Chronická léčba lidových léků subatrofní faryngitidou

Subatrofická faryngitida je jednou z mnoha druhů zánětlivých procesů vyskytujících se v nosohltanu. Lidé, kteří trpí touto nemocí, jsou nuceni věnovat jí každý den spoustu času. Ve srovnání se SARS, chřipkou a bronchitidou, které mají tendenci projít dříve nebo později, se tato nemoc vrací se záviděníhodnou pravidelností, která se postupně stává nepříjemným chronickým onemocněním. Co je to subatrofická faryngitida a jak ji léčit tak, aby k relapsu nedošlo co nejdéle?

Hlavním důvodem vzniku chronické subatrofické faryngitidy je inhalace příliš studeného nebo příliš špinavého vzduchu. Proto je tato choroba velmi rozšířená v zemích s chladným, vlhkým podnebím, stejně jako ve velkých průmyslových městech.

Kromě toho má cigaretový kouř a konzumace alkoholu škodlivý vliv na sliznici nosohltanu.

Subatrofická chronická faryngitida, jejíž symptomy mohou být "rozmazány", se objevuje v případě, kdy sliznice je vystavena prodlouženým agresivním účinkům. Často dochází k faryngitidě v důsledku působení různých virů, hub a bakterií na tělo. Přítomnost zubatých zubů, sinusitidy nebo rýmy je také provokujícím faktorem.

Stejně jako v případě jakékoli jiné nemoci, u chronické faryngitidy existují období exacerbací a remise. Jsou-li periody exacerbací, existují takové charakteristické příznaky, jako jsou těžké bolesti v krku a suché sliznice, celková malátnost, akutní bolest a horečka. Příležitostně, ale stále existuje takový příznak jako zvýšení krčních lymfatických uzlin.

Pacient s chronickou formou onemocnění neustále zaznamenává příznaky subatrofické faryngitidy. Tam je vždy pocit sucha a bezvědomí v krku, což se zdá být tak zřejmé, že vždy chcete kašel. Na hřbetě hrtanu je téměř vždy hlen, takže ho musí pacient neustále polknout.

Vzhledem k tomu, že subatrofická faryngitida je posledním stupněm chronické formy faryngitidy, sklerózy sliznice, submukózní vrstvy a celého lymfoidního aparátu. Vizuální kontrola tedy odhaluje ztenčený suchý hltan se stopami sušeného hlenu. Injekční cévy mohou být pozorovány na povrchu sliznice a pokud je stav zhoršen, je možný edém sliznic a hyperémie.

Léčba chronické subatrofické faryngitidy je dlouhý a složitý proces, který vyžaduje značnou trpělivost a finanční náklady. Příznaky nemoci budou pacienta dlouhodobě obtěžovat, ale pokud vytrváte, vše bude určitě fungovat.

V opačném případě může dlouhodobě neošetřená subatrofická faryngitida vést k velmi závažným následkům, jako je komplikace práce srdce, průdušek a plic.

Léčba by měla začít kvalitativní diagnózou a léčbou základních příčin onemocnění. Před obnovou sliznice pomocí léků a fyzioterapie je nutné získat výsledky krevních testů, analyzovat stav trávicího systému a endokrinního systému a studovat životní a pracovní podmínky.

Léčba symptomů subatrofické faryngitidy je primárně zaměřena na jejich odstranění nebo alespoň zmírnění. Pro tento účel se provádí lokální a obecná terapie. Lokální terapie může zlepšit celkový stav pacienta, zvýšit sekreci hlenu a učinit ho méně viskózním, stejně jako zahájit regenerační proces.

Před použitím jakéhokoliv léku předepsaného lékařem musíte dbát na to, aby sliznice byla očištěna od hlenu a sušených krust.

Zavlažování sliznice s použitím proteolytických enzymů, alkalických roztoků, stejně jako mechanické odstranění kůry vatovým tamponem namočeným ve vazelině jim pomůže zbavit se jich.

Po zlepšení stavu sliznice bude možné zahájit léčbu například pomocí fyzioterapie, například UV nebo UHF. Hlavním účelem této léčby subatrofické faryngitidy je zvýšení průtoku krve do poškozeného hltanu.

Po stimulaci sliznice se na ni aplikuje účinná látka, která se rychle vstřebává a pomáhá léčit onemocnění.

Jakákoliv léčba léky se souhlasem ošetřujícího lékaře může být doplněna pomocnými léky a prostředky. Například takové lidové prostředky pro léčbu subatrofické faryngitidy jako infuze a odvar bylin pro inhalaci a máchání. Pomáhá při léčbě atrofického přírodního medu faryngitidy a rakytníku. Kromě toho je nutné dodržovat určitá pravidla výživy. Neotravujte si hrdlo příliš slanými, kořeněnými nebo horkými jídly a nápoji. Také v době léčby se musíte vzdát alkoholu a kouřit, a je lepší se těchto škodlivých návyků zcela zbavit.

Máte-li dotazy k lékaři, zeptejte se jich prosím na konzultační stránce. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko:

Zeptejte se

Chronická atrofická faryngitida nebo subatrofická faryngitida je velmi závažná choroba, nejzávažnější forma klasifikace faryngitidy. Při vyšetření je určen symptomy ve formě jemnosti, atrofie sliznice hrdla a obtíží nebo nepřítomnosti polykání reflexu.

Pacient si také stěžuje na jiné příznaky:

 1. bolest v krku a bolest v krku;
 2. sucho v ústech a krku, které nekončí s příjmem tekutiny;
 3. těžký suchý kašel;
 4. nedostatek spánku v důsledku bolesti a kašle.

Nedostatečná rhinofaryngitida - zánět nosohltanu může vést k takovým smutným následkům. Je to kvůli nesprávné nebo ne včasné léčbě rhinopharyngitis že krusty se tvoří na stěnách hrdla a těžké otok.

Nasofaryngitida je onemocnění horního hltanu doprovázené příznaky:

 • otok nosní sliznice;
 • rýma;
 • bolest a bolest v krku.

Rhinofaryngitida se vyvíjí v důsledku rhinovirů, infekce stafylokoky a streptokoky, nesprávné léčby symptomů sinusitidy nebo akutní rýmy. V závislosti na příčině je rhinofarinitida léčena lokálními antibiotiky, kapkami vazokonstriktoru, antivirotiky, inhalacemi a nosními výplachy. Rhinofaryngitida, stejně jako jiné nemoci, se nedoporučuje léčit lidovými prostředky, ale konzultovat lékaře nebo otolaryngologa.

Pokud jde o subatrofickou faryngitidu, její příznaky se mohou projevit jako důsledek:

 • dlouhodobá nazální instilace s vazokonstrikčními kapkami;
 • požití virů, zejména rhinovirů;
 • onemocnění ústní dutiny a zubů;
 • diabetes;
 • metabolické poruchy způsobené poruchami funkce štítné žlázy;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • poruchy nervového systému (glosář faryngeálního nervového nervu, Plummer-Winsonovy syndromy, Sjogren, atd.)

Léčba atrofické faryngitidy je velmi obtížná a vyžaduje spoustu času. Zejména komplikuje situaci onemocnění žaludku. Proto, je-li v oblasti gastrointestinálního traktu hlavní příčina, je třeba odstranit hlavní příčinu symptomů užíváním léků a podle pokynů ošetřujícího gastroenterologa.

