Co dělat, když má dítě horečku - pokyny pro rodiče

Vysoká horečka u dítěte (horečka) u rodičů je považována za jeden z nejvýraznějších symptomů. Mnoho matek se snaží snížit i ty nejmenší teploty, protože si myslí, že to pro své dítě udělají lépe. Ve skutečnosti je horečka ochranným mechanismem těla, včetně dětí.

Jaké jsou příčiny vysoké tělesné teploty u dítěte? Zaprvé, mnoho virů a bakterií umírá při určitých teplotách - tělo se pokouší zabít samotnou infekci. Za druhé, teplota nad obvyklou teplotou vede k expanzi krevních cév a spěchu krve do mnoha orgánů a tkání, což zvyšuje metabolické procesy.

Za třetí, horečka přispívá ke zvýšené produkci imunitních buněk, což zvyšuje imunitu. Proto lékaři nedoporučují snižovat tělesnou teplotu, pokud nedosáhla 38,5 ° C.

Jak změřit teplotu dítěte?

Co dělat, když si všimnete, že dítě má horečku? Nejdříve je třeba přesně změřit. Mnozí rodiče se spoléhají na subjektivní pocity, dávají rty na čelo nebo obličej dítěte, takže zhruba předpokládají, kolik stupňů je teplota. To je špatné.

Musíte přesně vědět, jak vysoká je teplota dítěte. Pro správné měření tělesné teploty musí být teploměr instalován v podpaží a pevně jej přitlačit rukou. Do doby dostačující asi tři minuty.

Je třeba mít na paměti, že teplota novorozence na 37,5 0 C je považována za normální, neměli byste se ho snažit snižovat. U zdravého dítěte lze pozorovat zvýšení tělesné teploty bezprostředně po jídle, spánku, fyzickém nebo emocionálním stresu. Pokud takový nárůst teploty není doprovázen jinými stížnostmi, pak byste neměli dělat negativní závěry.

Působení rodičů při vysokých teplotách u dítěte

Není-li teplota vyšší než 38,0 ° C, nezasáhne dítě do zimnice a nedochází k žádné závažné průvodní patologii, například srdečním onemocněním, patologii nervového systému, křečovitému syndromu, teplým končetinám, pak by tato horečka neměla být sestřelena. Tělesná teplota by měla být měřena každou půlhodinu, a pokud je vyšší než 38,5 ° C, pak zavolejte lékaře a dejte omrvinky antipyretickým lékům (svíčky, sirup nebo antibiotikum).

Před příchodem lékaře by rodiče měli dát první pomoc dětem. Dítě by mělo být dáno do postele, nepokrýt ho, i když jsou těžké zimnice. Poskytují přístup na čerstvý vzduch a spousta otpaivat baby. Lékaři mohou otírat tělo dítěte studenou vodou nebo provádět studené obklady.

Utírání těla a končetin dítěte alkoholem nebo octem při zvýšené tělesné teplotě je nemožné, zejména pokud má dítě studené nohy. Toxické látky těchto roztoků se vstřebávají do těla dítěte kůží. Je také nemožné pokrýt teplotu dítěte, bez ohledu na to, jak silný je chlad. Rovněž nestojí za to léčit dítě sami, včetně podávání antibiotik. Jakékoli léky, včetně antipyretik, po určení příčin teploty, by měl jmenovat lékaře!

Proč má dítě během horečky studené nohy a ruce?

Proč má dítě studené nohy při teplotě 39,0 ° C? Proč jsou studené nohy a ruce a zbytek těla „popálen“ a může být dokonce červený? Přítomnost těchto příznaků je často spojena s ostrým křečem malých cév končetiny. Toto se nazývá "bledá horečka". Tato teplota je velmi obtížné snížit a vyžaduje přidání antispasmodických léčiv k terapii.

První pomoc bude zahřátím studených nohou. Končetiny mohou být ponořeny do horké vody nebo třeny hořčicí (v těchto případech jsou účinné lidové prostředky). Žádné antipyretické léky nepomohou, dokud dítě nemá studené ruce a nohy.

Nemoci a stavy, které mohou být doprovázeny horečkou

Bolí žaludek, červené hrdlo, bolest v krku, bolesti hlavy, kašel, časté močení, snot, křeče - to jsou jen některé z důvodů, které způsobují horečku a zimnici.

Důvody pro zvýšenou teplotu u dítěte jsou obvykle následující.

Bolest v krku nebo faryngitida (červené hrdlo). To je virová infekce. Zvýšení tělesné teploty v tomto případě indikuje infekční příčinu onemocnění. Pokud se teplota prudce zvýší na 39,0 0 С a vyšší od prvních dnů nemoci, rýma, snot, kašel, kýchání se připojí, a hrdlo začne bolet a je červená, s největší pravděpodobností, dítě má virové infekce a intoxikace se vyvíjí otravy toxiny virů nebo bakterií). Takové bolestivé hrdlo je méně nebezpečné než herpetika.

K dnešnímu dni je běžná angiogenitida. Když angína (bolest v krku), horečka je často doprovázena letargií, ospalostí, bledostí a nevolností, může se objevit bolest žaludku nebo bolest hlavy, což naznačuje, že tělo dítěte je otráveno toxiny bakterií. Hrdlo zároveň bolí ne silně a mírně červené. Bolest v krku by se měla odlišovat od záškrtu - závažného smrtelného onemocnění.

Zápach záškrtu neublíží, není červená, ale teplota stoupá. V přítomnosti všech výše uvedených příznaků byste měli okamžitě kontaktovat svého pediatra. Teplota bude trvat, dokud nebude předepsáno antibiotikum. Antipyretika by měla být podávána okamžitě, bez čekání na vysoké počty, protože angina je poměrně nebezpečná.

Přítomnost příznaků, jako je bolest břicha, v kombinaci s vysokou tělesnou teplotou, může indikovat jakékoli zánětlivé procesy v břišní dutině dítěte, včetně otravy. Když má dítě žaludek, je nutné se poradit s chirurgem. Počínaje apendicitidou, pankreatitidou (zánět slinivky břišní), peritonitidou (zánět pobřišnice), končící pyelonefritidou (zánět ledvinové tkáně). Teplota stoupne na 39 a vyšší, objeví se zimnice. Pokud žaludek bolí a tam je časté močení, pak může být podezření na infekci moči a genitálií.

