První doktor

Ninofaryngitida je onemocnění, při kterém je zapálena sliznice hltanu a nosu. Často toto onemocnění předchází rýmě v akutní formě. To může postihnout dospělé, ale nejhorší ze všech, když se vyskytne onemocnění u dítěte. Co je rhinofaryngitida, symptomy a léčba u dětí jsou popsány v níže uvedeném přehledu.

Rhinofaryngitida u kojenců: charakteristické znaky

Rhinofaryngitida u kojenců se objeví ve velmi krátkém čase. Nosní sliznice začne nabobtnat téměř okamžitě. To nejenže zasahuje do normálního dýchání dítěte, ale také mu brání v normálním jídle. Výsledkem je, že strouhanka zůstává hladová, podrážděná a rozrušená.

Rhinofaryngitida je často doprovázena zvracením. Dá se říci, že nemoc je závažná, pokud k tomuto symptomu přidáme meteorismus a průjem. Nadýmání přispívá ke zvýšení membrány, která ovlivňuje dýchací proces. To vede k tomu, že dítě polkne ještě více vzduchu.

Rhinofaryngitida může být pro novorozence nebezpečná. Faktem je, že většina dětí začíná naklánět hlavu dozadu a snaží se usnadnit proces dýchání. Objevuje se takzvaný „falešný opistotonus“. To vede ke skutečnosti, že pružina začíná deformovat. Někdy je tento stav doprovázen křečemi.

Rhinofaryngitida virového původu u kojenců se často vyskytuje s vlnovým nebo vysokým vzrůstem tělesné teploty. Toto onemocnění může být také doprovázeno výskytem hltanového abscesu, pneumonie, bronchitidy a otitis. Proto je velmi důležité včas konzultovat lékaře s diagnostikou. Pouze on může identifikovat rhinofaryngitidu, symptomy a léčbu u dětí.

Jaké léky pomohou odstranit kašel při rhinofaryngitidě?

Žádná rhinopharyngitis u dětí nemůže dělat bez vzhledu kašle. Pro zvládnutí tohoto stavu pomůže:

 • léky, které bojují s mikroby (Bioparox, Ambazon, Hexoral, Diklonin.);
 • léky, které pomáhají snižovat bolest v krku (Chlorophyllipt, Rotokan, Septolet);
 • Přípravky s antihistaminickým účinkem snižují opuch na sliznici (Tavegil, Cetirizin, Loratadin).

Je však důležité nejen odstranit kašel při rhinofaryngitidě, ale také řešit jiné nepříjemné symptomy. To může napomoci mytí nosních dutin slanou vodou, pití velkého množství tekutin a použití prostředků, které podporují vazokonstrikci na bázi fenylefrinu a oxymetazolinu. Mezi ně patří Salin, Nazivin, Rinofluimucil, atd. Kromě toho je povinné použití antipyretik a analgetik, jako je Ibuprofen, Paracetamol, Nurofen a Aspirin.

Alergická rinofaryngitida: symptomy a léčba

Takové onemocnění může být nejen virové, ale také alergické. Ve většině případů je způsoben domácím prachem a spórami plísní, které jsou v něm obsaženy, jakož i pylem rostlin během kvetení. Kromě toho se může objevit alergická rinofaryngitida v důsledku částic pracích prostředků, domácího mazlíčka, potravinářských barviv v potravinách atd. Taková choroba může být rozpoznána výskytem:

 • svědění a pálení v očích a nosních průchodech;
 • dušnost;
 • kouzla kašle;
 • neustálý výtok hlenu z nosu;
 • neustálé bolesti v krku;
 • otoky sliznic a v důsledku toho přetížení nosních dutin.

Všechny výše uvedené příznaky se zhoršují, pokud dítě leží na zádech. Boj proti alergické rýmě je primárně nutný odstraněním stimulu. K tomu by měl být přidán příjem antihistaminik (Loratadin, Cetirizin, Tavegil) a nosní mytí s Aqua-Maris, fyziologickým roztokem nebo No-Sol. Navíc v případě přetrvávajícího onemocnění je nutné konzultovat s alergikem.

Jak léčit rhinopharyngitis: nejúčinnější léky

Nejběžnějším typem rhinofaryngitidy je virová. To představuje asi 90% všech typů tohoto onemocnění. Jak léčit rhinopharyngitis v tomto případě? Lékaři obvykle předepisují následující léky:

 1. Interferon Nástroj lze použít u dětí od narození. Lék se nastříká nebo aplikuje kapkovou metodou v každém nosním průchodu (1 kapka). Přidá se Interferon do vody nebo fyziologického roztoku pro inhalaci (50 ml na 1 litr kapaliny).
 2. Anaferon. Děti do 2 let, jedna tableta rozpuštěná v malém množství vody. Potřebná denní dávka léku nastaví lékaře.
 3. Viferon. Malé množství gelu se aplikuje na mandlí dětského palatinu vatovým tamponem jednou denně po jídle. Lék lze použít od narození. Dávkování přípravku Viferon může provádět pouze lékař.
 4. Tiloron. Přípravek se nepoužívá u dětí mladších 7 let. Děti starší než tento věk dostávají 125 mg (1 tableta denně) a dělí se na 2 dávky.

Kromě těchto léků můžete použít Oxolin. Tato mast se osvědčila v boji proti rhinofaryngitidě a dalším virovým onemocněním. Nástroj se aplikuje na nosní sliznici. Všechny tyto léky mohou být použity pouze podle pokynů specialisty. Pouze on může identifikovat rhinofaryngitidu, symptomy a léčbu u dětí.

Inhalace rhinopharyngitis: rychlá pomoc při nemoci

Odstranění infekce pomůže inhalaci s rhinopharyngitis. Průměrná teplota vody během těchto procedur by měla dosahovat přibližně 40 stupňů. Nejúčinnější jsou:

 1. S přídavkem éterických olejů. Několik kapek tymiánového oleje kape do nádoby ohřáté vody. Dítě by mělo dýchat tekutinu po dobu asi 7-10 minut. Dalším účinným nástrojem je inhalace esenciálních olejů anýzu a rozmarýnu (3 kapky na litr vody). Odstranění kašle a zvládání infekce pomůže vdechnout výpary eukalyptového oleje. Taková inhalace pomůže uvolnit dýchání. Poměry jsou stejné jako v předchozím receptu. Léčba těmito činidly se provádí ne déle než 5 dnů. Je třeba mít na paměti, že takové typy inhalace se nepoužívají, pokud má dítě tendenci k výskytu alergických reakcí.
 2. Solný roztok. Tato terapeutická metoda je založena na přídavku soli (1 litr je zapotřebí na 1 litr ohřáté vody). Průměrná doba trvání procedury je asi 5-8 minut.
 3. S léčivými bylinkami. Nalijte vařící vodu na 1 lžičku. oregano, měsíčku, maliny a máty. Poté, co se směs infuze po dobu 10-15 minut a trochu vychladnout, nechte dítě nadechnout. Průměrná doba procedury je asi 12 minut.

