Jak se přípravek Amoxiclav užívá?

Amoxiclav ovlivňuje mnoho typů patogenních bakterií. Lék kombinuje dvě účinné látky, které vykazují antibakteriální aktivitu - amoxicilin a kyselinu klavulanovou. V lékárenské síti v přítomnosti léku různých forem uvolňování a dávkování. Jak užívat Amoxiclav a jaký režim závisí na hmotnosti a věku osoby, povaze onemocnění a dalších souvisejících faktorech.

Drogová akce

Amoxiclav je kombinovaná antibakteriální látka skupiny penicilinu. Kromě amoxicilinu obsahuje inhibitor β-laktamázy. Díky tomu je antibiotikum Amoxiclav účinnější než jeho předchůdci. Složky léčiva jsou komplexní:

 • Amoxicilin narušuje syntézu bílkovin v buněčných stěnách bakterií, čímž narušuje proces dělení a růstu a nakonec způsobuje smrt. Některé mikroorganismy přizpůsobené k tomu, aby odolávaly antibiotiku s beta-laktamázou;
 • Klavulanová kyselina inaktivuje výše uvedený enzym a obnovuje antimikrobiální aktivitu antibiotika. Nicméně, některé kmeny bakterií jsou rezistentní vůči Amoxiclavi, a to i přesto.

Antibiotikum má vysokou biologickou dostupnost, je rychle absorbováno perorálním podáním. Vylučuje se hlavně močí. Malé množství léku přichází do mateřského mléka, takže lékaři často předepisují Amoxiclav během kojení.

Indikace pro jmenování

Lékaři předepisují Amoxiclav pro následující onemocnění:

 • respirační onemocnění;
 • ORL onemocnění (angina pectoris, sinusitis);
 • zánět močového traktu;
 • stavy po operaci pánevních orgánů.

Amoxiclav je také indikován pro pyodermii, zánětlivá onemocnění kůže a svalové tkáně (pomáhá při popáleninách, ranách nebo kousnutí).

Způsob použití

Dávka léčiva se vypočítá na základě věku a hmotnosti pacienta, závažnosti onemocnění a funkční schopnosti orgánů vylučujících léčivo a metabolity. Obvykle se dospělým doporučuje užívat antibiotikum 2-3 krát denně podle režimu. Komplikovaný průběh onemocnění zahrnuje užívání antimikrobiálního činidla v množství 1 g dvakrát denně. Nejvyšší denní dávka léků pro dospělé je 6 gramů.

Pokud je dítě starší než 12 let, podává se dávka pro dospělého. Je třeba mít na paměti, že samoléčba je nebezpečná. Lék musí být užíván na doporučení odborníka a dodržení stanovené dávky. Přípravek pro dospělé má obvykle následující formu:

 • 250 / 125mg každých 8 hodin;
 • 500/125 mg s intervalem 12 hodin;
 • 500/125 mg podávané s komplikovaným průběhem onemocnění každých 8 hodin.

Po 2-3 dnech užívání přípravku Amoxiclav ve formě tablet u dospělých pacientů se závažnost symptomů onemocnění snižuje a stav pacienta se zlepšuje. Nemůžete však přerušit léčbu, i když stav pocitů byl plně normalizován. Délka léčby pro dospělého by neměla být kratší než 5 dnů.

Funkce aplikace

Jíst neovlivňuje vstřebávání léku, ale aby se zabránilo nevolnosti a podráždění gastrointestinálního traktu, je správné užívat Amoxiclav na začátku jídla nebo bezprostředně po něm. Nejvyšší koncentrace látky v krvi je zaznamenána hodinu po jejím přijetí. Při prodloužené léčbě se může vyvinout superinfekce bakteriemi a plísněmi, které jsou rezistentní vůči působení antibiotika, což vyžaduje jeho zrušení a jmenování vhodné léčby.

Tablety by se měly užívat bez žvýkání. Pokud není možné polykat pilulku, můžete ji brousit a ředit malým množstvím vody. Použít Amoxiclav tímto způsobem je nejvhodnější pro starší lidi. Přípravek Amoxiclav pro dospělé se může používat v pediatrické praxi pouze po dosažení věku 6 let. Předškolákům a malým dětem by měl být podáván Amoxiclav ve formě kapalné suspenze.

Seznam analogů amoxiclav

Podle lékařů, analogy drogy Amoxiclav vyráběné ve Švýcarsku (č. 15 pro 375 mg) - cena 190 rublů, jsou levné a vysoce kvalitní antibiotika:

 • Oxampy - od 75 rublů;
 • Augmentin - od 390 rublů;
 • Ecoclav - od 175 rublů;
 • Rapiklav - od 338 rublů;
 • Arlet - 284 rublů.

Obecně platí, že domácí protějšky jsou levnější.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Lék Amoxiclav je dobře snášen a málokdy způsobuje související negativní účinky. Zpravidla se vyskytují, pokud pacient překročí uvedenou dávku a dávkovací režim, nebo pokud má pacient kontraindikace nebo individuální intoleranci k aktivním složkám antibiotika. Vedlejší účinky se nejčastěji vyskytují na začátku recepce a postupně mizí.

Možné nežádoucí účinky, které jsou popsány v návodu léku Amoxiclav:

 • nevolnost, zvracení, pálení žáhy, nadýmání.
 • poruchy peristaltiky.
 • bolesti hlavy a dezorientace.
 • alergické reakce (vyrážka, hyperémie, svědění).

Ve vzácných případech symptomy intoxikace, poruchy spánku, patologické změny v krvi. Pravděpodobnost předávkování při užívání velkých dávek léku Amoxiclav je velmi nízká. V tomto případě je nutná symptomatická léčba.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Amoxiclav: z toho, co tato droga pomáhá. Aplikace, instrukce, cena

Celý svět kolem nás se hemží patogeny. Naštěstí tělo každého člověka má jednu velmi pěknou vlastnost. Pokud je imunita v pořádku, kůže a sliznice nejsou poškozeny - nemůžete se bát bakteriálních a jiných infekcí. V opačném případě budete muset zjistit, co je amoxiclav, od toho, co pomáhá a kdy je tento lék předepsán.

Význam mikroflóry vnitřního prostředí

Normální mikroflóra je neustále přítomna v lidském těle, ale někdy může být nahrazena patogenní a podmíněně patogenní flórou, která může vést k rozvoji onemocnění.

Normální

Patogenní

Začíná osídlovat tělo dítěte od prvních minut života, od okamžiku, kdy dítě položí na bříško matky.

Trvale přítomen v prostředí, zpravidla proniká do oslabeného organismu.

