Jaký je rozdíl mezi akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi: popis, symptomy a znaky léčby

Chcete-li zjistit rozdíl mezi akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi, měli byste být obeznámeni se zásadou diagnózy a nuansy lékařské práce. Ve většině případů se vyskytuje první malátnost, protože k identifikaci specifického patogenu je nutná další diagnóza.

Objevují se nesrovnalosti v obyvatelstvu

Podle principu diagnózy je možné stanovit rozdíl mezi akutními respiračními infekcemi a ARVI. První skupina zahrnuje osoby s nespecifikovanými údaji. Pro další hledání zdroje onemocnění jsou pacientům přiřazeny série studií prováděných laboratorními metodami. Tyto procesy zaberou slušný čas, během kterého zánět často prochází.

K poznání rozdílu mezi akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi je třeba zvýšit vlastní obzory a pochopit princip předepisování léčiv. V případě akutní respirační infekce je patogen determinován symptomy a okamžitě je předepsán lék s řízeným účinkem. S tímto druhem komplikace, otázky o zdroji nemoci nevznikají. Lékaři jsou přesvědčeni o přesnosti vyšetření a nevyžadují další zkoušky.

Někdy je však obtížné určit na vlastní pěst, jak se akutní respirační infekce liší od ARVI při pohledu na diagnózu napsanou na seznamu nemocných. Stejné viry mohou být v obou případech příčinou indispozice. A symptomy často na první pohled nerozlišují.

Podobné znaky

Abychom pochopili otázku, jak se chřipka liší od akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí, je třeba znát nejen rozdíly v diagnózách, ale také pochopit, jak jsou podobné. Příznaky zánětu v obou případech jsou všechny příznaky nachlazení a chřipky. Takže pacient má kašel, rýmu, horečku. Chlazení a bolest jsou častými satelity respiračních onemocnění.

Hlavní věc, která odlišuje chřipku od akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí, je závažnost průběhu a přítomnost komplikací v pokročilém stadiu. Pokud běžná nachlazení prochází po standardní léčbě, pak chřipka může způsobit patologii vnitřních orgánů asymptomatickou.

Lékaři potřebují klasifikaci onemocnění, aby se mohli řídit pokyny pro léčbu pacienta. Konec konců, budoucí zdraví závisí na zaznamenané linii v seznamu nemocných a je jednodušší a rychlejší jednat podle vyvinutých pokynů.

Zdroje akutních respiračních onemocnění

Zvažte patogeny, které pomáhají určit rozdíl mezi ARVI a akutními respiračními infekcemi. Příznaky lze diagnostikovat i bez testování. Mezi zjevné známky akutních respiračních onemocnění patří:

 • Načervenalé hrdlo.
 • Mírné zvýšení teploty.
 • Závažnost polykání slin a potravin.
 • Ztracené tělo.
 • Rýma
 • Bolest v krku a kašel.

ARI se průměrné osobě zdá být nejasným pojmem, specifický typ onemocnění není v diagnóze indikován až do nástupu akutních symptomů nebo přijímání testů. Mikroby jsou denně požívány lidmi. Závažnost komplikací závisí na jejich aktivním množství. Ve většině případů diagnostika akutních respiračních infekcí popisuje patogeny, které nemají smysl určit. Žijí v okolí osoby v milionech.

K zánětu v těle dochází v důsledku jeho oslabení nebo masivního napadení mikrobů v mimosezóně. Běžné patogeny nepředstavují odpovídající riziko pro lidské zdraví. Někdy pomáhá běžnému čaju s citronem nebo horkým mlékem s medem. Diagnóza akutního respiračního onemocnění byla vynalezena právě pro tyto případy.

Jaký je rozdíl s akutní respirační virovou infekcí?

S ohledem na otázku, jak se ARVI liší od akutních respiračních infekcí, Komarovsky zdůrazňuje řadu kritérií pro hlubší pochopení diagnóz:

 • Další specifika v procesu průzkumu. Jsou vyjádřeny symptomy virového původu.
 • ARVI se šíří vzduchem rozptýlenými kapičkami. Pro masovou infekci je tato diagnóza provedena okamžitě.
 • Symptomy onemocnění jsou výraznější a vyvíjejí se 1-2 dny. S ARVI dochází k silnému kašli, prodloužené horečce, zapálení všech dýchacích cest a ostrému výtokům z nosu.
 • S ARVI často pacienti nemohou okamžitě splatit vzniklý zánět. Léčba se provádí účinnými léky.

Je třeba uvést, jak akutní respirační infekce u dětí jsou. SARS často končí komplikacemi: bakteriální infekce, edém, eroze imunity, zažívací potíže. Současně je v krvi vysoká koncentrace leukocytů a monocytů. Po vymizení symptomů může být teplota. Ve většině případů vše projde týdně.

Principy léčby akutních respiračních virových onemocnění

Pokud se zjistí zjevné známky ARVI, vydá se potvrzení o pracovní neschopnosti a léčba se provede před provedením testů. Pokud je zlepšení po několika dnech pozorováno, léčba nevyžaduje úpravu. V případě konstantní situace nebo zhoršení se pokuste změnit léky a předepsat další testy. Pro kontrolu stavu těla se nejprve odebere krev, vyšetří se hodnoty moči a může se použít i fluorografie.

Existují příklady v lékařské praxi, kdy ARVI končí pneumonií. Komplikované děti malého věku, starší osoby a osoby s chronickým onemocněním. Pro akutní symptomy se používají antivirotika. Komplikace bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky.

Následky nedostatečné léčby

Pokud provozujete ARVI, můžete si koupit těžké komplikace, které bude třeba léčit po dlouhou dobu. Patří mezi ně pneumonie, zánět středního ucha, bolest v krku a zánět hrtanu. Tonzilitida a meningitida jsou výsledkem bakteriální reprodukce. Komplikace jednoho typu vyvolávají progresi existujících chronických onemocnění.

Může dojít k exacerbaci zánětu hlasivek a pacient po celý týden ztrácí hlas. Také bakterie mohou zůstat v nosohltanu a periodicky aktivovány s poklesem imunity. Tyto nemoci zahrnují rýmu, sinusitidu, tracheitidu.

Proto byste neměli doufat, že léčebný režim předepsaný poslední zimu pomůže s chladem. Při prvních příznacích je nutné kontaktovat lékařskou instituci, aby byla provedena správná diagnostika.

SARS a nachlazení: jaký je rozdíl?

Lékaři nejčastěji diagnostikují akutní respirační infekce nebo akutní respirační virové infekce s nádechem se standardními příznaky. Mnoho lidí věří, že tyto diagnózy jsou jedna a totéž onemocnění. Ve skutečnosti je toto stanovisko chybné. ARI a ARVI mají podobné příznaky, ale vyžadují jinou léčbu. Jaké rozdíly a podobnosti existují mezi těmito diagnózami, uvažujeme v našem článku.

