Odstraňte mandle nebo ne u chronické angíny

Domů »Tonsillitis» Odstraňte mandle nebo ne v chronické angíny

Chronická tonzilitida: léčebné funkce

Chronický zánět mandlí je v tomto orgánu velmi častým onemocněním, které se nazývá chronická angína angíny, jejíž léčba v tomto případě musí být vhodná, proto je nutná znalost hlavních symptomů onemocnění.

Zánět mandlí se považuje za závažnou chorobu a může vést k vážným zdravotním následkům. Proto jsou mandle při chronickém zánětu nejčastěji chirurgicky odstraněny.

Tonsily samotné jsou shluky lymfoidní tkáně, tj. Místa, kde jsou diferencovány buňky imunitního systému, lymfocyty a monocyty. V tomto ohledu jsou schopni chránit tělo před infekcemi.

Tonzilitida u dětí je poměrně častým zdravotním problémem. Tonzilitida je u dospělých velmi vzácná. Nejčastější příčinou je bakterie zvaná streptokoky, které jsou přenášeny infuzí, i když viry mohou být také příčinou zánětu.

Tonsillitis na pozadí bakteriální infekce je široce známé onemocnění (angína). Ne každá zarudnutí a otok mandlí znamená problémy se samotným orgánem - takový příznak může být doprovázen bolestmi v krku.

Příznaky zánětu mandlí

V případě virového zánětu se nejprve objeví normální rýma. Tonzilitida je však především znatelná zarudnutí, otoky mandlí a patra, které se obvykle objevují pouze v pozdější fázi onemocnění. Charakteristickými příznaky doprovázejícími bolest v krku, tj. Bakteriální zánět mandlí, jsou bílé usazeniny na jejich povrchu.

Pacient si navíc stěžuje na silnou bolest v krku a problémy s polykáním, nemá chuť k jídlu. Tam je docela silná horečka, bolesti hlavy a špatný dech. Uši a žaludek mohou ublížit. Objeví se zvracení a kašel. Problémy s mandlemi se nejčastěji objevují u dětí předškolního a školního věku v období jaro-léto.

Mezi hlavní příznaky, které pomáhají identifikovat chronickou tonzilitidu, patří:

 • mírně se opakující bolest v krku;
 • Pocit obstrukce v hrdle a potíže s polykáním;
 • Zapálená sliznice hltanu.

Výskyt recidivujícího akutního zánětu je důležitou informací pro lékaře při stanovení diagnózy. Navíc si pacienti stěžují na špatný dech a nepříjemnou chuť v ústech. Pak na mandlí a je charakteristický krémově žlutý květ.

Často jsou rozšířeny okolní lymfatické uzliny. Chronický zánětlivý proces vede ke změnám ve struktuře mandlí:

 • stávají se hypertrofními;
 • jejich povrch je nerovný;
 • omezená mobilita;
 • při jejich útlaku vystupují z depresí hnisavé výboje.

Z povrchové vrstvy se infekce šíří hluboko do mandlí nebo, ještě horší, je transportována krevními cévami do vzdálených orgánů, jako jsou srdce, ledviny a klouby. To může způsobit následující vážné onemocnění těchto orgánů:

 • revmatická horečka;
 • glomeruponephritis;
 • artritidy

Při chronickém zánětu mandlí existují také běžné příznaky: horečka, slabost a nedostatek chuti k jídlu.

Příčiny chronického zánětu

Hlavním důvodem jsou opakované akutní infekce, způsobené především viry. Akutní zánět se vyvíjí poté, co byl infikovanou osobou infikován infuzí. Poté začíná proces replikace, tj. Zdvojování genetického materiálu a v důsledku toho vývoj klinických symptomů.

Další příčinou akutních zánětů jsou bakterie, především streptokoky beta-hemolytické skupiny A. Nadměrná kolonizace těchto bakterií v mandlích vede k rozvoji zánětu. K tomu dochází v důsledku izolace specifických proteinů streptokoky, které stimulují produkci cytokinů (zánětlivých faktorů) proti buňkám imunitního systému. Přichází k rozvoji horečky, edému a dysfunkci buněk.

Chronické onemocnění se ne vždy vyskytuje v důsledku akutních infekcí. Struktuře mandlí dominují praskliny, rozvětvené krypty, které pronikají do měkké tkáně. Fyziologicky je materiál, který se usazuje v těchto kryptách, odstraněn volně z ústní dutiny a funkce mandlí není narušena. Někdy se stává, že zbytky živin jsou neustále ukládány do drážek a stávají se živnou půdou pro bakterie v ústech, což vede k chronickému zánětu mandlí. Kromě toho se v depresích mandlí mohou usazovat lymfocyty, exfoliovaný epitel a bakterie.

Léčba angíny

Nejdříve byste měli co nejdříve navštívit lékaře.

Ve většině případů je angína způsobena virovou povahou a nevyžaduje antibiotickou léčbu. Kromě zkoumání hrdla může lékař nařídit vyšetření na výtěru z krku, aby se ujistil, že infekce je způsobena bakteriemi nebo viry. Někdy se provádí krevní test, aby se potvrdilo, že v těle dochází k zánětlivému procesu (ke stanovení ESR se používá poměrně úplný krevní obraz).

Specialisté obvykle léčí bolest v krku předepsáním léků pacientovi s analgetickými, protizánětlivými a antipyretickými účinky. Žvýkací tablety se používají k úlevě v bolestech v krku. Můžete kloktat s infuzí šalvěje, která má svíravé, antibakteriální a zvláčňující účinky.

Je třeba mít na paměti, že při léčbě antibiotiky by měl pacient dostat probiotika a prebiotika, která obnovují bakteriální flóru v těle.

V době léčby předepsané lékařem by se měl pokusit podráždit hrdlo co nejméně. Nekuřte, protože to je velmi dráždivé pro hrdlo, a dělá polykání obtížnější. Aby se maximálně zmírnily příznaky nemoci, je třeba zvlhčit vzduch a často ventilovat pacientovu místnost.

Jak vyléčit chronickou angínu? Drogová léčba, spočívající v oplachování krku a požití speciálních léků a analgetik, v případě chronického zánětu přináší jen malé zlepšení. Léčba chronické tonzilitidy antibiotiky je také neúspěšná a poskytuje výsledky pouze při akutním zánětu. Jedinou účinnou léčbou chronických onemocnění je postup odstranění mandlí.

Co je odstranění mandlí?

Může být chronická tonzilitida léčena chirurgickým zákrokem? Odstranění mandlí je nejčastěji prováděným chirurgickým zákrokem v otolaryngologii. Tato operace je proto v současné době prováděna několika způsoby. Kromě klasické chirurgické metody odstranění mandlí se používá metoda laserového odstranění (použití vysokofrekvenčních rádiových vln) a kryochirurgie (zmrazení tkání).

Chirurgická metoda však zůstává nejoblíbenější metodou a je často doplněna elektrokoagulací, která snižuje krvácení. Odstranění mandlí klasickou metodou spočívá v oddělení mandlí od povrchu a opatrném odstranění jeho tkání. Tento postup může být proveden v lokální anestezii nebo celkové anestezii. Nejčastěji je však možné vyhnout se celkové anestezii, pokud je nežádoucí. Operace by neměla trvat déle než hodinu.

Úplné uzdravení po operaci by mělo proběhnout přibližně 14 dní ode dne, kdy se zákrok provede. Šití se neprovádí kvůli tomu, že může způsobit těžké polykání a zanechání jizev.

Po operaci zůstává pacient na pozorování po dobu asi 3 dnů. Po celou dobu mu byly podávány léky proti bolesti a jeho strava se skládá z tekutých produktů. Dva týdny po operaci symptomy většinou zmizí a hrdlo se po odstranění mandlí hojí.

Odstranění mandlí - indikace

Indikace pro chirurgický zákrok pro odstranění mandlí lze rozdělit do dvou skupin. Prvním z nich je absolutní svědectví, tj. Chronické onemocnění, které nebude ustupovat bez mandlí. A druhá skupina se skládá z relativních indikací, tj. Ze stavu, kdy se doporučuje tonzilektomie.

Absolutní indikace zahrnují:

 • podezření na maligní nádor;
 • Absence mandlí;
 • Recidivující, hnisavý, hemoragický zánět mandlí;
 • Významná hypertrofie mandlí, vedoucí ke spánkové apnoe a během dne.

Relativní indikace zahrnují:

 • 5-7 případů zánětu mandlí během roku;
 • Chronická tonzilitida trvající 3-6 měsíců;
 • Zánět lymfatických uzlin v krku spojený s chronickým zánětem mandlí;
 • Poruchy polykání způsobené hypertrofií mandlí;
 • Časté komplikace chronického zánětu mandlí.

Odstranění mandlí - nejčastější komplikace

Jakýkoliv chirurgický zákrok s sebou nese riziko určitých komplikací. Po tonzilektomii jsou poměrně vzácné, ale je třeba mít na paměti, že neexistuje žádné pravidlo, které by naznačovalo, že se k vám nedostanou. Lékař vás před zákrokem informuje o riziku operace a jejích možných komplikacích.

K nejčastějším komplikacím po tonzilektomii patří krvácení, proto se doporučuje omezit úsilí, vyhnout se poloze na lůžku a používat tekutou dietu, aby se místo po odstranění mandlí nedráždilo. Těžké a intenzivní krvácení se stává velmi vzácně, v těchto případech může být rozhodující zásah lékaře.