Je součástí imunitního systému těla, zajišťuje normální trávení.

Aktivně násobí a uvolňuje toxiny, které mohou způsobit horečku a bolesti hlavy.

V případě jeho nepřítomnosti se provádí diagnóza a provádí se terapie zaměřená na kolonizaci vnitřního prostředí mikroby.

Kromě intoxikace vede patogenní mikroflóra k rozvoji infekčních onemocnění.

Takže musíte bojovat pouze s těmi mikroorganismy, které mohou způsobit vážné onemocnění. Zničení normální mikroflóry povede k oslabení těla, zhoršenému trávení a zvýšenému riziku pronikání škodlivých mikrobů.

Amoxiclav: instrukce, cena

Vzhledem k tomu, že lék je antibiotikum, jeho jmenování a užívání by měl sledovat ošetřující lékař:

 • Minimální doba užívání léku je 5 dní, s kratšími obdobími prášky nebudou mít požadovaný účinek a nebudou schopny zničit všechny formy patogenních bakterií;
 • Maximální doba trvání by neměla překročit dva týdny z důvodu možných vedlejších účinků. Po dvou týdnech užívání léku je nutné, aby lékař znovu vyšetřil další doporučení;
 • Dávka pro děti do 12 let se vypočítá na základě hmotnosti. Pro každý kilogram tělesné hmotnosti je předepsáno 40 mg denně, celá dávka je rovnoměrně rozdělena do tří dávek;
 • Dávkování pro dospělé závisí na celkovém stavu těla a stupni progrese onemocnění. Tablety se používají dvakrát nebo třikrát denně, dávka se pohybuje v rozmezí od 800 do 2000 mg;
 • Tablety se musí polykat a zapít teplou vodou, nejméně 200 ml na dávku.

Cena se liší v závislosti na dávce a formě léku. Pokud vezmete v úvahu pilulky:

Amoxiclav: aplikace, složení a recenze. Podrobný popis léku.

Amoxiclav je moderní komplexní lék s nejvyšší antimikrobiální aktivitou proti patogenním bakteriím rezistentním na většinu antibiotik penicilinu a komplexních přípravků, které je obsahují.

. To způsobuje prakticky neomezené užívání drogy: Amoxiclav intravenózně a pro orální podání jsou předepisovány gynekology, chirurgy, plicníky, urology, hepatology, nefrology a dalšími lékařskými odborníky, jejichž úkolem je zastavit zánětlivý proces způsobený bakteriální flórou.

Na rozdíl od svých kolegů z jiných oblastí medicíny, ORL lékaři dávají Amoxiclav patřičně a aktivně používají suspenzi v různých patologiích ORL: hnisavé infekční rinitidě a sinusitidě, tonzilitidě a faryngitidě, dalších onemocněních způsobených bakteriální flórou, které reagují špatně nebo nereagují vůbec. jiná antibakteriální činidla, včetně léčiv na přirozeném základě, - Umkalor, Sinupret.

Silný terapeutický účinek léku je zajištěn kombinovaným působením dvou účinných látek, které tvoří Amoxiclav - amoxicilinové antibiotikum a kyselinu klavulanovou. Ta hraje klíčovou roli v nejvyšší antimikrobiální aktivitě léčiva.

Amoxiclav: složení a farmakologický účinek

Amoxiclav, jehož složení se může lišit v závislosti na formě uvolnění a účelu a zahrnuje amoxicilin jako hlavní účinnou látku, jej klasifikovat jako klasické antibiotikum, není zcela pravda.

V tomto léku má antibakteriální základ „jistý brnění“ - klavulanát draselný. Tato látka, jedinečná svým působením, doslova odzbrojuje bakterie, které se snaží chránit před ničivým působením léku, produkující speciální ochranné enzymy - B-laktamázu.

Sůl kyseliny klavulanové nejenže inhibuje aktivitu B-laktamázy, vytváří s nimi silné inertní komplexy, ale také stimuluje imunitní obranné mechanismy a má také svůj vlastní antimikrobiální účinek, který přispívá k rozpouštění buněčné stěny bakterií (včetně bakterií rezistentních na amoxicilin) ​​a další zvýšení terapeutického účinku léčiva.

Farmakokinetika hlavních účinných látek

Kromě celkové antimikrobiální aktivity je zřejmé, že výhodou Amoxiclavu je schopnost léčiva hromadit se prakticky ve všech kapalných médiích a tkáních lidského těla.

Amoxiclav proniká do krevního oběhu a parenchymu orgánů velmi rychle a ve velkém množství, a to nejen při intravenózním podání, ale také při perorálním podání (ústy). Během klinických studií s léčbou léky byla zjištěna ve slinách, sekrecích sliznice nosu, žluči, moči, sputu a dalších biologických tekutinách.

Biologická dostupnost složek sloučeniny Amoxiclav je velmi vysoká - až 90% u antibiotik a až 70% u klavulanátu. Během jedné hodiny po požití dosáhnou koncentrace obou účinných látek maxima v krvi, lymfy a parenchymálních orgánech.

Pokud jde o odstraňování léků z těla, pak pro tento ukazatel není lék příliš mnoho konkurentů mezi antibiotiky a jinými antimikrobiálními látkami, jejichž zpožděné uvolňování může významně omezit užívání drog, způsobit nežádoucí vedlejší reakce a vést k předávkování.

Amoxiclav je eliminován rychle a úplně, hlavně ledvinami, pouze malá množství metabolitů kyseliny klavulanové opouštějí tělo vzduchem, který vydechuje plíce a výkaly.

Amoxicilin se uvolňuje téměř beze změny a kyselina klavulanová - ve formě metabolitů.

Velmi důležitou vlastností Amoxiclav je jeho neschopnost proniknout hematoencefalickou bariérou v případě, že membrány mozku nejsou zapáleny.

Díky této vlastnosti léku je léčba meningitidy Amoxiclavem účinná. Při léčbě infekčních procesů v krku, nosu a nosních dutinách (hnisavá rýma, bolest v krku, angína, faryngitida, laryngitida, sinusitida nebo jiná sinusitida, otitis media, eustachitida atd.), Průdušky a plíce (pneumonie, bronchitida, pleuritida, tracheitida a další), játra a ledviny (pyelonefritida, glomerulonefritida, akutní cholecystitis, absces atd.), močový měchýř, genitálie atd. Léčivo neproniká do mozkomíšního moku.

To významně snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků centrálního nervového systému na jeho působení.

