Seznam léků na zlepšení imunity u dětí

Imunitní systém dítěte chrání tělo před různými cizími látkami. Takovými činidly mohou být mikroorganismy (bakterie, houby, viry) a dokonce buňky vlastního organismu, které se staly cizími v důsledku nemoci nebo mutací. V případě snížení imunity existuje řada prostředků na posílení imunitního systému. V tomto článku budeme hovořit o nástrojích a doporučeních, podle kterých můžete zlepšit imunitu u dětí.

Typy imunity

V těle dítěte dochází ke konečnému zrání imunitního systému a vzniku maximální úrovně ochrany před onemocněním ve věku 12 let. V reakci na pronikání mikroorganismů vznikají striktně specifické protilátky: protilátky proti viru chřipky nebudou chránit tělo proti zarděnkám a protilátky proti planým neštovicím nebudou chránit před úplavicí.

Tento typ imunity se nazývá specifický. To může být trvalé, celoživotní (například pro spalničky) a nestabilní (pro chřipku, úplavici, akutní respirační infekce). Specifická imunita je navíc přirozená (protilátky jsou produkovány samotným tělem, když je nemocný) a umělá (produkovaná očkováním).

Nespecifická imunita (vrozená) - ochrana těla pomocí nespecifických faktorů: fagocytóza (záchvaty mikrobů speciálními buňkami), zvracení, teplota, kýchání a další. Vzniká u dítěte ve stadiu nitroděložního vývoje.

Časné kojení a kojení je nepochybně velmi důležité pro zajištění imunologické ochrany dítěte, protože dítě s mateřským mlékem dostává mateřské protilátky proti mnoha chorobám. Proto by mělo být kojení co nejdelší.

Mléko také zabraňuje rozvoji dysbiózy u dítěte, což snižuje imunitu. Snížená imunita u kojených dětí je mnohem méně častá než u kojenců.

Dítě, 3-4 krát do roka, trpící nachlazení, v žádném případě nemusí zasahovat do procesu zrání imunitního systému. Nemoci stimulují funkci tohoto systému: tělo se učí rozpoznat cizího agenta a správně na něj reagovat.

Vzhledem k výše uvedenému počet nachlazení neindikuje nízkou úroveň imunity. Proto rodiče, před stimulací, posilují imunitní systém, musíme se ujistit, že imunita dítěte je opravdu slabá.

Známky zhoršené imunity u dětí

Příznaky nedostatečné úrovně imunity u dítěte jsou:

 • dítě má nachlazení, virové infekce více než 5krát ročně;
 • teplota se během těchto onemocnění nezvyšuje;
 • celková slabost, únava dítěte, bolesti hlavy, bledost kůže, modrá pod očima; tyto příznaky se mohou vyskytnout i při onemocněních krve, konzultovat s lékařem a objasnit důvod jejich výskytu;
 • poruchy spánku ve formě ospalosti nebo nespavosti;
 • bezbolestné zvýšení axilárních a krčních lymfatických uzlin;
 • zvětšená slezina;
 • potravinové alergie;
 • odlupování kůže, křehkost a svazek nehtů, kousnutí tupých vlasů;
 • dysbakterióza, projevující se příznaky, jako je nadýmání, rachot, abnormální stolice, ztráta chuti k jídlu, případně snížení tělesné hmotnosti.

Linie mezi funkcí normální imunity a jejím poklesem je však velmi malá. Proto je třeba nejprve se poradit s lékařem a nepokoušet se problém vyřešit sami. Imunomodulátory - léčiva, která ovlivňují úroveň imunity - by měla být v případě potřeby předepsána pouze lékařem, protože pokud jsou nesprávně používány, může být zdraví dítěte nenapravitelně poškozeno.

Dlouhodobé a často nemocné dítě by mělo být konzultováno s imunologem. V případě potřeby lékař předepíše imunologické laboratorní testy pro potvrzení imunodeficience. A pouze v tomto případě mohou být léky předepsány k nápravě slabé vazby v imunitě.

Zvýšení nespecifické imunity

Nejprve byste měli tyto metody použít ke zlepšení nespecifické imunity:

 • poskytování vyvážené, vyvážené stravy, bohaté na mikroživiny a vitamíny; Obzvláště důležité je v období podzimu a zimy používat vitamínové komplexy pro děti se zvýšeným výskytem nachlazení a chřipky;
 • Bylo prokázáno spojení imunity s dysbakteriózou - pro její prevenci a léčbu se úspěšně používá účinné a cenově dostupné probiotikum Bifiform bebi;
 • eliminace všech ložisek chronické infekce (zubní zuby, angína, sinusitida a další); i taková „maličkost“, jako je helmintická invaze, pomáhá snížit imunitu;
 • zajištění pozitivního psycho-emocionálního klimatu v prostředí dítěte;
 • kompetentní postupné zpevňování dítěte.

Trochu víc se chci zabývat otázkami zpevňování dítěte. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by ztvrdnutí mělo začít doslova od prvních dnů života dítěte. Nejde o koupání ve studené vodě, ani o nahé rady, aby dítě vzalo na procházku. Tyto aktivity povedou ke snížení imunity.

Je dostačující provádět vzduchové lázně s každým broušením: drobky nechte nahé 5-10 minut (při pokojové teplotě nejméně 18 ° C). Postupně se přidává 1 minuta denně, doba trvání lázně se nastaví na 30 minut. Neměli byste svazovat své dítě buď uvnitř, nebo na procházce. Chůze na čerstvém vzduchu by měla být poskytnuta dítěti jakéhokoliv věku nejméně 1 hodinu denně v kteroukoli denní dobu.

Někteří rodiče se domnívají, že dítě by mělo mít po porodu sterilní podmínky. To je naprosto špatné. Dodržování základních hygienických pravidel je přirozeně nutné, ale není třeba vařit dětská jídla pokaždé, nebo že je třeba žehlit dětské oblečení půl hodiny. Hlavními stimulátory tvorby imunity jsou bakterie, se kterými se dítě setká.

Ve vyšším věku je nutné naučit dítě chladit vodu ke koupání a postupně snižovat teplotu vody o 1 ° C. Můžete použít a utírání těla s rukavicí namočenou ve studené vodě, a nalití studené vody na to, a sprcha a studené nohy lázně. Užitečné pro děti a koupání v moři v létě na několik týdnů (pokud je to možné). Mořský vzduch, mořská voda a opalování jsou velmi užitečné pro posílení imunity.

Mnoho rodičů se domnívá, že imunita by měla být zlepšena u dětí v období podzim-zima, kdy je dítě nemocné. To je hluboká chyba: přece jen trvá dva měsíce nebo déle na posílení imunity. Proto je v létě třeba dbát na posílení bariéry proti infekci.

Užitečné pro dítě ve věcech obnovení imunity je chůze naboso: doma na podlaze, venku na trávě, na mořských oblázcích, na písku. Na plantární ploše nohy je mnoho biologicky aktivních bodů, jejichž podráždění přispívá ke zvýšení imunity. V zimě můžete nosit dětské ponožky tak, aby mohl chvíli chodit po podlaze, ne v pantoflích, ale v ponožkách.

Každý ví, že když dítě navštěvuje mateřskou školu, incidence onemocnění v něm vzrůstá s rostoucím počtem kontaktů s jinými dětmi. Nové prostředí navíc může být pro dítě stresující, což také snižuje odolnost organismu vůči nemocem. Proto by mělo být dítě připraveno navštívit dětské instituce.