Hlavním cílem léčby je obnovení funkce hltanu, odstranění zánětu a otoků. K tomu, antibiotika jsou předepsány pro místní a místní akce, antiseptika, inhalace s léky, které mohou aktivovat vylučování hlenu a vyčistit hrdlo tvrdých krust.

 • Léčba atrofické faryngitidy pomocí imunitních látek. Pro boj s jakoukoliv nemocí je nutná silná imunita, a pokud se imunitní systém vzdá slabosti, posiluje se speciálními přípravky - imunostimulanty. Mohou to být fungální, mikrobiální, syntetická a polosyntetická činidla.

Vedoucí představitelé jmenují drogy:

 1. Derinat. Účinnou látkou je extrakt z mléka ryb, rod jeseterů;
 2. Amixin;
 3. Arbidol;
 4. Broncho-imunální;
 5. Immunal;
 6. Licopid;
 7. Tamerit.

Po opláchnutí a inhalaci můžete vyčistit hrdlo krusty vatovým tamponem. Pro tyto účely se za použití fyziologického roztoku s jodem doslova několik kapek. To je velmi obtížný úkol vzhledem k výskytu silného reflexu. Pokud je však odstranění slupek bavlněným tampónem nemožné, opláchnutí by mělo být prováděno tak často, jak je to možné, aby změkly a opláchly. To neplatí pro inhalace, více než dvakrát denně je lepší je neprovádět a používat jiné složení než v máchání. Lékař může doporučit inhalace s alkalickými roztoky, na minerálních vodách, s následujícími léky: Lasolvan, Acetylcystein, Carbomethylcystein, Decasan, Furacilin. Ale stojí za to připomenout, že subatrofická faryngitida netoleruje nedbalost a horké výpary, takže pro inhalaci si lépe vezměte nebulizér.

Metody babičky ve formě sody a silné soli (s populárním názvem "rapa") řešení pro oplachování v tomto případě nejsou účinné, přesněji, dokonce škodlivé. Budou dráždit skořápku ještě více, čím více situaci komplikují. Je také nemožné mazat hrdlo olejem, místo toho, namísto změknutí, naopak vysychá sliznice. I když, aby změkčil kůry, olej je vhodný, ale měl by být brzy odstraněn.

Kromě oplachování, v některých případech, použití místního antiseptika. Jedná se o protizánětlivé, antimikrobiální a analgetické účinky ve formě sprejů, od té doby pilulky pro sání v případě tohoto onemocnění bude poměrně obtížné vzít.

Existují však situace, kdy spreje mohou zhoršit chronickou subatrofickou faryngitidu. Při zohlednění tohoto faktoru je třeba si uvědomit nemožnost samoléčby subatrofické faryngitidy, pouze lékař je schopen předepsat účinnou a velmi užitečnou léčbu.

 • Pokud je tato terapie nutná, ošetřující lékař předepíše antibiotika. Často se jedná o cefalosporiny v injekcích, zejména ceftriaxonu.
 • Pro obnovení sliznice je pacientovi podána intramuskulární injekce speciálních redukčních přípravků - reparantů. Často se jedná o:
 • Injekce Aloe;
 • Actovegin;
 • ATP.

Také je možné je zavést do oblasti nosní přepážky pod vlivem lokální anestézie. Mimochodem, stejný nástroj se používá pro komplexní formy rinofaryngitidy.

 • Úleva od bolesti hrdla, když se obává těžké bolesti a pálení, pomůže pouze novocainské blokádě. Jiné metody a prostředky se nemohou zdůvodnit vzhledem k povaze bolesti a její síle.
 • Velkým přínosem mohou být i ambulantní procedury. Jmenován:
 • Expozice laserem;
 • Ultrafialová terapie;
 • UHF

Závažný stav s komplexními poruchami hltanového aparátu vyžaduje urgentní hospitalizaci a urgentní opatření intenzivní péče a někdy resuscitaci.

Léčba lidových prostředků

Subatrofická faryngitida nemůže být kompletně léčena lidovými prostředky, ale tradiční metody mohou být považovány za rušivé a pomocné postupy, které jsou používány souběžně s přípravky. Samozřejmě jsou zcela vyloučeny šílené lidové metody s extrémními prostředky: moč, vitriol, petrolej.

Povoleny jsou pouze neškodné postupy tradiční medicíny:

 • Termální koupele (ne ve vroucí vodě);
 • Zahřívání obkladů bez alkoholu a kyselin (vodka a ocet - tabu);
 • Opláchněte infuzí bylin na vodě (heřmánek, měsíček, podběl vařený ve vařené vodě a ochlazený);
 • Kloktání s medem, když se ve sklenici teplé vody rozpouští lžička medu.

Subatrofická faryngitida není často oddělena od atrofie. Jejich symptomy, příčiny a metody léčby jsou velmi podobné. Můžete považovat subatrofní formu faryngitidy za počáteční fázi degradace tkání hltanu, následovanou progresí k trvalé atrofii. Ve věku 20 let se může vyvinout subatrofická faryngitida s vhodnými důvody. V průběhu času jsou tito pacienti diagnostikováni s atrofickou faryngitidou.

Faryngitida, doprovázená degenerací tkání hltanu, jsou chronická onemocnění. Výsledkem je:

 • Časté respirační infekce;
 • časté zánětlivé procesy hltanu (tonzilitida, faryngitida);
 • chronický zánět v dutinách;
 • krátkou léčbu těchto onemocnění.

Vzhledem k tomu, že se v procesu embryonální diferenciace tkání tvoří hltan společně s trávicím systémem, atypické subatrofní procesy v hltanu často hovoří o gastroenterologických problémech. Nejen o gastritidě a pálení žáhy, ale také o možných patologiích jater, střev.
Další faktory, které vyvolávají a urychlují atrofii sliznice hltanu, jsou:

 • Kouření;
 • znečištění ovzduší;
 • práce související s vdechováním agresivních látek (nátěry, chemie), s expozicí místností s vysokým obsahem prachu a / nebo jiných částic ve vzduchu;
 • vystavení studenému a / nebo suchému vzduchu.

Známky subatrofní faryngitidy:

 • Suché hrdlo;
 • zbarvení sliznice (bledá, modravá);
 • ředění sliznice, rentgenování krevních cév;
 • přítomnost hnisání.

Pacienti si stěžují na následující příznaky:

 • Kašel;
 • pocit sucha a bolest v krku;
 • bolest v krku;
 • bolest při konzumaci horkých, suchých, kořenitých jídel;
 • zvýšit frekvenci reflexního polykání;
 • neschopnost mluvit dlouho;
 • potřeba častého pití v malých porcích;
 • probuzení v noci z toho, že "suché hrdlo";
 • častý zánět v krku.

Diagnóza se provádí vizuálně a pomocí faryngoskopu. Pokud je to nutné, vezměte si sliznici hltanu.

Cíle léčby subatrofní faryngitidy:

 • Zpomalení progrese degenerativních procesů na sliznici hltanu;
 • snížení závažnosti rušivých symptomů.

Primární význam má eliminace primárních onemocnění a destruktivních faktorů životního prostředí, které přispívají k rozvoji onemocnění. Bohužel proces degradace sliznice hltanu nelze zvrátit. Cílem léčby je minimalizovat opožděné účinky, které se projeví v budoucnu.

Důraz je kladen na zvlhčování sliznice hltanu. K tomu použijte teplou (37-40 ° C) aerosolovou inhalaci s mořskou vodou nebo vodou s mořskou solí as přidáním eukalyptového oleje, extraktu propopolisu.

