Fáze plicní tuberkulózy

Tuberkulóza má 4 stadia nemoci, lišící se od sebe v epidemiologickém nebezpečí pro ostatní, metodou diagnózy a počtem negativních důsledků pro organismus. Každá další fáze je navíc mnohem těžší na léčbu než na předchozí.

Fáze tuberkulózy

První stupeň

Tuberkulóza 1. stupně je primární infekce, během které se jeden lokálně pomalu vyvíjí zánět v tkáních plic. Vzhledem k tomu, že se tělo snaží ve všech směrech izolovat lézi tvořenou zbytkem orgánu, pacienti často necítí žádné příznaky vývoje onemocnění a dozvědí se o něm až po profylaktickém vyšetření pomocí fluorografie nebo tuberkulínových testů. Pro ostatní tato forma nenese nebezpečí, dokud nepřechází do další fáze.

Tuberkulóza druhého stupně

Tuberkulóza stadia 2 je latentní forma nemoci, ve které je osoba nositelem bacilů, zatímco častěji než ne, není bolestivá ani infikující ostatní. Riziko této fáze tuberkulózy je pravděpodobnost vzniku poškození jakékoliv tkáně těla po sebemenším poklesu imunity. Někdy dochází k periodické aktivaci a zeslabení násobení kanceláře v těle.

Vzhledem k tomu, že člověk sám není nemocný, pak nemůžeme mluvit o žádných příznacích, nicméně přítomnost takové formy infekce může být způsobena nízkou imunitní ochranou, špatnými životními podmínkami, špatnou výživou, častým stresem a přepracováním. Je možné detekovat infekci pomocí tuberkulinových vzorků, které vykazují onemocnění před zničením plicní tkáně.

Tuberkulóza třetího stupně

Stupeň 3 tuberkulózy je chronické recidivující onemocnění s lézemi různých orgánů. Není možné přesně říci, zda je tuberkulóza třetího stupně nakažlivá nebo ne. Protože záleží na případu. Takže pokud se jeskyně (dutiny v místě postižených oblastí plic) prorazí do průdušek, pak ano. Symptomatologii této odrůdy představují klasické známky tuberkulózy s kašlem, sputem, krvácením atd.

Tuberkulóza čtvrtého stupně

Distribuuje se tuberkulóza stupně 4, během které se vyvíjí tuberkulóza sepsis: infekce proniká krevním řečištěm nebo lymfatickými kanály a šíří se po celém těle. V této fázi se nemoc stává nejen velmi nakažlivou, ale také velmi nebezpečnou pro život pacienta. Šířenou formu onemocnění lze identifikovat jakoukoliv existující diagnostickou metodou a její příznaky jsou velmi jasné: hemoptýza, extrémně vysoká teplota, známky nedostatečnosti postižených orgánů, rozvoj meningitidy atd.

Charakteristika tuberkulózního procesu

Analýza nemoci zvažuje nejen stadia plicní tuberkulózy, ale také fáze tuberkulózního procesu, kterým se vyvíjí:

 1. První věc, která se vyvíjí během primární infekce, je specifická pneumonie (lokální zánět plicní tkáně pod vlivem bacilů), lymfangitida (poškození lymfatických cév v důsledku tvorby tuberkulózy na tuberkulóze) a lymfadenitida mediastina (lymfatické uzliny v plicních tkáních s rozvojem kazulové nekrózy) nebo negativní změny v jejich struktuře).
 2. Po zmírnění onemocnění a hojení primárních ložisek zánětu může být pozorována tvorba vláknité tkáně, která tvoří jizvy. Tato tkáň nemá žádné specifikace a někdy interferuje s plným výkonem těla, což vyžaduje chirurgický zákrok.
 3. V případě neúplného uzdravení mohou být stará ložiska tuberkulózy obnovena z následujících důvodů: léky infikují bacily pouze v době jejich dělení, ale nemohou zabít bacily, které jsou v klidové fázi, tedy zbývající bakterie v ohnisku, které se z nějakého důvodu neopakovaly dříve., mohou být aktivovány a vyvolávají sekundární tuberkulózu. Chronická plicní tuberkulóza je založena na tomto procesu.
 4. Pokud léčba nepomáhá a infekce pokračuje, dochází k rozvoji diseminované tuberkulózy, která může být několika typů.
 5. Chronická plicní tuberkulóza onemocnění, při níž dochází k velkému množství lézí v těle způsobených tuberkulózní sepsí nebo chronickou tvorbou nových ložisek.
 6. Hematogenní tuberkulóza je typ nesymmentovaného, ​​ve kterém infekce vstupuje do krevního oběhu a je s ním nesena po celém těle, což ovlivňuje téměř všechny vnitřní orgány. Někdy toto šíření způsobí vytvoření velmi velkých plicních lézí, vytvoření tuberkulózních vředů na životně důležitých orgánech, stejně jako poškození membrán mozku nebo míchy.
 7. Lymfogenní typ disimilovaného stadia se liší pouze tím, že se infekce šíří lymfatickým tokem a primárně postihuje lymfatické uzliny.

Vzhledem k povaze perkolace je infekce rozdělena nejen do fází tuberkulózy, ale také do různých typů poškození tkáně:

 • Vláknité ohnisko - jediná destrukce tkáně, kterou tělo kryje vláknitou tkání, tvořící kapsli.
 • Tuberkuloma je enkapsulovaná léze s nekrózou tkáně uvnitř.
 • Nekróza, při které dochází k nekróze tkání orgánu.
 • Kazuistika pneumonie je těžká léze, ve které, protože bacilli všechny plíce stanou se zánět.
 • V případě cyrotické, nekontrolované proliferace fibrózní tkáně dochází s patologickou změnou v celém orgánu.
 • Kavernous pokračuje s tvorbou dutin v plicích.
 • Vláknito-kavernózní - s tvorbou vláknitých kapslí v místě zánětu se stěnami vláknité tkáně a obsahuje předložené kazuistické hmoty (polotekuté hmoty mrtvých buněk, bacilů a kapalin) s vrstvou granulí.

Jakékoliv stadia tuberkulózy v nepřítomnosti řádné léčby a podpory imunity mohou proudit jeden do druhého a zhoršovat se, což nakonec vede k úplnému poškození plic nebo jiných vnitřních orgánů, když se infekce šíří po celém těle.

Fáze tuberkulózy: symptomy, příčiny a léčba

Jakmile je člověk v lidském těle, nemůže se dlouhodobě projevovat původcem tuberkulózy. Jakmile se však objeví příznivé podmínky, začne se množit aktivně, což způsobuje onemocnění. Moderní medicína rozlišuje mezi třemi stádii tuberkulózy.

První etapa

V této fázi dochází k primární infekci infekcí tuberkulózou. Osoba nemusí dlouho podezřívat, že se nakazil. V místě, kde patogen vstupuje do těla, začíná skrytý zánětlivý proces. Nejčastěji se to děje v plicích, protože nemoc se obvykle šíří ve vzduchových kapičkách.

Příznaky

Během tohoto období je obtížné odhalit nemoc na základě klinického obrazu. Symptomy jsou fuzzy, rozmazané, podobné projevům jiných nemocí. Existuje však několik charakteristických rysů, které umožňují odlišit toto onemocnění:

 • Nízká tělesná teplota nad 37 stupňů. Neustále udržuje na stejné úrovni několik týdnů a nic neztrácí.
 • Suchý kašel trvající déle než tři týdny.
 • Obecný stav deprese, špatná nálada, únava, únava, apatie.

Pokud se vyskytne jeden nebo více z těchto příznaků, pacient by se měl poradit s lékařem a být vyšetřen na tuberkulózu.

