Nos u dítěte je 2 roky starý než léčba

Když má dítě dusný nos, rodiče okamžitě začnou hledat příčiny zimy. A upřímně řečeno, hádají, když se ukáže, že dětský obraz nemoci nespadá do obecné koncepce rýmy - dochází k přetížení, ale neexistuje hlen.

Evgeny Komarovsky, známý pediatr, televizní hostitel a autor knih o zdraví dětí, hovoří o tom, co by to mohlo znamenat a jak se s tím vypořádat.

O problému

Suchá nazální kongesce v medicíně se nazývá "zadní rýma". Tento stav je nebezpečnější než jakýkoli rým, doprovázený výtokem, protože to může znamenat závažnou „poruchu“ v orgánech ORL.

Přetížení je spojeno s otoky sliznic a nepřítomnost hlenu současně ukazuje neinfekční povahu onemocnění. Pokud je rýma způsobena viry, bude nutné proudit z nosu, aby tělo vyndalo cizí "hosty". Suché přetížení nejčastěji, podle lékařů, způsobilo alergickou reakci, cizí těleso, které uvízlo v nosních průchodech. Tento stav je také charakteristický pro děti s vrozeným nebo získaným zakřivením nosní přepážky, ve kterém je výrazně sníženo dýchání nosu jako celek.

Někdy rýma bez výtoku - znamení, že dítě má zaschlé hleny v zádech, to byla příčina otoku. Ve vzácných případech je suchá rýma příznakem srdečních a oběhových obtíží.

Suchý výtok z nosu může být také medikamentózní, obvykle děti, které jsou rodiče příliš dlouho, na rozdíl od všech lékařských předpisů a zdravého rozumu, trpí běžnou rýmou s vazokonstrikčními nazálními léky.

Pokud dítě náhodně vdechlo kus jídla, drobek, drobný detail z hračky, pak je s největší pravděpodobností, že bude mít pouze jeden nosní průchod, druhá nosní dírka bude bez problémů dýchat.

Nebezpečí

Hlavním nebezpečím nazální kongesce bez sekrece hlenu je možnost nasální atrofie sliznice nosních cest. K tomu může dojít, pokud byl problém ignorován nebo byla podmínka zpracována nesprávně. Je možné rozvoj sekundárních onemocnění nosohltanu, které způsobí nevratné změny v tkáních dýchacího ústrojí.

U dětí se suchou rýmou je obvykle narušen spánek, vyvíjí se neuróza v důsledku nedostatku spánku, jsou neklidné a nervózní. Pokud je příčina patologická (a to může určit pouze lékař), neléčená zadní rýma může způsobit zhoršení zápachu a ztráty sluchu.

Suché přetížení narušuje cirkulaci mozku. S prodlouženou nepřítomností nosního dýchání se mohou vyvinout závažné poruchy v činnosti cév mozku.

Dr. Komarovsky o problému

Evgeny Komarovsky vypadá trochu optimističtěji v problému suchého přetížení nosu než většina jeho kolegů. Podle renomovaného lékaře je 80% případů rýmy bez snotu důsledkem nadměrné rodičovské péče. Jinými slovy, matky a otcové vytvářejí skleníkové podmínky pro děti: doma je horké, nemůžete otevřít okna, „protože je doma malé dítě“, neměli byste chodit v chladném a větrném počasí, protože „dítě může onemocnět“.

Porušení teploty v prostoru s nadměrně suchým vzduchem v bytě vede k vysychání sliznice nosních cest. Systém odtoku hlenu je narušen, vzniká opuch a v důsledku toho nos nedýchá.

Komarovsky povzbuzuje rodiče, aby pozorněji sledovali dítě, pokud neexistují žádné jiné příznaky špatného zdraví, s výjimkou dusnosti, neměli byste se příliš bát.

Stačí vytvořit dítě s "správným" podmínkám pro normální život: podle lékaře by teplota vzduchu v bytě neměla být vyšší než 19 stupňů, vlhkost vzduchu - 50-70%.

