Adenoids 2 stupně v dítěti - jak nebezpečné jsou pro zdraví

Adenoidy jsou akumulace lymfoidní tkáně v nosohltanu, která vstupuje do imunitního systému těla. Na jedné straně je toto místo bariérou pro viry, na druhé straně je zde vytvořena imunitní odpověď těla. Adenoidy 1–2 stupně u dítěte se objevují s častou účastí v boji proti infekcím, což vede ke zvýšenému průtoku lymfy a otoku.

Dokonce i v takovém hypertrofovaném stavu tělo nadále plní své ochranné funkce, ale také způsobuje potíže s dýcháním dítěte.

Tato choroba se vyskytuje přibližně u každého čtvrtého batole předškolního věku, nicméně ne všichni rodiče vědí, jak je to nebezpečné a jak s ním zacházet. Proto je důležité, aby rodiče věděli, jak léčit adenoidy a kdy se vyplatí je odstranit.

Příčiny nemoci

Příčiny vzniku adenoids 1, 2 stupně u dětí může být:

 • neléčené nebo chronické onemocnění s lokalizací v horních dýchacích cestách;
 • infekce, jako jsou spalničky, šarlatová horečka, černý kašel, chřipka a další.

Co se děje v těle s adenoidy

Prvním alarmujícím příznakem je neustálá rýma, která nemůže být vyléčena léky a neustálým reflexním kašlem, při kterém nedochází ke změnám průdušek nebo plic.

Také stojí za to věnovat pozornost tomu, jak dítě spí v noci: ústa otevřená ve snu signalizují porušení nosního dýchání a následně i zánětlivé procesy.

Pokud se čas nezačne léčit adenoidy 1 a 2 stupně u dětí, pak se u Vás mohou objevit bolesti hlavy, chronická únava a apatie. Protože se tato patologie nejčastěji vyskytuje ve věku 3–7 let, může ovlivnit vývoj dětské řeči a narušit tvorbu kostí obličeje.

V pokročilých případech onemocnění je narušena funkce trávicího systému, snižuje se hemoglobin, někdy dochází k enuréze nebo astmatu. Přetížení, narušení odtoku venózní krve a lymfy z lebky vede k neurocirkulační dystonii, zpožděnému fyzickému a duševnímu vývoji, epilepsii. Více o epilepsii →

Diagnostika adenoidů

Pokud zjistíte, alespoň jeden z výše uvedených příznaků, vezměte své dítě do otolaryngologist. Včasné vyšetření a správné diagnózy vám v budoucnu ušetří mnoho zdravotních problémů. Existuje několik typů zkoušek:

 1. Kontrola se zrcadlem. Pro detekci zánětlivých procesů pomocí zrcadla malého průměru na dlouhé rukojeti. S ním lékař prohlédne měkké patro. V tomto případě by dítě nemělo mít nepříjemné pocity. Dobrý lékař může vizuálně určit stupeň zvýšení adenoidů a navrhnout příčinu zánětu. Takový průzkum však není dostačující k tomu, aby předepsal chirurgickou léčbu.
 2. Studujte s prsty. Jedná se o poměrně nepříjemnou a neinformativní metodu. Při sondování lze pochopit stupeň zvýšení adenoidů a jejich hustotu. Na základě takového vyšetření lékař určí, jak nemoc postupuje a zda je nutné provést chirurgickou léčbu.
 3. Roentgenoskopie. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších metod vyšetřování, avšak kromě poškození, které dítě dostane z expozice, existuje vysoká pravděpodobnost chyby v diagnóze. X-paprsky bohužel neprokazují, v důsledku čehož došlo ke zvýšení adenoidů, a pokud mají hnis nebo hlen, pak přístroj nebude schopen rozpoznat jejich přítomnost. Proto musí být tato metoda nutně provedena ve spojení s vizuální kontrolou.
 4. Endoskopie. Nejnovější diagnostická metoda, která je stále poměrně vzácná a drahá. Její podstata spočívá v tom, že do nosohltanu dítěte je vložena dlouhá úzká trubka s videokamerou a lékař na monitoru zkoumá, co se s adenoidy děje. To je nejlepší náhrada za fluoroskopii, protože, za prvé, ukazuje, jak nosohltan skutečně vypadá, a za druhé, výsledky vyšetření mohou být vytištěny a mají zdokumentovanou diagnózu na ruce. Nevýhodou je, že se zavedením zkumavky provede lékař anestezii nosní sliznice, která může vedle podráždění způsobit alergickou reakci.

Možné možnosti léčby

Léčba adenoidů stupně 2 u dětí zřídka vyžaduje operaci. Odstranění adenoidů je zpravidla předepsáno pro onemocnění 3. stupně, kdy hrozí reálné ohrožení života.

Drogová terapie

Nejčastěji se provádí komplexní léčba, která zahrnuje řadu postupů:

 1. Léky, které potlačují zánět. Jsou vyráběny hlavně ve formě kapek a roztoků.
 2. Přípravky pro sušení. Aplikují se po umytí.
 3. Imunomodulační terapie přírodními produkty. Jedná se o velmi důležitou fázi léčby adenoidů stupně 2 u 2–7letého dítěte, protože tělo je méně náchylné k virům. V důsledku toho se snižuje zatížení této oblasti sliznice, snižuje se množství imunokompetentní adenoidní tkáně a normalizuje se celkový stav těla.

Fyzioterapeutická léčba

Zahrnuje:

 1. Mytí k odstranění hnisu z povrchu mandlí. Tento postup provádí lékař zavedením speciálního roztoku do jedné z nozder a nasátím tekutiny z druhé pomocí vakua. Neměli byste se snažit provádět mytí doma - je pravděpodobné, že budete hnus řídit pouze hlouběji do nosohltanu.
 2. Křemen a laserová terapie, ve které je světlovod vložen nosem.

Metoda Buteyko

Metoda Buteyko může být přičítána konzervativní léčbě adenoidů. Je založen na speciálních dechových cvičeních v kombinaci s fyzickou zátěží.

To umožňuje dítěti odstranit hluboké dýchání ústy a obnovit nos v plném rozsahu, stejně jako zbavit se různých patologických sekrecí v nosohltanu.

Lidové léky

S adenoidy 2 stupně s malým zaměřením zánětu se můžete pokusit spojit konzervativní léčbu s tradičními metodami. Před zahájením léčby je však nutné se poradit s lékařem.

Mezi nejoblíbenější lidové prostředky patří:

 • Dvě části čerstvé šťávy z řepy se smísí s jednou částí medu. Tento lék je pohřben v dětském nosním průchodu 5-6 kapek několikrát denně. Pomáhá dobře od běžného nachlazení způsobeného adenoidy.
 • Na pánvi se zahřeje 1 kg soli, k ní se přidá několik kapek esenciálního oleje (šalvěj nebo linden) a v jeho nepřítomnosti se přidají rozdrcené listy těchto rostlin. Výsledná směs se používá k inhalaci: 2 lžíce se rozpustí v litru horké vody a dítě pod hustou tkání vdechne nosem, vydechne ústy po dobu 5-10 minut.
 • Třezalka je rozdrcena do stavu prášku, smíchána s máslem v poměru 1: 4 a umístěna do vodní lázně. V jedné čajové lžičce směsi nalil 5 kapek jarní šťávy. Připravený lék je pohřben ve 2 kapkách v každé nozdry 3-4 krát denně. Průběh léčby je 1,5 týdne.
 • Stejné části medu, vepřového tuku, kakaa a másla se mísí a rozpouští na nízkém teple. Poté se směs umístí do nádoby a ochladí se. Lžička léků se rozpouští ve sklenici mléka a je opilá 3-4 krát denně po dobu jednoho a půl týdne.

