Sumamed suspenze - návod k přípravě, ceně, analogům a zpětné vazbě o použití

Sumamed je makrolidové antibiotikum širokého spektra účinku, má exprimovaný baktericidní účinek.

Účinná látka - azithromycin.

Gram-pozitivní koky jsou citlivé na azithromycin: Streptococcus pneumoniae, St. pyogenes, sv. agalactiae, skupiny streptokoků CF a G, Staphylococcus aureus, St. viridans; Gramnegativní bakterie: Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Bordetella pertussis, B. parapertussis, Legionella pneumophila, H. ducrei, Campylobacter jejuni, Neisseria gonorrhoeae a Gardnerella vaginalis; některé anaerobní mikroorganismy: Bacteroides bivius, Clostridium perfringens, Peptostreptococcus spp; a také Chlamydia trachomatis, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum, Treponema pallidum, Borrelia burgdoferi.

Sumamed je neaktivní proti grampozitivním bakteriím, které jsou rezistentní vůči erythromycinu.

Rychlý přechod na stránce

Cena v lékárnách

Informace o ceně Sumamed v lékárnách v Rusku jsou převzaty z údajů internetových lékáren a mohou se mírně lišit od ceny ve vašem regionu.

Můžete si koupit lék v lékárnách v Moskvě za cenu: Sumamed forte 200 mg / 5 ml prášek pro suspenzi - od 344 do 405 rublů, cena suspenze Sumamed forte prášek pro suspenzi 200 mg / 5 ml 35,57 g - od 546 do 579 rublů.

Podmínky prodeje z lékáren - předpis.

Uchovávejte mimo dosah dětí. Skladujte při teplotě do 25 ° C. Doba použitelnosti - 2 roky.

Seznam analogů je uveden níže.

Co pomáhá Sumamed suspenzi?

V následujících případech je předepsána dětská suspenze pro děti:

 • infekce nosohltanu a horních cest dýchacích - tonzilitida, faryngitida, angína, sinusitida, sinusitida, čelní sinusitida, otitis media;
 • infekce horních cest dýchacích - tracheitida, laryngitida, bronchitida, pneumonie;
 • infekční onemocnění měkkých tkání a kůže - erysipely, impetigo, sekundární bakteriální infekce atopické dermatitidy a ekzémy, akné;
 • erythema migrans;
 • infekce urogenitálního systému - cystitida, uretritida, pyelonefritida, cervicitida a další.

Návod k použití Sumamed suspenze pro děti, dávky a pravidla

K obsahu lahve se při teplotě místnosti přidá vroucí voda, opatrně se protřepe a nechá se stát 15-20 minut.

Dávkování vody závisí na láhvi:

 • lahvička se 16,74 g prášku: pro získání 15 ml suspenze se do lahvičky přidá 9,5 ml vody. Výsledný objem suspenze bude přibližně 20 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 5 dnů;
 • lahvička s 29,295 g prášku: pro získání 30 ml suspenze se do lahvičky přidá 16,5 ml vody. Objem suspenze je asi 35 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 10 dnů;
 • lahvička s 35,573 g prášku: pro získání 37,5 ml suspenze se do lahvičky přidá 20 ml vody. Objem - přibližně 42,5 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 10 dnů.

Obsah injekční lahvičky by měl být pečlivě protřepáván před každým sběrem další dávky léku a okamžitě jej odebrán.

Připravená suspenze se užívá 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, 1x denně. Po užití suspenze Sumamed musí být dětem vždy podáno malé množství vody k pití, aby mohly spolknout zbytek léčiva.

Sumamed suspenze 200 mg / 5 ml se používá u dětí s hmotností nad 10 kg. Pokud je hmotnost nižší než 10 kg, je zapotřebí suspenze Sumamed 100 mg / 5 ml.

Pro děti od 6 měsíců do 4 let se dávka léku vypočítá na základě ukazatelů tělesné hmotnosti a je 10 mg / kg - v prvních 2 dnech od nástupu onemocnění, pak podle schématu 5 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte.

V případě infekčních a zánětlivých lézí dýchacích cest, měkkých tkání a kůže je přípravek předepisován v dávce 10 mg / kg jednou denně po dobu 3 dnů, celková dávka je 30 mg / kg hmotnosti.

Pro přesnější dávkování se doporučuje použít následující množství léčiva, které je indikováno podle hmotnosti dítěte:

 • tělesná hmotnost 10-14 kg - objem suspenze najednou 2,5 ml;
 • tělesná hmotnost 15-24 kg - objem suspenze je 5 ml;
 • tělesná hmotnost 25-34 kg - objem suspenze je 7,5 ml;
 • tělesná hmotnost 35-44 kg - objem suspenze najednou 10 ml;
 • tělesná hmotnost nad 45 kg - objem suspenze najednou je 12,5 ml (nebo, počítáno na hmotnost 500 mg azithromycinu), což odpovídá dávce léku pro dospělé pacienty.

Suspenze by měla být skladována při teplotě do 25 ° C.

Důležité informace

Předepsaná dávka suspenze Sumamed 200 mg / 5 ml se měří pomocí dodané injekční stříkačky pro dávkování (cena je 1 ml, jmenovitá kapacita je 5 ml suspenze nebo 200 mg azithromycinu) nebo odměrná lžička (jmenovitá kapacita je 2,5 nebo 5). ml suspenze, což odpovídá 100 mg a 200 mg azithromycinu).

Při použití odměrné lžičky k dávkování Suma 100 mg / 5 ml. Je třeba mít na paměti, že v 2,5 ml odměrné lžičce obsahuje 50 mg av 5 ml - 100 mg azithromycinu.

Použití v průběhu březosti a laktace

Léčba Sumamedem v jakékoli z jeho forem je během období porodu kontraindikována, protože to může vést k toxickému poškození jater a nervového systému plodu, stejně jako ke vzniku vrozených vad a závažných abnormalit.

Azithromycin se vylučuje do mateřského mléka, takže kojení by mělo kojení přerušit po celou dobu léčby.

Funkce aplikace

Před použitím léku si přečtěte části návodu k použití kontraindikací, možných nežádoucích účinků a dalších důležitých informací.

Nežádoucí účinky Sumamed

Návod k použití upozorňuje na možnost vzniku vedlejších účinků suspenze.

 • Z hematopoetického a lymfatického systému: vzácně - trombocytopenie.

V klinických studiích byly izolovány zprávy o obdobích menší přechodné neutropenie. Příčinná souvislost s léčbou azithromycinem však nebyla potvrzena.

 • Ze strany psychiky: zřídka - agresivita, hyperaktivita, úzkost a nervozita.
 • Poruchy nervového systému: vzácně - závratě / závratě, ospalost, bolest hlavy, synkopa, křeče (bylo zjištěno, že jsou také způsobeny jinými makrolidovými antibiotiky), narušením chuti a vnímáním pachů; vzácně - parestézie, astenie, nespavost.
 • Na straně sluchového orgánu: zřídka se uvádí, že makrolidová antibiotika způsobují poškození sluchu. U některých pacientů užívajících azithromycin bylo hlášeno poškození sluchu, hluchota a tinitus.

Většina z těchto případů je spojena s experimentálními studiemi, ve kterých byl azithromycin dlouhodobě používán ve vysokých dávkách. Podle dostupných zpráv o dalším lékařském pozorování byla většina těchto projevů reverzibilní.

 • Protože kardiovaskulární systém: vzácně - výrazný pocit srdečního tepu, arytmie, ventrikulární tachykardie (bylo zjištěno, že jsou také způsobeny jinými makrolidovými antibiotiky). Byly vzácně hlášeny prodloužení Q-T intervalu a třesoucí se ventrikulární fibrilace, arteriální hypotenze.
 • Z trávicího traktu: často - nevolnost, zvracení, průjem, abdominální diskomfort (bolest / křeče); vzácně - průjem, nadýmání, zažívací potíže, anorexie; vzácně - zácpa, zbarvení jazyka. Byla hlášena pseudomembranózní kolitida, pankreatitida.
 • Na straně jater a žlučníku: vzácně hlášena hepatitida a cholestatická žloutenka, včetně patologických změn v testech jaterních funkcí, jakož i ojedinělých případech nekrotické hepatitidy a dysfunkce jater, které byly ve vzácných případech fatální.
 • Na části kůže: vzácně - alergické reakce, včetně svědění a vyrážek; vzácně alergické reakce, včetně angioedému, kopřivky a fotosenzitivity; závažné kožní reakce, a to: polymorfní erytém, Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza.
 • Na části pohybového aparátu: zřídka - artralgie.
 • Na straně ledvin a močových cest: vzácně - intersticiální nefritida a akutní selhání ledvin.
 • Reprodukční systém: vzácně - vaginitida.
 • Celkové poruchy: vzácně - anafylaxe, včetně edému, kandidózy.