Horečka na pozadí řídnutí stolice (průjem) může znamenat, že tělo má střevní infekci. Projev těchto příznaků lze kombinovat se zvracením a stížnostmi žaludku. Průjem se může objevit i při otravě. Pokud to bolí žaludek, nemůžete vyloučit helminthic invazi. Kolik dní horečka přetrvává, závisí na závažnosti onemocnění. Při těžké otravě toxiny na pozadí dehydratace se mohou objevit i halucinace.

Komplex symptomů, jako je bolest hlavy a zvýšená tělesná teplota, může znamenat intoxikaci těla (otrava toxiny) nebo závažnou infekci nervového systému (meningitida). V tomto případě se horečka a bolest hlavy kombinují se zvracením. V tomto případě je nutná antibiotika a detoxikace. Bolesti hlavy, horečka a křeče mohou být hrozné znamení neoplastického procesu.

Horečka a časté močení. Taková stížnost je zpravidla projevem zánětlivého procesu v močovém měchýři. Močení bude bolestivé. Teplota se může zvýšit na 38,0 ° C. Pokud se zánětlivý proces rozšíří do ledvin, pyelou nebo glomerulonefritidy, teplota se zvýší na vysoké hodnoty (nad 38,0 ° C), žaludek a záda zraní a začne časté močení. Při otravě bakteriemi toxiny, zvracením, slabostí a ospalostí. V těchto případech budou lékaři předepisovat antibiotikum, jinak může horečka trvat dlouho.

Horečka proti běžnému nachlazení nebo přetížení nosu. Zvýšení tělesné teploty a nosní snot je zpravidla projevem akutní respirační virové infekce. Pokud dojde k prodlouženému nazálnímu přetížení a malému množství snotu, snížení zápachu, bolesti hlavy a zvýšení tělesné teploty na nízké hodnoty, přibližně na 37,5 0, pak by měla být podezření na zánět vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin, měli byste okamžitě začít užívat antibiotika.

Zvýšení tělesné teploty během stomatitidy může být vyšší než 39,0 ° C. Tento stav je obvykle v případě těžké virové nebo bakteriální stomatitidy. Infekce způsobuje silný zánětlivý proces v ústní sliznici. Když se teplota houbové stomatitidy nesmí zvýšit. V tomto případě antibiotikum není potřeba, bude dostačující předepsat léky proti plísním a při bakteriální stomatitidě je nutné antibiotikum. Při stomatitidě je také důležité včas se poradit s lékařem.

Vysoká horečka a kašel. První věc, o které můžete přemýšlet, je pneumonie. Ano, pneumonie je jednou z nejčastějších příčin tohoto komplexu symptomů. Vzhledem k agresivitě infekcí je dnes pneumonie s komplikacemi velmi nebezpečná. Kašel během zánětu plic je častý, zpočátku suchý, pak mokrý. Teploty nad 39 stupňů, bolest hlavy, nevolnost, slabost, snot. Tělo je postupně otráveno infekcí. Pokud se kašel objeví na pozadí nízké teploty a bolí v hrudní kosti, pak se s největší pravděpodobností vyvíjí bronchitida. Kašel lze kombinovat s horečkou, dokonce i s cizím tělem v průduškách. U dítěte se obvykle objevuje hlen u dětí, jako u pneumonie au bronchitidy.

Pokud některý z těchto stavů okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože jakákoli choroba je pro dítě nebezpečná!

Důvody pro zvýšení tělesné teploty bez dalších příznaků mohou zahrnovat:

 1. Přehřátí dítěte Častou chybou mladých matek je, že se vždy snaží zabalit drobky. U dětí mladších než jeden rok jsou procesy termoregulace poněkud atypické a jakékoli přehřátí může způsobit prudký nárůst tělesné teploty nad 39 stupňů. V této situaci je první věc, kterou je třeba svléknout dítě. U starších dětí může být dlouhodobé vystavení slunci příčinou horečky - to může ohrozit úpal. První pomoc je vychladnout dítě, například, aby se studený obklad na čele, převést dítě do stínu nebo dát studenou vodu k pití.
 2. Silná psycho-emocionální trauma. Mnoho rodičů nespojuje dětskou horečku, například se zkouškami nebo hádkou s vrstevníky. Ale nervová soustava u dětí může na takové okolnosti reagovat svým způsobem, v některých případech stoupá teplota dítěte.
 3. Zuby. Běžná příčina zvýšení tělesné teploty je na pozadí úplné pohody dítěte. Když kousání zubů, můžete si všimnout řady příznaků - dítě se stalo více křehké a vrtošivé, žaludek je oteklý, chuť k jídlu je snížena, a povrch dásní je mírně oteklý nebo zarudlý. Rodiče v těchto chvílích musí být obzvláště pozorní k dítěti, protože během kousání drobky snižují místní imunitu, což zvyšuje pravděpodobnost infekce, může se objevit bronchitida nebo bolest v krku, rudé hrdlo. Nohy dítěte by proto měly být vždy teplé. Vysoká teplota kousání může trvat několik dnů, průjem se může připojit k výše uvedenému, ale nebude to hovořit o otravě, jako je červené hrdlo, kašel, snot nebude známkou bronchitidy. Krk, když zuby, obvykle nebolí, i když je kašel. Mnoho matek okamžitě začne dávat drobky antibiotik, ale toto by nemělo být děláno. Můžete dát antipyretikum, ale je lepší poradit se s lékařem. Někdy, když je zoubkování časté močení.
 4. Imunizace. Normální reakce je považována za zvýšení tělesné teploty u dětí po očkování. Může být pozorován během prvních tří dnů po injekci, po některých vakcínách, například proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, může zvýšená tělesná teplota trvat až 15 dní. Pro snížení teploty po očkování je nezbytné.

Jak snížit teplotu? Tradiční a lidové prostředky

Léčba dítěte bez konzultace s lékařem je plná smutných následků, takže jakákoli léčba musí začít návštěvou specialisty. První pomoc, samozřejmě, mohou být poskytnuty rodiči, ale pomoc lékaře bude efektivnější. Odborníci WHO doposud byli schopni léčit horečku u dětí antipyretickými činidly, jako je paracetamol a ibpurofen, přičemž tyto dávkové formy jsou suspenze, čípky a tablety.

Kolik času a v jakém dávkování léku rozhoduje lékař. Není dovoleno používat "Analgin" a "Aspirin", protože po těchto lécích může způsobit vážné komplikace, například dítě může pociťovat bolest hlavy.

Pro nejmenší, rektální čípky, čípky jsou vhodnou formou léku, obzvláště když teplota těla se zvedne v noci nebo zimnice začne. Svíčky jsou rychle působící léky, které se dobře vstřebávají do krevního oběhu a způsobují méně komplikací. V případě, že dítě má křeč nebo zvracení kvůli teplotě, svíčky jsou ideální pro antipyretika. Rektální čípky jsou také vhodné pro léčbu postižených dětí.