Je třeba mít na paměti, že inhalace s touto nemocí se neprovádí, pokud má dítě velmi závažný stav nebo je zde vysoká teplota.

Co může léčit rhinopharyngitis Komarovsky

Známý pediatr Komarovsky doporučuje použití následujících léků pro rhinofaryngitidu:

 • Nasol Baby (může být uveden od narození);
 • Farmazolin (zakázán po dobu až 6 let);
 • Protargol (může být poskytnut od narození);
 • Adrianol (zakázán až na 7 let).

Kromě toho, pokud dítě má rhinopharyngitis, Komarovsky nedoporučuje použití mentol-založené léky. Starší, kteří jsou starší, mohou dát Dr. Mom, Dr. Theiss a Strepsils lízátka, která odstraní bolest v krku a lechtání. Pediatři doporučují, aby drobky neměly podráždění kůže v blízkosti nosu, je nutné ji namazat vazelínou.

Je velmi důležité neustále odstraňovat hlen z nosu dítěte, což mu brání v dýchání. Pokud je dítě stále velmi malé, můžete použít speciální odsávačku. Pokud jde o starší děti, měly by vyfukovat a propláchnout nosní průchody fyziologickým roztokem. Je snadné vařit: 1 - 3 lžičky se přidávají do sklenice vařené a chlazené vody. sůl. Můžete ji nahradit léky, například Aqualor, Marimer, Aquamaris, Morenazal atd.

Nejčastěji je toto onemocnění u dítěte vnímáno jako běžné nachlazení. Ale s pozdní léčbou se tento stav může stát chronickým. Proto je velmi důležité, abyste nemoc nezačali a včas konzultovali odborníka. Pouze on může určit, proč se objevila rhinopharyngitis, jejíž symptomy a léčba u dětí jsou popsány výše.

Rhinofaryngitida u dětí: příznaky onemocnění a jeho léčba

Rýma (rýma) je naprosto všechny děti jakéhokoliv věku. Příčiny jejího výskytu jsou četné: přehřátí nebo podchlazení, mechanické nebo tepelné dráždivosti, alergie, virové infekce nebo bakterie. Pokud nechcete léčit chlad s patřičnou pozorností a nepřijímáte opatření v prvních hodinách po jeho vzhledu, zánětlivý proces se rozšíří do nosohltanu a hrtanu, poté začne rinofaryngitida.

Příznaky vzniku a akutní rhinofaryngitidy u dětí

Hlavní příznaky rozvoje rinofrenitidy u dětí jsou: t

 • rýma;
 • kašel;
 • obtíže nebo nemožnost nosního dýchání;
 • nazální kongesce;
 • zvýšení teploty.

Velmi informativním příznakem rhinofaryngitidy u dětí je rýma. První 1-2 dny se z nosu vylučuje čirá kapalina, která se pak stává silnější sliznicí. Někdy má kapalina příměs hnisu, což může znamenat, že se infekce spojila se zánětem.

Brzy se mezi nosem a horním rtem objeví začervenání, začíná ho bolet a odlupovat. To je způsobeno neustálou přítomností vlhkosti a potřebou otírat a umýt nos. Při akutní rhinofaryngitidě u dětí je dýchání velmi obtížné, někdy je schopnost dýchání nosem zcela ztracena.

Pokud se u kojenců vyvíjí nazofaryngitida, pak k celkovému obrazu indispozice je přidáno odmítnutí k jídlu, protože dítě nemá nic co dýchat při sání prsu nebo bradavek. Spánek je navíc narušen, dítě je podrážděné a rozmarné. Rhinofaryngitida u kojenců je často doprovázena zvracením a oteklými lymfatickými uzlinami v krku.

Léčba akutní rhinofaryngitidy u kojenců a dětí do 5 let

Při zjištění prvních příznaků rhinofaryngitidy je nutné zahájit adekvátní léčbu, kterou může předepsat pouze lékař. První věc, kterou by měli rodiče udělat, je zavolat lékaře a zmírnit stav pacienta před jeho příjezdem.

Nejprve musíte uvolnit nosní průchody z hlenu. Starší dítě by mělo vyfouknout nos a umýt si nos fyziologickým roztokem typu Humer nebo Aquamaris. Speciální dětský aspirátor pomůže dítěti vyčistit nos z hlenu.

Měli byste se také snažit zajistit správnou kvalitu vzduchu v místnosti, kde je dítě. Mělo by být zahříváno na teplotu 20-21 ° C a jeho vlhkost by měla být alespoň 60%. Denní mokré čištění a kvalitní větrání místnosti je předpokladem pro rychlé uzdravení.

Pokud se teplota dítěte zvýší nad 38,5 ° C, měli byste mu podat antipyretický lék podle pokynů na obalu. K tomu použijte léky jako "Panadol" a "Nurofen" ve formě sirupů a lék "Cefecon" ve formě rektálních čípků.

O léčbě rhinofaryngitidy u dětí by měl rozhodovat pouze lékař po vyšetření nemocného dítěte s přihlédnutím k jeho individuálním vlastnostem. Pro usnadnění nasálního dýchání jsou předepsány vasokonstrikční kapky, například Otrivin, Nazol, Nazivin a Vibrocil. Měly by být používány v přísném souladu s doporučeními lékaře, je možné překročit počet instilací určených lékařem pouze v případě nouze, protože dlouhodobé a příliš časté užívání těchto léků dráždí sliznici a je návykové. Maximální doba léčby rhinofaryngitidy u dětí s použitím vazokonstrikčních léků je 3 dny.

Pro děti od 5 let mohou být k léčbě předepsány kloktadla. Pro tento účel se používají antiseptické přípravky "Chlorophyllipt" a "Rotokan". Oplach v léčbě symptomů rhinofaryngitidy u dětí se symptomy a léčbou by měl být prováděn po jídle 4-6 krát denně.

Léčba rhinopharyngitis: denní rutina a karanténa

Při léčbě rhinofaryngitidy u dětí, stejně jako při jakémkoli jiném onemocnění, je nezbytné, aby byl přísně dodržován denní režim krmení a péče o pacienta. Ve většině případů může být onemocnění vyléčeno za 7-10 dní. Léčba akutní rhinofaryngitidy u dětí je však zpožděna až na 15 dní. Neléčená rhinofaryngitida může vést k šíření infekce do středního ucha a horních cest dýchacích.

Během celého období léčby by měla být pozorována karanténa. Pacient by měl mít vlastní ručník, samostatné nádobí atd. Všem zdravým členům rodiny doporučujeme užívat oxolinovou mast 2-3krát denně. To pomůže zabránit infekci a šíření infekce.

Nemocné dítě musí dodržovat režim polopenze, spát v souladu s věkem a jíst na požádání. Násilné krmení dítěte za to nestojí, ale hojné krmení dítěte by mělo být povinné. Čím více tekutiny vstupuje do těla, tím dříve bude tělo eliminováno intoxikací. Je nutné dát dítěti pouze teplý nápoj, například ovocné nápoje, sušené ovocné kompoty a slabý čaj.

