 • bronchiální astma;
 • chronická bronchitida.

V některých situacích virová forma onemocnění vede k meningitidě a dokonce ke smrti pacienta. Protože je tak důležité včas zahájit komplexní léčbu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění, je velmi důležité zapojit se do jeho prevence. Zahrnuje následující komponenty:

 1. posilování imunitního systému - používání vitamínů, atletická aktivita, zpevnění;
 2. vakcíny proti spalničkám a chřipce;
 3. vyloučení kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními patologiemi;
 4. odmítnutí navštívit veřejná místa v období epidemií ARVI;
 5. použití antivirotik ve formě mastí;
 6. dodržování hygienických doporučení - důkladné mytí rukou před jídlem a po návštěvě veřejných míst;
 7. včasná léčba virových patologií.

Virová pneumonie je považována za velmi běžnou poruchu, která může způsobit nebezpečné onemocnění. Aby se předešlo závažným zdravotním následkům, je velmi důležité neprodleně konzultovat lékaře, který zvolí vhodnou léčbu.

Aktuální léčba pneumonie u dospělých

Pneumonie (pneumonie) je akutní patologický stav, vedoucí k infekčním zánětlivým procesům v dolních dýchacích cestách (alveoly, bronchioly). Onemocnění se může rozvinout v každém věku, často postihuje imunokompromitované pacienty. Léčba pneumonie u dospělých musí být pod dohledem specialisty, s použitím účinných léků. Nezávislý výběr léků je nepřijatelný - negramotně prováděná léčba je plná rozvoje závažných komplikací a dokonce i smrti pacienta.

Příčiny onemocnění

Hlavním důvodem vzniku pneumonie je aktivace bakterií v lidském těle:

 1. Pneumokoky (40-60% případů).
 2. Hemofilní tyčinky (5-7%).
 3. Enterobakterie, mykoplazma (6%).
 4. Staphylococcus (až 5%).
 5. Streptokoky (2,5-5%).
 6. E. coli, legionella, protea (od 1,5 do 4%).

Vzácně je patologie způsobena chlamydií, chřipkovými viry, papagrippa, herpesem, adenoviry, plísňovými infekcemi.

Faktory, které zvyšují riziko vzniku pneumonie u dospělých, jsou oslabená imunita, časté stresy a nedostatečná výživa spojená s nedostatečným příjmem ovoce, zeleniny, čerstvých ryb a libového masa. Časté nachlazení, které může způsobit chronickou infekci a špatné návyky (kouření, alkoholismus), je schopné vyvolat nemoc.

Typy pneumonie

V závislosti na etiologii může být pneumonie:

 • virové;
 • houbové;
 • bakteriální;
 • mykoplazma;
 • smíšené.

Nejběžnějším typem onemocnění je pneumonie získaná v komunitě. Nemocnice (nozokomiální) se vyvíjí do 3 dnů od pobytu pacienta v nemocnici. Aspirace je schopna projevit se vniknutím do úst dýchacích cest obsahu úst, nosohltanu a žaludku.

V závislosti na povaze patologie je klasifikován jako akutní, chronický, atypický. Lokalizací může být pneumonie levá, pravostranná, jednostranná, oboustranná. Podle závažnosti - lehká, střední, závažná.

Častými příznaky různých typů pneumonie jsou suchý kašel, horečka, slabost, bolest v hrudní kosti. Jak choroba postupuje, pacient začíná pociťovat úzkost spojenou s nedostatkem vzduchu, cítí bolest svalů, únavu. V některých případech cyanotické (modré) rty a nehty.

Diagnostika pneumonie

Pro diagnózu, podrobné vyšetření pacienta. Specialista se nutně uchyluje k následujícím metodám:

 1. Naslouchání dýchání se stetoskopem.
 2. Měření tělesné teploty.
 3. Radiografie hrudníku.
 4. Analýza sputa.
 5. Obecná a biochemická analýza krve.

Základem diagnózy zánětu plic je průchod rentgenového snímku pacienta. Tento typ zkoušky se provádí převážně v přímé projekci, někdy v boku. Metoda umožňuje nejen stanovit diagnózu a zjistit možné komplikace, ale také zhodnotit účinnost léčby. Z tohoto důvodu by mělo být v procesu léčby rentgenové záření prováděno opakovaně.

Kromě uvedených diagnostických opatření může existovat potřeba počítačové tomografie a bronchoskopie. Aby se vyloučila přítomnost rakoviny plic nebo tuberkulózy, studie pleurální tekutiny.

Antibiotická léčba pneumonie

Základem léčby pneumonie je léčba antibiotiky. Volba konkrétního léku závisí na typu patogenního patogenu. Tradičně pulmonologové předepisují následující typy léků:

 • přírodní a syntetické peniciliny (v případech, kdy je onemocnění způsobeno pneumokoky, stafylokoky);
 • cefalosporiny (proti E. coli, gram-negativní bakterie);
 • tetracykliny působící během vývoje infekčních procesů;
 • makrolidy, které pomáhají rychle vyléčit pneumonii vyvolanou mykoplazmou;
 • fluorochinolony, zaměřené na boj proti bakteriální pneumonii.

