Cat Colds - příčiny, příznaky a léčba

Někdy lidé, kteří se nachladli, mu ve skutečnosti nevěnují pozornost, stále chodí do práce a žijí normální život. Když se zima dostane špatně, jdou k lékaři nebo jsou léčeni doma sami. Kočky v tomto ohledu, břemeno, mohou jen doufat v silnou zdravou imunitu a pomáhat v boji proti nemocem plíseň. Purring žijící doma, vypořádat se s chladem jednodušší - jim pomáhají majitelé, včas si všiml indispozice pet. Proč kočka chytí chlad, jak identifikovat a vyléčit nemoc, která přišla - to bude diskutováno.

Příčiny nachlazení

Žijící v přírodě, kočky zřídka chytí chlad (i člověk může říci nikdy) - imunitní systém je dostatečně silný, ale v bytech ho některé okolnosti uvolňují.

 1. Místnost je mokrá a studená. Pokud se v domě, kde kočka žije, vlhké a konstantní průvanu - studené do vašeho domácího mazlíčka je k dispozici. Nejvhodnější teplota pro život je plus 20 stupňů v létě a nejméně 22 stupňů v zimě.
 2. Špatné jídlo. Kočka, která má málo vitamínů ve své denní dávce, postrádá proteiny a další potřebné látky, může mít také nízkou imunitu. Kvalitní plnohodnotná strava chrání zvíře před chladem a jinými chorobami.
 3. Hypotermie Chůze po ulici, kočka může být snadno v dešti. Pokud se vlna trochu navlhčí - nezáleží na tom, ale pokud se dostane tak vlhko, dojde k porušení termoregulace a zvíře velmi rychle zamrzne. Zvláště když je vidět. A někdy se to stane - majitel vykoupí kočku, špatně schne vlnu - a zamrzne a chytne se za studena.
 4. Skrytá choroba. Další možností je, že zvíře trpí nějakým jiným onemocněním, které nevykazuje viditelné symptomy. Kočičí imunita bojuje s touto neviditelnou bolestí, nevšimla si běžného nachlazení.

Příznaky

Projevy nemocí u koček jsou stejné jako u lidí. Kočka má téměř identické symptomy. V případě nemoci z nachlazení, načechraný mazlíček neunikne neúnavně kolem domu po několik dní v čase - to je unavený velmi rychle, neustále spí, strach a agrese zvířete zvýšit.

 1. Snot. S chladnou, snot je normální věc. Prostřednictvím tohoto hlenu je tělo očištěno od mrtvých mikroorganismů. Když má kočka zima, je obvykle těžké dýchat jedním nosem, takže mírně otevírá ústa. Když vidíme, že zvíře dýchá jen ústy, měli byste být ostražití - špatný příznak. Výtok z nosu musí být transparentní a nesmí být viskózní. Pokud se jejich barva změnila, objevil se hnis - to znamená, že to už není zima. Naléhavě musíme běžet k veterináři!
 2. Kašel s kýcháním. Kýchání a kašel, vydělávání nachlazení je běžné, tělo je zbaveno zbytečných nahromaděných sekretů. Kýchání, ale umytá kočka je normální, a pokud je obličej neudržovaný a špinavý, znamená to, že nemoc se stává těžší.
 3. Trhání. S nachlazením je nosní sliznice podrážděná, takže může být mnoho trhlin.
 4. Chybějící nebo snížená chuť k jídlu. Za studena, kočka může ztratit chuť k jídlu na dlouhou dobu a ne jít do mísy jídla. Nicméně, vzhledem ke zvýšení teploty a dehydrataci těla, může hodně pít a neustále. Nenuťte kočku k jídlu - ví, co a kdy potřebuje udělat. Jediná věc, kterou můžete dát, je libový masový vývar. Pokud nemá více než 32-34 hodin - to je příležitost k telefonu a poraďte se s veterinářem. Po vyslechnutí viditelných příznaků se rozhodne, co dál.
 5. Zčervenání sliznice. Tento příznak nemusí být pozorován, zejména u koček mláďat. Zčervenání sliznice očního víčka často hovoří o zvýšeném krevním tlaku.
 6. Zvýšená teplota. Pokud stálá lidská teplota vzrostla - znamená to nemocné. Nemůžete říci, že o kočkách - jejich teplota se během dne mění o jeden a půl stupně - záleží na velikosti. Proto, zvýšení teploty nelze nazvat příznakem. Pouze pokud je ve spojení s jinými značkami.

Po zaznamenání alespoň jednoho příznaku musí majitel pečlivě sledovat stav a chování zvířete. Pokud existuje možnost okamžitě jít na veterinární kliniku - je lepší ji okamžitě použít. Koneckonců, s včasnou diagnózou onemocnění je snadnější léčit.

Domácí léčba

Pokud váš mazlíček má všechny výše uvedené syndromy nachlazení, můžete se pokusit zacházet s kočkou doma. Zvláště pokud se to stane v teplém období a je tu jistota, že kočka chytila ​​chlad z podchlazení, průvanu nebo jiných přirozených příčin, a nezachytila ​​infekci z jiné kočky. Opravdu, v létě, na jaře a na podzim to není. Tak co dělat.

 1. Mír a teplo. Zpravidla se kočky samy rozhodnou, které místo je pro ně vhodné a hodí se tam. Majitel musí dostat normální teplotu a odpočinek.
 2. Pití Ujistěte se, že váš mazlíček poskytne dostatek nápoje. Nejlepší možností by bylo teplé mléko. I když zvíře nemá chuť k jídlu, je vhodné zajistit, aby měl vždy přístup k potravinám.
 3. Masážní a vyhřívací podložky. Kočka se rychleji zotavuje, pomocí běžné masáže můžete zlepšit krevní oběh a metabolismus. Nebo můžete jen žehlit tak často, jak je to možné. A pokud je mazlíček studený, doporučuje se ho zakrýt ohřívači teplé vody. Nebo termo vložky.

Taková léčba doma je přípustná, když kočka má rýmu a velké slzy. Je třeba jí pomoci, aby vyčistila dýchací cesty výboje, a to:

 1. Houba je vyrobena z vaty a díky její pomoci očima a nosu jsou očištěny od různých druhů exkrementů, je lepší namočit houbu ve vodě, neměli byste používat bylinné dekorace - náhle je Vaše zvíře alergické.
 2. Je nutné umýt nos. K tomu se používají následující možnosti: adrenalin s novokainem, tanin, ethakridin, síran zinečnatý.
 3. Směs methanolu a rybího oleje je pohřben v nose.
 4. Je možné, navzdory prudkému odporu kočky, nalít do nosu bušil streptotsida.

Je třeba poznamenat, že kočky by měly být léčeny pouze speciálním lékem pro kočky - humánní medicína pro to není vhodná. Mnohé z nich jsou navíc nebezpečné pro zvířata. Neexistuje možnost jít na kliniku - můžete tam zavolat, ale je nutná konzultace s odborníkem.

