Teplota 36 a nižší u dítěte - proč se to může objevit?

Pokud se teplota dítěte zvýší, pak jsou důvody pro většinu rodičů více či méně jasné. Ale jak reagovat, když se teplota 36 nebo nižší vyskytla u dítěte - a nezvyšuje se? Pokusme se pochopit příčiny problému a možné akce.

Důvody

Existuje celá řada charakteristických příčin problému. Zde jsou tři hlavní:

 • Dětský termoregulační systém je nedokonalý a může selhat v obou směrech. U kojenců, zejména předčasně narozených dětí, mladších než 1 nebo 2 měsíce (to se však může stát nejen u měsíčního dítěte, ale i ve třech měsících a při 4) krátkodobý pokles teploty bez zjevného důvodu nebo jiných příznaků není vzácným jevem. a zcela normální. Taková hypotermie netrvá déle než pár hodin a zmizí bez stopy.
 • Druhou společnou příčinou charakteristického poklesu tělesné teploty pod normální hodnoty u dětí různého věku je hypotermie. To může být způsobeno chladem v místnosti, nevhodným oblečením na procházku, zasaženým deštěm v chladném počasí nebo příliš dlouhým ponořením do rybníka. Velmi malá hypotermie pro dítě není nebezpečná, ale zvyšuje riziko zchlazení.
 • Teplota může klesnout až na 36 ° C a dokonce nižší z nadměrné únavy, a to jak při psychickém přepětí, tak i při fyzickém přepracování. Dalším podobným důvodem jsou nutriční nedostatky, a to jak jednorázové, tak i dlouhodobé ve formě stravy s příliš malým obsahem kalorií a živin nezbytných pro tělo dítěte.

To však není omezeno na tyto tři důvody.

Pokud jde o nemoci, stav, kdy teplota klesla, doprovázená otravou a jinými střevními poruchami, virovými a bakteriálními chorobami. A můžeme hovořit jak o začátku nemoci, tak i o době zotavení.

Hodnota 36 ° a pod 36 stupňů na teploměru může hovořit o závažnějších zdravotních problémech - vrozených patologiích, onemocněních horních cest dýchacích, nadledvinkách, štítné žláze a dalších složkách tělesného hormonálního systému.

Citlivé tělo dítěte často reaguje s nadměrným poklesem teploty při užívání antipyretik. Obzvláště často se to stane, když horečka zpočátku nejde dobře, a proto dítě dostalo na krátkou dobu dvě různé léky nebo dvě porce.

A konečně nesmíme zapomenout na takový banální důvod, jako je porucha teploměru. Zvláště často jsou to bezpečné, ale ne tak přesné jako rtuťová elektronická zařízení. V takovém případě stojí dům za obě možnosti. Teplota by měla být měřena nejméně půl hodiny poté, co se dítě probudí, když se alespoň trochu pohnul a je v klidném emocionálním stavu. Data získaná ihned po spánku, jídle nebo pláče, budou nejméně spolehlivá.

Co dělat?

Pojďme zjistit, co dělat. Jako vždy by hlavním ukazatelem pro rodiče měl být stav dítěte. Pokud je aktivní, ne rozmarný, jí v přibližně stejných objemech, jako obvykle a obecně nevykazuje žádné atypické rysy chování, pak neexistují důvody, proč byste se měli obávat. Teplotní výkyvy jsou normální i pro dospělé a ještě více pro dítě s citlivým organismem a nedokonalý systém termoregulace.

Kojenecká hypotermie vyžaduje od rodičů pouze pečlivé pozorování. Pokud trvá několik hodin nebo méně a není doprovázena jinými zjevně bolestivými projevy, není třeba přijmout žádná další opatření.

Když se podchlazení, dítě musí rychle zahřát - poslat do teplé sprchy, pít horký čaj, suché, dát na teplo. A samozřejmě, pár dní po tom, sledovat jeho stav tak, že v případě nachlazení můžete rychle jednat.

Podobná reakce - poskytující dítěti zahřívání - je také potřebná v případě nadměrného poklesu teploty při užívání antipyretik. Zpravidla se nevyžadují žádná další opatření.

Z patologického důvodu nízké tělesné teploty bude indikovat letargii, apatii a ospalost dítěte. Je také možné, naopak, výskyt zvýšené podrážděnosti a špatné nálady. Navíc často dochází k výraznému zhoršení nebo úplné ztrátě chuti k jídlu a bolestem hlavy.

Ve všech těchto případech se musíte poradit s lékařem. Před příjezdem by měly být dětem poskytnuty odpočinek, dostatečné pití a příjemná teplota v místnosti. V případě zimnice je žádoucí dodatečně ohřívat dítě, můžete na něj umístit vyhřívací podložku nebo si lehnout vedle ní, aby se ohřál svým vlastním teplem.

Pokud je nízká teplota pozorována na pozadí zotavení, znamená to, že dítě by nemělo být přepracováno. Ale obnovit tělo oslabené po onemocnění je nutné. To znamená, že bude vyžadováno pravidelné krmení s příliš těžkým jídlem a samozřejmě i hojné pití.

Prevence

Nejlepší prevencí jak při nízké teplotě, tak při nejrůznějších asociovaných onemocněních bude péče o zdraví dítěte jako celku. To zahrnuje:

 1. Vyvážené a pravidelné potraviny s vysokým obsahem ovoce a zeleniny a pro velmi malé dítě - použití speciálních směsí.
 2. Postupné mírné popouštění.
 3. Pravidelné mírné cvičení alespoň jednou denně.
 4. Ochrana před silným emocionálním stresem.

Shrnutí

Nízká teplota - není nutně důvodem k obavám, ale je nutné tomu věnovat pozornost. Pokud si nejste jisti, jak se chovat, obraťte se na svého lékaře, který vám řekne, co je nejlepší udělat, pokud je u dítěte nízká teplota, zejména pokud má dítě teplotu 36 stupňů nebo méně.

Nízká teplota 36,0-36,4 u dítěte

Nízká teplota u dětí

Jakékoli změny v lidském těle jsou přímo spojeny s procesy, které se vyskytují uvnitř těla. Na tyto změny jsou zvláště citlivé malé děti. Většina důvodů pro snížení teploty není nebezpečná pro život dítěte, ale v některých případech může nízká teplota vést k nežádoucím následkům, které mohou poškodit rostoucí tělo. Pokud má dítě teplotu během celého měsíce 36,1, musí být prokázána dětskému lékaři.

Příčiny hypothermie

Snížená teplota dítěte 36,1, 36,2, 36,3 nebo 36,4 ℃ může být vysvětlena různými procesy a může nastat z mnoha důvodů. Nejčastěji jsou viníky hypothermie fyziologické nebo psychologické faktory, stejně jako termoregulace těla, která je u dětí různého věku velmi odlišná.

Najděte pediatra

Nezapomeňte, že teplota v rozmezí od 36,0 do 36,4 indicate může znamenat jakékoli nesrovnalosti ve vývoji dítěte, které způsobily snížení tělesné teploty.

Bezpečné příčiny hypotermie

Důvodem, proč může být nižší teplota způsobena u dítěte, může být neutrální i negativní. Povaha hypotermie také určuje, zda je léčba nezbytná nebo ne.