Antibiotika proti pneumonii může být předepsána pouze lékařem. Vezměte je ve stejnou denní dobu, po stejném počtu hodin, přesně dodržujte dávkování a dobu trvání kurzu. V prvních dnech léčby je lůžko převážně indikováno pro pacienty.

Při léčbě těžké pneumonie se stávají účinnými karbapenemy. Pacientům mohou být předepsány léky s názvy jako Tienam, Invans, Aquapenem.

Penicilinové přípravky

Mezi peniciliny se nejčastěji předepisují:

Ampicilin je lék na pneumonii, podávaný převážně intramuskulárně nebo intravenózně. Tento způsob podávání umožňuje urychlit pronikání účinné látky do tkání a tělních tekutin. Intramuskulární injekce se provádí každé 4 až 6 hodin v dávce stanovené lékařem. U dospělých je jednorázová dávka 0,25–0,5 g, denní dávka je 1–3 g. Při závažném průběhu onemocnění se zvyšuje na 10 g denně (maximálně - maximálně 14 g). Délka kurzu je určena odborníkem individuálně.

Amoxicilin může být podáván ve formě tablet nebo injekcí. Uvnitř léku se užívá třikrát denně. Nejčastěji je dospělým předepsáno 500 mg léku najednou. V případě komplikovaného průběhu infekce se doporučuje pít 0,75-1 g Amoxicilinu třikrát za 24 hodin. Intramuskulární injekce 1 g antibiotika dvakrát denně, intravenózně - 2-13 g denně.

Amoxiclav obsahuje 2 účinné látky - polosyntetický penicilin amoxicilin a kyselinu klavulanovou. V závislosti na závažnosti patologického procesu jsou dospělým předepsány perorálně 250 (+125) -875 (+125) mg léčiva dvakrát nebo třikrát denně. Zavedena 1, 2 g (+200 mg) s intervaly 6-8 hodin.

Intramuskulární nebo intravenózní podání léků pacientům s pneumonií by mělo být prováděno ve sterilním prostředí, v kompetentním poskytovateli zdravotní péče.

Léčba léky cefalosporiny

Z počtu cefalosporinů se léčba často provádí pomocí:

Cefalexin se užívá ve formě tablet nebo tobolek. Lék je opilý půl hodiny před jídlem, na 0, 25-0, 5 g, takže 6 hodin přestávky. U pneumonie se lék užívá čtyřikrát denně.

Ceftriaxon se používá různými způsoby - intramuskulárně, kapáním, intravenózně. Denní dávka pro dospělé je 1 až 2 g. Pro závažný průběh onemocnění se zvyšuje na 4 g. Léčba tímto antibiotikem trvá 5 až 14 dní.

Cefepime je předepsán pro intramuskulární injekce během vývoje mírné až střední pneumonie. V tomto případě se ukázalo, že dospělí zavedou 0, 5-1 g antibiotika v 12-hodinových intervalech. Pokud je pneumonie klasifikována jako závažná, dávka se zvyšuje na 2 g dvakrát denně.

Tetracykliny a makrolidy

Tetracykliny s pneumonií se používají méně často než peniciliny a cefalosporiny. To je způsobeno jejich schopností hromadit se v tkáních těla, jakož i způsobovat značné množství vedlejších účinků.

Pro léčbu pneumonie u dospělých se používá tetracyklin nebo doxycyklin. Tablety tetracyklinu se vypijí čtyřikrát denně v množství 0,5 g. Léčba tímto lékem trvá nejméně 7 dní. Doxycyklin může být podáván orálně nebo intravenózně. Maximální denní dávka tablet (tobolek) je 300-600 mg. Intravenózně denně můžete zadat maximálně 300 mg antibiotika. Trvání léčby závisí na intenzitě zánětlivého procesu.

Makrolidy používané při léčbě pneumonie zahrnují:

Erytromycin se podává intravenózně, 1-4 g denně, rozdělený do 4 dávek. Lék v pilulce brát 250 mg 4 krát denně, s 6-hodinovými přestávkami.

Clarithromycin pít 250 mg-1 g dvakrát během 24 hodin. Pokud lékař považuje za nezbytné podat lék intravenózně, podává se dvakrát denně 500 mg antibiotika.

Sumamed - pilulky na pneumonii, které se užívají jednou denně. Průměrná dávka je 500 mg (1 tableta). Při nekomplikovaném zánětu plic trvá léčba tímto lékem 3-5 dní.

Princip léčby fluorochinolony

Použití fluorochinolonů může účinně léčit pneumonii způsobenou E. coli nebo legionellou. Tento typ antibiotika má schopnost proniknout hluboko do postižené tkáně, nezpůsobuje rezistenci patogenů.

Léčba bakteriální pneumonie u dospělých je často prováděna se jmenováním:

 • Ciprofloxacin (perorálně - 250 - 500 mg dvakrát denně, intravenózně - 200 - 400 mg dvakrát během 24 hodin);
 • Ofloxacin (200-800 mg 2x denně).

Trvání léčebného postupu je určeno individuálně. V průměru trvá léčba 1-2 týdny.