Kontraindikace

Sumamed je kontraindikován u následujících onemocnění nebo stavů:

 • přecitlivělost na azithromycin, erythromycin, jiné makrolidy nebo ketolidy nebo jiné složky léčiva;
 • abnormální jaterní funkce;
 • těžké poškození ledvin (kreatinin Cl nižší než 40 ml / min);
 • individuální intolerance na sacharózu, fruktózu, malabsorpční syndrom;
 • současné užívání s ergotaminem a dihydroergotaminem;
 • děti do 6 měsíců.

S opatrností: během těhotenství, myastenie, mírných změn funkce jater nebo ledvin, diabetes mellitus, závažné bradykardie, arytmie, těžkého srdečního selhání, hypokalemie nebo hypomagnezémie u pacientů se zvýšenou QT, léčených antiarytmickými léky třídy 1A, 3, Cisaprid,

Při kombinovaném podávání warfarinu, terfenadinu a digoxinu.

Předávkování

Příznaky předávkování jsou zvracení, přechodná ztráta sluchu, těžká nevolnost, průjem.

Doporučený příjem enterosorbentů, provádění symptomatické léčby, kontrola hlavních funkcí těla.

Seznam analogů Sumamed

Pokud je to nutné, nahradit lék, možná dvě možnosti - volba jiného léku se stejnou účinnou látkou nebo lékem s podobným účinkem, ale jinou účinnou látkou. Přípravy s podobnou akcí kombinují shodu shody ATX kódu.

Analogové pozastavení Sumamed for children, seznam drog:

Podobné léky - Azithromycin, Azitsid, AzitRus, Zetamax retard, Zitnob, ZI-faktor, Zitrolid, Zitrotsin, Sumazid, Sumaklid, Sumametsin, Sumamoks, Sumatolid Solyutab, Azilid, Azidrop, hemomycin, Ecomed.

Výběr náhrady, je důležité pochopit, že cena, návod k použití a recenze suspenze Sumamed se nevztahuje na analogy. Před výměnou je nutné získat souhlas ošetřujícího lékaře a ne nahradit samotný lék.

Recenze suspenze Sumamed pro děti charakterizují lék jako poměrně účinný. Existují však zprávy o výskytu střední závažnosti vedlejších účinků, včetně závažných.

Zvláštní informace pro zdravotníky

Interakce

Zvyšuje účinek námelových alkaloidů, dihydroergotaminu. Tetracykliny a chloramfenikol - zvyšují účinek (synergismus), linkosamidy - snižují účinek.

Antacida, ethanol, potraviny zpomalují a snižují absorpci. Zpomaluje vylučování, zvyšuje koncentraci v séru a zvyšuje toxicitu cykloserinu, nepřímých antikoagulancií, methylprednisolonu a felodipinu.

Inhibování mikrosomální oxidace v hepatocytech, prodlužuje T1 / 2, pomalé vylučování, a toxicita zvyšuje koncentraci karbamazepinu, námelových alkaloidů, valproátu, hexobarbital, fenytoinu, disopyramid, bromokriptin, theofylin a jiné deriváty xanthinu, perorálních antidiabetik.

Neslučitelný s heparinem.

Zvláštní pokyny

Když vynecháte jednu dávku léku - vynechaná dávka musí být přijata co nejrychleji a další - se standardním přerušením.

Přípravek Sumamed by měl být používán s opatrností u osob se zhoršenou funkcí jater, vzhledem k pravděpodobnosti výskytu fulminantní hepatitidy a dekompenzovaného selhání jater. Pokud se objeví příznaky poruchy jater (žloutenka, zvýšení astenie, sklon ke krvácení, tmavá moč, jaterní encefalopatie), léčba léčivem by měla být ukončena a měla by být provedena studie stavu jater.

Při středně závažném poškození ledvin (CC méně než 40 ml / min) by měla být léčba lékem prováděna s opatrností při monitorování ukazatelů stavu ledvin.

Při dekompenzovaném selhání ledvin je třetina detekována zvýšením hladiny azithromycinu v krvi.

Je třeba mít na paměti, že k prevenci faryngotoncilitidy vyvolané Str. pyogenes a revmatická horečka akutního charakteru, penicilin je lékem volby.

Pacienti by měli být s antibakteriální terapií pravidelně vyšetřováni na přítomnost necitlivých mikroorganismů a známky výskytu superinfekcí.

Lék by neměl být používán pro delší cykly, než je doporučeno v návodu, protože farmakokinetické vlastnosti účinné látky vám umožňují zvolit si krátký a pohodlný způsob dávkování.

Při dlouhodobém užívání popsaného léku se může objevit pseudomembranózní kolitida, a to jak ve formě mírného průjmu, tak ve formě závažné kolitidy.

Suspenze v souhrnu může vyvolat myastenický syndrom nebo exacerbaci myastenie.

V případě poruch nervové aktivity a smyslových orgánů by pacienti měli být při řízení opatrní.

Sumamed suspenze pro děti: návod k použití

Sumamed je jedním z populárních antibakteriálních léků povolených v dětství. Je předepsán k odstranění bakterií, které vyvolávají otitis, bronchitidu, sinusitidu a další nemoci. Tak, že malí pacienti nebyli proti léčbě, jedna z forem přípravku Sumamed byla vyrobena ze suspenze se sladkou chutí. Když je aplikován, v jakých dávkách je předepsán pacientům různého věku a jaké podobné léky mohou být nahrazeny?

Formulář vydání

Sumamed suspenze se prodává v bílých plastových lahvích po 50 ml s pevným víkem. Uvnitř takové láhve je umístěno o něco méně než 21 gramů bílého žlutého prášku, který voní jako jahody. Spolu s lahví v krabici je papírová instrukce a odměrná stříkačka s odstupňovanými nebo odměrnými lžící. Po přidání 12 ml vody do lahve se vytvoří 20 ml bíložluté homogenní kapaliny s jahodovou příchutí a vůní, která se často nazývá sirup.

Suspenze také produkuje lék zvaný Sumamed Forte. Jeho rozdíl od obvyklého Sumamed je vyšší dávka antibiotika. Tento lék je reprezentován třemi různými možnostmi:

 1. Prášek nažloutlý s vůní banánů. Je umístěna v plastové bílé lahvičce o objemu 50 ml v množství mírně větším než 16 gramů. Když se k ní přidá 9,5 ml vody, získá se 15 ml léku s banánovou příchutí.
 2. Prášek s jahodovou příchutí, který je asi 29 gramů balený v plastových bílých lahvích o objemu 100 ml. K přípravě suspenze se k tomuto prášku musí přidat 16,5 ml vody. Výsledkem je 30 ml sladkého jahodového léku.
 3. Prášek, který voní jako maliny. Jeho množství v jedné lahvičce, obsahující 100 ml kapaliny, je přibližně 35,5 gramu. Do láhve se nalije 20 ml vody, získá se malinová suspenze o jmenovitém objemu 37,5 ml.

Složení

Hlavní složkou suspenze Sumamed se nazývá azithromycin. Je obsažen v léku ve formě dihydrátu a jeho množství v 5 ml hotového léčiva je 100 mg. Sumamed Forte také obsahuje dihydrát azithromycinu, ale dávka této složky v 5 ml suspenze, bez ohledu na chuť, je 200 mg.

Pomocné komponenty ve všech variantách suspenze jsou stejné, s výjimkou různých příchutí. Prášek obsahuje xanthanovou gumu, oxid křemičitý a oxid titaničitý, hyprolosu, fosforečnan sodný a sacharózu.

Princip činnosti

Azithromycin v suspenzi má bakteriostatický účinek na různé mikroorganismy, což inhibuje tvorbu proteinů v mikrobiálních buňkách. Navazuje se na patogenní ribozomy a inhibuje specifické enzymy podílející se na syntéze proteinových molekul. V důsledku tohoto efektu se růst bakterií zpomaluje, ale pokud je koncentrace léčiva vysoká, může zničit mikroorganismy.

Rozsah účinků Sumamedu je poměrně široký, protože tento lék ovlivňuje:

 • Staphylococcus;
 • Pyogenní streptokoky;
 • Hemofilní tyčinky;
 • Pneumokoky;
 • Legionella;
 • Gonokoky;
 • Pasteurella;
 • Clostridia;
 • Borrelia;
 • Fuzobakterii;
 • Chlamydia;
 • Mykoplazma;
 • Moraksella.

Indikace

Sumamed se doporučuje pro infekce způsobující bakterie, které jsou citlivé na azithromycin. Pozastavení jmenuje:

 • Se zánětem středního ucha, mandlí, vedlejších nosních dutin a dalších ORL orgánů;
 • Při akutní bronchitidě, pneumonii a jiných infekčních onemocněních dýchacích cest;
 • S porážkou bakterií kůže a měkkých tkání;
 • S boreliózou v počáteční fázi.

Od jakého věku je předepsáno?