Jaká je podobnost ARI a ARVI

ARI a ARVI mají podobný průběh onemocnění. Navíc je toto onemocnění stejné u dětí i dospělých.

 1. Způsob přenosu SARS onemocnění a akutních respiračních infekcí se zpravidla provádí kapkami vzduchu.
 2. Hlavní znak je považován za místo lokalizace patogenu - obě diagnózy ovlivňují dýchací trakt.
Zjednodušené schéma ORZ

Rozdíly mezi ORZ a ARVI

Níže uvádíme hlavní rozdíly mezi těmito dvěma chorobami.

Kauzativní agens

Hlavní rozdíl mezi oběma diagnózami je původce.

Často se stává, že člověk onemocní akutním respiračním onemocněním, které je zase způsobeno bakteriemi (stafylokoky, streptokoky, černým kašlem atd.). V tomto případě se po několika dnech virová infekce spojí. Zpravidla se lékaři neobtěžují a diagnostikují akutní respirační infekce.

Infografika: rozdíly ARD a ARVI

Lokalizace patogenu

V závislosti na umístění patogenu se rozlišují následující choroby související s akutním respiračním onemocněním:

 • Pokud se původce onemocnění nachází v hrtanu, nejpravděpodobněji je diagnózou faryngitida, angína.
 • Je-li v nose - rýma.
 • Pokud je hrtan - laryngitida.
 • Je-li průdušek - tracheitida, bronchitida.

Sezónnost

Vzhledem k tomu, že viry a různé bakterie jsou neustále ve vzduchu, je možné, že ARVI nebo ORZ onemocní naprosto kdykoliv během roku.

 • Podle statistik je období ORVI považováno za období únor-březen.
 • Časté vypuknutí akutních respiračních infekcí u dětí a dospělých se vyskytuje v dubnu a září.

Inkubační doba

 • Ve virovém ryzu je inkubační doba velmi krátká - 1-5 dnů.
 • V bakteriální ARD je delší - 2-14 dnů.

Jak určit diagnózu

Jak je uvedeno výše, příznaky ARD a ARVI jsou velmi podobné, ale existují některé rysy.

Pro akutní respirační virové infekce je charakteristické:

 • obecná malátnost,
 • ospalost
 • kýchání a rýma s vodnatým výtokem.
 • Na sliznici hrtanu se v některých případech vyskytuje hnisavý plak.
 • Tělesná teplota se obvykle zvyšuje o 2-3 dny a zůstává na subfebrilním zvýšení.
 • Jakmile se zdravotní stav vrátí do normálu, objeví se vykašlávání kašle.

Pokud jde o akutní respirační onemocnění, jsou charakterizovány:

 • Ostrá bolest v krku, sliznice hrtanu je jasně červená.
 • Tělesná teplota stoupá téměř okamžitě a udržuje se ve výškách od 38 do 39 stupňů.
 • Objeví se mokrý kašel.

Samozřejmě, že pro správnou diagnózu některých příznaků se stává nedostatečným. Z tohoto důvodu lékaři předepisují testy (kompletní krevní obraz, močový test) k identifikaci původce a přítomnosti infekce v těle.

Léčba ARD a ARVI

V případě těžkého průběhu akutního respiračního onemocnění Vám lékař s největší pravděpodobností předepíše antibakteriální léčiva.

Akutní respirační virové infekce jsou léčeny antivirotiky. Možná je to jediný rozdíl v léčbě akutních respiračních infekcí a SARS.

Zbytek léčby je téměř stejný. Zvažte léčbu onemocnění u dospělých (u dětí - stejné):

 • léky ke snížení tělesné teploty
 • vazokonstrikční kapky nebo nosní spreje,
 • protizánětlivé léky na krk,
 • mukolytických látek proti kašli.

Obecná pravidla pro léčbu akutních respiračních infekcí a nachlazení jsou:

 • odpočinek,
 • použití velkého množství tekutiny
 • pravidelné větrání místnosti.

Rozdíl chřipky od akutních respiračních infekcí a SARS

Chřipka je akutní respirační virová infekce. Dnes se však má za to, že chřipka je samostatné onemocnění virové etiologie, které je závažnější, na rozdíl od akutních respiračních infekcí a akutních respiračních virových infekcí a nejčastěji způsobuje komplikace.

Onemocnění je způsobeno ortomyxovirem, který je schopen způsobit vážné poškození těla. V některých případech je možná smrt. Tato infekce je nakažlivá a může způsobit masivní epidemii.

Lze konstatovat, že chřipka, ARVI a ARD jsou chladné. Nicméně, s chřipkou, symptomy se vyvíjejí mnohem rychleji, a po zotavení trvá mnohem déle obnovit tělo.

Tam jsou takové situace, kdy pacient po chřipce cítí obecnou malátnost, únavu a ospalost na několik dalších týdnů po plném uzdravení.

Stanovisko Komarovsky

Komarovsky věří, že ARVI je v současné době považován za nejoblíbenější nemoc. Lékař odpoví na otázky mnoha matek konkrétně: ARVI je onemocnění, které je způsobeno virovou infekcí.

Chlad je považován za podchlazení. To znamená, že pokud dítě namočilo nohy a pak onemocnělo - jedná se o chlad, který se nevztahuje na akutní respirační infekce nebo SARS. Tento názor sdílí slavný pediatr.

Jak se ARD liší od ARVI: popis a rozdíly

Jakmile přijde zima, chodby nemocnic jsou přeplněné pacienty, kteří si stěžují na vysokou horečku, kašel. Ve většině případů se pacienti angažují ve vlastní diagnóze, a proto se diagnostikují jako chřipka. Mělo by však být jasné, že mnoho nemocí studené přírody může mít podobné příznaky, ale rozdílné zacházení. Po neúspěšné léčbě se tedy pacient obrátí na specialistu, pouze s více zanedbávanou situací.

Mezi nejčastější diagnózy na jaře a na podzim patří ARVI a ARI. Mezi těmito dvěma pojmy existují rozdíly, které jsou více spojeny s provokujícími mikroorganismy. ARVI se také liší od akutních respiračních onemocnění svými symptomy a léčebnými metodami.

Abychom přesně porozuměli těmto dvěma onemocněním, je nutné pochopit, co každý z nich znamená.

Co je ARI?

ARI (akutní respirační onemocnění) - onemocnění, která jsou vyvolána infekcemi dýchacích cest. Kauzální původci v této situaci zahrnují:

 1. Bakterie (streptokoky, stafylokoky, pneumokoky).
 2. Viry (virus spalniček a pertussis, virus chřipky a virus parainfluenza a další).
 3. Mykoplazma.

Existují případy, kdy není možné identifikovat původce. Pro akutní respirační onemocnění patří:

Velmi často se bakteriální onemocnění kombinuje s virovými. Mohou se vyskytovat také na pozadí chronických patologických stavů dýchacích cest a orgánů. Mykoplazmy mohou vyvolat pneumonii.