Spreje Aqua Maris na bázi mořské vody s obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, chloridů, síranů a hydrogenuhličitanů mají dobrou účinnost. Složení umožňuje odstranit sucho a bolest, simulující účinky mořského vzduchu. Sprej lze stříkat až 8 krát denně. Průběh průběžné léčby do 1 měsíce. Většina lidí pociťuje významnou dočasnou úlevu. Při relapsu opakujte průběh.

Léčba by měla zahrnovat použití látek, které stimulují regeneraci sliznic:

 • Vitamínové kapky v nose;
 • imunomodulátory ve formě sprejů místního působení;
 • fyzioterapie (ultrafialová, ultrazvuková, laserová terapie).

Med a biologicky aktivní propolisový extrakt mohou snížit suchost hltanu.

 1. Inhalovat nebulizátorem lékárnického roztoku propolisu (30 kapek 10% extraktu na 0,5 lžíce vody).
 2. Opláchněte propolisem extrakčním čajem: nechte lžíci suché třezalky tečkované v půl sklenice horké vody po dobu 1 hodiny, přidejte 30 kapek farmaceutického extraktu z propolisu.
 3. Pijte teplý čaj s medem a propolisovým extraktem v malých doušcích.
 4. Přidejte několik kapek eukalyptového oleje do teplého čaje, pijte v noci.
 5. Čas od času propolis propolis, jako žvýkačka.

Subatrofická faryngitida je pomalé chronické onemocnění, které periodicky od působení agresivních faktorů (nízké teploty, cigaretový kouř, chemické výpary atd.) Může iniciovat akutní fázi faryngitidy se zvýšením teploty.

Nedostatek podpůrné léčby zhoršuje a urychluje proces degenerace sliznice hltanu. Časem se u pacienta vyvíjí závažná forma atrofické faryngitidy, která významně zhoršuje kvalitu života.

Podobně jako u jiných chronických onemocnění bude subatrofická faryngitida méně destruktivní, pokud budou přijata preventivní opatření:

 1. Žít v oblasti s teplým mořským podnebím v zimě nebo celoročně. Nejedná se nutně o exotická místa. Dobré pro hrdlo a poměrně teplé bude na každém pobřeží Černého moře.
 • Vyloučit všechny nepříjemné agresivní faktory:
 • Kouření;
 • teplé, kořeněné, suché jídlo;
 • alkohol;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • studený vzduch.
 1. Denní kloktání s mořskou slanou vodou.
 2. Udržujte dostatečnou vlhkost v obývacím pokoji.
 3. Pro bydlení ve velkých městech - klimatizace v bytě.

Video pomůže pochopit typy faryngitidy a jak ji léčit.

Chronická subatrofická faryngitida se projevuje jako důsledek dlouhého patologického procesu. Současně jsou pokryty epitel a lymfatické uzliny, na sliznici se objevují krusty, projevuje se hyperémie a nadýchání. Chronický zánět způsobuje, že imunitní systém se namáhá a tělo bojuje s onemocněním s horečkou a sekrecí hlenu, která ztuhne v krustách.

Faryngitida subatrofická chronická - jedná se o specifickou formu onemocnění, která vyžaduje dlouhodobou a přetrvávající léčbu. Zánětlivé procesy v hltanu jsou způsobeny vystavením patogenním virům a méně často bakteriím.

Tělo zahrnuje jeho ochranu, která je vyjádřena v horečce, sekreci hlenu v krku, otoky tkání ve formě edému. A vše dohromady se projevuje ve symptomech nemoci.

Chronický zánět hltanu

Chronická subkutánní faryngitida se neobjeví okamžitě, ale až po době, kdy se patologický proces v hltanu po akutním onemocnění stane chronickým a již chronickým se stává atrofickým. Samotná atrofie slova znamená redukci, vadnutí orgánu nebo funkci orgánu a tkáně. Zánět hltanu, pokud je prodloužen, se tak stává atrofií tkání hltanu, zejména sliznice.

Proč se to děje? Je to všechno o vlastnostech této choroby, faryngitidy. Co je příčinou faryngitidy a jaké jsou její charakteristické příznaky.

Příčiny faryngitidy jsou viry a bakterie, ale jsou vždy v inhalovaném vzduchu. Chcete-li vyvolat zánět v krku, potřebujete nějaký jiný vnější vliv. Tato expozice je podchlazení a chemikálie, alergeny.

Pod vlivem extrémních vnějších faktorů lidské tělo oslabuje své ochranné schopnosti a přestává udržovat stálou stálost vnitřního prostředí. Pak nemocní agenti dostanou příležitost aktivně se rozmnožovat na sliznicích nosohltanu. Z bakterií se jedná o skupinu koků, stejně jako houby a viry Candida. Rozsáhlý zánět nosu a krku je nejčastěji způsobován viry.

Tato choroba, která se vyznačuje tvorbou hustého, obtížně se vylučujícího hlenu, se nazývá rhinofaryngitida, a pokud postihuje pouze hrdlo, pak faryngitidu. Včasná nápravná opatření eliminují zánět, ale v některých případech se stávají chronickými. Hlavním cílem chronické infekce může být hltan, dutiny, mandle, nemocné zuby.

Jak léčit subatrofickou faryngitidu?

Subatrofická faryngitida není často oddělena od atrofie. Jejich symptomy, příčiny a metody léčby jsou velmi podobné. Můžete považovat subatrofní formu faryngitidy za počáteční fázi degradace tkání hltanu, následovanou progresí k trvalé atrofii. Ve věku 20 let se může vyvinout subatrofická faryngitida s vhodnými důvody. V průběhu času jsou tito pacienti diagnostikováni s atrofickou faryngitidou.

Příčiny

Faryngitida, doprovázená degenerací tkání hltanu, jsou chronická onemocnění. Výsledkem je:

 • Časté respirační infekce;
 • časté zánětlivé procesy hltanu (tonzilitida, faryngitida);
 • chronický zánět v dutinách;
 • krátkou léčbu těchto onemocnění.

Vzhledem k tomu, že se v procesu embryonální diferenciace tkání tvoří hltan společně s trávicím systémem, atypické subatrofní procesy v hltanu často hovoří o gastroenterologických problémech. Nejen o gastritidě a pálení žáhy, ale také o možných patologiích jater, střev.
Další faktory, které vyvolávají a urychlují atrofii sliznice hltanu, jsou:

Klinický obraz

Známky subatrofní faryngitidy:

 • Suché hrdlo;
 • zbarvení sliznice (bledá, modravá);
 • ředění sliznice, rentgenování krevních cév;
 • přítomnost hnisání.

Pacienti si stěžují na následující příznaky:

 • Kašel;
 • pocit sucha a bolest v krku;
 • bolest v krku;
 • bolest při konzumaci horkých, suchých, kořenitých jídel;
 • zvýšit frekvenci reflexního polykání;
 • neschopnost mluvit dlouho;
 • potřeba častého pití v malých porcích;
 • probuzení v noci z toho, že "suché hrdlo";
 • častý zánět v krku.

Diagnóza onemocnění

Diagnóza se provádí vizuálně a pomocí faryngoskopu. Pokud je to nutné, vezměte si sliznici hltanu.

