Co dělat, když dítě neustále snot

Velmi často, vyléčení dítěte z nachlazení, rodiče čelí problému nepřetržité rýmy. Konstantní ucpání nosu, nejčastěji, ovlivňuje celkový stav dítěte. Je konfrontován s problémy normálního dýchání, výživy a spánku. Dokonce i fyzická námaha pro takové dítě se stává zátěží - hraní a běh na dvoře, jízda na kole a jízda na kolečkových bruslích.

V lékařství existuje několik hlavních příčin chronické rýmy u dítěte, ale v každém z těchto případů by měla být léčba prováděna pod dohledem pediatra nebo otolaryngologa.

Příčiny rýmy

Výtok z nosu u dítěte nesmí z mnoha důvodů zmizet. Pokud rodiče pozorují chronický snot v dětském věku, není to vždy známkou toho, že dítě má nachlazení nebo je nakaženo. Ve věku 2-3 měsíců jsou děti náchylné k fyziologické rýmě.

Fyziologické

Vyplývá to z adaptace organismu na podmínky vnějšího prostředí a vitální aktivity. Při narození zůstává sliznice dítěte po určitou dobu suchá. Teprve po určité době je součástí funkčních procesů a začíná produkovat hlen. Snot, „squishing“ při krmení je jasným příznakem skutečnosti, že nosní sliznice začala plnit své normální lidské funkce. Nicméně i fyziologická rýma by měla být příčinou konzultace s odborníkem, protože takový zdlouhavý stav na pozadí oslabené imunity dětí může být počátkem vývoje bakteriální infekce.

Bakteriální

Infekční proces (virový nebo bakteriální) je dalším běžným nástupem chronické rýmy. V tomto případě dítě neběží téměř neustále a ve velkém množství. Sliznice bobtná a provokuje hojnou sekreci hlenu. Nejčastěji je to, jak začíná rýma. Pokud nejsou počáteční fáze onemocnění léčeny včas, mohou patogeny, jako jsou stafylokoky a streptokoky, významně změnit bakteriální složení sekrecí, které jsou barveny zeleně a žlutě. Postupem času se tento stav stává akutním nebo chronickým otitis media a pak antritidou.

Sinusitida

Pokud má dítě chronický výtok z nosu, snot neustále tekoucí, a neprochází několik měsíců, může to znamenat zánětlivý proces zánětlivých dutin a rozvoj sinusitidy. V tomto případě dochází k překrytí nosních průchodů a hlen je odstraněn z nosní dutiny.

Sinusitida

Dalším důvodem, proč dítě nezastaví hlen a je chronická nazální kongesce - je sinusitida. Onemocnění se nejčastěji projevuje u dětí ve věku 2-3 let. Je však možné diagnostikovat patologii u malých dětí pouze pečlivým vyšetřením. Dítě v tomto věku zpravidla nemůže jasně popsat své pocity spojené s vnitřním tlakem na frontální oblasti nebo pocit šíření charakteristik antritidy. Kromě toho může být sinusitida jednostranná nebo oboustranná a ne vždy ji lze odhalit pouze vizuálním vyšetřením v ordinaci lékaře.

Přední strana

Chronická nazální kongesce u dítěte a časté snoty mohou být známkou dalšího ORL onemocnění - čelní sinusitidy. Hlavními příznaky jsou neustále vylučované hleny, a to nejen z nosu, ale také tekoucí po hřbetě nosohltanu, slzení, bolesti hlavy. Patologie se nevyskytuje u dětí mladších než 2,5-3 roky.

Přední strana je chronická rýma, která se vyskytuje na pozadí neošetřené rýmy. Dalším ukazatelem, který charakterizuje nemoc, může být přerušované soukromé dýchání, ale u malých dětí je tento příznak téměř nikdy. Vyskytuje se na pozadí častého užívání a závislosti na nosních kapkách, což se dětem stává velmi vzácně.

Alergie

Je stále častější slyšet od lékařů, kolik ročně roste počet dětí trpících různými typy alergií. Rýma v obranné reakci těla na vnější přírodní nebo chemické dráždivé látky, nejčastěji u malých dětí, se podobá nachlazení. Časté spreje transparentní a tekuté, doprovázené kýcháním. Ne vždy všichni rodiče chápou, že vše, co je třeba udělat, je jednoduše odstranit příčinu alergenu.

Pro děti mohou být dráždivými látkami prach, domácí mazlíčky, určité druhy potravin a dokonce i prací prostředky a hygienické výrobky (v některých případech individuální intolerance). Sezónní hleny jsou způsobeny kvetením rostlin a bylin a jsou eliminovány lékařskou nebo komplexní léčbou, jak je předepsáno specialistou.

Léčba

Chronický rýma u dítěte je léčena pouze odborníkem po klinickém vyšetření, stanovení diagnózy a důvodech, proč je snot chronický a neprochází.

Bakterie a viry jsou léčeny použitím léků jako Protargol, Polydex, Miramistin, Collargol. Jedná se o léky, které mají antiseptické a antibakteriální účinky a nemají žádné kontraindikace u malých dětí.

Pokud dítě nemá sezónní alergie, může lékař předepsat nosní kapky Nasonex nebo Vibrocil, tablety Zyrtec, Klarotadin. Sčervenání a inhalace pomůže vyčistit nos dítěte od přebytečného hlenu, ale měly by být také provedeny po konzultaci s lékařem.

Sůl nebo roztok sody si můžete připravit naředěním lžičky mořské soli nebo sody ve 200 ml vařené teplé vody a poté filtrováním produktu přes gázu nebo sterilní bandáž.

Efektivní při léčbě protrahované rýmy a lidových receptů na výrobu infuzí bylin a květin Hypericum, lípy, máty, dubové kůry nebo vrby. Můžete pít infuze pro nachlazení a virové infekce, a můžete si nosní kapky založené na bylinkách s přidáním jehličnatých éterických olejů.

Věnujte pozornost tomu, jak je vaše dítě náchylné k nachlazení a virovým onemocněním, nezapomeňte na sezónní prevenci, zpevnění těla a posílení imunitního systému.

Dítě má konstantní rýmu: příčiny a léčbu

Všichni rodiče chtějí, aby jejich dítě vyrostlo zdravě. A když děti často onemocní, stává se skutečným problémem, který vyžaduje lékařský zásah. A v tomto ohledu velmi indikativní případy s neustálým chladem. Zdá se, že je to hodně úsilí, abych ho vyléčil, a symptomy stále neodcházejí. Jaký je důvod, proč se projevuje a co je potřeba k odstranění rýmy - mnoho z nich je nad těmito otázkami zmateno. Ale pouze kontaktováním lékaře můžete získat kompetentní odpovědi.