S takovou léčbou je však třeba mít na paměti, že lidové metody nejčastěji bojují pouze s jedním z projevů adenoid - nosem. A příčina samotného onemocnění není nalezena a nevyléčena.

Vzhledem k tomu, že není možné vizuálně určit stupeň adenoidů, pokud máte podezření na toto onemocnění, měli byste se poradit s lékařem. Nicméně pamatujte, že chirurgická léčba je předepsána pouze v extrémních případech podle přísných indikací.

Je důležité si uvědomit, že ve věku 2-7 let se vytváří dětský imunitní systém, včetně bariéry proti virům v nosohltanu. V průměrném školním věku začnou adenoidy klesat a ve věku 20 let zcela zmizí.

Autor: Julia Mosalova,
specificky pro Mama66.ru

Jak léčit adenoidy druhého stupně u dítěte

V současné době se revidují principy léčby adenoidů 2 stupně. Pokud byly dříve odstraněny téměř u všech dětí, nyní je již prokázán význam této amygdaly ve vývoji imunitního systému dítěte, proto je každý klinický případ zvažován individuálně dnes. U některých dětí je možné soutěžit o amygdalu a léčit nemoc konzervativně, zatímco v jiných případech jednoznačně volí chirurgický zákrok, který zabraňuje rozvoji možných komplikací. Zvažte, co jsou adenoidy druhého stupně a co s nimi dělat.

Klinický obraz

Adenoidní vegetace se nacházejí v zadní části nosohltanu. Vypadají jako nádorová hmota 4-6 laloků, oddělených hlubokými štěrbinami. Jejich vzhled je nejasně připomínající kohoutek.

Hypertrofie této mandle je pozorována stejně často u dětí obou pohlaví ve věku 3-5 let. Vzácně se vyskytují u dítěte prvního roku života, stejně jako u dospělých.

V závislosti na velikosti adenoidů se rozlišuje několik stupňů růstu mandlí. Diagnóza "adenoids 2 stupně" nastavena, když lékař vidí, že růst je polovina pokrývající vomer (nepárová kost zadní části nosu).

Jaké příznaky mohou dítě obtěžovat?

Hypertrofie faryngeální tonzily (adenoidy) se může projevovat různými příznaky. Je důležité je včas rozpoznat a přijmout vhodná opatření. Pro zvýšení adenoidních vegetací druhého stupně jsou charakteristické následující projevy, které si rodiče mohou všimnout:

 • dítě začne ve snu hlasitě čichat nebo jen čichat;
 • může se změnit tón hlasu a objeví se nosní kroucení;
 • dítě má nos a často otevřená ústa, která dává obličej charakteristický výraz;
 • dítě je těžké se soustředit, často zlobivé;
 • dítě má špatnou chuť k jídlu a problémy se spánkem;
 • dítě má často nachlazení;
 • dítě má trvalé problémy s ušima (otitis, kongesce, ztráta sluchu).

Symptomy se mohou u každého jednotlivého pacienta lišit, ale v každém případě abnormální růst lymfoidní tkáně interferuje s normálním růstem a vývojem dítěte. Rodiče by měli rozpoznat příznaky onemocnění v raných fázích a vyhledat pomoc.

Jak diagnostikovat?

Nezávisle zvažovat adenoids v nose dítěte nebude fungovat. Chcete-li diagnostikovat nemoc, měli byste se poradit s lékařem, který určí stupeň růstu mandlí a určit další léčbu. Specialisté používají různé metody výzkumu a diagnostiky:

 • studie prstů. Lékař ve sterilních rukavicích cítí prstem umístění adenoidů. Nevidí je a dotekem určuje velikost a strukturu. Procedura je nepříjemná a děti ji velmi dobře netolerují, takže ji v poslední době odmítají;
 • studie s použitím nazofaryngeálního speculum. Lékař zkoumá oblouk nosohltanu přes speciální zrcadlo vložené do ústní dutiny. Mezi nedostatky: není možné provádět u malých dětí a batolat se zvýšeným reflexem rány;
 • kontrola endoskopu. "Zlatý standard" v diagnostice adenoidů. To vám umožní nejen objasnit stupeň růstu, ale také zjistit stav sluchátek. Lze provádět u dětí jakéhokoliv věku, v případě potřeby použijte lehká sedativa;
 • X-paprsky, dát nějaké informace o velikosti adenoids, ale nést vysokou radiační zátěž, proto, být ne doporučený pro diagnózu u dětí.

Někdy můžete použít výsledky CT nebo MRI studií, ale pro malé děti je obtížné je provádět. Tato vyšetření jsou navíc poměrně drahá a v menší míře také ozařují pacienta.

Je to důležité! Nedoporučuje se uvažovat samostatně, a ještě více, aby se pokusili zkoumat hltanové mandle prsty. Kromě psychického traumatu a bolesti pro dítě nedostanete žádné výsledky.

Jak a co lze vyléčit

Hypertrofie 2 stupně adenoidů může být léčena konzervativně nebo chirurgicky. Přístup k léčbě závisí na stavu dítěte a přítomnosti souvisejících komplikací.

Konzervativní léčba

Pokud neexistují žádné kritické komplikace, můžete se pokusit léčit nemoc konzervativně. Tato léčba se skládá z:

 • Nosní proplach sám nebo v nemocničním prostředí („kukačka“). Farmaceutické solné roztoky jsou vybrány pro mytí nebo připraveny doma. Jednoduché zavlažování nosu s těžkým edémem bude neúčinné, protože adenoidy jsou umístěny v zadních částech nosu a je nutné, aby tam roztok probíhal.
 • Inhalací přístrojů pomocí odvarů bylinných antiseptik, fyziologického roztoku a jiných prostředků. Děti se nedoporučují provádět inhalaci páry, ale pouze nebulizátorem.
 • Kapky a nosní spreje. Pro léčbu adenoidů se používají hormonální spreje (Fliksonaze) se zánětem - kapky s antibakteriálním účinkem (Isofra, Polydex), jakož i kapky na sušení (Protargol) a fyziologické roztoky pro nos (Aqualor). Někdy rodiče připravují nosní kapky sami na základě lidových receptů, například z aloe šťávy nebo heřmánkového odvarů.
 • Homeopatické léky (Tonsilgon, Sinupret, Angin gran, atd.). V jejich složení přírodních složek, které mají příznivý vliv na tkáně mandlí a částečně zmírňují otok a zánět.
 • Antialergické léky (Fenistil, Zyrtec) k odstranění edému a alergické složky onemocnění.
 • Imunokorektoři.

Léčba je doplněna fyzioterapií, která se provádí bez zhoršení virové infekce. Hodnocení pacientů indikuje dobrý účinek takové komplexní terapie.