Studená prevence

 1. Kočky, obklopené péčí a pozorností, jsou mnohem méně pravděpodobné, že onemocní z jakéhokoli nachlazení. Ocas mazlíček, žijící v příjemném prostředí a s plným a bohatým obsahem vitamínů, má silnou imunitu. Zde jsou pravidla, která pomáhají snížit nebo vyloučit riziko, že kočka bude mít chlad.
 2. Je-li kočka zvlhčena (v dešti nebo ji koupil majitel), pak je nutné ji zabalit do suchého ručníku, pokud je to možné, zahřát ji, uklidnit ji všemi možnými způsoby. Pokud je zvíře suché, mělo by být v místnosti s normální teplotou bez průvanu.
 3. Pokud je kočka milovníkem procházky, pak ji v zimě (nebo během deště) omezte na chůzi, zkrátíte ji. A je lepší, když v těchto obdobích nepustíte ven z domu.
 4. Mnozí z nich dostávají kočky a nemyslím si, že by měli být čas od času léčeni červy. Z tohoto parazita není pojištěn, žádná kočka chodí na ulici. Odstranění červů je užitečné při prevenci nejen nachlazení, ale i jiných onemocnění. Tento postup pozitivně ovlivní stav kočky.
 5. A co je nejdůležitější, co by nemělo být zapomenuto žádným majitelem zvířete - měli byste dát požadované očkování.

Nebezpečné nemoci maskované jako běžné nachlazení

Někdy se zdá, že kočka má jen obvyklou zimu, majitel věří, že je prostě zima. Ve skutečnosti to může být nebezpečné špatné onemocnění. Pokud jsou nesprávně diagnostikovány a pokračují v léčbě zvířete na zimu, existuje riziko, že se stav kočky výrazně zhorší. Zde jsou nemoci jako chlad:

 1. Rhinotracheitida - postihuje nos a oči, probíhá v akutní formě, výtok je bohatý a lepkavý. Imunitu mají pouze kočky, které měly nemoc.
 2. Zánět plic - diagnóza může být provedena až po naslouchání hrudníku a radioterapii. Mykoplazmóza a další podobné infekce postihují močové orgány a sliznice nosu a očí.
 3. Calcivirosis - akutní onemocnění, je přenášen infekční. Konjunktivitida se objeví během nemoci a vředů tvoří v ústech.

Pokud začnete léčit nachlazení při prvním znamení jeho výskytu, kočka se rychle zbaví utrpení. Včasná prevence nezpůsobí onemocnění znovu.

Co dělat, když má kočka chlad

Jsme zvyklí považovat „obyčejné“ zima za nevyspytatelnou nemoc, neseme ji „na nohou“, často zapomínáme na nemocenské. Další věc - naši mazlíčci. Zkusme zjistit, zda má kočka chlad.

Kočičí zima je kolektivní jméno, které spojuje několik nemocí najednou. Hlavní jsou rinotracheitida a kaliciviróza. Někdy se počáteční fáze panleukopenie zaměňuje za chlad.

Rhinotracheitida je akutní infekční onemocnění způsobené herpesvirem. Primárně postihuje oči a dýchací systém. Další názvy: kočičí herpesvirus, kočičí chřipka.

Caliciviróza je infekční onemocnění způsobené kalicivirem. Ovlivňuje oči, dýchací orgány, sliznice nosní a ústní dutiny.

Panleukopenie - kočičí mor - vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené parvovirem a charakterizované vysokou horečkou, poškozením dýchacího ústrojí, gastrointestinálním traktem, celkovou intoxikací, dehydratací.

Pozor! V procesu vývoje jsou virová onemocnění komplikována bakteriální infekcí.

Příčiny chladu

Zdrojem nachlazení jsou nemocné kočky a nosiče virů.

 • aerogenní - vzdušné,
 • alimentární - skrze infikované krmivo,
 • prostřednictvím položek péče
 • prostřednictvím parazitického hmyzu.

Lidé v kontaktu s nemocnými zvířaty mohou nést infekci na oblečení.

Normálně je kočičí imunita poměrně stabilní, ale existuje celá řada faktorů, které ji oslabují.

Za prvé - je to:

 • hypothermie;
 • přehřátí;
 • nedostatečné krmení, špatné vitamíny a minerály;
 • špatné podmínky zadržení.

Imunokompromitované zvíře je nejvíce citlivé na negativní účinky virů.

„Otázka - Odpověď: Je možné nakazit kočku s chladem od osoby trpící ARVI? - Ne. Protože zástupci kočičí rodiny jsou imunní vůči lidským virům dýchacích cest. “

Příznaky

Zvažte řadu příznaků společných pro všechny druhy nachlazení:

 • zánět spojivek,
 • rýma
 • horečka,
 • letargie
 • odmítnutí krmiva.

Varování! Nesnažte se se zvířetem zacházet! Ztratíte čas. Pod rouškou bezpečného nachlazení mohou být skryty docela hrozné nemoci. Pouze lékař může správně diagnostikovat a předepsat adekvátní léčbu!

Diferenciální diagnostika

Pro určení patogenu provede veterinář diferenciální (srovnávací) diagnózu.

Zvažte podrobněji příznaky chladu u kočky.

Caliciviróza

Ohniska kalicivirózy jsou zaznamenána v zimě. Virus je slabě virulentní, onemocnění je latentní, avšak s přidáním sekundární (sekundární) infekce způsobuje smrt v 80% případů.

Spolu s obecnými příznaky je charakterizován výskytem vředů na sliznicích nosu a úst, hypersalivace (nadměrné slinění) a kulhání.

U koťat, letargie, zvracení, průjmu, těžké anémie, pneumonie a za několik dní smrti.

Při pitvě - plicní tkáň zapálila, zhutnila, jasně červená.

Rhinotracheitida

Je akutní, s vysokou horečkou, hnisavou konjunktivitidou, chraptivým kašlem a zvracením. Sliznice nosohltanu a hrtanu jsou oteklé, hyperemické. Po týdnu se zpravidla obnovuje. Nemocné zvíře zůstává nositelem viru a slouží jako zdroj infekce, kterou si majitelé školek musí pamatovat.

Těhotné kočičí nosiče jsou náchylné k potratům a narození mrtvých koťat.

Panleukopenie

Kromě rýmy a konjunktivitidy existují známky poškození gastrointestinálního traktu:

 • zvracení;
 • tmavě červená moč;
 • tekuté výkaly, s plodným zápachem a příměsí krve.

Může se objevit záchvat a plicní edém.

Úmrtnost mezi koťaty je téměř sto procent. Přeživší dospělé kočky zůstávají celoživotními nosiči viru.

