Co dělat, když má dítě horečku

Obsah článku

Důvody

Pokud jde o infekční onemocnění, horečka - především - obranná reakce.

Když teplota stoupá, imunitní mechanismy jsou aktivovány v boji proti infekci a pro patogeny je obtížnější se množit a jednoduše existovat v podmínkách, které se změnily a jsou pro ně extrémně nepříznivé.

Termo-bod se zároveň posouvá pod vlivem pyrogenních látek a teplota se udržuje na jakékoli úrovni, jeho zvýšení nebo snížení je řízeno termoregulačním centrem.

 • respirační infekce;
 • střevní infekce;
 • hnisavé destruktivní procesy atd.

Mezi infekčními patologiemi je nejčastější ARVI (akutní respirační virové infekce) u dětí, následované akutními střevními infekcemi (akutní střevní infekce). Přítomnost hnisavých ložisek (plicní absces, osteomyelitida) způsobuje teplotu dítěte, která nezmizí během 3 dnů ani déle.

Pokud se vyskytnou stížnosti na přetrvávající horečku, měli byste věnovat pozornost tomu, zda je teplota ztracena při užívání antipyretik nebo u nich odolných.

Mezi konstantní a periodickou horečkou je zásadní rozdíl. Hypertermický syndrom, který je charakterizován nedostatečnými termoregulačními mechanismy, by měl být odlišen od obvyklé febrilní reakce, v důsledku čehož se teplota dítěte nesnižuje ani po antipyretických léčivech.

Příznaky

Většina lidí je obeznámena s projevy akutních respiračních infekcí (ARI) - trpí na ně děti i dospělí. Po utrpení nemoc nevytváří silnou imunitu, takže se člověk může znovu nakazit stejným typem patogenu. Skupina provokatérů ARI zahrnuje viry chřipky, adenoviry, rhinoviry, stafylokoky, streptokoky a další.

 1. Slabost
 2. Bolesti hlavy
 3. Bolest svalů
 4. Horečka
 5. Nedostatek chuti k jídlu.
 6. Rýma, bolest v krku.
 7. Kašel

Některé ARI mají výrazné rysy - například poškození očí způsobené infekcí adenovirem. Pokud teplota nad 38 ° C u dítěte neklesne déle než dva až tři dny, měli byste přemýšlet o bakteriální etiologii onemocnění.

Střevní infekce charakterizují:

 1. Slabost, bolest hlavy.
 2. Nevolnost, zvracení, nechutenství.
 3. Průjem
 4. Bolest břicha.

Rotavirová infekce se také projevuje bolestmi v krku, rýmou, rudýma očima. Teplota 37 ° C a vyšší u dítěte neklesne během několika dnů, normalizuje se po použití antipyretik.

S hnisavými infekcemi je vysoká horečka, která je doprovázena těžkou slabostí, pocením a někdy nevolností a zvracením.

Tam může být bolest v místě lokalizace hnisavé zaměření v osteomyelitidě, kašli s hnisavým sputem v plicním abscesu. Teplota dítěte se nezachytí s nurofenem nebo brzy po krátkodobém poklesu vzroste.

Hypertermický syndrom

Hypertermální syndrom nastane, když je přenos tepla narušen, i když tělo produkuje velké množství tepla. Mezi příčiny vývoje:

 • infekční onemocnění;
 • narušení endokrinního systému;
 • metabolické poruchy;
 • použití anestezie.

Jsou uvedeny příznaky:

 1. Slabost, rostoucí letargie nebo úzkost, bludy a halucinace. Syndrom hypertermie je často charakterizován různými formami poškození vědomí, které předchází rozvoji stavu komatózy při kritických hodnotách tělesné teploty.
 2. Studené končetiny, bledost a "mramorová kresba" na kůži rukou a nohou. Tyto projevy jsou výsledkem vaskulárního spazmu a poruch mikrocirkulace.
 3. Dušnost, tachykardie, zvýšený krevní tlak, těžké zimnice.

Teplota 39 ° C u dítěte, které po použití antipyretik nezmizí, s výhradou přítomnosti výše uvedených příznaků, je nebezpečným faktorem poškozujícím zdraví.

Léčba

Pokud je teplo eliminováno použitím antipyretik, je nutné zajistit:

 • těžké pití;
 • chladný vlhký vzduch v místnosti;
 • lehká strava

Nemůžete nutit k jídlu, pro děti starší než kojence je nutné připravit snadno stravitelné jídlo. Antipyretika (paracetamol, ibuprofen) by se měla používat při teplotách nad 38,5 ° C s intervalem nejméně 5 nebo 6 hodin mezi jednotlivými podáními. Kyselina acetylsalicylová (aspirin) není předepisována dětem mladším 16 let kvůli toxickým účinkům na játra.

U střevních infekcí je klíčovým bodem léčby doplnění ztráty tekutin (rehydratace). Dítě by mělo pít, a to nejen vodu, ale i speciální roztoky obsahující potřebné složky (rehydron).

Hypertermie je stav, který je obtížné zvládnout doma. Nekontrolovaný nárůst teploty může vést k řadě komplikací, mezi něž patří febrilní záchvaty. Pro pomoc dítěti před návštěvou lékaře použijte:

 • pití ve velkých objemech;
 • antipyretická léčiva;
 • uvedení ponožek na nohy, třením končetin teplými rukama.

K eliminaci horečky s hypertermickým syndromem se používá analgin (metamizol sodný), antispasmodika (drotaverin), neuroleptika (droperidol), glukokortikosteroidy (prednisolon). Všechny tyto prostředky jsou injikovány do injekční formy pod dohledem lékaře.

Teplota v dítěti neunikne: co dělat

Každá matka musela zažít situaci, kdy teplota dítěte nezmizí. Dítě se stává červené a horké, silně se potí a hlasitě plače. Není hned jasné, co dělat? Získejte teploměr nebo neztrácejte čas a zavolejte sanitku? V tomto článku naleznete odpovědi na tyto a další relevantní otázky.

Pokud paracetamol nebo ibuprofen nepomáhají snížit teplotu u dítěte, musíte to ukázat lékaři. Děti do 3 let s teplotou 38, 5 ° C, naléhavě potřebují zavolat záchrannou službu nebo ambulanci.

Příčiny vysoké teploty u dítěte

Čas od času mají všechny děti teplotu a to není děsivé. Ve většině případů se dítě po několika dnech plně zotavuje a cítí se skvěle.

Tělesná teplota je zřídka statická. To se může měnit několikrát denně: kapky ráno a stoupá ve večerních hodinách, to se změní během cvičení, atd. Ale silné skoky jsou reakce těla na infekci. Tělo se tak snaží bojovat proti virům, bakteriím a dalším patogenům a vytvářet pro ně nepříznivé prostředí.