U starších dětí se doporučují suspenze nebo sirupy. Je lepší používat produkty bez barviv a chutí, aby se snížila pravděpodobnost alergické reakce na léčivo. Jakákoli febrifuge by měla být užívána maximálně jednou za 5-6 hodin, ať už je to sirup nebo svíčka.

Lidové léky, které pomohou odstranit teplotu, zejména při porážce chladu, jsou vyrobeny z hypericum, heřmánek a řebříčku. Z těchto bylin udělat infuze, obklady.

Co je to nebezpečná horečka pro děti. Výskyt záchvatů

Nejnebezpečnější komplikací horečky pro dítě jsou křeče, které se také nazývají febrilní.

Důvody výskytu záchvatů v pozadí horečky mohou být různé:

 • obtížný porod;
 • poranění hlavy;
 • intoxikace nervového systému;
 • toxiny bakterií.

Záchvaty se mohou projevit jako:

 • záškuby jednotlivých svalových skupin;
 • padající hlava;
 • valivé oči;
 • vyblednutí;
 • zpoždění nebo zastavení dýchání dítěte.

Jak dlouho záchvaty pokračují, není vždy známo, takže musíte naléhavě zavolat sanitku. S těžkými křečemi, více než 20 minut, se čelisti dítěte někdy zmenšují. Neměli byste je rozepínat prstem nebo lžičkou, jinak byste mohli zranit dítě. Pokud se křeče zastavily před příchodem lékařů, pak zkuste posoudit stav dítěte: jaký je jeho dech, jak reaguje na okolní prostor.

V normálním stavu dítěte je možné mu podat antipyretická činidla, je lepší dát svíčky, ale pokud dítě přestane dýchat, je třeba neprodleně provést umělé dýchání. Když křeče trvaly méně než 10 sekund a projevily se ne více než jednou, nebojte se. Postarejte se o své děti.

Vysoká teplota v dítěti: co dělat?

Vysoká teplota u dítěte je častým jevem, kterému musí čelit rodiče. Je pozoruhodné, že jen několik málo lidí ví, jak správně jednat v případě, že teplota dítěte vzroste. V tomto článku vám řekneme, co potřebujete, a nemusíte dělat při vysoké teplotě u dítěte.

Vysoká teplota u dítěte je normální reakcí těla.

Na začátku by měla každá pečující matka vědět, že zvýšení tělesné teploty je normální reakcí těla na nemoc. Například při infekčních onemocněních (ARVI, střevní a jiné infekce) tělo zvyšuje teplotu, aby se s infekcí vyrovnalo rychleji.

V reakci na infekci v těle vznikají specifické látky pyrogeny, jejichž aktivita vede ke zvýšení teploty. Na druhou stranu, při zvýšené tělesné teplotě jsou imunitní buňky a imunitní molekulární komplexy (například interferon, který ničí viry) mnohem aktivnější. Tak, vysoká teplota je takový “stav nouze” ve kterém tělo rychle a účinně se zabývá nemocí. Navíc se zvyšující se tělesnou teplotou zvyšuje metabolismus a svalový tonus. Kůže se stává sušší, pulz se zrychluje. Vzhled slabosti a ztráty chuti k jídlu v této situaci je také normální reakcí těla.

V tomto ohledu lékaři vždy nedoporučují víření tepla. Existují však situace, kdy vysoká teplota nese hrozbu pro zdraví a život dítěte a zde musíte pochopit, jak správně jednat v různých situacích.

Proč mají děti často horečku

Je třeba si uvědomit, že čím je dítě mladší, tím častěji se jeho tělesná teplota zvedne bez viditelných symptomů. Je to způsobeno následujícími okolnostmi:

 • U malých dětí je tělesný termoregulační mechanismus špatně nastaven. V tomto ohledu se děti často přehřívají, a to i bez zjevného důvodu.
 • Mnoho nemocí u malých dětí se vyskytuje odlišně než u dospělých v důsledku různých fyziologických vlastností u dětí a dospělých.
 • Existuje velké množství infekcí, kterým jsou vystaveny pouze malé děti, a dospělí nemají nemoc.
 • Dětský organismus poprvé nese mnoho různých infekcí poprvé, a proto se teplota dítěte zvyšuje na neznámou infekci u dítěte.
 • Malé děti, které nemohou správně mluvit nebo formulovat své pocity, nejsou schopny říct svým rodičům, že mají bolesti hlavy nebo bolest žaludku. Proto rodiče na dlouhou dobu nemohou pochopit, co se děje se svými dětmi.

Související příznaky:

Jaké jsou hlavní příčiny vysoké teploty u dítěte?

Uvidíme, ve kterých případech mají děti často horečku. Hlavní příčiny tepla u dítěte jsou následující:

 • Virové nebo bakteriální infekce. Mohou to být akutní respirační infekce, onemocnění střev nebo infekce močových cest a další. Tělesná teplota se často zvyšuje s onemocněním krku. Zpravidla rodiče nejsou vždy schopni okamžitě rozpoznat příznaky infekční nemoci, protože teplota nevzrůstá okamžitě, ale po chvíli. Současně bude lékař během vyšetření schopen správně diagnostikovat a podávat doporučení k léčbě.
 • Přehřátí. I v zimě se děti mohou přehřát, pokud je jejich rodiče příliš zabalí. Když se tělo přehřívá, tělesná teplota stoupá. V tomto případě se dítě stává neklidným, rozmarným, nebo se chová pomalu a apaticky. Při přehřátí může tělesná teplota dítěte vzrůst na 38-38,5 stupňů! V takových případech se doporučuje místnost dobře větrat, aby teplota vzduchu v ní byla 18-22 stupňů. Pokud je dítě přehřáté na slunci, pak by mělo být odebráno domů nebo na stinném místě. Je nutné odstranit oděv od dítěte a otřít kůži houbou navlhčenou ve vodě. Ujistěte se, že dítě musí dostat nápoj.
 • Zuby. U malých dětí se tělesná teplota může zvyšovat se zoubky. Pokud se dítě neustále snaží škrábat své dásně, je zlobivé, a tam je zánět v ústech, pak, s největší pravděpodobností, důvodem vysoké teploty je kousání. Kromě toho, když jsou zuby odřezány od dítěte, vezme si do úst okolní věci. V takových případech se zvyšuje pravděpodobnost infekce, což vede ke zvýšené tělesné teplotě.