Příčiny

Podle statistik je mycobacterium tuberculosis přítomna v těle každé třetí osoby na Zemi. Ale ne každý je nemocný. Aby se patogen začal množit, musí být osoba oslabena imunitou. K tomu dochází v takových případech:

 • nervový stres;
 • infekční nebo jiné onemocnění;
 • těhotenství a kojení;
 • zranění, operace;
 • špatná ekologie;
 • nedostatek spánku;
 • nadměrné cvičení;
 • hypotermie

Pod vlivem těchto faktorů selhává imunitní systém. V tomto bodě bakterie nacházejí nejslabší místo v těle a začnou svou činnost. Pokud nejsou v této době zastaveny, onemocnění vstoupí do další fáze.

Diagnostika

Přítomnost tuberkulózy v těle je určena jmenováním speciálních testů a rentgenovým vyšetřením plic. Pacientovi je předepsána reakce Mantoux nebo Diaskintest.

Analýza sputa během tohoto období nemusí být výsledkem, protože pacient dosud neizoloval mykobakterium z těla a ve sputu stále ještě nemusí být.

Když rentgen v obraze jasně definované léze. To dává důvod k okamžitému zahájení léčby, dokud se proces nerozšíří.

Léčba

Dnes je plicní tuberkulóza první fáze účinně léčena. Za tímto účelem jmenujte alespoň tři aktivní antibiotická antibiotika.

To se děje proto, že původce tuberkulózy se velmi rychle přizpůsobuje a užívá si na drogy. A pokud používáte pouze jeden lék, bakterie na něj brzy přestanou reagovat. A pokud zase několik léků, pak se to nestane.

Léčbu by měl předepsat lékař TB. Obvykle se používají rifampicin, streptomycin, isoniazid a ethambutol. Pokud některý z léčiv není pro pacienta vhodný, jsou předepsány náhradníky.

V žádném případě by neměla přerušit léčbu nebo přestat užívat léky až do úplného uzdravení. To vede k závislosti původce tuberkulózy na drogách, vzniku relapsu onemocnění.

Druhá etapa

Ve druhé etapě plicní tuberkulózy začíná ohnisko onemocnění růst a může chytit sousední orgány. Srdce nejčastěji trpí. Během tohoto období není pacient také nakažlivý, ale nemoc je léčena obtížněji a déle.

Příznaky

V této fázi plicní tuberkulózy jsou příznaky výraznější a pacienti s větší pravděpodobností vydávají poplach a navštíví lékaře. Mezi ně patří následující příznaky:

 • Tělesná teplota neklesá pod 38 stupňů a je neustále udržována na stejné úrovni.
 • Když kašel, sputum začne aktivně vystupovat a bolest nastane.
 • V noci se pacient silně potí, probudí se potem.
 • Tělesná hmotnost pacienta začíná klesat, a to navzdory skutečnosti, že k tomu pacient neučinil žádné kroky.
 • Ztracená chuť k jídlu se stává bez chuti.

Takové příznaky nelze ignorovat, je naléhavé vyhledat pomoc na klinice. Zpoždění může stát život, protože tuberkulóza je velmi nebezpečná choroba a není s ní možné vtipkovat.

Příčiny

Tato fáze má jeden důvod se objevit. Pokud první stupeň nebyl detekován, přejde do druhého stupně.

Diagnostika

Diagnostické metody jsou stejné jako v první fázi. Podezření na infekci tuberkulózou však již vyplývá z klinického obrazu. Úbytek hmotnosti by měl lékaře upozornit a pacient by měl být zaslán na příslušné vyšetření.

Léčba

V této fázi se tuberkulóza léčí stejnými léky jako u primární infekce. Léčebná opatření jsou však prováděna delší dobu. Pokud lze první fázi vyléčit za šest měsíců, pak druhá může trvat rok nebo déle. Vše záleží na individuálních vlastnostech organismu, životních podmínkách pacienta a jeho disciplíně.

Pokud pacient správně nedodržuje pokyny lékaře a pravidelně užívá léky, nevyhnutelně nastane třetí fáze tuberkulózy.

Kromě užívání léků proti tuberkulóze Rifapmpicin, Isoniazid, Ethambutol a Streptomycin, lékaři předepisují vitaminovou terapii a léky, které zvyšují imunitu.

Měli byste také věnovat pozornost srdci. Blíží se k postiženým plicím a trpí nejprve. Když porušení jeho práce předepsalo kardiální léky.

Během léčby může být pacient v nemocnici nebo doma. No, pokud má možnost navštívit lázeňské středisko pro zotavení. Pacientský režim by měl být šetrný. Cvičení není povoleno. Jídlo by mělo být vysoce kalorické, spát dlouho. Vítejte na dechových cvičeních na čerstvém vzduchu.

Třetí etapa

To je nejnebezpečnější a nejzábavnější etapa. S nesprávnou léčbou tuberkulózy zůstává patogenem onemocnění v těle. Pacient se domnívá, že se uzdravil a přestal užívat lék. A po určité době se nemoc opakuje a projevuje se novou silou. Léčba tuberkulózy stupně 3 je velmi obtížná.

Příznaky

Příznaky plicní tuberkulózy v této době jsou dobře definovány a pacienti ve 100% případů vyhledávají pomoc. Jsou to:

 • Nejděsivějším příznakem je hemoptýza. Krevní pruhy se objevují ve sputu, což naznačuje, že tkáň plic byla poškozena působením bakterií.
 • Pacient má při inhalaci nepříjemnou bolest.
 • Tam je akutní nedostatek vzduchu, dušnost.
 • Srdeční selhání, vyvíjí tachykardie.

V této době je pacient nakažlivý pro ostatní. Musí být izolován, aby se zabránilo šíření infekce. A lidé, kteří s ním žijí, kontrolují tuberkulózu.

Příčiny

Opakovaná forma tuberkulózy se vyskytuje, když primární onemocnění není léčeno nebo je léčba nevhodná. Re-infekce z jiného pacienta je také možná.

Ignorování primárních symptomů tuberkulózy a pozdní návštěva lékaře vede také k třetímu stupni.

Diagnostika

Diagnóza je prováděna na základě klinického obrazu a bakteriologického vyšetření sputa. Fluorografie v tomto případě se provádí pro stanovení rozsahu poškození dýchacího orgánu.

Léčba

Charakteristiky léčby rekurentní tuberkulózy jsou použití syntetických drog, protože hlavní anti-TB drogy nepomáhají. Léčba je velmi dlouhá a ne vždy účinná. Často končí chirurgickým zákrokem. Příliš zanedbaná forma je smrtelná.

Moderní medicína může léčit tuberkulózu jakékoliv fáze. Úkolem pacienta je však zabránit rozvoji třetího stupně závažnosti, pokud existuje jen málo šancí. K tomu musíte pravidelně podstoupit vyšetření a vést správný životní styl.

Tuberkulóza třetí etapy. Fáze tuberkulózy.

Tuberkulóza je onemocnění, které je způsobeno mikroby tuberkulózy (Kochova tyčinka). Vyznačuje se vývojem specifických granulomatózních novotvarů v tkáních různých orgánů, polymorfním klinickým obrazem a také buněčnou alergií. Nejčastěji onemocnění postihuje dýchací systém. Existují však případy, kdy trpí:

 • periferní lymfatický systém;
 • močový systém;
 • ledviny;
 • tkáně kostí a kloubů;
 • trávicí systém;
 • kůže;
 • oči

Zvažte nejčastější infekce tuberkulózy - plicní.