Metody zpracování

Cíle léčby subatrofní faryngitidy:

 • Zpomalení progrese degenerativních procesů na sliznici hltanu;
 • snížení závažnosti rušivých symptomů.

Primární význam má eliminace primárních onemocnění a destruktivních faktorů životního prostředí, které přispívají k rozvoji onemocnění. Bohužel proces degradace sliznice hltanu nelze zvrátit. Cílem léčby je minimalizovat opožděné účinky, které se projeví v budoucnu.

Důraz je kladen na zvlhčování sliznice hltanu. K tomu použijte teplou (37-40 ° C) aerosolovou inhalaci s mořskou vodou nebo vodou s mořskou solí as přidáním eukalyptového oleje, extraktu propopolisu.

Spreje Aqua Maris na bázi mořské vody s obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, chloridů, síranů a hydrogenuhličitanů mají dobrou účinnost. Složení umožňuje odstranit sucho a bolest, simulující účinky mořského vzduchu. Sprej lze stříkat až 8 krát denně. Průběh průběžné léčby do 1 měsíce. Většina lidí pociťuje významnou dočasnou úlevu. Při relapsu opakujte průběh.

Léčba by měla zahrnovat použití látek, které stimulují regeneraci sliznic:

 • Vitamínové kapky v nose;
 • imunomodulátory ve formě sprejů místního působení;
 • fyzioterapie (ultrafialová, ultrazvuková, laserová terapie).

Terapie lidových prostředků

Med a biologicky aktivní propolisový extrakt mohou snížit suchost hltanu.

 1. Inhalovat nebulizátorem lékárnického roztoku propolisu (30 kapek 10% extraktu na 0,5 lžíce vody).
 2. Opláchněte propolisem extrakčním čajem: nechte lžíci suché třezalky tečkované v půl sklenice horké vody po dobu 1 hodiny, přidejte 30 kapek farmaceutického extraktu z propolisu.
 3. Pijte teplý čaj s medem a propolisovým extraktem v malých doušcích.
 4. Přidejte několik kapek eukalyptového oleje do teplého čaje, pijte v noci.
 5. Čas od času propolis propolis, jako žvýkačka.

Možné komplikace

Subatrofická faryngitida je pomalé chronické onemocnění, které periodicky od působení agresivních faktorů (nízké teploty, cigaretový kouř, chemické výpary atd.) Může iniciovat akutní fázi faryngitidy se zvýšením teploty.

Nedostatek podpůrné léčby zhoršuje a urychluje proces degenerace sliznice hltanu. Časem se u pacienta vyvíjí závažná forma atrofické faryngitidy, která významně zhoršuje kvalitu života.

Prevence nemocí

Podobně jako u jiných chronických onemocnění bude subatrofická faryngitida méně destruktivní, pokud budou přijata preventivní opatření:

Video pomůže pochopit typy faryngitidy a jak ji léčit.

Subatrofická faryngitida je chronický zánět sliznice hrdla, doprovázený bolestí, bolestivostí a nepohodlí. Lokalizovaná subatrofická faryngitida často ve střední a dolní části krku - v orofaryngu a hypofarynxu. Onemocnění způsobuje difuzní lézi sliznice hrdla s nástupem atrofie tkáně.

Substrofickou faryngitidu zvažují otolaryngologové jako počáteční fázi atrofické faryngitidy, která se projevuje po hypertrofické formě onemocnění. Včasná léčba onemocnění v této fázi může plně obnovit funkčnost sliznice hrdla a nedostatek terapie vede k progresi patologického procesu s rozvojem komplikací (včetně vývoje onkologických procesů).

 • Příčiny subatrofické faryngitidy
 • Příznaky subatrofické faryngitidy
 • Léčba subatrofické faryngitidy

Příčiny subatrofické faryngitidy

Příčiny subatrofické faryngitidy spočívají v prodlouženém podráždění sliznice hrdla.

K tomu může dojít z několika důvodů:

Exogenní příčiny zánětu, včetně: vystavení prachu, vdechování suchého a horkého vzduchu, kouře, přítomnosti chemických látek v něm.

Ústavní znaky struktury sliznice hrdla a gastrointestinálního traktu jako celku.

Porušení nosního dýchání, jeho úplná absence. Vliv na sliznici hrdla vazokonstrikčních léčiv používaných ke snížení kongesce nosu má negativní účinek.

Špatné návyky - používání silných alkoholických nápojů, kouření.

Alergické reakce organismu.

Endokrinní onemocnění, včetně menopauzy.

Nedostatek vitaminu A

Renální, srdeční a plicní insuficience, diabetes mellitus.

Autoimunitní onemocnění, jako je Sjogrenův syndrom, charakterizovaná zvýšením slinných žláz a suchostí sliznice gastrointestinálního traktu.

Nemoci trávicího ústrojí, při nichž kyselý obsah žaludku dráždí sliznici dýchacích cest. To může nastat při refluxu jícnu, gastritidě, žaludečním vředu atd.

Příznaky subatrofické faryngitidy

Symptomy subatrofické faryngitidy jsou redukovány na následující projevy:

V krku je sucho a lechtání. Pacienti si stěžují na pocit hrudníku v krku.

Pocit cizího tělesa v krku člověka nutí kašlat, čistit ho.

Kašel je suchý a perzistentní. Takový kašel lze snadno odlišit od kašle s tracheobronchitidou.

Na zadní straně hrdla se neustále hromadí hustý viskózní hlen. Pro pacienta je velmi obtížné se ho zbavit, protože často tvoří kůru.

Povrch hrdla je bledý a suchý. To způsobuje, že pacient neustále touží napít se vody.

Možná vizualizace oteklých tubofaryngeálních hřebenů, přítomnost lézí hyperplastických lymfoidních tkání.

Jak choroba postupuje, sliznice se postupně zvyšují, zvyšuje bolestivost a nepohodlí.

Možná přítomnost nepříjemného zápachu z úst pacienta.

Kvůli neustálému nepohodlí v krku pacienta je narušen spánek, zvyšuje se podrážděnost a nervozita.

Tělesná teplota, zpravidla zůstává v mezích normy, všeobecný blahobyt není narušen.

Léčba subatrofické faryngitidy

Léčba subatrofické faryngitidy by měla být postavena na tom, co způsobilo onemocnění. Je nutné odstranit všechny chronické infekce dýchacích orgánů, důkladně dezinfikovat nosní dutinu, nosní dutiny nosní dutiny a normalizovat dýchání nosu, pokud by bylo narušeno. Pokud je to nutné, měli byste provést konzervativní nebo chirurgickou léčbu angíny.

Je důležité přestat kouřit, odstranit škodlivé průmyslové a domácí faktory, které přispívají k udržení zánětu sliznice hrdla. Předpokladem je dodržovat dietu s výjimkou jídla, které má dráždivé účinky na bolest v krku. To platí pro horké, slané, kyselé, teplé pokrmy.

Není-li celkový stav osoby silně narušen, pak stačí udělat symptomatickou léčbu zánětu. K tomu, aby horké nohy lázně, provádět pravidelné kloktání, inhalace pomocí nebulizer. Pokud jde o konzervativní léčbu, měla by být použita lokální antibakteriální a antiseptická činidla. Je důležité, aby léky nejen dezinfikovaly bolest v krku, ale měly také změkčující, protizánětlivé a antialergické účinky.

Pro lokální léčbu lze použít následující přípravky: t

Pro zavlažování krku, dávkovaný aerosol Hexoral, Hexasprey, Ingalipt, Yoks, IRS 19, Camphomen, Proposol, Stopangin, Tantum Verde.

