Přivedete teplotu dítěte na 38 stupňů?

Když teplota dítěte vzroste, obvykle to způsobuje u rodičů paniku. Tělo dítěte je ale navrženo tak, aby ne každý zvýšený odečet teploměru nebyl považován za nouzový signál. V některých situacích není třeba nic dělat, i když někdy bude třeba přijmout opatření. Zvažte konkrétní situaci - při teplotě - 38 stupňů. Stojí to za to sestřelit?

Měření

Důležité je, že teplota musí být měřena teploměrem. Někdy se rodiče dotýkají špatného cítění dítěte svými rty nebo rukama - a zdá se, že je jim zima. V některých případech se nejedná o indikátor, a na těle, které je na mnoha místech chladné, může měření ukázat přítomnost vysoké teploty.

S ARVI

Nejčastější příčinou zvýšení teploty je ARVI. Pokud jste si naprosto jisti, že dítě má přesně tento problém, pak 38 stupňů je přípustná úroveň vytápění, což nepředstavuje ohrožení jeho zdraví. Připomeňme, že průměrná tělesná teplota dítěte je ve většině případů vždy vyšší než u dospělé osoby.

Namísto febrifugů je lepší držet dítě v systematicky vysílaném pokoji a dávat mu dostatek nápojů. Pokud teplota neklesne vůbec již třetí den nebo pomalu klesá, ale za pět dní se nevrátila na normální úroveň, určitě byste se měli poradit s lékařem.

Přehřátí

Častou chybou, kterou rodiče dělají, je nedodržení teplotního režimu. Ve snaze zabránit dítěti v tom, aby chytili chlad, dospělí dospělí dosáhnou přesného opaku - dítě se přehřívá. To je škodlivé pro zdraví těla dítěte, to může být škodlivé pro něj. Jiná situace, kdy se tento problém může projevit, je, když dítě hraje na dlouhou dobu nebo chodí na slunci s odkrytou hlavou.

Přehřátí se vyznačuje následujícími příznaky:

 • Dítě se stává pomalým.
 • Pokud je to dítě, pak odmítá nakrmit.
 • Chování dítěte patří k jednomu ze dvou extrémů - buď se bude chovat velmi klidně, nebo bude nervózní a rozmarný.

Teplota těchto příznaků obvykle není zaměňována s antipyretiky. Měla by být přijata následující opatření: t

 • Dejte dítěti hodně pití, ne studené, ale ne horké.
 • Tělo otřete vlhkým hadříkem.
 • Vezměte dítě do dobře větrané místnosti (teplota v něm by neměla překročit 22 stupňů), odstraňte jeho extra teplé oblečení.

Pokud jste udělali správnou věc, pak by teplota měla spát asi hodinu. Pokud by nespal, pak byste se měli poradit s lékařem.

Při kousání

Tento důvod pro zvýšení teploty je nejvíce charakteristický pro děti od 8-10 měsíců. Každé dítě reaguje na tento proces jinak, někteří začínají zvyšovat tělesnou teplotu. Dalším příznakem v tomto případě je odmítnutí potravy a neustálý pokus o poškrábání dásní. Pokud se tyto příznaky objeví, není nutné žádné další opatření. Maximální si můžete koupit speciální gel pro dásně, který sníží příznaky bolesti.

Pokud problém přetrvává i po třech dnech, doporučujeme poradit se s lékařem.

Z jiných důvodů

Existují i ​​jiné důvody, proč dochází k teplotě 38 stupňů. Pokud je problém způsoben bolestmi v krku nebo střevní infekcí, pak je vyhoďte nebo ne - ošetřující lékař by si měl vybrat. Podobná situace může nastat u akutní faryngitidy nebo jiných infekčních patologií.

Někdy tělo dostane velmi horký kvůli normálnímu stresu. Kdyby dítě mělo důvod být velmi nervózní, pak jakmile se uklidní, vše se vrátí k obvyklým indikátorům.

Také někdy může dítě reagovat na očkování. Pokud se teplota začne po chvíli snižovat, pak to zjevně nestojí za sestřelení.

Shrnutí

Ve většině případů bude teplota 38 stupňů u dítěte zbytečná. Existuje mnoho velmi neškodných důvodů, které mohou vyděsit rodiče, ale ve skutečnosti nenesou žádné zvláštní škody. Nicméně, každý případ je jedinečný, proto nechť to nestojí za paniku, ale nebylo by zbytečné, aby se zajistil. Poraďte se s pediatrem - a on vám řekne, co dělat, pokud chcete, aby vaše akce neubližovaly dítěti.

Měla bych u dětí teplotu 38 let

Teplota u dítěte 38

Dítě se začalo cítit dobře, jeho tváře se rozšířily a úzkostná matka se natáhla po teploměru - a tam 38! Co dělat? Jak pomoci dítěti? Je nutné snížit teplotu o 38 a proč vůbec vzrostla - pokusíme se v tomto článku odpovědět.

Začněme tím, že byste neměli panikařit, protože samotná horečka je znamením, že tělo aktivně bojuje proti infekci, která do ní spadla. To znamená, že přítomnost zvýšené teploty - znamení spíše dobré. Jak účinný bude boj proti infekci záviset na množství interferonu produkovaného v těle a množství, které to přímo závisí na zvýšení teploty - čím vyšší je teplota, tím více interferonu je produkováno.

Proto se neprotahujte na antipyretika - to nepomůže tělu. Zda je nutné snížit teplotu o 38, závisí pouze na tom, jak na ni dítě reaguje. Pokud dítě tiše jde o jeho podnikání, neplačí, není v depresi - nemusíte sestřelit. Vidíte-li, že horečka je dána dítěti tvrdě - netrápte ho, sestřelte ho. Nejlepším způsobem, jak snížit teplotu u dětí, je paracetamol. Vyrábí se v různých dávkových formách - a tablety, kapsle a sirupy a svíčky. Volba formy závisí na věku dítěte.

Jak pomoci dítěti při teplotě 38 ° C?

 1. Když teplota stoupá, musíte se ujistit, že se tělo může zbavit přebytečného tepla.
 2. Dejte více pití - ideálně, nabídněte své dítě pít každou půl hodinu. Nejlepší je dát různé druhy ovocných a bylinných čajů - s limetkovým květem, šípkem, ovocnými nápoji s brusinkami a brusinkami. Nejlepší způsob, jak se potit, je a zůstává čaj s malinami. Pro děti do jednoho roku jako nápoj je lepší, když nenajdete lepší odvar z rozinek, teplota čaje by se měla rovnat tělesné teplotě +/- 5 stupňů.
 3. Větrejte místnost častěji (15 minut každou hodinu), ale ujistěte se, že nejsou žádné průvany. Vzduch v místnosti by měl být čerstvý a chladný.
 4. Nemusíte krmit dítě násilím, pokud nechce. Pokud dítě neodmítne jíst, je lepší dát mu malé porce, ale častěji.
 5. V žádném případě by neměla teplota klesat různými druhy acetátových nebo alkoholických odpadů. Způsobuje alkohol nebo ocet na kůži dítěte, jen zhoršuje jeho stav, protože tyto, upřímně řečeno, škodlivé látky se dostanou kůží do krevního oběhu.

Teplota u kojence

Je třeba pamatovat na dítě, termoregulační centra jsou stále špatně rozvinuta a snadno se přehřívají. Pokud důvodem pro zvýšení teploty v banálním přehřátí, pak jakmile změníte dítě a potřásnete s ním, teplota jeho těla rychle klesne. Je-li teplota 38, je třeba se poradit s lékařem, a před jeho příchodem, zkuste poskytnout dítě s benigní režim - štít před zbytečnými dráždivými látkami, dát více nápoje, ujistěte se, že to není přehřátí.

Zvracení a průjem při 38

Je-li teplota 38 dětí doprovázena zvracením a průjmem, je nutné se co nejdříve poradit s lékařem. S největší pravděpodobností se dítě stalo obětí infekce rotaviry. Před příchodem pediatra je nutné zabránit dehydrataci. Rehydratační řešení přijdou na záchranu, nebolí to dítěti aktivní uhlí nebo smectu. Chcete-li krmit dítě, dokud se neobjeví chuť k jídlu, není nutné, je lepší dát odvar z šípky, limetkový čaj, kompot ze sušeného ovoce.

Pokud zvracení a průjem trvale nezastaví, existují známky dehydratace - suchá kůže, potopené oči, tmavá moč a prudký pokles močení, potopená pružina u kojence - naléhavě je třeba zavolat sanitku.

Kat, ve vašem případě, samozřejmě, jsem dal buď paracetamol nebo nurofen (na mé dítě nurofen nefunguje vůbec) jen jednu věc! Pokud vím, musíte snížit teplotu nad 38.5.Health Zdravím všechno, aby tělo mohlo ztratit teplo chladný vzduch v místnosti a dostatek nápojů.

