Jaký je rozdíl od faryngitidy v krku?

Bolest v krku a faryngitida jsou infekční a zánětlivá onemocnění hltanu, často spojená s nachlazením. Mají podobné počáteční příznaky - bolest v krku, náhlý nástup, zarudnutí sliznice hltanu, projevy intoxikace. Tyto dvě nemoci jsou proto často zmatené. A to je spojeno s nesprávným přístupem k léčbě a zvýšeným rizikem komplikací. Pro rozlišení projevů obou patologií je nutné znát rozdíl mezi anginou pectoris a faryngitidou.

Příčina nemoci

Bolest v krku: způsobená zejména patogenními bakteriemi - streptokoky, stafylokoky a jejich asociacemi.

Faryngitida: původcem je nejčastěji virus (chřipka, rhinovirus, adenovirus, herpes, atd.), I když je třeba mít na paměti, že také dochází k bakteriální faryngitidě. Může být také alergická a traumatická.

Poloha

Lokalizace anginy pectoris a faryngitidy

Místo projevu klinických projevů je to, co odlišuje anginu pectoris a faryngitidu, a to, co charakterizuje definici každé patologie.

Angina (nebo akutní tonzilitida) je zánět mandlí. To je hlavní rozdíl mezi anginou pectoris a faryngitidou, jakož i specifickým znakem, který ji odlišuje od ostatních patologií ENT. Oblouky palatinu mohou být ovlivněny, přilehlé orgány tkáně jsou méně často postiženy.

Faryngitida je difuzní zánět sliznice zadní stěny hltanu, tonzily a palatinové oblouky obvykle nejsou zapojeny do procesu.

Během vývoje tonzilitidy může zánět mandlí proudit na stěnu hltanu, pak je bolest v krku doprovázena faryngitidou. Taková současná léze mandlí a hltanu se nazývá faryngotoncilitis.

Způsoby infekce

Angina nejčastěji začíná na pozadí snížené imunity, hypotermie a stresu, kdy se vlastní bakterie začínají nekontrolovatelně množit a způsobují patologický proces. Příležitostně existuje vzdušná přenosová cesta.

Faryngitida se týká akutních respiračních virových infekcí a nejčastěji se infekce vyskytuje ve vzduchu ve formě kapiček na pozadí provokujících faktorů.

Příznaky

Bolest v krku je charakterizována silnou bolestí v krku od nástupu onemocnění, zhoršila se ve druhé polovině dne, bolestivým polykáním, vysokou horečkou, těžkou slabostí, zánětem lymfatických uzlin a často nepříjemným zápachem z úst. Při vyšetření jsou mandle jasně červené, zvětšené. Jak se nemoc vyvíjí, katarální bolest v krku se může proměnit v hnisavý: s malými vředy na povrchu mandlí (folikulární forma) nebo hnisavým květem (lacunar). Je bolest v uchu a v čelisti, bolest při polykání může být tak závažná, že pacient nemůže polykat sliny a odmítá jíst nebo pít. Bolest je často lokalizována na jedné straně, zejména pokud se jedná o zhoršení chronického procesu.

Bolest v krku se může proměnit v ještě nebezpečnější formy: s nekrózou, hnisavou fúzí mandlí nebo tvorbou velkého abscesu.

Faryngitida je charakterizována mírným bolestem v krku, vyjádřeným ráno. Teplota stoupá na subfebrile (až 38 0 С), intoxikace je méně výrazná, a proto je celkový stav pacienta jednodušší než u anginy pectoris. Faryngitida je difuzní zánět s rovnoměrným bolestem v krku. Když je pozorován, svědění, sucho v krku, pocit cizího předmětu v krku, který způsobuje suchý, neproduktivní kašel. Rýma může být také spojena s faryngitidou. Při pohledu ze sliznic hltanu mírně oteklé, mírné zarudnutí, se zanícenými folikuly. Mandle, zpravidla nejsou ovlivněny zánětem. Diferenciální projev faryngitidy může být reakcí na teplé pití - obvykle pocit pálení a bolest v hltanu oslabuje, na rozdíl od bolesti v krku, která reaguje na teplo s ještě větším zvýšením bolesti.

Komplikace a účinky na jiné orgány

Protože streptokoky jsou nejčastěji původcem anginy pectoris, toto onemocnění často způsobuje poškození ledvin, myokardu a kloubů a může způsobit sepse.

Faryngitida se vyznačuje rozšířením zánětu na přilehlé orgány, připojením hrtanu, průdušnice a dýchacích cest.

Léčba

Před zahájením léčby jsou lékaři často žádáni, aby provedli testy stěrky, aby se přesněji identifikoval patogen, protože bolest v krku může být také virová, například faryngitida - bakteriální. Detekce infekčního agens navíc určuje jmenování skupiny antibiotik.

Angina je léčena povinným průběhem antibiotik, topicky i systémově, lůžkem, protizánětlivými a antipyretickými léky, antiseptickými kloktadlami.

Faryngitida se často léčí doma, lidové léky, výplachy, symptomatická terapie a hojné pití. Antibiotika a imunomodulátory jsou předepisovány pro komplikace a související onemocnění.

Navzdory rozdílům v závažnosti subjektivních a vizuálních projevů anginy pectoris a faryngitidy, projevů bolesti v krku, zarudnutí a zhoršení celkového stavu je nutné se poradit s lékařem. V tomto případě bude diagnóza provedena správně a bude předepsána optimální léčba, což znamená, že se snižuje riziko komplikací a přechod na chronickou formu.

Rozdíly mezi faryngitidou a angínou

Bolest v krku je běžným příznakem mnoha nemocí. Pro předepsání účinné léčby je nutné stanovit přesnou diagnózu. Tonzilitida, faryngitida mají mnoho běžných příznaků, ale zdroj onemocnění je odlišný. S plnou diagnózou můžete rozpoznat rozdíly ve symptomech. Obě onemocnění jsou infekční zánět hltanu. Aby bylo možné správně rozlišit obě patologie, je třeba znát rozdíl mezi tonzilitidou a faryngitidou.

Jak odlišit angínu pectoris od faryngitidy?

Onemocnění hrtanu a zánět je způsobeno následujícími patogeny:

 • bakteriální mikroorganismy (streptokoky, stafylokoky);
 • všechny druhy virů.

Rozdíl tonzilitidy od faryngitidy je pozorován při různých příznacích, projevujících se při jídle a dýchání. Problémy s jídlem jsou s mandlí. Vidíte, že mandle jsou červené. A bakterie způsobují bílý květ.