Před pokračováním čtení: Pokud hledáte efektivní způsob, jak se zbavit nachlazení, faryngitidy, angíny, bronchitidy nebo nachlazení, nezapomeňte se podívat na tuto část webu po přečtení tohoto článku. Tyto informace pomohly tolik lidí, doufáme, že vám také pomohou! Takže teď zpátky k článku.

Forma uvolnění a dávka antibiotika

Amoxiclav je dostupný v prášku (lyofilizát) a tabletách. Před použitím se ředí vodou nebo infuzním roztokem.

Antibiotikum Amoxicilin je obsažen v tabletách ve formě trihydrátu a v prášku pro přípravu suspenze pro intravenózní podání - ve formě sodné soli.

Klavulanová kyselina v tabletách a lyofilizátech Amoxiclavu je přítomna ve formě draselné soli.

Pro léčbu sinusitidy nebo jiné sinusitidy, chronické tonzilitidy a tonzilitidy, hnisavé rýmy, faryngitidy a dalších patologií ORL orgánů se používají různé dávkové formy Amoxiclavu, jejichž složení je určeno závažností onemocnění a jeho lokalizací.

Hlavním kritériem, podle kterého se ORL lékaři a specialisté jiných lékařských oborů řídí předepisováním léčiva Amoxiclav, je dávkování.

Abychom nebyli zapleteni do čísel, která jsou uvedena ve jménech přípravků ze série Amoxiclav, podívejme se blíže na každý z existujících typů léků: složení, forma uvolnění a účel.

Amoxiclav prášek

Pro perorální podání existují dvě dávkové formy suspenze Amoxiclav. V 5 ml připravené suspenze (1 dávkovací lžička) může být v kombinaci s 31,25 solemi kyseliny klavulanové obsaženo 125 mg antibiotika.

Proto při hledání léku této dávky v lékárně musíte zjistit cenu Amoxiclav 125 mg (množství antibiotika obsažené v jedné dávce) nebo Amoxiclav 156 mg (suchá hmotnost obou léčivých látek v jedné dávce).

125 mg je předepsáno pro různé patologie, včetně onemocnění horních a dolních dýchacích cest.

Bronchitida, laryngitida, tracheitida, faryngitida, bolest v krku, hnisavá rýma a sinusitida různé lokalizace - všechny tyto a další nemoci, které se vyskytují v nekomplikované formě, mohou být úspěšně léčeny lékem v minimální dávce.

Suspenze Amoksiklava pro perorální podání s názvem "Forte" obsahuje 5 ml 250 mg antibiotika a 62,5 mg klavulanátu. V lékárnách a na internetových fórech jej můžete vyhledat pod názvem Amoxiclav 250 mg, 312 mg nebo suspenze Amoxiclav „forte“.

Jak je suspenze připravena, návod k použití je podrobně popsán, takže proces šlechtění vám nezpůsobí problémy. Celkový objem připraveného roztoku jakékoliv dávky v lahvičce je 100 ml (20 dávek). Připravené suspenze je možné použít do týdne od data výroby, je nutné skladovat přípravek v chladničce.

Indikace pro použití Amoxiclavu v suspenzi

Suspenze v praxi ORL předepsaná při léčbě infekčních procesů v nose a nosních dutinách, krku, uších. Seznam chorob, na jejichž léčbu se používá Amoxiclav tohoto druhu, zahrnuje: t

 • Sinusitida (sinusitida, frontální sinusitida atd.) Akutní a chronická,
 • otitis media (akutní a chronické),
 • angina pectoris a chronická tonzilitida, hltanový absces,
 • akutní a chronická faryngitida bakteriální povahy atd.

Vedlejší účinky při užívání suspenze

Podobně jako všechny léčivé látky, Amoxiclav, jehož použití je v případě potřeby indikováno jak kojencům, tak těhotným ženám, však může vyvolat nežádoucí účinky, včetně velmi závažných.

Nejnebezpečnější z nich jsou alergické projevy generalizovaného typu. Proto je při předepisování léčby přípravkem Amoxiclav nutné testovat snášenlivost.

Kromě toho se během procesu léčení mohou vyskytnout nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou reakce na zažívacím systému, jako je ztráta chuti k jídlu a výskyt dyspeptických poruch, nevolnost a zvracení. V závažných případech je možné změnit biochemické parametry charakterizující funkční stav jater. Vývoj kolitidy není vyloučen.

Centrální nervový systém zřídka reaguje na požití přípravku Amoxiclav, ale velké dávky mohou někdy způsobit známky intoxikace: nejčastěji závratě a bolesti hlavy, někdy záchvaty (u pacientů s významnou poruchou funkce ledvin).

Vyšší dávky (Amoksiklav 250) mohou vést k rozvoji vedlejších účinků hematopoetického systému, což způsobuje přechodné změny krevního obrazu.

Vzhledem k tomu, že se přípravek Amoxiclav vylučuje převážně ledvinami, je jeho příjem ve vzácných případech schopen vyvolat rozvoj intersticiální nefritidy a také způsobuje krystalizaci.

Podobně jako všechna ostatní antibiotika, Amoxiclav 125 a 250 mohou přispět k rozvoji dysbakteriózy s výskytem superinfekce (především candida).

Všechny vedlejší účinky léčiva musí být uvedeny v návodu pro léčivo.

Kontraindikace pro podání suspenze

Přípravek Amoxiclav je zcela kontraindikován v případě alergie na penicilinová antibiotika a jiné složky léčiva.

Léčba léčivem se nedoporučuje pro všeobecně zvýšený alergofon. Přípravek Amoxiclav 125 mg a 250 mg v návodu se nepoužívá k léčbě pacientů s infekční mononukleózou a lymfatickou leukémií.

S velkou péčí, pouze s reálnou potřebou a výhradně pod dohledem ošetřujícího lékaře, můžete lék předepsat těhotným ženám a kojícím matkám.

V každém případě, před zahájením léčby, je nutné si pozorně přečíst návod a používat lék přesně podle schématu předepsaného lékařem.

Dávkování a dávkování

Pozastavení může být přiděleno dospělým a dětem. Od 14 let je obvykle předepsán v 1 dávkovací lžičce každých 6-8 hodin. Princip dávkování pro děti do 14 let je uveden v návodu a závisí na věku. Amoxiclav děti mladší než jeden rok vhodnější vydávat kapky. Děti do 3 měsíců nejsou předepsány léky.

Dávky účinných látek a složení prášku tvoří cenu léku.

Není překvapující, pokud se v návrzích farmaceutických společností cena prášku Amoxiclav pro přípravu roztoku, který se užívá per os, výrazně liší.