 1. Neformovaná termoregulace. U dětí mladších 2 let termoregulace zpravidla nemá úplný vzhled, což znamená, že se změnami teploty okolí se může měnit tělesná teplota a dítě se bude cítit dobře. Například během zimních procházek může podchlazení dítěte klesnout na 36,1 ℃ nebo méně, ale pokud vstoupí do teplé místnosti, v krátkém čase se vrátí do normálu.
 2. Stanovení a nízká hmotnost. Zpravidla mají všechny předčasně narozené děti a děti s malou hmotností nízkou teplotu 36,1 ° C, což je normou. K vysvětlení výskytu hypotermie v tomto případě může být skutečnost, že dítě vzhledem k malé váze nemůže udržet počet v dostatečném množství, v důsledku čehož je vystaven hypotermii. U těchto dětí je velmi důležité udržovat teplotu v normálním rozsahu a pomoci vám místní poradce.
 3. Fyziologické příčiny. Nízká teplota může být způsobena vlastnostmi ve fyziologii každého dítěte. Během dne může teplota dítěte přeskočit z 36,1 ℃ na 36,9 a zároveň se dítě bude chovat zcela normálně. Dosáhne dolní hranice 36,1 ℃ brzy ráno a zvedne se až na 36,9 ℃ až do pozdního odpoledne. V takových případech se doporučuje změřit tělesnou teplotu dítěte uprostřed dne.
 4. Reakce na očkování. Pokud bylo dítě očkováno, pak je velká šance, že v příštích několika dnech bude mít dítě nízkou teplotu v rozmezí od 36,1 do 36,4. To je vysvětleno skutečností, že většina očkování ovlivňuje imunitu dítěte, a to je běžná hypotermie.
 5. Následky nemoci. Teploty 36,1, 36,2, 36,3, 36,4 a 36,5 u dítěte lze pozorovat po onemocnění. Ve většině případů může poklesnout z 36,1 ℃ na 36,4 у u dětí po onemocnění, v některých případech může klesnout pod 36,0. Důvod - po nemoci tělo vynakládá veškeré úsilí na obnovu oslabeného imunitního systému. Během tohoto období je nesmírně důležité, aby děti nebyly vystaveny vysokým a nízkým teplotám, dokud není tělo zcela obnoveno.
 6. Přepracování Velmi často může být příčinou hypothermie v rozsahu od 36,1 do 36,5 обыч normální přepracování. Děti předškolního a školního věku trpí zejména tím, že tělo nemá čas přizpůsobit se vzhledem k tomu, že není zvyklý na intenzivní fyzickou a duševní zátěž.

Jakýkoliv z výše uvedených důvodů může způsobit snížení teploty těla dítěte, a čím dříve se ukáže příčina, tím rychleji se vrátí na standard 36,6 nebo mírně vyšší.

Mnozí rodiče vědí, jak jednat, když jejich děti mají vysokou teplotu, ale málokdo ví, jak se chovat, když se objeví hypotermie. Požaduje, aby bylo dítě v teple oblečeno a dlouho nebylo v zimě.

Co dělat

Pokud si všimnete, že vaše dítě má nízkou teplotu, pak první věc, kterou musíte v tomto případě udělat, je vyhledat lékaře. V níže uvedených případech je nutná povinná léčba kvalifikované lékařské péče.

 • Při podchlazení a omrznutí. Je-li dítě po procházce chladem letargické, ospalé, má bledou barvu pleti, pak to může znamenat podchlazení. Kvůli nízké teplotě 36,0 ℃ a nižší klesá krevní tlak, v důsledku čehož mohou nastat komplikace.
 • Teplota 36,0 trvá 3 nebo více dnů. Pokud má dítě nedávno virovou infekci, je normální tělesná teplota normální. Pokud však nízká teplota trvá 3 nebo více dnů, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc. Je důležité sledovat chování dítěte, jeho činnost. V některých případech budete muset provést další krevní testy.
 • Otrava Pokud je dítě otráveno jídlem, může také trpět hypotermií. V tomto případě je často nízká teplota doprovázena zvracením, nezdravou barvou pleti, zimnicí. V tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se zbavit podchlazení doma

Pokud má dítě nízkou teplotu, pak to není důvod k tomu, aby šel do nemocnice a léčil ho léky. Pro začátečníky se můžete pokusit čelit hypotermii sami. Akce při nízké teplotě:

 • Oteplování po hypotermii. Pokud dítě dostalo podchlazení, mělo by být zahříváno co nejrychleji. Zvláštní pozornost by měla být věnována udržení nohou dítěte v teple. Také rodiče potřebují krmit dítě teplým mlékem nebo slabým čajem. Pokud má dítě nízkou teplotu 36,1, ale není přehřátý, je oteplování kontraindikováno.
 • Stresové situace. Pokud je teplota dítěte v rozmezí 36,1 ℃ až 36,4 ℃ kvůli obavám nebo přepracování, pak jediná věc, která může v takové situaci pomoci, je vytvořit příznivé podmínky pro dítě.
 • Správná výživa a správný odpočinek. Ve stravě rostoucího dítěte by měla být skupina vitamínů, které podporují růst těla. Navíc musí být dítě každý den na čerstvém vzduchu a musí spát.

5 důvodů nízké teploty u dítěte: proč bych se měl bát a co mám dělat?

Všichni rodiče slyšeli hodně o vysokých tělesných teplotách, ale sotva si dostatečně uvědomují nízkou teplotu u dětí. Prudký pokles tělesné teploty je důvodem ke znepokojení, které vyžaduje pozornost. Je důležitější zjistit příčinu poklesu teploty, protože tato příčina bude mít větší vliv na zdraví dítěte. Zde jsou některé informace, které potřebujete vědět o nízké tělesné teplotě.

Normální teplota u kojenců je v rozmezí od 36 do 37 ° C, ukazatel tělesné teploty se může pohybovat v rozmezí 0,6 ° C nad nebo pod těmito limity pro různé děti. Jakékoliv další změny teplotního rozsahu mohou vést k horečce nebo hypotermii. Tělesná teplota dětí se liší podle úrovně aktivity, příjmu živin a různých dalších podmínek. Vaše dítě trpí horečkou, když je tělesná teplota vyšší než 37,5 ° C. Pokud tělesná teplota klesne pod 35 ° C, je tento stav znám jako podchlazení.

Nízká teplota u novorozence a dítěte do jednoho roku je poměrně běžným jevem. To se děje proto, že děti mají malou tělesnou hmotnost vzhledem k ploše, což vede ke zvýšení tepelných ztrát v chladných podmínkách. Děti mají omezené zásoby glykogenu, aby podpořily zvýšenou produkci tepla v reakci na chlad. Velmi malé děti nemají možnost zvýšit produkci tepla skrze třes. Malé děti nemají schopnost rozpoznat a vyhnout se nebezpečným podmínkám prostředí.

Typy hypotermie

Normální tělesná teplota je odrazem jemné rovnováhy mezi tvorbou tepla a ztrátou. Mnoho chemických reakcí nezbytných pro přežití člověka se vyskytuje pouze v určitých teplotních rozmezích. Lidský mozek má řadu způsobů, jak udržet vitální teplotu. Když tyto mechanismy selhávají, dochází ke ztrátám tepla rychleji než jeho produkce, což vede k podchlazení.

Primární podchlazení je způsobeno vystavením chladu. U tohoto typu není žádné onemocnění, které způsobuje porušení teplotní regulace.

Někdy je kontrola tělesné teploty nemocí narušena. V tomto případě se může tělesná teplota snížit téměř v každém prostředí. Tento stav se nazývá sekundární podchlazení. V sekundární podchlazení, ovlivňující faktor porušuje mechanismy tepelného vyvažování těla.

Existují tři typy hypothermie, v závislosti na stupni poklesu tělesné teploty.

Tyto rozsahy se mohou mírně lišit, ale poskytují vodítko pro stanovení a hodnocení úrovně hypothermie u dítěte.

 1. Mírné podchlazení. Tělesná teplota dítěte mírně klesá a pohybuje se v rozmezí od 32 do 35 ° C.
 2. Mírná hypotermie. Tělesná teplota dítěte se pohybuje od 28 do 32 ° C.
 3. Těžká podchlazení. Tělesná teplota klesne pod 28 ° C. Někteří odborníci zdůrazňují tělesnou teplotu.

Nízká tělesná teplota u dítěte

Co dělat, když má dítě nízkou teplotu?

Životně důležité funkce těla dětí vyžadují určitou teplotu, při které probíhají chemické a biochemické procesy správně. Nízká teplota dítěte, která je nižší než normální, může proto vést k různým rizikům pro jeho zdraví a indikovat přítomnost určitých patologií.

Nízká tělesná teplota u dítěte však neznamená vždy určité onemocnění. Například teplota končetin je vždy nižší než teplota hlavního těla. Teplota se během spánku nebo prodlouženého odpočinku zpravidla snižuje.

Jaká je nízká tělesná teplota u dítěte?