Ve formě suspenze se doporučuje k léčbě dětí ve věku od 6 měsíců do tří let. Tento léčivý přípravek je kontraindikován k podávání dětem, které ještě nezměnily šest měsíců, a pacientům starším 3 let se nehodí kvůli velkému množství léků (přenesených buď do suspenze Forte nebo do tablet 125 mg a 250 mg).

Sumamed Forte může být také jmenován od šesti měsíců, ale pod podmínkou, že dítě váží více než 10 kilogramů.

Kontraindikace

Děti ani Sumamed Forte nemohou být v takových případech poskytnuty dětem:

 • V případě nesnášenlivosti azithromycinu nebo jiné složky suspenze;
 • Při přecitlivělosti na jiná makrolidová antibiotika;
 • Při závažných onemocněních jater, které zhoršují funkci tohoto orgánu;
 • U těžkých renálních patologií ovlivňujících vylučovací funkci;
 • S deficitem isomaltasy a sacharózy, stejně jako s glukózo-galaktózovou malabsorpcí;
 • Když intolerance fruktózy.

Léčba by měla být sledována lékařem a prováděna s opatrností u myastenie, mírných a mírných poruch ledvin nebo jater, bradykardie, dehydratace, arytmií a diabetu.

Vedlejší účinky

Po užití přípravku Sumamed mají některé děti bolesti hlavy a negativní symptomy trávicího systému (průjem, nevolnost atd.). Kromě toho lék často ovlivňuje buněčné složení krve, což způsobuje snížení počtu lymfocytů a zvýšení monocytů, eozinofilů, neutrofilů a dalších buněk.

Vzácněji může suspenze způsobit otok, únavu, horečku, bolesti zad, kožní vyrážku, pocení, dušnost a další příznaky.

Když se objeví, musíte se poradit s lékařem, abyste nahradili lék jinou léčbou.

Návod k použití

Chcete-li připravit suspenzi, je třeba odebrat množství vody specifikované v návodu pomocí odměrné stříkačky (pro Sumamed a Sumamed Forte je to jiné). Nalijte vodu do láhve, musíte zavřít uzávěr láhve a aktivně protřepat lék. Tak si suspenzi vezměte v poněkud větším objemu, než je nominální, například pokud jmenovitý objem indikuje 30 ml, pak je ředění asi 35 ml. To se provádí za účelem kompenzace možných chyb během dávkování léku.

Přípravek se podává dítěti jednou denně. V tomto případě by použití suspenze nemělo být kombinováno s příjmem potravy. Lék by měl být opilý buď před jídlem hodinu nebo dvě hodiny poté, co se dítě narodilo.

Zředěná suspenze se zředí vodou, není nutná. Je-li pro dítě těžké spolknout, je lepší dát mu pít první lék a pak nabídnout trochu vody.

Vzhledem k tomu, že se účinná látka suspenze během skladování usazuje na dno, musí být přípravek před každým použitím protřepán. Pro dávkování léku pomocí injekční stříkačky s odstupňováním 1 ml, která může pojmout 5 ml suspenze. V některých baleních Sumamed je také odměrná lžička, která může měřit 2,5 nebo 5 ml přípravku.

Po podání suspenze z lžíce nebo injekční stříkačky by mělo být dítě omyto vodou a usušeno a pak uloženo na suché místo až do dalšího použití přípravku.

Sumované dávkování je určeno hmotností dítěte a zohledňuje jeho diagnózu. Je-li u malého pacienta diagnostikována infekce dýchacích cest, kůže nebo ORL orgánů, je mu předepsáno 10 mg azithromycinu denně na 1 kg jeho hmotnosti. Pokud například dítě váží 6 kg, potřebuje 60 mg účinné látky, kterou obdrží ze 3 ml suspenze. V této dávce se léky užívají tři dny v řadě, to znamená, že dávka přípravku je 30 mg / kg (u dítěte z našeho příkladu to bude 180 mg azithromycinu, tj. 9 ml léku).

Pokud má dítě tonzilitidu nebo faryngitidu vyvolanou pyogenním streptokokem, Sumamed také podává 3 po sobě následující dny, ale denní dávka léčiva je 20 mg / kg a dávka dávky je 60 mg / kg. Pro léčbu boreliózy na první den se pacientovi podá 20 mg azithromycinu na 1 kg jeho hmotnosti, načež se medikace použije v denní dávce 10 mg / kg po dobu dalších 4 dnů.

Dávkování Sumamed Forte je stejné jako obvyklé Sumamed. Jediný rozdíl je v tom, že 1 ml této suspenze není zdrojem 20, ale 40 mg azithromycinu, který je vzat v úvahu při výpočtu správného množství sladkého léčiva. Například, pokud je hmotnost malého pacienta 12 kg a musí mu být podáno 120 mg účinné látky denně, může být namísto přípravku Sumamed v množství 6 ml použit Sumamed Forte, jehož jediná dávka bude pouze 3 ml. Maximální denní dávka pro děti kteréhokoliv z léčiv odpovídá 500 mg azithromycinu.

Pokud je zavěšení zmeškané, pít lék by měl být co nejdříve, jakmile si vzpomněl. Další léčba by měla být podána do 24 hodin po vynechání dávky.

Předávkování

V situaci, kdy dítě náhodně vypije více suspenze, než je povoleno v jeho věku, se mohou objevit příznaky jako zvracení, ztráta sluchu (dočasná), průjem, těžká nevolnost a další. K jejich odstranění je třeba vyhledat lékařskou pomoc, umýt pacientův žaludek a poskytnout symptomatické léky, které Vám lékař předepíše.

Interakce s jinými léky

Sumamed může ovlivnit léčbu mnoha jinými léky, jako je ergotamin, cyklosporin, amiodaron, digoxin nebo cyklosporin. Kompletní seznam léků, které by neměly být používány současně s přípravkem Sumamed, je uveden v návodu k suspenzi. Pokud již dítě užívá nějaké léky, je důležité informovat lékaře předtím, než mu začne dávat Sumamed.

Podmínky prodeje

Prášek Sumamed i všechny typy suspenze Forte jsou prodávány na lékařský předpis, proto je před zakoupením takového antibiotika nutné vyšetření lékařem. Průměrná cena Sumamed v pozastavení je 200 rublů, za jednu láhev Forte s banánovou příchutí musíte zaplatit asi 340-350 rublů, a láhev prášku, který voní jako maliny nebo jahody stojí asi 500-570 rublů.

Podmínky skladování

Lahvička s práškem Sumamed je platná po dobu 2 let od data výroby. Po přidání vody však může být hotová suspenze skladována při teplotě do +25 ° C po dobu nejvýše 5 dnů. Forte lze také uchovávat při pokojové teplotě skrýváním léku na místě, kde nebude přístupný dětem. Doba použitelnosti takové drogy je také 2 roky.

Po otevření lahvičky a přidání vody může být tekutý lék s banánovou příchutí (15 ml) skladován po dobu až 5 dnů a malinová a jahodová suspenze je skladována po dobu až 10 dnů.

Recenze

O zacházení s dětmi Většina hodnocení od rodičů je pozitivní. Chválí lék pro rychlý léčivý účinek, podrobný návod, příjemnou chuť a schopnost uchovávat při pokojové teplotě. Podle maminek se vedlejší účinky léku ve většině případů nevyskytly. Jen zřídka léčivo vyvolává průjem, bolest hlavy, alergickou vyrážku a další nepříjemné symptomy.

Mezi jeho nedostatky se mnoho rodičů zmiňuje jen o poměrně vysoké ceně, která se v některých případech rozhodne použít podobná antibiotika, která jsou levnější.

Analogy

Místo přípravku Sumamed mohou být podávány jiné léky jako suspenze se stejnou účinnou látkou, například:

Ovlivňují stejné patogeny a jsou propuštěni do dětí starších 6 měsíců ve stejných dávkách jako Sumamed. Kromě toho může lékař předepsat dítěti další antibiotikum, například:

 • Makropen. Tento léčivý přípravek obsahuje midecamycin a je vyráběn ve formě granulí pro přípravu suspenzí (předepsaných od narození) a ve formě tablet (předepsáno od 3 let věku).
 • Klacid Tato suspenze na bázi klaritromycinu, jako je Sumamed, může být podávána ve věku od šesti měsíců a tablety jsou předávány 3letým pacientům a starším dětem.
 • Roxithromycin. Toto makrolidové antibiotikum účinně řeší bakteriální infekce u dětí starších než 2 měsíce. Vyrábí se ve formě tablet, které se před užitím rozpustí.
 • Wilprafen. Působení tohoto antimikrobiálního činidla poskytuje josamycin. U dětí s hmotností nad 10 kg je tento lék předepisován v dispergovatelných tabletách (Solutab).
 • Rovamycin. Tento léčivý přípravek na bázi spiramycinu se dodává ve formě tablet a používá se od 3 let věku.

Viz níže, jak ředit suspenzi.