Pro diferenciální diagnózu, kromě izolace hlavních symptomů nemoci, to také vyžaduje odběr laboratorních vzorků - stěr z očí a nosu, kompletní krevní obraz, ELISA analýza stolice.

„Otázka - Odpověď: Může být člověk nakažen kočkou, která má chlad? Je to pro dítě nebezpečné? - Ne. Calicivirus, herpesvirus rhinotracheitis a parvovirus panleukopenia selektivně ovlivňují pouze členy kočičí rodiny. Proto nehrozí zdraví vašeho dítěte. “

První pomoc

Léčba nachlazení u koček doma je zaměřena na zmírnění stavu nemocného zvířete, dokud ho lékař nevyšetří.

 1. Uspořádat kočku v teplé, suché místnosti bez průvanů.
 2. Slabost a letargie zvířete - poskytují mu naprostý klid.
 3. Konjunktivitida způsobuje bolestivou reakci na světlo - je lepší, když je v místnosti soumrak.
 4. Když zimnice - dejte topnou podložku, přikryjte přikrývkou.
 5. Aby se zabránilo dehydrataci, dát teplý nápoj - voda, slazený, slabý čaj. V případě odmítnutí - zalévejte je silně z injekční stříkačky bez jehly, nalepte je do rohu úst a vytlačte tekutinu v malých dávkách tak, aby se zvíře neudusilo.
 6. Se studenou kočkou necítí jídlo a proto odmítá krmit. Pro udržení vitality připravte šetřící potraviny, například vařené kuřecí maso zkroucené v mlýnku na maso. Pokud musíte injekční stříkačku vynutit násilím, zředěte výplň vývarem do polotekutého stavu.
 7. Pravidelně očistěte oči a nos od výtoku. To je výhodnější udělat s kusem vaty nebo vatový tampon navlhčený v teplé vařené vody nebo heřmánkový odvar. Je to důležité! Nezapomeňte si vzít pro každé oko samostatné rouno!
 8. V případě silných hnisavých nosních sekrecí, když se vytvoří kůry, které brání zvířeti v dýchání, vypláchněte nosní dutinu teplým fyziologickým roztokem ze stříkačky bez jehly.

Pozor! První pomoc se aplikuje pouze před kontaktováním odborníka! Mělo by být co nejdříve ukázat nemocnému veterináři kočky!

Léčba

Léčba je symptomatická a specifická.

Symptomatická léčba

Symptomatická léčba nachlazení u koček se vyvíjí v závislosti na tom, jaké symptomy má.

V zásadě předepište následující prostředky:

 1. Imunomodulátory - preparáty brzlíku, interferony, imunoleukin atd. Stimulují vlastní imunitu organismu, což je nutí pracovat efektivněji.
 2. Antibiotika. Je známo, že antibiotika nejsou schopna ovlivňovat viry. Dokonale však ničí sekundární bakteriální infekci a také zabraňují reprodukci podmíněně patogenních mikroorganismů žijících na sliznicích úst a nosu.
 3. Sulfonamidy Stejně jako antibiotika.
 4. Kapky do očí a oční masti. Používá se ke zmírnění příznaků konjunktivitidy.
 5. Nosní kapky a výplach nosní dutiny roztokem ethakridinu, taninu, furatsiliny.
 6. Antipyretika.
 7. Injekce vitamínů B a kyseliny askorbové.
 8. Dieta - polotekuté mleté ​​vařené hovězí maso nebo kuře, teplé mléko, vývar, speciální konzervované potraviny.

Specifická léčba

Specifická léčba zahrnuje použití léků, které působí přímo na patogen. Jedná se o specifická hyperimunní séra. Jejich terapeutický účinek je založen na zavedení protilátek produkovaných hyperimunizovanými dárcovskými zvířaty do těla.

Nejúčinnější polyvalentní sérum "Vitafel" a "Gloffel". Obsahují protilátky proti rhinotracheitidě, kaliciviróze, panleukopenii a chlamydií.

Nejlepším terapeutickým účinkem je použití séra v inkubačním období a v počátečním stadiu onemocnění. Nemá žádné kontraindikace pro těhotné a kojící ženy.

Pro prevenci anafylaktického šoku, 15 minut před injekčním podáním séra, je nutné aplikovat antihistaminikum Dimedrol, Suprastin, Tavegila.

Pasivní imunita je zachována po dobu dvou týdnů.

Možné komplikace po nachlazení

Nedostatek včasné léčby nachlazení, je plný pro kočky se všemi druhy komplikací. V první řadě je to bronchitida a pneumonie, zánět ledvin a kloubů, poruchy centrálního nervového systému.

Rinotracheitida získává chronickou formu a trvá roky. Komplikované s bronchitidou, pneumonií, kožními vředy, ulcerózní keratitidou, poruchou centrálního nervového systému.

Calicivirosis může vést k poranění způsobenému septickou artritidou.

S nedostatečně léčenou panleukopenií, relapsem, nefritidou a pyelonefritidou, akutní pankreatitidou, kardiovaskulární insuficiencí je možná ataxie mozečku.

Očkování

Jediným způsobem prevence zůstává očkování. Antigenní materiál způsobuje imunitu vůči onemocnění, zabraňuje jeho rozvoji nebo snižuje negativní účinky, přispívá k rozvoji specifických protilátek a tvoří aktivní imunitu.

Zdravá, odčervená koťata jsou roubována od věku tří měsíců.

Nejběžnější polyvalentní vakcíny v Rusku jsou Multifel (Rusko), Nobivac Forcat (Nizozemsko), Quadricat (Francie).

Nezapomeňte! Je mnohem snazší přijmout preventivní opatření, než vyléčit kočku z nachlazení! Neohrožujte zdraví vašich domácích mazlíčků!

Popis znaků a příznaků nachlazení, rady veterináře o léčbě a preventivních opatřeních naleznete zde:

Příznaky nachlazení koček a jejich léčba doma

Kočky se za správných podmínek chovu vyznačují vynikajícím zdravím. Někdy však stále onemocní. Milující majitel si může všimnout příznaků chladu v kočce v raných fázích. Zvíře se stává pomalým, kýchá nebo nosní výtok.

Znalosti o možných příčinách nemoci a jejích symptomech neumožní vynechat okamžik začátku vývoje onemocnění a zahájit léčbu včas.

Podchlazení u koček často chápe zcela jiné formy onemocnění s podobnými příznaky. To je vysvětleno tím, že nemoc může být způsobena různými důvody.

U některých zvířat je onemocnění způsobeno nesprávným chováním. Důvodem pro jeho vzhled může být:

 • hypothermie venku;
 • návrh;
 • pobyt po koupání v nedostatečně teplé místnosti.

Jiní mazlíčci se po kontaktu s nemocným zvířetem (virové) nakazí chladem.

Nevyvážená strava může oslabit imunitní systém a vést k rozvoji onemocnění. Kočky, které nedávno podstoupily operaci nebo trpí chronickým onemocněním, jsou zvláště vystaveny riziku nachlazení.

