Chronická rýma - symptomy a komplexní léčba

Patologie jako chronická rýma je poměrně běžná. V této formě rýmy je chronicky tekoucí zánět pozorován v nosní sliznici a formy onemocnění mohou být různé.

Chronická forma katarální rýmy může být pokračováním nekvalitní léčby akutní rýmy nebo může být důsledkem zavedení mikrobů hluboko do sliznice, což způsobuje deštrukční změny v membráně a oslabuje imunitní ochrannou funkci organismu. V některých případech má pacient alergickou reakci na sliznici.

V tomto článku budeme zvažovat všechny nuance chronické rýmy, její příčiny, symptomy a lokální léčby u dospělých.

Příčiny

Co to je? Účinnost léčby chronické rýmy závisí na tom, zda je příčina onemocnění prokázána správně. Chronický zánět nosní sliznice může být způsoben následujícími predisponujícími faktory:

 • onemocnění ledvin, srdce a cévního systému;
 • zakřivení nosní přepážky;
 • adenoidy;
 • sinusitida;
 • pracovní rizika;
 • kouření, alkoholismus, drogová závislost;
 • dysmenorea (bolestivá období).

Vyvolajte chronickou rýmu:

 • bakteriální, virové, plísňové infekce;
 • sinusová choroba;
 • poranění nosu;
 • těkavé toxické sloučeniny - páry kyseliny sírové, rtuť;
 • dráždivé účinky vnějších faktorů - prach, kouř, chladný, suchý vzduch.

Nejčastější alergeny, které způsobují alergickou rýmu:

 1. Zelenina - suché listí, seno, plíseň a samozřejmě pyl kvetoucích rostlin: stromy (bříza, lískový ořech, osika atd.), Plevel a louky travní (ambrosie, pampeliška, pelyněk, ježek, timothy atd.), Tráva (žito, kukuřice atd.).
 2. Domovní, knihovnické a hotelové prachy, roztoče (přítomné v čalouněném nábytku, kobercích, matracích, měkkých hračkách atd.), Vlna a srst koček, psů, králíků, křečků a jiných zvířat; peří a polštáře a deky; suché krmivo pro ryby a zvířata; šváby a hlodavci, jejich výkaly a šupiny; spóry plísní atd.
 3. Chemikálie - průmyslové chemikálie, latex, výrobky z gumy a plastů, prací prášky a detergenty, kosmetika a parfumerie.

Po akutní rinitidě se často vyskytuje chronická rýma.

Příznaky chronické rýmy

Chcete-li vědět, jak léčit chronickou rýmu, musíte správně zjistit příčinu jejího výskytu. Jinak léčba nebude účinná a může zhoršit průběh onemocnění. Při stanovení správné diagnózy pomohou příznaky chronické rýmy, které mohou být použity k určení typu rýmy.

Zvažte všechny typy rýmy u dospělých:

 1. Vazomotorická rýma (rhinitis vasomotorica), v závislosti na převaze jednoho nebo jiného symptomu, může být hypersekreční forma, kdy hlavní stížnost je významný výtok z nosu; vazodilatátor (hlavní symptom je nazální kongesce) a kombinovaná (vazodilatační hypersekretorická) forma, kdy je pacient narušen jak významným nosním výtokem, tak nosním dýcháním. Alergická forma může být sezónní nebo trvalá.
 2. Atrofické chronické. Symptomy: ztenčení nosní sliznice, expanze nosních průchodů, pocit sucha v nose, vyprazdňování hustého hlenu, tvorba kůry na sliznici, potíže s nosním dýcháním, zhoršený čich. Při odstraňování kůry ze sliznice se může objevit mírné krvácení nebo bolest.
 3. Chronické katarální krvácení - je charakterizováno stížnostmi pacientů na přetrvávající sliznici nosu z nosu a periodické obtíže při nosním dýchání s různým pokládáním jedné nebo druhé poloviny nosu. Při přední rinoskopii je identifikována hyperémie sliznice s cyanotickým odstínem, edém, přítomnost sekrecí sliznic, zejména na dně nosní dutiny. Po mazání nosní sliznice pomocí vazokonstrikčních roztoků dochází k významnému snížení objemu tkání dolní a střední nosní koncházy, což naznačuje přítomnost falešné hypertrofie, tj. otok.
 4. Chronická hypertrofie - je charakterizována hyperplazií sliznice, často se zapojením periosteu a kostní tkáně nosní kužele a může mít difúzní a omezenou formu. Nejčastěji dochází k růstu a zahuštění sliznice na dolních nosních konchasách, méně často v průměru lokalizace kavernózní tkáně.
 5. Alergické - projevené vodnatými sekrecemi hlenu z nosu s svěděním, pálením, kýcháním. Příčiny alergické rýmy jsou obvykle: domácí prach, roztoče domácího prachu, tabákový kouř, kožní vločky nebo zvířecí chlupy, spóry hub, pavučiny atd. Může to být celoročně.
 6. Ozena (ogaepa) je těžká forma atrofického procesu v nose, šíří se jak na sliznici, tak na kostnatých stěnách nosní dutiny a nosních lasturách, čímž vzniká rychle schnoucí výtok se silným, specifickým, nepříjemným zápachem.

Při absenci adekvátní léčby může rýma vést k komplikacím, jako je sinusitida, sinusitida, nosní polypy, zánět středního ucha.

Jak léčit chronickou rýmu

Nejlepší způsob, jak léčit chronickou rýmu, je komplexní. Může zahrnovat následující metody:

 • léčba drogami;
 • fyzioterapie;
 • operativní zásah;
 • používání lidových prostředků.

V závislosti na formě chronické rýmy se příznaky a léčebný režim u dospělých liší:

 1. V léčbě chronické rhinitis booster, magnetoterapie a laserová terapie, stejně jako homeopatické prostředky, být široce použitý.
 2. Při použití atrofické rinitidy mohou léky zlepšit trofismus sliznice.
 3. Projevy alergické rýmy eliminují pomocí antihistaminik, vazokonstriktorů a hormonálních látek.
 4. K léčbě vasomotorické rýmy se používá laserová terapie, kryodestrukce, radiofrekvenční operace a další metody.
 5. Při katarální rinitidě se doporučuje lokální antibakteriální léčba v závislosti na výsledcích bakteriologického výsevu sekrecí.
 6. U hypertrofické rýmy je nutná operace v lokální anestezii.
 7. Moderní medicína používá bezkrevnou metodu k odstranění částí sliznice - laserového paprsku.

Při prvních známkách rýmy je nutné zajistit duševní a fyzický klid, bohaté pití vitamínů, vyhnout se podchlazení a přehřátí. Čištění nosních cest by mělo být opatrné, aby nedošlo k podráždění zanícené nosní sliznice. Sušené krusty by měly být změkčeny a opatrně odstraněny vatovým tamponem namočeným ve vodě.

Léčba drogami

Jedná se o jmenování vazokonstrikčních kapek, masti s antiseptickými a protizánětlivými účinky, adstringentních léčiv (roztok klargolu). Při zvýšených teplotách jsou předepsána antipyretika a antivirotika.