Faryngitida při vyšetření se projevuje zarudnutím hltanu a otokem. Pozorován je také růst lymfatických uzlin a horečky.

Rozdíl mezi faryngitidou a tonzilitidou lze pozorovat v následujících aspektech:

 1. S tonzilitidou, bolest je nerovnoměrná, a jedna žláza může být více ovlivněna. Faryngitida je charakterizována jednotnými bolestivými pocity.
 2. Teplé pití může snížit nepohodlí tohoto onemocnění, ale s tonzilitidou způsobuje pouze nepohodlí.
 3. Bolest v krku ve vzácných případech s kašlem a faryngitidou, projevuje se na samém počátku.
 4. Při chvění jsou příznaky těžké intoxikace.

Příčiny angíny

Akutní nebo chronická tonzilitida je infekční onemocnění. To je způsobeno streptokokovými bakteriemi, které se chovají v mandlích. Infekce přes cévy prochází tělem a proniká srdečním systémem, stejně jako ledvinami a klouby.

Onemocnění může být provokováno adenoidy, špatnou ústní hygienou a kazem. Angina je nakažlivá nemoc, která je nebezpečná pro ostatní.

Proč dochází k faryngitidě

Akutní nebo chronická faryngitida postihuje sliznice. Hlavní příčinou onemocnění je rhinovirus, herpes virus a parainfluenza. Také onemocnění se může tvořit pod vlivem plísňové infekce.

Příčinou může být prodloužený zánět. Chronické onemocnění není nakažlivé, na rozdíl od akutní varianty. S tímto onemocněním se vyskytují poruchy v sliznici.

Vlastnosti projevu angíny

Když tonzilitida oslabuje imunitní systém. Slabé protilátky po zánětlivém procesu mohou způsobit chronickou formu.

Určení příznaků angíny v raném stádiu pomůže zahájit včasnou léčbu. Zde je několik faktorů, které je třeba věnovat pozornost:

 1. Mandle jsou uvolněné a fialové.
 2. Lymfatické uzliny nabobtnají.
 3. Tonzily se zvyšují.
 4. Tam je otok oblohy.
 5. Při požití je bolest.
 6. Zvýšení velikosti jater a sleziny.
 7. Teplota stoupá.

Teplota může stoupnout až na 39 stupňů a je doprovázena zimnicí těla. Kromě toho, strach o slabost, bolesti hlavy a bolestivé klouby. K chronické formě onemocnění dochází bez silné horečky a hnisu.

Jak se projevuje faryngitida?

Nemoc může probíhat v akutní a chronické formě. Stojí za povšimnutí jeho hlavní rysy:

 1. Lechtání a hrudník v krku.
 2. Kašel, ale žádný hlen.
 3. Dojemné pocení a pocit nevolnosti.
 4. Oteklé lymfatické uzliny.
 5. Není pozorováno ucpání nosu a rýma.

Existují některé rysy vývoje akutní faryngitidy. Tam je lechtání a pálení. Pokud nezačnete léčbu včas, objeví se kašel, rýma a přetížení uší. Kromě toho dochází k zarudnutí zadního povrchu hltanu.

V chronické formě nemoci je neustálá potřeba kašlat, sucha a hrudníku v krku.

Možné komplikace

Faryngitida nebo bolest v krku s nesprávnou léčbou může vyvolat vážné následky. Akutní tonzilitida může způsobit revmatické onemocnění srdce. Zvláště nebezpečné je onemocnění pro děti 5-15 let. Po zánětlivém procesu může infekce jít do ledvin a vyvine se pyelonefritida. Může se také rozvinout artritida. Nejnebezpečnější komplikací bolestí v krku je otok hrtanu, ve kterém se zužuje horní dýchací trakt. Může být obtížné vdechovat a vypouštět.

Následky faryngitidy nejsou tak nebezpečné. Neléčené onemocnění se stává chronickým. Viry mohou způsobit nemoci, jako je tracheitida, otitis media, laryngitida a chronická bronchitida.

Co odlišuje anginu pectoris od faryngitidy: diagnostické funkce

Je nutné správně rozpoznat, co vás trápí - bolest v krku nebo faryngitidu. Pokud je diagnostikována nesprávně, léčba bude také chybná a škodlivá. Například, nemůžete bojovat s anginou pouze lidových prostředků a bez použití antibiotik. Také nemůžete používat silné nástroje pro jiné nemoci. V tomto případě jsou účinné antiseptické přípravky.

Nesmí se léčit, protože to může vést k rozvoji revmatismu a glomerulonefritidy. Během alergické reakce je pozorována faryngitida.

Akutní tonzilitida se v závislosti na typu onemocnění projevuje dopravními zácpami s hnisem, bílou patinou a kulatými tuberkulemi.

Lékař určuje nemoc následujícím způsobem:

S faryngitidou, rýmou a bolestmi v krku jsou pozorovány a při angína, jsou všechny příznaky pozorovány, s výjimkou rýmy. Při zkoumání nosohltanu je věnována pozornost vlastnostem, jako je slizniční tón, velikost mandlí a stav tkáně.

Folikulární forma se vyznačuje malými žlutými bublinkami na povrchu. U chronické tonzilitidy se může objevit regionální lymfadenitida. Při palpaci se lymfatické uzliny stávají bolestivými. Symptomy jsou aktivovány fyzickým a emocionálním přetížením. Hypotermie může také oslabit imunitní obranu.

Jak léčit faryngitidu a angínu u dospělých?

Je důležité znát rozdíl mezi faryngitidou a angínou angíny, aby se zvolila účinná terapie. Vlastní léčba bez předchozí diagnózy může tuto nemoc převést na chronickou formu. Pediatr, ORL nebo terapeut by měly zvolit metody léčby.

Chcete-li vyléčit chronickou angínu a krku, musíte postupovat podle návodu k použití předepsaných léků. Je nutné zavlažování krku a pravidelné oplachování speciálními produkty. Doporučuje se používat tradiční medicínu.

Znáte-li rozdíly mezi faryngitidou a angínou, můžete použít specifické možnosti léčby.

Léčba angíny

Antibakteriální látky a antiseptika by měly být léčeny akutní formou onemocnění. Pro opláchnutí potřebujete Miramistin a Furatsilin. Používají se anestetika: Dr. Mom a Lizak. Kromě toho mohou být spreje použity k zavlažování mandlí: Tantum Verde a Orasept.

