Léčba chřipky a SARS u dospělých a dětí

Je třeba poznamenat, že k zotavení z běžné sezónní chřipky dochází bez použití jakýchkoli specifických léků a všechny léčby jsou zaměřeny na minimalizaci negativních účinků toxinů chřipkového viru a symptomatickou léčbu.

To znamená, že lidské tělo má dostatek nástrojů pro boj proti viru chřipky a ve většině nekomplikovaných případů se léčba provádí bez použití jakýchkoli léků.
Dnes, droga s prokázanou schopností zničit virus tím, že blokuje jeho neuraminidase antigen je Tamiflu (někdy jiná jména jsou nalezená, takový jako oseltamivir nebo oseltamivir).

Všechny ostatní drogy, které během epidemie začaly být aktivně posílány lidem místními farmaceutickými společnostmi (dobře, měna by měla být zachráněna, a lidé by se zabíjeli), mají buď neprokázanou účinnost (všechny studie jsou pouze ze slov samotných farmaceutických společností): jedná se o ruský Arbidol nebo jeho běloruský analog Arpetol, a různé interferony a stimulátory produkce lidského interferonu (anaferon, kagotsel), přidáváme do této skupiny historický odpad, jehož podstatou je zabránit vstupu viru chřipky do lidských buněk se stejným účinkem. ble účinnost - lék rimantadine.

Ale opět, lidské tělo s obvyklým průběhem nemoci je schopno vyrovnat se s virem, který pronikl do těla, proto je nutné dodržovat doporučení, která budou popsána níže, a léky používané v případě vážného onemocnění.

Musíme si také uvědomit, že léky jsou účinné pouze v prvních dnech (stejné Tamiflu, v prvních 48 hodinách od nástupu onemocnění) od nástupu onemocnění. Pak je jejich účinnost výrazně snížena.

Mělo by se také mít na paměti, že i nově smýšlející Tamiflu může jen zmírnit lidský stav, ale zcela překonat chřipkový virus bez lidského zásahu Tamiflu sám nebude fungovat. Ojedinělé případy viru chřipky rezistentní na Tamiflu se již objevily v Evropě. Takže můžete doufat v lék, ale také udělat jednoduchá doporučení pro boj proti viru samotného člověka.

Proto, pokud se chřipka nevyvíjí podle typických příznaků popsaných v tomto dokumentu, má smysl se poradit s lékařem, který vám poradí, jak užívat léky nebo hospitalizaci, protože každý z těchto léků má svůj seznam vedlejších účinků a doporučení pro použití, proto dávkování a režimy. Nebudu tady malovat, jinak vím, kam to povede. A samoléčba a dokonce i sporné drogy povedou pouze k oslabení lidské imunity.

Co je atypická chřipka, když potřebujete zavolat lékaře:

1) žádné zlepšení 4. dne nemoci (hodnoty teploty jsou vysoké, příznaky se nemění)
2) zvýšený suchý kašel
3) zhoršení stavu pacienta po nástupu zlepšení
4) zvýšená teplota není snížena použitím různých antipyretik (paracetamol, ibuprofen) nebo klesá, ale ne dlouho

Je-li nutná hospitalizace pacienta (to znamená, že můžete zavolat sanitku a nečekat na místního lékaře):

1) výskyt dechu v přítomnosti zbývajících příznaků chřipky (obvykle člověk provede 16-20 dýchacích pohybů za minutu, můžete počítat tím, že položíte ruku na hrudník pacienta, pokud je počet dýchacích pohybů vyšší - dýchavičnost, zavolejte sanitku, budete čekat na lékaře doma) také zavolat sanitku a poslat vás do nemocnice, nyní je každý zajištěn)
2) ztráta vědomí
3) potíže s dýcháním (pocit nedostatku vzduchu)
4) křeče
5) intenzivní bolest hlavy, s tendencí ke zvýšení
6) otoky obličeje (zejména znatelné na tvářích) a krku
7) vzhled vyrážky, která nezmizí při stisknutí na ní
8) s horečkou a dalšími příznaky chřipky se objeví zvracení
9) tělesná teplota nad 39 ° C neklesá po užití antipyretik po dobu 30 minut

To vše jsou příznaky těžké infekce, kdy domácí léčba je nepřijatelná, je nutné použít léky a lékařský dohled. V jiných případech nestojí za paniku, je lepší dodržovat následující doporučení, aby se klidně zotavila z nemoci:

1. Odpočinek. Teplota vzrostla, objevily se příznaky chřipky - práce a všechno ostatní bude muset počkat, musíte si odpočinout tělo tak, aby nedošlo ke komplikacím chřipky a tělo je snazší.

2. Denní větrání, pokud možno mokré čištění místnosti. Zabalíme pacienta teplejší a vytvoří prostředí, ve kterém je virus obtížnější žít a dostatečnou vlhkost v místnosti a chlad. Není nutné zmrazovat místnost, ale mělo by být prováděno pravidelné větrání.

3. Dostatečný vodní režim. Dává se pít co nejvíce tekutější, 2-3 litry denně by mělo být dáno, stejně, voda okamžitě opustí osobu (není divu při takové teplotě), ale je lepší změnit košili ještě jednou, než se opít, pít děti - bez selhání To může být dokonce řečeno jako povinné. Komoty, ovocné nápoje, čaj - s citronem, ovoce, aby to všechno.

Vzhledem k tomu, pot ztratí hodně soli, můžete si koupit speciální solné roztoky v lékárně: rehydron, disol a mnoho dalších. Zředit ve vodě a pít, abyste doplnili rovnováhu soli. Žádné roztoky - zřeďte sůl, slabý roztok, například lžičku na litr vody a vypijte takový roztok.

4. Snižte teplotu. Teplota nad 38,5 ° C je nutně snížena, protože to nejsou užitečné, ale škodlivé hodnoty pro tělo. Redukujte paracetamol nebo ibuprofen (ibufen).

V žádném případě ASpirin. Aspirin zvyšuje propustnost cévní stěny a může vést, když se používá, k komplikacím chřipky a plicnímu edému. Zvláště nebezpečné je použití aspirinu ke snížení teploty u dětí - může vést k závažným komplikacím, jako je Raynaudův syndrom.

Mimochodem se předpokládá, že aspirin (který byl v té době objeven) je jedním z důvodů vysoké úmrtnosti chřipkového viru v letech 1915-1918, tzv. Epidemie španělské chřipky, kdy obrovské množství lidí zemřelo na komplikace chřipky.

Pro úlevu od teploty proto používáme paracetamol nebo ibuprofen (ibufen) a jejich deriváty - ibuklin. Přirozeně je nutné vzít v úvahu přítomnost alergických reakcí na tyto léky av případě alergií na tyto antipyretika se poraďte s lékařem.

Žádná kombinace léků ke snížení teploty (např. Coldrex nebo Theraflu) by neměla být používána, obvykle existuje celá sada různých druhů, včetně vůní, barviv. Tělo pacienta pouze další pohyby těla udělat, aby rozdělil všechno nebo strávit.

Po užití antipyretik by měla teplota klesnout do 30 minut, pokud k tomu nedojde (a zejména při opakovaném použití), je lepší se poradit s odborníkem.

5. Jídlo. Nutí násilně. Při zvýšených teplotách nechci jíst vůbec a za 3-5 dní, dokud není člověk nemocný, jistě nezemře hladem. Pokud chce jíst, zeptá se. To je lepší než snažit se krmit, a dokonce i těžké jídlo. Je lepší dát kaši, něco lehkého, vývar (vařit sami, ale ne Galina Blanca et cetera).