Abychom posílili imunitu dítěte před návštěvou mateřské školy a minimalizovali riziko jeho nemoci, měli byste se o to postarat předem:

 1. Strava dítěte by měla pěstitelskému tělu poskytnout nezbytné živiny, mikroprvky a vitamíny. Bohužel, špatná kvalita vody, použití hnojiv, tepelné zpracování vede ke zhoršení nutriční hodnoty výrobků. Proto můžete navíc dětskému dětskému komplexu vitamínů dát i v létě. Výrobky s konzervačními látkami a barvivy, štěpkami, limonádou apod. Jsou v dietě dítěte nepřijatelné, dítě musí dostávat fermentované mléčné výrobky, aby se zabránilo rozvoji dysbakteriózy. Dětská mořská ryba nejenže poskytne tělu nenasycené mastné kyseliny, ale bude mít také pozitivní vliv na imunitu a nervový systém.
 2. Dítě musí přísně dodržovat denní režim; je vhodné předem objasnit, jaký denní režim je instalován ve školce, a postupně si na něj zvyknout.
 3. Aby se zabránilo stresující situaci spojené s návštěvou mateřské školy, musíte naučit dítě hrát s vrstevníky, aby ho na hřiště. Kontakt s dětmi bude trénovat na imunitu: tělo se naučí odolávat chorobám.

Zvýšení specifické imunity

Pro vytvoření specifické imunity pro děti ve zvláštním věku specifickém (a v některých případech podle individuálního) rozvrhu se provádí očkování. Umělá imunita, vyvinutá v těle dítěte po očkování, chrání děti před nebezpečnými nemocemi. V současné době se v médiích často diskutuje o užitečnosti vakcín a mnoho rodičů pod jejich vlivem odmítá očkovat své děti.

Podle statistik trpí očkované děti méně než neočkovanými. Navíc se zvýšil výskyt takových závažných onemocnění, jako je záškrt a poliomyelitida. Nemoc vyplývající z odmítnutí vakcíny způsobí mnohem větší poškození zdraví dítěte než samotná vakcína, i když je doprovázena komplikacemi. Proto by rodiče, než hledají léky, které zvyšují imunitu, měli očkovat své dítě.

Prostředky ke zlepšení imunity u dětí

Po chirurgické léčbě nebo těžkém onemocnění je obrana dítěte oslabena. Pouze pediatr, který dobře zná dítě od narození, vám sdělí, jak pomoci posílit imunitu dítěte, s ohledem na poslední nemoc.

Existuje celá řada léků používaných u dětí ke zlepšení imunity. Takové léky se nazývají imunomodulátory nebo imunostimulancia:

  • Interferony (Kipferon, Viferon) mohou zpomalit vývoj virových infekcí.
  • Interferonové stimulanty v těle dítěte (Anaferon, Cycloferon, Arbidol).
  • Bakteriální přípravky z neutralizovaných fragmentů infekčních agens (Ribomunyl, Bronkhomunal, Lykopid, IRS 19).
  • Léčiva rostlinného původu (Immunal, která zahrnuje Echinacea; Bioaron C, jehož složkami jsou černý chokeberry a aloe; přípravky ze schisandry, ženšenu atd.).

Kdy mohu použít imunomodulátory?

Použití těchto léků vyžaduje splnění řady podmínek:

  • dítě má potvrzenou laboratorní imunodeficienci;
  • eliminuje pravděpodobné příčiny imunodeficience;
  • dříve byla přijata opatření ke zvýšení nespecifické imunity (výživa, kalení, vitaminová terapie);
  • lék je schválen pro použití v této věkové skupině dětí;
  • Imunostimulanty by neměly být používány bez předepsání imunologům;
  • tyto léky jsou pro děti do jednoho roku nepřijatelné;
  • Je nutné dodržet přesné dávkování léku předepsané lékařem: pokud překročíte dávku, stav imunitního systému se může zhoršit.

Tipy a triky

Existuje mnoho tipů na posílení imunitního systému lidových prostředků. I když nejčastěji nemají výrazné vedlejší účinky, měly by být stále používány pro děti po konzultaci s dětským lékařem.

Tradiční medicína doporučuje pro posílení imunity:

  • nahradit nápoje (s výjimkou mléčných výrobků) kyčle;
  • po jídle pít bylinný čaj (z heřmánku, máta, šípka a měsíčku): dezinfikuje mandle a odstraňuje zbytky jídla;
  • v létě je užitečné krmit dítě s odvarem z ovsa (obilí, ne obilovin) na měsíc jako preventivní kurz, koordinující dávkování s dětským lékařem; odvar může způsobit uvolnění židle;
  • zmírnit hrdlo dítěte: postupně si ho zvyknout na studené nápoje;
  • mletá (nebo mletá v mixéru) rozinky, citrony a vlašské ořechy ve stejných částech a smíchat s medem; dát dítě 1-2 lžičky třikrát denně;
  • při čištění zubů, toto cvičení: dosáhnout bradu s hrotem jazyka a držet ji po dobu 10 sekund - s tímto jednoduchým cvičením, krevní oběh v krku je zlepšena a mandle jsou vyčištěny;
  • 1 lžička listy petržele poskytnou dítěti denní přísun minerálů a vitamínů; petržel by měl být přidán do polévek, salátů;
  • Med je užitečný pro zlepšení imunity, ale je kontraindikován u dětí s alergickými projevy; lepší pro tento účel použít falešné a pohankové medu 1 lžička. 2 str. za týden.

Používá se pro zlepšení imunity a homeopatických léků, ale musí být individuálně vybrán zkušeným homeopatickým lékařem.

Životopis pro rodiče

Imunitní systém je poměrně komplikovaný a delikátní mechanismus ochrany dítěte před infekcemi. Konečná formace končí v adolescenci. Rodiče mohou nezávisle na sobě přijmout opatření ke zvýšení pouze nespecifické imunity, která dětem poskytne nezbytné podmínky pro normální vývoj. Problémy zlepšování nebo posilování specifické imunity u dětí by se měl zabývat pouze lékař. Iniciativa rodičů a nezávislé akce při zlepšování imunity dítěte může přinést prospěch, ale škodit.

Který lékař kontaktovat

V otázkách posílení imunity dítěte budou rodiče konzultovat pediatra a imunologa. Kromě toho může být vyšetření jmenováno odborníky, kteří pomohou identifikovat příčinu imunodeficience a odstranit ji: ORL lékař, zubař, specialista na infekční onemocnění. Je také užitečné konzultovat výživu s problematikou správné výživy dítěte s oslabeným imunitním systémem.

Léky, které zvyšují imunitu u dětí

Užívání léků ke zlepšení imunity u dětí se stává známo každému druhému rodiči. Minulá generace má negativní postoj k novým metodám. Babičky doporučují posilovat obranyschopnost těla, nikoliv léky, ale tvrdnou a dobrou výživou. Strava dítěte v dostatečném množství by měla zahrnovat vitamíny B, E, C, A, jakož i další mikroživiny. Jako přírodní prostředek pro zvýšení imunity, bylinky mohou být použity, pokud není alergie. Takové jemné způsoby však nejsou vhodné pro všechny děti. Imunita dítěte zažívá několik krizových situací během celého období formace. V této době může být nutné, aby dítě dostalo imunostimulační činidla.

 1. Prvním kritickým obdobím je novorozenec. Být v děloze, dítě bere protilátky od mámy. To tvoří pasivní imunitu. Není však schopen plně chránit před všemi nemocemi. Nedostatek kojení, nepříznivé životní podmínky a slabý ochranný systém mateřského organismu jsou negativním ukazatelem vývoje imunitního systému.
 2. Ve věku šesti měsíců zemře pasivní imunita. V tomto okamžiku začíná druhé kritické období.
 3. Ve dvou letech se dítě začíná aktivně kontaktovat s okolním světem, navštěvuje předškolní zařízení. Pokračuje tvorba imunitní ochrany, ale stávající protilátky nemohou chránit před neznámými chorobami.
 4. O 6 let již bylo provedeno téměř všechny očkování, takže se situace zlepšuje. Ve věku 6-7 let začíná školní čas. Vytvoření ochranného systému ještě není dokončeno, takže dítě může potřebovat další podporu.
 5. V dospívání začíná puberta. Změny hormonálních hladin mohou ovlivnit obranný systém. Proto mohou být nutné léky k obnovení imunitní funkce.