Způsoby měření tělesné teploty dítěte

Věděli jste, že teplota 36,6 není vždy normální? Vše záleží na tom, jak měříte teplotu. Existují tři hlavní způsoby měření teploty u dítěte:

 • Ústní cestou. Při této metodě měření tělesné teploty se průměrně 37 stupňů považuje za normální. Pro správné měření tělesné teploty je třeba umístit špičku teploměru pod jazyk a zavřít ústa po dobu 3-4 minut. Tento způsob měření teploty nelze aplikovat na děti do 4 let, protože často kousají teploměr.
 • Rektální metoda. Při rektálním měření tělesné teploty budou normální hodnoty vyšší než naše obvyklé 36,6 stupně. Tělesná teplota v řiti je o něco vyšší a standard pro tento typ měření je 37,5. Obvykle se rektální metoda aplikuje na malé děti do 4 let. Špička teploměru musí být asi 1 minutu naolejována a vložena do řitního otvoru.
 • Axilární metoda. Jedná se o nejdelší metodu měření teploty. Udržujte teploměr v oblasti podpaží až 10 minut a v tomto případě bude normou hodnota od 36 do 37 stupňů.

Co nečinit při zvýšené teplotě u dítěte

Pojďme diskutovat o některých věcech, které byste určitě neměli dělat při zvýšené teplotě u dítěte:

 • Pokud je teplota nižší než 38,5 ° C, nepřekračujte teplotu. Pokud je tělesná teplota nepřesahuje 38,5 stupně, a dítě vydrží takovou horečku dobře, pak lékaři nedoporučují víření teploty, i když první dny nemoci. Vysoká teplota pomáhá tělu v boji s infekcí, a pokud ho neustále srazíte dolů, pak to jen škodíte, nedává příležitost k hmatatelnému úderu nemoci. Klepání na teplotu, umožňuje infekce šířit, což může vést k rozvoji komplikací. Kromě toho, snížení teploty, výrazně prodloužit dobu onemocnění.
 • Nepoužívejte výrobky, které zvyšují tělesnou teplotu. Lékaři znějí alarm, protože „pečující“ matky a babičky často používají hořčičnou omítku, alkoholové obklady a jiné prostředky, které při vysokých teplotách, které zvyšují tělesnou teplotu, ale ne nižší. Kromě toho, při vysokých teplotách, nemůžete používat parní místnosti, teplou sprchu nebo vanu, stejně jako elektrickou deku a vzít teplé nápoje.
 • Nezabíjejte dítě. Zabalte dítě při vysokých teplotách. Když teplota těla stoupá, zvedá se pocení. Takže se tělo snaží zbavit přebytečného tepla. Pokud zabalíte dítě příliš mnoho, zabráníte tomu, aby se ochlazoval normálně, a poškodíte ho.
 • Vzduch nesmíte navlhčovat ani ohřívat. Udržujte teplotu vzduchu v domě na 18-24 stupňů. Neměli byste ho zahřívat ani zvlhčovat pomocí zvlhčovačů. Faktem je, že při vysoké vlhkosti bakterie snadno vstupují do dýchacích cest, a dítě riskuje další infekce. V závažných případech je možná také bakteriální infekce v plicích. Dítě by nemělo být horké. Ujistěte se však, že v místnosti nejsou žádné průvleky.
 • Nepodávejte dětem sladké nápoje. Samozřejmostí je bohatý nápoj, ale snažte se vyhnout sladkým čajům a ovocným nápojům. Nejlepší je to s minerální vodou. Když pijete sladký čaj nebo čaj s marmeládou nebo medem při vysoké teplotě, vlhkost se nejprve vypaří, ale cukr zůstane v těle a patogenní bakterie se budou živit. V takových případech hrozí riziko přidání dalších infekcí, jako jsou močové orgány. Může se vyvinout pyelonefritida nebo infekce močového měchýře (cystitida).
 • Neotírejte dítě alkoholem nebo octem. To je velmi nebezpečné pro zdraví dítěte. Vskutku, alkohol a ocet ochlazují pokožku, odpařování alkoholu a octa rychle proniká do plic a může způsobit závratě, bolesti hlavy a řadu dalších nebezpečných příznaků. Kromě toho při mytí pokožky alkoholem může teplota prudce klesnout, což je samo o sobě velmi nebezpečné, zejména pro tělo dítěte. Po prudkém poklesu tepla vznikne silný chlad a dítě se začne třást. Takže tělo tráví spoustu energie, což je nebezpečné pro zdraví.

Související nemoci:

Co dělat, když má dítě vysokou teplotu

Pokud se zvýší tělesná teplota dítěte a je vyšší než 38 stupňů, pak se doporučuje dát dítěti febrifuge. Je nemožné podat lék dítěti samotnému, musí ho předepsat lékař. Pro velmi malé děti je zpravidla možné užívat léky ve formě svíček a starší děti mohou dostávat antipyretické sirupy. Nezapomeňte, že aspirin by neměl být podáván dětem mladším 12 let, protože tento lék u dětí může způsobit závažné nežádoucí účinky (například Rayův syndrom).

U některých dětí dochází při vysokých teplotách k záchvatům. V takových případech se nepokoušejte uvolnit ústa dítěte lžící nebo jinými předměty. Ujistěte se, že si nepokládá hlavu do polštáře, a jakmile se útok zastaví, dejte dítě antipyretikum.

V případě napadení záchvatů u dítěte by měla zavolat sanitku. V takových případech lékaři doporučují hospitalizaci. Neměli byste to odmítnout, protože křeče se mohou opakovat a je žádoucí, aby v takové situaci byl vedle dítěte lékař, který mu poskytne potřebnou pomoc.

Jak se starat o vaše dítě při zvýšených teplotách

Jak se správně starat o své dítě při vysokých teplotách? Krmivo pro děti doporučeno. Obvykle, když má dítě horečku, nemá žádnou chuť k jídlu. Není třeba nutit krmení dítěte. Starší děti by měly být vyloučeny z dietních mastných, sladkých a konzervovaných potravin.

Při vysokých teplotách zajistěte dostatečné pití dítěte. Tekutina pomůže rychle odstranit jejich tělesné toxické látky vznikající při infekčních procesech. Kapalina by neměla být horká ani sladká. Nejlepší teplý neslazený čaj nebo alkalická minerální voda.

Je nutné, aby se dítě snadno obléklo, že je pohodlné. Můžete přikrýt lehkou přikrývkou tak, aby přebytečné teplo mohlo odtéct bez překážek.