Zprávy: 6849 Registrovaných: Pá 19.9.2008 17:35 Od: vesnice u Kyjeva, Ukrajina Poděkoval: 21 krát Poděkoval: 3 krát

Kat napsala (a): Dítě má 39,6. V zásadě se teplota přenáší normálně.

Totéž - teplo dobře snáší, skoky. Srazil jsem v noci, panadole, abych zajistil klidný spánek. Ale nezapomeňte pít hodně! Hodně! Pokud nechcete hodně pít, je lepší snížit teplotu.

Zprávy: 2150 Registrovaných: So 29. května 2010 15:12 Z: Rusko, Sverdlovská oblast

Kat napsala (a): Dítě má 39,6. V zásadě se teplota přenáší normálně. Musím sestřelit? A po jaké značce? Věk 1 rok.
Jaké léky jsou lepší? Doma jsou tablety paracetamolu a nurofen pro děti.

Snížení takové teploty je nutné, jen z výše než 39 více škody než užitku.
Pokud po užití antipyretika nedochází k žádnému účinku, pak existuje možnost, že se díky vysoké teplotě jednoduše neabsorbuje (zpravidla například svíčky po t 39 jsou prakticky zbytečné). Také zkontrolujte ruce a nohy - neměly by být studené.

PS: Jak měří teploměr?

Přidáno po 7 minutách 34 sekund:

Kat napsala (a): Do jaké míry by nezasahovala?

až 38,5, pokud dítě nemá febrilní křeče
Kromě toho, pokud je teplota pod touto prahovou hodnotou, ale stoupá, a tam je období dopředu, když nemůžete rychle reagovat na překročení prahu (například v noci), pak je lepší dát svícen snižující horečku předem. Svíčky poskytnou pomalý pokles tělesné t a vydrží déle než jiné formy.

Děkuji vám za odpovědi. měření elektronický teploměr.
Sledoval jsem video na webu, EO volá 39 stupňů.

Přidáno po 1 minutě 23 sekund:

a jaké jsou negativní účinky teplot nad 39 ° C?

Přidáno po 4 minutách 48 sekund:

a jaké jsou dávky paracetamolu po dobu 1 roku? Čtvrtletní pilulky trochu?

Kat napsal (a): jaké jsou dávky paracetamolu po dobu 1 roku? Čtvrtletní pilulky trochu?

v závislosti na tom, která tableta
Pro Váš věk je vhodné zvážit dávkování: 10-15 mg paracetamolu na kg hmotnosti dítěte.

Zprávy: 6792 Registrovaných: Ne 26.6.2005 22:31 Místo: Khimki, Moscow Region

Kat napsala (a): a jaké jsou negativní účinky teplot nad 39?

No, pokud vím, tato teplota způsobuje, že srdce bije rychleji, a proto je to velká zátěž na srdce. A proto bych nedovolil dítěti jezdit s takovou teplotou.

Kat napsala (a): a jaké jsou negativní účinky teplot nad 39?

Kromě toho, jak si vzpomínám, Doc řekl, že při zvýšené tělesné teplotě dítě ztrácí sklenici tekutiny za hodinu. Zdá se mi, že při takové vysoké teplotě hrozí riziko dehydratace. Takže nalijte nápoj.
Co se týče otázky, snížil jsem teplotu na 39, což je za příznivých vnějších podmínek. A když je teplo, není možné dosáhnout chladu, pak ještě nižší (asi 38,7, když vidím, co se zvedne).

Kat napsal (a): jaké jsou dávky paracetamolu po dobu 1 roku? Čtvrtletní pilulky trochu?

proč nezkusíš sirup? A je to jednodušší dávkovat a dítě polkne lépe.

Ahoj, dnes zvedám T 37.7, dítě už lže a spí hodně, obvykle s takovými skoky T a tady. Potřebuješ ho jednou sestřelit? Zánětlivý proces? Měsíc suchého kašle v dopoledních hodinách, někdy v noci, šel na zahradu 4 dny, může se něco chytit znovu? pravděpodobně krev musí jít znovu..

Aida1333 napsal (a): Dnes, vyzvednout T 37.7, žádné dítě leží a spí hodně, obvykle s takovými skoky T a tady. Potřebujete ho špatně sestřelit?

Pokud je dítě velmi špatné, pak si myslím, že stojí za to paracetamol.

Aida1333 napsal (a): Měsíc suchý kašel ráno v noci někdy v noci, šel do zahrady na 4 dny, možná něco chytil znovu?

Měsíc suchý kašel není příliš dobrý, musíte zjistit důvod. Pravděpodobně alergický, suchý vzduch v místnosti. Pokud není žádný zvlhčovač koupit, chodit více.

Kdo je na konferenci

Právě prohlížíte toto fórum: žádné registrované uživatele

Evgeny Olegovich Komarovsky 1993-2015
"Klinika" 2006-2015
[email protected]

Jsme v sociálních sítích:

Použití jakýchkoliv materiálů na těchto stránkách je přípustné pouze s výhradou dohody o užívání těchto stránek a s písemným souhlasem správy.

Jakou teplotu byste měli sestřelit?

Vysoká teplota, zpravidla způsobuje úzkost a touhu snížit ji co nejdříve. Nejdříve je však třeba přesně zjistit, co způsobilo jeho nárůst, a jaká teplota by měla být sestřelena lékařskými nebo populárními metodami. Často vysoká teplota ukazuje vynikající práci lidského imunitního systému.

Jaká teplota se doporučuje sestřelit dospělého

Než sníte teplotu, musíte nejprve zjistit, proč k tomu došlo. Důvody mohou být různé: bakteriální a virové infekce, srdeční infarkt, alergie, krvácení, zánět v tkáních nebo kloubech, protože teplota sama o sobě není nemocí, pouze ukazuje, že imunitní systém odhalil nepřítele. Lékaři jsou většinou toho názoru, že výskyt vysoké horečky v nemocech je dobrým znamením, což potvrzuje, že tělo může snadno odolávat virům. To však lze přičíst zdravému člověku, který neměl problémy s imunitním systémem. Pokud před tím člověk podstoupil chemoterapii, operaci, dlouhodobě užíval drogy, zhoršil imunitní systém nebo věk a některé jiné faktory mají spíše slabou imunitu, pak se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost vysoké teplotě.

Jakou teplotu by měl dospělý porazit? Každý ví, že normální teplota je 36,6 stupně. Jeho zvýšení na 37,2 v nepřítomnosti jiných příznaků je považováno za normální, ale pokud to trvá několik dní, pak byste neměli srazit, ale jít k lékaři, aby určily důvody pro jeho výskyt. Mnozí se zajímají, zda je nutné snížit teplotu o 38 stupňů?

Pokud teplota mírně přesáhne značku 38 stupňů, pak byste neměli zavolat lékaře, stačí ho ovládat. Osoba v tomto případě potřebuje obyčejný odpočinek a bohatý nápoj, je také možné ho otřít mokrými ručníky. Když se však teplota zvedne nad 38,5 stupňů, měla by se vzít febrifuge. Pokud teplota pomalu roste a dosahuje značky 39,5 stupňů, je naléhavé zavolat sanitku. V žádném případě by se nemělo uchýlit k vlastní léčbě, pokud se teplota blíží 41 stupňům, je zde zapotřebí pomoci kvalifikovaného lékaře. Kritický bod je značka 42 stupňů, po které se v těle začínají objevovat změny, které pak nemohou být obráceny, protože mohou poškodit mozkovou funkci.

Jakou teplotu by mělo dítě upoutat

Mnoho matek při sebemenším nárůstu teploty ve svém dítěti ji začalo srazit, protože nevědí, zda má teplotu 37 °. Nicméně, to nepředstavuje nebezpečí pro dítě. Podle mnoha let výzkumu dospěli lékaři k závěru, že léky by měly být používány, pokud teplota přesáhla 38 stupňů. V opačném případě může být onemocnění zpožděno na delší dobu. Je však třeba vzít v úvahu i další znaky. Pokud dítě mělo křeče při zvýšené teplotě dříve nebo má chronická onemocnění nervového systému, srdečních vad, plic, dýchacích cest, pak se nedoporučuje, aby teplota vzrostla o více než 37,8 stupňů, měla by být podána febrifuge. Rodiče si často stěžují, že je pro ně obtížné, aby se při vzestupu teploty dívali na mouku dítěte a snažili se ji okamžitě snížit. Ale musíme si uvědomit, že tělo dítěte se snaží léčit samo, mělo by mu dát šanci zlepšit svůj imunitní systém.

Někteří rodiče nevědí, zda je nutné, aby se teplota 39 s léky, nebo je lepší použít lidových prostředků. V tomto případě je lepší zavolat lékaře, který určí příčinu takové vysoké teploty a předepíše bezpečné antipyretické činidlo. Jinak po poslechu reklam můžete poškodit pouze imunitní systém dítěte. Teď už víte, jakou teplotu potřebujete k tomu, aby se dítě a dospělý chopili, a nepropadnete panice dříve, ale nechte své tělo vyléčit.

Má dítě horečku, sestřelit nebo ne?