Obecně se má za to, že normální tělesná teplota u zdravého dítěte je 36,6. Ve skutečnosti záleží na množství faktorů: pohlaví a věku dítěte, stupeň jeho fyzické aktivity, složení a množství konzumovaných potravin a nápojů, metody měření, denní doba (ráno, odpoledne, večer) atd. V průměru se předpokládá, že u zdravých dětí je teplota normálně v rozmezí 36,5-37,5 stupně. Dětští lékaři se však více zaměřují na horní přípustné limity teploty, které závisí na věku. Konkrétně, pokud se měření provádí v podpaží (nejběžnější metoda), pak jsou limity: novorozenci - 36,8, od 6 měsíců do 3 let - 37,7 a nad 6 let - 37,0.

Jaká je tedy nízká teplota u dítěte? Přípustná teplota je v rozsahu 36,0-36,5 stupně. Teplota dětského těla by však neměla být nižší než 36 stupňů a interval od 35,4 do 35,6 pro děti je nepřijatelný. Pokud má například dítě nízkou teplotu 36, pak obvykle hovoří o nižší teplotě. Pokud je u dítěte velmi nízká tělesná teplota (asi 35 stupňů nebo méně), pak mluvíme o hypotermii. Někdy termín hypothermia kombinuje stav velmi nízké teploty dítěte a velmi nízký.

Je také důležité, jak dlouho se teplota sníží. Krátkodobé snížení teploty může být způsobeno jednoduchým podchlazením. A je to další věc, pokud má dítě dlouhou dobu nízkou teplotu, což může být způsobeno skrytými chorobami. Konstantní velmi nízká tělesná teplota u dítěte je extrémně vzácná, ale ne méně častá nízká tělesná teplota u kojence.

Co je nebezpečné, je velmi nízká teplota u dítěte?

Nízká teplota u dítěte, pokud je dostatečně dlouhá, může být příznakem nebezpečných onemocnění. Pokud dokonce navenek vede ke špatnému všeobecnému zdraví, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra.

Velmi nízká teplota u dítěte, pokud trvá dlouho, významně zpomaluje metabolické procesy a celkově brání fungování všech orgánů a systémů. A když klesne na 32 stupňů. dítě může ztratit vědomí. Ale ze stejných důvodů se způsob umělého snižování teploty používá v lékařství, například při transplantacích orgánů nebo při neurochirurgických operacích.

Příčiny nízké tělesné teploty u dětí

Příčiny nízké teploty u dětí mohou být velmi rozdílné. Příčinou krátkodobé nízké tělesné teploty u dítěte může být podchlazení těla při vystavení nízké okolní teplotě. Nakonec to může vést ke zraněním za studena, různým omrzlinám a dokonce i k zamrznutí dítěte. Ale důvody pro dlouhou nebo relativně dlouhou nízkou teplotu u dětí mohou být způsobeny jinými faktory.

Důvody, které nevyžadují zvláštní obavy rodičů.

Období rychlého rozvoje a růstu. Mírný, ale znatelný pokles teploty může nastat během dospívání, s rychlým a nerovnoměrným vývojem všech tělesných systémů. Snížení se může objevit u dětí během prvních 2 měsíců života (nízká tělesná teplota u kojenců nebo kojenců, nízká teplota v důsledku nedokonalého termoregulačního systému) nebo v prvních hodinách života dítěte (tzv. Přechodné snížení teploty).
Po infekčních onemocněních nebo během nich. Pokud při infekčních onemocněních, které jsou doprovázeny příliš vysokou teplotou, lékař doporučuje použít antipyretikum, pak umělé teplotní selhání může vést k jeho poklesu pod obvyklou normální úroveň. Není tedy divu, že například dítě má současně průjem a nízkou teplotu. To samé může nastat ihned po uzdravení (obvykle se říká, že dítě má „únavu“). To je však obvykle kompenzováno relativně rychlou reakcí organismu a teplota se vrátí do svého správného rozsahu.

Důvody, které vyžadují zvláštní pozornost rodičů.

Nedostatek vitamínů a minerálů. Pro všechny systémy těla je nesmírně nezbytné a nedostatek vstupů může vést k jejich nedostatku a vzniku dlouhodobě nízké teploty. Někdy je to pozorováno u dětí s anémií z nedostatku železa nebo u adolescentů, kteří se zajímají o dietu s úbytkem hmotnosti, což vede k vyčerpání těla až po kachexii (prudké zpomalení fyziologických procesů).
Stavy selhání imunitního systému. Mohou to být patologické stavy imunitního systému nebo závažné oslabení celkového stavu imunitního systému po závažných onemocněních nebo nějaký vliv na imunitní systém. Ze stejných důvodů je po očkování někdy u dětí nízká teplota.
Některé specifické intoxikace. Obvykle otrava (intoxikace) vede ke zvýšení teploty, ale v některých případech se opak - teplota klesá. To je dáno specifickou reakcí těla dítěte na tento konkrétní toxin a je obvykle doprovázeno silnými zimnicemi a třesem rukou. Typickým případem je otrava tetraethyl olovem.
Stres, syndrom chronické únavy. Trvalé stresové situace, nadměrný psychologický stres, zkušenosti spojené s věkem, zvláště charakteristické pro dospívání, mohou vyvolat dlouhodobý pokles teploty. Tyto faktory by neměly být podceňovány, protože v jejich účinku na tělo mohou být ekvivalentní závažnému vnitřnímu onemocnění s poruchami všech fyziologických systémů.
Další patologie a nemoci. Patří mezi ně alergické reakce u dětí (například domácí prach nebo zvířecí lupy), snížené hladiny hemoglobinu, endokrinní patologie a některá skrytá onemocnění mozku.

Co dělat, když má dítě nízkou teplotu?

Pokud rodiče stanoví krátkodobou nízkou teplotu, pak to není důvod k velkému znepokojení. Pokud je však pozorován déle než jeden nebo dva dny, je třeba věnovat pozornost dětem a dětem (pediatrovi).

Pediatr Vyhodnotit celkový stav dítěte, určit primární vyšetření (EKG, všeobecný a biochemický krevní test). Pokud je příčinou nízké tělesné teploty u dítěte pokles imunity, přepracování, účinky běžných onemocnění, pak lékař upraví dietu a dietu, denní režim a motorickou aktivitu. Pokud má však pediatr podezření na skryté nemoci, požádá o vyšetření pediatrické specialisty.

Lékařští specialisté. Především - dětský neurolog, dětský endokrinolog, funkční diagnostický lékař, gastroenterolog, onkolog. Mohou být vyžadovány další testy, jako je krevní test na hormony a přístrojová vyšetření (ultrazvuk).

S prodlouženou nízkou teplotou u dítěte může pouze komplexní vyšetření stanovit důvody a na základě diagnózy předepsat správnou a včasnou léčbu.

Nízká teplota u dítěte 36

Viz téma - Nízká teplota 36,0-36,4 u dítěte

Jakékoli změny v lidském těle jsou přímo spojeny s procesy, které se vyskytují uvnitř těla. Na tyto změny jsou zvláště citlivé malé děti.

Většina důvodů pro snížení teploty není nebezpečná pro život dítěte, ale v některých případech může nízká teplota vést k nežádoucím následkům, které mohou poškodit rostoucí tělo. Pokud má dítě teplotu 36 ° C.

1 ℃ je pozorován po celý měsíc, pak musí být prokázán pediatr.

Příčiny hypothermie

Snížená teplota dítěte 36,1, 36,2, 36,3 nebo 36,4 ℃ může být vysvětlena různými procesy a může nastat z mnoha důvodů. Nejčastěji jsou viníky hypothermie fyziologické nebo psychologické faktory, stejně jako termoregulace těla, která je u dětí různého věku velmi odlišná.

Nezapomeňte, že teplota v rozmezí od 36,0 do 36,4 indicate může znamenat jakékoli nesrovnalosti ve vývoji dítěte, které způsobily snížení tělesné teploty.

Bezpečné příčiny hypotermie

Důvodem, proč může být nižší teplota způsobena u dítěte, může být neutrální i negativní. Povaha hypotermie také určuje, zda je léčba nezbytná nebo ne.