V případě tvorby tvrdých krust, mohou být použity změkčující spreje a kapky, obvykle na bázi oleje nebo soli. Lékař může předepsat antibiotika v závislosti na klinickém obrazu.

Fyzioterapie

Léčba rýmy u dospělých se provádí pomocí následujících fyzioterapeutických postupů:

 • UV ošetření;
 • Ošetření UHF;
 • topení s vanou;
 • inhalací léčivých aerosolů za použití nebulizéru za použití speciálních roztoků antibiotik, solí, fytoterapeutik a dalších skupin protizánětlivých a antibakteriálních látek.

Fyzioterapie se provádí během 8-12 dnů předepsané lékařem, což závisí na stadiu onemocnění.

Lázeňská léčba

Lázeňská balneoterapie (Anapa, Borovoye, rekreační oblast Vladivostok, rekreační skupina Gelendzhik, rekreační středisko Kuryi, Leningradská oblast, Yumatovo), balneoterapie (Golovinka, Kislovodsk, Lazarevskoye, Nalchik, Shusha, Shivanda) a léčba bahna (Nalchik, Pyatigorsk, zahrada).

Chirurgická léčba

K dnešnímu dni používejte následující chirurgické metody léčby:

 1. Ultrazvuková dezintegrace konchy;
 2. Rozpad rádiové vlny konchy;
 3. Elektrokalkování (kauterizace pomocí elektrody);
 4. Kryoterapie (kryodestrukce dolní turbinaty);
 5. Zničení CO2-laseru;
 6. Conchotomy, nebo odstranění zadních konců nižší concha;
 7. Chemokalická nebo kauterizace nosní konchy s kyselinou trichloroctovou (účinná pro katarální rýmu a nekomplikované formy vazomotorické rýmy).

Chirurgická léčba rýmy je zaměřena na zmenšení velikosti nosních lastur za pomoci různých fyzikálních faktorů, čímž usnadňuje dýchání pacienta.

Lidové léky

Pozitivní účinek má použití lidových prostředků:

 • kapky z aloe nebo kalanchoe šťávy;
 • místní ošetření vatovým tamponem namočeným v odvarovém listu;
 • inhalace vařených brambor, inhalace vůně cibule, česnek;
 • obklady s teplým odvarem z bobkového listu na nose a čele;
 • mytí nosu cibulí, červenou řepou, mrkvovou šťávou, odvar z protizánětlivých bylin (heřmánek, měsíček);
 • teplá hořčičná koupel pro nohy.

Léčba chronické rýmy je obecně dlouhotrvající a bolestivý proces, který vyžaduje lékařský dohled. Od pacienta závisí na minimalizaci rizikových faktorů a prevenci další exacerbace.

Prevence

Opatření na prevenci nemocí jsou velmi důležitá. K prevenci chronické rýmy potřebujete:

 • léčit všechny ORL patologie pod lékařským dohledem;
 • eliminovat účinky alergenů, dráždivých látek;
 • korigovat anomálie struktury nosu;
 • nos pravidelně opláchněte solným roztokem;
 • přestat kouřit, alkohol;
 • nezneužívejte kapky na nos;
 • vést zdravý životní styl, posílit imunitní systém a ztvrdnout;
 • sportovat.

Je důležité, aby pracovníci v nebezpečných odvětvích uplatňovali opatření pro osobní ochranu nosu, čištění vzduchu a pokud jsou náchylní k rozvoji chronické rýmy s komplikacemi, je lepší přemýšlet o změně typu aktivity.

Jak léčit různé formy chronické rýmy?

Chronická rýma je onemocnění, při kterém se sliznice v nose zapálí a bobtná, ale navzdory léčbě se nepříjemné symptomy nevyskytují po dobu 12 týdnů, nebo se opakují 3-4krát ročně.

I přes zdánlivou bezpečnost onemocnění může narušený odtok hlenu vést k obtížím s dýcháním, stejně jako k vytrvalosti v citové oblasti.

Podle ICD 10 je chronická rýma kód J31.0. Nejčastěji trpí touto nemocí adolescenti a dospělí. Chronická forma může být vyvolána nesprávně zvolenou léčbou, zakřivenou nosní přepážkou, poškozeným krevním oběhem.

Existuje několik forem chronické rýmy, které se mírně liší od sebe etiologií, symptomy a léčebnými metodami. Navzdory různorodosti podtypů nemoci jsou domácí metody léčby rýmy považovány za nejúčinnější a nejbezpečnější.

Chronická katarální rýma

Tato forma onemocnění je charakterizována zánětem nosní sliznice a trvalými hojnými sekrecemi. Chronická katarální rýma je nejčastější komplikací klasické akutní rýmy.

Charakteristickým znakem jiných forem chronického onemocnění je prudký pokles toku kyslíku do nosních průchodů a vývoj stagnujících procesů v omezeném prostoru dutiny.

Trvalý výtok z nosu (navzdory jménu) netrvá celoročně, ale objevuje se v chladném čase a může úplně zmizet v létě, v suchém a horkém počasí. V tomto případě se může pacient stěžovat na:

 • Pocit cizího tělesa v hltanu;
 • Zhoršení zápachu;
 • Zhoršení chuťových receptorů;
 • Intenzivní bolesti hlavy.

Můžete si také všimnout hlenu shromážděného v niti, zavření nosních průchodů. Sliznice v oblasti nosu jsou pokryty šedavými krustami nebo mají modravý odstín.

Jak léčit chronickou katarální rýmu?

Domácí léčba je převážně symptomatická a spočívá v použití vazokonstrikčních léků. Je však třeba poznamenat, že nekontrolované a nepřetržité užívání léků tohoto typu může vést k komplikacím onemocnění.

Kromě rozvoje rezistence se zvyšuje riziko úplného zablokování nosních průchodů, které lze eliminovat pouze na profesionální klinice.

K léčbě chronické rýmy by měl otolaryngolog (ORL) specialista. Neautorizovaný výběr léků je přísně zakázán. Léky jsou předepisovány pouze po stanovení přesných příčin onemocnění. Zejména lze upřesnit:

 • Antihistaminika (tablety Loratadinu, Allergodil pro vnější léčbu nosních sliznic);
 • Xylometazolin a Oxymetazolin decongestants;
 • Glukokortikoidy (nazonex, mometason);
 • Antibiotika tetracyklinových a cefalosporinových skupin.
Pokud není možné poradit se s lékařem, je lepší dočasně opustit syntetické drogy a používat různé přírodní nosní přípravky na bázi máty peprné, eukalyptu, jedlých olejů (Eucascept, Pinosol).

Ale k úplnému vyléčení chronické rýmy je možné pouze ambulantně. Lékař vybere řadu postupů, které pozitivně ovlivňují trofismus nosní sliznice a normalizují cévní tonus.

