Příčiny sputa s krví při kašli

Hemoptýza (hemoptýza) - vykašlávání průhledného tajemství s pruhem krve z průdušek, krku nebo průdušnice. Sputum s krví se nejčastěji vyskytuje, když jsou postiženy broncho-plicní, trávicí a kardiovaskulární systémy. Pokud jsou krvavé nečistoty pozorovány v hlenu neustále, musíte vyhledat pomoc na klinice.

Obsah článku

Vzácné vykašlávání sputa s krvavými nečistotami indikuje prasknutí malých kapilár v sliznicích dýchacích orgánů. Taková hemoptýza nepředstavuje ohrožení života pacienta. Pravidelné kašlání hlenu s červenými žilkami, doprovázené bolestí na hrudi, slabostí, horečkou a dalšími patologickými příznaky vyžaduje okamžitou hospitalizaci pacienta. Hemoptýza může znamenat rozvoj plicního krvácení, tuberkulózy, pneumonie atd.

Patogeneze

Proč tajemství, které je vykašlávání při kašli, obsahuje krevní sraženiny? Hemoptýza je nebezpečný stav, který indikuje přítomnost krvácení v ORL orgánech. Patologické změny v tkáních dýchacích cest jsou nejčastěji způsobeny zánětem řasnatého epitelu a lymfoidních tkání. Příčinou hemoptisy může být zvýšená antikoagulace (snížení srážlivosti krve), ke které dochází při léčbě pacientů s antikoagulancii.

Viskózní tajemství s krvavými žilkami může vykašlat:

 1. plicní infarkt;
 2. mitrální stenóza;
 3. rozsáhlé poranění horních cest dýchacích;
 4. srdeční selhání;
 5. endobronchiální vaskulární poškození;
 6. zánět sliznice horních cest dýchacích;
 7. poškození tkání gastrointestinálního traktu;
 8. pronikání červených krvinek do alveol.

Zdroj ztráty krve je dán objemem a barvou vykašlaného sputa s krví:

 • Alai - poškození sliznic dýchacích cest;
 • tmavě červená - zánět tkání gastrointestinálního traktu;
 • krev z nosu - septický zánět vedlejších nosních dutin.

Je to důležité! Pozdní eliminace hemoptýzy způsobené vnitřním krvácením může být fatální.

Pokud se během vykašlávání nacházejí v hlenu krvavé nečistoty, doporučuje se vyšetřit odborníkem. V asi 30% případů hemoptýza indikuje vývoj závažných onemocnění, jako je hemoragická diatéza, onemocnění mitrální chlopně, plicní skleróza atd.

Častá patologie plic

Ve většině případů, krev ve sputu, když kašel nastane v důsledku septického nebo aseptického zánětu dýchacího systému. Tvorba lézí v epitelu sliznice vede k destrukci tkání a tím i cév. Infekční procesy v ORL orgánech stimulují aktivitu pohárkovitých buněk, které začínají produkovat velké množství hlenu. Jako výsledek, když kašel v sputum krvavé sraženiny jsou nalezené.

Bolest krve je typickým příznakem, který indikuje vývoj následujících plicních onemocnění:

Sputum ve vykašlávání: důvody, co to mohlo být?

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků, které indikují onemocnění lidských dýchacích orgánů. Takový kašel nastává, když jsou sliznice dýchacího ústrojí podrážděné a v důsledku toho jsou krevní cévy poškozeny, což vede ke vzniku krve ve sputu.

Jedná se o velmi nebezpečné podráždění, protože jeho přítomnost indikuje možné vnitřní krvácení v důsledku prasknutí malé cévy v plicích. Krev v sputu může být známkou vzniku infekčních onemocnění v plicní oblasti, jako je tuberkulóza, nádor různých velikostí nebo pneumonie.

Příčiny sputa s krví

Odborníci identifikují následující hlavní důvody:

 • Bronchitida. Doprovázený přetrvávajícím kašlem s hojným sputem. Hlen má malé načervenalé skvrny krve smíšené s hnisavými sekrecemi. Pacient zaznamenal častou dušnost, horečku a pocit slabosti v těle.
 • Pneumonie. Hlen se změní na rezavou barvu s malými skvrnami načervenalé krve. Pacient má stejné příznaky jako bronchitida.
 • Tuberkulóza. Sputum má velké množství hnisavých formací s kapkami krve, které mohou být vylučovány bez kašle. Pacient má trvalý a dlouhodobý vzestup teploty na 38 5 (někdy i více), což je výrazná ztráta chuti k jídlu, v důsledku čehož ztrácí svou váhu. To vše je doprovázeno neustálou únavou, nadměrným pocením během spánku a dlouhým suchým kašlem po několik týdnů.
 • Porušil práci srdce. Vyznačuje se stagnací krve, prodlouženou dušností po fyzické aktivitě a kašlem se znatelnými stopami krve.
 • Nádory indikující rakovinu. Pacient trpí přetrvávajícím a těžkým kašlem se sputem a žilkami krve. Prudký úbytek hmotnosti začíná, pocity bolesti a udušení se objevují na hrudi a pocení se zvyšuje.
 • Staphylococcus a pseudomonas. Ovlivňuje lidské plíce a způsobuje akutní pneumonii. Hlen dostává oranžový odstín s kapkami krve, velmi vysokou teplotou (až 41 0 С), celkovou intoxikací těla a častým dýcháním.
 • Infekční onemocnění plic (amebiasis a paragonimiasis). Paraziti postupně ničí plicní tkáň, což vede ke vzniku kašle ve sputu. Kromě toho existují bronchospasmy, suchý a těžký kašel, častá dušnost a kožní onemocnění.
 • Následkem zranění (těžké zranění nebo zranění, stejně jako vystavení chemikáliím). Krev má tu barvu červené nečistoty ve sputu. Když se komplikace vyskytnou v důsledku poranění, jsou doprovázeny krátkým dechem, nízkým krevním tlakem a častou bolestí v místě poranění. Extrémně nebezpečný stav, který bez chirurgického zákroku může skončit slzami.