 1. Neformovaná termoregulace. U dětí mladších 2 let termoregulace zpravidla nemá úplný vzhled, což znamená, že se změnami teploty okolí se může měnit tělesná teplota a dítě se bude cítit dobře. Například během zimních procházek může podchlazení dítěte klesnout na 36,1 ℃ nebo méně, ale pokud vstoupí do teplé místnosti, v krátkém čase se vrátí do normálu.
 2. Stanovení a nízká hmotnost. Zpravidla mají všechny předčasně narozené děti a děti s malou hmotností nízkou teplotu 36,1 ° C, což je normou. K vysvětlení výskytu hypotermie v tomto případě může být skutečnost, že dítě vzhledem k malé váze nemůže udržet počet v dostatečném množství, v důsledku čehož je vystaven hypotermii. U těchto dětí je velmi důležité udržovat teplotu v normálním rozsahu a pomoci vám místní poradce.
 3. Fyziologické příčiny. Nízká teplota může být způsobena vlastnostmi ve fyziologii každého dítěte. Během dne může teplota dítěte přeskočit z 36,1 ℃ na 36,9 a zároveň se dítě bude chovat zcela normálně. Dosáhne dolní hranice 36,1 ℃ brzy ráno a zvedne se až na 36,9 ℃ až do pozdního odpoledne. V takových případech se doporučuje změřit tělesnou teplotu dítěte uprostřed dne.
 4. Reakce na očkování. Pokud bylo dítě očkováno, pak je velká šance, že v příštích několika dnech bude mít dítě nízkou teplotu v rozmezí od 36,1 do 36,4. To je vysvětleno skutečností, že většina očkování ovlivňuje imunitu dítěte, a to je běžná hypotermie.
 5. Následky nemoci. Teploty 36,1, 36,2, 36,3, 36,4 a 36,5 u dítěte lze pozorovat po onemocnění. Ve většině případů může poklesnout z 36,1 ℃ na 36,4 у u dětí po onemocnění, v některých případech může klesnout pod 36,0. Důvod - po nemoci tělo vynakládá veškeré úsilí na obnovu oslabeného imunitního systému. Během tohoto období je nesmírně důležité, aby děti nebyly vystaveny vysokým a nízkým teplotám, dokud není tělo zcela obnoveno.
 6. Přepracování Velmi často může být příčinou hypothermie v rozsahu od 36,1 do 36,5 обыч normální přepracování. Děti předškolního a školního věku trpí zejména tím, že tělo nemá čas přizpůsobit se vzhledem k tomu, že není zvyklý na intenzivní fyzickou a duševní zátěž.

Jakýkoliv z výše uvedených důvodů může způsobit snížení teploty těla dítěte, a čím dříve se ukáže příčina, tím rychleji se vrátí na standard 36,6 nebo mírně vyšší.

Mnozí rodiče vědí, jak jednat, když jejich děti mají vysokou teplotu, ale málokdo ví, jak se chovat, když se objeví hypotermie. Požaduje, aby bylo dítě v teple oblečeno a dlouho nebylo v zimě.

Co dělat

Pokud si všimnete, že vaše dítě má nízkou teplotu, pak první věc, kterou musíte v tomto případě udělat, je vyhledat lékaře. V níže uvedených případech je nutná povinná léčba kvalifikované lékařské péče.

 • Při podchlazení a omrznutí. Je-li dítě po procházce chladem letargické, ospalé, má bledou barvu pleti, pak to může znamenat podchlazení. Kvůli nízké teplotě 36,0 ℃ a nižší klesá krevní tlak, v důsledku čehož mohou nastat komplikace.
 • Teplota 36,0 trvá 3 nebo více dnů. Pokud má dítě nedávno virovou infekci, je normální tělesná teplota normální. Pokud však nízká teplota trvá 3 nebo více dnů, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc. Je důležité sledovat chování dítěte, jeho činnost. V některých případech budete muset provést další krevní testy.
 • Otrava Pokud je dítě otráveno jídlem, může také trpět hypotermií. V tomto případě je často nízká teplota doprovázena zvracením, nezdravou barvou pleti, zimnicí. V tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se zbavit podchlazení doma

Pokud má dítě nízkou teplotu, pak to není důvod k tomu, aby šel do nemocnice a léčil ho léky. Pro začátečníky se můžete pokusit čelit hypotermii sami. Akce při nízké teplotě:

 • Oteplování po hypotermii. Pokud dítě dostalo podchlazení, mělo by být zahříváno co nejrychleji. Zvláštní pozornost by měla být věnována udržení nohou dítěte v teple. Také rodiče potřebují krmit dítě teplým mlékem nebo slabým čajem. Pokud má dítě nízkou teplotu 36,1, ale není přehřátý, je oteplování kontraindikováno.
 • Stresové situace. Pokud je teplota dítěte v rozmezí 36,1 ℃ až 36,4 ℃ kvůli obavám nebo přepracování, pak jediná věc, která může v takové situaci pomoci, je vytvořit příznivé podmínky pro dítě.
 • Správná výživa a správný odpočinek. Ve stravě rostoucího dítěte by měla být skupina vitamínů, které podporují růst těla. Navíc musí být dítě každý den na čerstvém vzduchu a musí spát.

Dítě má teplotu 36 stupňů. co dělat?

Všichni chápeme, že zvýšená tělesná teplota signalizuje, že do těla pronikla infekce, se kterou aktivně bojuje.

Existují však i jiné situace - nízká tělesná teplota, když se indikátor na teploměru zastaví do 36 stupňů.

Co to znamená? Co způsobuje tak nízkou teplotu? Zkusme to pochopit podrobněji.

Hypotermie nebo nízká tělesná teplota u dětí - hlavní důvody

Hypotermie je dysfunkce tělesné termoregulace. Důvody, které provokují podhodnocený teploměr, hodně. U předčasně narozených dětí nemůže podchlazení naznačovat odchylku, protože jako systém termoregulace nejsou dostatečně zralé.

Pokles teploty lze pozorovat také u novorozenců, ale trvá doslova několik hodin po porodu a je považován za normální.
Ve všech ostatních případech má nízká tělesná teplota určité problémy v těle.

• exacerbace chronických onemocnění, • anémie, • oslabená imunita, • dlouhodobá onemocnění, • nachlazení, • onemocnění štítné žlázy nebo nadledvinek, • intoxikace těla, • ​​nedostatek vitamínů,

• rakovina atd.

Teplota 36 ° C u dítěte může být následkem fyzické hypotermie v následujících případech:

• V chladném období bylo dítě na ulici bez čelenky nebo špatně oblečené • V chladném období dítě hrálo poměrně dlouho ve vlhkém oblečení • Dítě upadlo do vody.

• Dlouhé koupání v nádrži v teplém období.

Příznaky hypothermie u dětí

Pokud je tělesná teplota dítěte 36 stupňů nebo nižší, měly by být přítomny následující příznaky:

• Apatie, • špatná nálada, • ochablost, • bolest hlavy,

Pokud rodiče takové chování dítěte pozorují několik dní v řadě, pak stojí za to měřit teplotu jeho těla. Současně byste neměli měřit teplotu po jídle, po pláči a ihned po spánku.

Léčba hypertermií

Pokud indikátor teploměru, při měření tělesné teploty dítěte, tvrdohlavě nezvýší nad 36 stupňů po několik dní v řadě, měli byste o tom ihned informovat okresního pediatra.

A i když se hypotermie vyskytla pouze jednou v životě Vašeho dítěte, neměli byste dovolit, aby tato skutečnost probíhala, ale měli byste se poradit s pediatrem Je možné, že nízká teplota může signalizovat přítomnost jakéhokoli závažného onemocnění.

Čím dříve je detekován, tím snáze se s ním vyrovná s minimálními následky.

Samotné, skutečnost, že nízká tělesná teplota neposkytuje léčbu léky. Je nutné zjistit příčinu, která způsobila tento druh patologického stavu, a přistoupí k okamžité léčbě. Současně může každý z rodičů zmírnit stav dítěte, pokud dodržuje následující tipy:

• Zahřejte své dítě teplem svého těla. Tato metoda je nejúčinnější, pokud se u kojenců vyskytne nižší tělesná teplota. Lehněte si s dítětem, dokud se jeho stav nestabilizuje.

