Vilprafen - návod k použití, recenze, analogy a formy uvolňování (tablety 500 mg a 1000 mg solyutabu) léčivo k léčbě ureaplasmózy, chlamydií a jiných infekcí u dospělých, dětí a během těhotenství

V tomto článku si můžete přečíst návod k použití léku Vilprafen. Prezentované recenze návštěvníků stránek - spotřebitelů tohoto léku, stejně jako názory odborníků na používání vilprafenu v jejich praxi Velký požadavek na aktivnější zpětnou vazbu k léku: lék pomohl nebo nepomohl zbavit se nemoci, jaké komplikace a vedlejší účinky byly pozorovány, možná neuvádí výrobce v anotaci. Anap Vilfrafen s dostupnými strukturními analogy. Používá se k léčbě ureaplasmózy, chlamydie, bronchitidy, pneumonie a dalších infekcí u dospělých, dětí, stejně jako během těhotenství a kojení.

Vilprafen - antibakteriální léčivo ze skupiny makrolidů. Mechanismus účinku je spojen se zhoršenou syntézou proteinu v mikrobiální buňce v důsledku reverzibilního navázání na podjednotku 50S ribozomu. V terapeutických koncentracích má zpravidla bakteriostatický účinek, zpomaluje růst a reprodukci bakterií. Při vytváření vysoké koncentrace zánětu v ohnisku je možný baktericidní účinek.

Josamycin (účinná látka léčiva Vilprafen) je účinný proti gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím.

Zpravidla není účinný proti enterobakteriím, proto má malý vliv na gastrointestinální mikroflóru. V některých případech si zachovává aktivitu s rezistencí vůči erythromycinu a dalším 14 a 15 členným makrolidům (streptokoky, stafylokoky). Rezistence vůči josamycinu je méně běžná než u 14 a 15 členných makrolidů.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se Vilprafen rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu. Příjem potravy neovlivňuje biologickou dostupnost. Josamycin je dobře distribuován v orgánech a tkáních (s výjimkou mozku), což vytváří koncentrace vyšší než plazma a zůstává na terapeutické úrovni po dlouhou dobu. Josamycin vytváří zvláště vysoké koncentrace v plicích, mandlích, slinách, potu a slzách. Koncentrace ve sputu převyšuje plazmatickou koncentraci 8-9 krát. Prochází placentární bariérou, vylučuje se do mateřského mléka. Vylučuje se převážně žlučí, vylučování močí nepřekračuje 10%.

Indikace

Infekční a zánětlivá onemocnění způsobená mikroorganismy citlivými na léčivo:

 • infekce horních cest dýchacích a horních cest dýchacích (faryngitida, angína, paratonsillitis, laryngitis, otitis media, sinusitis);
 • záškrt (kromě léčby difterickým antitoxinem);
 • šarlatovou horečku (v případě přecitlivělosti na penicilin);
 • infekce dolních dýchacích cest (akutní bronchitida, exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie získaná v komunitě, včetně pneumonií způsobených atypickými patogeny);
 • černý kašel
 • psittakosis;
 • infekce ústní dutiny (zánět dásní, perikonitida, periodontitida, alveolitida, alveolární absces);
 • oční infekce (blefaritida, dakryocystitida);
 • infekce kůže a měkkých tkání (folikulitida, furunkulóza, furunkulóza, absces, akné, lymfangitida, lymfadenitida, flegmon, panaritium, rány / včetně pooperačních / a infekcí popálenin);
 • antrax;
 • erysiplas (s přecitlivělostí na penicilin);
 • infekce močových cest a pohlavních orgánů (uretritida, cervicitida, epididymitida, prostatitida způsobená chlamydií a / nebo mykoplazmy);
 • pohlavní lymphogranuloma;
 • kapavka, syfilis (v případě přecitlivělosti na penicilin);
 • gastrointestinální onemocnění spojená s Helicobacter pylori (včetně peptického vředu a duodenálního vředu, chronické gastritidy).

Formy propuštění

Tablety 500 mg a 1000 mg (Vilprafen Solutab).

Návod k použití a dávkování

Doporučená denní dávka pro dospělé a dospívající nad 14 let je 1-2 g ve 2-3 dávkách. V případě potřeby lze dávku zvýšit na 3 g denně.

Děti ve věku 1 roku mají průměrnou tělesnou hmotnost 10 kg.

Denní dávka pro děti s hmotností nejméně 10 kg je předepsána na základě 40–50 mg / kg tělesné hmotnosti denně, rozdělena do 2–3 dávek: 250–500 mg (1/2). 4-1 / 2 tablety rozpuštěné ve vodě) 2x denně, děti s tělesnou hmotností 20-40 kg jsou předepsány vždy 500-1000 mg (1 / 2-1 tablety rozpuštěné ve vodě) 2x denně, děti s hmotností tělesa nad 40 kg - 1000 mg (1 tableta) 2x denně.

Typicky, délka léčby je určena lékařem a pohybuje se v rozmezí od 5 do 21 dnů v závislosti na povaze a závažnosti infekce. V souladu s doporučeními WHO by měla být doba trvání léčby streptokokové tonzilitidy nejméně 10 dní.

Ve schématech antihelicobacter terapie je Vilprafen předepsán v dávce 1 g dvakrát denně po dobu 7-14 dnů v kombinaci s jinými léky ve standardních dávkách:

 • famotidin 40 mg denně nebo ranitidin 150 mg 2x denně + josamycin 1 g 2krát denně + metronidazol 500 mg dvakrát denně;
 • omeprazol 20 mg (nebo lansoprazol 30 mg, nebo pantoprazol 40 mg, nebo 20 mg esomeprazolu, nebo 20 mg rabeprazolu) 2krát denně + amoxicilin 1 g 2krát denně + josamycin 1 g 2krát denně;
 • omeprazol 20 mg (nebo lansoprazol 30 mg, nebo pantoprazol 40 mg, nebo 20 mg esomeprazolu, nebo 20 mg rabeprazolu) 2krát denně + amoxicilin 1 g 2krát denně + josamycin 1 g 2krát denně + dismtrát draselný dismtrát draselný 240 mg 2 krát denně;
 • famotidin 40 mg za den + furazolidon 100 mg 2krát denně + josamycin 1 g 2 krát denně + trihydrogencitrát draselný bismut 240 mg 2x denně).