Jako roztok pro oplach a zavlažování hrdla: Vokadin, Miramistin, Rotokan, Octenisept, Povidon-jod, Furacilin, Evkalimin a tak dále.

Anti-anginové resorpční tablety, hexalýza, Imudon, Sebidin, Septogal, Faringosept, atd.

Pastilky pro sání Drill, Anguidine, Septolete.

Pacienti se subatrofickou faryngitidou musí být opatrní při užívání léků obsahujících sulfanilamid, propolis a jod. Tyto látky mají dráždivý účinek na sliznici hrdla a jsou schopny je vysychat, což nezpůsobuje zmírnění onemocnění, ale pouze zhoršuje jeho průběh.

Nevylučujte fyzioterapeutickou léčbu. Osvědčené metody: ultrazvuk, mikrovlnná terapie, fonoforéza hrdla, UV záření.

Pokud jde o podávání systémových antibakteriálních léčiv, jsou předepisovány pouze v případě, že je podle výsledků bakteriologického výzkumu zjištěna patogenní flóra ve stěrku z hrdla.

Pacient s detekovanou subatrofickou faryngitidou by měl být povinně vyšetřen za účelem zjištění patologických stavů gastrointestinálního traktu, což dokazuje vztah těchto onemocnění. Často se zbavit chronické faryngitidy je nemožné, dokud není odstraněno onemocnění žaludku nebo střev.

Prognóza pro zotavení pacientů s subatrofickou faryngitidou je zpravidla příznivá za předpokladu, že etiologický faktor, který vedl k rozvoji zánětu, je identifikován a eliminován.

Autor článku: Lazarev Oleg Vladimirovich, otorhinolaryngolog, konkrétně pro web ayzdorov.ru

Sotva je možné najít člověka, alespoň jednou v jeho životě, který netrpěl nemocí hltanové sliznice. Angina, laryngitida, faryngitida - tato nebezpečí číhají kdykoliv během roku a projevují se nejvýrazněji v období epidemie. Existují však situace, kdy se nemoc po léčbě znovu a znovu vrací a postupně se stává chronickou. To se děje v případě subatrofické faryngitidy - onemocnění, které pacientovi přináší mnoho nepohodlí. V tomto článku budeme hovořit o příznacích nemoci a jak ji zkrotit.

Faryngitida v medicíně je proces, ve kterém zadní stěna hrtanu vysychá, stává se pokryta suchými krustami, což způsobuje, že pacient má neustálý pocit hrudky v krku, suchý kašel a neustálé lechtání. Pacienti se také obávají obtíží, které doprovázejí proces stravování - hrdlo začíná bolet a potrava je těžší polykat, protože množství vylučovaných sekretů klesá. Fotky, příznaky a léčba faryngitidy lze nalézt zde.

Nemoc není vždy doprovázena horečkou, a proto se u pacienta může rozvinout klamný pocit lehkosti toho, co se děje. Ale faryngitida je mazaná. Pokud není včas zaznamenán, může se po určité době proměnit v chronickou subatrofickou formu, kterou je téměř nemožné zbavit až do konce. Podrobně popisuje léčbu akutní faryngitidy.

Přečtěte si, jak vyléčit rýmu při kojení.

Příčiny hlenu nosního hltanu:

Popisuje příznaky polypů v nose.

Co způsobuje komplikace? K provokujícím faktorům patří:

 • práce na prašné nebo chemické produkci nasycené parou;
 • nedostatečně léčená akutní faryngitida;
 • prodloužený zánět maxilárních dutin;
 • prodloužené a nekontrolované užívání vasokonstrikčních kapek pro nos (dostat se do hrtanu, proudí po zadní stěně a ovlivňují sliznici);
 • nemoci spojené s metabolickými poruchami (diabetes, diatéza, pankreatické problémy);
 • nezdravý životní styl - zneužívání tabáku a alkoholických výrobků, žijících v ekologicky znečištěných regionech;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému, orgánů urogenitálního systému, gastrointestinálního traktu (gastritida, cholecystitis, pankreatitida);
 • nevhodné klima v místě bydliště.

Na videu - více informací o subatrofické faryngitidě:

Slovo "subatrofní" znamená, že tato forma faryngitidy předchází nejtěžší - atrofické. Vyznačuje se stavem, který předchází úplné ztrátě funkce sliznice hrtanu, jeho řídnutí, postupné atrofii.

Subatrofická faryngitida je doprovázena hojnou tvorbou hlenu se zvýšenou viskozitou a tloušťkou. Vysychá na zadní straně hltanu a vytváří tvrdou kůru, která způsobuje úzkost pacienta a neustálý pocit přítomnosti cizího tělesa v krku.

Trvalé podráždění hrtanu provokuje suchý neproduktivní kašel, se kterým se pacient snaží zbavit rušivé hrudky. Pacient se stává nervózní, špatně spí, začíná trpět rozptýlenou pozornost a sníženou pracovní kapacitou. Je problematické bojovat s krustami - mohou být odstraněny mechanicky, ale tento postup není nijak zvlášť populární, protože způsobuje reflex.

Faryngoskopie ukazuje bledou, suchou sliznici (nezdravě lesklou, jako kdyby byla otevřena lakem), přes kterou je vzorek zahuštěných cév abnormálně jasně viditelný. K potvrzení diagnózy může otolaryngolog předepsat roztěr hltanu, stejně jako v závislosti na přítomnosti souběžných onemocnění, další vyšetření - počítačovou tomografii dutin čočky, rentgenový obraz gastrointestinálního traktu, elektrokardiogram.

Moderní medicína věří, že léčba subatrofické faryngitidy je až do konce nemožná, takže všechna opatření jsou zaměřena na zmírnění celkového stavu pacienta a na pozastavení atrofických procesů.

Před předepsáním léčby stanoví lékař pomocí podrobného vyšetření těla pacienta příčiny jeho vzniku a poskytne doporučení týkající se jejich odstranění. Mohou být zcela radikální - až po změnu klimatu, práci, životní styl, ale budou muset být provedeny, pokud je to možné, aby se zabránilo progresi onemocnění.

Pokud byla příčina výskytu faryngitidy způsobena jinými chorobami, léčba bude konstruována tak, aby současně odstranila příčinu a následek. Mezi nejčastější faktory, lékaři nazývají sinusitida, což komplikuje nosní dýchání. V důsledku toho člověk nedobrovolně začne dýchat nosem, což vede k dalšímu vysychání sliznice hrdla a zhoršení příznaků subatrofní faryngitidy.

K odstranění tohoto problému se pacientovi předepisují antibiotika. Názvy antibiotik pro léčbu faryngitidy u dospělých jsou uvedeny:

a časté oplachování nosem roztokem mořské soli (0,5-1 čajová lžička na 200 ml vody). Pohřbte si nos přirozenými prostředky - zředěnou 1: 1 vodou aloe šťávou, odvar z heřmánku nebo homeopatických kapek (Euphorbium compositum), protože vazokonstrikční léčiva zkomplikují průběh onemocnění.

S ohledem na symptomatickou léčbu se zde zaměřuje především na hydrataci a změkčení sliznice hrtanu. Roztoky Lugol a Furatsilin (furatsilin je často používán v případech hnisavého bolavého hrdla), oleje (rakytník řešetlákový, dogrose, broskev, roztok aloe oleje), opláchněte odvarem bylin (heřmánek, šalvěj, matka a nevlastní matka).