Pokud existuje jistota, že byly splněny přijatelné podmínky zvířete, a kočka má známky onemocnění, je to s největší pravděpodobností virové onemocnění. Ve veterinární medicíně se taková zima nazývá rhinotracheitida.

Rhinotracheitida je komplexní onemocnění, jehož hlavním původcem je herpes virus prvního typu. Patogen vstupuje do prostředí z infikovaného zvířete močí, slinami, mlékem, spermiemi, výkaly, sekrecí z očí a nosu. Virus je přenášen jak přímým kontaktem zvířat, tak aerogenním.

Pokud je zvíře čistě domácí, nestane se na ulici, nekontaktuje se s jinými kočkami, významně se snižuje riziko infekce virem, ale nevylučuje to. Infekce se může dostat do domu s lidským oblečením a obuví nebo jinými způsoby. Riziková skupina zahrnuje koťata, stejně jako dospělá zvířata, která podstoupila operaci. Vysoká pravděpodobnost infekce rhinotracheitidou u zvířat, oslabená onemocněním, nesprávným obsahem a dalšími faktory, které snižují imunitu.

Klinický obraz onemocnění způsobených hypotermií a virovou infekcí je poměrně podobný. U kočky jsou pozorovány:

 • slabost;
 • apatie;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • suchý teplý nos;
 • zvýšená teplota;
 • obtížné a rychlé dýchání;
 • výtok z nosu a očí;
 • zvíře kýchá a kašle.

Při rhinotracheitidě lze pozorovat výskyt dalších příznaků:

 • zvýšení hltanových a submandibulárních lymfatických uzlin;
 • bílý květ se objeví na nose;
 • zvíře jí jídlo a pije vodu;
 • ulcerace se vyskytuje na rtech, jazyku, oční rohovce.

Při rhinotracheitidě se nemusí objevit všechny známky onemocnění. To vysvětluje rozdílné chování nemocných zvířat.

Pokud jsou zjištěny příznaky nemoci, měla by být kočce poskytnuta klid a pohodlí. Po analýze podmínek, za kterých bylo zvíře v poslední době, je nezbytné stanovit příčinu onemocnění. Pokud existuje možnost, že kočka chytila ​​chlad, je zima, můžete se pokusit vyléčit vašeho domácího mazlíčka, aniž byste se uchýlili k pomoci veterinářů.

Obvykle samy kočky naleznou vhodné místo. Majitel ho může učinit co nejpohodlnějším z hlediska teploty a pohodlí.

Budete také potřebovat dostatek teplého nápoje. Mírně zahřáté mléko dokonale sedí. I přes nedostatek chuti k jídlu u nemocného zvířete je nutné poskytnout mu čerstvý, výživný pokrm.

Masáž přispěje ke zvýšení krevního oběhu a ke zvýšení metabolismu (během zotavení to nebude zbytečné). Pro udržení vašeho zvířete v mrazničce se doporučuje používat lahve s teplou vodou.

Při domácí léčbě nachlazení u koček musí majitel poskytnout zvířeti:

 • nedostatek dráždivých látek;
 • teplý;
 • pít dostatek dobré výživy.

Pokud se i přes vynaložené úsilí po dvou dnech péče stav zvířete nezlepší, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře.

V létě, v suchém, teplém počasí, kočka tráví spoustu času venku. Je těžké podezírat, že je podchlazená, ale šance na kontakt se zdrojem infekce jsou hojné. Pokud má kočka v takovém případě příznaky nachlazení, měla by být vyloučena rhinotracheitida. Protože onemocnění je virové, výše popsané metody jsou nezbytné. Odborníci v takových případech nedoporučují zapojit se do samoléčby. Pouze zkušený lékař bude schopen diagnostikovat a předepisovat léčbu.

Nejlepší způsob, jak pomoci pet s rhinotracheitidou je navštívit veterinární kliniku nebo zavolat veterináře doma. V případě potřeby odborníci odborně vyberou antibiotika a jiná léčiva. Lékaři pomohou při výběru vitamínů a minerálních doplňků pro zvýšení imunity nemocného zvířete.

Je třeba poznamenat, že léčba koček lidskými léky se nedoporučuje. Většina z nich je pro zvířata smrtelná.

Cat Colds: Příčiny, příznaky a léčba

Lidé jsou tak frivolní na katarální nemoci, že onemocní, ani nepřestávají pracovat, infikují zdravé lidi v dopravě a kolegy v práci. V moderním tempu života se nebere do nemocnice nebo převodní plány. Naši mazlíčci žijí jinak, ale jsou nemocní jako my. Kočka zima není smrtící nemoc, ale je nebezpečnější než známé lidské akutní respirační onemocnění.

Příčiny Common Cat Colds

Normálně, kočky nedostanou nachlazení, jejich imunitní systémy úspěšně bojují s viry i ve stáří. Existuje však celá řada okolností, které mohou významně „uvolnit“ imunitu svého kamaráda:

 • Porušení pravidel obsahu - vlhkost a průvan je nejčastější příčinou nachlazení u domácích zvířat. Vysoká vlhkost v místnosti může přinést domácího mazlíčka na zápal plic a proces onemocnění je tak pozvolný, že majitelé jsou příliš pozdě na to, aby si uvědomili závažnost problému.
 • Podvýživa - stálý nedostatek vitamínů, vyplývající z monotónní nebo nekvalitní stravy, vede k poklesu imunity.
 • Porušení teplotního režimu - kočky prudce reagují na teplotní „skoky“ v obydlí, optimální rozmezí je 18–20 ° C v teplém období, 22–24 ° C v chladném období.
 • Hypothermia - kočky milující svobodu, chodící po ulici, mohou spadat pod déšť. Se silným blotem je termoregulace zvířete narušena a mazlíček zamrzne během několika vteřin, zejména pokud je v návrhu. Totéž platí pro koupání - špatně vysušené vlasy mohou být příčinou nemoci.
 • Skrytá choroba - asymptomatická patologie může „odtrhnout“ sílu imunitního systému pro sebe a zbavit tak domácího mazlíčka ochrany před běžným nachlazením.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat během zimních měsíců. Pokud váš mazlíček aktivně "zabírá" baterie a topná zařízení - podnikněte kroky. Vybavit lůžko pro zvíře, které je daleko od podlahy, v případě, že rozměry povolení k bydlení, v kuchyni. Pro ložní prádlo použijte starou froté ručník, deku nebo jakýkoliv hadřík, který udržuje teplo.

Stanovisko veterináře! Může být kočka nakažená studeným mužem bodem. Časté nachlazení, nejčastěji virové onemocnění - ARVI. Viry samy mohou infikovat organismy selektivně. To znamená, že pokud nehovoříte o epidemii nového kmene, pak není ARVI pro kočku nebezpečný. Současně mohou na domácí zvířata působit nachlazení způsobená bakteriemi - vlhkost, houby atd. To je, hypoteticky, vlastník může nakazit kočku s nachlazení jestliže to je způsobeno vypuknutím bakterií.