Pokud tělesná teplota dítěte trvá déle než 3-4 dny, měli byste se znovu poradit s lékařem. Možná byla diagnóza nesprávně nastavena nebo léčba byla upravena.

Dítě mírné

Normální teplota každé osoby je 36,6 ° C. První dny novorozence mají mírně zvýšenou teplotu - 37,0 - 37,4 ° C, do roku, kdy se vrátí do normálu. Jakékoliv zvýšení teploty je způsob, jak chránit tělo před vnějšími hrozbami, může to být bakteriální nebo virové infekce. Proti infekci tělo produkuje interferon hormonu, mobilizuje lidský imunitní systém. Čím vyšší je teplota, tím více interferonu vzniká. Malé děti mají vyšší teplotu, novorozený organismus silně odolává jakékoliv nemoci.

Proč má dítě horečku?

Vezmeme-li si ruce dítěte, které legrace běželo a vyskočilo, všimnete si, že je všechno "hořící". Zvýšení teploty neznamená vždy blížící se onemocnění. Na teploměru 38.0C, ale dítě je naprosto zdravé. Uklidněte ho na půl hodiny a znovu vložte teploměr - teplota bude v normálním rozsahu. Ale častěji je příčinou tohoto nárůstu vážné onemocnění. Obvykle rodiče používají teploměr se zřejmými příznaky indispozice, dítě se stává pomalým a pláče. Zvýšení teploty při kašli, bolesti v uších a žaludku, průjmu a zvracení indikuje infekci v těle.

Dítě nemá žádnou teplotu

U novorozence není funkce termoregulace vyvíjena, teplotní režim těla závisí na vnějších podmínkách. Dítě musí být samozřejmě chráněno před chladem, ale je důležité, abyste ho nepřeháněli „tepelnou izolací“. Přehřátí dítěte se může vyskytnout kdykoliv během roku v důsledku nesprávného oblečení. U starších dětí dochází ke zvýšení teploty během aktivních her nebo sportu. Pokud se objeví alergická reakce na vakcínu, dítě se cítí bez příznaků. U kojenců se zvýšenou vzrušivostí lze pozorovat teplotní skok při stresu způsobeném drsnými zvuky, jasným světlem. Starší děti - v očekávání a zkušenostech všech událostí. Pokud se v dětském těle objeví infekce, v prvních dnech teplota stoupá bez zjevných příznaků onemocnění.

Dítě viluje a mírně

Problémy, které se často vyskytují u malých dětí, jsou průjem. Obvykle se jedná o dočasný jev a rychle přechází. Ale průjem a teplotní poplachový signál, indikující pronikání infekce do těla. Kombinace těchto faktorů doprovází mnoho nachlazení a může být výsledkem silného překrmování. Dítě má průjem a horečku s rotavirovou infekcí, která je doprovázena akutní bolestí břicha a častým průjmem. To může být zaměňováno s respiračními chorobami, průjem je považován za doprovodný příznak. Je důležité určit nemoc včas a přijmout odpovídající opatření. Dítě může nést a mírné, když infikován E. coli, červy a jen jed.

Dítě je mírné a vytáhne se

Výskyt zvracení při vysokých teplotách je velmi nebezpečný stav. Lékař musí být okamžitě přivolán. Existuje riziko těžké dehydratace malého těla. V případě infekce rotavirem nebo střevní infekcí, jsou zvracení nutně doprovázeny průjmem. Jedna epizoda zvracení může být reakcí na prudký nárůst teploty a nepředstavuje zvláštní hrozbu. Dítě se cítí a táhne za celou řadu nemocí, což byl důvod, proč to může určit pouze lékař.

Po očkování má dítě horečku.

Účelem jakéhokoli očkování - vzniku imunity. Zvýšení teploty indikuje vývoj imunity vůči injikovanému antigenu. Reakce těla dítěte na podávanou vakcínu a malý teplotní skok jsou absolutní normou.

Další příčiny horečky u dítěte

Vzhled prvních zubů je často doprovázen zvýšením teploty, možná až na 39 ° C. U dětí mladších pěti let je teplota v rámci 37 ° C považována za normální vzhledem k mobilnímu životnímu stylu. Dalším faktorem při zvýšené teplotě může být onemocnění ledvin, abyste tuto možnost vyloučili, musíte projít ultrazvukem. Při vrozených srdečních onemocněních může zvýšení teploty předpovědět možnost rozvoje bakteriální endokarditidy, zkrácení dechu a tachykardie doprovázet.

Kolik dní bude dítě

Jakékoli infekční onemocnění u dětí je doprovázeno horečkou. Vzhledem k věku dítěte je důležité si uvědomit, kdy přesně došlo ke skoku teploty, aby bylo možné rozlišit běžnou obrannou reakci těla od pronikání závažnější virové infekce. Je-li teplota zvýšena a trvá 6 dní, je nutné zavolat lékaře.

Kolik dní se dítě dítě

Když se objeví první zuby, teplota dítěte se může zvýšit na 37,2 - 37,8 ° C a nesmí mít silný vliv na zdraví dítěte. Je však možné skočit až na 38 - 39 ° C, v tomto případě je nutné pečlivě sledovat chování dítěte, brát teplotu co nejrychleji a být kdykoliv připraven zavolat lékaře.

Kolik dní po očkování má dítě horečku?

Vzestup teploty po vakcinaci s normální reakcí těla dítěte obvykle trvá jeden den. Ale zdraví každého dítěte individuálně a kolik dní po očkování bude mít dítě teplotu, je nemožné předvídat. V některých případech není pozorováno zvýšení teploty po očkování.

Kolik dní může teplota dítěte bez antibiotik?

Pokud má dítě pět dní horečku a nedochází k žádnému zlepšení, pak lékař předepíše antimikrobiální látky. Vše záleží na nemoci. Například hnisavá tonzilitida vyžaduje jmenování antibiotik od prvních dnů nemoci, protože je vysoká pravděpodobnost, že dojde ke komplikaci.

Kolik dní může mít dítě teplotu s ARVI?

Při charakteristických příznacích SARS trvá teplota dítěte až 5 dní, pokud byla provedena příslušná léčba. Mnozí rodiče však začnou snižovat teplotu, jakmile překročí běžnou hodnotu, čímž dojde k oslabení přirozené obranné reakce těla. Pediatri, s otázkou: kolik dní může dítě mít akutní respirační virovou infekci, se doporučuje, aby počkali tři dny před rozhodnutím o závažnější léčbě.

Dítě je mírné, co dělat?