Při vysokých teplotách se používají antipyretika: Nurofen a Panadol. K léčbě chronické formy onemocnění se používá kloktání, inhalátor a posilování imunitního systému pomocí imunomodulátorů. Mytí nosu lze provádět nejen léky, ale i lidovými prostředky. Dobrý lék je mořská sůl.

Léčba faryngitidy

Existuje rozdíl v metodách léčby těchto dvou onemocnění. V akutním období onemocnění se léčí následujícími způsoby:

 1. Kloktání s roztokem infuze heřmánku a šalvěje, stejně jako roztok sody.
 2. Inhalace Chlorophyllipt a Angilex.
 3. Speciální lízátka se používají k odstranění příznaků bolesti.

Protizánětlivé léky se aktivně používají, například Tonsilgon. Během léčby pijte dostatek vzduchu a zvlhčujte vzduch v místnosti a musíte dodržovat správnou výživu bez kořeněných, tuhých a tukových potravin. Zahřívání hrdla se provádí pomocí suchých obkladů. V chronické formě je prováděno úplné vyšetření k identifikaci faktorů způsobujících relapsy. Často se provádí další ošetření dásní, zubů a korekce nosní přepážky.

Fyzioterapeutické metody

Faryngitida a bolest v krku se dobře léčí pomocí fyzioterapie. Jedná se o bezpečný způsob léčby, který neovlivňuje biochemické procesy probíhající v buňkách. Pro postupy používané speciální vybavení.

Používají se následující fyzioterapeutické metody:

 1. Způsob léčby světelných paprsků.
 2. Hardware teplý.
 3. Akupunktura.
 4. Laserová terapie
 5. Modrá lampa.
 6. Magnetické a mechanické účinky.

Můžete použít lidové prostředky, ale pouze se svolením lékaře. Bylinná výzdoba slouží k oplachování a inhalaci. Med se přidává do infuzí k pití.

Bez ohledu na to, jaké jsou rozdíly v bolestech v krku a faryngitidě, nezapomeňte na preventivní opatření. Vitaminové komplexy a zdravý životní styl pomohou zlepšit odolnost vůči vážným onemocněním. Je nezbytné minimalizovat kontakt s pacienty. Pro prevenci v obdobích epidemií byste měli použít lubrikační masku a oxolinovou mast k mazání dutin.

Tonzilitida a faryngitida - rysy léčby nemocí

Tonzilitida a faryngitida patří mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích, doprovázená zánětem a bolestmi v krku.

Obě tato onemocnění se nejčastěji vyvíjejí na pozadí virových nebo bakteriálních infekcí a mají podobné symptomy, které se bez složité diagnostiky někdy velmi snadno zaměňují s jinými onemocněními.

V některých případech může být faryngitida asociovaná patologie tonzilitidy.

Příčiny tonzilitidy a faryngitidy

Navzdory podobnosti symptomů, angína má některé rozdíly od faryngitidy, primárně v lokalizaci léze. V prvním případě jsou zakryté palatinové a hltanové mandle a v druhém případě hltanová dutina.

Hlavními příčinami faryngitidy a angíny jsou virové a bakteriální patogeny.

Pocházejí z prostředí nebo z infekčních ohnisek umístěných v přilehlých částech dýchacího ústrojí.

Proč se objeví tonzilitida

Při akutní tonzilitidě zahrnuje zánětlivý proces lymfoidní tkáň mandlí, především palatinu, nejčastěji způsobenou streptokokovými a stafylokokovými infekcemi, méně často chlamydií, mykoplazmy, viry a houbou Candida.

Chronická angína pectoris je doprovázena prodlouženým zánětem mandlí a vyskytuje se v důsledku přenesené anginy pectoris, šarlatové horečky, spalniček, záškrtu atd.

K faktorům přispívajícím k rozvoji tonzilitidy patří:

 • všeobecné podchlazení nebo lokální ochlazení sliznice v důsledku požití studeného jídla nebo inhalace mrazivého vzduchu;
 • oslabení místní a obecné imunity;
 • mechanické účinky na mandle (trauma, chirurgie);
 • poruchy nervového systému;
 • porušení nosního dýchání;
 • odložená katarální onemocnění;
 • alergie (může být příčinou a důsledkem chronické angíny).

Chronická angína může přelévat z akutního typu onemocnění, a proto je včasná a správná léčba exacerbací považována za nejdůležitější metodu prevence chronického onemocnění.

Co přispívá k výskytu faryngitidy

Na rozdíl od tonzilitidy je faryngitida obvykle spouštěna virovými patogeny, mezi nimiž jsou:

 • rhinovirus;
 • adenovirus;
 • koronavirus;
 • virus chřipky;
 • parainfluenza.

Akutní faryngitida je považována za sezónní onemocnění, vyskytující se hlavně v období podzimu a zimy, kdy je zaznamenána akutní ARVI.

Pokud v rané fázi akutního průběhu nemoci nedochází k adekvátní léčbě, přidá se k virovému zánětu bakteriální infekce.

Progresi faryngitidy mohou vyvolat následující faktory:

 • jednotlivé znaky struktury sliznice hltanu a trávicího systému;
 • systematické inhalace prašného, ​​horkého, suchého nebo kouřového vzduchu;
 • pravidelná práce se škodlivými chemickými složkami;
 • závislost na nosních vazokonstrikčních léčivech;
 • kouření a alkohol;
 • alergické reakce;
 • endokrinní a metabolické poruchy;
 • patologie ledvin a kardiovaskulárního systému.

Chronická forma faryngitidy se může objevit na pozadí patologických stavů zažívacího systému, kdy během spánku se obsah žaludku dostává do jícnu a proniká hltanem.

Tyto procesy mohou nastat s onemocněním gastrorefluxu nebo s kýlou jícnu.

V tomto případě musí být léčba faryngitidy doprovázena eliminací hlavní příčiny, jinak všechny metody léčby přinesou dočasné a nedostatečné výsledky.

Chronická faryngitida se velmi často vyvíjí na základě patologických stavů nosohltanu, kdy se sliznice vylučuje po hřbetě hrdla a infikuje ho.

Příznaky faryngitidy a angíny

Tonzilitida a faryngitida mají podobné vnější projevy a symptomy, aby bylo možné tyto nemoci odlišit a předepsat správnou léčbu, lékař provede komplexní diagnózu.