Chirurgická léčba

Pro adenoidy druhého stupně jsou pro odstranění následující situace:

 • narušil normální dýchání nosem;
 • je pozorována ztráta sluchu a jiná onemocnění středního ucha;
 • chronický zánět jiných mandlí a pravidelná katarální onemocnění (obvykle 5-7 krát ročně);
 • ve vývoji dochází ke zpoždění, anomáliím struktury kostí lebky obličeje a hrudníku.

V takových situacích byste neměli týrat dítě a pokračovat v neefektivním průběhu konzervativní terapie. Je lepší odstranit patologicky zarostlou tkáň a nechat dítě plně dýchat nosem.

Chirurgická léčba adenoidů zahrnuje:

 • tradiční chirurgie, kde amygdala je odstraněna zvláštním nožem (adenotome). Mezi nedostatky: nedostatek plnohodnotné vizuální kontroly nad operačním polem, díky kterému může zůstat část lymfoidní tkáně. Stejně jako psychologický moment přítomnosti na samotné operaci, která je pro dítě obtížná;
 • odstranění endoskopem. Umožňuje přesně a přesně odstranit všechny zarostlé tkáně.

Operace může být také prováděna s použitím laseru, holicího strojku, kobalátoru, způsobu kryodestrukce a dalších metod. Indikace a potřeba každé techniky závisí na schopnostech konkrétní kliniky, přání pacienta a doporučení lékaře.

Populární otázky

Je možné léčit adenidy stupně II pouze u nosních výplachů?

Ošetření je určeno ošetřujícím lékařem, který viděl vaše dítě a je si vědom svého stavu, stížností a souvisejících nemocí. I v případě konzervativní léčby nebude samotné mytí dostačující, je však zapotřebí integrovaného přístupu.

Musím léčit adenoidy druhého stupně u dospělého dítěte, nebo můžeme počkat a on přeroste nemoc?

S věkem může dojít ke snížení tkání nosohltanové tonzily, ale pokud v ní existuje zánětlivý proces, nezmizí. Začíná časté nachlazení a infekce se může rozšířit na další mandle. Je lepší léčit nemoc, aniž by čekal na komplikace.

Je nutné odstranit a léčit adenoidy o 2 stupně u dítěte

Dobrý den, milí rodiče. Dnes budeme hovořit o tom, co jsou adenoidy 2 stupně u dětí, léčba tohoto onemocnění. Dozvíte se o charakteristických znakech, možných příčinách, komplikacích. Dozvíte se o metodách prevence tohoto stavu a diagnostických metod.

Důvody

Adenoidy druhého stupně se vyvíjejí v přítomnosti takových faktorů, jako jsou:

 • chronické respirační onemocnění (horní část);
 • pronikání infekčních agens do těla, například chřipky, šarlatové horečky nebo černého kašle;
 • nedostatek včasné léčby prvního stupně onemocnění;
 • dědičný faktor;
 • slabá imunita.

Charakteristické příznaky

Skutečnost, že vaše dítě má problémy s adenoidy, a zejména s druhým stupněm onemocnění, bude indikováno následujícími příznaky:

 • chrápání, silné chrápání;
 • špatný dech nosem může být odhalen jak v noci, tak v odpoledních hodinách;
 • poruchy spánku;
 • kompenzační dýchání v ústech;
 • pravidelné bolesti hlavy;
 • snížení pozornosti, zhoršení procesů zapamatování;
 • špatné školní výsledky;
 • pokud se objeví sekundární infekce, je doprovázena významným zvýšením teploty. Současně jsou pozorovány hnisavé výboje z nosních dutin.

Vidíte, jak adenoidy vypadají jako děti ve dvou stupních u dětí, fotky z nemoci:

Diagnostika

Aby bylo možné přesně diagnostikovat a stanovit stupeň patologických procesů v adenoidech, je dítě podrobeno sérii studií a také konzultaci s lékařem.

 1. Palpace adenoidů, stanovení jejich konzistence.
 2. Vyšetření klenby nosohltanu se speciálním zrcadlem. Měli bychom mít na paměti, že u dětí se silným reflexem rány bude obtížné provést postup.
 3. Endoskopie. Tato metoda umožňuje určit stupeň hypertrofie adenoidů, rovněž určuje funkční stav Eustachovy trubice.
 4. Rentgenové paprsky mohou určit přesnou velikost adenoidů. S touto metodou výzkumu byste však neměli spěchat, protože dítě je znovu ozářeno.
 5. Výsev z hltanu. To je děláno jestliže bakteriální infekce je podezřelá. Když se potvrdí přítomnost tohoto patogenu, bude kultivován za účelem stanovení citlivosti na antibiotika.

Možné komplikace

 1. Bronchiální astma.
 2. Inkontinence moči.
 3. Alergická reakce.
 4. Možné poškození sluchu nebo řeči.
 5. Duševní retardace.
 6. Zpoždění ve formování dovedností velkých a jemných motorických dovedností.

Léčba

Když je rozhovor o tom, co tvoří adenoidy 2 stupně u dětí, odstranění, je třeba mít na paměti, o možnosti konzervativní léčby. V této terapii, více výhod, jmenovitě:

 • bezbolestnost;
 • nedostatek traumatu;
 • není nutná anestezie;
 • dobře snášen dětmi.
 1. Přijměte antipyretikum v případě vysoké teploty.
 2. Eliminace příčiny onemocnění - užívání antivirotik nebo antibiotik po zjištění pravděpodobného patogenu.
 3. Symptomatická léčba založená na odstranění všech projevů nemoci.
 4. Fyzioterapie, oplach sinus. Procedura je prováděna osobně lékařem.
 5. Laserová terapie a léčba křemenem.

Kromě toho musíte dodržovat několik pravidel:

 • dejte svému dítěti dostatek nápojů;
 • pozorovat přísný odpočinek;
 • Zajistěte správnou výživu.

Chirurgická metoda

Mělo by být zřejmé, že pokud je diagnóza u dětí 2 stupně u dětí, operace se ve všech případech nezobrazuje. Indikace pro operaci mohou být:

 • těžké nosní dýchání;
 • výrazné projevy špatného spánku;
 • znatelné zpoždění ve fyzickém a emocionálním vývoji;
 • častá sinusitida nebo adenoiditida;
 • močová inkontinence;
 • apnoe;
 • bronchiální astma.

Pokud bylo nakonec rozhodnuto o nadcházející operaci, je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře v předoperačním a pooperačním období. Nezapomeňte na nezbytný odpočinek, zdravou a správnou výživu, čerstvý vzduch.

Operaci lze provést pomocí:

 • laser;
 • elektrokoagulací;
 • nebo opláštěním.

Největší poptávkou je adenoidektomie s laserem. Tato metoda je považována za nejméně traumatickou, má lokální analgetický účinek, umožňuje vyrovnat se bez nejmenší ztráty krve, přispívá k rychlému období rehabilitace.

Lidové metody

Můžete se uchýlit k použití tradiční medicíny, ale pouze po konzultaci se svým lékařem. Pamatujte, že tyto léky jsou považovány pouze za adjuvantní terapii, ale ne za hlavní.