Při teplotě nepřesahující 38,0 ° C, teplých končetinách a nepřítomnosti patologie - teplo by nemělo být sníženo. Je možné umístit teploměr častěji a pokud je zvýšen na 38,5 ° C, zavolejte lékaře. Před příchodem pediatra dejte dítě do postele bez zakrytí, zajistěte dostatečné pití a přístup čerstvého vzduchu.

Snížení teploty léků

Předepsat jakýkoliv lék může pouze lékař. Dětská léčiva jsou určena pro hmotnost dítěte. Lékařské svíčky - optimální forma léku pro děti. Jedná se o rychle působící nástroj, který nezpůsobuje komplikace. Pro starší děti je lepší používat léky ve formě suspenzí nebo sirupů. Použití přípravku Analgin nebo Aspirinu se nedoporučuje, může vyvolat nežádoucí účinky, například ve formě bolesti hlavy. Jakékoliv antipyretické léčivo se užívá jednou za 6 hodin.

Lidové léky

Stává se, že neexistují žádné potřebné léky nebo jsou kontraindikovány. V některých případech dávají lidové prostředky spolehlivý efekt, navíc jsou vždy po ruce a testovány časem. Ujistěte se, že vaše dítě co nejvíce pít, čaj s malinami, brusinky nebo brusinky šťáva je velmi efektivní pro snížení teploty. Pomozte otřít vodu nebo vodný roztok octem. Můžete použít chladný obklad na vaše lýtkové svaly nebo na čelo. Dobrý lidový lék na snížení teploty je klystýr. Trochu teplá voda je vtáhnuta do lékařské hrušky a je vložena do dětského řiti.

Nebezpečí teploty u dítěte

Teplota nepřesahující 38,5 ° C se nepovažuje za nebezpečnou, moderní medicína jej nedoporučuje porazit, ale aby se tělo vyrovnalo se samotným onemocněním. Ve věku dvou let dítě trpí horším vzestupem teploty. Hlavní povinností rodičů je sledovat změny v chování dítěte, stav jeho kůže a pravidelně měřit teplotu. Pokud teploměr ukazuje 39,0 ° C a vyšší, pak je tato teplota pro dítě nebezpečná, může vyvolat komplikace kardiovaskulárního systému a způsobit křečový syndrom. Při teplotě 41,0 ° C musíte zavolat sanitku bez prodlení, nezvratné změny mohou začít v malém mozku dítěte. V případě kardiovaskulárních onemocnění, neurologických patologií, je teplota 38,0С.

Co když má dítě horečku bez příznaků

Pokud má dítě horečku bez příznaků, je to pro rodiče velmi děsivé. Působivé matky a otcové začínají hledat dítě, které neexistuje. Zvýšená tělesná teplota však neznamená vždy vývoj jakéhokoliv onemocnění.

Délka asymptomatické horečky, která nevyžaduje pozornost lékaře, je maximálně 3 dny. Pokud třetí den nedojde ke zlepšení stavu dítěte, je nutné provést vyšetření krve a moči a navštívit pediatra.

Ve věku dvou let děti považují za normální zvýšit tělesnou teplotu na 37,2–37,5 ° C, v některých případech na 38 ° C. Aktivně se pohybující dítě může zaznamenat mírný nárůst teploty, když se, stejně jako po odpočinku, jeho rychlost vrátí do normálu.

U různých nemocí je obvykle pozorována horečka spolu s dalšími symptomy. Kašel, bolest hlavy a bolest v těle, nevolnost, dušnost - příznaky, které usnadňují diagnostiku u dítěte. Ale co když nejsou žádné příznaky?

Asymptomatická horečka může způsobit:

 • Přehřátí;
 • bakteriální nebo virové infekce;
 • fyzická aktivita;
 • onemocnění močového systému;
 • kousání zubů;
 • onemocnění ústní dutiny.

Přesná diagnóza je pouze pediatr. Nezávisle určovat přítomnost nemoci u dítěte nemůže, stejně jako zapojit se do self-léčba.

Pokud je dítě přehřáté, dochází k mírnému nárůstu teploty o 1–1,5 stupně nad normální hodnotu. Nemusíte ho srazit, stačí se svléknout a udělat mu vzduchové lázně. Přehřátí může být z obou pod sluncem na dlouhou dobu, a z zábaly.

Virové a bakteriální infekce, které vyvolávají vzestup tělesné teploty, se nemusí projevit nejprve. Pokud dítě zůstane aktivní, bude dobře jíst, ale zároveň asymptomatická teplota (od 38 do 39 ° C), pak musí pomoci vyrovnat se s virovou infekcí. Při teplotách 37–38 ° C je použití antipyretik nepřijatelné.

Při celkové slabosti a teplotě 37–38 ° C, bledé kůži a dětské apatii je nutná okamžitá konzultace s lékařem. To je začátek bakteriální infekce. Lékař předepíše testy, identifikuje nemoc a pouze na základě výzkumu předepíše léčbu.

Křeče jsou také doprovázeny vzestupem teploty až na 38 ° C, ve vzácných případech až na 40, když se virová infekce spojí. Pro zmírnění stavu dítěte pomůže speciální anestetika gely, připojení k prsu, pokud je dítě kojené, pít dostatek tekutin.

Pokud má vaše dítě často horečku bez určitých příznaků, neodkladejte návštěvu u lékaře. Pamatujte, že pouze zdraví vašeho dítěte závisí na vás.

Vysoká teplota u dítěte: příčiny a taktika rodičů

Vysoká teplota u dítěte je nejčastějším důvodem pro vyhledání pomoci a užívání léků. Na toto téma bylo napsáno mnoho článků, ale rodiče stále panikují, když na teploměru vidí čísla nad 37 stupňů.

Horečka není nemoc. A čísla na teploměru ne vždy mluví o závažnosti stavu. To je jen příznak jak nebezpečných, tak banálních virových infekcí. Snížení teploty neznamená lepší. Rodiče by si měli pamatovat na to, že snížení je jakýmkoli způsobem škodlivé.

Maminky a tatínky by měli pochopit důvody pro zvýšení teploty, způsoby, jak ji snížit, a také správně rozhodnout, kdy by měla být snížena.

Co je to horečka?

Horečka je ochrannou reakcí těla, zaměřenou na boj proti infekčním agens ve formě horečky.

Teplota vnitřního prostředí těla se nachází ve středu termoregulace. Nachází se v mozku - hypotalamu. Když je člověk zdravý, střed je nastaven na teplotu 35,5-37,5. Infekční agens, které vstupují do těla - viry, houby, prvoky a bakterie - jsou pyrogeny (z řeckého požáru, tepla a gennao - vytvářejí, produkují), tj. Faktory, které mohou způsobit zvýšení teploty.