Je důležité si uvědomit, že teplota samotného dítěte není nemoc, ale symptom. A pro ni existuje několik možných důvodů:

 • infekce různých obtíží (od studené po meningitidu);
 • reakce na životní prostředí - u novorozenců a malých dětí se může teplota zvýšit v důsledku podchlazení nebo přehřátí, protože jejich tělo neupravuje teplo ani ve vyšším věku;
 • dětské očkování - horečka může být vedlejším účinkem očkování;
 • kousání zubů - zpravidla, když dítě uřezává zuby, teplota se nezvýší o více než 37,8 ° C. Pokud je teploměr vyšší, problém není v zubech.

Jak změřit teplotu u dětí různého věku

Je možné podezírat vysokou horečku rukou nebo polibkem na čele, ale metoda není příliš účinná. Hledáte konkrétnější data.

Horečka je indikována následujícími indikátory teploměru:

 • teplota v ústech - 37,5 ° C;
 • rektální teplota - 38 ° C;
 • teplota v podpaží - 37,2 ° C

Ale ani to nedává odpověď na otázku, co přesně je nemocné dítě. Například, chlad může také způsobit poněkud vysokou teplotu (38.9-40 ° C), zatímco vážné infekce, obzvláště u malých dětí, smět nastat s normální nebo nízkou teplotou (pod 36.1 ° C). Proto stojí za to věnovat pozornost nejen teplotě, ale i dalším příznakům: rychlosti dýchání, chování atd.

Jaký teploměr použít

Pro děti do 3 měsíců je nejspolehlivějším způsobem měření teploty digitální rektální teploměr.

Pro děti ve věku od 3 do 6 měsíců, digitální rektální teploměr je stále nejlepší volbou, můžete také použít temporální tepny teploměr.

Pro děti ve věku od 6 měsíců do 4 let se doporučuje používat orální teploměr, teploměr spánkové tepny nebo elektronický ušní teploměr. Můžete také použít teploměr pro měření axilární teploty, ale tato metoda je méně přesná.

Pro děti od 4 let a starší, můžete použít jakýkoliv teploměr.

Bez ohledu na zvolenou metodu mějte na paměti následující:

 • po koupeli neměřte teplotu;
 • nenechávejte dítě bez dozoru během měření teploty;
 • nepoužívejte orální teploměry;
 • Nespěchejte, abyste snížili teplotu (až o 38 ° C), pokud je stav dítěte stabilní (žádné známky komplikovaného dýchání, křeče při teplotě, prodloužený pláč atd.).

Když je horečka nebezpečným příznakem

Dříve, vysoká teplota stačila k předepsání léčby. Nyní však lékaři taktiku trochu upravili a věřili, že pro teplotu 38,9 ° C nejsou léky potřebné. Existuje však jedna důležitá výjimka: děti do 3 měsíců mají teplotu 38 ° C a dostačující k okamžitému odchodu do pohotovosti.

Pokud horečka trvá déle než 24 hodin (u dětí mladších 2 let) nebo 72 hodin (u dětí ve věku 2 a více let), je třeba zavolat sanitku.

Volání sanitky pro starší děti není nutné, pokud:

 • dítě se o hru stále zajímá;
 • jí dobře a pije;
 • má normální barvu pleti;
 • po chvíli teplota klesá;
 • Pokud se horečka dítěte nesníží, nepřesáhne 38 ° C nebo způsobí nepříjemnosti pro dítě, můžete ji snížit paracetamolem nebo ibuprofenem (u malých dětí se doporučuje užívat tyto léky ve formě sirupu - Efferalgan, Nurofen pro děti, Paracetamol pro děti).

Je to důležité! Děti do 2 měsíců mají zakázáno podávat antipyretika bez doporučení lékaře.

Co dělat, když teplota dítěte nezmizí

Jsou chvíle, kdy teplota dítěte nezmizí. Co by měl v takových případech říct pediatr a rodinný lékař Alexej Vladimirovič Maksimenko?

- Pokud paracetamol nebo ibuprofen (ve věkových dávkách) nepomáhají snížit vysokou teplotu u dítěte, musíte to ukázat lékaři. Děti do 3 let s teplotou, která zůstává na 38, 5 ° C a vyšší, by měly naléhavě zavolat nouzovou pomoc nebo záchrannou službu.

Zatímco posádka cestuje, otřete dítě vodou o stejné teplotě, jakou má v současné době. Pokud není zvracení, dejte dostatek vody. Pokud teplota klesne pod 38 ° C, musíte ještě ukázat lékaři, ale u místního lékaře můžete počkat několik hodin.

Pokud má dítě studené ruce a nohy při vysoké teplotě, můžete dávat no-shpu ve věkových dávkách, nosit teplé ponožky. Teplota v místnosti by neměla být vyšší než 22 ° C. Pravidelně větrejte místnost a zvlhčujte vzduch. Nezabíjejte dítě, z něj odstraňte plenu.

Pokud předtím, než tam byla žádná alergie, děti po 2 letech mohou být poskytnuty ředěné citronové šťávy, malinový čaj.

Pokud z nějakého důvodu lékař nemůže dosáhnout vás a teplota dítěte se plíží nahoru a dosahuje nad 39,5, mohou se objevit křeče (u některých dětí s nižším počtem). V tomto případě nepřerušujte telefony všech ministerstev a správ, ale dejte dítě vřele a okamžitě ho vezměte do nejbližšího dětského zdravotnického zařízení.

Teplota neunikne: kdy zavolat sanitku

Přesná teplota, která by měla být důvodem pro návštěvu lékaře, závisí na věku dítěte a doprovodných příznacích.

Zavolejte sanitku, pokud:

 • dítě do 3 měsíců má rektální teplotu nad 38 ° C;
 • dítě starší než 3 měsíce má teplotu 39 ° C;
 • dítě odmítá vodu;
 • teplota je doprovázena průjmem a / nebo zvracením, které se často opakuje;
 • existují známky dehydratace (vzácné močení, žádné slzy během pláče, letargie);
 • těžké bolesti v krku, bolesti ucha u dětí a další specifické stížnosti;
 • vysoká horečka trvá déle než 24 hodin (u dětí mladších 2 let) nebo 72 hodin (u dětí ve věku 2 let a starších);
 • teplota není ztracena žádným způsobem;
 • dítě bylo diagnostikováno s rakovinou, lupusem, anémií nebo srdečním onemocněním;
 • vyrážky nebo červené skvrny, které vypadají jako modřiny;
 • příznaky, jako je silná bolest hlavy, bolest břicha, modrá kůže (rty, jazyk, nehty), bolest při močení, obtíže s dýcháním;
 • dítě má známky torticollis;
 • dítě se neustále naklání dopředu, je hojné slinění;
 • pružina (měkká skvrna na hlavě kojence) se zdá být vyboulená směrem ven nebo naopak stlačena dovnitř;
 • dítě silně a dlouho plače, nebo se naopak stalo letargickým a obtížně se rozvíjelo.

