Pochopení kompatibility a účinků alkoholu a antibiotik

Léčba antibiotiky pomáhá zbavit se infekcí různých etiologií. Tento způsob léčby však ukládá určitá omezení na obvyklý způsob života: mnoho potravin a dokonce i opalování je zakázáno, protože citlivost organismu na ultrafialové záření vzrůstá z některých antibakteriálních léčiv.

Pacienti nejsou vždy schopni striktně dodržovat doporučení lékaře, zejména s ohledem na užívání alkoholických nápojů. Co se stane, když pijete alkohol, když užíváte antibiotika, a jak nebezpečný je ethanol s takovým mícháním?

Můžu pít alkohol při užívání antibiotik?

Od objevení penicilinu se lékařská komunita zajímá o interakci alkoholu a antibiotik. První rozsáhlé studie zaměřené na stanovení kompatibility alkoholických nápojů a antibiotik se datují do konce 20. století.

Laboratorní testy na zvířatech a dobrovolnících prokázali, že alkohol významně neovlivňuje mnoho antibiotik. Ty si udržely své ukazatele výkonnosti v obou skupinách: jak v experimentální, tak v kontrolní. V mechanismech absorpce, rychlosti nástupu farmakologického účinku, jeho intenzitě a trvání nedošlo k výrazným odchylkám.

Existují však antibiotika, která jsou zcela neslučitelná s alkoholem. Například chloramfenikol a alkohol mohou způsobit záchvaty, dokonce i smrt.

Jaké je hlavní nebezpečí takové kombinace?

Hlavní vedlejší účinky kombinace antibiotické terapie a požívání alkoholu se projevují reakcí podobnou disulfiramu, hepatitidou a toxickým poškozením centrálního nervového systému.

 1. Inhibicí metabolismu ethylalkoholu přispívají antibiotika k hromadění acetaldehydu v těle. Zvyšující se intoxikace projevuje dyspeptické poruchy a respirační selhání. Závažnost stavu pacienta během vývoje disulfiramové reakce je zvýšena skutečností, že časté zvracení vede k dehydrataci (zvýšení intoxikace) a elektrolytové nerovnováze (porucha srdečního rytmu, zvýšená deprese CNS). Nejnebezpečnější z hlediska četnosti těchto komplikací jsou cefalosporiny a deriváty nitroimidazolu.
 2. K toxickému poškození jater dochází v důsledku zhoršeného metabolismu antibiotik v důsledku konfliktu léčiv a ethylalkoholu pro vazbu na enzym cytochromu P450 2C9. Tento enzym je zodpovědný za vylučování metabolitů alkoholu a některých léků (erythromycin, ketokonazol, vorikonazol atd.). V důsledku konfliktu se vylučuje pouze ethylalkohol a metabolity léčiv se hromadí v těle, což způsobuje závažné intoxikace a poškození jater.
 3. K toxické inhibici centrálního nervového systému dochází v důsledku kombinace sedativního účinku alkoholu a některých antibiotik. Nejčastěji se vyvíjí u starších lidí a oslabených pacientů.

Můžu pít víno s antibiotiky? Nebo silný alkohol?

Západní experti vypočítali množství alkoholu, které lze užívat během léčby antibiotiky. Britské ministerstvo zdravotnictví doporučuje mužům pít maximálně 40 ml ethanolu a 30 ml ženám. Toto množství čistého alkoholu je obsaženo v asi 100 ml vodky nebo brandy (pevnost je čtyřicet procent) a 400 ml vína (pevnost je dvanáct procent).

Játra zdravého člověka netrpí 200 ml silného alkoholu, ale taková dávka negativně ovlivňuje mozkovou aktivitu a centrální nervový systém. Faktem je, že některá antibiotika jsou schopna překonat hematoencefalickou bariéru. Alkohol poškozuje dendrity mozečku a ničí spojení mezi neurony a antimikrobiální léčiva, která ovlivňují fungování mozku, cév a provokují vestibulární poruchy.

Vysoké koncentrace alkoholu v kombinaci s antibiotiky vedou k inhibici procesů inhibice mozkové kůry, zvýšených toxických účinků na nervový systém, polyneuropatie, zánětlivých onemocnění periferních nervů atd.

Silné alkoholické nápoje ovlivňují účinek antibiotika a také zvyšují inhibici enzymatické aktivity flóry gastrointestinálního traktu, což vede k dysbakterióze. S opakovaným přísunem vodky a brandy aktivují zánětlivé procesy, které zhoršují celkovou pohodu pacienta. Tam je dehydratace těla, odložení plné uzdravení a eradikace patogenu.

Můžu pít pivo při užívání antibiotik?

Pivo je nápoj s nízkým obsahem alkoholu, takže pokušení ho používat během léčby antibiotiky je tak velké. Malé množství piva opravdu nezpůsobí vážnou újmu na zdraví. Nebezpečí spočívá v tom, že člověk je zřídka omezen na láhev o objemu půl litru, podstatně více vypije. Při použití 600-700 ml silného piva vstupuje do těla asi 40-50 ml čistého alkoholu.

Ethylalkohol, dokonce i v malých množstvích, je jed, který působí škodlivě na buňkách těla. Spaluje sliznice gastrointestinálního traktu, vyvolává křečové kontrakce krevních cév a způsobuje pokles krevního tlaku.

Antimikrobiální léčiva ničí nejen podmíněně patogenní flóru, ale i původní. Taková nerovnováha způsobuje dysbakteriózu. Změněné složení mikroorganismů, které obývají střeva, je jednou z kontraindikací pití piva, což jen zhorší průběh onemocnění.

Tandem drogy této farmakologické skupiny a piva je nebezpečný, protože alkoholický nápoj obsahuje oxid uhličitý (oxid uhličitý). Tento bezbarvý plyn urychluje vstřebávání toxických látek a zvyšuje se rychlost chemických reakcí.

Ethylalkohol inaktivuje drogy a dávka předepsaná lékařem nestačí k dosažení terapeutického účinku. Vzhledem k nedostatečnému bakteriostatickému nebo baktericidnímu účinku se u patogenních mikroorganismů vytváří antibiotická rezistence.

Nealkoholické pivo a antibiotika: kompatibilita a důsledky

Nealkoholické pivo ve skutečnosti obsahuje od 0,2 do 1% čistého ethylalkoholu. Odborníci jsou však opatrní takové symbióze, protože pacienti kompenzují malé procento obsahu alkoholu velkým množstvím konzumovaného alkoholu.

Nízkoalkoholický nápoj je také diuretikum, které zvyšuje nefrotoxicitu antimikrobiálního činidla. Alkohol, který chemicky reaguje s aktivní farmaceutickou látkou, může způsobit následující komplikace:

 • bolest hlavy;
 • dyspeptické poruchy;
 • slabost, letargie a malátnost.

Antibiotika a alkohol: Kompatibilita a účinky

Nyní budeme tyto dva pojmy analyzovat odděleně.

Kompatibilita

Pamatujte si, že existují antibiotika, v jejichž léčbě jsou nejpřísnější tabu uložena na alkoholické úlevy. Níže je uvedena tabulka kompatibility antibiotik a alkoholu.

Kompatibilita alkoholu a antibiotik

Mnozí mají otázku, zda můžete pít alkohol při užívání antibiotik. Koneckonců existuje názor, že drogy ztrácejí svou účinnost, pokud jsou užívány společně s alkoholickými nápoji. Dalším stanoviskem je, že alkohol a antibiotika jsou neslučitelné a jsou smrtící kombinací.

Ethanol a antibiotika: podobné vedlejší účinky

Alkohol otráví buňky těla, zhoršuje jejich schopnost regenerace a regenerace, vede k únavě a dehydrataci, což nepříznivě ovlivňuje nemocné tělo. Ačkoliv alkohol neomezuje účinek drog, proces hojení se hodně zpomaluje. To je jeden z důvodů, proč byste neměli pít alkohol s antibiotiky. Vzhledem k tomu, že pivo je také typem alkoholického nápoje, vše, co se o alkoholu a antibiotikách říká, se jistě vztahuje na pivo a je odpovědí na otázku, zda lze pivo používat s antibiotiky.

Také pití alkoholu během léčby antibiotiky může mít negativní vliv na zdraví: s jejich interakcí v těle můžete získat nežádoucí výsledek. Který závisí nejen na typu alkoholu a antibiotik (například antibiotik a piva), ale také na individuálních vlastnostech organismu, především metabolismu.

Alkohol a antibiotika jsou poněkud podobné svým účinkům na lidský metabolismus a mají podobné vedlejší účinky: závratě, ospalost, poruchy trávenia. Proto když pijete alkohol s antibiotiky, alkohol může zvýšit vedlejší účinky drog.