Fáze tuberkulózy

Existují dvě stadia plicní tuberkulózy:

 • primární. Vyskytuje se u lidí, jejichž tělo bylo poprvé infikováno. Obvykle je asymptomatický po mnoho let. Nicméně, na radiografii, můžete vidět nějaké těsnění malé velikosti. To naznačuje přítomnost ohnisek zánětu, ve kterých patogeny „spí“;
 • sekundární Když se člověk po úspěšné léčbě tuberkulózy znovu nakazí.
 • Sekundární stadium onemocnění může být:
 • infiltrativní. Když se několik zánětlivých foci spojí do jednoho, tvořící poměrně rozsáhlou oblast;
 • ohnisko. Když se vytvoří několik ložisek zánětu, které jsou produktivní současně;
 • tuberkuloma (caseome). Asymptomatický a často zjištěný náhodou během vyšetření. Většinou postihuje silné a fyzicky vyspělé lidi;
 • šířeny. Při postupném rozvoji více ohnisek zánětu, doprovázených výraznými projevy intoxikace;
 • fibro-cavernous. Je považován za nejnebezpečnější pro zdraví a život pacienta;
 • kavernózní. Vyznačuje se tvorbou izolovaných dutin, ve kterých je rozložená plicní tkáň. Také přítomen v dutinách sputum s mikroby. Nejčastěji je to důsledek vývoje dalších typů sekundárních stadií tuberkulózy.

Formy tuberkulózy


Existují dvě formy tuberkulózy - uzavřené a otevřené.

V uzavřené formě je infekce v mezích izolovaných infiltrátů (ohniska zánětu) a není schopna se šířit za její hranice. Osoba v tomto případě není nakažlivá, ale pouze nositel choroby.

Otevřená forma tuberkulózy je přenášena vzduchovými kapičkami a je nebezpečnější. Po zhroucení plicní tkáně začíná infekce vycházet s vykašlávaným sputem.

Můžeme tedy konstatovat, že uzavřená forma je primární stadium onemocnění a otevřená forma je sekundární.

Příčiny tuberkulózy

Tuberkulóza nastává, když je do těla zaveden patogen, jako je hůlka Koch. Zvláštností této mikrobakterie je přítomnost hustého ochranného obalu, který umožňuje přežít v poměrně drsných podmínkách prostředí. Tento obal chrání mikrob před škodlivými účinky mnoha léků.
Za zmínku stojí také to, že zvláštnost mikrobakterií tuberkulózy spočívá v rychlosti jejich dělení - dochází k ní poměrně pomalu. To způsobuje potíže při diagnostice onemocnění.

Jaké je riziko infekce?

Mikrobakterie tuberkulózy vstupující do těla zdravého člověka ne vždy způsobují rozvoj onemocnění. Vše záleží na stupni individuální náchylnosti organismu k infekčním agens, jakož i na stavu imunitního systému.

Riziko nakládání s TB do značné míry závisí na následujících faktorech:

 • trvání a povaha kontaktu zdravého člověka s infikovaným pacientem. Čím delší a přísnější je, tím vyšší je riziko infekce;
 • věku Podle statistik nejčastěji lidé s tuberkulózou onemocní mladým a mladým věkem. Ženy se nakazily ve věku 25 až 34 let;
 • přítomnost chronických onemocnění krve a krvetvorných orgánů;
 • přítomnost selhání ledvin (za předpokladu, že pacient pravidelně podstupuje hemodialýzu);
 • přítomnost zhoubných novotvarů v horních dýchacích cestách;
 • stupeň infekce pacienta (v jaké formě a v jakém stadiu onemocnění je). Například riziko infekce se několikrát zvyšuje, pokud je postižen horní respirační trakt (hrtan, průdušnice, průdušky), tuberkulózní dutiny jsou přítomny v plicích a pacient trpí otevřenou formou onemocnění;
 • přítomnost onemocnění, jako je diabetes mellitus (pokud pacient vyžaduje podávání inzulínu);
 • přítomnost patologií, při nichž je imunita snížena. Záznam mezi těmito chorobami je HIV infekce. Toto onemocnění přispívá k rozvoji "aktivní" tuberkulózy. To je způsobeno tím, že během HIV infekce je imunitní reakce spíše slabá nebo zcela chybí.

Riziko infekce se také zvyšuje s dlouhým pobytem na špatně větraných místech s velkými davy.

Kdo je v ohrožení?

Podle odborníků je skutečnou hrozbou kontrakce tuberkulózy pouze lidé, kteří do značné míry potlačili imunitní odpověď:

 • starší lidé;
 • děti;
 • Infikovaný HIV;
 • lidé, kteří žijí ve vlhkých, špatně větraných a vytápěných budovách;
 • osoby trpící závislostí na drogách a / nebo alkoholu;
 • osoby, které pravidelně užívají steroidní léčiva;
 • lidé, kteří jsou podvyživení a podrobují svá těla častému podchlazení.

Jak se přenáší tuberkulóza?

Kauzální původci tohoto onemocnění jsou tenké pevné tyčinky (aerobes). Mají schopnost reprodukce jak v makrofágech, tak v extracelulárním prostoru. Jsou extrémně odolné vůči různým vlivům prostředí. Mohou si například udržet životaschopnost:

 • ve složení pouličního prachu - asi 10 dní;
 • na povrchu papírových listů (noviny, knihy atd.) - nejméně 2 měsíce;
 • ve vodě - asi 1 rok;
 • zmrazené po mnoho desetiletí.

Za zmínku stojí také to, že během tepelné expozice a ultrafialového záření umírají původci tuberkulózy během několika minut.

Kochova hůlka může vstoupit do těla:

 • vzduchem a prachem. Když patogeny po dlouhou dobu zůstávají v prachu a plísni. Zdravý člověk se vdechnutím kontaminovaného prachu nakazí;
 • potraviny (alimentární). Kauzální původci tuberkulózy vstupují do těla potravou - masem nebo mlékem, které byly získány z infikovaného zvířete. Aby se tomu zabránilo, je nutné podrobit výrobky pouze důkladnému tepelnému zpracování.

Výše popsané způsoby přenosu tuberkulózy jsou méně časté, na rozdíl od tyčinek Koch vstupujících do těla vzduchovými kapičkami.

Tak, nakažená osoba, když kašel, mluvení nebo kýchání, uvolní do prostředí patogeny, které jsou ve složení mikroskopických kapek. Po krátké době se vlhkost odpaří, což vede k tvorbě ještě menších částic, které se skládají z 1-2 mikrobiálních buněk. Tyto buňky nejsou vhodné pro gravitaci, to znamená, že se nespadají do podlahy nebo nábytku. Oni pokračují “plavat” ve vzduchu. Zdravý člověk, který tento vzduch vdechuje, se nakazí.

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je tuberkulóza pohlavně přenášena, pokud jeden z manželů (partnerů) byl s nimi nemocen dříve nebo je v současné době infikován. Tyto problémy se týkají skutečnosti, že tuberkulóza může ovlivnit tkáně genitálií. Ale lékaři spěchají, aby zajistili, že nemoc nemůže být přenášena pohlavně. Původně musí patogen proniknout do dýchacích orgánů nebo zažívacích orgánů. A pak, skrze krevní oběh těla, ve tkáni pohlavních orgánů, způsobující jejich tuberkulózní léze.

Kromě toho, někteří se obávají, že tuberkulóza může být přenášena geneticky, jinými slovy, dědictvím. V tomto případě se také nebojte - nemoc nemůže být tímto způsobem přenášena. Stojí však za to učinit výhradu, že osoba může po rodičích zdědit pouze vysoký stupeň náchylnosti k patogenům tuberkulózy. Pokud má však jeden z rodičů vysokou odolnost vůči hůlce Koch, dítě může tento indikátor zdědit.