Jak mohu zvýšit imunitu dítěte?

Široká distribuce látek zvyšujících imunitu umožňuje rodičům posilovat ochranné vlastnosti dětského těla pomocí léků. První věc, kterou je třeba udělat, je odstranit negativní dopad vnějších faktorů. Pokud dítě žije v nepříznivých podmínkách prostředí, má nedostatečnou výživu, nadváhu, dýchá znečištěný vzduch, pak bude stále nemocný. Léky předepsané imunologem moc nepomohou. Než tedy vyřešíte problém s drogami, měli byste si prostudovat režim, dietu, zdraví a péči o správné uspořádání.

Nespecifická tělesná rezistence může být regulována pomocí bylinných přípravků: Eleutherococcus, ženšen, Echinacea, Propolis, Ginger. Pro zvýšení imunity u dětí se používají multivalentní léky: IRS, Bronhomunal, Ribomunyl a další. Specifické vakcíny, jejichž složení je neustále kontrolováno a zlepšováno, poskytují umělou imunitu proti nebezpečným infekcím.

Použití imunomodulátorů se stává posledním článkem v řetězci posilování imunity dětí. Stimulující léky ovlivňují různé části ochranných vlastností těla. Dětský lékař předepisuje dětem následující léky: Reaferon, Amiksin, Poludan, Izoprinosin, Polyoxidonium, Timogen, Dekaris, Lykopid. Všechny léky jsou rozděleny do skupin, z nichž každá má určité indikace a omezení.

Výběr správného léku

Máte nějaké dotazy k článku? Nebo vám záleží na jakýchkoli problémech se zdravím vašeho dítěte? Zeptejte se na tuto otázku přímo zde a my vám odpovíme na otázku >>

Nezávisle zvolit léky, které posilují imunitní systém u dítěte by neměly být. Jakýkoli lék, i když je rostlinného původu, by měl být jmenován odborníkem po objektivním zkoumání. Pokud existují důvody pro použití stimulantů, pak je vybrána správná. Současně se vždy vyhodnocují očekávané přínosy a možná rizika. Moderní medicína má arzenál následujících stimulantů:

 • zelenina - vyrobené na základě přírodních zdrojů;
 • bakteriální - obsahují antigeny, které nejsou schopny poškodit tělo, ale jsou určeny k vyvolání imunitní reakce;
 • nukleové kyseliny - látky pro posílení a prevenci;
 • interferony - tonika, posilující látky pro imunitu, které také odolávají virům;
 • přípravky thymus - regulují činnost orgánu odpovědného za centrální imunitu;
 • živiny - stimulují obranný systém pomocí produktů živočišného a rostlinného původu;
 • vitamínové komplexy - zlepšují fungování organismu, regulují metabolismus a aktivují ochranné vlastnosti.

Přípravky na zlepšení imunity dětí

Mnoho rodičů se potýká s častými infekčními onemocněními u dětí, stejně jako s jejich chroničností - například s tonzilitidou, sinusitidou atd. Poté, co trpí akutními respiračními virovými infekcemi, stejně jako během mimosezónního období, se zvýšenou pravděpodobností onemocnění, stejně jako během kontaktu s nemocnými, vyvstává otázka, jak pomoci rychleji zotavit nebo chránit před infekcí, vybrat si účinný lék na zlepšení imunity dítěte. Ne všechno, co je vhodné pro 2 roky, je vhodné pro použití po 3 letech.

I když je v mnoha případech obtížné přeceňovat úlohu imunomodulátorů a adaptogenů, není snadné rozhodnout se s celou škálou těchto produktů na farmaceutickém trhu. Léky, které mají regulační účinek na imunitní systém, nejsou „vitamínovými doplňky“ a užívá je lékař. V některých případech může užívání imunomodulátorů dokonce poškodit zdraví, přispět k rozvoji autoimunitních onemocnění v následujících letech. Proto, bezmyšlenkovitě kupovat drogy pro zvýšení imunity a odolnosti vůči dětem, to znamená, že byste neměli experimentovat s dítětem.

Jak si vybrat způsob, jak posílit imunitní systém, vhodný pro vaše dítě?

Nejlepším prostředkem pro zlepšení imunity zdravých dětí je zpevnění, nicméně jako podpůrný adaptogenní prostředek po nemoci můžete dávat léky (tobolky, tablety) k udržení imunity, aby se zlepšilo zdraví, aktivovala vitalita.

Nejdříve musíte zjistit, které běžné a dobře známé léky by neměly být dítěti podávány. Jedná se o Anaferon, Kagocel, Arbidol, stejně jako Otsillocoktsinkum, Stodal, Viburkol a další, které mnozí dávají dětem při prvních příznacích nemoci.

Mnozí odborníci říkají, že drogy, které jsou umístěny v postsovětských zemích jako imunomodulátory a „léky zvyšující imunitu“, jsou příliš nadhodnocené.

Mezi prostředky ke zlepšení imunity u malých dětí:

 • bylinné přípravky;
 • interferonové přípravky;
 • přípravky z brzlíku;
 • bakteriální přípravky;
 • homeopatie;
 • vitaminové komplexy;
 • činidla na bázi nukleových kyselin.

Ne všechny skupiny fondů by však měly být poskytnuty a mnoho záleží na věku, výskytu chronických onemocnění atd.

Pro kojence je nejúčinnějším lékem Akvadetrim, vitamínový přípravek vyrobený ve formě kapek, který má kromě svých příznivých účinků na metabolismus vápníku a fosforu také tonický účinek. Lék by však měl být podáván pouze po konzultaci s lékařem. Nicméně, stejně jako všechny ostatní, zejména pokud jde o velmi malé děti. Děti starší 2 let, stejně jako děti od 3 let dostávají léky ke zlepšení imunity ve formě prášku, ředěné vodou. Děti starší 5 let pro imunitu mohou být podávány ve formě tablet.

Volba účinného léku pro zvýšení imunity dětí

Mezi léky ke zlepšení a posílení imunitního systému existují ty, které nemají smysl, ale každá skupina látek bude podrobně popsána níže. U ARVI je doba léčby 5 dní nebo o něco déle, ale děti trpící častými a protahujícími se nachlazeními jsou na nemocenské delší dobu.

Bylinné přípravky

Můžete použít tinktury, léčebné poplatky, používané v kombinaci se základními léky.

Dětská léčiva pro rostlinnou imunitu - Imunální, tinktura ženšenu a schisandry, tinktura echinacey, tinktura extraktu z Eleutherococcus. Tinktury mohou být připraveny nezávisle:

 • Immunal. Léčivý prostředek, kterému důvěřuje mnoho matek, založený na Echinacea - léčivé rostlině známé pro své imunomodulační vlastnosti a adaptogenní působení. Často předepisován jako profylaktický prostředek v období mimo sezónu, kdy je incidence vyšší, zejména u dětí, které jsou náchylné k častým akutním respiračním virovým infekcím. Immunal můžete užívat nejvýše dva měsíce.
 • Tinktura kořene ženšenu je nežádoucí dávat dětem mladším 12 let, nicméně, jako každá tinktura. Pro příjem je nutné tinkturu zředit vodou. Nástroj má vysokou účinnost při profylaxi infekčních onemocnění dýchacích cest.
 • Tinktura výtažku z tónů Eleutherococcus má silný povzbuzující účinek, protože se aplikuje pouze ráno a léčba se provádí ne déle než jeden měsíc.