Některá antibiotika potlačují centrální nervový systém, způsobují ospalost, závratě, relaxaci, zmatenost. Alkohol je také depresivem centrálního nervového systému. Při léčbě antibiotiky se tento vedlejší účinek zvyšuje. To je doprovázeno nebezpečnými následky při řízení (což je samo o sobě nepřijatelné, pokud to člověk pije), stejně jako pro starší lidi, kteří často užívají několik různých druhů drog najednou. Včetně zmírnění úzkosti, úzkosti, silných léků proti bolesti, trankvilizérů.

Účinky na jaterní enzymy

Ethanol a mnoho antibiotik jsou rozděleny stejnými enzymy, které jsou produkovány v játrech. Pokud se ptáte, zda je možné pít alkohol v kombinaci s antibiotiky, měli byste vědět, že za současného působení těchto dvou látek může být produkce enzymu zastavena. To znamená, že ani alkohol, ani léky nebudou z těla úplně odstraněny a odstraněny, což může vést k vážným následkům. Mezi nimi je akumulace alkoholu v krvi a zvýšení jeho obsahu na úroveň nebezpečnou pro zdraví, když se zvyšuje možnost otravy.

Další obraz lze pozorovat, když se při užívání alkoholu hyperaktivují jaterní enzymy. To znamená, že během léčby antibiotiky tak rychle rozloží lék, že antibiotikum bude z těla vyloučeno, aniž by se dosáhlo požadovaného terapeutického účinku.

Když je zákaz kategorický

Někteří lidé stále porušují zákaz a pijí alkohol během léčby antibiotiky. Měli by ale vědět, že existují léky, které nelze zaměňovat s alkoholem: při interakci s alkoholem vedou k nepříjemným vedlejším účinkům. Patří mezi ně:

 • Metronidazol.
 • Tinidazol.
 • Ethionamid.
 • Cykloserin.
 • Cefotetan.
 • Thalidomid.

Metronidazol (flagel) je předepsán pro léčbu zubních a vaginálních infekcí, vředů a proleženin. Tinidazol (tindamax) je předepisován ve stejných případech jako metronidazol, stejně jako pro léčbu infekcí gastrointestinálního traktu. Cefotetan léčí infekce plic, gastrointestinálního traktu, kostí, kloubů, krve, močového kanálu a kůže.

Tato antibiotika, při interakci s alkoholem, způsobují těžké žaludeční křeče, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, průtok krve do hlavy, bolest na hrudi a tachykardii.

Všechny výše uvedené příznaky se téměř shodují s vedlejšími účinky způsobenými disulfiramem, který se používá k léčbě alkoholismu s použitím metody kódování léků. S disulfiramem stačí k podání těchto příznaků i malá dávka alkoholu.

Při ošetření metronidazolem, tinidazolem a cefotetanom je nutné zcela eliminovat alkoholické nápoje z pití. Po užití poslední dávky antibiotik se ujistěte, že se udržíte po dobu tří dnů.

Užívání alkoholu při léčbě cykloserinu a ethionamidu může vést k toxickému účinku na centrální nervový systém a zpomalení motorických funkcí. Isoniacid má toxický účinek na lidi, kteří chronicky zneužívají alkohol a zvyšují riziko zničení jater.

Vliv kombinace léků s alkoholem

Kompatibilita antibiotik a alkoholu je zřejmá z níže uvedené tabulky, která popisuje vliv jejich interakce. To vám umožní pochopit, zda můžete pít alkohol při užívání antibiotik a zda alkohol může nepříznivě ovlivnit tělo:

Antibiotika a alkohol: Kompatibilita a účinky recepce

Otázka slučitelnosti užívání antibiotik a konzumace alkoholu znepokojuje každého, kdo trpěl nemocí během svátků a hlučných svátků. Kompatibilita antibiotik a alkoholu také znepokojuje komunitu chemiků a farmakologů v různých zemích světa, protože mnoho léčiv pro léčbu různých onemocnění obsahuje určité množství ethanolu a jeho derivátů. Bylo nutné vědět, zda je přípustné společné užívání těchto účinných symptomatických léků a antibiotik.

Proč je kombinace antibiotik a alkoholu nebezpečná?

Laboratorní studie na zvířatech a dobrovolnících pacientů provedené odborníky ukázaly různé výsledky pro každou ze skupin antibiotik. V některých případech kombinace těchto fondů a alkoholu nevedla k výrazným změnám a nevedla ke snížení účinnosti drog. V jiných derivátech chemické reakce ethanolu a antibiotik v těle měly destruktivní vliv na vnitřní orgány, potlačovaly účinek léčiv a vyvolávaly negativní vedlejší účinky.

Lékařští specialisté nedoporučují společné užívání alkoholických nápojů a léků k ovlivnění bakterií, protože alkoholy a léky mohou ve vnitřním prostředí těla vstoupit do disulfiramové reakce, v důsledku čehož dochází k toxickému poškození jater a vyvíjí se léková hepatitida. Pacientský centrální nervový systém je navíc vystaven agresivním účinkům.

Postupně bude otrava produktů této reakce doprovázena inhibicí dýchacího centra, hromaděním octového aldehydu v těle. Objeví se poruchy gastrointestinální motility. Pacient zůstane ve velmi obtížném, postupně se zhoršujícím stavu v důsledku nedostatku kyslíku, dušnosti, nezvratného zvracení a dehydratace. Na druhé straně, časté plýtvání zvratky způsobuje nerovnováhu prospěšných elektrolytů v těle, bez kterých není možné normální fungování srdce a cév, fyziologický pohyb krve podél požadovaného kanálu.

Následně bude pacient trpět srdečními arytmiemi, přítokem krve do končetin a hlavy, nebo naopak blanšírováním a ochlazováním v důsledku nedostatečného zásobování krví.

Společné užívání alkoholu a antibiotik má silný sedativní účinek. Uklidňující a neutralizující účinky na člověka budou tak velké, že v některých případech hrozí riziko letargie.

Nejnebezpečnějším důsledkem pití alkoholu s antibiotiky je toxické poškození jater. Léková složka a ethylalkohol jsou v konfliktu pro vazbu na enzym zodpovědný za fyziologickou eliminaci toxinů z těla. Blokování této látky ethylalkoholem je plné destruktivních změn v těle, hromadění škodlivých derivátů a následného zhoršení intoxikace.

Kompatibilita různých typů antibiotik a alkoholu

Malé množství nízkoalkoholického nápoje může být pro tělo bezbolestné, pokud jsou použity následující typy antibiotických látek. Je důležité si uvědomit, že před oslavou něčeho, pití alkoholu, během léčby léky obsahující tyto složky, stojí za to se poradit se svým lékařem o přípustnosti takové kombinace v konkrétním klinickém případě.

Následující antibiotika jsou částečně kompatibilní s alkoholem:

 • amoxicilin - léčivo během laboratorních testů neposkytovalo intenzivní reakci, nicméně účinnost léčby může být snížena, protože ethylalkohol narušuje absorpci amoxicilinu v gastrointestinálním traktu;
 • piperacilin a ampicilin - významně snížila absorpci a distribuci ethanolu v krvi při užívání těchto léků. Nepijte více, pokud necítíte ani mírnou intoxikaci. Nadměrný alkohol v těle může vést k negativní reakci;
 • azithromycin- pití alkoholu může snížit účinnost léku a vést k postupnému přechodu infekce na chronické;
 • moxifloxacin - snižuje rychlost eliminace léku. Pozitivní účinek léku nebude deprimován.

Většina antibiotik nemůže být kombinována s alkoholem, protože se může objevit nejen inaktivace léčiva, ale také toxická reakce organismu:

 • cefixime - úplné odmítnutí alkoholu během léčby. V důsledku kombinace může dojít k závažné intoxikaci;
 • metronidazol - výrazné zvýšení citlivosti organismu na ethylalkohol a snížení aktivity enzymů, které mohou štěpit aldehydy uvolňované v důsledku působení alkoholu;
 • tinidazolu- velmi vysoké riziko vzniku alergických reakcí, chemických intoxikací a toxických lézí vnitřních orgánů;
 • cefopyrazon - po užití léku by neměl být konzumován alkohol po dobu 3 dnů, aby se zabránilo otravě a destruktivním účinkům na jaterní buňky;
 • chloramfenikol - nejnebezpečnější lék pro ty, kteří ho budou kombinovat s alkoholem. Reakce tohoto antibiotika uvnitř organismu s ethanolem může být smrtelná;
 • sulfa léky - nejsou antibiotika, i když mají podobný účinek. Jejich kombinace s alkoholem je škodlivá pro játra a nervový systém;
 • cefamandol - při užívání je ethanol kontraindikován v jakékoliv koncentraci, protože interakce alkoholu a léčiva vyvolává tvorbu látek, které zabraňují štěpení a odstranění alkoholu.

Podrobnější informace o kompatibilitě antibiotik a alkoholu jsou uvedeny v tabulce.

Tabulka antibiotik neslučitelných s alkoholem

Která antibiotika jsou kompatibilní s alkoholem a která nejsou.