Když je dítě nemocné, rodiče ho prožívají - což je zcela přirozené. A pokud teplotní indexy těla prudce vzrostou u dětí, pak první věc, která přijde na mysl, je zavolat sanitku nebo jít na pediatra. Pokud to není možné, pak alespoň jít do lékárny a dát pacientovi antipyretikum. Ale víte, jaké hodnoty tepla potřebujete k jeho sestřelení, a když byste to neměli dělat? Koneckonců můžete ublížit, aniž byste znali tyto informace. Takže v článku uvážíme:

 • Je třeba, aby se rodiče obávali značky teploměru na teploměru?
 • Tolerují všechny děti t 38-40 stupňů?
 • Je možné snížit teplotu, pokud ano, v jakých případech je to nutné a v jakých případech to není nutné, nebo bez tohoto ošetření?

U některých dětí teplota stoupá velmi často - až několikrát za měsíc, pro někoho - jednou ročně. Většina nemocí z dětství je navíc doprovázena horečkou.

Sestřelte nebo ne?

Tělesná teplota, jak u dospělých, tak u dětí, je ochrannou reakcí těla. Nemůžeme se chránit před viry, bakteriemi a infekcemi kolem nás. Ale pokud během jejich pronikání do buněk vnitřních orgánů, a tím i se zvyšující se tělesnou teplotou, začneme užívat léky proti bolesti a antipyretika, pak se ztrácí melodie těla. Co to znamená?

Lidský jedinec má imunitu, která je zaměřena na ochranu před negativními vnějšími faktory vedoucími k onemocněním. Když onemocníme, tělo se začne chránit: krev cirkuluje rychleji, do tkáně vstupuje více kyslíku a živin - postižené orgány (například horní dýchací cesty) začnou aktivní boj proti infekci. V důsledku toho se zvyšuje vodivost tepla v těle, jak ukazuje obrázek na teploměru.

Věnujte pozornost: pokud je příčinou tělesné teploty dítěte infekce nebo virus (například ARVI), pak v tomto případě nemusíte brát léky, které srazí vysoká čísla na teploměru.

Jaký je limit na teploměru?

Podle výzkumu WHO (Světové zdravotnické organizace) snížit teplotu nad 38 stupňů potřebujete:

 • U dětí do 3 měsíců;
 • U dětí ve věku od 1 roku do 39 let.

Pokud došlo k nárůstu tělesné teploty u přípravku ARVI, ORZ, je nežádoucí sestřelit ho - proč? Pediatři říkají: rodiče by se neměli bát vysokých čísel na teploměru. Je normální, když děti onemocní vysokou horečkou, protože jejich tělo tak reaguje na invazi bakterií do buněk vnitřních orgánů.

Věnujte pozornost! Zvýšení tělesné teploty je známkou zdravého organismu, nikoli pacienta. Pokud dospělý nebo dítě nezvýší teplotu během zánětlivých nebo infekčních onemocnění - není to normální a naopak.

Zuby

Proces kousání u většiny dětí je bolestivý. Děti v tomto období jsou rozmarné, nervózní, podrážděné. Jejich tělesná teplota stoupá, v těle je slabost. Co dělat v tomto případě? Je nutné snížit vysoké hodnoty na teploměru a tím i v těle dítěte?

Pediatři odpoví na následující otázku: v prvních třech letech života dětí je hlavním metabolismem vápník. Fyzická síla a energie jsou tedy zaměřeny na udržení imunitních procesů. Dětský organismus je zaměřen na kousání zubů a už není tak násilně bojující s viry a bakteriemi. Proto jsou rodiče nuceni jednat nejen s bolestí zubů, ale i se souběžným onemocněním. S prudkým nárůstem tělesné teploty na 39 stupňů musí být sestřelen antipyretiky - Ibuprofenem a Paracetamolem ve formě sirupu.

V jakých dalších případech je nutné neohřívat vysokou teplotu, ale sledovat blahobyt dítěte?

Teplota je ukazatelem toho, že se v těle dospělého nebo dítěte vyskytují nezdravé bolestivé procesy. Na pozadí vysoké teploty se primární příznaky onemocnění objevují rychleji - vyrážka, alergie, kašel, rýma, slabost v těle, žaludeční nevolnost atd. Proč Protože teplota krve stoupá, dochází k poruše vnitřních orgánů a projevují se všechny známky špatného zdraví. Pokud bychom v této chvíli chtěli pomoci dítěti, dát mu antipyretikum, pak se tímto způsobem ztratí celkový obraz nemoci. Pro zkušeného lékaře je již obtížné nebo téměř nemožné provést diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Nebezpečí antipyretik

Ne všichni rodiče si jsou vědomi, že antipyretika mohou být pro malé děti nebezpečné. Aby se snížila teplota u dětí od narození a starších, jsou povoleny pouze 2 léky - ibuprofen a paracetamol, zbytek je zakázán. Ale a tyto dvě drogy způsobují u dětí toxické komplikace. Vykazují se ve formě poškození jater a zhoršené tvorby krve.

Má dítě teplotu 38-38,5 stupňů - je to kritické?

Vědci ukázali, že i vyšší teplotní indexy, tj. 39-40 stupňů, nijak neovlivňují práci mozku, nepoškozují jeho oddělení a nejsou schopny vyvolat neurologické poruchy.

Co jsou febrilní záchvaty?

Při zvýšené tělesné teplotě se mohou objevit febrilní záchvaty. Co jsou nebezpečné? Nejčastěji se křeče na pozadí vysokých teplotních ukazatelů vyskytují u dětí prvního roku života a trvají až 5 let. Nelze říci, že takové křeče jsou škodlivé - neovlivňují fungování mozku a nervového systému.

Kdy potřebujete snížit teplotu?

 • V případě tepla nebo úniku - je nutné použít fyzické chlazení (pokud není možné chladit pomocí chladu, pak je dovoleno použít antipyretikum).
 • V případě toxické otravy těla.

Hlavním způsobem, jak snížit vysoké teploty, je pít velké množství vody. I když dítě nepije čistou vodu, můžete použít čaj, džus, bylinné nálevky atd. Kromě toho je třeba se koupat dítě v teplé vodě. Například, při tělesné teplotě 38 stupňů, děláme koupel s vodou na 37 stupňů a koupat dítě. Můžete zkontrolovat, že jeden stupeň jistě opustí tělo ve vodě a vaše dítě se bude cítit lépe.

Došli jsme k závěru: pokud vaše děti zvýší teplotní ukazatele na vysoké nadmořské výšky, pak byste neměli ihned dávat antipyretika. Počkejte několik hodin - během této doby začne imunita bojovat proti samotné chorobě. Nemusíte dokonce používat léky.

Teplo je dobré! Je nutné snížit teplotu u dítěte?

Když má dítě horečku, dospělí se bojí a spěchají, aby mu dali antipyretikum. Ale stojí za to vždy?

Náš expert je pediatr Maria Sedova.

Proč potřebuji horečku

Teplo se obvykle vyskytuje na pozadí virové infekce. Často onemocnění začíná zvýšením tělesné teploty, jiné příznaky se objeví později.

Ve skutečnosti je horečka dobrým znamením. Koneckonců, zvýšení teploty znamená, že tělo vstoupilo do boje proti infekci a vysoké teplotě - že tělo dobře zvládá.

Teplo, jako reakce na nemoc, hovoří o zdravé imunitě - takže to není důvod ke strachu, ale pro radost. Umělá redukce teploty může oslabit ochranu, takže bez dostatečně dobrých důvodů byste se k ní neměli uchýlit, alespoň dokud teploměr neukáže více než 38,5 °.

Tři stupně, tři rozdíly.

Existují tři stupně horečky:

 • nízký stupeň (37,2–38 ° C)
 • febrilní (38–39,1 ° C)
 • hypertermická (39,1 ° C a vyšší).

Tělesná teplota 37–37,1 ° C pro malé děti je považována za normální a až tři roky ji můžete ignorovat.

Pokles teploty se stává relevantním, když dosáhne hypertermického stupně nebo se k němu přiblíží. To, zda je nutné dítě u dítěte nad 38,5 ° C, závisí na jeho stavu, protože nemusí odpovídat údajům teploměru. Pokud se nemocné dítě necítí příliš špatně a je velmi ostražité, pak není třeba snižovat teplotu - stačí sledovat vaši pohodu. Pro dítě, které netoleruje vysokou teplotu, musíte najít způsob, jak ho snížit.

Spravujeme to správně

Pro snížení teploty není nutné okamžitě se uchýlit k antipyretickým lékům.

Nejdřív je třeba svléknout dítě (někdy může teplota stoupnout o 1–2 stupně jen proto, že je dítě zmatené). Pokud je to dítě, ujistěte se, že nemá plenu - tento objekt je naprosto neslučitelný s vysokou tělesnou teplotou.

Můžete zkusit otírání teplou vodou s přídavkem 9% octa (1 lžíce na 1 litr vody).