V přítomnosti atrofie žaludeční sliznice s achlorhydrií, potvrzené pH-metrií: amoxicilin 1 g 2 x denně + josamycin 1 g 2krát denně + trikaliye bismutu ditsitrat 240 mg 2x denně.

Pro běžné a sférické akné se doporučuje předepsat vilprafen v dávce 500 mg dvakrát denně po dobu prvních 2-4 týdnů, poté - 500 mg josamycinu 1krát denně jako udržovací léčbu po dobu 8 týdnů.

Tablety přípravku Vilprafen Solutab lze užívat různými způsoby: tabletu lze polykat celé, před použitím zapít vodou nebo rozpustit ve vodě. Tablety se rozpustí v nejméně 20 ml vody. Výsledná suspenze se před použitím dobře promíchá.

Při užívání přípravku Vilprafen je třeba mít na paměti, že pokud vynecháte jednu dávku, musíte okamžitě užít dávku léku. Pokud je však čas vzít další dávku, nesmíte užít vynechanou dávku, musíte se vrátit k normálnímu režimu léčby. Neužívejte dvojnásobnou dávku. Přerušení léčby nebo předčasné ukončení léčby snižuje pravděpodobnost úspěšnosti léčby.

Vedlejší účinky

 • žaludeční nepohodlí;
 • nevolnost;
 • abdominální diskomfort;
 • zvracení;
 • průjem, zácpa;
 • stomatitida;
 • snížená chuť k jídlu;
 • pseudomembranózní kolitida;
 • kopřivka;
 • angioedém;
 • anafylaktoidní reakce;
 • bulózní dermatitidu;
 • erythema multiforme exsudativní (včetně Stephen-Johnsonova syndromu);
 • žloutenka;
 • přechodná ztráta sluchu závislá na dávce;
 • purpura.

Kontraindikace

 • těžké abnormální jaterní funkce;
 • děti vážící méně než 10 kg;
 • přecitlivělost na léčivo;
 • Přecitlivělost na makrolidová antibiotika.

Použití v průběhu březosti a laktace

Užívání během těhotenství a kojení po lékařském vyšetření dávek nebo rizik je povoleno.

Evropský úřad WHO doporučuje Vilprafen jako lék na léčbu chlamydiové infekce u těhotných žen.

Zvláštní pokyny

V případě přetrvávajícího závažného průjmu je třeba mít na paměti možnost život ohrožující pseudomembranózní kolitidy v přítomnosti josamycinu.

U pacientů s renálním selháním by měla být léčba provedena s ohledem na výsledky příslušných laboratorních testů (definice clearance endogenního kreatininu).

Je třeba vzít v úvahu možnost zkřížené rezistence na různá makrolidová antibiotika (mikroorganismy, které jsou rezistentní vůči léčbě antibiotiky souvisejícími s chemickou strukturou, mohou být také rezistentní vůči josamycinu).

Interakce s léky

Od té doby In vitro bakteriostatická antibiotika jsou schopna snížit antimikrobiální účinek baktericidních antibiotik, je třeba se vyvarovat jejich společného užívání. Vilprafen by neměl být podáván ve spojení s linkosamidy, protože možná vzájemného snížení jejich efektivity.

Někteří zástupci makrolidové skupiny zpomalují eliminaci xantinů (teofylinu), což může vést k příznakům intoxikace. Klinické a experimentální studie ukazují, že josamycin má menší účinek na eliminaci teofylinu než jiné makrolidy.

Při současném podávání s vilprafenem a antihistaminiky obsahujícími terfenadin nebo astemizol se může zvýšit riziko život ohrožujících arytmií.

Existují samostatné zprávy o zvýšené vazokonstrikci po souběžném podávání námelových alkaloidů a makrolidových antibiotik, vč. Jediné pozorování na pozadí užívání josamycinu.

Současné podávání josamycinu a cyklosporinu může způsobit zvýšení plazmatických hladin cyklosporinu a zvýšit riziko nefrotoxicity. Koncentrace cyklosporinu v plazmě by měla být pravidelně sledována.

Se společným jmenováním josamycinu a digoxinu se může zvýšit hladina josamycinu v krevní plazmě.

Analogy léku Vilprafen

Strukturní analogy účinné látky:

Vilprafen

Formy propuštění

Vilprafen instrukce

Vilprafen (INN josamycin) je makrolidové antibiotikum. Ukazuje bakteriostatické a ve vysokých koncentracích baktericidní účinek. Účinné při léčbě infekcí způsobených stafylokoky (včetně produkujících penicilinázu), streptokoky, korynebakterií, Neisseria, Haemophilus, Bordetella, Rickettsia, Treponema, mykoplazmata, chlamydie, některé druhy Shigella, Ureaplasma, klostridií. Nepůsobí prakticky na enterobakterie, proto nevyváží přirozenou mikroflóru gastrointestinálního traktu. Lze použít s rezistencí vůči erythromycinu. Rezistence vůči samotnému Vilprafenu se vyrábí méně často a pomaleji než u jiných makrolidů. Jednou z výhod léku je lipofilita, která zajišťuje rychlé pronikání účinné látky do terapeutických koncentrací do buněk a tkání. Při použití dávkových forem josamycinu je jeho koncentrace v bílých krvinkách, epitelových buňkách, makrofágech, fagocytech a monocytech 20krát vyšší než v intersticiálním prostoru. Tato vlastnost léku z něj činí ideální způsob, jak bojovat s chlamydiovými infekcemi, protože životní cyklus těchto bakterií prochází uvnitř buňky. Ve srovnání s jinými antibiotiky má Vilprafen velmi vysokou míru vyléčení u chlamydií - 97% (u azithromycinu - 55%, doxycyklin - 50%). Široká škála terapeutických účinků Vilprafenu umožňuje jeho použití při léčbě smíšených bakteriálních infekcí, včetně infekcí způsobené zástupci anaerobní mikroflóry. Léčivo je téměř prosté teratogenního a embryotoxického účinku, který ho zpřístupňuje těhotným ženám a poskytuje účinnou prevenci chlamydií v novorozeneckém období.