Je samozřejmé, že cena léku s vyšší dávkou aktivních složek (Amoxiclav 250) je vyšší než cena prášku pro přípravu suspenze s nižší dávkou antibiotika a klavulanátu (125 mg).

Cena léků může být také ovlivněna marží obchodních zástupců, kteří distribuují Amoxiclav, ale zpravidla tento rozdíl není příliš významný.

Totéž platí pro cenu Amoxiclavu pro intravenózní podání a tablety Kviktab, které budou diskutovány níže.

Amoxiclav intravenózně: složení, pravidla pro přípravu suspenzí, dávky a indikace pro podání

Suspenze pro intravenózní podání se získá zředěním suchého Amoxiclavu (prášku) v infuzní tekutině. Lék může být podáván intravenózně v proudu (pomalu) nebo kapání.

Obaly pro přípravu suspenze Amoksiklava 600 pro intravenózní podání obsahují 500 mg antibiotika a 100 mg kyseliny klavulanové nebo dvakrát více než 1000 mg a 200 mg (Amoxiclav 1200).

Pokud je dávka léčiva v ampulce 600 mg lyofilizovaného prášku (500 mg antibiotika a 100 mg klavulanátu), přípravek se zředí v 10 ml kapaliny přímo v injekční stříkačce. Pro zředění dvakrát dávky použijte injekční stříkačku o objemu 20 ml.

Pomalá intravenózní injekce léku ze stříkačky se nazývá bolus. Tato metoda umožňuje rychlý účinek a výrazně zmírňuje stav pacienta. Samozřejmě, kašel, bolest v krku a rýma nezmizí okamžitě, ale jejich intenzita se sníží, teplota a její neustálí společníci projdou - zimnice, bolest hlavy.

Bolusová metoda má jednu významnou nevýhodu: lék je rychle odstraněn z krevního oběhu. Pro dlouhodobou systémovou expozici se proto používají intravenózní infuzní infuze, ředění Amoxiclav 500 mg v 50 ml kapaliny, Amoxiclav 1000 mg ve 100 ml.

Množství intravenózního bolusového podání nebo infuzní injekce závisí na závažnosti onemocnění: obvykle se Amoxiclav podává intravenózně po 8 hodinách, ale v závažných případech se intervaly mezi injekcemi mohou snížit na 6 hodin.

Infuzní suspenze: indikace pro podání v praxi ORL

ORL lékaři předepisují Amoxiclav intravenózně pro infekční onemocnění s těžkým průběhem, komplikovaným infekčními procesy v jiných orgánech a tkáních, septickým stavem a těžkým zdravotním stavem pacienta.

Intravenózní podání je navíc indikováno pro pacienty s akutní a chronickou gastritidou, pankreatitidou a dvanáctníkovým vředem, protože tato metoda minimalizuje účinek léčiva na trávicí trakt.

Další indikací pro jmenování intravenózní Amoxiclav je potřeba připravit pacienty s sinusitidou nebo jiným onemocněním, doprovázené lokální akumulací hnisu, pro chirurgický zákrok. V tomto případě může užívání léku zabránit rozvoji pooperačních hnisavých komplikací.

Proč je Amoxiclav prášek pro intravenózní podání, a ne hotový roztok v ampulích nebo lahvičkách? Vzhledem k tomu, že Amoxiclav je ve formě hotové suspenze, je vhodný pro injekční injekce po dobu nejvýše 3-4 hodin.

Doba uchovávání suspenze Amoxiclavu pro intravenózní podání závisí na jejím složení (v infuzních roztocích obsahujících sacharidy a alkálie, léčivo je méně stabilní).

Stabilitu (a tím i dobu použitelnosti) hotových injekčních roztoků Amoxiclavu ve vodě na injekci a fyziologický roztok je možné zvýšit o polovinu, pokud ředěný lék uchováváte v chladničce.

Amoxiclav intravenózně: možné vedlejší účinky a kontraindikace

Při intravenózním podání přípravku Amoxiclav nejsou vedlejší účinky pozorovány častěji než při užívání přípravku uvnitř, ale jsou výraznější a objevují se téměř okamžitě.

Proto intravenózní medikace nutně vyžaduje přítomnost zdravotnického pracovníka při prvním podání léku nejméně půl hodiny po injekci. Pokud se nevyskytly žádné nežádoucí účinky, léčba přípravkem Amoxiclav pokračuje.

Když se objeví sebemenší známky alergie, zdravotní stav se zhoršuje vlivem medikace a výskytem jiných nežádoucích příznaků, Amoxiclav je zrušen.

Kontraindikace pro jmenování Amoxiclavu intravenózně podobné kontraindikacím pro jmenování suspenze uvnitř.

Amoxiclav tablety - podrobný popis

Amoxiclav - perorální tablety - jsou také dostupné v několika dávkových formách. Forma uvolňování tablet Amoxiclav je určena koncentrací účinných látek v jejich složení a zahrnuje tři možnosti:

 • Amoxiclav 375 tablety obsahující 250 mg antibiotika a 125 mg kyseliny
 • Tablety o hmotnosti 625 mg (Quiktab) obsahující 500 mg antibiotika a 125 mg klavulanátu
 • "Kviktab 1000" obsahující 875 mg antibiotika a 125 mg kyseliny klavulanové

Kromě hlavních aktivních a pomocných látek (oxid křemičitý, stearát hořečnatý, mastek atd.), Které tvoří chuť a viskozitu rozpuštěného léčiva, tablety Amoksiklava obsahují řadu formačních složek: dva typy celulózy a další specifické přísady, které mohou také vyvolat alergie ( které musí lékař vzít v úvahu při předepisování léku).

Před užitím tablet Amoksiklava s jakoukoliv koncentrací účinných látek je nejlépe ředit ve 100 ml (půl šálku) vody. Pokud tabletu nelze rozpustit, musí se důkladně žvýkat a zapít velkým množstvím tekutiny.

Podle názoru lékařů ORL a hodnocení pacientů je hlavní výhodou tablet přípravku Amoxiclav nad práškem schopnost užívat lék ve vhodnou dobu na jakémkoli místě (například při ambulantní léčbě prodloužené rýmy nebo kašle infekční povahy).

V zásadě jakákoli forma uvolňování Amoxiclavu, jejíž použití ústy nebo injekcemi nejčastěji začíná dvojitou dávkou, umožňuje dávkování léku s dostatečnou přesností, ale nejlépe se to provádí intravenózním podáním léku nebo jeho užíváním v tabletkách.

Amoxiclav 375 mg tablety

Tato dávka tablet Amoksiklava při léčbě ORL onemocnění a léčbě zánětlivých procesů v průduškách a plicích se používá u nekomplikovaných forem onemocnění. Tablety musí být stejně jako prášek naředěny vodou.