Pokud adenoidy druhého stupně mohou mít pozitivní účinek, znamená to:

 • thuja olej, který se vnikne do každého nosního průchodu třemi kapkami v noci;
 • šťáva z aloe - vmíchaná dvakrát denně, až tři kapky do každé nosní dírky;
 • řepná šťáva - získaná smícháním šťávy z rostliny s medem v poměru dvou ku jedné, kapání až pětkrát denně, pět kapek.
 • bobkový list - používá se jako lotion, také při inhalaci. Má protizánětlivý účinek, posiluje imunitní systém dítěte.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji takové nemoci, je nutné se včas uchýlit k dodržování jednoduchých pravidel.

 1. Zlepšit imunitu dítěte zpevněním nebo pravidelným cvičením.
 2. V případě zánětu v těle okamžitě vyhledejte pomoc lékaře.
 3. Pokud se vyskytne chronické onemocnění, ujistěte se, že je co nejméně možných záchvatů exacerbace.
 4. Častěji je to s dítětem na ulici. Sluneční a vzduchové lázně mají pozitivní vliv na celkové posílení těla.
 5. Ujistěte se, že v místnosti, kde je dítě, je vždy optimální teplota a vlhkost.
 6. Vyhněte se přeplněným místům, zejména při vypuknutí virů.
 7. Nezačínejte adenoidy prvního stupně, ošetřujte je včas.

Nyní víte, jaké adenoidy třídy 2 jsou v dítěti. Pamatujte na potřebu včasné diagnostiky onemocnění. Neměli byste se okamžitě obávat, že dítě nebude spolehlivě předepsáno operaci. Nezapomeňte, že adenoidy druhého stupně lze téměř ve všech případech vyléčit konzervativními metodami.

Adenoidy u dětí 1, 2 a 3 stupně - léčba bez operace nebo odstranění?

Adenoidy jsou jednou z nejčastějších patologií ORL orgánů u dětí předškolního věku. Pokud nemoc není včas rozpoznána a léčena, povede to k vážným následkům. Nejradikálnější metodou léčby je chirurgická metoda, ale v raných fázích je léčba velmi užitečná.

Co jsou to adenoidy?

Adenoidy se vyznačují výrazným růstem mandlí, což vede k nepohodlí a dechovým potížím u dítěte. Tato bakteriální patologie se často projevuje u dětí ve věku 3-7 let. Adenoidní tkáň pomáhá v boji proti infekcím, které se dostanou do těla během dýchání, což je pro ně určitá past. Pod vlivem patogenních bakterií bobtná a se zlepšením snižuje.

Mnoho rodičů je často zaměňováno se symptomy nemoci v počáteční fázi s nachlazení a nepřikládají k nim velký význam, snaží se vyléčit dítě na vlastní pěst. Adenoidy nemohou být diagnostikovány bez plného vyšetření otolaryngologem, jehož výsledky jsou předepsány léčbou.

Příznaky a příznaky adenoiditidy u dětí

U zdravých dětí nevykazují adenoidy v nosohltanu žádné příznaky. Vyskytují se až po nachlazení nebo virových infekcích, které vyvolávají růst adenoidní tkáně. Příznaky adenoiditidy se liší v závislosti na stadiu progrese zánětlivého procesu. U dětí jsou tři stupně adenoidů.

1 stupeň

Adenoidy 1 stupeň nemají žádné výrazné znaky. V počáteční fázi zánětu zabírají třetinu nosohltanu a neinterferují s dýcháním. Ve většině případů je první stupeň adenoidů diagnostikován pouze při absolvování rutinního vyšetření lékařem.

Abyste zabránili přechodu nemoci do další fáze, měli byste kontaktovat svého pediatra, pokud máte dítě:

 • těžké dýchání ve snu, hlasité sípání;
 • pocit dusnosti;
 • odpoledne pomalý stav;
 • vodnatý výtok z nosu.

Horizontální poloha těla pomáhá zvýšit tonzilu hltanu, což způsobuje problémy s dýcháním u dítěte. Nedostatek kyslíku ve snu často vede k nočním můrám. Děti nemají dostatek spánku, stěžují si na neustálou únavu.

Onemocnění ve stadiu 1 může být léčeno protizánětlivými, antiseptickými a imunostimulačními léky. Pomáhá nosní výplach a inhalace.

Rodiče by měli znát první příznaky hypertrofie tonzily hltanu, aby se zabránilo přechodu onemocnění do těžké formy, která není přístupná konzervativním léčebným metodám. Známky jako dýchání ústy a výskyt chrápání u dítěte slouží jako důvod návštěvy pediatra.

Stupeň zvýšení adenoidů u dětí

2 stupně

Adenoidy druhého stupně mají výraznější znaky, protože lymfoidní tkáň již pokrývá 50% nosních průchodů. To vede k vážným dechovým problémům. S včasnou diagnózou onemocnění lze vyléčit fyzioterapií a lékovou terapií.

Adenoidy stupně 2 lze rozpoznat, když se objeví u dítěte:

 • hlasité chrápání a chrápání ve snu;
 • změny v zabarvení;
 • prodloužená rýma;
 • letargie a chronická únava;
 • sluchové postižení;
 • nepřítomnost a špatný spánek;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Hypertrofie adenoidů 2 stupně může ovlivnit další fyziologický vývoj dítěte. Během hypoxie, tam jsou problémy s fungováním mozku, který ovlivní duševní schopnosti dítěte. Porušení nosních cest vede k tomu, že dítě neustále dýchá ústy. Nesprávná poloha čelisti při dýchání přispívá k její postupné deformaci.

Dalším závažným důsledkem adenoidních vegetací je 2 stupně otitis. Porucha sluchu u dítěte se vyskytuje v důsledku blokování sluchového otvoru zvětšenou mandlí. V nepřítomnosti ventilace mezi nosní dutinou a středním uchem se serózní tekutina hromadí v ušní dutině, která se stává hlavní příčinou zánětu a vede k otitis.

3 stupně

Adenoidy stupně 3 u dětí vedou k úplné absenci nosního dýchání, při kterém se vzduch ohřívá, čistí a navlhčuje. Když dýchá ústy, proces dodávání kyslíku do orgánů a tkání pokračuje, ale spolu se studeným vzduchem, prach a bakterie vstupují do těla.

Zanedbaná hypertrofie adenoidů vede k charakteristickým změnám:

 • nazální kongesce;
 • ucpané nosní nebo ústní dýchání;
 • chrápání a silné čichání;
 • nosní hlasy, když je narušena jasnost výslovnosti;
 • deformace obličeje, ve které nejsou žádné nasolabiální záhyby, dolní část je vytažena, zuby na horní čelisti jsou ohnuté a brada se rovná;
 • zhoršení paměti, koncentrace a pozornosti;
 • přetížení uší;
 • otitis
 • sinusitida a sinusitida;
 • časté nachlazení a nachlazení;
 • ospalost a únava;
 • obecná slabost.

Příčiny formací

Adenoidní vegetace je běžným onemocněním u dětí ve věku od 3 do 7 let. Riziková skupina nezahrnuje děti mladší než jeden rok. V adolescenci má adenoidní tkáň správnou formu a neinterferuje s dýcháním. U dospělých je hypertrofie adenoidů velmi vzácná, ale není to důvod, proč by neměla být tato nemoc ignorována, protože zánětlivá oblast je trvalým zdrojem patogenních bakterií.