V domě je nutné provádět častější mokré čištění vzduchu. Dítě by mělo často chodit, procházky by měly být co nejdéle do věku batole.

Často, se suchou ucpávkou nosu začíná dobře známá chřipka a ARVI, říká Komarovsky. V tomto případě je reakce nosních průchodů ochranným mechanismem. Obvykle po dni nebo dvou suchých rýma s virovou infekcí nutně mokrý.

Kojenci se suchým chladem - fenomén docela běžný. Beat alarm nestojí za to, říká Jevgenij Komarovsky. Dítě se přizpůsobuje, přizpůsobuje životnímu prostředí, a proto je přetížení nosních průchodů (které jsou u kojenců již velmi úzké) variantou normy. Sliznice u novorozenců vysychají také proto, že zadní část nosních průchodů je zúžena, protože drobky často spí s otevřenými ústy. Obvykle symptom projde sám a bez použití jakéhokoliv léku během 2-3 týdnů nezávislého života drobků mimo bříško mé matky.

Jak léčit rýmu nosu řekne Dr. Komarovsky v příštím videu.

Alergická suchá rýma není u dětí tak běžná, protože výrobci drahých léků způsobujících alergie představují problém, říká, že vrozená deformita nosní přepážky je ve skutečnosti vzácná. Tato patologie je obvykle pozorována od prvních dnů života a matka o ní bude informována, ne-li v porodnici, pak při prvním vyšetření pediatrem.

Jak najít příčinu alergické rýmy, jak se liší od infekční rýmy, Dr. Komarovsky uvede na videu níže.

Komarovsky doporučuje přemýšlet o cizím těle v nose, především pokud dítě již chodí a aktivně zkoumá svět. Už alespoň pro to musíte navštívit ORL lékaře interně.

Děti roku poměrně často vdechují různé maličkosti, ale rodiče o incidentu neřeknou. V této situaci, bez kvalifikované odborné pomoci nestačí.

Léčba

Je-li kongesce bez hlenu způsobena vysycháním z nich v zadních nosních průchodech, není nutná žádná specifická léčba, říká Komarovsky. Optimální podmínky prostředí, jak je uvedeno výše, a někdy - mytí nosu mořskou vodou nebo slaným roztokem chloridu sodného. Tento lék je bezpečný, netoxický.

Hlavní podmínka - instilace by neměla být třikrát nebo čtyřikrát. Komarovsky říká, že procedury slané vody budou účinné pouze tehdy, když se rodiče nestanou líní a začnou kapat do nosu dítěte každých 20-30 minut, s výjimkou spaní.

Ale Evgeny Olegovich nedoporučuje upustit nosní kapky dítěte bez extrémní nutnosti (bez schůzky).

Za prvé, způsobují přetrvávající závislost na drogách a za druhé, přínosy z nich jsou dočasné, kongesce nosu se nutně vrátí, když účinek léčiva končí. Pokud lékař předepsal takové kapky (Nazivin, Nazol, atd.), Není nutné je upustit déle než tři dny v řadě. To není doporučení, ale nutnost.

Komarovsky doporučuje zahájit léčbu úklidem dýchacích cest ze sušených kůry hlenu. K tomu mohou rodiče použít aspirátor nebo umýt.

Pokud je doma inhalátor, dítě může být inhalováno esenciálními oleji a odvarem bylin, jako je heřmánek, šalvěj.

Povinná podmínka pro využití - bohatý pitný režim. K sliznici nevyschne, dítě potřebuje hodně pít. Dr. Komarovsky doporučuje dát dítěti více vody bez plynu, čaje, kompotů, bylinných nálevů, odvarů.

Je důležité si uvědomit, že dítě potřebuje dostatek tekutin nejen během nemoci, ale i ve zdraví. Pak nemoci samotné, jako je suchá a mokrá rýma, budou výrazně kašlat a nemoci budou mnohem snazší.