Někdy je zvracení, které je spojeno s použitím anestezie nebo anestézie. Stává se, že je to také způsobeno tím, že krev stéká po žaludku. Může se objevit zánět a hypertrofie jiných prvků lymfatického systému.

Vzácné komplikace zahrnují poškození palatálního oblouku, trvalé změny v tónu hlasu nebo zhoršenou funkci svalů v důsledku poškození blízkých nervů. Kromě toho se mohou vyskytnout časté infekce horních cest dýchacích.

Odstranění mandlí je stále kontroverzní téma pro lékaře. Existuje mnoho argumentů pro a proti provádění tonzilektomie. Každá situace musí být posuzována individuálně a postup je přiřazen v přesně odůvodněných a pečlivě vybraných případech.

Mandle jsou jedním z prvků imunitního systému, takže jejich odstranění by nemělo významně ovlivnit imunitu organismu, zejména pokud samy způsobily opakované infekce. V tomto případě operace ukončí nepříjemný a intenzivní zánět.

Odstranění mandlí u chronické tonzilitidy: recenze. Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí?

Hluboko v hltanu, na jeho bočních plochách, jsou dvě formace, které se nazývají mandle (žlázy). Oni dostali jejich jméno kvůli podobnosti se stejným maticí. Žlázy patří do žláz imunitního systému těla a jsou součástí lymfocytárního hltanového prstence.

Funkce mandlí

I když trpíte chronickou tonzilitidou, než se rozhodnete odstranit mandle, musíte zjistit, co je v těle potřeba. Hlavní funkcí žláz je poskytnout ochranu. Tyto útvary se podílejí na likvidaci virových a bakteriálních infekcí, které vstupují do těla vzduchovými kapičkami. Po odstranění mandlí tato bariéra zmizí, takže mikroby již na cestě mikrobů nestojí za nic. Kromě toho se v mandlích vytvářejí ochranné látky. Tkáně těchto formací produkují interferon, lymfocyty a gama globulin.

Příčiny odstranění žlázy

Ale v některých případech se mandle již nedokážou vyrovnat se svými ochrannými funkcemi. V důsledku zhoršení celkového stavu imunity se může objevit chronické onemocnění známé jako „chronická angína“. Odstranění mandlí v tomto případě není zdaleka jediným způsobem, jak tento problém vyřešit. Ačkoli pro mnoho se zdá být nejjednodušší.

Otázka odstranění vzniká v případech, kdy mandle nemohou vydržet mikroby, které vstupují do těla vzduchovými kapičkami. V tomto případě trpí pacient recidivujícími bolestmi v krku, přetrvávajícími exacerbacemi chronické angíny. V mandlích v těchto případech je infekční-zánětlivý proces. V lacunae se hromadí hnis a stagnuje. Tyto masy rozněcují a dráždí tkáně mandlí. V nepřítomnosti léčby se žlázy stávají stálým zdrojem infekce těla, protože se v těchto oslabených formacích začínají množit patogenní mikroby. V případech, kdy konzervativní léčba nedává pozitivní výsledky, nebo existuje dlouhodobá intoxikace celého těla, může Vám lékař doporučit odstranění mandlí. Zkušenosti pacientů z větší části ukazují, že lidé litují, že se rychle dohodli na operaci. Proto nespěchejte, pokud ne všechny metody léčby byly vyzkoušeny.

Příčiny chronické angíny

Aby se mandle nedostaly do kritického stavu, je nutné vědět, co přesně může přispět k rozvoji takových onemocnění, jako je chronická angína. Odstranění mandlí, jejichž přezkoumání je zřídka pozitivní, se zanedbávanými formami onemocnění často stává jedinou cestou ven. Pokud nechcete, aby mandle do takového stavu, pak je důležité vědět, že tonzilitida, která není zcela vyléčena vede k chronické formě angíny. Mezi nepříznivé vnější faktory patří špatná ekologie, znečištění ovzduší, pitná voda nízké kvality. Silný stres, celkové oslabení obranyschopnosti těla, různá onemocnění ústní dutiny nebo nosu mohou vést k rozvoji onemocnění. Běžné kazy nebo hnisavá sinusitida mohou způsobit, že se pacient infikuje mandlími palatinu.

Příznaky chronické angíny

Samozřejmě, že trochu bolesti a bolest v krku několikrát za rok není důvodem k mluvení o potřebě chirurgie. Chronická angína má mírně odlišné symptomy. Patří mezi ně otravná bolest v kloubech, svalech, srdci, ledvinách, dolních zádech, pocitech cizích těles v hrdle, slabosti, zvýšené únavě, znatelném snížení účinnosti. Mezi příznaky patří i nízká horečka, přetrvávající kožní vyrážka a dokonce i špatná nálada.

Lékař říká, že je nutné odstranit mandle v chronické angíny, kdy onemocnění ohrožuje komplikace. To může vést k srdečním onemocněním - myokarditidě, poškození ledvin - glomerinové nefritidě, zánětu kloubů - revmatismu. To je způsobeno tím, že mikroby, které se množí v oslabených tkáních mandlí, produkují toxiny. Některé z nich vstupují do krevního oběhu a poškozují chrupavku a vazivové tkáně. Jiní mohou vést k nízkému stupni horečky, změnám v analýzách a k bolestem hlavy. Pokud streptokoky náležející do skupiny A jsou v mandlích, obranné buňky těla na ni zaútočí. Protein této bakterie je podobný proteinu v pojivové tkáni srdečního svalu. Z tohoto důvodu imunitní systém zaútočí na ni. To vede k porušení rytmu prolapsu srdeční chlopně. V důsledku toho se může vyvinout bakteriální endokarditida nebo myokarditida. Kromě toho chronická tonzilitida může vést k alergickým reakcím. Svědění, vyrážky a dokonce i průduškové astma se mohou začít vyvíjet.

Operativní zásah

Navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů doporučuje odstranění mandlí v chronické angíny, recenze naznačují, že je lepší nejprve vyzkoušet všechny druhy konzervativních léčebných metod, konzultovat několik klinik s různými lékaři ORL. Samozřejmě, pokud nepomohou, pak musíte jít na operaci. Ve většině případů lékaři doporučují bilaterální bilaterální tonsillektomii. Tím se odstraní veškerá tkáň těchto ochranných útvarů. Někdy však stačí provést částečné odstranění mandlí s chronickou angínou mandlí. Taková operace se nazývá bilaterální tonsilotomie.

V závislosti na historii a celkovém zdravotním stavu může nejvhodnější chirurgickou volbu ve vašem případě zvolit pouze odborník. Netrvejte na operaci sami, pokud vám lékař doporučí léčit chronickou angínu. Odstranění mandlí (hodnocení v celkové anestezii se doporučuje provést tuto operaci) se provádí pouze v případě, že pro to existují absolutní indikace. Taková operace byla dříve prováděna pouze v lokální anestezii, ale díky vzniku moderních anestetik jsou nyní praktikována a jsou plně anestetizována.

Způsoby odstranění mandlí

Hlavní metodou, jak se zbavit palatinových útvarů v krku, je obvyklý chirurgický zákrok. Provádí se pomocí chirurgických nůžek a drátěné smyčky. Tato metoda je docela běžná a dobře vyvinuta chirurgy, přes to odstranění mandlí se nejčastěji provádí při chronické angíny. Zkušenosti pacientů naznačují, že během operace se týkají pouze nepohodlí.

Pokud lékař doporučí částečnou excizi tkáně mandlí, použije se speciální přístroj - mikrodebrider. S ním se vyříznou nemocné oblasti. Odstranění mandlí u chronické tonzilitidy touto metodou umožňuje pacientovi rychle se zotavit. Nemá to však smysl, když je tkanina silně zasažena.

Kromě obvyklé operace může lékař nyní doporučit použití ultrazvukového skalpelu, elektrického proudu, rádiových vln nebo laseru. Všechny tyto metody umožňují rychle provádět odstranění mandlí při chronické angíny. Metody vyvinuté moderní medicínou mohou zkrátit dobu operace i pooperačního období.

Laserový zásah

Pokud se chcete vrátit téměř okamžitě do normálního života po operaci, během které jsou mandle odstraněny, zpětná vazba na každou z těchto metod vám umožní učinit správnou volbu. Například laserové ošetření netrvá déle než 30 minut a úplné zotavení trvá 4 dny. Další výhodou této metody, jak se zbavit mandlí, je to, že je naprosto bezkrevný. Paprsek koaguluje všechny poškozené cévy. Pokud se rozhodnete odstranit mandle s chronickou laserovou tonzilitidou, necítíte všechny "kouzla" pooperačního období. Bolest po takové intervenci bude méně výrazná.

Stejně jako u konvenční tonzilektomie je však nutné připravit se na laserový zákrok. Za prvé jsou eliminována všechna potenciální ložiska infekce v nosní a ústní dutině. Je také žádoucí předat analýzu moči a krve, pořizovat snímky srdce a plic. To pomůže posoudit celkový stav těla a pochopit, jak ho chronická angína způsobila.

Laserové odstranění mandlí se provádí v lokální anestézii. Pokud je pacient nadměrně vzrušený, může mu být podána droga Atropine nebo Pantopon půl hodiny před zákrokem. Během procedury jsou mandle několikrát ozářeny. Doba trvání každé expozice nepřesáhne 15 sekund. Na prvním místě je vystavena tkáni zadních a předních oblouků. Teprve poté, co tento specialista začne pracovat na okolní tkáni. Využívá pouze lokální anestézii a pacient musí být při vědomí vsedě.

