Dítě začalo špatně slyšet: příčiny a léčbu ztráty sluchu

Pokud se dítě stalo slušným, mělo by být co nejdříve předvedeno lékaři. Pro děti je sluch zvláště důležité nejen proto, že jim umožňuje orientovat se v prostoru. Přispívá ke správné a včasné tvorbě řeči, její schopnosti porozumět jí i celkovému vývoji v souladu s věkovými normami.

Co je ztráta sluchu?

Porucha sluchu, charakterizovaná obtížným vnímáním řeči, zvuky na krátké vzdálenosti, se nazývá ztráta sluchu. Může být vrozená a získaná. V prvním případě je v porodnici zjištěna patologie. Specifičnost léčby závisí na jejím typu.

Nejčastější jsou případy, kdy dítě trpí ztrátou sluchu. Pokud má normální sluch, pak ho pod vlivem nepříznivých faktorů začíná ztrácet.

Typy ztráty sluchu

Mezi typy ztráty sluchu patří:

 1. stabilní, když sluch není obnoven, pokud je léčba prováděna;
 2. progresivní, který se vyznačuje neustálým poškozováním sluchu a může vést k hluchotě;
 3. reverzibilní, který je přístupný léčbě ozařování sluchu.

Kromě toho vydávejte:

 • vodivá ztráta sluchu - porušení cesty zvukové vlny k vnitřnímu uchu;
 • neurosenzorická ztráta sluchu v důsledku poškození nervových zakončení, vnitřního ucha, sluchového centra;

smíšená ztráta sluchu - kombinace obou uvedených typů.

Stupeň ztráty sluchu

V případě zhoršení sluchu dítěte určí otolaryngolog na recepci stupeň ztráty sluchu:

 1. 1. stupeň - děti neslyší dobře řeč v přítomnosti hluku;
 2. 2. stupeň - špatné slyšení řeči za normálních podmínek a jediná výslovnost slov;
 3. 3. stupeň - dítě slyší jen to, co je řečeno hlasitě u samého ucha;
 4. 4. stupeň - hluchota.

Ztráta sluchu u dětí: může být vrozená nebo získaná, ztráta sluchu má různé stupně (stupně 1-4) a typy (stabilní, progresivní, reverzibilní)

Proč se sluch dítěte zhoršil?

Příčiny ztráty sluchu od narození

Ztráta sluchu od narození způsobuje:

 1. infekční nemoci matky;
 2. užívání antibiotik během porodu;
 3. předčasné narození;
 4. nízká porodní hmotnost (do 1,5 kg);
 5. fetální hypoxie;
 6. porodní trauma.

Příčiny ztráty sluchu

Pokud se dítě stalo neslyšícím, může to být několik důvodů:

 1. Síra z korku, která je hluboko v zvukovodu a blokuje ji. Tento problém nezávisí na tom, jak pečlivě je udržována hygiena ucha, protože toto uvolňování síry je normální fyziologický proces. Odstraňte korek může jen lékař speciální nástroj.
 2. Cizí předmět může způsobit ztrátu sluchu. Toto je obzvláště obyčejné v mladších dětech, kdo prozkoumat svět tím, že dá paletu hraček v jejich ústech, nosu a uších. Lékaři často odstraňují bavlněné a designové díly z ušních kanálků.
 3. Po nachlazení není zánět středního ucha neobvyklý, což způsobuje dočasné snížení sluchu u dětí všech věkových kategorií.
 4. Poškození vnitřního ucha v důsledku traumatického poranění mozku, k němuž dochází okamžitě nebo později.
 5. Onemocnění horních cest dýchacích (rýma, nádcha, zvýšení adenoidů atd.).
 6. Komplikace z spalniček, šarlatové horečky a dalších závažných infekčních onemocnění.
 7. Problémy s funkcí ledvin.
 8. Poškození vnějšího a středního ucha, které je způsobeno zavlečením předmětů, například tužkou.
 9. Přijetí léčiv neomycinu.

Jak zjistit ztrátu sluchu u dítěte?

Můžete pochopit, že dítě začalo špatně slyšet, pokud přestal reagovat na jakékoli výzvy, které mu byly vysloveny známým hlasem. Varovným signálem by měly být i neustálé dotazy, opakované žádosti, stížnosti na hluk nebo nepohodlí v uších.

Někteří rodiče si všimnou, že dítě začalo mluvit mnohem hlasitěji, monotónněji nebo pomaleji, a neustále žádalo o zvýšení hlasitosti televize. Tyto příznaky ztráty sluchu by měly být důvodem ke kontrole u odborníka.

Pro děti, které jsou v dětství nebo se nenaučily mluvit, by reakce na kruté a hlasité zvuky měla být normální reakcí. Obvykle otočí hlavu směrem ke zdroji zvuku se střední hlasitostí. Pokud se tak nestane, mělo by se dítě ukázat dětskému lékaři.

Je možné se dozvědět, že sluch se zhoršil díky povaze dýchání. Může být monotónní a vzácnější, protože dítě neslyší intonace.

Po závažném infekčním onemocnění by měli rodiče věnovat zvláštní pozornost dětem, protože často způsobují komplikace ve formě ztráty sluchu. Totéž platí pro účinky poranění hlavy.

Jak léčit ztrátu sluchu u dětí?

Ztráta sluchu je léčena společně se základním onemocněním, je-li přítomno.

Terapie vodivé ztráty sluchu se ve většině případů skládá ze speciálních léků, včetně antibiotik, fyzioterapie a foukání na Politzer, elektroforéza a vibrační masáž ušního bubínku.

Pokud je ztráta sluchu stabilní a má stupeň 3, používají se sluchadla. Jsou vybírány individuálně a mohou být v ušních, ušních a ušních kanálech.

Sensorineurální ztráta sluchu, stejně jako smíšené jsou ošetřeny ve stacionárních podmínkách. Pacientovi jsou předepsány léky, které stimulují průtok krve ve vnitřním uchu a aktivují imunitní systém. Nutně předepsané postupy fyzioterapie a reflexologie.

Ztráta sluchu je kompenzována instalací kochleárního implantátu. Chirurgické metody jsou možné pouze s neúčinností konzervativních metod.

Úspěšná léčba ztráty sluchu u dítěte je možná pouze s včasným přístupem k lékaři.

Snížení sluchu u dítěte - příčiny a léčba

Sluch je jednou z nejdůležitějších funkcí našeho těla, hraje téměř hlavní roli ve vývoji dítěte. Díky němu se malé dítě učí zkoumat svět, pro starší dítě se chová jako nástroj pro komunikaci s vrstevníky. Stoprocentní slyšení je zárukou pozornosti, jednoduchosti učení se novým materiálům a jednoduchého učení v zásadě. Zhoršení funkce sluchu zbavuje dítě plně vnímat svět, komunikovat s ostatními a také zpomaluje jeho rozvoj.

Snížení sluchu se vyskytuje v různém věku: porucha sluchu může nastat i při narození. V každém případě, aby pomohli kojencům nebo starším dětem, rodiče musí vynaložit maximální úsilí a poradit se s lékařem při sebemenším odhalení problému se sluchem.

Schopnost slyšet je úzce spjata s vývojem řeči a inteligence, takže čím dříve půjdete k lékaři a diagnostikujete pokles vnímání sluchu u dítěte, tím větší je pravděpodobnost obnovení sluchu u dítěte a riziko ztráty sluchu je sníženo na minimum.

Ztráta dítěte a sluchu

Snížení schopnosti rozpoznat a pochopit zvuky v medicíně se nazývá ztráta sluchu - jedná se o částečnou ztrátu sluchu, když jsou okolní zvuky vnímány jako tlumené. Někdy je obtížné je rozebrat.

Problém ztráty sluchu nebo nedostatku v dětství je dnes velmi akutní. Statistiky jsou zklamáním: asi deset milionů Rusů trpí poklesem hluku a poklesem citlivosti na zvuky. Většina onemocnění se vyskytuje v případech ztráty sluchu u dětí. Jeden z tisíců dětí se již narodil s poklesem nebo ztrátou sluchu.

Jak již bylo uvedeno, snížení nebo ztráta sluchu u dítěte je vrozená a získaná.

Na základě polohy patologie rozlišujeme senzorineurální, vodivou a smíšenou ztrátu sluchu. Vodivá forma je spojena se zhoršenou funkcí vnějšího a středního ucha. V senzoricko-neurální formě se snižuje funkce sluchových receptorů vnitřního ucha. Toto je nejběžnější typ snížené sluchové schopnosti - představuje asi 90% všech případů. Pokud jsou kombinovány oba typy onemocnění, hovoříme o smíšené formě této patologie.

Stupeň ztráty sluchu

Co je považováno za špatné jednání? Existují čtyři stupně ztráty sluchu:

 1. První stupeň: člověk vnímá zvuky od 25 do 40 decibelů (pro srovnání, dobré slyšení je schopnost vnímat zvuky až 20 decibelů). Šeptání a vzdálený projev je vnímán obtížně, ale rozhovor je vnímán dobře.
 2. Druhý stupeň: práh sluchu se zvyšuje na 55 decibelů. Šepotová řeč je vnímána ve vzdálenosti ne více než jeden metr.
 3. Třetí stupeň: hodnoty decibelů vzrostly na 70. Pro dítě je nemožné šeptat řeč. Chcete-li slyšet partnera, musíte jít k němu ve vzdálenosti jednoho až dvou metrů.
 4. Čtvrtý stupeň: práh slyšení dosahuje 90 dB. Je téměř nemožné vnímat projev druhých.

Když dosáhnete prahu slyšení více než 90 dB, sluch se zcela ztratí. Přijde hluchota.

Snížení vnímání dítěte u dítěte může začít náhle: s prudkým poklesem sluchu dítě vyvíjí patologii během několika hodin. V akutních případech se sluch dítěte v průběhu jednoho měsíce zhoršuje. Subakutní ztráta sluchu nastane během jednoho až tří měsíců. U chronického průběhu došlo k poklesu sluchových schopností po dobu delší než tři měsíce.

Ale snížení schopnosti rozlišovat zvuky od dítěte není důvodem zůstat nečinný! Při prvním projevu poškození sluchu je nutné kontaktovat kompetentního otorinolaryngologa.