Samotné mikroorganismy nebo produkty jejich vitální aktivity a rozpadu mají vliv prostřednictvím biochemických reakcí do termoregulačního centra a zvyšují tělesnou teplotu, aby zničily pyrogeny. Horečka přetrvává až do úplného zničení všeho, co ji způsobilo.

Existují také neinfekční pyrogeny. To může být různé chemikálie vstupující do lidského těla z vnějšku, nebo vytvořené v něm v důsledku popálenin, zranění, hormonálních poruch. V těchto případech bude zvýšená teplota označována jako neinfekční.

Ve většině případů jsou příčinou vysoké teploty u dítěte bakterie a viry.

Stupeň zvýšení teploty se rozlišuje:

 • nízká horečka, při které teplota stoupne na 38 stupňů;
 • febrilní, s nárůstem z 38 na 39 stupňů;
 • vysoká - 39-41 stupňů Celsia
 • hypertermické, když teplota stoupne nad 41 stupňů.

Je-li dítě horké od hlavy až k patě, má pleť normální nebo jasně růžové barvy a jeho zdravotní stav je nevýznamně narušen, tento druh horečky se nazývá „červená“. Postupuje příznivě.

Pokud teploměr ukazuje velká čísla a končetiny dítěte jsou studené, ztuhl, barva kůže se změnila na bledou nebo modravou, pak je to „bledá“ nebo „bílá“ horečka. Ovlivňuje blahobyt dítěte a vyžaduje přijetí určitých opatření.

U kojenců v prvních měsících života termoregulační centrum ještě není schopno přizpůsobit tělesnou teplotu, proto může pod vlivem vnějších příčin teplota snadno vzrůst. Nejčastěji se jedná o přehřátí a nedostatek tekutin. Je však důležité vysledovat pohodu dítěte. Pokud je aktivní, s potěšením saje prsa nebo láhev, není opakovat, pak není důvod k panice. Dostačující bude větrání místnosti, dostatečné nasazení nebo opětovné krmení dítěte.

Kdy se horečka stává život ohrožující?

Normálně fungující termoregulační centrum nikdy nezvýší teplotu nad 41-42 ° C. Je to s takovou horečkou, že proces zničení vlastních buněk začíná, protein se začíná rozkládat (denaturace) - hlavní stavební materiál našeho těla.

Tělo dobře ví, v jakých případech a v jakých mezích musí být teplota zvýšena. Takový ochranný mechanismus byl vyvinut v procesu evoluce. Překonání hranice o 42 stupňů je možné v případě „poruchy“ termoregulačního centra pro poranění a mozkové nádory nebo pro přehřátí zvenčí.

Kdy musím měřit teplotu?

Pečující rodiče dali dětem teploměr, nejčastěji se soustředili na horké čelo. V tomto případě se dítě může chovat jako obvykle: hrát, zlobit a bavit se. To může přehřát v důsledku vysoké fyzické aktivity, teplé oblečení, vzhledem k vysoké teplotě v místnosti. Existují určité indikace pro měření teploty.

Hlavním vodítkem, pokud je nutné měřit teplotu, je porušování blahobytu dítěte. Horká kůže - není indikátorem problémů a nemocí.

Zvláště v potřebě měření teploty, pokud se zhoršení zdravotních dětí do tří měsíců věku. U takových dětí je jeho zvýšení téměř vždy známkou potíží a důvodem pro naléhavé vyšetření pediatra.

Jak měřit teplotu?

Ne všichni rodiče to vědí, takže čísla nejsou příliš vysoká nebo příliš nízká. Měření teploty se nejčastěji provádí v podpaží podle určitých pravidel.

 1. Dítě by mělo být klidné.
 2. Axilární kůže by měla být suchá.
 3. Před měřením teploty musí být rtuťový teploměr setřen do sucha a protřepán, aby byl sloupec pod značkou 36,6 stupně.
 4. Špička naplněná rtutí by měla být zcela ponořena do kožního záhybu.
 5. Obecně přijímané měření teploty v podpaží je deset minut.

Alternativou k rtuťovému teploměru jsou moderní elektronické, infračervené, stejně jako speciální proužky, které se pohodlně berou s sebou na výlet. Všechna tato zařízení lze také použít k měření teploty. Je důležité, abyste si důkladně přečetli instrukce, abyste pro ně získali spolehlivé výsledky.

Rodičovské akce, když teplota stoupá

Ve všech případech, pokud má dítě horečku, musíte dodržovat několik pravidel.

 1. Nepropadejte panice.
 2. Zajistěte optimální teplotu v místnosti 18-22 stupňů, větrání a čerstvý chladný vzduch.
 3. Udělej si své dítě chutný nápoj a vodu po celou dobu. Objem tekutiny, kterou dítě potřebuje, když teplota stoupne, je asi 100 ml na kilogram hmotnosti denně. Pít potřebnou tekutinu při pokojové teplotě nebo tělesné teplotě dítěte. Tak se rychle vstřebala ve střevech.
 4. Šaty při teplotě: tričko nebo tričko, kalhotky, ponožky. A to je vše. V době horečky by neměly být žádné plenky ani další oblečení. Není třeba muflovat. Lepší je přikrýt deku.
 5. Dítě můžete otřít vodou, která se rovná teplotě těla. Ocet a alkoholy by neměly být přidávány do vody. Dětská kůže je něžná - může být podráždění. A vzhledem ke zvýšené propustnosti je snadné otrávit drobek.
 6. Pokud má dítě zimnici, je stírání zakázáno. Nejdřív je třeba jej zahřát: rozemleté ​​končetiny nebo použít vyhřívací podložku, dát horký nápoj, přikrýt přikrývkou, teprve pak začít snižovat teplotu.

Maminky a tatínky musí nejprve posoudit stav dítěte. Klasickou indikací pro snížení teploty je teploměr 38,5 stupně. Ale pokud je dítě aktivní, mobilní, jeho kůže má obvyklou růžovou barvu, pak můžeme počkat. Nárůst teploty v tomto případě není ohrožujícím stavem.

Když se teplota zvýší u zdravých dětí, člověk by se neměl zaměřit na čísla na teploměru, ale na blaho. Toto „zlaté“ pravidlo musí naučit všichni rodiče.

Při zvyšování teploty není nic tak škodlivého, že by měl lék okamžitě užívat s normálním zdravotním stavem. Pokud rodiče nemohou dohnat dítě od 38,8 let, aby do něj nalili lék, není třeba léčit.