Klasifikace hemoptýzy

V závislosti na objemu a konzistenci sputa se rozlišují tyto typy hemoptýzy:

 1. Hemoptysis pravého charakteru. Množství sputa s krví obvykle nepřesahuje 50-60 ml denně. Hlen je hlenovitý a viskózní, s dobře označenými žilkami krve a slabě oranžovými skvrnami, vylučovanými průduškami.
 2. Plicní hemoptýza je malá. Celkové množství sputa s krví denně nepřesahuje 90-100 ml. Podle své konzistence je tekutější a čistší, bez sputa a někdy je pěnivý.
 3. Průměrná plicní hemoptýza. V doprovodu bohaté ztráty krve přes 450 ml za jeden den. Krev může lehce zpěnit a je často čistá a bez nečistot.
 4. Plicní hemoptýzy jsou velké. Nebezpečný stav pro pacienta, protože objem vykašlené krve může překročit 520 ml. Představuje vážné ohrožení života.

Patologické stavy, ve kterých je krev ve slinách

Všechny následující podmínky jsou pro zdraví velmi nebezpečné a jejich neošetřené je nebezpečné:

 • Zánětlivé reakce v plicích. Patří mezi ně akutní bronchitida, různá hnisavá onemocnění plicní tkáně, tuberkulóza a chronický zánět plic a průdušek.
 • Patologické neoplasmy. Mezi nimi je nejčastější adenokarcinom a rakovina plic.
 • Jiné nemoci. Solná nerovnováha v těle (cystická fibróza), poruchy krevního oběhu, krevní sraženiny v plicích, poškození a poranění plic, vrozené vady ve vývoji žil nebo tepen a diatéza.

Sputum pro tuberkulózu

V aktivní formě tuberkulózy je jedním z hlavních příznaků kašel smíšený s krví. Toto onemocnění je obtížné léčit.

Příčinou vývoje jsou patogenní mikrobakterie, které jsou vysoce odolné vůči účinkům vnějšího prostředí a různých antibakteriálních léčiv.

Období tuberkulózy je charakterizováno hojným sputem s výraznými žilkami krve. Hlen může být hnisavý nebo normální a vrchol jeho výboje padá ráno. Hemoptýza, jako nezávislý symptom, se vyskytuje v pozdějších stadiích vývoje, je důležité si pamatovat, protože může být snadno zaměňována s anémií.

Škůdce červů

Důvodem pro rozvoj takové nemoci je velký počet hlístů. Mohou volně žít v téměř všech lidských orgánech, včetně plic. Když je helmintická invaze sputum vylučována jasně viditelnými krevními skvrnami.

Hemoptýza může také nastat u parazitárních nemocí takový jak: t

Infekce je způsobena špatně umytým jídlem, znečištěnou vodou nebo kontaktem s pokožkou. Kašel s napadením červem je často suchý a je doprovázen malým množstvím výtoku z plic.

Pneumonie

V lékařské terminologii, to je voláno pneumonia. Hlavními původci škodlivých procesů jsou stafylokoky a pseudomonády. Je to velmi nebezpečná choroba, stejně jako u komplikací může být smrtelná.

Hemoptýza je nejvhodnější pro zánět zápalu krčku. Vykazuje se suchým kašlem, akutní bolestí na hrudi a horečkou (až 40 0 ​​С). V procesu vývoje nemoci se sputum se žilami krve začíná vykašlávat.

Je velmi důležité věnovat pozornost povaze sputa, protože může určit správnou diagnózu a stadium progrese.

Sputum u rakoviny

Hemoptýza může být příznakem nejnebezpečnější plicní nemoci, totiž rakoviny.

Existují následující důvody pro rozvoj tohoto onemocnění:

 • špatné návyky;
 • genetická predispozice;
 • patologie plic nebo průdušek;
 • narušení endokrinního systému;
 • špatná environmentální situace;
 • s nebezpečnými a toxickými chemikáliemi.

Progresi rakoviny můžete rozpoznat následujícími příznaky:

 • těžký a přetrvávající kašel;
 • drastické hubnutí;
 • nadměrné pocení;
 • slabost a chronická únava;
 • obtížné dýchání.

Při kašli se sputum smíchá s krví. Krev, který se srážel, bude vykašlávat v malých sraženinách, zatímco čerstvá krev bude nasycená červeně.

Současně může vykašlávat hlen spolu se sputem.

Pacient trpí těžkým a bolestivým kašlem, doprovázeným krátkým dechem. S postupujícím onemocněním se klinické symptomy rychle zintenzivňují. S progresí periferního karcinomu plic se však příznaky nemusí objevit.

Diagnostická opatření

Léčbu zahájí kompetentní lékař pouze v případech, kdy jsou určitě zjištěny příčiny vzniku krve.

Pacientovi je podán takový diagnostický komplex:

 • úplná kontrola a sběr všech nezbytných údajů;
 • testy krve a moči;
 • vyšetření hrdla;
 • MRI;
 • provést EKG;
 • naslouchání plicům;
 • změřte teplotu a tlak.

V závislosti na klinických příznacích se k diagnóze mohou připojit i odborníci s užšími profily.

Kdy potřebujete okamžité vyšetření odborníkem?

Když si pacient všimne následujících příznaků, znamená to, že se jedná o závažnou nemoc, která bez řádné léčby může vést k nebezpečným komplikacím:

 • Vykašlávání krve kašlem.
 • Slabost a letargie, špatná chuť k jídlu, úbytek hmotnosti.
 • Obtížná krátkost dechu, která se jeví bez fyzické aktivity.
 • Těžká bolest na hrudi.

Na pozadí těchto nebezpečných onemocnění se v některých případech může objevit plicní krvácení. V tomto případě by měl pacient sedět a okamžitě zavolat sanitku. Vše, co nemůže vykašlávat, zpoždění samo o sobě.

Léčba

Léčba je předepsána v závislosti na diagnóze, protože hemoptýza je pouze symptomem. Při akutní bronchitidě potřebuje pacient odpočinek, velké množství pití, použití mukolytik a vykašlávacích léků (Lasolvan, Ambrobene, infuze Althea).

Pokud je příčinou onemocnění nádor, pak je operace prováděna v rané fázi. Chemoterapie se provádí pouze v případech, kdy operace není možná.

Přítomnost krve během vykašlávání je nebezpečným signálem, po kterém musíte okamžitě konzultovat s lékařem. To pomůže zachovat nejen zdraví, ale v některých případech i život.

Existují však určitá pravidla, která pomohou zabránit vzniku krve ve sputu:

 • Zdravý a aktivní životní styl;
 • Správná strava obohacená vitamíny;
 • Vzdání se špatných návyků;
 • Rychlá a účinná léčba nachlazení.