Prohlášení, že antibiotika jsou neslučitelná s alkoholem, je v zásadě nesprávná. Všechny léky v kombinaci s ethanolem se chovají odlišně, ale ve většině případů nejsou pozorovány vedlejší účinky. Jaká antibiotika lze užívat současně s alkoholem a jaké kombinace jsou nepřijatelné?

Kompatibilita alkoholu s antibiotiky

Antibiotika, stejně jako všechny ostatní látky v lidském těle, vstupují do metabolických procesů a rozkládají se na netoxické metabolické produkty. Většina z nich nereaguje s alkoholem, takže pití alkoholu během antibakteriální léčby je často povoleno. Tato zjištění jsou podpořena četnými studiemi léčiv u laboratorních zvířat a dobrovolníků.

Přidělit pouze malý seznam antibiotik, jejichž společný příjem s alkoholem způsobuje intoxikaci.

Pokud během léčby uvedenými antibiotiky pijí alkohol, tělo okamžitě zareaguje zvracením, bolestmi hlavy, záchvaty a jinými příznaky těžké otravy.

Zakázáno

Nemůžete pít alkohol s antibiotiky, které vstupují do disulfiram-like reakce s ethanolem.

Tyto léky lze rozdělit do tří skupin:

 • Nitroimidazoly.
 • Cefalosporiny.
 • Jiná antibiotika.

Podle výsledků klinických studií se léky skupiny nitroimidazolu dostávají do disulfiramové reakce ve 100% případů. Výjimkou jsou 3 léčiva: ornidazol, ternidazol a secnidazol. Intoxikace vyplývající z užívání těchto antibiotik spolu s alkoholem není pozorována.

Podle podobného principu léky skupiny cefalosporinu interagují s alkoholem. Některé z nich obsahují postranní řetězec thiolu methyl tetrazolu, který se podobá části molekuly disulfiramu. Cefalosporiny s takovým řetězcem, když jsou vystaveny ethylalkoholu, mohou způsobit reakci podobnou reakci, která vyvolává disulfiram.

Kromě toho řada dalších antibiotik, včetně chloramfenikolu, biseptolu, nizoralu, ketokonazolu a některých dalších, vstupuje do reakce podobné disulfiramu pod vlivem ethanolu. Nicméně, intoxikace v těchto případech často prochází bez výrazných symptomů.

Vědci poznamenávají, že nejen tabletovaná a injekční antibiotika vstupují do reakce disulfiramové reakce s ethanolem, ale také ty, které jsou určeny pro místní použití. Mohou to být kapky pro oči a nos, roztoky pro inhalaci, vaginální čípky, to znamená všechny léky, které nějakým způsobem ovlivňují sliznice.

Nejjednodušší je postup kombinace antibiotik třetí skupiny s nápoji obsahujícími alkohol. Riziko úmrtí při současném užívání drogy i při velkých dávkách alkoholu je téměř nulové.

Antibiotika, která nejsou kompatibilní s alkoholem:

Antibiotika a alkohol: Účinky

Ideální omluvou přestat pít ve společnosti je odkazovat na antibiotika. Prohlášení, že antibiotika a alkohol jsou neslučitelné, obvykle není pochyb. Ale ve skutečnosti není všechno tak jednoduché

Obecné klam

Britští lékaři se snažili zjistit, co si pacienti klinik myslí o interakci mezi alkoholem a antibiotiky. Průzkum u více než 300 pacientů ukázal, že 81% respondentů si je jistých: pod vlivem alkoholických nápojů se snižuje účinek antibiotik. Přibližně 71% respondentů se domnívalo, že po pití sklenky nebo dvou vín při léčbě antibiotiky se vystavují zvýšenému riziku vedlejších účinků.

Překvapivě, ve většině případů to tak není. Antibakteriální léčiva neinteragují s alkoholem, kromě ojedinělých případů. Odkud pochází společný mýtus neslučitelnosti, pevně usazený v myslích spotřebitelů?

Tam je předpoklad, že venereologists vynalezl tuto legendu aby držel jejich pacienty od mít veselý alkoholický život a chránit je před nechtěným pohlavním stykem během léčby. Další, neméně vtipný příběh nás zavede do 40. let minulého století. Během druhé světové války byl životně důležitý penicilin tak vzácný, že v Evropě byl získán z moči vojáků, kteří byli léčeni antibiotiky. Ale protože vojáci dostali pivo, jejich objem moči vzrostl a koncentrace penicilinu v něm klesala. Že lékaři zakázali diuretický nápoj pro průmyslové účely.

Dnes, populární pověsti důkladně umístil označení “neslučitelný” na alkoholu a antibiotikách. Udělejme úpravy a přesuňte tuto tabletu na těch pár léků, které opravdu nemůžete pít s alkoholem.

Případy neslučitelnosti: pouze fakta

Existují tři typy nekompatibility mezi alkoholem a antibakteriálními léky.

1. Disulfiramová reakce. Některá antibiotika zabraňují rozkladu ethylalkoholu, což má za následek hromadění produktu neúplného metabolismu - acetaldehydu. Vyvolává také intoxikaci, která se projevuje zvracením, nevolností, obtížným dýcháním. Stejný účinek má lék široce používaný pro léčbu alkoholismu, disulfiram, ze kterého přichází název tohoto typu interakce.

Nedovolte, aby se alkohol rozkládal normálně metronidazol, ornidazol, tinidazol, cefalosporinové antibiotikum cefotetan. Pokud užíváte některý z těchto léků, alkoholické nápoje jsou zcela kontraindikovány. Odborníci doporučují zdržet se alkoholu nejméně 24 hodin po ukončení léčby metronidazolem a 72 hodin - tinidazolu.

Příležitostně může disulfiramová reakce způsobit kombinované použití populární kombinace ko-trimoxazolového sulfanilamidu s alkoholem.

2. Narušení metabolismu. Ethylalkohol vstupující do jater se rozkládá působením enzymu cytochromu P450 2S9. Stejný enzym se podílí na metabolismu některých léčiv, jako je erythromycin, cimetidin, antimykotika (vorikonazol, itrakonazol, ketokonazol). Se současným vstupem alkoholu a léků do jater, které se hlásí k podílu cytochromu P450 2S9, se konflikt nevyhnutelně dozraje. Nejčastěji je strana, která prohrává, lék. Tělo akumuluje lék, což může vést k intoxikaci.

3. Toxický účinek na centrální nervový systém (CNS). Někdy antibiotika mají specifické vedlejší účinky na centrální nervový systém, které se projevují ospalostí, sedací, závratí. A každý ví o uklidňujícím účinku alkoholu - od lehké ruky Semyon Semyonitch z „The Diamond Hand“ láhev koňaku „pro domácnost, pro rodinu“ je v držení téměř každé ženy v domácnosti.

Současná kombinace dvou sedativ ve formě antibiotika a alkoholu však může inhibovat centrální nervový systém, který je zvláště nebezpečný pro starší osoby, řidiče, pracovníky, jejichž práce vyžaduje maximální pozornost. Pro léčiva, která inhibují centrální nervový systém v kombinaci s použitím alkoholu, patří: cykloserin, ethionamid, thalidomid a některé další.

Jak se léky: není zakázáno, pak dovoleno?

Úplná neslučitelnost antibiotik s alkoholem se tak vyskytuje ve vzácných případech. Lékaři tyto léky znají předem a upozorňují pacienty na nepřípustnost užívání alkoholu během léčby. Seznam antibiotik, které lze kombinovat s alkoholem téměř „v jednom skle“, je poměrně rozsáhlý. Takže pak je sklenka vína v léčbě například pneumonie normální? Ukazuje se to docela dobře.

Domácí lékaři neregulují množství alkoholu, které lze bezpečně odebrat mezi dávkami antibiotik, ale jejich západní kolegové již dlouho zvažují všechno. Britské ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje, aby muži, kteří užívají antibiotika, nepili více než 3-4 jednotky alkoholu a ženy se omezují na 2-3 porce.

Dovolte mi připomenout, že pod podílem alkoholu se rozumí 10 gramů čistého etanolu, které jsou obsaženy ve 100 ml šampaňského nebo vína o síle 13%, 285 ml piva (4,9%) nebo 30 ml silných nápojů (40%). 100 g brandy je tedy dávka kompatibilní s většinou antibiotik. Přebytek doporučených dávek však může způsobit dehydrataci a intoxikaci, což nevede k zotavení z infekce. Hlavní věcí v této věci proto není překročit jemnou linii mezi normální a přebytečnou.

Produkty na téma: disulfiram, metronidazol, ornidazol, tinidazol, ko-trimoxazol, erythromycin, ketokonazol

Antibiotika a alkohol - co říká graf kompatibility?

Mnoho z nás se ptá, zda jsou kompatibilní antibiotika nebo jiné drogy a alkohol. Jen málokdo z nás má ponětí, co vede k současnému užívání antibiotik a alkoholu.