Vedlejší účinky antibiotik a běžných kontraindikací

Léčba antibiotiky může vyvolat nežádoucí účinky ve formě poruch trávení, neurotoxických reakcí, vaginální kandidózy, alergických reakcí, anafylaktického šoku. Penicilinové přípravky, makrolidy a cefalosporiny vykazují nejmenší stupeň toxicity, v důsledku čehož se při léčbě pneumonie volí hlavně ve prospěch těchto léčiv.

Přímé kontraindikace použití určitého antibiotika je individuální intolerance jeho složení. Většina antibakteriálních látek je navíc kontraindikována v období těhotenství a připoutání dítěte k prsu. U těhotných a kojících pacientů s diagnostikovanou pneumonií, kteří potřebují léčbu antibiotiky, může být léčba prováděna za použití nejškodlivějších léků. Patří mezi ně antibakteriální látky, které jsou zařazeny do kategorie B podle stupně nebezpečnosti.

Pomocné léky proti pneumonii

Kromě antibiotik se doporučuje léčit pneumonii pomocí adjuvans. Mezi dalšími léky se často používají:

 1. Expektoranty a bronchodilatátory (Herbion, Pertussin sirup, Salbutamol spray).
 2. Antipyretická léčiva (Paracetamol, Aspirin, Ibuprofen).
 3. Vitaminové komplexy s vysokým obsahem vitamínů A, C, skupiny B (Supradin, Duovit, Complivit).

Pro pacienty, kteří tolerují syntetické drogy, se stává homeopatie důležitou. Mezi těmito fondy poskytují největší účinnost Aconite, Brionia, Belladonna, Sanguinaria, Arsenicum Yodatum. Léčit pacienta těmito léky by měl být v souladu s jeho ústavním typem.

Léčba virové pneumonie u dospělých: názvy antibiotik

Tento článek hovoří o nemoci, jako je virová pneumonie. O metodách léčby nemoci, o prevenci. V článku jsou také názvy potřebných léků pro léčbu pneumonie.

O virové pneumonii

Pneumonie nebo pneumonie je infekční onemocnění. V důsledku toho je virová pneumonie, když je pneumonie způsobena infekcí virovou infekcí.

Existuje několik důvodů vzniku onemocnění:

 • Komplikace po chřipce typu A a B;
 • Kvůli viru varicella zoster;
 • Kvůli kontaktu s nemocným pacientem.

Při virové pneumonii jsou pozorovány následující příznaky:

 • Zvýšená teplota;
 • Bolesti hlavy;
 • Bolest na hrudi;
 • Kašel, nejprve vyschnout, pak mokrý;
 • Obecná slabost;
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Zimnice;
 • Nos z nosu;
 • Bolest na hrudi při kašli;
 • Vylučování hlenu kašlem;
 • Rachot v plicích.

Diagnóza zahrnuje následující:

 1. Historie pacientů;
 2. Subjektivní a objektivní zkoumání;
 3. Rentgenové vyšetření;
 4. KLA pro detekci leukocytů v krvi, což dokazuje virovou povahu pneumonie;
 5. Užívání hlenu z hrdla a nosohltanu, určování typu viru.

Po provedení přesné diagnózy můžete pokračovat v léčbě tohoto onemocnění.

Jak léčit pneumonii doma u dospělých doma?

Po odmítnutí hospitalizace se pacientovi doporučuje dodržovat následující pravidla pro účinnou domácí léčbu:

 1. Odpočinek Je nezbytné poskytnout pacientovi klid a pohodu;
 2. Pravidelné větrání pacientova pokoje;
 3. Dobrá výživa s vitamíny a minerály;
 4. Bohatý nápoj při vysoké tělesné teplotě;
 5. Inhalace;
 6. Fyzikální terapie;
 7. Fyzioterapie;
 8. Příjem antibiotik určených lékařem;
 9. To vše může být doplněno lidovými prostředky.

Léčba antibiotiky

Nejdůležitější léčbou pneumonie je použití antibiotik:

 1. Především jsou předepisována širokospektrální antibakteriální léčiva. Například: ceftriaxon, suprax. Lék musí být podáván injekčně, aby se léčivé látky uchovávaly v těle, dokud nebude odhalen hlavní původce onemocnění.
 2. V případě, že pneumonie je atypická infekce, jsou předepsána specializovaná antibiotika. Například: sumamed, clarithromycin. Doporučuje se používat společně s širokospektrými antibiotiky.
 3. Dospělí se doporučuje užívat antibiotika v komplexu, 2 nebo 3 v řadě.

Vdechnutí pneumonie

Proveďte inhalaci, důležitou fázi léčby virové pneumonie. Protože hlavním příznakem je kašel.

Pokud provádíte pravidelné inhalace, zánětlivý proces v plicní dutině zmizí.

Pro inhalaci je vhodné použití různých éterických olejů, které mají vlastnosti potahování a zkapalňování sputa. Tyto oleje zahrnují eukalyptus. Taková inhalace se provádí pomocí speciálního zařízení - přenosného inhalátoru.

Můžete však použít jinou metodu:

 • Pro začátek je nutné konvici ohřát vodou;
 • Přidejte lžíci sody;
 • Přidá se 5-10 ml esenciálního oleje, například eukalyptu;
 • Opřete se o konvici;
 • Obal s ručníkem;
 • Dýchejte asi 10 minut.