Pokud se v důsledku alergií objevila suchá kongesce u dítěte, což potvrdil i lékař a laboratorní testy, pak hlavní léčba, podle Komarovského, bude zcela izolovat toxin z antigenu, ke kterému došlo k nedostatečné reakci těla. Navíc by bylo lepší, kdyby maminka a táta dali potomky na hypoalergenní dietu a zajistili, že dům nebude mít zvířecí chlupy, usazeniny prachu a domácí chemikálie na bázi chloru.

Tipy

Zvlhčování vzduchu v bytě, kde žije dítě, se nejlépe provádí zvlhčovačem. Ale toto zařízení je poměrně drahé, a proto, pokud rodinný rozpočet nemá prostředky na jeho nákup, můžete umístit malé nádoby s vodou v rozích, aby se vypařily, můžete si koupit akvárium s rybami, dát mokré ručníky nebo polštáře na baterie a pravidelně je navlhčovat. Ten je obzvláště důležitý v zimě, kdy se akumulátory zahřívají a dále suší vzduch.

Nenechte dítě inhalovat nad misku vroucí vody. Komarovsky vybízí rodiče k obezřetnosti a připomíná, že takové postupy mohou způsobit popáleniny sliznic. Nejlepší je inhalace pomocí speciálního inhalátoru nebo zařízení s jemným rozprašovačem.

V případě suché rýmy, která se nevzdává výše zmíněných domácích metod léčby, doporučuje Komarovsky vyšetřit pediatra, ORL specialistu, alergika a provést krevní test na protilátky a testy na alergie. To může jen vyléčit přetížení, on připomíná, jen když to je možné najít a léčit příčinu jeho výskytu.

Dítě má ucpaný nos: jak pomoci?

OBSAH:

→ Proč má dítě ucpaný nos?
→ Léčba, diagnostika dětského nazálního přetížení
→ Léky na léčbu přetížení nosu
→ Tradiční medicína pro přetížení nosu
→ Video: Dítě má ucpaný nos: jak pomoci?

Minimálně lidé trpící chronickou rýmou ztrácejí schopnost pracovat, stěžují si na bolesti hlavy. Vzhledem k neustálému nedostatku spánku se pacienti rychle unavují z jakéhokoliv cvičení, cítí celkovou slabost těla. Důvodem tohoto nepohodlí je nedostatek kyslíku v mozku, který by měl normálně protékat dýchacími cestami.

Vyléčení nosní kongesce není vůbec obtížné, ale je nutné diagnostikovat příčinu vzniku edému. Rýma může být důsledkem vrozených rysů nosní dutiny, nachlazení nebo dokonce přítomnosti nádorů.

Proč má dítě nos?

Existují 4 hlavní důvody, proč mohou mít děti nosní kongesci:

 1. Přítomnost průvodních onemocnění ORL;

Velmi často dítě trpí zimou poté, co má nachlazení nebo infekční onemocnění, je podchlazené nebo má alergickou reakci. V takových případech je pro děti těžké dýchat, pozorovat sípání nebo bolest v krku, podrážděnost je způsobena špatnou kvalitou spánku, tělesná teplota se může zvýšit, objeví se kašel.

 1. Snížená imunita;

Podle výzkumu, moderní děti mají rýma častěji než děti před 10-20 lety. To je vysvětleno tím, že jejich odolnost je snížena díky jejich stálému pobytu v uzavřených prostorách a nepřipravenosti organismu na různé environmentální situace. Vzhledem k tomu, že tělo dětí v podmínkách moderní ekologie nezatvrzuje, zajímá se o přetížení nosu, což vede ke špatnému vnímání učebních materiálů ve škole. Jestliže takový rýma není zpracovaná, to může proměnit se v chronickou formu, vést ke ztrátě sluchu.

Běžnou příčinou nosního zánětu může být zakřivená nosní přepážka, přítomnost adenoidů v nosní dutině, akutní zánětlivý proces v dutinách nosní sliznice. Chcete-li zjistit přesnou příčinu nachlazení, mělo by se dítě obrátit na otolaryngologa.