Je dobré uspořádat 10 minutovou koupel pro dítě, nejlépe s hlavou, a pak, bez otírání, zabalit do listu nebo ručníku a přivést ji do větrané místnosti. Nicméně, s vodními procedurami a abrasions je důležité, aby teplota vody byla nižší než tělesná teplota ne více než 1 stupeň - jinak silný kontrast může způsobit křeč cév. A - pozornost! - Pokud je horečka dítěte doprovázena zimnicí, nekoupejte ji ani ji neotírejte.

Během horečky je důležitý pitný režim. Kojenci mohou být aplikováni na hrudník donekonečna a starší děti mohou být napojeny mírně okyselenou vodou, stejně jako dávají přírodní diaforické prostředky: limetka nebo malinový odvar s medem. Pocení má také antipyretické účinky. Ztracené dítě musí být přeměněno na suché oblečení, ale nesmí být otíráno.

Pokud existuje potřeba antipyretika, pak jsou takové léky jako paracetamol a ibuprofen povoleny pro děti. Více „dospělých“ léků může poškodit, z čehož je aspirin zvláště nebezpečný, což je obecně zakázáno Světovou zdravotnickou organizací pro použití u dětí.

Ve vzácných případech, kdy obvyklá antipyretika nepomáhají, musíte zavolat sanitku. Přijíždějící tým dá dítěti injekci lytické směsi (analgin-papaverin-difenhydramin), ale to je samozřejmě extrémní opatření.

Mezi lidmi, kteří jsou náchylní k samoléčbě, a bohužel i mezi některými lékaři jsou příznivci neoprávněného užívání antibiotik, včetně febrifuge. Jedná se o škodlivou iluzi: antibiotika mají svá vlastní, speciální indikace pro použití a zvýšení teploty není takovou indikací. Antibiotika jsou určena k léčbě bakteriálních infekcí a jsou nejen zbytečná pro virová onemocnění, ale jsou také kontraindikována.

Kdy se bát

Ačkoli horečka sama o sobě není důvodem ke znepokojení, existují některé z jejích projevů, které vyžadují neodkladný kontakt se svým lékařem. Jsou to případy, kdy:

 • dítě s horečkou má studené ruce a nohy, které mohou být znakem pre-konvulzivního stavu;
 • dítě je mladší než 1 rok a teplota rychle roste (riziko záchvatů);
 • horečka doprovázená bledostí a zimou nebo extrémní letargií až do zmatku;
 • teplota vzrostla nad 41 ° C;
 • došlo k velké ztrátě tekutin (když horečka je doprovázena prodlouženým průjmem a zvracením);
 • dítě neustále plače během horečky;
 • teplota (nad 38 ° C) trvá déle než 3 dny.

Je to důležité

V některých případech by měla být teplota snížena, a to ani na 38 ° C. Kdy?

 • Děti s neurologickými problémy (vzhledem k jejich tendenci k febrilním záchvatům).
 • Děti s chronickým onemocněním srdce.
 • Kojenci prvních tří měsíců života.

Může dítě porazit teplotu 38 ° C

Jakou teplotu by mělo dítě porazit: 37, 38, 39 stupňů

Neustálým společníkem jakékoli infekční nemoci je zvýšení tělesné teploty. A navzdory skutečnosti, že se jedná o standardní reakci těla, mnoho rodičů neví, jak v tomto případě jednat.

Přemýšlejí, kdy se teplota dítěte a jeho hodnota vůbec vyplatí.

V tomto článku se budeme zabývat touto otázkou, která se týká mnoha rodičů, a také důvody, proč se to děje, hlavní symptomy, jak správně sestřelit a další užitečné informace.

Obecné informace

Tělesná teplota je indikátorem tepelného stavu těla, který odráží vztah mezi produkcí tepla celým tělem a jeho výměnou tepla s vnějším prostředím. Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36,5 ° a 37,2 °. Cokoliv nad nebo pod těmito ukazateli je považován za odchylku od normálního stavu.

Rostoucí tělesná teplota je signálem pro tělo, že s ním něco není v pořádku. Nejčastěji to znamená, že imunitní systém zahájil proces řešení onemocnění. Jedná se o přirozenou obrannou reakci, která spojením různých biochemických reakcí ničí cizí mikroorganismy.

Je rozdělen do několika poddruhů vzhledem k míře jeho zvýšení:

 • nízký stupeň - 37-38 stupňů;
 • febrilní - 38-39 stupňů.

Vše, co je nad značkou 39 stupňů, zvanou vysoká teplota, a má také svou vlastní klasifikaci:

 • pyretic - 39-41 stupňů;
 • hyperpyretický - více než 41 stupňů.

Tam je další gradace tělesné teploty: t

 • Normální ukazatel je od 35 do 37 stupňů (může se měnit v rámci těchto limitů v závislosti na pohlaví, věku, momentu měření, individuálních charakteristik atd.).
 • Hypertermie - tělesná teplota nad 37 stupňů.
 • Horečka - vysoká tělesná teplota, která zachovává procesy regulace tepla tělem, na rozdíl od nízké tělesné teploty.

Zvýšení tělesné teploty je vždy doprovázeno určitými symptomy a čím vyšší je, tím více se tyto příznaky objeví:

 • obecná malátnost;
 • bolesti těla;
 • bolest svalů;
 • bolest hlavy;
 • zimnice;
 • bolest v očích;
 • zvýšené pocení;
 • křeče;
 • závratě;
 • srdeční selhání a potíže s dýcháním;
 • halucinace a halucinace.

Když je tělesná teplota velmi vysoká, dochází k poklesu aktivity centrálního nervového systému, dochází k těžké dehydrataci, dochází k narušení krevního oběhu ak poklesu krevního tlaku.

Příčiny teploty u dětí

Podívejme se, proč se zvyšuje teplota dítěte. Za prvé, cizí bakterie a viry vstupují do těla přes respirační trakt nebo jiné zdroje. Jakmile je jejich záznam zaznamenán, náš mozek vyšle signál všem vnitřním orgánům, aby produkovaly speciální proteiny - pyrogeny. Přítomnost těchto látek v těle začíná proces zvyšování teploty.

Jakmile se to stane, jsou poslány jiné látky, aby bojovaly s nezvanými hosty - interferonovým proteinem a protilátkami. Interferon - hlavní bojovník s nechtěnými mikroorganismy. A tady je přímý vztah: tělesná teplota se zvyšuje a požadovaný protein bude také produkován více.

Důležité: Nejvyšší vrchol interferonu se vyskytuje při teplotě 38 až 39 stupňů, a právě tyto podmínky jsou nejúčinnější.

Když ji uměle snižujeme, produkce interferonu se snižuje a hlavní roli hrají protilátky. Úspěšně také překonávají infekci, ale neudělají to tak rychle jako interferon, takže proces hojení je výrazně zpožděn.

Tělo však může selhat, zejména u dětí, u nichž imunitní systém není tak stabilní jako u dospělých. V tomto případě se teplota může přiblížit nebezpečným ukazatelům pro dítě - od 39,5 ° do 41 °.

Když potřebujete porazit teplo dítěte

Zvažte, jakou teplotu by mělo dítě porazit. Pokud budeme analyzovat všechny výše uvedené a obrátíme se na názor většiny lékařů, můžeme konstatovat, že teploty až 38,5 stupně jsou normou pro infekční onemocnění, a to není užitečné střílet.

Konec konců, taková reakce těla pouze znamená, že imunitní systém funguje dobře. Pokud snížíte zvýšený výkon teploměru pomocí speciálních léků, oslabí to ochranu a může to ovlivnit průběh dalšího zotavení.

Důležité: Moderní lékaři zakázali rodičům snížit tělesnou teplotu o více než 38,5 °. Výjimkou jsou případy, kdy je teplota 38 stupňů pozorována u dítěte mladšího tří let, pak lékaři doporučují jeho snížení.

Výjimkou jsou děti s neurologickými patologiemi, křečemi a citlivostí na změny počasí. V takových případech se doporučuje použít opatření při teplotě 37,5 ° C.

Také, pokud se vaše dítě cítí velmi špatně, trpí silnou svalovou nebo bolestí hlavy, pak je v takových případech také lepší uchýlit se ke snížení výkonu, ale dříve je lepší nejprve konzultovat s odborníkem.

Zvýšená teplota u dětí může indikovat přítomnost takových onemocnění, jako jsou: meningitida, bolest v krku, dětská roseola, bronchitida, otitis media, enterovirová infekce, laryngitida, stomatitida, černý kašel, adenoiditida.

Pokud nevíte, na jaký ukazatel snížit teplotu, pak mějte na paměti, že neexistuje jasná norma teploty, liší se od 36 do 37 stupňů pro každé dítě, v závislosti na věku. Například u kojenců je tento indikátor obvykle blíže 37 stupňům au starších dětí je již nižší. Ale to vše je individuální a standard 36,6 ° se obvykle neprovádí v praxi.

Jak správně snížit hodnoty teploměru, pokud nemůžete užívat léky

Vidíte-li, že teplota ve vašem nemocném dítěti dosahuje 39 stupňů, a drogy jsou z nějakého důvodu kontraindikovány, můžete se pokusit je snížit bez nich.