Další metody

Kromě destrukce laseru může být odstranění mandlí při chronické angíny způsobeno elektrickým proudem. Při použití této metody dochází k elektrokoagulaci nemocných tkání. Tato operace nezpůsobuje bolest, po ní nedochází ke krvácení. Tento postup je však považován za relativně nebezpečný, protože proud může poškodit zdravou tkáň.

Odstranění mandlí u chronické tonzilitidy u dospělých lze také provést pomocí bipolární radiofrekvenční ablace. Při použití se tkáň žlázy odebere na molekulární úrovni. Zároveň na ně nepůsobí ani laser, ani proud, ani teplo. Proto po takovém zásahu nejsou téměř žádné komplikace.

Chirurgie

Přes rozmanitost moderních metod, docela často odstranění mandlí v chronické tonzilitidy se provádí standardním způsobem pomocí svorek a nůžek. Operace se provádí otevřenými ústy bez jakýchkoliv vnějších řezů. Po jeho dokončení je základna žláz kauterizovaná. Celý postup trvá až 1,5 hodiny. Může být prováděna v lokální i celkové anestezii.

Po odstranění mandlí se pacient umístí na pravou stranu a krk je pokryt ledem. To způsobuje cévní kontrakci a zabraňuje vzniku pooperačního krvácení. Navíc je předepsána léčba antibiotiky.

V den operace je pacientovi povoleno pouze několik doušek vody. V příštích několika dnech zahrnuje krmivo tekuté krmivo, které se používá pouze ve studené formě. Tato výživa přispívá k hojení ran, které vznikly po odstranění mandlí.

Hodnocení mnoha pacientů uvádí, že doba zotavení po obvyklém chirurgickém zákroku je poměrně obtížná. Mnozí si stěžují na rostoucí bolest. Bezprostředně po operaci nejsou příliš výrazné, ale po několika dnech se zvyšují. O týden později může bolest v uších začít. Zvláště zřejmý je při polykání. Ale mnoho lidí si myslí, že tento stav je nejhorší ze všeho v den, kdy jsou mandle odstraněny pro chronickou angínu. Bolelo to během samotné operace, zajímá se o většinu pacientů. Zároveň ale zapomínají, že operace se provádí v celkové nebo lokální anestezii. K nepříjemnému pocitu dochází, když účinek anestezie ustupuje.

Důsledky zbavení se mandlí

Před několika desítkami let byly žlázy považovány za živnou půdu pro infekci, takže je mnoho lidí odstranilo. Ale nyní odborníci chápou, že se jedná o překážku pro infekce, která zabraňuje pronikání bakterií do těla. Jakmile odstraníte žlázy, tělo bude méně chráněno. Ze 6 mandlí v těle zůstane pouze 4. Mezi nimi bude rozloženo celé zatížení těla.

Nezapomeňte, že mandle - je nejen bariérou infekce, ale také důležitou součástí imunitního systému. Kromě toho produkují látky, které se podílejí na tvorbě krve.

Pokud mluvíme o dětech, pak se lékaři zpravidla snaží udržet mandle alespoň do věku osmi let. Odstranění mandlí u dětí s chronickou tonzilitidou se doporučuje pouze tehdy, když stav začne ohrožovat normální fungování jiných orgánů a tělesných systémů.

Recenze pacientů

Každý pacient před souhlasem s chirurgickým zákrokem chce znát názor nejen odborníků, ale i jiných lidí, kteří již měli mandle odstraněny. Hodnocení závisí zpravidla na tom, jaký stav pacient měl před operací. Ti, kteří byli trápeni přetrvávajícím chronickým zánětem nosohltanu a jiných orgánů, si po odstranění žláz často oddechují. Po odstranění hlavního zdroje infekce tělo začne bojovat nezávisle.

Stojí však za zmínku, že takové akce jsou oprávněné, pokud již byly vyzkoušeny všechny metody konzervativní léčby. Patří mezi ně antibakteriální, anti-edematózní, antiseptická, imunostimulační terapie. Při použití této léčby je možné dosáhnout remise po dobu nejméně několika měsíců, pak je považována za účinnou. V tomto případě nemluvíme o operaci.

Ošetření hardwaru

Pokud konzervativní terapie nedává pozitivní výsledky, pak před rozhodnutím o odstranění mandlí u chronické angíny, je vhodné vyzkoušet léčbu hardwaru. Za prvé, lékař vypláchne mezery žláz. Tento proces lze provádět speciální injekční stříkačkou nebo tryskou Tonsilor. Po očištění povrchu mandlí jsou vystaveny ultrazvuku s nízkou frekvencí, přičemž se léčivý roztok dodává do tkáně žlázy. Ale léčba hardwaru tam nekončí. Problematické oblasti jsou také ošetřeny sprejem Lugol a sezení laserové terapie se konají za účelem snížení zánětu a snížení otoku tkání. Jedním ze stupňů je rehabilitace mikroflóry, která se provádí ultrafialovým zářením.

Pokud všechny vyzkoušené a vyzkoušené léky a hardwarové metody nedávají žádoucí výsledek, pak nic nezbývá, než se dohodnout na odstranění mandlí při chronické angíny. Fotografie zdravých a nemocných žláz pomáhá mnoha rozhodnout o operaci.

Je také důležité vědět, že děti a mladí lidé tomuto problému často čelí. Otázka, zda je po 50 letech při chronické tonzilitidě nezbytné odstranění mandlí, je poměrně vzácná. V tomto věku by měla být absolutní indikace k operaci. Je možné, pokud existuje riziko závažných komplikací. Ve všech ostatních případech je indikována pouze konzervativní léčba.

Chcete-li odstranit mandle nebo ne?

Odpovědi:

Maria Verchovová

Pokud je to zdravé, pak to samozřejmě není nutné))))

Andrey Ivanov

Byl jsem odstraněn jako dítě! ! necítil jsem.

Natali

K ošetření a léčbě.. existuje postup s čerpáním a praním žláz. toto může ušetřit t to je první překážka pro infekci

nelichka L

Pokud se vám stále nedaří odstranit, je lepší neodstraňovat, protože mandle zabraňují pronikání jakékoli infekce a virů ústy nebo nosem.

svetlana1191

s tonzilitidou ve stádiu rozkladu - odstranit

Ilyugin Alexander

Na jaře letošního roku jsem vymazal. Rozhodnutí závisí na stupni zásahu do života a na stavu zdraví a věku. Mám pravdu od všech lékařů, kteří vaši otázku potřásli duší. Moje řešení bylo odstranit, protože mandle, které mají infekci (tzv. Hnisavé svíčky, nájezdy atd.), Jsou samy zdrojem infekce v těle a jako takové již neplní svou ochrannou funkci, ale pouze poškození Kromě toho - hapah izl ústa - ne led, upřímně řečeno, ne smrdí jako odpadky. A co je nejdůležitější! Už jsem měl bolesti srdce (bylo mi jen 30) a kardiogram již vykazoval abnormality. Po vyjmutí žláz nepromíchal ani jednou (t-t). Také, to je chronická angína (pokud máte takovou diagnózu, pak artritida může být jiné než srdeční onemocnění z ní. Tam bylo spousta lidí se mnou, kdo ji odstranil. Pokud jste zvědaví, jak - napište své otázky na poštu - řeknu vám - jak Můj lékař byl v pohodě - také znamená hodně.
Neskončil jsem čtení otázky až do konce;))) Ve vašem případě ji smažte. Ale rozhodnutí je vaše.

Elena-Viktoria

Byl jsem jednou nabídnut, abych odstranil mandle, a další lékař řekl: „V žádném případě,“ a neodstraňoval jsem je. Mandle byly odstraněny od stejného lékaře a infekce se usadila hlouběji a bylo obtížnější ji léčit. V tu chvíli jsem byl velmi nemocný s bolestmi v krku, ale teď už ne. Takže to není v mandlích, ale v imunitě. Musíte udělat zdravou stravu. Poté, co jsem v zimě začal jíst med místo cukrových výrobků, nemám s chřipkou nemoc. Není divu, že Japonci dělají sladkosti nejen medem. A když se objeví bolest v krku, kloktejte hrdlo: 1h. Já sůl + 1h. Já soda + 3 kapky jódu ve sklenici teplé vody, můžete dokonce s bylinkami a nepijte s antibiotiky, oni sekání imunity na vinici.

Galina Khlopotova

A babička je spálila. Více než jednou nikdy neměla bolest v krku. Bohužel jsem se hned nezeptal, co a jak. A teď se nikdo nemůže zeptat.

Makar Sinkopa

Pro správné rozhodnutí je důležité znát věk pacienta a v jakém stadiu onemocnění postupuje.
Během puberty se nedoporučuje odstraňovat mandle (zejména chlapce). Pokud se nemoc (pankreatická angina pectoris - faryngitida a faryngitida) začala obtěžovat pouze se záviděníhodnou stálostí, pak musíte podstoupit komplexní léčbu drogami, pak posílit a zmírnit tělo a navštěvovat lora několikrát do roka na preventivní účely (protože pokud léčbu neošetřujete a nehojete, můžete získat chronické a navíc k těmto problémům se srdcem, klouby, ledvinami).
Pokud se tomuto odstranění nedá zabránit (léčba léky nedává výsledky a mandle nezastaví infekci a samy jsou „živnou půdou“ pro některé streptokoky, nebo pokud jsou mandle atrofovány, pomalu odumírají a otráví pacienta, nebo existují jiné okolnosti vyšší moci) nada cut.
Odstranění je spojeno s častými nachlazeními, bronchitidou a dalšími problémy v dýchacím systému. Proto je při boji s mandlemi nutné bojovat na poslední.
Escho (jako možnost), bolest v krku může mít psychosomatický základ - onemocnění hrdla se často objevují u lidí, kteří jsou omezeni v vyjadřování svých myšlenek a pocitů (jako je tihushniki). Nechcete-li příliš rozmazlovat a tím ublížit sobě, člověk mlčí a tím nevědomě vytváří napětí ve svalech a tkáních nosohltanu. Tento stres nakonec vede k nemoci. Pokud odstraníte omezení, stanete se uvolněnějšími, nebo alespoň začnete komunikovat svobodněji, nemoc může zmizet a potřeba odstranit mandle zmizí.
Doporučuji vám pečlivě zvážit všechny klady a zápory před provedením tohoto rozhodujícího rozhodnutí a kaneshna se obrátit na dobrého specialistu.