Co je ARVI?

ARVI (akutní respirační virová infekce) je zvláštním případem akutního respiračního onemocnění. Viry mohou vyvolat ARVI:

 1. Chřipkový virus a parainfluenza.
 2. Adenovirus.
 3. Rhinovirus
 4. Reovirus a další podtypy.

Z toho vyplývá, že hlavní rozdíl mezi akutními respiračními infekcemi a akutními respiračními virovými infekcemi - patogeny. Z původců infekce bude záviset závažnost klinického obrazu, stejně jako léčba, její trvání a intenzita.

Diagnostika

Pokud jde o vnější příznaky těchto onemocnění, je to podobné. Charakteristické znaky virových infekcí zahrnují:

 1. Obecná malátnost.
 2. Kýchání a tvorba čistého hlenu v nose a krku.
 3. Zčervenání hrdla.
 4. Druhý nebo třetí den stoupá tělesná teplota, ale rychle klesá.
 5. Kašel se postupně objevuje, většinou s uvolňováním hlenu.

Pokud má pacient akutní respirační onemocnění, pak:

 1. Zvýšená tělesná teplota je pozorována od prvních dnů.
 2. Udržuje teplotu o něco déle než u virových infekcí.
 3. Hrdlo červené, zapálené. Někdy je hrdlo pokryto bílým květem.
 4. Zpočátku je kašel suchý, teprve pak je vlhký.
 5. Z nosu se vylučuje tekutina, hlen, který může mít žlutý, zelený nebo jiný odstín barvy.

Není možné stanovit symptomy respiračních virových infekcí na počáteční úrovni nezávisle. Je také třeba mít na paměti, že bakteriální infekce se po několika dnech připojí k virové infekci. Ve většině případů proto odborník uvádí pacienta s respirační diagnózou akutních respiračních infekcí. Aby bylo možné přesně určit, zda má pacient studenou nebo akutní respirační virovou infekci, je nutné podstoupit laboratorní testy, které mohou detekovat virus a infekci v krvi.

Léčba

Hlavním rozdílem v léčbě těchto dvou onemocnění je, že antibiotika jsou předepisována pro akutní respirační infekce. Pokud bylo pacientovi předepsáno antibiotikum, pak existuje podezření na bakteriální infekci nebo komplikace ARVI. Velmi často se u dětí vyskytují bakteriální komplikace. Pokud jde o použití antibiotik pro SARS, nejsou účinné, protože nemají žádný vliv na viry.

Při léčbě SARS a akutních respiračních infekcí je nutné dodržovat tato obecná pravidla:

 1. Sledujte neustálý odpočinek, dokud se nebudete cítit lépe.
 2. Pití hodně tekutin, čaje, možná i bylinné.
 3. Neustálé větrání místnosti.
 4. Příjmu potravy se nelze vyhnout, protože oslabené tělo nemůže s nemocí bojovat.
 5. Užívání léků, které Vám předepsal lékař. Dávku si neupravujte sami a po výrazném zlepšení přestat užívat lék.

Pokud má pacient silný kašel, může odborník doporučit tření.

A co ARD, že když je ARVI, pacientovi jsou předepsány takové léky, které pomáhají zbavit se nepříjemných symptomů:

 1. Antipyretika.
 2. Protizánětlivé léky.
 3. Nos kapky.
 4. Sprej od bolesti v krku, pokud je to nutné, inhalace a kloktání.
 5. Příjem vitaminových komplexů, které pomáhají posilovat ochrannou funkci organismu.
 6. Antivirová léčiva.

Z výše uvedeného lze vyvodit, že akutní respirační infekce a nachlazení mají jak podobnosti, tak rozdíly. Hlavní rozdíl - existují různé patogeny. Příznaky jsou velmi podobné, což je složitost autodiagnostiky. Pokud jde o léčbu, musí být předepsána antibiotika pro akutní respirační infekce.

Jak odlišit chřipku od ARVI

Obecné informace

Nepochybně je každá dospělá osoba obeznámena s takovými lékařskými pojmy jako ARD a ARVI. Dá se říci, že spolu s chřipkou se jedná o jednu z nejběžnějších diagnóz mimo sezónu, kdy lidé často chladí kvůli nestabilnímu počasí. A ačkoli každý slyšel tyto zkratky, ne každý ví, jak stojí za to a jak se tyto nemoci liší.

Co je to ORVI?

Akutní respirační virová infekce (dále jen SARS) je celá skupina zánětlivých onemocnění, která ovlivňují dýchací systém. Patří mezi ně:

 • Chřipkový virus je jednou z nejběžnějších infekčních nemocí postihujících dýchací cesty, která je způsobena virem stejného jména;
 • Adenovirové infekce nebo adenoviry jsou skupinou škodlivých mikroorganismů obsahujících DNA, které způsobují akutní respirační infekce.
 • parainfluenza virus je virová infekce, která postihuje horní respirační trakt (nejčastěji hrtan);
 • Lidský respirační syncytiální virus (nebo infekce) je dalším typem patogenních virů, které způsobují rozvoj infekčních onemocnění dýchacích cest, nejčastěji postihují tělo novorozenců a starších dětí;
 • rhinoviry nebo rinovirová infekce je skupina virů obsahujících RNA (ribonukleová kyselina).

Tyto viry jsou všudypřítomné. Zajímavé je, že děti v prvních měsících života jen zřídka trpí onemocněním náležejícím do skupiny akutních respiračních virových infekcí.

Je to dáno především tím, že od těchto nemocí získávají imunitu od matky a vedou také relativně izolovaný životní styl. Nejčastěji se však diagnóza ARVI vyskytuje u dětí, které začaly chodit do předškolního zařízení.

V průměru může dítě v prvním roce mateřské školy trpět ročně asi 10 respiračními chorobami. A to je považováno za normální. Tato situace je dána tím, že počáteční mateřská imunita nestačí a viry s infekcemi se snadno protrhnou ochranou těla dítěte.

Časem však dítě získá vlastní imunitu a již ve vyšším věku může onemocnět jen několikrát ročně, a to i v období jaro-podzim, kdy ani dospělý organismus nemůže chřipce odolávat. Podle statistik může zdravý dospělý tolerovat různé formy ARVI asi třikrát za kalendářní rok.

SARS může být infikován nemocnou osobou a u některých typů onemocnění, zvířat a ptáků, jako je ptačí chřipka (kmen H5N1), se může stát zdrojem infekce. Infekce je nejčastěji přenášena vzduchovými kapičkami (kašlem a kýcháním) přímým kontaktem s nosičem, který zůstává nebezpečný od začátku inkubace až do konce febrilního období.