Co dělat v případě, že horečka dítěte nezmizí

Většina dětských onemocnění je doprovázena horečkou, celkovým zhoršením zdraví. Pokud teplota dítěte nezmizí, měli by rodiče okamžitě zavolat lékaře, přijmout všechna opatření ke snížení ukazatelů, protože přehřátí je nebezpečný stav pro děti.

Příčiny prodloužené teploty

Teplota se krátce zvýší na 37,5–38,5 u dětí s kousáním zubů, po očkování, s přehřátím. V takových případech může horečka trvat 1 až 3 dny, bez příznaků infekčních patologií. Pokud se však ukazatele dostanou na úroveň 39-40 jednotek, neodstoupí s antipyretiky - to naznačuje přítomnost patologických procesů v těle.

Proč horečka udržuje:

 1. Bakteriální patologie - u dětí dochází k výraznému zvýšení teploty v případě bolesti v krku, pneumonie, hnisavé otitidy, nefritidy a meningitidy. Další příznaky - kašel, snot, zarudnutí a otok hrdla, slzení, fotofobie, bolest v uchu, hrudník, zákal moči.
 2. Virová onemocnění - spalničky, rubeola, plané neštovice, vyrážka na těle, která je doprovázena svěděním.
 3. Absces, flegmon, jiné zánětlivé procesy hnisavého původu jsou doprovázeny příznaky těžké intoxikace - slabost, těžké bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, vyrážka.
 4. Vysoká horečka, bolest břicha, rýma, nevolnost, zvracení, průjem - podobné příznaky se vyskytují při rotavirové infekci.
 5. Epstein-Barrův virus - typ herpetické infekce, nejčastěji diagnostikovaný u dětí do 10 let.
 6. Zánětlivé procesy v membránách mozku, doprovázené těžkou bolestí hlavy, nestrávitelnou teplotou, poruchou vědomí, křečemi, zvracením.
 7. Endokrinní patologie.
 8. Zánět slepého střeva - u dětí se tento problém často vyskytuje v atypické formě, ale obvykle si dítě stěžuje, že žaludek bolí, je tu nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa. Je-li podezření na zánět slepého střeva, je přísně zakázáno podávat antipyretika, léky proti bolesti a jiné léky. Dítě musí být co nejdříve převezeno do nemocnice.

Je to důležité! Nejčastěji teplota stoupá po zavedení DTP, dalších vícesložkových vakcín - tělo musí produkovat protilátky proti několika patogenním mikroorganismům, což způsobuje nepříjemné symptomy.

Co je nebezpečné

S prodlouženým teplem o více než 39,5 stupně, nedostatek terapeutického účinku antipyretických léků u dětí vyvine život ohrožující stavy - dýchací funkce je narušena, dochází k srdečnímu selhání, halucinaci a dítě je delirious.

 • vyčerpání, nedostatek kyslíku všech vnitřních orgánů, dehydratace;
 • závažné poruchy nervového systému, které jsou často nevratné;
 • u dětí do 3 let může vysoká horečka vyvolat febrilní záchvaty;
 • průtok krve se snižuje, stává se viskóznějším.

U dětí mladších 2 let se bílá horečka často vyvíjí v intenzivním teple - kůže je bledá, ruce a nohy jsou studené. K tomuto stavu dochází, když křeč kožních cév v důsledku nezralosti mechanismů termoregulace. V takové situaci musí rodiče naléhavě zavolat sanitku. I když hodnoty teploty nejsou příliš vysoké, před příchodem lékaře, můžete jemně otřít končetiny tak, aby se mohly trochu zahřát.

Je to důležité! U kojenců do 6 měsíců, na pozadí zvýšené teploty, může dojít k úbytku pružiny, která je v budoucnu plná vývoje závažných neurologických patologií.

Co dělat doma

Aby se teplota snížila, bez lékařského předpisu, může být přípravek Nurofen používán k léčbě dětí pouze u Paracetamolu, Panadolu a Ibuprofenu. Všechny ostatní drogy pro vlastní použití jsou nebezpečné. Pokud nepomáhají antipyretika, může to být několik důvodů. Proč léky nepomáhají při teplotě - doporučení Dr. Komarovského:

 1. Je nutné se ujistit, že dítě pije dostatek tekutin. Pokud nemocné dítě nepije, nemá co potit, žádné drogy nepomohou. Na pozadí těžké dehydratace se dítě bude cítit velmi špatně. Není nutné nalít sklenice vody do dítěte, stačí dát 1-2 lžičky, ale často.
 2. Vždy je nutné zahájit léčbu větráním a zvlhčováním vzduchu v místnosti - teplota v místnosti by měla být 19–20 stupňů, vlhkost v rozmezí 50–70%. Batole se oblékají do lehkých šatů, ne aby se zabalily.
 3. Nedostatek terapeutického účinku může být způsoben nesprávným skladováním léku, nepřesným výpočtem dávky.
 4. Při nižších teplotách je důležité zvolit správnou formu léku - tablety nemusí fungovat nebo nemusí fungovat velmi rychle. Je lepší zvolit léky v tekuté formě nebo ve formě svíček. Předtím musíte držet nádobu se sirupem nebo kapkami trochu v rukou, aby produkt získal tělesnou teplotu.
 5. Stejný lék musí být podáván v intervalech nejméně 4 hodin, ale pokud lék nepracuje během jedné hodiny, můžete podat další antipyretikum.
 6. Krmte pouze na vyžádání. Tělo bojuje s nemocí, takže chuť k jídlu může chybět.

Co určitě není třeba dělat při teplotě u dětí - otřete roztokem kyseliny octové, alkoholu. Obvyklá akutní respirační virová infekce se tak může spojit s otravou. Studené tření a obaly nepomohou ani. Takové postupy mohou pouze vyvolat křeč, přehřátí vnitřních orgánů.

Pokud onemocnění není vážné, léky jsou vybírány správně, pak po 4–5 dnech by teplota měla stoupat pouze večer, v noci. 6. - 7. den by neměly být žádné známky tepla u dítěte, hodnoty by měly být normální, v rozmezí 36,6–37, 3 stupně, v závislosti na věku. Pokud indikátory zůstanou zvýšené déle než týden, je nutné podstoupit komplexní vyšetření k určení příčiny a původce patologie.

Je to důležité! V případě, že dítě nemá tendenci k záchvatům, těžkým neurologickým, duševním onemocněním, není nutné snižovat teplotu na 38,5 let u dětí starších než 1 rok - tělo musí bojovat proti patogenním mikrobům. Kojenci mohou dostávat antipyretická léčiva již v dávkách nad 37,8 jednotek, ale je nutné se zaměřit na celkovou pohodu dítěte.

Naléhavá akce

U teplotních ukazatelů nad 39,5–40 stupňů, které se nesníží déle než 48 hodin, by mělo být dítě okamžitě předvedeno lékaři a je lepší zavolat sanitku. Aby se snížila teplota, odborníci aplikují intramuskulárně lytickou směs, která se skládá z Analgin a Dimedrol, někdy s přidáním No-sila. Po čtvrt hodině se stav dítěte výrazně zlepší, teplo ustupuje a vrací se jasnost vědomí. Troychatka pro nouzové snížení teploty lze připravit doma - grind 0,25 tablety Analgin, Suprastin a Drotaverin, vše smíchejte v 1 lžičce, přidejte trochu vody. Tento způsob terapie je však vhodný pro léčbu dětí starších než 5 let.