Prevence rhinofaryngitidy u dětí

Vzhledem k tomu, že většina dětí s rhinformingitidou vzniká v důsledku podchlazení, je nejlepším prostředkem prevence této nemoci zpevnění dítěte. K tomuto účelu se používá koupání a mytí vodou.

Přirozené vytvrzení by mělo začít až po úplném vyléčení dítěte. Kalení by mělo být prováděno systematicky, mělo by začít mírným poklesem teploty.

Chůze na čerstvém vzduchu by měla být pravidelná za každého počasí ve správném oblečení.

Máte-li dotazy k lékaři, zeptejte se jich prosím na konzultační stránce. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko:

myLor

Léčba nachlazení a chřipky

 • Domů
 • Všechno
 • Léčba rhinopharyngitis u kojenců

Léčba rhinopharyngitis u kojenců

Pod nazofaryngitidou chápeme zánětlivý proces, vzrušující dětskou nosní a hltanovou sliznici. Nosní dutina během dýchání hraje důležitou ochrannou roli. Neustále se pohybující klky sliznice přispívají k zadržování prachu ve vzduchu. Hlen vylučovaný sliznicemi zvlhčuje vzduch a dezinfikuje ho speciální látkou zvanou lysozym. V nosní dutině se tedy vzduch vdechovaný dítětem očistí, zvlhčí a zahřeje. Proto je pro dítě velmi důležité volné nosní dýchání.

Pokud je dýchání obtížné, zhoršuje kvalitu života pacienta. V tomto článku zvažte léčbu rhinofaryngitidy u dětí.

Ninofaryngitida je reakce sliznice na jakoukoli dráždivou látku: mechanickou, tepelnou, chemickou, bakteriální. Vyvíjí se nejčastější virová a alergická rinofaryngitida. U malých dětí se může jednat o jednostranný výtok z nosu s cizím tělesem v nose. Ve velmi vzácných případech se vyvíjí izolovaný zánět hltanu (faryngitida) nebo nos (rýma), obvykle tento proces zabere celý nosohltan.

Kauzální agens procesu v nosohltanu jsou nejčastěji adenoviry, infekce chřipky, spalniček, rhinovirů nebo enterovirů. Kromě virů mohou být původci zánětů také bakterie (difterický bacil, streptokoky, stafylokoky, gonokoky).

Zánětlivý proces se může šířit jak vzhůru (od hltanu do nosní dutiny), tak směrem dolů (rýma se vyskytuje nejdříve a potom se spojí faryngitida). Zánět se může rozšířit i do dalších částí dýchacího traktu - průdušnice, průdušky a plíce. Vzhledem k propojení nosohltanu přes Eustachovu trubici se středním uchem vede často rinofaryngitida k otitis.

Onemocnění je přenášeno vzduchovými kapičkami. Citlivost je vysoká. Zvláště nebezpečné je onemocnění předčasně narozených dětí a hypotrofie. Rhinofaryngitida se může vyvinout kdykoliv během roku. Onemocnění může být provokováno hypotermií. Průběh onemocnění je akutní, subakutní a chronický.

Příčinou alergické rýmy může být rostlina, domácnost, plísně, potravinové alergeny a alergeny živočišného původu. Domácí prach, zvířecí lupy, ptačí peří, pyl kvetoucích rostlin, částice pracích prostředků, barviva, potrava pro ryby, spory plísní (neustále se vyskytující v domácím prachu) - to není úplný seznam alergenů, které mohou vyvolat alergickou reakci. Znečištění ovzduší, nevětrané prostory, přeplnění lidí v bytě za špatných životních podmínek, nedostatek vitamínů - to jsou faktory, které přispívají k rozvoji alergických stavů.

Akutní rhinofaryngitida

Stálým příznakem onemocnění je ucpání nosu, kýchání. Vzhledem k hromadění výtoku v nosní dutině, malé dítě má potíže s krmením: každé 2-3 doušky má házet hruď, aby vdechla ústy. V důsledku toho je dítě podvyživené, může zhubnout. Obtíže při dýchání způsobují úzkost u dítěte, pláče, narušují spánek. Pro usnadnění průchodu vzduchu děti poněkud nakloní hlavu.

Zpočátku je výtok z nosu čirý, tekutý, pak se stanou slizký, hustší. Z nosu může být hnisavý výtok. Vzhledem k dráždivému účinku sekrecí na kůži a tření kapesníkem nebo tkání se kolem nosních průchodů objevuje zarudnutí. Ve vzácných případech je ve výtoku z nosu příměs krve ve formě pruhů.

V zadních částech nosní dutiny může hlen stagnovat v důsledku zablokovaného odtoku: sušený hlen zužuje úzké nosní průchody malého dítěte ještě více.

Starší děti si stěžují na bolest v krku a bolest při polykání, bolesti hlavy a bolesti těla. Často dochází k přetížení uší a ztrátě sluchu, což naznačuje zánět Eustachovy trubice. Hlas dostane nosní stín. Později se mohou objevit i orlíci. Submaxilární a krční lymfatické uzliny se zvětšují.

Tělesná teplota může vzrůst na vysoké počty, ale možná i mírný nárůst. U malých dětí proti vzestupu teploty se mohou objevit křeče.

Pro zánět hltanu, s výjimkou bolesti v krku, je charakteristický kašel. Při pohledu z hrdla můžete vidět zarudnutí sliznic a stékání hlenu podél zadní části hrdla, což může způsobit zvracení u dítěte. V některých případech, s výjimkou zvracení, se objeví tekutá stolice, je možné nadýmání.

Při absenci komplikací trvá onemocnění asi 7 dní a končí zotavením. U některých virových infekcí (například adenovirů) se může objevit průběh onemocnění podobný vlnám.

Komplikace jiné než otitis (nejčastější komplikace u dětí) mohou být bronchitida a pneumonie. Zvláště nebezpečné pro malé děti je rozvoj zánětu hlasivek (záď). V tomto případě je nutné zajistit nouzovou léčbu. V závažných případech může také vzniknout hltanový absces.

Nejčastěji se projevuje v létě, během kvetení bylin a stromů. Může se vyvinout v kontaktu s jinými alergeny. Podle klinických příznaků není vždy snadné odlišit se od jiných typů onemocnění (virových, bakteriálních).

Symptomy alergické rhinofaryngitidy jsou:

 • náhlé ucpání nosu v důsledku výrazného otoku sliznice;
 • hojný hlen z nosu;
 • pálení a svědění v nosních průchodech a očích;
 • zarudnutí a trhání očních víček;
 • bolest v krku;
 • zvýšené projevy v postavení dítěte ležícího na zádech;
 • Často jsou potíže s dýcháním;
 • kašel.

Projevy onemocnění jsou sníženy, když je kontakt s alergenem přerušen, což může sloužit jako znak jiných typů onemocnění.

V případě rýmy u dítěte (zejména v období květu), které nezmizí, navzdory léčbě, je nutná konzultace s alergikem.

Ačkoli alergická rýma nepředstavuje hrozbu pro život dítěte, rodiče by s ní měli zacházet, protože může být předzvěstí rozvoje astmatického stavu a pro žáky to výrazně snižuje schopnost pracovat.