Lidové léky

Léčba lidových prostředků pomůže zkrátit dobu trvání nemoci. Nicméně, používat pouze lidové prostředky není efektivní.

Recepty:

 • Léčivý čaj. Chcete-li čaj, zalijeme 250 ml vařené vody se dvěma lžičkami sušeného tymiánu.
  Infuze po dobu 10 minut, pak kmen. Vezměte si plnou sklenici tinktury třikrát denně 40 minut před jídlem.
 • Vykašlávací odvar. Pro tento vývar, zalijeme 1 polévkovou lžíci knotweed 250 ml vařené vody, pak vyluhovat po dobu 2 hodin, pak kmen. Jezte na prázdný žaludek 4krát denně.
 • Tinktura aloe. Pro přípravu této tinktury je třeba natáhnout 10 listů aloe a nalijeme litr tenkého medu.
  Tato směs by měla být podávána po dobu 2 týdnů. Take 5 krát denně, jedna polévková lžíce před jídlem. Vezměte lék po dobu 10 dnů. Uchovávejte jej ve skleněné nádobě v chladničce.
 • Slaný anýz odvar. Vývar se připravuje z medu. Lžičku medu linden by měl být vložen do sklenice s vodou, stačí přidat lžíci semen anýzu, stejně jako lžička soli. Tuto směs je třeba vařit. Po ochlazení a každé 3 hodiny každé 2 hodiny po dobu 3 dnů. Neberte si v noci.
 • Květy černého bezu. Čtyři květy musí být nality vodkou, v množství půl litru. Trvat na tom, že trvá dva týdny.
  Po namáhání a použití 3x denně po dobu jedné hodiny před jídlem a 1 lžíce. Vezměte do 10 dnů.
 • Fig mléko. Pro přípravu budete potřebovat 2 sušené fíky a sklenici mléka. Smíchejte a zapněte pomalý oheň. Vařte, dokud nezměknou fíky. Pijte 1 šálek denně.
 • Tinktura na červeném víně z lískových oříšků. Pro přípravu tinktury je třeba nalijeme oloupané ořechy s červeným vínem v poměru 1: 1. Nasaďte oheň a vařte 20 minut. Před jídlem si vezměte 1 lžíci.
 • Jezevčí tuk. Mělo by se konzumovat nalačno, 2 lžíce třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Po odpočinku po dobu 2-3 týdnů, pak znovu.

Terapeutická fyzikální kultura je důležitá při léčbě virové pneumonie. V kombinaci s léčbou léky urychluje proces hojení.

Díky cvičení:

 • Zvýšené sputum;
 • Zlepšuje se drenážní funkce průdušek a záněty jsou zničeny;
 • Respirační funkce je obnovena;
 • Všechny orgány a systémy lidského těla jsou posíleny;
 • Svalová nerovnováha je vyloučena;
 • Zlepšuje se aktivita kardiovaskulárního systému, jakož i ochranné funkce těla
 • Počet bronchospasmů se snižuje;
 • Zlepšuje imunitu;
 • Psychologický stav je normalizován.

Existují však kontraindikace, u kterých by se léčba neměla řešit:

 • U těžkých duševních poruch;
 • S úplnou atelektázou plic;
 • Při respiračním selhání 3 stupně;
 • S velkou akumulací tekutiny v pleurální dutině;
 • V přítomnosti plicního abscesu;
 • S hemoptýzou;
 • Při porušení krevního oběhu.

Seznam cvičení:

 1. Pomalá chůze pár minut, po otočení v jednom směru, pak ostatní 4-6 krát, zatímco budete muset dýchat hluboko. Pak vystoupejte na prsty 7-8 krát, volně dýchejte.
 2. Po předchozím cvičení byste si měli lehnout na záda a poklidně dýchat 2-3 minuty. Pak zvedněte ruce vzhůru na výdech a na výdech níže. Opakujte 5-6 krát.
 3. V pozici ležet na vdechnutí, rozprostřete ruce do stran, na výdech, vytáhněte kolena na hrudi.

Fyzioterapie

Díky fyzioterapii lze urychlit zotavení pacienta a vyhnout se řadě následků a komplikací onemocnění.

Existuje několik typů postupů:

 • Elektroforéza s použitím antibiotik, expektorantů a heparinu.
 • Provádění masáže hrudníku. Díky masáži zlepšuje výtok sputa.
 • Ultrafialové záření.
 • Kazetový magnetofon s antibiotiky.
 • Tepelné ošetření.
 • Inhalace.
 • UHF
 • Induktotermie.

Existuje také řada kontraindikací:

 1. Zvýšená teplota 38 a více;
 2. Onkologie;
 3. Krvácení;
 4. Porušení CKS;
 5. Akutní onemocnění s hnisavými ložisky;
 6. Krevní onemocnění;
 7. Srdeční a plicní insuficience druhého, třetího stupně.

Komplikace pneumonie s léčbou antibiotiky

Nejčastější komplikací pneumonie je hnisavá pleuróza. Pokud je pneumonie závažná, mohou se objevit komplikace, jako je meningitida, myokarditida, DIC, glomerulonefritida. Může se vyvinout respirační selhání, akutní psychóza.