Příčiny a mechanismy

Hlavním problémem v protáhlém průběhu zánětlivého procesu v nose je určit jeho původ. Pokud je zdroj patologie nesprávně prokázán, bude i nejmodernější léčba neúčinná. Příčiny rýmy u dětí se mohou lišit. Za prvé, častá rýma je výsledkem respiračních virových infekcí. Potom hovoříme o snížení imunitní reaktivity těla, a tedy i jeho schopnosti odolávat infekcím.

Za druhé, problém může být chronický. Nejsou však zapojeni tolik infekčních agens, jako další nepříznivé faktory:

 • Strukturální abnormality (zakřivení nosní přepážky, vrozené vady, účinky zlomenin, cizí tělesa).
 • ORL onemocnění (adenoidy a polypy, sinusitida, angína).
 • Dráždivé látky (kouř cigaret, prach, suchý horký nebo studený vzduch, chemikálie).
 • Senzibilizace těla vůči alergenům.
 • Nekontrolované použití vasokonstrikčních kapek (decongestants).

Škodlivé aerosoly a prach mohou zpočátku způsobit akutní a pak chronický zánět sliznice. Vedou k narušení odtoku sekrece z nosní dutiny v důsledku smrti řasnatého epitelu. Poruchy ventilace se vyskytují při volumetrických procesech, které interferují s průchodem vzduchu (adenoidy, polypy, cizí tělesa) a dlouhodobé patologické procesy v jiných částech dýchacího traktu udržují konstantní zánět nosní sliznice.

Samostatně je třeba zmínit alergickou rýmu. Má neinfekční původ a otok a hypersekrece hlenu jsou způsobeny produkcí histaminu, serotoninu, bradykininů. Tyto látky zvyšují propustnost krevních cév a jsou zodpovědné za výskyt jiných alergických symptomů. Důvodem této senzibilizace mohou být různé antigeny, které obklopují dítě v každodenním životě (jídlo, zvířecí chlupy, pyl rostlin, drogy, chemikálie). Vazomotorické poruchy mohou mít neuro-reflexní mechanismus, vznikající v reakci na inhalaci studeného vzduchu, se silným zápachem nebo stresem. To je také doprovázeno spíše násilnými projevy na části nosní sliznice.

Pokud má dítě konstantní výtok z nosu, je nejprve nutné určit příčinu porušení. Za takový jev může být zodpovědných několik států.

Klasifikace

Bylo tedy jasné, že rýma u dětí je akutní, ale často se opakující a chronická. Ten má několik odrůd. V moderní klasifikaci prodloužené rýmy existují takové formy:

 • Catarrhal
 • Hypertrofické.
 • Atrofické.
 • Alergické.
 • Vasomotorika.

První je charakterizován povrchovým zánětem sliznice. V hypertrofickém procesu dochází ke konsolidaci. Naopak atrofická rýma je doprovázena ředěním sliznic a tvorbou kůry. Alergická rýma je zase sezónní a celoroční. Může vstupovat do struktury atopie (spolu s dermatitidou a bronchiálním astmatem). Vazomotorická rýma není spojena se zánětem nebo alergickými reakcemi.

Příznaky

Abychom pochopili, proč je u dítěte neustálý výtok z nosu, měli byste se nejprve zabývat jeho klinickým obrazem. Za prvé, lékař vyšetřuje pacienta a jeho rodiče na stížnosti, a pak provádí obecné a ORL vyšetření k identifikaci objektivních znaků. S prodlouženou rýmou jsou zpravidla následující projevy:

 • Nosní kongesce.
 • Vypouštění (sliznice, mukopurulent).
 • Porušení nosního dýchání.
 • Snížený čich.
 • Zlobivý hlas.
 • Obtížné krmení kojenců.
 • Bolesti hlavy.
 • Snížená pozornost a paměť.
 • Špatný spánek.

Poslední příznaky z výše uvedeného seznamu jsou spojeny s hypoxií způsobenou poruchami ventilace. Děti proto musí dýchat ústy, což vytváří výrazný vzhled. Pokud má dítě často nachlazení, mohou se objevit jiné příznaky, jako je kašel, bolest v krku a horečka. Alergická rýma má také další příznaky:

 • Nezastavitelný kýchání.
 • Vodnatý výtok.
 • Svěží nos.
 • Trhání.
 • Konjunktivitida.

S atrofií sliznice dětí se obávají sucha v nose a pálení. Když se pokusíte odstranit kůry, můžete zaznamenat mírné krvácení a vředy. Hypertrofický proces je někdy doprovázen zúžení Eustachových zkumavek, což způsobuje pocit tlaku v uších. Při vyšetření může sliznice vypadat jinak: zarudlá a edematózní, s cyanotickým odstínem, „mramorem“, hypertrofií nebo ředěnou viskózní sekrecí a krustami. Vše záleží na povaze protrahované rýmy.

Klinický obraz s dlouhou zimou u dětí má mnoho společných rysů. Podrobnější průzkum nám však umožňuje určit příčinu.

Další diagnostika

Pokud jde o lékaře, můžete si být jisti kvalitativním a včasným vyšetřením diagnózy. Aby bylo možné pochopit, co způsobuje časté rýmy u dítěte, mělo by být provedeno laboratorní a přístrojové vyšetření:

 • Obecný krevní test.
 • Biochemie krve: imunogram, protilátky proti infekcím.
 • Stěr z nosní dutiny (mikroskopie, kultura).
 • Alergické testy s různými antigeny.
 • Rhinoskopie.
 • X-ray.

Je pravděpodobné, že se na tvorbě konečného závěru bude muset podílet alergik nebo imunolog. Nemůžeme dovolit, aby existovaly mezery v diagnóze, protože na tom může přímo záviset úspěch terapeutických intervencí.

Léčba

Poté, co jste se dozvěděli o příčinách patologie, měli byste pokračovat způsoby, jak léčit přetrvávající rýmu. To vyžaduje diferencovaný přístup, s přihlédnutím k povaze patologie a individuálním vlastnostem organismu. Mělo by být zřejmé, že léčba není způsobena symptomy, ale jejich bezprostřední příčinou. Je nemožné, aby nemoc byla oporou a pokrokem - je důležité ji včas odstranit.

Obecná doporučení

Úspěch léčby je do značné míry dán vytvořením vnějších příznivých podmínek. Rodiče s dětmi si musí uvědomit, že v místnosti by měl být vlhký a chladný vzduch. V suchém a horkém počasí můžete zapnout klimatizaci a zvlhčovač. Pokud tomu tak není - stačí větrat a stříkat vodu (vyčistit, dát vlhké ručníky, naplněné otevřené nádoby). To zvlhčuje nosní sliznici a usnadňuje zvládání zánětu. Předpokladem pro léčbu alergické rýmy bude vyloučení kontaktů s údajnými antigeny.

Jídlo se doporučuje používat snadno stravitelné, bez koření, okurek, uzeného masa a marinád. Musíte pít dostatek tekutin (alkalická minerální voda bez plynu, kompoty, džusy a ovocné nápoje). Hlava postele je lepší mírně zvednout, aby se usnadnilo dýchání a tajné vylučování. Je nutné neustále odstraňovat nosní průchody z hlenu: pokud dítě nemůže vyhodit nos, pak použijte sací čerpadlo (odsávačka).