Taková jednoduchá pravidla pomohou co nejdéle zachovat zdraví člověka jako celku a předejdou mnoha nebezpečným onemocněním.

Hlen s krví - co to mohlo být?

Sputum s krví, s kašlem nebo bez něj, se může objevit po poranění modřin, s některými vrozenými chorobami. Často však hemoptýza signalizuje přítomnost nebezpečných patologických procesů v dýchacích orgánech, srdci, cévách.

Sputum s krví může indikovat přítomnost závažných patologií.

Příčiny sputa s krví

Krev v sputu se může objevit v důsledku genetických abnormalit, příznakem onemocnění dýchacího ústrojí, srdce a cév, někdy jsou příčiny bezpečné. Hemoptýza (hemoptisis) se vyvíjí na pozadí zánětlivého procesu, plísňové infekce nebo infekce parazity.

Krevní kašel - bezpečné příčiny

Krvavé pruhy v hlenu nejsou vždy známkou závažných patologických procesů. Někdy jsou nepříjemné symptomy krátkodobé, samy zmizí během 1 až 3 dnů, vyskytují se bez vzestupu teploty, celkový zdravotní stav osoby se nezhorší, sputum má hnědý nádech s pruhy červeno-červené krve.

Proč je krev z krku:

 • prasknutí malých kapilár v průduškách s kašlem;
 • těžké fyzické úsilí;
 • dlouhá recepce antikoagulancií.
Nadměrná hemoptýza je pro člověka nejnebezpečnější - denní objem krevních sraženin přesahuje 500 ml.

Po silném kašli se může objevit sputum.

Respirační onemocnění

Hemoptýza se často objevuje u chřipky, akutních respiračních virových infekcí, patologických stavů dýchacích cest. V hlenu jsou červené pruhy, někdy dochází k plicnímu krvácení.

Mucus s krevními sraženinami - co to může být:

 1. S bronchitidou, bronchiektázií v procesu kašle, hnis se uvolňuje s krví, s onemocněním krátkosti dechu se objeví, pracovní kapacita klesá, teplota stoupá.
 2. Při pneumonii - s vykašlávání se objeví hlen rezavý odstín s šarlatovými sraženinami. Onemocnění je doprovázeno vysokou horečkou, příznaky těžké intoxikace, krátkým dechem se projevuje i při mírné fyzické námaze.
 3. Absces plic - nadměrné pocení, prodloužená horečka, bolest při dýchání, ztráta chuti k jídlu. Purulentní výtok s krvavými skvrnami má páchnoucí zápach.
 4. U tuberkulózy jsou hlavními symptomy vzestup teploty na subfebrilní hodnoty, prudký pokles hmotnosti, nedostatek chuti k jídlu, hnisavé a krvavé sraženiny jsou pozorovány ve sputu.
 5. Adenom v průduškách - při kašli z úst se uvolňuje krvavé sputum, dýchání se stává podobné škytavce, člověk se stává slabší a tenčí.
 6. U rakoviny plic se přítomnost metastáz objevuje ve sputu s proudy krve, kašel se prodlužuje, doprovázený udušením. Osoba začne rychle zhubnout, v noci se intenzivně potí.
 7. Při tracheitidě, angíny, zánětu hrtanu je bolest a bolest v krku, hlas se stává chraptivým, suchým kašlem se skvrnitým růžovým výbojem.
 8. Pneumothorax je nebezpečná komplikace plicního poškození, doprovázená krátkým dechem, poklesem arteriálních indexů, pacient se stává neklidným, stěžuje si na bolest na hrudi a nedostatek vzduchu. Bez včasné profesionální péče může tento stav vést k smrti.

Hemoptýza může být důkazem tuberkulózy

S anginou pectoris, která je způsobena streptokoky, se při kašli objeví krev, když se mandle odstraní z hnisu nesprávným mechanickým čištěním, což vede k poranění tkáně. Pokud je stafylokokem původce onemocnění, pak se na pozadí silné reakce imunitního systému vyskytuje vazodilatace v oblasti zánětu, ale na povrchu sliznice se tvoří hmota erytrocytů, která zanechává hlen.

Hemoptýza - příznak plísňové infekce v plicích, se objevuje, když hlísty a prvoky vstupují do plicních tkání.

Nejčastější příčinou krve při kašlání u dítěte je polykání cizích předmětů. Musíte okamžitě zavolat sanitku - situace je život ohrožující.

Příčiny kašle, první pomoc a nezbytná vyšetření

Krev acupalinu má často extrapulmonální příčiny, takže takzvaná pravá hemoptýza představuje více než 25% všech klinických případů, zatímco krvácení z nosohltanu a dalších anatomických struktur je 75%.

Hemoptýza je nebezpečný a hrozný příznak, zpravidla označující poruchu respiračních nebo jiných systémů.

Pokud si myslíte, že údaje lékařské statistiky, tam je specifikovaná podmínka v jeho skutečné podobě není tak často. Není však možné „pozorováním“ identifikovat zdroj problému. Je nutná důkladná diagnóza.

Klasifikace příčin hemoptýzy

Stav, jako je hemoptýza (sputum s krví při kašli, nebo hlen nebo slinné sekrece krví) může být klasifikován na čtyřech základnách.

Hlavním základem pro typizaci je charakter primárního odtoku biologické tekutiny. Toto kritérium je tedy rozlišeno:

Pravá hemoptýza

Vyznačuje se separací hematologické tekutiny z plic, průdušek, průdušnice a dalších struktur dýchacího ústrojí.

Podle lékařských výpočtů a praxe je tato podmínka považována za nejnebezpečnější, protože je schopna způsobit smrt i sama o sobě, nemluvě o tom, že jde o přímou indikaci závažných onemocnění.

Falešná hemoptýza

Pokud je v prvním případě krev ve sputu, pak v této situaci je třeba hovořit o jejím propuštění při kašlání z dásní, žaludku, nosohltanu (hematologická tekutina teče dolů po hřbetě hrdla a je evakuována z těla).

V praxi je možné rozlišovat mezi těmito dvěma státy pouze a pouze prostřednictvím objektivního výzkumu.