Vlastnosti léčby virové pneumonie

Virová pneumonie je velmi závažné onemocnění. Léčba by měla být zahájena okamžitě. Pro virovou pneumonii je charakteristický pouze klid na lůžku.

Nedoporučuje se nést nemoc na nohou. Virová pneumonie nemá hnisavé sputum.

Antivirová léčiva jsou předepisována pacientům s virovou pneumonií. Účinky léků se objevují pouze tehdy, pokud byly užívány během prvních 48 hodin, kdy se objevily počáteční příznaky.

Léčba pneumonie v nemocnici

Pacientská léčba pneumonie není vždy nutná. Vzhledem k tomu, že nemoc může být léčena doma. Pokud je však nemoc závažná, bude nutná hospitalizace.

Léčba v nemocnici zahrnuje následující postupy:

 • Léky, často injekce;
 • Fyzioterapie;
 • Cvičební terapie;
 • Odpočinek a odpočinek z postele;
 • Povinný lékařský dohled.

Indikace pro hospitalizaci

Existuje řada indikací, jak dát pacienta do nemocnice:

 • Starší lidé starší 70 let;
 • Domácí léčba, která neměla požadovaný účinek;
 • Chronická onemocnění (diabetes, nefritida, alkoholismus, drogová závislost, imunodeficience, hepatitida, obstrukční plicní onemocnění, srdeční selhání);
 • Nedostatek normálních životních podmínek;
 • Trvalá vysoká teplota, která není snižována antipyretiky;
 • Anémie a těžká leukopenie;
 • Renální selhání.

Prevence pneumonie

Prevence je velmi důležitým prvkem každé nemoci. Pokud dodržujete všechna pravidla prevence, můžete se této nemoci vůbec vyhnout.

Prevence virové pneumonie zahrnuje: t

 1. Očkování proti chorobám, jako je chřipka a spalničky;
 2. Zlepšení imunity, zachování zdravého životního stylu, užívání vitamínů, tělesná výchova;
 3. Čistota, řádná hygiena, povinné ruční mytí;
 4. Nemůžete kontaktovat osoby, které mají SARS;
 5. Během epidemie, pokud potřebujete jít na místo, kde je spousta lidí, musíte nosit lékařskou masku;
 6. Musíte také použít antivirotika pro místní použití. Například oxolinová mast, viferon.

Pokud dodržujete všechna pravidla a pečlivě sledujete své zdraví a zdraví členů rodiny, riziko onemocnění se sníží na nulu.

Účinné léčení pneumonií

Pneumonie nebo pneumonie je nebezpečné respirační onemocnění, které je virové. Pneumonie postihuje nejen plíce, ale také průdušky, což způsobuje jejich zánět, což vede k rozvoji silného kašle, může ztěžovat dýchání a způsobit zhoršený krevní oběh a dokonce i rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Léčba pneumonie může být předepsána pouze lékařem, musí být kompletní a komplexní, zahrnovat několik typů antibiotik a antimikrobiálních látek. Pouze řádně určená a včasná léčba zabrání zhoršení onemocnění.

Příčiny pneumonie

Pneumonie se obvykle vyvíjí na pozadí oslabené imunity, může být způsobena viry, plísněmi nebo bakteriemi. Volba léků na pneumonii pro dospělé závisí na závažnosti onemocnění a typu bakterií, které ji způsobily.

Obvykle takové mikroby způsobují zánět:

 • Staphylococcus.
 • Pneumokoky.
 • Chlamydie.
 • Candida.
 • Streptococcus.
 • Hemofilní tyčinky.
 • Pseudomonas bacilli a některé další druhy bakterií.

Typicky lze typy onemocnění rozdělit do 3 kategorií, na jejichž základě jsou zvoleny tablety pro pneumonii: nemocniční, komunitní a pneumonie, způsobené poskytováním první pomoci. Obecně získaná pneumonie může být typická nebo atypická, je způsobena určitým typem bakterií a virů. Nemocnice se vyvíjí u pacientů, kteří zůstávají v nemocnicích, stejně jako s mechanickou ventilací nebo příliš oslabenou imunitou.

Lékaři také dělí pneumonii ve formě toku do 3 skupin: mírné, střední a těžké. Závažnost stanoví lékař po úplném lékařském vyšetření. První dvě stadia onemocnění mohou být vyléčena perorálním užíváním tablet, zatímco ve třetí fázi jsou injekce nebo kapky obvykle předepisovány pro rychlejší působení léku na tělo.

Příznaky pneumonie

Pneumonie u dospělých se může vyskytnout s mírnými klinickými příznaky. Ale můžete mít podezření na rozvoj pneumonie z následujících důvodů:

 • Slabost a indispozice, ospalost.
 • Chill a třásl se.
 • Obtížné dýchání a palpitace.
 • Násilný kašel doprovázený mokrým sipotem.
 • Bolest svalů
 • Bolest na hrudi.
 • Zvýšení teploty. Někdy to může růst až na 40 stupňů, ale častěji je zvýšení nevýznamné.