6. Vykašlávací léky. Při suchém kašli se neberou, protože ji budou dále posilovat a ještě jednou „zlomí plíce“. S výskytem intenzivního mokrého kašle už můžete mluvit o spojení s chřipkou, s nějakým druhem bakteriální infekce, a zde nemůžete dělat bez rady lékaře. Proto jsou léky (a bromhexin, Lasolvan, Mucaltin přesně tyto) ponechány na profesionálech, jednáme se pouze s tím, co je napsáno výše.

Tato léčebná doporučení mohou být dokončena, protože výše uvedené metody jsou dostačující k tomu, aby porazily nekomplikovanou banální chřipku nebo ARVI nebo prasečí chřipku - nezáleží na tom.

V každém případě by taktika léčby a lidského chování měla být taková, aby se nepoškodila tím, že si vezmete různé léky (často nahodile, což dále zhoršuje nemoc) a je zaměřeno na vytvoření pozitivního prostředí pro osobu a okolí osoby, která má posílit mobilizační síly těla k boji. s virem chřipky.

Chřipka - symptomy a léčba u dospělých v roce 2018

Chřipka (latinské vlivy, doslova - vliv) - akutní infekční onemocnění dýchacího traktu způsobené virem chřipky. Stejně jako jakýkoli virus se může „změnit“ - mutovat, a to se záviděníhodnou stálostí a úspěchem. Každý nový druh - kmen - vznikající na základě popsaných typů, je něco poněkud nového a právě tato variabilita umožňuje, aby byl virus chřipky nepolapitelný, nekontrolovatelný a velmi nebezpečný.

Chřipka je skupina akutních respiračních virových infekcí - ARVI. Největší infekční nebezpečí osoby trpící chřipkou je v prvních 5-6 dnech od nástupu onemocnění.

Přenosová dráha - aerosol. Trvání nemoci zpravidla nepřekročí týden. Během této nemoci však mohou být pozorovány komplikace jako zánět středního ucha, sinusitida, pneumonie, cystitida, myositida, perikarditida, hemoragický syndrom. Zvláště nebezpečné je onemocnění pro těhotné ženy, protože to může vést k hrozícímu potratu.

Jak se můžete nakazit?

Zdrojem šíření chřipkové infekce je nemocný člověk. Zvláštní nebezpečí pro lidi kolem něj je jeho propuštění ve formě slin, sputa, obsahující patogenní virus, takže pacienti s diagnózou chřipky se doporučuje nosit gázový obvaz na obličej během nemoci. Jakmile je virus v lidském těle, začne aktivní reprodukci. Obvykle se usazuje na sliznici horních cest dýchacích.

Onemocnění není schopno ovlivnit vnitřní orgány, může vést pouze k celkové intoxikaci těla, jehož hlavními příznaky jsou nevolnost, bolest břicha, zvracení. Osoba s diagnózou chřipky je nebezpečná pro ostatní pouze v prvních pěti dnech nemoci. V budoucnu virus přestane vystupovat, i když má pacient stále příznaky onemocnění.

Patogeneze

Vstupními branami pro virus chřipky jsou buňky řasnatého epitelu horního dýchacího traktu - nosu, průdušnice, průdušek. V těchto buňkách se virus množí a vede k jejich zničení a smrti. To vysvětluje podráždění kašle horních dýchacích cest, kýchání, kongesce nosu.

Virus proniká do krve a způsobuje virémii, má přímý toxický účinek, projevuje se ve formě horečky, zimnice, myalgií, bolestí hlavy. Kromě toho virus zvyšuje vaskulární permeabilitu, způsobuje rozvoj stázy a krvácení do plazmy. Může také způsobit potlačení obranných systémů těla, což způsobuje přistoupení sekundární infekce a komplikací.

Známky chřipky

Následující příznaky jsou charakteristické pro chřipku:

 • teplota 40ºС a vyšší;
 • udržování vysoké teploty po dobu delší než pět dnů;
 • silná bolest hlavy, která neodchází s použitím léků proti bolesti, zejména s lokalizací v krku;
 • dušnost, časté nebo abnormální dýchání;
 • poruchy vědomí - bludy nebo halucinace, zapomnění;
 • křeče;
 • vznik hemoragické kožní vyrážky.

Při všech uvedených příznacích chřipky, stejně jako při výskytu dalších alarmujících příznaků, které nejsou zahrnuty do obrazu nekomplikovaného průběhu onemocnění, byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky chřipky u dospělých

Inkubační doba chřipky trvá několik hodin až několik dní. Během této doby má virus čas se množit a ve velkém množství do krevního oběhu, což způsobuje virémii.

S chřipkou se tyto příznaky projevují těmito příznaky: prudký nárůst teploty na vysoké počty (od 39 do 40 stupňů Celsia), bolestivé klouby, bolesti hlavy a bolesti svalů. Lze pozorovat hyperémii kůže a skléry očí, exacerbaci infekce herpes.

Pak existují další příznaky chřipky u dospělých: ucpání nosu s nedostatečným výtokem, lechtání a nepříjemné symptomy v nosohltanu. U některých lidí je pod vlivem vysoké teploty a intoxikace narušena činnost trávicího traktu, dyspeptické poruchy a průjem. U kojenců se příznaky chřipky podobají bronchitidě, pneumonii a dalším respiračním infekcím. V tomto případě může mít malé dítě průjem, zvracení a bolest břicha.

S příznivým průběhem onemocnění trvá pět až sedm dní, ale tělo plně obnovuje pracovní stav až po dvou až třech týdnech.

Prevence proti chřipce

Aby nedošlo k přemýšlení o tom, jak léčit chřipku, nejlepší způsob, jak se vyhnout infekci, je dostat očkované (očkované) každý rok během chřipkové sezóny. Každý rok se vakcíny uvolňují podle očekávaného kmene viru. Očkování je zvláště důležité pro osoby ohrožené onemocněním vážnou formou nemoci.

Také pro prevenci chřipky je důležité izolovat pacienty od nemoci, použití osobních ochranných pomůcek (obličejové masky) je účinné, ale ideálně (ve skutečnosti je obtížné tento režim striktně dodržovat).

Nezapomeňte na dobré hygienické návyky:

 1. Umyjte si ruce často mýdlem a vodou nebo mýdlem na bázi alkoholu.
 2. Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst.
 3. Pokud je to možné, vyhněte se úzkému kontaktu s nemocnými lidmi.
 4. Nepoužívejte stejné příbory, sklenice, ručníky a jiné osobní předměty, které používají ostatní lidé.

Chřipkový lék

Chřipka je virového původu, proto je základem její léčby u dospělých antivirotik: Cycloferon, Amiksin, který je také doporučován jako profylaktický v tzv. Chladném období.

Kromě léků proti chřipce, které mají antivirové účinky, je pacientovi podáván lék zaměřený na posílení ochranných funkcí těla (Interferon).

Léčba chřipky

V případě chřipky zahrnují obecná doporučení nefarmakologickou léčbu, užívání léků ke zmírnění symptomů a antivirotika.

Léčby mimo léčbu zahrnují:

 1. Dodržování lůžka (5 dnů). Během akutního období odmítají číst, sledovat televizi, pracovat u počítače, aby nedošlo k přetížení těla oslabeného nemocí.
 2. Bohatý teplý nápoj. Je lepší mít čaj s citronem, dogrose infuzi, černý rybíz, džus s brusinkami. Takové nápoje bohaté na vitamín C pomáhají odstraňovat toxiny z těla, které vznikají v důsledku vitální aktivity virů.
 3. Antivirová léčiva jako Zanamivir a Oseltamivir (Tamiflu) se doporučuje k potlačení šíření viru v těle, snížení závažnosti symptomů, zkrácení trvání onemocnění a snížení frekvence sekundárních komplikací.
 4. Antibiotika proti chřipce by se neměla používat. Jsou naprosto bezmocné proti virům, používají se pouze při výskytu bakteriálních komplikací.