Pro začátek vysvětlíme procesy, které se vyskytují v naší zemi a ovlivňují indexy tělesné teploty.

Lidské tělo samo produkuje teplo, takže pokud má vaše dítě vysokou teplotu, je nutné snížit jeho produkci. K tomu, nenechte batole pohybovat hodně, jíst pevně a pít horké nápoje. Je lepší poskytnout mu lehký režim a lehký nápoj.

Dalším důležitým procesem je uvolňování tepla. Zde je to naopak, je třeba ji zvýšit. To pomůže v tomto chladném vzduchu v místnosti, asi 18 stupňů. V tomto případě by dítě nemělo zamrznout, stačí, když tento vzduch vdechne. A stále potřebují aktivní pot, pomoc s tímto hojným nápojem.

Důležité: Aby se zvýšilo pocení, nejprve naplňte tělo dítěte tekutinou (vodou, kompotem) a teprve poté dejte potupné prostředky, jako je čaj s malinami nebo odvar ze speciálních bylin.

Tím, že snížíte výrobu tepla a zvýšíte jeho dopad, můžete přirozeně snížit odečet teploměru.

Pokud jde o první lékařskou pomoc v případě, že v domě nebyla antipyretika nebo nechcete uchýlit se k léčivým přípravkům, můžete aplikovat utěrku vodou. Pro tento účel však nepoužívejte studenou vodu, ani nepotřebujete led nebo jiné studené předměty.

Ale touto metodou dosáhnete pouze chlazení kůže samotné, ale uvnitř těla se teplota nejen nesníží, ale také zvýší! K tomu dochází v důsledku křeče kožních cév, které se na chvíli uzavírají a nedávají teplo.

Přirozeně, díky těmto událostem se blahobyt dítěte zhorší.

K dispozici je další metoda tření, která se používá pouze pro dospělé, ale nedoporučuje se pro děti - tře se alkoholem nebo octem.

Čistě fyzicky je tato metoda poměrně účinná, protože pot s výpary alkoholu nebo octa se rychleji vypařuje, a tak odvádí část tepla. Ale přes jemnou a tenkou kůži dítěte dochází k rychlému pronikání těchto látek do krve a otravuje jeho tělo.

Čím mladší je dítě, tím rychleji se škodlivé látky hromadí v jeho krvi. Proto jako utěrku používejte pouze vodu.

Důležité: Voda pro tření by měla být o něco chladnější než tělo (přibližně 32-34 stupňů).

Co může teplota způsobit a co by mělo být zlikvidováno

Pokud výše uvedené metody nepomohou a teplota dítěte se nesníží, pak rodiče potřebují vědět, co mají v takových případech léčit.

K dnešnímu dni existují dvě látky, jejichž použití je schváleno lékaři po celém světě jako samostatná léčba vysoké horečky u dítěte. Tyto látky jsou součástí různých léků, ale mají mezinárodní názvy - to je paracetamol a ibuprofen.

V lékárně se zeptejte účinné látky, která vám řekne, zda stojí za to tuto antipyretickou látku použít. Drogy založené na těchto dvou látkách jsou účinné a bezpečné a dobře se hodí k sobě.

Samozřejmě, všechny tyto pozitivní vlastnosti budou probíhat při dodržení předepsané dávky a pravidel podávání.

Často se při hledání účinných antipyretických léků dá koupit špatné drogy a používat je bez znalosti nebezpečí. Tyto léky zahrnují aspirin a analgin. První je nebezpečný pro děti v případě SARS.

Potvrzuje se, že aspirin může způsobit Rayův syndrom u dítěte - akutní tuková dystrofie jater. To někdy vede k nenapravitelnému poškození jaterních buněk a v mnoha případech k smrti.

Mimochodem, věk, kdy není bezpečné užívat aspirin, trvá až 18 let.

Další droga, analgin, je často používán pohotovostními lékaři v kritických podmínkách. Lékaři nedoporučují používat samostatně. Koneckonců, tento lék má spoustu nežádoucích účinků, které jsou zvláště nebezpečné pro dítě. Analgin může způsobit nejvíce poškození oběhového systému.

Důležité: Interval mezi podáváním antipyretik by měl být nejméně 4 hodiny a může být podáván pouze 4krát denně.

Pojďme tedy nakreslit čáru a znovu si vzpomenout, že pouze dvě drogy - paracetamol a ibuprofen (nebo léky na nich založené) budou vhodné pro samo-redukující tělesnou teplotu, zbytek mohou používat pouze zkušení odborníci.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný lékař Evgeny Olegovich Komarovsky se etabloval jako kompetentní pediatr, který poskytuje praktické rady a pomáhá mnoha rodičům získat odpovědi na naléhavé otázky. Učíme se, co si Komarovsky myslí o vysoké teplotě dítěte.

Jevgenij Olegovich věří, že každé dítě je svým způsobem individuální a není možné určit pro všechny děti, že indikátor teploměru, na kterém by měla být přijata nezbytná opatření.

Někdo dokonce na 39 stupních se cítí dobře a někdo už na 37,5 ° je špatný. Proto doporučuje sledovat stav dítěte a pokud není vůbec dobrý, je třeba snížit teplotu před příchodem lékaře.

Pro tyto účely se Komarovsky drží stejného názoru, který jsme zmínili výše, tedy:

 • Zajistěte v místnosti chladný vzduch (zatímco dítě musí být oblečeno v teplém, suchém oblečení).
 • Dejte pít dostatek tekutin pro lepší pocení. Pro tyto účely Komarovsky radí dávat odvar z rozinek nebo kompotů ze sušeného ovoce. Často používá lidé malinový čaj, nedoporučuje dávat děti až jeden rok obecně, a starší děti pouze jako další nápoj. Faktem je, že maliny způsobují příliš mnoho pocení a pak dehydrataci.
 • Komarovsky nepovažuje ventilátor, ocet, alkohol, studenou vodu, led a jiné lidové metody za účinné a v některých případech dokonce nebezpečné.

Za takové případy považuje febrifuge:

 • dítě má velmi špatný zdravotní stav;
 • přítomnost všech patologických stavů nervového systému, které mohou způsobit záchvaty;
 • indikátory teploměru nad 39 stupňů.

Komarovsky považuje Paracetamol za nejvhodnější antipyretikum pro děti, protože je bezpečný, účinný a přichází v mnoha formách.

To jsou hlavní body, jak správně snížit teplotu dítěte doma a jaké aktivity ho mohou zhoršit. Vždy požádejte o pomoc odborníky a neošetřujte dítě sami. Přejeme Vám zdraví pro vaše rodiny!

Má dítě horečku, sestřelit nebo ne?

Když je dítě nemocné, rodiče ho prožívají - což je zcela přirozené. A pokud teplotní indexy těla prudce vzrostou u dětí, pak první věc, která přijde na mysl, je zavolat sanitku nebo jít na pediatra.

Pokud to není možné, pak alespoň jít do lékárny a dát pacientovi antipyretikum. Ale víte, jaké hodnoty tepla potřebujete k jeho sestřelení, a když byste to neměli dělat? Koneckonců můžete ublížit, aniž byste znali tyto informace.

Takže v článku uvážíme:

 • Je třeba, aby se rodiče obávali značky teploměru na teploměru?
 • Tolerují všechny děti t 38-40 stupňů?
 • Je možné snížit teplotu, pokud ano, v jakých případech je to nutné a v jakých případech to není nutné, nebo bez tohoto ošetření?

U některých dětí teplota stoupá velmi často - až několikrát za měsíc, pro někoho - jednou ročně. Většina nemocí z dětství je navíc doprovázena horečkou.

Sestřelte nebo ne?

Tělesná teplota, jak u dospělých, tak u dětí, je ochrannou reakcí těla. Nemůžeme se chránit před viry, bakteriemi a infekcemi kolem nás. Ale pokud během jejich pronikání do buněk vnitřních orgánů, a tím i se zvyšující se tělesnou teplotou, začneme užívat léky proti bolesti a antipyretika, pak se ztrácí melodie těla. Co to znamená?

Lidský jedinec má imunitu, která je zaměřena na ochranu před negativními vnějšími faktory vedoucími k onemocněním.

Když onemocníme, tělo se začne chránit: krev cirkuluje rychleji, do tkáně vstupuje více kyslíku a živin - postižené orgány (například horní dýchací cesty) začnou aktivní boj proti infekci.

V důsledku toho se zvyšuje vodivost tepla v těle, jak ukazuje obrázek na teploměru.

Věnujte pozornost: pokud je příčinou tělesné teploty dítěte infekce nebo virus (například ARVI), pak v tomto případě nemusíte brát léky, které srazí vysoká čísla na teploměru.

Jaký je limit na teploměru?

Podle výzkumu WHO (Světové zdravotnické organizace) snížit teplotu nad 38 stupňů potřebujete:

 • U dětí do 3 měsíců;
 • U dětí ve věku od 1 roku do 39 let.