Všechny tyto nástroje mají kontraindikace, a proto by si měly pečlivě přečíst návod k lékům.

Bakteriální léky

Seznam tablet pro imunitu:

Jedná se o imuno-podpůrná léčiva pro děti bakteriálního původu, jejichž působení se částečně podobá procesu očkování. Jde o to, že když se fragmenty dostanou do těla, různé patogeny jsou striktně v určité koncentraci a v přísně definovaném stupni aktivity dítě nedochází, protože v nízkých koncentracích a neaktivním stavu nejsou schopny poškodit děti. Tělo však produkuje nezbytné protilátky, které jsou následně chráněny před těmito patogeny.

Aplikujte tyto léky v případech, kdy děti trpí akutními respiračními viry extrémně často, trpí chronickými onemocněními - angíny, rýmy, sinusitidy, sinusitidy, otitis media.
Existují také informace, že užívání takových léků zvyšuje účinnost očkování, ale takový lék by měl být podáván přesně podle předpisu lékaře.

Přípravky interferonu

Přijetí takových léků by mělo být velmi opatrné. Patří mezi ně:

 • Grippferon;
 • Altevir;
 • Algeron;
 • Ingaron;
 • Betaferon;
 • Avonex;
 • Interal;
 • Roferon a mnoho dalších.

Syntetické léky

Syntetické léky pro imunitu u dětí:

Taková léčiva jsou prokázána v sekundárních imunodeficienci, s rozvojem komplikací onemocnění jak bakteriální, tak virové etiologie.
Pokud jste přecitlivělý / á na léčivou látku, nesmí se užívat. Mezi možnými vedlejšími účinky jsou častější kožní reakce.

Přípravky z brzlíku

Imunostimulační léky pro děti - přípravky pro brzlík. Thymus se nazývá brzlík, který je orgánem lymfopoézy. To znamená, že brzlík je zodpovědný za tvorbu lymfocytů, nejdůležitějších buněk imunitního systému. Jsou odvozeny z brzlíku skotu. Tato skupina léků zahrnuje:

 • Vilozen;
 • Timoptin;
 • Taktivin;
 • Tymostimulin;
 • Timogen a mnoho dalších.

Léky na bázi nukleových kyselin zahrnují Derinat, Kavezan, Ridostin. Získali důvěru maminek a lékařů za nápravu stavů imunodeficience.

Takové léky jsou účinné pro stimulaci imunity, celkové posílení. Přípravky brzlíku netrpí déle než jeden a půl měsíce, a pokud nedojde ke zlepšení, je kurz znovu předepsán.

Homeopatické léky

Takové prostředky pro imunitu malých dětí nemají smysl používat, protože jsou zcela neúčinné. „Léčba“ takovým způsobem zdravě neohrožuje nic kromě zbytečných výdajů rozpočtu. Pokud je však dítě nemocné, předepisují se antibakteriální látky a matka ignoruje doporučení lékaře a dává přednost „přirozené a neškodné homeopatii“, pravděpodobnost komplikací, včetně systémových, je vysoká. Například purulentní tonzilitida vždy vyžaduje antibiotika a následky neošetřování takových nemocí jsou náchylné - komplikace na kloubech, na srdci a podobně.

Je třeba mít na paměti, že doplňky stravy nejsou léky. To znamená, že nemají léčivý účinek, a proto nemocným nepomohou. Mohou být použity pro účely prevence, ale i tuto možnost zpochybňují někteří odborníci.

Zároveň se nedoporučuje brát zlehka užívání doplňků stravy a dávat dětem první věc, která se dostane do rukou. Takové léky jsou často vitamínové a minerální komplexy, ovlivňují rovnováhu látek, metabolické procesy, a proto nadměrný příjem přinese nejen výhody, ale také může poškodit.

To je obzvláště důležité pro ty matky, jejichž děti jsou náchylné k alergiím a mají také hypervitaminózu. Při výběru prostředků je nutné zvážit pouze komplexy pro malé - nebudou vhodné pro dospělé.

Doplňky stravy lze rozdělit do dvou typů:

Jak bylo uvedeno výše, potravinové doplňky nejsou léky. Důležité: Léky probíhají v klinických studiích a odborníci mají skutečné informace o tom, jak tento lék funguje. Totéž nelze říci o doplňcích stravy - neprocházejí žádnými klinickými studiemi a bohužel je to na rukou nečestných podnikatelů, kteří prodávají bezohledné, neefektivní a někdy i nebezpečné výrobky pro důvěřivé lidi. V posledních letech se tyto doplňky stále častěji prodávají na barevných jednostránkových stránkách a reklama slibuje rychlou úlevu od nepříjemných onemocnění. Takové finanční prostředky by v žádném případě neměly být objednány, děti - ještě více.

Za žádných okolností nesmí být potravinové doplňky získávány „ručně“ nebo přes internet (s výjimkou online lékáren, ke kterým má každý důvěru).

Také neposlouchejte rady přátel - vhodnost použití nástroje určuje pouze lékař.

Jaké vitamínové komplexy si vybrat, srovnání

Ačkoli vitamínové přípravky nemají imunostimulační vlastnosti, hrají důležitou roli a v některých případech jsou jednoduše nezbytné k obnovení celkového tónu, zlepšení pohody a předepisují se nejen po SARS a jiných infekčních onemocněních, ale jsou také aktivně používány během období zotavení, například neurologických onemocnění. a také při zotavování se ze zranění.

Vitamíny se podílejí na všech metabolických procesech a nedostatek alespoň jednoho vážně ovlivňuje postavení nejen rostoucího těla dítěte, ale i dospělých. Existuje mnoho multivitaminových komplexů na farmaceutickém trhu a výběr nejvhodnějšího může vést k slepé uličce. Je však důležité vědět, že špatný, nadměrný příjem vitamínů pro děti může vést k vážným změnám, rozvoji onemocnění, a proto by tyto komplexy měly být užívány striktně podle pokynů a po konzultaci s lékařem. Multitabs immuno plus jsou velmi populární, například, který obsahuje mnoho z nezbytných elementů.

Jak si vybrat? Je třeba vzít v úvahu věk, přítomnost chronických onemocnění, hypo-, hypervitaminózu a spolehlivost výrobce.

Komplexy Multitabs v následujících verzích:

 • Multitabbs dítě. Multivitaminový komplex, včetně vitamínů A, C, D. Vynikající nástroj pro prevenci hypovitaminózy, prevenci křivice, anémie. Umožňuje rychle obnovit činnost po nemoci. K dispozici ve formě kapek. Přiřazte děti k posílení imunitního systému.
 • Mnohostranné Immuno Kids. K dispozici ve formě tablet a umožňuje přijímat děti od 4 let.

Pikovit Děti různých věkových kategorií předepisují různé léky, a to:

Přípravy na posílení imunity dětí - pilulek a lidových prostředků

Hlavní funkcí lidského imunitního systému je ochrana těla před účinky negativních faktorů a patogenních mikroorganismů.

U dětí, vzhledem k věkovým charakteristikám, imunita nefunguje velmi dobře a vyžaduje neustálou podporu a posilování.

K tomu můžete použít speciální farmaceutické a lidové prostředky s imunomodulačními účinky.

Jaké léky na posílení imunity dětí doporučují odborníci a jak je používat?

Jak posílit imunitu dítěte?

Kojení je nejlepší prevencí onemocnění u kojenců - mateřské mléko obsahuje všechny potřebné látky, vitamíny a stopové prvky, které jsou nezbytné pro normální fungování organismu.