 1. Chronické onemocnění;


Příčinou opuchu nosu může být také chronické onemocnění, například sinusitida, která způsobuje otoky sliznice, která není charakterizována nosním výtokem. Další vážnou nemocí je alergická rýma. Dlouhodobě proudí do chronické formy a může být způsoben domácími alergeny, jako je prach, prach, vlněné přikrývky atd. Pokud dítě trpí alergickým onemocněním, stává se lepším, když opouští místnost s alergeny.

Léčba, diagnostika dětského nazálního přetížení

Vzhledem k tomu, že příčiny rýmy u dítěte jsou mnoho a všechny mají odlišný charakter, pro léčbu přetížení nosu je nutné provést přesnou diagnózu sinusů. V ORL kanceláři jsou děti vyšetřovány několika způsoby:

 • Oskopie;
 • Rhinoskopie;
 • Mezafaringoskopii.

Navíc můžete provést počítačovou tomografii sinusů nosních dutin nebo radiografii. Také jsou prováděny testy na přítomnost infekcí v dýchacích cestách a testy na alergeny.

Je důležité poznamenat, že léčba rýmy u dětí se provádí o něco jinak než u dospělých. Například, děti nemohou odkapávat vazokonstrikční léky v nose. Mohou pouze odstranit otok sliznice a pokusit se použít měkké metody k odvození tajemství. Především se doporučuje provést rehabilitaci, která bude schopna obnovit shell, odstranit zánět.

Léčba dítěte se provádí těmito postupy:

 • Opláchnutí nosu;
 • Inhalace;
 • Oteplování masti.

Opláchnutí nosní dutiny může být bezpečné pro děti se solankou. Pro jeho přípravu budete potřebovat 1 lžíci mořské soli a sklenici teplé vody. Mytí se provádí běžným mikroklysterem nebo stříkačkou několikrát denně. Aby byl postup prováděn s maximální účinností, musí dítě otevřít ústa. Po určité době zmizí hlen a spolu s ním mikroorganismy, které způsobují zánět sliznice.

Pro inhalaci pomocí konvenční lázně s horkou vodou, kde můžete na špičku lžíce přidat kapku jedlého oleje nebo trochu sody. Vdechování výparů může dýchat po dobu 10 minut a na konci procedury je nutné dobře vyfouknout nos. Doporučuje se opakovat dýchací procedury 3x denně.

Jako dodatečný postup lze použít topné masti. Může být aplikován na nohy, chrám a nosní dutiny dítěte. Nejvhodnější je používat masti s eukalyptovými esenciálními oleji, které působí na dýchací cesty.

Pokud všechny světelné prostředky nemají požadovaný účinek, pouze v takových případech můžete použít vasokonstrikční kapky kojenecké dávky nebo zředit vodou přípravky pro dospělé. V žádném případě nemůžete takové fondy předepisovat sami, je nutné konzultovat s pediatrem.

Léky pro léčbu přetížení nosu

Prvním asistentem ke zlepšení nosního dýchání budou speciální odsávače nebo solné roztoky, které se prodávají v lékárnách. Potřebují provést nosní sprchu, a to i pro děti, aby vyčistili dutiny z nahromaděného hlenu. A teprve poté, po svolení ošetřujícího lékaře, bude možné použít vazokonstrikční kapičky, které zmírní otoky sliznice, umožní to ustálit normální dýchací proces.

Je velmi důležité okamžitě se vypořádat se zánětem nosní dutiny, protože nedostatek kyslíku negativně ovlivní duševní vývoj dítěte. Chronický rýma může vést k fyzikální patologii, různým komplikacím, včetně ztráty sluchu a zhoršeného krevního oběhu v mozku. Rodiče proto musí neustále sledovat udržování zdravého nosohltanu.

Pokud má dítě ucpaný nos, ale není tam žádný výtok, příčina těchto příznaků je s největší pravděpodobností počáteční fáze zimy. V tomto případě můžete použít farmaceutické kapky, jako je nafthyzinum nebo Glazolin. Pokud však existuje možnost použít jiné typy prostředků pro odstranění opuchu, lékaři doporučují, aby se do posledního kroku zdrželi výše uvedených kapek pro léčbu dětí.