I když jeden rok-staré dítě, starší dítě, teenager jednou měl tělesnou teplotu až 41 stupňů, pak hodnoty mírně snížil - konzultace s dětským lékařem je nutné, takové indikátory nevznikají bez důvodu, mohou signalizovat těžké zánětlivé procesy v těle, nic dobrého Ošetření neskončí. Léky pomohou odstranit symptomy, ale ne příčinu vývoje patologie.

V případech těžké hypertermie u dítěte musí rodiče zůstat klidní. Za prvé, ujistěte se, že dítě není přehřáté, místnost je chladná a svěží. Nepodávejte ihned antipyretika. Většina lékařů se domnívá, že kritická známka pro děti do 3 let je 38 stupňů, starších než 4 roky - 38,5–39 let. Ale vždy musíte vzít v úvahu stav pacienta. U bílé horečky by měla být léčebná opatření prováděna již při hodnotách 37,5 jednotek.

Co dělat, když teplota dítěte neklesne

Jaká teplota se může chrlit

Vzhledem k tomu, že vysoká teplota indikuje aktivní boj imunitního systému dítěte se škodlivými viry nebo jinými původci tohoto příznaku, neznamená to, že by ho pacient musel okamžitě sestřelit. Tělo tedy signalizuje, že bojuje s dráždivými látkami, produkuje protilátky proti infekci, která se dostala na sliznici nebo krev pacienta.

Často se vyskytují situace, kdy pediatrové doporučují rodičům, aby svým dětem podávali antipyretické léky i při tělesné teplotě 37 stupňů. Ve skutečnosti, v tomto případě, drogy jen brání dítěti od samostatně řídit příčinu nemoci. Pokud nezažijete ostré zhoršení zdraví, pak byste mu neměli dávat antipyretikum. Lék sám odstraní symptom, ale tím oslabí odpor mladého těla. S pravidelným přísunem léků vytvoří imunitní systém dítěte určitou závislost a v důsledku toho nebude schopen plně fungovat.

Za prvé, pokud teplota neklesne déle než 2-3 dny, musíte znát přesnou příčinu tohoto příznaku. K tomu musí být dítě vyšetřeno lékařem. Zvýšená tělesná teplota se může projevit nejen tehdy, když je dítě nemocné, ale také charakteristické pro zuby, alergie, bodnutí hmyzem, otrava jídlem. Odpověď těla odráží jeho připravenost odolat těmto faktorům. Pokud je příčinou specifické onemocnění, které může způsobit špatné zdraví, může být v kombinaci s jinými imunostimulačními léky předepsáno antipyretikum.

Pokud dítě nemá žádné nemoci, které vyžadují pozornost kardiologa nebo neurologa, pak neexistuje žádný zvláštní důvod, proč by se tělesná teplota snížila na méně než 38 stupňů.

Akční algoritmus

Když se vysoká hypertermie dítěte po delší dobu nezmizí, pak když se jeho stav zhorší, je třeba přijmout některá opatření. Chcete-li to provést, musíte udělat komprimovat, smáčení v chladné vodě a alkoholu (poměr 1: 1). Nedoporučuje se nosit na rukou, aniž by bylo nutné přenášet teplo skrze vaše tělo.

Je nutné dát dítě do postele, ale ne zakrýt, aby bylo zajištěno větrání v místnosti. Doporučená teplota v místnosti je 20-22 stupňů. Můžete podávat účinné léky Nurofen, Paracetamol nebo Ibuprofen. Pečlivě si přečtěte pokyny, abyste předešli předávkování a včas věnovali pozornost řadě kontraindikací jejich použití. Za hodinu musí jednat.

Pokud dojde k exacerbaci symptomu, zhoršení zdraví, studených rukou a nohou, zimnice a horečka, pak musíte zavolat sanitku. V této době by mělo být provedeno tření studené končetiny. Teplota by měla postupně klesat, když jsou teplé. V případě nouze můžete získat injekci přípravku Troychatki (Papaverin, Analgin, Diphenhydramine). Dávkování je určeno podle hmotnosti dítěte.
V případě detekce nebezpečné nemoci u dítěte může lékař předepsat antibiotika, imunostimulační léčiva nebo nemocniční léčbu.

Video "Co dělat, když teplota udržuje třetí den"

Lidové cesty

Když je hypertermie žádoucí, aby děti pily více. To je způsobeno tím, že v důsledku nadměrného pocení ztrácí hodně vlhkosti. Snížení vodní rovnováhy v těle vede k oslabení ochranných funkcí a imunity.

Můžete si udělat čaj s citronem, šípky nebo maliny. Můžete také udělat odvar z pearl ječmene, přidejte lžíci medu a dát pít 3 krát denně. Kapalina by neměla být příliš studená ani horká.

Tradiční způsoby léčby zahrnují pití kompotů ze sušeného ovoce (například sušené meruňky, rozinky). Můžete také dát přírodní šťávy. Není také nutné živit děti silou, protože s vysokou teplotou mají špatnou chuť k jídlu.

Kdy používat léky

V situaci, kdy se tělesná teplota dítěte začala prudce zvyšovat, měla by být sledována po celý den. Pokud je v rozsahu 37-38 stupňů, pak antipyretika, zatímco vy nemůžete dát. Pokud hodnota přesáhne 38 stupňů a zdravotní stav se výrazně zhorší (současný projev jiných příznaků), pak by měl být podán lék.

Rodičům se doporučuje, aby se předem poradili s dětským lékařem, a to tak, že identifikují léky, které mohou být poskytnuty jejich dítěti během exacerbace nejběžnějších symptomů - průjmu, horečky, kašle, rýmy, bolesti hlavy a dalších.

Tradiční medicína, která je založena na doplňování rovnováhy tekutin v těle dítěte, je přijatelná při teplotě 37-38 stupňů. Po překročení hodnoty teploty 38,5 - mohou být podávány antipyretika. Silné léky mohou být potřebné, pokud hypertermie dosáhla v krátkém časovém období 40 stupňů, stejně jako dalších souvisejících symptomů.

Ujistěte se, že používáte léčení drog s výskytem "bílé horečky". S touto patologií dochází k výrazné hypertermii těla (hlava, krk, hrudník) a končetiny dítěte jsou studené. Pokud léky pomáhají na krátkou dobu a po několika hodinách se teplota vrátí na předchozí hodnotu, pak je lepší se poradit s lékařem a zjistit přesnou příčinu takové reakce organismu.

Video "7 způsobů, jak snížit teplotu dítěte"

Pokud má vaše dítě horečku, nebojte se. Připravili jsme pro Vás až 7 účinných metod, které pomohou snížit teplotu.