Poté, co dítě chodí na pravidelnou dietu, musíte zajistit, aby jeho strava obsahovala čerstvou zeleninu a ovoce, libové ryby a maso, mléčné výrobky. Všechny potraviny by měly být čerstvé a přirozené a měly by být užívány ve stejnou dobu, nejméně 4krát denně.

Důležitou roli hraje každodenní rutina, řádný odpočinek, procházky na čerstvém vzduchu a osobní hygiena. Místnost, kde dítě spí, by měla být pravidelně odvzdušňována a čistěna, stejně jako teplota a vlhkost by měly být monitorovány - 20-22 stupňů a 40-60% jsou optimální.

Vitamíny pro imunitu

Pro zvýšení imunity a posílení organismu je zapotřebí celý komplex vitamínů a mikroprvků, včetně:

 • A - chrání tělo před bakteriemi a viry;
 • skupina B (B2, In6, In12) podílet se na procesech metabolismu a tvorby krve;
 • C a B přispívají ke zvýšení obranyschopnosti těla;
 • E odstraňuje toxiny a zabraňuje destrukci buněk;
 • Vápník je nezbytný pro zažívací procesy a tvorbu kostí;
 • železo podporuje metabolismus kyslíku ve tkáních a zvyšuje hladiny hemoglobinu;
 • selen podporuje práci imunity;
 • zinek aktivuje regenerační procesy v těle;
 • Omega-3 mastné kyseliny pomáhají zlepšit fungování mozku a nervového systému, snižují náchylnost organismu k infekcím.

Většina vitamínů a stopových prvků je přítomna v čerstvé zelenině a ovoci, mořských plodech, libovém masu, obilovinách, mléčných výrobcích. Při přípravě dětské stravy je třeba pamatovat nejen na obsah živin, ale také na jejich kompatibilitu - takže pro vstřebávání vápníku je nutný vitamin D a železo naopak zabraňuje jeho vstřebatelnosti.

Farmaceutické přípravky pro imunitu

Děti nemohou být vždy nuceny jíst zeleninu a ovoce a ne všechny vitamíny se dobře vstřebávají z potravin, proto se doporučuje používat speciální přípravky k posílení imunity dětí.

Farmaceutické vitamíny jsou k dispozici k prodeji v širokém rozsahu a různých formách (kapky, sirupy, pilulky, pastilky atd.) A hlavní věcí je vybrat správné prostředky v závislosti na věku dítěte a jeho potřebách pro vitamíny a mikroprvky.

 1. Vitamíny novorozenecké lékárny se zpravidla nevyžadují, protože dostávají užitečné látky z mateřského mléka nebo výživných směsí. Výjimkou jsou vitamíny D a A, které jsou obsaženy v přípravcích Akvadetrim, Multi-Tabs Baby, Vigentol.
 2. Kojenci ve věku od jednoho do tří let mohou již dostat vitamíny nejen z mateřského mléka, ale také z potravin, a pro udržení imunity můžete použít Pikovitův sirup, Multi-Tabs Baby, Abeceda "Naše dítě", Vitrum Baby.
 3. Prakticky všechny vitamíny velkých farmaceutických společností jsou dostupné dětem od 3 let: Pikovit, Supradin, Complivit, Vitrum, Multi-Tabs atd.

Nejlepší je začít užívat vitamíny na konci zimy nebo v létě, před nástupem zimy a alergií. Nemusíte brát drogy pravidelně - jsou opilí v kurzech trvajících 14-30 dnů, po kterých je nutná přestávka na 2-3 měsíce a v případě potřeby je třeba kurz opakovat.

Prášky na imunitu

Většina vitamínů pro děti je prezentována v lékárnách ve formě tablet - žvýkacích, rozpustných nebo běžných tobolek pro orální podání. Mohou být poskytnuty dětem ve věku 3–4 let (informace můžete upřesnit v oficiálních pokynech) a seznam nejběžnějších produktů zahrnuje:

 • Abeceda. Řada produktů pro děti různého věku, které obsahují 11 vitamínů a 5 mikroprvků a jsou k dispozici ve formě žvýkacích desek;
 • Vitrum. Vitamíny ve formě žvýkacích figurek pro děti od 4 let s obsahem 12 vitamínů a 10 stopových prvků;
 • Multi-Tabs. Tablety, které obsahují 13 vitamínů, 6 mikroelementů a laktobacilů, jsou určeny dětem ve věku od 3 do 11 let;
 • Supradin Děti. Lék je k dispozici ve formě žvýkání postav pro děti od 3 let, zahrnuje celou řadu základních živin, včetně lecitinu;
 • Dodržujte. Žvýkací tablety a kapsle pro orální podání pro děti od 3 do 10 let a od 7 do 12 let.

Léky na posílení imunity se nevyžadují u všech dětí. Pokud má dítě studené méně než 3–4 krát ročně, vyvíjí se normálně a nemá chronická onemocnění, není potřeba léky vitamíny - imunitní systém může být udržován prostřednictvím správné výživy, kalení a sportu.

Farmaceutické vitamíny pro děti jsou léky, mají kontraindikace a nežádoucí účinky, proto při výběru produktu byste se měli poradit se svým lékařem.

Lidové léky na zlepšení imunity

Tradiční recepty na imunitu nejsou méně účinné než léčiva, ale prakticky nemají žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Při přípravě domácích imunomodulačních látek se používají citrony, med, sušené ovoce, cibule, česnek, brusinky, maliny atd.

 1. Přes mlýnek na maso přeskočit 500 g brusinek a jeden citron, přidejte lžičku medu do směsi, promíchejte a vezměte 1-2 lžíce. Já 2-3 krát denně.
 2. Vařte 2-3 bobule fíků do sklenice mléka, pak je sníte a pijte vývar.
 3. Řez 2 střední cibule, nalijeme 0,5 litru vody a nalijeme 200 g cukru, pak vše společně vaříme na nízkém ohni, dokud sirup nebude mít konzistenci, třikrát denně třikrát.

Komoty, ovocné nápoje a šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce, heřmánkové čaje, lípa, listy rybízu a jahody a podběl jsou velmi užitečné pro imunitu.

Jak obnovit imunitu po nemoci?

Chcete-li zlepšit imunitu, je třeba správně organizovat denní režim a výživu dítěte, chodit s ním venku tak často, jak je to možné, sledovat mikroklima v dětském pokoji.

Využití vitamínů lékáren v tomto případě je zcela oprávněné - s cílem zvolit nejlepší lék, měli byste se poradit se svým lékařem.

Důležitou roli hrají také vodní procedury, terapeutická cvičení, která mohou být prováděna ve formě hry, stejně jako pozitivní emoce, rodičovská pozornost a láska.

Při správném podávání jsou farmaceutické vitamíny nejlepším způsobem, jak zvýšit imunitu dětí, a v kombinaci se zdravým životním stylem pomohou vašemu dítěti vyrůst zdravě, silně a energicky.

Jak zlepšit imunitu dítěte nebo dospělého

17. prosince 2017

Obecné informace

Skutečnost, že imunitní systém by měl být posílen a udržován, znají téměř všechno. Naštěstí se to v televizní reklamě neustále objevuje v různých prostředcích av lékárnách nabízejí lékárníci takové léky. Často se „imunitní drogy“ snaží „strkat“ pacienty a lékaře. To je důvod, proč mnoho lidí má dojem, že péče o vlastní zdraví a zdraví jejich dětí znamená povinné používání různých prostředků ke zvýšení imunity. Je samozřejmé, že výroba různých modulačních prostředků je vynikajícím příjmem farmy. výrobci.

V tomto případě je rozhodující otázkou, zda imunitní systém skutečně potřebuje nějaké léky?