Jak se projevuje tonzilitida

Počáteční stadium akutní tonzilitidy je charakterizováno horečkou od 38 ° C, v průběhu onemocnění jsou příznaky horší:

 • lechtání, suchost a zúžení hrdla;
 • bolestivé polykání, nepohodlí při používání tekutin a potravin, v těžkých případech pacient nemůže ani polykat sliny;
 • s faryngoskopií, výrazným otokem sliznice, hyperémií mandlí, zúžením hrtanu;
 • jazyk pokrytý rozbouřeným květem;
 • v závislosti na formě onemocnění mohou být mandle pokryty slizovitým bílým filmem, bublinkami nažloutlého odstínu a šedavě žlutým květem;
 • existují bolestivé pocity, bolesti svalů celého těla a celková malátnost;
 • submandibulární lymfatické uzliny se zvyšují.

Charakteristickým rysem akutní tonzilitidy je to, že jak teplota klesá, poškození sliznice hrdla se stává výraznější.

Pozdní léčba akutní tonzilitidy vede k chronickému zánětu mandlí, který je doprovázen následujícími příznaky:

 • zhutnění povrchu oblohy;
 • bolestivost a oteklé lymfatické uzliny;
 • volná struktura mandlí s tvorbou vláknitých adhezí na jejich povrchu;
 • vylučování hnisavých útvarů na sliznici mandlí;
 • měření teploty.

Klinický obraz faryngitidy

Akutní faryngitida začíná polknutím, suchostí a nepohodlím v hrdle při polknutí, přičemž nemoc je nepříjemné bolestivé pocity v krku, které pacient neustále doprovází.

V závislosti na etiologii zánětu se mohou objevit následující příznaky:

 • ozáření bolesti v uších;
 • zvětšené a bolestivé krční lymfatické uzliny;
 • zarudnutí zadního povrchu hltanu, válečků palatinu, zánět lymfoidních granulí. Na rozdíl od tonzilitidy se však nezjistí zánět mandlí.

Často příčinou chronické faryngitidy se stává pozdní léčba akutní formy onemocnění, stejně jako časté nachlazení.

S rozvojem chronické faryngitidy se pacient neustále trápí suchem a pocitem komatu v krku, cítí potřebu kašlat, často musí polknout hlen, který se uvolňuje na hřbetě hltanu.

Kvůli těmto faktorům je spánek pacienta narušen a stává se podrážděným.

Chronická faryngitida se zřídka vyvíjí jako nezávislé onemocnění, proto by její léčba měla být zaměřena nejen na zmírnění symptomů, ale také na odstranění základní příčiny.

Diagnostika nemocí

Před předepsáním léčby tonzilitidy nebo faryngitidy provádí otolaryngolog komplexní diagnostickou studii, která vám umožní posoudit závažnost onemocnění a identifikovat komorbidity.

Diagnostické vyšetření na angínu

Pro diagnostiku chronické tonzilitidy je předepsán klinický krevní test, který odhaluje zvýšení nebo snížení počtu leukocytů.

Pokud je toxická alergická forma tonzilitidy přiřazena krevnímu testu pro O-antistreptolysin, C-reaktivní protein, revmatoidní faktor.

Z mukózního povrchu mandlí se také provádí stěr z mikroflóry, v důsledku čehož je možné detekovat přítomnost záškrtového bacillu, který způsobuje tvorbu silných filmů na mandlích.

V některých případech se provádí EKG a rentgen paranazálních sinusů. Když pharyngoscopy poznamenal následující jevy: t

 • zánět palatinových válečků;
 • při stisknutí amygdaly se vylučují zátky nebo hnisavý hlen;
 • mandle u dětí jsou zvětšeny, mají karmínový nebo načervenalý odstín a volnou strukturu, u dospělých mají mandle průměrnou velikost a bledý povrch.

Diagnostika faryngitidy

Vyšetření pacienta s faryngitidou může odhalit následující příznaky: t

 • hyperemie a edémová sliznice;
 • granulovaná struktura hltanu, sekrece sliznice;
 • hypertrofie lymfatických folikulů.

Krevní test může ukázat zvýšení počtu lymfocytů, což ukazuje na virovou povahu zánětu, zvýšený počet bílých krvinek a urychlenou ESR naznačují bakteriální etiologii.

Faryngoskopie může odhalit šíření zánětu v palatinových obloucích a mandlích, zatímco dochází k otoku uvuly.

S postranní faryngitidou na bočních stěnách farynxidních lymfadenoidních hřebenů a granulí se zvětšuje velikost, což je více charakteristické pro exacerbace chronického zánětu.

Někdy byly diagnostikovány komplikace faryngitidy, které se rozšířily do orgánů sluchu, hrtanu, nosní dutiny nebo vedlejších nosních dutin.

Jaká léčba je předepsána

Pro předepsání správné léčby tonzilitidy nebo faryngitidy je důležité jasně odlišit je od ostatních onemocnění horních cest dýchacích, stejně jako identifikovat skutečnou příčinu zánětu.

V obou případech je poskytována komplexní léčba, která zahrnuje symptomatické a etiotropní metody léčby.

Léčba akutní angíny

Terapeutické účinky u akutní angíny jsou primárně zaměřeny na zmírnění příznaků a jsou založeny na místních lécích:

 • užívání systémových antibiotik (Amoxicilin, Amoxicar);
 • kloktání s antibakteriálními a protizánětlivými léky (Furacilin, Miramistin, Eludril, Rivanol);
 • použití lokálních antiseptik a analgetik (Falimint, Strepsils, Septolete);
 • zavlažování mandlí antiseptiky (Ingalipt, Kameton);
 • antipyretická léčiva pro boj s teplotami nad 38,5 ° C (Paracetamol, Theraflu, Rinza, Panadol);
 • léčba mandlí prostředky s teplotou vyšší než je teplota jodu (Lyugol, Iodinol);
 • imunomodulační léky (Anaferon, děti jsou předepsány rektální čípky Viferon, Genferon).

Jako pomocná léčba akutní tonzilitidy mají lidové prostředky vysokou účinnost.

Jedním z nejběžnějších potravin používaných v tomto případě je citron, v počáteční fázi onemocnění, se doporučuje postupně žvýkat polovinu ovoce spolu s kůrou, po kterém není jíst jídlo za hodinu.

Také opláchnutí s heřmánkovým odvarem, listy šalvěje, máta, měsíček a podběl se ukázaly jako účinné při angíny.

Léčba chronické angíny

Léčba chronické tonzilitidy je následující:

 • mytí mandlí antiseptickými roztoky (Octenisept, Chlorhexidin);
 • pravidelné oplach ústní dutiny roztokem vody mědi a stříbra;
 • použití lokálních imunomodulátorů (Ribomunyl);
 • přidávání éterických olejů do inhalačních a oplachových roztoků;
 • fyzioterapeutické postupy pro krční a lymfatické uzliny (ultrazvuk, laserová terapie, magnetoterapie, FEF);
 • Denní rehabilitace úst, nosu a nosních dutin.