Faktory vedoucí ke ztrátě sluchu

Sluch může být narušen v důsledku mnoha faktorů. Příčiny ztráty sluchu u dětí mohou být následující faktory:

 • infekční onemocnění přenášená na těhotnou ženu během těhotenství (spalničky, zarděnka, chřipka);
 • genetická predispozice;
 • nekontrolovaný příjem budoucí matky antibakteriálních léků a jiných léků, které jsou kontraindikovány během těhotenství;
 • fetální hypoxie;
 • předčasné dodání;
 • poranění přijatá dítětem během porodu;
 • sirné svíčky umístěné v zvukovodu a zasahující do normálního vedení zvuku;
 • cizí předmět v uchu: děti často neúspěšně „experimentují“ s těly a vkládají do uší cizí předměty (části z hraček, konstruktérů, korálků);
 • příčinou ztráty sluchu u dítěte může být infekční onemocnění, například otitis nebo rýma; v tomto případě se sluch dítěte dočasně zhoršuje, zpravidla po úplném uzdravení zmizí nepříjemný symptom;
 • poranění hlavy může být příčinou ztráty sluchu a ztráta sluchu se nemusí vyvinout okamžitě, ale po určité době po úrazu;
 • onemocnění horních cest dýchacích (rýma, zvětšené adenoidy);
 • snížení vnímání zvuku může mít za následek vážné infekční onemocnění, jako je šarlatová horečka nebo spalničky;
 • zranění vnějšího ucha, například při lepení párátka nebo jiného ostrého předmětu;
 • užívání ototoxických léků může také vést ke snížení úrovně sluchového vnímání;
 • hlasité zvuky mohou vést k akustické traumatu a způsobit hluchotu;
 • Rychlá ztráta sluchu může skončit poslechem hlasité hudby se sluchátky.

Dítě, s omezeným nasloucháním, nemůže vždy pochopit, že má problém, takže rodiče musí být velmi opatrní a když se objeví první alarmující „zvony“, je nutné okamžitě vyšetřit dítě u ORL lékaře.

Jak rozpoznat ztrátu sluchu?

Rodiče novorozence nesou obrovskou odpovědnost. Od prvních dnů života je nutné pečlivě sledovat reakci dítěte na hlasité zvuky, aby si všiml, zda se jeho chování během řeči matky mění. Pokud má dítě jedno z následujících označení, je nutné zkontrolovat sluch dítěte:

 • dítě nemá žádnou reakci na hlasité zvuky;
 • neprojevuje zájem o zdroj zvuku, neotáčí se v jeho směru;
 • až do roku, kdy se snaží vyslovit zvuky a slova;
 • neodpovídá na své jméno.

Zpravidla, když je dítě ve věku od dvou do tří týdnů, rodiče si všimnou problémů se zvukovým vnímáním.

Je nutné provést další vyšetření dítěte, pokud jeho matka během těhotenství trpěla infekčními chorobami, ať už to není ani akutní forma otitis nebo rýmy, nebo jeho bezprostřední příbuzní trpěli těžkou formou ztráty sluchu.

Rodiče starších dětí by měli být upozorněni na skutečnost, že dítě nereaguje na své jméno, když je jeho jméno normální intonací, neustále se ptá, hovoří hlasitěji než obvykle.

S rozvojem ztráty sluchu si dítě stěžuje na zvonění a tinnitus, zatímco sledování televize neustále zvyšuje hlasitost.

Aby se snížilo riziko hluchoty, když se objeví první příznaky ztráty sluchu, je nutné se poradit s ORL specialistou.

Diagnostika ztráty sluchu

Lékař - otorinolaryngolog se zabývá obnovou sluchu. Na první recepci lékař vyšetří dítě, zkontroluje u rodičů, jaké příznaky se projevují v každodenním životě, zda adenoidy nejsou rušivé. Poté je proveden průzkum pomocí několika metod:

 • audiometrické vyšetření - stanovení závažnosti sluchu;
 • tympanometrie - na zařízení tympanometru ke studiu funkcí prvků středního ucha, jakož i pohyblivosti ušního bubínku;
 • průzkum vysokozdvižných vozíků - provádí se pomocí speciálních tuningových vidlic;
 • výzkum evokovaných potenciálů - prováděných malými dětmi během spánku, pokud není možné provést výše uvedené studie;
 • Ottoakustická emise - stimulace sluchového nervu se provádí elektrickými pulsy za účelem kontroly jeho reakce;
 • v případě potřeby jsou stanovena další rentgenová vyšetření (CT-temporální kosti, MRI mozku, rentgenové vyšetření temporálních kostí podle Schüllera, Mayera, Stenverse).

Léčba ztráty sluchu

Stejně jako u jiných onemocnění je zvládání ztráty sluchu v počáteční fázi mnohem snazší. Léčba typicky zahrnuje řadu terapeutických intervencí, jejichž volba závisí na příčině, která vedla k onemocnění.

Když vodivostní ztráta sluchu způsobená otosklerózou, obnovit mobilitu ušních kostí ORL - lékař může předepsat operaci. Pokud se v dutině středního ucha hromadí tajemství, může být také indikována operace - posunutím ušního bubínku. Pokud má pacient poruchu v ušním bubínku, chirurg také navrhne operaci - myringoplastiku, zaměřenou na obnovení její integrity.

Pokud je důvodem snížení závažnosti sluchu síry, ORL provede nezbytné postupy pro jejich odstranění.

Pokud se ztráta sluchu projeví jako komplikace infekčního onemocnění, například otitis, musí být vyloučen samotný zánět: lékař předepíše antibakteriální léčbu v závislosti na věku dítěte a nepříjemné symptomy zmizí po úplném uzdravení.

Senzorická sluchová ztráta je léčena především konzervativními metodami, včetně lékařské terapie, fyzioterapie a reflexologie.

Pokud je problém vrozený a prognóza zotavení není příjemná, ORL lékař doporučuje sluchadla - použijte speciální sluchadlo. Může být použito, když má dítě šest měsíců.

V těžkých případech senzorineurální ztráty sluchu se používají kochleární implantáty pro děti do tří let.

Milí rodiče! Mějte prosím na paměti, že ztrátu sluchu můžete zabránit pouze kontaktováním lékaře ORL včas!

Preventivní opatření

Preventivní opatření by měla být zahájena především v období těhotenství. Nastávající matky musí pečlivě sledovat své zdraví a vyhnout se přeplněným místům během epidemií.

Pokud je dítě nemocné - v žádném případě neošetřujte sami! Předtím, než dáte svému dítěti jakýkoli lék, poraďte se se svým lékařem, protože některé léky mohou být ototoxické a mohou způsobit ztrátu sluchu.

Když se objeví infekční onemocnění nebo zánětlivé procesy, léčbu nezdržujte, protože problém se často projevuje jako komplikace ne zcela vyléčených onemocnění, jako je otitis.

Jak vidíme, problém ztráty sluchu v dětství s sebou nese vážné důsledky pro život dítěte. A určitě je možné pomoci dítěti, pokud jdete včas na spolehlivou ORL kliniku.

V "ORL klinice Dr. Zaitseva" pro léčbu onemocnění používáme autorské metody léčby a nejmodernější vybavení.

Vysoké výsledky při zvyšování ostrosti sluchu ukazují zařízení Auditon a Transair-07, která transkutánně, transkutánně, provádějí mikroproudovou elektrickou stimulaci vlasových buněk sluchového nervu a tím stimulují naše sluch, zaujmou skutečně čestné místo v arzenálu naší ORL kliniky.

Recepce je prováděna vysoce kvalifikovanými odborníky s rozsáhlými praktickými zkušenostmi.

Udělejte si schůzku a přijďte!

Proč se sluch dítěte zhoršuje?

Slyšení pro osobu je jednou z nejdůležitějších funkcí, která mu poskytuje úzkou interakci s okolním světem. Zhoršení sluchové funkce nebo její úplná dysfunkce zbavuje člověka možnosti plnohodnotného vnímání a komunikace se společností. Tento problém je zvláště akutní pro děti.

Ztráta sluchu odnáší od dítěte schopnost přizpůsobit se sociálnímu prostředí, brání rozvoji řeči a v důsledku toho dochází k porušení celkového vývoje dítěte (psychologického a fyziologického). Dále hovoříme o ztrátě sluchu u dětí, o důvodech vývoje tohoto jevu ao tom, jak zjistit.

Porucha a ztráta sluchu

Ztráta sluchu je částečná ztráta sluchu, ve kterém všechny zvuky stanou se nečitelné a tlumené, a někteří nemohou být rozebráni.

Celkově jsou 4 stupně progrese ztráty sluchu, resp. Vyšší míra, tím méně srozumitelná je řeč pro sluchově postiženého. Poslední (4. stupeň) je považován za nejtěžší.

Nápověda Protože stupeň 4 je ohraničen hluchotou - úplná ztráta sluchu, musí člověk používat sluchadla, aby se mohl plně realizovat v každodenním životě.

V závislosti na oblasti poškození analyzátoru sluchu se rozlišují následující typy ztráty sluchu:

 • vodivé - odchylky ve funkci zvukové funkce. Tam jsou porušení v díle prvků vnějšího nebo středního ucha;
 • senzoroneurální - dysfunkce přístroje pro příjem zvuku (vnitřní ucho, sluchová větev nervu obličeje, centrální části sluchového analyzátoru);
 • smíšené - kombinace dvou typů sluchového postižení najednou.

Trvalé zhoršení sluchu může postihnout jak u jednoho, tak ucha, nebo se vyvíjí jednostranná nebo dvoustranná patologie.

Doba trvání této odchylky je rozdělena do následujících fází:

 1. Náhlý nástup sluchového postižení se vyvíjí během několika hodin.
 2. Akutní - od okamžiku ztráty sluchu uplynulo nejvýše 28 dnů. Příčiny vzniku jsou především infekční onemocnění, oběhové poruchy, poranění.
 3. Subakutní - přetrvává pokles sluchu z 1 na 3 měsíce.
 4. Chronická - odchylka vyvinutá před více než 3 měsíci. Tento případ je horší než ostatní přístupní terapii.

Poruchy sluchu a hluchota nejsou zdaleka důvodem ke ztrátě srdce a vzdání se. Lékařský vývoj dnes může částečně nebo úplně obnovit sluch.

Pouze jedna věc je zastíněna - některé účinné metody jsou poměrně drahé a nejsou dostupné všem, kteří ji potřebují.

Příčiny ztráty sluchu u dítěte

Dětská otolaryngologie, otoneurologie a audiologie se podílejí na poruchách sluchu u dětí.

Velká odpovědnost je však věnována pediatrii, protože včasné odhalení takového problému u dítěte způsobuje jeho úspěšnou rehabilitaci a normální vývoj.

Nápověda V Rusku dosahuje počet dětí a adolescentů trpících ztrátou sluchu a hluchotou 600 tisíc, přičemž 80% dětí s postižením v prvních 3 letech života a 0,3% má vrozenou abnormalitu.