Proč teplota v dítěti neunikne, nebo 8 běžných chyb s poklesem tělesné teploty u dětí

Kolik bylo řečeno o teplotě a bude řečeno více než jednou.

Ve většině případů teplota stoupá ve večerních hodinách, spousta nemocí začíná od horečky, nejen ARVI.

Nic nevede rodiče k větší panice než výraznému zvýšení tělesné teploty u dítěte. A pokud tato teplota nezmizí, vypadá to jako katastrofa. Jaká je teplota? Proč je to potřeba? A jak to srazit, když je všechno už zkoušeno?

Fyziologie

Horečka je jednou z nejdůležitějších ochranných a adaptivních reakcí těla. V procesu zvyšování teploty těla jsou aktivovány všechny vitální systémy těla (imunitní, respirační, kardiovaskulární). Ve skutečnosti je tento proces regulován tělem.

Horečka je změna tepelné bilance způsobená vlivem termoregulace endogenních pyrogenů na hypotalamická centra tepelné regulace.

U mnoha zdravých dětí lze ve dne pozorovat mírný nárůst tělesné teploty, nejčastěji je tento nárůst subfebrilního charakteru - 37,3 - 37,5˚˚.

Rozsah denních výkyvů tělesné teploty při relativně konstantní teplotě okolí v prvních dnech života je asi 0,2–0,3 ° C, zvyšuje se na 0,6 ° C o 2–3 měsíce a dosahuje 1 ° C o 3–5 let.. Nejvyšší tělesná teplota je pozorována mezi 17 a 19 hodinami a nejnižší v intervalu mezi 4 - 7 hodinami. Fluktuace tělesné teploty odrážejí stav fyzické a psycho-emocionální aktivity zdravých dětí.

Stupně horečky

 • etapa - zvýšení teploty. Nejčastěji si rodiče všimnou, že se dítě třese, dítě si stěžuje na pocit chladu, zvláště při pohybu. V této fázi převažují procesy výroby tepla obvykle nad procesy přenosu tepla, snižuje se dýchání, snižuje se pot;
 • etapa zvýšená teplota. Ten stupeň, ve kterém rodiče obvykle znějí alarm. Přenos tepla a výroba tepla jsou v tomto okamžiku obvykle přibližně stejné. Kůže je červená a horká na dotek;
 • snížení teploty. V této fázi převládá přenos tepla, kůže dítěte je červená, dochází k aktivnímu pocení, dýchání je poměrně časté.

Hypertermie je proces, který (na rozdíl od horečky) není regulován tělem. Může vést k narušení systémů těla.

Mezi nejčastější příčiny hypertermie patří:

 • nádory hypofýzy;
 • poranění mozku;
 • Infekce CNS;
 • šok, sepse;
 • hypertyreóza.

Hypertermie se vyskytuje u malých dětí a je charakterizována porušením mechanismu přenosu tepla. Dítě je bledé a chladné.

Pokud je tedy dítě na dotek červené a horké a teplota vzrostla na 39 ° C, bude tento proces ve většině případů příznivý.

Teplota u novorozence

Často se stává, že matka, která právě přišla z porodnice, bere teplotu dítěte, vidí teplotu 37,5 ° C na teploměru, dává dětskému paracetamolu, znovu změří teplotu a zjistí, že neexistuje žádný účinek.

Novorozenci se přizpůsobují životu v tomto nedokonalém světě a jejich orgánové systémy, včetně procesů termoregulace, se přizpůsobují.

Pokud jste také v rozpacích nosní kongescí, změnou barvy stolice, silnou úzkostí dítěte, zarudnutím pupeční rány nebo výtokem z ní, je lepší se poradit s lékařem.

Samozřejmě musíte zavolat lékaře, pokud je teplota novorozence 38 ° C a vyšší.

Proč dítě neztrácí teplotu a co dělat?

Tato otázka je zcela běžná a rodiče často dělají stejné chyby.

1) Chyba jedna - plenka, nebo spíše její přítomnost. V dnešní době je tato věc nedílnou součástí výchovy dětí a mnoho z nich ani neví, jak ji odstranit z dítěte, a dokonce i na celý den. Nevýhodou této věci je, že uvedení na dítě zadek, můžete také dát do oblasti třísla, a to je bohatá na velké cévy. Místo toho, aby rozdávání přebytečného tepla, dítě, díky takovému „komprimování“, přidává další stupeň.

2) Matky si často stěžují, že nemohou snížit teplotu dítěte a v místnosti, kde je nemocné dítě umístěno, je dusno a horké.

Místnost musí být pravidelně větrána. Zaprvé sníží počet patogenů v místnosti. Za druhé, dítě bude dýchat snadněji. Za třetí vám pomůže snížit teplotu dítěte.

3) Oblečení. Pokusy o muflování o něco více, pít horký čaj s malinovou marmeládou a dělat vše tak, aby se dítě potilo a tak se zotavilo, může zhoršit stav. Oblečení musí být z přírodních tkanin. Pokud se dítě třese, zakryjte a zahřejte.

4) Napájení. Nekrmte dítě ani krmivo pro dva - to jsou dva extrémy. Pokud je dítě již schopno mluvit, požádejte o jeho názor. Možná, že chce nějaké ovoce nebo jídlo, zvláště lahodně vařené mámou. Pokud se dítě odmítne, nenutí ho k jídlu, stačí dát promyté ovoce a zeleninu na prominentním místě.

5) Nesprávný výpočet dávky antipyretik.

Faktem je, že výpočet léčivého přípravku na obalu se provádí na průměrném dítěti. Pokud tedy vaše dítě váží více než průměr, pak potřebujete více léku, než je uvedeno na páteři obalu.

6) Stírání a studené obklady během bílé horečky. Tato chyba je vzácná.

7) Otírání vodkou, octem nebo vodou pod tělesnou teplotou dítěte.

Vodka a ocet zvyšují intoxikaci organismu, mohou vést k alergiím nebo otravám. Ledová voda může vyvolat křeč periferních cév a vést ke snížení oblasti přenosu tepla.

8) Nedostatek pití. Pokud se dítě odmítá pít, a rodiče nemohou, nebo nemají dostatečnou touhu, aby ho pít.

Ztráta tekutin a soli z potu a vydechovaného vzduchu může vést k vážnému stavu dítěte a následně k prahu intenzivní péče.

Opatření ke snížení tepla

Rodiče často říkají: „Nurofen nesnižuje teplotu, co dělat?“

Účinnost léčiva se vyhodnocuje nejdříve 30 minut po jeho podání dítěti. Pokud teplota po podání léčiva poklesla o 0,5 - 1 ° C, znamená to, že léčivo je platné. Antipyretika působí 4 - 6 hodin a po této době může teplota opět vzrůst. Je velmi důležité pochopit, že vynucení teploty, vyléčení nemoci, ale pouze zmírnění stavu pacienta.