Následující léky se používají ke zmírnění příznaků chřipky u dospělých:

 1. NSAID (snížení teploty, snížení bolesti). Připomeňme, že snížení teploty pod 38 stupňů se nedoporučuje. Výjimkou jsou malé děti a lidé náchylní k křečím. V tomto případě je absolutně nemožné porazit vysokou teplotu u dítěte s aspirinem. S virovou infekcí může způsobit komplikaci - Reyeův syndrom, který se projevuje jako epileptický záchvat a kóma.
 2. Vazokonstrikční kapky - Nafozalin, Xilen, Galazolin, Sanorin, Otrivin usnadňují dýchání a zmírňují ucpání nosu, ale mohou být používány déle než 3 dny;
 3. Léčba bolesti v krku. Nejúčinnější lék (to je také nejvíce disliked mnoho) je kloktání s dezinfekčními roztoky. Můžete použít infuze šalvěje, heřmánku, stejně jako ready-made řešení, jako je furatsilin. Oplach by měl být častý - každé 2 hodiny. Navíc mohou být použity dezinfekční spreje: hexorální, bioparox, atd.
 4. Přípravky proti kašli. Cílem léčby kašle je snížit viskozitu sputa, aby byla tekutá a snadno vykašlávat. Pitný režim je pro to důležitý - teplý nápoj ředí sputum. Pokud máte problémy s vykašláváním, můžete užívat léky vykašlávání, jako je ACC, mukaltin, bronholitin atd. Neměli byste užívat léky, které potlačují reflex kašle sami (bez konzultace s lékařem) - to může být nebezpečné.

Jak léčit chřipku, další doporučení, která se snadno používají doma:

 1. Jíst více čerstvých rostlinných potravin, zejména ovoce, dodá imunitnímu systému další sílu v boji proti viru chřipky.
 2. Spát nejméně 7-9 hodin. Během nemoci tělo potřebuje další sílu k boji s infekcí, což je důvod, proč se nedoporučuje nadměrně působit nebo přejídat.
 3. Pamatujte, že antibiotika nemají žádný vliv na virus chřipky. Při nesprávném použití mohou naopak vést k rezistenci bakterií vůči nim.
 4. Chraňte chřipku v sobě. Snažte se kontaktovat osobně s rodinnými příslušníky, kolegy a přáteli. Použijte gázový obvaz a telefon.
 5. Pokud se příznaky chřipky zhorší, nejdou pryč, nebo máte chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes, astma, HIV / AIDS - navštivte svého lékaře. Možná budete potřebovat další lékařskou péči.

U extrémně závažných hypertoxických forem chřipky u dospělých (teplota nad 40 ° C, dušnost, cyanóza, těžká tachykardie, pokles krevního tlaku) jsou pacienti léčeni na jednotkách intenzivní péče. Těmto pacientům se podává imunoglobulin proti chřipce (6-12 ml), předepisují se anti-stafylokoková antibiotika (oxacilin, methicilin, ceporin 1 g 4krát denně).

Co s chřipkou

K epidemii chřipky dochází každoročně v Rusku, což dočasně znemožňuje velký počet lidí. Ale navzdory výskytu patologie, pokaždé, když čelí diagnóze, je mnoho lidí zmatených: co dělat, když onemocníte chřipkou?

Proto bude užitečné, aby každý člověk měl připomínku: co dělat s chřipkou může a mělo by být a co dělat s chřipkou je naprosto nemožné.

Prevence

Mnozí lékaři rádi vtipují, že nejlepší léčbou je prevence, a je obtížné zpochybnit přiměřenost této myšlenky. Plně chránit před rizikem nemoci je nemožné, ale existují účinné způsoby, jak předcházet, stejně jako existují společné mýty o tom, jak se chránit před nemocí.

Co je třeba udělat pro prevenci?

 1. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se tomuto onemocnění vyhnout, je očkování. Očkování je dnes k dispozici všem, kdo to chtějí, snižuje riziko onemocnění o 80-90%, což je velmi důležité, pokud člověk během epidemie musí být mezi lidmi, například ve službě.
  Očkování je kontraindikováno u lidí s patologickými stavy imunitního systému, proto musíte před užitím vakcíny navštívit svého lékaře.
 2. Chřipka je infekce, která je přenášena vzduchem rozptýlenými kapičkami a domácnostmi, to znamená, že infekci lze zabránit tím, že se chrání před kontaktem s nositeli infekce. Pokud existuje taková příležitost, v nejakutnějším období epidemie, je nutné opustit domov méně, nechodit na místa, kde se shromažďuje velký počet lidí: obchody, veřejná doprava, koncerty. Problém nákupu je snadno vyřešen objednáním online nebo návštěvou obchodu v době, kdy je málo návštěvníků: například brzy ráno. Veřejná doprava může být nahrazena taxi službou a zábava by měla být opuštěna ve prospěch domácí zábavy.
 3. Zatímco doma nebo v kanceláři, můžete snížit riziko infekce pomocí dvou dobře známých preventivních nástrojů ze sovětských časů: ventilace a léčba křemenem. Pro ošetření křemene si můžete zakoupit speciální přenosné zařízení a je důležité větrat nejméně jednou za tři hodiny a opustit místnost.
 4. Jako alternativu k očkování můžete užívat speciální léky na prevenci infekce. K tomu existují speciální přípravky - imunomodulátory, které je třeba opít podle doporučení lékaře nebo návodu k použití.

Co je nežádoucí během profylaxe?

 1. Mnoho lidí během epidemie chřipky rozhoduje o zoufalém činu - zpevnění těla. A ignorují skutečnost, že je nutné začít dělat to několik měsíců před epidemií, postupně učit tělo přizpůsobit se nízkým teplotám a dalším faktorům.
  Pokud okamžitě začnete vytvrzovat studenou vodou, můžete výrazně oslabit imunitní systém, takže první kolize s nosičem viru s největší pravděpodobností způsobí infekci.
 2. Nedoporučuje se ignorovat pravidlo profylaxe chřipky, které spočívá v tom, že se vyhneme hromadění lidí, kompenzuje to použitím gázových bandáží na obličej a oxolinické masti. Obě masti a obvazy společně snižují riziko infekce o ne více než 30%, takže by se měly používat pouze v případě, že potřebujete v případě nouze navštívit přeplněné místo. Je velmi nebezpečné zcela důvěřovat těmto metodám jako metody stoprocentní záruky proti chřipce.
 3. Přijetí kyseliny askorbové pro profylaxi je mýtem, odhaleným vědci. Můžete si vzít vitamin C, ale to nebude mít nic společného s prevencí proti chřipce.

Napájení

Problematika prevence se stává irelevantní, když již došlo k infekci. Pak je téma zajímavé: co dělat, když člověk dostane chřipku.

Otázka výživy je vždy důležitá, protože potraviny jsou základem života a jediným zdrojem energie. Během nemoci se však chuť k jídlu může chovat nepředvídatelně: člověk nemusí chtít na pár dní jíst nic, nebo naopak může zažít brutální chuť k jídlu.

Jak jíst s chřipkou

Většina pacientů v průběhu akutního průběhu onemocnění ztrácí chuť k jídlu, ale nemůže zcela odmítnout jíst. Tělo musí dostat dostatečné množství sacharidů, které dodají člověku energii. Často je choroba zpožděna kvůli skutečnosti, že osoba prostě vyčerpaná z dlouhého rychle. Proto musíte vědět, co jíst a co pít z chřipky, pokud jste již byli nakaženi.