Moderní vědci v oblasti surdopsychologie na základě provedeného výzkumu dospěli k závěru, že všechny příčiny ztráty sluchu u dítěte nebo jeho zhoršení lze rozdělit do 3 skupin:

 • dědičné faktory, které způsobují rozvoj dědičné hluchoty nebo ztráty sluchu;

Do této skupiny patří patologické stavy: dědičná ztráta sluchu (porušení přenášené z generace na generaci) a genetické abnormality.

 • vrozené faktory ovlivňující plod během těhotenství;

Patří mezi ně: hypoxie (nedostatek kyslíku), poranění při porodu, zástava dýchání (novorozenec po narození nemohl po delší dobu užívat první dech), porodní hmotnost nižší než 1,5 kg, infekce přenášené matkou během těhotenství (zarděnka, chřipka), parotitida, atd.), užívající ototoxické léky během těhotenství.

 • získané - faktory, které nepříznivě ovlivňují orgán sluchu dítěte po celý život.

Tato skupina zahrnuje následující nemoci: chronický otitis, infekční onemocnění (spalničky, parotitida, šarlatová horečka), bakteriální meningitida nebo encefalitida, trauma hlavy a orgánu, chemoterapie, užívání některých ototoxických léků.

Dále je třeba věnovat pozornost výskytu následujících stavů u dítěte (mohou být kombinovány s různými typy sluchového postižení): t

 1. Nedostatek řeči nebo zastavení jejího vývoje.
 2. Extrémní chování (dítě je buď příliš klidné, nebo naopak agresivní).
 3. Zvýšené slinění a erupce zubů nelze vysvětlit.
 4. Neobvyklý tvar vnějšího ucha a zvukovodu.
 5. Omezená mobilita v ústech.

Nápověda Ve 30% případů není možné určit přesnou příčinu ztráty sluchu, ale to neznamená, že patologii nelze v takové situaci léčit.

Závěr

Ztráta sluchu u dětí je velmi závažným problémem, který má za následek mnoho komplikací ve vývoji malého muže. Všechno však může být, pokud není napraveno, pak alespoň včas začít léčbu, která do značné míry pomůže socializovat sluchově postižené dítě.

Zodpovědnost za to spočívá na bedrech rodičů, protože čím více pozorují své dítě, změny v jeho chování, tím více s ním dělají, tím dříve budou moci rozpoznat výskyt tohoto problému, a proto s větší pravděpodobností zahájí léčbu.

V závislosti na faktoru, který způsobil ztrátu sluchu, je dokonce možné zcela eliminovat problém díky nejnovější lékařské technologii.

Snížení a ztráta sluchu u dětí

Snížení sluchu u každého dítěte se projevuje individuálně. To může být vyjádřeno jako ztráta hlasitosti a zkreslení zvuků.

Někdy první známkou sluchového problému je zhoršení chování a výkonu. Dítě může náhle přestat jasně slyšet a otočit hlasitost televizoru nahoru, nebo se začít znovu ptát, co bylo řečeno. Toto chování může být způsobeno nejen ztrátou sluchu, ale mělo by přitáhnout pozornost rodičů. Mělo by být obzvláště pozorné na tyto projevy, pokud nastane včas nebo po onemocnění dítěte.

Ztráta sluchu se často vyskytuje jako komplikace:

 • chřipka
 • mnoho dětských infekcí (spalničky, zarděnka, parotitida atd.),
 • jakékoli virové infekce herpes (včetně varicelly, cytomegaloviru, viru Epstein-Barrové),
 • parainfluenza
 • infekce adenovirem.

Dětští otolaryngologové přiřazují největší nebezpečí chřipkovým virům a příušnicím.

Rozlišujte mezi vodivou, neurosenzorickou a smíšenou ztrátou sluchu.

K vodivé ztrátě sluchu dochází v důsledku vnější, sekundární, exsudativní otitis, poranění ušního bubínku.

Sensorineurální ztráta sluchu - se zánětem vnitřního ucha (labyrintitida) nebo neuritidou sluchového nervu.

Někdy je infekce závažná, zejména u neočkovaných dětí - meningitida spalniček, varicella encefalitida. Při těchto komplikacích je třeba kontrolovat sluch, protože frekvence ztráty sluchu po utrpení meningitidy je od 4 do 40%.

Někdy dochází ke ztrátě sluchu po snadno „studeném“ stavu. Takové příznaky je těžké si všimnout, zejména u malého dítěte. Zpravidla se může ztráta sluchu objevit ve dnech 7–9 po nástupu akutních respiračních infekcí, často je ztráta sluchu kombinována s poškozením orgánu rovnováhy - dítě nereaguje na oběh, ztrácí orientaci v prostoru a nemůže uchopit hračku nataženou k němu.

Pokud náhle máte podezření na ztrátu sluchu u dítěte, musíte jít do pediatrického specialisty na ORL bez ztráty jednoho dne.

Některé typy ztráty sluchu mohou být vyléčeny. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na úspěch. Pokud je doba ztráty sluchu více než jeden měsíc, pak je šance na úplné vyléčení téměř ztracena.

Nouzová hospitalizace je indikována pro děti s akutní neurosenzorickou ztrátou sluchu! Pokud lékař říká, že musíte jít do nemocnice - neodmítněte, pouze ve specializovaném oddělení léčby může být komplexní a kompletní!

Sluch dítěte se snižuje - otázky a odpovědi

Slyšení je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského vnímání, jak dospělých, tak velmi malých. Pokud mluvíme o malých dětech, pověst jim pomáhá přizpůsobit se okolnímu světu, poznat rodiče, prostředí, ve kterém je. Pokud dítě slyší dobře, pak je pro něj mnohem snazší začít komunikovat, poslouchat a slyšet partnera (a co je nejdůležitější, slyšet rodiče).

Pokud dítě slyší velmi špatně, může to vést k rychlému rozvoji ztráty sluchu (sluchové postižení). Tento jev nemůže projít bez stopy, protože tento proces narušuje vše - celkový vývoj dítěte, jeho psychologický a fyziologický stav.

Proč je slyšení sníženo

Pro všeobecné pochopení je ztráta sluchu porušením, poklesem sluchu. Existuje několik typů ztráty sluchu - uvádíme je:

 • Sensorineurální ztráta sluchu, která se vyvíjí v důsledku zhoršeného vnímání zvuku. V tomto případě ošetřujte vnitřní ucho (šnek). Příčiny neurosenzorické ztráty sluchu - porušení kardiovaskulárního systému, zvýšený intrakraniální tlak, účinky porodního poranění, dlouhodobá léčba léky, což komplikuje práci sluchadla.
 • Vodivá ztráta sluchu je porušením vodivosti zvukových signálů v uších. Tato forma ztráty sluchu je nejčastější. Rodiče těchto dětí nemohou přežít - vodivou ztrátu sluchu lze léčit včasnou léčbou.

Nejčastější dotazy

Jak přesně pochopit, co dítě neslyší?

Za prvé - nezapomeňte věnovat pozornost tomu, jak dítě reaguje na to, co mu řeknete a jak. Pokud máte pocit, že vás drobeček neslyší, poraďte se s lékařem již v této fázi. Již v prvním roce života děti dobře reagují na zvuky, hlasité zvuky a dokonce i na jemný projev rodičů.

Je to důležité! V prvním roce života by mělo dítě již fyziologicky reagovat na hlasité zvuky.

Kdo bych měl požádat o radu ohledně ztráty sluchu u dítěte?

K otolaryngologovi. Dítě by mělo být postoupeno k audiometrickému postupu.

Dítě má 5 let. Jak zjistit, že jeho sluch je omezen?

Jedinou možností, jak zkontrolovat, zda je sluch dítěte 5 let starý, je jeho schopnost mluvit - správnost řeči, slovní zásoby a nepoužívání zvuků a gest v rozhovoru může zjistit, jak se dítě vyvíjí.

Pokud se dítě neustále znovu ptá, může to být příčinou sníženého slyšení?

Ano, možná. A to je jeden ze zjevných příznaků ztráty sluchu. Pokud se vaše dítě zeptá jednou, pak je to norma. Ale pokud se zeptá jednu otázku za druhou pro každou z vašich frází nebo otázek, pak se přihlaste na konzultaci s otolaryngologem.

Nereaguje moje dítě na to, co mu říkám? Proč

Prvním důvodem je sebejistota a hry. Takový stav dítěte však trvá jeden až dva dny (podle nálady dítěte), v jiných případech musí dítě nutně reagovat na všechny fráze, které mu maminka s tátou řeknou, stejně jako ti kolem něj.

Řešení problémů

V tomto článku se nebudeme zabývat problémy senzorineurální ztráty sluchu, protože v tomto případě se dítě bude muset uchýlit ke sluchovým pomůckám bez selhání (a v tomto případě nezáleží na věku dítěte). Jediné, co je velmi důležité, je co nejrychleji uvést protézu.

Může dítě začít trpět ztrátou sluchu po utrpení ARVI?

Po akutní respirační virové infekci dochází často k vodivé ztrátě sluchu. Zejména pokud se léčba onemocnění začala pozdě, pak je riziko komplikací velmi vysoké. Zejména je třeba věnovat pozornost aktuálnímu dlouhému rýmu, kašli u dítěte. Pokud strouhanka trpí průměrnou otitidou v akutní formě, pak po nemoci rodiče všimnou, že se dítě často ptá, co říkají lidé kolem něj.

Proč se dítě neustále ptá, co mu říká?

Protože tam je něco, co brání tomuto dítěti slyšet. To může být nejnevinnější důvod - přetížení ucha nebo nebezpečnější stav je proniknutí nějakého cizího tělesa do ucha. Co dělat v tomto případě? Jednat stejným způsobem - konzultujte s otolaryngologem.

Udělali jsme dětskou audiometrii. Bylo zjištěno, že velmi slabě slyší vysoké frekvence. Potřebujeme nosit sluchadlo?

Vysvětlíme - pokud vaše dítě velmi špatně slyší vysoké frekvence, znamená to, že kolem jeho uší jsou naprosto syčivé a syčivé zvuky. Důsledky - dítě nebude moci vyslovit tato nebo jiná slova, protože je prostě neslyší a nerozumí jim. Proto se doporučuje, abyste nosili sluchadlo bezchybně.

Dítě má dlouhý výtok z nosu. Pediatr říká, že takový stav může způsobit uši komplikaci - je to pravda?

Váš lékař má pravdu. Pokud má dítě delší dobu dlouhotrvající nos, může to vést k zesílení ušního bubínku. Výsledkem je, že přetvoření není tak elastické, jak by mělo být. V tomto případě dochází ke ztrátě sluchu.