Aby se zabránilo tomu, že dítě tak často onemocní, je možné provádět kalení, očkovat během sezóny akutních respiračních virových infekcí a chřipky a vyhnout se davům.

Léky

Léčit časté rýmy dítěte bez léků je poměrně obtížné. Na základě příčiny patologie lékař tyto nebo jiné léky předepíše. Seznam léků doporučených pro použití u dětí může zahrnovat:

 • Solné roztoky (Aquamaris, No-Sol).
 • Vasoconstrictor (Nazivin).
 • Antihistaminika (Allergodil, Kromoheksal).
 • Antiseptika a antimikrobiální látky (protargol, kyselina salicylová).
 • Glukokortikoidy (Nasonex).
 • Olejové roztoky (Sinuforte, vitamíny A a E, divoká růže a rakytník).
 • Imunomodulátory (Nazoferon).

Tyto léky se používají ve formě lokálních forem: spreje a kapky, masti, inhalace. S vazokonstriktorem by měl být obzvláště opatrný, protože jejich iracionální použití může způsobit vazomotorickou rýmu. Proto by všechny léky měly být předepisovány pouze lékařem a pod jeho dohledem.

Použití lokálních léků je základem léčby prodloužené rýmy u dětí.

Neléčivé léky

Při chronické rinitidě je široce využívána fyzioterapie: ultrafialové záření, UHF terapie, masáž reflexních zón (akupunktura), inhalace minerálních vod, léčba sanatorií. Při hypertrofii nosní konchy jsou kauterizovány elektrickou, laserovou nebo radiofrekvenční koagulací a kryoterapií. Adenoidy a polypy jsou také odstraněny. Z nosní dutiny se endoskopicky odstraňují cizí tělesa.

Konstantní rýma způsobuje spoustu problémů nejen dětem, ale i jejich rodičům. Ale aby se toho zbavili, je nutné začít hledat příčinu porušení. A to není možné bez návštěvy lékaře. Odborník provede příslušnou diagnózu a provede diagnózu, na základě které bude říkat, co má dělat v budoucnu. Podle doporučení lékaře můžete být přesvědčeni o účinné eliminaci prodloužené rýmy a normalizaci kvality života.

Snot dítě

Snot (rýma) - častý výskyt u dětí. Nejčastěji se jedná o děti předškolního věku, konkrétně ty, kteří chodí do mateřské školy. Méně často jsou děti do jednoho roku.

Vzhled hlenu u kojenců je velmi nepříjemný jev, který přináší matce i samotným dětem mnoho úzkosti. Přetížení, nosní výtok jim brání sát mléko z mateřského prsu nebo z láhve, začínají se rozhněvat a jednat nahoru. Sen se zhoršuje, proces usínání je narušen. U dětí mladších než jeden rok je třeba být velmi opatrný. U malých dětí je struktura nosohltanu poněkud odlišná od struktury u dospělých, což je příznivé pro rozvoj a šíření infekce. Čím mladší je dítě, tím rychleji a častěji se objevují komplikace. V medicíně se rýma nazývá rýma.

Příčiny "snot":

1. Infekce (viry, bakterie, houby).
Hlavním důvodem a nejčastějším akutním virovým onemocněním. Infekce viry se objevuje vdechovaným vzduchem, do kterého padají kapky slin a sputa při kašli a kýchání nemocných lidí. Ale to neznamená, že při každém kontaktu s virem bude dítě určitě onemocnět. Pokud imunitní systém funguje dobře, mikroby zemřou, když vstoupí do těla. Můžete onemocnět pouze v případě, že jste ve velmi úzkém kontaktu s pacientem, i když i v tomto případě, s dobrou imunitou, onemocnění projde v mírné formě a zotavení rychle přijde.
Častěji je „snot“ doprovázen ARVI, spalničkami, záškrtem atd. Nosní sliznice se zapálí a ztrácí schopnost zpoždění a neutralizaci infekce, která se šíří dále do průdušek a plic.
Obvykle takový rýma prochází třemi fázemi vývoje:

- První fáze trvá až 2 dny. V tomto případě dítě cítí nepříjemné lechtání, pálení a suchost v nose. Tělesná teplota v této fázi je obvykle normální nebo mírně zvýšená.
- Druhá etapa začíná výskytem velkého počtu slizovitých vodnatých "snotů", doprovázených pocitem nazální kongesce a obtížným dýcháním. Vůně a někdy i chuť je narušena. V této době je možná celková slabost, únava, rozptýlení pozornosti, snížený výkon, zhoršující se paměť.
- ve třetím stádiu se změny nosního výboje u mukopurulentní, s bakteriální infekcí - často zeleným hlenem, ucpání nosu stává méně, bolest hlavy zmizí, stává se snadnějším dýchat. Obvykle se tento stav vyskytuje v 7-8 dnech od nástupu nachlazení. Pokud je však špatné léčit nebo nevyléčit zchladnutí vůbec, úleva bude dočasná a rozvine se v závažnější onemocnění - zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) nebo zánět ucha (otitis).

2. Alergie
Alergický původ "Snot" se často vyskytuje u dětí. Při inhalaci různých alergenů, jako je domácí prach, pyl rostlin, ptactvo, zvířecí chlupy, aromatické látky, potraviny, existuje takový rýma. Pro dítě je obtížné dýchat nosem, často kýchá, z nosu se objevuje vodnatý "snot". Svědění, pálení, píchání do nosu, dítě neustále škrábe nos, může se trhat. Typicky, rýma s alergiemi neprochází, dokud není vyloučen kontakt s alergenem, který ji způsobil. Je důležité identifikovat a léčit takový výtok v čase, protože v budoucnu může vést k astmatickým záchvatům, které charakterizují vážné onemocnění - bronchiální astma. Alergie mohou být podezřelé zejména u dětí, jejichž rodiče trpí jakýmkoliv druhem respiračních nebo kožních alergií.

3. Zvýšená vaskulární reakce na podněty
Někdy se hlen u dítěte jeví jako výsledek abnormální reakce cév nosní sliznice na takové vnější podněty, které nezpůsobují reakci u jiných dětí. Existují záchvaty hojného slizu a vodnatého výtoku, které jsou doprovázeny častým kýcháním, střídáním přetížení polovin nosu, pocitem těžkosti nebo bolestí v hlavě. V tomto případě si dítě obvykle stěžuje na slabost, zhoršení paměti, palpitace, pocení a nespavost. Tento rýma není spojena s přítomností infekce, obvykle se vyskytuje při vystavení tabákovému kouři, výfukovým plynům, různým chemikáliím. To může také nastat v důsledku hormonálních poruch, pod vlivem stresu, když je vystaven horkým nebo kořeněným jídlům. Nosní výtok začíná ihned po působení výše uvedených faktorů a může být několikrát opakován. Sliznice nosu během takové rýmy není zapálena.