Kromě infekcí močového traktu se Vilprafen používá při léčbě infekcí horních cest dýchacích, dýchacích cest, ústní dutiny, měkkých tkání, dermatologických infekcí. Po perorálním podání se rychle a úplně vstřebává v zažívacím traktu. Přítomnost potravy ve střevě neovlivňuje biologickou dostupnost léčiva (tj. Může být užívána bez ohledu na jídlo, což je velmi výhodné). Maximální koncentrace účinné látky v krvi je zaznamenána během 1-2 hodin po požití. Podstupuje metabolické přeměny v játrech, výsledné metabolity mají nižší terapeutickou aktivitu než původní látka. Vylučuje se z těla žlučovým (žlučovým) a urogenitálním (močovým) traktem. Má malý počet vedlejších účinků, zejména z trávicího traktu (anorexie, nevolnost, dyspepsie, křeče v břiše, zhoršená choleretická funkce). Při jmenování Vilprafenu je nutné zvážit možnost nežádoucí interakce se společně užívanými drogami. Toto antibiotikum tak zpomaluje eliminaci antialergických léků astemizolu a terfenadinu, což může vést k rozvoji závažných komorových arytmií. Vilprafen také potencuje vedlejší účinky theofylinu, digoxinu, námelových alkaloidů (vazokonstrikční účinek). A zadní strana medaile: Vilprafen může snížit účinnost penicilinu a cefalosporinových antibiotik a v kombinaci s lincomycinem klesá účinnost obou léčiv. Starší pacienti Vilprafen předepisují nižší dávky. U osob, které současně přijímají digoxin, je monitorování EKG povinné.

Recenze drogy Vilprafen

Potažené tablety, Yamanouchi Pharma S.p.A.

Indikace pro použití

Akutní a chronické infekce způsobené mikroorganismy citlivými na léčivo:

infekce horních cest dýchacích a ORL orgánů (bolest v krku, faryngitida, peritonsilitida, laryngitida, zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, záškrt; záškrt (kromě léčby difterickým toxoidem) a šarlatová horečka v případě přecitlivělosti na penicilin);

infekce dolních dýchacích cest (akutní bronchitida, exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie (včetně těch, které jsou způsobeny atypickými patogeny), černý kašel, psitakóza);

zubní infekce (zánět dásní a periodontální onemocnění);

infekce v oftalmologii (blefaritida, dakryocystitida);

infekce kůže a měkkých tkání (pyodermie, furunkulóza, antrax, erysipel (se zvýšenou citlivostí na penicilin), akné, lymfangitida, lymfadenitida, pohlavní lymfogranuloma;

infekce genitourinárního systému (prostatitida, uretritida, kapavka, syfilis (se zvýšenou citlivostí na penicilin), chlamydialis, mykoplazma (včetně ureaplasmy) a smíšené infekce.

Diskuze o léku Vilprafen v záznamech maminek

Pomohla mi jen antibiotika Vilprafen 500, můžete použít jeho B, ale nejprve, samozřejmě, konzultujte s terapeutem. A pokud začal kašel, pak mukaltin (nebo kořen sirupu), jitrocelový sirup, gedelix. Svíčky viferon rektální. Eufillin je, pokud máte pocit, že hlen v průduškách. Lizobact také cucal a více lékořice cukroví. Ale obecně, s řádným použitím bioparoxu obvykle pomáhá.

Vilprafen

Popis:

Vilprafen - lék, makrolidové antibiotikum. Účinná látka léčiva - josamycin, působí proti intracelulárním mikroorganismům, grampozitivním a gram-negativním bakteriím. Vilprafen se používá k léčbě akutních a chronických infekčních a zánětlivých onemocnění vyvolaných bakteriemi, které jsou citlivé na léčivo. K dispozici vilprafen ve formě tablet pro perorální podání.

Indikace:

Vilprafen se používá k léčbě bakteriálních infekcí horních a dolních dýchacích cest, zubních infekcí, infekcí kůže a měkkých tkání, infekcí v oftalmologii, infekcí moči.

Schéma příjmu:

Vilprafen ve formě tablet se užívá perorálně mezi jídly. Tableta se má polykat celá, zapít malým množstvím vody. Dospělí a děti starší 14 let mají obvykle předepsáno 2 až 4 tablety denně a dělí je na 2-3 dávky, doba trvání léčby je nejméně 10 dní. Specifická dávka a trvání léčby předepsané lékařem v závislosti na typu infekce a stavu pacienta.

Formy vydání:

Vilprafen je dostupný ve formě podlouhlých bílých potahovaných tablet, které se používají k perorálnímu podání. Jedna tableta obsahuje 500 mg účinné látky josamycinu. Tablety jsou baleny v blistrech po 10 kusech v blistru z lepenkové krabice 1.

Kontraindikace:

Vilprafen je kontraindikován u osob citlivých na složky léku, osoby s poruchou funkce jater. Nedoporučuje se pro těhotné a kojící ženy, děti do 14 let.

Složení:

Přípravek vilprafen obsahuje hlavní účinnou látku - josomycin, jakož i excipienty: methylcelulózu, mikrokrystalickou celulózu, koloidní oxid křemičitý, polysorbát 80, karboxymethylcelulózu sodnou, mastek, stearát hořečnatý, makrogol 6000.

Vilprafenovy tablety

Vilprafen je široce používán k léčbě bakteriálních a plísňových onemocnění.

Léčivo patří do skupiny makrolidů - antibiotik, podobných účinkům na peniciliny. Má bakteriostatický a ve velkých dávkách baktericidní účinek. Téměř kompletně metabolizován v těle a jeho zbytky a metabolity se vylučují močí.

Na této stránce naleznete všechny informace o Vilprafen: kompletní instrukce pro použití tohoto léku, průměrné ceny v lékárnách, kompletní a neúplné analogy léku, stejně jako recenze lidí, kteří již Vilprafen používali. Chcete svůj názor zanechat? Pište do komentářů.

Klinicko-farmakologická skupina

Antibiotická makrolidová skupina.

Obchodní podmínky lékárny

Je vydáván na lékařský předpis.

Kolik je Vilprafen? Průměrná cena v lékárnách je na úrovni 600 rublů.

Forma uvolnění a složení

Léčivo Vilprafen je dostupné ve formě tablet pro orální podání v krabičce v blistrech po 10 kusech. Každá tableta je potažena filmem bílé barvy a na jedné straně má vodorovný výřez.

 • účinná látka: josamycin - 500 mg,
 • excipienty: mikrokrystalická celulóza, polysorbát 80, koloidní oxid křemičitý, sodná sůl karboxymethylcelulosy, stearát hořečnatý, hydroxypropylmethylcelulóza, Macrogol 6000, mastek, oxid titaničitý, hydroxid hlinitý, kopolymer kyseliny methakrylové a její estery.