Toto onemocnění se vyznačuje dlouhým průběhem a je výsledkem akutní formy v důsledku nedostatečné léčby. K chronizaci procesu může přispět také přítomnost chronických ložisek infekce (angína, zubní kaz, antritida). Existují katarální, atrofické a hypertrofické formy chronického procesu.

I přes léčbu zůstávají nepříjemné pocity v hrdle; chrapot, může se objevit bolest v krku. Nosní výtok má slizký nebo hnisavý charakter. Časté obavy ze suchého kašle, i když v ranních hodinách je výtok z hltanu kašel, což může vyvolat reflexní ráz. Mandle volné, zvětšené. Lymfatické uzliny (na zadní a boční stěně hltanu) se zvyšují.

Kromě klinických projevů vezměte v úvahu kontakt s pacienty s virovým onemocněním.

Používají se laboratorní diagnostické metody:

 • virologický (pro stanovení typu viru);
 • bakteriologické (diagnóza záškrtu nosní sliznice, gonorální rýma u novorozenců);
 • sérologické (diagnóza akutní respirační virové infekce, syfilitních vrozených lézí nosohltanu u novorozenců).

Nemůžete se zapojit do samoléčby dítěte, musíte se poradit s pediatrem. Léčba rhinofaryngitidy se nejčastěji provádí ambulantně. Pokud však lékař doporučuje hospitalizaci novorozence, matka by neměla odmítnout léčbu v nemocnici.

Pro virovou rinofaryngitidu se používají antivirotika:

 • Interferon;
 • Anaferon (od 1 měsíce života);
 • Oxolinová mast;
 • Viferon gel;
 • Amiksin (po 7 letech).

Antivirová léčiva by měla být používána co nejdříve: v prvních třech dnech onemocnění. Interferon se používá pro dítě jakéhokoliv věku ve formě kapek v nose nebo ve formě inhalace. Anaferon pro děti do 2 let je rozpuštěn v malém množství vody a starší děti rozpouští pilulku v ústech. Oxolinické masti a Viferon namazávají sliznice v nosních průchodech, mohou být dokonce použity pro předčasně narozené děti. Viferon lze mazat a mandlí pomocí tamponu. Amiksin se používá ve formě tablet.

Pro obnovení dýchání nosem se dětem podávají 1% roztok collargolu (Protargol), 4 kapky do nosních průchodů dvakrát denně. Lze také použít roztok rivanolu a 1% roztok efedrinu. Děti mohou dostávat další vazokonstrikční léčiva (Galazolin od 3 let, Farmazolin od 6 let), ale nesmí být překročena dávka léku ani doba použití, aby se předešlo komplikacím. Děti by měly používat vazokonstrikční kapky pouze podle pokynů lékaře.

Kapky v nose s mentolem jsou kontraindikovány u dětí do 3 let, protože jejich použití může způsobit křeč hlasivek a křečí.

Nosní spláchnutí fyziologickým roztokem, nasávání hlenu z nosních průchodů se také používá. Kůže v oblasti nosních průchodů mazaná vazelínou. Je nutné zajistit zvlhčování vzduchu v místnosti, pravidelné větrání místnosti.

Při vysokých teplotách se dětem podávají antipyretika (Nurofen, Paracetamol, svíčky s Analgin a Dimedrol a další prostředky).

Použít kloktadlo s furatsilinom, mořská sůl, odvar z heřmánku, šalvěje, měsíčku. Pro oplachování jsou také dobré léky Rotocan a Chlorophyllipt, peroxid vodíku. Pokud dítě není schopno kloktat, aplikuje se inhalace (bez zvýšení teploty) roztokem sodíku, minerální vodou. Starší děti mohou rozpustit pastilky Strepsils (od 5 let), tablety Dekatilen (od 10 let), Isla mint (od 12 let) a další. Pomohou zmírnit bolest v krku a poškrábání.

Je třeba dbát na zavlažování spreje: mohou způsobit spastické kontrakce glottis. Ve věku do 2 let se nedoporučuje používat.

Antibiotika se používají pouze v případě vstupu sekundární bakteriální flóry a pouze na lékařský předpis.

Z fyzioterapeutických postupů, s výjimkou inhalace, je možné přiřadit UHF do oblasti nosu, krku UFO. V případě suchého kašle, zahřátí nohou (koupel nohou s hořčičným práškem) lze jako rozptylovací postup použít hořčičnou omítku.

Léčba se provádí výhradně na lékařský předpis. Předpokladem pro léčbu je vyloučit nebo alespoň omezit kontakt s alergenem. Alergodil (od 12 let), Sanallergin (od 2) a Vibrocil (v každém věku) se používají jako nosní kapky. Rovněž se používají antialergické léky obecného účinku: Tavegil, Claritin, Hismanal, Klarinase. V závažných případech lze nosní kapky použít s kortikosteroidy (Fliksonaze, Deksarinopray a další).

Alergista může předepsat průběh specifické terapie (mimo období exacerbace): podávání alergenu ve velmi malých dávkách k produkci látek v těle dítěte, které mohou zabránit rozvoji alergické reakce. U některých dětí alergici předepisují antialergický imunoglobulin a histoglobulin podle individuálního schématu pod stálým dohledem lékaře.

Individuálně vybrané homeopatické léky mohou mít také dobrý účinek.

V období exacerbace by měly být pro rychlejší odstranění alergenu z těla dítěte použity různé sorbenty: Enterosgel, Flavosorb, Karbolong atd. Odstranění dysbakteriózy, často spojené s alergickými onemocněními, pomůže vyrovnat se s exacerbací alergické rhinofaryngitidy.

Při léčbě rhinofaryngitidy se používají prostředky doporučené tradičními léky:

 • Čerstvě lisovaná šťáva z červené řepy a šťáva Kalanchoe ve formě kapek v nose pomůže rychle odstranit zánětlivý proces. Můžete také vložit do nosních pasáží tampony, dobře navlhčené řepnou šťávou. Řepné šťávy a ředěné (1: 1) Kalanchoe šťáva je dobré kloktat.
 • S ředěnou šťávou z měsíčku (1 polévková lžíce na 500 ml teplé vody) můžete opláchnout nos, nejprve natáhnout roztok do jednoho a pak do druhého nosního průchodu (postup se provádí přes umyvadlo, aby roztok volně vylil).
 • Cibulový džus, smíchaný s citronem a medem, také dává dobrý výsledek v prvních dnech nemoci, ale tato léčba není vhodná pro děti s alergickými reakcemi, protože med je alergenní produkt.
 • Inhalace s bramborovým vývarem dávají dobrý účinek.
 • Bylinné infuze podběráku, jitrocelu, althea, kořene lékořice a elekampanu pomohou vyrovnat se s kašlem při faryngitidě.

Obecné zpevnění těla dítěte, procházky na čerstvém vzduchu za každého počasí, oblečení, které neumožňuje podchlazení ani přehřátí dítěte, zvýší celkovou odolnost těla dítěte vůči infekcím.

Pokud je to možné, je třeba vyloučit kontakt s nemocnými. V případě kontaktu aplikujte oxolinickou mast a interferon pro profylaktické účely.