Imunologie byla založena v devatenáctém století francouzským vědcem Louisem Pasteurem. Byl to on, kdo poprvé poznamenal, že během brutálních epidemií strašných nemocí - epidemie, cholery atd. - někteří lidé zůstali zcela zdraví. Vedení této skutečnosti, vědec navrhl, že tam je jistý mechanismus v lidském těle, který může chránit před infekcí.

Později vznikla obecná teorie imunity, která vznikla v důsledku vážné „bitvy mysli“ - na konci devatenáctého století vědci Paul Erlich a Ilya Mechnikov pokročilé vlastní teorie o imunitě. Podle Ehrlicha, hlavní obranný mechanismus těla je poskytován protilátkami - chemikálie, které blokují všechny cizí agenty v těle, které se tam dostanou.

Podle názoru Mechnikov je organismus chráněn před mikroby speciálními buňkami - fagocyty, které jedí patogenní mikroorganismy. Byl to Mechnikov, který ve své době objevil fagocytózu. Každý z vědců věřil, že ten druhý je hluboce mylný. Brzy však bylo jasné, že oba mají pravdu, jen se stalo, že každý z nich identifikoval jeden z mechanismů imunitního systému. Jako výsledek, oba titáni vědy přijali Nobelovu cenu v biologii, a mechanismus imunity se otevřel k lidstvu.

Jaká je imunita a jak to funguje?

Imunita je kombinací reakcí interakce mezi imunitním systémem a antigeny (biologicky aktivními látkami), jejichž účelem je zachovat stálost prostředí v těle. Když antigen vstoupí do těla, interaguje s imunitními buňkami. V jeho průběhu, tyto buňky určují jaký druh antigenu - “něčí vlastní” nebo “někoho jiného”. Reakcí na zavedení cizích činidel je produkce protilátek, které ničí antigeny. Tato reakce byla objevena vědcem Erlichem, jeho jméno je humorální imunita.

Množství biologických činidel v těle může být přímo eliminováno. To znamená, že rakovinné buňky, bakterie atd. Jsou zničeny fagocyty. Tento proces je definován jako buněčná imunita, kterou objevil Mechnikov.

Tyto dva typy imunity jsou příbuzné. Po absorpci bakterií stimulují fagocyty produkci protilátek proti němu.

Stanovují se tyto typy imunity:

Vrozené a získané

Vrozený (dědičný) - člověk se narodí, již má určitý soubor protilátek, uložený geneticky.

Získané (adaptivní) - je tvořeno v závislosti na prostředí, ve kterém člověk žije. Když organismus napadne určitou infekci, produkuje protilátky, které mohou bojovat s patogenem, pokud znovu vstoupí do těla.

Očkování se označuje jako konkrétní případ získané imunity.

Aktivní a pasivní

Aktivní - jeho podstatou je tvorba protilátek vlivem vnějšího vlivu. Po vakcinaci a poinfekční imunitě je vždy aktivní.

Pasivní - vzniká, když jsou protilátky injikovány zvenčí. K tomu dochází například tehdy, když je sérum injikováno dárcovskými protilátkami, nebo když dítě dostává mateřské mléko, které také obsahuje protilátky, které mohou dítě chránit před infekcemi.

Specifické a nespecifické

Nespecifické - mluvíme o komplexu různých mechanismů, které chrání tělo před jakoukoli invazí zvenčí. Například antibakteriální složky jsou obsaženy v slzách, slinách. V lidské krvi je interferon, který překonává útoky virů.

Specifické - tělo produkuje protilátky namířené proti specifickému patogenu. Aby se chřipka porazila, produkují se některé protilátky, černý kašel - ostatní atd.

Lidská imunita je schopna odolávat nejen virům nebo patogenním mikroorganismům. Chrání také tělo před rakovinnými buňkami. Imunitní systém identifikuje takové buňky jako cizí a eliminuje je pomocí specifických i nespecifických mechanismů. Proto existuje teorie, že onkologické procesy v těle se vyvíjejí na pozadí zhoršené funkce imunitního systému.

Patologie imunitního systému

Autoimunitní onemocnění

Normální fungování imunitního systému je určeno jeho schopností „rozpoznat“ cizí látky v těle. Když tato funkce selže, "jejich" buňky jsou vnímány jako "cizí", což vede k jejich zničení imunitním systémem. Tento proces je podstatou autoimunitních onemocnění. S rozvojem těchto onemocnění imunitní systém začíná zabíjet jednotlivé buňky a tkáně a vnímat je jako cizí.

Imunodeficience

Další porušení je způsobeno tím, že imunitní systém nefunguje správně. Takový stav je definován jako imunodeficience, stává se primárním (vrozeným) i sekundárním (získaným).

 • Primární imunodeficience je důsledkem genetických poruch, v důsledku čehož v organismu nejsou dostatečně funkční specifické a nespecifické obranné mechanismy.
 • Sekundární imunodeficience - důsledek vlivu vnějších faktorů. Může být vyvolána těhotenstvím, silným stresem, špatnou výživou, viry (u pacientů s AIDS), ozářením, užíváním některých léků atd.

Imunita také oslabuje, když je systém nucen fungovat velmi aktivně. Po dlouhotrvajících infekčních onemocněních je tedy zajištěn vývoj stavu imunodeficience.

Imunitní odpověď je velmi důležitým pojmem v oblasti transplantologie. I když se v moderní medicíně transplantologie aktivně vyvíjí a lékaři jsou schopni transplantovat mnoho orgánů, úspěch takové operace přímo závisí na správném pooperačním terapeutickém schématu. Imunitní systém se totiž snaží transplantovaný orgán zničit a vnímat ho jako mimozemský.

Známky oslabené imunity

Mnoho lidí začíná aktivně přijímat imunopreparáty a věří, že jejich imunitní systém nefunguje dobře. Je však téměř nemožné nezávisle pochopit, zda existují problémy. Koneckonců, je to jen lékař, imunolog nebo alergik, který dokáže přesně určit, zda je v systému dysfunkce tohoto systému. Stanovení nebo vyvrácení přítomnosti imunodeficience bude dosaženo pouze po provedení speciální laboratorní imunologické studie.

Takovou podmínku můžete nezávisle podezřívat, pokud jsou tyto znaky určeny:

 • Časté nachlazení, virové onemocnění, projevuje se více než pětkrát ročně. Pro děti předškolního věku je taková četnost nachlazení normou, u starších dětí a dospělých není takový počet nachlazení normální.
 • Velká únava, neustálý pocit slabosti, podlitiny pod očima, bledá kůže, bolesti hlavy. Tyto příznaky však mohou být také důkazem jiných patologických stavů, zejména krevních onemocnění. Proto je lepší okamžitě se poradit s lékařem a být vyšetřen, aby se vyloučila taková onemocnění.
 • Nespavost, těžká ospalost.
 • Zvětšené lymfatické uzliny, krční a axilární, bez bolesti.
 • Zvětšená slezina.
 • Zhoršení vlasů, křehké nehty, loupání a suchá kůže.
 • Alergické projevy - reakce spojené s alergiemi na potraviny nebo za studena, rýmou nebo kašlem alergického původu mohou znamenat selhání imunity.
 • Příznaky střevní dysbiózy - nadýmání, ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti.

Jak zlepšit imunitu bez tablet?

Otázka, jak zlepšit imunitu u dospělého nebo dítěte, je akutní v období po nemoci a ne jen. Ve skutečnosti je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého bez tablet, jednoduchá: musíte dodržovat některá jednoduchá pravidla, která pomohou zlepšit stav.