Primární ambulantní léčebný program může zahrnovat zahřívání a křemenění nosu. Jakmile se výtok kapaliny stane viskózní, je předepsáno pravidelné používání roztoků soli nebo glycerinu.

Lze použít farmaceutické přípravky (Aquamaris, Lugol roztok s glycerinem), nebo si můžete připravit vlastní peníze doma.

Chronická hypertrofická rýma

Tato forma onemocnění se liší od katarálního bolestivého otoku sliznice nosu. Chronická hypertrofická rýma je častější u dospělých mužů v důsledku vlivu nepříznivých pracovních podmínek, přítomnosti ložisek infekcí v horních dýchacích cestách.

Symptomy jsou prakticky stejné jako příznaky katarální formy onemocnění. Hypertrofie sliznic však může vést k úplnému zablokování dýchání nosem, jakož i ke chrápání, zhoršení kvality spánku.

Chronická rýma může být léčena stejnými metodami jako katarální. Nicméně ve stadiu, kdy hypertrofické procesy již vedly k úplnému zablokování dýchání a po čichu zmizel čich, lokální symptomatická léčba nemusí stačit.

Aby se zabránilo opakování onemocnění, je obvykle předepsán chirurgický zákrok. Specialista odstraní zarostlé sliznice, obnoví normální membránu nosních průchodů, což povede k normalizaci dýchání. Ale ani v tomto případě, bez řešení skutečných příčin konstantního rýmu u dospělého, není zaručena absence relapsu.

Chronická atrofická rýma

Chronická atrofická rýma se dělí na primární (příčiny, které nejsou přesně známy) a sekundární (vyvolané neustálými účinky nepříznivých průmyslových faktorů: chemikálie, prach, abnormálně vysoká nebo nízká teplota, záření).

Symptomy chronické atrofické rýmy se významně liší od jiných forem onemocnění. Zejména místo konstantního proudění z nosu existuje:

 • Sušení sliznic;
 • Vzhled žluté nebo šedé kůry;
 • Snímání viskózního obsahu v nosohltanu.

Když provádí endoskopii, ORL může vidět, že nosní průchody jsou bledé a zadní stěna nosohltanu je pokryta tenkou sítí cév. Vyvíjí plnou suchou rýmu.

Metody léčby atrofické formy onemocnění

Chcete-li se zbavit nepříjemné nemoci může být pouze zcela vyloučit dopad nepříznivých faktorů. Angioprotektory (Agapurin, Pentoxifylline) a vitamíny mohou být předepisovány jako léčiva, stejně jako vitamíny pro zlepšení výživy sušených sliznic.

Pokud testy ukazují, že anémie se stala jednou z příčin vysychání nosní membrány, jsou předepsány doplňky železa, stejně jako dieta se spoustou jater, červeného masa a ryb.

Je to důležité! Při atrofické formě rýmy by měla být opláchnuta sůl ve prospěch glycerol tamponády.

Pokud příčinou onemocnění je porušení na buněčné úrovni, pak může být předepsáno systémové podávání léků (záběry, kapátka). Trimetazidin, cytochrom C, aktivuje buněčný metabolismus, který také zlepšuje výživu tkání.

Je-li příležitost, je lepší uspořádat lázeňskou léčbu v místech s vysokou vlhkostí. Pomohou překonat starou atrofickou rýmu a procházky v jehličnatých lesích a vdechnou mořský vzduch.

Chronická vazomotorická rýma

Vazomotorická chronická rýma se vyskytuje, když krevní cévy v nose ztrácejí schopnost zúžení. Konstantně rozšířené cévy vyvolávají otok a hromadění hlenu v nose.

Patologická dilatace krevních cév může být vyvolána různými, nepříbuznými faktory, včetně:

 • Stálý vliv dráždivých látek (smog, prach, cigaretový kouř);
 • Prudké změny klimatických podmínek;
 • Virová infekce;
 • Pravidelné užívání aspirinu, beta-blokátorů, sedativ, antidepresiv, hormonálních změn;
 • Nadměrné použití nosních vazokonstriktorů.

Nejdůležitějším příznakem chronické vazomotorické rýmy je konstantní rýma, která může trvat několik měsíců v řadě; do roku. Zřídka může být nosní výtok doprovázen bolestí hlavy.

Léčba chronické vazomotorické rýmy nutně začíná lékařskou konzultací. Existují případy, kdy dochází k proudění z nosu v důsledku konstantního vystavení specifickému alergenu. Metody léčby alergické rýmy se radikálně liší od léčebných programů pro vasomotorickou rýmu.

Jak se vypořádat s chronickou vazomotorickou rýmou?

Vzhledem k tomu, že se vazomotorická rýma vyvíjí pod vlivem specifického spouštěče, je léčba obvykle zaměřena na boj s příčinou onemocnění. Pro usnadnění dýchání je však povoleno používat:

 • Lékárna nebo domácí solný roztok pro mytí nosu;
 • Pseudoefedrin nebo fenylefrin dekongestanty;
 • Nosní spreje nebo kapky kortikosteroidu (například flutikason).

Pokud se po užívání výše uvedených léků bez lékařského předpisu příznaky nezmizí nebo se objeví vedlejší účinky, měli byste se obrátit na otolaryngologa na předpis závažnějších léků, včetně:

 • Silné hormonální spreje a masti s protizánětlivým účinkem (Mometason, Sanomen, Nasonex);
 • Antihistaminová nazální léčiva (Allergodil, Kromofarm);
 • Anticholinergika (včetně orální formy).
Je to důležité! Výše uvedené přípravky jsou uvedeny jako reference. Nedoporučujeme je kupovat a používat sami. Koneckonců, pokud se špatné léky dostanou do těla po dlouhou dobu, mohou nastat komplikace.

Musíme mít na paměti, že léčba chronické rýmy by měla být pod přísným dohledem lékařů. I když je zřejmé zlepšení stavu a úplné vymizení hlavy za studena, musí být předepsaná léčba dokončena.

Chronická rýma: jak postupuje a jak se léčí

Příčiny, prevence, symptomy a léčba chronické rýmy u dospělých. Jak se zbavit chronické rýmy doma?

Léto, podzim, zima nebo jaro, chronická rýma nezajímá. Je vždy s námi, jako klíče od domu nebo peněženku. Nejčastěji spí, ale někdy se probudí, tiše se o něm dozví a znovu usne. Je to špatné, když nemůže spát, stává se naším nejhorším nepřítelem.

Chronická rýma vede k dalším onemocněním horních cest dýchacích. Studie ukazují, že 20% populace trpí chronickou rýmou a dalších 40% pozoruje jejich příznaky. Čísla jsou impozantní a překvapující, stále ještě neexistuje všelék 1?

Pod slovy "chronická rýma", lékaři znamenají zánět nosní sliznice, chronické formy.

Nezaměňujte rýmu se sinusitidou, ve které jsou zapáleny paranazální dutiny. Rýma postihuje pouze nosní průchody, ale poměrně často se dvě nemoci doplňují.