Tyto informace jsou poskytovány rodičům. Nedodržujte takové příznaky ztráty sluchu u Vašeho dítěte, jako jsou:

 • Neustálé tázání;
 • Stížnosti na bolest v uších;
 • Stížnosti dítěte na svědění, pálení v zvukovodu;
 • Dlouhotrvající výtok z nosu;
 • Silně převedena ARVI.

Pokud začnete ztrátu sluchu, bude to mít přímý vliv na tělesný a duševní vývoj dítěte. On (dítě) může začít mluvit později, špatně interpretovat okolní realitu, bát se komunikace s lidmi. Neztrácejte čas a doufejte, že se sluch dítěte vrátí do normálu. Nezapomeňte, že zdraví dětí je nejdůležitější věc, která by vás měla znepokojovat a každé zpoždění může vést k nevratným následkům.

Snížení sluchu u dětí: příčiny ztráty sluchu a poškození sluchu

Dítě začalo špatně slyšet: příčiny a léčbu ztráty sluchu

Pokud se dítě stalo slušným, mělo by být co nejdříve předvedeno lékaři.

Pro děti je sluch zvláště důležité nejen proto, že jim umožňuje orientovat se v prostoru.

Přispívá ke správné a včasné tvorbě řeči, její schopnosti porozumět jí i celkovému vývoji v souladu s věkovými normami.

Co je ztráta sluchu?

Porucha sluchu, charakterizovaná obtížným vnímáním řeči, zvuky na krátké vzdálenosti, se nazývá ztráta sluchu. Může být vrozená a získaná. V prvním případě je v porodnici zjištěna patologie. Specifičnost léčby závisí na jejím typu.

Nejčastější jsou případy, kdy dítě trpí ztrátou sluchu. Pokud má normální sluch, pak ho pod vlivem nepříznivých faktorů začíná ztrácet.

Typy ztráty sluchu

Mezi typy ztráty sluchu patří:

 1. stabilní, když sluch není obnoven, pokud je léčba prováděna;
 2. progresivní, který se vyznačuje neustálým poškozováním sluchu a může vést k hluchotě;
 3. reverzibilní, který je přístupný léčbě ozařování sluchu.

Kromě toho vydávejte:

 • vodivá ztráta sluchu - porušení cesty zvukové vlny k vnitřnímu uchu;
 • neurosenzorická ztráta sluchu v důsledku poškození nervových zakončení, vnitřního ucha, sluchového centra;

smíšená ztráta sluchu - kombinace obou uvedených typů.

Stupeň ztráty sluchu

V případě zhoršení sluchu dítěte určí otolaryngolog na recepci stupeň ztráty sluchu:

 1. 1. stupeň - děti neslyší dobře řeč v přítomnosti hluku;
 2. 2. stupeň - špatné slyšení řeči za normálních podmínek a jediná výslovnost slov;
 3. 3. stupeň - dítě slyší jen to, co je řečeno hlasitě u samého ucha;
 4. 4. stupeň - hluchota.

Ztráta sluchu u dětí: může být vrozená nebo získaná, ztráta sluchu má různé stupně (stupně 1-4) a typy (stabilní, progresivní, reverzibilní)

Proč se sluch dítěte zhoršil?

Příčiny ztráty sluchu od narození

Ztráta sluchu od narození způsobuje:

 1. infekční nemoci matky;
 2. užívání antibiotik během porodu;
 3. předčasné narození;
 4. nízká porodní hmotnost (do 1,5 kg);
 5. fetální hypoxie;
 6. porodní trauma.

Příčiny ztráty sluchu

Pokud se dítě stalo neslyšícím, může to být několik důvodů:

 1. Síra z korku, která je hluboko v zvukovodu a blokuje ji. Tento problém nezávisí na tom, jak pečlivě je udržována hygiena ucha, protože toto uvolňování síry je normální fyziologický proces. Odstraňte korek může jen lékař speciální nástroj.
 2. Cizí předmět může způsobit ztrátu sluchu. Toto je obzvláště obyčejné v mladších dětech, kdo prozkoumat svět tím, že dá paletu hraček v jejich ústech, nosu a uších. Lékaři často odstraňují bavlněné a designové díly z ušních kanálků.
 3. Po nachlazení není zánět středního ucha neobvyklý, což způsobuje dočasné snížení sluchu u dětí všech věkových kategorií.
 4. Poškození vnitřního ucha v důsledku traumatického poranění mozku, k němuž dochází okamžitě nebo později.
 5. Onemocnění horních cest dýchacích (rýma, nádcha, zvýšení adenoidů atd.).
 6. Komplikace z spalniček, šarlatové horečky a dalších závažných infekčních onemocnění.
 7. Problémy s funkcí ledvin.
 8. Poškození vnějšího a středního ucha, které je způsobeno zavlečením předmětů, například tužkou.
 9. Přijetí léčiv neomycinu.

Jak zjistit ztrátu sluchu u dítěte?

Můžete pochopit, že dítě začalo špatně slyšet, pokud přestal reagovat na jakékoli výzvy, které mu byly vysloveny známým hlasem. Varovným signálem by měly být i neustálé dotazy, opakované žádosti, stížnosti na hluk nebo nepohodlí v uších.

Někteří rodiče si všimnou, že dítě začalo mluvit mnohem hlasitěji, monotónněji nebo pomaleji, a neustále žádalo o zvýšení hlasitosti televize. Tyto příznaky ztráty sluchu by měly být důvodem ke kontrole u odborníka.

Pro děti, které jsou v dětství nebo se nenaučily mluvit, by reakce na kruté a hlasité zvuky měla být normální reakcí. Obvykle otočí hlavu směrem ke zdroji zvuku se střední hlasitostí. Pokud se tak nestane, mělo by se dítě ukázat dětskému lékaři.

Je možné se dozvědět, že sluch se zhoršil díky povaze dýchání. Může být monotónní a vzácnější, protože dítě neslyší intonace.

Po závažném infekčním onemocnění by měli rodiče věnovat zvláštní pozornost dětem, protože často způsobují komplikace ve formě ztráty sluchu. Totéž platí pro účinky poranění hlavy.

Jak léčit ztrátu sluchu u dětí?

Ztráta sluchu je léčena společně se základním onemocněním, je-li přítomno.

Terapie vodivé ztráty sluchu se ve většině případů skládá ze speciálních léků, včetně antibiotik, fyzioterapie a foukání na Politzer, elektroforéza a vibrační masáž ušního bubínku.

Pokud je ztráta sluchu stabilní a má stupeň 3, používají se sluchadla. Jsou vybírány individuálně a mohou být v ušních, ušních a ušních kanálech.

Sensorineurální ztráta sluchu, stejně jako smíšené jsou ošetřeny ve stacionárních podmínkách. Pacientovi jsou předepsány léky, které stimulují průtok krve ve vnitřním uchu a aktivují imunitní systém. Nutně předepsané postupy fyzioterapie a reflexologie.

Ztráta sluchu je kompenzována instalací kochleárního implantátu. Chirurgické metody jsou možné pouze s neúčinností konzervativních metod.

Úspěšná léčba ztráty sluchu u dítěte je možná pouze s včasným přístupem k lékaři.

Ztráta sluchu u dětí

> Vše o sluchu> Obecné informace> Ztráta sluchu u dětí

Slyšení je tvořeno v osobě ještě v lůně.

Zvuky přicházející z vnějšku mu pomáhají tvořit počáteční myšlenky o světě kolem něj - slyší hlasy milovaných, navždy zachycuje ve své paměti hlas matky jako nejdražšího.

Když se narodí dítě, sluchový analyzátor je pro něj stále důležitý, jeden z hlavních nástrojů pro pochopení světa.

Slyšení pomáhá malému člověku orientovat se ve vesmíru, vyhnout se nebezpečí, rozpoznat blízké, vnímat - a přijímat - řeč, postupně se učit mluvit.

Je smutné, že v průměru se jedno dítě z 1000 narodilo se sluchovým postižením. Další 2-3 děti z 1000 ztratí sluch v prvních dvou letech života.

Příčiny ztráty sluchu u dětí jsou různé.

Hlavními příčinami vrozené poruchy sluchu u novorozenců jsou dědičnost, trauma při porodu, infekční onemocnění v minulosti, závislost na alkoholu nebo kouření v matce.

Získané sluchové postižení může nastat pod vlivem různých faktorů. Jednou z nejčastějších příčin ztráty sluchu u dětí jsou zánětlivá onemocnění středního ucha (otitis).

Jiné nemoci, které mohou být komplikovány sluchovým postižením, zahrnují akutní respirační infekce, chřipku, černý kašel, meningitidu.

Často je příčinou ztráty sluchu u dětí vystavení šoku nebo ostrému hlasitému zvuku - například výbuch pyrotechniky.

Extrémně škodlivý pro sluch dětí a dlouhodobé vystavení silnému hluku. Pro zdravý vývoj dítěte by úroveň hluku v jeho okolí neměla překročit přípustnou úroveň.

Rodiče by měli vyvinout veškeré úsilí na ochranu dětí před těmito účinky.

Snažte se vyloučit přítomnost dítěte v blízkosti staveniště, pracoviště těžkých strojů, koncertů moderní hudby a diskoték.

Nezapomeňte, že neméně nebezpečné pro sluch dětí (stejně jako pro vidění) je dlouhodobý pobyt dítěte před televizorem. Pro starší děti jsou počítačové hry také další hrozbou.

Je třeba věnovat pozornost i při výběru hraček: některé sondážní hračky podle výzkumu dosahují až 118 dB hluku. Tato úroveň hluku může způsobit značné škody na zdraví po pouhé jedné minutě používání.

Dítě s poruchami sluchu se vyvíjí pomaleji než jeho vrstevníci, je více omezeno na to, jak znát svět. Protože ještě neví, jak rozlišovat zvuky řeči od vnějšího hluku, zpomaluje zvládnutí řeči.

Pokud není vyřešena porucha sluchu, problém se bude dále zhoršovat. Děti se sluchovým postižením prožívají ve školním věku zvláštní potíže - problém se sluchem činí téměř nemožné se učit v normálním režimu.

Obtížnost s vnímáním zvuků - i když není příliš výrazná - má vždy vliv na chování a emocionální stav dítěte, což ho činí méně vnímavým a společenským. V budoucnu může takové dítě trpět vážnými obtížemi při zvládání znalostí a komunikace.

Ale je tu řešení problému! Studie ukazují, že s časným nástupem protetiky se sluchadly (od 6 měsíců) se vývoj řeči sluchově postiženého dítěte neliší od vývoje zdravého dítěte.