Alergickou rýmu lze léčit dvěma způsoby:

 1. Minimalizovat kontakt s alergeny;
 2. Používejte antihistaminika.

Abyste se vyhnuli kontaktu s látkami způsobujícími alergie, musíte je nejprve rozpoznat. Děti mají obvykle kongesci nosu v důsledku sezónního kvetení rostlin nebo domácích patogenů, jako jsou roztoče, vlna, polštáře, domácí zvířata atd. Když se nemůžete zbavit alergenů, můžete použít lékaře.

U infekční rýmy je třeba kontaktovat imunologa, který identifikuje příčinu přetížení nosu a předepíše léky na infekce.

Když je rýma příčinou zakřivené přepážky, mnozí rodiče se rozhodnou, že dítě podstoupí operaci, aby ji napravili. Až po chirurgickém odstranění anatomické patologie se můžete zbavit nosní kongesce.

Pokud se polypy nebo adenoidy stanou příčinou chladu, problém lze vyřešit následujícími způsoby:

 1. Odstranit růst, který se tvoří v průběhu let, chirurgie;
 2. Vyčkejte až do věku 8 let, kdy se adenoidy sníží a dýchání dítěte se stane bez zásahu chirurga normální.

Tvorba polypů nebo adenoidů často závisí na regionu bydliště dětí a životních podmínkách. Častou příčinou nádorů je chronická sinusitida, která postihuje většinou děti, které jsou ve většině dne v kontaktu se svými vrstevníky. Se špatnou léčbou onemocnění může jít do závažnějších forem: sinusitida, etmoiditida atd. Pro diagnózu sinusitidy se můžete zaregistrovat na rentgen nebo ultrazvuk sinusů.

Pokud je dítěti diagnostikována zánět vedlejších nosních dutin, bude nutné užívat antibiotika. V případě edému sliznice se používají protizánětlivé léky. Hormonální poruchy mohou také způsobit nazální kongesci, v takových případech je nezbytná hormonální léčba.

Další příčinou rýmy je požití cizího tělesa do nosní dutiny. I malý předmět může způsobit neustálý zánětlivý proces, takže musí být detekován a odstraněn pomocí speciálních nástrojů ENT.

Často nosní dutina bobtná bez zvláštního důvodu a bez přítomnosti chladu. S největší pravděpodobností jde o vazomotorickou rýmu, která způsobuje zánět sliznice v důsledku nesnášenlivosti podmínek prostředí v regionu. Aby se tento problém vyřešil, existuje kryoterapie nebo „očkování proti nachlazení“. Tento postup přispívá k rozvoji protilátek v těle dítěte, ale plně neochrání dítě před dopady na životní prostředí, protože jeho tělo bude neustále reagovat na „škodlivé podmínky“. Ale kryoterapie usnadňuje dýchání a nedává vedlejší účinky.

Pokud jde o děti, nepoužívají výplach k odstranění běžného nachlazení, protože všechny vytvořené hleny opouští nosní dutinu samostatně. Ale v některých případech stále musíte umýt nos s fyziologickým roztokem hruškou nebo stříkačkou.

Tradiční medicína pro přetížení nosu

Ti, kteří jsou zvyklí na léčbu používat, mohou doporučit jednoduché, levné, ale účinné způsoby, jak eliminovat otok sliznic a přetížení nosu. Staré recepty byly používány našimi předky, nejsou alergeny, nedávají vedlejší příznaky a jsou stejně účinné jako moderní léky.

Existuje několik časově prověřených metod léčby běžného nachlazení pomocí tradiční medicíny:

Dobře zahřát nosní dutiny mohou být teplá vejce nebo zahřívané v pánvi soli, pokryté látkovým sáčkem. Dvě vařená vejce lze aplikovat na obě strany nosu a počkat, až vychladnou. Teplá sůl v pytlích na 10 min. Tímto jednoduchým způsobem můžete odstranit otok a zbavit se ucpání nosu.

V teplé vodě (1 polévková lžíce) zřeďte lžíci soli a opláchněte nosní dutinu až 4krát denně. Je lepší používat mořskou sůl a míchat ve sklenici, dokud se krystaly úplně nerozpustí.