Antibiotika a alkohol

Činnost jakéhokoliv léku je zaměřena na odstranění jakékoliv nemoci z vašeho těla. Antibiotika nejsou jen prášky na bolesti hlavy, které mohou být užívány jednorázově.

K vyléčení nemoci předepište průběh antibakteriálních léčiv. Trvání může záviset na stavu pacienta, zanedbání nemoci.

U nejvyspělejších variant onemocnění může lékař předepsat léčbu léky (včetně antibiotik) po dobu jednoho měsíce nebo dvou.

Je možné, že v tomto období vypadnou nějaké svátky nebo události, kdy si chcete vzít alkohol.

Pokud pochopíte, použití malého množství alkoholu nebude představovat velké nebezpečí. Nezapomeňte však na seznam některých léků, kompatibilita s alkoholickými nápoji je nepříznivá. V jejich složení mohou být látky, které vedou k nežádoucímu narušení vašeho těla.

Mezi nimi nejčastěji indikují velmi závažné bolesti hlavy (typ migrény), zvýšenou tepovou frekvenci, zvracení, výskyt alergie na těle, horečku v některých částech těla, křeče a těžké dýchání.

Důsledky současného podávání antibiotik s alkoholem

Při současném užívání alkoholických nápojů s drogami, mezi něž mohou patřit antibiotika, začne tělo chemické reakce, které mohou snížit terapeutický účinek vlastností léčiv.

Existují různá schémata, kde je kombinace jasně popsána:

 • normální metabolismus léčiva se sníží v důsledku přítomnosti ethanolu, který mění aktivitu enzymů;
 • lidé, kteří trpí chronickou formou alkoholismu, se snižují. V tomto případě je někdy zbytečné odebírat určité skupiny antibiotik, protože nemají nezbytný účinek;
 • Některá antibiotika, která se dostávají do lidské mozkové tkáně, začínají měnit svůj biochemický proces pod vlivem alkoholu. Předvídat, co může následkem těchto reakcí následovat, konkrétně to, co může vést interakce alkoholu a antibiotik, není možné;
 • alkoholické nápoje mohou snížit aktivitu biologických katalyzátorů, které jsou zodpovědné za urychlení reakce z štěpení antibiotik. V důsledku toho se zvyšuje toxicita léčiv;
 • v játrech se snižuje proces aktivního zpracování antibiotik a alkoholu, pokud jsou požívány v jednom období;
 • tkáně těla mohou změnit citlivost na antibiotické léčivé látky při užívání alkoholických nápojů.

Nedoporučujeme současně užívat nejen léky, které patří do skupiny antibiotik. Ale také léky antivirové, hypnotické a sedativní (sedativní) skupiny.

Kdy mohou povolit příjem alkoholu?

Vše záleží na tom, jak vážné je vaše onemocnění, jaký typ antibiotik Vám byl předepsán a na stav vašeho těla.

Neváhejte se na tyto dotazy obrátit se svým lékařem, pochopí a poskytne kompetentní radu, zda si můžete na příští dovolenou užívat doušek lehce alkoholického nápoje nebo zda je přísně zakázáno.

Ideální možností je úplné odmítnutí alkoholických nápojů po dobu tří dnů po skončení léčby léčebnými přípravky.

Účinek léků na lidské tělo je nepředvídatelný - antibakteriální léčiva byla původně vyvinuta k inhibici a ničení bakterií a virů v těle. Poté, co jsou zničeny, je to otočení jater do práce - musí odstranit všechny látky zbytečné pro to z těla.

Játra jsou orgán, který je zodpovědný za čištění těla zbytečné. Zbytky všech účinných látek budou odstraněny s pomocí doslova pár dní po skončení užívání léků.

Při užívání alkoholu - játra dostane zatížení. Vzhledem k tomu, že již pracuje na odstranění účinků antibiotik z těla, můžete si představit, jak těžké musí pracovat, pokud tyto neslučitelné látky užíváte společně.

Alkohol je schopen uhasit působení jaterních enzymů. To zase vede k neefektivní práci. Nezapomeňte, že pokud nejsou všechny zbytečné látky z lidského těla odstraněny - znovu onemocníte.

Interakce antibiotik a alkoholických nápojů

Nejméně nebezpečné pro společné podávání jsou léčiva obsahující ampicilin. Jsou předepsány pro léčbu zánětlivých, infekčních onemocnění žaludku, střev, onemocnění ucha a krku, jakož i pro genitální infekce.

Ampitzellin je dobře snášen téměř všemi lidmi, má minimální vedlejší účinky. Je pravda, že je také užitečné vzít v úvahu individuální reakci organismu.

Metronidazol je antibakteriální lék, který je předepsán pro onemocnění kloubů, kůže, žaludku, střev. Tento lék se nejčastěji používá jako averzivní látka - proto při užívání léků obsahujících metronidazol v kompozici jsou alkoholické nápoje naprosto kontraindikovány.

Safocid je antifungální, antimikrobiální, antiprotozoální léčivo. V kombinaci se secnidazolem a alkoholem se objevuje disulfiramová reakce. V důsledku toho můžete pociťovat silný srdeční tep, bolest hlavy a špatnou celkovou pohodu.

Další antimikrobiální účinek má léčivo s obsahem augmentinu. Na rozdíl od jiných léků je nejméně toxický a je lépe snášen tělem při kombinaci s alkoholickými nápoji nebo jinými drogami. Ale nezneužívejte ho. Ve všem by mělo být nějaké opatření.

Disulfiramová reakce nebo antabusní účinek je název, který je dán stavu doprovázejícímu pacientům, kteří konzumují alkohol. Jedná se o pacienty, kteří podstoupili léčbu alkoholismu.

Jejich léčba je založena na užívání přípravku Antabus (obsahuje disulfiram). Vzájemné působení silného alkoholu a současný příjem antibiotik může vyvolat vznik této reakce.

Účinek antabus je charakterizován výskytem zvracení, nevolností, třesem, křečemi, bolestí migrény. Jak intenzivně se projeví závisí na tom, kolik alkoholu jste si vzali. Bohužel existují případy, kdy pacienti zemřeli na disulfiramovou reakci.

Lékaři tento efekt podrobněji zkoumali a zjistili, že podobnou reakci mohou vyvolat alespoň 2 léky - jedná se o léky s obsahem disulfiramu a cefalosporiny. Buďte velmi opatrní při užívání alkoholických nápojů a lékařských přípravků obsahujících tyto složky.

Vždy se poraďte se svým lékařem o možnosti kombinovat antibiotika s alkoholem, antibiotika s alkoholem nelze vždy použít. Pokud jste zapomněli vyjasnit, zda můžete užívat alkohol s antibiotiky - přečtěte si návod pro váš lék, aby nedošlo k reakci disulfiramu.

Pojďme to shrnout

Aby vás ošetřující lékař neurčil, nezapomeňte, že alkoholický nápoj urychluje průtok krve a cévy se rozšiřují. To znamená snížení absorpce léčivých látek tělem a tím zhoršení účinku léčiva.

Antibiotika a současné přijetí nápojů obsahujících alkohol nevedou k žádoucímu efektu, ale také vám podají přehled o kompatibilitě léků a alkoholických nápojů, které naleznete na našich webových stránkách.

Vaše játra a močový systém, a tak podléhají enormní zátěži během léčby, a další příjem alkoholických nápojů zvyšují zátěž.

Nebezpečnou možností je chemická reakce kombinující alkohol nebo roztavené oleje s léky. Pokud je to možné, snažte se vyhnout současnému užívání antibiotik a alkoholických nápojů.

Nezapomeňte, že kompatibilita alkoholu s drogami je nežádoucí a po absolvování průběhu léčby by vám měl projít alkohol nejméně tři dny.

Lékařské mýty: je alkohol kompatibilní s antibiotiky?

Sdílet zprávu

Externí odkazy se otevřou v samostatném okně.

Externí odkazy se otevřou v samostatném okně.

Výsledky lékařských studií ukazují, že alkohol neblokuje působení většiny léčiv a obvykle nezpůsobuje vedlejší účinky v kombinaci s léky. Ale neměli bychom zapomenout na některé další důležité body, korespondent BBC Future varuje.

Ženy v raném stádiu těhotenství, které ještě nejsou připraveny podělit se o tuto dobrou zprávu s ostatními, jsou si dobře vědomy toho, že lidé kolem nich mohou snadno odhadnout, zda nastávající matka odmítá pít na párty.

Ale je tu dobrá výmluva: kolegové a přátelé mohou říci, že jste léčeni antibiotiky a všechny otázky zmizí. Je nepravděpodobné, že by i nadměrně zvědaví známí měli co dělat za to, co bylo předepsáno.

Je však opravdu nutné upustit od užívání alkoholu v kombinaci s léčbou antibiotiky?

Někteří lidé se domnívají, že alkohol může zabránit léku, aby měl požadovaný účinek, někdo je přesvědčen, že tato kombinace má vedlejší účinky.