Jako povinná položka komplexní léčby je pacientovi předepsána dieta. Z obvyklého menu bude nutné vyloučit:

 1. rajčata, pomeranč, grapefruitové šťávy;
 2. smažená, kořeněná, uzená, příliš slaná jídla;
 3. teplé a studené jídlo, zmrzlina, chlazené nápoje.

Kouření tabáku je také zakázáno - cigaretový kouř, stejně jako nic jiného, ​​přispívá k podráždění a suchosti hrtanu, což vylučuje veškerá terapeutická opatření zaměřená na odstranění faryngitidy.

Pacient musí saturovat svou stravu potravinami bohatými na vitamíny, zejména skupiny B a C. Nabídka by měla zahrnovat denně:

 1. sezónní ovoce (hrozny, jablka, banány, hrušky, švestky, tomel, granátová jablka);
 2. zelenina (zelí, řepa, mrkev, čerstvá nebo sušená zelenina, brambory, rajčata);
 3. sušené ovoce (sušené meruňky, švestky, rozinky, fíky) a jejich odvar;
 4. maso a ryby pečené v delikátní formě (napařování, dušení, pečení);
 5. první kurzy - masové a rybí polévky, zeleninové a kuřecí vývar;
 6. luštěniny (cizrna, čočka, fazole, hrášek);
 7. fermentované mléčné výrobky;
 8. obiloviny (pohanka, ovesné vločky, ječmen);
 9. vitaminové nápoje (ovocné nápoje, čaj s citronem, malina, med, kalina);
 10. infuze léčivých bylin (jitrocel, lípa, heřmánek, třezalka).

Velký význam má režim a forma stravování. Doporučuje se používat produkty dobře vařené (pečené, dušené) nebo mleté, pevné čerstvé ovoce by se mělo žvýkat. Pro pacienta je nejlepší přejít na rozdělená jídla, která zahrnují pět jídel - vydatnou snídani, malý vitaminový skus po 2-3 hodinách, oběd a odpolední svačinu a večeři. Hlavním cílem stravy je nasycení těla vitamíny a ochrana sliznice před poraněním.

Je důležité zvlhčit místnost, zejména před spaním a během topné sezóny, aby se zabránilo prašným, chladným, plynným, houbám poškozeným místnostem.

Vzhledem k tomu, že subatrofická faryngitida je onemocnění, které lze lépe předcházet než léčit, rád bych se zabýval metodami jeho prevence. Pro udržení zdravé a funkční hlenu hrtanu je dostačující, aby každý (a zejména ohrožený) dodržoval jednoduchá doporučení:

 • nezačínat nazofaryngeální nemoci a nečekat, až rýma projde sama, a při léčbě se snažit použít nejpřirozenější přírodní přípravky a populární recepty;
 • dýchat nosem, a pokud s tím vzniknou problémy, zavlažovat nosní cesty profylaktickými spreji (Salin, Aquamaris, Marimer);
 • v chladném období se vyhnout dlouhým rozhovorům na ulici;
 • udržet vlhkost v místnosti na minimální úrovni 60%;
 • Léčba ložisek chronické infekce je povinná: kaz, cystitida, pyelonefritida, antritida;
 • sledovat zdraví a alespoň jednou za dva roky podstoupit komplexní vyšetření, věnovat zvláštní pozornost štítné žláze a slinivce břišní;
 • užívat každých šest měsíců kompletní krevní obraz ke kontrole hladin hemoglobinu: anémie je jedním z faktorů, které způsobují chronickou faryngitidu;
 • posílení imunitního systému pomocí multivitaminových komplexů, imunomodulátorů, kalení; snažit se zajistit, aby byla strava bohatá na vitamíny a stopové prvky (jod, zinek, hořčík, vápník);
 • trávit spoustu času na čerstvém vzduchu, procházet se v parcích, v létě pokud je to možné jít do moře - vzduch nasycený parami jódu je vynikající prevencí onemocnění orgánů horních cest dýchacích;
 • navždy se rozloučit s cigaretami, pít alkohol mírně.

Video vypráví o prevenci faryngitidy:

Pečlivé dodržování těchto tipů pomůže i těm, kterým se již podařilo snížit nepříjemnou znalost faryngitidy, výrazně zlepšit kvalitu života a minimalizovat symptomatické projevy onemocnění. Zde si můžete přečíst recenze, jak léčit faryngitidu. Tento odkaz popisuje chronickou granulovanou faryngitidu.

Když se v hltanu objeví zánětlivý proces, je to nebezpečný stav, který může vést ke smrti tkáňových buněk, sliznic a nádorových útvarů. Zejména je třeba se obávat výskytu subatrofické faryngitidy, protože toto onemocnění se může proměnit v chronickou formu, která se zhoršuje v každém offseasonu.

Co je subatrofická faryngitida

Zánět sliznice hltanu se nazývá faryngitida. Hlavní příčinou vzniku onemocnění je inhalace studeného vzduchu. Subatrofní typ onemocnění je poslední (chronická) a nejproblematičtější forma faryngitidy, kdy dochází k skleróze lymfatického aparátu a epiteliální tkáně. Pokud neprovádíte terapii tohoto typu chladu, pak v průběhu času přijde:

 • slizniční edém;
 • tvorba hrtanového hrtanu;
 • hyperémie (přetečení krevních cév).

Příčiny chronické faryngitidy

Pokud nejsou zánětlivé procesy v hltanu vyléčeny v čase, pak se vyvíjí chronická subatrofická faryngitida. Patologie se nejčastěji vyskytuje u lidí s oslabeným imunitním systémem, u jedinců s dlouhým seznamem špatných návyků. Další příčiny onemocnění mohou být:

 1. Dopad infekce na organismus: plísňový patogen, nachlazení.
 2. Dráždivé faktory ve formě zneužívání alkoholu, kouření, vdechování studeného, ​​znečištěného nebo příliš horkého vzduchu.
 3. Po operaci na krku.
 4. Při požití cizích předmětů.
 5. Následky alergické reakce.

Pokud léčba faryngitidy u dospělých nevyvolává výsledky, je třeba pacienta vyšetřit na přítomnost gastrointestinálních onemocnění (gastritida, pankreatitida, cholecystitis). Chronické onemocnění může způsobit:

 • nedostatek vitamínu A v těle;
 • dlouhodobé užívání vasokonstrikčních kapek;
 • různé endokrinní poruchy;
 • nedostatečná funkčnost plic nebo jater.

Hlavními známkami faryngitidy je výskyt viskózního, těžko oddělitelného hlenu, který teče po hřbetě hltanu. Když zaschne, promění se v hustou kůru, která dává svému majiteli velký zájem. Bez ohledu na příčinu onemocnění se chronické onemocnění projevuje následujícími příznaky:

 • bolest při kašlání nebo polykání;
 • špatný dech, který je důsledkem hnijících sliznic;
 • pocit hrtanu cizího předmětu;
 • horečka, zimnice, slabost.

Chronické onemocnění se také může rozšířit do lymfatických tkání, které se nacházejí v blízkosti nosohltanu. Zvětšené lymfatické uzliny jsou jedním ze symptomů exacerbace subatrofické faryngitidy. Příznaky onemocnění jsou zpravidla výraznější po dlouhém pobytu v horizontální poloze nebo ve spánku - když je hlen zachycen v hrtanu, což je těžké vykašlávat.