Kromě toho můžete onemocnět při používání předmětů domácnosti, které jsou běžné u infikované osoby (nádobí, předměty pro domácnost). Je zajímavé, že člověk je extrémně citlivý na jakýkoli typ ARVI. To znamená, že v 99% případů naše tělo „uloví“ akutní respirační virus nebo infekci. Poté, co se člověk z ARVI zotaví, jeho tělo produkuje celoživotní imunitu vůči tomuto typu viru nebo infekce.

Například, dvakrát nemůžeme onemocnět například stejným kmenem chřipky. Nicméně, nejen člověk se vyvíjí, a věda nestojí v klidu. S námi se také rychle vyvíjejí škodlivé mikroorganismy, zlepšují své útočné techniky, které mohou zničit imunitní systém i zcela zdravého lidského těla.

V počátečním stadiu akutních respiračních onemocnění se na území tzv. „Vstupní brány onemocnění“ vyvíjí virová nebo bakteriální infekce, tj. v hrtanu, v nose nebo v nosohltanu. Člověk začíná pociťovat takové příznaky začátku nemoci jako rýma, bolest a bolest v krku, stejně jako suchý kašel.

Když virus vstoupí do krevního oběhu a začne se šířit po celém těle, objeví se další známky ARVI, jako jsou zimnice, bolestivé končetiny, těžké bolesti hlavy a horečka. V posledním boji těla a viru se může objevit mokrý kašel a těžká rýma. V tomto případě hrají tato onemocnění roli „čistících prostředků“ dýchacích cest po akutním respiračním onemocnění.

Vrstvy epitelu ovlivněné SARS jsou odstraněny v důsledku hlenu kašle a hlenu při běžném nachlazení a kýchání.

Společné příznaky všech typů ARVI jsou:

 • bolest hlavy;
 • celková slabost a bolesti v těle (cítí se ve svalech a kloubech);
 • bolest v očních bulvách a hrdle;
 • rýma;
 • fotosenzitivita;
 • kýchání a kašel.

Jaká je teplota na SARS?

Mnozí se domnívají, že vysoká tělesná teplota také odkazuje na příznaky nemoci, ale není to. Často se vyskytují případy SARS bez horečky. Lidé, jak se říká, trpí onemocněním "na nohou", i když neznamenají, že jsou nositeli infekce. Ve skutečnosti je teplota reakcí našeho imunitního systému na účinky virů a infekcí.

Když se zvýší tělesná teplota, spustí se obranné mechanismy (aktivují se leukocyty), které začnou bojovat s „nepřáteli“ těla.

Chcete-li vědět, kolik může teplota udržet, když je SARS opravdu důležitá.

Koneckonců, pokud má pacient dlouhou dobu horečku, naznačuje to, že jeho imunita se s nemocí nedokáže vyrovnat sama a potřebuje pomoc zvenčí.

Předpokládá se, že při řádném ošetření, vysoká teplota prochází po dvou nebo třech dnech. V některých případech se považuje za normální, pokud teplota neklesne po dobu 5 dnů u dospělého. Jak říkají lékaři, je to přesně doba, po kterou je silné zdravé tělo dostačující k vytvoření ochranných protilátek proti virům.

Kolik dní má teplota na SARS u dítěte? Odpověď na tuto otázku je stejná jako u dospělých - ne déle než 5 dnů. Stojí za zmínku, že teplota by neměla okamžitě snižovat s pomocí drog. Je nutné uchýlit se k pomoci léků, pouze když teplota překročí hodnotu 38-38,5 C.

To je věřil, že to je od této značky že tělo potřebuje vnější pomoc, a tak to může snadno se vyrovnat na jeho vlastní. To platí zejména pro děti. Pediatrům se doporučuje, aby nesnižovali nízkou teplotu, aby dítě ucpali antipyretiky. Dětská imunita by se měla naučit, jak porazit viry sami bez medikace.

V opačném případě se tělo dítěte stane závislým na drogách a pro každou nemoc si rodiče budou muset koupit spoustu drog. Člověk by však neměl jít do extrémů a tolerovat příliš vysokou teplotu. Podle výzkumu při 40 ° C dochází k nevratným změnám v centrálním nervovém systému v těle.

Pokud při použití antipyretik činí teplota 39 dnů 3 dny, znamená to, že onemocnění bylo zhoršeno komplikacemi. V tomto případě je naléhavá potřeba poradit se s lékařem, protože spolu s viry může tělo napadnout a bakteriální infekce. To se často vyskytuje u pneumonie nebo bakteriální bronchitidy.

Jak se virus liší od infekce?

V obecném smyslu je infekcí infekce lidského těla škodlivými mikroorganismy (bakterie, parazity, houby, viry a další). Tento termín označuje všechny možné formy interakce mezi lidským tělem a cizími mikroorganismy.

Struktura bakterií a virů

Virus je infekce, nebo spíše infekční agens, který nemá buněčnou strukturu.

Z vědeckého hlediska je správné hovořit o rozdílech mezi bakteriálními a virovými formami infekce.

Bakterie jsou škodlivé mikroorganismy, jejichž struktura předpokládá přítomnost pouze jedné buňky s nevytvořeným jádrem.

Viry jsou také škodlivé mikroorganismy, které jsou sloučeninami RNA a DNA. Jsou schopny se množit výhradně v postižené buňce. Ve svém jádru jsou viry parazity, kteří žijí mimo jiné organismy. Bakterie se liší od virů ve velké velikosti, struktuře i životním cyklu.

Je pozoruhodné, že na rozdíl od bakterií nemají viry svůj vlastní metabolismus. Nerostou ani se množí, jako bakterie. Viry se zavádějí do jakýchkoliv buněk, například do lidského těla, hub, zvířat, rostlin a dokonce do samotných bakterií. Pak nutí postiženou buňku, aby replikoval kopie viru po čase.

Typ viru, který může infikovat bakterie, se nazývá bakteriofág. Pro bakteriální infekce je obvykle přítomnost hnisavého výboje charakteristická, s viry - vylučuje se bezbarvý hlen. Bakteriální infekce může být buď nezávislou příčinou onemocnění, nebo se může připojit k virové infekci v důsledku oslabené imunity.

Například, osoba má chřipku, ale kvůli slabému imunitnímu systému, nemoc se vyvíjí do chřipkové pneumonie. Je také pozoruhodné, že při léčbě bakteriálních forem infekcí se používají antibiotika, která jsou absolutně k ničemu pro virové akutní respirační virové infekce. Často si lidé jsou jisti, že stejné léky mohou být použity pro chřipku a nachlazení.

Antibiotika však neporazují virové infekce a mohou jen zhoršit lidské zdraví. Použití antibiotik bez potřeby může vést k dysbióze (porušení mikroflóry těla, která plní ochrannou funkci a zabraňuje vzniku škodlivých mikroorganismů). Výsledkem je, že místo úlevy si člověk vydělává ještě více problémů.