Příznaky tuberkulózy

Vzhledem k tomu, že primární forma onemocnění je často asymptomatická, je nutné popsat projevy sekundární formy tuberkulózy. Takže
Na samém počátku vývoje jsou příznaky mírné a téměř neviditelné. V průběhu vývoje onemocnění se zvyšuje, stává se specifickým a odlišným. Tyto projevy zahrnují:

 • dušnost;
 • respirační selhání;
 • zvýšené pocení (hlavně v noci);
 • prodloužený kašel. Zpočátku je suchý, poté se stává vlhkým. Pak se objeví hnis a krev ve vykašláváním sputu;
 • ztráta chuti k jídlu a tím i hmotnost;
 • bolest v hrudi. Bolest se zvyšuje s vdechováním;
 • horečka, zimnice;
 • obecná slabost.

Při tuberkulóze jsou stěny krevních cév plic často zničeny. V důsledku toho může začít plicní krvácení.

Diagnóza tuberkulózy

Lidé, kteří si všimli mírně zvýšené tělesné teploty, obecné nevolnosti a suchého kašle, okamžitě neuvidí lékaře, protože věří, že je tu zima. Ale tuberkulóza začíná přítomností takových příznaků. Když se po léčbě nachlazení symptomy nezmizí, ale stanou se výraznějšími a změní se jejich charakter, pacienti se zpravidla obrátí k terapeutovi.

Lékař vyhodnocuje stav pacienta v době léčby - měří teplotu, zajímá se, jak se cítí. Poté se provede průzkum, během kterého pacient odpoví na řadu otázek:

 • jaké jsou jeho sociální podmínky existence. Pacientem může být uprchlík, bezdomovec nebo migrant;
 • kolik času uplynulo od poslední rentgenové studie plic a průdušek;
 • zda už měl tuberkulózu;
 • zda byli v místech zbavení svobody nebo zda žili s lidmi, kteří sloužili v příslušných institucích;
 • jsou tam příbuzní, kteří jsou nemocní nebo měli dříve tuberkulózu;
 • je registrován v tubdispanser;
 • má kontakt s lidmi s tuberkulózou;
 • Zda byl pacient pozván k dalšímu vyšetření po absolvování fluorografie.

Tyto otázky pomáhají lékaři při stanovení diagnózy a stanovení závažnosti onemocnění.

Po průzkumu může lékař předepsat pacientovi následující testy:

 • obecná krevní klinika. Mírný pokles hemoglobinu může naznačovat vývoj fibrokapnozální formy plicní tuberkulózy. A zvýšená míra sedimentace erytrocytů (ESR) odhalí aktivitu tuberkulózního procesu;
 • Mantoux test. V průběhu tohoto diagnostického měření se pacientovi pod kůží podá speciální lék - tuberkulin. Po 3 dnech se provede vyšetření alergické reakce těla na podané léčivo;
 • laboratorní test sputa. Tato metoda umožňuje zjistit nejen přítomnost mikrobakterií tuberkulózy u pacienta, ale i jejich indikátory kvality, jakož i citlivost na určité léky;
 • fluorografie. Provádí se fotografováním rentgenových snímků ze zářivkové obrazovky. Používá se v medicíně k detekci latentní tuberkulózy a přítomnosti nádorových nádorů;
 • radiografie. Orgánové tkáně jsou promítány na rentgenovém filmu. Tato metoda umožňuje lékařům vidět úplnější obraz patologických změn v plicích;
 • fluoroskopie. Hodnocení stavu plicní tkáně provádí odborník během zákroku (v době, kdy jsou plíce pacienta vystaveny rentgenovému záření). Tato metoda diagnózy je zpravidla doplňková a provádí se s cílem předběžných závěrů vyvodit;
 • tomografii. Tento druh diagnostické události se provádí pomocí speciálních zařízení vybavených rentgenovým přístrojem. V důsledku toho se získají vrstvené obrazy plic pacienta. Umožňuje definovat jasné hranice a oblast lézí tuberkulózy, jejich topografii, hloubku kolapsu plicní tkáně a povahu patologických procesů.

Léčba tuberkulózy

Úspěch léčby tuberkulózy závisí do značné míry na stadiu, ve kterém bylo onemocnění detekováno. Bohužel, případy detekce tuberkulózy v raných stadiích vývoje se v lékařské praxi zřídka vyskytují.

Hlavní úkoly, kterými by se měla léčba tohoto onemocnění zabývat, jsou následující:

 • při obnově zdraví a funkčnosti pacienta;
 • při eliminaci symptomatických projevů onemocnění;
 • v regresi radiologických projevů, mezi které patří destrukce, infiltráty, zánětlivá ložiska;
 • při potlačování tvorby sekrecí.

Lékaři přistupují k léčbě tuberkulózy komplexně. Terapie zahrnuje následující kroky:

 • léčba kolapsu;
 • farmakoterapie;
 • patogenetickou terapii, jakož i léčbu souvisejících patologií;
 • chirurgické léčby.

Každá fáze musí být popsána podrobněji.

Indikace pro léčbu kolapsu jsou:

 • plicní krvácení;
 • přítomnost čerstvé elastické dutiny v plicní tkáni bez významných infiltrátů (vláknitých těsnění);
 • lokalizace loupání tkáně plic.

Tato terapie se nazývá umělý pneumotorax a je úvodem do pleurální dutiny speciálního plynu. V důsledku toho jsou postižené plíce pacienta stlačeny, což vede ke snížení pružného tahu, částečnému nebo úplnému zhroucení rozpadových dutin. Na úkor hemostázy dochází k menší disperzi mikrobů tuberkulózy a také je minimalizována absorpce toxických látek.

Je to jedna z hlavních metod léčby tuberkulózy dnes. V průběhu takové terapie lékaři užívají léky, které mají škodlivý vliv na mikrobakterie tuberkulózy a mají také baktericidní a bakteriostatické vlastnosti. Mezi tyto léky patří:

 • thiamidy;
 • polypeptidy;
 • fluorochinolony;
 • aminoglykosidy;
 • rifamyciny.

Tabulka základních léků předepsaných k léčbě tuberkulózy

3. Patogenetická terapie

Tato terapie je syndromní povahy a je zaměřena na odstranění funkčních poruch, které jsou způsobeny toxiny v kanceláři. V průběhu realizace je nutné dodržovat následující zásady:

 • symptomatická léčba;
 • Zdravá výživa;
 • detoxikace;
 • dodržování režimu motoru;
 • imunomodulační terapie;
 • hormonální terapie.

4. Chirurgická léčba

Tento způsob léčby se používá pro tuberkulózu:

 • pohrudnice;
 • plíce;
 • průdušky;
 • bronchioly;
 • intrathorakální lymfatické uzliny.

Nejčastěji se chirurgická léčba používá v přítomnosti následujících tuberkulózních lézí:

 • cirhóza;
 • polycavernous;
 • solitérní kavernóza;
 • tuberkulomas.

Méně často se tento způsob léčby aplikuje, pokud pacient má:

 • případové nekrotické poškození lymfatických uzlin;
 • kauzální pneumonie;
 • pleurální empyema tuberkulóza.

Kontraindikace chirurgické léčby zahrnují přítomnost rozsáhlé oblasti tkáně postižené tuberkulózou u pacienta, stejně jako závažné funkční poruchy v práci:

 • ledviny;
 • játra;
 • cévní lůžka;
 • srdce;
 • dýchacího ústrojí.

Kromě hlavních metod léčby tuberkulózy lékaři doporučují pacientům:

 • častěji na čerstvém vzduchu;
 • navštívit sanatoria v jehličnatých lesích;
 • úplně přestat pít a kouřit;
 • brát vitamínové komplexy;
 • následovat terapeutickou dietu.

Jak léčit tuberkulózu lidovými metodami?