Farmakologický účinek

Baktericidní účinek účinné látky je způsoben tím, že josamycin je schopen vázat se na velkou podjednotku ribozomální membrány (50S), neumožňuje fixaci transportní RNA a také blokuje translokaci peptidů A-centra (druh mutace, který je doprovázen chromozomálním přeskupením ovlivňujícím vlastnosti buňky) a inhibuje intracelulární produkci proteinů z aminokyselin.

Spektrum účinku josamycinu obsažené ve Vilprafenu je poměrně široké.

Látka působí proti grampozitivním aerobním mikroorganismům, včetně:

 1. Vylučuje se tělem během zánětlivých procesů peptokoků;
 2. Peptostreptokokk, který vyvolává vznik smíšených infekcí;
 3. Staphylococcus;
 4. Kauzální agens antrax - anthrax bacilli;
 5. Bakterie rodu Corynebacterium, které jsou původci záškrtu;
 6. Clostridium perfringens - původci plynového gangrenu a toxikoinfekcí u člověka;
 7. Streptococcus.

Wilprafen je také účinný proti gramnegativním mikroorganismům, včetně:

 1. Hemophilus, příčina hemofilních infekcí, včetně hnisavé meningitidy, akutní pneumonie, perikarditidy, septikémie atd.;
 2. Neusseria, které jsou původci onemocnění, jako je kapavka a meningitida;
 3. Některé druhy shigella, provokující vývoj úplavice;
 4. Bacteroid fragilis, které jsou původci hnisavých infekčních onemocnění, vyvíjejí se po poranění, chirurgických zákrocích, imunodeficienci atd.;

Také josamycin má aktivitu proti různým intracelulárním parazitům: chlamydií, legionelám, mykoplazmám, ureaplasmatům.

Indikace pro použití

Podle instrukcí je Vilprafen předepsán k léčbě následujících infekčních a zánětlivých onemocnění způsobených mikroorganismy citlivými na josamycin:

 1. Psittakosis;
 2. Černý kašel;
 3. Infekce v oftalmologii (dakryocystitida, blefaritida);
 4. Infekce v zubním lékařství (perikonitida, alveolitida, gingivitida, periodontitida a alveolární absces);
 5. Infekce v popáleninách a ranách (včetně pooperačních);
 6. Kapavka, pohlavní lymfogranuloma, syfilis (v případě přecitlivělosti na penicilin);
 7. Infekce horních cest dýchacích a horních cest dýchacích, včetně faryngitidy, sinusitidy, angíny angíny, angíny, laryngitidy, paratonsilitidy a otitis media;
 8. Infekce dolních dýchacích cest, včetně pneumonie získané v komunitě, akutní a chronické bronchitidy (exacerbace);
 9. Scarlet horečka (Vilprafen je předepsán v případě přecitlivělosti na penicilinová antibiotika);
 10. Záškrt (v kombinační terapii s difterickým antitoxinem);
 11. Infekce pohlavních orgánů a močových cest (cervicitida, prostatitida, uretritida a epididymitida způsobená mykoplazmy a / nebo chlamydií);
 12. Infekce měkkých tkání a kůže (furunkulóza, furuncle, antrax, akné, absces, folikulitida, erysipel, lymfadenitida, felon, lymfangitida a flegmon);
 13. Gastrointestinální poruchy způsobené Helicobacter pylori, včetně chronické gastritidy a peptického vředu a 12 vředů dvanáctníku.

Kontraindikace

Lék je kontraindikován při závažném porušení jater nebo v přítomnosti přecitlivělosti na léčivo.

Použití v průběhu březosti a laktace

Lék není předepsán těhotným ženám, pokud jsou v játrech závažná porušení, citlivost na složky.

Návod k použití

Návod k použití ukazuje, že doporučená dávka pro dospělé a mladistvé od 14 let je 1-2 g ve 2-3 dávkách. Počáteční doporučená dávka je 1 g.

 1. Pro léčbu růžovky - 500 mg 2x denně po dobu 10-15 dnů.
 2. K léčbě pyodermie - 500 mg 2x denně po dobu 10 dnů.
 3. Pro léčbu urogenitálních chlamydií - 500 mg 2x denně po dobu 12-14 dnů.
 4. Pro léčbu chronické periodontitidy, s tvorbou abscesu periodontální kosti - 500 mg 2krát denně po dobu 12-14 dnů.
 5. Pro běžné a sférické (konglobátové) akné je předepsáno 500 mg 2krát denně na první 2-4 týdny, poté 500 mg 1krát denně na udržovací léčbu po dobu 8 týdnů.

Tablety by měly být spolknuty bez žvýkání, s malým množstvím tekutiny, mezi jídly. Léčbu obvykle stanoví lékař. V souladu s doporučeními WHO o používání antibiotik by měla být doba trvání léčby streptokokovými infekcemi nejméně 10 dní.

Kojenci a děti do 14 let je vhodnější předepsat lék v suspenzi. Denní dávka je 30-50 mg / kg tělesné hmotnosti, rozdělená do 3 dávek. U novorozenců a dětí mladších 3 měsíců by měla být dávka zvolena podle přesné tělesné hmotnosti dítěte.

Před použitím injekční lahvičku protřepejte.

Vedlejší účinky

Při správném užívání léku a přesném dodržování dávky uvedené v návodu je pacient Vilprafen dobře snášen, ale v některých případech se mohou vyvinout následující vedlejší účinky:

 1. Alergické kožní reakce: kopřivka, vyrážka, angioedém, ve velmi vzácných případech anafylaktický šok.
 2. Gastrointestinální trakt: nevolnost, bolest břicha, nadměrné slinění, pálení žáhy, zvracení, nezvratný průjem, vývoj zánětu ve střevech vzácný.
 3. Na straně jater a žlučových cest: zvýšení aktivity jaterních transamináz, jen zřídka porušení odtoku žluči a fungování žlučníku, díky němuž se u pacientů rozvinula žloutenka.

Předávkování

Ve vztahu k fondům nebyly dosud hlášeny žádné případy předávkování. V případě předávkování po užití léku je nutné předpokládat, že vedlejší účinky jsou zvýšeny, měla by být provedena symptomatická léčba.