Existuje několik hlavních příčin vzniku adenoidů u dětí předškolního věku:

 • Genetická predispozice. Zvětšená nosohltanová mandle u některých dětí je dědičná anomálie, při které jsou funkce štítné žlázy narušeny.
 • Komplikace během těhotenství a porodu. Tvorba adenoidní vegetace u kojenců se v některých případech stává důsledkem virových infekcí, které matka přenáší v 6–9 týdnech těhotenství, stejně jako léky kontraindikované při přepravě dítěte. Výskyt adenoidů může být spojen s porodním poraněním, patologií vývoje plodu nebo hladověním kyslíkem.
 • Očkování a nemoci v dětství.
 • Nevyvážená výživa, velké množství ve stravě potravinářských přídatných látek a sladkostí.
 • Infekční onemocnění - spalničky, záškrt, černý kašel, rubeola, šarlatová horečka.
 • Časté nachlazení, bolest v krku, akutní respirační infekce, rýma, virové infekce.
Existuje mnoho důvodů pro zvýšení adenoid, takže časté nachlazení dítěte může přispět k tomuto procesu.
 • Alergie.
 • Nízká imunita.
 • Špatná ekologie.
 • Zboží pro domácnost a hračky z toxických materiálů.

Diagnostika patologie

Chcete-li sestavit úplný klinický obraz o onemocnění, otolaryngolog objasňuje stížnosti a zkoumá pacienta několika způsoby:

 • faryngoskopie - vyšetření zvětšené mandle ústní dutinou pomocí speciální špachtle a zrcadla;
 • anterior rhinoscopy - vyšetření nosních průchodů po instilaci vazokonstrikčního léčiva;
 • zadní rinoskopie - vyšetření zanícené oblasti pomocí speciálního zrcadla.
X-ray adenoidů různé závažnosti

Pokud je diagnóza potvrzena během počátečního vyšetření, otolaryngolog předepíše řadu dalších vyšetření k určení stavu sliznice a velikosti zánětu:

 • Endoskopie se provádí vložením tenké trubice do nosu, vybavené kamerou a baterkou. Obraz kamery během vyšetření nosohltanu se přenáší na monitor. V případě potřeby je pacientovi poskytnuta fotografie. Endoskopie pomáhá určit velikost adenoidů a charakter zánětu s vysokou přesností.
 • Rentgenové snímky jsou prováděny v laterální projekci, zatímco dítě musí otevřít ústa.
 • S použitím bakteriální kultury se stanoví složení patogenní mikroflóry ve vzorku sliznice nosohltanu.
 • Alergická analýza.
 • Zobrazování pomocí magnetické rezonance umožňuje vyloučit mozkovou kýlu při stanovení diagnózy.
 • Laboratorní analýzy (OAK a OAM, diagnostika ELISA, cytologické vyšetření).

Léčba bez chirurgického zákroku

Hypertrofii adenoidní tkáně 1 a 2 stupně lze vyléčit bez chirurgického zákroku. Proč vystavit dítě chirurgii, když lze dosáhnout pozitivních výsledků léčbou? Při předepisování léčebného režimu je nutné dodržovat integrovaný přístup, který kombinuje obecnou terapii a lokální účinky na amygdalu nosohltanu.

Obecná terapie zahrnuje následující typy léků:

 1. antialergický - Diazolin, Suprastin, Tsetrin, Fenkarolův průběh 5-10 dnů;
 2. vitaminové komplexy;
 3. imunostimulancia - Imudon, Tsitovir, Apilak, IRS 19;
 4. antibiotika (pro akutní hnisavou formu onemocnění).

Místní léčba zahrnuje použití:

 1. Nosní kapání, zmírnění otoků a odstranění rýmy. Chcete-li připravit nos na mytí, použijte Sanorin, Nasol, Naphthyzinum, Vibrocil (doporučujeme číst: Nosní kapky nosu pro děti: jak aplikovat?).
 2. Solné roztoky pro praní - solný roztok, Okomistin, Furacilin, Dekasan, Elekasol.
 3. Turundy, impregnované lékem - Albucidom, Sinoflurin, Avamys, Nasoneks).
 4. Inhalace v nebulizátoru s Mentoklar, Fluimutsil, Chlorophyllipt, Rotokan.

Trvalý terapeutický účinek je pozorován u kryoterapie, ve které je aplikován aplikátor do nosu, rozprašující kapky tekutého dusíku na zanícený povrch adenoidní tkáně. Procedura pro dítě je naprosto bezbolestná, posiluje imunitní systém, snižuje otok, příznivě působí na sliznici nosohltanu.

Jak odstranit adenoidy?

Chirurgický zákrok (adenotomie) je předepsán, pokud nejsou žádné výsledky léčby. Chirurgický zákrok není složitý a netrvá déle než 15 minut. Je lepší odstranit adenoidy na podzim nebo v zimě, protože v létě je obtížné vyhnout se krvácení. Operace se provádí jednou ze tří metod:

 1. Klasická adenotomie se provádí po předchozí anestezii. Chirurg vloží do ústní dutiny speciální nástroj (adenote) a odstraní nosohltanu.
 2. Endoskopická adenotomie se provádí pouze v celkové anestezii. Do nosního průchodu se vloží zkumavka a je vybavena kamerou pro monitorování operace na monitoru. Chirurg rozdrtí zarostlou tkáň adenoidů a odstraní ji se zvláštním odsáváním.
 3. Laserová adenotomie je nejméně traumatická procedura. Provádí se „utěsnění“ cév poškozených při odstraňování adenoidů. Hlavním nástrojem je laser.

Než se rozhodnete, zda chcete chirurgicky odstranit adenoidy stupně 3 dítěte, musíte zvážit klady a zápory. Je lepší se předem poradit se svým lékařem, protože jak staré dítě může být operováno.

Postup se nezdaří ze dvou důvodů:

 1. S predispozicí k hypertrofii adenoidní tkáně po adenotomii se hltanový tonzil po určité době rozšiřuje.
 2. Adenoidy vykonávají ochrannou funkci v těle - vytvářejí bariéru pro patogenní bakterie. Jejich odstranění je nebezpečné pro zdraví a imunitu dítěte.

Po adenotomii je nutné chránit dítě před bakteriálními infekcemi a virovými onemocněními. Aby se zabránilo recidivě onemocnění, je v pooperačním období nutné provádět léčbu drogami.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo zánětu adenoidů, je třeba mít na paměti preventivní opatření:

 • vytvrzování dětí;
 • kontrastní sprcha při koupání;
 • včasná léčba akutních respiračních infekcí a SARS;
 • vyvážená výživa;
 • přijímání komplexních vitaminových přípravků;
 • profylaktické lékové terapie.

Jak vyléčit adenoidy o 2 stupně u dítěte

Neustálé porušování nosního dýchání u dítěte může znamenat nejen zánět a otok nosní sliznice. V dětství, a to právě díky zvláštnostem struktury během tohoto období, je často pozorována proliferace nosohltanu, která překrývá poselství nosní dutiny a hltanu.

Definice onemocnění

Nasofaryngeální tonzil, který se nachází v klenbě hltanu, spolu s dalšími složkami lymfadenoidního hltanového prstence (palatální, tubální a lingvální tonzil), je důležitou ochrannou funkcí v těle.