Takže při teplotě dítěte nad 39 ° C nebo vyšší jste dali antipyretikum, ale nepomohlo to.

 1. Zkontrolujte ruce a nohy dítěte. Pokud je dítě bledé a chladné, antipyretika nebude fungovat. Vaším úkolem je zahřát ruce a nohy. Nasaďte si teplé ponožky, otřete si ruce, dávejte No-shpu nebo papaverin ve stáří.
 2. Zkontrolujte, zda existuje možnost přehřátí dítěte. Odstraňte přebytečné svetry, prošívané přikrývky, ponechte jen ty nejnutnější. Větrejte místnost, navlhčete vzduch. Pokud je venku venku, snižte teplotu baterie.
 3. Vyjměte plenku z dítěte.
 4. Pokud je dítě červené a horké, položte pod něj vodotěsnou fólii a otřete tělesnou teplotu dítěte vodou. To znamená, že pokud má dítě 40 ° C, pak voda na odření by měla být 40 ° C. Potírání potřebuje pouze ty oblasti, kde projdou velká plavidla. To je krk, podpaží, oblast srdce, třísla, poplitální fossa. Nohy a ruce se nedotýkají. Dítě zakryjte lehkou přikrývkou a po 5 minutách postup opakujte, pak znovu změřte tělesnou teplotu.
 5. Můžete také použít metody fyzického chlazení. Měli byste vzít led z mrazáku, zabalit jej do několika vrstev a umístit ho na hlavu dítěte ve vzdálenosti 1 - 2 cm od jeho povrchu.
 6. Nezapomeňte krmit dítě se vším, co dítě pije. Vhodná voda, šťávy, čaje, ve všech směrech dávají dítěti tekutinu a sledují množství moči.
 7. Dejte svému dítěti fyziologický roztok, jako je Regidron, Glukosolan.
 8. Nesnažte se snížit teplotu nemocného dítěte na 36,5˚Ϲ.

Pokud vám vše výše uvedené nepomůže a teplota se nepohnula ze 40 ° C za hodinu, je lepší vzít dítě do nemocnice.

Teplota sama o sobě není hrozná. Rodiče jsou vystrašeni nemocí dítěte, jeho stav je zároveň a teplota je jednoduše snazší opravit a popsat.

Milí rodiče, podívejte se na své nemocné dítě a sdělte, co vás trápí. Možná je to atypické chování nebo výskyt vyrážky, která nezmizí při stisknutí, možná zvracení a stížnosti na bolest břicha, a teplota je ve skutečnosti 37 ° C? V těchto případech byste měli zavolat sanitku a jít do nemocnice, abyste vyloučili vážné nemoci.

Teplota v dítěti neodezní: příčiny a řešení

Pokud se teplota dítěte nesníží, pak - to se týká nejen dítěte, ale i rodičů. Koneckonců, pokud má dítě vysokou tělesnou teplotu, která neklesá déle než tři dny, jedná se především o závažné onemocnění. Zda je nutné snížit teplotu a v jakých případech je nutné to udělat, se dozvíte podrobněji.

Jaké hodnoty tepla jsou nepřijatelné

V lékařství jsou přijaty vhodné normy teplotních hodnot, při kterých je zakázáno uchýlit se ke snížení tepla pomocí antipyretik. Pokud tělesná teplota nepřekročí hodnotu nad 38 stupňů, děti do tří let by ji neměly snižovat. Počínaje 3 roky je nutné použít antipyretika, pokud hodnota teploměru překročí hodnotu 38,5 stupně.

Důležité vědět! Pokud dítě vyvíjí febrilní křeče při teplotě 38 ° C, pak je nutné uchýlit se ke snížení tepla.

Drobné známky tepla u dítěte mladšího než jeden rok nemusí vždy znamenat, že dítě je nemocné. Teplotní výkyvy do 38 stupňů ukazují, že dítě má termoregulační systém. Pokud má dítě mladší 3 let hodnotu 37,5 stupně, rodiče by se neměli bát. Vysoká teplota u dítěte v takovém raném věku se zvažuje, pokud teploměr čte nad 38 a existují jasné známky indispozice.

Teplota 38 stupňů, která je diagnostikována 3-4 dny, naznačuje, že se dítě rozvíjí zánětlivým procesem. Známky horečky ukazují přímo na začátek konfrontace imunitního systému s dráždivými faktory. Pediatři nedoporučují snižovat horečku u dítěte, zatímco značka teploměru nepřekračuje hodnotu 38-38,5 stupně.

Proč se teplo dlouho nestalo

Panické rodiče, pokud dítě nesníží horečku, je poměrně běžné. Proč se teplo nesníží po dobu tří dnů a déle a teplota neklesá déle než 2 dny, to jsou všechny populární otázky, na které chce každý rodič znát odpověď.

Pokud dítě nezmizí horečku, jsou k tomu vysvětlení. Můžete si je vyjasnit pouze v ordinaci lékaře, ale v žádném případě nedělejte diagnózu sami. Zvažte, proč tělesná teplota nespadá do dítěte a co může tyto příznaky vyvolat.

Známky intenzivního tepla jsou způsobeny následujícími faktory:

 • Ne klesající teplota naznačuje, že tělo zahájilo proces ochrany, v důsledku čehož existuje boj s patogenními bakteriemi, které se dostali dovnitř.
 • Čím vyšší je hodnota teploměru, tím účinnější je proces boje s patogeny. Vysoká horečka také indikuje závažnost onemocnění.
 • Existuje proces aktivace fagocytózy, skrze který dochází k zachycení a zničení patogenů krevními buňkami.
 • Zvýšení produkce interferonu, což má za následek zvýšenou ochrannou funkci organismu.

Důležité vědět! Pokud mají rodiče v úmyslu snížit subfebrilní teplotu, která je nižší než 38 stupňů, měli by vědět, že takovými činnostmi poskytují službu patogenním bakteriím. Dokud tělesná teplota neklesne, tělo bude udržovat obranu, ale po paracetamolu se virus aktivně rozvíjí po celém těle.

Rodiče jsou zvyklí věřit, že dětská horečka je nemoc. Ve skutečnosti je horečka známkou nemoci. Kromě toho je teplo ochrannou funkcí, která tělu prospívá, pokud značka teploměru nepřekročí 39–40 stupňů.

Teplota 39 u dítěte je velmi velkým nebezpečím, protože především dochází k rozvoji příznaků dehydratace. Kromě toho, vysoké teploty teploměru předcházejí vzniku febrilních záchvatů a vazospazmu, v důsledku čehož dochází k vážným poruchám. Všechno musí být provedeno tak, aby hodnoty teploměru nevystoupily na úroveň 39-40 stupňů. Pokud je dlouhodobě pozorována vysoká teplota vyšší než 2 dny, může to vést ke vzniku komplikací nervového a kardiovaskulárního systému, stejně jako k problémům s fungováním některých vnitřních orgánů.