Chronická rýma je rozdělena do několika hlavních forem podle povahy procesu 2:

Tyto formy jsou zřídka nalezeny v čisté formě. Jsou navzájem kombinovány, tvoří jedinečné formy a jsou rozděleny na podtypy.

Rozlišujeme často se vyskytující typy chronické rýmy:

 • Katarální rýma. Nejběžnější typ rýmy. Nejčastěji roste z nedostatečné akutní rýmy a virových infekčních onemocnění.
 • Alergická rýma. Jeden z nejběžnějších dnes. Zjevně sezónně nebo celoročně, po inhalaci netolerovatelné alergeny. V doprovodu ostrého zúžení a otoku nosních cest.
 • Hypertrofická rýma. Nosní sliznice je zapálená a je extrémně špatná v reakci na léky. Dochází k nárůstu objemu sliznice, což může být indikací pro chirurgický zákrok.
 • Atrofická rýma. Typ rýmy, doprovázený tvorbou v oblasti těsnění nosu a atrofií (krusty). Sekrece je viskózní, hustá a páchnoucí. Nebezpečí spočívá ve vývoji této formy ozenu nebo chronické fetální rýmy.

Příznaky chronické rýmy

Chronická rýma a akutní rýma jsou téměř identické u symptomů. Rozdíl je v tom, že symptomy chronické rýmy jsou méně výrazné a progrese onemocnění je více protáhlá. Příznaky mají tendenci postupovat.

Hlavním příznakem chronické rýmy u dospělých i dětí je obtížné dýchání nosem. Tento problém je pravidelně zaznamenáván a je doprovázen alternativní kongescí různých stran nosu. Kromě obtíží s dýcháním může být pociťován otok a přetrvávající svědění a následkem toho kýchání. Příznaky chronické rýmy u dospělých a dětí se mohou zvýšit v noci, v zimě nebo v teple.

Barva a konzistence sekrecí se liší a závisí na formě rýmy - bezbarvé husté kapaliny, zelenkavé nebo žluté, a dokonce šedé, vyčnívající z nosu ve formě husté krusty. Příležitostně je výtok doprovázen příměsí krve 2.

Pouze odborník bude schopen určit typ rinitidy sekrecemi, protože se často kombinují různé formy chronické rýmy.

Těžké formy rýmy jsou doprovázeny horečkou, výskytem zarudnutí nosu a bolestí hlavy. Při atrofické rinitidě je charakteristická částečná ztráta čichu, hnisavý výtok a nepříjemný zápach 4.

U dětí může chronická rýma doplnit kašel a dokonce zvracení v důsledku úniku hlenu do nosohltanu, což je také přímý příznak.

Příčiny chronické rýmy

Před zahájením léčby musíte zjistit příčiny onemocnění u dospělých nebo dětí:

 • Pravidelná rýma nebo akutní rýma
 • Anatomické změny, vrozené nebo získané, jako je zakřivení přepážky
 • Poškozující faktory ovlivňující sliznice, jako jsou škodlivé páry, pachy, prach a různé alergeny
 • Studený vzduch, který vede k podchlazení a mění tón krevních cév v nose
 • Různé patologické stavy v lidském těle, které mohou ovlivnit stav nosu, jako je chronické onemocnění srdce, krevní cévy nebo onemocnění ledvin
 • Chirurgické zákroky a získané poranění
 • Virová infekce, nejčastější příčina u dospělých a dětí, zejména v období podzim-zima
 • Další faktory, které snižují ochranné funkce nosu, jako je angína, diatéza, adenoidy, sinusitida atd. 2

Chronická rýma a léčba

Po vyřešení příznaků a příčin chronické rýmy zůstává otázkou, jak se léčit? Rozhodně, opouštět chronickou rýmu bez léčby nestojí za to. Zdánlivě nevysvětlitelná choroba vede k vážným následkům, což vyvolává rozvoj dalších chronických onemocnění dýchacích cest. To platí zejména pro děti.

Před léčbou chronické rýmy by měla být stanovena její odrůda. Konečná účinnost terapie závisí na správné diagnóze. Znovu opakujeme, že pouze lékař může na základě řady studií a objasnění konkrétních symptomů provést přesnou diagnózu 5.

Atrofická a vazomotorická rýma se léčí pomocí speciálních přípravků. Léky se mohou zbavit příznaků nemoci a usnadnit dýchání 6.

Při léčbě chronické infekční rýmy patří mezi hlavní cíle:

 • Snížení počtu mikrobiálních patogenů
 • Léčba zánětlivých procesů
 • Obnova poruch dýchání, odstranění edému
 • Úplná úleva od bolestivého výboje
 • Obecná stimulace hojení v nosní sliznici
 • Obnovení ochrany a lokální imunita

Dnes existuje mnoho nástrojů, které ovlivňují postiženou sliznici nosu. Otázka relevance těchto či jiných prostředků, racionality jejich použití, je však stále akutní.

Léčivo pro léčbu chronické rýmy

Jedním z léčiv používaných při léčbě chronické infekční rýmy je IRS®19. Léčivo má imunostimulační účinek, protože obsahuje bakteriální lyzáty, které aktivují lokální imunitní reakci. Lokálně vytvořené protilátky zabraňují ukotvení a další reprodukci infekčních agens na nosní sliznici. Souběžně s tím dochází ke zvýšení obsahu lysozymu, který ničí stěnu bakteriální buňky, což má za následek jeho rozpuštění.

IRS®19 má formu odměřeného aerosolu baleného v lahvích se speciální tryskou. Tato forma uvolnění využívá produkt vhodný pro dospělé a děti. Stačí do nosního průchodu vložit nosní sprej a pak stisknout ventil.

Lék nemá prakticky žádné kontraindikace a může být podáván dětem ve věku od 3 měsíců. Proto byl IRS®19 široce používán v pediatrii a pediatrické otolaryngologii 6.

IRS®19 se používá při léčbě a prevenci akutních a chronických infekčních onemocnění horních cest dýchacích, včetně při léčbě chronické rýmy. Pro účely léčby jsou dětem do 3 let předepsány injekce IRS®19 v jedné dávce nosním průchodům dvakrát denně. Dospělí a děti ve věku od 3 let mohou podávat jednu injekci do nosních průchodů dvakrát až pětkrát denně. Léčba pokračuje, dokud příznaky nezmizí 7.

Stále se bojíme běžného nachlazení a jeho komplikací ve formě chronických forem, ale víme, jaká rýma se bojí.

Chronická rýma: příznaky a znaky léčby různých forem

Chronická rýma je onemocnění charakterizované opakovanými projevy příznaků akutní rýmy - obtížemi s dýcháním vzduchem nosem, hojnými výlučky různých konzistencí a snížením intenzity zápachu.

Dále zvažujeme, co způsobuje vývoj onemocnění, jaké typy jsou, stejně jako symptomy a metody léčby chronické formy u dospělých.

Co je to chronická rýma?

Chronická rýma (rýma) je chronický zánětlivý proces, který se vyskytuje v nosní sliznici.