Pokud došlo k nárůstu tělesné teploty u přípravku ARVI, ORZ, je nežádoucí sestřelit ho - proč? Pediatři říkají: rodiče by se neměli bát vysokých čísel na teploměru. Je normální, když děti onemocní vysokou horečkou, protože jejich tělo tak reaguje na invazi bakterií do buněk vnitřních orgánů.

Věnujte pozornost! Zvýšení tělesné teploty je známkou zdravého organismu, nikoli pacienta. Pokud dospělý nebo dítě nezvýší teplotu během zánětlivých nebo infekčních onemocnění - není to normální a naopak.

Zuby

Proces kousání u většiny dětí je bolestivý. Děti v tomto období jsou rozmarné, nervózní, podrážděné. Jejich tělesná teplota stoupá, v těle je slabost. Co dělat v tomto případě? Je nutné snížit vysoké hodnoty na teploměru a tím i v těle dítěte?

Pediatři odpoví na následující otázku: v prvních třech letech života dětí je hlavním metabolismem vápník. Fyzická síla a energie jsou tedy zaměřeny na udržení imunitních procesů.

Dětský organismus je zaměřen na kousání zubů a už není tak násilně bojující s viry a bakteriemi. Proto jsou rodiče nuceni jednat nejen s bolestí zubů, ale i se souběžným onemocněním.

S prudkým nárůstem tělesné teploty na 39 stupňů musí být sestřelen antipyretiky - Ibuprofenem a Paracetamolem ve formě sirupu.

V jakých dalších případech je nutné neohřívat vysokou teplotu, ale sledovat blahobyt dítěte?

Teplota je ukazatelem toho, že se v těle dospělého nebo dítěte vyskytují nezdravé bolestivé procesy. Na pozadí vysoké teploty se primární příznaky onemocnění objevují rychleji - vyrážka, alergie, kašel, rýma, slabost v těle, žaludeční nevolnost atd.

Proč Protože teplota krve stoupá, dochází k poruše vnitřních orgánů a projevují se všechny známky špatného zdraví. Pokud bychom v této chvíli chtěli pomoci dítěti, dát mu antipyretikum, pak se tímto způsobem ztratí celkový obraz nemoci.

Pro zkušeného lékaře je již obtížné nebo téměř nemožné provést diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Nebezpečí antipyretik

Ne všichni rodiče si jsou vědomi, že antipyretika mohou být pro malé děti nebezpečné. Aby se snížila teplota u dětí od narození a starších, jsou povoleny pouze 2 léky - ibuprofen a paracetamol, zbytek je zakázán. Ale a tyto dvě drogy způsobují u dětí toxické komplikace. Vykazují se ve formě poškození jater a zhoršené tvorby krve.

Má dítě teplotu 38-38,5 stupňů - je to kritické?

Vědci ukázali, že i vyšší teplotní indexy, tj. 39-40 stupňů, nijak neovlivňují práci mozku, nepoškozují jeho oddělení a nejsou schopny vyvolat neurologické poruchy.

Co jsou febrilní záchvaty?

Při zvýšené tělesné teplotě se mohou objevit febrilní záchvaty. Co jsou nebezpečné? Nejčastěji se křeče na pozadí vysokých teplotních ukazatelů vyskytují u dětí prvního roku života a trvají až 5 let. Nelze říci, že takové křeče jsou škodlivé - neovlivňují fungování mozku a nervového systému.

Kdy potřebujete snížit teplotu?

 • V případě tepla nebo úniku - je nutné použít fyzické chlazení (pokud není možné chladit pomocí chladu, pak je dovoleno použít antipyretikum).
 • V případě toxické otravy těla.

Hlavním způsobem, jak snížit vysoké teploty, je pít velké množství vody.

I když dítě nepije čistou vodu, můžete použít čaj, džus, bylinné nálevky atd. Kromě toho je třeba se koupat dítě v teplé vodě. Například, při tělesné teplotě 38 stupňů, děláme koupel s vodou na 37 stupňů a koupat dítě.

Můžete zkontrolovat, že jeden stupeň jistě opustí tělo ve vodě a vaše dítě se bude cítit lépe.

Došli jsme k závěru: pokud vaše děti zvýší teplotní ukazatele na vysoké nadmořské výšky, pak byste neměli ihned dávat antipyretika. Počkejte několik hodin - během této doby začne imunita bojovat proti samotné chorobě. Nemusíte dokonce používat léky.

Teplota 38,1 ° C

Příčiny teploty 38,1 ° C

Je teplota nebezpečná při 38,1 ° C?

Je možné sestřelit teplotu 38,1 ° C a co?

Teplota 38,1 ° С u dítěte

Proč může být teplota bez příznaků 38,1 ° C?

Co dělat, když je teplota 38,1 ° C po dlouhou dobu neprochází?

Přípravky RINZA® a RINSACIP® s vitaminem C při teplotě 38,1 ° C

Teplota 38,1 ° C, která nemocnému přináší spoustu nepříjemných pocitů, je ve skutečnosti ochrannou reakcí organismu, která je zaměřena na zvýšení metabolismu a boj proti toxickým látkám, které způsobují zánět. Před tím, než uvede svou vlastní imunitu a vrhne veškerou sílu na jeho ochlazení, měl by mít možnost pracovat nezávisle a zajistit rychlé uzdravení.

Příčiny teploty 38,1 ° C

Teplota 38,1 ° C se nazývá febrilní nebo mírně zvýšená. Existuje mnoho důvodů pro jeho výskyt. Tento seznam obsahuje následující:

Infekční onemocnění

Nejčastější příčinou zvýšené tělesné teploty na 38,1 ° C jsou virová onemocnění postihující horní respirační trakt (ARVI, chřipka) a bakteriální infekce (angína, sinusitida, otitis media, bronchitida, pneumonie a další).

Kromě toho mohou některé patogeny houbové povahy vyvolat hypertermii (zvýšení teploty).

Infekční agens pronikající do lidského těla uvolňují během své vitální aktivity toxické látky (pyrogeny), které způsobují zvýšení tělesné teploty.

Obecné a lokální záněty

Prodloužené periodické nebo konstantní zvýšení tělesné teploty může indikovat přítomnost zánětlivých látek v těle, včetně hnisavých, ložisek (abscesů, varů, apendicitidy atd.).

Autoimunitní patologie

V některých případech nemoci způsobené imunitním systémem, které z jakéhokoliv důvodu ztratily schopnost rozlišovat vlastní tkáně od cizích, mohou způsobit zvýšení teploty.

Další porušení

Tělesná teplota se může periodicky zvyšovat na 38 ° C v důsledku poruchy termoregulačního centra umístěného v hypotalamu. Cévní poruchy, hormonální poruchy a tak dále mohou vyvolat podobný stav. Také horečný stav může být způsoben faktory alergické povahy (včetně některých léků).

Je teplota nebezpečná při 38,1 ° C?

Podle odborníků není ve většině případů zvýšení teploty na 38,1 ° C u dospělých a dětí nebezpečné pro zdraví. Za prvé, hypertermie pomáhá působit proti množení virů a patogenních bakterií.

Mírně zvýšená teplota navíc stimuluje produkci interferonu a dalších faktorů imunitní obrany těla, jakož i produkci specifických protilátek schopných zapamatovat si a následně zničit cizí látky (tzv. Celoživotní imunitu vůči některým infekčním onemocněním).

Proto při zodpovězení otázky, co dělat, když je teplota 38,1 ° C, lékaři doporučují zdržet se užívání léků po dobu prvních 3 až 4 dnů a umožnit imunitnímu systému, aby se samostatně vypořádal s akutním stavem. Samozřejmě, s tímto, lékařské vyšetření je předpokladem, který pomůže posoudit závažnost situace a nezmeškat ohrožující symptomy.

Je možné sestřelit teplotu 38,1 ° C a co?

Samozřejmě můžete snížit teplotu o 38,1 ° C. Mělo by však být vědomo, že tímto způsobem bude odstraněn pouze symptom, a nikoli problém, který vyvolal jeho výskyt. Proto v této situaci, aby se usnadnil stav pacienta, odborníci doporučují uchýlit se k následujícím opatřením:

 • omezit pohybovou aktivitu (zajistit odpočinek na lůžku nebo polopenzi);
 • vytvořit optimální klimatický režim v místnosti vyhrazené pro to (teplota vzduchu by neměla překročit 18–20 ° C a vlhkost by neměla překročit 50–60%);
 • dejte dostatek teplého obohaceného nápoje (ovocné nápoje, džusy, kompoty, odvar, infuzi dogrose atd.) nejméně 2–2,5 litru denně;
 • mokré mytí houbou nebo ručníkem namočeným v teplé vodě (30–31 ° C); oděv musí být prodyšný a absorbující pot;
 • v přítomnosti chladu musí být pacient přikryt pokrývkou.

Pokud pacient trpí horečkou, je mu předepsán lék, který má antipyretické a analgetické účinky. Podle odborníků je jedním z výhodných léčiv s vysokým bezpečnostním profilem paracetamol.