Hlavní známky zimy

Teď hlavní věc, jak odlišit chlad od jiných nemocí. Na straně fyziologie kočky - horký a / nebo suchý nos, zhoršení srsti, ignorování hraček a odměna hostitele, prodloužený spánek, agresivita nebo visící strach vůči jiným zvířatům. Příznaky nachlazení u koček jsou často zaměňovány se symptomy závažnějších onemocnění, proto otázku zevrubně zvažujte. Symptomy onemocnění jsou velmi podobné lidskému:

 • Slabost - z rozumu, kočka musí vyjít z postele, stát pevně na nohou. Únava je normální, úplná apatie - s největší pravděpodobností znamená závažnější příčiny.
 • Nosní výtok z nosu, to je normální a hojivý proces během zimy, mrtvé leukocyty a mikroorganismy jsou z těla odstraněny hlenem. Při studené kočičí hlavě může být obtížné nosní dýchání, takže otevírá ústa, dýchání ústy je nebezpečným příznakem. Vypouštění by mělo být čiré s nízkou viskozitou. Pokud se výtok změnil barvu, zcela zablokoval dýchacího traktu nosu, stal se hnisavý - to není zima! K veterináři!
 • Kýchání a kašel jsou přirozeným procesem čištění dýchacích cest. Kočka kýchá a myje - vše je v normálním rozsahu, pokud je obličej špinavý kohezními vlasy - nemoc postupuje nebo má patologickou příčinu.
 • V důsledku zvýšeného podráždění nosní sliznice se může objevit slz.
 • Nedostatek nebo snížená chuť k jídlu - zima může potlačit chuť kočky na několik dní, zatímco zvířecí nápoje, někdy více než norma. „Přesvědčit“, zejména ne nutit k jídlu, zvíře zná své tělo lépe než jakýkoli lékař. Maximum - nabídněte kočce nízkotučný vývar. Pokud zvíře odmítne jíst déle než 32 hodin - zavolejte veterináře, popište příznaky a společně rozhodněte, jak postupovat.
 • Zčervenání sliznic není povinným příznakem, u koček „ušlechtilých“ plemen je velmi vzácné. Zčervenalé oční víčka však mohou znamenat zvýšení krevního tlaku, což je samostatný příznak.
 • Zvýšená základní tělesná teplota - u koček neexistuje stabilní norma tělesné teploty. Dokonce i zdravé zvíře může měnit teplotu během dne na 0,5–1 ° C, v závislosti na velikosti a plemeni, základní hodnota se může pohybovat od 37,5 do 39 ° C. Teplota nahých koček se neliší od „vlny“, i když se může zdát, že jsou na dotek horké.

Přítomnost jednoho nebo několika symptomů ze seznamu je důvodem k obezřetnosti a pozorování dynamiky stavu zvířete. Pokud máte možnost okamžitě ukázat svému domácímu zvířeti veterinárnímu lékaři - udělejte to, čím dříve je nemoc diagnostikována, tím snáze se s ní zachází.

Je to důležité! Pneumonie je pro kočky mimořádně nebezpečná choroba a její příznaky jsou velmi podobné běžnému nachlazení. Mají zvířata silnou bronchiální kašel nebo sípání při dýchání v hrudní dutině? - okamžitě kontaktujte svého veterináře! Pokud cesta na kliniku není možná, ukažte zvířeti „lidskému“ lékaři a poté se obraťte na svého veterináře, který vám poradí telefonicky.

Jak léčit kočku sami

S klidným průběhem nemoci může být domácí zvíře ošetřeno doma. Terapie zahrnuje komplexní odstranění symptomů, zmírnění celkového stavu a snížení progrese infekce. Než začnete léčit nachlazení lékem, postupujte podle těchto kroků a sledujte svého mazlíčka po dobu 12-24 hodin. Pokud se stav zlepší, je možné, že zvíře bude zvládat samo. Když se stav zhorší nebo se objeví nové příznaky, musí být připojeny léky.

 • Umístěte zvíře na suché, větrané místo.
 • Zajistěte odpočinek.
 • Dejte kočce teplý nápoj, lepší mléko.
 • Pokud je zvíře studené - zakryjte, vytvořte topnou podložku.
 • Masáž zvířete od končetiny k tělu, pokud kočka takové postupy nemá, jednoduše ji pohladit - to zvýší průtok krve a pomůže tělu bojovat.

"Domácí" symptomatická léčba je povolena ve stádiu studené a zvýšené trhliny, kočce musí být poskytnuta pomoc, aby vyčistila dýchací cesty.

 • Nos a oči očistíme před výkaly zvlhčenými vatovou houbou. Mokré houby namočte do čisté vody, nepoužívejte odvarů bylin, pokud si nejste jisti, že zvíře není alergické.
 • Nos opláchneme roztokem, vyberte jednu z možností:
  • Adrenalin + Novocain 1%;
  • Tanin 0,5%;
  • Ethakridin 0,2%;
  • Síran zinečnatý 2%.
 • Nos naplníme speciálním veterinárním lékem nebo směsí rybího tuku s methanolem 1%.
 • Snažíme se dát streptocidový prášek do nozder, ale kočka se to moc nebude líbit.

Je to důležité! Pokud se výtok z očí a uší stane hnisavým, obraťte se neprodleně na kliniku. To je jeden z příznaků akutního průběhu plicní psinky u koček, onemocnění je přechodné a smrtící.

Se zhoršením stavu a výskytem kašel antibiotika jsou relevantní pro kočky od nachlazení. Pokud nejste lékař, rozhodnou se, co mají léčit, je to lepší po konzultaci s lékařem.
Neexistuje možnost jít na kliniku - zavolat, ale neučinit volbu na "možná", zejména ne léčit zvíře s léky.

Je to důležité! Pokud si nejste jisti diagnózou, nemůžete se sami léčit, nemáte žádné zkušenosti s udržováním a elementární léčbou domácích zvířat.

Možné následky kočky

Majitelé načechraných přátel, kteří jsou zvyklí na trvalé akutní respirační infekce a akutní respirační virové infekce „na nohou“, někdy ani nepřemýšlejí o tom, jak je pro kočku neobvyklá zima a jaké důsledky to může přinést. Pro majitele, nejčastěji, domácí mazlíček nepohodlí není nebezpečné - kočka nemůže nakazit osobu s nachlazení, ale je snadné udělit infekci všem čtyřnohý a opeřených lidí žijících v domě.

Ignorování primárních symptomů se zárukou 90% povede ke komplikacím: bronchitida, zánět plic, kloubů, urogenitální systém. Kromě toho, oslabený imunitní systém je špatné „brnění“ pro zvíře, dokonce i prach přivedený na botu může být zdrojem vážného onemocnění pro chladnou kočku.