Proč někteří lékaři předepisují dětem chřipková a studená antibiotika? Pro tento jev existuje několik vysvětlení:

 • lékař chce hrát bezpečně a předepsat léky „jen v případě“;
 • pediatr je v důsledku rodičů, kteří se domnívají, že pokud lékař nepředepsal antibiotika, pak je neschopným odborníkem;
 • někdy lékař předepíše špatné zacházení z důvodu neznalosti nebo nezkušenosti.

Použití interferonu je považováno za jedinou účinnou léčbu většiny typů virů. Tato látka se vyrábí v lidském těle, příroda sama o sobě nám poskytla lék na viry. V lékárnách si můžete koupit léky obsahující interferon, zpravidla se jedná o ampule s práškem, masti, tablety a čípky.

ORZ - co to je? Jaký je rozdíl od akutních respiračních virových infekcí?

Akutní respirační onemocnění nebo akutní respirační onemocnění je skupina nemocí, u kterých je horní respirační trakt ovlivněn škodlivými mikroorganismy (bakteriemi, viry). Nemoci spadající pod definici SARS jsou také charakterizovány skutečností, že ovlivňují dýchací systém, ale mají výhradně virovou povahu.

To znamená, že hlavní rozdíl mezi ARD a ARVI lze považovat za důvody jejich vývoje. V prvním případě jsou na vině za špatné zdraví osoby vinu viry nebo bakterie, ve druhém případě pouze viry.

Virová infekce je poměrně obtížné diagnostikovat včas, protože se často vyvíjí asymptomaticky.

V důsledku toho je k viru přidána bakteriální infekce av tomto případě lékař diagnostikuje akutní respirační infekce. Rozdíl mezi ARD a ARVI je dobře vysledován příkladem příčin, symptomů a metod léčby těchto onemocnění.

ARD se zpravidla vyskytuje v důsledku podchlazení těla nebo bakterií (pneumokoků, stafylokoků, streptokoků a dalších) a pouze po virech. Důvodem pro rozvoj ARVI mohou být pouze viry (chřipka, adenovirus, parainfluenza), které mohou být odebrány z již nemocného nosiče.

Příznaky ARVI:

 • tvorbu nosního hlenu;
 • kýchání;
 • celková slabost těla;
 • teplotní skok na třetí den nemoci;
 • celková intoxikace v důsledku zvýšené teploty;
 • selhání střev (průjem);
 • vzhled rýmy a mokrého kašle v posledním stadiu onemocnění;
 • bolesti očí a fotosenzitivity.

Příznaky ARI:

 • mírné zvýšení tělesné teploty od prvního dne nemoci, které nemusí dlouho ustupovat;
 • bolest v krku;
 • tvorba plaku na hrdle anginy pectoris nebo zánětu hrdla během faryngitidy (červená barva sliznice a ostrá bolest při polykání);
 • suchý kašel, změněný na mokrý;
 • nazofaryngitida, tj. zánět nosní sliznice, charakterizovaný přítomností sliznice a hnisu;
 • tracheitida

Příznaky ARD a ARVI jsou si navzájem podobné a ne každý lékař může okamžitě určit, s čím je pacient nemocný. Někdy trvá, než se choroba sama „vydá“. Zkušení specialisté však mohou odlišit bakteriální infekci od viru tím, že se objeví sliznice hrdla pacienta.

Při virové infekci je hrdlo červené a zapálené a v případě bakteriálního typu se tvoří bílá patina. Dalším jistým znakem bakteriální infekce je zabarvení sputa, stává se zeleným nebo žlutým. U virových onemocnění zůstává sputum jasné.

Jak léčit ARI a ARVI?

Při léčbě SARS a akutních respiračních infekcí lze použít stejné metody, protože mají běžné patogeny, totiž viry. Imunostimulační léky jsou zpravidla účinné v boji proti virové infekci.

Kromě toho je možné zmírnit příznaky onemocnění tím, že se silně pije a léčí se dýchací cesty, například pomocí inhalace.

Nosní kapky nebo spreje se také budete cítit lépe. Antibiotika se doporučuje použít pouze v případě bakteriální povahy onemocnění.

Pokud je ARD výsledkem kombinované virové bakteriální infekce, pak se k plánu léčby přidají imunomodulační léčiva spolu s antibiotiky.

Jak odlišit anginu pectoris od SARS?

Akutní angína a angína je infekční onemocnění, které postihuje části krku, jako je lymfatický hltanový prstenec a mandle. Kauzální agens mandlí jsou nejčastěji stafylokokové a streptokokové infekce. Často se lidé zajímají, proč bolí v krku a neprochází. Ve většině případů je příčinou tohoto stavu bolest v krku nebo akutní angína.

Bolest v krku a ARVI mají mnoho společného, ​​počínaje příčinami a obrazem (klinikou) nemoci jako celku, končící symptomy a možnými komplikacemi. ARVI je onemocnění lidského dýchacího ústrojí, které zahrnuje ORL orgány.

Všechna onemocnění ORL orgánů mají společné rysy, jako jsou:

 • rychlý rozvoj a akutní nástup onemocnění;
 • symptomy obecné intoxikace organismu;
 • patologické procesy zahrnují nejen ORL orgány přímo, ale také tkáně, které k nim přiléhají.

U anginy pectoris onemocnění postihuje mandle palatinu - to je možná nejkonkrétnější symptom tohoto onemocnění. Bakteriální infekce (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a další atypické patogeny onemocnění) pronikají mandlí a vyvolávají rozvoj angíny.

Angina, stejně jako ARVI, může být infikována kapkami vzduchu. Inkubační doba onemocnění je 1-2 dny. V počátečním stádiu nemoci, mandle se rozpínají a bobtnají nahoru, jestliže zánětlivý proces jde dále a zasáhne oblast hltanu, pak se faryngitida může také zapojit do angíny.

Hlavní příznaky katarální anginy pectoris (tj. Počáteční fáze onemocnění) jsou:

 • těžké řezné bolesti v krku;
 • teplota;
 • bolest při polykání;
 • tvorbu plaku na hrtanu;
 • obecná slabost;
 • snížená chuť k jídlu;
 • lymfadenitida (zánět lymfatických uzlin).

Pokud se při léčbě tonzilitidy použijí špatné metody, pak se nemoc dostane do další těžké fáze - hnisavé launární a folikulární bolest v krku. Tyto typy onemocnění jsou charakterizovány tvorbou fibrin-hnisavého a šedavě žlutého plátu na hrdle. Nejzávažnějším typem tonzilitidy je ulcerózní membránová tonzilitida, která je komplikována zánětem lymfatických uzlin.

Kromě kauzálních agens podobných SARS a symptomům při léčbě anginy pectoris se používá mnoho metod pro boj s virovými a bakteriálními infekcemi ovlivňujícími orgány dýchacího systému. Při akutní tonzilitidě se doporučuje pozorovat odpočinek na lůžku, vypít velké množství tekutin, zkontrolovat dietu ve prospěch snadno stravitelných potravin, bohatých na vitamíny a přírodní látky - imunomodulátory.