Chronická rýma je obecně akutní rýmou po akutních infekčních zánětech, které byly způsobeny různými mikroby. Obrovskou roli v těle hraje imunitní systém. Koneckonců, když je imunita oslabena, funkce buněk a tkání je narušena, což vede k prodlouženému chladu.

 • Podle ICD 10 je chronická rýma kód J31.0.

Nejčastěji trpí touto nemocí adolescenti a dospělí. Chronická forma může být vyvolána nesprávně zvolenou léčbou, zakřivenou nosní přepážkou, poškozeným krevním oběhem.

Klasifikace

U dospělých se může chronická rýma vyskytovat v následujících formách:

Chronická vazomotorická rýma

Je způsobena poruchami regulace krevních cév, které leží v nosní sliznici. Tento typ by neměl být léčen lidovými prostředky, je však nutné kontaktovat specialistu.

Alergická forma

Základem tohoto typu chronické rýmy je posun v imunitní reakci, která se projevuje lokálně. V důsledku této příčiny začíná nosní sliznice vyvolávat alergickou reakci, když je vystavena různým alergenům. K léčbě tohoto typu rýmy by měla začít detekce přesného alergenu, přičemž se nespoléhají na lidové prostředky.

Katarální forma

Tato forma onemocnění je charakterizována zánětem nosní sliznice a trvalými hojnými sekrecemi. Chronická katarální rýma je nejčastější komplikací klasické akutní rýmy.

Hypertrofické

Tato forma chronické rýmy je charakterizována proliferací tkáňových struktur (sliznice, periosteum, kost) v nosní dutině, zejména v nosní konch.

Atrofické

Chronická atrofická rýma se dělí na primární (příčiny, které nejsou přesně známy) a sekundární (vyvolané neustálými účinky nepříznivých průmyslových faktorů: chemikálie, prach, abnormálně vysoká nebo nízká teplota, záření).

Důvody

Hlavní příčiny vzniku chronické rýmy jsou:

 • požití alergických látek;
 • neustálé používání nosních kapek, které jsou velmi často návykové a pak zcela neaktivní;
 • pokles hladiny hormonů v těle v důsledku těhotenství, přerušení práce nebo odstranění jedné z částí štítné žlázy;
 • zneužívání alkoholu a nikotin;
 • jíst kořeněná jídla;
 • patologie struktury nosní přepážky a sinusu;
 • dech vzduchu s vysokým obsahem prachu nebo plynu, který vede k podráždění nosní sliznice;
 • účinky plastické chirurgie, během které byl změněn tvar konchy;
 • zánět adenoidů;
 • různá onemocnění těla chronické povahy;
 • oslabená imunita;
 • další zánětlivé procesy v nosní dutině;
 • genetické predispozice.

Rizikové faktory:

 • Zůstaňte v místnosti, kde neustále kouří; kouření
 • Znečištění ovzduší plyny.
 • Pracujte s horkou troubou v suchém vzduchu.
 • Rizika při práci.
 • Ostrá změna teploty.
 • Nemoci, které přispívají ke snížení imunitního systému.
 • Získané nebo vrozené onemocnění, související s porušením anatomické struktury nosních kostí.
 • Léčba sedativním, hormonálním lékem; užívání antikoncepce, některých léků používaných při léčbě hypertenze.
 • Genetická predispozice.

Příznaky chronické rýmy

Symptomy chronické rýmy bez ohledu na formu onemocnění zahrnují:

 • nosní výtok;
 • suchá sliznice nosu;
 • obtíže s nosním dýcháním;
 • snížený čich;
 • nosní hlasy;
 • pocit svědění v nosní dutině;
 • bolest v krku;
 • kýchání (zejména ráno);
 • reflexní kašel;
 • chrápání;
 • přetrvávající bolesti hlavy.

Tyto příznaky u pacientů s chronickou rýmou mohou mít různé stupně závažnosti a projevují se v různých kombinacích.

 • Pocit cizího tělesa v hltanu;
 • Zhoršení zápachu;
 • Zhoršení chuťových receptorů;
 • Intenzivní bolesti hlavy
 • Sušení sliznic;
 • Vzhled žluté nebo šedé kůry;
 • Snímání viskózního obsahu v nosohltanu.
 • bolesti hlavy;
 • nazálně v hlase;
 • sliznice mění barvu na jasně červenou nebo purpurovou;
 • vnitřní povrch skořápky se stává hrbolatým.

Onemocnění se vyvíjí po dlouhém průběhu rýmy katarálního typu.

 • časté nutkání kýchat;
 • nosní kongesce ráno;
 • bledá oteklá sliznice.

Vypuštění hlenu u pacienta je vodnaté. V nose se objevují modravé skvrny.

V závislosti na příčinách onemocnění se rozlišují tyto formy:

 • primární atrofickou rýmu nebo ozenu;
 • sekundární atrofický.

Komplikace

Následky chronické katarální rýmy jsou:

Nežádoucí léčba alergické rýmy může mít za následek vznik bronchiálního astmatu.

Časté vdechování studeného vzduchu vede k projevu zánětu mandlí, přetrvávající nepříjemný zápach z úst, různá onemocnění plic a průdušek.

Diagnostika

Pro diagnózu chronické rýmy pomocí údajů získaných v důsledku sběru stížností, fyzikální vyšetření, rinoskopie. Přední rinoskopie obvykle vykazuje mírnou hyperémii a edém nosní sliznice (zejména v oblasti dolních a středních nosních konchaon), pastositu.

 1. Laboratorní diagnostika. Mezi laboratorní studie patří: t
  • kompletní krevní obraz;
  • biochemický krevní test;
  • analýza moči;
  • studium výtoku z nosu do bakteriální flóry umožňuje určit složení mikroflóry;
  • histologické vyšetření.
 2. Instrumentální studie. Z údajů průzkumu lze identifikovat:
  • endoskopické vyšetření nosní dutiny;
  • rentgenové snímky vedlejších nosních dutin;
  • počítačová tomografie.

Jak léčit chronickou rýmu

Chronická rýma u dospělých bude nejúčinněji léčena v komplexu. Integrovaný přístup k léčbě kombinuje několik technik:

 • Drogová terapie.
 • Chirurgický zákrok.
 • Fyzioterapeutické postupy (neléčebná léčba).

Léčba bez drog

Jedná se o eliminaci co nejvíce škodlivých faktorů, které by mohly přispět k rozvoji chronické rýmy.

Patří mezi ně:

 • rehabilitace nemocí nosohltanu, vedlejších nosních dutin;
 • léčba běžných onemocnění (kardiovaskulární, obezita, onemocnění ledvin);
 • zlepšení pracovních a životních podmínek (odstranění plynu a prachu ve vzduchu).

Léky pro dospělé

Drogová léčba je použití:

 1. vazokonstrikční kapky, masti, které mají protizánětlivý a antiseptický účinek, stejně jako adstringentní léky.
 2. Pokud má pacient horečku, může lékař předepsat antivirotika a antipyretika.
 3. Když se objeví tvrdé krusty, mohou být aplikovány změkčující kapky a spreje. Zpravidla se vyvíjejí na bázi soli nebo oleje.
 4. Odborník může také předepsat antibiotika, ale záleží na klinickém obrazu.