SUMAMED FORTE

Prášek pro přípravu suspenzí pro perorální podání od bílé po žlutavě bílou, s charakteristickou vůní banánů; po rozpuštění ve vodě - homogenní suspenze bílé až žlutavě bílé barvy s charakteristickou vůní banánů.

Pomocné látky: sacharóza * - 898,206 mg, fosforečnan sodný - 20 mg, hyprolosis - 1,6 mg, xanthanová guma - 1,6 mg, banánová příchuť - 12 mg, vanilková příchuť - 4,5 mg, oxid titaničitý - 5 mg, koloidní oxid křemičitý - 7 mg.

16,74 g (15 ml) - 50 ml lahviček z polyetylénu o vysoké hustotě (1) s polypropylenovým uzávěrem s odměrnou lžící a / nebo injekční stříkačkou pro dávkování - kartony.

Prášek pro přípravu suspenzí pro orální podání od bílé po žlutavě bílou barvu s charakteristickou vůní jahod; po rozpuštění ve vodě - homogenní suspenze bílé až nažloutlé bílé barvy s charakteristickým jahodovým aroma.

Pomocné látky: sacharóza * - 902.706 mg, fosforečnan sodný - 20 mg, hyprolosis - 1,6 mg, xanthanová guma - 1,6 mg, jahodová příchuť - 12 mg, oxid titaničitý - 5 mg, koloidní oxid křemičitý - 7 mg.

29,295 g (30 ml) - lahvičky (1) z polyethylenu o vysoké hustotě o objemu 100 ml s víčkem z polypropylenu odolným proti odměrné lžičce a / nebo stříkačkou pro dávkování - kartony.

Prášek pro přípravu suspenzí pro orální podání od bílé po žlutavě bílou barvu s charakteristickou vůní malin; po rozpuštění ve vodě - homogenní suspenze bílé až žlutavě bílé barvy s charakteristickou vůní malin.

Pomocné látky: sacharóza * - 904,206 mg, fosforečnan sodný - 20 mg, hyprolosis - 1,6 mg, xanthanová guma - 1,6 mg, malinová příchuť - 10,5 mg, oxid titaničitý - 5 mg, koloidní oxid křemičitý - 7 mg.

35,573 g (37,5 ml) - injekční lahvičky (1) z polyethylenu o vysoké hustotě o objemu 100 ml s víčkem z polypropylenu odolným odměrné lžičce a / nebo injekční stříkačkou pro dávkování - kartony.

* hodnoty jsou uvedeny na základě teoretické aktivity látky 95,4%; množství sacharózy se může lišit v závislosti na skutečné aktivitě azithromycinu.

Bakteriostatická antibiotická makrolidová azalidová skupina. Má širokou škálu antimikrobiálních účinků. Mechanismus účinku azithromycinu je spojen s potlačením syntézy proteinů mikrobiálních buněk. Vazbou na podjednotku 50S ribozomu inhibuje translokaci peptidu v translačním stadiu a inhibuje syntézu proteinů, zpomaluje růst a reprodukci bakterií. Ve vysokých koncentracích má baktericidní účinek.

Má aktivitu proti mnoha gram-pozitivním, gram-negativním, anaerobním, intracelulárním a dalším mikroorganismům.

Sumovaný forte je účinný proti aerobním grampozitivním mikroorganismům: Staphylococcus aureus (kmeny citlivé na methicilin), Streptococcus pneumoniae (kmeny citlivé na penicilin), Streptococcus pyogenes; aerobní gramnegativní mikroorganismy: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Legionella pneumophila, Moraxella catarrhalis, Pasteurella multocida, Neisseria gonorrhoeae; anaerobní mikroorganismy: Clostridium perfringens, Fusobacterium spp., Prevotella spp., Porphyriomonas spp. jiné mikroorganismy: Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Chlamydia psittaci, Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma hominis, Borrelia burgdorferi.

Mikroorganismy schopné vyvinout rezistenci na azithromycin: Gram-pozitivní aeroby jsou Streptococcus pneumoniae (kmeny rezistentní na penicilin a kmeny s průměrnou citlivostí na penicilin).

Přirozeně rezistentní mikroorganismy: Gram-pozitivní aeroby - Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus (kmeny rezistentní vůči methicilinu), Staphylococcus epidermidis (kmeny rezistentní vůči methicilinu); anaerobes - Bacteroides fragilis.

Existují případy, zkřížené rezistence mezi Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes (beta-hemolytické streptokoky skupiny A), Enterococcus faecalis a Staphylococcus aureus, včetně Staphylococcus aureus (kmeny meticilin-rezistentní) na erythromycin, azithromycin, jiné makrolidy a linkosamidy.

Rozsah citlivosti mikroorganismů na azithromycin (MIC, mg / l) *

* Azithromycin se používá k léčbě infekčních onemocnění způsobených Salmonella typhi (MIC nižší než 16 mg / l) a Shigella spp.

Cmax v plazmě je dosaženo za 2-3 hodiny, biologická dostupnost je 37%.

Vazba na plazmatické proteiny je nepřímo úměrná koncentraci v krvi a je 12-52%. Vd činí 31,1 l / kg. Pronikne buněčnou membránou (účinnou pro infekce způsobené intracelulárními patogeny). Transportuje fagocyty, polymorfonukleární leukocyty a makrofágy do místa infekce, kde se uvolňuje v přítomnosti bakterií. Snadno proniká histohematogenními bariérami a vstupuje do tkání. Koncentrace ve tkáních a buňkách je 50krát vyšší než v plazmě a v centru pozornosti infekce - o 24-34% více než ve zdravých tkáních.

V játrech je demethylovaný, ztrácí aktivitu.

Pomalu se vylučuje z tkání a má dlouhý T1/2 - 2-4 dny. Terapeutická koncentrace azithromycinu je udržována do 5-7 dnů po poslední dávce. Azithromycin se vylučuje převážně v nezměněné formě - 50% střev, 12% - ledvinami.

Farmakokinetika ve zvláštních klinických situacích

U pacientů s těžkým renálním selháním (CC méně než 10 ml / min) T1/2 o 33%.

Infekční a zánětlivá onemocnění způsobená mikroorganismy citlivými na léčivo, včetně:

- infekce horních cest dýchacích, včetně faryngitidy / angíny mandlí, sinusitidy, otitis media;

- infekce dolních dýchacích cest, včetně akutní bronchitidy, exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie získané v komunitě;

- infekce kůže a měkkých tkání, včetně erysipel, impetiga, sekundární infikované dermatózy;

- Lymská borelióza (počáteční stadium boreliózy) - erythema migrans (erythema migrans).

- abnormální funkce jater;

- současné užívání ergotaminu a dihydroergotaminu;

- věk dětí do 6 měsíců;

- nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy;

- přecitlivělost na azithromycin, erythromycin, jiné makrolidy nebo ketolidy nebo jiné složky přípravku.

Léčivý přípravek by měl být předáván s opatrností při myastenii, mírné a středně těžké dysfunkci jater, terminálním selháním ledvin s GFR nižším než 10 ml / min, pacientům s pro-arytmickými faktory (zejména starší pacienti): s vrozeným nebo získaným prodloužením QT intervalu, pacienti užívající t terapie antiarytmikami třídy IA (chinidin, prokainamid), III (dofetilid, amiodaron a sotalol), cisaprid, terfenadin, antipsychotika (pimozid), antidepresiva (citalopram), ft rhinolonami (moxifloxacin a levofloxacin), poruchy s rovnováhy tekutin a elektrolytů, zejména v případě hypokalémie nebo hypomagnezémie, klinicky významnou bradykardii, srdeční arytmie, srdeční selhání nebo těžká; při současném podávání digoxinu, warfarinu, cyklosporinu; s diabetem.

Lék se podává orálně 1 krát denně, 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Poté, co si vezme lék Sumamed forte, musí dítě nabídnout, že vypije několik doušek vody tak, aby mohl zbytek suspenze polknout.

Před každým použitím léčiva se obsah injekční lahvičky důkladně protřepává, dokud se nezíská homogenní suspenze, pokud požadovaný objem suspenze nebyl z lahvičky odstraněn do 20 minut po promíchání, suspenze se znovu protřepe, vybere se požadovaný objem a podá se dítěti.

Požadovaná dávka se měří pomocí dávkovací stříkačky s odstupňovanou rychlostí 1 ml a jmenovitou suspenzní kapacitou 5 ml (200 mg azithromycinu) nebo odměrnou lžičkou o jmenovité suspenzní kapacitě 2,5 ml (100 mg azithromycinu) nebo 5 ml (200 mg azithromycinu) uzavřené v kartonu balení spolu s lahví.

Po použití se injekční stříkačka (která ji předtím rozebrala) a odměrná lžička promyjí tekoucí vodou, vysuší a uloží na suchém místě až do další dávky přípravku Sumamed Forte.

U infekčních a zánětlivých onemocnění horního a dolního dýchacího traktu, kůže a měkkých tkání je léčivo předepsáno v dávce 10 mg / kg tělesné hmotnosti 1 čas / den po dobu 3 dnů, dávka dávky je 30 mg / kg.