Jídla by měla být zlomková, v malých porcích podávaná každé tři hodiny. Jídlo by mělo být snadno stravitelné, zdravé, bohaté na vitamíny:

 • teplý kuřecí vývar;
 • Odvar z boků a kompotů;
 • med a plátky citronu zalité ve vroucí vodě;
 • směs ořechů, sušeného ovoce a citronu, mletá v mixéru;
 • zeleninové saláty, zdobené zakysanou smetanou;
 • ovesná, pšeničná nebo jáhlová kaše na vodě nebo pohanky.
 • kotlety nebo plátky dušené drůbeží filety bez koření a s minimálním množstvím soli;
 • ovoce v jakémkoliv množství, pokud není alergické.

Špatná strava s chřipkou

Spolu se seznamem zdravých pokrmů je důležité vědět, že nemůžete pít s chřipkou nebo jíst:

 • čokoláda, káva, dezerty;
 • mastné, těžké, kořeněné, slané potraviny;
 • saláty, oblečené s majonézou;
 • rychlé občerstvení, občerstvení.

Mnoho pacientů, kteří jsou nuceni sloužit během nemoci sami, berou jídlo jednou denně kvůli špatnému zdraví, snaží se co nejvíce posílit, aby se problém vaření vyřešil po zbytek dne, co dělat s chřipkou nemůže být kategoricky.

Je lepší vařit několik porcí po celý den najednou, nebo nahradit příjem potravin ovocem a jogurty.

Způsob života

Míra zotavení závisí nejen na účinnosti léků, ale také na chování osoby během nemoci. Správné chování nejen zmírňuje stav a zkracuje dobu nemoci, ale také předchází komplikacím.

Jak se chovat během nemoci?

Na otázku, co dělat, když onemocníte chřipkou, existuje pouze jedna správná odpověď: jít spát a pokusit se spát. Během spánku bude veškerá energie těla vynakládána na porážku patogenu patologie, takže po hlubokém spánku se člověk může okamžitě cítit lépe.

K ochraně před komplikacemi je nezbytný odpočinek. Například, často poté, co člověk chřipku, ledviny začnou trpět, a nejpříznivější pozice lidského těla pro ně je horizontální. Pokud má člověk v anamnéze chronickou pyelonefritidu (a byl diagnostikován u 80% lidí v latentní formě), význam lůžka je dvojnásobně chápán.

Být v posteli, člověk vyhýbá hypothermia, to znamená, že neinterferuje s imunitním systémem těla pracovat správně a efektivně.

A konečně, být doma ve vlastní posteli, člověk přestává být spojovacím článkem epidemického řetězce nemoci, to znamená, že nepřispívá k infekci většího počtu lidí.

Nesprávné chování v případě nemoci

Je známo, že většina komplikací, které jsou nebezpečné pro zdraví a život, vyplývá ze skutečnosti, že se člověk snaží pohybovat chřipkou „na nohou“. Nejčastější příčinou je finanční aspekt, neochota jít na kliniku, aby se dostal seznam nemocných nebo workoholismus.

Je důležité si uvědomit, co s chřipkou nemůžete udělat: udržovat aktivní životní styl, načíst všechny tělesné systémy a riskovat infikování ostatních, mezi něž mohou být těhotné ženy, starší osoby se slabou imunitou, lidé s imunodeficiencí nebo autoimunitní patologie.

Je tedy správnější, abych i já i ti kolem mě upřímně přiznali, že „mám chřipku“, vezmu si seznam nemocných a řiďte se pokyny lékaře.

Léčba drogami

Od vývoje farmakologie se průměrná doba trvání onemocnění, počet komplikací a dokonce i faktor úmrtnosti v důsledku onemocnění snížily.

Ale léky nesou jen kolosální výhody, ale mohou také přinést velké škody, pokud jsou použity nesprávně.

Jak léčit chřipku?

Jediný způsob, jak léčit chřipku pomocí léků, je jednoduchý algoritmus:

 • navštěvovat terapeuta a přijímat schůzky s ním pro laboratorní testy;
 • podle výsledků zkoušek získat lékařský předpis;
 • užívat všechny léky, jak je předepsáno;
 • opakujte test, abyste se ujistili, že nemoc je vyléčena.

Někdy může lékař provést úpravy receptů, pokud některé léky nemají požadovaný účinek.

Jak by měla být chřipka léčena?

Hlavní věc, kterou musíte udělat, když máte chřipku, je zakázáno, je to předepsané léky. Ve většině případů, osoba koupí nějaké antibiotikum dostupné jemu a začne pít to, ne starat se o to chřipka je virové onemocnění a antibiotika léčí bakteriální infekce.

Druhou běžnou chybou je vzít antivirotika před návštěvou lékaře. Přijaté pilulky mohou zkreslit klinický obraz onemocnění a laboratorních dat, což zkomplikuje diagnostický proces pro lékaře. Před zahájením návštěvy u lékaře můžete užívat pouze tablety pro symptomatickou léčbu, například pro zmírnění horečky, bolesti v krku, kongesci nosu.

A konečně, třetí populární chybou je použití prostředků, které nejsou určeny pro léčbu chřipky, ale které někdo doporučuje, jako dobrý a účinný prostředek nápravy. Například tablety přípravku Sofosbuvir by se měly užívat, pokud trpíte onemocněním chřipkou, protože aktivní složky tohoto léčiva jsou určeny k léčbě hepatitidy. Příjem léků platí pouze tehdy, pokud klinický obraz odpovídá farmakologickému účinku léčiva.

Tradiční medicína pro chřipku

Tradiční medicína může být jak užitečná, tak účinná, ale může být bezpečná, pouze pokud je používána správně. Farmakologické přípravky by neměly být nahrazeny bylinnými infuzemi nebo inhalacemi nad vařenými brambory. Ale jako další nástroj podpory zdraví jsou velmi vhodné.

Jak používat tradiční medicínu?

Tradiční medicína má stovky tisíc různých receptů, ale můžete používat pouze bezpečné a cenově dostupné.

 1. Pokud není teplota, je nutné jít do lázně s chřipkou. Není nutné činit aktivní kroky a parní lázeň, stačí jen „potit“ 10 - 15 minut na horní polici, vdechovat vůni koště nebo roztoku esenciálních olejů. Po lázeňských procedurách musíte jít do postele, vyhnout se podchlazení.
 2. Bylinné infuze jsou užitečnými prostředky pro infekční onemocnění. Je však důležité mít na paměti, že všechny bylinky mají narkotickou složku, proto je možné přijímat infuze pouze podle doporučení lékaře nebo informací na obalu.
 3. Co by se mělo dělat s chřipkou bez obav - použít lidové prostředky pro symptomatickou léčbu. Například, když bolest v krku není způsobena bakteriální infekcí, ale chřipkou, je užitečné kloktat s fyziologickými roztoky, bylinnými odvarmi a citronovou šťávou ve vodě. Při kašli je užitečné pít horké mléko s kouskem másla v noci, a to je efektivní používat horké nohy lázní před spaním během intoxikace bez teploty.
  Je důležité, aby všechny tyto postupy pomohly snížit závažnost symptomů a nebyly v rozporu s okamžitou léčbou samotného onemocnění, jak předepsal ošetřující lékař.

Jak nelze použít tradiční medicínu?

Prostředky tradiční medicíny nemohou nahradit hlavní farmakologickou léčbu, pokud hovoříme o chřipce.

S tímto přístupem můžete čelit protrahovanému průběhu nemoci, negativně ovlivňujícímu imunitní systém a všechny orgány, nebo s komplikacemi v srdci, ledvinách a dýchacích orgánech.

Soubor pravidel pro to, co dělat, když jste nemocní chřipkou, je tedy hledání zlatého průměru mezi lékařskými pravidly a pohodlným psychologickým, fyzicky, terapeutickým režimem.

Chřipka: 6 účinných terapií

Jedním z nejčastějších typů ARVI je chřipka - pozoruje se u 90% pacientů s respiračními virovými infekcemi. Každá zimní sezóna je bohužel doprovázena epidemiologickým vypuknutím této choroby. Jak se rychle dostat z chřipky a vyhnout se všem možným komplikacím, Passion.ru říká terapeutovi.