V případech těžké ztráty sluchu, když žádný přístroj neumožňuje uspokojivou kompenzaci sluchu, může být zvolena možnost implantace.

Velmi často si rodiče ani neuvědomují, že dítě má potíže se sluchem.

Například studie provedené v Moskvě ukázaly, že 7% dotazovaných dětí mělo problémy se sluchem, o nichž ani oni ani jejich rodiče nevěděli.

Vzhledem k alarmujícím statistikám se doporučuje, aby všichni rodiče byli co nejvíce pozorní k udržení zdravého sluchu u dítěte. Doporučuje se zkontrolovat sluch co nejdříve, nejlépe v dětském věku.

Současná úroveň rozvoje vědecké a lékařské techniky umožňuje diagnostikovat ztrátu sluchu u novorozence. Za tímto účelem se v některých porodnicích provádí audiologický screening novorozenců.

Bohužel, i když tato praxe není rozšířená - navíc ne všechny pediatrické konzultace věnují ORL orgánům náležitou pozornost. Proto jsou za sledování stavu sluchu svého dítěte odpovědní rodiče.

Rodiče by měli být opatrní, pokud dítě:

 • neotáčí hlavu směrem ke znějící hračce nebo hlasu (ve věku od 4 měsíců);
 • neodpovídá na drsné zvuky (ve věku 1,5-6 měsíců);
 • ne gulit (ve věku 2-4 měsíců);
 • Nesnažte se bláznit jednoduchá slova (ve věku 6-12 měsíců).

Ve vyšším věku:

 • nepozorovaně naslouchá, nevěnuje pozornost ani hlasitým zvukům;
 • špatné, nezřetelné mluvení nebo vůbec nemluvit;
 • snaží se přiblížit nebo zvýšit hlasitost na televizoru.

Pokud můžete něco o výše uvedeném říct o svém dítěti, měli byste se co nejdříve poradit s odborným audiologem, abyste zjistili, zda má vaše dítě sluchovou ztrátu. Neváhejte se zeptat lékaře, pokuste se získat co nejúplnější informace o stavu sluchu vašeho dítěte, jeho diagnóze a prognóze onemocnění.

Nenechte se odradit, pokud má Vaše dítě sluchovou ztrátu. V dnešní době může být doslova jakýkoliv stupeň ztráty sluchu u dětí kompenzován sluchadlem.

Děti mají obvykle BTE sluchadla. Taková zařízení jsou spolehlivější pro použití, je to pro dítě snazší nasazovat a sundávat sluchátko nezávisle.

Většina výrobců nabízí speciálně pro děti řadu sluchadel v jasných barvách zvláště malých rozměrů a jasných barev.

Pro starší děti, které jsou obvykle plaché nosit sluchadlo, mohou být nabídnuty nenápadné a miniaturní modely.

Vzhledem k citlivosti dětské pokožky a fyziologickým vlastnostem těla dítěte musí být sluchadlo a ušní boltce dokonale sladěny a přizpůsobeny velikosti a tvaru ucha.

Přístroj by neměl dítě způsobit sebemenší nepohodlí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vnitřnímu ušnímu vložku pro dětské sluchadla. Vzhledem k neustálému růstu dítěte do 12 let by mělo být změněno nejméně jednou ročně.

Je-li vaše dítě vystaveno sluchadlu, vaším úkolem bude pokusit se usnadnit závislost dítěte na zařízení jako nedílnou součást jeho života. Podle pozorování odborníků trvá kompletní psychologická adaptace na sluchadlo v průměru přibližně tři měsíce.

Nezapomeňte: pokud vaše dítě trpí poruchou sluchu, záleží na vás, jak úspěšný bude jeho rozvoj a integrace do společnosti.

Rodiče by měli sluchově postiženému dítěti poskytnout nezbytnou morální podporu - povzbudit a vést ho, pomoci mu realizovat jeho tvůrčí potenciál.

Významnou roli v úspěšném řešení problému ztráty sluchu u dětí hraje psychologická a pedagogická pomoc specializovaných center pro rehabilitaci a sociální adaptaci.

Taková centra pomáhají jak dětem, tak rodičům překonat psychologické potíže spojené s adaptací a socializací dítěte se zdravotním postižením.

Příčiny a léčba ztráty sluchu dítěte

Většina sluchových poruch u dospělých pochází z dětství.

Ztráta sluchu se neobjeví, jakmile budeme chtít, ale až po určité době.

Ve věku vědomí není snadné přizpůsobit se změnám ve vnímání světa. Ale bezpochyby pro děti nemožnost slyšet akutnější problém.

Příčiny ztráty sluchu u dětí

Hluchota, ztráta sluchu nebo úplný nedostatek může být v takovém rozsahu, že dítě opravdu nic neslyší.

Nebo, ve velmi hlasitém hluku, včetně určitých frekvencí, lidé se sluchovým postižením slyší jednotlivé zvuky, a někdy některá známá slova a fráze, mluvené hlasitým, zřetelným hlasem.

Existuje několik možností, jak získat tak závažnou nemoc.

Jednou z příčin ztráty sluchu je vrozená hluchota u dětí. Je náhodou na:

tak na negenetické:

 • infekci přenášenou během těhotenství;
 • účinky antibiotik a jiných léčiv;
 • fetální trauma,
 • nesprávného vývoje sluchu).

U vrozené hluchoty čelí děti vážným potížím s komunikací a rozvojem, protože nepoužívají řeči (neslyšící mutismus).

Pokud má dítě sluchovou ztrátu (mírný a mírný stupeň hluchoty), dítě má možnost naučit se mluvit, ale s problémy ve výslovnosti.

Lékaři a specialisté se již dlouho pokoušejí zavést povinné vyšetření sluchu u novorozenců, kteří jsou ještě v nemocnici, ale vzhledem k našim problémům v legislativě je poměrně těžké něco změnit (test sluchu).

Příčiny ztráty sluchu u dětí

Další možností je získání hluchoty. Vyskytuje se z infekčního onemocnění dítěte, otravy chemickými látkami nebo některými léky.

Trochu škoda přináší dlouhodobé působení vibrací, velmi hlasité zvuky, jako je hluk na vozovce velkých ulic nebo zvuk moderní populární hudby.

Příčinou onemocnění může být běžný patologický proces ve vnitřním uchu a sluchovém nervu.

Vyskytuje se buď jako komplikace otitis, nebo v důsledku některých infekčních onemocnění (spinální meningitida, chřipka, příušnice, spalničky, šarlatová horečka).

V některých případech je progresivní ztráta sluchu a hluchota výsledkem otosklerózy.

Pokud dítě náhle začne slyšet horší, pak příčina ztráty sluchu může být v hromadění síry. Nepokoušejte se síru odstranit sami.

Hluchota a ztráta sluchu u dětí je vážný problém, který netoleruje zpoždění při jeho řešení.

Bez ohledu na to, proč vaše dítě neslyší, obraťte se na otolaryngologa v raných stadiích onemocnění.

To může usnadnit další rozvoj vašeho dítěte a vyhnout se jeho vážným problémům v budoucnosti se zdravím.

Vlastnosti léčby ztráty sluchu u dítěte

Existuje mnoho různých způsobů eliminace onemocnění, které jmenuje specializovaný otolaryngolog.

Pokud je příčinou ztráty sluchu akumulovaná síra, je třeba kapky v pacientových uších pohřbít dvakrát nebo třikrát denně po dobu několika dnů.

Kapky změkčují síru. Změkčená síra se odstraní jemným umytím uší teplou vodou ze speciální stříkačky.

Vážnější sluchové problémy jsou léčeny chirurgickými metodami.

Pokud chirurgický zákrok nebo jiné metody léčby nejsou vhodné, pak v tomto případě je možné použít širokou škálu různých sluchadel, které mohou zlepšit lidskou řeč a další zvuky. Oni nevrátí normální sluchu a nemůže pomoci všem hluchým lidem, bez ohledu na to, co způsobuje ztrátu sluchu, ale stále usnadňují proces slyšení.

Sluchadla jsou dvou hlavních typů; ty, které se nosí za uchem, a ty, které se nosí na těle.

Lidé, kteří zcela ztratili sluch, bez ohledu na příčinu ztráty sluchu, musí zvládnout nové způsoby komunikace, jako je znaková řeč nebo schopnost číst mluvená slova prostřednictvím pohybů rtů, a ti by měli být zvládnuti pouze těmi, kteří jsou zbaveni slyšení, protože to může významnou pomocí v každodenním životě.

Pokud Váš lékař předepsal vašemu dítěti sluchadlo, je důležité, aby jej pacient stále používal.

Musíte dbát na to, aby zařízení bylo čisté a baterie byly v provozuschopném stavu.

Výměna baterií je velmi jednoduchá procedura, ale pokud si nejste zcela jisti, že je můžete správně vyměnit, požádejte lékaře nebo zdravotní sestru, aby vám ukázala.

Bez léčby má dítě pouze jednu možnost - naučit se číst rty, ale je to docela těžké a ne každý

Jak komunikovat s dítětem v případě ztráty sluchu

Jedním z nejzávažnějších následků nemoci je osamělost osoby zbavené možnosti běžné komunikace s ostatními lidmi.

Proto je velmi důležité, aby se rodiče neslyšícího dítěte, příbuzní a přátelé a všichni, kdo se setkávají s takovou osobou, vyhýbali možnosti zapojit se s ním do rozhovoru, ale naopak aby se snažili překonat výsledné nedorozumění a navázali normální kontakt.

Bez ohledu na příčiny hluchoty všemi prostředky, člověk by neměl dovolit, aby se hlas neslyšícímu dítěti zvyšoval, protože křik zkresluje obličej a to způsobuje, že váš partner je velmi rušen.

Nejlepší způsob, jak mluvit, je jasně vyslovit slova v normálním rytmu, jen o něco hlasitější a pomalejší než obvykle.

Aby bylo pro vaše rty snazší číst rty, měli byste být umístěn tak, aby světlo dopadalo na vás a ústa byla jasně viditelná pro dítě se sluchovým postižením, a navíc vyslovovat slova s ​​jasným, ale nikoli přehnaným pohybem.

Nesedejte příliš blízko - nejlepší vzdálenost bude jeden a půl až dva metry - a během konverzace si neotáčejte hlavou.

Předtím, než začnete mluvit, přitáhněte pozornost svého partnera a snažte se používat většinou ne fragmentární slova, ale celé věty, protože jsou na rtech lépe čitelné.

Když mluvíte s dítětem, které trpí ztrátou sluchu, posaďte se, aby mohl dobře vidět vaši tvář a pečlivě formulovat každé slovo.