Zaměstnanci jedné z urogenitálních klinik v Londýně vyslechli 300 pacientů - ukázalo se, že 81% z nich dodržovalo první názor a 71% - druhá.

Ale v případě většiny antibiotik není první ani druhá pravda pravdivá. Z pohledu lékařů je mnohem nebezpečnější, když se pacient, který věří v jeden z těchto mýtů, rozhodne, že nebude brát léky při pití sklenky vína.

Jakýkoliv faktor, který způsobí, že dávka léku, který má být vynechán, zhoršuje závažný globální problém rezistence bakterií vůči antibiotikům.

Ve skutečnosti alkohol neovlivňuje účinky nejčastěji používaných antibiotik.

Existují však výjimky: například cefalosporinová skupina cefocetan zpomaluje proces štěpení alkoholu, což má za následek zvýšení hladiny acetaldehydu v těle.

To může vést k nežádoucím následkům ve formě závratí, zvracení, návalu horka, bolesti hlavy, dušnosti a bolesti na hrudi.

Podobné vedlejší účinky jsou dány lékem disulfiram, někdy používaným v léčbě závislosti na alkoholu. Myšlenka je, že pacient podstupující léčbu začne po pití alkoholu pociťovat nemoc, což by ho mělo teoreticky přinutit, aby odmítl další pití.

Tyto pocity jsou nepříjemné, takže při léčbě cefocetanem a disulfiramem (a několik dní po skončení kurzu) byste se měli vyhnout alkoholu.

Další antibiotikum, které je špatně kompatibilní s alkoholem, je metronidazol. Používá se při léčbě infekcí v ústech, infikovaných vředů na nohou a proleženinách. Předpokládá se, že v kombinaci s alkoholem má stejné vedlejší účinky jako již zmíněné cefalosporiny.

Tento názor však byl zpochybněn po analýze farmakologických studií provedených v roce 2003. Kromě toho byla zkušenost stanovena u malé kontrolní skupiny finských mužů, během které konzumovali alkohol s metronidazolem po dobu pěti dnů bez jakýchkoli nepříjemných následků.

Autoři této studie však uznávají, že pravděpodobnost nežádoucích účinků nemůže být zcela vyloučena, a nyní lékaři nedoporučují kombinovat alkohol s metronidazolem.

Existuje několik dalších antibiotik, kterým je třeba se vyvarovat, pokud se užívají, například tinedazolu, linezolidu a erythromycinu. Tato neslučitelnost je však dobře známa a lékaři o tom pacientům výslovně varují předepisováním léků.

Recyklovat kolo

Zůstává tedy rozsáhlý seznam jiných antibiotik, pro které není nebezpečné pít. Je nepravděpodobné, že by alkohol pomohl léčit onemocnění: může to způsobit, že vaše tělo bude dehydratované a pomalé, ale nemá to nic společného s léky.

Možná se po několika samostatných nepříjemných případech objevil mýtus o neslučitelnosti antibiotik a alkoholu, ale existují ještě dvě zajímavější teorie.

Jedním z nich je, že antibiotika se používají při léčbě běžných pohlavně přenosných nemocí, a lékaři údajně potrestali pacienty za to, že jim bylo zakázáno pít sklenici nebo dvě.

James Bingham, jeden z autorů výše uvedeného průzkumu pacientů na londýnské urogenitální klinice, uvádí další vysvětlení.

Setkal se s generálem brigádního generála Iana Frasera, který během druhé světové války začal používat penicilin k léčbě zraněných vojáků v severní Africe.

V té době byl penicilin tak malý, že po perorálním podání léku si pacienti vzali moč a znovu z něj vyndali lék.

Armádě bylo dovoleno pít pivo, ale to vedlo ke zvýšení objemu moči produkovaného tělem a v důsledku toho komplikovalo produkci léku. Podle generála Frasera se tedy příkaz rozhodl zakázat pivo.

Souhlasím, dobrý příběh, bez ohledu na to, zda to ovlivnilo šíření mýtu o neslučitelnosti alkoholu a antibiotik.

Rozptýlení mýtů je však dvojsečný meč. Když pacient, který není schopen žít bez sklenky vína, přesto pilně pije v průběhu antibiotik - to je dobré, protože pomáhá bojovat proti rezistenci bakterií na drogy.

Pokud se však veřejnost dozví celou pravdu, pak ženy, které nechtějí o svém těhotenství říkat, budou muset na straně stran vynalézavě odmítnout alkohol.

Omezení odpovědnosti Všechny informace obsažené v tomto článku jsou poskytovány pouze pro obecné informace a nelze je považovat za alternativu k doporučením ošetřujícího lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka. BBC neodpovídá za informace zveřejněné na externích stránkách, které jsou uvedeny v článku, a nepodporuje žádné komerční produkty nebo služby uvedené nebo doporučené na těchto stránkách. V případě zdravotních problémů okamžitě kontaktujte svého praktického lékaře.

Můžete si přečíst původní článek v angličtině na internetových stránkách BBC Future.

Lze antibiotika kombinovat s alkoholem: následky

Alkohol při užívání antibiotik není kategorickým odmítnutím přijetí. Existuje skupina výrobků, ve kterých pití alkoholu obsahujících tekutiny není zakázáno, ale nedoporučuje se. Antibakteriální léčiva, látky, které inhibují růst živých mikroorganismů (často prokaryot, protozoa), jsou pro virové infekce (kromě tetracyklinů) k ničemu. Problém kompatibility vzniká s dlouhou dobou užívání antibiotik a touhou (potřebou) pít alkohol.

Interakční mechanismy

Existují dva různé výklady mýtů o neslučitelnosti alkoholu a antibiotik. Podle jedné z verzí to vynalezli venereologové, aby ochránili pacienty s pohlavně přenosnými chorobami před hrůzou a šířením infekce. Podle druhé světové války zažili evropští lékaři akutní nedostatek penicilinu. Do takové míry, že ji obdrželi odpařením moči vojáků na antibiotické terapii. Aby nedošlo ke snížení koncentrace penicilinu v moči, byl zaveden zákaz piva.

Britští vědci zjistili, že antibiotika a alkohol v povolených dávkách mohou být kombinovány. V důsledku toho získáme: podíl alkoholu - 10 g čistého ethanolu; u mužů je přípustné pít 3-4 jednotky; ženy - 2-3. Typy a objem nápojů obsahujících alkohol: šampaňské, víno - 100 ml; pivo - sklenice 285 ml; obohacené nápoje - 30 ml.

V případě předávkování je interakce ethanolu při léčbě antibiotiky přímo úměrná poklesu účinnosti léku, nikoli však jeho ukončení. Ve skutečnosti alkohol urychluje vstřebávání účinné látky léčiva, v těle vznikají maximální přípustné koncentrace antibiotika a následná intoxikace. Ethanol a jeho rozkladné produkty (acetaldehyd, 20krát toxičtější než ethyl) přispívají k otravě organismu. Tyto dva procesy společně vedou k akutní otravě, narušení jater, ledvin, centrální nervové soustavy. Kompatibilita ab plus C2H5ON je proto sporná.

Zda nebo ne

A je to možné a nemožné, vše záleží na skupině antibiotik. Antibakteriální léčiva neinteragují s ethanolem s výjimkou ojedinělých případů. Je nemožné pít při onemocněních jater, gastrointestinálního traktu, centrálního nervového systému. Lékaři rozlišují mezi 5 typy ethyl a antibakteriální inkompatibility.

Nedostatek terapeutického účinku

Jedná se o nejškodlivější položku v „menu nekompatibility“ ethanolu a antimikrobiálních látek. Při užívání antibiotika se jeho účinná látka váže na proteiny nebo patogeny (mikroorganismy), ovlivňuje je, nutí je ke změně nebo umírání. V přítomnosti ethylu v krvi reagují některá antibiotika a ztrácejí účinnost. Výsledkem je, že průběh léčby antibiotiky se změní na „figurínu“, výsledky léčby jsou nulové a lékař je nucen přejít na antimikrobiální látky jiné skupiny. Pro vyloučení podobného účinku je lepší nepít alkohol během léčebného období.

Zatížení jater

K toxickému poškození jater dochází v důsledku změn metabolismu antimikrobiálních látek. Existuje přímý konflikt mezi účinnou látkou léčiva a ethanolem, bojem je vazba enzymu cytochromu P450 2C9. Je zodpovědný za vylučování metabolických produktů ethylalkoholu a zároveň za určité skupiny antibiotik (Vorikonazol, Erythromycin atd.). Důsledky konfliktu nejsou ve prospěch antibakteriálních látek, ethyl a jeho produkty rozpadu jsou odstraněny z těla a lék se hromadí v játrech. Těžká intoxikace se vyvíjí, poškození hepatocytů, játra částečně ztrácí svou funkci. Proto se nedoporučuje interferovat s antibiotiky a drogami obsahujícími alkohol.