Instill nos může být šťávy z přírodních rostlin, jako je aloe vera. Pro kapky, můžete vytlačit šťávu z jednoho listu domácí rostliny a zředit ho vařenou studenou vodou na polovinu. Je lepší používat čerstvě připravený roztok pokaždé, místo toho, aby byl chlazen pro další použití. Zředí se také cibulovou šťávou.

 1. Restaurační prostředky;

Je možné léčit nazální kongesci pomocí obohacujících čajů z rostlin bohatých na vitamín C. Například malinové, lipové a rybízové ​​čaje jsou dobré. Mohou přidat citron, med. Kromě toho je dobré párát nohy dítěte v horké vodě s hořčicí, ale pouze v případě, že děti nemají žádnou teplotu. Takové oteplování je zvláště účinné, pokud je dítě zabaleno do deky a může se v procesu potit.

Dalším účinným způsobem je akupresura. Jednoduché prstové lisy v oblasti dutin pomáhají odblokovat nosní průchody, zmírňují otoky a normalizují krevní oběh. Pro nalezení nejúčinnějších typů masáží si můžete přečíst doporučení na specializovaných stránkách.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu léčby, měla by být nosní kongesce u dítěte odstraněna co nejdříve a měly by být použity správné a ověřené metody.

Metody léčby ucpaných nosů u dítěte podle Komarovského

Obsah článku

Fyziologickým základem nazální kongesce je obstrukce (obstrukce) dýchacích cest. Vyskytuje se v důsledku zánětu sliznic, který může být vyvolán alergeny nebo patogeny. Současně, "grunting nosy" u novorozenců může být projevem fyziologické rýmy, která nepotřebuje lékovou terapii. Z článku se naučíte, jak léčit obstrukci nosohltanu u novorozenců a starších dětí.

Stanovisko pediatr E.O. Komarovsky

E.O. Komarovsky tvrdí, že ucpání nosu u dítěte nepotřebuje vůbec žádnou léčbu. To je pouze příznak, který naznačuje vývoj velkého množství nemocí, z nichž některé nejsou vůbec spojeny s dýchacím systémem. Zastavení nepříjemných projevů onemocnění je možné pouze v případě zjištění a odstranění hlavních příčin patologie.

Pediatr upozorňuje rodiče na skutečnost, že obtížnost nosního dýchání u kojenců během prvních 8-10 týdnů života je nejčastěji spojena s adaptací nosohltanu na podmínky prostředí.

Fyziologická rýma je důsledkem vadné práce sliznic v dýchacích cestách. Během prvních dvou až tří měsíců života mohou produkovat více nosního hlenu, než by měli. Časem se však ucpání nosu vylučuje samo o sobě a bez použití léků.

Nejčastěji u dětí je nos zablokován v důsledku vývoje infekce v dýchacích cestách. Tělo dětí je téměř bez adaptivní (specifické) imunity, která pomáhá vyrovnat se s náporem patogenů - adenovirů, stafylokoků, rinovirů, meningokoků atd. Zavádějí se do tkání nosohltanu a vyvolávají zánět a otok, v důsledku čehož dýchací cesty procházejí.

Pokud ucpání nosu nezmizí během 2-3 týdnů, musíte si domluvit schůzku s pediatrem.

Pokud si dítě stěžuje na porušení nosního dýchání, musíte nejprve zjistit, co problém způsobilo. Nezkušený rodič je nepravděpodobný, že by byl schopen samostatně diagnostikovat nemoc. Proto, když zhoršení pohody dítěte potřebujete vyhledat pomoc zkušeného specialisty.

Principy léčby novorozenců

Jen málo rodičů chápe, že u novorozence není nosohltan úplně stejný jako u dospělých. Dýchací cesty u dětí jsou velmi úzké, takže i sebemenší zvýšení sekreční funkce jednobuněčných žláz v sliznici vede k přetížení nosu. Ve většině případů se matky pokoušejí vyrovnat s „gruntem“ trysky pomocí kapek s vazokonstriktorem. Obvyklé léky však často způsobují alergické reakce u dětí a ještě více otok nosohltanu.