1. Léčba medvedokem (vrcholy)

Tento hmyz jsou škůdci, protože jedí kořeny rostlin. Při léčbě tuberkulózy se však ukázaly jako vynikající. Faktem je, že bílé krvinky, které jsou v krvi medvědů, pronikají do těla infikované osoby tak, jak jsou, „obalují“ bakterie tuberkulózy a zcela je rozpustí.

Prakticky všechny leukocyty mají takové vlastnosti „obálkujících“ bakterií, ale pouze leukocyty medvědů mají schopnost rozpustit Kochovy tyčinky. Tohoto účinku je dosaženo v přítomnosti leukocytů enzymu Medvedok - ferázy, který je schopen rozpustit voskovou membránu mikrobakterií tuberkulózy.

Vezměte prášek ze sušeného medvěda ve dvou stupních. První trvá tři dny. Pacient může přibrat na váze, bude mít chuť k jídlu a zvýší imunitu. Po 10-15 dnech má pacient obvykle produktivní kašel. K zotavení může dojít po první fázi léčby, ale za předpokladu, že onemocnění není pokročilé.

Druhá fáze léčby medeným práškem by měla být provedena po 3 měsících.

2. Ošetření jablek a nehtů

Jedná se spíše o "zajímavý" způsob obohacení těla pacienta s tuberkulózou takovým esenciálním stopovým prvkem jako železem. K tomu si vezměte jablko, nalepte do něj několik předmytých stavebních nehtů (5-7 ks). Samozřejmě je žádoucí používat nové nehty. V tomto stavu by jablko mělo ležet jeden den. Pak jsou hřebíky odstraněny a jablko jezeno. Během dne se doporučuje jíst 2-3 kusy. takových jablek.

3. Ošetření voskovým molem

Poprvé jsem léčbu aplikoval extraktem z larev voskového můry, vynikajícího vědce I.I.Mechnikov. Enzymy těchto larev jsou schopny rychle a účinně trávit voskové materiály, včetně voskového povlaku mikrobů tuberkulózy.

Vezmeme-li lék vyrobený na základě enzymů larvy voskového můry, nevyvolá to žádné vedlejší účinky. Léčivo je bohaté na hořčík, zinek a biologicky aktivní látky produkované včely.

Tento lék se připravuje následovně: 1 lžička larev voskového můra se nalije 50 g alkoholu a trvá 7 dní na tmavém místě. Dospělí pacienti užívají perorálně dvakrát denně, 20 kapek zředěných vodou. Děti mladší 14 let dostávají lék v délce 1 roku života - 1 kapka. Od 15 let je dávka určená pro dospělé podávána.

4. Ošetření ovsa, otrub a medu

Směs otrub a ovsa smíchejte ve stejném poměru s vodou (pro 100 g směsi je třeba 500 ml vody). Vařte asi hodinu na nízké teplotě. Pak zmáčkněte, přetáhněte gázou nebo sítkem. Odvar můžete použít namísto vody. Před použitím do vývaru přidejte trochu přírodního medu (podle chuti).

5. Ošetření vlašskými ořechy, jehněčím tukem a medem

Všechny komponenty jsou odebírány ve stejném poměru. Ořechy musí být před použitím mlety mlýnkem a přírodní med a jezevčí tuk musí být roztaveny. Pak jsou všechny složky smíchány. Výsledná hmota se používá čtyřikrát denně a 1 lžičku. Doporučuje se používat ve formě tepla, ale v zimě je to přijatelné. Můžete ho rozšířit na chléb.

Prevence tuberkulózy

 1. Očkování (BCG). Zpravidla se provádí v 7. den života u kojenců, dětí ve věku 7, 12 a 17 let, dospělých do 30 let, kteří mají negativní nebo pochybný výsledek testu Mantoux.
 2. Roční rentgenová studie průchodu.
 3. Zvyšte ochranné funkce těla.
 4. Plná strava s dostatečným obsahem tuků, bílkovin, minerálů a vitamínů.
 5. Odstraňte kontakt s lidmi, kteří mají tuberkulózu.

Na závěr je třeba říci, že tuberkulóza, i když je to „impozantní“ nemoc, ale léčitelná za předpokladu, že je včas odhalena, předepsaná kompetentní léčba a všichni lékaři jsou povinni vyhovět.

Je třeba vzít v úvahu stádia tuberkulózy, protože nám umožňují počítat s přihlédnutím k příznakům, jak se bude proces dále rozvíjet. Vývoj procesu tuberkulózy, který vyžaduje pozornost, má celkem tři fáze. Vyvíjejí se postupně, jeden po druhém, a vyznačují se rostoucími symptomy.

V rámci předloženého stavu se infekce vyvíjí pomalu. Primární infekce je spojena s lokálním vývojem zánětlivého procesu. Je to otázka určitého místa, kam pronikla infekční léze. Současně pronikají bakteriální složky do lymfatických uzlin, což vede k tvorbě fází známých jako primární komplex tuberkulózy.

U dětí a dospělých se stav a jeho příznaky ve stejné míře často tvoří. Nejnebezpečnější jsou, pokud se tvoří u těhotných žen a starších osob. To vyvolává značné množství komplikací, kritických následků. V drtivé většině případů necítí člověk alarmující projevy, počáteční projevy infekce jsou méně často identifikovány.

Příznaky stavu

Projevy státu, přestože jsou jasné, lze ještě popsat:

 • neustále se zvyšující indexy tělesné teploty - nejméně 37 stupňů;
 • zhoršení celkového blahobytu a formování apatie, slabosti, zdlouhavosti;
 • mírné kašlání, které vyvolává bolestivé nebo nepříjemné pocity.

Příznaky primární mohou být vytvořeny během 2-3 měsíců nebo více.

Záleží na celkovém stavu imunity a dalších vlastnostech těla. Phthisiatricians si všimnou, že když nakažený, symptomy nejvíce rychle se vyvíjejí u žen, pak u dětí a starších lidí. Pokud pro tuto fázi tuberkulózy neexistuje léčba, patologický stav dosáhne další fáze.

Infekce latentní tuberkulózy

Tato fáze vývoje plicní tuberkulózy je nejzávažnější a nejnebezpečnější. To platí pro všechny pohlaví a věky.

Lékaři doporučují věnovat pozornost skutečnosti, že v případě oslabení imunity začnou mykobakteriální složky proces aktivní reprodukce. V důsledku toho se velmi rychle šíří po celém těle, dosahují nejen plicní oblasti, ale také dalších vnitřních orgánů. V důsledku toho se objevují ložiska tuberkulózních lézí, které jsou lokalizovány v různých orgánech. To vyvolává silnou bolest a jiné příznaky, které nelze ignorovat.

Nicméně, s ohledem na rysy infekce, je třeba poznamenat, že vývoj předloženého stavu trvá 1-2 týdny až 1-1,5 měsíce. To se děje velmi rychle, protože imunitní systém je zlomený a přirozený stupeň tělesné rezistence je rozbit. To může trvat spoustu času obnovit a léčit stav plic. To vysvětluje, že příznaky uvedené fáze jsou extrémně agresivní.

Příznaky stavu

Pokud jde o symptomy prezentované fáze vývoje tuberkulózního procesu v plicích, je třeba poznamenat následující nuance:

 • hmatné bolesti při provádění kašle a stažení významného množství sputa;
 • pravděpodobná změna struktury hrudníku na jedné straně - postižené, nebo obojí, která se tvoří mnohem méně často;
 • zhoršení chuti k jídlu nebo změna chuti, v důsledku čehož člověk rychle ztrácí tělesnou hmotnost a nemůže ji získat.