Jaké nebezpečné nemoci "maskují" pod příznaky nachlazení

Chronická a extrémně nebezpečná onemocnění se mohou skrývat za „neškodnou“ chladnou hlavou a nesprávná diagnostika a „tvrdohlavá“ léčba běžného nachlazení tento stav jen zhorší. Krátký seznam „mazaných“ nemocí:

Rhinotracheitida - akutní onemocnění očí a nosu, doprovázené hojnými sekrecemi lepidla. Pouze zachráněné kočky mají imunitu.

Zánět plic - diagnostikován regentem a naslouchající hrudníku.

Mykoplazmóza a další infekce postihující urogenitální systém a sliznice.

Calcivirosis je akutní infekční onemocnění. Spolu s konjunktivitidou a výskytem vředů v ústech.

FIP - infekční peritonitida je velmi závažné onemocnění s mnoha kmeny, které postihuje téměř všechny systémy živočišného života. Zpočátku je silná ztráta hmotnosti, podráždění sliznic, slzení, žloutenka, selhání ledvin, zakalení očí rohovky.

Panleukopenie (distemper) je smrtící nemoc, hnisavý výtok z nosu a očí je pozorován.

Symptomy a léčba nachlazení u koček

Kočky, stejně jako lidé, jsou náchylné ke katarálním onemocněním. Ale tato choroba u domácích mazlíků je mnohem obtížnější. Kočičí nachlazení způsobuje svým majitelům spoustu problémů. V našem článku budeme hovořit o studených příznacích, jejich účincích, prevenci, léčebných metodách i doma.

Proč má kočka chlad?

Studené se vyskytuje u koček v důsledku hypothermie. Během kontaktu se zimou, kvůli průvanu v mazlíčku, tam je selhání v imunitním systému. To vytváří nejpříznivější podmínky pro napadení viry a mikroby. Kromě hypotermie existují i ​​další faktory, které přispívají k výskytu nachlazení, z nichž nejčastější jsou:

 • Oslabení imunity dříve přenášených onemocnění.
 • Chůze v dešti a větru.
 • Nalezení zvířete v průvanu.
 • Změňte obvyklé krmivo.
 • Neočkovaná zvířata s chronickými chorobami jsou často nemocná nachlazení.

Jak zjistit, že kočka má chlad?

Když nastane nachlazení, příznaky koček je nebudou dlouho čekat. Než začnete s léčbou zvířete, musíte si být jisti, že se jedná o chlad, protože podobné příznaky se mohou vyskytnout při alergických a virových onemocněních. Přesně určete chorobu pouze veterinární lékař. Kočka má nachlazení s následujícími příznaky:

 • Horký a suchý výtok.
 • Úplná absence nebo ztráta chuti k jídlu.
 • Ospalost, apatie.
 • Rýma
 • Kitty kýchá.
 • Kašel
 • Těžké dýchání.
 • Oči.
 • Zvýšená teplota.

Pokud kočka chytila ​​chlad a odmítá jíst více než 1,5 dne, pak byste měli vyhledat pomoc veterináře.

Jaké komplikace mohou způsobit chlad?

Kočičí zima může způsobit dysfunkci některých orgánů. Pokud nechcete ošetřovat domácího mazlíčka, pak se může vyvinout závažnější stav, který zahrnuje orgány, jako jsou plíce, průdušky, ledviny, klouby. Z tohoto důvodu kočka oslabuje imunitní systém, dochází k poklesu rezistence vůči infekčním onemocněním. Když virus vstoupí do těla zdravého zvířete, pak se zpravidla nic vážného nestane. Pokud virus infikuje oslabené zvíře, pak se může vyvinout patologický proces, například zánět plic, močový systém, průdušky, které bude mnohem obtížnější vyléčit.

Co dělat doma?

Pokud se v kočce snadno vyskytne nachlazení, můžete ji léčit doma. Před léčbou léky byste měli sledovat zvířata, snažit se zmírnit příznaky nachlazení. Pokud během dne nedojde ke zlepšení, pak je naléhavé požádat o radu veterináře, předepíše antibiotika, která pomohou vyléčit zvíře. Pokud se stav kočky stabilizuje, pak se s největší pravděpodobností vyrovná sám. Nejběžnější domácí léky na léčbu zvířete:

 1. Je-li kočka chytil studené, pak je především nutné, aby ji s odpočinek.
 2. Domácí mazlíček potřebuje teplou a suchou místnost, v žádném případě by neměl být v návrhu.
 3. Nemocné zvíře potřebuje zvýšený pitný režim. Můžete mu dát teplé mléko.
 4. Můžete udělat oteplování obklady a ohřívací podložky, v této době kočka zvyšuje průtok krve, takže se zahřeje rychleji. V tomto případě bude obnovení trvat mnohem méně času.
 5. Nosní cesty by měly být očištěny očistnými opatřeními. Pro to, co je bavlněná podložka navinuta a nos zvířete je očištěn s ním. Pokud kočka nemá alergickou reakci, můžete místo vařené vody použít odvar z heřmánku, měsíčku nebo šalvěje.
 6. Je-li kočka chycena nachlazení a její nos nedýchá, můžete na lůžko, na kterém zvíře spí, odkapat několik kapek eukalyptu. To mu usnadní dýchání.
 7. Dobře ošetřete zvíře masáží, má ohřívací účinek.
 8. Pokud se zvířátko kýchne a má rýmu, můžete do nosních dírek vyfouknout dříve utřený streptocid.

Léčba nachlazení koček drogami

Je-li kočka chladná nereaguje na léčbu doma, pak je nutné léčit s pomocí veterináře. Klinika vyšetří kočku a vypíše potřebné přípravky. Léky bez jmenování specialisty se nedoporučují. Léčba obvykle zahrnuje:

 • Při vysokých teplotách - febrifugy.
 • Při kašli, sípání - vykašlávání drog.
 • Antibiotika.
 • Imunostimulancia pomáhá překonávat viry.
 • Vitamíny.
 • Antivirové sérum.

Je nemožné léčit kočku s lidskými léky sám, může to jen zhoršit stav zvířete, antibiotika jsou předepsána pouze v případě infekce v průduškách nebo plicích.

Antibiotika pomáhají léčit závažnou studenou nebo sekundární infekci. Pokud kočka chytila ​​chlad a odmítá jíst a pít po dlouhou dobu, veterinář vám doporučí, aby jí byla podána kapka. Protože dehydratace je extrémně nebezpečný stav, který může být smrtelný.

Co umýt nosní kočku?

Pokud má kotě chladno, může být značně zmírněno ošetřením nosu. K tomu můžete provést mytí následujícími léky: 2% síran zinečnatý, 3% kyselina boritá, roztok adrenalinu s Novocainum, 0,5% tanin. Instilaci můžete provést směsí 1% methanolu a rybího oleje.