Od útlého věku by mělo dítě naučit dýchat nosem. V přítomnosti adenoidů, které brání nosnímu dýchání, vyřešit problém s ORL lékařem o jejich včasné léčbě (konzervativní nebo chirurgické). Je také nezbytné poskytnout dětem včasnou léčbu chronických ložisek infekce, léčbu dysbakteriózy a infekce červů.

Aby se zabránilo alergické rhinofaryngitidě, měl by být vyloučen nebo minimalizován kontakt s dítětem s alergeny, měla by být striktně dodržována všechna doporučení alergika nebo pediatra o výživě a léčbě dítěte.

Ninofaryngitida u dítěte rodiči je často vnímána jako banální rýma. Ale pro děti, zejména v raném dětství, tuto nemoc nelze považovat za neškodnou. Onemocnění může vést ke komplikacím ve formě šíření infekce nebo se stát chronickým. Pokud se tedy u dítěte objeví rhinofaryngitida, měli byste se poradit s lékařem a dodržovat všechna jeho doporučení.

Renofaryngitida je léčena pediatrem. V závažných případech onemocnění, zejména pokud existují jiné projevy základního onemocnění (například chřipky), je dítě hospitalizováno v infekční nemocnici. Je-li rinofaryngitida v přírodě alergická, je nutná konzultace s alergologem a imunologem, v případě potřeby odborníkem na výživu, pulmonologem. Další pomoc při diagnostice a léčbě poskytuje ORL specialista a oftalmolog. V průběhu léčby je dítě vyšetřeno fyzioterapeutem.

Rýma (rýma) je naprosto všechny děti jakéhokoliv věku. Příčiny jejího výskytu jsou četné: přehřátí nebo podchlazení, mechanické nebo tepelné dráždivosti, alergie, virové infekce nebo bakterie. Pokud nechcete léčit chlad s patřičnou pozorností a nepřijímáte opatření v prvních hodinách po jeho vzhledu, zánětlivý proces se rozšíří do nosohltanu a hrtanu, poté začne rinofaryngitida.

Hlavní příznaky rozvoje rinofrenitidy u dětí jsou: t

 • rýma;
 • kašel;
 • obtíže nebo nemožnost nosního dýchání;
 • nazální kongesce;
 • zvýšení teploty.

Velmi informativním příznakem rhinofaryngitidy u dětí je rýma. První 1-2 dny se z nosu vylučuje čirá kapalina, která se pak stává silnější sliznicí. Někdy má kapalina příměs hnisu, což může znamenat, že se infekce spojila se zánětem.

Brzy se mezi nosem a horním rtem objeví začervenání, začíná ho bolet a odlupovat. To je způsobeno neustálou přítomností vlhkosti a potřebou otírat a umýt nos. Při akutní rhinofaryngitidě u dětí je dýchání velmi obtížné, někdy je schopnost dýchání nosem zcela ztracena.

Pokud se u kojenců vyvíjí nazofaryngitida, pak k celkovému obrazu indispozice je přidáno odmítnutí k jídlu, protože dítě nemá nic co dýchat při sání prsu nebo bradavek. Spánek je navíc narušen, dítě je podrážděné a rozmarné. Rhinofaryngitida u kojenců je často doprovázena zvracením a oteklými lymfatickými uzlinami v krku.

Při zjištění prvních příznaků rhinofaryngitidy je nutné zahájit adekvátní léčbu, kterou může předepsat pouze lékař. První věc, kterou by měli rodiče udělat, je zavolat lékaře a zmírnit stav pacienta před jeho příjezdem.

Nejprve musíte uvolnit nosní průchody z hlenu. Starší dítě by mělo vyfouknout nos a umýt si nos fyziologickým roztokem typu Humer nebo Aquamaris. Speciální dětský aspirátor pomůže dítěti vyčistit nos z hlenu.

Měli byste se také snažit zajistit správnou kvalitu vzduchu v místnosti, kde je dítě. Mělo by být zahříváno na teplotu 20-21 ° C a jeho vlhkost by měla být alespoň 60%. Denní mokré čištění a kvalitní větrání místnosti je předpokladem pro rychlé uzdravení.

Pokud se teplota dítěte zvýší nad 38,5 ° C, měli byste mu podat antipyretický lék podle pokynů na obalu. K tomu použijte léky jako "Panadol" a "Nurofen" ve formě sirupů a lék "Cefecon" ve formě rektálních čípků.

O léčbě rhinofaryngitidy u dětí by měl rozhodovat pouze lékař po vyšetření nemocného dítěte s přihlédnutím k jeho individuálním vlastnostem. Pro usnadnění nasálního dýchání jsou předepsány vasokonstrikční kapky, například Otrivin, Nazol, Nazivin a Vibrocil. Měly by být používány v přísném souladu s doporučeními lékaře, je možné překročit počet instilací určených lékařem pouze v případě nouze, protože dlouhodobé a příliš časté užívání těchto léků dráždí sliznici a je návykové. Maximální doba léčby rhinofaryngitidy u dětí s použitím vazokonstrikčních léků je 3 dny.

Pro děti od 5 let mohou být k léčbě předepsány kloktadla. Pro tento účel se používají antiseptické přípravky "Chlorophyllipt" a "Rotokan". Oplach v léčbě symptomů rhinofaryngitidy u dětí se symptomy a léčbou by měl být prováděn po jídle 4-6 krát denně.

Při léčbě rhinofaryngitidy u dětí, stejně jako při jakémkoli jiném onemocnění, je nezbytné, aby byl přísně dodržován denní režim krmení a péče o pacienta. Ve většině případů může být onemocnění vyléčeno za 7-10 dní. Léčba akutní rhinofaryngitidy u dětí je však zpožděna až na 15 dní. Neléčená rhinofaryngitida může vést k šíření infekce do středního ucha a horních cest dýchacích.

Během celého období léčby by měla být pozorována karanténa. Pacient by měl mít vlastní ručník, samostatné nádobí atd. Všem zdravým členům rodiny doporučujeme užívat oxolinovou mast 2-3krát denně. To pomůže zabránit infekci a šíření infekce.

Nemocné dítě musí dodržovat režim polopenze, spát v souladu s věkem a jíst na požádání. Násilné krmení dítěte za to nestojí, ale hojné krmení dítěte by mělo být povinné. Čím více tekutiny vstupuje do těla, tím dříve bude tělo eliminováno intoxikací. Je nutné dát dítěti pouze teplý nápoj, například ovocné nápoje, sušené ovocné kompoty a slabý čaj.

Vzhledem k tomu, že většina dětí s rhinformingitidou vzniká v důsledku podchlazení, je nejlepším prostředkem prevence této nemoci zpevnění dítěte. K tomuto účelu se používá koupání a mytí vodou.

Přirozené vytvrzení by mělo začít až po úplném vyléčení dítěte. Kalení by mělo být prováděno systematicky, mělo by začít mírným poklesem teploty.

Chůze na čerstvém vzduchu by měla být pravidelná za každého počasí ve správném oblečení.