Po prvním užití tzv. „Šokové dávky“ - 2 tablet najednou, se přípravek Amoxiclav 375 užívá perorálně, 1 tableta každých 6-8 hodin podle předpisu lékaře. Délka léčby - do 2 týdnů.

Nebuďte překvapeni, když při hledání instrukcí na Amoxiclav (tablety) 375 mg na internetu najdete informace o 250 mg tabletách. Přestože výrobci používají jednorázovou dávku 250 mg, označující prášek Amoxiclav, anotace na tabletách také vždy udává koncentraci antibiotika v jediné dávce.

Amoxiclav Quiktab

Pokud se na balení léku av návodu na lék najdete nápis Kviktab, pak to znamená, že koncentrace antibiotika v jedné dávce léku je nejméně 500 mg. Podobně jako u tablet Amoxiclav 375 se k antibiotiku přidává v každé „vylepšené“ tabletě kyselina klavulanová v množství 125 mg.

V důsledku toho se tato forma uvolňování léčiva jmenovala Amoxiclav Quiktab 625 mg. Kromě toho se název Quiktab nachází na obalu tablet s ještě větší koncentrací amoxicilinu - Amoxiclav 2x (875 mg antibiotika + 125 mg klavulanátu).

Tablety Amoxiclav 625 mg

Návod k použití přípravku Amoxiclav 625 (500 mg amoxicilinu + 125 klavulanátu, tablety) obsahuje celou řadu ORL onemocnění, jakož i infekční procesy jiné lokalizace, které jsou uvedeny v návodu přípravku Amoxiclav obsahujícím dvojnásobek množství amoxicilinu (250 mg).

Jediný rozdíl mezi Amoxiclavem v této formě uvolňování je dávkování. V léčbě ORL onemocnění a při léčbě dýchacích orgánů jsou tyto tablety předepisovány pro prodlouženou nebo komplikovanou angínu a pneumonii, bronchitidu a faryngitidu, hnisavé rýmě a sinusitidě (článek "Antibiotika pro sinusitidu") a další sinusitidy.

Tablety Amoksiklav 500 mg jsou stejně jako tablety s poloviční dávkou antibiotik doporučeny v návodu k použití v rozpuštěné formě.

Amoxiclav 875 mg

Jak je patrné z názvu léčiva, je v tabletě Amoxiclavu v této dávce obsaženo 875 mg antibiotika, ke kterému, stejně jako v tabletě Kviktab 625 mg, je přidáno 125 mg klavulanátu.

Celkový obsah aktivních složek v této formě uvolňování tablet Amoxiclav je tedy 1000 mg. Tyto pilulky se doporučují pro léčbu v případě potřeby léčit těžké formy infekčních onemocnění, včetně takových závažných onemocnění, jako je velká fokální pneumonie způsobená flórou rezistentní vůči běžným antibakteriálním lékům nebo bronchitidou se sklonem k přechodu na bronchiektázi.

Vzhledem ke schopnosti léčiva hromadit se v jakýchkoliv exsudátech je Amoxiclav 1000 (instrukce, indikace pro podávání) velmi účinný při léčbě silně probíhající sinusitidy a v některých případech umožňuje získat dobré výsledky bez chirurgického zákroku.

Abdominální abscesy, které se vyskytují ve formě komplikace zhoubného bolesti v krku nebo z jiného důvodu, jsou v některých případech také úspěšně léčeny vysokými dávkami "Quiktab".

Návod na léčbu přípravkem Amoxiclav 1000 mg je doporučován pro léčbu pomalých současných infekcí horních dýchacích cest, během kterých se pacienti obávají vyčerpávajícího kašle a nízké hladiny horečky.

Mezi onemocnění náchylná k léčbě Amoxiclavem této formy a dávkování patří impozantní meningitida a další infekční onemocnění mozkových membrán způsobená patogenní flórou, která je citlivá na léčivo.

Kromě nemocí dýchacího ústrojí a ORL orgánů se amoxiclav 2x aktivně používá při léčbě závažných infekcí v jiných orgánech a tkáních.

Pamatujte: Pokud se při užívání přípravku Amoxiclav 2x objeví vedlejší účinky, jejich důsledky mohou být nejzávažnější (opačná strana léčby s velkými dávkami, která by neměla být ignorována)!

Co je důležitější při nákupu léků Amoxiclav: instrukce, cena, doporučení přátel nebo lékařský předpis?

Co je užitečné vědět, zda se doporučuje tento lék vyzkoušet v jakékoliv z jeho forem pro léčbu rýmy nebo otitis, bronchitidy nebo sinusitidy, pneumonie nebo angíny?

Za prvé, skutečnost, že při nákupu léku Amoxiclav je návod k použití, a ne cena, je hlavním referenčním bodem při hledání léku v lékárně.

Zadruhé, skutečnost, že návod k použití přípravku Amoxiclav, cena, složení nebo recenze vašich přátel, jej nezajistí, pokud je přípravek kontraindikován. Bez předběžného testu individuální tolerance se tedy léčivo nemůže použít.

Zatřetí, skutečnost, že i nejúspěšnější medicína léčí pouze ty nemoci, pro které je určena, a její účinnost může určit pouze lékař. Proto, aby self-léčit, a to zejména s použitím léku, který zahrnuje antibiotikum, nestojí za to.

Pokud jde o cenu léku, pak, jak bylo uvedeno výše, je určeno jeho uvolňovací formou a dávkou. Lék v jakékoliv formě je poměrně cenově dostupný. Proto to nestojí za to šetřit a kupovat například Amoxiclav (tablety), jejichž cena je mnohem nižší. Koneckonců, pak budete muset vzít dvě dávky najednou, a v důsledku toho bude léčba dražší. Totéž platí pro variantu léčiva v prášku.

Výše uvedený článek a komentáře čtenářů slouží pouze pro informační účely a nevyžadují samo-léčbu. Promluvte si s odborníkem o vlastních příznacích a nemocech. Při léčbě jakýmkoli léčivým přípravkem byste měli vždy používat pokyny uvedené v obalu spolu s pokyny, které jsou k dispozici, a pokyny svého lékaře jako hlavní návod.

Aby nedošlo k vynechání nových publikací na webu, je možné je přijímat e-mailem. Přihlásit se.

Chcete se zbavit nosu, krku, plic a nachlazení? Pak se určitě podívejte sem.