Hlavním příznakem zánětlivého procesu v plicích v současné fázi by mělo být rychlé snížení hmotnosti. Hovoří nejen o vzniku tuberkulózy, ale také o zhoršení zdraví, zhoršení všech životně důležitých funkcí. V této fázi patologického stavu je léčba nezbytná, protože symptomy jsou stále více ohrožující a stav lidského zdraví se rychle zhoršuje.

V důsledku toho to může vést ke vzniku třetí fáze plicního onemocnění, konkrétně rekurentní formy. Je nejnebezpečnější ve svých projevech a má vysokou pravděpodobnost vzniku kritických komplikací.

Opakující se formulář

Tvořená ložiska onemocnění začínají ovlivňovat všechny vnitřní orgány. V 90% případů se jedná o plicní oblast, protože je to ona, která prochází nejaktivnějším zánětem. V situaci, kdy se duté oblasti vytvořené v nich rozpadnou do bronchiálních segmentů, se pacient stává infekčním pro své okolí. V tomto případě je již možné argumentovat o otevřené formě onemocnění a jeho vysokém nebezpečí.

Rekurentní forma onemocnění vzniká nejen u osob s oslabenou imunitní obranou, ale také u těch, kteří neměli dlouhodobě léčbu nemoci. To vysvětluje závažnost symptomů a skutečnost, že onemocnění je obtížnější léčit. Normálně trvá 14 až 14 měsíců, s velkým počtem komplikací až 36 měsíců. Pokud byla léčba prováděna správně a v souladu s doporučeními fionisty, pak není možné uvažovat o opakování patologického stavu. Před zahájením léčby je však nutné zaznamenat příznaky stadia, které se týkají nejen plicní aktivity.

Příznaky stavu

Nejvýraznější jsou projevy opakující se formy. Tento stav je doprovázen následujícími příznaky léze, jako jsou další stadia tuberkulózy:

Jiné stavy spojené s dysfunkcí vnitřních orgánů, jako jsou játra, ledviny a gastrointestinální systém, mohou být také spojeny se symptomy uvedené choroby. Nejčastější jsou žaludeční problémy, které se projevují změnami ve stolici nebo soukromým emetickým nutkáním. Léčba předložené etapy je prováděna výhradně v podmínkách nemocnice a předkládaný proces trvá nejméně 12 měsíců.

Jako součást léčby se používá chemoterapie, analgetika a další prostředky, jako jsou například vitamínové komplexy. Pokud je konzervativní léčba neúčinná, uchýlit se k chirurgickému zákroku. To vám umožní odstranit postižené oblasti, vyčistit zdravé sputum a další negativní látky.

Stupeň relapsu je nejnebezpečnější, ale lze ho léčit.

To vyžaduje pouze integrovaný přístup a co nejrychlejší zahájení procesu obnovy. V případě plicních lézí to bude škodlivé, proto se doporučuje kontaktovat lékaře TBC.

Bez ohledu na současnou fázi plicní tuberkulózy je tato nemoc nebezpečná. To je vysvětleno nejen možností komplikací, ale i skutečností, že je možné nakazit další osoby: příbuzné, kolegy. Aby se tato možnost odstranila, je nutné zahájit léčbu včas a provést řádnou prevenci.

Tuberkulóza je zákeřná choroba, její nebezpečí spočívá ve skrytých formách, které jsou charakteristické nejen pro primární infekci, ale i pro první stadia onemocnění. Je infikován a pacienti s počáteční formou pacientů mají větší šanci na zotavení nebo stabilizaci stavu. Ale skryté formy je obtížné diagnostikovat.

Nejčastěji se děje strašná diagnóza, když pacient převrátí vážné symptomy a projeví se, pokud nemoc postupuje. Ale ani kašel se sputem ne vždy vystraší pacienty, kteří to považují za známku běžné chřipky nebo komplikované chřipky a raději léčí sami. V takových případech může být tuberkulóza detekována, když již došlo ke kolapsu plic. I v této fázi je léčba možná, ale její účinnost bude mnohem nižší.

Příznaky tuberkulózy v poslední fázi

Nevšimnout si kolaps plic při tuberkulóze je obtížné, protože klinický obraz je velmi podobný závažné formě pneumonie:

 • perzistující nízká horečka;
 • kašel se serózním sputem a nečistotami krve;
 • silná bolest na hrudi;
 • nadměrné pocení, více v noci a ráno;
 • dušnost (více než 20 dýchacích pohybů za minutu, i když leží vleže).

Počáteční fáze rozpadu v tuberkulóze vyžaduje povinnou diferenciální diagnózu s použitím klinických studií:

 • bronchoskopie, v důsledku čehož bude endobronchitida detekována na straně, kde se infiltrát vyvíjí;
 • klinický krevní test - tuberkulóza ve stádiu rozpadu je doprovázena leukocytózou, zvýšením ESR a snížením počtu lymfocytů;
 • bakteriologická analýza sputa, která vám umožní určit typ možné sekundární infekce a zvolit optimální léčebný režim;
 • radiografie, která může být použita k určení typu infiltrativní tuberkulózy.

Tato radiografie je nejvíce informativní. Poslední stadium tuberkulózy je doprovázeno atypickými symptomy a na snímku je jasně vidět pouze přesné umístění a stupeň plicní léze.

Rozpad plic: Typy infiltrační tuberkulózy

Proces rozpadu začíná vyhlazením plicní tkáně v přítomnosti infiltrace: současně aktivní mykobakterie volně vstupují do krevního oběhu, což vede k celkové intoxikaci. V tomto bodě je tělo pacienta dostatečně vyčerpáno komorbiditami, takže poslední stadium tuberkulózy může být přesně diagnostikováno pouze radiologicky. Na obrázcích jsou určeny následující typy infiltrátů:

 1. kauzální - dokonce i na obrázku je podobný nekrotickým procesům v pneumonii, kdy se tvoří velké a četné dutiny rozpadajících se tkání;
 2. kolo - forma infiltrátů je kulatá, ale ne více než 6 cm v průměru, s progresivními stíny stínu se objevují ve směru kořene plic;
 3. miluje - rozsáhlé poškození laloku nebo několika laloků plic, doprovázené tvorbou četných a velkých dutin dezintegrace plicní tkáně;
 4. lobulární - léze slučují, viditelné stíny směrem ke kořenům plic;
 5. zataženo - na obrázku jsou obrysy dutin slabě vyjádřeny, stíny jsou rozmazané;
 6. periocissurit - infiltrace je lokalizována v horních lalocích plic, stíny mají jasné dolní hranice a rozmazané horní.

Toto vyšetření umožňuje nejen přesně diagnostikovat tuberkulózu se zhroucením plic, ale také předepsat účinnou léčbu.

Vlastnosti léčby

Poslední fáze tuberkulózy je nejobtížnější z hlediska léčby, která se provádí v nemocnici, protože vyžaduje neustálé klinické sledování účinnosti. Povinnou metodou je postupná chemoterapie.

V první fázi jsou předepsány bakteriostatické léky k zastavení aktivní reprodukce a šíření mykobakterií (isoniazid a rifampicin). Současně je specificky předepsána specifická antibakteriální terapie streptomycinem, kanamycinem, pyrazinamidem nebo ethambutolem, což zabraňuje pravděpodobné rezistenci patogenní mikroflóry k užívaným lékům. Současně se provádí imunostimulační a symptomatická terapie. Pokud se infiltrát absorbuje pomalu, pak se aplikuje chirurgické odstranění hnisu z plic a zavedení léků do postižených tkání. Aby se zabránilo plicnímu krvácení, je předepsána kolapsní terapie - naplnění pleurální dutiny vzduchem. V těžkých případech se chirurgické odstranění nekrotické tkáně a lymfatických uzlin provádí resekcí plic nebo osteoplastickou operací.