Jak snížit horečku

Pro snížení teploty budete muset použít antipyretika. Místní otázka, co dělat, když se teplota dítěte nesníží, je způsobena odpovědí při použití antipyretik. Lékaři, aby teplota klesla, doporučujeme uchýlit se k použití těchto výrobků pro děti jako Ibuprofen nebo Paracetamol.

Po užití těchto léků dochází po určité době k poklesu tepla. Trvání antipyretického účinku je čtyři hodiny, po kterém může být pozorován opakovaný nárůst značky teploměru.

Důležité vědět! Děti musí dostávat antipyretikum v určité dávce, s níž si musíte přečíst návod k léku. Pokud je dávka překročena, povede to k rozvoji nežádoucích příznaků.

Pokud třetí den po obdržení antipyretik nadále zvyšuje teplo, musíte kontaktovat nemocnici k vyšetření. Před užitím febrifuge ve formě sirupu se ujistěte, že dítě nemá žádné známky nevolnosti a zvracení. Rektální čípky se používají u dětí, pokud nejsou příznaky průjmu a průjmu.
Na závěr je třeba poznamenat, že pro snížení tělesné teploty je nutné dodatečně splnit řadu požadavků:

 • poskytují komfortní podmínky v místnosti;
 • svlékni dítě a přikryje ho lehkým hadříkem;
 • vzduch v místnosti;
 • v případě potřeby aplikujte krém.

Pokud teplota stále stoupá, což naznačuje závažnost onemocnění, musíte zavolat sanitku nebo použít "lytickou směs".

Jak a co rychle a efektivně snížit teplotu o 39 dětí

Nejčastěji rodiče volají lékaře, který přišel s problémem výrazné hypertermie u svých dětí.

Infekční a zánětlivá onemocnění jsou často doprovázena intenzivní horečkou, která se někdy vyvíjí na třicet devět stupňů.

Všeobecně platí, že děti snášejí tento obtížný stav docela dobře, ale v případě vážné nemoci, tam budou také související příznaky, které komplikují.

Nejčastěji zahrnují migrénu, zimnici nebo respirační projevy. Otázka léčby dítěte může být vyřešena pouze lékařem, ale rodiče by měli jasně vědět, jak snížit teplotu o 39 dětí před jeho příjezdem.

Důvody pro zvýšení teploty na 39 - 39,5 u dětí

Nejčastější významná hypertermie u dítěte se vyvíjí na základě:

 • Bakteriální kontaminace;
 • zavedení virů do těla;
 • respirační infekce;
 • otrava jídlem;
 • alergická reakce;
 • kousání zubů;
 • přehřátí;
 • nervové napětí;
 • onkologická onemocnění;
 • imunitní reakce na očkování atd.

Tyto faktory způsobují, že dítě má vysokou horečku, která odráží ostrou aktivaci obranyschopnosti těla.

Měla by teplota klesnout 39?

Drtivá většina domácích a západních pediatrů je toho názoru, že když hypertermie dosáhne alarmující úrovně 38,5 stupně, pak to nestojí za další čekání.

Je třeba ji snížit. V opačném případě se mohou vyskytnout různé těžké komplikace, z nichž nejčastější je konvulzivní záchvat.

V případě závažného infekčního nebo zánětlivého onemocnění by o jmenování antipyretik mělo rozhodovat pouze ošetřující lékař.

Pokud neexistuje žádné zvláštní nebezpečí, nebo naopak pediatr ještě nedorazil a hodnoty teploměru vzrostly o více než 39 stupňů, pak by měly být sníženy.

K tomu je nutné jasně pochopit, že výrazné zvýšení teploty je přímým odrazem odporu těla. Je to horečka, která mu pomáhá aktivně bojovat s infekcí.

Nicméně, příliš silné jeho projevy mohou negativně ovlivnit dítě, zcela odnést jeho sílu a vést k dehydrataci.

Jak snížit teplotu o 39 dětí a pomoci mu přežít tento vážný stav? Prvním krokem je poskytnout mu velké množství kapaliny.

Aby se zabránilo dehydrataci těla by měl neustále vodu dítě.

Pro tento účel jsou vhodné různé ovocné kompoty, ovocné nápoje z bobulí nebo odvar léčivých rostlin. Pití by mělo být chutné, jinak je nemocné dítě schopno ho odmítnout kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Je lepší dát mu tekutinu z lžíce nebo vhodné láhve. Když jsou rodiče ve ztrátě z toho, že dítě má teplotu 39 let, Komarovsky věří, že může být tímto způsobem snížen.

Co nám radí Dr. Komarovsky

Známý pediatr Komarovsky také doporučuje, aby se při rozvoji hypertermie doplnila ztracená rovnováha elektrolytů v těle. K tomu je nutné odstranit nedostatek stopových prvků. V takovém případě pomůže rozinky, fíky, sušené meruňky a další sušené ovoce.

Na radu Komarovského se doporučuje dát dítěti studený nápoj, ale stále teplý. Před tím, než začnete s léčbou diaforetiky léčit, musíte nejprve poskytnout dětem dostatek tekutin.

Pokud má dítě jen horké čelo a nohy a ruce zchladnou, znamená to, že se projevuje negativní reakce cév.

V tomto případě byste měli vědět, že dítě o teplotě 39 stupňů je přijatelné pro podání antispasmodik (Drotaverine nebo Papaverine) v dávce pro děti, jasně vyznačené v návodu pro léčivo.

Nezapomeňte okno zcela otevřít a dosáhnout výrazného ochlazení místnosti, kde leží pacient. Dr. Komarovsky věří, že teploměr by v něm neměl ukazovat více než dvacet, v extrémních případech dvacet dva stupně.

To pomáhá vyrovnat termoregulaci těla s pomocí dítěte vdechovaného plícemi a vzduchu, který vydávají. Kromě toho je nutné, aby byl proud vzduchu stále vlhký.

Doporučuje se namočit záclony, dát velkou místnost s vodou do místnosti, nebo všude rozložit vlhký hadřík.

Pediatri se doporučuje, aby neváhali, zda má dítě:

 • Je zde intenzivní teplo, které již přesáhlo třicet devět stupňů Celsia a blíží se čtyřiceti stupňům;
 • diagnostikované onemocnění srdce;
 • existuje vaskulární patologie;
 • existuje tendence k záchvatům atd.

To vše ho řadí do zóny s velkým rizikem. Teplo, dosahující 39,9 stupňů, již nese pro tělo žádný užitek, ale způsobuje koagulaci bílkovin, z nichž se v mnoha ohledech lidské tělo skládá.

Kromě toho vytváří významnou zátěž na kardiovaskulární a nervový systém.

Při významném vývoji horečky byste měli vědět, že můžete rychle snížit teplotu o 39 ° C u dítěte otřením vodou při pokojové teplotě. Přidání jakékoliv látky je nežádoucí.

S dítětem je třeba odstranit všechny zbytečné, aby se zabránilo přehřátí. Měli byste ho nechat v bavlněném pyžamu nebo v noční košili z přírodních tkanin. Zakryjte ho lepším světlým listem.