Povrch sliznice se skládá z lymfoidní tkáně, jejíž buňky jsou schopny bojovat s infekcemi, a to jak s vnější expozicí, tak s projevy zánětu uvnitř těla. Když je imunitní systém slabý a buňky nejsou schopny vyrovnat se se zánětem, mandle rostou. Tělo se snaží kompenzovat nedostatek imunity zvýšením ochranných buněk. Nejčastěji to však vede k přesnému opaku.

Roztažení, hltanové tonzile překrývá poselství nosu a hltanu, čímž porušuje nosní dýchání. Hlavním ochranným bariérovým způsobem pronikání a šíření infekce je však podšívka nosních průchodů a vedlejších nosních dutin - sliznice.

Adenoiditida je převážně dětská choroba a úroveň imunity dítěte závisí na výsledku jeho léčby. Vypnutí dýchání nosu, adenoidy způsobují, že dítě dýchá ústy, což přispívá k rychlému pronikání studeného vzduchu do dýchacích orgánů a náchylnosti k častému nachlazení.

Příčiny

Pro úspěšnou léčbu adenotomie je velmi důležitá správná diagnóza. A tady na prvním místě přichází identifikace skutečné příčiny nemoci. Skutečností je, že adenoiditida je zánět mandlí hltanu. Často je však zaměňován s hypertrofickou proliferací adenoidů, které lze léčit pouze chirurgicky.

Nejčastější adenoiditida se vyskytuje u dětí ve věku od 3 do 7 let, což souvisí s anatomickými rysy struktury. Někdy s věkem tato patologie zmizí. Pokud však byl zjištěn zánět, může oddálení procesu vést k nevratným změnám bez řádné léčby.

Následující příčiny přispívají k rozvoji zánětu mandlí:

 • Rekurentní nachlazení v horních dýchacích cestách;
 • Virové infekce (chřipka, spalničky, šarlatová horečka);
 • Vystavení prachu nebo znečištěnému vzduchu;
 • Nízká imunita.

Slabání ochranné bariéry v těle (imunita) se vyskytuje během kojení, nezdravé stravy (sladké a chemizované potraviny), nedostatku nutných očkování.

Hypertrofie mandlí se obvykle pozoruje, když:

 • Dědičná predispozice;
 • Patologie během těhotenství a porodu.

V tomto ohledu je velmi důležitý první trimestr těhotenství, kdy plod ještě není chráněn placentou, a jakýkoli účinek virové (bakteriální) infekce, stejně jako podávání účinných léků, může vést k výskytu různých patologií ve vývoji dítěte. Jak léčit nachlazení a chřipku během těhotenství, přečtěte si zde.

Zvláště důležité při určování příčin adenoiditidy je přítomnost alergenního faktoru, který může být také dědičný nebo získaný. V tomto případě je v případě komplexní konzervativní léčby povinné užívání antihistaminik.

Příznaky

Známkou růstu adenoidů je vždy porušení nosního dýchání. V závislosti na velikosti zvětšených mandlí se vyskytují 3 stupně onemocnění:

 • 1 stupeň - adenoidy překrývají lumen nosohltanu o 1/3. Tento prostor umožňuje dýchat normálně ve dne, ale v noci, v důsledku přílivu žilní krve, tonzily nabobtnají a dítě dýchá ústy;
 • 2 stupně - hltanový prostor je pokryt od poloviny do 2/3 velikosti, což způsobuje úplnou absenci nosního dýchání;
 • 3 stupně - úplné překrytí komunikace nosní dutiny s hltanem.

První stupeň není zvlášť nebezpečný při řádném a včasném léčení. Je však vždy šance na přechod do další fáze, což jsou již vážné zdravotní problémy:

 • Noční chrápání;
 • Chronický rýma, opakované nachlazení;
 • Snížení sluchu, v důsledku čehož se může projevit ztráta sluchu;
 • Neslušná, nesrozumitelná řeč;
 • Poruchy spánku;
 • Ranní suchý kašel;
 • Bolest v krku;
 • Ospalost a ospalost, podrážděnost.

Dokud je nemoc ve druhé fázi a je způsobena častým nachlazením, může být léčena konzervativními metodami. Pokud však adenoidy vzrostly v důsledku genetických změn nebo zcela zablokovaly nosohltan, je nutný neodkladný chirurgický zákrok.

Možné komplikace

V dětství jsou kosti kostry dítěte velmi mobilní a stále rostou. Zvětšené adenoidy, přetrvávající zánětlivý proces v nich a dýchání ústy mohou způsobit řadu závažných komplikací:

 • Snížení sluchu. Patologicky zarostlé mandle blokují vstup do Eustachovy trubice, která je plná obtíží při ventilaci dutiny středního ucha a snížení pohyblivosti ušního bubínku. Jako výsledek, dítě začne slyšet špatně;
 • Recidivující otitis. Uzavření vchodu do Eustachovy trubice vytváří vynikající podmínky v dutině středního ucha pro životně důležitou činnost patogenních mikroorganismů. A pokud adenoidy rostou v důsledku zánětu, pak není nutné jít daleko za patogeny;
 • Konstantní nachlazení. Když je nosní dutina blokována, normální provoz sliznice je narušen a objeví se všechny podmínky pro rozvoj bakteriální nebo virové infekce v nosní dutině. Navíc se zvyšuje zatížení mandlí - v tomto případě se stávají hlavní překážkou pro nemoci. A zpravidla to neřeší vždy;
 • Snížený výkon. Obstrukce nosního dýchání způsobuje pokles absorpce kyslíku lidmi o 15-19%, což okamžitě ovlivňuje jeho duševní a fyzickou aktivitu. Dítě s neustálým dýcháním ústy je zpožděno ve vývoji, učí se špatně, vždy chce spát;
 • Porucha řeči. Pokud má dítě po celou dobu otevřená ústa, má deformaci kostí kostry obličeje, což vždy vede ke špatnému kousnutí a zhoršené řeči, mrzačení nosu.

Šíření adenoidů nebo jejich zánět může způsobit vážné změny ve zdraví Vašeho dítěte. Proto se snažte dát vašemu dítěti maximální pozornost, zejména v prvních letech života, včas, aby si všiml a zbavil se možných patologických stavů.

Léčba

Pokud má vaše dítě adenoiditis stupeň 2, pak dobrý lékař s největší pravděpodobností navrhne konzervativní léčbu. A pouze v případě, že po vyléčení onemocnění adenoidy stále blokují alespoň polovinu nosohltanu, doporučují chirurgické odstranění mandlí.

Operace však není ani všelék. Koneckonců, po maximálně šesti měsících se obraz může opakovat - konec konců, lymfoidní tkáň má tendenci růst i z jedné buňky. Kromě toho, že operace - to je vždy trauma, a to nejen fyzické, ale také psychologické. Měly by být kategorizovány jako nejextrémnější opatření.

Proto se před rozhodnutím o chirurgickém zákroku pokuste najít vhodného otolaryngologa a provést úplné vyšetření pomocí:

 • Zadní rinoskopie (kontrola pomocí zrcadla ústy);
 • Přední rinoskopie (vyšetření přes nosní průchody, pro které jsou instinovány vasokonstrikční přípravky);
 • Prstový výzkum nosohltanu (používá se při nemožnosti průzkumu pomocí zrcadla);
 • Endoskopie (vyšetření pomocí endoskopu - mikrokamery, s povinnou anestézií);
 • X-ray (držel vyloučit sinusitis, stanovit velikost adenoids dá nesprávný obraz kvůli možné přítomnosti hnisu na nich);
 • Bakteriologické vyšetření (k identifikaci patogenu).