Přesné dávkování léku Sumamed forte v souladu s tělesnou hmotností dítěte by mělo být uvedeno v tabulce níže.

Pro faryngitidu / tonzilitidu způsobenou Streptococcus pyogenes se Sumamed forte používá v dávce 20 mg / kg / den po dobu 3 dnů (dávka dávky 60 mg / kg). Maximální denní dávka je 500 mg.

Děti s hmotností do 10 kg by měly být předepsány ve formě prášku pro přípravu suspenze pro perorální podání s koncentrací 100 mg / 5 ml.

U Lymeské choroby (počáteční fáze boreliózy) - erythema migrans migrující (erythema migrans) je lék předepisován 1. den v dávce 20 mg / kg / den, poté 2 až 5 dnů - v dávce 10 mg / kg / den (dávka v průběhu léčby). 60 mg / kg).

Při použití u pacientů s poruchou funkce ledvin s GFR 10-80 ml / min není nutná úprava dávky.

Při použití u pacientů s poruchou funkce jater, mírnou a střední závažností není nutná úprava dávky.

Úprava dávkování u starších pacientů není nutná. U starších pacientů se při užívání léku Sumamed forte doporučuje věnovat zvláštní péči v souvislosti s možnou přítomností proarytmogenních faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku srdečních arytmií a arytmií typu „pirouette“.

Pravidla pro přípravu a skladování suspenzí

K obsahu injekční lahvičky určené k přípravě 15 ml suspenze (jmenovitý objem) pomocí injekční stříkačky k dávkování přidejte 9,5 ml vody. Protřepe se, aby se získala homogenní suspenze. Objem získané suspenze bude asi 20 ml, což přesahuje nominální objem přibližně o 5 ml. To má kompenzovat nevyhnutelnou ztrátu suspenze, když je léčivo vydáváno. Připravenou suspenzi lze skladovat při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu nejvýše 5 dnů.

K obsahu injekční lahvičky určené k přípravě 30 ml suspenze (jmenovitý objem) pomocí injekční stříkačky pro dávkování přidejte 16,5 ml vody. Protřepe se, aby se získala homogenní suspenze. Objem získané suspenze bude asi 35 ml, což přesahuje nominální objem přibližně o 5 ml. To má kompenzovat nevyhnutelnou ztrátu suspenze, když je léčivo vydáváno. Připravenou suspenzi lze skladovat při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu nejvýše 10 dnů.

K obsahu injekční lahvičky určené k přípravě 37,5 ml suspenze (jmenovitý objem) pomocí stříkačky pro dávkování přidejte 20 ml vody. Protřepe se, aby se získala homogenní suspenze. Objem získané suspenze bude asi 42,5 ml, což přesahuje nominální objem přibližně o 5 ml. To má kompenzovat nevyhnutelnou ztrátu suspenze, když je léčivo vydáváno. Připravenou suspenzi lze skladovat při teplotě nepřesahující 25 ° C po dobu nejvýše 10 dnů.

Suspenze v souhrnu: návod k použití antibiotika pro děti

Suspenze Sumamed je antibiotikum nové generace. Lék je široce používán v pediatrii a patří mezi nejoblíbenější účinné léky pro děti. Recepce Sumamed naznačuje některé nuance. Před použitím musíte nejen konzultovat s odborníkem, ale také pečlivě prostudovat doporučení pro přípravu suspenze.

Co je to za lék?

Sumamed je jedno z makrolidových antibiotik. Úkolem této kategorie léčiv je eliminace původce infekce, blokování zánětlivých procesů a zmírnění celkového stavu těla. Sumamed má široké spektrum činností a vysokou účinnost v boji proti infekčním onemocněním různého stupně závažnosti a etiologie.

Mechanismus účinku léku je následující: t

 • bakteriostatický účinek;
 • deprese bakterií;
 • zmírnění celkového stavu těla dítěte;
 • inhibice translokace peptidu;
 • potlačení syntézy mikrobiálních buněčných proteinů.

Rozdíly mezi přípravky Sumamed a Sumamed Forte jsou ve formě uvolňování a koncentrace účinné aktivní složky. První typ léčiva se vyrábí ve formě prášku pro přípravu suspenze, tablet nebo kapslí, druhý - pouze ve formě prášku pro přípravu suspenze. Sumamed obsahuje 100 mg účinné látky v 5 ml. Sumamed Forte je účinnější látka a koncentrace azithromycinu je 200 mg na 5 ml.

Složení

Účinnou látkou v suspenzi Sumamed je dihydrát azithromycinu (azithromycin). Tato složka poskytuje antibakteriální účinek léčiva. Azithromycin se vstřebává v krátkém časovém období a rychle se šíří tělem. První účinek užívání léku nastane po třech hodinách. Účinek účinné látky je zvýšen pomocnými látkami.

Pomocné složky v přípravku jsou následující látky:

 • fosforečnan sodný;
 • příchutě;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • hyprolosis;
 • oxid titaničitý;
 • xanthanová guma.

Indikace pro použití

Sumamed se používá k léčbě onemocnění vyvolaných infekčními patogeny. Některé bakterie se vyznačují zvýšenou rezistencí na antibiotika.

Před užitím přípravku Sumamed se doporučuje absolvovat testy na citlivost na léčivo a určit konkrétní původce stávajícího onemocnění.

Pokud nouzová terapie, pak rodiče musí pečlivě sledovat reakci dítěte na léčbu.

Indikace pro užívání léku jsou následující stavy:

 • infekční procesy v horních dýchacích cestách;
 • infekce dolních dýchacích cest;
 • tonzilitida různých etiologií;
 • sinusitida;
 • faryngitida;
 • tonzilitida (přečtěte si článek o léčbě chronické angíny u dítěte);
 • pneumonie;
 • otitis
 • infekce horních cest dýchacích;
 • kožní infekce;
 • infekce lézí měkkých tkání;
 • infekce trávicího traktu;
 • močových infekcí.

Jak se přípravek Tamiflu užívá k léčbě a prevenci nachlazení u dětí? Přečtěte si v tomto článku.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky při užívání přípravku Sumamed se mohou vyskytnout při předávkování nebo při zvýšené citlivosti organismu na složky, které ho tvoří. Příznaky takových stavů jsou záchvaty zvracení a nevolnost, závratě, bolesti hlavy nebo průjem.

Pravidelné předávkování lékem bude mít negativní vliv na orgány sluchu a vidění. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, provede se symptomatická léčba dítěte.

Kontraindikace pro užívání léku jsou následující stavy:

 • děti do šesti měsíců;
 • nedostatek isomaltázy nebo sacharózy v těle;
 • těžké poškození ledvin;
 • individuální nesnášenlivost k léku;
 • těžké jaterní onemocnění.

U dětí může Sumamed vyvolat alergickou reakci v těle. Pokud se na kůži dítěte objeví vyrážka nebo zarudnutí některých oblastí, další léčba antibiotiky je ukončena. Je nutné vyzvednout analogy pouze pod kontrolou lékaře. Příčinou vyrážky může být azithromycin ve vysoké koncentraci nebo pomocné složky.

Dávkování a podání pro dítě

Sumární dávka pro děti je popsána v návodu k léku a může být upravena lékařem. Před užitím lahvičky na přípravu suspenzí přidejte převařenou vodu. Teplota kapaliny by neměla překročit dvacet stupňů.

Láhev se uzavře víčkem a její obsah se důkladně protřepe. Množství vody závisí na tělesné hmotnosti dítěte a doporučených jednorázových dávkách. Průběh užívání léku je pět dní. Připravené zavěšení není možné skladovat déle než toto období.

Systém přijímání dětí:

 • u dětí o hmotnosti 5 kg je jedna dávka 2,5 ml;
 • děti s hmotností 6-7 kg se zvýší na 3,5 ml;
 • pokud je hmotnost dítěte 8 - 9 kg, pak jedna dávka bude 4,5 ml;
 • děti vážící 10-11 kg jednotlivou dávku budou 5,5 ml;
 • pokud hmotnost dítěte dosáhne 12–13 kg, bude jednorázová dávka zvýšena na 6,5 ​​ml;
 • Sumamed by měl být užíván jednou denně, vypít suspenzi s malým množstvím vody;
 • lék se užívá hodinu před jídlem nebo hodinu po jídle;
 • před každým použitím antibiotika důkladně protřepejte lahvičku;
 • Průběh léčby je 3-5 dnů.

Zvláštní pokyny

Charakterem léčby antibiotiky je riziko návyku organismu a patogenních bakterií na jejich složky. Summammed není výjimkou. Odborníci varují, že tento lék může být znovu použit pouze po šestiměsíční přestávce mezi léčebnými cykly. V opačném případě může být účinnost léčiva snížena.