• Pokud dojde ke snížení tělesné teploty v důsledku podchlazení na ulici, ihned jej vyměňte za teplé a suché oblečení a dejte mu dostatek teplého nápoje.

• Pokud je podchlazení způsobeno psychologickým stavem, pak ho nejprve omezte na psychickou a fyzickou námahu, ujistěte se, že je jeho spánek normalizován • Pokud je nízká teplota způsobena hypotenzí, tj. Snížením krevního tlaku, pak nabídněte dítěti černou čokoládu a silný čaj.

• Pokud je hypotermie výsledkem oslabeného imunitního systému, pak do své stravy přidejte více vitamínů a ovoce. Jídlo by mělo být vyvážené a bohaté na základní stopové prvky.

Prevence hypotermie

Podle lékařských statistik je hypothermie nejčastější u dětí s oslabeným imunitním systémem. Kromě toho, že pro takové dítě je nezbytné obohatit stravu o ovoce a základní stopové prvky, měli by rodiče následovat jeho fyzickou aktivitu.

Dnes má každý z vás možnost zapsat dítě do sportovní sekce, kde může trénovat svůj oblíbený sport a pohybovat se více. Dlouhodobé posezení u počítačového monitoru má špatný vliv na imunitu dítěte, což způsobuje podchlazení.
Lékaři doporučují zpevnění dětí od raného dětství.

V případě podchlazení je základním preventivním opatřením kalení. Zeptejte se svého pediatra, jak zahájit proces vytvrzování ve věku Vašeho dítěte a dodržovat všechny jeho rady.

Nezapomeňte, že kalení a fyzická aktivita posiluje tělo a snižuje pravděpodobnost kolísání teploty směrem nahoru i dolů.

Shrnutí

Stanovení příčiny hypotermie u dětí, především musíte věnovat pozornost vnějším příznakům a psycho-emocionálnímu stavu dítěte.

Teploty 36 a méně nejsou pro děti považovány za nebezpečné pouze v případě, že neexistují žádné jiné příznaky, které by naznačovaly onemocnění.

Děti by proto měly dostávat jakékoli léky přísně podle doporučení lékaře nebo při dodržení všech požadavků uvedených v příručce, nejčastěji se teplota 36 stupňů vyskytuje u dětí po podchlazení, po infekčních onemocněních a oslabeném imunitním systému.

Nejdostupnější metodou, jak pomoci dítěti stabilizovat jeho stav, je zahřát si matky nebo přikrývky teplem a také nabídnout teplé, bohaté nápoje.

Zajistit tělo normální termoregulace dítěte, sledovat jeho životní styl a poskytnout mu vyváženou stravu. Pamatujte, že sport a dobrá výživa přispívají k udržení stabilní teploty 36,6 stupně.

Tipy pro odborníky

• Neměřte tělesnou teplotu u dětí během spánku a po spánku • Nepřehřívejte tělo dítěte po podchlazení, ale zabalte jej ihned do teplé deky, dejte teplý nápoj a zavolejte lékaře.

• Studený pot, snížená chuť k jídlu, nevolnost a zvracení, bolest - všechny tyto příznaky by měly matku upozornit. Takže nejsprávnější cestou je zavolat lékaře.

 • Dětská onemocnění
 • Léčba
 • Měření teploty
 • Příznaky
 • Tipy pro maminky

Teplota 36 u dítěte - proč se to děje a co dělat?

Pokud se teplota dítěte zvýší, pak jsou důvody pro většinu rodičů více či méně jasné. Ale jak reagovat, když se teplota 36 nebo nižší vyskytla u dítěte - a nezvyšuje se? Pokusme se pochopit příčiny problému a možné akce.

Důvody

Existuje celá řada charakteristických příčin problému. Zde jsou tři hlavní:

 • Dětský termoregulační systém je nedokonalý a může selhat v obou směrech. U kojenců, zejména předčasně narozených dětí, mladších než 1 nebo 2 měsíce (to se však může stát nejen u měsíčního dítěte, ale i ve třech měsících a při 4) krátkodobý pokles teploty bez zjevného důvodu nebo jiných příznaků není vzácným jevem. a zcela normální. Taková hypotermie netrvá déle než pár hodin a zmizí bez stopy.
 • Druhou společnou příčinou charakteristického poklesu tělesné teploty pod normální hodnoty u dětí různého věku je hypotermie. To může být způsobeno chladem v místnosti, nevhodným oblečením na procházku, zasaženým deštěm v chladném počasí nebo příliš dlouhým ponořením do rybníka. Velmi malá hypotermie pro dítě není nebezpečná, ale zvyšuje riziko zchlazení.
 • Teplota může klesnout až na 36 ° C a dokonce nižší z nadměrné únavy, a to jak při psychickém přepětí, tak i při fyzickém přepracování. Dalším podobným důvodem jsou nutriční nedostatky, a to jak jednorázové, tak i dlouhodobé ve formě stravy s příliš malým obsahem kalorií a živin nezbytných pro tělo dítěte.

To však není omezeno na tyto tři důvody.

Pokud jde o nemoci, stav, kdy teplota klesla, doprovázená otravou a jinými střevními poruchami, virovými a bakteriálními chorobami. A můžeme hovořit jak o začátku nemoci, tak i o době zotavení.

Hodnota 36 ° a pod 36 stupňů na teploměru může hovořit o závažnějších zdravotních problémech - vrozených patologiích, onemocněních horních cest dýchacích, nadledvinkách, štítné žláze a dalších složkách tělesného hormonálního systému.

Citlivé tělo dítěte často reaguje s nadměrným poklesem teploty při užívání antipyretik. Obzvláště často se to stane, když horečka zpočátku nejde dobře, a proto dítě dostalo na krátkou dobu dvě různé léky nebo dvě porce.

A konečně nesmíme zapomenout na takový banální důvod, jako je porucha teploměru. Zvláště často jsou to bezpečné, ale ne tak přesné jako rtuťová elektronická zařízení. V takovém případě stojí dům za obě možnosti.

Teplota by měla být měřena nejméně půl hodiny poté, co se dítě probudí, když se alespoň trochu pohnul a je v klidném emocionálním stavu.

Data získaná ihned po spánku, jídle nebo pláče, budou nejméně spolehlivá.

Co dělat?

Pojďme zjistit, co dělat. Jako vždy by hlavním ukazatelem pro rodiče měl být stav dítěte.

Pokud je aktivní, ne rozmarný, jí v přibližně stejných objemech, jako obvykle a obecně nevykazuje žádné atypické rysy chování, pak neexistují důvody, proč byste se měli obávat.

Teplotní výkyvy jsou normální i pro dospělé a ještě více pro dítě s citlivým organismem a nedokonalý systém termoregulace.

Kojenecká hypotermie vyžaduje od rodičů pouze pečlivé pozorování. Pokud trvá několik hodin nebo méně a není doprovázena jinými zjevně bolestivými projevy, není třeba přijmout žádná další opatření.

Když se podchlazení, dítě musí rychle zahřát - poslat do teplé sprchy, pít horký čaj, suché, dát na teplo. A samozřejmě, pár dní po tom, sledovat jeho stav tak, že v případě nachlazení můžete rychle jednat.

Podobná reakce - poskytující dítěti zahřívání - je také potřebná v případě nadměrného poklesu teploty při užívání antipyretik. Zpravidla se nevyžadují žádná další opatření.

Z patologického důvodu nízké tělesné teploty bude indikovat letargii, apatii a ospalost dítěte. Je také možné, naopak, výskyt zvýšené podrážděnosti a špatné nálady. Navíc často dochází k výraznému zhoršení nebo úplné ztrátě chuti k jídlu a bolestem hlavy.

Ve všech těchto případech se musíte poradit s lékařem. Před příjezdem by měly být dětem poskytnuty odpočinek, dostatečné pití a příjemná teplota v místnosti. V případě zimnice je žádoucí dodatečně ohřívat dítě, můžete na něj umístit vyhřívací podložku nebo si lehnout vedle ní, aby se ohřál svým vlastním teplem.