7 hlavních příčin ztráty sluchu

Částečná, zejména úplná ztráta sluchu, významně snižuje kvalitu života. Obtíže s komunikací vedou k osamělosti a izolaci. Osoba, která neslyší dobře, má potíže se sociálním a profesionálním prováděním, má často problémy v osobních vztazích.

Dnes budeme hovořit o hlavních příčinách ztráty sluchu.

Věkové změny

S věkem některé struktury sluchadla procházejí degenerativními změnami.

Lidé, kteří překročili 60letou hranici, částečně ztratí ostrost sluchu a ve věkové skupině nad 70 let většina lidí pociťuje problémy se sluchem.

Starší lidé však stále vnímají slabé zvuky, ale pro ně je těžké rozlišovat vysoké tóny.

Síťové zátky

V sluchových pasážích se někdy tvoří akumulace ušního mazu (tzv. Sirné svíčky), které zhoršují vnímání zvuků. Chcete-li je odstranit sami, vložte do každého ucha několik kapek roztoku peroxidu vodíku.

Pokud se korek nerozpustí, poraďte se s otolaryngologem.

V žádném případě byste se neměli snažit rozbít korek s různými předměty (i u takových populárních bavlněných poupat): to může způsobit zranění ušního bubínku a zhoršit sluchové problémy.

Infekční onemocnění

Ztráta sluchu může nastat jako komplikace po infekčním onemocnění. Zvláště nebezpečné v tomto smyslu, meningitida, spalničky a příušnice. Revmatoidní artritida často vede k částečnému zhoršení schopnosti vnímat zvuky.

Ostrost adenoidů také ovlivňuje ostrost sluchu: v nejtěžších případech se zvyšují do takové míry, že se Eustachovy trubice zcela překrývají.

Kromě ztráty sluchu je situace plná vysokého rizika infekce zvukových kanálků a nosních dutin.

Zánět v uchu

Porucha sluchu se často vyskytuje v důsledku zánětu vnitřních dutin ucha (otitis).

Negativní důsledky jsou obvykle způsobeny porušením, k němuž došlo během léčby, zejména jeho ukončením příliš brzy.

Aby se zabránilo tomuto druhu potíží, je nutné přesně dodržovat pokyny lékaře. S odpovídající komplexní léčbou otitis, sluchu je obnovena v plném rozsahu.

Zranění

Většina poranění hlavy vede ke ztrátě sluchu. V tomto případě může trpět jak sluchadlo samotné, tak oblasti mozku zodpovědné za vnímání zvuku.

Riziko ztráty sluchu zahrnuje osoby, které jsou nuceny pracovat ve výrobě, kde hladina hluku vážně převyšuje přijatelné standardy, stejně jako milovníci mnoha hodin poslechu hudby (zejména prostřednictvím sluchátek). U těchto lidí se významně zvyšuje pravděpodobnost, že se postupně stanou hluchými.

Účinky léků

Někdy dochází k dočasné ztrátě sluchu při užívání léků. Některá antibiotika a nesteroidní protizánětlivé léky mají negativní vliv na sluch.

Vrozená patologie

Novorozenec se pravděpodobně narodí se sluchovým postižením, pokud jeho matka během těhotenství vzala alkohol nebo byla infikována chlamydií, syfilisem nebo HIV. Navíc existuje genetická (dědičná) ztráta sluchu.

Aby bylo možné zachovat sluch, je třeba, pokud je to možné, vyhnout se vystavení faktorům, které zvyšují riziko jeho ztráty, a pokud se objeví známky ztráty sluchu, neprodleně kontaktujte otolaryngologa.

s články na téma:

Maria Kulkes Medical Journal O autorovi

Vzdělání: První Moskevská státní lékařská univerzita pojmenovaná po I.M. Sechenov, specialita "Medicína".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.

Víte, že:

Osoba užívající antidepresiva bude ve většině případů opět trpět depresí. Pokud se člověk vyrovnal s depresí svou vlastní silou, má každou šanci zapomenout na tento stav navždy.

Lidská krev „prochází“ nádobami pod obrovským tlakem a v rozporu s jejich integritou je schopna střílet na vzdálenost až 10 metrů.

Podle studií mají ženy, které pijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a byl určen k léčbě ženské hysterie.

Mnoho léků původně prodávaných jako drogy. Heroin, například, byl původně prodáván jako lék na dětský kašel. Lékaři doporučili kokain jako anestézii a jako prostředek ke zvýšení odolnosti.

Abychom řekli i nejkratší a nejjednodušší slova, použijeme 72 svalů.

Pokud se usmíváte pouze dvakrát denně, můžete snížit krevní tlak a snížit riziko infarktu a mrtvice.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro lidi prakticky k ničemu.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud nechcete být lepší, je lepší nejíst více než dva plátky denně.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána ve Willie Jones (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Během operace náš mozek vynakládá energii odpovídající 10 W žárovce. Takže obraz žárovky nad hlavou v okamžiku vzniku zajímavé myšlenky není tak daleko od pravdy.

Většina žen je schopna získat větší potěšení z uvažování o jejich krásném těle v zrcadle než ze sexu. Takže ženy se snaží o harmonii.

Během kýchání naše tělo zcela přestane fungovat. Dokonce i srdce se zastaví.

Bývalo to, že zívání obohacuje tělo kyslíkem. Toto stanovisko však bylo vyvráceno. Vědci dokázali, že člověk se zíváním ochlazuje mozek a zlepšuje jeho výkon.

Zubaři se objevili poměrně nedávno. V 19. století byla za odtržení zubů zodpovědný obyčejný holič.

Finští onkologové začali léčit rakovinu prostaty novým lékem Lu-177-PSMA

V roce 2017 začali finští onkologové léčit metastatický karcinom prostaty pomocí přípravy radionuklidů Lu-177-PSMA. Radioaktivní léčivo vstupuje do rakoviny...

Hluchota a ztráta sluchu

 • 360 milionů lidí na světě trpí postižením sluchu1, z toho 32 milionů dětí.
 • Ztráta sluchu se může vyvinout z genetických důvodů, jako komplikace při porodu, stejně jako v důsledku některých infekčních onemocnění, chronických infekcí uší, užívání některých léků, vystavení nadměrnému hluku a stárnutí.
 • 60% případů ztráty sluchu u dětí je způsobeno preventivními příčinami.
 • 1,1 miliardy mladých lidí (ve věku 12–35 let) je vystaveno riziku ztráty sluchu v důsledku vystavení hluku v rekreačních zařízeních.
 • Nevyřešený problém ztráty sluchu stojí zhruba 750 miliard mezinárodních dolarů2 na celém světě. Preventivní, detekční a intervenční opatření pro ztrátu sluchu jsou nákladově efektivní a mohou být významným přínosem pro lidi.
 • Včasná detekce ztráty sluchu je výhodou pro osoby se ztrátou sluchu a pomůcky pro nedoslýchavé, kochleární implantáty a další pomůcky mohou být také užitečné; výuku titulků a znakového jazyka, jakož i další formy pomoci při vzdělávání a sociální podpory.

Více než 5% světové populace - 360 milionů lidí (328 milionů dospělých a 32 milionů dětí) trpí poruchou sluchu. Taková ztráta sluchu je definována jako ztráta sluchu v lepším uchu pro sluch, přesahující 40 dB u dospělých a 30 dB u dětí. Většina z těchto lidí žije v zemích s nízkými a středními příjmy.

Asi jeden ze tří lidí starších 65 let trpí poruchou sluchu. Nejvyšší prevalenci tohoto stavu je v této věkové skupině v jižní Asii, v tichomořské oblasti Asie a subsaharské Afriky.

Osoba, která není schopná slyšet ani osobu s normálním sluchem - sluchová prahová hodnota 25 dB nebo nižší v obou uších - trpí ztrátou sluchu.

Ztráta sluchu může být mírná, střední, těžká nebo hluboká.

To může vyvinout v jednom nebo obou uších a vést k obtížím ve sluchu mluvený jazyk nebo hlasité zvuky.

Pojem „ztráta sluchu“ se vztahuje na osoby se ztrátou sluchu, od mírné až těžké.

Obvykle lidé se ztrátou sluchu komunikují pomocí hovorové řeči a mohou používat sluchadla, kochleární implantáty a další pomůcky, jakož i titulky ke zlepšení sluchu. Kochleární implantáty mohou pomoci lidem s výraznější ztrátou sluchu.

„Neslyšící“ lidé obecně trpí hlubokou ztrátou sluchu, ve které slyší velmi málo nebo vůbec neslyší. Tito lidé často používají znakový jazyk ke komunikaci.

Příčiny ztráty sluchu lze rozdělit na vrozené a získané.

Vrozené příčiny ztráty sluchu při narození nebo získané krátce po narození. Ztráta sluchu může být způsobena dědičnými a nedědičnými genetickými faktory nebo některými komplikacemi během těhotenství a porodu, včetně následujících:

 • zarděnka, syfilis a některé další infekce matky během těhotenství;
 • nízká porodní hmotnost;
 • asfyxie při porodu (nedostatek kyslíku během porodu);
 • nevhodné užívání drog (jako jsou aminoglykosidy, cytotoxická léčiva, antimalarická léčiva a diuretika) během těhotenství; a
 • těžká žloutenka v neonatálním období, která může vést k poškození sluchového nervu novorozence.

Získané příčiny vedou ke ztrátě sluchu v každém věku.

 • infekční onemocnění, včetně meningitidy, spalniček a příušnic;
 • chronická ušní infekce;
 • hromadění tekutiny v uchu (otitis media);
 • použití určitých léků, jako jsou léky používané k léčbě novorozeneckých infekcí, malárie, tuberkulózy rezistentní na léky a rakoviny;
 • poranění hlavy nebo ucha;
 • nadměrný hluk, a to i na pracovišti, například ze zařízení nebo výbuchů;
 • rekreační účinky hlasitých zvuků, například při použití osobních zvukových zařízení na vysoké úrovni hlasitosti a po delší dobu, a pravidelná účast na koncertech, nočních klubech, barech a sportovních akcích.
 • stárnutí, zejména v důsledku degenerace senzorických buněk; a
 • ušní maz nebo cizí předměty blokující vnější zvukový kanál.

Chronická otitis media je běžnou příčinou ztráty sluchu u dětí.

Především ztráta sluchu ovlivňuje schopnost člověka komunikovat s ostatními lidmi. U dětí s nevyřešenou ztrátou sluchu dochází často ke zpoždění ve vývoji konverzačního projevu.

Nevyřešený problém ztráty sluchu a onemocnění uší, jako je zánět středního ucha, může vést k významnému nepříznivému účinku na výkon dětí.