 • je-li třeba připravit 15 ml suspenze, přidá se k prášku 8 ml vody;
 • pro přípravu 30 ml suspenze bude zapotřebí 14,5 ml vody;
 • v případě potřeby připravte 37,5 ml suspenze, prášek se zředí 16 ml vody;
 • po každém použití se stříkačka a odměrná lžička důkladně opláchnou vodou (při použití je nutné vyloučit pravděpodobnost zbytkové vlhkosti po mytí);
 • Přípravek Sumamed se používá pouze k léčbě závažných infekčních onemocnění, k prevenci onemocnění v této skupině se používají benignější léky;
 • antibiotikum lze podávat dětem, jejichž váha dosáhla 10 kg (je-li dítě starší než šest měsíců, a tělesná hmotnost je nižší než 10 kg, pak nelze lék užívat);
 • děti do jednoho roku věku by měly dostat lék pomocí speciální injekční stříkačky připojené k injekční lahvičce;
 • užívání léku bez lékařského předpisu se nedoporučuje (pravidlo platí pro všechny léky kategorie antibiotik);
 • užívání léku musí být doplněno léky probiotické skupiny, aby se eliminoval negativní dopad na činnost gastrointestinálního traktu;
 • Přípravek by neměl být užíván současně s jinými antibiotiky;
 • dlouhá léčba antibiotiky může vyvolat pokles leukocytů v krvi a změnit některá data z laboratorních studií;
 • dlouhotrvající léčba antibiotiky pro myasthenia může způsobit exacerbaci onemocnění;
 • pokud je nezbytné užívat antibiotika v kombinaci s antacidními léky, pak by měl být časový interval mezi dávkami nejméně dvě hodiny;
 • Pokud se moč dostane do tmy nebo kůže a sliznice vypadají žlutě, ukončete léčbu, poraďte se s odborníkem a ujistěte se, že máte vyšetření jater a ledvin;
 • Přípravek by neměl být užíván současně s léky obsahujícími dihydroergotamin a ergotamin;
 • užívání antibiotik v přítomnosti onemocnění jater může vyvolat selhání jater (je nutné provádět léčbu patologií střední nebo mírné formy pouze pod dohledem specialisty).

Analogy

Souhrnné protějšky zahrnují antibiotika se stejnou účinnou látkou. Formy uvolňování těchto léků jsou odlišné. Před použitím je nutné vyloučit riziko kontraindikace. Užívání antibiotik znamená nutnou konzultaci s odborníkem. Kromě toho je koncentrace léčivé látky u těchto léčiv odlišná.

 • Sumamecin;
 • Sumamoks;
 • Azicid;
 • Sumaklid;
 • Azithromycin Forte;
 • Hemolitsin;
 • Azitrox;
 • Azital;
 • Sumazid

Nástroj Recenze

Účinnost antibiotika Sumamed je způsobena nejen rychlým rozšířením jeho složek v těle, ale také dlouhodobým zachováním jejich účinku. Po sedm dní po skončení léčby zůstávají ochranné funkce azithromycinu aktivní. Tento účinek eliminuje opakování onemocnění. Pozitivní recenze o drogách dávají nejen odborníky, ale i rodiče.

Olga, 32 let

Sumamed jmenoval pediatr pro dětskou pneumonii. Forma nemoci implikovala domácí léčbu a my nemuseli být umístěni do nemocnice. Léčili se lékem po dobu pěti dnů. Jednou denně dala své dceři suspenzi, jak je uvedeno v návodu.

Opakované vyšetření potvrdilo, že dítě je zdravé, a nenastalo nahromadění sputa v plicích. Lékař doporučil pít po léčbě antibiotiky Linex, aby se obnovila střevní mikroflóra.

Kristina, 27 let

Začátek návštěvy mateřské školy mého syna byl doprovázen dlouhým obdobím adaptace. Výtok z nosu se stal chronickým a bylo obtížnější ho léčit i při nachlazení. V loňském roce syn onemocněl anginou pectoris, po které se objevily komplikace.

Lékař si předepsal antibiotika. Mezi navrhovanými léky byl Sumamed. Slyšel jsem o léku od jiných rodičů, takže jsem si to vybral. Dítě nemělo žádné vedlejší účinky a úleva byla rychlá. O drogách zůstaly jen pozitivní dojmy.

Evgenia, 36 let

Až do čtyř let, moje dcera nikdy neměla být léčena antibiotiky. V poslední době se dítě chytilo nachlazení a faryngitida se stala komplikací. Lékař řekl, že léčba musí být provedena antibiotiky a doporučena Sumamed.

Po přečtení návodu byl překvapen krátkou dobou léčby. K mému překvapení se toto zlepšení začalo projevovat ani na pátém, ale na druhém dni užívání léku. Pět dní nám stačilo, abychom se konečně zotavili.

Sumeded forte

Sumamed forte: návod k použití a recenze

Latinský název: Sumamed forte

Kód ATX: J01FA10

Léčivá látka: azithromycin (azithromycin)

Výrobce: PLIVA HRVATSKA (Chorvatsko) t

Aktualizace popisu a fotografie: 22.10.2018

Ceny v lékárnách: od 342 rublů.

Sumamed forte - antibakteriální léčivo, azalid.

Forma uvolnění a složení

Sumovaná forte dávková forma - prášek pro perorální podání: od žlutavě bílé po bílou, s charakteristickou vůní banánů, jahod nebo malin; když je suspenze rozpuštěna ve vodě, je vytvořena s rovnoměrnou strukturou, od žlutavě bílé po bílou, s příchutí, která odpovídají vůni prášku [v polyethylenové láhvi s víčkem z polypropylenu odolného: s banánovou příchutí - 16,74 g (15 ml), v lepenkovém svazku 1 50 ml lahvička s injekční stříkačkou a / nebo odměrnou lžičkou; s jahodovou vůní - 29,295 g (30 ml), malinová vůně - 35,573 g (37,5 ml), v kartonovém balení 1 lahvička po 100 ml s injekční stříkačkou a (nebo) odměrná lžička na dávkování].

1 g prášku obsahuje:

 • účinná látka: dihydrát azithromycinu - 50,094 mg (s teoretickou aktivitou látky 95,4%), což odpovídá obsahu 47,79 mg azithromycinu;
 • pomocné složky: xanthanová guma, fosforečnan sodný, sacharóza, hyprolosa, koloidní oxid křemičitý, oxid titaničitý;
 • příchutě: prášek s banánovou příchutí - banánová příchuť a vanilková příchuť, jahodová příchuť - jahodová příchuť, malinová příchuť - malinová příchuť.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Sumamed Forte je antibiotikum skupiny makrolidových azalidů, má schopnost potlačit nebo zpomalit růst a reprodukci širokého spektra bakterií. Antimikrobiální účinek díky schopnosti azithromycinu inhibovat syntézu proteinů mikrobiálních buněk. Po navázání na 50S-podjednotku ribozomu ve stadiu translace antibiotikum inhibuje translokaci peptidu a inhibuje syntézu proteinu, zpomaluje růst a reprodukci bakterií. Baktericidní účinek se projevuje při vysokých koncentracích léčiva.

Azithromycin je účinný proti různým intracelulárním, anaerobním, grampozitivním, gram-negativním a dalším mikroorganismům.

Citlivé na Sumamed forte jsou:

 • aerobní grampozitivní mikroorganismy: kmeny Staphylococcus aureus citlivé na meticilin, Streptococcus pyogenes, kmeny Streptococcus pneumoniae citlivé na penicilin;
 • aerobní gramnegativní mikroorganismy: Haemophilus parainfluenzae, Haemophilus influenzae, Legionella pneumophila, Neisseria gonorrhoeae, Pasteurella multocida, Moraxella catarrhalis;
 • anaerobní mikroorganismy: Clostridium perfringens, Porphyromonas speciales (spp.) Fusobacterium spp., Prevotella spp.
 • jiné mikroorganismy: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Chlamydia psittaci, Borrelia burgdorferi, Mycoplasma hominis.

Rezistence vůči azithromycinu je schopná vyvinout gram-pozitivní aerobní kmeny se střední citlivostí na penicilin a kmeny Streptococcus pneumoniae rezistentní na penicilin a penicilin.

Následující mikroorganismy mají přirozenou rezistenci na Sumamed forte:

 • Gram-pozitivní aeroby: kmeny Staphylococcus aureus rezistentní na meticilin a Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis;
 • anaerobes: Bacteroides fragilis.

Existují případy zkřížené rezistence mezi beta-hemolytickou skupinou Streptococcus pyogenes A, Enterococcus faecalis, Streptococcus pneumoniae a Staphylococcus aureus, včetně kmenů rezistentních na meticilin, na azithromycin, erythromycin a další linkosamidy a makrolidy.

Farmakokinetika

Biologická dostupnost léčiva je 37%, po perorálním podání dochází k jeho maximální koncentraci (Cmax) v krevní plazmě za 2-3 hodiny.