Zvláštní pokyny

 1. U pacientů s renální insuficiencí je nutná korekce dávkovacího režimu v souladu s hodnotami CC.
 2. Josamycin není předepisován předčasně narozeným dětem. Při použití u novorozenců musí být monitorována funkce jater.
 3. Pokud se vyvíjí pseudomembranózní kolitida, musí být josamycin vysazen a má být předepsána vhodná léčba. Léky, které snižují střevní motilitu, jsou kontraindikovány.

Je třeba zvážit možnost zkřížené rezistence na různá makrolidová antibiotika (například mikroorganismy, které jsou rezistentní na léčbu chemickými antibiotiky souvisejícími s chemickou strukturou, mohou být také rezistentní vůči josamycinu).

Interakce s léky

 1. Vilprafen inhibuje eliminaci xantinů, což může vyvolat rozvoj intoxikace.
 2. Doporučuje se vyhnout současnému užívání vilprafenu s jinými antibiotiky. To může snížit jejich účinnost.
 3. Současné užívání antibiotika s cyklosporinem může vést ke zvýšení jeho koncentrace, takže jeho hladina by měla být sledována v průběhu léčby.
 4. Přijetí vilprafena může snížit účinnost hormonální antikoncepce, aby se předešlo nechtěnému těhotenství, doporučuje se navíc užívat nehormonální antikoncepci.
 5. Kombinované užívání vilprafenu s antihistaminiky, včetně astemizolu a terfenadinu, zvyšuje jejich koncentraci, což může vést k rozvoji závažných srdečních arytmií, ohrožujících život.

Recenze

Zvedli jsme nějaké recenze lidí o drogách Vilprafen:

 1. Masha. Vyšetření bylo provedeno během těhotenství, absolvovalo testy a ukázalo se, že mám ureaplazmózu. Lékař mi předepsal "Vilprafen" + léky na dysbiózu. Velmi jsem se obával, zda by mohly být během těhotenství, ale přesvědčila mě, že jsou docela neškodní, ale zároveň efektivní. Neprokázaly se žádné vedlejší účinky. Ale ta nejdůležitější věc, která pomohla! Vzala jsem na vědomí tyto pilulky, protože jsem četla, že mají poměrně široké spektrum činností a za přijatelnou cenu.
 2. Artem. Toto antibiotikum bylo poprvé použito letos, kdy onemocněl. V krku jsem byla bolestivá a bolest hlavy. Moje máma tento lék doporučila. Tento lék jí předepisoval lékař v roce, kdy měla silné bolesti v krku, a léčila ji déle než dva měsíce. Co můžu říct o léku? Ano, nevím, pomohlo mi to nebo jiný soubor léků, které jsem použil. Ale vyléčil jsem nemoc na deset dní, když jsem začal brát toto antibiotikum. Žádné alergie nebo poruchy ve střevech, neměla jsem vyrážku. Přístroj se dobře přenáší. Není spokojen s cenou léků, v našem městě stojí asi čtyři sta rublů!

Podle recenzí je Vilprafen poměrně účinným lékem, ale riziko nežádoucích účinků během léčby je poměrně vysoké. Pacienti s diagnózou chlamydií a ureaplasmózy uvádějí, že během několika dní po zahájení léčby příznaky nemoci zmizí bez stopy. Existují zprávy o takových nežádoucích účincích přípravku Vilprafen, jako jsou poruchy gastrointestinálního traktu a alergické vyrážky, které jsou poměrně časté.

Analogy

Anaprafen je Vilprafen Solutab.

Před použitím analogů se poraďte se svým lékařem.

Skladovací podmínky a trvanlivost

Tablety by měly být uchovávány mimo dosah dětí, aby nedošlo k vystavení slunečnímu záření na obalu. Optimální teplota pro skladování není větší než 25 stupňů.

Doba použitelnosti tablet je 3 roky od data výroby, na konci tohoto období musí být nepoužitý lék zlikvidován.

Vilprafen: recenze, manuál, analogy

Tablety Vilprafen instrukce

Manuál poskytuje informace o léku, tabletách vilprafenu, které jsou nezbytné pro to, aby pacient mohl léčivo správně užívat. K jednotlivým obalům je přiložen leták s doporučeními.

Forma, složení, balení

Léčivo Vilprafen vyrobené ve formě podlouhlých bikonvexních tablet potažených filmem. Barva je bílá. Přítomnost dělicích čar na obou stranách.

Účinná látka léčiva josamycinu vedle mikrokrystalické celulózy, stearátu hořečnatého, polysorbátu 80, koloidního oxidu křemičitého karmelózy sodného jako pomocných látek v každé tabletě má koncentraci 500 miligramů.

Plášť se skládá z methylcelulózy, esterů kyseliny metakrylové a samotného, ​​polyethylenglykolu 6000, hydroxidu hlinitého, mastku a oxidu titaničitého, které jsou odebírány v nezbytných poměrech.

Tablety Vilprafen se prodávají v baleních tenké lepenky, kde je jeden blistr s tuctem tablet.

Podmínky a podmínky skladování

Skladování léku by mělo být organizováno v oblastech, kde není sluneční světlo a teplota vzduchu nepřesahuje 25 stupňů. Dobré pilulky na čtyři roky. Děti by neměly být drženy v místnosti, kde jsou uloženy léky.

Farmakologie

Vilprafen je makrolidové antibiotikum. Vzhledem ke svému mechanismu účinku narušují proces syntézy proteinu v buňce mikrobu. Koncentrace terapeutického léčiva jsou bakteriostatické, což zpomaluje růst a reprodukci patologických mikroorganismů. Je-li nutné vytvořit baktericidní účinek, doporučuje se, aby se zaměřil na zánět s vysokou koncentrací léčiva.

Účinná látka Vilprafenu je účinná proti mnoha gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím, jakož i intracelulárním mikroorganismům.

Aktivita enterobakterií v léčivu je téměř nulová, takže při užívání pilulek prakticky nenastává škodlivý vliv na mikroflóru trávicích orgánů.

Farmakokinetika

Lék se vstřebává z trávicího traktu téměř okamžitě po jeho užití. U ukazatelů biologické dostupnosti nemá kombinace s příjmem potravy žádný účinek. Během jedné hodiny po podání účinné látky léčivo dosáhne maximální plazmatické koncentrace.