4. Léky
Pokud dlouhodobé užívání vasokonstrikčních kapek v nose, pak mohou být závažné nežádoucí účinky. U dětí jsou vazokonstrikční činidla potřebná pouze pro dočasnou úlevu dýchání, ale ne pro léčbu „snotu“. Trvalé užívání drog tohoto druhu je návykové a drogové závislosti. Účinek se projeví pouze během působení kapek a poté začíná výběr novou silou. Plavidla přestanou pracovat. Takový výtok z nosu je velmi obtížný a někdy nelze vyléčit bez chirurgického zákroku.

5. Poranění
V dětství nejsou takové případy vzácné. Malé dítě může snadno držet malé předměty do nosu při hraní. Obvykle se v tomto případě výtok objeví z jedné poloviny nosu. Aby se předešlo takové situaci, je vyžadována zkouška ORL.

6. Zvýšení adenoidů u dítěte je také častou příčinou chronické rýmy. Obvykle zvýrazněte zelenkavou barvu. Dítě má nosní hlas, často ráno kašle, v noci chrápe. V tomto případě musí dítě odkapávat do nosu roztoku collarolu 3%. Složení tohoto léku je stříbro, které má schopnost snížit objem adenoidní tkáně. Ale stále je třeba léčit adenoidy v kombinaci s jinými léky. Léčbu by měl provádět ORL lékař.

7. Někdy příčinou tvrdohlavého "snotu" může být porušení polohy nosní přepážky. Může se tvořit abnormálně v dětství nebo dospívání v důsledku zhoršeného vývoje nosní kosti. V tomto případě léčba nachlazení pomůže pouze operaci.

Faktory vyvolávající vznik "snotu":

- hypotermie
- imunita oslabená častými nachlazeními
- špatná strava, nedostatek bílkovin
- není oblékání dítěte

Co dělat, když má dítě „snot“

Především je nutné provádět mokré čištění dvakrát denně, protože suchý vzduch v místnosti vyvolává množení patogenních mikrobů.

Místnost pravidelně větrejte Děti během zimy mají nedostatek kyslíku v těle. To je obzvláště důležité, když je bolest hlavy způsobená virovou infekcí, aby se snížila koncentrace virových částic ve vzduchu.

Děti, které ještě nevědí, jak vyhodit nos, potřebují pomoc od svých rodičů. Jakmile se hlen nahromadí v nose, odstraňte jej pomocí speciálních nástrojů. Pro malé děti můžete použít malou hrušku. Existují různé aspirátory (například „Otrivin“) pro sání hlenu z nosu u kojenců, se kterými může matka doma účinně čistit dýchací cesty dítěte.

Věnujte pozornost skutečnosti, že vypouštění nestačí a nevysychá v nose. K tomu, jak je to možné, pohřbívejte dětský nos slabým roztokem mořské soli, který se snadno připravuje doma. Stačí si vzít 1 lžičku soli a přidejte ji do 0,5 litru vařené vody. Tento roztok se v každé nosní kapce odkapává půlka pipety do nosu dítěte. Při ležení je nutné odkapávat nos. Tento postup je velmi důležitý při ošetřování trysek u dítěte. To umožňuje nosní sliznici plně provádět svou práci v boji proti infekci, stejně jako dobře léky. Řetězec lékárny prodává hotová řešení pro mytí nosu. Jedná se o přípravky vyrobené na bázi mořské soli (Aquamaris, Marimer, Humer, Aqualor), lze použít i Salin, Nosol.

Někdy během výtok z nosu, dítě položí silný nos, který mu dává spoustu problémů. On trpí na jeho vlastní a dělá jeho mámu hysterickou. V tomto případě stačí použít vazokonstrikční nosní kapky. Ovlivněním cév snižují otok sliznice a snižují množství výtoku.

Při výběru kapek si prosím přečtěte pokyny pro jejich použití pro každý věk musí existovat odlišná koncentrace léčivé látky. Nejméně nebezpečné kapky pro děti jsou Nazivin, Nazol, Noksprey, Sanorinchik, Nesopin, Fazin.
Děti do jednoho roku do 1-2 kapek v každém nosním průchodu 0,01% roztokem
Děti od 1 roku do 6 let, 1-2 kapky v každém nosním průchodu 0,025% roztokem
Od 6 let do 1-2 kapek v každém nosním průchodu 0,05% roztokem

Tyto léky lze použít pouze po dobu maximálně 3 dnů. Od 6 let můžete místo kapek použít spreje.

Existuje alternativa k chemickým vazokonstrikčním lékům. Jedná se o zcela bezpečné zvýšené koncentrace mořské soli, které odstraňují edém sliznice nosní dutiny, aniž by způsobovaly závislost. Používají se po dobu 7 dnů. Dobrý Aquamaris silný, hypertenze Humer. Tyto léky se používají u dětí starších 3 měsíců.

Je důležité, aby starší děti řádně učily ránu nosem. Za prvé, jedna polovina nosu je uvolněna z hlenu, pak druhá.

Kromě lokální léčby je nutné provádět i obecné. V podstatě se jedná o teplé, hojné pití, procedury oteplování (pouze při normální tělesné teplotě). Když začne rýma, je užitečné, aby dítě koupel nohou 15 až 20 minut před spaním, pak se na vlněné ponožky a dát dítě do postele. Pokud je rýma doprovázena horečkou, jsou do léčebného komplexu zahrnuta antivirová nebo antibakteriální léčiva. Který z nich je však pro dítě nezbytný, měl by rozhodnout pouze lékař.

Dítě je neustále tekoucí z nosu

Časté hleny u dětí, zejména při horečce nebo kašli, vyžadují rodičovskou pozornost a povinnou lékařskou pomoc. Příčinou chronické rýmy může být alergická reakce nebo imunodeficience způsobená souběžnou somatickou patologií. Vyléčit trvalý snot u dítěte je možné pouze odstraněním příčiny onemocnění.

Obsah článku

Aby bylo možné správné diagnózy a rozvíjet lékařskou taktiku, musíte se obrátit na pediatra nebo pediatrické otolaryngologist. Domácí terapie nevede vždy k úplnému uzdravení, v důsledku čehož může zánětlivý proces přetrvávat po dlouhou dobu v nosohltanu a šířit se do zdravých tkání.

Jaké jsou příčiny rinitidy nejčastěji v dětství:

 1. prostředí. Pokud dítě žije v oblasti se znečištěným vzduchem (oblast v blízkosti průmyslové oblasti), nosní sliznice je neustále podrážděna, což může způsobit chronický snot. Kromě toho, nedostatek vlhkosti, zvýšená prašnost ve vzduchu ve školce také vede k poškození sliznice;
 2. Trvalý výtok z nosu u dítěte je pozorován, když se mění struktura nosu vlivem traumatického faktoru nebo operace. Tato skupina příčin zahrnuje vrozené anomálie, jako je deformovaná přepážka nebo anatomicky úzké uličky. Na pozadí zhoršené funkce dýchacích cest se zhoršuje přirozená sanace nosních dutin, což předurčuje aktivaci podmíněně patogenních mikrobů;

Se strukturální anomálie nosu pomoci zbavit se rýmy může pouze chirurgie.