Prevence

Preventivní opatření jsou zaměřena na oddělení pacientů s aktivní tuberkulózou od zdravých lidí. Toto oddělení je důležité nejen v nemocnici, kde je snadné. Je důležitější poskytnout částečnou karanténu pacientům, kteří dostávají ambulantní léčbu.

Plicní tuberkulóza je infekční onemocnění (může být přenášeno na zdravé lidi od pacientů kontaktem nebo skrze infikované objekty), ve kterých se v plicích tvoří zánětlivá ložiska. Tělo pacienta je vystaveno celkové intoxikaci.

Podle nejnovějších údajů WHO je plicní tuberkulóza jednou z nejčastějších chorob. Infikovala každý 3 lidi na Zemi. Každoročně z toho zahyne až 3 000 000 lidí.

Nebezpečí tuberkulózy spočívá v tom, že bacil, který způsobuje onemocnění, neustále mutuje, přizpůsobuje se novým podmínkám a lékům. To vysvětluje obrovské množství forem onemocnění, z nichž každá vyžaduje specifickou léčbu. Zkusme zjistit, jaké formy tuberkulózy jsou a jak nebezpečné jsou.

Klasifikace v závislosti na stupni a tempu vývoje

Jak bylo uvedeno výše, tuberkulóza je nakažlivá nemoc, nicméně na rozdíl od mnoha jiných infekcí může ovlivnit osobu více než jednou. V závislosti na tom se rozlišují tyto hlavní formy tuberkulózy:

Typy a znaky tuberkulózy podle místa

Podle místa zánětlivého zaměření se rozlišují následující typy tuberkulózy (tabulka 1):

 • Plicní tuberkulóza;
 • Extrapulmonální tuberkulóza, která je dále rozdělena na podtypy.

Tabulka 1 - Typy tuberkulózy v závislosti na jejich umístění:

Fáze a komplikace plicní tuberkulózy

Fáze plicní tuberkulózy závisí na stupni poškození těla a jsou brány v úvahu pro další predikci a léčbu onemocnění. S rozvojem tuberkulózy jsou stadia následující:

Stupeň 1 - primární infekce. Vyznačuje se pomalým vývojem onemocnění, při kterém bakterie vstupují do lymfatických uzlin, a začíná se tvořit primární komplex onemocnění.


Nejnebezpečnější infekce pro těhotné ženy i lidi ve věku. Příznaky:

 • konstantní teplota;
 • letargie;
 • apatie;
 • únava;
 • malý kašel.
 • Stupeň 2 - latentní infekce.

Druhá fáze se vyznačuje aktivní reprodukcí bakterií. Při tuberkulóze druhého stupně se objevují zánětlivá ložiska. Doba trvání fáze od 1 týdne do 1,5 měsíce.

 • bolest při kašli;
 • sputum;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • hubnutí
 • Fáze 3 - opakující se.

Ve fázi 3 se často vyvíjí bilaterální tuberkulóza, která postihuje 90% plic. Nejčastěji se vyskytuje v otevřené formě a špatně léčitelné.

 • hemoptýza
 • respirační selhání
 • tachykardie.

V této fázi vývoje tuberkulózy se onemocnění také nazývá "froté" kvůli specifickému vzoru orgánu v rentgenových snímcích. Terry tuberkulóza je nejpokročilejší stadium nemoci. Že je příčinou vysoké mortality z této infekce. Všechno kvůli tomu - pozdní diagnóza, prováděná v době, kdy je možnost vyléčení velmi nepolapitelná.

Navzdory tomu, že tato etapa je ze všech nejnebezpečnější, stále to není věta. Léčba je dlouhá a probíhá v nemocnici, operace je možná, ale je tu možnost zapomenout na nemoc jednou provždy.

Tuberkulóza rezistentní na více léků je zvláštním typem onemocnění, které je nejodolnější vůči nejmodernějším a nejúčinnějším metodám léčby. Vyskytuje se v důsledku nesprávné léčby onemocnění nebo nepravidelného, ​​chaotického užívání léčiv. Nejčastěji se to děje, když člověk cítí pocit pohody a přestane užívat léky, které mu byly předepsány.

Tato plicní tuberkulóza je léčena déle než obvykle. Například při běžné tuberkulóze trvá léčba v průměru šest měsíců. S multirezistencí - 18 měsíců. Současně se používají vysoce toxické, ale méně účinné léky.


Možné nežádoucí účinky:

 • snížená chuť k jídlu;
 • nevolnost;
 • průjem;
 • snížená ostrost zraku;
 • nervové poruchy.

Jakákoli forma onemocnění může být komplikována uvolňováním v průduškách. Když k tomu dojde, destruktivní plicní tuberkulóza. Onemocnění se vyvíjí v rekordním čase 10-12 měsíců. Pro jeho léčbu ve všech typech použití používá jeden způsob léčby:

 • chemoterapie;
 • dechová cvičení;
 • hospitalizace;
 • fyzioterapie;
 • chirurgického zákroku.


Vlastnosti destruktivní nemoci - přítomnost dutiny v plicích. Symptomy doprovázející onemocnění:

 • zvýšená únava;
 • letargický kašel;
 • sputum;
 • hemoptýzy

S rozvojem tuberkulózy existuje mnoho forem a stádií, proto se nedoporučuje, aby se zapojili do samoléčby, aby se zabránilo užívání léků, které jsou nepřijatelné pro léčbu specifické formy onemocnění. Za účelem včasné identifikace nemoci a provedení adekvátní terapie je nutné každoročně aplikovat do klinického a diagnostického centra k vyšetření.

Tuberkulóza je bakteriální infekční onemocnění. Kauzální původce tuberkulózy je Kochova hůlka, přenášená vzduchovými kapičkami.

Jeden pacient během dne může infikovat asi 20 zdravých lidí. Současně není nutný osobní kontakt - infekce je možná například prostřednictvím jídel ve stravovacích zařízeních. Tuberkulóza je odolná vůči chladu, teplu, vlhkosti a světlu.
V pouličním prachu, na stránkách knih Koch hole lze udržet naživu až 3 měsíce. Hmyz (mouchy a švábi) může být nositelem tuberkulózy. Kromě toho může dojít k infekci při konzumaci masa a mléka od nemocných zvířat.

Nejběžnější plicní forma tuberkulózy. Nejvíce postiženými jsou lidé s oslabeným imunitním systémem. Pokud má člověk silnou imunitu, pak po infekci neprobíhá okamžitě, ale zůstává nositelem tuberkulózy. Těžký stres, špatná výživa, nadměrná konzumace alkoholu může vyvolat nemoc. Onemocnění je charakterizováno sezónností - tuberkulóza se zhoršuje na jaře a na podzim.
Fáze tuberkulózy:
1. Primární infekce tuberkulózy - lokální zánět v místě infekce. Bakterie vstupují do nejbližších lymfatických uzlin a dochází k tvorbě primárního komplexu tuberkulózy. Zároveň je ve většině případů uspokojivý i celkový blahobyt. Možné jevy astenie (únava, ztráta hmotnosti, ztráta chuti k jídlu); může být noční pocení, suchá kůže. Nejčastěji se infekční proces v této fázi zastaví.
2. Latentní (skrytá) infekce. S poklesem imunity se může objevit šíření patogenu v těle a tvorba tuberkulózních ložisek v různých orgánech (plíce, slezina, játra, mozek, mozkové membrány, kosti).
3. Opakující se tuberkulóza dospělých - porážka různých orgánů infekce tuberkulózy. Nejčastěji postihuje plicní tkáň s tvorbou dutin (dutin), které mohou proniknout do průdušek. V tomto případě se původce onemocnění vylučuje do vnějšího prostředí (otevřená forma tuberkulózy).