Ale dát lidem se ztrátou sluchu příležitost komunikovat jim umožňuje účastnit se veřejného života na stejném základě s ostatními lidmi.

Komunikace může probíhat pomocí konverzačního / psaného jazyka nebo znakového jazyka.

Nedostatek příležitostí ke komunikaci může mít významný dopad na každodenní život, což způsobuje pocit osamělosti, izolace a beznaděje, zejména u starších lidí trpících ztrátou sluchu.

Podle odhadů WHO stojí nevyřešený problém ztráty sluchu kolem 750 miliard dolarů na celém světě.

To zahrnuje náklady na zdravotnictví (s výjimkou nákladů na naslouchadla), náklady na pomoc při procesu učení, ztráty produktivity a sociální náklady.

V rozvojových zemích mají děti se ztrátou sluchu a hluchotou jen zřídka vzdělání.

Mezi dospělými, kteří jsou hluší, je mnohem vyšší nezaměstnanost.

Ve srovnání s celkovou pracovní populací je u pracujících neslyšících vyšší procento lidí pracujících v méně kvalifikované práci.

Zlepšení přístupu ke službám vzdělávání a profesní rehabilitace a zvyšování povědomí o potřebách osob trpících ztrátou sluchu, zejména u zaměstnavatelů, může pomoci snížit míru nezaměstnanosti v této skupině lidí.

Předpokládá se, že obecně lze polovině všech případů ztráty sluchu zabránit pomocí zdravotních opatření.

U dětí mladších 15 let je 60% ztráty sluchu způsobeno preventivními příčinami. Toto číslo je vyšší v zemích s nízkými a středními příjmy (75%) ve srovnání se zeměmi s vysokými příjmy (49%). Mezi předvídatelné příčiny ztráty sluchu u dětí patří:

 • Infekce, jako jsou příušnice, spalničky, zarděnka, meningitida, infekce cytomegalovirem a chronický zánět středního ucha (31%).
 • Komplikace porodu, jako je porodní asfyxie, nízká tělesná hmotnost, nedonošenost a žloutenka (17%).
 • Využití ototoxických léků u těhotných žen a kojenců (4%).
 • Ostatní (8%).

Mezi jednoduché strategie prevence patří:

 • imunizace dětí proti dětským onemocněním, včetně spalniček, meningitidy, rubeoly a příušnic;
 • očkování dospívajících dívek a žen ve fertilním věku proti rubeole před těhotenstvím;
 • prevence cytomegaloviru u těhotných žen prostřednictvím správné hygieny, detekce a léčby syfilis a některých dalších infekcí;
 • screening dětí na zánět středního ucha s následnými vhodnými opatřeními lékařské péče nebo operace;
 • vyhnout se použití určitých léků, které mohou být škodlivé pro ucho, používat pouze k určenému účelu a pod dohledem kvalifikovaného lékaře;
 • předávání novorozených dětí z vysoce rizikových skupin (jsou-li neslyšící rodinní příslušníci nebo ti, kteří se narodili s nízkou tělesnou hmotností, asfyxií, žloutenkou nebo meningitidou) pro včasné vyšetření sluchu, rychlá diagnostika a v případě potřeby správné řízení; a
 • snížení dopadu (jak při práci, tak i ve volném čase) hlasitých zvuků zvýšením povědomí o rizicích; vyvíjení a používání příslušných zákonů a silných směrnic pro používání osobních ochranných prostředků, jako jsou ucpávky do uší a sluchátka do uší a sluchátka s mikrofonem.

Včasná detekce a vhodná opatření jsou klíčovými faktory pro minimalizaci dopadu ztráty sluchu na vývoj dítěte a jeho akademickou výkonnost.

U kojenců a malých dětí trpících ztrátou sluchu může včasná detekce a řízení kojenců v testech sluchu pomoci zlepšit výsledky vývoje řeči a výkonu dítěte.

Neslyšící děti by měly mít možnost naučit se svým rodinným příslušníkům znakový jazyk.

Pro včasné odhalení a zvládnutí ztráty sluchu může být také účinné screeningové vyšetření onemocnění uší a ztráty sluchu v předškolním, školním a pracovním prostředí.

Včasná detekce ztráty sluchu je výhodou pro osoby se ztrátou sluchu a pomůcky pro nedoslýchavé, kochleární implantáty a další pomůcky mohou být také užitečné.

Pro ně může být také užitečná rečová terapie, rehabilitace sluchu a další související služby. Při současném vývoji naslouchacích pomůcek však lze uspokojit méně než 10% celosvětových potřeb a méně než 3% potřeb v rozvojových zemích.

Nedostatek služeb pro výběr a údržbu sluchadel a nedostatek baterií jsou také překážkami v zemích s nízkými příjmy.

Zajištění širší dostupnosti cenově dostupných a správně vybraných sluchadel a následných služeb ve všech částech světa přinese prospěch mnoha lidem se ztrátou sluchu.

Lidé, u nichž dochází ke ztrátě sluchu, se mohou naučit komunikovat získáváním dovedností čtení rtů, jakož i používání psaných nebo tištěných textů a znakového jazyka. Učení se znakovým jazykem bude užitečné pro děti se ztrátou sluchu a titulky a tlumočení znakového jazyka v televizi usnadní přístup k informacím.

Oficiální uznání národních znakových jazyků a širší využití interpretace znakového jazyka jsou důležitými akcemi ke zlepšení přístupu ke službám znakového jazyka. Zákony o lidských právech a jiná ochranná opatření mohou rovněž přispět k lepšímu sociálnímu začlenění osob trpících ztrátou sluchu.

K lepšímu sociálnímu začlenění osob se ztrátou sluchu může přispět také pomoc organizacím osob se ztrátou sluchu, rodičům a skupinám na podporu rodiny a posilování právních předpisů v oblasti lidských práv.

WHO pomáhá členským státům při vývoji primárních programů péče o uši a sluchu, které jsou integrovány do systémů primární zdravotní péče jednotlivých zemí. Práce WHO zahrnuje následující:

 • Podpora členských států při vývoji a provádění národních plánů a programů pro primární programy péče o uši a sluchu;
 • poskytování technických zdrojů a poradenství pro specializované školení zdravotnických pracovníků v oblasti sluchu a sluchu;
 • vývoj a distribuce doporučení pro odstranění hlavních příčin poškození sluchu, kterým lze předejít;
 • provádění informačních kampaní s cílem zvýšit povědomí o prevalenci, příčinách a účincích ztráty sluchu, jakož i možnostech prevence, odhalování a řízení;
 • vývoj a šíření metodik založených na důkazech pro efektivní dosah;
 • podpora Světového dne slyšení jako každoroční informační akce;
 • vytváření partnerství pro rozvoj zdravých sluchových programů, včetně iniciativ na poskytování dostupných sluchadel, kochleárních implantátů a služeb;
 • shromažďování údajů o hluchotě a ztrátě sluchu s cílem prokázat rozsah tohoto problému;
 • podpora bezpečného naslouchání, aby se snížilo riziko ztráty sluchu v důsledku rekreačního hluku v iniciativě WHO „Nevystavujte váš sluch riziku“; a
 • podpora sociálního začleňování osob se zdravotním postižením, včetně neslyšících, například prostřednictvím rehabilitačních sítí a komunitních programů.

1 Při ztrátě sluchu je ztráta sluchu v lepším uchu považována za vyšší než 40 dB u dospělých a 30 dB u dětí.

Příčiny sluchového postižení: léčba a prevence

V dnešní době se stále více stávají stále závažnějšími problémy s lidským zdravím, narušení sluchových orgánů není výjimkou. To je způsobeno ekologií, vysokým hlukem atd.

Není také žádným tajemstvím, že s věkem tělo začíná pracovat horší a stává se náchylnějším ke všem druhům nemocí, včetně problémů se sluchem.

Podle statistik se nejčastěji vyskytují porušování práce tohoto orgánu u starších osob, ale někdy děti trpí těmito patologiemi. Příčiny sluchového postižení jsou velmi rozdílné.

Osoba v době prvních příznaků tomu často nepřikládá žádný význam. Nemoci se vyvíjejí a přecházejí do závažnější fáze. A pak se nemůže obrátit na odborníka.

Co způsobuje ztrátu sluchu? Jaké jsou první známky? Jaké jsou nejúčinnější způsoby léčby patologie? Odpovědi naleznete v našem článku.

Zásada slyšení

Chcete-li se ponořit do tématu a hovořit o příčinách poškození sluchu, měli byste nejprve zvážit strukturu systému. Mělo by být zřejmé, že tělo funguje pouze tehdy, pokud fungují všechny jeho prvky.

Proces je následující: zdrojem hluku jsou vibrace zvuku nebo vibrací, které vstupují do zvukovodu.

Lidská ušní plocha je uspořádána takovým způsobem, že je schopna určit přibližné umístění podnětu.

Pak zvuk dosáhne ušního bubínku a v tomto okamžiku se sluchové kulky začnou pohybovat. Vysílají signál dále podél specifického řetězce. Vlasové receptory, které dosahují zvuku, jsou navrženy tak, aby transformovaly vibrace a přenášely signál do příslušné části mozku.

Příčiny, které mohou vést ke ztrátě sluchu, jsou založeny na selhání jednoho z orgánů. Nejčastěji je patologie funkční. Pokud je však porušení pozorováno v práci neuronové sítě, pak má osoba jiný typ ztráty sluchu.

Příčiny ztráty sluchu

Co je důvodem ztráty sluchu? Odborníci se domnívají, že hlavním důvodem je ztráta citlivosti buněk a tkání ucha, které jsou zodpovědné za dešifrování přijatých signálů.

Tato patologie se vyskytuje hlavně u starších osob.

Její podstata spočívá v tom, že buňky přestávají vnímat zvuky normálně a signály se dostávají do mozku ve zkreslené podobě.

Příčiny ztráty sluchu u starších lidí jsou často spouštěny určitými chorobami, jako je ateroskleróza, diabetes mellitus a poruchy kardiovaskulárního systému.

Problémy se sluchem se však ne vždy objevují u lidí ve věku, někdy se ani děti nemohou chránit.

Pokud má dítě problémy se sluchadlem, je to pravděpodobně způsobeno nesprávným životním stylem matky během těhotenství. Mluvíme o užívání alkoholu a drog, kouření cigaret.

Někdy může být důvodem, že se dítě narodilo předčasně a vážilo méně než jeden a půl kilogramu.

Důvodem zhoršení sluchu u staršího dítěte může být záměrné zahrnutí hlasité hudby, zejména do sluchátek. Často se jedná o spory s rodiči a tvrdohlavost dětí.