Chcete-li odstranit bolest v krku pomůže řešení pro oplach. Pokud se akutní tonzilitida změnila na jiné závažnější typy angíny, pak léčba bez léků nestačí. Nezapomeňte, že správný lék může předepsat pouze ošetřující lékař poté, co pacient prošel příslušnými testy, aby zjistil, jaký typ škodlivých mikroorganismů způsobil nemoc.

Zpravidla se angína angíny angioidie léčí antibiotiky a antifungálními léky. Lokální antiseptická léčiva, například spreje a aerosoly, stejně jako tablety, pastilky a pastilky, které pomáhají snižovat bolest v oblasti hrtanu, jsou také považovány za účinné v bolestech v krku. Pokud se angina zvýší tělesná teplota (z 38,5 ° C), pak použijte antipyretika.

Jak se chřipka liší od ARVI?

Často lékaři slyší otázku, jak odlišit chřipku od ARVI. V každodenním životě lidé daleko od medicíny nazývají chřipku akutní respirační virovou chorobou, která je naprosto nesprávná. Protože kromě viru chřipky může ARVI vyvolat více než 200 typů dosud identifikovaných virů.

Ve skutečnosti, chřipka a ARVI jsou pojmy, které jdou neoddělitelně k sobě. ARVI je skutečně generalizovaná skupina onemocnění způsobených viry. Na druhé straně, virus chřipky, který způsobuje vývoj nemoci stejného jména, odkazuje na příčiny SARS.

Jak vidíte, ukazuje se, že existuje nějaký logický začarovaný kruh. Pravděpodobně není zcela správné hovořit o rozdílu mezi chřipkou a ARVI. Bude správné provést srovnání chřipky s jinými nejčastějšími viry, které způsobují ARVI.

Nemoc, jako je chřipka, byla velkým nebezpečím pro život člověka. Na počátku 20. století „španělská chřipka“ nebo španělská chřipka zabila asi 30% populace planety Země. To byla možná největší epidemie (pandemie) chřipky.

Vědci byli poprvé schopni vyšetřit virus chřipky ve třicátých letech. Je pozoruhodné, že chřipku může dostat naprosto každý dospělý nebo dítě. Děti a starší lidé jsou však nejčastěji nemocní, jejichž imunitní systémy jsou oslabeny.

Zdrojem šíření chřipky je osoba nakažená virem, která nemoc přenáší nejčastěji ve vzduchových kapičkách, například při kašli nebo kýchání. Zpravidla člověk chápe, že virus chytil pouze tehdy, když tělesná teplota prudce skočí. Ale v počáteční fázi se chřipka může vyvinout bez horečky.

Již v této době se pacient stává nebezpečným pro ostatní jako nositele nemoci. Je pravda, že ne každý dospělý, který objevil první příznaky chřipky, okamžitě navštívit lékaře.

Obvykle lidé začínají samoléčbou. Bolí mě hlava - užívají si prášky, mají rýmu, pohřbívají nos, mají bolest v krku - používají aerosoly nebo tradiční metody léčby, cítí se špatně, protože mají bolesti těla a slabost bez horečky - na chvíli odpočívají a spí.

Zde jsou jen všechny tyto běžné techniky nepomáhají vyléčit virus sám, ale pouze dočasně zmírnit jeho příznaky. Nakonec musíte vyhledat lékařskou pomoc. Je dobré, když samoléčba nevedla k rozvoji komplikací a nezhoršila stav osoby trpící chřipkou.

Stojí za zmínku, že klinika (komplex symptomů a stížností pacienta) takové nemoci, jako je chřipka, je poměrně běžná a je podobná jako u jiných typů ARVI nebo ARI. Bez speciálních testů (např. Studie šmouh odebraných z krku nebo nosu) není možné provést přesnou diagnózu. Z tohoto důvodu lékař v praxi předpokládá, že pacient má virus chřipky, protože v tomto konkrétním období, podle epidemiologických údajů, epidemie nemoci je nekontrolovatelná.

Inkubační doba viru chřipky v některých případech, například se sníženou imunitou, může být minimální a trvat jen několik hodin, a někdy onemocnění trvá až 3 dny. Závažnost chřipky závisí na zdraví osoby a jeho věku. Pro chřipkový virus je charakterizován rychlým skokem tělesné teploty na 38,5-40 C.

Spolu se zvýšením teploty se objevují příznaky obecné intoxikace organismu. Jaká je teplota chřipky? Pokud má pacient zdravé tělo a je řádně léčen, teplota po několika dnech obvykle klesá. U těžkých forem chřipky mohou všechny příznaky nemoci, včetně horečky, přetrvávat po dlouhou dobu.

Parainfluenza je typ virové infekce, která je charakterizována svou antroponotickou povahou. Jednoduše řečeno, nemoc se může rozvinout pouze v lidském těle. Podobně jako ostatní viry, které jsou sjednoceny pod pojmem SARS, postihuje parainfluenza orgány dýchacího ústrojí.

V současné době studoval 5 typů virů, z nichž 3 představují bezprostřední nebezpečí pro člověka. Virus, stejně jako chřipka, je přenášen vzduchem rozptýlenými kapičkami. Inkubační doba je od jednoho do šesti dnů, vše závisí na síle lidského imunitního systému. Můžete se nakazit infikovanou osobou.

Parainfluenza virus vstupuje do těla přes sliznice hrtanu a nosohltanu a při vstupu do krve způsobuje příznaky obecné intoxikace (bolesti hlavy, slabost, bolest svalů a kloubů). Pak jsou příznaky, jako je bolest v krku, suchý kašel se objevuje při nástupu nemoci, která se časem zvlhčí a uvolňuje se také sputum. Doba trvání nemoci je průměrně až 7 dní.

Po přeneseném viru člověk pociťuje tzv. Astenický syndrom, tzn. stav únavy a slabosti v těle. Jak vidíte, parainfluenza a chřipkové viry mají mnoho společného. Z tohoto důvodu dostal parainflux své jméno. Snad hlavní rozdíl mezi těmito dvěma viry je ten, že parainfluenza postihuje hlavně hrtan. Pro průběh onemocnění je charakteristický vývoj laryngotracheitidy nebo laryngitidy.

Infikován může být dospělý i dítě. Děti však nesou virus těžší a hrozí nebezpečí vzniku takových komplikací jako záď. Další rozdíl lze považovat za nízkou teplotu s parainfluenzou (vzhledem k chřipkovému viru), která se obvykle u dospělých nezvyšuje nad 38 C.

U dětí může být vyšší vzhledem k zvláštnostem imunitního systému. Parainfluenza virus je léčen symptomaticky, nejčastěji metodami, jako je inhalace, nadměrné pití a užívání vitaminových komplexů. Nemocný musí dodržovat lůžko. Pokud je potřeba (teplota nad 38-38,5 ° C), pacientovi jsou předepsány antipyretické nebo antitusické léky.