Vazba na plazmatické proteiny probíhá při 15%. Účinná látka Vilprafen má dobrou distribuci v orgánech a tkáních. Jedinou výjimkou je mozek. Během distribuce jsou takové koncentrace vytvořeny několikanásobně vyšší než plazma a po dlouhou dobu mohou být udržovány na úrovni dostatečné pro terapeutický účinek. Zvláště vysoké koncentrace josamycinu pronikají do slzné tekutiny, plic, potu, mandlí a slin. Velké koncentrace jsou přítomny ve sputu.

Bariérou placenty proniká poměrně snadno a nachází se v mateřském mléku.

Metabolismus josamycinu se provádí v játrech do stavu metabolitů, které mají mnohem menší aktivitu.

Poločas není delší než dvě hodiny. Hlavním závěrem je žluč a v malém množství se více než 10% léčiva vylučuje ledvinami.

Pokud pacient trpí poruchou funkce jater, může být poločas vilprafenu zvýšen.

Indikace Wilprafen

Léčivo je indikováno pro podávání v případě potřeby léčit onemocnění infekční zánětlivé povahy, která je vyvolána mikroorganismy citlivými na léčivo Vilprafen.

 • Pro léčbu infekcí horních dýchacích cest (angína, sinusitida, faryngitida, otitis media, laryngitis, paratonzillita);
 • zánětlivá onemocnění infekční etiologie v horních dýchacích cestách;
 • záškrt (jako součást komplexní léčby);
 • šarlatovou horečku (když pacient trpí zvýšenou citlivostí na peniciliny);
 • infekční onemocnění dolních dýchacích cest (akutní bronchitida, pneumonie získaná v komunitě, chronická bronchitida v akutním stadiu);
 • černý kašel;
 • psittakosis;
 • zubní infekce (gingivitida, alveolární absces, perikonitida, alveolitida, periodontitida);
 • oftalmické infekce (dakryocystitida, blefaritida);
 • infekce kůže a měkkých tkání (folikulitida, panaritium, furuncle, flegmon, furunkulóza, lymfadenitida, absces, lymfangitida, erysipel, sibiřské vředy, akné);
 • infekce etiologie ran, stejně jako popáleniny a získané po operaci;
 • infekce urogenitálního systému (uretritida, prostatitida způsobená chlamydií nebo mykoplazma, epididymitida, cervicitida);
 • syfilis a kapavka (pokud je přecitlivělost na přípravky penicilinu), stejně jako lymphogranuloma venereal.
 • onemocnění trávicího traktu, které jsou způsobeny lézí Helicobacter pylori (gastritida nebo ulcerózní léze).

Kontraindikace

Lék se nedoporučuje podávat pacientům s těžkou poruchou funkce jater. Také, jmenování bude mít na ty, kteří mají vysokou citlivost, jako účinná látka léku, a na další makrolidová antibiotika.

Neměly by být považovány za možnosti jmenování dětí, jejichž tělesná hmotnost nedosáhla deseti kilogramů.

Wilprafen návod k použití

U dospělého pacienta a mladistvého po 14 letech věku se doporučuje užívat více než dva gramy léku v několika dávkách. Standardní termín je: 500mg / 3p / den. Pokud je to nutné, nechte dávku zvýšit na tři gramy.

Délka léčby podle rozhodnutí lékaře se může pohybovat od pěti dnů do tří týdnů v závislosti na povaze infekce a její závažnosti. Například streptokoková tonzilitida vyžaduje terapeutický průběh tohoto léku po dobu nejméně deseti dnů.

Pro léčbu helicobacter doplňuje Vilprafen standardní dávky jiných léčiv indikovaných pro léčbu tohoto onemocnění při doporučené dávce 1 g / 2p / den po dobu jednoho nebo dvou týdnů podávání.

Pro léčbu akné (obyčejné, sférické) předepsané v dávce 500 mg / 2p / den od dvou týdnů do měsíce přijetí, následované přechodem na 500 mg / 1p / den jako udržovací léčba po dobu dvou měsíců.

Wilprafen během těhotenství

Pr těhotenství Vilprafen se doporučuje zvolit si mezi jinými léky proti infekci chlamydií. Užívání léku je povoleno v jiných léčebných možnostech, pokud je takové rozhodnutí učiněno lékařem.

Vilprafen dětem

Děti Vilprafen není předepsáno, dokud jejich váha nedosáhne deseti kilogramů.

Vedlejší účinky

Sekundární jevy se vyskytují vzácně, ale stále se vyskytují stížnosti pacientů na jejich výskyt.

 • většina pacientů si stěžuje na nevolnost a žaludeční potíže;
 • méně časté průjmy a zvracení;
 • byly pozorovány vzácné případy pseudomembranózní kolitidy;

Způsoby vylučování žlučových cest a jater

 • vyskytly se případy dysfunkce jater a žloutenky.
 • projevy alergie se vyskytují vzácně a jsou převážně projevovány kopřivkou nebo angioedémem;
 • vyskytly se případy anafylaktoidních reakcí;
 • extrémně zřídka byla zaznamenána dermatitida bulózní, erythema multiforme exsudativní;
 • vedlejší účinky jsou vyjádřeny v přechodném postižení sluchu;
 • velmi zřídka se projevuje purpura.

Předávkování

Pravděpodobně s nadměrným příjmem léku by měla být připravena k odstranění příznaků vedlejších účinků týkajících se gastrointestinálního traktu. Nebyly identifikovány žádné jiné specifické příznaky, které lze připsat předávkování.

Lékové interakce

Dosud bylo identifikováno množství lékových interakcí Vilprafenu s určitými typy léků.

Při kombinaci Vilprafenu s baktericidními přípravky, například s linkosamidovými antibiotiky, by se mělo očekávat znatelné snížení účinnosti na obou stranách.

Kombinace s Vilprafenem vede k pomalejší eliminaci této skupiny léčiv.

Současný příjem vilprafenu s antihistaminiky, které obsahují látku terfenadin a astemizol, může mít zpomalující účinek na jejich eliminaci, která je plná vývoje arytmií s ohrožením života pacienta.

Přípravky obsahující námelové alkaloidy

Snad zvýšený účinek zúžení tepen nebo cév.

Snad významné zvýšení koncentrace cyklosporinu v krevní plazmě, což zvyšuje riziko nefrotoxicity.

Významně se zvyšuje koncentrace digoxinu v séru.

Další pokyny

Pokud se u pacienta vyvinula závažná průjem v těžké formě, vzniká hrozba vzniku pseudomembranózní kolitidy, která ohrožuje život.