Ve 40% případů nemají pacienti žádné primární příznaky, jako je těžký kašel a horečka, takže pokud únava a slabost, stejně jako mírný kašel, nejdou dlouho pryč, měli byste se poradit s lékařem.

Průběh onemocnění je obvykle poměrně komplikovaný a je lepší léčit pneumonii v nemocnici pod dohledem lékařů. U mírné formy onemocnění jsou však pacienti obvykle doma, hospitalizace je nutná pouze v případě, že se stav pacienta během předepsané léčby zhorší.

Jak brát antibiotika k léčbě pneumonie

Jako hlavní lék na pneumonii u dospělých se antibiotika předepisují s širokým a specializovaným spektrem účinku. Léčba se obvykle předepisuje okamžitě, a to i před komplexní diagnózou stavu pacienta, který zahrnuje rentgenové vyšetření, analýzu sputa a komplexní vyšetření krve.

Léčebný režim virové pneumonie zahrnuje v první fázi užívání širokospektrých antibiotik a po obdržení výsledků testů a zjištění příčiny zánětu lékař předepíše komplex antimikrobiálních antibiotik a dalších léčiv.

Před identifikací původce, lékaři předepsat velké dávky antibiotik tak, že je vždy dostatečná koncentrace léků v krvi pacienta. Po stanovení příčiny může být dávka snížena.

Lékař určuje dávku léku, nedoporučuje se užívat antibiotika déle než 5 dnů. Obvykle, pokud nedojde ke zlepšení po 2-3 dnech užívání antibiotik, jsou nahrazeny jinými léky.

Jaké léky na pneumonii jsou obvykle předepisovány

Pro dospělé jsou antibiotika obvykle předepisována v tabletkách a pro děti ve formě sirupů. Účinnost prostředků nezávisí na formě jejich propuštění.

Nejběžnější jsou skupiny drog:

Antibiotická terapie obvykle zahrnuje:

 1. Například azithromycin, Sumamed.
 2. Amoxicilin v kombinaci s klavulanátem. Mohou to být přípravky Amoxiclav nebo Augmentin.
 3. Roxithromycin - Rulid nebo Roxybin přípravky.
 4. Klarithromycin - preparáty Fromilid.

Jedná se o širokospektrální léky, které lze předepsat okamžitě. Po určení typu patogenu se k nim přidají léky pro léčbu pneumonie druhé linie, které se také nazývají rezervní antibiotika.

Mezi tyto léky patří doxycyklin, defixin, sparfloxacin a mnoho dalších účinných léků dostupných v tabletách nebo jako injekční roztok. Upozorňujeme, že uvedené látky mohou užívat pouze dospělí starší 18 let.

Další léčiva pro léčbu

Léčba pneumonie je vždy komplexní. Zahrnuje také užívání protizánětlivých, expektorančních a léků proti kašli.

Ve většině případů je zánět plic doprovázen silným kašlem se sekrecí viskózního sputa, takže užívání léku proti kašli je nepostradatelnou součástí terapie. Když se v plicích objeví zánět, začíná se aktivně produkovat tajemství v dýchacím systému - viskózní sputum, které je nejen příznivým místem rozmnožování patogenních bakterií, ale také zabraňuje normální ventilaci plic.

Proto je také velmi důležité užívat vykašlávání, ředit sputum a obnovit přirozené větrání plic. Jako taková jsou pro léčení pneumonie předepisována mukolytická nebo sekretolytická léčiva, která mají regenerační účinek na řasnatou vrstvu membrány. Při působení mukolytických tablet nebo sirupů dochází k rychlejšímu odchodu sputa.

Pro vyvolání kašle jsou předepsány látky vylučující sekreci. Jsou však nebezpečné, pokud během útoků pneumonického kašle vyjde krev z krku. Když hemoptysis secretomotor drogy předepsané s opatrností.

Lékaři nejčastěji předepisují takové léky proti kašli pro pneumonii u dospělých:

 1. Expektoranty, jako je Mucoltin nebo Thermopsis.
 2. Tablety zkapalňující sputum: Bromhexin, Ascoril.
 3. Karbocystein nebo Erdostein tablety, které zabraňují nadměrné produkci sputa.
 4. Šumivé tablety, jako je acetyl lystein, jsou také předepsány pro ředění sputa. Účinný s viskózním sputem a výrazným vykašláváním.

Lékař předepíše určitý typ léku, volba závisí na intenzitě kašle a typu sputa, stejně jako na přítomnosti jiných patologií a celkovém stavu pacienta. Pokud je kašel malý a sputum nezpůsobuje žádné zvláštní problémy, mohou být tablety přípravku Ambroxol předepsány.

Pokud je v odcházejícím sputu hnis, bude zapotřebí silnějších prostředků. Pacienti často užívají acetylcystein.

Protizánětlivé léky v terapii

Lékaři také trvají na potřebě užívat širokospektrální protizánětlivé léky. To je nezbytné pro odstranění intoxikace - zimnice a vysoká teplota během pneumonie. Obvykle jsou předepisovány protizánětlivé léky, jako jsou ibuprofen, paracetamol, aspirin, analgin a další antipyretika. Jsou předepsány dospělým i dětem v různých formách.