Máte-li dotazy k lékaři, zeptejte se jich prosím na konzultační stránce. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko:

Zeptejte se

Zánětlivý proces u dítěte, které zachycuje nosní a hltanovou sliznici, je diagnostikován jako rinofaryngitida v medicíně.

V dýchacím procesu hraje nosní dutina obrovskou roli:

 • klky sliznice, které jsou v neustálém pohybu, přispívají k zadržování prachu ve vzduchu;
 • sliznice produkují hlen, který zvlhčuje vzduch a dezinfikuje jej;
 • Vzduch v nosní dutině, vdechovaný dítětem, se čistí, zvlhčuje a ohřívá.

Důležité je bezplatné dýchání nosu pro dítě a pokud je obtížné, kvalita života se zhorší.

Příčiny rhinofaryngitidy

Ninofaryngitida není ničím jiným než reakcí nosní sliznice na mechanickou, bakteriální, chemickou nebo tepelnou dráždivost. Lékaři nejčastěji diagnostikují virovou a alergickou rinofaryngitidu. Jednostranná rýma se může vyvinout s cizím tělesem v nose malého dítěte, pro lékaře je mimořádně vzácné, aby si všimli progrese izolovaného zánětu hltanu (faryngitidy) nebo nosu (rýmy), protože tento patologický proces se obvykle rozšiřuje na celý nosohltan.

Příčinci zánětu mohou být:

 • viry chřipky;
 • záškrtová tyčinka;
 • viry spalniček;
 • streptokoky;
 • enterovirová infekce;
 • gonokoky;
 • infekce rhinovirem;
 • stafylokoky;
 • adenoviry.

Zánět se může vyvíjet ve vzestupném směru (začíná v hltanu a šíří se do nosní dutiny) a v sestupné (z nosní dutiny se přesouvá do hltanu) linie. Tento patologický proces se může rozšířit na průdušnici, průdušky, plíce a s ohledem na přímé spojení nosohltanu se středním uchem (přes Eustachovu trubici) často dochází k otitis.

Onemocnění je přenášeno vzduchem rozptýlenými kapičkami, u dětí je velmi vysoká citlivost na viry, předčasně narozené děti a hypotrofie jsou zvláště náchylné k infekci. Rhinofaryngitida u dětí se může objevit v akutní, subakutní a chronické formě.

Pokud hovoříme o příčinách alergické rhinofaryngitidy, může se jednat o potraviny, plísně, domácí alergeny: domácí prach, chlupy, ptačí peří, spóry hub, potravu pro akvarijní ryby a tak dále. Mezi faktory vyvolávající alergickou rhinofaryngitidu patří vytěsňování lidí v uzavřeném prostoru, nepravidelné větrání prostor, znečištění ovzduší, nedostatečný přísun vitamínů a mikroprvků v těle dítěte.

Příznaky rhinofaryngitidy různých forem u dítěte Akutní rhinofaryngitida

Klasickým příznakem této formy onemocnění je nazální kongesce doprovázená kýcháním. Nosní sliznice se hromadí v nosní dutině dítěte, což způsobuje potíže při krmení - dítě musí nechat hrudník z úst a dýchat každé 2-3 doušky. Výsledkem tohoto "přerušeného" krmení je nedostatek a / nebo ztráta hmotnosti. Problémy s dýcháním způsobují úzkost dítěte, často pláče, je narušen spánek.

Na počátku vývoje akutní rhinofaryngitidy dochází k průniku tekutin z nosu, dochází k jeho silnějšímu výtoku, sliznicím, v některých případech hnisavému výtoku z nosu, zřídka se v sliznicích vyskytuje krev ve formě tenkých pruhů vláken. Kolem nosních průchodů u dítěte se objevuje zarudnutí - je to důsledek podráždění měkké kůže vylučovaným hlenem a kapesníkem / ubrouskem, se kterým rodiče neustále otírají nos. Akutní rhinofaryngitida je velmi obtížná pro malé děti, protože jejich dýchání je obtížné, a pokud hlen stagnuje v zadní nosní dutině, vysychá a zužuje již oteklé nosní průchody, což vede k úplné absenci nosního dýchání.

U starších dětí je akutní rinofaryngitida charakterizována nejen nazální kongescí, ale také bolestmi v krku, bolestí při polykání, bolestmi hlavy a bolestmi celého těla. Často si pacienti stěžují na ucpání ucha a ztrátu sluchu, což může znamenat začátek zánětu Eustachovy trubice. S tak rozsáhlou a rychlou progresí akutní formy uvažované nemoci se zvětší cervikální a submandibulární lymfatické uzliny, hlas pacienta bude nosní.

Vezměte prosím na vědomí: akutní rhinofaryngitida se často vyskytuje na pozadí zvýšené tělesné teploty. U malých dětí mohou i subfebrilní indikátory vyvolat křečovitý syndrom, který by měl být zastaven kvalifikovanými lékaři.

Vzhledem k tomu, že rhinofaryngitida je zánět nejen nosní dutiny, ale i hltanu, charakteristickým příznakem onemocnění je kašel, který se bude vyvíjet podle klasického schématu: při nástupu onemocnění - suchý, pak mokrý s výtokem sputa. Akutní faryngitida vyvolává uvolnění velkého množství hlenu, který proudí po hřbetě hltanu a může způsobit zvracení u dítěte. V některých případech, kromě zvracení, má pacient průjem a nadýmání, ale to se netýká charakteristických symptomů a není v diagnóze zohledněno.

Akutní rhinopharyngitis často nastane s exacerbations a, kromě otitis, to může být pneumonia nebo bronchitis. Zvláště nebezpečnou komplikací pro malé děti je zánět hlasivek, který vyžaduje pohotovostní lékařskou péči.

Pokud akutní forma uvažované nemoci probíhá bez komplikací, pak se zotavení objeví během 7 dnů, ve vzácných případech může být pozorován průběh onemocnění podobný vlnám, když jeho symptomy ustoupí, pak se projeví s větší intenzitou.

Vyznačuje se dlouhým průběhem, je výsledkem nedostatečné léčby akutní formy rhinofaryngitidy. Faktory, které přispívají k chronicitě zánětlivého procesu, jsou tonzilitida, sinusitida, kazy a jiná ložiska chronických infekcí v těle. V medicíně existují tři formy chronické rhinofaryngitidy: katarální, atrofická a hypertrofická.

Při chronickém zánětu nosní dutiny a hltanu přetrvávají všechny nepříjemné pocity v hrdle (popsané výše) i při léčbě, u dítěte může dojít k výraznému chrapotu a bolesti v krku. Nosní výtok bude hlenový nebo hnisavý, pacient bude obtěžován suchým kašlem, ale ráno může být hlen během dalšího kašle, který často vyvolává zvracení. Mandle v hltanu se uvolní a zvětší, zvětší se velikost a lymfatické uzliny na zadní a boční stěně hltanu.