Není nutné, aby dítě běželo nebo křičelo, je-li ve vzrušeném stavu, ale je také nežádoucí, aby ho donutil do postele.

Jakýkoliv nervový a fyzický tlak jen zvýší hypertermii. Je nutné ho posadit na pohodlné místo, přečíst ho nebo odvrátit k něčemu zajímavému.

Jak snížit teplotu o 39 dětí?

Snížení projevů tepla s pomocí vhodných léků je možné pouze v případě, že teplota 39-39,5 u dítěte nevystupuje s odpadky a nápoje.

Existují speciální léky, které zahrnují sirupy, suspenze nebo tablety. Obsahují příslušné dávky:

 • Ibuprofen;
 • Sirup nebo svíčka s Nurofen;
 • Svíčka s Viferonem;
 • Paracetamol;
 • Calpol;
 • Panadol;
 • Efferalgan nebo Tsefekona ve správném dávkování.

Měly by být užívány přesně podle pokynů, které jsou připojeny k léku. Jedná se o účinné léky, které mohou snížit horečku na poměrně dlouhou dobu. Kromě toho mají provozní účinek.

Lék nejbezpečnější volby v tomto případě je Paracetamol.

Rychle pomáhá snižovat teplotu, má protizánětlivý a analgetický účinek, má minimální kontraindikace a nežádoucí účinky a také nemá znatelný vliv na hematopoetický systém a centrální nervový systém.

Dávka v tabletách při teplotě od 3 do 6 let je 800 mg / den.

Od 6 let se přípustná dávka násobí 1,5-2. Minimální interval mezi užitím medikace je 4 hodiny.

Pokud se teplota nesníží, může být znovu podána pilulka. Pokud má dítě teplotu 39 a po opakovaném použití, používají se další léky nebo domácí léky.

Léky na bázi ibuprofenu také pomáhají rychle eliminovat horečku, ale jsou méně účinné proti jiným pozitivním účinkům na tělo.

Jejich výhodou je však to, že antipyretický účinek přetrvává po velmi dlouhou dobu. Dítě by si je také nemalo užívat déle než každých šest hodin.

U pacientů ve věku od 3 měsíců do 2 let používejte svíčky, sirup a suspenzi v souladu s pokyny. A pro děti od 3 let - pilulky.

Dávka je 10 mg / kg tělesné hmotnosti při teplotě 38,5 - 39,2 ° C a pokud je teplo pod tímto ukazatelem, pak 5 mg / kg. Denní dávka léčiva by neměla překročit 30 mg / kg tělesné hmotnosti.

Jak snížit teplotu

Mnoho rodičů je zděšeno vidět čísla na teploměru, zůstat u asi třicet devět stupňů. Proto ztrácejí hlavy a začínají dělat něco, co jen zhoršuje postavení dítěte.

Je třeba poznamenat, že v medicíně je horečka rozdělena na:

 • Bílá, když je pozorováno horké čelo a dlaně a nohy jsou studené, zatímco obličej je bledý;
 • červená, když horečka pokrývá celé tělo.

Proto, aby se teplota snížila, je požadováno různými způsoby.

 • V prvním případě se nedoporučuje masírovat dětské končetiny, zcela ho svlékat, aplikovat na tělo vlhké a chladné vody. Stav dítěte je způsoben vaskulární insuficiencí a tato opatření ji jen posílí.
 • Když je pozorována červená hypertermie, tyto akce mohou pomoci, protože v tomto případě neexistuje vaskulární křeč, naopak, jsou rozšířeny.

Pokud teplota dítěte zůstane tvrdohlavě a nereaguje na nic, dítě by se nemělo otírat roztokem alkoholu nebo octu, protože podporuje dehydrataci a nepříznivě ovlivňuje stav kůže.

S velkým množstvím látky, stejně jako přítomnost poškození těla, se může dostat do krevního oběhu a způsobit ještě větší poškození.

Také nemůžete dát dítěti horký nápoj s malinami, lipou nebo medem, a pak pevně zabalit.

Rodiče tedy způsobují diaforetický účinek a zároveň ucpávají výměnu vzduchu, což neumožňuje termoregulačnímu systému pracovat v plné síle.

Rostlinné látky navíc přispívají k tvorbě diuretického výsledku, který spolu s účinkem na pocení vyvolává všechny podmínky pro dehydrataci krve.

Nedoporučuje se provádět klystýr chladným fyziologickým roztokem, pokud lékař nemá zvláštní pokyny. Pouze on může rozhodnout, které metody budou přínosem.

Mnoho rodičů panikaří, když vidí, že teplota 39,4 v dítěti neví, jak ji srazit dolů. Proto je třeba mít na paměti, že byste se neměli snažit eliminovat teplo žádným způsobem.

Léky zakázané dětmi

V žádném případě byste neměli dát své dítě takové léky jako "Amidopyrin", "Analgin", "Antipyrin" nebo "Phenacetin".

Jsou kontraindikovány pro dětský organismus, jinak je nástup intoxikace zcela možný, což činí stav pacienta kritickým.

 • Vzhledem k tomu, že děti mají často horečku, rodiče by měli být na to připraveni a znát základní opatření, která je žádoucí použít, aby mu pomohli.
 • I když je dítě ještě mladé, matka musí být předem připravena na to, co je schopna a měla by dělat s rozvojem hypertermie, protože se s takovým problémem bude často muset vypořádat.
 • A samozřejmě je prostě nepřijatelné zapojit se do samoléčby během vývoje tepla u malého pacienta. Veškerou nezbytnou terapii provádí pouze lékař.

Co když teplota 39 nezmizí

Tam jsou také takové případy, kdy je všechno zkoušeno, ale hypertermie nezmizí. Pokud tedy teplota dítěte nezmizí o 39 stupňů, pak je to signál, že je zapotřebí pomoci specialistů.

Nouzové volání sanitkou je nutné, když:

 • Zvyšuje se teplo;
 • dítě nejí nic;
 • odmítá pít;
 • zhoršuje se;
 • jeho končetiny se škubnou;
 • dítě neustále zvrací;
 • má těžký průjem.

Pokud nezavoláte sanitku včas, pak se může objevit křečovitý záchvat, srdeční nebo cévní nedostatečnost, organické poškození mozku.

Tyto symptomy naznačují závažné metabolické problémy, rychlý přístup dehydratace, stejně jako přítomnost dysfunkcí vnitřních orgánů a s největší pravděpodobností lékař předepíše antibiotikum.

Zatímco lékařský tým ještě nedorazil, doporučuje se zabalit dítě na mokrý list asi pět minut. Pak by měl být utřen a položen na suchou noční košili.

Je také nutné věnovat pozornost souvisejícím symptomům, protože indikují přítomnost určitého onemocnění. Vysoká teplota je pouze jednou z nich a sama o sobě nemůže poskytnout specialistovi úplnou odpověď na otázku, co je dítě nemocné.