"Mám smutný pohled, -
Ráno mě bolí hlava,
Kýchám, jsem chraptivý.
Co to je? Tohle je chřipka! “

Každý z nás z první ruky ví, co je to nemoc. Chřipka je velmi častá a každoročně způsobuje epidemie.

Je známo, že chřipka je nejzávažnější u starších osob, malých dětí a osob s oslabeným imunitním systémem (s vážnými chronickými onemocněními, imunodeficiencemi apod.).

Pro zbytek, chřipka není tak nebezpečné: několik dní horečky, bolesti hlavy, bolavé svaly, klouby, ošklivý kašel - to vše prochází rychle, a člověk je opět "připraven k práci a obraně."

Nikdo si však nechce vzít nemocnou dovolenou, ležet v posteli a vystavit svou domácnost riziku „převzetí chřipkového obušku“!

Vždy se chcete vyhnout nemoci háčkem nebo podvodníkem! A nemocný, udělej zázrak a překonej chřipku na pár dní, namísto standardních sedmi nebo deseti. Ale pro to musíte vědět nepřítele osobně!

Chřipka: 6 účinných terapií

Příčinou chřipky je virus Mixovirus influenzae. Jedná se o malý míč obsahující molekulu RNA a dva povrchové proteiny - neuraminidázu a hemaglutinin.

Tento agens je velmi nestabilní pod vlivem faktorů prostředí.

Rychle umírá v suché místnosti, když je vystaven dezinfekčním prostředkům, když se zahřívá a na slunci. Při nízkých teplotách (-25 ° C až -70 ° C) však trvá několik let.

Během kontaktu s pacientem vstupuje vzduchem přenášený virus do dýchacího systému a napadá buňky epitelu (zejména průdušnice a velké průdušky).

Chřipkový virus má schopnost rychle se množit, takže nástup onemocnění je obvykle náhlý, po 12-48 hodinách od okamžiku infekce.

Nepřátelský nepřátelský plán

1. Virové částice, rozmnožující, ničící postiženou buňku a ven, okamžitě infikující sousední buňky.

Odtud je bolest a bolestivost za hrudní kostí, suchý kašel.

2. Po cestě způsobuje virus uvolňování biologicky aktivních látek a produktů buněčného rozpadu, z nichž mnohé působí toxicky na nervové, kardiovaskulární a jiné systémy těla.

Chřipka: 6 účinných terapií

Tam jsou slabost, "slabost", bolesti hlavy, bolest v oční bulvy, zejména při pohybu a lisování na ně. Narušení bolavých svalů a kloubů, fotofobie.

Teplota stoupá, tlukot srdce, dýchání se stává častějším, dochází ke snížení krevního tlaku, vzniku opuchů a krvácení.

3. Virový útok vede ke snížení imunity, vzniku „otvorů“ v bariérových systémech těla.

Chřipka je proto často doprovázena exacerbací chronických onemocnění, bakteriálních komplikací: rýma, pneumonie, sinusitida, poškození ledvin atd.

Chřipka je často spojena s výskytem herpesu a drozdů.

V typických případech, 5-7 den, symptomy začnou ustupovat a postupně mizí.

O chřipkovém viru

Chřipka: 6 účinných terapií

Chřipka je typická a atypická (bez teploty, intoxikace, fulminant).

Případy atypické chřipky jsou obvykle sporadické, zatímco typická chřipková zuřivost během epidemií.

Klasická chřipková infekce je mírná, středně závažná, závažná a extrémně závažná.

Existuje však vždy několik příznaků, které dovolují údajně odlišit chřipku od jiných akutních respiračních virových infekcí.

1. Chřipka má akutní nástup a od prvních hodin pokračuje s vysokou teplotou (nad 38 stupňů). Teplota trvá 2-5 dnů.

2. První den není charakterizován rýmou a bolestmi v krku. Výskyt těchto příznaků je známkou přistoupení bakteriální infekce nebo jiných akutních respiračních virových infekcí.

S chřipkou dochází k nazální kongesci v důsledku otoku sliznic.

3. Specifické jsou: bolest v čelní oblasti hlavy, oční bulvy, fotofobie a slzení. Často dochází k bolesti ve svalech a kloubech.

4. Nikdy není porucha stolice.

5. S chřipkou, nosním krvácením, hemoptýzou se může objevit kožní vyrážka.

Diagnózu chřipky lze však spolehlivě potvrdit pouze výsledky laboratorních testů (detekce antigenů viru v krvi, výtěry z nosní sliznice apod.).

Ačkoli během epidemie, taková diagnóza není vyžadována, protože virus chřipky je příčinou onemocnění u 90% všech SARS.

Léčba chřipky: co dělat, když jste nemocní?

Podle předpovědí, v roce 2018, populace většiny zemí zasáhne nový typ chřipky, včetně dříve známých kmenů: Brisbane, Michigan a Hong Kong.

Léčí viry skupiny B a je schopen infikovat pouze lidi. Jeho charakteristickým rysem je krátká inkubační doba - od 2 do 4 dnů, a pak - prudký skok teploty od 38 do 40 stupňů. Příznaky budou nesnesitelné bolesti hlavy, bolesti svalů, přetížení nosu. Pokud se léčba zvolí správně a začne se včas, pak se infekce přestane šířit v den 5-6.

Tento kmen patří do skupiny A a je nebezpečnější, protože může být přenášen ze zvířat a ptáků. Má lékařské označení H3N2 („ptačí chřipka“). Je schopna se v krátké době šířit po velké ploše. Inkubační doba je pouze 1-2 dny. Chřipka je zákeřná, protože je dokonale „schopna se zamaskovat“ pro jiné kmeny, které jsou méně nebezpečné.

Další kmen viru chřipky A - H1N1, známý jako "prasečí chřipka", má řadu znaků. Jsou nemocní hlavně u mladých lidí (do 45 let) a má vážnou, i když ne častou komplikaci - rychle, někdy se vyvíjející bleskovou pneumonii. Je to velmi nebezpečné, zejména pro těhotné ženy. Proto lékaři doporučují očekávané matky, aby byly velmi opatrné, zejména na počátku těhotenství.

Tento typ chřipky patří do skupiny A a je také velmi nebezpečný pro Rusy. Hlavní hrozbou, kterou tento kmen představuje, je skutečnost, že dochází k neustálé mutaci mezi sezónami. Také onemocnění častěji než jiné "bratry" je doprovázeno vážnými komplikacemi. Průměrná inkubační doba je 1-3 dny. První příznaky onemocnění se však mohou objevit již několik hodin po infekci. Jsou to:

 • Tělesná teplota 38,5-41,0.
 • Pacient se cítí slabý a ohromený, chce spát.
 • Existují příznaky konjunktivitidy.

Samozřejmě, každý bez výjimky pro prevenci chřipky by měl posílit imunitní systém. Včetně stravy ve stravě jsou užitečné pro imunitní produkty. Britští lékaři například zjistili, že mandle zvyšují imunitní reakci organismu na infekce, jako je chřipka a nachlazení. Polyfenoly, které se nacházejí ve slupkách jádra ořechů, zlepšují schopnost bílých krvinek nalézt viry a zvyšují aktivitu přirozeného mechanismu, který zabraňuje sdílení virů a jejich šíření v těle. Pro prevenci chřipky mohou být mandle konzumovány s čokoládou. Jak zjistili vědci z University of California, samotný čokoládový zápach urychluje tvorbu imunoglobulinu A, který je zodpovědný za antivirovou ochranu těla.