Jak se léčí akutní faryngitida

Terapie akutní faryngitidy nezahrnuje použití antibiotik, pokud nedochází k překrývání bakteriální infekce.

Standardní léčba faryngitidy zahrnuje následující prostředky a metody:

 • kloktání nejméně 6krát denně (furacilin, roztoky sody a mořské soli, odvar z heřmánku a měsíčku, minerální voda);
 • inhalace a zavlažování krku antiseptickými roztoky (Chlorophyllipt, Angilex);
 • tablety a pastilky obsahující sulfonamidy (Faringosept, Septifril);
 • imunostimulační antivirotika (Viferon, Kagocel, Arbidol);
 • bohatý teplý nápoj;
 • suché obklady na krku;
 • dodržování diety, která vylučuje tvrdé, kořeněné a tučné potraviny;
 • pravidelné mokré čištění v místnosti pacienta.

Lékařská opatření proti chronické faryngitidě

Léčba chronické faryngitidy zahrnuje především eliminaci faktorů, které způsobily vývoj onemocnění, proto je nutné reorganizovat infekční ložiska v ústech a nosohltanu, fixovat zakřivené nosní přepážku a zacházet s trávicím systémem.

Antibiotika mají indikace pouze v případech hypertermie a výrazného zvýšení lymfatických uzlin. Nejběžnější a nejúčinnější léky širokého působení jsou považovány za Summamed a Amoxiclav.

Léčba chronické faryngitidy zahrnuje užívání antihistaminik ke snížení edému hltanu (Suprastin). Pro zmírnění intenzivního kašle se používají činidla snižující kašel (Codelac).

Povinná metoda pro faryngitidu je vypláchnutí každou půlhodinu, k tomu můžete použít farmaceutická antiseptika (Lugol, hexoral), alkalické roztoky nebo bylinné odvarky.

Je to tak nepříjemné, když musíte odložit práci a všechno kvůli bolesti v krku. Moje angína je velmi bolestivá. Pomáhá však zmírnit bolest a přivést hrdlo, aby parní inhalace vařených brambor, propolisové tinktury a česneku hodně pomohla. On dobře zklidňuje bolest v krku a znecitlivuje ji. V současné době je inhalace a oplach jednou za hodinu nejúčinnějším způsobem, jaký jsem kdy vyzkoušel.

Pro zanechání komentáře musíte být přihlášeni.

Faryngitida nebo bolest v krku: jak udělat diagnózu

Faryngitida nebo angína je zánětlivá léze horních dýchacích cest. Klinický obraz onemocnění závisí na lokalizaci patologického procesu. V takových případech se většina pacientů stěžuje na bolest v krku, horečku a zhoršenou funkci polykání.

Mnozí se ptají na otázku: „Jak odlišit angínu pectoris od faryngitidy?“. Tato onemocnění se liší v místě zaměření zánětu a symptomů. Správná diagnóza je klíčem k úspěšné léčbě a příznivé prognóze. Komplexní a adekvátní terapie také zabraňuje vzniku komplikací a recidiv onemocnění.

Příčiny zánětu mandlí a hltanu

Tonzilitida nebo faryngitida jsou infekční onemocnění. Patogeny mohou být patologické mikroorganismy, viry a houby. Rozvoj nemocí je podporován: náhlou přehříváním těla, oslabením imunitního systému a chronickými patologiemi vnitřních orgánů.

Podle většiny otolaryngologů hrají chřipkové viry a adenoviry významnou roli ve vývoji akutní faryngitidy a angína, jako nezávislá choroba, je vyvolána streptokoky a stafylokoky. Kromě toho se zánět hltanu často vyvíjí v důsledku šíření infekce z nosních končetin a hrdla.

Klinický obraz angíny

Aby bylo možné odpovědět na otázku: „Jaký je rozdíl mezi faryngitidou a bolestmi v krku?“ Musíte se seznámit se symptomy akutní angíny.

Klinický obraz zánětlivé léze mandlí zahrnuje následující příznaky:

 • prudký vzestup tělesné teploty (viz angina, jaká je teplota: o závažném symptomu);
 • bolestivé ataky v krku, které se během jídla zhoršují;
 • intoxikace těla ve formě bolestí hlavy, celkové slabosti, malátnosti, únavy a ztráty účinnosti;
 • otok a zarudnutí sliznice mandlí;
 • přítomnost hnisavých mas, filmů nebo dopravních zácp v žlázách žláz;
 • zvětšení a citlivost regionálních lymfatických uzlin.

Příznaky akutního zánětu sliznice hltanu

Jak se faryngitida liší od angíny, lze prokázat klinickými projevy zánětlivých lézí hltanu, které zahrnují následující příznaky:

 • bolest v krku a bolest;
 • paroxyzmální suchý kašel;
 • indikátory nízké teploty těla;
 • výrazné zarudnutí sliznice s ložisky ulcerace;

Častý vývoj faryngitidy je spojen s pozdní a nesprávnou léčbou akutních respiračních virových infekcí.

Diagnostika nemocí

Co je tonzilitida a faryngitida?

Jedná se o zánětlivé procesy v horní části respiračního systému, které jsou diagnostikovány podle následujícího schématu:

 • objasnění historie onemocnění a subjektivních obtíží pacienta;
 • vizuální prohlídka nosohltanu a hltanu;
 • přístrojové vyšetření sliznice v horní části dýchacího ústrojí;
 • laboratorní analýza krve, podle které lékař určí celkový stav pacienta.

Diferenciální diagnostika

Co je faryngitida a angína, jsme zjistili, a jaké jsou rozdíly?

Hlavní rozdíly jsou následující:

Jak se angina pectoris liší od faryngitidy? Za prvé, klinický obraz a stížnosti pacienta.

Hlavní metody léčby

Jak se liší faryngitida od anginy pectoris kromě klinického obrazu? Obě onemocnění vyžadují odlišný přístup k léčbě.

Způsoby léčby anginy pectoris

Léčba bakteriální tonzilitidy se provádí pomocí širokospektrálních antibakteriálních činidel. Použití antibiotik přispívá k rychlému zotavení a zabraňuje vzniku komplikací.

Léčba tonzilitidy a faryngitidy zahrnuje pacientovu komplianci s lůžkovým odpočinkem, šetřící dietu a těžké pití. Odpočinek lůžka s mandlí.