Tabulka rozdílů mezi chřipkou, SARS a nachlazení

Rhinoviry jsou skupinou virů obsahujících PHK, které jsou schopny infikovat horní respirační trakt a jsou klasifikovány jako patogeny ARVI. Tento typ virové infekce se v nosohltanu násobí. Inkubační doba onemocnění se pohybuje od několika hodin do několika dnů. Dospělí i děti se mohou nakazit.

Je pozoruhodné, že u dospělých může nemoc pokračovat bez horečky a u dítěte může způsobit horečný stav. Trvání onemocnění s řádnou léčbou je 5 až 9 dnů. Takový reziduální jev, jako kašel, nesmí projít až dva týdny.

Zpravidla u dospělých nemoc nezpůsobuje komplikace. U dětí s pozdní léčbou se může vyvinout: zánět středního ucha, bronchitida nebo sinusitida.

Je možné identifikovat virus pouze v laboratoři při analýze výtěrů odebraných z nosu pacienta. Pro tento typ virové infekce, jako v případě parainfluenzy, se poskytuje pouze symptomatická léčba.

Lidský respirační syncytiální virus je virová infekce, která postihuje orgány lidského dýchacího systému. Toto onemocnění je zpravidla charakteristické pro tělo dítěte. To je věřil, že tento virus u dospělých může projevit velmi mírné příznaky nebo obecně postupuje zcela bez povšimnutí lidí.

Děti mají známky respiračního syncytiálního viru, jako jsou: celková slabost, ztráta chuti k jídlu a letargie. Stává se, že tělesná teplota stoupá. Tento virus často vyvolává rozvoj dalších závažných akutních respiračních virových infekcí, pneumonie a bronchiolitidy u dětí. Stojí za zmínku, že virus se často vyskytuje u novorozenců prvního měsíce života.

Zdrojem onemocnění je infikovaná osoba. Virus je přenášen vzduchem rozptýlenými kapičkami. Doba inkubace může být 3 až 8 dnů. Zajímavé je, že kyslík pomáhá viru. Některé skupiny výzkumníků nabídly jiné možnosti léčby, ale většina lékařů souhlasila, že neexistují lepší a účinnější možnosti než podpůrná terapie, těžké pití a kyslíková maska.

Adenoviry - skupina virů, které obsahují DNA a jsou schopny infikovat lidský dýchací systém - patří k původcům SARS. Adenoviry jsou přenášeny ve vzduchu rozptýlenými kapičkami, stejně jako v domácnosti, ve vodě nebo potravě infikované osoby.

Virus vstupuje do krevního oběhu přes trávicí systém, stejně jako sliznice nosohltanu. Onemocnění je charakterizováno akutním nástupem. Dochází k prudkému skoku tělesné teploty, který někdy dosahuje až 39 ° C najednou, tento stav může trvat až sedm dní. Další podobný příznak chřipky lze považovat za přítomnost silného nachlazení.

Přibližně čtvrtý den onemocnění se může objevit takový charakteristický znak jako adenovirová konjunktivitida. Pacient cítí bolest v očích, může svěřit a bolet. Při špatné léčbě může být zánět spojivek komplikován hnisavými sekrecemi. Adenoviry vyvolávají zánět lymfatických uzlin a mají také negativní vliv na gastrointestinální trakt.

Jak se chřipka liší od chladu?

Často si lidé omylem berou chřipku na nachlazení a naopak, nebo dokonce věří, že se jedná o jednu a tutéž chorobu, jejíž léčbu můžete používat ve stejných zdravotnických prostředcích. V důsledku toho, neznalost rozdílu mezi chladem a chřipkou vede k nesprávné léčbě, která je plná závažných komplikací.

Běžné nachlazení není lékařský koncept. Takže v běžném životě jsme říkali nemoc, která se zpravidla objevuje po podchlazení těla. Můžete studit nejen v chladném období, ale i v létě, například po pití ledové vody v teple.

Obvykle je zima spojena s rýmou, bolestmi v krku a mírným zvýšením tělesné teploty. Tyto příznaky jsou charakteristické pro akutní respirační virové infekce a akutní respirační infekce, takže můžeme říci, že běžné nachlazení je název domácnosti pro nemoci postihující orgány dýchacího ústrojí způsobené hypotermií těla na pozadí oslabené imunity.

Ačkoli mnoho okresních lékařů používá termín takový jako obyčejný nachlazení, akademičtí výzkumníci věří, že tento koncept vytvoří vážný zmatek. Faktem je, že vývoj virových nebo bakteriálních infekcí není přímo spojen s hypotermií. Právě zima může oslabit lidskou imunitu, která přispěje k rozvoji akutních respiračních infekcí nebo SARS. Naopak běžné nachlazení je přímým důsledkem hypotermie.

Následující tabulka popisuje hlavní příznaky nachlazení a viru chřipky, pomocí kterých můžete rozlišit jednu nemoc od druhé. Nejzřetelnějším znakem chřipkového viru je však astenický syndrom, tj. celková slabost těla. Tento stav doprovází pacienta jak v průběhu nemoci, tak i po určité době.

Se zimou je situace jiná. Pokud jste správně přistoupili k léčbě a splnili jste všechna doporučení lékaře, pak za týden budete „jako okurka“. Tělo je plně obnoveno a člověk se může vrátit do normálního života. Po utrpení chřipkového viru se tělo musí dlouho zotavovat.

 • Poté, co virus dostal krev, vzrůstá tělesná teplota a může dosáhnout 39-40 ° C.
 • Zpravidla trvá několik dní a je obtížné je snížit pomocí antipyretik.
 • Při nachlazení se teplota zřídka zvedne nad 38-38,5 ° C. Snižuje se po 2-3 dnech.
 • Lékaři doporučují nepoužívat antipyretika, pokud teplota nepřekročí 38,5 C.
 • Nos není vycpaný, s výjimkou lidí trpících chronickým onemocněním nosohltanu, sinusitidou a sinusitidou.
 • Pod vlivem viru mohou být tato onemocnění zhoršena. Pokud je rýma, pak to rychle projde, virová konjunktivitida může vyvinout.
 • Těžký výtok z nosu a nazální kongesce, stejně jako kýchání a nadměrné vypouštění sliznic z nosních dutin jsou považovány za charakteristické příznaky běžného nachlazení.
 • Pokud v průběhu nemoci změnila hleny svou barvu, nemělo by to být ignorováno.
 • Tajemství, zvýrazněné rýmou, mění své základní vlastnosti pouze z dobrého důvodu. Pro nachlazení je charakteristický bezbarvý hlen.
 • Zářivě žlutý snot u dospělého nebo u dítěte může znamenat rozvoj virové infekce nebo alergie.
 • Děti mohou na virus chřipky vážně reagovat. Nevolnost a zvracení, stejně jako průjem, mohou být během nemoci dětí znepokojující.
 • Gastrointestinální systém dospělých je obvykle snášenější chřipkou snášen, ale může také trpět průjmem.
 • Stojí za zmínku, že přítomnost průjmu, zvracení a teploty u dospělého neznamená vždy virovou infekci, což může být způsobeno poruchami nervového systému, stejně jako onemocněními žaludku (kolitida, gastritida, vředy a další).
 • Obvykle, se správnou léčbou, tělo zdravého člověka zvládne s virem chřipky za 10 dnů. Teplo může trvat až 5 dní.
 • V obtížných případech se nemoc nemůže dlouhodobě vzdát svých pozic. Teplota se udržuje a nepletené léky mohou způsobit komplikace.
 • Dokonce i po plném zotavení, osoba po dobu dvou nebo tří týdnů zažívá příznaky astenického syndromu (bolesti hlavy, tlakové skoky, slabost, ztráta chuti k jídlu a účinnost, atd.).