 1. vystavení nízkým teplotám. To může být obecná hypothermie v důsledku dlouhodobého vystavení mrazu, průvanu nebo zvlhčení v dešti. Ochrana nosní sliznice se také snižuje při vdechování mrazivého vzduchu, když dochází k vazospazmu v nosohltanu;
 2. alergické příčiny. V závislosti na genetice může imunita každého dítěte reagovat odlišně na faktory prostředí. Za určitých podmínek, pyl, prach, vlna, domácí chemikálie, se mohou silné pachy po kontaktu s alergickou reakcí stát „provokatérem“. Často se po sedimentaci alergenu na sliznici nosních průchodů objeví známky rýmy, pronikající nosem vzduchem. Pokud je alergenem lék, může se objevit hygienický výrobek nebo potraviny, kašel, kožní vyrážky a otok tkáně. Pokud bylo dítě očkováno v předvečer výskytu hlenu, může být krátký výtok z nosu považován za reakci po očkování;
 3. adenoidy. Výskyt mandlí může být zdrojem infekce, protože mikroby se hromadí v hypertrofované tkáni, čímž podporují zánět nosohltanu. Na druhé straně adenoidy interferují s fyziologickou rehabilitací nosních dutin, což také přispívá k zachování infekce a zánětu;
 4. Příčiny časté rýmy mohou být v přítomnosti onemocnění endokrinního, cévního nebo nervového systému. V tomto případě je kontrola nad vaskulárním tónem narušena, protože cévy reagují nedostatečně na vliv okolních faktorů;
 5. chronické infekce v orgánech ORL. Pokud je u dětí diagnostikována chronická zánět středního ucha nebo zánět mandlí, s exacerbací onemocnění, zvyšuje se riziko šíření infekce na sliznici nosních cest.

Klinický obraz

Častý výtok z nosu u dítěte se může projevit nejen nosem, ale i jinými příznaky. V závislosti na příčině onemocnění může klinický obraz zahrnovat:

 1. hypertermie. Úroveň horečky může dosáhnout 39 stupňů a přetrvávat po dlouhou dobu, pokud je příčinou rýmy bakteriální infekce. I když užíváte antipyretika, hypertermie neklesá pod 37,8 stupně. Při léčbě nutně byly použity antibakteriální prostředky lokálního nebo systémového účinku. Při virovém onemocnění je vysoká horečka zachována po dobu prvních tří dnů, po které postupně klesá.

Hypertermie je indikátorem infekční rýmy.

 1. obtížné dýchání nosem. Když vezmeme v úvahu malý průchod nosních průchodů, i mírný otok sliznice narušuje proudění vzduchu a ztěžuje dýchání. Dítě neustále dýchá ústy, což je důvod, proč studený nepurifikovaný vzduch vstupuje do hrtanu a dolních dýchacích cest. Děti jsou často diagnostikovány nazofaryngitidou, což indikuje zánět hrdla a nosní sliznice. Děti s chronickou rýmou jsou charakterizovány specifickým výrazem obličeje s rozloučenými ústy, který mění strukturu kostry obličeje;
 2. nosní výtok. Pozoruje se včasné akutní onemocnění nebo exacerbace chronické rhinorea (čirý vodnatý snot). Hlen se postupně stává viskózní, získává nažloutlý odstín. Během remise je vybití skvrnité. Když ozena (atrofická rýma) snot fetid, který se střetává s komunikací s jinými lidmi;
 3. slzení. Ve většině případů dochází k slzení u pacientů s alergickou rýmou, přítomnost tohoto symptomu u virové rýmy však není vyloučena;
 4. nosní kongesce se může projevit formou jednostranného nebo oboustranného procesu. Tento příznak je zvláště výrazný u vasomotorické rýmy;
 5. suché sliznice, suché kůry jsou charakteristické pro atrofickou formu;
 6. poruchy spánku, podrážděnost, slznost;
 7. snížená aktivita. Dítě se stává letargickým, odmítá účastnit se venkovních her.

Pokud má dítě neustále rýmu a ucpaný nos, zvyšuje se riziko těchto komplikací:

 • zničení kosti, tkáně chrupavky v nose v důsledku postupu atrofického procesu;
 • porušení psychického, fyzického vývoje na pozadí hypoxie;
 • změny ve struktuře kostry obličeje;
 • úbytek hmotnosti. V kojeneckém věku je obtížné krmit dítě, protože není možné, aby sliznice prsu sliznice nosní sliznice. Ve vyšším věku není problém hmotnosti tak důležitý, jako je strava dostatečně široká a jídlo je dodáváno s lžící;
 • zánět sliznice okolních orgánů s rozvojem otitis, laryngitidy, bronchitidy.

Společný režim

Co dělat s konstantním snotem? Začátek léčby chronické rýmy je nezbytný přezkoumáním potravin a životních podmínek dítěte:

 1. v dětském pokoji by měla být pozorována určitá teplota. Teplota by měla být 20 stupňů. Vzhledem k dráždivému účinku suchého vzduchu na nosní sliznici by měla být vlhkost v místnosti 65%. Pro udržení optimální úrovně musíte použít hardwarové tlumiče nebo zavěsit mokré listy;
 2. Aby se snížila koncentrace alergenů a prachu, musíte pravidelně provádět mokré čištění a větrání místnosti. Tyto činnosti usnadňují dýchání, zajišťují dodávku kyslíku do vnitřních orgánů a zlepšují spánek dětí;
 3. výživa by měla zahrnovat čerstvou zeleninu a ovoce k nasycení těla vitamíny a mikroprvky. Neměli byste hýčkat děti spoustou sladkostí, sladkého zboží nebo sycených nápojů;
 4. dostatečné denní pití vám umožní aktivovat eliminaci toxinů z těla, normalizovat rovnováhu vody a práci každé buňky. Výpočet přípustného objemu tekutiny by měl provést pediatr s ohledem na závažnost onemocnění a věk pacienta;
 5. čerstvý vzduch je užitečný v jakékoli fázi onemocnění. Pokud mají děti horečku, je povoleno pouze větrání místnosti, pokud je dítě dočasně odvezeno do jiné místnosti. Když se teplota normalizuje, celkový stav se zlepší, procházky po ulici se doporučují za podmínky dobrého počasí. Jejich trvání může dosáhnout dvou hodin denně, což umožní nasycení těla kyslíkem, usnadní nasální dýchání a zajistí fyziologickou hygienu dutin.

Zdraví dětí závisí v mnoha ohledech na rodičovské péči a správné péči o děti.