Vazba azithromycinu na plazmatické proteiny je 12–52%. Vd (distribuční objem) léčiva - 31,1 l / kg. Účinnost léčiva pro infekce způsobené intracelulárními patogeny, díky schopnosti překonat buněčné membrány. Azithromycin je transportován do místa infekce fagocyty, polymorfonukleárními leukocyty a makrofágy; dochází k jeho uvolňování v přítomnosti bakterií. Vstupuje do tkáně snadno pronikajícími histohematogenními bariérami. Ve tkáních a buňkách je jeho koncentrace 50krát vyšší než v krevní plazmě, u zdravých tkání je obsah azithromycinu o 24–34% nižší než u zdroje infekce.

Demetylovaný v játrech, ztrácí aktivitu.

Pomalu se odstraňuje z tkání, T1 / 2 (poločas rozpadu) - 48–96 hodin. Po užití poslední dávky zůstává hladina terapeutické koncentrace azithromycinu nezměněna po dobu 168 hodin. 50% léčivé látky se vylučuje střevem beze změny, 12% ledvinami.

S těžkým selháním ledvin, s clearance kreatininu (CC) nižší než 10 ml / min, se T1 / 2 léčivo zvyšuje o 33%.

Indikace pro použití

Podle pokynů je Sumamed forte indikován k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění způsobených citlivými mikroorganismy, včetně:

 • faryngitida nebo angína, zánět středního ucha, sinusitida a další infekce horních cest dýchacích;
 • exacerbace chronické bronchitidy, akutní bronchitidy, pneumonie získané v komunitě a jiných infekcí dolních dýchacích cest;
 • impetigo, erysipel, sekundární infikovaná dermatóza a jiné infekce kůže a měkkých tkání;
 • erythema migrans (Erythema Migrans) - Lymská borelióza (první stadium boreliózy).

Kontraindikace

 • závažný stupeň dysfunkce jater;
 • těžké poškození ledvin;
 • intolerance fruktózy, nedostatek sacharázy nebo izomaltázy, syndrom glukózo-galaktózové malabsorpce;
 • současné užívání ergotaminu a dihydroergotaminu;
 • kojení;
 • idiosynkrace erythromycinu, makrolidů nebo ketolidů;
 • přecitlivělost na léčivo.

Děti Sumamed forte není předepsán ve věku 6 měsíců.

Při předepisování léčiva pacientům s myastenií, mírnou a střední závažností jaterní dysfunkce, terminálním onemocněním ledvin (CC méně než 10 ml / min), diabetes mellitus při použití digoxinu, warfarinu nebo cyklosporinu je třeba postupovat opatrně; v přítomnosti (zejména u starších pacientů) následujících proarytmogenních faktorů: současná léčba antiarytmikami třídy IA (prokainamid, cytoidin), III (sotalol, dofetilid, amiodaron), terfenadin, cisaprid, antipsychotika (pimozid), fluorochinolony (levofloxacin, synemon, cisaprid, antipsychotika (pimozid), fluorochinolony (levofloxacin, synemidin, syfalidin, synemol); antidepresiva (citalopram), vrozené nebo získané prodloužení QT intervalu, zhoršená rovnováha vody a elektrolytů, zejména při hypokalemii nebo hypomagnezémii, srdeční arytmii, klinicky významné brad kardie, závažná míra srdečního selhání.

Během těhotenství je užívání přípravku Sumamed forte indikováno pouze ve zvláštních případech, pokud přínos léčby pro matku převažuje nad možným ohrožením plodu a dítěte.

Návod k použití Sumamed forte: metoda a dávkování

Hotová suspenze se užívá 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, 1x denně. Děti po užívání léku by měly určitě dát malé množství vody k pití, aby mohli spolknout zbytky suspenze.

K přípravě suspenze k obsahu injekční lahvičky pomocí injekční stříkačky k výdeji by měla být přidána voda. Při rozpouštění prášku je nutné striktně dodržovat následující poměry:

 • lahvička se 16,74 g prášku: pro získání 15 ml suspenze se do lahvičky přidá 9,5 ml vody. Výsledný objem suspenze bude přibližně 20 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 5 dnů;
 • lahvička s 29,295 g prášku: pro získání 30 ml suspenze se do lahvičky přidá 16,5 ml vody. Výsledný objem suspenze je asi 35 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 10 dnů;
 • lahvička s 35,573 g prášku: pro získání 37,5 ml suspenze se do lahvičky přidá 20 ml vody. Výsledný objem je přibližně 42,5 ml. Doba použitelnosti - ne déle než 10 dnů.

Po smísení léčiva s vodou se lahvička protřepe, aby se získala homogenní struktura suspenze. Množství suspenze v každé z lahviček přesahuje nominální objem přibližně o 5 ml. To je poskytováno za účelem kompenzace přirozených ztrát při dávkování léku.

Suspenze by měla být skladována při teplotě do 25 ° C.

Obsah injekční lahvičky by měl být pečlivě protřepáván před každým sběrem další dávky léku a okamžitě jej odebrán.

Předepsaná dávka Sumamed forte se měří pomocí dodané stříkačky pro dávkování (cena je 1 ml, jmenovitá kapacita je 5 ml suspenze nebo 200 mg azithromycinu) nebo odměrná lžička (jmenovitá kapacita je 2,5 nebo 5 ml suspenze, která odpovídá 100 mg a 200 mg azithromycinu).

Po použití musí být injekční stříkačka (před demontáží) a odměrka po použití opláchnuta tekoucí vodou, vysušena a skladována na suchém místě až do další dávky.

Dávku Sumamed forte stanoví lékař na základě klinických indikací.

Pro léčbu dětí s hmotností do 10 kg se doporučuje předepsat Sumamed prášek pro přípravu perorální suspenze obsahující 100 mg azithromycinu v 5 ml suspenze. Při použití odměrné lžičky pro dávkování této formy léčiva je třeba mít na paměti, že 2,5 ml odměrná lžička obsahuje 50 mg a 5 ml obsahuje 100 mg azithromycinu.

U dětí se Sumamed forte 200 mg / 5 ml uvádí podle hmotnosti dítěte následujícím způsobem:

 • 10–14 kg: 2,5 ml (100 mg azithromycinu);
 • 15 až 24 kg: 5 ml (200 mg);
 • 25–34 kg: 7,5 ml (300 mg);
 • 35–44 kg: 10 ml (400 mg);
 • 45 kg a více: 12,5 ml (500 mg, což odpovídá jedné dávce pro dospělé pacienty).

Doporučené denní dávkování Sumamed forte:

 • infekční a zánětlivá onemocnění horního a dolního dýchacího traktu, měkkých tkání a kůže: při rychlosti 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti je doba trvání léčby 3 dny, dávka je 30 mg na 1 kg;
 • tonzilitida nebo faryngitida způsobená Streptococcus pyogenes: 20 mg na 1 kg, ale ne více než 500 mg denně. Délka léčby je 3 dny, dávka pro 1 cyklus je 60 mg na 1 kg hmotnosti;
 • Lymská nemoc: 1. den - 20 mg na 1 kg, od 2. do 5. dne - 10 mg na 1 kg hmotnosti. Maximální dávka jedné dávky je 60 mg na 1 kg.

U pacientů s poruchou funkce ledvin není doporučená dávka upravena u pacientů s CC 10–80 ml / min.

V případě poruchy funkce jater mírné a střední závažnosti a při léčbě pacientů ve stáří by neměly být doporučené dávky sníženy.