Ilya Gizzatullin

V dětství jsem odstranil 4 mendalíny a celý život ho vyhodím a začnu onemocnět.

Optimista

Na odstranění není nikdy pozdě. Moje dcera (astma v dětství) byla lékaři důrazně doporučována k odstranění. To jsem neudělala.
Prosím, informujte se o společnosti Neways. Je nutné
Nyat, že patogenní mikroflóra žije v kapsách dásní
chlamydie, trichomonas, stafylokoky atd., které migrují do regionu
mandlí se množí a v důsledku toho se šíří krev
celé tělo.
Vyměňte zubní pastu. Získané nové váhy (Ultrashine Radiation)
tyto antiseptické ústní vody Eliminator.
Další IMNamocorrectors VMM, Podarko, Chlorophyll, Maksimol. a vaše
mandle. naživu a slouží vám po dlouhou dobu a vy. šťastný a spolu s ním
Od tebe. Já
Chci porazit diagnózu.

Kdo odstranil mandlí v chronické angíny? Je to lepší nebo horší?

Odpovědi:

Odstraněn v dětství. Vzpomínám si, že to bylo lepší.

Irina

Byl jsem dítě, nebyl tam žádný východ, bylo to horší! Po roce - nic, ale * horší * trvalo dlouho, až do manželství a později

Evgenia

Proč je odstranit. je třeba je dlouhodobě léčit, ale vyléčí se.

ROACH

onemocní méně často

Miliana McGardenová

Mininalinky mé matky byly odstraněny v 16 letech kvůli častým bolestem v krku a nic, vše je v pořádku. Tohle je někdo.

Motýlí křídla

Odebráno za 49 let!
Jaké štěstí.

Maria Mojalkina

Odstranil jsem a přestal chytat chlad a zranil)) Doporučuji vám udělat tonsilotektomii!

Mulder

Odstranit, to je ohnisko infekce. Cítil jsem se lépe, odstranil jsem jednu amygdalu. Stalo se to ale docela dobré, když jsem změnil své bydliště na jiné klima: region se přesunul z vysoké vlhkosti na střední vlhkost.

Sofya Pilyaeva

ishua ivanov

Tonsily lymfatické bariéry. Byl jsem odstraněn jako dítě, krk mi bolel ještě víc, ale bez teploty

svetlana zokhnyuk

To by mělo být provedeno ve velmi vzácném případě. Je lepší léčit (opravdu dlouho). Tonsil je filtr. Vše, co je dáno přírodou, je nezbytné pro organismus.

Olga Surmanidze

Kdo má to štěstí! Byl jsem vymazán ve věku 10 let a poté až do dneška, a už 55 let, nemůžu jíst pikantní jídla, číst nahlas déle než pět minut. a neustále mi bolí hrdlo.

Viktor Smirnov

Od dětství trpěl touto nemocí. Nabízen a přesvědčen k odstranění mandlí. Ale odmítl jsem. Teď jsem 62. Jak se ukázalo, mandle mají ochrannou funkci a nemohou být odstraněny, jinak dojde k chronické bronchitidě. Když mi bylo 37 let, narazil jsem na seznámení s jedinečnými lidmi, kteří zjistili, že jsem měl "kořist" v oblasti krku jako díru přes mé biofield - to byla příčina onemocnění. Jakmile bylo "poškození" odstraněno a díra byla oprava, všechny nemoci, včetně infarktů a bolestí hlavy a tlakových špiček, okamžitě zmizely.

Příběh se smíchem!

Mnoho se vyvine do chronické bronchitidy, mandle nejsou další orgán, to je druh bariéry.

InaGalina Zhigunova♍

Odstranil je ve 23, po operaci, krk byl strašně bolavý po dobu jednoho měsíce.
Musel jsem je očistit kvůli nejdivočejší tachykardii, měl jsem strach z komplikací v kloubech a srdci, ona sama osobně pracovala 11 let v krajské nemocnici na revmatologickém oddělení, kde tito pacienti lhají, mají strašné komplikace po chronické angíny, zůstávají invalidní pro ostatní života
Mandle byly odstraněny, ale hrdlo stále zapálené, samozřejmě ne stejné jako u mandlí a dosud.
Operace k odstranění žláz je dvojsečný meč, je to pro někoho snadnější a pro někoho nezměněného.

V lásce se životem

Moje sestra byla odstraněna. Bylo to lepší. Někdy je v mandlích pevný hnis a je to nebezpečné a voní hrdlem.

Tajemství

Začal jsem pít aktivní jód a oni mě úplně přestali obtěžovat,
a předtím, než byla nemocná 2krát ročně a častěji, navrhovali vypuštění a praktický lékař řekl, že byli zapáleni slabou žlázou štítné žlázy, ale nikdo o tom tehdy nepřemýšlel, ošetřili jí ucho - hrdlo - nos

BAVARIAN DEMON

Máma byla odstraněna jako dítě a teď právě to - jen bronchitida. Byl jsem také nabídnut, odmítl jsem, a od svých 17 let (10 let uplynulo), moje hrdlo nikdy nebolelo (i když se mi v létě podařilo udržet hnisavé bolesti v krku a teploty pod 40 let, ale o zimě nebudu nic říkat). Jeden přítel byl odstraněn jako dítě a všechno je v pořádku.
Všechno je pravděpodobně individuálně a my nejsme lékaři, kteří by něco takového doporučovali nebo odradili.

Velký vůz

Odstraněna adenoidní dcera za 3 roky. Bylo snazší dýchat, ale prvních několik let po operaci byla nemocná - častěji:
Teď dospělý dělá dobře :))

U chronické angíny, je odstranění mandlí povinné? pokud ano, pak po operaci zůstávají jizvy?

Odpovědi:

Elena Ivanová

Amygdala není odstraněna - je to sanitární brána.

aminasin

lépe neodstraňovat mandle
operace není komplikovaná a jizvy nevidíte - koneckonců, jsou odstraněny ústní dutinou (aby to bylo bez obalu - vylezou do úst a přirozeně je roztrhnou pod anestézií)

Naděžda Sologub (Kovalenko)

odstraněny při dekompenzované formě. operace není obtížná, týden v oddělení ORL bude muset lehnout

Luxurie

Ne nutně. Dříve smazali všichni. Teď se je stále snaží udržet, protože to je orgán imunitního systému. Tam je mytí, laser, zmrazení... kratší plné metod. Odstraňte špetku, když je vše špatné.
Mám chronickou tonzilitidu, jdu na mytí, zastavení pro prevenci každé ráno a dobře. Můj bratr byl více zanedbaný, takže ho spálili laserem, teď si nestěžuje, amygdala je na svém místě.
Obecně, jak je uvedeno výše, operace není složitá, nejsou žádné jizvy. Pak mi krk bude nějakou dobu bolet špatně, ale tam jsou léky proti bolesti (můj bratranec byl po tom všem odstraněn). Obecně můžete přežít. Je mnohem lepší než revmatoidní artritida nebo endokarditida.

Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí?

Chronická tonzilitida je infekční alergické onemocnění, které spočívá v prodloužené zánětlivé reakci v tkáních mandlí. Mandle (žlázy) se nacházejí v oblasti lidského orofarynxu. Jedná se o měkkou lymfoidní tkáň, která má porézní strukturu a je prostupná tubulami (lacunae).

Mandle jsou součástí imunitního systému a jsou přímo spojeny s lidským lymfatickým systémem. Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí? Pacienti často nevědí, co mají dělat, protože nechápou podstatu této nemoci. Někdy říkají, že s tonzilitidou je naléhavé odstranit mandle. Je to tak?

Vliv tonzilitidy na lidské tělo

V důsledku akutní tonzilitidy u dětí tělo aktivně vyvíjí stabilní imunitu. Opakované a časté nemoci anginy pectoris způsobené patogenními bakteriemi ji však snižují. Situace se zhoršuje v důsledku nedostatečné léčby antibiotiky a nepřiměřeného užívání léků, které snižují nízkou teplotu. V důsledku toho se vyvíjí chronická angína.

Existují i ​​další faktory pro rozvoj chronického zánětlivého procesu v žlázách, které jsou spojeny s obtížemi v dýchání nosu a infekčními procesy v ložiscích infekce v přilehlých orgánech. U pacienta s chronickou angínou mandlí dochází k postupnému nahrazování měkké lymfoidní tkáně mandlí pojivovou tkání pokrytou jizvami. To vede ke zúžení, uzavření řady tubulů mandlí a tvorbě hnisavých ložisek (dopravní zácpy) v takových kapsách. Akumulují potravinové částice, živé a mrtvé mikroby, deskvamovaný epitel epitelu lakuna, leukocyty.