Jaké léky jsou pro děti povoleny?

Lékař vám pomůže zjistit, proč je hlen neustále plynulý od dítěte. Na základě výsledků diagnózy zvolí optimální léčbu s ohledem na věk, hmotnost dítěte a přítomnost průvodních onemocnění. Tato tabulka pomůže pochopit funkce používané v léčbě drog, ale je důležité pochopit, že jejich předpis se nedoporučuje.

Dr. Komarovsky o léčbě rýmy u dítěte

Rýma - častý host v rodinách, kde děti vyrůstají. Každý ví, že ucpávání nosu není samostatným onemocněním, je to jen symptom. Navíc může hovořit o široké škále nemocí. Nicméně, ve většině rodin, maminky a tatínky pokračují v léčbě dítěte s nachlazení. Tato terapie je někdy dlouhotrvající. Známý pediatr Yevgeny Komarovsky vypráví o tom, co dětská rýma „signalizuje“ dospělým, a co by měli dělat rodiče, aby dítě mohlo dýchat snadno a jednoduše.

O problému

Dokonce ani ta nejstarší matka, která se stará o dítě a chrání ho před vším na světě, nebude schopna zajistit, aby dítě v životě nikdy nezachladilo chlad. To proto, že nejčastěji rýma (zdravotní jméno pro rýmu) se vyskytuje s akutními virovými respiračními infekcemi. Na fyziologické úrovni se děje následující: jeden z mnoha virů, které vždy obklopují dítě, se dostane na nosní sliznici. V odezvě, imunita dává příkaz přidělit co nejvíce mucus jak možný, který by měl izolovat virus od jiných orgánů a systémů a bránit tomu v pohybu dále podél nosohltanu a hrtanu do průdušek a plic.

Kromě virové formy, která zabírá asi 90% všech případů dětství zima, rýma může být bakteriální, podle Yevgeny Komarovsky. Když je v nosní dutině dostat bakterie. Tělo reaguje podobně - zvýšená produkce hlenu. Samotná bakteriální rýma je velmi vzácná a její průběh je vždy velmi obtížný. Bakterie (nejčastěji stafylokoky) způsobují závažný zánět, úpadek a toxické produkty z vitální aktivity způsobují celkovou intoxikaci.

Někdy se bakteriální zima může stát poté, co dítě mělo virovou infekci. To je způsobeno tím, že v nosních průchodech se nahromaděný hlen stává vynikající živnou půdou pro bakterie.

Obvykle jsou tyto bakterie neškodné, žijí v nose a ústech průběžně a neobtěžují dítě. Nicméně v podmínkách hojnosti hlenu, jeho stagnace, sušení, mikrobů se stávají patogenními a rychle se množí. To se obvykle stává, když je rýma komplikovaná.

Třetí, docela běžná příčina nachlazení u dětí je alergie. Alergická rýma se vyskytuje jako reakce lokální imunity na protein-antigen. Pokud taková látka vstupuje do těla, sliznice nosu reaguje s otokem, což dětem ztěžuje dýchání nosem.

V některých případech jsou ucpávání nosu a porušování nosního dýchání spojeny s onemocněními ORL, jako jsou například adenoidy. Pokud je rýma akutní (objevil se dříve než před 5 dny), pak by neměly být žádné důvody pro zvláštní nepokoje. V případě prodloužené snot v přítomnosti jiných příznaků, je lepší konzultovat otolaryngologist.

Léčba virové rýmy

Virová rýma je nejčastější u dětí a nepotřebuje léčbu jako takovou. Hlen, který je produkován membránami nosu, obsahuje speciální látky, které jsou velmi důležité pro boj s virem, který pronikl do těla. Příznivé vlastnosti hlenu však skončí ihned po zhrubnutí hlenu. Dokud budou proudit, všechno je normální, rodiče se mohou uklidnit.

Pokud se však nosní hlen náhle zhustne, stane se zelenou, žlutou, žluto-zelenou, hnisavou, hnisavou s krví, přestane být „bojovníkem“ s virem a stává se vynikající živnou půdou pro bakterie. To je začátek bakteriálního nachlazení, které bude vyžadovat léčbu antibiotiky.

V případě virové rýmy je tedy hlavním úkolem rodičů zabránit vysychání hlenu v nose. Trysky by měly zůstat tekuté. To je důvod, proč Jevgenij Komarovsky nedoporučuje hledat kouzelné kapky lékárny v nose, protože neexistují žádné léky na viry, ale jednoduše opláchnout nosní dutinu dítěte solným roztokem, a to tak často, jak je to možné (nejméně každou půlhodinu). K přípravě roztoku je třeba vzít lžičku soli na litr kapacity vařené chlazené vody. Výsledný roztok může být kapán, opláchnut nosem jednorázovou injekční stříkačkou bez jehly, posypán speciální lahví.

Pro instilaci můžete použít jiné nástroje, které přispívají k ředění nosního hlenu - "Pinosol", "Ekteritsid". Účinně ředí snot mytí nejvíce obyčejný fyziologický roztok, který může být koupen levně v nějaké lékárně.

Příčiny a léčba přetrvávajícího výtoku z nosu s hlenem u dětí

Konstantní rýma u dětí se nazývá zánět nosní sliznice déle než 10 dnů. To samozřejmě není normou a vyžaduje povinné objasnění příčiny a v případě potřeby i ošetření. Protrahovaná rýma může být jak fyziologická, tak patologická, proto je důležité tyto stavy odlišit. Patologická rýma také zahrnuje několik odrůd, jejichž léčba má významné rozdíly.

Patologické příčiny

Nejčastěji je konstantní uzel u dítěte způsoben následujícími procesy:

 • adenoiditis - zánět hltanové tonzily;
 • otitis media - zánět středního ucha, ze kterého se může snadno dostat abnormální výtok do hltanu a nosní dutiny;
 • sinusitida - bakteriální léze maxilárních paranazálních sinusů (tento proces není téměř nalezen u dětí mladších 3 let, protože dutiny ještě nejsou vyvinuty);
 • chronická zánětlivá onemocnění laryngofarynxu;
 • časté nachlazení a oslabená imunita;
 • prodloužené a nekontrolované použití vasokonstrikčních nosních kapek;
 • zakřivení nosní přepážky nebo vrozené anomálie struktury sinusů;
 • pasivní kouření - pokud je dítě neustále nuceno dýchat cigaretový kouř.

V závislosti na povaze nachlazení to může být:

V některých případech může zánět sliznic v nose vyvolat traumatické poškození tkáně, například když se malé hračky dostanou do nosu, neúspěšné kartáčování, lepení prstů a ostré předměty do nosní dutiny.

Příznaky virové rýmy

Běžná akutní rinitida se vyvíjí v důsledku virů, které vstupují do sliznic, které pronikají do epiteliálních buněk a tam se aktivně množí. U dětí se akutní rýma často vyskytuje paralelně se zánětem hltanové tonzily (adenoidy), angíny, faryngitidy.