Dalším důvodem je stupeň krvácení. V takové situaci můžeme říci:

 • O hemoptýze. V tomto případě není během dne uvolňováno více než 50 mililitrů kapaliny.
 • O generalizovaném krvácení. Nejméně 60 a ne více než 80 mililitrů hematologické tekutiny se vylučuje.
 • O bohaté formě. Zpravidla se vyskytuje v posledních fázích onkologického procesu v plicích a pokročilé formě tuberkulózy. Zvyšuje smrt pacienta v důsledku masivní ztráty krve.

Konečně můžete hovořit o míře krvácení, založené na množství výpotku hematologické tekutiny. Určit:

 • Menší krvácení Ne více než 100 mililitrů denně.
 • Střední intenzita. Při přidělování od 100 do 250 ml krve.
 • Intenzivní krvácení. To je nejnebezpečnější stav, kdy se uvolní více než 250 ml denně nebo jednou.

Tyto klasifikace mají velký význam pro diagnostiku a jmenování adekvátní léčby.

Nemoci charakteristické pro nebezpečný příznak

Existuje více než tucet patologií, které jsou doprovázeny krví ve sputu během vykašlávání. Mezi nimi zdůrazňujeme běžné a pak vzácné. O jakých onemocněních mluvíme?

 • Traumatické poranění dýchacího ústrojí (plic, průdušek, průdušnice).

Ve struktuře tohoto důvodu nejčastější chemické poškození a zničení malých kapilár s intenzivním kašlem. Ve druhém případě nehrozí žádné nebezpečí pro život a zdraví, kapilární krvácení se zastaví.

Můžeme také hovořit o ranách výstřelu, nože a šrapnelu při zlomeninách žeber. V takových situacích se pneumotorax stává častou komplikací: pronikání atmosférického vzduchu do struktur hrudníku.

Tento stav je charakterizován intenzivní bolestí v místě poranění, problémy s dýcháním (pacient může vdechnout, ale není schopen vydechovat), pokles krevního tlaku a přítomnost krve ve výtoku při kašli.

Běžná infekční choroba vyvolaná proniknutím mikrobakterií tuberkulózy do dýchacích cest (tzv. Kochovy tyčinky). Patologie je charakterizována intenzivním „ucpáním“ kašle, který se ve dne zvyšuje a v noci oslabuje.

V prvním měsíci nástupu onemocnění je kašel suchý, neproduktivní. Tělesná teplota stoupá na úroveň 37,5-38 stupňů Celsia. Během celého průběhu onemocnění jsou zachovány febrilní a subfebrilní hodnoty teploměru.

Poté, co se kašel začne uvolňovat krev a ve struktuře sputa není pouze hematologická tekutina, ale také hnis žlutého nebo nazelenalého odstínu.

Pacienti si všimnou celkové slabosti, neustálé touhy po spánku, sníženého výkonu, ztráty vlasů. V posledních fázích, kdy kašel, je krev intenzivně vykašlávána (sraženiny), což vede ke smrti pacienta.

Některé druhy červů se usadí v plicích. Zničí plicní tkáň a způsobují vznik život ohrožujících a zdravých symptomů. Pacienti se obávají: kašel, horečka, kašel s krví, slabost, intenzivní alergické reakce i na látky, u nichž nedošlo k imunitní odpovědi, bronchospasmy.

Po tuberkulóze se tato příčina pravé hemoptýzy vyskytuje nejčastěji.

Typické symptomy zahrnují hemoptýzu (v prvním stadiu), slabost, bolest při dýchání, bronchospasmus, horečku s nízkým stupněm (až 38 stupňů), nadměrné pocení, prudkou změnu tělesné hmotnosti ve směru poklesu a další.

Uznávejte neoplastický proces co nejdříve, abyste předepsali správnou léčbu a zabránili metastázám hlavního nádoru. Nejintenzivnější ztráta krve je pozorována, když se maligní nádor nachází v centrální části plic.

 • Krev ve sputu během vykašlávání může být způsobena plísňovými chorobami plicních struktur.

V této situaci je v počátečních stadiích intenzita krvácení minimální, pozdější ruptury velkých cév a vývoj šoku, jakož i bronchiální obstrukce jsou možné.

 • Adenomatóza průdušek a plic.

Adenom je považován za benigní nádor. Taková jeho „dobrota“ je však pouze v nepřítomnosti metastáz. Jinak je charakteristický kompresní účinek s vývojem všech stejných projevů jako u nádorových orgánů orgánů dýchacího ústrojí. Je nutná naléhavá léčba.

Bronchiektázie je charakterizována výskytem v dutině průdušek alveolárních expanzí druhů bublin. Tyto bubliny jsou naplněny serózní tekutinou, krví a hnisem. S intenzivním kašlem se rozpadne ektáza a její obsah se vylévá z těla. Proto přítomnost krve ve sputu bez teploty. Hypertermie je pozorována ve velmi vzácných případech.

Je to pneumonie. V doprovodu zvýšení tělesné teploty na febrilní známky (38,1-39 ° C), bolest za hrudní kostí, dušnost a udušení.

Vředy zažívacího traktu jsou provázeny vnitřním krvácením. Kašel je vždy suchý, výsledná krev je tmavě zbarvená a vykašlává se ve sraženinách, bez sputa.

Seznam důvodů je skvělý, ale není vyčerpávající.

Vzácná onemocnění

Podle evropských statistik není častěji než v 0,5-1% případů. Proto se rozlišují následující charakteristické stavy:

Sputum s krví: příčiny hemoptýzy

Často se vyskytují situace, kdy při kašli, při vykašlávání sputa, je krev přítomna ve formě sraženin nebo pruhů. Takové sputum indikuje vážné onemocnění spojené s dýchacími orgány. V těchto případech byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a být vyšetřeni, abyste co nejdříve zjistili příčiny tohoto symptomu a předepsali nezbytnou léčbu.

Diagnostická opatření se provádějí rentgenem hrudníku a bronchoskopií. Krev a sputum jsou posílány k vyšetření.

Vykašlávání krve

Přítomnost krve v exspiračním sputu indikuje patologii v těle. Světle zbarvená krev se může objevit v malých množstvích, když jsou poškozeny malé cévy. Taková zranění jsou způsobena zvýšeným tlakem při kašlání. Tmavě červená barva, která se shromažďuje ve formě pruhů nebo sraženin, může být příznakem tuberkulózy nebo dokonce rakoviny plic.