Úspěch léčby závisí na schopnosti eliminovat nepříznivé faktory, které způsobují rozvoj chronické rýmy. Užitečný pobyt v suchém teplém klimatu, vodoléčbě a balneoterapii.

Je nutné léčit běžné nemoci spojené s chronickou rýmou, stejně jako odstranění intranasální patologie (deformita, sinusitida, adenoidní vegetace).

Lokální léčba spočívá v použití antibakteriálních a adstringentních léků ve formě 3–5% roztoku protargolu (collargolu), 0,25-0,5% roztoku síranu zinečnatého, 2% salicylové masti a dalších.Zadejte UHF do nosní oblasti, endonasální UFO (zkumavka) Křemen). Prognóza je obvykle příznivá.

Pokud je pacientovi diagnostikována vazomotorická rýma, pak se předepisují hormony, předepisují se antihistaminika a provádějí se blokády prokainu. V některých situacích je rýma léčena laserovým zářením nebo fotodestrukcí. V těžkém případě pacient podstoupí operaci.

Pro alergickou rýmu jsou předepsány antihistaminika pro obecné i místní použití. Užitečnými postupy jsou vystavení chladu, dechová cvičení, inhalace a užívání sorbentů.

Pokud má pacient atrofickou rýmu, léčba je následující.

 • Při mytí nosních průchodů.
 • Při provádění inhalace.
 • Mazání nosu roztokem jódu na glycerinu.
 • Použijte šípkový olej a místní aloe šťávu.

U chronické hypertrofické rýmy při absenci pozitivního účinku konzervativní terapie je indikována chirurgická léčba, která spočívá v odstranění zarostlé sliznice nosu.

Ve většině případů se zákrok provádí minimálně invazivní metodou:

 • elektrokoagulace,
 • operace rádiových vln,
 • kryodestrukci,
 • ultrazvukové nebo laserové metody.

V některých případech, s mírnou hypertrofií, se provádí submukózní vazotomie, během které se odřezávají cévní klouby mezi sliznicí a periostou konchy.

Operativní zásah

Chronická rýma může často ušetřit pouze operaci. Dnešní medicína nabízí poměrně rozsáhlý seznam intervencí:

 • rozpad ultrazvuku;
 • rozpad rádiových vln;
 • kryodestrukci;
 • destrukce laseru;
 • spalovací elektroda;
 • odstranění zadních konců dolních nosních konš;
 • spalování skořápek kyselinou trichloroctovou.

Při chronické rinitidě je operace zaměřena na zmenšení velikosti konchy, což by mělo pacientovi usnadnit dýchání.

Chirurgická léčba vasomotorické rýmy se provádí během remise onemocnění. Je ukázáno v případech, kdy existují faktory, které přispívají k progresi onemocnění, a to: t

 • narušení normální anatomie nosní dutiny (zakřivení přepážky, hrotů atd.), způsobující potíže s dýcháním nosem;
 • hyperplazie (zvýšení objemu) konchy;
 • hnisavé polypousové procesy v nosních dutinách a v nosní dutině.

Lidové léky

Před použitím lidových prostředků doporučujeme, abyste kontaktovali svého lékaře, protože Mnoho ORL onemocnění má podobné příznaky, proto je léčba individuální a pouze pod dohledem specialisty.

 1. Česnek kapky. Rozemele průměrný stroužek česneku, nalije se slunečnicovým olejem zahřátým ve vodní lázni. Pak trvejte na směsi po dobu 4-5 hodin, důkladně napněte a pohřbte dvě kapky do nosních průchodů až čtyřikrát denně;
 2. Aloe kapky. K přípravě těchto kapek bude třeba aloe listy, z nichž je nutné šťávu vytlačit a smíchat s vodou, při dodržení poměru 1: 1. Výsledný roztok se třikrát denně vmíchá do nosu pět kapek;
 3. Laurel kapky. Cure chronický výtok z nosu pomůže bobkový list, který by měl být smíchán s půl lžičky soli, medu a nalijte vařící vodu. Opatrně umístěte infuzi a ochlaďte na teplotu 23 ° C. Doporučuje se kopat do nosu až čtyřikrát denně, tři kapky;
 4. Mořská sůl Jedna z nepostradatelných složek pro léčbu rýmy. Mořskou sůl lze zakoupit v běžném obchodě, je velmi snadné připravit roztok na mytí. Podíl: kávová lžička na sklo.
 5. Jód Tento nástroj má výrazný antiseptický účinek, takže dokonale zabíjí patogeny, které vstoupily do nosohltanu. Aby bylo správné složení, musíte rozpustit 15 kapek jódu ve sklenici vody a přidat půl lžičky mořské soli.

Chronický rýma u dospělých - jak správně léčit?

Docela často dospělí vyvinou chronickou rýmu. Jedná se o zánětlivý proces, periodicky pod vlivem určitých faktorů vyskytujících se na nosní sliznici. Může být důsledkem nedostatečně zpracované akutní formy nebo může být způsoben hlubokým pronikáním bakterií. U chronické rýmy je dýchání nosem obtížné, dochází k hojnému výtoku jiné povahy, je snížen čich a dochází k nadměrné suchosti sliznice. Aby se zabránilo komplikacím, je nezbytné léčit chronickou rýmu u dospělých.

Chronická rýma - charakteristika onemocnění

Rýma u dospělých je poměrně běžná. Vyskytuje se u lidí s oslabenou imunitou. Její chronická forma se vyvíjí z akutních, neléčených, vyvíjejících se během infekčních zánětů způsobených plísněmi, bakteriemi a bakteriemi.

Při chronické rinitidě dochází pravidelně k podráždění sliznic v důsledku řady faktorů. Na rozdíl od akutního nachlazení pro nazální kongesci této formy jsou typické:

 • zvýšení hlenů a sliznic;
 • proliferace pojivové tkáně nosu;
 • zesílení cévních stěn;
 • léze kosti a periosteum.

Účinnost léčby chronické formy u dospělých závisí na správnosti stanovení příčiny onemocnění. Předispozičními faktory pro jeho vzhled mohou být různá onemocnění.

Příčiny chronické rýmy

Vývoj chronické formy rýmy může vyvolat vliv několika faktorů. Mohou to být dříve získané poranění nosu. Kontakt s těkavými toxickými složkami sliznic také způsobuje podráždění a vzhled snotů. Vzhledem k výskytu chronické rýmy z následujících důvodů:

 1. Nemoci kardiovaskulárního systému nebo ledvin.
 2. Zakřivení nosní přepážky.
 3. Vystavení škodlivým látkám (těžké kovy, chemikálie).
 4. Zneužití špatných návyků (kouření, alkohol, drogy).
 5. Infekce (mikrobiální, bakteriální, virová).