Pro virovou rýmu, kongesci nosu, hojný výtok sliznic, zčervenání kůže kolem nosního vestibulu a poruchu dýchání v důsledku otok tkáně jsou charakteristické.

Geneze genů nosního nádoru

Bakteriální rýma je důsledkem komplikované nebo neošetřené akutní rýmy a je charakterizována přídavkem sekundární bakteriální infekce a rozvojem pomalého zánětlivého procesu, a to jak v nosní dutině, tak v blízkosti vedlejších nosních dutin.

V tomto případě výboj získá hustou konzistenci, žlutý nebo nazelenalý odstín, stane se mukopurulentní nebo hnisavý, může mít nepříjemný zápach.

Dýchání nosu je narušeno, dítě má neustále hlen, ve snu může ochromit a kašlat kvůli odtoku hlenu na zadní straně krku.

Zánětlivý proces se mění s obdobím zlepšování (když se imunitní systém stává silnějším a schopným omezit další reprodukci mikroorganismů) a relapsy (když pod vlivem vnějších faktorů, jako je hypothermie nebo příliš suchý vzduch, oslabují obranyschopnost a bakterie se začnou opět množit).

Alergická reakce

Alergická perzistující rýma u dítěte může mít jak periodický průběh, tak chronický, v závislosti na povaze jeho původu. Například, jestliže rýma je způsobena kvetením ambrosia nebo topoly, pak se v létě objeví rýma a pokračuje až do podzimu.

Pokud je alergická forma rýmy způsobena expozicí domácímu prachu, plísním (žije ve všech domácnostech bez výjimky), domácí chemii nebo domácím mazlíčkům (jejich vlně), pak bude nosní výtok trvalý a celoročně s krátkými obdobími remise (zlepšení).

Trvalý alergický charakter rýmy je charakterizován následujícími příznaky:

 • svědění nosu;
 • těžké otoky tkání a neschopnost normálně dýchat;
 • nosní hlasy;
 • kýchání;
 • bolest v krku;
 • slzení;
 • kašel, při kterém se vylučuje malé množství viskózního čistého sputa.

Je možné se zbavit alergické rýmy pouze tehdy, pokud zjistíte příčinu vzniku patologie (provedete kožní test na alergeny), po čemž by měl být vyloučen kontakt s patogenem.

Fyziologické příčiny

Trvalá koryza a nazální kongesce mohou mít také fyziologickou povahu - tento stav je u dětí v období aktivního zubání přirozený. V důsledku zvýšené aktivace funkce krevního oběhu v dásních během období růstu mléčných zubů se zvyšuje krevní zásobení řasnatého epitelu, který je lemován nosní výstelkou, což vede k otoku tkání a kongesci nosu.

V důsledku edému se aktivuje přirozený obranný mechanismus - intenzivně se vytváří hlen v nose, aby se odstranila dutina před cizími látkami. Dlouhotrvající výtok z nosu u kojenců je tedy v období zubů standardní variantou a nevyžaduje léčbu.

Rodiče by měli pečlivě sledovat stav dítěte - pokud je rýma doprovázena letargií dítěte, horečkou, kašlem a dýchacími problémy, měli byste okamžitě zavolat ambulanci a „neodepište symptomy na zubech“.

Co je třeba zkoumat?

Pokud se rýma a nosní výtok nezastaví u dítěte déle než 10 dnů, měli byste se obrátit na otolaryngologa (LOR). Diagnóza se provádí na základě historie života a nemoci, klinických symptomů a výsledků dalších výzkumných metod.

Pro potvrzení diagnózy jsou prováděny laboratorní a přístrojové diagnostické metody.

Laboratorní testy zahrnují:

 • krevní testy (obecné a v případě potřeby biochemické);
 • analýza moči;
 • pokud je podezřelý původce chlamydií a mykoplazmatické rýmy, je předepsána analýza PCR (polymerázová řetězová reakce, která dokáže detekovat DNA patogenu v krvi);
  nosní výtok bakposev.

Instrumentální studie se skládají z následujících postupů:

 • Rhinoskopie - přední a zadní, je nejinformativnější metodou pro diagnostiku rýmy a adenoiditidy, umožňuje posoudit stadium a stupeň zanedbání patologického procesu, přítomnost zakřivení nosu, polypy, vředy na povrchu sliznic, jevy atrofie a hypertrofie;
 • Rhinoskopie s použitím endoskopu - se provádí v případech podezření na sinusitidu a sinusitidu v případě nouze, během studie se používá tuhá nebo flexibilní sonda, která je na konci vybavena optickým systémem;
 • X-ray - to by mělo být provedeno v případě podezření na sinusitidu, sinusitidu, polypózu a zakřivení nosní přepážky.

Důležitá je také diferenciální diagnostika perzistujícího výtoku z nosu a nazální kongesce u dětí bakteriálního a virového původu z poranění, alergií, cizích předmětů v nose, na tom budou přímo záviset metody léčby předávkování drogami.

Způsoby léčby v závislosti na příčině

U dítěte je možné vyléčit konstantní rýmu, i když to trvá o něco déle, trpělivost a důsledné činy. Rozlišujte obecné principy terapie, lokální drogy a fyzioterapii.

Obecné zásady léčby

Když zánět sliznice nosní dutiny, tam je silný overdrying, jak žlázy aktivně produkují ochranný hlen. Pro udržení optimální úrovně vlhkosti a místní imunity je důležité pravidelně navlhčit sliznici, pro tento účel se používají speciální fyziologické roztoky intranasálně (uvnitř nosu):

Mohou být použity pro jakýkoli typ rýmy tak často, jak stav dítěte vyžaduje, i když každou hodinu jsou řešení naprosto bezpečná.

Pro děti do 3 let jsou vhodné pouze kapky, spreje pod tlakem, nedoporučuje se používat z důvodu anatomických rysů - existuje velká šance přivést infekci do sluchové trubice (u dětí tohoto věku je tlustá, krátká a nachází se téměř vodorovně).

Inhalační procedury mohou přinést dobrý efekt. Pokud má dům nebulizátor - pro vás tento článek.

Atmosférické zvlhčování

Kromě toho byste měli pečlivě sledovat úroveň vlhkosti v místnosti, což vám pomůže speciální přístroj vlhkoměr. Optimálně, pokud vlhkost v místnosti, kde se nachází malý pacient bude 60-65% - to pomůže zabránit vysychání hlenu a tvorbě kůry v nose.

Během topné sezóny je obtížné udržovat potřebnou vlhkost, proto používejte speciální zvlhčovače a ionizátory, nebo jen pověste mokré listy na baterie.

Teplota vzduchu v místnosti, kde se dítě s chladem nachází, by neměla být vyšší než 18-20 stupňů, je-li chladná, je lepší nosit navíc halenku.