Mikroby ve žlázách podporují patogenní proces. U chronické tonzilitidy existuje téměř ideální prostředí pro jejich životně důležitou činnost. Žlázy ztrácejí své ochranné funkce a stávají se trvalým zdrojem intoxikace. Zvyšují velikost nebo zůstávají malé. Pokračující proces intoxikace vede ke komplikacím. K šíření patogenních mikroorganismů dochází v lymfatických cévách a uzlinách, takže cervikální lymfatické uzliny se významně zvyšují.

K otravě těla dochází postupně a zpočátku bez povšimnutí. To vede k abnormalitám imunitního systému. Tudíž tělo postižené chronickou angínou mandlí, které bylo napadeno infekcí, má často velmi násilnou reakci. Je zahájen mechanismus alergie, který zhoršuje stav pacienta během této nemoci.

Formy nemoci

Podle uznávané klasifikace mandlí se rozlišují tyto formy:

 • kompenzováno;
 • subkompenzované;
 • dekompenzováno.

Chronická kompenzovaná tonzilitida je charakterizována lokálním zánětem v tkáních mandlí. Žlázy jsou však schopny vykonávat ochranné funkce a tělo stále kompenzuje tento patologický proces, vyrovná se s infekcí. Při subkompenzované chronické tonzilitidě jsou lokální symptomy kombinovány s častými recidivujícími angíny, ale nejsou žádné známky komplikací.

Dekompenzovaná patologie mandlí se projevuje nejen lokálními symptomy, ale také různými běžnými onemocněními systémů a vnitřních orgánů. Komplikace chronické tonzilitidy v dekompenzované formě mohou být revmatické srdeční vady, revmatismus, chronické onemocnění ledvin. Chronická tonzilitida druhé formy je extrémně nebezpečná, protože v důsledku intoxikace těla mohou být závažné komplikace. Systémová léčba tohoto onemocnění by měla být povinná.

S kompenzovanou formou této patologie může být účinná konzervativní léčba. Chronická tonzilitida v dekompenzované formě v případě selhání vícenásobného průběhu konzervativní léčby je léčena chirurgicky.

Kdy je nutné odstranění žláz?

Lacuny jsou druhem pastí pro bakterie a viry. Toto místo - počáteční linie obrany imunitního systému v boji proti patogenním mikroorganismům, protože první překážkou pro ně jsou mandle. Odstranění žláz však může negativně ovlivnit obranyschopnost těla. V 90. letech byla v naší zemi provedena studie, během které lékaři sledovali osud pacientů s mandlí odstraněnými. Ukázalo se, že v prvním roce po operaci tito pacienti neustále trpěli bronchitidou a pneumonií.

Protože odstranění mandlí vede k tak závažným následkům, musí být pro tuto operaci k dispozici přísné důkazy. V současné době převažuje medicína přesvědčení, že je nutný povinný individuální přístup ke každému pacientovi s chronickou tonzilitidou a tonzilektomie se provádí pouze tehdy, když je indikována. Nutnost odstranění mandlí musí být plně odůvodněna. Musím odstranit mandle kvůli hnisavým zástrčkám?

Indikace pro operaci chronické angíny mohou být více než čtyři epizody tonzilitidy za rok, fáze subkompenzace a dekompenzace této patologie. Opakující se paratonsilární abscesy, toxické poškození srdce, autoimunitní onemocnění způsobená chronickou angínou mandlí jsou životně důležitými indikacemi pro tuto operaci.

Ve všech ostatních případech je lepší konzervovat tonzily konzervativně, jinak začne endoskopická bronchitida místo anginy pectoris. K určení, zda se mají mandle odebrat určitému pacientovi, je nutné provést vyšetření. Paratonsilární absces je zánět tkáně krku v důsledku bolesti v krku. Pokud pacient toto onemocnění neměl, jednoduchá vyšetření pomohou vyřešit potřebu operace.

Jedná se především o elektrokardiogram, který pomůže zjistit, zda srdce pacienta netrpí v důsledku časté anginy pectoris. Krevní testy budou nutné k prokázání, zda revmatismus nezačne. Jsou potřeba pouze tři analýzy. Všechny jsou zahrnuty v "revmatickém profilu".

 1. Antistreptolysin O, který indikuje, zda má pacient streptokokovou infekci.
 2. C-reaktivní protein, který ukazuje stupeň aktivity zánětu streptokokové povahy.
 3. Revmatoidní faktor, který indikuje, zda byl zahájen autoimunitní záchvat na kloubech, ledvinách nebo srdci.

Pokud je v analýze překročen C-reaktivní protein, znamená to přítomnost jakéhokoliv zánětu. Mnohem horší, pokud je překročen Antistreptolysin O, to znamená, že pacient má streptokokovou tonzilitidu. Ale v tomto případě mohou být mandle stále léčeny bez chirurgického zákroku. A pouze v případě, že pacient, spolu se streptokoky, má zvýšený revmatoidní faktor, budou mandle odstraněny. V jiných případech existuje možnost konzervativních metod porážky angíny. Léčba bez odstranění mandlí je možná, takže není třeba spěchat s operací.

Pokud neexistují jiné možné způsoby léčby chronické dekompenzované angíny, může lékař navrhnout tonzilektomii - odstranění mandlí postižených zánětlivým procesem.

Způsoby řešení chirurgických problémů

Dnes existují různé metody chirurgického zákroku pro toto onemocnění.

 1. Nejběžnější metodou je odstranění žláz pomocí smyčky drátů, nůžek. Provádí se v lokální nebo celkové anestezii.
 2. Během elektrokoagulace se provádí excize měkkých tkání mandlí. Výhodou této metody je malá ztráta krve. Tepelný účinek proudu na tkáně obklopující mandle však může vést ke komplikacím.
 3. Účinnou moderní metodou je provedení takové operace pomocí ultrazvukového skalpelu. Tento způsob léčby je charakterizován minimálním poškozením a malou ztrátou krve.
 4. Dnes se používá moderní, šetrná metoda pro odstraňování průchodů pomocí energie rádiových vln (radiofrekvenční ablace). Provádí se pouze v lokální anestezii. Tato metoda se však používá častěji, aby se snížil nadměrný objem postižených mandlí.
 5. Pokud se během tonzilektomie používá infračervený laser v lokální anestézii, pozoruje se minimální otok tkáně, mírné krvácení a slabá bolest.
 6. Stejné výhody jsou obsaženy v tonzilektomii pomocí uhlíkového laseru. Pacient se může rychle vrátit do normálního rytmu života.
 7. Nejslibnější způsob, jak odstranit žlázy dnes, je rozpoznán jako metoda používání energie rádiových frekvencí. Výhodou této metody je minimální úroveň traumatu tkáně, vzácné případy komplikací a rychlejší rehabilitace pacienta.

Existují určitá rizika a možné komplikace po tonzilektomii. Obecně se jedná o bezpečný provoz prováděný lékařem s maximální péčí, aby bylo dosaženo dobrých výsledků. Mohou však existovat rizika komplikací způsobených známými a nepředvídanými důvody. Protože každý pacient má individuální reakci na operaci, na anestetika.

Výsledky operace mohou navíc záviset na komorbiditách. Jednou z těchto komplikací je krvácení po tonzilektomii, které se vyskytuje v 1-3% případů. K tomu může dojít kdykoliv, ale obvykle se taková komplikace vyskytuje 5-10 dní po operaci.

Pooperační období

 1. Po 2-3 dny po operaci může mít pacient bílé skvrny v zadní části hrdla, kde byly umístěny mandle. Jedná se o dočasné chrasty, které se objevují během procesu hojení. Nejsou známkou infekce a zmizí během prvních dvou týdnů po operaci. Normální růžová barva hrdla bude obnovena do 6 týdnů. Nesnažte se nic udělat, abyste odstranili chrasty. Způsobí špatný dech, který zmizí po posledním uzdravení.
 2. Často, po chirurgickém zákroku, dochází k nazální kongesci, která může trvat několik měsíců. Tento jev zmizí po snížení otoku.
 3. Pacient může během spánku vyvolat přetrvávající silné chrápání po dobu několika týdnů.
 4. Dočasná změna tónu hlasu je považována za normální po operaci.
 5. Mnozí trpí bolestí po tonzilektomii. Obvykle, bezprostředně po operaci, mnoho pacientů zažívá jen minimální bolest. Následující den se může zesílit a zůstat viditelný po několik dní. V uších je bolest, která se zvyšuje v procesu polykání. To zvyšuje pocit bolesti v krčních lymfatických uzlinách. Často dochází ke zvýšení teploty na subfebrilní hodnoty.
 6. Do 5.-6. Dne začnou chrasty mizet, perifaryngální výklenky jsou zcela očištěny o 10-12 dnů. Ve dnech 17-21 je dokončena epitelizace ran. Do této doby se většina pacientů úplně zotaví. Pokud však pacient poruší zavedenou dietu, bolestivé pocity přetrvávají po dobu 6 týdnů po operaci.