Nejčastěji se tento typ uvažované choroby projevuje v létě, kdy začíná období kvetení bylin a stromů. Pouze na základě klinických příznaků je téměř nemožné odlišit alergickou rinofaryngitidu od virové a bakteriální. Symptomy alergické rhinofaryngitidy:

 • ostré ucpání nosu v důsledku rozsáhlého otoku sliznice;
 • slzení a zarudnutí očních víček;
 • kašel;
 • hojný hlen z nosu;
 • potíže s dýcháním;
 • svědění a pálení v očích a nosních průchodech;
 • bolest v krku.

Všechny výše uvedené projevy alergické rhinofaryngitidy se snižují, jakmile kontakt s alergenem ustane, což je již znakem onemocnění.

Vezměte prosím na vědomí: alergická rinofaryngitida není nebezpečná pro život dítěte, ale je stále nutné jej léčit. Faktem je, že prodloužený průběh onemocnění vede k rozvoji astmatického stavu.

Léčba rhinofaryngitidy u dětí

Léčba uvažované nemoci se nejčastěji provádí ambulantně, ale pokud lékař trvá na umístění nemocného dítěte do nemocnice, neměli byste odmítnout. Pokud je u dítěte diagnostikována virová rhinofaryngitida, pak mu budou předepsány léky s antivirovými účinky:

 • Anaferon (dovoleno přijímat od 1 měsíce života);
 • Oxolinová mast;
 • Amiksin (kontraindikován u dětí do 7 let);
 • Interferon;
 • Viferon gel.

Antivirová léčiva by měla být použita při léčbě rhinofaryngitidy v prvních třech dnech onemocnění. Při použití těchto prostředků existují některé funkce:

 • Interferon může být použit k léčbě dítěte v jakémkoliv věku ve formě nosních kapek nebo inhalací;
 • Anaferon děti do 2 let by měly být rozpuštěny v malém množství vody, starší děti jednoduše rozpustit pilulku v ústech;
 • Amiksin používaný ve formě pilulek;
 • Oxolinická mast a Viferon namazávají sliznici v nosních průchodech, tyto léky se mohou používat i pro novorozence;
 • Viferon namazává mandle tamponem.

Pro obnovení dýchání nemocného dítěte předepíše lékař 1% roztok Protargolu, 4 kapky v každé nosní pasáži dvakrát denně. Za stejným účelem se používají roztoky Rivanolu a efedrinu, Galazolinu (od tří let), Farmazolin (od šesti let). Tyto léky patří do skupiny vazokonstrikčních látek, měly by být předepsány ošetřujícím lékařem a rodiče by neměli překročit doporučené dávkování, aby se předešlo komplikacím.

Vezměte prosím na vědomí: Často rodiče používají mentol kapky k usnadnění dýchání u dítěte, ale jsou absolutně kontraindikováni u dětí do 3 let věku. A obecně by děti s mentolem měly být používány velmi opatrně, protože tyto léky mohou vyvolat křeč hlasivek a křečí.

Doporučení, která lékaři poskytují ohledně léčby rhinofaryngitidy u dětí:

 • měli byste pravidelně provádět výplach nosu fyziologickým roztokem;
 • pravidelné sání hlenu z nosní dutiny bude účinné - to usnadní dýchání;
 • kůže v nosních cestách by měla být mazána vazelínou - to zabrání vzniku zarudnutí a podráždění;
 • uvnitř budov je nutné pravidelně zajišťovat zvlhčování vzduchu, místnost, ve které je nemocné dítě;
 • má-li nemocné dítě horečku, měl by mu být dána febrifuge - například Nurofen, Paracetamol, svíčky s Analgin a Dimedrol;
 • pro bolest v krku, opláchnutí mořskou solí, furatsilinom, odvarů léčivých rostlin (šalvěj, měsíček, heřmánek);
 • pokud dítě stále neví, jak kloktat, může být vdechován roztokem sody nebo minerální vodou;
 • k úlevě od staršího dítěte od bolesti a bolesti v krku mohou být tablety Strepsils, Decatilen, Isla-mint, které stačí rozpustit v ústech.

Vezměte prosím na vědomí: při léčbě rhinofaryngitidy se nepoužívají antibakteriální léčiva (s výjimkou možností přistoupení sekundární bakteriální flóry).

Léčba alergické rhinofaryngitidy

Léčba tohoto typu uvažovaného onemocnění musí být prováděna striktně podle lékařských předpisů a předpokladem pro dosažení terapeutického účinku je vyloučení kontaktu s alergenem nebo omezení jeho účinku. Jako lékařská léčba alergické rhinofaryngitidy používají lékaři:

 • Allergodil (jmenován od 12 let), Sanallergin (povoleno používat od dvou let), Vibrocil (povoleno pro použití z jakéhokoli věku) - nosní kapky;
 • Tavegil, Gismanal, klarináza - antialergické léky obecného účinku;
 • Fliksonaze, Deksarinoprai - nosní kapky s kortikosteroidy se používají pouze u těžké alergické rhinofaryngitidy;
 • antialergický imunoglobulin a histoglobulin jsou předepisovány mimo období exacerbace uvažovaného onemocnění, lékař připraví individuální schéma pro konkrétní dítě.

Vezměte prosím na vědomí: Na pozadí alergické rhinofaryngitidy se může u dítěte vyvinout dysbióza. K jeho odstranění může lékař předepsat různé sorbenty (Karbolong, Enterosgel), které přispívají k rychlému odstranění alergenu z těla.

Samozřejmě, použití lidových prostředků při léčbě alergické rhinofaryngitidy by mělo být koordinováno se svým lékařem. Ale stojí za to vyzkoušet takové metody léčby, protože v mnoha případech má pozitivní vliv.

Nejběžnější lidové recepty pro léčbu alergické rinofaryngitidy:

 1. Řepné šťávy mohou být použity pro instilaci do nosních průchodů, to vám pomůže rychle a po dlouhou dobu se zbavit přetížení, zmírnit otok sliznice. Šťáva Kalanchoe, předem zředěná teplou vodou v poměru 1: 1, musíte kloktat, můžete ji také pohřbít v nose - rostlina má silný protizánětlivý účinek.
 2. Připravte si šťávu z měsíčku, zřeďte ho teplou vodou v poměru 500 ml vody na 1 lžíci šťávy léčivé rostliny. Připravený znamená, že je třeba opláchnout nosní průchody, postup by měl být proveden přes umyvadlo nebo nějaký druh nádobí, protože oplachování znamená volný průtok činidla ven.
 3. Smíchejte cibulovou šťávu s citronovou šťávou a medem ve stejném poměru a pohřbte v nosních pasážích v prvních dnech nemoci - otoky sliznice rychle vymizí, postup zánětlivého procesu se zpomalí.

Vezměte prosím na vědomí: Med a citron jsou potravinové alergeny, takže před použitím je nutné se ujistit, že dítě není alergické speciálně na tyto produkty. Jinak se stav pacienta prudce zhorší, může se vyvinout angioedém a anafylaktický šok.