Pokud je nízká teplota pozorována na pozadí zotavení, znamená to, že dítě by nemělo být přepracováno. Ale obnovit tělo oslabené po onemocnění je nutné. To znamená, že bude vyžadováno pravidelné krmení s příliš těžkým jídlem a samozřejmě i hojné pití.

Prevence

Nejlepší prevencí jak při nízké teplotě, tak při nejrůznějších asociovaných onemocněních bude péče o zdraví dítěte jako celku. To zahrnuje:

 1. Vyvážené a pravidelné potraviny s vysokým obsahem ovoce a zeleniny a pro velmi malé dítě - použití speciálních směsí.
 2. Postupné mírné popouštění.
 3. Pravidelné mírné cvičení alespoň jednou denně.
 4. Ochrana před silným emocionálním stresem.

Shrnutí

Nízká teplota - není nutně důvodem k obavám, ale je nutné tomu věnovat pozornost. Pokud si nejste jisti, jak se chovat, obraťte se na svého lékaře, který vám řekne, co je nejlepší udělat, pokud je u dítěte nízká teplota, zejména pokud má dítě teplotu 36 stupňů nebo méně.

Nízká tělesná teplota u dítěte

Životně důležité funkce těla dětí vyžadují určitou teplotu, při které probíhají chemické a biochemické procesy správně. Nízká teplota dítěte, která je nižší než normální, může proto vést k různým rizikům pro jeho zdraví a indikovat přítomnost určitých patologií.

Nízká tělesná teplota u dítěte však neznamená vždy určité onemocnění. Například teplota končetin je vždy nižší než teplota hlavního těla. Teplota se během spánku nebo prodlouženého odpočinku zpravidla snižuje.

Jaká je nízká tělesná teplota u dítěte?

Obecně se má za to, že normální tělesná teplota u zdravého dítěte je 36,6. Ve skutečnosti záleží na množství faktorů: pohlaví a věku dítěte, stupeň jeho fyzické aktivity, složení a množství konzumovaných potravin a nápojů, metody měření, denní doba (ráno, odpoledne, večer) atd.

V průměru se předpokládá, že u zdravých dětí je teplota normálně v rozmezí 36,5-37,5 stupně. Dětští lékaři se však více zaměřují na horní přípustné limity teploty, které závisí na věku.

Konkrétně, pokud se měření provádí v podpaží (nejběžnější metoda), pak jsou limity: novorozenci - 36,8, od 6 měsíců do 3 let - 37,7 a nad 6 let - 37,0.

Jaká je tedy nízká teplota u dítěte? Přípustná teplota je v rozsahu 36,0-36,5 stupně. Teplota dětského těla by však neměla být nižší než 36 stupňů a interval od 35,4 do 35,6 pro děti je nepřijatelný.

Pokud má například dítě nízkou teplotu 36, pak obvykle hovoří o nižší teplotě. Pokud je u dítěte velmi nízká tělesná teplota (asi 35 stupňů nebo méně), pak mluvíme o hypotermii.

Někdy termín hypothermia kombinuje stav velmi nízké teploty dítěte a velmi nízký.

Je také důležité, jak dlouho se teplota sníží. Krátkodobé snížení teploty může být způsobeno jednoduchým podchlazením.

A je to další věc, pokud má dítě dlouhou dobu nízkou teplotu, což může být způsobeno skrytými chorobami.

Konstantní velmi nízká tělesná teplota u dítěte je extrémně vzácná, ale ne méně častá nízká tělesná teplota u kojence.

Co je nebezpečné, je velmi nízká teplota u dítěte?

Nízká teplota u dítěte, pokud je dostatečně dlouhá, může být příznakem nebezpečných onemocnění. Pokud dokonce navenek vede ke špatnému všeobecnému zdraví, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra.

Velmi nízká teplota u dítěte, pokud trvá dlouho, významně zpomaluje metabolické procesy a celkově brání fungování všech orgánů a systémů. A když klesne na 32 stupňů. dítě může ztratit vědomí. Ale ze stejných důvodů se způsob umělého snižování teploty používá v lékařství, například při transplantacích orgánů nebo při neurochirurgických operacích.

Příčiny nízké tělesné teploty u dětí

Příčiny nízké teploty u dětí mohou být velmi rozdílné. Příčinou krátkodobé nízké tělesné teploty u dítěte může být podchlazení těla při vystavení nízké okolní teplotě.

Nakonec to může vést ke zraněním za studena, různým omrzlinám a dokonce i k zamrznutí dítěte.

Ale důvody pro dlouhou nebo relativně dlouhou nízkou teplotu u dětí mohou být způsobeny jinými faktory.

Důvody, které nevyžadují zvláštní obavy rodičů.

Období rychlého rozvoje a růstu. Mírný, ale znatelný pokles teploty může nastat během dospívání, s rychlým a nerovnoměrným vývojem všech tělesných systémů.

Snížení se může objevit u dětí během prvních 2 měsíců života (nízká tělesná teplota u kojenců nebo kojenců, nízká teplota v důsledku nedokonalého termoregulačního systému) nebo v prvních hodinách života dítěte (tzv. Přechodné snížení teploty).
Po infekčních onemocněních nebo během nich.

Pokud při infekčních onemocněních, které jsou doprovázeny příliš vysokou teplotou, lékař doporučuje použít antipyretikum, pak umělé teplotní selhání může vést k jeho poklesu pod obvyklou normální úroveň. Není tedy divu, že například dítě má současně průjem a nízkou teplotu.

To samé může nastat ihned po uzdravení (obvykle se říká, že dítě má „únavu“). To je však obvykle kompenzováno relativně rychlou reakcí organismu a teplota se vrátí do svého správného rozsahu.

Důvody, které vyžadují zvláštní pozornost rodičů.

Nedostatek vitamínů a minerálů. Pro všechny systémy těla je nesmírně nezbytné a nedostatek vstupů může vést k jejich nedostatku a vzniku dlouhodobě nízké teploty.

Někdy je to pozorováno u dětí s anémií z nedostatku železa nebo u adolescentů, kteří se zajímají o dietu s úbytkem hmotnosti, což vede k vyčerpání těla až po kachexii (prudké zpomalení fyziologických procesů).
Stavy selhání imunitního systému.

Mohou to být patologické stavy imunitního systému nebo závažné oslabení celkového stavu imunitního systému po závažných onemocněních nebo nějaký vliv na imunitní systém. Ze stejných důvodů je po očkování někdy u dětí nízká teplota.
Některé specifické intoxikace.

Obvykle otrava (intoxikace) vede ke zvýšení teploty, ale v některých případech se opak - teplota klesá. To je dáno specifickou reakcí těla dítěte na tento konkrétní toxin a je obvykle doprovázeno silnými zimnicemi a třesem rukou. Typickým případem je otrava tetraethyl olovem.

Stres, syndrom chronické únavy. Trvalé stresové situace, nadměrný psychologický stres, zkušenosti spojené s věkem, zvláště charakteristické pro dospívání, mohou vyvolat dlouhodobý pokles teploty.

Tyto faktory by neměly být podceňovány, protože v jejich účinku na tělo mohou být ekvivalentní závažnému vnitřnímu onemocnění s poruchami všech fyziologických systémů.
Další patologie a nemoci. Patří mezi ně alergické reakce u dětí (například domácí prach nebo zvířecí lupy), snížené hladiny hemoglobinu, endokrinní patologie a některá skrytá onemocnění mozku.

Co dělat, když má dítě nízkou teplotu?

Pokud rodiče stanoví krátkodobou nízkou teplotu, pak to není důvod k velkému znepokojení. Pokud je však pozorován déle než jeden nebo dva dny, je třeba věnovat pozornost dětem a dětem (pediatrovi).

Pediatr Vyhodnotit celkový stav dítěte, určit primární vyšetření (EKG, všeobecný a biochemický krevní test).

Pokud je příčinou nízké tělesné teploty u dítěte pokles imunity, přepracování, účinky běžných onemocnění, pak lékař upraví dietu a dietu, denní režim a motorickou aktivitu.

Pokud má však pediatr podezření na skryté nemoci, požádá o vyšetření pediatrické specialisty.