Vlastnosti procesu obnovy po operaci

  1. Hlavním úkolem po tonzilektomii je zabránit krvácení a dehydrataci. To vyžaduje hojné pití, i když je požití v tomto období obtížné. Pokud pacient vypije hodně nedráždivých nápojů, pocity bolesti se významně sníží. Je třeba se vyhnout horkým, kořeněným, hrubým, kořenitým jídlům. Čerstvé ovoce, toasty, sušenky a hranolky mohou narušit hrdlo a způsobit krvácení.
  2. Chcete-li rozpustit hlen a snížit otok v nosní dutině, musíte použít kapky předepsané lékařem.
  3. Dehydratace a nadměrná aktivita zvyšuje pravděpodobnost pooperačního krvácení. Pokud dojde k takové komplikaci, pacient by se měl snažit zůstat klidný a uvolněný. Je nutné si opláchnout ústa vařenou vodou a odpočinout si se zvýšenou hlavou. Pokud krvácení pokračuje, zavolejte lékaře. Léčba krvácení se někdy provádí kauterizací oblasti krvácení.
  4. Většina pacientů po dobu 7-10 dnů je vyňata z práce nebo studie. Po dobu 3 týdnů by se měl pacient zdržet fyzické aktivity, aby se zabránilo krvácení.

Chronická angína je závažná a komplexní choroba. Tento problém lze řešit dvěma způsoby: konzervativní a funkční. Chronická angína může být často účinně léčena bez chirurgického zákroku.

Odstranění mandlí je kardinální metoda léčby onemocnění. Rozhodnutí o provedení této operace by však mělo být učiněno pouze tehdy, když se všechny konzervativní metody léčby ukázaly jako neúčinné a imunitní systém již není schopen se s infekcí vyrovnat sám.

Odstranění mandlí u chronické angíny

Je nutné odstranit chronické tonzilitidy mandlí?

Mám odstranit mandle v chronické angíny? Takový chirurgický zákrok by měl být používán pouze v určitých případech, které jsou doprovázeny specifickými symptomy. Nejčastěji se lékaři snaží vyhnout takové léčbě. Konečné rozhodnutí činí pouze lékař po pečlivém prozkoumání a pohovoru s pacientem.

Extra orgán nebo nutné?

Každý periodicky trpí anginou pectoris, ale pokud se tato choroba vyskytuje často, pak je pravděpodobnost chronické angíny mandlí vysoká. Tato diagnóza zpravidla vede pacienta k myšlence operace, během které budou mandle odstraňovat. S tímto názorem však nesouhlasí mnozí zkušení a kvalifikovaní lékaři. V současné době lékaři nabízejí řadu různých terapeutických metod, které umožňují eliminovat onemocnění bez chirurgického zákroku.

Jaké jsou mandle a žlázy? Mandle jsou lymfoidní tkáň, která leží mezi rameny zapojenými do tvorby patra.

Tonsily jsou zase součástí speciálního prstence lymfoidního typu, který se nachází v lidském hrdle. Jeho hlavním účelem: retence různých infekcí, které vstupují do těla spolu s některými prvky třetích stran.

Pokud je imunita osoby oslabena, mandle nebudou moci plně chránit tělo před viry a jinými negativními jevy.

Pokud je infekce vážná, dochází k zánětlivému procesu, který ovlivňuje mandle. V důsledku toho je pozorována akutní angína.

Tato forma onemocnění je doprovázena následujícími symptomatickými projevy: proliferací lymfoidních buněk, zvětšenými žlázami. V důsledku toho mandle nejsou schopny zabránit vstupu infekčních patogenů do lidského těla, což vede ke zhoršení stavu pacienta.

Chronická forma tonzilitidy je nejčastěji pozorována u malých dětí, které jsou náchylné k častému nachlazení. U dospělých pacientů je však tato choroba běžná. Tato patologie často vede k různým komplikacím. Vzhledem k tomu, že se mandle zvětšují, respirační funkce není plně implementována. Proto je u dospělých obvykle pozorováno chrápání ve snu. Také proces zánětu může způsobit zvýšenou tělesnou teplotu. Existuje obecná malátnost, bolest a jiné negativní projevy.

Kritické případy

Je nutné uchýlit se k odstranění mandlí u chronické angíny? V minulosti byl téměř každý pacient, u něhož byla diagnostikována, operován. Jedná se o případy, kdy byla detekována hypertrofie 3 nebo 2 stupně. I nečinnost je také nemožná, protože neustálý vývoj této nemoci nepříznivě ovlivňuje jiné orgány. Například se u pacienta vyvine revmatismus, diagnostikují se problémy se srdcem a cévami a může se vyvinout patologie ledvin.

Mandle jsou obranou těla proti virovým onemocněním, takže jejich odstranění nebo zánět vede k významnému snížení obranyschopnosti těla. Takový pacient podléhá různým onemocněním.

Po neustálém onemocnění může člověk začít trpět dermatózou, lupénkou.

Existuje názor, že amygdala je funkčním orgánem, který po 5 letech práce ztrácí svůj význam, a proto po jejich odstranění nedochází k výraznějším změnám v běžné životní aktivitě. Dříve byly mandle odstraněny, pokud bylo dítě ve věku 3 let. Nyní se lékaři uchýlí k chirurgickému zákroku, pokud pacient má 5 let, a do tohoto věku se operace neprovádí.

Je třeba poznamenat, že moderní vysoce kvalifikovaní specialisté mají tendenci používat jiné konzervativní léčebné metody, které jsou v některých případech vysoce účinné. Jestliže starší lékaři věřili, že v lidském organismu jsou zbytečné orgány, které mohou být odstraněny bez následků, nyní je tento problém vnímán z úplně jiného úhlu. Neexistují žádné další orgány, každý plní svou funkci, takže odstranění i malé amygdaly může vést k nevratným následkům.

Při výběru léků je nutné věnovat pozornost možnosti léků působit na výsledek, ve kterém se zmenší velikost mandlí. To snižuje riziko vzniku chronické angíny.

Kromě toho je třeba aplikovat různé fyzioterapeutické postupy, které jsou také zaměřeny na normalizaci stavu pacienta.

Odborníci identifikují řadu případů, ve kterých stojí za odstranění mandlí. Patří mezi ně:

 • častá onemocnění anginy pectoris (více než čtyřikrát ročně);
 • v případě patologických procesů, které jsou způsobeny chronickou tonzilitidou (jedná se o revmatismus, onemocnění ledvin a jater);
 • komplikovaná forma anginy pectoris, která vede k výskytu abscesů (v důsledku toho se proces zánětu rozšiřuje na mandle);
 • pokud nemůžete vyléčit problém pomocí různých konzervativních technik.

Proces odstraňování

Musím odstranit mandle? V každém případě musí konečné rozhodnutí učinit ošetřující lékař na základě stavu pacienta. Typicky se specialista zaměřuje na parametry, jako je stupeň vývoje zánětlivého procesu a úroveň imunitního systému pacienta.

Je-li rozhodnuto o nutnosti odstranění žláz, je třeba zvolit správný postup. Zvažte následující možnosti: částečné nebo úplné odstranění.

V prvním případě provede lékař tonzilektomii. Druhou metodou je tonzilektomie. Je třeba poznamenat a skutečnost, že vedle standardních operací, můžete použít jakýsi hardware techniky. V nedávné době jim byla dána přednost, protože při jejich použití prakticky neexistuje pravděpodobnost výskytu negativních případů, které jsou spojeny s různými zraněními. Dalším pozitivním aspektem navrhovaného způsobu je relativně krátká doba zotavení.

Více o tonzilektomii

Pokud není třeba zcela odstranit mandle, je vhodné použít tonzilektomii. Dříve takový chirurgický zákrok znamenal něco strašného, ​​zvláště když to bylo dítě, které plakalo a velmi se bojí. V současné fázi se všechno změnilo. K účinnému odstranění mandlí lékaři používají moderní technologie. Celý proces probíhá téměř bez bolesti. Kromě toho nehrozí nebezpečí zranění psychiky dítěte během jeho přípravy na operaci.

Částečné odstranění mandlí při chronické tonzilitidě je zaměřeno na zajištění jejich funkčního účelu. Po operaci budou dýchací procesy pokračovat na správné úrovni. Před manipulací se uvažuje o kontraindikacích k úplnému odstranění žláz.

Částečné odstranění se provádí kryochirurgií nebo laserovou aplikací. Kryochirurgie je událost zaměřená na léčbu onemocnění pomocí tekutého dusíku. S ním, postup pro zmrazení zbytečného objektu. K tomu použijte uhlíkový nebo infračervený laser. S ní, kauterizovat potřebné plochy.

Během operace se používá lokální anestézie, takže pacient necítí operace operátora. Dítě nebude vyděšeno zrakem nebo akutní bolestí. Během operace, mandle vymřou, po kterém oni jsou vyříznuti.

Uvažovaná technika má následující pozitivní aspekty:

 • způsob není doprovázen bolestí;
 • není téměř žádná šance na krvácení;
 • část mandlí je zachována.

Po operaci může tělesná teplota stoupat, ale ne dlouho.

Při provádění tonzilektomie vezměte v úvahu, že tkáňový lymfoidní typ má schopnost růst. Po operaci se žlázy mohou zvětšit. Aby se zbavil pacienta takového problému, lékaři používají různé metody a techniky konzervativní medicíny.

Technologie přenášení

Při chronické tonzilitidě tráví tonzilektomii. Pokud je chronická forma onemocnění v zanedbávaném stavu, je obtížné se takové operaci vyhnout. Je nutné zcela odstranit mandle, které se podílejí na tvorbě oblohy.

Uvažovaná operace zahrnuje úplné odstranění lymfoidní tkáně. Kromě žláz zachytit kapsli, která se skládá z pojivové tkáně. K provedení postupu použijte smyčku drátu a chirurgické nůžky. Pro operaci používající celkovou anestezii.

 • dlouhá doba obnovy, která může trvat déle než 14 dnů;
 • přítomnost krvácení (včetně rozsáhlého);
 • ne ve všech případech má smysl uchýlit se k použití celkové anestezie.