Také stojí za to věnovat pozornost dalším lékům na krk:

Amoxiclav: návod k použití

Amoxiclav je populární antibiotikum. On je často jmenován praktickými lékaři a pediatrové v léčbě chronických infekčních nemocí. Jaké jsou lékařské vlastnosti přípravku Amoxiclav, jaké jsou jeho kontraindikace a jak jej správně aplikovat?

Popis léčiva

Amoxiclav se skládá ze dvou hlavních složek. Jedná se především o polosyntetický penicilin - amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Každá komponenta má svou vlastní funkci. Amoxicilin patří mezi antibiotika, ale kyselina klavulanová nemá znatelný antibakteriální účinek. Co je tedy jeho účelem?

Jak víte, peniciliny jsou jedním z prvních antibiotik získaných v polovině minulého století. Během jejich používání vykazují vysokou účinnost. Zároveň se jim však podařilo vyvinout rezistenci vůči mnoha bakteriím. Jak funguje ochrana bakterií proti antibiotikům?

Amoxicilin ovlivňuje buněčnou stěnu bakterií vázáním jednoho z enzymů, které jej tvoří. V důsledku toho buněčná stěna ztrácí svou sílu, je zničena a bakterie umírá. Mnoho druhů bakterií však začalo produkovat speciální látky - beta-laktamázu, které blokují působení antibiotik. Amoxicilin tedy nebyl pro většinu bakterií nebezpečný.

Klavulanová kyselina je určena speciálně pro boj proti beta-laktamázám. Vazbou na amoxicilin je antibiotikum imunní vůči beta-laktamáze. Tento účinek se projevuje ve vztahu k většině typů beta-laktamázy produkovaných bakteriemi.

Kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové má tedy širší spektrum antibakteriální účinnosti než čistý amoxicilin. Pokud amoxicilin může postihnout pouze omezený počet bakterií, které nejsou schopny produkovat beta-laktamázu, pak je amoxicilin spolu s kyselinou klavulanovou účinný proti většině bakterií, které způsobují infekční onemocnění. Mezi bakteriemi, které Amoxiclav může zničit, existují jak gram-pozitivní, tak gram-negativní bakterie.

Hlavní druhy bakterií citlivých na Amoxiclav:

 • streptokoky
 • stafylokoky,
 • shigella
 • Klebsiella,
 • Brucella,
 • Echinococcus,
 • Helicobacter,
 • Clostridiums
 • hemophilus bacillus,
 • salmonela,
 • protei.

Bakterie rezistentní na Amoxiclav:

 • enterobacter,
 • pseudomonády,
 • chlamydie
 • mykoplazmy
 • legionella,
 • yersinia

a některé další.

Farmakokinetika

Složky přípravku Amoksiklava se dobře vstřebávají do krve a jsou rovnoměrně rozloženy v hlavních tkáních a tělních tekutinách, což poskytuje univerzální terapeutický účinek léčiva. Současně složky nepronikají bariérou krev-mozek. Nicméně látky, které tvoří Amoxiclav, mohou proniknout do placentární bariéry během těhotenství a v malých množstvích vstupují do mateřského mléka u kojících žen. Amoxicilin je špatně metabolizován a vylučován téměř beze změny ledvinami. Kyselina klavulanová se naopak mění na metabolity, které se vylučují močí. Doba eliminace poloviny složek ve zdravých ledvinách je 1-1,5 hodiny, léčivo může být také odstraněno z těla pomocí hemodialýzy.

Formulář vydání

Amoxiclav se vyrábí především ve formě tablet. Existují dva typy tohoto formuláře. Hlavními z nich jsou tablety potažené filmem určené k polykání a rozpouštění ve střevě. Tam jsou také instantní pilulky, které jsou absorbovány v ústech. Můžete si také zakoupit lék ve formě suspenze (prášek, který vyžaduje ředění), a v injekčních lahvičkách s práškem, ze kterých můžete připravit roztok pro intravenózní podání.

Tablety přípravku Amoxiclav mohou mít následující dávkování: t

 • 250 mg + 125 mg,
 • 500 mg + 125 mg,
 • 875 mg + 125 mg.

První obrázek udává dávkování amixicilinu a druhé kyseliny klavulanové. Vyrobeno lék slovinské farmaceutické společnosti "Lek".

Prášek pro přípravu roztoku Amoxiclavu pro intravenózní podání má dávku 500 a 1000 mg (amoxicilin), 100 a 200 mg (kyselina klavulanová). Varianty dávkování prášku pro přípravu suspenze Amoxiclav - 125, 250 a 500 mg (amoxicilin). Přípravek ve formě suspenze se doporučuje k léčbě dětí mladších 12 let, i když jeho použití dospělí nevylučují. Instantní tablety Amoxiclav Quiktab jsou také dostupné v dávce 875 mg + 125 mg.

Indikace

Rozsah amoxicilinu a kyseliny klavulanové zahrnuje léčbu různých infekčních onemocnění, jejichž původci jsou bakterie. Nejčastěji je však tato kombinace předepisována při léčbě akutních respiračních onemocnění. Amoxiclav snižuje závažnost symptomů onemocnění a zkracuje jeho trvání.

Pro které infekce je lék předepsán:

 • onemocnění horních a dolních dýchacích cest, plic;
 • urologická, andrologická a gynekologická onemocnění;
 • kožní onemocnění způsobená bakteriální infekcí;
 • infekce pojivové a kostní tkáně;
 • infekční cholecystitis a cholangitis.

Bakteriální onemocnění dýchacích orgánů, ve kterých může být léčivo předepsáno:

Bakteriální infekce močových orgánů a genitálií, ve kterých lze lék použít:

Doporučuje se také předepsat lék na prevenci a léčbu infekcí spojených se zuby a dásněmi. Lék je také předepsán pro léčbu ran, kousnutí, flegmon.

Kontraindikace

Droga má nějaké kontraindikace. Přípravek Amoxiclav lze léčit u dětí, včetně kojenců. Pro kojence můžete použít suspenzi a roztok pro intravenózní podání. Může užívat lék a těhotné ženy (pod dohledem lékaře). Hlavní kontraindikací pro užívání přípravku Amoxiclav je nesnášenlivost léků skupiny penicilinu, stejně jako cefalosporiny a jiná beta-laktamová antibiotika. Amoxiclav by také neměly užívat osoby s těžkou jaterní nedostatečností, infekční mononukleózou a lymfocytární leukémií, ti, kteří dříve užívali amoxicilin, vedli k rozvoji cholestatické žloutenky.

Lék také závisí na stavu ledvin pacienta. Lidé s renální insuficiencí (s clearance kreatininu pod normální hodnotou) by měli dostávat nižší dávky přípravku Amoxiclav ve srovnání s normální dávkou.