Pokud se navzdory všem preventivním opatřením nemoc stále objevila, pak je odpočinek na lůžku a léčba chřipky pod dohledem lékaře povinná. Příznaky chřipky: zvýšení teploty na 38-39 stupňů; suchost a bolestivost v nose a orofarynxu; slabost, "bolesti" v celém těle; bolest hlavy, závratě. Možné porušení zažívacího traktu (rachot v břiše, průjem); suchý kašel (vzácný).

Symptomatická léčba chřipky zahrnuje antipyretika, vykašlávání a antitusika, stejně jako vitamíny, zejména vitamín C. Zbytek lůžka, těžké pití, kouření je vysoce nežádoucí. A co je nejdůležitější: s chřipkou nemůže brát antibiotika.

Včasné užívání antibiotik pro virová onemocnění je neodůvodněné, protože je nutné bojovat s viry a ne s bakteriemi. Antibiotika jsou předepisována pro bakteriální komplikace ARVI. Když si je vezmete s chřipkou, poškodíte vaše tělo (antibiotika neovlivní virus, ale naloží již napjatý imunitní systém člověka) a ztratí drahocenný čas.

Pro virovou infekci jsou nutná imunostimulační a antivirová léčiva. Například Tamiflu, Relenza a Ingavirin vykazují účinnost proti chřipce. Pamatujte si, že jakákoli antivirová léčba je účinná pouze tehdy, pokud ji předepíše lékař během prvních dvou dnů od nástupu onemocnění.

Co dělat během léčby chřipky:

pít velmi horké a dělat oteplování obklady. Doporučuje se bohatý teplý nápoj při pokojové teplotě - čaj s citronem a medem, brusinková nebo brusinková šťáva, alkalické minerální vody;

brát velmi velké dávky vitamínu C, až 1000 mg denně. Léčba chřipky „koňskými“ dávkami kyseliny askorbové je mýtem. Je lepší přidat askorbové vitamíny A a E;

otřete alkoholem, vodkou, octem. Jejich antipyretický účinek je malý a alkohol se vstřebává kůží;

v žádném případě si nemůžeš znovu nabít alkoholem, který během chřipky jen zkomplikuje práci imunitního systému;

léčeny nezávisle infuzí léčivých bylin.

Chřipka - příčiny, časné příznaky, příznaky, léčba, komplikace viru chřipky a prevence

Chřipka je akutní virové onemocnění, které může postihnout horní a dolní dýchací ústrojí, je doprovázeno těžkou intoxikací a může vést k závažným komplikacím a smrti, zejména u starších pacientů a dětí. Epidemie se objevují téměř každý rok, obvykle na podzim, v zimě a více než 15% populace je postiženo.

Chřipka je skupina akutních respiračních virových infekcí - ARVI. Největší infekční nebezpečí osoby trpící chřipkou je v prvních 5-6 dnech od nástupu onemocnění. Přenosová dráha - aerosol. Trvání nemoci zpravidla nepřekročí týden.

Podrobněji o příčinách, prvních příznacích a běžných příznacích u dospělých, stejně jako o léčbě a komplikacích, se podíváme na tento materiál.

Co je to chřipka?

Chřipka je akutní respirační virová infekce způsobená viry skupiny A, B nebo C s těžkou toxemií, horečkou a infekcemi horních a dolních dýchacích cest.

Mnoho lidí mylně chřipku bere na běžnou nachlazení a neprovádí vhodná opatření k zastavení účinků viru a prevenci infekce lidí, kteří přicházejí do styku s nemocným.

V zimě a na podzim je nárůst výskytu tohoto viru způsoben tím, že velké skupiny lidí jsou dlouhodobě v uzavřených prostorách. Zpočátku se u dětí předškolního věku a mezi dospělou populací vyskytne nákaza infekce, která je častěji zaznamenána u starších osob.

Prevence epidemie chřipky do značné míry závisí na uvědomění si již nemocného člověka, který se musí vyhnout veřejným místům s velkými davy lidí, pro které pacient, zejména kašel a kýchání, představuje potenciální nebezpečí infekce.

Druhy viru chřipky

Chřipka je rozdělena na:

 • typu A (podtypy A1, A2). Většina epidemií je způsobena virem chřipky typu A, jeho odrůdy jsou četné, jsou schopny infikovat jak člověka, tak zvířata (ptačí, prasečí chřipku atd.) A jsou také schopny rychlých genetických změn.
 • Typ B. Chřipkové viry typu B často nezpůsobují epidemie a jsou mnohem snáze přenosné než ty typu A.
 • Typ C. Vyskytuje se v ojedinělých případech a probíhá v mírné nebo asymptomatické formě.

Jakmile se virus v buňce začne aktivně množit, provokuje akutní virovou infekci respiračního typu zvaného chřipka. Onemocnění je doprovázeno horečkou, intoxikací a dalšími příznaky.

Virus chřipky je vysoce těkavý. Každý rok se objevují nové poddruhy (kmeny) viru, se kterými se náš imunitní systém ještě nesetkal, a proto se nemohou snadno vyrovnat. Proto vakcíny proti chřipce nemohou poskytnout 100% ochranu - vždy existuje možnost nové mutace viru.

Důvody

Chřipka je způsobena skupinou virů z čeledi Orthomyxoviridae. Existují tři hlavní rody - A, B a C, které jsou rozděleny na sérotypy H a N, v závislosti na tom, které proteiny se nacházejí na povrchu viru, hemaglutininu nebo neuraminidáze. Existuje celkem 25 takových subtypů, ale 5 z nich se nachází u lidí a jeden virus může obsahovat oba typy proteinů různých subtypů.

Hlavní příčinou chřipky je virová infekce osoby s následným rozšířením mikroorganismu v celém těle.

Zdrojem je již nemocný člověk, který uvolňuje virus do životního prostředí kašlem, kýcháním a tak dále, má mechanismus přenosu aerosolu (inhalace kapiček hlenu, slin), chřipka se šíří dostatečně rychle - první hodiny infekce.

V každém epidemickém roce, komplikace chřipky zabijí v průměru 2 000 až 5 000 lidí ročně. Jedná se většinou o osoby starší 60 let a děti. V 50% případů jsou příčinou úmrtí komplikace kardiovaskulárního systému a 25% případů komplikací z plicního systému.

Jak se chřipka přenáší?

Jako všechny infekční nemoci se chřipka šíří ze zdroje do citlivého organismu. V roli zdroje chřipky je nemocný člověk, který má zjevné nebo vymazané klinické projevy. Vrchol nakažlivosti spadá do prvních šesti dnů onemocnění.

Mechanismus přenosu chřipky - aerosolu, virus se šíří prostřednictvím vzduchových kapiček. K vylučování dochází slinami a sputem (při kašli, kýchání, mluvení), které jsou ve formě jemného aerosolu distribuovány ve vzduchu a vdechovány jinými lidmi.

V některých případech je možné realizovat kontaktní každodenní přenosovou cestu (hlavně přes nádobí, hračky).

Není přesně určeno, které obranné mechanismy se reprodukce viru zastaví a dojde k obnovení. Obvykle po 2-5 dnech přestává být virus uvolňován do životního prostředí, tzn. nemocný člověk přestává být nebezpečný.

Inkubační doba

Inkubační doba chřipky je doba, která je nezbytná pro množení viru v lidském těle. Začíná okamžikem infekce a pokračuje, dokud se neobjeví první příznaky.

Inkubační doba zpravidla trvá 3-5 hodin až 3 dny. Nejčastěji trvá 1-2 dny.

Čím menší je počáteční množství viru, které vstoupilo do těla, tím delší bude doba inkubace chřipky. Také tato doba závisí na stavu imunitní obrany osoby.

První známky

První známky chřipky jsou:

 • Ztracené tělo.
 • Bolesti hlavy
 • Chlazení nebo horečka.
 • Rýma
 • Chvění v těle.
 • Bolest v očích.
 • Pocení
 • Nepříjemný pocit v ústech.
 • Ochablost, apatie nebo podrážděnost.