Jak léčit faryngitidu u dospělých

První věc, kterou musíte udělat při první známce zánětu hrdla, je poradit se s otolaryngologem. Účinný průběh léčby může předepsat pouze lékař, který zohlední individuální vlastnosti těla a povahu onemocnění. Jak obnovit sliznici hrdla při chronické subatrofické faryngitidě? Především je nutné vzdát se špatných návyků. Začínáme s léčbou chronické faryngitidy, stojí za to prověřit další faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění (škodlivé podnikání, špinavý vzduch, špatná ekologie).

Nejprve určete počáteční příčiny onemocnění a proveďte diagnostiku. Je nutné zkontrolovat stav endokrinních a trávicích orgánů, projít krevním testem (biochemickým). Vezměte stěr z hltanu. Pokud je to nutné, proveďte tomografii dutin čelistní. Je obtížné léčit chronickou subatrofickou faryngitidu, zejména pokud je důsledkem patologických stavů gastrointestinálního traktu. Obecná a lokální akční terapie pomůže eliminovat onemocnění:

 • inhalace;
 • obklady;
 • teplá koupel nohou.

K odstranění pocitu hrudky a sucha v krku během subatrofické faryngitidy se doporučuje inhalovat s mentolem, broskví, olivovým olejem. K tomu je nutné zředit pět kapek některého z uvedených olejů na jednu sklenici a dvakrát denně dvakrát dýchat pět minut. Zlepší stav hltanu při chronické faryngitidě a vdechování sodovky (zředí se jednou šálkem jedlé sody s jedním šálkem vody).

Jsou výborné pro akutní zánět hltanu a vdechování hrtanu s bylinkami: máta peprná, podběl, řetězec, zvláště pokud všechny tyto rostliny vaříte ve stejném poměru. Při chronické subatrofické faryngitidě pomůže zmírnit bolest vdechnutí mátové infuze melissou v množství 15 g suché trávy na šálek vody. Účinek bude lepší, pokud přidáte trochu roztoku sody, cibule nebo česneku do jakéhokoliv roztoku pro inhalaci. Průběh této léčby u chronických onemocnění by měl být nejméně 10 dnů.

Antibakteriální hrdlový sprej

Jak léčit chronickou faryngitidu antimikrobiálními a protizánětlivými léky? Předtím, než jiné drogy, výhody hrdla spreje, které působí přímo na postižené oblasti mají výhodu. Jejich použití umožňuje soustředit maximální množství léků na oblast zánětu. Nejoblíbenější hrdlové spreje jsou:

 1. Ingalipt. Droga domácí produkce, boj s různými infekcemi krku. Účinnou účinnou látkou je streptocid - antimikrobiální a protizánětlivá látka, která má analgetický účinek. Přípravek obsahuje éterické oleje, thymol, sulfathiazol, glycerol.
 2. Šestiúhelník. Je účinný proti většině hub a bakterií. Lék je netoxický, je rychle působící antiseptikum. Hřebíček, eukalyptus, máta éterické oleje, které jsou ve složení léku, mají antibakteriální účinek.
 3. Lugol. Aktivní složkou spreje je molekulární jód, který má antiseptický, antibakteriální účinek. Lék je určen pro použití jak u dospělých, tak u dětí.

Pro léčbu chronické subatrofické faryngitidy lékaři často předepisují antiseptika. Jsou to léky, které ničí bakterie a zabraňují jejich rozkladu. Antiseptika jsou lékařského nebo přírodního původu. První skupina zahrnuje léčiva, jako je Chlorhexidin, Timol, Ambazon, Benzidamin. Přírodní antiseptika - to je propolis a další včelí produkty, rostlinné extrakty, éterické oleje.

Léčba chronických faryngitis lidových prostředků

Pomocí staletých zkušeností s léčbou chronické faryngitidy lze rychleji zmírnit stav pacienta. Aby se dosáhlo pozitivního výsledku během procedur, je třeba se vyvarovat přepracování, podchlazení, užívání tabáku a alkoholu. Je žádoucí dodržovat dietu, ve které nejíst velmi horké nebo studené pokrmy, kořeněná, slaná, kyselá jídla.

Účinné u subatrofické faryngitidy je použití čerstvě vymačkaných šťáv brambor, mrkve, celeru. Unikátní vlastnosti aloe šťávy vám pomůže rychle zbavit bolesti v krku. K tomu se zředí vodou 1: 1, pak vypijte 1 lžičku. 30 minut před každým jídlem. Chronická forma onemocnění je léčena bylinnými čaji z heřmánku, černého rybízu, šípky, šalvěje. Rostliny se mísí ve stejném množství, vaří se v termosce a pijí místo běžného čaje nebo kávy bez jakýchkoliv omezení.

Dobré výsledky u subatrofické faryngitidy dávají alkoholické obklady. Je třeba mít na paměti, že síla alkoholu by neměla překročit 40 stupňů, jinak je snadné spálit kůži. Pro tento postup budete muset namočit několik vrstev gázy s roztokem alkoholu, pak ji položte na hrdlo. Nahoře se nanese polyethylen a teplý šátek. Stlačit vlevo přes noc.

Subatrofická faryngitida: symptomy a léčba

Subatrofická faryngitida - hlavní symptomy:

 • Hruď v krku
 • Bolest v krku
 • Dráždivost
 • Suchý kašel
 • Suché hrdlo
 • Špatný dech
 • Nervozita
 • Pocit cizího těla v krku
 • Neustálá touha vykašlávat
 • Vnímání hlenu na zadní straně hrdla

Subatrofická faryngitida je onemocnění, při kterém dochází k proliferaci pojivové tkáně v hltanu a přilehlých lymfatických uzlinách. Lidé postižení touto chorobou si stěžují na závažné zhoršení zdraví, podrážděnost, nepohodlí, bolest, suché hrdlo, nespavost na pozadí těchto příznaků.

Faryngitida je onemocnění charakterizované zánětem hltanu nebo spíše jeho sliznicí. Nemoc se může rozšířit do všech částí hltanu, proto v medicíně existuje několik forem onemocnění.

Etiologie

Při diagnostice onemocnění je důležité stanovit skutečný faktor, který vyvolal subatrofickou faryngitidu, protože na ní závisí další léčba. Etiologie onemocnění spočívá v těchto časných příčinách:

 • infekce různými mikroorganismy;
 • časté nachlazení;
 • porucha endokrinního systému;
 • diabetes mellitus;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárního a močového systému;
 • zubní onemocnění;
 • nedostatek vitaminu A;
 • použití vasokonstrikčních nosních kapek;
 • znečištění ovzduší;
 • kontakt s alergeny.

Každá z těchto onemocnění může způsobit rozvoj faryngitidy. Zánět v hltanu vyvolává zhoršenou funkčnost sliznice, dokonce i atrofii buněk a tkání.

Chronická subatrofická faryngitida se projevuje u lidí, kteří zneužívají nikotin, alkohol, který je často vystaven stresu, je v úzkém kontaktu s chemickými, potravinovými nebo metalurgickými stimuly. Příčinou neustálého nepohodlí v hltanu může být také pronikání velkého množství kyseliny chlorovodíkové do hrtanu, což přispívá k erozi a vyčerpání hrtanové membrány.