Prodloužený rýma způsobená především slabostí ochranných funkcí imunitního systému. Před léčbou chronické rýmy by proto měla být stanovena diagnóza, aby se stanovila skutečná příčina jejího vývoje.

Klasifikace druhů

Symptomy a léčba chronické rýmy také závisí na jejím typu. Jsou to následující typy:

 1. Atrofické. Tato forma se vyznačuje snížením tloušťky sliznice.
 2. Catarrhal Z nosu jsou hojné výtoky hlenu, dýchání je obtížné.
 3. Hypertrofické. Problémy s dýcháním se objevují v důsledku hypertrofie sliznic, periosteu a kosti nosu.
 4. Vasomotorika. Může být způsoben zánětem způsobeným alergeny nebo narušením nervových mechanismů.

Vývoj rýmy u dospělého probíhá ve třech fázích. Počáteční stadium trvá asi 1-2 dny a je způsobeno výskytem nepohodlí v nose. V dalším stádiu dochází k edému sliznic a dochází k problémům s dýcháním. Pro závěrečnou fázi je charakteristický vývoj chronické formy pod vlivem vnitřních i vnějších příčin.

Chronické symptomy a příznaky rýmy

U chronické formy rýmy se příznaky liší v závislosti na typu. Na tom záleží i schéma předepsané léčby.

Chcete-li začít s chronickou formou atrofického rýmu, měli byste:

 • výskyt svědění v nose;
 • výskyt suchosti, těsnosti v nosní dutině;
 • časté krvácení;
 • vzhled zelenkavých krust s odpudivým zápachem.

Tento typ rýmy je charakterizován těžkou atrofií sliznic a expanzí nosní dutiny. Patologií v tomto případě může být vystavení chrupavky.

Pro katarální rýmu jsou charakteristické:

 • častý hnisavý, slizniční nebo smíšený nosní výtok;
 • současné nebo střídavé kongesce obou sinusů;
 • zvýšený edém sliznice v horizontální poloze;
 • snížená citlivost zápachu;
 • zlepšení celkového stavu v horké místnosti nebo po cvičení.

Při vyšetření lékařem tohoto typu chronické rýmy před léčbou se také zaznamenává stav epitelu (může být nadržený) a počet sliznic (obvykle se zvyšuje). Dalším charakteristickým znakem je zúžení lumen nosní dutiny.

U hypertrofické rýmy v chronické formě se kromě kongesce a silného nosního výtoku objevují:

 • bolesti hlavy;
 • nazálně v hlase;
 • sliznice mění barvu na jasně červenou nebo purpurovou;
 • vnitřní povrch skořápky se stává hrbolatým.

Onemocnění se vyvíjí po dlouhém průběhu rýmy katarálního typu.

Když je obraz vazomotorické rýmy poněkud odlišný. Tento druh je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté nutkání kýchat;
 • nosní kongesce ráno;
 • bledá oteklá sliznice.

Vypuštění hlenu u pacienta je vodnaté. V nose se objevují modravé skvrny.

Metody léčby chronické rýmy

Chronická rýma u dospělých bude nejúčinněji léčena v komplexu. Integrovaný přístup k léčbě kombinuje několik technik:

 1. Drogová terapie.
 2. Chirurgický zákrok.
 3. Fyzioterapeutické postupy (neléčebná léčba).

Samostatně si můžete vybrat tradiční medicínu, jejíž recepty pomáhají urychlit proces hojení. Volba způsobu léčby závisí na příčinách hlenů a typu rýmy. Nelze vyléčit chronickou formu rýmy, jejíž výskyt je způsoben patologií nosní struktury bez lékařské pomoci.

Neléčebná terapie

Léčba chronické rýmy bez léků znamená zlepšení podmínek a prostředí pro pacienta (čištění a zvlhčení vzduchu, nastavení způsobu práce a odpočinku). Tato technika také zahrnuje léčbu běžných onemocnění vnitřních orgánů a systémů. Zaměřuje se na eliminaci faktorů a příčin chronické rýmy. Zahrnuje také návštěvu fyzioterapeutických postupů, které usnadňují pohodu a urychlují proces obnovy. Pacient může být přiřazen:

 • ultrafialové endonasální ozáření;
 • elektroforéza;
 • vliv různých frekvenčních proudů;
 • akupunktura;
 • magnetická terapie;
 • inhalace;
 • Masáže;
 • helium-neonový laser.

Některé z těchto postupů lze provádět doma, ale obvykle se provádějí v nemocničním prostředí.

Léčba rýmy léky lékárny

Chronická rýma může být také léčena léky. Tato metoda se již nazývá lék. Přípravky pro pacienta jsou předepsány v závislosti na typu rýmy, stadiu jejího výskytu, výskytu komplikací, věku a kontraindikacích pacienta.

Průběh léčby zahrnuje použití nosních kapek nebo sprejů, roztoků pro promývání nosních dutin a zvlhčování sliznice. U některých typů rýmy je dovoleno používat vazokonstrikční kapky, masti pro běžné nachlazení a přípravky obsahující antibiotika.

Operativní zásah

Chronická rýma může často ušetřit pouze operaci. Dnešní medicína nabízí poměrně rozsáhlý seznam intervencí:

 • rozpad ultrazvuku;
 • rozpad rádiových vln;
 • kryodestrukci;
 • destrukce laseru;
 • spalovací elektroda;
 • odstranění zadních konců dolních nosních konš;
 • spalování skořápek kyselinou trichloroctovou.

Při chronické rinitidě je operace zaměřena na zmenšení velikosti konchy, což by mělo pacientovi usnadnit dýchání.

Schéma léčby atrofických forem chronické rýmy

Při absenci komplikací, léčba této formy snadno prochází doma. Stačí jednat podle systému:

 1. Zvlhčování nosní sliznice: fyziologický roztok, rybí olej.
 2. Mazání nosem: Lugolová mast.
 3. Posílení imunity: přípravky železa, vitamínové komplexy.
 4. Fyzioterapie: UHF, elektroforéza, inhalace.

Jak vyléčit chronickou rýmu, pokud došlo k řídnutí nosní sliznice tak, aby byla chrupavka vystavena? Jak se vypořádat s touto komplikací nevyřeší ORL a chirurg. To vyžaduje operaci implantovat umělý chrupavkový implantát. Toto je nejradikálnější řešení v léčebném režimu.

Z tradiční medicíny pro její zvlhčování lze použít infuzi květů heřmánku. To je také dovoleno odkapávat do nosu čerstvé aloe šťávy. 2-3krát denně 2 kapky do každé nosní dírky.

Léčba chronické katarální rýmy

Jak léčit katarální rýmu v chronické formě? Tento typ nemoci je léčen užíváním léků a jiných léků:

 1. Instantní stahování kapek do nosu: Protargol, Dusičnan stříbrný, Rinofluimucil.
 2. Imunita: Isofra.
 3. Vdechnutí: na bázi jódu, na bázi amoniaku.
 4. Fyzioterapie: UHF, UV, elektroforéza.