Pravidelné větrání zabraňuje množení virů ve vzduchu, doporučuje se držet 2-3 krát denně, po vyjmutí dítěte do jiné místnosti tak, aby nefouklo.

Režim pití

Věnujte pozornost pitnému režimu, stejně jako v akutní formě zánětlivého procesu, tělo ztrácí hodně tekutých a minerálních solí s výtokem z nosu a pak při teplotě.

Teplé alkalické nápoje (minerální voda bez plynu), kompoty, ovocné nápoje, čaj s citronem, malina, lípa, med, dogrose decoction jsou vhodné - přispívají ke zrychlené eliminaci toxinů z těla, resp. Zkracují dobu trvání onemocnění.

Chůze

Pokud jde o procházky, neměli byste je opustit chladem, pokud se dítě cítí dobře a jeho tělesná teplota je normální. Mnozí rodiče dělají chybu v tom, že pacientku neuvolňují nikde, dokud nepronikne rýma, což vede k vysychání hlenu v nose, přidání bakteriální infekce a delšímu průběhu onemocnění. Šaty dítě na počasí a chodit na čerstvém vzduchu co nejdéle.

Léčba bakteriální rýmy

Mezi léčivé roztoky pro léčbu rýmy emitují léky obecného (systémového) a lokálního působení. Pro symptomatickou terapii a úlevu nosního dýchání platí vasokonstrikční nosní kapky:

Doporučuje se používat nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem po dobu nejvýše 3-5 dnů a ne více než 2krát denně, protože léčiva se rychle stávají návykovými, což vyžaduje neustálé zvyšování přípustné dávky a zvyšuje riziko předávkování a vedlejších účinků.

Podrobné informace o této skupině léků podle věku, přečtěte si zde.

Mezi kapkami pro nos s terapeutickým, spíše než symptomatickým účinkem, jsou:

 • Evkazolin - lék s mentolem, eukalyptem a peppermintem ve složení, podporuje rychlou regeneraci (hojení) sliznic, vytváří neviditelný ochranný film na povrchu, snižuje riziko šíření infekce do hrtanu a průdušnice;
 • Pinosol - podobný ve složení a působení na Eucloline, může být použit k léčbě dětí od 3 let;
 • Protargol je koloidní léčivo na bázi stříbra používané k léčbě rýmy bakteriální povahy;
 • Collargol - Protargol analogový lék, užitý na léčbu rýmy a adenoiditis u dětí jako součást komplexní terapie;
 • Polydex s fenylefrinem je komplexní léčivo, které současně odstraňuje otok sliznic, usnadňuje nosní dýchání a ničí bakterie (vhodné pro léčbu rýmy bakteriálního původu a komplikované formy rýmy s přidáním sekundární bakteriální flóry);
 • Isofra je lék pro lokální použití v otolaryngologii ze skupiny aminoglykosidů, jejíž hlavní účinnou složkou je antibiotikum framicitin. Lék je účinný při rýmě bakteriálního původu, sinusitidě, sinusitidě.

Před použitím kapek a sprejů se doporučuje opláchnout nosní dutinu výše popsaným fyziologickým roztokem nebo vlastním varením rychlostí 1 lžičky soli na 0,5 litru teplé vody.

Tento postup je zvláště nutný v přítomnosti hojného tlustého nebo suchého snotu, jinak se lék nedostane na sliznice a nepřinese pozitivní účinek. Kompletní průvodce pro všechny typy dětských kapek, přečtěte si zde.

Pokud má dítě ucpaný nos, musíte nejprve použít vazokonstriktor a pak léky. Je-li pacient příliš malý a neví, jak vyfoukat nos, je nutné nasát nosní hlen mechanicky. Jak to udělat - čtěte v tomto článku.

Léčba virové etiologie rýmy

Pokud virová povaha není průchodná rýma, dítě je předepsáno antivirotika pro lokální použití ve formě kapek (Grippferon je roztok pro intranazální instilaci, IRS-19 sprej, může být použit od narození, Groprinosin od 3 let, Tsitovir 3 sirup od 1 roku) a pro rektální podání ve formě svíček obecného účinku (Viferon, Laferobion, Interferon).

Tyto léky se nejen silně potýkají s virovou infekcí v těle, ale také stimulují imunitní systém k produkci vlastního interferonu, který významně zvyšuje odolnost organismu a snižuje riziko komplikací.

Alergická terapie

Léčba alergické rýmy se významně liší od virové nebo bakteriální, protože tyto léky se nepoužívají. Výjimkou jsou vasokonstrikční nosní kapky, které pomáhají usnadnit dýchání a lehce odstranit otok tkáně.

Základem terapie jsou spreje pro intranasální použití, které zahrnují hormonální složky. Jedná se o dávkované topické přípravky, které se téměř nevstřebávají do celkového krevního oběhu, resp. Riziko vedlejších účinků je minimální při respektování dávkování a pravidel použití.

Účinné a běžné v léčivech pro pediatrickou praxi jsou:

Hormonální přípravky pro léčbu alergické rýmy lze použít pouze podle pokynů lékaře, pokud je to opravdu nutné. Vlastní léčba často vede k závažným vedlejším účinkům ve formě atrofie nosní sliznice, krvácení z nosu, křehkosti cév.

Při léčbě perzistující rýmy u dětí alergické povahy je důležité nejen potlačit symptomy hormonálními léky, ale stanovit příčinu vzniku rýmy a pokud možno odstranit kontakt dítěte s dráždivou složkou.

Fyzioterapie léčby perzistující rýmy

V kombinaci s léčebnými metodami léčby k odstranění chronické rinitidy použijte fyzioterapii. Jsou jmenováni pouze lékařem a jsou účinným nástrojem v terapii a v některých případech jsou nahrazeni:

 • Laserová terapie - pod vlivem laserového paprsku jsou zničené modifikované a zahuštěné krevní cévy, které se mohou vzájemně prolínat a narušovat správné dýchání nosu. V procesu regenerace sliznic (hojení) vznikají nové cévy, kterými lépe cirkuluje krev, čímž se snižuje závažnost epitelu nosní dutiny.
 • Léčba ultrazvukem - při použití ultrazvuku určité frekvence snižuje objem sliznice nosní dutiny, čímž dochází k odstranění edému a obnovení plného dýchání.
 • Trubka-křemen - ultrafialové záření sliznic nosní dutiny a hltanu. Tento postup přispívá ke zničení bakteriální flóry, zmírňuje otoky tkání, snižuje závažnost zánětlivého procesu.

Fyzioterapeutická léčba je dětem podávána až po odeznění akutního zánětlivého procesu, jinak se zvyšuje riziko komplikací a nepříznivých účinků zákroku.

Léčba konstantního nachlazení u dětí také implikuje komplexní účinek na tělo temperačních procedur, dechová cvičení, cvičení, racionálně vyváženou výživu - to vše přispívá ke zvýšení ochranných sil a posílení imunitního systému.