Chcete-li zvýšit účinek, když teplota s protizánětlivými tablety nemohou být sníženy, musíte odstranit křeč s antispasmodics nebo antihistaminika. Někdy antipyretika nefunguje kvůli výskytu vazospazmu a No-shpa to pomůže odstranit.

Antivirová léčiva proti pneumonii u dospělých

Pneumonie, která byla způsobena virem, vyžaduje zvláštní léčbu. Zvláště pro potlačení ohniska zánětu pomocí antivirotik. V současné době nejoblíbenější jsou Amizon a Arbidol, které jsou předepisovány nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Antivirová léčiva jsou obvykle poměrně drahá, ale musí být užívána co nejdříve, s nástupem prvních příznaků.

Tamiflu a Relenza jsou velmi účinné léky, které mohou zastavit vývoj viru v těle, pomáhají bojovat proti viru H1N1 iv těžké fázi.

Pokud je pneumonie způsobena virem imunodeficience, pak terapie nutně zahrnuje interferony, zidovudin a didanosin.

Užívání antivirotik je však oprávněné pouze tehdy, pokud se zjistí, že pneumonie je způsobena virem, zejména virem chřipky. V jiných případech jsou tyto léky nejen užitečné, ale také nebezpečné.

Komplexní proces léčby zahrnuje nejen užívání tablet, ale také fyzioterapii. Zahrnují dechová cvičení, lehká tělesná cvičení, která musí být prováděna i při městnavém zápalu plic, stejně jako masáže a inhalace.

Jaké perorální léky máte na pneumonii?

Pneumonie jako onemocnění, doprovázená infekčním zánětlivým procesem v plicní tkáni (alveoly a intersticium), nutně vyžaduje jmenování léků. Úmrtnost na pneumonii bez farmakoterapie je několikanásobně vyšší než u adekvátní včasné léčby.

DŮLEŽITÉ! Věštkyně Nina: "Peníze budou vždy v hojnosti, pokud budou pod polštářem."

Z hlediska lékaře jsou všechny klinické případy pneumonie rozděleny na lehké, střední a těžké. Toto rozdělení je spojeno s různými taktikami řízení pacientů v závislosti na závažnosti onemocnění.

Mírná až středně závažná pneumonie zahrnuje podávání perorálních léků. Jaké léky ve formě tablet, sirupů, směsí lze léčit na pneumonii?

Antibakteriální činidla per os

Mírnou pneumonii lze léčit perorálními antibiotiky: tablety, sirupy u dětí. Podle stávajících směrnic lze per os předepsat jako antibakteriální lék první linie:

 1. Amoxicilin + klavulanát (obchodní názvy "Amoxiclav", "Augmentin").
 2. Azithromycin (Sumamed, Azitroks, Azimed).
 3. Clarithromycin (Klacid, Fromilid).
 4. Roxithromycin ("Roksibid", "Rulid").

Orientační schémata schůzek pro dospělé a děti jsou uvedena v tabulce níže.

Další antibiotika, která se vyrábějí ve formě tablet a sirupů, se předepisují po stanovení citlivosti mikroorganismů na ně nebo v důsledku neúčinnosti empirické terapie po dobu 3 dnů. Také se nazývají rezervní antibiotika. Patří mezi ně:

 • Sparfloxacin (obchodní název "Cparflo");
 • Levofloxacin ("Tavanic", "Levofloks", "Levostar");
 • Moxifloxacin (Avelox, Plevilox, Moximac);
 • Doxycyklin ("Unidox Soljuab");
 • Cefixime ("Supraks");
 • Ceftibuten ("Cedex");

První tři antibakteriální léky proti pneumonii nelze opít až do věku 18 let, doxycyklin se nedoporučuje u dětí mladších 8 let.

Přibližné léčebné režimy jsou uvedeny v tabulce níže.

Chtěl bych se zaměřit na skutečnost, že antibakteriální léčbu, a to i orální, dokonce i injekční, by měl předepisovat ošetřující lékař (ve státní instituci nebo v soukromém zdravotnickém centru) v souladu se současným onemocněním a existujícími komorbiditami.

V žádném případě nemohou být antibiotika užívána samotná vzhledem k rychlé tvorbě necitlivosti patogenní flóry na již existující léky. V současné době je to jeden z nejvíce globálních problémů v medicíně.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Důležitými symptomatickými léky jsou léky skupiny NSAID. Potřeba jejich použití u dětí a dospělých je způsobena těžkým intoxikačním syndromem: vysokou horečkou, horečkou a zimnicí. U dětí a dospělých lze doporučit různá protizánětlivá a antipyretická léčiva (viz tabulka níže).

Trvání užívání léků pro zánět plic, bez ohledu na věk, ne více než 5 dnů.

Neměli bychom zapomenout na negativní dopad této skupiny protizánětlivých léčiv na gastrointestinální trakt, proto je v přítomnosti dospělých, žaludečních nebo dvanáctníkových vředů u dospělých lepší dávat přednost nimesulidu v kombinaci s omeprazolem.

Pro zvýšení antipyretického účinku, zejména u "bílé horečky", doprovázené periferním vazospazmem, používejte kombinace NSAID s léky z jiných skupin: antihistaminika a antispasmodika.