Hlavním příznakem onemocnění - prudký nárůst tělesné teploty na 38-40 stupňů Celsia.

Příznaky chřipky u dospělých

Inkubační doba je asi 1-2 dny (možná od několika hodin do 5 dnů). Poté následuje období akutních klinických projevů onemocnění. Závažnost nekomplikovaného onemocnění je dána délkou trvání a závažností intoxikace.

V prvních dnech, osoba, která má chřipku má druh slzného vzhledu, tam je výrazné zarudnutí a opuch tváře, lesklé a načervenalé oči s "jiskrou". Sliznice oblohy, oblouky a stěny hltanu jsou jasně červené.

Příznaky chřipky jsou:

 • horečka (obvykle 38-40 ° C), zimnice, horečka;
 • myalgie;
 • artralgie;
 • tinnitus;
 • bolest hlavy, závratě;
 • pocit únavy, slabosti;
 • adynamia;
 • suchý kašel, doprovázený bolestí na hrudi.

Objektivní znaky jsou vzhled pacienta:

 • hyperémie obličeje a spojivky očí,
 • sklerit
 • suchá kůže.

Vysoká teplota a další projevy intoxikace zpravidla trvají až 5 dní. Pokud po 5 dnech teplota neklesne, je třeba předpokládat bakteriální komplikace.

Katarální jevy pokračují o něco déle - až do 7–10 dní, po jejich zániku se pacientka považuje za zotavenou, ale po dobu dalších 2-3 týdnů lze pozorovat účinky onemocnění: slabost, podrážděnost, bolest hlavy, možná nespavost.

Při absenci komplikací trvá onemocnění 7-10 dní. Během této doby, jeho příznaky postupně odejdou, ačkoli on může ještě mít slabost pro až dva týdny.

Příznaky chřipky, které volají sanitku:

 • Teplota 40 ° C a vyšší.
 • Udržování vysokých teplot po dobu delší než 5 dnů.
 • Těžká bolest hlavy, která při užívání léků proti bolesti nezmizí, zejména při lokalizaci v krku.
 • Dušnost, časté nebo abnormální dýchání.
 • Poruchy vědomí - delirium nebo halucinace, zapomnění.
 • Křeče.
 • Vzhled hemoragické vyrážky na kůži.

Pokud má chřipka nekomplikovaný průběh, horečka může trvat 2-4 dny a onemocnění končí po 5-10 dnech. Po onemocnění po dobu 2-3 týdnů je možná postinfekční astenie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami spánku, zvýšenou únavou, podrážděností, bolestí hlavy a dalšími příznaky.

Závažnost nemoci

Existují 3 závažnosti chřipky.

Komplikace chřipky

Když virus napadl tělo, odpor imunitního systému se snižuje a zvyšuje se riziko vzniku komplikací (proces, který se vyvíjí na pozadí základního onemocnění). A můžete rychle chytit chřipku, ale na dlouhou dobu trpět jeho následky.

Chřipka může být komplikována řadou patologií, a to jak v rané fázi (obvykle způsobené adherací bakteriální infekce), tak později. Závažné komplikace chřipky se obvykle vyskytují u malých dětí, starších osob a osob s oslabeným postižením, které trpí chronickými onemocněními různých orgánů.

Obvykle jsou pozdní komplikace chřipky spojeny s přidáním bakteriální infekce, která vyžaduje spojení s léčbou antibiotiky.

Lidé náchylní k komplikacím

Některé kategorie populace jsou náchylnější k závažným komplikacím chřipky než jiné. Tato infekce často vede k vážným následkům u těchto skupin jednotlivců:

 • senioři (nad 55 let);
 • kojenci (od 4 měsíců do 4 let);
 • osoby s chronickým onemocněním infekční povahy (s chronickým zánětem středního ucha, bronchitidou, sinusitidou atd.);
 • trpící chorobami srdce a plic;
 • osoby s poškozeným imunitním systémem;
 • těhotné ženy.

Chřipka bohužel postihuje všechny životně důležité systémy lidského těla, proto je jednou z nejnepředvídatelnějších nemocí.

Diagnostika

Pokud se objeví příznaky chřipky, je třeba zavolat pediatra / terapeuta do domova a v případě vážného stavu pacienta je třeba vzít sanitku, která vezme pacienta do infekční nemocnice. S rozvojem komplikací onemocnění se konají konzultace s pulmonologem, ORL specialistou a dalšími odborníky.

Diagnóza chřipky je založena na typickém klinickém obrazu. V případě prudkého zvýšení teploty byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pozorování lékaře na chřipku je velmi důležité, protože umožní včasnou identifikaci nástupu možných bakteriálních komplikací.

Při prudkém nárůstu teploty se vyžaduje:

 • lékařské vyšetření;
 • historie;
 • kompletní krevní obraz.

Léčba chřipky

U dospělých je léčba chřipky ve většině případů prováděna doma. Pouze těžké onemocnění nebo jeden z následujících nebezpečných symptomů vyžaduje hospitalizaci:

 • teplota 40 ° C a více;
 • zvracení;
 • křeče;
 • dušnost;
 • arytmie;
 • snížení krevního tlaku.

Dlouhodobá léčba nebo nedodržení doporučení lékaře často vede ke komplikacím.

Zpravidla se při léčbě chřipky předepisuje:

 • těžké pití;
 • antipyretická léčiva;
 • látky podporující imunitu;
 • činidla, která zmírňují katarální symptomy (vazokonstriktor usnadňující nosní dýchání, antitusikum);
 • antihistaminika s hrozbou alergické reakce.

Pro boj proti horečce jsou ukázána antipyretická léčiva, která jsou dnes velmi početná, ale je vhodnější užívat paracetamol nebo ibuprofen, stejně jako léky, které jsou na nich založeny. Antipyretická léčiva jsou prokázána, pokud tělesná teplota převyšuje 38 ° C.

S chřipkou je důležité konzumovat více tekutin - pomůže rychleji propláchnout toxiny z těla a zmírnit stav pacienta.

Léčba chřipky u dospělých

Léčebný režim pro chřipku zahrnuje postupné procedury pro zmírnění současných symptomů onemocnění a neutralizaci virových buněk.

 1. Antivirová. Antivirová léčiva proti chřipce zabíjejí viry. Měli byste si vzít: Rimantadine, Arbidol, Amiksin a Anaferon. Užívání antivirových léků proti chřipce nejenže zkrátí dobu trvání onemocnění, ale také zabrání rozvoji komplikací, takže by měly být používány u osob se sníženou imunitou. Při léčbě komplikací také užívejte antivirotika.
 2. Antihistaminika. Speciální antihistaminika jsou předepisována pro chřipku - to jsou léky používané při léčbě alergií, protože snižují všechny známky zánětu: otoky sliznic a kongesci nosu. Léčiva patřící do první generace této skupiny - tavegil, suprastin, difenhydramin mají vedlejší účinek, jako je ospalost. Přípravky příští generace - fenytil, loratadin, zyrtec - nemají podobný účinek.
 3. Antipyretika. Pro boj s horečkou používejte antipyretika, která jsou v současné době mnoho, ale je vhodnější používat paracetamol a ibuprofen, stejně jako léky vyrobené na základě těchto látek. Antipyretická léčiva se používají, když teplota stoupne nad 38,5 ° C.
 4. Vykašlávací léky. Kromě toho by měly být vykašlávání aplikovány na chřipku (Gerbion, Ambroxol, Mukaltin).
 5. Kapky. K odstranění příznaků, jako je ucpaný nos, používají vazokonstrikční činidla: Evkazolin, Naphthyzinum, Tizin, Rinazolin. Kapky padly třikrát denně, 1 kapka do každého nosního průchodu.
 6. Kloktání Pravidelné kloktadla s bylinnými odvarmi, roztokem sodné soli, pravidelným množstvím teplých nápojů, odpočinku a odpočinku na lůžku.