Studie ukázaly, že sputum s krví během kašle se může objevit při všech onemocněních orgánů dýchacího ústrojí. Vyšetření má proto zásadní význam pro identifikaci příčin této patologie.

Před zahájením průzkumu je prokázáno, že průtok krve pochází z dýchacích orgánů. Neexistují žádné nečistoty a nepříjemný zápach, barva, hlavně světle růžová. Když nastane krvácení do žaludku, barva je tmavší a při kašli je pozorováno nutkání zvracet. Spolu se sputem se mohou vyloučit zbytky jídla a další obsah žaludku.

Příčiny krve ve sputu

Pokud máte hemoptýzu, lékař určí příčinu tohoto jevu. Možné příčiny:

 • S bronchiálním zánětem se hemoptýza vyskytuje v 65% případů. Akutní nebo chronická bronchitida je charakterizována častými a těžkými kašelnými útoky. Tehdy se objevily krvavé pruhy, hlavně ráno.
 • Vzhled ve sputu krve jasně šarlatové barvy je charakteristický pro pneumonii nebo plicní absces. Současně stoupá teplota, dochází k oslabení, imunita klesá.
 • Malé množství krve ve sputu je pozorováno u laryngitidy, tracheitidy a angíny.
 • Tuberkulóza se vyznačuje prodlouženým kašlem, během kterého se sputum odděluje v malých množstvích. Má růžové nebo červené pruhy.
 • U rakoviny plic nejsou klinické projevy pozorovány po dlouhou dobu. Po určité době má však pacient kašel, opakované útoky. Současně se ve sputu objeví pruhy nebo krevní sraženiny. Stav pacienta se zhoršuje.
 • Dekompenzace v kardiovaskulárních onemocněních často vede k rozvoji plicní hypertenze. Kvůli tomu krev v plicích stagnuje, po čemž se objevuje ve sputu při kašli.
 • Vážným ohrožením života pacienta je plicní krvácení. V důsledku toho dochází při kašli k silnému krvácení, doprovázenému krátkým dechem a bolestí na hrudi. V takových případech je nutná naléhavá hospitalizace.

Krev v sputu ráno

Pokud se v dopoledních hodinách přítomnost krve ve vykašlávání stala systematickou, znamená to, že pravděpodobnost vážného porušení v práci vnitřních orgánů. Takové krvácení je spojeno s horním dýchacím traktem. Často jsou diagnostikovány jako plicní nebo tuberkulózní, i když důvody mohou být odlišné.

Obvykle ráno, krev jde v množství jednoho nebo dvou plivat. Současně není nutná přítomnost kašle. Barva krve, obvykle tmavá a tlustá. Na výstupu se tvoří hustá hrudka s obsahem hnisu nebo hlenu. Tento typ hemoptýzy nemá plicní původ. Příčiny leží v mandlích nebo nosohltanu. Z dásní může být kapilární krvácení. V důsledku toho se krev hromadí v horních dýchacích cestách v noci, což je důvod, proč se objevuje ráno.

Při vizuální kontrole krevního výboje můžete učinit předběžný závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti tuberkulózy.

Krev v sputu

Hlen s krví se vykašlává v případech, kdy jsou poškozeny cévy. Krev tedy vstupuje do průsvitu průdušek a nakonec kašle. Pokud je takový projev extrémně vzácný, nepředstavuje zdravotní riziko. S největší pravděpodobností je to způsobeno poškozením plavidla během ostrého, intenzivního kašle a může znamenat nedostatek vitamínů v těle.

Pokud se pravidelně objevují pruhy krve, znamená to, že je nutné provést komplexní vyšetření, prováděné ve stacionárních podmínkách. Důvodem tohoto vyšetření jsou následující příznaky, které se objevují s proudy krve:

 • Slabá chuť k jídlu, vedoucí k hubnutí.
 • Člověk se cítí slabý a unavený.
 • Dokonce i v klidném stavu je přítomna dušnost a kašel se prodlužuje.
 • Prodloužený kašel je doprovázen intenzivní bolestí na hrudi.

Hlen s bronchitidou

Přítomnost krve ve sputu během kašle často indikuje přítomnost závažných onemocnění spojených s dýchacím systémem. Takové onemocnění je chronická bronchitida, vyskytující se v akutní formě. Pro stanovení přesné příčiny je nutné znát příznaky charakteristické pro toto onemocnění. Proto, s výskytem krve ve sputu, je nutné naléhavě konzultovat lékaře s cílem zjistit příčiny tohoto příznaku a podstoupit důkladné vyšetření.

Při akutní bronchitidě dochází k mokrému kašli. Někdy ve sputu můžete vidět stopy krve a teplota pacienta stoupá. Chronická bronchitida je charakterizována dlouhodobým kašlem, který trvá déle než tři měsíce. Při fyzické námaze dochází k dušnosti.

V době, kdy se chronická bronchitida zhoršuje, ve sputu, kromě silného hnisavého výtoku, se vyskytují šarlatové pruhy krve. Proto, až po komplexním vyšetření, je určen léčebný cyklus, který odstraní příčinu onemocnění.

Hlen s chladem

Příčinou vzniku krve mohou být poranění malých krevních cév, které snadno prasknou při studeném kašli. V tomto případě krvácení nepředstavuje pro pacienta žádné nebezpečí.

Nicméně krev přítomná ve sputu indikuje přítomnost závažnějších patologických procesů probíhajících v lidském těle. Krev v sputu je detekována jak při nachlazení, tak v přítomnosti nemocí, které s ním úzce souvisejí.

Kašel se sputem s krví: příčiny. Co dělat Léčba

Hlen s krví, který zmizí během kašle, je poměrně závažným příznakem charakteristickým pro většinu patologií.

Výskyt takové stížnosti u dospělého nebo dítěte ukazuje na nutnost důkladné diagnostiky a včasného zahájení léčby.

Kromě toho přítomnost pruhů krve v hlenu vykašlávání může být známkou života ohrožujícího onemocnění nebo akutního stavu.

Je důležité mít možnost včas provést diferenciální diagnostiku a pomoci pacientovi.

Sputum s krví: co to mohlo být?

Rozprašování krve ve sputu především předpokládá, že se do lumen bronchiálního stromu ponoří rovnoměrné prvky a plazma, nebo dojde k poškození samotné cévní stěny.