Lékařští specialisté. Především - dětský neurolog, dětský endokrinolog, funkční diagnostický lékař, gastroenterolog, onkolog. Mohou být vyžadovány další testy, jako je krevní test na hormony a přístrojová vyšetření (ultrazvuk).

S prodlouženou nízkou teplotou u dítěte může pouze komplexní vyšetření stanovit důvody a na základě diagnózy předepsat správnou a včasnou léčbu.

Co dělat, pokud má dítě nízkou tělesnou teplotu?

Hypotermie je stav, kdy tělesná teplota klesne pod 35 ° C. Některé příčiny nízké teploty u dítěte jsou přirozenou součástí termoregulace a nevyžadují zásahy. Existují také redukční faktory, pro které se doporučuje obrátit se na specialisty.

Teplota lidského těla je regulována hypotalamem a štítnou žlázou. Příčinou nízkého stupně jsou nestabilní hormony, což je ovlivněno mnoha faktory.

Někdy je nutné pozorovat několik dní, aby se zjistilo, zda norma nebo patologie je fixním nižším indexem na teploměru.

Neformovaná termoregulace u kojenců

Novorozenci jsou nejčastěji vystaveni teplotním výkyvům, což není patologie. U dětí se termoregulace teprve začíná formovat. Teplota okolního prostředí a nevhodné množství oblečení na dítěti mohou ovlivnit čísla teploměru. V prvních třech měsících života může dítě zažít teplotu 34,9 °.

Předčasně narozené děti a děti s podváhou

Veškeré snahy těla jdou k ladění životně důležitých funkcí. A teprve po normalizaci práce orgánů se termoregulace začne ladit. Doporučení pediatrů pomohou regulovat přenos tepla v takových situacích. Důraz musí být kladen na udržování tepla.

Snížená teplota z fyziologických důvodů.

Snížení teploty lze pozorovat ráno nebo během spánku. To je způsobeno zpomalením životně důležitých procesů v těchto časových obdobích. V noci může teploměr ukazovat 35,5 °. Při probuzení se čísla mírně zvýší. Spolehlivějším odrazem teplotní normy pro dítě bude prvních několik hodin bdělosti.

Hypotermie jako reakce na vakcínu

Častou reakcí na očkování je hypotermie, stejně jako zvýšení teploty. Statistiky ukazují, že nejčastěji pokles teploty doprovází druhý a třetí DTP. To je důvod, proč není vždy správné rozhodnutí předcházet antipyretice, což může vyvolat kritický pokles výkonnosti.

Po nemoci

Zvažte jako normu po převedených onemocněních by měla být nízká teplota po vysoké. Slabá odolnost a vyčerpané tělo nemůže navodit přenos tepla. Všechny prostředky byly zaměřeny na boj s virovou nebo bakteriální infekcí. V těchto okamžicích je nezbytné udržovat tělo a zvyšovat teplotu organizováním speciálního režimu odpočinku a výživy.

Reakce na antipyretická léčiva

Užívání léků ke snížení míry může způsobit pod 36,5 indikátory. To je normální reakce oslabeného těla. Schopnost termoregulace se vrátí během několika dní, během kterých se doporučuje čerstvý vzduch a odpočinek.

Použití nosních kapek

Zneužívání vazokonstrikčních látek může snížit tělesnou teplotu. Čísla přístrojů budou v případě nedodržení návodu k použití menší než 36 stupňů. Předávkování kapkami nejenže naruší výměnu tepla, ale také vede k omdlení. Se zrušením léku se zlepšují termoregulační funkce.

Opatření na pomoc dítěti při nízkých teplotách jsou podrobně popsána ve videu kanálu „Pediatr Olszewski“.

Virové onemocnění

Tělo se dokáže vyrovnat s virem před nástupem příznaků. Tento proces může znamenat snížení tělesné teploty. Po několika dnech se teplota vrátí do normálu.

Vývoj vnitřních onemocnění

Hypotermie může být příznakem poruchy funkce štítné žlázy nebo rozvoje diabetu. Častěji se tento obraz vyvíjí u dospívajících. Pokud neexistují žádná jiná porušení a důvody pro nízké ukazatele, je nutné důkladné vyšetření těla. S včasnou detekcí patologie existuje možnost zabránit onemocnění.

Vegetativní dystonie

V případě porušení autonomního nervového systému se tyto problémy objevují ve formě:

 • bolesti hlavy;
 • snížený tlak;
 • bledost;
 • pocení.

Vyjasněte příčinu nízké teploty s doprovodnými symptomy, které potřebujete lékaře.

Přepracování

Snížení teploty může být způsobeno nejen nadměrnou fyzickou námahou, ale také duševním přetížením. Obecně může být příčinou i stres a únava z rušného života. V takových případech je hypotermie známkou revize způsobu práce a odpočinku.

Když potřebujete lékaře

Indikátory pod hodnotou 35 signalizují potřebu okamžitého volání o pomoc. Tyto údaje ukazují na významnou hypotermii nebo nebezpečné změny v těle. V každém případě, pokud hypotermie přetrvává po dlouhou dobu a další negativní symptomy (letargie, ospalost, zvracení) se stávají jeho společníky, doporučuje se kontaktovat pediatra.

Lékař je nutný, pokud je hypothermie způsobena těmito důvody:

 • očkování;
 • otrava;
 • těžké omrzliny;
 • omdlévání.

Jak pomoci dítěti

Svépomoc pro dítě s nízkou teplotou by měla projít po důkladné analýze jeho stavu.

Pokud kontrolní měření dobrým teploměrem nevykazuje žádné zlepšení, hlavní body pomoci jsou:

 • ohřívání horkého nápoje a koberce;
 • organizace rekreace a zdravé výživy;
 • odstranění průvanu a vlhkého oblečení;
 • poskytující psychologické pohodlí.

Správná výživa a vitamíny po nemoci, návrat teploty do normálu, nejlepší nástroj - horký čaj a teplé oblečení.

Co dělat

Klid a důvěra rodičů také příznivě ovlivňuje celkový stav dítěte. Nespěchejte do extrémů a přehřívejte tělo dítěte. Náhlá změna okolní teploty vyvolá nové problémy.

Nemusíte dávat své dítě žádné léky bez konzultace s lékařem. Načítám...

Dr. Komarovsky podává komplexní doporučení, pokud vaše dítě má nízkou teplotu.

Dítě má nízkou tělesnou teplotu (35-36): příčiny a co dělat

Dobrý den, milí rodiče. Dnes budeme hovořit o tom, co představuje nízkou tělesnou teplotu u dítěte. Dozvíte se, co mohou být fyziologické a patologické procesy v těle během hypertermie. Budete vědět, co s ním dělat.

Příznaky hypothermie

Slabost a nedostatek chuti k jídlu může znamenat nižší tělesnou teplotu u dítěte.

Pokud nemáte teploměr po ruce, můžete mít podezření na přítomnost nízké tělesné teploty v dítěti přítomností následujících příznaků:

 • dítě má sníženou nebo žádnou chuť k jídlu;
 • dítě vypadá pomaleji, letargicky, zvyšuje se ospalost;
 • nálada, chování se dramaticky mění;
 • mohou se objevit bolesti hlavy;
 • malý tot může být příliš podrážděný.

Možné faktory

Lze pozorovat pokles teploty, jak na pozadí nástupu virového onemocnění, tak i po onemocnění

Skutečnost, že dítě má hypotermii, může být ovlivněna mnoha důvody.