Pacientům se selháním ledvin se doporučuje, aby při léčbě vilprafenu zohlednili výsledky laboratorních testů.

Existuje vysoká pravděpodobnost zkřížené rezistence na jiná makrolidová antibiotika, která by měla být zvážena během léčby.

Vliv na práci s mechanismy a řízení dopravy nebyl zaznamenán.

Anaprafenové analogy

Ve formě analogu, který může úspěšně nahradit Vilprafen v léčbě, je zaznamenán lék Vilprafen solutab, který má také formu tablet.

Cena Vilprafen

Náklady na Vilprafen (500 mg) na balení s tuctem tablet je 530 rublů.

Recenze k podniku Vilprafen

Obecně platí, že hodnocení této drogy jsou pozitivní, s výjimkou negativního postoje vůči antibiotikům. Náklady na lék také nejsou šťastné, protože směnný kurz je drahý. Ale léčebný účinek léku vyhovuje téměř každému.

Není mnoho recenzí, ale stále dost na to, aby dojem o přípravě. Dáme jim některé.

Irina: Když se stafylokoky, spící téměř v každém těle, projevily oslabenou imunitou, musela jsem být léčena antibiotiky. Symptomy terapie byly časté návštěvy toalety na plicích. Léčba předepsaná ve formě deseti dnů přijetí - tablet Flucostat, byla velkým úspěchem. Žádné vedlejší účinky, žádné nepohodlí a úžasný léčivý účinek. Nicméně, terapie se ukázala být drahá. Drahý lék, ale účinný.

Victoria: Ona předepsala ureaplasmosis pro účel gynekologa. Terapeutický účinek byl v důsledku toho vynikající, ale průběh léčby byl pro mě těžký. Pokračoval neustále nauzea. Také za nepříjemnosti velikosti pilulek, které nemůžu polknout. Viděl je jako dítě: rozdrtit a zředit vodou.

Larisa: Ona byla léčena Wilprfenem v gynekologii a byla se vším spokojená, až do desátého dne léčby jsem nebyl posypán kopřivkou. Léčba byla předepsána na 12denní průběh. Nějak jsem trpěl ještě dva dny, i když bylo nutné léčbu zrušit. V důsledku toho, kromě některých nepohodlí spojených s alergickou reakcí, si léčba zaslouží vynikající hodnocení.

Světlana: Z roku na rok s nástupem studené sezóny začínám být nemocný infekcemi nachlazení, takže antibiotika jsou odlišná. Už zvyklí na skutečnost, že po ukončení hlavní terapie je nutné provést odstranění problémů s poruchou mikroflóry pochvy a střev. Ale k mému velkému úžasu mi Vilprafen nedal takové potíže, nevím, o čem to všechno je, ale v případě nemoci jsem už zásobil léky a teď je budu léčit.

Zinaida: léčena chlamydií Vilprafenom. Terapeutický účinek je vynikající. Měl jsem strach z vedlejších účinků, ale měl jsem štěstí, že jsem je nezkusil. První den byl poznamenán mírnou nevolností a nic jiného. Jediné, co jsem neměl rád, je to, že je příliš dlouhá doba na příjem antibiotického kurzu. 10 dní je hodně. Cena také kousne, ale pokud je lék tak účinný, nemůžete se na něj zaměřit. Zdraví je dražší.

Wilprafen - Recenze

Popis instrukcí

Vilprafen je léčivo ze skupiny makrolidových antibiotik, které mají snížený toxický účinek a schopnost soustředit se ve tkáních. Aktivní složkou v přípravku je makrolidový josamycin. Má baktericidní účinek, zabraňuje produkci bílkovin nezbytných pro jejich reprodukci škodlivými mikroorganismy. A kde je dávka látky velká, bakterie se nejen nevyvíjejí, ale také umírají.

Indikace pro použití vilprafenu:

Vilprafen se používá k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění. Nástroj úspěšně bojuje s:

 • infekce horních cest dýchacích a horních cest dýchacích (otitis media, faryngitida, sinusitida, laryngitida atd.);
 • infekce dolních dýchacích cest (bronchitida, kolitida, černý kašel, pneumonie);
 • šarlatovou horečku;
 • záškrt (při komplexní léčbě);
 • infekční onemocnění ústní dutiny;
 • kožní infekce (včetně akné, varu), sliznic a měkkých tkání;
 • infekční záněty genitálií a močových cest (uretritida, kapavka, prostatitida, syfilis, chlamydie atd.)

Kontraindikace:

Vzhledem k tomu, že léčivo je antibiotikum (i když bezpečné), mělo by být používáno s opatrností. Je lepší se předem poradit s lékařem. Vilprofen mohou být konzumovány těhotnými ženami a během laktace pouze po pečlivém zvážení rizik a přínosů léčby.

 • při akutním selhání ledvin;
 • s individuální intolerancí k josamycinu;
 • předčasně narozené děti.

Je třeba mít na paměti, že v kombinační terapii s některými dalšími antibiotiky může Vilprafen vykazovat nízkou účinnost a také minimalizovat účinek užívání jiných antibakteriálních léčiv.

Nežádoucí účinky Wilprafenu:

Hlavní vedlejší účinky léku jsou:

 • špatná chuť k jídlu;
 • průjem;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • alergie na kopřivku;
 • dysbakterióza;
 • houba;
 • přerušovaná ztráta sluchu;
 • kandidóza a další

Vilprafen Recenze

Výhody léku Vilprafen

Toto antibiotikum je od roku 2012 zařazeno do seznamu nejdůležitějších a životně důležitých léčiv. Nespornou výhodou je možnost léčby těhotných žen a novorozenců. Vzhledem ke své nízké toxicitě je bezpečný, ale silný proti infekci v důsledku aktivní absorpce v tkáni. Vylučuje se z těla spíše rychle přes střeva, pátá část látky jde s močí. Je také pozitivní, že léčivo patří k nízké toxicitě.

Hlavní kladné recenze o Vilprafen jsou pro těhotné nebo kojící matky:

 • Vzala Vilprafena téměř před porodem, měla strach. Dítě se narodilo zdravé. Nyní máme dva měsíce, kojím, nedošlo k žádné dysbakterióze, - říká Elena.
 • Velmi jsem se bála vzít toto antibiotikum, když jsem v prvních dnech kojila Antoshku! Ale díky Bohu, všechno je v pořádku, - poznamenává Larissa.