Etiologickými faktory mohou být zcela jiná onemocnění ovlivňující kardiovaskulární nebo bronchopulmonální systém.

V některých případech kašel se sputem a krví se vyskytuje při akutních infekčních onemocněních a indikuje pouze mechanické poškození cévní stěny, které se během nemoci stává méně elastické a tenké.

Časté třesy kašle nutí vzduch a hlen z dolních a středních částí dýchacích cest.

Zároveň je poraněna zánětlivá a edematózní sliznice, bohatá na malé a povrchové kapiláry.

Stupeň intenzity následujících typů krvácení s hemoptýzou:

V každém případě, pokud jsou červené a hnědé pruhy zvýrazněny kašlem, je to přímý důvod, proč se poradit s lékařem, aby se zjistila příčina.

Sputum při kašli, vykašlávání: příčiny

Krevní pruhy nebo sraženiny v bronchopulmonálním hlenu a jejich příčiny:

Například akutní bakteriální (stafylokoková) pneumonie je často charakterizována zeleným sputem s pruhy krve.

Základem srdečního infarktu nebo abscesu v plicích je nekróza tkáně, která je také doprovázena poškozením cévní stěny a impregnací plazmy vytvořenými prvky.

V případě hnisavé tracheobronchitidy se kromě hemoptýzy objevuje výtok hnisu s hlenem, dyspnoe a hypertermickým syndromem.

Růžové sputum v krku se objevuje jako výsledek lékařských diagnostických a terapeutických postupů (plicní chirurgie, biopsie, bronchoskopie nebo katetrizace tepen).

Kromě toho je izolována idiopatická hemoptýza, která je diagnostikována u přibližně 18-20% pacientů z celkové hmotnosti pacientů s podobnými symptomy.

Nejbezpečnějšími příčinami vzniku pruhů rudozelené barvy jsou ruptura malých cév (kapilár) s intenzivním kašlem nebo kašlem, jakož i následkem těžké fyzické námahy nebo léčby antikoagulačními léky.

V některých případech se krev ve slinách (ulcerózní stomatitida, gingivitida atd.) Smísí s bronchiálním hlenem a imituje hemoptýzu.

Sputum ráno po spánku

Nejčastějšími příčinami tmavé burgundské sputum v dopoledních hodinách jsou tuberkulóza, rakovina plic a chronický, většinou vrozený, zánětlivý proces v plicní tkáni.

S plicní tuberkulózou (fokální, diseminovaná) je krev při kašli při výtoku v dopoledních hodinách, noční pocení, těžká slabost s horečkou a únava.

Rovněž jsou zjištěny charakteristické změny na rentgenovém snímku hrudníku a během testu Mantoux.

V neoplastickém procesu, šarlatová krev v hlenu nejčastěji znamená začátek rozpadu nádoru, který je dobře vaskularizovaný (to znamená, že obsahuje velký počet krevních cév).

Pro vrozené dýchací cesty je patologie charakterizována ranní hemoptýzou v důsledku chronického zánětu a hromadění velkého množství výtoku v průduškách během spánku.

Ranní výtok bahnitého hlenu je typický pro kuřáka, i když před několika měsíci přestal kouřit. Tímto způsobem je respirační systém zbaven dehtu a toxických látek.

Když je žluté sputum nahrazeno růžovým nebo šarlatovým, nejčastěji indikuje vývoj závažné komplikace (endobronchitida, emfyzém, centrální rakovina atd.).

Pokud je sputum s krví při kašli u dítěte

Běžné důvody, proč děti mají průduškový hlen, zmizí s krví:

Hlen a krevní hlen jsou také charakteristické pro mnoho dalších infekcí dýchacího ústrojí, které se vyskytují s těžkými katarálními jevy u nosohltanu (rýma, sinusitida atd.).

Nezapomeňte, že v dětství poměrně častá cystická fibróza, hemosideróza, bronchiektáza a tuberkulóza, které mají podobné příznaky.

Krev při kašli ve sputu se zimou

Studené onemocnění vede k těžkému zánětu v sliznici orgánů dýchacích cest (nosní dutina, tracheobronchiální strom).

Vnitřní výstelka dýchacích cest je edematózní a oteklá. Je snadno poraněn vykašláváním, těžkým kašlem, což vede ke skutečnosti, že krvavé částice se objevují v kašli.

Pokud se tedy během SARS objeví v hlenu malá příměs krvavých pruhů, znamená to, že dochází k mírnému poškození kapilár.

Po zastavení akutního katarálního období nebo po nachlazení by tyto projevy nemoci neměly být.

S anginou pectoris

V případě bakteriálního bolestí v krku si pacienti stěžují na slabost, závažnou horečku a bolest v krku.

Během vyšetření lékař odhalí hyperémii palatinových oblouků, zvětšených a uvolněných mandlí, pokrytých bělavou, špinavou šedou nebo žlutou patinou.

Často se jedná o regionální lymfadenopatii (zvětšené lymfatické uzliny).

V případě ulcerózní-nekrotické formy onemocnění se ve slinách objevují stopy krve v důsledku tvorby malých vředů v ústní dutině.

Krev v sputu s bronchitidou: může to být?

Jak chronická, tak akutní bronchitida (zánět v průduškách) je doprovázena kašlem a tvorbou sputa, která je zvláště intenzivní ráno po nočním spánku.

Prodloužený zánět v průduškách a časté kašlání vede ke ztenčování a traumatizaci sliznic, a tedy k možnému vzniku malého množství červených žil při kašli.

V každém případě, s bronchitidou, která pokračuje výtokem krvavého hlenu

Co znamená krev proti kašli?

Hemoptýza, vykašlávání krve, výskyt pruhů krve ve sputu při kašli indikují vážné patologické procesy v těle.

A pokud malé množství lehké "čerstvé" krve může být způsobeno poškozením malých krevních cév způsobeným zvýšeným tlakem při kašlání, pak se u takových nebezpečných onemocnění, jako je tuberkulóza nebo rakovina plic, mohou objevit sraženiny nebo pruhy tmavě červené barvy.

Vyléčení krve nebo hemoptýzy, z lékařského hlediska, je uvolnění jakéhokoli počtu červených krvinek z průdušek nebo plic. Krev v sputu se objevuje při bronchitidě, pneumonii, bronchiektázii, tuberkulóze a dalších život ohrožujících stavech, takže pacientovi je doporučeno okamžitě zahájit vyšetření k identifikaci příčiny hemoptýzy.