Neváhejte se zeptat lékaře o povaze lézí během prstového testu. Pro zánětlivý proces jsou charakteristické:

 • Přítomnost adenoidního hnisu;
 • Měkký a hladký povrch mandlí;
 • Bledá, cyanotická nebo jasně červená.

V tomto případě byste měli nejprve léčit zánět, nemůžete mluvit o žádné operaci. A pouze v případě, že mandle jsou husté, s charakteristickými záhyby, bledě růžové barvy, ale zároveň se značně zvětší velikost - ano, máme klasický případ chirurgického zákroku.

Drogová terapie

Konzervativní léčba adenoidů se provádí s povinným použitím několika skupin drog:

 • Solné roztoky: Aqua Maris, Dolphin, Humer. Používá se k propláchnutí nosu a odstranění patogenního hlenu. Pokud je dítě malé, pak je roztok jednoduše pohřben a po chvíli je hlen odsát;
 • Antiseptika: odvar z dubové kůry, koloidní stříbro, Protargol. Kromě antimikrobiálního působení mají přípravky schopnost vysychat povrch sliznice;
 • Protizánětlivé: Derinat, Euphorbium compositum. Odstranění zánětu, tato skupina také pomáhá snížit edém, což výrazně zlepšuje blahobyt dítěte;
 • Vasokonstriktor: Naftyzinum, Galazolin, Sanorin. Charakterem využití těchto prostředků je omezená doba užívání (3-5 dní).

Pokud se objeví zánět v těžké formě, předepisují se antipyretika a antibiotika. Provést mytí u malých dětí by měl pouze otolaryngolog. Nesprávný postup může způsobit zánět v uchu.

Dále je možné jmenovat fyzioterapii:

 • Elektroforéza;
 • Laserová terapie;
 • Bahenní terapie;
 • Ultrazvuková terapie;
 • Vysokofrekvenční magnetoterapie;
 • UHF terapie.

Vyzkoušejte všechny metody a metody, zkuste vzít dítě do moře nebo dočasně změnit klima - možná adenoiditida je reakce na znečištěný vzduch. A pouze v případě neúčinnosti opatření souhlasí s operací.

Lidové léky

Účinnost populárních metod může být vysoká pouze s pravidelností použitých prostředků. Praní se provádí 5-6 krát denně po dobu nejméně 2 týdnů. Pak si udělejte pauzu a v případě potřeby opakujte kurz.

Pro praní:

 • Roztok mořské soli (0,5 lžičky na sklenici vody);
 • Infuze léčivých bylin (heřmánek, šalvěj, dubová kůra). Pro přípravu infuze vezměte 1 lžičku. byliny pro 200 ml vroucí vody.

Účinná je také instilace do nosu holenní odvar v mléce (1 lžíce na sklo) 2 kapky několikrát denně, aloe šťáva 2 kapky 3 r. za den, rakytníkový olej, 2-3 kapky 3 p. za den.

Prevence

Zabránit růstu adenoidů může jen zabránit nachlazení. Když mandle nejsou zapálené a pak se zvyšují, a tudíž rostou, nebudou mít žádný důvod.

Za tímto účelem mohou rodiče pro své dítě udělat jen jednu věc - neustále posilovat svou imunitu postupným zpevňováním, racionální výživou s dostatečným obsahem všech složek pro normální vývoj, aktivní gymnastiku a sport.

Definice chronické rýmy, jakož i metody její léčby jsou popsány zde.

Video

Toto video vypráví o léčbě adenoidů u dětí.

Závěry

I když bylo Vaše dítě diagnostikováno adenoiditidou stupně 1, ne relaxujte, snažte se negovat možnost progrese onemocnění pomocí všech dostupných metod a metod. Pamatujte si, že nejdůležitější věc při použití lidových prostředků je pravidelnost.

Při provádění vlastní léčby nezapomeňte se poradit se svým lékařem. A nespěchejte využít návrhu chirurgického odstranění adenoidů, kdy je možné je vyléčit konzervativními metodami.

Přečtěte si, zda je možné léčit zakřivené septum bez operace. Také zjistit, kdy je nutné odstranit mandlí v chronické angíny.

Adenoidy 2 stupně u dětí: volíme správnou léčbu

Když dítě začne v noci otírat a dýchá převážně ústy, může předpokládat adenoidy, pomalou infekci nosohltanu, doprovázenou růstem lymfoidní tkáně hltanových mandlí. V závislosti na velikosti zvětšené formy a na tom, jak silně blokuje nosní průchody, narušuje normální dýchání, se rozlišují 3 stupně onemocnění.

Stupeň 2 adenoidy u dětí je jedním z nejčastějších důvodů pro dotčené rodiče, aby navštívili lékaře. Zvažte charakteristické příznaky, stejně jako moderní principy diagnostiky a léčby tohoto onemocnění.

Důvody

Tonzily hltanu jsou imunitní orgán, který je první bariérou infekce, která se při dýchání dostává do nosu. Pokud je dítě často nemocné, tělo nemá čas vyrovnat se s viry a bakteriemi a začnou se aktivně množit v lymfoidní tkáni.

Adenoidy se nyní stávají ohniskem infekce a pomalý zánět v organismu způsobuje jeho granulaci a růst.

Kromě častých infekcí může zvýšení lymfoidní tkáně vyvolat následující:

 • genetická predispozice (lymfadenopatie);
 • časté virové a bakteriální infekce matky během těhotenství;
 • hypoxie při porodu;
 • nepříznivá ekologická situace v místě bydliště;
 • alergie.

Věnujte pozornost! Adenoidy druhého stupně u dítěte se vždy vyvíjejí jako výsledek neošetřené mírné formy onemocnění. Pokud v tomto stádiu nezačnete s léčbou, vyvine se na terminální třetinu, při které budou nosní průchody zcela zablokovány zvětšenými mandlemi.

Klinický obraz

První příznaky adenoidů lze nalézt již u jednoho roku staré dítě. Vrchol výskytu je 3-5 let starý, když dítě chodí do mateřské školy, čelí velkému počtu bakterií, které mu nejsou známy, a zpravidla bývá nemocný. Tento problém čelil až 5-8% předškolních dětí z celého světa.

S věkem se riziko onemocnění snižuje a u většiny dospělých plicní hltany zcela atrofují.

Adenoidy u dětí 2 stupně manifest:

 1. Problémy se spánkem: z důvodu překážek přicházejícího vzduchu, které zvětšují adenoidy, se objevuje šňupání nebo hlasité chrápání. Padající kořen může vyvolat noční můry a neklidný spánek.
 2. Porušení nosního dýchání, které se objevuje nejen v noci, ale i během dne: diagnostika adenoidů druhého stupně u dětí je vystavena, pokud hypertrofované tkáně zabírají 30-65% průchodu spojujícího nos a hltan.
 3. Kompenzační dýchání ústy.
 4. Zhoršení procesů zapamatování a pozornosti, snížení výkonu školy.
 5. Časté bolesti hlavy.
 6. Při vstupu do sekundární infekce a rozvoji adenoiditidy - horečka, sliznice nebo mukopurulentní nosní výtok, slabost, špatná chuť k jídlu.