Je to důležité! V případě, že horečka nezmizí během 4–5 dnů, je doprovázena gastrointestinálními poruchami nebo alergickými projevy a existuje také riziko vzniku křečových záchvatů, pacient vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc.

Teplota 38,1 ° С u dítěte

Při teplotě 38,1 ° C se pediatrové primárně zaměřují na blaho dítěte. Děti, které dosáhly věku 6 let, by neměly být nuceny k posteli.

Pokud je dítě mobilní, nestěžuje si na bolest v krku a nemá žádné další negativní reakce, můžete si udělat bez lůžka a léků. Během dne, nejméně jednou za hodinu, by mělo být dítěti dáno sklenici teplé tekutiny k pití.

To pomůže zvýšit pocení, zvýšit přenos tepla, kompenzovat ztráty tekutin a vylučovat toxické látky z těla. Také v případě potřeby můžete provádět mokré stírání a vzduchové lázně (foukání teplým vzduchem).

Pokud tělesná teplota dítěte vzroste na 38,1 ° C na pozadí kašle a jiných katarálních symptomů, je nutné zavolat lékaře, který určí příčinu patologického stavu a doporučí léčbu.

Proč může být teplota bez příznaků 38,1 ° C?

Pokud má pacient horečku, ale žádné jiné příznaky, měli byste se poradit s odborníkem (praktickým lékařem nebo pediatrem), protože příčiny tohoto stavu se mohou lišit:

 • horečka, která trvá několik dní, může indikovat rozvoj pneumonie, infekční endokarditidu nebo infekci v močovém traktu;
 • periodické zvýšení teploty může být signálem přítomnosti vnitřního hnisavého zánětu;
 • U dítěte se teplota 38,1 ° C bez příznaků často projevuje v prvních dnech virové nebo bakteriální nemoci (v této situaci antipyretika normalizují stav pouze na krátkou dobu), stejně jako kousání zubů a v případě přehřátí.

Co dělat, když je teplota 38,1 ° C po dlouhou dobu neprochází?

Pokud teplota periodicky klesá a znovu stoupá nebo zůstává na 38,1 ° C déle než 4–5 dnů, aby se objasnila příčina tohoto stavu, měli byste vyhledat pomoc lékaře a podstoupit komplexní diagnostické vyšetření. Vlastní zacházení v této situaci může být nejen zbytečné, ale také nebezpečné.

Přípravky RINZA® a RINSACIP® s vitaminem C při teplotě 38,1 ° C

K odstranění hlavních příznaků chřipky a nachlazení (teplota, bolest hlavy, kongesce nosu atd.) Lze tablety RINZA® a prášek použít k přípravě horkého nápoje1 RINSASIP® s vitaminem C (stejně jako prášek pro přípravu roztoku RINSASIP® pro děti - platí od 6 let).

Komplexní účinek léků je zajištěn jejich složkovým složením.

RINZA® a RINZASIP® s vitaminem C zahrnují: paracetamol (má antipyretické a analgetické účinky), fenylefrin (eliminuje otok a kongesci nosu) a feniramin (chlorfenamin) (má antialergické vlastnosti). Vitamín C, který pomáhá posilovat obranyschopnost těla, je také součástí přípravku RINASIP® s vitaminem C.

Budete mít také zájem

 • Teplota 38,2 ° C
 • Teplota 37,2 ° C
 • Teplota 39,1 ° C

1 V souladu s návodem k použití musí být obsah 1 sáčku (sáčku) naplněn horkou vodou a míchán až do úplného rozpuštění, což má za následek "horký nápoj".

Co dělat, když má dítě teplotu 38 bez příznaků? Jaké jsou důvody, zda by měl být sestřelen a nejúčinnější antipyretika při vysokých teplotách u dětí?

Kdo z rodičů nezažil u dětí vysokou horečku? Maminky jsou zvyklé na spojení vysoké horečky s chřipkou a ARVI, ale někdy to stane se, že teplota se objeví “od nikde”, který dělá rodičům zmatený. Nejsou žádné příznaky, stupnice teploměru se jistě plazí výš a výš a pak nervy projdou. Promluvme si o tom, proč se teplota dítěte může zvýšit nad 38 ° C a co dělat v takových situacích?

Příčiny teploty 38 a vyšší bez příznaků

Poměrně často je malý skok tělesné teploty u dítěte odůvodněn reakcí těla dítěte na vnější podněty, což je považováno za normální. Někdy však horečka může znamenat nemoc a neškodit. Mladé matky proto potřebují znát hlavní důvody, pro které může teploměr vylézt nahoru.

  Přehřátí. Obvykle je taková reakce nedílnou součástí kojenců, protože dosud nezavedly proces termoregulace. Výsledkem přehřátí může být:
  nalezení dítěte v místnosti s horkým, suchým vzduchem;
  přehřátí na slunci;
  příliš mnoho oblečení na miminko (dětský zábal);
  zvýšená aktivita (běh, venkovní hry), zejména ve večerních hodinách.

Při přehřátí může tělesná teplota dosáhnout maximálně 38,5 ° C. S vyloučením vnějších faktorů ovlivňujících vzestup teploty (svlékání, sezení ve stínu, klid) se snižuje během jedné nebo dvou hodin.

 • Řezání zubů. U většiny dětí je proces vzniku prvních zubů spojen se zvýšenou podrážděností, odmítnutím jíst, průjmem a horečkou. Proto je-li vaše dítě ve věku 4–8 měsíců a „nevypracovalo“ první zuby, pak asymptomatickou horečkou, podívejte se do úst dítěte. Pokud jsou dásně oteklé a zarudlé, pak s největší pravděpodobností příčinou zvýšené teploty v prvních zubech: bude ustupovat, jakmile vidíte špičku malého bílého hřebíčku, obvykle se to děje za 2-4 dny. Tato teplota nedosahuje maximálního výkonu a pohybuje se v oblasti 37,2–39,3 ° C.
 • Teplota po očkování. Často se horečka stává vedlejším účinkem podávání živého viru během očkování. Pokud tedy teploměr ukazuje až 39,0 ° C večer po očkování, pak je to adekvátní reakce imunitního systému na buňky „cizích cizinců“. Tento vedlejší účinek trvá až 3 dny. V případech, kdy horečka trvá déle nebo jsou přítomny jiné „nestandardní“ symptomy, je lepší vidět pediatra.
 • Alergická reakce. Matky často čelí horečce během alergických reakcí na začátku krmení. Obvykle jsou tato čísla v rozmezí 37,0–38,0 ° С. Proto musí být doplňkové potraviny správné. Je o něm podrobný článek: „První krmení dítěte: kdy a jak správně živit jídlo dítěti?“.
  Neměli bychom zapomenout na alergie na vnější podněty: prach, vlna, prach, prach atd. U malých dětí tyto alergeny často způsobují reakci ve formě dermatitidy s horečkou. Co dělat a jak rozpoznat dermatitidu, zjistit z článku: „Příčiny, symptomy a typy dermatitidy u dětí a novorozenců. Léčebné metody, krémy a masti pro dermatitidu.
 • Přítomnost infekce v těle. Chřipka a ARVI jsou obvykle doprovázeny určitými symptomy, které matka určuje příčinu horečky. Ale velmi často bakteriální infekce v prvních dnech, kromě teploty, „nevydávají“ jiné příznaky. Mezi onemocnění, která mohou zvýšit tělesnou teplotu nad 38 ° C patří:
  bolest v krku - neodmyslitelná u dětí od 2 let, doprovázená náletem na hrtan, bolest v krku;
  stomatitida - obvykle diagnostikována u kojenců, jedí špatně, působí nahoru. Po - v ústech jsou bubliny a vředy;
  zánět středního ucha - zvýšená úzkost a vrtošivost dítěte, později dítě začne přitahovat prst k nemocnému uchu;
  faryngitida - „pohání“ teplotu a teprve pak se projeví zarudnutí hrdla.
 • Dítě má teplotu 38 bez příznaků: reakce rodičů

  Jakékoliv zvýšení teploty - stres pro matku a tělo dítěte. Mnoho mladých maminek v takových případech neví, co mají dělat. Neměli byste paniku, je docela možné, že se jedná o přirozenou reakci těla na vnější podněty. Koneckonců, to je, jak děti imunitu "vlaky".

  Zpočátku by matka měla měřit teplotu, v její přítomnosti vylučovat možné faktory ve formě: přehřátí, růstu zubů, reakce na očkování.

  Poté, na základě ukazatelů na teploměru, dodržujte následující pravidla:

  • Pokud je teplota v rozmezí 37–37,5 ° C, pak se tělo musí vyrovnat s problémem sama. Úkolem matky je zajistit normální teplotu vzduchu a jeho vlhkost v dětském pokoji, dávat hodně nápoje.
  • Pokud jsou údaje na teploměru 37,6–38,5 ° C a je-li dítě pomalé, neaktivní, přidejte k výše uvedeným činnostem otírání studenou vodou.
  • Při teplotách nad 38,6 ° C jsou nezbytná antipyretická léčiva. Pokud se teplota po uplynutí antipyretického působení opět s jistotou plíží nahoru, pak je v těle přítomna infekce. V takových případech asymptomatického zvýšení teploty je lepší se poradit s lékařem.