Podle Světové zdravotnické organizace každoročně onemocní tuberkulózou 10 milionů lidí na světě, z nichž 3 miliony zemřou. V Rusku je tuberkulóza velmi častým onemocněním: na 100 000 obyvatel žije 205 pacientů s tuberkulózou. To lze nazvat epidemií.

Typy tuberkulózy

1. Hlavní klinické formy tuberkulózy jsou: t
A) tuberkulózní intoxikace u dětí a dospívajících. Diagnóza tuberkulózní intoxikace je založena na tuberkulinových testech a klinických příznacích onemocnění. Charakterizovaný aktivitou infekce tuberkulózy a je doprovázen zhoršením celkového stavu dítěte: teplota se periodicky zvyšuje, chuť k jídlu klesá, dochází ke zvýšené nervové podrážděnosti, zvyšují se periferní lymfatické uzliny, je zde nedostatek tělesné hmotnosti;
B) respirační tuberkulóza.

Primární komplex tuberkulózy je charakterizován vývojem zánětlivých změn v plicní tkáni, lézí intra-ovaryggeálních lymfatických uzlin. Klinický obraz primárního komplexu tuberkulózy závisí na fázi infekčního procesu, charakteristikách průběhu a stavu imunitního systému těla. Průběh onemocnění může být asymptomatický. Charakteristické změny v plicích jsou detekovány radiograficky. Rozlišuje se nekomplikovaný a komplikovaný průběh: pokud je komplikovaná, je pozorována rozsáhlá infiltrace s lézí plicního segmentu, lézí průdušek, přechodem do chronicky současné primární tuberkulózy.

Tuberkulóza intrathorakálních lymfatických uzlin (VLHU) se vyvíjí u dětí, dospívajících a dospělých v důsledku primární infekce tuberkulózou. Rozlišujte mezi infiltrativními, nádorovými a "malými" variantami tuberkulózy VLHU. Příznaky intoxikace. Pro diagnostiku je ukázána počítačová tomografie.

Diseminovaná plicní tuberkulóza může být akutní, závažná a chronická. V akutní, pokud je imunodeficience, mohou se v plicích vytvořit dutiny; subakutní výtěžek se symptomy intoxikace a vzdělání v plicních lézích; u chronických pacientů mohou být důsledně postiženy různé orgány a systémy.

Miliary tuberkulóza se vyznačuje akutním průběhem s poškozením orgánů a systémů. Projevuje se těžkou intoxikací.
Fokální plicní tuberkulóza je charakterizována přítomností několika ložisek umístěných v omezené oblasti jedné nebo obou plic. Malosymptomatický kurz. V přítomnosti fibroznagovye změn na rentgenovém snímku, je nutné pečlivě vyšetřit pacienta vyloučit aktivní tuberkulózní proces.

Infiltrativní tuberkulóza je charakterizována zánětlivými změnami v plicní tkáni. Symptomy onemocnění závisí na prevalenci a závažnosti procesu.

Cavernous tuberculosis je charakterizován tvorbou kaverny, není doprovázen výraznými vláknitými změnami.
Fibronocavernous tuberculosis je charakterizována přítomností vláknité dutiny a fibrózními změnami v plicní tkáni. Onemocnění během chemoterapie je relativně stabilní, exacerbace může chybět několik let. S progresivním charakterem se často vyskytují infekce a různé komplikace.
Tuberkulóza průdušek, průdušnice, horních cest dýchacích se vyskytují jak v nezávislých formách, tak v kombinaci s jinými formami respirační tuberkulózy;

B) tuberkulóza jiných orgánů a systémů:
meningy a centrální nervový systém (tuberkulózní meningitida);
střevo, peritoneum a mesenterické lymfatické uzliny;
kosti a klouby;
močové a pohlavní orgány;
kůže a podkožní tkáně;
periferní lymfatické uzliny;
oko;
jiných orgánů.

2. Charakteristika tuberkulózního procesu je dána na základě lokalizace tuberkulózního fokusu, klinických projevů a radiologických příznaků onemocnění. Kromě toho přítomnost nebo nepřítomnost v diagnostickém materiálu získaném od pacienta, bakterií tuberkulózy.
Lokalizace a prevalence tuberkulózního procesu: v plicích - laloky, segmenty a v dalších orgánech - lokalizací tuberkulózní léze.
Fáze:
infiltrace, rozpad, výsev;
resorpce, zhutnění, zjizvení, kalcifikace.

Vylučování bakterií:
s uvolňováním mycobacterium tuberculosis (MBT +);
bez izolace mycobacterium tuberculosis (MBT-).

3. Komplikace tuberkulózy:
Hemoptýza a plicní krvácení, spontánní pneumotorax, plicní insuficience, atelektáza, píštěle atd.

4. Zbytkové změny po vyléčení tuberkulózy:
respirační orgány (vláknité, fibrokokové, bullosto-dystrofické, kalcináty v plicích a lymfatických uzlinách, pleuropneumosclerosis, cirhóza plic);
jiné orgány (cicatricial procesy v různých orgánech, jejich důsledky, etc.).

Hlavní znaky tuberkulózy:

1. Ostré hubnutí - až 5-10 kg a více.
2. Slabost, pocení (zejména v noci), snížený výkon, ztráta chuti k jídlu.
3. Teplota může stoupat, často večer, na 37-38 ° C.
V raných stadiích nemoci se symptomy prakticky nevyskytují: nejsou žádné stížnosti, žádný kašel, žádná horečka. S dalším rozvojem nemocných trpí těžkou bolestí na hrudi a kašlem a v pozdějších stadiích - hemoptýzou. Prevence tuberkulózy: očkování (povinné pro všechny novorozence, ale zatím neposkytuje 100. ochranu proti onemocnění); výživa (vyžaduje potraviny bohaté na bílkoviny, živočišné tuky a vitamíny); čerstvý vzduch (užitečný pro dýchání stepi nebo mořského vzduchu); odvykání kouření (špatný zvyk zvyšuje riziko smrti onemocnění čtyřikrát).

V současné době je infekce tuberkulózy úspěšně léčitelná. Pro účinnou terapii je velmi důležité včasné zjištění onemocnění. Proto jsou pravidelná fluorografická vyšetření tak důležitá.

Diagnostika

1. Mantoux reakce (test s tuberkulínem - přípravek obsahující zabité Kochovy tyčinky).
2. Roztěr sputa může diagnostikovat tuberkulózu v raném stadiu.
3. Rentgenové vyšetření - detekce tuberkulózy v pozdějších stadiích, kdy začíná plicní kolaps.
4. Výskyt sputa se stanovením citlivosti bakterií tuberkulózy na antibakteriální léčiva.

Léčba

Léky proti TB jsou předepsány (,).
Kromě toho jsou z antibiotik předepsány streptomycin a kanamycin.

Antibiotická terapie se provádí po dlouhou dobu kontinuálně za použití různých kombinací antibiotik pod kontrolou. V těžkých, komplikovaných procesech zahrnuje komplex 3-4 antibiotika. V případě vzniku rezistence na streptomycin je nahrazen kanamycinem.

Je třeba mít na paměti, že pod vlivem léků proti tuberkulóze jsou mykobakterie transformovány do různých modifikovaných forem a mohou být aktivovány, když léčba není včas ukončena. Proto musí být ošetření kontinuální a dlouhé.

Kromě specifické antibiotické terapie se používají patogenetické léky, které poskytují zesilující, imunomodulační a detoxikační účinky, jakož i látky, které zlepšují respirační funkci, biogenní stimulanty, které podporují rychlé hojení nekrózy (, plasmolu).
V případě potřeby je indikován chirurgický zákrok (odstranění postižených oblastí plic).