U dětí je nejčastější kombinace následující: ibuprofen (paracetamol) + no-shpa + suprastin (fenistil). Všechny složky jsou předepsány v práškové nebo kapalné formě.

Dospělí jsou obvykle předepsány kombinace "analgin + dimedrol + no-shpa (papaverin)". Všechny složky se zpravidla zavádějí intramuskulárně.

Lék na kašel

Přípravky proti kašli ovlivňují patogenetické spojení pneumonie. Mechanismy působení léků pro léčbu kašle používaných pro pneumonii jsou odlišné a často spočívají v vykašlávacích, mukolytických a mukokinetických účincích (rozpouštění a zkapalňování sputa, usnadnění jeho produkce).

Léky, které potlačují reflex kašle, při akutní pneumonii neplatí. Některé další léky proti kašli zahrnují funkci regulace tvorby sputa a metabolismu v epiteliálních buňkách lemujících dýchací cesty.

Hlavní antitusika a schémata pro jejich účel jsou uvedeny v tabulce níže.

Léčba kašle za mokra závisí do značné míry na následujících charakteristikách:

 1. Intenzita a frekvence útoků.
 2. Přítomnost chronických patologických stavů dýchacího ústrojí, zejména bronchiální obstrukce.
 3. Povaha a stupeň viskozity sputa, snadnost jeho vypuštění.

V přítomnosti viskózního sklovitého sputa, s velkými obtížemi a s prodloužením (více než 15 minut) epizod kašle, se Ambroxol doporučuje ve formě inhalace nebulizátorem. Mírný kašel s malým množstvím lehkého sputa může být podáván ambroxolem ve formě tablet a rostlinných sirupů proti kašli.

Acetylcystein, jak ukázalo výzkum, je vhodný pro pacienty s hnisavými sekrecemi, protože může zkapalnit hnis (lék volby). Kontraindikován do dvou let věku. Kromě toho může acetylcystein vyvolat zvýšení křeče u některých dospělých pacientů se současným astmatem.

U pacientů s CHOPN (na pozadí astmatu nebo bronchitidy) je indikována bronchiektáza, podávání karbocysteinu a erdosteinu. Tyto léky vedle ředění a rozpouštění sputa přispívají k normalizaci epiteliální funkce.

V souvislosti s výše uvedeným lze jako první předlékařskou pomoc dětem a dospělým s mokrým kašlem použít rostlinné sirupy, jakož i inhalace nebulizátorem fyziologickým roztokem nebo alkalickou minerální vodou (při absenci problémů s gastrointestinálním traktem a intolerancí).

Dále je nutné vytvořit optimální vlhkost v místnosti (60-70%) a zajistit větrání a čerstvý vzduch. Před vyšetřením nemusíte užívat žádné další léky.

Léky z bronchodilatační skupiny

Bronchodilatátory jsou také někdy předepisovány v komplexní léčbě pneumonie. Co to má za cíl?

Tuto skupinu léků lze použít v následujících případech:

 1. U pacienta je průběh pneumonie doprovázen broncho-obstrukčním syndromem. Nejčastěji je to možno pozorovat u malých dětí (do 3 let) nebo u lidí jakéhokoliv věku na pozadí predispozice k hyperreaktivitě bronchiální hyperreaktivity (alergie, astmatici, pracovní rizika ve formě prachu, chloru, kouření).
 2. Pacient má již chronickou patologii bronchiálního stromu ve formě astmatu, obstrukční bronchitidy.

Ošetřující lékař může tyto stavy diagnostikovat na základě vyšetření a auskulturace pacienta. Obvykle se při bronchiální obstrukci vyskytuje těžká dýchavičnost s obtížemi s výdechem, sipotem, který doprovází výdech, připomínají pískání a chrapot (jako by vzduch prošel úzkou trubicí). Ve skutečnosti to tak je.

Z rozsáhlého seznamu léků v této skupině pro pneumonii s bronchiální obstrukcí lze doporučit:

 1. "Berodual" (ipratropium bromid + fenoterol) je lékem volby.
 2. "Fenoterol" ("Berotek").
 3. Salbutamol.
 4. "Euphyllin" - zřídka.
 5. "Theofhylline" - zřídka.

Způsob aplikace, zpravidla nebulizátorem, velmi vzácně ve formě tablet ("Theofhylline", "Eufillin", "Ascoril"). Tyto léky by měl také předepisovat lékař, v žádném případě by neměly být používány samostatně.

Antivirová farmakoterapie

Antivirová léčba pneumonie může být předepsána pouze s prokázanou účastí viru na vývoji onemocnění, například viry chřipky, parainfluenza, MS, CMV. V jiných případech není použití antivirotik, zejména arbidolu, anaferonu a podobných, oprávněné.

Když chřipková pneumonie v taktice léčby pacientů zahrnuje specifické látky proti viru chřipky: rimantadin, oseltamivir, interferony, v závislosti na závažnosti stavu.

U pneumonie, jejíž rozvoj je spojen s generalizací CMV infekce, se obvykle předepisují takové antivirotika jako Cytopect, Humaglobin a jiné nespecifické imunoglobuliny, Ganciclovir, Foscarnet.