  Je nutné snížit teplotu u dítěte nad 38 let bez příznaků a jak?

  Pro snížení teploty nad 38 ° C je nutné! Aby bylo jasnější, vysvětlujeme - hypertermie je rozdělena do následujících typů:

  • do 38,0 ° C - subfebrile;
  • od 38,1 ° С do 39,0 ° С - střední;
  • od 39,1 ° С do 40,0 ° С - vysoké;
  • od 40,1 ° C a vyšší - horečka.

  Tenká hrana o několik stupňů od subfebrilu po horečnou teplotu může zmizet za 5-10 minut, takže byste neměli čekat, až vzroste. Pokud na teploměru vidíte číslo větší než 38 ° C, proveďte příslušná opatření.

  U malých dětí je teplota zmatená použitím antipyretik, jejichž přehled naleznete níže. A zmírnit stav dítěte pomůže těmto opatřením:

  • Uvolněte dítě, otevřete okno. Takové akce pomáhají s kojenci, protože jejich výměna tepla je stále slabá, protože v chladném prostředí pomůže snížit tělesnou teplotu.
  • Studený obklad. Plátno z přírodní tkaniny je navlhčeno studenou vodou a aplikováno na čelo a chrámy dítěte. Po zahřátí musí být tkanina znovu navlhčena ve studené vodě.
  • Rubdown Způsob, jakým naše babičky používaly. Ve vodě zřeďte vodku nebo ocet v poměru 1: 1. Tato tekutina k mazání končetin a míst, kde hlavní tepny (pod koleny, v krku). Poté je dítě v teple zabaleno a nechá se potit.

  Co znamená podfebrilní teplota u dítěte?

  V lékařství existuje něco jako subfebrilní teplota. V tomto stavu ukazuje teploměr 37,5 ° C a dítě se cítí pohodlně, aktivně, dobře se stravuje a na nic si nestěžuje.

  Takové zvýšení je možné zavolat, pokud po 3-5 dnech teplota subfebrilu zmizí. V případě dlouhodobé horečky to může znamenat vývoj skryté patologie, protože subfebrilní teplota může být přítomna až měsíc.

  Dlouhá subfebrilní teplota může znamenat:

  • anémie;
  • napadení červem;
  • alergické reakce;
  • diabetes;
  • porucha práce mozku;
  • skryté infekce.

  Pro zajištění a prevenci progrese onemocnění s dlouhou subfebrilní teplotou je lepší navštívit lékaře. Často se k léčbě uchylují následující specialisté:

  • endokrinolog;
  • imunolog;
  • neuropatolog;
  • otolaryngolog.

  K ochraně vašeho dítěte je třeba zlepšit jeho imunitu. Pro tento účel se používají komplexy vitamínů se stopovými prvky.

  Nezapomeňte na kalení, chůzi na ulici (nejméně 2 hodiny), vyváženou výživu.

  Způsoby, jak zlepšit imunitu lze nalézt v článku: "Co je imunita a účinné způsoby, jak zlepšit imunitu u dospělých a dětí: lidových prostředků a výživy k posílení imunitního systému."

  Udržuje teplotu 38 bez příznaků u dítěte déle než 3 dny

  Předpokládá se, že vše je normální, pokud teplota přechází v den 3, ale to není vždy případ. Pokud je dítě zvýšeno na více než 3 dny, pak by měl být důvod objasněn, protože v těle se vyvíjí jakákoli choroba, která je v současné době asymptomatická. Nejlepší cestou je kontaktovat pediatra.

  U nemocí, které potřebují pouze snížit teplotu, by měly zahrnovat:

  • Nemoci nervové soustavy. V případě horka mohou být tyto poruchy doprovázeny febrilními křečemi, proto by tyto děti měly teplotu, jakmile „projde“, dosáhnout teploty 38 ° C.
  • Poruchy gastrointestinálního traktu (zvracení a průjem). Při teplotě je tělo dehydratované a symptomy jako zvracení a průjem jen tento proces zhoršují.
  • Chlazení Dítě se třese, mrzne, cítí se špatně, zhoršuje celkový stav. Teplota stoupá, končetiny zima.

  Teplota 38 v dítě asi jeden rok starý: co dělat?

  Novorozenci mají své vlastní normy týkající se tělesné teploty.

  V prvních měsících života se tělesná teplota novorozenců může měnit několikrát denně a rychlost až 37,4 ° C je normální.

  Samozřejmě, když viděli velká čísla na teploměru, rodiče panikaří a nevědí, jak takovému malému muži pomoci.

  Ihned si všimneme, že metody snižování tepla pro dospělé by zde neměly být používány, protože náhlý chlad (stlačení, utírání) vede k rychlému křeči cév, což zpomaluje průtok krve v kůži.

  Kůže ochlazuje, ale vnitřní orgány jsou ohřívány ještě více. Tento stav je pro kojence velmi nebezpečný.

  Pro zmírnění stavu dítěte je nutné dát mu hodně teplé tekutiny, odstranit přebytečný oděv tak, aby výměna tepla probíhala nezávisle. Teplota vzduchu by měla být 17-18 ° C, v případě potřeby otevřete okno.

  Pokud jde o antipyretika, pouze děti by měly předepisovat své děti do 3 měsíců. Nejlepší je používat svíčky, ale pokud má dítě průjem, je zakázáno vstupovat.

  Co dělat při teplotě 38 bez příznaků: názor Dr. Komarovského

  Dětský lékař Komarovsky si získal důvěru mnoha rodičů, proto je jeho názor respektován.

  Co doporučuje, pokud má dítě teplotu nad 38 ° C a nepřítomnost příznaků?
  Ihned si všimneme, že Dr. Komarovsky je horlivým oponentem užívání drog „s nebo bez“.

  Před tím, než vstoupíte do lékárničky pro antipyretika v první den zvýšení teploty a stabilního stavu dítěte, musíte:

  • provádět mokré čištění v místnosti, kde se dítě nachází;
  • alespoň 3 krát denně vysajte místnost;
  • udržovat teplotu vzduchu v místnosti kolem 18–20 ° C;
  • dát dítěti hodně pití;
  • nemají sílu k jídlu, plný žaludek odvádí tělo od boje proti patogenům hypertermie.

  Obvykle se takové akce v případě asymptomatického vzhledu teploty vyrovnávají za 2-3 dny, za předpokladu, že je stabilní a hodnoty teploměru se neprostupují. Pokud teplota neklesne na den 4 nebo se zvýší, je lepší kontaktovat pediatra a uchýlit se k antipyretickým lékům.

  Účinné antipyretika při vysokých teplotách u dětí

  Pokud čísla na teploměru ukazují nad 38 ° C a dítě je stále malé, pak je lepší, aniž by čekalo na silné teplo, dát dítěti lék snižující horečku.

  Uvažujme o účinných lécích, které moderní medicína nabízí dnes.

  Antipyretika pro kojence a děti ve věku 6–12 let

  1. "Efferalgan" (pro děti). Sirup je povolen od jednoho měsíce věku při předepisování lékaře. Má antipyretický a analgetický účinek. Ulehčuje mírné symptomy bolesti u dětských nemocí.
  2. "Cefecone D". K dispozici ve formě čípků a na recept lze uplatnit od 1 měsíce. Zabíjí teplo a působí jako analgetikum. Podává se rektálně až 3x denně.
  3. "Panadol" (pro děti). Prodává se ve formě sirupu a svíček. Sirup je povolen od 3 měsíců, svíčky mohou být jmenovány a v dřívějším věku v závislosti na tělesné hmotnosti, ale pouze na lékařský předpis. Maximální počet recepcí - 4krát denně pro děti starší 6 měsíců.
  4. "Nurofen" (pro děti). Suspenze pro děti od 3 měsíců do 12 let. Kromě antipyretického účinku má analgetický účinek, proto se aktivně vylučuje při dětech, akutních respiračních virových infekcích, reakcích na očkování. Trvání léku až 8 hodin.
  5. "Paracetamol" (pro děti). Doporučuje se pro děti od 6 měsíců. Dávkování se vypočítá podle věku. Lék se také prodává v čípcích, které se používají od šesti měsíců.

  Děti nejsou doporučeny léky obsahující aspirin nebo aspirin, je lepší dát přednost paripetamol-založené antipyretika.

  Pravděpodobně nejhorší období nemoci je věk do jednoho roku, protože dítě stále nedokáže vysvětlit, co ho trápí, a rodiče nevědí: je teplota nad 38 ° C reakcí na včerejší očkování, nebo jsou zuby řezané? Proto sledujte své dítě a při zvýšených teplotách, použijte výše popsané kroky a v případě potřeby se poraďte s lékařem. Nechte své děti neví, co je horečka a nikdy onemocní!