Terapie anginy pectoris, zpravidla spočívá v užívání následujících léků:

 • antiseptika ve formě sprejů, oplachovacích roztoků a tablet sání;
 • antihistaminika (diazolin, suprastin, tavegil), které účinně eliminují slizniční edém;
 • imunostimulancia - léky, které zvyšují ochranné schopnosti těla;
 • antipyretika a nesteroidní protizánětlivé léky.

Antibiotika pro faryngitidu a tonzilitidu bakteriálního původu jsou předepisována jako průběh po dobu nejméně 7 dnů. Jinak se onemocnění může stát chronickým.

Metody léčby faryngitidy

Bez ohledu na to, zda má pacient bolest v krku nebo faryngitidu, je léčba symptomatická. Pacient bere antipyretika se zvýšením tělesné teploty nad 38⁰С.

Obecná pravidla pro léčbu zánětlivých lézí hltanu jsou následující:

 • lokální antimikrobiální činidla ve formě výplachů, aerosolů a pastilek pro sání;
 • antiseptické pro inhalaci;
 • šetrná strava, která vylučuje příjem slaných, pepřených a kořeněných jídel;
 • odmítnutí pacienta před zneužíváním alkoholu a kouřením.

Jak se angina pectoris liší od faryngitidy z hlediska léčby? Zánět mandlí ve skutečnosti vyžaduje radikální přístup s použitím antibiotik a antipyretik. A při léčbě faryngitidy je často dostačující pro antiseptika a šetřící dietu.

Komplikace

Taková onemocnění mohou být komplikována faryngitidou a angínou:

 1. Paratonzilární a hltanové abscesy. Místní šíření infekce může způsobit tvorbu omezené oblasti hnisání měkkých tkání.
 2. Faryngitida a angína, jejichž léčba byla horší, jdou do chronického stadia, což vyžaduje použití speciální taktiky léčby.
 3. Bronchitida a tracheitida. Infekční zánět horních dýchacích cest má tendenci rychle šířit patologickou mikroflóru v plicních strukturách.
 4. Revmatoidní artritida. Dalším rozdílem mezi tonzilitidou a faryngitidou je častý vývoj revmatoidních lézí velkých kloubů a srdce.
 5. Zánět ledvin, který může mít za následek chronické selhání ledvin, což je přímé ohrožení života pacienta.

Prevence nemocí

Hlavní rozdíl mezi tonzilitidou a tonzilitidou je lokalizace patologického procesu a klinického průběhu.

Aby se zabránilo rozvoji těchto onemocnění, můžete použít následující opatření:

 • léčba chronických ložisek infekce v ústní dutině a přívěsků nosu;
 • vyvážená strava, v níž by člověk měl dostat dostatečné množství vitamínů a stopových prvků;
 • bodnutí těla a stimulace imunitního systému bylinnými přípravky;
 • přísné dodržování dávkování a doby užívání léku, jak je uvedeno v návodu k použití léčiva;
 • zdravého životního stylu a vyhýbání se špatným návykům.

Cena a složitost preventivních postupů jsou vždy nižší než náklady na léčbu zánětlivého procesu horních dýchacích cest.

Navzdory všemu rozdílu mezi faryngitidou a angíny, mají tato onemocnění mnoho společných rysů v diagnostice a léčbě. Jedná se o komplexní a individuální přístup k terapii a důkladnou diagnostiku patologií.

Jaký je rozdíl od faryngitidy v krku?

Faryngitida a bolest v krku mají na první pohled podobné příznaky. A přesto tyto dvě nemoci mají jiný zdroj. Umístění zánětlivého procesu bude také odlišné. Bližší pohled odhaluje rozdíly ve symptomech. Chcete-li se zbavit nemoci, musíte vědět, jak odlišit angínu pectoris od faryngitidy.

Příčiny anginy pectoris

Angina nebo jinak akutní tonzilitida je onemocnění infekční povahy. Kauzálním činitelem zánětlivého procesu jsou ve většině případů streptokokové bakterie. Tonzily - stanoviště a místo rozmnožování bakterií. Odtud se krevní cévy bakterií šíří tělem a mohou ovlivnit srdeční systém, ledviny, kloubní tkáň.

Příčiny angíny

Další zdroje nemoci jsou:

 • adenoidy;
 • zubní kaz;
 • nedostatečná ústní hygiena.

Angina je označována jako nakažlivá choroba. Osoba trpící touto chorobou je nebezpečím pro ostatní.

Příčiny faryngitidy

Faryngitida postihuje sliznice hltanu. Hlavní příčina onemocnění - parainfluenza infekce, rhinovirus, herpes virus. V některých případech se onemocnění vyvíjí pod vlivem:

 • patogenní mikroorganismy: streptokoky, stafylokoky, pneumokoky;
 • plísňové infekce.

Prodloužené zánětlivé procesy v krku mohou způsobit chronickou faryngitidu. Chronická forma faryngitidy není nakažlivá. Akutní forma, vyvolaná bakteriemi a viry, však může být přenášena z jedné osoby na druhou pomocí vzduchových kapiček.

Pro faryngitidu, na rozdíl od bolesti v krku, je charakterizována porážka celé sliznice hrdla. Angina ovlivňuje pouze mandle. To je jeden z hlavních rozdílů onemocnění.

Charakteristické příčiny těchto dvou nemocí jsou odlišné. Existují však také obecné provokující faktory, kterými lze nemoc rozpoznat. Obě nemoci jsou způsobeny viry a bakteriemi.

Příznaky angíny

Akutní tonzilitida se vyznačuje vysokou tělesnou teplotou. Teploty mohou dosáhnout 39 stupňů. Tímto způsobem tělo reaguje na působení infekčních agens. Zvýšená teplota způsobuje, že tělo má zimnici. Obecná intoxikace je vystavena celému tělu. Osoba se obává:

 • bolest hlavy;
 • slabost;
 • bolest v lymfatických uzlinách;
 • zvýšená únava;
 • bolestivé klouby.

Bolest v krku je doprovázena bolestmi v krku, což je akutnější při polykání. Lymfatické uzliny rostou, jsou tvrdé a bolestivé. Čím silnější je nemoc, tím více postihuje lymfatické uzliny.

Jak se projevuje faryngitida

Teplota během faryngitidy nebude příliš vysoká, jak tomu je v případě infekce anginou pectoris. Bude se pohybovat mezi 37,5–38 stupni. To je důležitý faktor, který odlišuje jednu nemoc od druhé.