Příčiny patologie

Než začnete vyšetření a léčbu, musíte se ujistit, že krev pochází z jejich respiračního systému, nikoli z nosních dutin, žaludku nebo úst. Někdy přesně určit místo krvácení je poměrně obtížné. Plicní krvácení doprovázené bolestí a nepohodlím v hrudi, namalované v růžové, se objevuje sputum s body kašle, je to světlo, "pěnivý", "bublající", neměly by to být nečistoty nebo nepříjemný zápach.

Krev přicházející ze žaludku je tmavší, kašel je doprovázen roubíkem a bolestí břicha, spolu s částicemi sputa a jinými obsahy žaludku. Diagnostika u zubního lékaře a ORL specialisty pomáhá diagnostikovat onemocnění ústní dutiny nebo nosohltanu.

Nejčastější příčiny hemoptýzy

 1. Bronchitida a bronchiektáza - zánět průdušek a bronchiektázie se nejčastěji v 60-70% případů stává příčinou patologie. U akutní nebo chronické bronchitidy je pacient trápen silnými, častými záchvaty kašle s hustým sputem ve velkém množství, někdy v něm mohou být nečistoty v krvi. Charakterizován zvýšeným kašlem a výskytem pruhů v dopoledních hodinách.
 2. Pneumonie a plicní absces - vzhled "rezavého" sputa nebo čerstvé, jasně červené krve při kašli, vysoké tělesné teplotě, bolesti na hrudi, celkové zhoršení stavu charakteristického pro zánětlivé procesy v plicích. Se sníženou imunitou nebo celkovým oslabením organismu, po pneumonii, může dojít k závažné komplikaci - plicnímu abscesu, tj. Vzniku dutiny v plicní tkáni plněné hnisem a sputem. Absces je charakterizován prudkým zvýšením tělesné teploty, silnou bolestí v hrudi a velkým množstvím hnisavého nebo nazelenalého sputa s nepříjemným zápachem a prouděním krve při kašli. Nejčastěji se dopoledne vyprázdňuje absces - pacient začíná mít silný kašel, sputum je vykašláváno s plnými ústy, po kterých dochází k výraznému úlevě a tělesná teplota se snižuje.
 3. Tracheitida, laryngitida, angína - u těchto onemocnění pacienti trpí bolestmi v krku, změnou hlasu a kašlem se špatným sputem a malým množstvím krve.
 4. Tuberkulóza - u pacienta s tuberkulózou po dlouhou dobu dochází k kašli s mírnou separací sputa, pěnivým, často růžovým nebo červeným pruhem, kašel je ráno horší, je zde také konstantní chlad, zvýšené pocení a slabost.
 5. Rakovina plic - rakovina vnitřních orgánů se nemusí dlouhodobě projevovat klinicky, pak se pacient může příležitostně setkat s epizodami kašle, s krví ve sputu ve formě pruhů nebo sraženin. Pacient se cítí dobře, zejména ráno, cítí pocit pálení v hrudi, nemůže vykašlávat nebo vylézt sraženiny, také se vyznačuje zhoršením chuti k jídlu a prudkým úbytkem hmotnosti.
 6. Kardiovaskulární onemocnění - v případě dekompenzace kardiovaskulárních onemocnění se u pacienta vyvíjí plicní hypertenze, stagnace krve v plicích a krev ve sputu při kašli, dušnosti a nedostatku vzduchu.
 7. Plicní krvácení je nebezpečné pro život pacienta, je charakterizováno silným krvácením při kašli, pokud pacient náhle trpí bolestí na hrudi, dušností a kašlem s krvavým sputem ve velkém množství, musí být naléhavě hospitalizován.
 8. Další nemoci - krevní pruhy ve sputu mohou být příznakem takových patologických stavů, jako je plicní echinokokóza, hemoragická purpura, cizí tělesa v plicích, kontrakce nebo zlomenina žeber, plicní vaskulitida nebo idiopatická hemosideróza plic.

Terapie nemocí závisí na její etiologii, pneumonii a abscesu jsou léčeny antibiotiky, nejčastěji chirurgicky odstraněny nádory a tuberkulóza a další specifická onemocnění by měla být léčena úzkými odborníky - fytiology, kardiology nebo pulmonology.

Sputum s kašlem, příčiny u dospělých

Uvolňování sputa během kašle je zcela přirozený fyziologický proces, který zahrnuje čištění dýchacích cest a orgánů od patogenní mikroflóry a nahromaděného hlenu. Hlavním důvodem vzniku takového příznaku, jako je kašel, je ve skutečnosti závažné podráždění receptorů dýchací sliznice v důsledku výskytu zánětlivých procesů. Výskyt sputa při vykašlávání krve je poměrně nebezpečným znakem, který indikuje výskyt nebezpečných onemocnění, krvácení nebo nádorů. V tomto článku se budeme zabývat tak důležitým tématem, jako je sputum s krví při kašli, příčiny u dospělých, co ohrožuje a jak se s tímto příznakem vypořádat.

Proč vykašláváš sputum krví

Odpověď na tuto otázku - proč se při kašli uvolňuje sputum s krví, bych rád poznamenal, že výskyt malého množství krve během kašle může často znamenat přítomnost patogenních procesů v gastrointestinálním traktu. To znamená, že sputum s krví při kašlání u dospělých může způsobit poškození žaludeční sliznice, stěn jícnu nebo střev.

Nejdůležitější věc, kterou by měl pacient udělat, je rychlá reakce na indikovaný stav, který později pomůže vyhnout se vážným následkům. Pomoci při řešení tohoto problému pomůže pouze odborník, který má přesnou diagnózu a zjistit příčiny kašle.

Upozorňujeme na některé příznaky, které naznačují přítomnost patologie během sputa s krví:

 • během vykašlávání může být pacient spíše vážně narušen bolestí v oblasti žaludku nebo jícnu;
 • krvácení, které vychází ze sputa, má pěnivou konzistenci a sytě červenou barvu.

V případě, že vykašlávání krve není příznakem nemoci spojené s poškozením zažívacích orgánů, mohou způsobit onemocnění dýchacích cest různých forem a závažnosti.