Nevýhody léku Vilprafen

Mínus drogy je obrovský seznam možných vedlejších účinků. S přihlédnutím k účinku léku jako celku je však zcela možné trpět. Při komplexní terapii může několik antibiotik navzájem neutralizovat účinky, což způsobuje nárůst růstu infekčních bakterií.

 • Když otitis dal dítě Vilprafen. Výsledek, mírně řečeno, je bezradný. Nastala neustálá nevolnost, odmítla jíst, často šla na záchod (a na prázdném žaludku nebylo co jít). Vyděsilo se, že jsem se z nějakého důvodu občas smála, nebo naopak byla velmi depresivní, “stěžuje si Anastasia Evgenievna
 • Použil jsem tento lék proti erysipelu. Napil se tři dny, během kterých zánět ustoupil zcela bezvýznamně. Možná je to kvůli tomu, že užívám jiná antibiotika, - píše Dmitry.

Celkový dojem:

Skutečnost, že Vilprafen je zařazen do seznamu základních léků pro život, říká hodně. Může být používán během těhotenství a krmení, neexistují žádné specifické kontraindikace. Úspěšně se používá u dětí, navzdory možným vedlejším účinkům. Také seznam svědectví, které má, je velmi, velmi velký, což Vilprafen uvádí do seznamu téměř univerzálních baktericidů.

Vilprafen

Tablety, bílé nebo téměř bílé, podlouhlé, bikonvexní, s rizikem na obou stranách.

Pomocné látky: mikrokrystalická celulóza - 101 mg, polysorbát 80 - 5 mg, koloidní oxid křemičitý - 14 mg, sodná sůl karmelózy - 10 mg, stearát hořečnatý - 5 mg, methylcelulóza - 0,128 mg, polyethylenglykol 6000 - 0,3846 mg, mastek - 2,0513 mg, oxid titaničitý - 0,641 mg, hydroxid hlinitý - 0,641 mg, kopolymer kyseliny methakrylové a jejích esterů - 1,15385 mg.

10 ks. - hliníkové / PVC blistry (1) - kartonové obaly.

Antibiotická makrolidová skupina. Má bakteriostatický účinek díky inhibici syntézy proteinů bakteriemi. Při vytváření zánětu vysokých koncentrací má baktericidní účinek.

Vysoce aktivní proti intracelulárním mikroorganismům: Chlamydia trachomatis a Chlamydia pneumonuae, Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Legionella pneumophila; proti grampozitivním aerobním bakteriím: Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a Streptococcus pneumoniae (pneumococcus), Corynebacterium diphtheriae; gramnegativní aerobní bakterie: Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae, Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis; proti některým anaerobním bakteriím: Peptococcus, Peptostreptococcus, Clostridium perfringens.

Josamycin je také účinný proti Treponema pallidum.

Po perorálním podání se josamycin rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu. Smax dosaženo po 1-2 hodinách po požití. 45 minut po podání dávky 1 g je průměrná plazmatická koncentrace josamycinu 2,41 mg / l.

Vazba na plazmatické proteiny nepřesahuje 15%.

Rovnovážného stavu je dosaženo za 2-4 dny pravidelného příjmu.

Josamycin je dobře distribuován v těle a hromadí se v různých tkáních: v plicích, lymfatické tkáni palatinálních mandlí, orgánech močového systému, kůži a měkkých tkáních. Zvláště vysoké koncentrace se nacházejí v plicích, mandlích, slinách, potu a slzách. Koncentrace josamycinu v lidských polymorfonukleárních leukocytech, monocytech a alveolárních makrofágech je přibližně 20krát vyšší než v jiných buňkách těla.

Josamycin je biotransformován v játrech na méně aktivní metabolity.

Vylučuje se převážně žlučí, vylučování močí je nižší než 20%.

Na straně zažívacího systému: vzácně - nedostatek chuti k jídlu, nevolnost, pálení žáhy, zvracení, průjem, pseudomembranózní kolitida; v některých případech - zvýšená aktivita jaterních transamináz, porušení odtoku žluči a žloutenky.

Alergické reakce: vzácně - kopřivka.

Jiné: v některých případech přechodná ztráta sluchu závislá na dávce.

Bakteriostatická antibiotika mohou snížit baktericidní účinek jiných antibiotik, jako jsou peniciliny a cefalosporiny (je třeba se vyhnout současnému použití josamycinu s peniciliny a cefalosporiny).

Při současném použití josamycinu s lincomycinem může být snížena účinnost obou léčiv.

Josamycin zpomaluje eliminaci teofylinu v menším rozsahu než jiná makrolidová antibiotika.

Josamycin zpomaluje eliminaci terfenadinu nebo astemizolu, což zvyšuje riziko život ohrožujících arytmií.

Existují samostatné zprávy o zvýšeném vazokonstrikčním účinku se současným použitím makrolidových a námelových alkaloidů. Při užívání josamycinu existuje 1 případ ergotaminové intolerance.

Při současném užívání josamycinu a cyklosporinu může dojít ke zvýšení koncentrace cyklosporinu v krevní plazmě až na nefrotoxické účinky.

Při současném použití josamycinu a digoxinu může dojít ke zvýšení hladiny těchto látek v krevní plazmě.

Ve vzácných případech s léčbou makrolidy nemusí být antikoncepční účinek hormonální antikoncepce dostatečný.

Pokud se vyvíjí pseudomembranózní kolitida, musí být josamycin vysazen a má být předepsána vhodná léčba. Léky, které snižují střevní motilitu, jsou kontraindikovány.

U pacientů s renální insuficiencí je nutná korekce dávkovacího režimu v souladu s hodnotami CC.

Josamycin není předepisován předčasně narozeným dětem. Při použití u novorozenců musí být monitorována funkce jater.

Je třeba zvážit možnost zkřížené rezistence na různá makrolidová antibiotika (například mikroorganismy, které jsou rezistentní na léčbu chemickými antibiotiky souvisejícími s chemickou strukturou, mohou být také rezistentní vůči josamycinu).

Použití během těhotenství a kojení je možné pouze v případech, kdy zamýšlený přínos pro matku převažuje nad potenciálním rizikem pro plod nebo dítě.

Při léčbě makrolidů a současném užívání hormonálních kontraceptiv by se měla dodatečně používat nehormonální antikoncepce.