Vedlejší účinky

 • nervový systém: často - bolest hlavy; zřídka - parestézie, nespavost, porušení chuti, závratě, nervozita, ospalost; zřídka - agitace; možné (frekvence neznámá) - psychomotorická hyperaktivita, hypoestézie, úzkost, mdloby, křeče, agrese, ztráta chuti, ztráta čichu, myastenie, perverzní čich, halucinace, bludy;
 • infekční onemocnění: vzácně - rýma, pneumonie, kandidóza (včetně ústní sliznice, genitálií), faryngitida, respirační onemocnění, gastroenteritida; velmi vzácně - pseudomembranózní kolitida;
 • na části kardiovaskulárního systému: zřídka - návaly kůže na obličeji, pocit tepu; možná - komorová tachykardie, snížení arteriálního tlaku (BP), prodloužení QT intervalu elektrokardiografie, arytmie jako pirueta;
 • z krevního a lymfatického systému: vzácně - leukopenie, eosinofilie, neutropenie; velmi vzácně - hemolytická anémie, trombocytopenie;
 • alergické reakce: vzácně - reakce přecitlivělosti, angioedém; možná anafylaktická reakce;
 • labyrint a poruchy orgánů: vzácně - závratě, sluchové postižení; možná - tinnitus, hluchota;
 • na straně zrakového orgánu: zřídka - zrakové postižení;
 • na části dýchacího ústrojí: vzácně - krvácení z nosu, dušnost;
 • z gastrointestinálního traktu: velmi často - průjem; často - bolest břicha, nevolnost, zvracení; vzácně - zácpa, suchost ústní sliznice, zvýšená sekrece slinných žláz, nadýmání, dyspepsie, gastritida, dysfagie, řití, abdominální distenze, ulcerace ústní sliznice; velmi vzácně - pankreatitida, změna barvy jazyka;
 • na části hepatobiliárního systému: vzácně - hepatitida; vzácně - cholestatická žloutenka, funkční narušení jater; možná - fulminantní hepatitida, selhání jater (včetně fatálních), nekróza jater;
 • na části močového systému: vzácně - bolest v ledvinách, dysurie; možná akutní selhání ledvin, intersticiální nefritida;
 • na části pohlavních orgánů a mléčné žlázy: vzácně - dysfunkce varlat, metrorrhagie;
 • z pohybového aparátu: vzácně - bolesti zad, osteoartritida, bolest krku, myalgie; možná artralgie;
 • na straně metabolismu a výživy: vzácně - anorexie;
 • dermatologické reakce: vzácně - suchá kůže, svědění, kožní vyrážka, dermatitida, pocení, kopřivka; vzácně - fotosenzitivní reakce; možná erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza;
 • laboratorní ukazatele: často - snížení plazmatických hladin bikarbonátů, snížení počtu lymfocytů, zvýšení počtu bazofilů, eosinofilů, monocytů a (nebo) neutrofilů; vzácně - zvýšení hladiny glukózy v krvi, zvýšení aktivity alaninaminotransferázy a aspartátaminotransferázy, zvýšení hladiny bilirubinu, močoviny a / nebo kreatininu v krevní plazmě, porušení hladiny draslíku v krevní plazmě, zvýšení aktivity alkalické fosfatázy v krevní plazmě, zvýšení množství chloru a (nebo a) bikarbonát v krevní plazmě, zvýšený hematokrit, snížené hladiny sodíku v plazmě, zvýšené hladiny krevních destiček;
 • jiní: vzácně - pocit únavy, astenie, periferní edém, malátnost, otok obličeje, horečka, bolest na hrudi.

Předávkování

Symptomy předávkování se shodují s některými nežádoucími účinky, které se vyskytují při užívání azithromycinu v terapeutických dávkách: nevolnost, zvracení, průjem, dočasná ztráta sluchu.

Léčba: jmenování aktivního uhlí, symptomatická léčba s monitorováním vitálních funkcí.

Zvláštní pokyny

Pacienti s diabetes mellitus a pacienti s nízkokalorickou dietou by měli vzít v úvahu, že obsah sacharidů v 5 ml suspenze (200 mg na 5 ml) odpovídá 0,32 XE.

Pokud omylem přeskočíte další dávku léku, pacient si ji vezme, jakmile si vzpomene. pokračovat v přerušeních ve 24 hodinách.

Při souběžné antacidní léčbě by se Sumamed forte měl užívat 1 hodinu před nebo 2 hodiny po užití.

Při mírné a střední závažnosti jaterní dysfunkce existuje riziko fulminantní hepatitidy a závažného selhání jater. Užívání léku je nutné k zastavení v přítomnosti následujících příznaků abnormální funkce jater: ztmavnutí moči, rychle rostoucí astenie, sklon ke krvácení, žloutenka, jaterní encefalopatie - a provedení studie funkce jater.

Během léčby pacienti potřebují pravidelný screening na přítomnost refrakterních mikroorganismů a příznaky vývoje superinfekcí, včetně hub.

Nepřekračujte doporučenou dobu léčby.

Dlouhodobé užívání přípravku Sumamed forte může přispět k rozvoji mírného průjmu nebo závažné pseudomembranózní kolitidy způsobené Clostridium difficile. Pacienti, kteří měli při užívání léku průjem spojený s antibiotiky, by měli provést studii, aby vyloučili klostridiální pseudomembranózní kolitidu, včetně 2 měsíců po ukončení léčby. Nemůžete použít prostředky inhibice střevní peristaltiky.

Azithromycin ovlivňuje prodloužení srdeční repolarizace a QT intervalu, což zvyšuje riziko vzniku srdečních arytmií (včetně arytmií pirouetového typu) až do zástavy srdce. Kromě toho může léčivo přispět k rozvoji myastenického syndromu nebo exacerbaci myastenie.

Dopad na schopnost řídit motorová vozidla a složité mechanismy

Vzhledem k tomu, že přípravek Sumamed Forte může vyvolat nežádoucí účinky na straně zrakového orgánu a nervového systému, doporučuje se, aby byla během léčby léčba vozidla, mechanismů a dalších činností vyžadujících vysokorychlostní psychomotorické reakce a koncentraci opatrná.

Použití v průběhu březosti a laktace

Jmenování Sumamed forte v období těhotenství je možné pouze jako poslední možnost, kdy podle lékaře předpokládaný účinek léčby na matku převyšuje možnou hrozbu pro plod a dítě.

Je kontraindikováno užívat antibiotika při kojení.

Použití v dětství

Pro léčbu dětí ve věku 6 měsíců a starších ukazuje použití léčiva ve formě suspenze pro orální podání nebo tablet v dávce 125 mg.

Při poškození ledvin

Sumatický forte je kontraindikován u pacientů s těžkou renální dysfunkcí s CC pod 10 ml / min.

S mírnou a středně těžkou renální dysfunkcí by měl být lék používán s opatrností, úprava dávky není nutná.

V rozporu s játry

Léčivo je kontraindikováno u pacientů se závažným poškozením funkce jater.

S opatrností je doporučeno předepisovat Sumamed forte pro mírnou a středně těžkou dysfunkci jater.

Použití ve stáří

Při použití přípravku Sumamed forte u pacientů ve stáří je třeba věnovat zvláštní pozornost možnému výskytu proarytmogenních faktorů u pacienta, které zvyšují riziko vzniku srdečních arytmií, arytmií pirouetového typu.

Interakce s léky

Se souběžným použitím Sumamed forte:

 • antacida: snižte maximální koncentraci azithromycinu v krvi o 30%;
 • Cetirizin: nezpůsobuje farmakokinetické interakce a významné změny v QT intervalu;
 • didanosin (didoxyinosin): nemění jeho farmakokinetické indikace;
 • R-glykoproteinové substráty, včetně digoxinu: zvýšení jejich koncentrace v séru;
 • zidovudin (isoenzym cytochromu P450): nezpůsobuje klinicky významnou interakci;
 • námelové alkaloidy: neměly by být předepisovány, protože existuje riziko ergotismu;
 • atorvastatin (statiny): může způsobit rozvoj rabdomyolýzy;
 • karbamazepin: významně nemění jeho koncentraci a aktivní metabolit v krevní plazmě;
 • Cimetidin: farmakokinetika azithromycinu není ovlivněna, pokud se užívá 2 hodiny před použitím léčiva;
 • warfarin a jiné perorální antikoagulancia nepřímého působení (deriváty kumarinu): mohou zvýšit jejich účinek, takže je nutné časté monitorování protrombinového času;
 • cyklosporin: zvyšuje jeho koncentraci v krevní plazmě;
 • efavirenz, flukonazol, indinavir, methylprednisolon, sildenafil, teofylin, triazolam, midazolam, trimethoprim, sulfamethoxazol: při použití v terapeutických dávkách nevykazují klinicky významnou farmakokinetickou interakci;
 • Nelfinavir: může přispět ke zvýšení hladiny rovnovážných koncentrací léčiva v séru, které nezpůsobuje klinicky významné vedlejší účinky a nevyžaduje korekci dávky azithromycinu;
 • rifabutin: může způsobit rozvoj neutropenie, ačkoli příčinná souvislost mezi použitím této kombinace a výskytem neutropenie nebyla stanovena;
 • terfenadin: může způsobit prodloužení QT intervalu a arytmii.

Analogy

Analogy Sumamed jsou Azivon, Azimitso, Azitroks, Azitromycin, Zentiva, Azithromycin, Azitromitsin, Azitromid, Azitromid, Zitrolid, Zitrolid, Zitromid, Zitrax Sumamoks, Sumatolid solyutab, Azilid, Tremak-Sanovel, Azidrop, Hemomitsin, Ecomed.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí.

Skladujte při teplotě do 25 ° C.

Doba použitelnosti - 2 roky.

Obchodní podmínky lékárny

Předpis.

Sumeded forte Reviews

Recenze Sumamed forte jsou většinou pozitivní, lék má rychlý účinný účinek, je dobře snášen dětmi. Nevýhodou je nepříjemná chuť léku. Ve vzácných případech způsobuje nežádoucí účinky, včetně porušení střevní mikroflóry.

Cena na Sumamed Fort v lékárnách

Cena na Sumamed forte 200 mg / 5 ml na 50 ml lahvičku (16,74 g) může být 305–360 rublů, 100 ml (29,295 g) - 475–547 rublů, 100 ml (35,573 g) - 555–573 rublů.