S tímto typem rýmy, může být také předepsán lékařským lékařem. Zahřívají nos a pomáhají se zbavit přetížení. Před použitím byste měli otestovat alergie. Při lepení malého množství krému (například dítěte) na nosní oblasti pod náplast.

Léčba hypertrofické chronické rýmy

Jak vyléčit chronický výtok z nosu hypertrofický vzhled? Jeho léčba se také provádí podle způsobu kombinování několika technik. Může to být:

 1. Chirurgický zákrok: kauterizace kyselinou trichloroctovou za lokální anestézie, elektrostatické injekce, ultrazvuk nebo destrukce laserem.
 2. Úvod do nosní dutiny léků, které zvyšují tvorbu interferonu: Splenin.
 3. Fyzioterapie: masáž nosní sliznice.

Pokud se vyskytnou příznaky chronické rýmy, které indikují růst sliznice, jsou odstraněny za použití operace konchotomie (odstranění zadních konců dolních nosních konchas).

Léčba chronické vazomotorické rýmy

Jak léčit chronickou rýmu, jejíž vzhled je způsoben kontaktem se sliznicí dráždivého alergenu? V takové situaci pomůže:

 1. Hemoterapie: zavedení auto séra.
 2. Antihistaminika: Suprastin, Zodak, Fenkrol.
 3. Hyposenzibilizující léčiva: Histimet, Intal.
 4. Imunostimulancia: Vilazen kapky.
 5. Vazokonstrikční kapky: Naftyzin, Sanorin, fenylefrin.
 6. Fyzioterapie: magnetoterapie, expozice nízkofrekvenčním proudům.

Než se zbavíte chronického nachlazení vasomotorického typu sami, měli byste se ještě poradit se svým lékařem o výběru nejvhodnějšího léku pro Vás. Léčba onemocnění, která vyvolala výskyt rýmy, by se měla zabývat neurologem.

Je možné léčit chronickou rýmu?

Je tedy možné léčit chronickou rinitidu úplně? Je nemožné se této formy rýmy zbavit navždy, ale je možné, aby každý odstranil symptomy a udržel si pohodu prostřednictvím preventivních opatření.

Léčba chronické rýmy u dospělých není jednou provždy možná. Už se změnil na podobu, v níž se pod vlivem jakéhokoli provokativního faktoru (například oslabená imunita) bude znovu a znovu cítit.

Obecná doporučení pro léčbu

U chronické rýmy závisí léčba, kterou předepíše otolaryngolog, na symptomy. Je to on, kdo vybere schéma individuálně pro každého pacienta. Existují metody a obecný kurz, který je relevantní pro jakýkoli typ rýmy v chronické formě:

 • akupresura;
 • promývání nosních průchodů roztoky na bázi mořské soli (Aqualo, Aquamaris);
 • vasokonstrikční kapky (For, Sanorin, Xymelin, Nasol).

Nedoporučuje se užívat léky delší než předepsané období, protože některé z nich jsou návykové. Při absenci účinnosti některých léků by vám měl lékař předepsat jiné, které jsou silnější a účinnější.

Tradiční metody léčby

Použití receptů na tradiční medicínu platí i pro obecná doporučení. S jejich pomocí doma můžete provádět inhalace, zahřívání obkladů, mytí dutin. Doporučuje se umýt nos 4-8 krát denně. Za tímto účelem:

 1. Ohněte se nad dřezem, aniž byste házeli hlavou.
 2. Nakloňte hlavu doleva a do pravého injekčního roztoku nosní dírky pro mytí.
 3. Otevřete ústa a postavte se v této poloze po dobu asi 10 sekund, aby nedošlo k udusení v případě, že kapalina klesne po hrdle.
 4. Opakujte postup pro levou nosní dírku.

Při správném působení v důsledku mytí bude hlen vytékat druhou nosní dírkou. 1-2 dny takových procedur jsou dostačující a vy budete cítit výraznou úlevu. Pro praní je vhodný solný roztok (2 lžičky soli ve sklenici vody).

Suché inhalace pomáhají rychle vyrovnat se s těžkou dusivostí. Pro jejich realizaci se používají složky, které jsou přirozenými antibiotiky:

200 g. Každá složka musí být otřena a složena do nádoby. Nad ní by měl dýchat výpary po dobu 12-15 minut. Po sklenici můžete těsně zavřít a uskladnit v chladničce. Směs je vhodná pro další 3 inhalace.

Chronický rýma během těhotenství - charakteristika léčby

Co dělat s chronickou rýmou těhotnou? Bez selhání by mělo být léčeno tak, aby nevznikly žádné komplikace. Léčebný režim je zvolen tak, aby nedošlo k poškození normálního vývoje plodu a pomoci matce.

Příznaky chronické rýmy během těhotenství jsou identické s příznaky jejího projevu u dospělých. Jediný rozdíl je v tom, že u těhotných žen se tělesná teplota nezvyšuje s nazální kongescí.

Jak léčit chronickou rýmu během těhotenství? Je nutné pečlivě vybrat léky. Pokud léčba rýmy začíná v počátečním stádiu, pak můžete dělat bez účinných léků. Aplikujte vazokonstrikční kapky je kontraindikováno. Nejbezpečnější léčebný režim:

 1. Nosní mytí solným roztokem a roztokem na bázi mořské vody (Aquamaris).
 2. Zvlhčování a větrání místnosti.
 3. Pijte dostatek vody.
 4. Nosní masáž a dechová cvičení.
 5. Kapky v nose "Pinosol", nosní sprej Nasonex ".

Čím blíže je poloha těla ke svislému stavu, tím méně nosu. To je důvod, proč, když se zima během těhotenství, lékaři doporučují ženu spát na vysokém polštáři. Vzhledem k tomuto uspořádání těla během spánku se snižuje pravděpodobnost silného otoku nosní sliznice. Pokud průběh léčby bez vazokonstrikčních kapek nepřinesl pozitivní výsledky, pak můžete použít léky pro děti: Naphthyzinum, Nafazolin, Vibrocil, Nazol Bebi. Současně je nutné přísně dodržovat režim a dávkování podle návodu.

Preventivní opatření pro chronickou rýmu

Prevence chronické rýmy je v souladu s některými pravidly a doporučeními, která zabrání chronické rýmě. Pokud nechcete neustále trpět v léčbě snotu, měli byste:

 • čas na léčbu jakékoliv patologie ucha, krku, nosu;
 • periodicky vypláchnout dutiny;
 • přestat kouřit a alkohol;
 • posílit imunitní systém;
 • Nepoužívejte nosní kapky příliš často.

Po pochopení toho, co je chronická rýma a jaké faktory vyvolávají její vzhled, se můžete nezávisle na této nemoci chránit. Osoby zaměstnané v nebezpečných profesích musí chránit dýchací orgány osobními ochrannými prostředky. Při sezónních epidemiích nachlazení a virových infekcí se doporučuje vyhnout se veřejným místům s velkými zástupy lidí nebo používat speciální ochranné masti (například Oksolinovaya).