Zajímavé video: Dr. Phil stručně vysvětlí, co je to faryngitida a co s ní dělat:

Bolest v krku a faryngitida doprovází bolest v krku. Pro faryngitidu se vyznačuje suchým hrdlem.

Akutní faryngitida má výraznější symptomy. Je hořící a bolestivé v krku. Pokud léčba nebyla zahájena včas, pak se onemocnění začne šířit do okolních tkání. Ovlivněny budou sliznice nosu, průdušnice, hrtanu. V této souvislosti se objeví přidružené symptomy:

Při pohledu z hrdla můžete vidět, že stěny hltanu zčervenaly a sliznice se rozpadly.

Chronická faryngitida má méně závažné příznaky. Charakteristickým znakem onemocnění bude pocit cizího tělesa, „hrudky“ v krku.

Bolest v krku a faryngitida mají společné příznaky. Obě nemoci projevují bolest v krku. Ale s anginou páteře se bolest zhoršuje. Prudká faryngitida se projevuje ráno.

Pokud nemoc postihla jak mandle, tak hltanové stěny, je v tomto případě diagnostikována faryngotoncilitis.

Komplikace

Bolest v krku představuje nebezpečí pro celé tělo. Nedostatečná léčba nebo nesprávná léčba může mít vážné následky.

Akutní tonzilitida nejčastěji postihuje srdce a vede k revmatickému poškození srdečního systému. Komplikace tohoto druhu jsou nejvíce citlivé na děti ve věku od 5 do 15 let. Po bolesti v krku a ledvinách může toto onemocnění způsobit pyelonefritidu. Již dva týdny poté, co utrpěl bolest v krku, onemocnění začíná vykazovat první známky: zimnice, bolest zad a časté močení. Artritida se může vyvinout po bolesti v krku. Klouby se zvětšují, zvětšují se velikosti, s bolestí je bolest.

Nejnebezpečnější komplikací po bolestech hrdla je edém hrtanu, který vede ke zúžení horních cest dýchacích. Pro pacienta je obtížné vdechnout a později je výdech obtížný. Tato podmínka vyžaduje přijetí naléhavých opatření, jinak hrozí vysoké riziko úmrtí.

Komplikace vznikající po faryngitidě jsou méně nebezpečné. Neléčené onemocnění se stává chronickým. V tomto případě bude pacient občas znepokojen exacerbací onemocnění. Zbavit se chronické angíny je téměř nemožné.

Viry, které se šíří uvnitř těla, způsobují vznik onemocnění, jako jsou:

Bolest v krku a faryngitida v případě nesprávné léčby znamenají komplikace. Současně může akutní tonzilitida způsobit vážné onemocnění, z nichž některé jsou smrtelné.

Rozdíl anginy pectoris od faryngitidy

Bolest v krku a faryngitida mají podobný klinický obraz. Ale tyto dvě nemoci mají charakteristické rysy, z nichž hlavní byly diskutovány výše. Existují i ​​jiné nuance, které nelze ignorovat.

4 hlavní rozdíly

Rozdíl mezi anginou pectoris a faryngitidou je v následujících bodech:

 • bolest v krku se stává příčinou těžké intoxikace celého organismu, pak, podobně jako faryngitida, pokud není doprovázena chřipkou, je snáze snášen;
 • u anginy pectoris může být bolest nerovnoměrná, jedna amygdala bude trpět více než druhá, a dokonce i bolest je charakteristická pro faryngitidu;
 • bolest v krku je velmi zřídka doprovázena kašlem, s faryngitidou se projevuje od samého počátku vývoje onemocnění;
 • teplé pití pomáhá s faryngitidou, snižuje bolest, s anginou pectoris, naopak teplá voda jen dráždí hrdlo, které začíná bolet ještě více.

Elena Malysheva vypráví o hlavních rozdílech mezi anginou pectoris a faryngitidou:

Specialista snadno identifikuje faryngitidu nebo anginu obtěžuje pacienta. Zkušený lékař diagnostikuje onemocnění pouze vizuálními příznaky. Vyšetření krku s anginou pectoris poskytne následující výsledky:

 • otok;
 • zarudnutí a zvětšené mandle;
 • nájezd;
 • hnisavé vzdělání.

Faryngitida je charakterizována mírným zčervenáním sliznic krku, na kterých je možné rozlišit zvýšený vzor cév. Zánětlivé procesy budou zaměřeny na zadní stranu krku. Hltan může stékat hlen. Mandle, obvykle ne zvětšené.

Léčba akutní tonzilitidy je založena na antimikrobiálních látkách. A také předepisují léky, které pomohou zmírnit intoxikaci těla, a místní léky na úlevu od bolesti.

Abyste se zbavili faryngitidy, musíte pít více tekutin, kloktat, inhalovat. Lékař předepíše léčbu medikací, včetně imunomodulátorů a antivirotik.

V tomto videu bude Elena Leonova hovořit o tom, jak doma léčit faryngitidu:

Pokud máte bolest v krku, nesnažte se diagnostikovat sami. Je nutné se poradit s lékařem. Specialista zná rozdíl mezi bolestmi v krku a faryngitidou. Lékař předepíše léčebný cyklus. Vlastní léčba je v tomto případě nepřijatelná, může vést k vážným následkům a dokonce i k úmrtím.

Faryngitida a angína: jak se liší jedna choroba od druhé?

Co je to faryngitida, jak se liší od tonzilitidy a jak se léčí? Tyto otázky zajímají mnoho pacientů. Když se dítě začne krčit, mnoho rodičů okamžitě začne léčit bolest v krku. A to s využitím dostupných nástrojů, nejčastěji se řídí doporučeními tradiční medicíny. Velmi často, aniž by i dítě poškodilo léky, rodičům chybí drahocenný čas, což způsobuje obrovské škody na zdraví dítěte.

Jakýkoli lékař vám řekne, že krk může zranit nejen kvůli bolesti v krku. Horní cesty dýchacích cest se chovají podobným způsobem s faryngitidou, s laryngitidou as chronickou angíny. Jediné, co tyto nemoci spojuje, je místo, kde se vyvíjejí. Chcete-li přijmout léčbu krku, musíte jasně pochopit rozdíly mezi jednou nemocí a další a pochopit klinický obraz každého onemocnění.

Přístupy k léčbě tonzilitidy a faryngitidy jsou velmi podobné, ale léčba tonzilitidy probíhá také tímto způsobem. Nepovažujte tato onemocnění za identická.

Co je tonzilitida?