Čištění sliznic ze sekrecí

První věc, kterou musíte udělat, když je nos nosem, je snížení viskozity hlenu. Vodní tajemství je poměrně snadno evakuováno z dýchacích cest, což usnadňuje dýchání. Pro odstranění nosohltanu z propuštění doporučuje Komarovsky následující:

 • Novorozence položte na záda, pod hlavu položte malý polštářek na polštář nebo ručník;
 • kapejte 3-4 kapky chloridu sodného v nose (můžete připravit fyziologický roztok rozpuštěním 1 lžičky soli v 1 litru vařené horké vody);
 • vezměte dítě do náruče tak, aby bylo drženo vzpřímené;
 • Nasuňte špičku odsávače do nosní dírky a nasajte nahromaděný hlen.

Je to důležité! Je nemožné pohltit kapky na bázi oleje, aby se tenký hlen zředil.

Olejové nosní přípravky jako Pinosol, Evkacept a Pinovit nelze použít k léčbě kojenců. Vzhledem k úzké nosní dutině stagnují v nosohltanu, který jen zhoršuje pohodu novorozence.

Používání vasokonstrikčních kapek

Jak již bylo zmíněno, není možné pochovat obvyklé vazokonstrikční přípravky novorozence. Obsahují příliš mnoho účinných látek, které mohou vyvolat vedlejší reakce - nevolnost, zvracení, průjem atd. Pokud je narušení nosního dýchání spojeno se zánětem horních cest dýchacích, pomůcky, které šetří děti, pomohou odstranit otok:

Mohou být použity pouze jako poslední možnost a pouze podle pokynů pediatra. Je důležité si uvědomit, že kojenci dýchají hlavně nosem, takže prodloužené přetížení může způsobit rozvoj strašných komplikací.

Hydratační nos

Pokud dítě zavrčí nos, může být důvodem kůrka vytvořená v nosních kanálech. Jsou to sušené nosní hleny, ke kterým dochází v důsledku nedostatečné hydratace sliznice. K provokování jejich vzhledu může v místnosti vyschnout nebo zaprášit vzduch.

Obnovit normální dýchání pomůže nosní hydratační kapky. S jejich pomocí je možné nejen zabránit vysychání sliznice, ale také změkčit a odstranit kůry v nose bez bolesti. Pro léčbu nejmladších pacientů mohou tyto léky užívat:

Pro zvýšení lokální imunity v horních dýchacích cestách se doporučuje pohřbít interferon v nose. Nosní kongesce u novorozenců prochází pouze tehdy, je-li viskozita nosní sekrece v nosohltanu relativně nízká.

Aby se zabránilo zesílení hlenu, E.O. Komarovsky doporučuje udržovat v místnosti dostatečně vysokou vlhkost vzduchu - minimálně 60%.

Léčba infekčních onemocnění

Respirační infekce je nejčastější příčinou obstrukce dýchacích cest. Choroby, zárodky a viry způsobují zánět v tkáních, což nevyhnutelně vede k otoku vnitřních nozder (Joan). Aby bylo možné tento problém skutečně zvládnout, je nutné léčit ne následky nemoci, ale její příčinu - patogenní flóru. Pouze v tomto případě bude možné dosáhnout úplné obnovy.

Antibiotika a antivirotika

Léčba respiračních infekcí zahrnuje použití léků, které ničí patologickou flóru. Pokud byla obstrukce nosohltanu spuštěna viry, může být odstraněna pomocí léků, jako jsou:

Mělo by být zřejmé, že hlen nahromaděný v dýchacích cestách je příznivým prostředím pro rozvoj bakterií. A pokud virová infekce není včas odstraněna, mikroby se k ní brzy připojí. Bakteriální zánět u dětí může být vyléčen takovými antibiotiky:

Je to důležité! Léky jako "minocyklin", "doxycyklin", "levomycetin" a "tetracyklin" se nedoporučují pro léčbu dětí.