Prevence

Kočka může mít nachlazení, pokud má poruchu přenosu tepla. V normálním stavu se v podsadě tvoří vrstva vzduchu, něco jako „termoska“, která ji spolehlivě chrání před chladem a zabraňuje ztrátám tepla. Když dojde ke zvlhčení, „termoska“ nefunguje a kočka začne mrznout, kdy se stává nejzranitelnější vůči průvanu. Pokud se kočka po ulici vrátila domů studená a mokrá, pak první věc, kterou udělat, je poskytnout mu teplo a rychle vyschnout zvíře.

Při plavání je nutné se starat o kotě, zajistit mu potřebnou teplotu vody, teplý ručník pro jeho tělo. Nesmíme zapomínat, že teplota vody, příjemná pro koupající se, bude pro kočku nízká. Nejpřijatelnější teplota vody pro koupací kníry je 39-40 stupňů. Po koupání musí být kočka zabalena do teplého ručníku připraveného předem a přitlačena na ruce. Pet tak uklidněte lépe a teple.

Pokud má kočka během procházky chlad a za pomoci domácích léků není uzdravení, je nutné co nejdříve kontaktovat veterináře. Pomůže vyléčit nemocné zvíře.

Jak zacházet s kočkou na zimu? Tipy pro veterináře

Kočky, stejně jako lidé, jsou náchylné ke katarálním onemocněním. Běžné nachlazení je syndrom, který se projevuje horečkou, výtokem z nosu a zánětlivými procesy horních cest dýchacích.

Zpravidla je hlavním a pravděpodobně hlavním důvodem pro vývoj nachlazení u zvířat podchlazení. V důsledku vystavení těla kočky nízké teploty mění jeho celkový stav. Závažnost těchto změn závisí na stupni a trvání vystavení chladu zvířeti, jakož i na mechanismu přirozené termoregulace, která je zodpovědná za generování tepla v těle.

Nejčastěji jsou nachlazení silně oslabená, přepracovaná, vyčerpaná zvířata, stejně jako ti, kteří utrpěli těžké krvácení, vážná onemocnění atd.

Co může u koček způsobit nachlazení

Různé faktory ovlivňující tělo zvířete mohou vést k nachlazení kočky:

 1. Narušení krmení. Správná a kompletní výživa - klíč k výborným zdravotním kočkám. Pokud je v krmivu dostatečné množství vitamínů, minerálů a základních živin, je možné se vyhnout většině chorob zvířat v zájmovém chovu.
 2. Infekční onemocnění vedou ke snížení ochranných funkcí těla a oslabení imunitní reakce na zavedení podmíněně patogenních mikroorganismů.
 3. Nepříznivé podmínky údržby - pobyt kočky ve vlhkém, špatně vytápěném prostoru je příčinou běžného nachlazení a doprovodných patologických změn na těle. Teplota v místnosti pro kočky během chladného období je považována za teplotu nejméně 20-22 ° C. Tato skutečnost musí být zohledněna v mimosezóně, kdy v bytech není vytápění v bytech, a zvíře musí být vybaveno teplou postýlkou, například v blízkosti topného zařízení. Jako podestýlku je lepší použít flanelovou plenu, teplou deku, která pomůže kočce zahřát a udržet si zdraví v perfektním stavu.
 4. Nepříznivé podmínky prostředí - drsný vítr, deštivé nebo zasněžené počasí, vysoká vlhkost zvyšuje škodlivé účinky nízké teploty na tělo kočky, když je venku.
 5. Dlouhé vlhké zvíře v návrhu. Bezprostředně po koupeli musí být zvíře dobře utíráno ručníkem, který dokonale absorbuje vodu, a vyschne v teplé místnosti s uzavřenými okny.
 6. Hypotermie zvířete během procházky na čerstvém vzduchu během chladného období. Aby se předešlo těmto problémům, chůze kočky, pokud ji praktikují majitelé, je lépe dávkována na podzim av zimě a na krátkou dobu.

Co může být zima

Studenému u všech teplokrevných živočichů, včetně koček, předchází kompenzační reakce. Čím déle jsou však chladné, tím více jsou termoregulační mechanismy narušeny. V důsledku toho dochází k podchlazení, snížení tělesné teploty a rušení funkcí určitých tělesných systémů.

Na první pohled taková mírná indispozice jako nachlazení, při absenci terapeutických opatření, často vede k rozvoji dalších závažnějších stavů:

 • zánět plic a průdušek;
 • rozvoj onemocnění ledvin;
 • zánětlivých onemocnění kloubů.

V důsledku nachlazení koček se imunita snižuje, přirozená odolnost těla vůči infekčním onemocněním se snižuje. Pokud u zvířete s dobrým imunitním systémem, kontakt s jakýmkoliv mikrobem nebo virem nezpůsobí vážné odchylky ve zdraví a je prakticky nepozorovatelný, pak u kočky vystavené častému nachlazení způsobí stejný mikroorganismus nejtěžší patologický proces.

Známky nachlazení u koček

Hlavní příznaky nachlazení u koček:

 • rýma;
 • horký a suchý nos;
 • slzení;
 • mírné zvýšení teploty;
 • kýchání;
 • únava;
 • letargie;
 • nedostatek chuti k jídlu nebo jeho pokles.

Milující majitel kočky by neměl doufat v nezávislé uzdravení zvířete po zjištění těchto příznaků. V první řadě je třeba, aby se člověk ujistil, že je opravdu chladno, a nikoliv jiné virové nebo bakteriální nemoci s podobnými příznaky nebo alergiemi.

Ale i s důvěrou v etiologii nemoci je nutné léčit nachlazení plnou odpovědností, aby se nezměnila na jinou vážnější formu.

Jak léčit nachlazení u koček

Při léčbě nachlazení je v první řadě nutné přijmout následující obecná opatření:

 • Dejte zvířeti klid a pohodu.
 • Umístěte kočku do teplé, dobře vyhřívané a suché místnosti.
 • Zajistěte teplý nápoj zvířeti, například pravidelným teplým mlékem.
 • Můžete použít ohřívací obklady nebo ohřívací podložky (nejjednodušší způsob použití fyziologického roztoku je samoohřev).
 • V době, kdy v bytě není vytápění, se používají nejčastější ohřívače pro udržení příjemné vnitřní teploty. Hlavní věc je zajistit, aby zvíře nebylo spáleno náhodným kontaktem s horkým povrchem ohřívače. Je lepší umístit ohřívač na místo nepřístupné kočce tak, aby se k němu nedostalo.
 • Dobrý účinek na nachlazení dává obvyklou masáž, spíše dobře natahuje tělo zvířete. V důsledku těchto manipulací se zvýší průtok krve v povrchových cévách kůže, kočka se zahřeje rychleji po ochlazení a proces hojení bude mnohem rychlejší.