Pokud vykašlete sputum krví, co hledat

Často je příznakem, který je pro život člověka spíše nebezpečný, jako je sputum s krví při kašlání, jehož příčiny u dospělých mohou být velmi odlišné, lze hovořit o jeho naprosto neškodné povaze.

To znamená, že pokud vykašlete sputum krví, mohou tento příznak způsobit následující faktory:

 • poškození malých plavidel nebo kapilár na pozadí poměrně silných kašelných záchvatů, nebo například fyzické námahy;
 • některé léky mohou také způsobit vykašlávání krve. Tato vlastnost je jejich vedlejším účinkem, což má negativní vliv na stěny cév.

Uvedené důvody jsou zpravidla charakterizovány výskytem malého množství krve s tmavou barvou. Současně se takové krvácení projevuje ve sputu ve formě charakteristických žil nebo skvrn vylučovaných hnědou barvou.

Všimněte si, že pokud je příčinou vykašlávání krve poškození cév, pak krevní výtok zmizí během jednoho až dvou dnů. Pokud se symptom projeví déle, v tomto případě je nutné se poradit s lékařem, což může znamenat přítomnost závažnějšího onemocnění.

Časté příčiny vykašlávání krve

Lékařská praxe identifikuje určité, nejčastější onemocnění a příčiny, které skutečně způsobují vykašlávání krve.

 • Tuberkulóza. Často je toto onemocnění doprovázeno určitými symptomy, včetně systematického pocení, nedostatku chuti k jídlu, slabosti a kašle s hnisavým výtokem a krví.
 • Bronchitida. Toto onemocnění, v závislosti na závažnosti průtoku, se vyznačuje obtížemi s dýcháním, celkovou slabostí pacienta a suchým kašlem na počátku vývoje onemocnění, kterým může být sputum a krev.
 • Infekční onemocnění. Charakteristickými příznaky těchto onemocnění jsou často významné zhoršení celkového stavu, zvýšená tělesná teplota a závažná slabost. Výskyt směsi krve v kašli hlenu indikuje zanedbání onemocnění.
 • Neoplazma. Zhoubné novotvary mohou zpravidla způsobit kašel s rezavou barvou hemalmphy nebo ve formě jasně šarlatové pěny. Pacient si navíc stěžuje na prudké zhoršení a na významnou ztrátu tělesné hmotnosti.

Je to důležité! Máte-li kašel s krví, která přetrvává několik dní, okamžitě vyhledejte lékaře.

Vykašlávání krve bez horečky

Prognóza příznaku, jako je vykašlávání krve bez horečky, znamená pro pacienta příznivý výsledek. To však platí pouze v případě, že příčina onemocnění, která tento příznak způsobuje, je identifikována v počáteční fázi vývoje a nemá život ohrožující etiologii. Také, pokud hlavní příčinou příznaku je vývoj zhoubného novotvaru, v tomto případě je poměrně obtížné provádět předpovědi, vše závisí na analýze klinického obrazu.

Krevní výtok při kašli často indikuje onemocnění dýchacího ústrojí, a proto, pokud se objeví takový příznak, je pro vyšetření a následné vyjasnění příčiny kašle krví nutná naléhavá výzva k lékaři.

Krev v sputu ve formě pruhů může hovořit o vývoji takové nemoci, jako je rakovina plic, a krvavý výtok během vykašlávání se může objevit také během bronchitidy - charakterizované příznakem malých šarlatových pruhů ve sputu, vykašlávání při kašli.

Pokud je příčinou nemoci pneumonie, v tomto případě, spolu se sputem, při kašli, vždy se objeví čerstvé stopy krve. Z toho, jaká diagnóza bude provedena, závisí léčba, která zmírní nepříjemné symptomy.

Bronchitida a studený kašel s krví, co dělat

Pokud se stopy krve ve sputu s kašlem objevily v případě bronchitidy nebo katarální, infekční nemoci, kromě lékové terapie předepsané lékařem, můžete také použít lidové prostředky.

 • Abyste se rychle zbavili nepříjemného a někdy děsivého symptomu, můžete si připravit poměrně jednoduchý, ale účinný léčivý nápoj. Pro jeho přípravu bude nutné tyto složky smíchat ve stejném množství: mletý zázvor, přírodní med a citron. Připravená směs se nalije čištěnou vodou, po které se musí vařit. Tento nástroj se doporučuje užívat v noci před spaním. Taková směs citronu a zázvoru dokonale uvolňuje podráždění a změkčuje sliznici.
 • Také populární je recept jako mléko s medem. Aby bylo možné připravit terapeutický mléčný nápoj, je nutné mléko ohřát na příjemnou teplotu a přidat k němu jednu lžičku medu. Přípravek se užívá před spaním.
 • Další recept obsahuje přípravu léčivého elixíru pro kašel. K tomu potřebujete čerstvě vymačkanou aloe šťávu a stejné množství přírodního medu. Takový elixír se užívá nejméně třikrát denně. Může být také spotřebován během kašle.

Když kašel vyjde sputum s krví, co dělat

Dnes existuje mnoho nemocí, proti kterým je možný příznak, jako je náhlý kašel s krví. Dále vám řekneme, co musíte udělat, když vykašlete krev nebo pěnivý šarlatový výtok. Zvláštní pozornost věnujeme skutečnosti, že pokud se objevily pěnivé výboje s krví, v tomto případě by neměly být zpožděny, protože takový stav je nebezpečný pro život pacienta.

Před příchodem sanitky by mělo být podniknuto několik kroků, které významně sníží riziko takové kašle.

 • V žádném případě nesmí být pacient během vykašlávání krve postaven vodorovně.
 • Pro zmírnění stavu nechte pacienta spolknout malé množství mletého ledu.
 • V žádném případě byste neměli polykat sputum s krví, měli byste se ho zbavit.

Závažné epizody kašle, doprovázené separací sputa s krevními pruhy, začínají často náhle, ale přesto jim předchází charakteristický klinický obraz, včetně závažné slabosti. Proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc na samém počátku nemoci, aby bylo možné zjistit příčiny jejího vzniku a jmenování adekvátní a účinné léčby.

Shrnutí

V tomto materiálu jsme zkoumali takové důležité téma jako sputum s krví při kašlání u dospělých, doufáme, že článek byl nejen zajímavý pro vás, ale také užitečný. Recenze na toto téma si můžete přečíst nebo napsat svůj názor níže.