Chronická angína a faryngitida ovlivňují hrdlo, ale ne na stejném místě. Tonsillitis primárně ovlivní hltanové mandle, oni jsou mandle. Tento důležitý tělesný systém není v neposlední řadě zodpovědný za imunitní systém a působí jako druh ochranné bariéry proti infekci v těle.

K onemocnění dochází, když patogen vstoupí do mandlí. Žlázy okamžitě reagují na infekci zvýšením velikosti a výrazným snížením ochranných funkcí. V této fázi se často vyskytuje bolest. Výše uvedené choroby jsou často příčinou virové infekce v těle. Pokud nechcete léčit angínu, pak musí být odstraněny žlázy.

Chronická angína, jako je faryngitida, se vyvíjí na pozadí oslabené imunity, když ne všechny mikroby způsobující onemocnění jsou neutralizovány lymfocyty. K tomu dochází v důsledku přenesené anginy pectoris. Tak vzniká chronická angína. Pharyngitis vděčí za jeho narození streptococcus, staphylococcus, orální choroby a sinusitis.

Klinický obraz tonzilitidy:

 • významně se zvyšuje velikost průchodky;
 • povrch mandlí se uvolní;
 • žlázy se stávají purpurovými;
 • lymfatické uzliny výrazně nabobtnají;
 • nebe se zvětší;
 • z úst je nepříjemný zápach;
 • při polykání je bolest;
 • hlasové změny;
 • dýchání je obtížné;
 • významné zvýšení teploty.

Chronická tonzilitida bez zásahu lékaře se zhoršuje.

ORL ověří, předepíše testy a stanoví správnou diagnózu.

Společný názor, že pro bolest v krku není nic lepšího než horké pití, v tomto případě je to špatné a vede k komplikaci nemoci, protože je mnohem vhodnější pro bakterie zahřát se v teple.

Primárním úkolem v této fázi: nedávat chronickou angínu nebo faryngitidu. Máte-li některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékaře.

Komplikace z těchto nevinných na první pohled nemoci mohou ovlivnit činnost srdce, ledvin a kostního systému.

Léčba angíny

Pro zahájení léčby tonzilitidy je nutné určit diagnózu, pro kterou jsou krev a moč pacienta posílána k analýze. V počátečním stádiu léčby se provádí oplach žláz s jodem a solí, což by mělo zabránit šíření infekce. Sůl bojuje s infekcí a jód má antiseptický účinek na povrchu mandlí.

Někdy lékaři předepisují léčbu sliznicí Lugolem a použití místních antibiotik. Pokud je teplota velmi vysoká, měla by být použita antipyretika. Antibiotika by se měla užívat, pokud teplota trvá déle než tři dny. Není třeba opakovat, že všechny recepty provádí lékař.

Pokud je angína chronická, lékař doporučí odstranění mandlí. Stejné doporučení učiní v případě často se opakujících ORL onemocnění. Jestliže toto není hotové, pak trvale zničený od zánětu mandlí může být hlavní zdroj pathogens.

Jak praxe ukazuje, odstranění mandlí vede k významnému snížení počtu onemocnění hrdla. Po léčbě je nutné podstoupit léčbu a vitamínové přípravky, aby se imunitní systém dostal do tónu.

Co je to faryngitida

Chcete-li uspět v léčbě, musíte mít jasno v tom, co je chronická faryngitida a jak se liší od angíny. Na rozdíl od tonzilitidy, faryngitidy, patogeny neovlivňují žlázy, ale přímo na sliznici hrdla. Podobně jako mnoho jiných onemocnění se může faryngitida vyskytovat ve dvou formách:

Příčinou onemocnění jsou respirační patogeny:

 • rinoviry;
 • adenoviry;
 • parainfluenza virus;
 • koronavirus;
 • cytomegaloviru.

Akutní forma faryngitidy není nejběžnějším onemocněním, na rozdíl od chronické formy, která může nastat v důsledku pravidelných virových infekcí horních cest dýchacích nebo působení streptokoků. Jak odlišit angínu pectoris od faryngitidy by mělo být jasné, protože klinický obraz faryngitidy je zcela jasný:

 • bolest v krku;
 • suchý kašel;
 • lymfatické uzliny jsou zvětšené a bolavé;
 • zvýšená teplota;
 • zarudnutí zadní části hrdla;
 • ztráta síly, bolestivé svaly a pocení.

Se všemi důkazy o projevech faryngitidy, jen lékař může zjistit jeho nuance. Proto se nepokoušejte stanovit vlastní diagnózu, natož léčit nemoci.

Léčba faryngitidy

Před zahájením léčby byste se měli rozhodnout, jakou formu onemocnění máte: bakteriální nebo virovou. Pokud diagnóza indikuje virovou formu onemocnění, léčba bude následující:

 • správné výživy;
 • těžké pití;
 • lokální antibiotika;
 • pravidelné kloktání;
 • léčení inhalátorů hrtanu.

V případě chronické faryngitidy by nemělo být zneužíváno jídlo, které dráždí hrdlo: kyselá, kořeněná, horká strava by měla být vyloučena ze stravy. V případě virové faryngitidy je třeba pít co nejvíce, aby se infekce rychle odstranila z těla.

Co se týče vysoké teploty, v tomto případě je jako prostředek dehydratace nutné dostatečné pití. Při vysokých teplotách v těle začíná produkovat hormon, který ničí viry a bakterie.

Pokud je faryngitida bakteriální, pak jsou nezbytná antibiotika. Jejich použití zabrání mnoha komplikacím, které postihují dospělé mnohem častěji než děti.

Prevence tonzilitidy a faryngitidy. V zájmu co nejjednoduššího řešení těchto onemocnění je třeba věnovat pozornost preventivním opatřením. Sotva vás překvapí, že hlavním faktorem prevence by měl být zdravý životní styl a dobrá hygiena. Vzhledem k tomu, že nás všude obklopují patogeny, může pravidelné mytí rukou snížit pravděpodobnost nemoci o polovinu.

Aby nedošlo k ochromení, je třeba tělo ztvrdnout, nepít v průběhu letního období studené kapaliny a v těle neustále doplňovat vitamíny. Existuje názor, že pokud v létě budete jíst tři kilogramy jahod, pak to bude stačit, aby tělo bylo schopno vyrovnat se s jakoukoli infekcí během zimy. Citrusové plody také udržují tělo ve tvaru vzhledem k množství vitamínu C. Proto, pokud chcete pít čaj s citronem v dopoledních hodinách, pak jste mnohem méně pravděpodobné, že chytit infekci.