S chřipkou, stejně jako s jinými akutními respiračními virovými infekcemi, není třeba předepisovat antibiotika, doporučuje se pouze v případě podezření na bakteriální povahu zánětlivého procesu v dýchacích cestách.

Aby se zabránilo rozvoji komplikací, vždy striktně dodržujte předepsanou léčbu, udržujte si lůžko v akutním období, nepřestávejte předčasně užívat léky a lékařské postupy.

Doporučení

Za účelem vyléčení chřipky doma stojí za to pozorovat společné pravdy:

 1. Požadovaný odpočinek na lůžku.
 2. Přijetí antivirotik a dalších léků pro zachování imunity.
 3. Denní větrání místnosti je žádoucí, pokud je to možné mokré čištění místnosti. Pacient s příznaky chřipky je zabalen a prostředí je teplejší. Není nutné zmrazovat místnost, ale mělo by být prováděno pravidelné větrání.
 4. Je třeba pít dostatek tekutin. Asi 2-3 litry denně. Nejlepšími pomocníky budou kompoty, ovocné nápoje, citronový čaj s ovocem.
 5. Aby se zabránilo rozvoji komplikací na kardiovaskulárním a nervovém systému, je nutné maximální odpočinek, jakákoliv intelektuální zátěž je kontraindikována.
 6. Během období nemoci a během několika týdnů po ní je nutné věnovat maximální péči zdraví, podávání vitamínových minerálních komplexů a konzumaci produktů obsahujících vitamin.

Výživa a strava

Dieta pro chřipku je předpokladem rychlé obnovy. Ale nebojte se při pohledu na slovo. Hlad po chřipce nebude muset. Seznam potravin, které je lepší jíst v době nemoci, je rozsáhlý.

 • Dekorace léčivých bylin;
 • Čerstvé ovocné šťávy;
 • Zvláště užitečný je teplý vývar, kuřecí vývar;
 • Pečené ryby nebo netučné maso;
 • Lehké zeleninové polévky;
 • Mléčné výrobky;
 • Ořechy a semena;
 • Luskoviny;
 • Vejce;
 • Citrus.

Jak chápete, výživa s chřipkou se netýká pouze těch produktů, které lze konzumovat, ale také těch, které se nedoporučují. Ty zahrnují:

 • mastné a těžké potraviny;
 • klobásy a uzeniny;
 • Cukrovinky;
 • Konzervy;
 • káva a kakao.

Ukázkové menu:

 • Brzy snídaně: krupice kaše s mlékem, zelený čaj s citronem.
 • Druhá snídaně: jedno měkké vejce, vývar ze skořice šípku.
 • Oběd: zeleninová polévka v masovém vývaru, steaky z parního masa, rýžová kaše, kompotový kartáč.
 • Snack: jablko pečené s medem.
 • Večeře: dušená ryba, bramborová kaše, ovocná šťáva zředěná vodou.
 • Před spaním: kefír nebo jiné fermentované mléčné nápoje.

Pití

Musíte vypít v průměru nejméně 2 litry tekutiny denně, pravidelně, bez čekání na vznik žízně. Jako nápoj, vhodný čaj, vývar boky, čaj s citronem nebo malinou, bylinné čaje (heřmánek, lípa, oregano), kompot ze sušeného ovoce. Je žádoucí, aby teplota všech nápojů byla přibližně 37-39 ° C - takže tekutina bude absorbována rychleji a pomůže tělu.

Lidové léky na chřipku

Lidové léky v léčbě chřipky jsou používány za účelem obnovení imunity pacienta, poskytnutí jeho těla vitamíny a léčivými extrakty, které podporují regeneraci. Největšího efektu však bude dosaženo, pokud zkombinujete použití lidových prostředků s použitím léčiv.

 1. Nalijte sklenici mléka do pánve, přidejte 1/2 lžičky. Zázvor, mletá červená paprika, kurkuma. Přiveďte k varu a vařte 1-2 minuty. Nechte mírně vychladnout, přidejte 1/2 litru. máslo, 1 lžička medu Vezměte si sklenici 3x denně.
 2. Připravte čaj kalina s lipovými lístky! Vezměte první st. lžíce sušených květů vápna a malých Kalin ovoce, nalijte ½ litru vroucí vody a nechte ji vařit po dobu jedné hodiny, pak kmen a konzumovat půl šálku 2 krát denně.
 3. Nejaktivnějším lékem proti chřipce je černý rybíz ve všech formách, s teplou vodou a cukrem (až 4 sklenice denně). I v zimě můžete vařit odvar z rybízových větviček). Je nutné zlomit větvičky a vařit plnou hrstku ze čtyř sklenic vody. Vařte jednu minutu a pak stoupejte po dobu 4 hodin. Pijte v noci v posteli ve velmi teplé formě 2 šálky cukru. Provádět takové ošetření dvakrát.
 4. Požadováno: 40 gramů malinového ovoce, 40 gramů listů podběl, 20 gramů oregano byliny, 2 šálky vařící vody. Sbírejte mlýn a promíchejte. Vezměte 2 lžíce. Já Výsledná směs, nalijeme vroucí vodou v termosce, trváme na 1 hodině, namáháme. Vypijte infuzi teplého 100 ml 4krát denně 30 minut před jídlem.
 5. Když máte nachlazení, vdechněte do nosu čerstvou aloe šťávu (agáve), 3-5 kapek do každé nosní dírky. Po instilaci masírujte křídla nosu.

Očkování

Očkování proti chřipce je způsob, jak zabránit infekci. Je ukázáno všem, zejména rizikovým skupinám - seniorům, dětem, těhotným ženám, lidem sociálních profesí.

Očkování se provádí každoročně, před začátkem epidemického období, od září do října, aby se v době epidemie vytvořila silná imunita. Pravidelné očkování zvyšuje účinnost ochrany a tvorby protilátek proti chřipce.

Očkování je zvláště žádoucí pro:

 • malé děti (do 7 let);
 • starší osoby (po 65 letech);
 • těhotné ženy;
 • pacienti s chronickými onemocněními, oslabená imunita;
 • zdravotnických pracovníků.

Prevence

Aby nedošlo k chřipce, zkuste posílit své tělo po celý rok. Zvažte některá pravidla pro prevenci chřipky a posílení vašeho těla:

 1. Prevence by měla být především prevencí vniknutí viru chřipky do vašeho těla. Chcete-li to udělat, jakmile se vrátíte domů z ulice, ujistěte se, že si umyjte ruce mýdlem a vodou, a je doporučeno umýt si ruce téměř k loktům.
 2. Velmi užitečná pro prevenci chřipky u dětí a dospělých bude výplach nosu. Praní lze provést teplou slanou vodou nebo speciálním sprejem.
 3. Před jídlem, které bylo dříve na pultu, se ujistěte, že je dobře opláchněte pod tekoucí vodou.

Udržení normální imunity by mělo:

 • Plně, a co je nejdůležitější, jíst správně: v potravě by mělo být dostatečné množství sacharidů, tuků, bílkovin a vitamínů. V chladném období, kdy se ve stravě výrazně sníží množství ovoce a zeleniny používané v potravinách, je nutné doplnění vitamínů.
 • Pravidelně cvičte na čerstvém vzduchu.
 • Vyhněte se všemožným stresům.
 • Přestat kouřit, protože kouření výrazně snižuje imunitu.

Shrneme-li to, připomínáme, že chřipka - infekční, nakažlivá nemoc, která může vést k různým komplikacím. Pravděpodobnost nákazy se zvyšuje na podzim av zimě.