Předepsaná léčba antibiotiky může být lékařem pouze po vyjasnění diagnózy. Pro 100% eliminaci infekce v dýchacích cestách bude zpravidla nutné podstoupit antimikrobiální léčbu, která je nejméně 7-10 dní.

Inhalace

Odstraňte nazální kongesci bez snotu pomocí aerosolové inhalace. Pro tento postup Komarovsky doporučuje použít buď kompresor nebo ultrazvukové inhalátory. Pediatr upozorňuje rodiče na skutečnost, že roztoky používané při inhalaci proniknou nejen do nosohltanu, ale i průdušek. Proto byste měli při výběru léků konzultovat se svým lékařem.

Děti starší než 1 rok mohou vykašlávat hlen, který se hromadí v dýchacích cestách. Proto, abyste naředili sekreci nosu a zmírnili otoky, můžete tyto léky použít:

Inhalace je pouze způsob ředění a zvlhčování sliznice, proto nemohou být použity jako základ pro léčbu ORL onemocnění.

Nosní kapky

U dětí starších 3–4 let je možné ošetřený nos léčit pomocí lokálních přípravků, které zahrnují nosní kapky. Některé léky pomáhají eliminovat otok, jiné - infekci a další - podráždění. V pediatrické praxi se tyto typy intranazálních léků běžně používají k léčbě mladých pacientů:

 • vazokonstriktor - "Snoop", "Nazivin";
 • antiseptický - "Protargol", "Collargol";
 • zvlhčovače - „Salin“, „No-Sol“;
 • antivirový - "Viferon", "Grippferon".

Pokud nosní kongesce přetrvává déle než 7 dnů, je nutné ukázat dítě pediatrovi. Je nemožné používat vazokonstrikční činidla po dobu delší než 5 dní v řadě, protože jsou návykové a mohou přispívat k rozvoji atrofické rýmy.

Léčba alergií

Pokud dítě nemá hlen a dýchání nosu je narušeno, může to být projev alergické reakce. Domácí prach, kvetoucí rostliny, chlupy, dolů, atd. Mohou vyvolat zánět v ORL orgánech. První věc, kterou musíte udělat při léčbě alergií, je odstranění dráždivých látek. Pokud to není možné, pak je nepravděpodobné, že by bylo možné bez použití léků.

V pediatrické praxi lze použít k odstranění alergické rýmy:

 • antihistaminika ("Loratadin", "Parlazin") - zmírňují otoky snížením citlivosti receptorů histaminu;
 • Intranasální kortikosteroidy (Nazarel, Aldecin) urychlují regresi zánětu a obnovují integritu zapálených oblastí sliznic;
 • bariérové ​​přípravky („Prevalin“, „Nazaval“) - zabraňují recidivě alergické reakce;
 • enterosorbenty (Filtrum STI, Polysorb) - odstraňují toxické látky a alergeny z těla dítěte.

Nemůžete zneužívat hormonální léky, protože negativně ovlivňují funkci nadledvinek.

Pokud během jednoho měsíce příznaky nemoci nezmizí, s největší pravděpodobností příčinou obstrukce nosohltanu není alergická reakce. V tomto případě by měl lékař zkontrolovat diagnózu a provést novou léčbu pro malého pacienta.

Závěr

Nosní kongesce je doprovázena rozvojem velkého počtu alergických a infekčních patologií. Léčebný režim v každém správném případě bude tedy záviset na důvodech, které vyvolaly poruchy funkce nosohltanu. U kojenců je porušení nosního dýchání často spojeno s fyziologickými příčinami, a proto k nápravě problému stačí pozorovat nosní hygienu.

V případě infekčního zánětu dýchacích orgánů E.O. Komarovsky doporučuje užívat léky symptomatického a etiotropního působení. První vám umožní eliminovat projevy onemocnění (glukokortikosteroidy, antialergické a vazokonstrikční kapky) a druhé - zničit patogenní flóru v dýchacích cestách (antibiotika, antivirotika). Alergický zánět je léčen antihistaminiky, glukokortikosteroidy a enterosorbenty.