 1. Přítomnost chronické patologie. Dítě může mít problémy s dýchacím systémem, nadledvinami, štítnou žlázou. V přítomnosti chladných končetin a potu mohou nízké teploty znamenat přítomnost anémie.
 2. Přenos silného stresu, psychická únava.
 3. Nedostatek vitamínů může také ovlivnit pokles teploty. Častěji pozorované u dospívajících, kteří se trápí diety.
 4. Podchlazení těla. Při nejmenším zima může ovlivnit pokles tělesné teploty, zejména u malých dětí s neformovaným systémem termoregulace.
 5. Důsledek očkování.
 6. Vrozená hypotermie. V prvních měsících života dítěte může být teplota 35,4 stupně. Ve stejné době se batole cítí dobře, má dobrý spánek, chuť k jídlu, normální pohyblivost. Tento stav je poměrně vzácný, nevyžaduje žádnou léčbu.
 7. Přítomnost virového onemocnění. Nízká tělesná teplota může přetrvávat po dobu tří až pěti dnů. Dítě je pomalé a ospalé, může pociťovat bolest hlavy a bolestivé klouby.
 8. Patologie vnitřních orgánů, zejména onemocnění jako je pneumonie, hypotyreóza, diabetes mellitus, rakovina, anémie, parazitární invaze. Kromě nízké teploty se dítě bude cítit dobře a bolavě.
 9. Následky užívání vazokonstrikčních léků. Současně, kromě hypothermie, dítě bude mít sníženou aktivitu, možná slabý stav.
 10. Výsledky užívání antipyretik. Pokud dítě během nemoci dostalo prostředky ke snížení teploty, kterou také sestřelila.
 11. Častou příčinou hypothermie u dětí ve školním věku je těžké vyčerpání, které může nastat v důsledku:
 • nadměrná fyzická nebo duševní zátěž;
 • nedostatek čerstvého vzduchu;
 • nedostatek odpočinku;
 • velké zatížení v sekcích;
 • nedostatek zdravého spánku;
 • přítomnost stresových situací.
 1. Když školní tělesná teplota klesne, je to signál, že v těle je něco špatně. Pokud na to neodpovíte včas, může se u dítěte rozvinout patologie, které se běžně nazývá škola:
 • gastritida - vyvolaná přepracováním a stresem;
 • neuróza - důsledek negativních faktorů na nervový systém;
 • krátkozrakost - vyvinutá pod vlivem moderních přístrojů;
 • skolióza - důsledky nerovnoměrného stálého zatížení páteře.

Mít dítě

Nízká tělesná teplota u kojence se může objevit na pozadí onemocnění, je výsledkem přepracování nebo podchlazení

 1. Pokud bylo batole předčasné, pak je tělesná teplota pod 36 stupňů normální kvůli nižšímu vývoji a nízké mobilitě.
 2. Virové onemocnění.

Dítě nemusí mít žádné charakteristické příznaky, ale dojde ke zvýšené ospalosti a mírné únavě. Reakce na zavedení DTP. To je věřil, že to je lepší nespěchat, aby toxin febrifuge bezprostředně po očkování, ale počkejte a podívejte se na ukazatele jeho teploty, a jednat na situaci.

 • Hypotermie
 • Kapky z nachlazení mohou také ovlivnit hypotermii, jak se cévy zužují. Nejbezpečnější produkty pro mořské kozy jsou založeny na mořské soli, zejména Aquamaris pro děti a Aqualore baby.

 • Tělesná teplota může zůstat z 35,8 na 36 stupňů v důsledku poruchy po dlouhé nemoci. Může trvat až pět dní.
 • Jak zjistit příčinu

  Když hypotermie pozorovala studené končetiny a bledost kůže.

  Rodiče by měli pochopit, že hypotermie může být způsobena řadou faktorů. Při rozhodování, jak v dané situaci jednat, je třeba vzít v úvahu to, co způsobilo pokles teploty. Proto je důležité vědět, jak určit konkrétní stav.

  1. Hypothermia a omrzliny mohou být detekovány, když je teplota pod 35,9 stupně, hypotenze, ospalost, letargie dítěte, bledost kůže (zchlazení). Pokud se podchlazený hrášek dostane do teplé místnosti, jeho kůže se změní na červenou, objeví se otok a bolest v oblasti omrzlin.
  2. Pokud je teplota dítěte 35 stupňů několik dní, a krátce předtím, než utrpěl bakteriální nebo virové onemocnění, je tato reakce variantou normy. To může také být znamení přítomnosti komplikací v těle po nemoci. V takové situaci je lepší se poradit s lékařem a podrobit se dalšímu vyšetření, zejména k provedení kardiogramu a podrobení úplnému krevnímu obrazu.
  3. Teploty v rozmezí 35,5 až 36 stupňů lze pozorovat po očkování. Je nezbytné informovat o tom pediatra. Pokud dítě má normální spánek, dobrou chuť k jídlu, nejsou žádné změny v chování, tento stav nevyžaduje užívání léků.
  4. Pokud dojde k otravě těkavými toxickými látkami, může být teplota 35,7 a nižší doprovázena zvracením, těžkou zimnicí, závratí a bledou kůží. Bez lékařského zákroku nemůže.
  5. Pokud má batole všeobecný pocit špatného zdraví, ospalost, nadměrnou letargii, bolesti hlavy, zvracení, mdloby, mdloby, tyto příznaky jsou alarmující a vyžadují tísňové volání.

  Diagnostika

  Pokud jdete k lékaři, abyste zjistili příčinu podchlazení, provede osobní vyšetření dítěte, shromáždí všechny stížnosti na zdravotní stav a pošle ho k dalšímu výzkumu. Ty mohou zahrnovat:

  • kompletní krevní obraz, moč;
  • biochemické vyšetření krve;
  • testování krevní glukózy;
  • hormonální testy;
  • ultrazvuk ledvin, štítné žlázy, dutiny břišní;
  • konzultace s úzkými odborníky v závislosti na tom, co je u dítěte podezření.

  Co dělat

  Pokud byla podchlazení, pak musíte pít teplý čaj

   Pokud je reakce těla způsobena dlouhodobým užíváním antipyretik, pak užíváte vitamíny, čerstvý vzduch a přítomnost pozitivních emocí.

 • Pokud je to výsledek použití vazokonstrikčních prostředků, dítě by mělo být naléhavě podáno, dát mu horký čaj a zavolat sanitku.
 • Pokud se jedná o virové onemocnění, musíte podstoupit řádnou léčbu.

 • Pokud existuje podezření na patologii vnitřních orgánů, je nutné podstoupit vyšetření, aby bylo možné zjistit přesnou příčinu onemocnění, zahájit léčbu zaměřenou na specifické selhání v těle.
 • Ujistěte se, že dítě není příliš přepracované, snižte jeho náklad.

  Pro něj může být obtížné navštěvovat další kruhy po škole, je lepší je odmítnout.

 • Zvýšit množství čerstvého ovoce a zeleniny v dětské dietě.
 • Pokud je v životě dítěte příliš mnoho počítačů a tabletů, je třeba snížit jejich vliv.
 • Pokud má vaše dítě podchlazení, musíte nohy prohřát.

  Vrhněte batole do deky, ale příliš ho přehřívejte. Dejte svému dítěti teplý nápoj. Rodiče by měli vědět, zda hypothermie nevzniká v důsledku podchlazení, pak se oteplování nevyžaduje. Je-li na vině stresující situace, je třeba dbát na vytvoření příjemného prostředí pro dítě.

  Rodiče by si měli uvědomit, že podchlazení může nastat v důsledku apatie a silného strachu, zvýšené úzkosti. Je velmi důležité pokusit se najít kontakt s dítětem, pokusit se zjistit, jaké jsou příčiny jeho strachu. Nemusíte udržovat své dítě v teple po dlouhou dobu, zejména pokud se teplota již vrátila do normálu.

  Je lepší vrátit se k obvyklé činnosti.

  Jednou, když se můj syn probudil, aby šel do školy, ztuhl. Naměřená teplota - 35,9. Předpokládal jsem, že ztuhl, protože se probudil a tělo bylo studené. Proto ho oblékla a zabalila, dala mu teplý čaj. Teplota se vrátila do normálu.

  Bezpečnostní opatření

  Zdravé stravování je důležité.

  1. Je důležité zajistit, aby dítě mělo zdravý spánek, vyváženou stravu. Musíme se starat o používání celé řady vitamínů, aminokyselin a minerálů.
  2. Rodiče by se měli ujistit, že dítě udržuje každodenní rutinu, aktivní hry střídají odpočinek.

 • Nezapomeňte na fyzickou námahu, na každodenní procházky na čerstvém vzduchu.
 • Teď už víte, jestli má dítě nízkou teplotu, co dělat. V každém případě nemusíte začínat paniku, ale věnujte jí pozornost.

  Pokud se vyskytnou současně příznaky svědčící o zhoršení zdravotního stavu, je nutná návštěva u lékaře.