Pokud je dítě nemocné, je pomalé, rozmarné, stěžuje si na bolesti hlavy a bolesti těla, nemůže usnout, pak by mu měl dát febrifuge, aby zmírnil své zdraví, aniž by zapomněl na výše uvedené podmínky.

Jaké léky mohou snížit teplotu a jak je užívat

K dnešnímu dni existují pouze dvě léky schválené pro použití u dětí ke snížení teploty: ibuprofen a paracetamol.

Paracetamol byl lidstvem používán asi 120 let. Tento lék má minimální soubor vedlejších účinků, je dokonale vstřebán ze střev. Má slabý protizánětlivý účinek. Dokonce i neúmyslná dávka přesahující 3–4 krát má zřídka za následek nebezpečné následky. Vyrábí se pod různými názvy ve formě sirupů, tablet a čípků (Calpol, Tylenol, Cfecone, Efferalgan). Rozdíl léků pouze v názvu a ceně.

Ibuprofen byl syntetizován v roce 1962 a byl aktivně používán k úlevě od bolesti a horečky. Má silnější protizánětlivý účinek, má dráždivější účinek na sliznice gastrointestinálního traktu. Může také snížit hladiny krevních destiček a způsobit bronchospasmus. Ibuprofen je k dispozici, stejně jako paracetamol, ve formě svíček, sirupů a tablet (Nurofen, Ibufen)

Je nežádoucí používat kombinovaná léčiva ibuprofen a paracetamol, protože jeden z nich zpomaluje průtok krve v ledvinách a druhý má toxický účinek. Taková kombinace může být nebezpečná. Ibuprofen se nesmí užívat s planými neštovicemi. Přispívá k hlubšímu pronikání viru pod kůži a rozvoji hnisavých komplikací.

Doporučuje se snižovat teplotu paracetamolovými přípravky. Bude účinnější při virových infekcích. Při bakteriálních infekcích nebo při komplikovaném průběhu akutních respiračních virových infekcí je lepší snížit teplotu ibuprofenu, protože má silnější protizánětlivý účinek. Takový rozdíl v působení léků může být dobrým tipem pro rodiče při posuzování závažnosti onemocnění.

Účinek obou léčiv závisí na správné dávce. Nejčastěji je nedostatek účinku spojen s příjmem nedostatečného množství paracetamolu nebo ibuprofenu. V pokynech pro ně je dávkování zvoleno v závislosti na věku dítěte. Bylo by správnější vypočítat správné množství léku na kilogram hmotnosti dítěte. Koneckonců, jednoleté dítě může vážit 14 kilogramů, pak standardní dávka nebude stačit.

Jedna dávka paracetamolu je 15 mg na libru hmotnosti dítěte. Pokud je použit Panadol sirup, může být hmotnost dítěte vynásobena 0,625. Tak si vezměte počet mililitrů sirupu na jednu dávku. Jedna dávka ibuprofenu 10 mg na kilogram. Jedna dávka populárního sirupu Nurofen v mililitrech = polovina hmotnosti dítěte. Léky mohou být podávány každé 4 hodiny, ale ne více než třikrát denně.

Po požití antipyretických teplot dochází ke snížení teploty přibližně za hodinu. Pokud se tak nestane, není důvod k panice.

Za prvé, musíte posoudit stav dítěte. Pokud dojde ke zlepšení, čísla na teploměru nejsou důležitá.

Za druhé, i když se teplota nesníží, s největší pravděpodobností je vazospazmus pryč a můžete aplikovat tření teplou vodou.

Za třetí, pokud potřeba antipyretika stále přetrvává, můžete podat další lék 1,5-2 hodiny po užití první, například ibuprofenu po paracetamolu.

Jak si vybrat formu léku

Je důležité zvolit formu léku. Sirupy pro děti, kromě hlavní látky, obsahují další přísady: barviva, příchutě, zahušťovadla, která z nich činí dobrou chuť. Ale během období nemoci může dítě snadno vyvinout alergickou reakci na kteroukoliv složku sirupu. Častěji se to děje na doplňcích.

Přípravky ve formě tablet obsahují minimální množství aditiv. Pro děti s alergiemi je vhodnější tento formulář. Nevýhodou tablet je nepříjemná chuť a nepříjemnost dělení.

Pokud jsou rodiče "přátelé" s matematikou, bude pro ně snadné vypočítat dávku léku v tabletě pro své dítě. Existuje například tableta Paracetamolu, ve které 500 mg účinné látky a dítě o hmotnosti 13 kg. Jednorázová dávka paracetamolu ke snížení teploty o 13 x 15 mg / kg = 195 mg. Tableta se zředí v 5 ml vody a poměrná metoda počítá, že dítě by mělo dostat přibližně dva ml roztoku.

Svíčky se používají, pokud má dítě zvracení, v tomto případě není možné lék podávat ústy. Ukazují svůj účinek pomaleji, ale déle ve srovnání se sirupy a tabletami. Čím vyšší je teplota, tím pomalejší bude léčivo absorbováno z konečníku.

Kdy potřebujete naléhavou lékařskou prohlídku?

Izolované zvýšení teploty není důvodem pro volání sanitky nebo místního pediatra. To znamená, že neexistují žádné jiné nejasné a ohrožující symptomy.

Následující případy vyžadují naléhavé lékařské vyšetření.

 1. Jasně červená vyrážka, která nezmizí s tlakem, modřiny, které se objevují rychle, přímo před očima.
 2. Vztek a vzrušení, nebo naopak zvýšená ospalost, apatie. Dítě nereaguje na pokusy o probuzení.
 3. Dýchání se stává pomalé, obtížné nebo příliš rychlé.
 4. Dítě má velmi špatnou bolest hlavy, která se po užívání léků proti bolesti nesnižuje. Na pozadí bolesti hlavy dochází k vícečetnému zvracení.
 5. Dítě má příznaky dehydratace: suché oči a jazyk, potopená pružina a oči, on není močit.
 6. Dítě má křeče na pozadí teploty.
 7. Teplota vzrostla u dítěte do tří měsíců.

V těchto případech je nutné okamžité vyšetření, aby se vyloučily život ohrožující onemocnění: meningitida, meningoencefalitida, pneumonie, maligní onemocnění krve a další závažné stavy.

Je důležité, aby si rodiče pamatovali, že horečka není nemoc. Ve většině případů se jedná o ochrannou reakci těla v reakci na napadení viry. Správné jednání otce a matky je důležité pro blaho dítěte, stejně jako pro řádné fungování imunitního systému a spolehlivou ochranu proti infekci.