Pokud je operace zaměřena na odstranění žláz, pak je zde pravděpodobnost negativních důsledků. V blízkosti mandlí (v malém segmentu) jsou nádoby. Pokud se jich během operace omylem dotknete nebo je poškodíte, dojde k silnému krvácení, které může být život ohrožující. Proto musí být lymfoidní tkáň zcela odstraněna. V opačném případě se znovu objeví zánětlivý proces, pacient bude čelit procesům proliferace tkání, což učiní operaci zcela neúčinnou.

Pro provoz můžete použít laser, na jehož základě je prováděn proces odstraňování. K tomu lékaři volí infračervený nebo uhlíkový laser.

 • provádění se provádí ambulantně;
 • žádná bolest;
 • téměř úplně bez krve;
 • rány se hojí v relativně krátkém časovém období.

Při chronické tonzilitidě byste neměli dělat unáhlená rozhodnutí a obrátit se na operaci, abyste odstranili mandle. V této fázi existuje mnoho různých terapeutických opatření, jejichž cílem je efektivně bojovat s tímto problémem, proto se doporučuje dodržovat doporučení zkušených odborníků.

Autor: Bohutskaya Alexandra

© 2016—2017, OOO "Stadi Group"

Jakékoliv použití materiálů z těchto stránek je povoleno pouze se souhlasem redakce portálu a instalací aktivního odkazu na zdroj.

Informace zveřejněné na těchto stránkách jsou určeny pouze pro informační účely av žádném případě nevyžadují samostatnou diagnostiku a léčbu. K informovanému rozhodnutí o léčbě a osvojování drog je třeba konzultovat kvalifikovaného lékaře. Informace zveřejněné na webu, získané z otevřených zdrojů. Za jeho správnost nenesou redakci portálu odpovědnost.

Vyšší lékařské vzdělání, anesteziolog.

Doktor nejvyšší kategorie, pediatr.

Zda odstranit mandle u chronické angíny? Způsoby odstranění mandlí

Časté bolesti v krku se sníženou imunitou často vedou ke vzniku chronické angíny. Tato diagnóza je často spojena s odstraněním mandlí. Nicméně, kvalifikovaný lékař potvrdí, že v těle nejsou žádné další orgány, ať už se jedná o mandle nebo zápal slepého střeva. Proto by měl být chirurgický zákrok pečlivě zvážen po zvážení všech kladů a záporů.

Proč potřebujeme mandle?

Tonsily jsou lymfoidní tkáň umístěná mezi palatinovými oblouky. Žlázy jsou součástí zvláštního lymfoidního kruhu v krku. Že zdržuje infekci, která vstupuje do těla vzduchem a jídlem. Když je imunita oslabena, amygdala přestává být „obránci“, s vážným záchvatem infekce, infekce mandlí a lékař uvádí „akutní angínu“.

Všechno není tak špatné, pokud je bolest v krku ojedinělým případem a je včas vyléčena. Časté záněty hrdla mohou tvořit chronickou tonzilitidu, zatímco lymfatické buňky expandují a žlázy rostou ve velikosti. Pak mandle přestanou chránit před bakteriemi a viry a mění se v chronické ohnisko infekce.

Chronická tonzilitida se zpravidla tvoří u dětí, děti často trpí nachlazením. Dospělí však nejsou chráněni před touto nemocí, pozdní nebo nesprávná léčba angíny může vést k tvorbě komplikací v pozadí již získaných onemocnění.

Zvýšení velikosti mandlí může způsobit potíže s dýcháním, u dospělých je chronická angína angíny často doprovázena chrápáním. Jako u všech chronických zánětlivých onemocnění lze pozorovat stálý nárůst teploty. Pacienti si zároveň stěžují na obecnou malátnost, bolest při jídle, potíže s polykáním.

Kdy musím odstranit mandle?

Dříve bylo odebírání mandlí prováděno téměř u každého pacienta s chronickou angínou mandlí, zejména pokud byl růst (hypertrofie) žláz stupně II-III.

Předpokládá se, že mandle fungují pouze do 5 let, následně jsou mandle prakticky zbytečné. Operace k odstranění žláz před 10 lety byla předepsána od 3 let věku, nyní odstranění je určen pro dospělé a děti starší 5 let.

Moderní lékaři však nejsou ve vztahu k této diagnóze tak kategoričtí a pokud možno používají konzervativní metody léčby. Léčiva nyní nabízejí širokou škálu léků, které mohou významně snížit velikost mandlí a v kombinaci s fyzioterapií minimalizovat riziko chronické angíny.

Tonsily je nutné odstranit, pokud:

 • osoba má angínu více než 4 krát ročně;
 • na pozadí chronické tonzilitidy se vyskytují patologické procesy (revmatismus, ledviny, poškození jater);
 • angina pectoris je komplikována rozvojem abscesů, zánětlivý proces přesahuje žlázy;
 • žádný účinek při léčbě chronické tonzilitidy konzervativními metodami.

Pozor: Zda se ORL lékař rozhodne odstranit mandle výhradně na základě vnějšího obrazu zánětu v krku, stavu imunitních sil těla a vhodnosti konzervativní léčby.

Odstranění žláz může být částečné (tonzilotomie) nebo úplné (tonzilektomie). Kromě obvyklého provozu se používají hardwarové techniky, jejichž hlavní výhodou je menší invazivita a v důsledku toho kratší doba obnovy.

Způsoby tonsilotomie

Mnozí dospělí byli svědky chirurgického odstranění žláz u svých dětí: strachu dítěte z operace, plakat a křičet, chraptivý hlas. A jak jsou mandle odstraněny moderními lékaři? Moderní technologie umožňují pacientovi bezbolestně a méně traumatizovat operaci k odstranění mandlí.

Žlázy jsou odstraněny částečně, aby se zachovala jejich hlavní funkce a usnadnilo dýchání v případech těžké hypertrofie a v přítomnosti kontraindikací k úplnému odstranění žláz. Tonsilotomie se provádí následujícími způsoby:

 • kryochirurgie (zmrazení kapalným dusíkem);
 • použití infračerveného nebo modernějšího uhlíkového laseru (kauterizační efekt).

Při léčbě v lokální anestezii povrch mandlí odumře a následně se odstraní. Tyto metody jsou prakticky bezbolestné, pravděpodobnost krvácení je velmi malá. Po operaci je však možné krátkodobé bolesti v krku v důsledku částečného odstranění žlázy. Někdy po operaci teplota stoupá.

Upozornění: Při provádění tonsilotomie by měla být zvážena schopnost lymfoidní tkáně růst. Nějaký čas po operaci, mandle mohou zvětšit se znovu k velkým velikostem. Aby se zabránilo následnému nárůstu mandlí, je zapotřebí pravidelných kurzů konzervativní terapie.

Způsoby tonzilektomie

S komplikovanou tonzilitidou nebo probíhajícím chronickým procesem se uchyluje k úplnému odstranění mandlí. S tonzilektomií se odstraní celá lymfoidní tkáň mandlí spolu s kapslí pojivové tkáně. V případě potřeby zcela odstraňte mandle, lékař rozhodne, který z následujících způsobů je v tomto případě nejvhodnější.

Chirurgický zákrok

Stejně jako dříve se chirurgické odstranění provádí pomocí drátěné smyčky a chirurgických nůžek. Moderní chirurgové však provádějí tonzilektomii v celkové anestezii, dříve byla použita pouze lokální anestézie. Nevýhodami chirurgického odstranění žláz jsou:

 • dlouhá doba zotavení (až 2 týdny);
 • krvácení, možná poměrně rozsáhlé;
 • použití celkové anestezie není vždy oprávněné.

Chirurgie odstranit žlázy, často cvičil v sovětských časech, je plný velmi vážné komplikace. Jen 2 mm od mandlí jsou velké krevní cévy, jejichž náhodné poškození může způsobit vážné krvácení a ohrožení života. Současně musí být lymfatická tkáň zcela odstraněna, i její malé zbytky vedou k dalšímu růstu, což snižuje účinnost operace na nic. Proto by měl chirurg provádějící takové operace mít dostatečné zkušenosti, aby odstranil mandle s přesností "drahokamu".

Zničení laseru

Stejně jako v případě částečného odstranění se tonzilektomie provádí infračerveným nebo uhlíkovým laserovým systémem. To je nejšetrnější způsob, jak se zbavit žláz. Provoz:

 • ambulantně;
 • bezbolestný;
 • prakticky nekrvavý;
 • minimální doba strávená pod lékařským dohledem (od 2 hodin do 1 dne);
 • rychlé hojení ran.

Elektrokoagulace

Hypertrofované mandle hoří vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Nezáleží na tom, jak strašidelně to zní, metoda je prakticky bezbolestná, pravděpodobnost krvácení je minimální. Někdy dochází k popálení zdravých tkání obklopujících amygdalu, což způsobuje nepohodlí po operaci.

Kontraindikace na tonzilektomii:

 • nízká úroveň srážení krve (přítomnost diabetu);
 • akutní stadium infekčních onemocnění;
 • kardiovaskulární onemocnění (angina pectoris, těžká hypertenze, tachykardie);
 • tuberkulóza;
 • 6-9 měsíců těhotenství.

Odstranění žláz: klady a zápory

Operace na mandlích mají své pozitivní a negativní stránky, což je důvod, proč by rozhodnutí ošetřujícího lékaře zbavit se mandlí mělo být zváženo a vypočítáno.

Pozitivní účinek operace je nepochybný:

 • riziko komplikací (renální, kardiovaskulární atd.) zmizí;
 • člověk se neobtěžuje s anginou pectoris;
 • zdroj infekce zmizí;
 • proces polykání je obnoven;
 • posilování obecných orgánů.