Posílení imunity u dospělých a dětí začíná správnou výživou. K obnovení normální funkce imunitního systému pomůže vyvážená strava, která musí být denně čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, mléčné výrobky, ryby.

Rychlé občerstvení, škodlivé produkty, jako jsou hranolky nebo sušenky, musí být zcela opuštěny. Snídaně je nejlepší kaše, je vhodné pít odvar bylin, divoká růže, jíst med. Posílení těla tímto způsobem je také nezbytné pro děti, které by měly být od útlého věku vyučovány pravidly vyvážené stravy.

Tváří v tvář otázce, jak zlepšit imunitu dospělého, je třeba věnovat pozornost stavu střeva. Spojení ochranných funkcí těla se střevní dysbiózou již bylo prokázáno.

Co pít k obnovení střevní mikroflóry, řekněte to lékaři. V této situaci jsou probiotika účinná. Lékaři často říkají, že můžete pít jogurt vyrobený z probiotik. K jeho přípravě je třeba přidat jednu vařenou tobolku s probiotikem nebo speciální kvašení do vařeného mléka a vypít tento nápoj po 12hodinové infuzi denně. Pro obnovu mikroflóry a vysoce kvalitní mléčné výrobky jsou účinné.

Někdy je odpověď na otázku, jak posílit imunitní systém dospělého a dítěte na ochranné funkce těla, velmi jednoduchá: stačí odstranit zdroj chronické infekce. To by mělo okamžitě léčit zubní kaz, sinusitida, angína.

Často rodiče, kteří se obávají, jak zvýšit imunitu dítěte, si neuvědomují, že ochranné funkce se snížily v důsledku helmintické invaze. Je důležité si uvědomit, že jakmile je analýza výkalů nesprávná. Proto pokud máte podezření na infekci červy, musíte ji držet nejméně třikrát.

Mnozí rodiče, pro které je otázka relevantní, jak zvýšit imunitu dítěte, nepraktikují velmi důležitý způsob - zpevnění. Ale marně, protože je to velmi důležité. Musíte to začít postupně, nejlépe se to děje v létě. V teplých dnech můžete chodit na trávě naboso, což je mimochodem užitečné i pro dospělé. Později si můžete postupně zvyknout dítě na denní výplachy, koupání v chladné vodě.

Aby vaše tělo bylo zdravé, musíte být nervózní, jak je to jen možné. Je žádoucí, aby se vztahoval na život snadnější, aby se zabránilo stresu, nervové napětí. K uklidnění nervového systému pomůže jóga, meditace a dokonce i cvičení.

V chladném období je vhodné pravidelně konzumovat směs ořechů, rozinek, medu, citronu ve stejném poměru. V dopoledních hodinách a večer by měla jíst na 1-2 lžíce. Já takový lahodný mix.

Je velmi užitečné chodit na čerstvém vzduchu, ještě lépe - pracovat hodně na zahradě nebo v zahradě.

Měl by člověk usilovat o dokonalou čistotu?

Mnoho lidí věří, že mnoho zdravotních problémů souvisí s nesterilní povahou světa a že dítě může „chytit“ infekci tím, že si zahraje v bahně nebo sníst nemyté ovoce přímo ze zahrady. Samozřejmě, v tom je nějaká pravda. Ale obranný systém těla, stejně jako všechny ostatní, musí být účinně vyškolen, aby mohl jednat efektivně. V lékařství, takový “trénink” být volán antigenní stimulace.

V děloze je plod ve sterilních podmínkách. Poté, co se dítě narodilo, je jeho ochrana zajištěna mateřskými protilátkami, které dostávala skrze placentu a stále je přijímá s mateřským mlékem. Pobyt v prostředí, kde je spousta virů a mikrobů, dostává dítě ochranu díky mateřským protilátkám a během tohoto období aktivně rozvíjí vlastní imunitu.

Pokud je médium co nej sterilnější, není antigenní stimulace tak účinná, jak je potřeba, a imunita dítěte se nevyvíjí. Když mateřské protilátky již neposkytují ochranu, tělo dítěte se stává náchylné k infekčním útokům. Sterilní čistota proto není v tomto případě nejlepším spojencem.

Navíc patogenní mikroby ve srovnání s užitečnými mikroby s větší pravděpodobností způsobují rezistenci na antiseptika. Za sterilních podmínek je mnohem snazší nakazit se mikroby rezistentními vůči antibiotikům.

S ohledem na všechny tyto aspekty již v mnoha evropských zemích již neprovádí úplnou sterilitu v porodnicích a nemocnicích pro malé děti.

Musím posílit ochranné funkce?

Takže teď byste měli zjistit otázku o nejdůležitější otázce: potřebujete pít různé léky pro zlepšení imunity?

Podle lékařských statistik jsou lidé z města alergičtí třikrát častěji než obyvatelé venkova. Zároveň lidé ve městě žijí ve sterilnějších podmínkách.

Další zajímavý fakt: lidé žijící ve vyspělých evropských zemích trpí třikrát více než alergické projevy ve srovnání s lidmi v afrických zemích.

Tyto skutečnosti dokazují, že imunita musí být vycvičena. Ale ve skutečnosti, obyvatelé měst pro to nemusí pít imunostimulační léky, a méně pravděpodobné, že použití antiseptické mýdlo, použijte antiseptika.

Ale stále je těžké odolat, pokud všudypřítomná reklama neustále hlásí, že léky, které zvyšují imunitu, musíte brát téměř všechno. V žádném případě by se takové odvolání nemělo domnívat. Ve skutečnosti obranný systém těla nepotřebuje další stimulanty. Je důležité zajistit optimální podmínky pro boj proti imunitnímu systému proti patogenům.

Dítě s kašlem, horečkou, rýmou nevyžaduje imunopreparáty. Koneckonců, tyto příznaky ukazují, že tělo bojuje s patogenním "outsiderem".

Obzvláště důležité je, aby se mladé mumie, v nichž děti často mají nachlazení, chovaly co nejchladněji. Ve skutečnosti, nejmenší může být ohromen chladem poměrně často - 5-6 krát ročně, a to je docela normální.

Je důležité si uvědomit, že takové nemoci jsou druhem výcviku imunitního systému a není třeba zneužívat imunostimulační léčiva.

Je samozřejmé, že imunostimulancia musí být někdy užívána. Někdy tělo potřebuje, aby mu pomohl aktivněji bojovat s nemocí.

Proto se doporučuje užívat imunostimulační látky, například v takových případech:

 • při napadení chřipky H1N1 nebo jiného typu chřipky;
 • během zotavení po operacích;
 • sportovců během zotavení.

Ale i ve stejných situacích mohou být tyto léky užívány až po konzultaci s lékařem. Ve specifické situaci je třeba zvolit specifické prostředky, které jsou účinné.

Přípravky na zlepšení imunity

Léky na imunitu jsou klasifikovány jak podle původu, tak podle mechanismu účinku. Takové léky na posílení obrany jsou k dispozici ve velmi velkém množství. Proto je důležité vědět, co představuje jakýkoli lék, aby se zvýšila imunita, než se začne užívat.

Bylinné přípravky

To znamená zlepšit imunitu u dětí a dospělých na rostlinném základě. Seznam tablet pro děti na bázi bylinných složek je široký.

Echinacea

Echinacea patří do rodiny aster. Nejoblíbenější z deseti druhů rostlin tohoto rodu je Echinacea purpurea.

Složení této rostliny obsahuje velmi velké množství různých vitamínů, esenciálních olejů. Má antivirový a antimikrobiální účinek, aktivně stimuluje buněčnou imunitu, zvyšuje počet leukocytů v krvi.

Echinacea se nachází v mnoha přípravcích, mezi nimi Immunal, kapky Echinacea, Dr. Theiss Echinacea, Echinacea-Vilar, atd. Mnozí z nich často používají imunopresanty pro děti.