Tento proces nepříznivě ovlivňuje ušní buňky, které jsou zodpovědné za vnímání zvuku. Oni zahynou a pak nejsou obnoveni.

To je důvod, proč v poslední době lékaři stále více diagnostikují sluchové problémy v adolescenci.

Důvody poškození sluchu

Pokud člověk pracuje v hlučném prostředí, nelze se vyhnout problémům s naslouchadlem. Hlasité stroje, které pracují celý den, nemohou mít pozitivní vliv na lidské tělo.

V takové situaci je nutné používat ochranné prostředky, jako jsou ušní zátky. Porucha sluchu se objevuje postupně, někdy uslyšíte nepochopitelný hluk.

Abyste měli čas obrátit se na odborníka na pomoc, je třeba věnovat pozornost každému dalšímu zvuku a chovat se ke svému zdraví velmi vážně.

Příčiny, které mohou vést ke ztrátě sluchu, zahrnují zranění ucha a lebky na vašem seznamu. Zvláště nebezpečné pro zdraví je výbuch ušního bubínku, ke kterému dochází v důsledku hnisavého otitis.

Kromě toho, léčba tohoto onemocnění může jen zhoršit situaci. Antibiotika se nedoporučují, protože mohou mít negativní vliv na sluchadlo.

Pokud si všimnete, že určitý lék má sluchový problém, měli byste jej vzdát a nahradit ho novým.

Hodnota čištění uší

Kupodivu, dokonce i banální čištění uší může vést k velmi vážným následkům. Pokud jste tak důkladně vyčistili nečistoty, které zanechaly škrábance, pak je možná infekce plísňovou infekcí.

Čištění uší příliš hluboko se nedoporučuje, protože ušní bubínek může být poškozen, což je nejnebezpečnější zranění. To se odkazuje na příčiny sluchového postižení v jednom uchu. K porušení dochází navíc okamžitě.

Často se membrána sama neuzdraví, takže je třeba provést operaci, abyste ji obnovili.

Pokud jde o infekční nemoci, měli by se jich bát nejvíce. Jakýkoliv kontakt s kontaminovanými předměty může vést k bakteriální kontaminaci.

Nedoporučuje se používat sluchátka, klobouky a další předměty, které jsou nositeli mikrobů. Bakterie, když vstoupí do těla, hledají mezeru v obranném mechanismu.

Často ji najdou a začnou své útoky, a pokud se neprodleně spojí s lékařem, mikroby se mohou šířit tak rychle, že je později velmi těžké je zastavit.

Dočasná ztráta sluchu

Ne vždy jsou porušením sluchového systému akutní a chronické formy. Dočasná ztráta sluchu je také možná. Tato patologie je pozorována ve stejném rozsahu u dospělých i dětí.

Příčinou prudkého zhoršení sluchu mohou být různá onemocnění dýchacích cest, jako je chřipka, bolest v krku atd.

Pokud pacient trpí těmito chorobami, dochází k otoku sliznice a infekce se může rozšířit na sluchadlo.

K zánětu dochází, když v dutině středního ucha není dostatek vzduchu, což je plné zakřivení ušního bubínku.

Výsledkem je, že zvukový signál je zkreslený a v této formě přichází do odpovídající části mozku.

Aby se předešlo takovému vývoji událostí, je nutné včas se domluvit s odborníkem a předcházet onemocněním dýchacích cest.

Dočasná ztráta sluchu je také způsobena zástrčkou síry, která blokuje kanál, kterým procházejí zvukové vlny. Pokud je takový problém, může také střílet do ucha, což je docela nepříjemné.

Korekční červ může odstranit pouze kvalifikovaný lékař, neměli byste to dělat sami. Koneckonců může vykazovat zánět. Pak určitě potřebujete profesionální vzhled.

Stupeň ztráty sluchu jako onemocnění

Jak víte, jednou z nejdůležitějších složek lidského těla je sluchový orgán.

Příčiny ztráty sluchu byly diskutovány výše, nyní je čas hovořit o stadiích ztráty sluchu.

Stojí za zmínku, že nemoc v raných fázích může zůstat bez povšimnutí, a čím nebezpečnější je pro člověka.

Po důkladném lékařském vyšetření lékař dospěje k následujícím závěrům:

 1. Pokud pacient jasně rozlišuje zvukové signály až do 25 dB, je vše v pořádku se sluchem.
 2. Pokud pacient slyší pouze v případě, že odborník zvýšil zvuk na 40 dB. To znamená, že pacient má první fázi ztráty sluchu.
 3. Sluchadlo lze zakoupit pro osoby s druhým stupněm onemocnění, když je slyšet zvuk v intervalu od 40 do 55 dB.
 4. 55-70 dB - s takovými indikátory již poskytují invaliditu. Člověk může normálně vnímat řeč ve vzdálenosti dvou kroků.
 5. Je na čase, aby si ve čtvrté fázi ztráty sluchu objednali nejsilnější sluchadla. Zde člověk slyší zvuk pouze od 70 do 90 dB, je přiřazena skupina zdravotně postižených.

Hlavní rysy

Slyšení sluchu si může všimnout osoba v hlučných přeplněných místech, kde se neustále ozývá neustálé bzučení. Chcete-li pochopit, co říká partner, musíte napínat vaše uši.

Pokud při sledování televize potřebujete zvýšit hlasitost, když je vše ostatní slyšet normálně, pak stojí za to přemýšlet.

Je to na maličkosti, které by měly věnovat pozornost včasné identifikaci jakýchkoli problémů.

Buďte zvlášť opatrní při rozhovoru s druhou osobou. Pokud potřebujete číst rty, abyste porozuměli jeho řeči, je to první znak ztráty sluchu.

Někdy, abyste přesně slyšeli, co bylo řečeno, musíte požádat účastníka, aby několikrát opakoval stejnou frázi. To také naznačuje nějakou závadu.

Příčiny a léčbu sluchového postižení nelze odpojit, protože terapie závisí také na základech. Proto je ve vašem zájmu, abyste před svým lékařem nic neskrývali a neřekli to tak, jak je.

Diagnostika onemocnění orgánů sluchu

Pokud máte pocit, že se vnímání zvuků zhoršilo, pak se ujistěte, že potřebujete pomoc od specialisty, není třeba tuto návštěvu odkládat.

Pochopte, že čím dříve lékař najde problém, tím rychleji ho vyřeší. Příčiny a léčba sluchového postižení u seniorů, lidí středního věku, adolescentů, malých dětí jsou nemožné bez diagnózy.

Nejprve je třeba slovně sdělit specialistovi o vašich problémech a situacích, kdy zjistíte pokles sluchu.

Pro co nejúplnější obrázek můžete požádat své blízké, aby si nedávno promluvili o tom, co si ve vašem chování všimli.

Pokud se vyskytly choroby orgánu sluchu nebo poranění uší, nezapomeňte tyto informace sdílet. Je třeba zmínit také léky, které se v současné době užívají.

Aby lékař mohl přesně stanovit diagnózu, je nutné provést řadu lékařských studií. V případech, kdy pacient přišel na recepci s počátečním stupněm ztráty sluchu, mohl být sluch zcela obnoven.

K dosažení tohoto výsledku musíte dodržovat doporučení lékaře a dodržovat všechny jeho předpisy.

Pokud se člověk obrátil na specialistu se závažnými problémy, pak může lékař doporučit pouze výkonné sluchadlo, které pomůže vést celý život.

Příčiny a léčba sluchového postižení

Stojí za zmínku, že existuje několik metod terapie, které jsou v konkrétní situaci účinné. K provedení kompletní léčby onemocnění se používají následující přístupy:

 1. Drogová terapie. Cílem medikace je zlepšit krevní zásobení mozku a sluchových orgánů. Pokud pacient zjistí určité nemoci, lékař předepíše protizánětlivé a antibakteriální léky.
 2. Vitaminová terapie. Cílem je zvýšit sílu těla, díky které dochází k přirozené obnově. Léčba navíc není prováděna užíváním léků, ale úpravou stravy. Musíte přidat potraviny, které obsahují esenciální vitamíny: A, B, C a E.
 3. Fyzioterapeutická léčba. Jako plnohodnotná terapie vypadá tato metoda spíše slabá, ale pokud ji považujeme za další nástroj, je to velmi dobré. Fyzikální terapie urychlí zotavení spolu se standardní konzervativní léčbou. Tato metoda je vhodná pro rehabilitaci po operaci.
 4. Tradiční medicína. Jako vždy nekonvenční metody nemohou fungovat jako základní. Mnozí odborníci navíc velmi silně pochybují o účinnosti těchto metod. Pokud budeme hovořit o popularitě lidí, vynikající hodnocení z propolis, dehet, cibule a bobkový list.
 5. Chirurgický zákrok. V závislosti na příčinách ztráty sluchu a stadiu vývoje patologie může být nezbytné zásah chirurgů. Navzdory radikalismu je tato metoda považována za nejefektivnější, protože je zaručeno, že se vrátí do ucha nebo jej alespoň zlepší. Provoz zahrnuje obnovu poškozených prvků, jakož i implantaci vysílačů audio signálu.

Prevence

Většina lidí tomu nevěnuje žádnou pozornost a to je jejich smrtelná chyba.

Je mnohem snazší zabránit nástupu patologie, než bojovat s ní.

Proto je nutné zabránit poklesu úrovně vnímání zvuků, řádnému péči o vaše zdraví.

Prevence příčin ztráty sluchu zahrnuje následující činnosti:

 • Chraňte své uši před mrazem a mrazem. Studený vzduch má nepříznivý vliv na sluch, může se objevit zánět.
 • Ochrana proti hlasitým signálům. Neposlouchejte hudbu ve sluchátkách při maximální hlasitosti, vyhněte se drsným hlasitým zvukům. Pokud vaše práce zahrnuje hluk, použijte ochrany, například gagy.
 • Odstraňte znečištění hlukem. Tento termín znamená hojnost monotónních zvuků - pohyb automobilové dopravy, bourání atd. Snažte se tyto jevy ve vašem životě minimalizovat.
 • Včasná léčba nemocí. Pokud zjistíte příznaky jakékoli nemoci, neodkládejte návštěvu u lékaře. Je lepší se vyhnout chorobám sluchového orgánu nebo se jich zbavit včas.
 • Hygiena Čištění uší hraje důležitou roli, takže to dělejte pravidelně, ale nezapomeňte na pravidla.

Moderní medicína je nyní na velmi vysoké úrovni a dokáže se vyrovnat se všemi příčinami sluchového postižení. Je však mnohem jednodušší jednoduše dodržovat preventivní opatření, která se chrání před těmito problémy.