Obecně se ukázalo, jaké jsou tyto nemoci podobné a jak se chřipka a běžné nachlazení liší. Data v tabulce jsou však zprůměrované informace. Poměrně často existují odchylky od obecného pravidla. Například, běžné nachlazení často pokračuje bez zvýšení tělesné teploty. Proč někteří lidé nemají zimu s chladem?

To lze vysvětlit rozdílnou reakcí imunitního systému na účinky patogenů. Jeden člověk, aby chytil chlad, bude stačit, aby spadl do deště na podzim, a druhý bude pít ledovou vodu v teple, a bez klobouku chodit v dunném počasí, ale nebude onemocnět. Všichni lidé jsou jedineční a reagují odlišně na stejné nemoci.

Nicméně, pokud máte pocit, bolesti těla bez horečky, příčiny mohou být nejen nachlazení, ale také řada dalších závažných onemocnění, jako je krevní onemocnění (leukémie), rozvoj maligní nádor nebo systémový lupus erythematosus.

Ztráta těla a teplota 37 ° C může být prvním příznakem virové infekce. Tato podmínka navíc indikuje vývoj dalších infekčních onemocnění, otravy a zánětlivých procesů vyskytujících se v lidském těle a mnoho dalších závažných onemocnění.

V každém případě, bez ohledu na příčinu tohoto stavu, pouze lékař může určit, co je problém a jak se s ním vyrovnat, abyste se znovu cítili normálně. Jak již bylo zmíněno dříve, typ onemocnění závisí na způsobu jeho léčby. Chřipkový virus neporušuje antibiotika.

On je "bojí se" antivirových léků a imunomodulátorů speciálně formulovaných pro boj proti němu, obsahující interferon (sloučenina vylučovaná imunitním systémem zdravého člověka v reakci na škodlivé účinky virových infekcí). Kromě léčby drogami, oplachování krku, inhalace, oplachu nosu a další symptomatická léčba může být účinná jak pro chřipku, tak pro chlad.

Mnoho lidí věří, že léčba nepomůže, pokud do ní nejsou zapojeny drogy. Lékaři často musí odpovědět na otázku, co je třeba vzít na studenou, aniž by se teplota změnila.

Ve skutečnosti každý zná odpověď, ale nechce věřit v účinnost tohoto způsobu léčby.

Pokud není teplota nebo je, ale nepřesahuje 38 C (pro děti) - 38,5 C (pro dospělé), pak byste se neměli uchýlit k použití léků.

Samotné tělo je schopno se vyrovnat a pokud potřebuje pomoc, bude signálem pro akci teplotní skok.

Při léčbě nachlazení, chřipky a dalších akutních respiračních virových infekcí jsou tato jednoduchá pravidla:

 • Můžete pít více tekutin, můžete použít prostou nebo teplou vodu bez plynů, můžete mít vitamínové nápoje, jako jsou ovocné nápoje, kompoty nebo bylinný čaj, stejně jako infuze a bylinné čaje. Tělo oslabené nemocí špatně potřebuje udržet rovnováhu vody pro rychlé uzdravení.
 • Dodržujte klid na lůžku. Nemůžete tolerovat nemoc "na nohou," jak to dělá mnoho dospělých. Samozřejmě, rodina, práce a jiné naléhavé záležitosti zaujímají důležité místo v životě člověka, ale zdraví je hlavní věc. Nemocné tělo je slabé a zvláště citlivé na různé druhy onemocnění. Aby nedošlo ke zhoršení vašeho stavu s komplikacemi, je lepší sedět doma, odpočívat a vrátit se do normálu, aby se vrátil do aktivního života.
 • Cítil, že jste nemocný - poraďte se s lékařem. Naši lidé neradi chodí k lékařům a dávají přednost léčení lidovými metodami nebo široce propagovanými drogami. Bohužel tato pozice často přivádí člověka do žalostného stavu. I když jste si jisti, že se vám nestane nic strašného, ​​a nachlazení brzy pomine, bude vhodnější kontaktovat specialistu, který provede vyšetření a předepíše vhodnou léčbu.
 • Lékaři rádi opakují, že je snazší předcházet nemoci než léčit. Proto není nic lepšího než prevence. Očkování je účinné proti viru chřipky.

K ochraně sebe a svých blízkých nezapomeňte na některá pravidla během epidemie chřipky a nachlazení:

 • Snažte se vyhnout místům velkých zástupů lidí, zejména pro uzavřené místnosti, například kliniky nebo veřejnou dopravu, kde koncentrace nosičů viru zhasne. Pokud můžete - chodit na pracoviště nebo studovat. To je dvakrát prospěšné pro tělo - dýchat, chodit a chycení chřipky od jiných lidí.
 • Po návštěvě výše uvedených míst a cestování ve veřejné dopravě si umyjte ruce a obličej. Doporučuje se také očistit nebo opláchnout nos fyziologickým roztokem.
 • Je lepší nosit na obličej masku na gázu, která může alespoň trochu chránit před infekcemi a viry přenášenými vzduchovými kapičkami.
 • Nezapomeňte na dezinfekci osobních věcí, jako jsou mobilní telefony. Mnoho lidí si ani nemyslí, že přístroje se mohou stát nositeli nachlazení a virů.
 • Nos je vstupní branou infekcí a virů do lidského těla, proto se před odchodem na ulici doporučuje namazat sliznice oxolinovou nebo leukinferonovou mastí.
 • Místnost často větrejte a provádějte mokré čištění. Viry nemají rádi chlad, takže okno otevřené po dobu 15-20 minut v mrazivém počasí bude vynikajícím prostředkem boje proti škodlivým mikroorganismům.
 • A poslední věc, pokud máte pocit, že jste nemocní, nechodíte do práce, školy nebo obchodu. Zůstaňte doma a zahajte léčbu co nejdříve, abyste se vyhnuli komplikacím. Nejlepší je poraďte se s lékařem, aby odborník mohl správně diagnostikovat a předepsat vhodnou léčbu.