Účinek na gastrointestinální trakt

Užívání jak alkoholu, tak antimikrobiálních činidel současně znamená vyvolání gastrointestinálních patologií. Po obdržení vína alkohol zvyšuje průtok krve do žaludku, dilatace krevních cév, v důsledku čehož se do těla rychle vstřebává ethyl. Na pozadí pití se zvyšuje práce peristaltiky, dávky přípravků obsahujících alkohol nad normativní, zejména pivo, vyvolávají poruchy trávení a průjem. Antibakteriální léčiva (tablety, kapsle, prášek) také vstupují do žaludku a střev. Tváří v tvář působení ethyl nemají účinné látky drogy čas vstřebat a projít „v tranzitu“. Léčba je neúčinná.

Reakce podobná disulfiramu

To je vyjádřeno v překážkách některých skupin antibiotika k rozkladu ethylalkoholu. Snadno se míchá, ale v důsledku toho se acetaldehyd, produkt neúplného metabolismu, hromadí jako zbytek v těle. Jeho kritické ukazatele vyvolávají nejsilnější intoxikaci, osoba zvrací, je mu trápena těžká nevolnost, jsou zde potíže s dýcháním, bolesti hlavy, křeče, hypertermie, zimnice.

Jméno disulfiram-like reakce pochází z léku "Disulfiram", který se používá v kódování a léčbě alkoholismu. Lékaři-narkologové využívají své cenné vlastnosti k odvrácení alkoholu od alkoholu.

Mezi antibiotiky mají podobné vlastnosti: Metronidazol, Cefotetan, Tinidazol. Někdy kombinace Co-trimoxazolu a ethyl může způsobit nepříjemné symptomy. Tyto léky by neměly být míseny s alkoholem, je žádoucí, aby mezi užitím nápojů a antibiotikami uplynulo alespoň 72 hodin.

Nezáleží na formě léku (nápoj nebo hůl), reakce podobná disulfiramu může být vyvolána tabletami, kapslemi, injekčními prostředky a inhalačními prostředky, kapkami na oči, nos, uši, rektální a vaginální čípky. Všechny formy, ve kterých je antibiotikum.

Alergie

Vývoj alergické reakce je nepředvídatelný. Nekompatibilita může nastat nejen mezi produkty „přímé spotřeby“ - aktivní látkou antibiotika a ethanolem. Nebezpečné míchání pomocných látek přípravků a plniv z produktů obsahujících alkohol. Předvídat a vypočítat možná rizika je nereálná - co se stalo v těle a co dalo podnět k alergiím, bude možné odhadnout až po prozkoumání pacienta. Před tím je možný rozvoj urtikárie, svědění, kýchání, konjunktivitidy atd. Nejzávažnější komplikací alergie je angioedém a smrt, proto je lepší nemíchat sporné složky.

Vlastnosti kombinování různých typů antibiotik.

Rozdíl v nebezpečí kombinování různých skupin antibiotik závisí na reakci, kterou mají na těle v kombinaci s vinným alkoholem. Existují antimikrobiální látky, které jsou zahrnuty do kategorie "jasně neslučitelné". V tabulce je uveden seznam nejznámějších léků.

Alkohol a antibiotika: kompatibilita, recenze, důsledky a mýty

Průběh léčby antibiotiky je poměrně dlouhý (minimálně 1-2 týdny), takže mnoho lidí má otázku o jejich kompatibilitě s alkoholem. Mnozí slyšeli, že taková kombinace je velmi nebezpečná, ale ukazuje se - ne vždy.

Mýty o kombinaci alkoholu a antibiotik

Existuje několik mýtů, že i někteří lékaři mohou být zmateni.

Alkohol oslabuje účinek antibakteriálních léčiv.

 • NE Alkoholické nápoje ve většině případů neovlivňují terapeutický účinek této skupiny léčiv. Jedinou výjimkou je terapie na pozadí chronického užívání alkoholu, která se může objevit během alkoholismu.

V tomto případě je někdy možné účinněji rozložit účinnou látku, což je způsobeno zvýšením počtu enzymů, které jsou za ni zodpovědné.

I když se častěji opakuje - odstranění antibiotika zpomaluje, hromadí se a způsobuje vedlejší účinky.

Ovšem alkohol může ovlivňovat zotavení jinými způsoby. Tyto faktory v léčbě jako odpočinek a výživa jsou velmi důležité.

Alkohol také interferuje se zdravým spánkem, narušuje vstřebávání životně důležitých živin z potravy, zvyšuje hladinu cukru v krvi, vyčerpává tělo.

S chronickým nebo těžkým a těžkým pitím může imunitní systém trpět tolik, že jakýkoliv lék bude málo využitelný.

Alkohol není kompatibilní se všemi antibiotiky.

NE Většina typů antibiotik, která jsou nejčastěji předepisována, neinteragují s alkoholem žádným způsobem. Existují různé teorie, proč lidé dlouho věřili jinak.

Podle jednoho z nich se lékaři rozhodli potrestat pacienty v léčbě sexuálně přenosných nemocí a zakazovat jim pít alkoholické nápoje.

Existuje také verze, že tento mylný názor odchází od druhé světové války, kdy v severní Africe došlo k velkému deficitu penicilinu, a to bylo sklizeno zpět z moči zraněných zraněných a používání piva v tomto procesu narušovalo. Proto lékaři řekli vojákům, že pití alkoholu během léčby je nebezpečné.

Užívání alkoholu během léčby antibiotiky může způsobit závažné nežádoucí účinky.

ANO I když je řečeno, že u většiny antibakteriálních látek nebudou žádné problémy, ale také ti, kterým se nedoporučuje pít alkohol během léčby. Faktem je, že některé léky jsou metabolizovány stejnými nebo podobnými enzymy v těle jako ethanol.

 • V závislosti na tom, jak často a v jakém množství alkoholu se používá, se může úroveň těchto enzymů snížit.
 • Výsledkem je, že tělo bude hromadit větší množství účinné složky léčiva a produktu degradace alkoholu (acetalde), což způsobí zvýšené vedlejší účinky a takový jev jako reakce podobná disulfiramu.
 • Reakce podobná disulfiramu - komplex symptomů, které se vyvíjí na pozadí hromadění produktu rozkladu ethanolu v těle, což vede k intoxikaci.
 • Tento princip je aplikován na léčbu alkoholismu pomocí disulfiramu, v důsledku čehož se vyvíjí nedostatek enzymů, které zabraňují tělu štěpení a vylučování alkoholu normálně - pacient onemocní a nemůže pít.

Ale v případě antibiotik, to je vedlejší účinek, který může být pozorován při užívání některých léků.

Antibiotika, pro která je alkohol zakázán

Nejznámější z nich je metronidazol. Používá se při léčbě různých střevních, zubních, kožních, plicních infekcí.

Mnoho zdrojů říká, že když se užívá kombinace léčby s tímto lékem a alkoholem, může dojít k reakci podobné disulfiramu.

Ale toto prohlášení je poněkud kontroverzní, protože studie provedené v roce 2003 nenalezly žádný důkaz o tom.

Později byla provedena malá studie, ve které finští muži užívali metronidazol po dobu pěti dnů a po pití alkoholu nezaznamenali žádné vedlejší účinky. Nicméně autoři těchto testů uznávají, že to nevylučuje možnost, že někteří lidé trpí, a pravidlo neslučitelnosti alkoholu s antibiotikem metronidazolem zůstává v platnosti.

K dispozici je také seznam antibiotik, jejichž příjem je na pozadí alkoholu nebezpečnější.

To zahrnuje především cefalosporinové skupiny (cefotetan, ceftriaxon), stejně jako tinidazol, linezolid a erythromycin. Jejich interakce s alkoholem je dobře známa a lékaři na to obvykle varují.

Tabulka antibiotik neslučitelných s alkoholem

Ethanol může být obsažen nejen v alkoholických nápojích, ale také v některých lécích, například sirupu proti kašli. Proto, aby se předešlo možným nepříjemným následkům, je třeba studovat složení.

Antibiotika, která mohou být kombinována s alkoholem

Ne všechna antibiotika mají vliv na interakci s alkoholem, ale vyhnout se pití během nemoci je důležité.

Mezi další běžná antibiotika, která jsou často předepisována k léčbě infekcí, patří:

 • Amoxicilin + klavulanát (Augmentin);
 • Amoxicilin (Amoxyl);
 • Ciprofloxacin (Cipro);
 • Cefalexin (Keflex);
 • levofloxacin (Levacquin);
 • azithromycin (Zythromax);
 • Moxifloxacin (Avelox);
 • klindamycin (cleocin).

Během příjmu těchto prostředků nebyl pozorován vývoj vedlejších účinků způsobených přímo alkoholem.

Důsledky kompatibility, tabulka kompatibility

Mnozí mají otázku, zda můžete pít alkohol při užívání antibiotik. Koneckonců existuje názor, že drogy ztrácejí svou účinnost, pokud jsou užívány společně s alkoholickými nápoji. Dalším stanoviskem je, že alkohol a antibiotika jsou neslučitelné a jsou smrtící kombinací.