Děti do 12 let nemají předepsané tablety přípravku Amoxiclav. Pro ně je vhodnější použít suspenzi. Být opatrný jmenovat Amoxiclav během těhotenství. Jeho použití je možné v případech, kdy potenciální přínos pro matku je vyšší než poškození, které může být způsobeno vyvíjejícímu se plodu. Pokud lze použít i laktační lék. Pokud je však nutná aplikace Amoxiclavu při kojení, doporučuje se předem konzultovat se svým lékařem.

Vedlejší účinky

Lék je dobře snášen a vedlejší účinky při užívání přípravku Amoksiklava se objevují jen zřídka. Nejběžnější vedlejší účinky spojené s gastrointestinálním traktem. Stejně jako každé antibiotikum Amoxiclav ničí nejen patogeny, ale také normální střevní mikroflóru. Při dlouhodobém průběhu léčby přípravkem Amoxiclav jsou tedy možné jevy spojené s dysbiózou - dyspepsie, nevolnost, průjem a bolest břicha.

Po ukončení léčby přípravkem Amoxiclav by měly být použity probiotické přípravky Bifidumbacterin, Linex a další, aby se obnovila střevní mikroflóra.

Na kůži, sliznicích a v ústní dutině se může rozvinout kandidóza - porážka hub rodu Candida. Vedlejší účinky spojené s dysbakteriózou jsou nejčastější při užívání přípravku Amoxiclav. Při užívání přípravku Amoxiclav může mít mnoho žen také kandidální kolpitis (thrush).

Další skupinou nežádoucích účinků Amoxiclavu jsou alergické reakce. Mohou se projevit například ve formě kožní vyrážky, kopřivky, dermatitidy. V tomto případě se doporučuje přestat užívat lék a poraďte se se svým lékařem. Zřídka se může v důsledku užívání přípravku Amoxiclav objevit Quinckeův edém a anafylaktický šok.

Při užívání přípravku Amoxiclav se mohou objevit nežádoucí účinky spojené s poruchou funkce jater - žloutenka žloutenky a hepatitida. Tyto jevy byly nejčastěji pozorovány u seniorů a mužů, zejména při dlouhém průběhu léčby.

Mohou existovat i další nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, nespavost, změny složení krve (leukopenie, neutropenie, trombocytopenie, agranulocytóza), anémie, změny v moči (krystalurie, výskyt krve), pseudomembranózní kolitida.

Návod k použití

Dávka přípravku Amoxiclav může záviset na mnoha faktorech - typu onemocnění, jeho závažnosti, věku pacienta, funkčnosti jeho ledvin atd. Proto by měl lékař nebo terapeut infekčních onemocnění předepsat přesné dávkování. Příliš nízká dávka přípravku Amoxiclav může vést k tomu, že bakterie budou vůči němu imunní a budou schopny vyvinout rezistenci a příliš vysoké riziko s sebou nese riziko nežádoucích účinků.

U infekcí s nízkou intenzitou je obvykle předepsána jedna tableta Amoksiklava 250 + 125 mg třikrát denně nebo jiná 500 + 125 tablet dvakrát denně. U závažných onemocnění mohou být předepsány 3 tablety přípravku Amoksiklava 500 + 125 mg denně nebo 2 tablety po 875 + 125 mg denně.

Dávky dětí předepsané na základě jejich hmotnosti. Je třeba mít na paměti, že u dětí je vhodnější použít suspenzi než tablety. U infekcí, které se vyskytují v mírných a středně závažných formách, se doporučuje použít dávku 20 mg / kg tělesné hmotnosti, u těžkých infekcí by měla být zdvojnásobena. Balení Amoksiklava je vybaveno speciální instrukcí, která umožňuje vypočítat dávku pro děti v různých případech.

Existují dvě možnosti dávkování prášku pro přípravu suspenze. V jednom případě 5 ml prášku obsahuje dávku amoxicilinu 125 mg a 31,5 kyseliny klavulanové a v druhém případě 5 ml obsahuje 250 mg první látky a 62,5 - druhou.

Maximální denní dávka kyseliny klavulanové a amoxicilinu doporučená pro děti a dospělé: t

 • Dospělí, amoxicilin - 6 g
 • Dospělí, kyselina klavulanová - 0, 6 g
 • Děti, Amoxicilin - 45 mg / kg tělesné hmotnosti
 • Děti, kyselina klavulanová - 10 mg / kg tělesné hmotnosti

Při nedostatku funkce ledvin je třeba dávku upravit. Při snížené clearance kreatininu (10-30 ml / min) je maximální dávka Amoxiclavu jedna tableta 500 + 125 mg dvakrát denně po 12 hodinách, s clearance nižší než 10 ml - tato tableta může být užívána maximálně jednou za 24 hodin.

Lék by měl být užíván v přesně stanovených intervalech. Pokud tedy máte předepsáno užívat tři tablety denně, měli by být užíváni přesně po 8 hodinách, například v 8, 16 a 24 hodinách. Pokud je lék předepisován dvakrát denně, pak se tablety užívají po 12 hodinách. Tato metoda vám umožní ušetřit v krvi konstantní koncentrace léku, což má za následek účinnost Amoksiklava bude maximální.

Absorpce účinných látek do krve probíhá bez ohledu na jídlo, takže Amoxiclav může být užíván před jídlem, po jídle a během jídla, z tohoto důvodu se jeho účinnost nesníží. Nicméně lékaři stále doporučují užívat pilulky na začátku jídla. To sníží pravděpodobnost nepříjemných vedlejších účinků spojených s gastrointestinálním traktem.

Děti starší 12 let s tělesnou hmotností vyšší než 40 kg užívají suspenzi nebo tablety pro dospělé. U pacientů s dysfunkcí ledvin spojených se snížením clearance kreatininu je nutná úprava dávky.

Délka léčby je 5-14 dnů. Překročení této doby vyžaduje zvláštní pokyny ošetřujícího lékaře. V případě selhání léčby léčivem je nutné jeho náhradu odstranit. Pokud byl jmenován Amoxiclav a zlepšení bylo provedeno před dokončením kurzu, mělo by být ještě dokončeno, aby se zabránilo recidivám.

Při použití přípravku Amoxiclav Quiktab musí být tableta před použitím rozpuštěna ve vodě nebo absorbována v ústech.