Existují však negativní důsledky odstranění mandlí:

 • možné krvácení během operace;
 • re-růst lymfatické tkáně v důsledku neúplného odstranění;
 • Faryngitida a bronchitida se dostávají na místo anginy pectoris (protože mandle palatinu převzaly roli hlavního „protektora“ proti virům a bakteriím, jejich nepřítomnost může vést k proniknutí infekce hlouběji přes dýchací trakt).

Existuje názor, že odstranění žláz negativně ovlivňuje dívky během puberty. Odebrané mandle mají pravděpodobně vliv na funkci plodnosti. Taková prohlášení jsou jen fikce. Možná negativní vliv stresu, který je doprovázen operací, ale ne skutečností operace.

Důležité: Pacient, kterému je ještě předepsána operace k odstranění mandlí, by měl být obeznámen se způsobem, jakým je prováděn, as možnými následky.

Chcete-li odstranit nebo ne mandle - vážné rozhodnutí. Stojí za zmínku: radikální a konzervativní metody, jak se zbavit žláz, by měly být doprovázeny opatřeními na posílení imunitního systému. Seznam jednoduchých pravidel, která budou chránit před akutním onemocněním mandlí, chronickým zánětem a následnou operací k jejich odstranění:

 • kalení;
 • fyzická aktivita;
 • Výživa (doplnění nedostatku vitamínů a stopových prvků komplexními vitamínovými přípravky);
 • přestat kouřit a pít alkohol.

Léčba chronické angíny by neměla končit odstraněním. Pouze integrovaný přístup se zahrnutím léků, které stimulují obranyschopnost, fyzioterapii a opatření k temperování, zajistí silnou imunitu a ochranu před infekcemi.

Odstranění mandlí u chronické angíny

Odstranění mandlí a žláz je častěji prováděno dětmi, protože jejich imunitní systémy jsou stále nedostatečně rozvinuté, a proto často pracují nad normou, což způsobuje zánět těchto orgánů. V dospělosti je v některých případech nutná operace, například při akutní chronické angíny. Operace je však indikována pouze v případě závažného porušení. Existuje široký výběr metod pro odstranění problému s minimálními důsledky pro pacienta, ale je prováděna první léčba a průběh fyzioterapie.

Chirurgický zákrok je povolen za přítomnosti významných porušení.

Vliv tonzilitidy na tělo

Progresivní chronická tonzilitida narušuje imunitní systém. U pacientů dochází k pomalé transformaci měkké, homogenní do zvětšené, zjizvené a zjizvené tkáně. Dochází k zúžení a blokování kanálků sliznice, ve kterých se tvoří hnis a hromadí se. Takové zátky vznikají v důsledku požití potravinového odpadu, živých bakterií, mrtvých mikrobů, mrtvé tkáně lakuna, leukocytů na mandlích. Tyto látky se usazují na nerovném povrchu žlázy, hromadí se a začínají se rozkládat v důsledku zhoršené samočistící funkce orgánu. Zánětlivý proces začíná, jehož důsledky mohou být různého stupně závažnosti.

Mikroby jsou obzvláště nebezpečné. Jsou schopny podpořit patogenní proces, při kterém vzniká příznivé prostředí při chronické angíny. Palatinové mandle ztrácejí své ochranné vlastnosti a od bariéry jsou transformovány na zdroj neustálé intoxikace tělesných systémů. Patogenní bakterie se šíří do lymfatických uzlin, vstupují do krevního oběhu a šíří se po celém těle, což způsobuje vážné komplikace.

První stupeň intoxikace je téměř nepostřehnutelný. Imunitní systém se však začíná rozkládat, takže systémy těla reagují velmi rychle na různé infekce. Často se projevuje silná alergická reakce je téměř vše, co obklopuje člověka, všechny chronické nemoci jsou zhoršeny.

Příčiny tonzilitidy s angíny

V první etapě je chronická angína způsobena konzervativními metodami. V přítomnosti alespoň jedné z níže uvedených indikací je však operace povinně jmenována. V některých případech se provádí odstranění mandlí u chronické tonzilitidy:

 1. častá hnisavá tonzilitida - více než tři za rok;
 2. revmatické ataky, poškození ledvin a jater;
 3. zánět blízkých orgánů s anginou pectoris;
 4. vysoká četnost exacerbací chronické angíny;
 5. intoxikace srdečních svalů;
 6. paratonsilární absces, vedoucí k vyplnění lakuna a okolních tkání kolem mandlí hnisem;
 7. autoimunitní onemocnění způsobená chronickou angínou mandlí.

Při exacerbacích chronické angíny se pacient podrobuje důkladnému vyšetření všech orgánů a systémů na závažné komplikace. Prvním z nich je elektrokardiogram, který umožňuje určit abnormality v práci srdce. Krevní testy určují reumatický profil. Antistreptolysinem-O hledejte přítomnost streptokokové infekce.

Reaktivní protein se posuzuje na úrovni šíření a růstové dynamiky streptokoků a bakterií způsobených zánětlivým procesem.

Pro běžný revmatoidní faktor jsou sledovány autoimunitní poruchy kloubů, ledvin nebo srdce. Tato analýza je absolutní indikací pro operaci k odstranění žlázy u chronické angíny. V ostatních případech se doporučuje podstoupit léčebnou a rehabilitační léčbu.

Mýty spojené s odstraněním mandlí

Od doby první tonzilektomie se zlepšil způsob odstraňování mandlí, objevil se široký výběr metod pro provádění postupu na různých zařízeních s použitím různých nástrojů.

Spolu s vývojem a poptávkou po tonzilektomii se však objevilo mnoho mýtů o operaci:

 1. Po odstranění mandlí trpí pacienti často bronchitidou a pneumonií. S úplnou destrukcí lymfoidní tkáně je tělo skutečně náchylnější k různým onemocněním v důsledku nedostatku ochranné bariéry. Ale dnes existují metody, které vám umožní odstranit pouze infikované oblasti mandlí, při zachování zdravé tkáně. Ochranná funkce tedy není nijak zvlášť ovlivněna. Jeho plné obnovy je dosaženo použitím speciálních přípravků. Příklady částečné ablace jsou laserová terapie. kryokonzervace, ultrazvukové ošetření.
 2. Při odstraňování dochází k silnému krvácení, které ohrožuje život pacienta. Moderní technologie a nástroje umožňují nekrvavé, s malým stupněm poranění, aby se odstranil zdroj zánětu a popáleniny postižené tkáně. Dříve byl pacient kontrolován faktor srážlivosti krve. Při nízké hodnotě tohoto parametru se operace odloží, dokud se neobnoví nebo neprovede vůbec žádná funkce hematopoetiky.
 3. Operace probíhá v celkové anestezii. Ve většině případů se tonzilektomie provádí v lokální anestezii. V současné době se v celkové anestézii provádí pouze odstranění klasickou metodou.

Metody odstranění mandlí

Hlavní typy operací jsou uvedeny níže:

 1. Klasická tonzilektomie. Používá se zřídka. Operace je bolestivá, provádí se v celkové anestezii. Každá amygdala se extrahuje drátěnou smyčkou, postižená tkáň se odstraní skalpelem nebo chirurgickými nůžkami. V pooperačním období charakterizovaném prodlouženým krvácením, silná bolest v krku.
 2. Cryozamorozka. Použije se kauterizace postižených tkání kapalným dusíkem. Po zákroku se mrtvá tkáň odlupuje a vylučuje přirozeně. Metoda je bezbolestná, krvácení je vzácné. Chcete-li se zcela zbavit postižené žlázy, je zapotřebí více než jeden postup zmrazení.
 3. Laserová tonzilektomie. Úplná ztráta krve. Laser spaluje rány mezi mandlemi, zcela nebo částečně odstraní zanícené žlázy. Metoda má minimální pooperační období.
 4. Elektrokoagulace. Tkáně jsou odstraněny elektrickým proudem při kauterizaci cév. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný technik, protože nesprávně zvolený výkon může způsobit těžké popáleniny. Pro úplné odstranění mandlí je zapotřebí několika postupů.
 5. Ultrazvuková ablace. Použitý ultrazvukový nůž. Metoda je prakticky bezbolestná a minimalizuje riziko ovlivnění sousedních tkání. Pro pooperační období charakterizované menším krvácením, nepohodlí v krku.
 6. Použití mikrodebrideru. Přístroj s rotujícím ostřím rychle řezá mandle. Zbytky odstraněných tkání jsou vypouštěny speciální trubicí.
 7. Bipolární radiofrekvenční odstranění. Prochází pomocí vysokofrekvenční energie.

Pooperační období

Při použití kterékoli z výše uvedených metod musí pacienti v pooperačním období dodržovat určitá pravidla:

 1. První den nemůže jíst a mluvit. Nemůžete hodně pít, často si pacient ucpal rty chladnou vodou. Pacient má pocit, že je v bolestech.
 2. Užívají se léky proti bolesti a protizánětlivé léky.
 3. Po dvou dnech je dovoleno jíst v malých porcích, většinou tekutých chladných potravinách.
 4. Odpočinek
 5. Možné zvýšení teploty na subfebrilní hodnoty. Pokud teplota neklesne déle než tři dny, jsou stanoveny další zkoušky.
 6. Čtvrtý až pátý den je pacient propuštěn. Strava je udržována po dobu jednoho měsíce, zároveň je zakázáno přehřívání a těžké náklady.