Ethanol a antibiotika: podobné vedlejší účinky

Alkohol otráví buňky těla, zhoršuje jejich schopnost regenerace a regenerace, vede k únavě a dehydrataci, což nepříznivě ovlivňuje nemocné tělo.

Ačkoliv alkohol neomezuje účinek drog, proces hojení se hodně zpomaluje. To je jeden z důvodů, proč byste neměli pít alkohol s antibiotiky.

Vzhledem k tomu, že pivo je také typem alkoholického nápoje, vše, co se o alkoholu a antibiotikách říká, se jistě vztahuje na pivo a je odpovědí na otázku, zda lze pivo používat s antibiotiky.

Také pití alkoholu během léčby antibiotiky může mít negativní vliv na zdraví: s jejich interakcí v těle můžete získat nežádoucí výsledek. Který závisí nejen na typu alkoholu a antibiotik (například antibiotik a piva), ale také na individuálních vlastnostech organismu, především metabolismu.

Alkohol a antibiotika jsou poněkud podobné svým účinkům na lidský metabolismus a mají podobné vedlejší účinky: závratě, ospalost, poruchy trávenia. Proto když pijete alkohol s antibiotiky, alkohol může zvýšit vedlejší účinky drog.

Některá antibiotika potlačují centrální nervový systém, způsobují ospalost, závratě, relaxaci, zmatenost. Alkohol je také depresivem centrálního nervového systému. Při léčbě antibiotiky se tento vedlejší účinek zvyšuje.

To je doprovázeno nebezpečnými následky při řízení (což je samo o sobě nepřijatelné, pokud to člověk pije), stejně jako pro starší lidi, kteří často užívají několik různých druhů drog najednou.

Včetně zmírnění úzkosti, úzkosti, silných léků proti bolesti, trankvilizérů.

Účinky na jaterní enzymy

Ethanol a mnoho antibiotik jsou rozděleny stejnými enzymy, které jsou produkovány v játrech.

Pokud se ptáte, zda je možné pít alkohol v kombinaci s antibiotiky, měli byste vědět, že za současného působení těchto dvou látek může být produkce enzymu zastavena.

To znamená, že ani alkohol, ani léky nebudou z těla úplně odstraněny a odstraněny, což může vést k vážným následkům. Mezi nimi je akumulace alkoholu v krvi a zvýšení jeho obsahu na úroveň nebezpečnou pro zdraví, když se zvyšuje možnost otravy.

Další obraz lze pozorovat, když se při užívání alkoholu hyperaktivují jaterní enzymy. To znamená, že během léčby antibiotiky tak rychle rozloží lék, že antibiotikum bude z těla vyloučeno, aniž by se dosáhlo požadovaného terapeutického účinku.

Když je zákaz kategorický

Někteří lidé stále porušují zákaz a pijí alkohol během léčby antibiotiky. Měli by ale vědět, že existují léky, které nelze zaměňovat s alkoholem: při interakci s alkoholem vedou k nepříjemným vedlejším účinkům. Patří mezi ně:

 • Metronidazol.
 • Tinidazol.
 • Ethionamid.
 • Cykloserin.
 • Cefotetan.
 • Thalidomid.

Metronidazol (flagel) je předepsán pro léčbu zubních a vaginálních infekcí, vředů a proleženin. Tinidazol (tindamax) je předepisován ve stejných případech jako metronidazol, stejně jako pro léčbu infekcí gastrointestinálního traktu. Cefotetan léčí infekce plic, gastrointestinálního traktu, kostí, kloubů, krve, močového kanálu a kůže.

Všechny výše uvedené příznaky se téměř shodují s vedlejšími účinky způsobenými disulfiramem, který se používá k léčbě alkoholismu s použitím metody kódování léků. S disulfiramem stačí k podání těchto příznaků i malá dávka alkoholu.

Při ošetření metronidazolem, tinidazolem a cefotetanom je nutné zcela eliminovat alkoholické nápoje z pití. Po užití poslední dávky antibiotik se ujistěte, že se udržíte po dobu tří dnů.

Užívání alkoholu při léčbě cykloserinu a ethionamidu může vést k toxickému účinku na centrální nervový systém a zpomalení motorických funkcí. Isoniacid má toxický účinek na lidi, kteří chronicky zneužívají alkohol a zvyšují riziko zničení jater.

Vliv kombinace léků s alkoholem

Kompatibilita antibiotik a alkoholu je zřejmá z níže uvedené tabulky, která popisuje vliv jejich interakce. To vám umožní pochopit, zda můžete pít alkohol při užívání antibiotik a zda alkohol může nepříznivě ovlivnit tělo:

Existují antibiotika, která nezpůsobují extrémně negativní účinek u nealkoholických nápojů nebo občas pijí alkohol. Mohou však způsobit nebezpečné vedlejší účinky u chronických alkoholiků (to platí i pro alkoholismus v pivu) a v běžných konzumentech alkoholu.

Pokud tito lidé užívají alkohol současně s antibiotiky, jako je rifamin, pyrazinamid, vorikonazol, může být vyprovokováno poškození jater. Také by neměli užívat alkohol s didanosinem kvůli zvýšenému riziku pankreatitidy nebo zhoršení jejího průběhu, které je doprovázeno všemi následnými důsledky. Totéž platí pro odpověď na otázku, zda je možné pít pivo.

Zákaz je porušen: co dělat?

Pokud budeme hovořit o tom, co se stane, pokud zákaz byl porušen a osoba vzala antibiotika a alkohol současně, pak byste měli vědět, že síla projevů vedlejších účinků závisí do značné míry na obecném zdravotním stavu, množství alkoholu, který pijete, schopnosti jater zbavit se těchto látek. Ne všechny důsledky jsou vyslovovány, ale v nejhorším případě je možná smrt.

Pokud byl zákaz porušen a došlo k nežádoucí reakci, je třeba okamžitě zavolat sanitku. To je jediná správná cesta v případě důsledků smíchání ethanolu s antibiotiky. Závažné příznaky po antibiotikách a alkoholu jsou:

 • mělké dýchání;
 • bolest na hrudi;
 • nepravidelný tep;
 • závratě;
 • nevolnost;
 • zvracení.

Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost interakce alkoholu a antibiotik může být fatální, výskyt výše uvedených příznaků vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Pokud necháte osobu s těmito příznaky bez včasné lékařské péče, mohou být následky fatální.

Například arytmie může vést k zástavě srdce a dehydratace způsobená zvracením způsobuje pokles tlaku na nebezpečnou úroveň.

O kompatibilitě těchto látek

Antibiotika a alkohol: kompatibilita těchto látek trápí milovníky alkoholických nápojů. Málokdo však zná důsledky pití při užívání antibiotik.

Podstata otázky

Nemoc jednoho nebo druhého onemocnění, člověk bere antibakteriální léky.

A úplně porazit nemoc a být jisti, že se nevrátí, musíte podstoupit celou léčbu antibiotiky. Doba jejich příjmu závisí na předepsaných lécích.

Terapie může trvat až dva měsíce. A tato situace je alarmující pro mnoho fanoušků, aby vynechali sklenku nebo dvě. A jak být? Pít nebo nepít?

Užívání alkoholu, samozřejmě, v rozumných mezích, nepředstavuje velké riziko při léčbě antibiotiky. Ale tady to není tak jednoduché. Existují antibakteriální léky, které se ve skutečnosti nedoporučují kombinovat s alkoholem.

Některá antibiotika přicházejí do styku s ethanolem. Tato chemická reakce vede k následujícím důsledkům:

 • nevolnost a zvracení;
 • nejsilnější migrény;
 • tepová frekvence se zrychluje;
 • na těle jsou vyrážky;
 • zčervenal obličej, krk a hrudník a na těchto místech je teplo;
 • dýchání se stává těžkým a přerušovaným;
 • může překonat záchvaty;
 • pitím velkého množství alkoholu může být smrtelné.

Co tedy použití alkoholu v kombinaci s drogami?

Antibiotika

Fluorochinolonové léky nelze kombinovat s příjmem alkoholu. Na rozdíl od jiných, antibakteriální léčiva této skupiny jsou umělá antibiotika. Kombinace s alkoholem může způsobit zhoršení centrální nervové soustavy.

Antimikrobiální látky aminoglykosidové skupiny mají pod vlivem alkoholu vedlejší účinky, protože jsou toxickými činidly a díky svému silnému účinku jsou schopny samy zabíjet viry bez pomoci imunity. Tyto léky jsou předepisovány pouze ve vážných případech, kdy se tělo s nemocí nedokáže vyrovnat samo.

Kdy je povolen příjem alkoholu?

Záleží na mnoha faktorech: stupni onemocnění, typu antibiotik a samotném lidském těle. Zde se můžete poradit se svým lékařem a instrukce by měla uvádět dobu abstinence od alkoholu. Abychom se vyhnuli možným rizikům a ohrožení zdraví, je samozřejmě lepší v průběhu léčby a nejméně tři dny po jejím skončení zcela odmítnout.