Diagnostika

Adenoidy druhého stupně u dětí jsou diagnostikovány na základě:

 1. Shromažďování stížností a anamnézy: podrobně popište lékaři, co vás zajímá o stavu dítěte, kdy jste si všimli prvních příznaků nemoci a způsobu léčby.
 2. Faryngoskopie - detailní vyšetření orofaryngu, které umožňuje vyhodnotit stav sliznice, nepřítomnost nebo přítomnost zánětu.
 3. Přední rinoskopie - vyšetření nosních průchodů, které mohou být zvlhčeny sliznicemi sliznic. Po kapkách vazokonstrikčních kapek může lékař vidět nazální choany a zvětšené adenoidy.
 4. Zadní rinoskopie - studie, která umožňuje odhadnout velikost a strukturu zarostlých faryngeálních mandlí pomocí zrcadla vloženého do ústní dutiny. Navzdory vysokému informačnímu obsahu je obtížné tuto studii provádět v dětství (protože vyžaduje od pacienta nepohyblivost).
 5. Radiografie nosohltanu v čelních a bočních projekcích. Pro lepší vizualizaci dítěte je žádáno, aby si během obrazu otevřel ústa.
 6. Orofaryngeální endoskopie je nejspolehlivější metodou pro studium orofarynxu, která umožňuje přesně zhodnotit velikost a umístění zarostlé lymfoidní tkáně. U malých dětí je nutná anestezie.

Zásady léčby

Tam jsou dvě hlavní taktiky léčit adenoids u dětí druhého stupně: konzervativní a chirurgický. Podle moderního výzkumu je preferována konzervativní terapie.

Výhody tohoto způsobu léčby jsou:

 • atraumatické a bezbolestné;
 • není třeba používat celkovou anestezii;
 • dobré výsledky se souborem opatření;
 • dobrá tolerance dětí.

Věnujte pozornost! Léčba adenoid 2 stupně u dětí s chirurgickými metodami se používá jako poslední možnost: s výrazným porušením nosního dýchání a vyjádřenými problémy se spánkem. Odstranění zarostlých faryngeálních mandlí nevylučuje možnost opakovaného výskytu onemocnění v budoucnu.

Boj s akutní adenoiditidou

Konzervativní léčba adenoidů u dětí 2 stupně začíná eliminací akutních symptomů adenoiditidy. Zánět faryngeálních mandlí je běžný výskyt, který se vyskytuje v adenoidech.

Proto je nutné převést vhodnou léčbu - Komarovsky v tomto případě doporučuje dodržet 5 hlavních bodů:

 1. Odstraňte příznaky intoxikace. Nabídněte svému dítěti teplý nápoj tak často, jak je to jen možné, poskytněte mu lůžko a zdravé jídlo.
 2. Bojujte s horečkou. Pro prevenci závažných komplikací je nutný vstup antipyretik (na bázi ibuprofenu a paracetamolu) v případech, kdy tělesná teplota převyšuje 38-38,5 ° C. Lékaři s nízkým stupněm horečky nejsou v žádném spěchu sestřelit: to je věřil, že to pomáhá tělu bojovat s infekcí.
 3. Odstraňte příčinu. U dětí bude léčba adenoidů stupně 2 neúčinná, pokud nebudete působit na infekční agens. V závislosti na tom, co způsobilo zánět hltanových mandlí, mohou lékaři předepsat antivirotika (rimantadin, Tamiflu) nebo antibakteriální (Amoxicillin, Amoxiclav) léky.
 4. Symptomatická léčba. Jak léčit adenoidy stupně 2 u dítěte závisí do značné míry na doprovodných příznacích infekce.

Věnujte pozornost! Před léčbou adenoidů stupně 2 u dítěte je nutné objasnit a případně odstranit příčinu onemocnění. Bez toho budou všechny terapeutické zákroky zbytečné.

Snížení otoku nosohltanu

Za účelem snížení otoků nosní sliznice a usnadnění nosního dýchání lékař ORL předepisuje krátký průběh vazokonstrikčních nosních kapek.

Jak vyléčit adenoidy 2 stupně u dítěte s pomocí těchto léků:

 1. Používané vazokonstrikční léky pouze v případě nouze: těžké otoky nosohltanu, těžké sekrece sliznic.
 2. Nedoporučuje se překročit dávku léku. Používejte přesně podle doporučení lékaře nebo dávejte návod k použití. Stejné pravidlo platí pro použití kapek.
 3. Před instilací je žádoucí promýt nos isotonickým roztokem. Nejjednodušší fyziologický roztok pro mytí nosu může být proveden vlastníma rukama, rozpuštěním 1 lžičky. sůl ve sklenici teplé vody. Nebo použijte některou z lékáren (Aqualore, Aquamaris).
 4. Vazokonstrikční léky jsou střídavě pohřbeny nejprve v jedné, pak v druhé nozdry. Fondy založené na nafazolinu (naftyzinu) mají krátkodobý účinek - až 4 hodiny. Cena kapek na bázi xylometazolinu je o něco vyšší, ale také pracuje asi 6 hodin.
 5. Průběh léčby vazokonstrikčními léky by neměl překročit 5-7 dnů.

Symptomatická léčba (antiseptická, protizánětlivá)

Protargol na bázi koloidního stříbra se osvědčil v léčbě adenoidu stupně 2 u dítěte. Tento lék je dostupný pouze v lékárnách s lékařským oddělením a má krátké trvání.

Když instilujete husté tmavě hnědé kapky do nosu dítěte, lék odmítne následující akce:

 • vytváří na nosní sliznici ochranný film;
 • zužuje krevní cévy;
 • snižuje zánět;
 • snižuje počet virů a bakterií v nosohltanu.

Je také možné použít lokální antibakteriální prostředky (Isofra, Polydex).

Lidová medicína

Mnozí lékaři jsou skeptičtí k myšlence léčení adenoidů u dítěte o 2 stupních lidovými metodami.

Následující recepty jsou však účinné pro pacienty, aby usnadnily nosní dýchání:

 1. Kalanchoe šťáva pomáhá odstranit hlen z nosu a snížit otok sliznice. K přípravě užitečného a přírodního léčiva zřeďte čerstvou šťávu rostliny vařenou vodou v poměru 1: 1 a nalijte 1-2 kapky přípravku 3x denně.
 1. Čerstvá řepná šťáva, zředěná na polovinu vodou, se také používá k sušení sliznic a snížení účinků zánětu. Doporučuje se použít 2 kapky léku 1-2krát denně v nose dítěte pro akutní projevy onemocnění.

Věnujte pozornost! Takové lidové prostředky pro léčbu adenoidů mají své vlastní kontraindikace. Před použitím se poraďte se svým lékařem.

V tomto článku jsme přezkoumali akční plán, pokud má dítě stupeň 2 adenoidy: co dělat se zvyšující se tělesnou teplotou a rozvojem adenoiditidy, které léky pomohou zmírnit otoky a usnadnit dýchání.

Pokud máte jakékoli dotazy, podívejte se na níže uvedené video. Lékaři nejčastěji preferují konzervativní terapii, uchylují se k operaci pouze ve třetím stupni onemocnění, kdy adenoidy zcela překrývají choany a blokují nosní dýchání.