 1. Při kašli mohou být děti dány k pití bylinných nálevů, které jsou připraveny z podběl, Althea, Devyala, kořeny lékořice nebo jitrocel. Není nutné míchat všechny tyto léčivé rostliny, infuze se připravuje z jakéhokoliv druhu suroviny podle klasického receptu: 1 lžíce suroviny na šálek (250-300 ml) vroucí vody, naplněná 20-30 minut, filtrovaná. Take takové infuze potřebují 1-2 lžíce třikrát denně.

Když je dítě nemocné, je to vždy problém jak pro pacienta, tak pro jeho rodiče. Aby se zabránilo výskytu rhinofaryngitidy u dětí, je nutné pravidelně provádět určité preventivní „činnosti“:

 1. Chůze v přírodě, vzduchové lázně, výběr oblečení podle teploty vzduchu - tím se zvýší celková odolnost těla dítěte vůči infekcím.
 2. Odstranění kontaktu dítěte s nemocnými lidmi. Pokud to není možné, lze pro profylaktické účely použít oxolinovou mast a / nebo interferon.
 3. Naučte své dítě dýchat nosem. V přítomnosti adenoidů, které ztěžují nosní dýchání, obraťte se na otolaryngologa a plně je vyléčte.
 4. Veškerá ložiska chronických infekcí, stejně jako helmintické invaze a dysbakterióza by měly být léčeny včas a pod dohledem lékaře.
 5. Pokud je dítě alergické na jakékoli dráždivé látky, musíte ho vyloučit ze života, dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře týkající se výživy a léčby dítěte.

Ninofaryngitida je často vnímána rodiči jako banální rýma. Ve skutečnosti toto onemocnění představuje určité nebezpečí pro zdraví pacienta - s prodlouženým průběhem, bez léčby, se mohou vyvinout závažné komplikace. Rodiče by proto měli vyhledat první lékařskou pomoc, pokud se u dítěte objeví první příznaky rhinofaryngitidy.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lékařský komentátor, terapeut nejvyšší kvalifikační kategorie

6,997 zobrazení celkem, 2 zobrazení dnes

Ninofaryngitida je onemocnění lokalizované současně v nosní dutině a hltanu. Akutní rinofaryngitida u dětí je častější než u dospělých, protože děti jsou nejvíce náchylné k nachlazení v důsledku nedokonalých imunitních systémů. Vrchol výskytu se vyskytuje v období podzim - jaro.

Nejběžnější příčiny onemocnění jsou viry. Běžné jsou:

-viry chřipky a další.

Kauzální agens onemocnění padá na sliznici nosní dutiny, nosohltanu nebo hltanu s vdechovaným vzduchem. Vkládání na buňky, virus proniká do jeho membrány, násobí, používá buněčné živné médium, a opustí to. Nové virové částice infikují sousední buňky. Virus se tak množí, což vede k rozvoji onemocnění. V reakci na to tělo zahrnuje ochranné mechanismy ve formě kýchání, kašle, zvýšení tvorby sliznic v nose.

Ale dítě denně čelí jiné infekci, zejména ve školkách, školách, sekcích a na jiných místech, a ne vždy, když onemocní. To je způsobeno tím, že k tomu, abychom onemocněli, je nutná další podmínka, to je oslabená imunita. Snižují se s:

-nedostatek vitamínů v potravinách;

-nedávná nemoc, která oslabila imunitu;

-přítomnost chronických ložisek infekce (chronická tonzilitida, kaz, atd.)

Zánět může být způsoben nejen viry, ale také bakteriálními látkami, které nepředstavují nebezpečí s aktivní imunitou: stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, klostridie a další.

Jak se nemoc projevuje, je všem dobře známo. Při rhinofaryngitidě se současně objevují stížnosti z nosu a hltanu.

-bolest v krku při mluvení, jídle;

-zvýšení tělesné teploty na 37-39 stupňů,

-zarudnutí sliznice hrdla;

-zvýšení, bolestivost cervikálních lymfatických cév;

-obecná slabost, ztráta paměti, pozornost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výskytu rhinofaryngitidy u kojenců. Normálně, když se krmí dítě, dýchání nosem nastane současně s příjmem jídla, ale jestliže nos je naplněn, toto způsobí dítě vzít přestávku v příjmu potravy dýchat a ven přes ústa, končit nízkým váhovým přírůstkem během nemoci.

Léčba rhinopharyngitis u dětí by měla být pod dohledem pediatra. Pouze lékař bude schopen správně vyhodnotit stav dítěte, předepsat dávku léku v souladu s věkem. V závažných případech může být nutná hospitalizace.

U dětí s akutní rhinofaryngitidou se léčba skládá z několika oblastí:

1. Patogenetická terapie. Nasměrován přímo na příčinu onemocnění.

- antivirotika, Interferon, Anferon.

- antibiotika jsou předepsána v případě přistoupení bakteriální infekce.

2. Symptomatická léčba. Předepsaná léčba v souladu se symptomy akutní rhinofaryngitidy u dětí.

- v případě kongesce nosu se používá vazokonstriktor (Nazivin, Vibrocil, Lasolvan), terapeutické kapky (Pinosol, Protargol), dekongestanty (Suprastin, Loratadine)

- s bolestmi v krku - spreje, vstřebatelnými tabletami, deskami s antibakteriálními a anestetickými účinky, kloktáním s furatsilinomem, roztokem soli, heřmánkem. Vdechnutí, pokud není teplota, se sodou.

- teplota se sníží, když stoupne nad 38,5 stupně (Paracytamol, Nurofen a další)

- zmírnit příznaky intoxikace (bolesti hlavy, únava) použijte spoustu teplých nápojů (ovocné nápoje, čaj, džusy, voda);

UHF fyzioterapeutické procedury na nosu, orofaryngeální UFO, zahřívání nohou (teplá koupel nohou s hořčičným práškem) nebo hořčice.

Dr. Komarovsky vypráví o možnostech správné léčby onemocnění ve svých programech.

Neúplná léčba rhinofaryngitidy u dětí může způsobit rozvoj komplikací, jako jsou:

- Otitis. Zánět se šíří do orgánů sluchu, s tím je bolest hlavy, bolest ucha, vzrůstá tělesná teplota.

- Tracheitida, bronchitida, dokonce i rozvoj pneumonie. Infekce klesá na respirační systém. Tato onemocnění jsou charakterizována přítomností kašle, vlhka nebo sucha, bolestí na hrudi, výtoku sputa. Tělesná teplota může vzrůst na 39-40 stupňů.

- Sinusitida. Zánět sliznice nosních dutin přispívá k produkci hlenu, který vyplňuje nosní dutiny (maxilární, etmoidní, frontální), dochází k bolesti, otoku kožní hyperémie v oblasti zánětu.

Vývoj akutní rhinofaryngitidy lze předejít několika jednoduchými pravidly:

- Nepovolit podchlazení (mokré nohy, oděvy neodpovídají počasí)

- vyhnout se kontaktu s infekčními pacienty (pacient musí být izolován od společnosti jiných dětí)

- provádějí kalení těla a posilují imunitní systém.

-Když se objeví počáteční příznaky nemoci, začněte používat kloktání, ohřívání nohou.

Činnosti zaměřené na zlepšení odolnosti těla vůči infekci pomohou dlouhodobě udržet zdraví.