Léky mají na organismus různé účinky. Antibakteriální léčiva jsou zaměřena na likvidaci nebezpečných virů a bakterií, které způsobují onemocnění. S jejich dobrým skutkem, oni jsou odstraněni z těla s pomocí jater. Čistí celé tělo, neutralizuje použité drogy a několik dní po skončení antibiotik odstraňuje zbytky.

Obecně platí, že při pití alkoholu se naloží játra a je již obtížné odstranit z těla zbytečné a nebezpečné látky, což může vést k vážným následkům.

Kromě toho alkohol zklidňuje enzymy tohoto těla, což vede k jeho neúčinné práci.

A to je nepřijatelné, protože antibakteriální léčiva jsou silná léčiva a musí být včas odstraněna z těla, jinak bude zdraví nenapravitelně poškozeno.

Interakce alkoholu s antibiotiky

Ampicilin je tedy předepisován pro infekční a zánětlivá onemocnění gastrointestinálního traktu, pro porážku horních cest dýchacích i pro urogenitální infekce.

Toto antibiotikum samo o sobě nepatří do skupiny silných, zpravidla je dobře snášeno pacienty a má minimální rozsah nežádoucích účinků. Proto se předpokládá, že nebezpečí kombinace alkoholu a ampicilinu je nepravděpodobné.

Ale opět to všechno závisí na lidském těle, takže musíte být opatrní.

Metronidazol je antibakteriální antiprotozoální léčivo. On je předepsán pro močové infekce, nemoci kloubů a kůže, v patologii gastrointestinálního traktu. Tento lék má anti-alkoholické vlastnosti, takže se používá jako averzivní činidlo. A proto je při léčbě tímto lékem alkohol kontraindikován.

Safotsid je antifungální, antimikrobiální a antiprotozoální léčivo. Při interakci s alkoholem, který má své složení secnidazolu, způsobuje disulfiramovou reakci, která vede ke špatnému zdraví, migrénám, rychlému tepu srdce. Taková kombinace je tedy kontraindikována.

Augmentin má antimikrobiální účinek. Má nízkou toxicitu a je tolerovatelný v kombinaci s jinými léky. Nemění své vlastnosti, když alkohol vstupuje do těla, ale s mírou. Takže, jednou na nějaké dovolené během léčby, můžete si trochu odpočinout. Ale nic víc.

Tento lék se také používá při léčbě alkoholismu. A i když jeho pokyny nesvědčí o kompatibilitě s alkoholem, musíte být opatrní.

Ať jsou léky předepsány, nesmíme zapomenout, že alkohol způsobuje zrychlení průtoku krve, dilataci cév.

To zase vede ke snížení absorpce antibiotik v tkáních a zhoršuje účinek léčiva. Proto je lepší upustit od užívání alkoholu při použití antibiotik.

Zdraví je koneckonců důležitější a jakékoli riziko může vést k nenapravitelným následkům.

Je kombinace nebezpečná nebo ne?

Alkohol a antibiotika jsou neslučitelné - zdá se, že je to axiom. Ona je známa každému, kdo užívá nebo užívá tyto léky a nevyžaduje důkaz. Předpokládá se, že alkohol zcela blokuje jejich činnost, téměř okamžitě ničí játra, může způsobit závažné alergické reakce a dokonce vyvolat infarkt. Ale je to opravdu?

Jak alkohol ovlivňuje antibiotika?

Studie provedená lékaři na britských klinikách ukázala, že přibližně 81% z 300 dotazovaných pacientů je přesvědčeno, že alkohol snižuje nebo dokonce úplně blokuje účinek antibiotik. A asi 71% si myslí, že i sklenka suchého vína by zvýšila riziko závažných vedlejších účinků. Ale je to opravdu?

V těchto tvrzeních je stále pravda, ale vše bude záviset na typu alkoholu:

 • Víno ve velkém množství obsahuje taniny a vápenaté soli. První z nich jsou přírodní adsorbent a jsou schopny vázat a vylučovat různé látky z těla, včetně léčiv. Soli vápníku, které jsou také dobré v dobrém víně, s některými z nich, například s tetracyklinovými přípravky, mohou tvořit silné nerozpustné sloučeniny - cheláty a tím snižovat jejich účinnost.
 • Šumivá vína a šampaňské jsou nebezpečné z důvodu vysokého obsahu oxidu uhličitého. Tato vína jsou schopna změnit kyselost léku a zničit obal enterosolventních tablet v žaludku, čímž se také sníží jejich účinnost.
 • Vodka, koňak a jiné silné nápoje - vyznačují se vysokým obsahem ethylalkoholu, který podobně jako některé léky ovlivňuje nervový systém, metabolismus jater a buněk. Pokud užíváte antibiotika s těmito nápoji, jejich destruktivní působení se několikrát zvýší.
 • Pivo má vysoký obsah cukru a kvasinek. Tyto složky samy o sobě tento lék neovlivňují, ale neměli byste je pít společně. Jakékoliv antibiotikum je schopno narušit přirozenou mikroflóru lidského těla a vyvolat růst patogenních hub rodu Candida, což způsobuje vzrušení. Kvasinky a cukr mohou tento proces urychlit a zintenzivnit.

Účinky kombinace s alkoholem

Předpokládá se, že nekompatibilita antibiotik a alkoholu byla vynalezena lékaři během druhé světové války a že ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz pro toto prohlášení. Výzkum provedený vědci navíc prokázal, že ve většině případů tomu tak není.

Je skutečně možné pít alkohol při užívání některých léků. Pravda, v každém případě, v minimální výši. Nicméně u řady léků je taková kombinace stále nepřijatelná.

Jaká antibiotika jsou zakázána?

Nekompatibilita léčiv a alkoholických nápojů se vyvíjí, když jsou metabolizovány stejnými nebo velmi podobnými mechanismy jako ethylalkohol. Pro nekompatibilitu existují pouze tři možnosti:

 • Toxické účinky na nervový systém, který se vyvíjí kombinací antibiotik, které inhibují centrální nervový systém. Taková léčiva zahrnují hlavně léky proti TB, jako je cykloserin nebo etionamid.
 • Porušení metabolismu léčiva a toxických účinků na játra. V lidském těle je v játrech speciální enzym nazývaný cytochrom P450 2S9. Je to on, kdo je zodpovědný za metabolismus většiny léků, a nejen antibiotik, a také pomáhá tělu zbavit se alkoholu. Proto při užívání antibiotik a alkoholu vstupují do soutěže o tento enzym. Nejčastěji lék vytlačuje alkohol a v důsledku toho se vylučuje pomaleji a hromadí se více, než je nezbytné v těle. Mezi tato antibiotika patří Erythromycin a téměř všechna protiplísňová léčiva, jako je itrakonazol nebo ketokonazol.
 • Vývoj disulfiramové reakce. Existují léky, které mohou ovlivnit metabolismus ethylalkoholu. Výsledkem tohoto efektu je akumulace produktu jeho rozkladu - acetaldehyd. Tato látka zase způsobuje stav podobný těžké kocovině, bolesti hlavy a bolesti žaludku, nevolnost, zvracení. Metronidazol, tinidazol a ornidazol, stejně jako většina cefalosporinových antibiotik, například Cefotetan a sulfanilamid Co-trimoxazol, mají tuto schopnost.

Jaká antibiotika jsou povolena?

Kompatibilita, alkohol a antibiotika - zdá se, že tato tři slova v jedné větě prostě nemohou existovat. Existují však drogy, které jsou poměrně klidné, aby spolu s alkoholickými nápoji. Je pravda, že to neznamená, že by se daly snadno vypít sklenkou vína, ale pít tuto skleničku 4 hodiny po užití pilulky je docela přijatelná.

Mezi tato antibiotika patří:

 1. Penicilinové přípravky, jako je například Amoxicilin, Augmentin nebo jeho analogy.
 2. Některá léčiva fluorochinolonové skupiny, jako je například Ciprofloxacin, Levofloxacin nebo Moxifloxacin.
 3. Některá léčiva cefalosporinové skupiny, jako je například cefalexin.
 4. Skupina makrolidů, například azithromycin.
 5. Léčivo ze skupiny linkosamidů - klindamycin.

Nejen alkohol může obsahovat ethylalkohol, ale také některé léky, jako jsou sirupy proti kašli nebo kapky srdce. Před použitím si proto přečtěte návod.

Ale i přesto, že ve většině případů jsou antibiotika a alkohol zcela slučitelné, aby jejich použití bylo co nejbezpečnější a nejúčinnější, je lepší v době léčby alkohol odmítnout.

Pokud to není možné, nezapomeňte, že povoleným množstvím není více než jedna sklenka vína, šampaňského nebo 50 ml silného nápoje po celou dobu užívání léku.