Symptomatická léčba se používá jako obecná terapie. V přítomnosti chladu a výtoku z očí se používají speciální kapky. Přečtěte si více o léčbě zde a zde.

Pokud je proces zhoršován kašlem a jinými příznaky nachlazení, doporučuje se předepsat antibiotickou terapii, aby se potlačil růst patogenní mikroflóry a zastavil se další rozvoj zánětlivých procesů.

Autor článku: Marina Chuprinina, veterinář, specializace parazitolog-bakteriolog, zejména pro Kota Obormot.

Díky za předplatné, zkontrolujte poštovní schránku: měli byste obdržet dopis s žádostí o potvrzení předplatného

Cat a Cat Colds: Symptomy a léčba

Jakýkoli teplokrevný živý tvor dokáže nachladnout, onemocní. Téměř všechna domácí zvířata jsou náchylná k nachlazení: psi, kočky, hlodavci, ptáci. Pouze zde, aby bylo možné rozpoznat nemoc, není vždy možné včas. A jednoduchá indispozice může „začít“, vyvinou se komplikace. A místo prostého nachlazení a kýchání je již nutné léčit domácího mazlíčka pro bronchitidu nebo pneumonii. Jak se vyvíjí kočka a proč?

Proč může kočka chytit chlad

 • Nejčastější příčinou je přehřátí zvířete. Za tímto účelem není nutné, aby se zvíře nacházelo v průvanu (i když mnohem častěji to vede ke vzniku rýmy a vodnatých očí u zvířete). Kočka může, po aktivní hře, nebo poté, co je v teplém prostoru, nebo po koupání, být vystaven nízkým teplotám (i skok několika stupňů může být faktorem přispívajícím k rozvoji chladu kočky).
 • Koupání ve studené vodě také nebude bez povšimnutí. Buďte připraveni, že zvíře začne kýchat ze dne na den. Totéž platí pro nalezení domácího mazlíčka na ulici za nepříznivého počasí: déšť, sníh, silný chladný vítr, mráz.
 • Nesmíme zapomenout na imunitu. Čím slabší je, tím rychleji kočka onemocní. Proto je velmi důležité pamatovat na povinná opatření proti epizootickým nákazám, na vyváženou výživu a na návštěvy u veterináře (lékařské vyšetření, které zajistí, že kočka je zcela zdravá).
 • Vyčerpané a oslabené zvíře půjde spát mnohem rychleji než jeho dobře živený člověk.
 • Hustota vlny hraje také důležitou roli. Souhlasím, stejné sfingy snadněji odpustit vzhledem k tomu, že jejich kůže není chráněna vlasy.

Příznaky studené kočky

Hlavními příznaky kočičí zimy jsou rýma, kýchání, trhání z očí, kašel, mírná horečka, letargie, ztráta chuti k jídlu.

Tyto klinické příznaky jsou však charakteristické pro další onemocnění. Mnoho infekčních onemocnění může začít stejně dobře. Lze jej snadno zaměnit s rhinotracheitidou, panleukopenií, kalicivirózou, pneumonií, mykoplazmózou, infekční peritonitidou a dalšími „infekcemi“. Léčba těchto "infekcí" je zcela odlišná, protože onemocnění jsou pro domácí zvířata nebezpečná. Proto nevinte nemoc za nachlazení. Nebude zbytečné navštívit veterináře, abyste se ujistili, že se nevyvine nic vážnějšího.

Navíc i nachlazení u koček vyžadují léčbu i doma, protože je vysoká pravděpodobnost, že se mohou vyvinout komplikace. U domácích zvířat, stejně jako u lidí, se může vyvinout bronchitida, tracheitida, faryngitida, pneumonie. A léčba těchto onemocnění zde bude mnohem vážnější a komplikovanější než prostý chlad. Přidání sekundární infekce (bakteriální nebo virové) není vyloučeno, protože imunita je oslabena a nemůže bojovat s patogeny v plné síle.

Léčení kočky studenou

Kočka by měla být ošetřena pouze veterinářem, protože mnoho humánních léčiv je nebezpečné pro zdraví a život knírek.

Základní principy jsou však stejné jako pro člověka:

 1. Odpočívej, spíš víc. Kočky jsou již ušlechtilé, takže vše, co je od vás požadováno, je poskytnout teplé a útulné lůžko chráněné před průvanem a chladem.
 2. Srdečně Opět nenechávejte studenou kočku ležet na studené podlaze (na dlaždici, linoleu, pokud existuje možnost, že na podlahu vytáhne studený proud vzduchu). Vedle něj můžete umístit ohřívací podložku, přikrýt ji koberec, pohladit domácího mazlíčka (pokud to dovolí, otřete ho do končetin, aby se zvýšil průtok krve). Dejte nám teplejší jídlo. Kočka samozřejmě nebude pít teplou vodu. Mléko vrásky v zásadě nelze pít (pouze mléčné výrobky, které nelze ohřívat). Proto se ujistěte, že jídlo a pití jsou alespoň při pokojové teplotě. Potraviny by měly být snadno stravitelné, ale musí splňovat všechny ukazatele.
 3. Posilujeme imunitní systém. Vitamíny a minerální látky jsou nezbytné k tomu, aby váš imunitní systém byl rychlejší.
 4. Otřete je čistým tamponem namočeným v teplé vařené vodě, očima a nosem (zejména pokud je z nich vybitý).
 5. Pokud je to opravdu zajímavé, jak zacházet s kočkou na zimu, pak nezapomeňte, že pouze veterinární lékař by měl předepsat léky po vyšetření nemocného zvířete na místě. Ve většině případů terapie nevyžaduje žádné léky, stačí ke zlepšení podmínek zadržení a krmení.

Nebojte se, chlad z kočky není přenášen na člověka. Pokud příčina onemocnění zvířete spočívá v infekční nemoci, pak je riziko nákazy přítomno (poměrně hodně kvůli zoo-antroponóze). Člověk by se však neměl bát samotného chladu.

Prevence nachlazení u koček

Prevence zima není tak obtížná.

 • Nedovolte, aby váš mazlíček přehnal, chránil před větrem a průvanem.
 • Nedovolte ležet na chladné podlaze.
 • Nenechte kočku po koupání vlhkým kabátem projít (dokonce i kolem domu). Je nutné důkladně osušit srst (zabalit kočku do stejného ručníku).
 • Postarejte se o dobrou výživu. Přidejte více vitamínů a minerálních látek do vaší stravy.
 • Nezanedbávejte antiepileptická opatření. Řidit červy nejméně 1 krát za 3 měsíce. Očkování se také provádí včas.

Máte nějaké dotazy? Můžete je požádat, aby pracovali s veterinářem našich stránek, který jim co nejdříve odpoví v kolonce s poznámkami níže.