Symptomatologie

Uznat onemocnění u dospělých může být na charakteristické znaky. Klinický obraz onemocnění je velmi specifický a je snadno stanovitelný. Pacienti si mohou na takové projevy stěžovat:

 • lechtání a sucho v krku;
 • pocit komatu nebo cizího těla v krku;
 • neustálá touha vyčistit si hrdlo;
 • suchý kašel, který neodezní;
 • pocit hlenu na zadní stěně;
 • nepříjemný zápach z úst;
 • zvýšená nervozita a podrážděnost, která pochází z nepříjemného pocitu v ústech.

Diagnostika

Aby bylo možné diagnostikovat nemoc, musí lékař shromáždit stížnosti a anamnézu. Poté se provede fyzikální vyšetření, přístrojové a laboratorní vyšetřovací metody. Lékař by měl především komunikovat s pacientem, identifikovat klinický obraz, přítomnost dalších patologií, včetně těch, které jsou spojeny s gastrointestinálním traktem, defekt nosní přepážky a dalších chronických onemocnění.

K určení přesné nemoci musí lékař vyšetřit hltan a provést faryngoskopii. V tomto postupu je nutné identifikovat známky subatrofie nebo atrofie membrány a odebrat stěr z sliznice pro mikroskopické vyšetření patogenních bakterií. Pacient může být také proveden tomografií a rentgenem nosohltanu a nosních dutin. Pokud měl pacient dříve problémy se žaludkem, mělo by být provedeno gastroenterologické vyšetření pacienta.

Léčba

Symptomy a léčba jsou velmi provázané věci, protože pokud se příznaky neodhalí, příčina onemocnění není prokázána, lékař nemůže předepsat léčbu. Eliminace onemocnění je možná až po diagnóze. Terapie onemocnění může probíhat jak tradičními, tak netradičními metodami. Pro léčbu onemocnění lidovými prostředky musí pacient nejprve konzultovat s lékařem a pak pokračovat v léčbě.

Pokud během diagnózy „subatrofické faryngitidy“ lékař předepsal tradiční léčbu, pacient se nejprve léčí léčbou pro odstranění viskózního hlenu. K tomu je třeba provést kloktání roztokem jídla nebo mořské soli, stejně jako sodu. Je také možné léčit nemoc použitím takových léčebných technik:

 • laserová terapie, magnetoterapie, UHF, UV;
 • ošetření krku rakytníkem a eukalyptovými oleji;
 • opláchnutí úst roztokem medu;
 • použití terapeutických sprejů;
 • inhalace fyziologickým roztokem, minerální vodou, mukolytikou;
 • nosní kapky s oleji.

Pro účinnou léčbu lékaři doporučují antibakteriální léčbu. Můžete také užívat protizánětlivé a antivirové léky.

Pro uplatnění netradičních prostředků nabízí tradiční medicína širokou škálu různých směsí, tinktur a tření. Zpravidla se všechny přípravky vyrábějí na bázi medu a propolisu, protože dokonale uvolňují sucho v ústech. Chcete-li, aby byly přírodní produkty účinné, můžete použít:

 • inhalace s lékárnickým propolisem;
 • tinktura Hypericum s propolisem;
 • čaj s medem;
 • žvýkat propolis.

Také muž s bolestmi v krku bude velmi užitečným odvarem měsíčku, heřmánku, šalvěje, eukalyptu, borovice.

Při léčbě onemocnění je přísně zakázáno provádět takové činnosti, jak je možné vyvolat komplikace:

 • užívat drogy s jodem, mentolem, alkoholem;
 • používat příliš mnoho lokálních anestetik;
 • používat oteplování a alkoholové obklady;
 • dlouhodobě užívat léky na olej;
 • používat domácí prostředky založené na kyselých potravinách;
 • pít studené nebo příliš horké nápoje, alkohol, kouřit nebo jíst kořeněná jídla.

Často se jedná o problémy v gastrointestinálním traktu, které způsobují výskyt subatrofické faryngitidy, takže lékař musí předepsat léčbu, která zlepší práci žaludku a střev, což tyto příznaky odstraní. Při detekci jakékoli jiné etiologie je také nutné postupovat.

Komplikace

Subatrofická faryngitida, pokud ji nezačne včas léčit, se může proměnit ve závažné rakovinové onemocnění. Nosní sliznice (rinofaryngitida) se často podílí na zánětu hltanu, který se projevuje dalšími příznaky. Proto je velmi důležité rychle se poradit s lékařem a zahájit léčbu.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji subatrofické faryngitidy, lékaři doporučují dodržovat tato preventivní opatření:

 • je žádoucí každoročně navštěvovat místa s teplým mořským podnebím;
 • snížit, a je lepší vyloučit množství konzumovaného alkoholu a nikotinu;
 • jíst správně bez pikantních, smažených a suchých potravin;
 • odstranit sodu;
 • chránit se před chladným vzduchem;
 • kloktání s mořskou vodou;
 • udržovat normální vlhkost v místnosti.

Je velmi důležité nezačínat akutní formu faryngitidy, včasně léčit všechny nemoci a podstoupit každoroční vyšetření u ORL lékaře.

Pokud si myslíte, že máte Subatrofickou faryngitidu a příznaky charakteristické pro toto onemocnění, pak vám může Váš ORL specialista pomoci.

Doporučujeme také využít naší online diagnostické služby, která na základě zadaných příznaků vybere možné nemoci.

Tonzilitida u dětí je otolaryngologické zánětlivé onemocnění, které postihuje lymfoidní tkáň mandlí. Je třeba poznamenat, že akutní tonzilitida u dítěte se často označuje jako angina pectoris. Časté opakované recidivy akutní formy vedou k chronicitě tohoto zánětlivého procesu a v důsledku toho ke zvýšenému riziku komplikací.

Faryngolaryngitida je zánětlivé onemocnění hltanu a hrtanu způsobené různými viry a bakteriemi. Charakteristické jsou sušení sliznice hltanu a otok zadní stěny červeným krkem. Pacient cítí bolest v krku, slabost, migrénu, chrapot, horečku. Nachází se u dospělých i dětí. Vyvíjí se v důsledku průvanu, podchlazení nebo pod vlivem infekcí.

Tyreoiditida je celá skupina nemocí, které se liší ve zvláštnostech etiologie a jsou spojeny jedním společným procesem, kterým je zánět tkání ve štítné žláze. Tyreoiditida, jejíž symptomy jsou určovány v závislosti na konkrétní formě průběhu tohoto onemocnění, se může také vyvinout v strumit, což je onemocnění, při kterém se zvětšená štítná žláza podrobuje stejnému zánětu.

Faryngitida je zánětlivé onemocnění lymfoidní tkáně a sliznice hltanu. Faryngitida, jejíž symptomy jsou charakterizovány především infekčním charakterem výskytu, se zřídka vyskytuje izolovaně, a proto jsou hlavní projevy tohoto onemocnění nejčastěji kombinovány s onemocněním horních cest dýchacích.

Vědci rádi opakují, že všechny "nemoci vznikají kvůli nervům", a to je pravda, protože nervový systém reguluje práci celého organismu jako celku. Při jakémkoli porušování její práce se lidské zdraví zhoršuje, což se může projevit zvýšením počtu srdečních tepů, bolestí hlavy, poruch příjmu potravy nebo faryngeální neurózy - vzácného stavu, jehož symptomy je třeba podrobněji zvážit.

S cvičením a střídmostí, většina lidí může dělat bez medicíny.