Eleutherococcus

Rostlina patří do čeledi Aralia, která zahrnuje třicet druhů rostlin. Přípravky na imunitu u dětí a dospělých jsou vyrobeny z kořenů a oddenků Eleutherococcus.

Nejběžnějším lékem je extrakt z Eleutherococcus. Kompozice obsahuje mnoho živin. Díky kofeinu, přípravky na bázi Eleutherococcus osvěžují, zlepšují výkon. Často se používá k posílení imunity dítěte a dospělého.

Ženšen

Tento kořen také obsahuje velké množství velmi prospěšných látek pro tělo. Obsahuje také kofein v kompozici, takže pokud dítě bere drogy s ženšenem, je třeba zajistit, aby nedošlo k předávkování, a tudíž nadměrné stimulaci. Opatrnosti je třeba věnovat ženšenům se srdečním onemocněním, hypertenzním pacientům.

Lemongrass čínské

Vytrvalá rostlina, z listů, které vaří čaj, a ovoce se používají v potravinách. Tato rostlina je bohatá na vitamin C, zvyšuje odolnost vůči stresu, zvyšuje účinnost. To je nejlepší způsob, jak rozveselit. Nadměrná konzumace však může způsobit nespavost. Lemongrass by měl být užíván velmi opatrně lidmi s hypertenzí a srdečními chorobami.

Bakteriální činidla

Tyto kapky, svíčky, tablety ke zlepšení imunity, které obsahují složky bakteriální buňky. Když bakterie proteiny v těle, způsobují imunitní reakci na tento mikroorganismus. Když tedy přijde čas na překonání skutečného mikrobu, imunitní systém bude mít již připravenou „zbraň“. To znamená, že injekce, tablety pro imunitu z této skupiny, ve skutečnosti působí jako vakcíny.

Například produkty Imudon, Ribomunil, IRS-19, Likopid obsahují složky bakterií, které jsou běžné u infekcí horních cest dýchacích a horních cest dýchacích.

Přípravky interferonu

Tyto fondy, zaměřené na zvyšování imunity, jsou rozděleny do dvou velkých skupin:

 • Lidský interferon - interferony v lidském těle jsou rozděleny do tří podskupin (alfa, beta a gama). Léčiva mohou zahrnovat jak interferony odděleně, tak jejich směsi: Viferon, Grippferon, Velferon, Laferoni atd. Tyto přípravky jsou vyrobeny z darované krve nebo pomocí metod genetického inženýrství. Pokud je třeba posílit imunitní systém, používají se také injekce pro imunitu interferonem.
 • Interferon endogenní produkční stimulanty - léky, které bojují proti virům, zejména proti chřipce. To znamená Arbidol, Anaferon, Amiksin a další.

Nukleové kyseliny

Tyto léky pro zvýšení imunity u dospělých a dětí stimulují buněčnou a o něco méně humorální imunitu. Používají se v případě bakteriálních infekcí (zejména tuberkulózy), aby se zvýšila účinnost účinků některých vakcín. Tyto léky hojí rány velmi účinně, takže se používají pro vážné popáleniny a hnisavé rány.

Samostatné přípravky se používají jako stimulanty pro produkci interferonu při virových infekcích.

Azoxymere bromid

Jedná se o relativně nový lék pro zvýšení imunity, který se používá jako antioxidant, imunostimulační, detoxikační činidlo, které stabilizuje membránu. Má také vlastnosti hepatoprotektoru. Pro zvýšení biologické dostupnosti tohoto nástroje použijte nástroj Longidase. Ale je nutné aplikovat uvnitř, píchnutí, a také používat svíčky pouze podle jmenování lékaře.

Biogenní stimulanty

Tato skupina zahrnuje léčiva, která zvyšují imunitu u dospělých a dětí, která je založena na živočišné nebo rostlinné tkáni. Jedná se o Actovegin, Aloe Extract, Gumisol, PhiBS, Bioced.

Přestože jsou tyto léky na imunitu u dospělých i dětí předepisovány poměrně často, jejich mechanismus vlivu nebyl plně studován. V mnoha zdrojích existuje důkaz, že účinnost takovýchto léků je sporná.

Přípravky z brzlíku

Tyto léky se také nazývají imunoregulační peptidy. To znamená Timaktid, Timalin, Timogen, Timosin a další Léky v této skupině jsou výtažky z brzlíku zvířat. Takové tablety pro imunitu pro dospělé a děti jsou zpravidla určeny pro chronické infekce - tuberkulózu, trofické vředy atd. Vzhledem k tomu, že pod jejich vlivem jsou stimulovány pouze jednotlivé imunitní vazby, jejich použití je vhodné v imunodeficitních stavech, vyvolaných chronickými infekčními chorobami.

Vitamíny

Kvalitní vitamíny pro zvýšení imunitního systému u dospělých pomáhají normalizovat metabolismus, včetně obnovení normální funkce imunitního systému. Dobrý lékař však nedoporučuje pít vitamíny ani homeopatické léky, ale pravidelně konzumovat přírodní vysoce kvalitní produkty, které zahrnují přírodní vitamíny. V prvé řadě je důležité, aby se do jídelního lístku častěji dostávaly ryby, zelenina, ovoce, ořechy atd. Některé lidové léky na zlepšení imunity u dospělých a dětí obsahují také velké množství vitamínů. To je dogrose vývar a směs medu, citronu a sušeného ovoce, atd.

V současné době se můžete seznámit s výsledky studií potvrzujících, že tělo je schopno přesně rozpoznat, které vitamíny přijímá - syntetické nebo přírodní. Kromě toho bylo v průběhu některých studií prokázáno, že současná konzumace některých vitamínů, zejména E a C, může nepříznivě ovlivnit zdraví.

Lékárny však ve velkých množstvích nabízely drahé a levné vitamíny, které obsahují komplexy látek. Při použití těchto látek mohou lidé často pociťovat alergické reakce. Proto by se nemělo předpokládat, že vitamíny mohou být nekontrolovaně vypity. Je nutné je aplikovat velmi pečlivě a pouze podle pokynů lékaře. Nejlepší je zvolit multivitamin, ale lék s 1 nebo 2 složkami. A samozřejmě, průvodce pro přijímání vitamínů by neměl být někdo zpětnou vazbu: pouze specialista může vyzvednout dobré vitamíny.

Přenosový faktor

V 50. letech 20. století objevili vědci speciální proteiny, které přenášejí informace mezi buněčnou a humorální imunitou.

Kombinace těchto proteinů se nazývá přenosový faktor. Později, v 80. letech, se vědci dozvěděli, jak extrahovat přenosový faktor z vaječných žloutků a kravského mleziva. V průběhu výzkumu vědci zjistili, že faktory přenosu krav jsou stejné jako faktory lidské. To bylo základem pro následnou stimulaci produkce protilátek v lidském těle s jejich použitím.

Přenosový faktor se vyrábí jako doplněk stravy, který je umístěn jako prostředek bez vedlejších účinků a kontraindikací. Společnost, která vyrábí tento doplněk, však po mnoho let nebyla schopna jej registrovat jako lék.

Závěry

Dnes je farma. výrobci nabízejí velmi široký seznam produktů, které stimulují imunitní systém. Ale používat je, poslouchat reklamu nebo něčí radu, by nemělo být. Pokud jste si vědomi svého zdraví, nikdy se nepokoušejte „posílit“ imunitní systém, vedený postojem: „čím více léků, tím lépe.“ K obnovení funkce imunitního systému potřebujete správný léčebný režim. Proto je v případě potřeby lepší ihned konzultovat s dobrým odborníkem a řídit se jeho radami.