Analogy léčiva

Kompletní strukturní analogy Amoksiklava zahrnují léčiva obsahující amoxicilin a kyselinu klavulanovou, například Augmentin, Flemoklav Solyutab. Přípravky obsahující samotný amoxicilin nebudou adekvátní náhradou, protože seznam mikroorganismů citlivých na čistý amoxicilin je mnohem menší než u Amoxiclavu. Totéž lze říci o jiných přípravcích penicilinové skupiny - rozsah jejich použití se nemusí shodovat s rozsahem použití přípravku Amoxiclav.

Interakce s jinými látkami a léky

Účinnost přípravku Amoxiclav se obvykle zvyšuje při užívání jiných baktericidních antibiotik. Makrolidy, tetracykliny, sulfonamidy a další bakteriostatická antibiotika však snižují účinnost léčiva. Proto je nutné zabránit současnému podávání léčiva a bakteriostatických činidel. Je třeba také připomenout, že současný příjem Amoxiclavu s hormonální antikoncepcí oslabuje jeho účinek.

Současný příjem alkoholu a přípravku Amoksiklava je zakázán, protože to může mít negativní vliv na játra a snížení účinku léčiva.

Současné podávání přípravku Amoxiclav a methotrexátu je rovněž zakázáno, protože přípravek Amoxiclav zvyšuje toxicitu těchto látek. Nelze předepsat lék současně s disulfiramem, protože to zvyšuje pravděpodobnost alergických reakcí. Při současném užívání s alopurinolem zvyšuje riziko exantému.

Při užívání suspenze nebo tablet v kombinaci s perorálními antikoagulancii je třeba postupovat opatrně, protože léčivo může prodloužit protrombinový čas.

Amoxiclav a dysbakterióza

Amoxiclav je kombinovaná léčba. Skládá se ze semisyntetického antibiotika skupiny penicilinu a kyseliny klavulonové, která zajišťuje jeho stabilitu proti enzymům vylučovaným určitými typy bakterií. Obecně, amoxiclav je dobře snášen tělem, ale má určité vedlejší účinky na různé orgány a systémy těla a má řadu kontraindikací. Při přijímání by proto měla tato okolnost zohlednit.

Amoxiclav a jeho vlastnosti

Nevýhody léku Amoxiclav

Amoxiclav, stejně jako všechna antibiotika, má nejvýraznější negativní vliv na trávicí trakt, protože zabraňuje reprodukci přirozené mikroflóry, která žije ve střevech.

V důsledku toho dochází k narušení trávení, dysbakterióze a ukončení tvorby vitamínů skupiny B a K. To je dáno tím, že přirozená mikroflóra se aktivně podílí na správném trávení potravy a syntéze vitamínů. Protože toto, trávení jídla začne nastat ne přes fermentaci, ale přes hnilobou, který vede k uvolnění velkého množství toxinů a plynů, které způsobují střevní otoky.

Tento stav se nazývá dysbakterióza. Vyznačuje se snížením chuti k jídlu, nestabilitou stolice, nevolností, pocitem plnosti a bolestí v břiše. V některých případech dochází ke střídání průjmu se zácpou. A protože všechny zažívací ústrojí jsou navzájem spojeny, žlučník, dvanáctník, žaludek a slinivka břišní nevyhnutelně trpí dlouhým průběhem dysbakteriózy.

Hepatotoxické vlastnosti

Kromě toho, amoxiclav má některé hepatotoxické vlastnosti, to znamená, že otráví jaterní buňky. Ve srovnání s dysbakteriózou je však tento účinek téměř nepostřehnutelný a může vést pouze k dočasným poruchám jater, které jsou zaznamenány během laboratorních měření. Žloutenka se jeví jako velmi vzácná.

Nefrotoxicita

Má amoxiclav a nefrotoxické vlastnosti, to znamená, že má toxický účinek na ledviny. Tento účinek je také stěží patrný, ale měl by být vzat v úvahu v případech, kdy amoxiclav užívají pacienti s poruchou funkce ledvin. V důsledku působení amoxiclavu se může objevit zánět v kostře pojivové tkáně ledvin, která je plná tvorby kamenů v močovém traktu.

Pokud jde o účinky amoxiclav na centrální nervový systém, pod jeho vlivem závratě, může dojít k bolesti hlavy, a velmi vzácně - křeče.

Vedlejší účinek

Vedlejší účinek amoxiclavu se může projevit změnou procesu tvorby krve, který se projevuje potlačením syntézy leukocytů. To vede k oslabení imunitního systému, člověk neustále trpí akutními respiračními virovými onemocněními, snižuje srážení krve. Kromě toho mohou erytrocyty pod vlivem amoxiclavu k sobě přilnout, i když se to často nevyskytuje u těžké hemolytické anémie. Alergické reakce mohou být dalšími vedlejšími účinky, ale vyskytují se vzácně.

Kontraindikace

Kontraindikace užívání amoxiclavu jsou spojeny s jeho vedlejšími účinky. Použití amoxiclavu je přísně zakázáno v případech, kdy dříve vedlo k abnormální funkci jater. Pacientům s jakýmkoliv onemocněním jater, doprovázeným porušením jeho funkce, je Amoxiclav předepisován s velkou opatrností. Kromě toho, amoxiclav velmi pečlivě používá při onemocněních tlustého střeva - v důsledku dysbiózy, vyvinutý v důsledku použití amoxiclav, mohou být tyto nemoci zhoršena. Také velmi pečlivě amoxiclav se užívá v případě selhání ledvin a onemocnění krve.

Amoxiclav, s tím, co vzít z dysbakteriózy?

Je třeba mít na paměti, že použití jakýchkoliv antibiotik, včetně amoxiclavu, má škodlivý účinek na zažívací trakt, zabíjí celou střevní mikroflóru. K prevenci takových účinků by měly být použity probiotika - léky, které zachovávají střevní mikroflóru v normálním stavu. Jedná se o kapsle, které obsahují spory prospěšných mikroorganismů, které zajišťují normální průběh trávicích procesů. I když pokyny pro amoxiclav nenaznačují povinné užívání probiotik s ním, lékaři je obvykle doporučují pacientům.

Pokud Váš lékař takové doporučení nedal, musíte se o tom poradit s lékárníkem v lékárně nebo se pokusit najít potřebné informace sami. Když jsou probiotika používána správně, jsou zcela neškodná, takže si můžete vyhledat informace o nich a vybrat si nejvhodnější sami.

Kromě užívání probiotik, aby se zabránilo škodlivému účinku amoxiclav na prospěšné bakterie přítomné v těle, by měly být konzumovány výrobky z kyselého mléka. Navíc musí být užívány odděleně od amoxiclavu i probiotik. Doporučuje se používat mléčné výrobky v intervalech mezi použitím amoxiclavu.