Trvale bolest v krku: příčiny a možná onemocnění

Bolest v krku se nejčastěji vyskytuje v důsledku pronikání virů, bakterií a infekcí do sliznic hrdla. Nepříznivý příznak se však může objevit z jiných důvodů. Před zahájením léčby je nutné stanovit faktor, který vyvolal konstantní bolest v krku.

Příčiny přetrvávajícího bolení v krku

Chronická onemocnění hrdla v něm vyvolávají pocity neustálé bolesti.

Bolestivé pocity v krku trvalého charakteru obvykle vznikají na pozadí infekce různými viry, bakteriemi a houbami.

V tomto případě jsou doprovodnými příznaky:

Také mezi příznaky pozoroval chrapot, podráždění. Mezi onemocnění, která se vyskytují proti virové infekci nebo bakteriálnímu poškození, patří rubeola, chřipka, plané neštovice.

Příčiny bolesti v krku zahrnují následující onemocnění:

 • SARS. Onemocnění je častěji diagnostikováno u dětí a dospívajících v krku. Symptomy ARVI zahrnují slabost, kongesci nosu, horečku, rýmu a kašel. Odborná diagnostika nezpůsobuje potíže při vyšetřování pacienta. Všechny příznaky jsou pozorovány po celý týden. Při absenci léčby se chřipka vyvíjí.
 • Faryngitida Onemocnění je charakterizováno bolestivými pocity v krku. Neexistují však žádné jiné známky chladu. Ale v akutních patologiích se může objevit sucho v krku, lechtání, slabost a letargie. Při polykání bolesti dochází a tělesná teplota nepřesahuje 37 stupňů.
 • Tonzilitida. Vyvíjí se v důsledku infekce a je charakterizován zánětlivým procesem ovlivňujícím mandle. Mezi příznaky je také pozorována horečka, potíže s polykáním, ostrá bolest v krku. V akutním průběhu patologie je v krku nepohodlí, které je trvalé.

Bolestivé pocity v krku jsou pravděpodobněji důsledkem infekce dýchacích cest, pronikání bakterií a virů.

Bolest v krku a nedostatek teploty

Přetrvávající bolest v krku bez horečky může být známkou vážné patologie.

Nepříjemný příznak, který není doprovázen řadou dalších příznaků, může indikovat přítomnost jiných onemocnění a poruch, které nemají infekční povahu.

Následující příčiny mohou vyvolat bolest v krku trvalého charakteru:

 • Neuróza. Často je diagnostikována u pacientů s nestabilním emocionálním pozadím. Příčiny tohoto stavu jsou dlouhodobý stres, deprese. Často se u žen vyskytuje neuróza hrdla. Léčbu provádí psychoterapeut pomocí sedativ.
 • Porušení štítné žlázy. Typická bolest v krku může nastat, když štítná žláza nefunguje správně. Ale v tomto případě jsou falešné. Příčinou nepříjemného symptomu je často nodulární nebo difúzní struma. Doprovodnými příznaky jsou zhoršení hlasu, návaly horka, úbytek hmotnosti a změna reliéfu krku.
 • Nemoci trávicího traktu. Přetrvávající bolest v krku se může objevit v důsledku gastritidy, doprovázené vysokou kyselostí. Příčinou nepříjemného symptomu je v tomto případě reflux žaludeční šťávy do jícnu a hrdla. Pacienti vyžadují zvláštní léčbu, která spočívá nejen v užívání léků, ale také v souladu se speciální dietou. Je zakázáno jíst smažené, kořeněné, tučné potraviny. Také se nedoporučuje spát na pravé straně, protože to zvyšuje bolest.
 • Alergická reakce na potraviny, pyl, zvířecí chlupy a léky.
 • Velká zátěž na hlasivky.
 • Suchý vzduch Často je to pozorováno v chladném období, kdy je vytápění v místnostech.
 • Maligní a benigní novotvary vzniklé na sliznici hrdla. Mezi ně patří různé karcinomy, sarkomy, polypy, papilomy, ateromy. Léčba se provádí pouze chirurgicky.

Více informací o bolestech v krku naleznete ve videu:

Příčinou bolestivých pocitů v krku mohou být také vzácné výlety do přírody. Nedostatek čistého a čerstvého vzduchu má negativní vliv na sliznici hrdla.

Bolí v krku při polknutí

Bolest v krku se nemusí vždy vyskytovat v důsledku infekčních lézí a je doprovázena řadou symptomů. Vznikající bolest při polykání vzniká v důsledku osteochondrózy děložního hrdla. Když se to stane, stav, který se nazývá "faryngeální migréna" v medicíně.

Pacienti si stěžují na pocit komatu v krku, který způsobuje bolest při polykání. Také příznaky onemocnění jsou bolest v klíční kosti, srdeční sval, pocit zvýšení jazyka.

Také, bolest v krku, když polykání může nastat s neurotickými poruchami.

Mezi ně patří záchvaty paniky, přetrvávající deprese a pravidelný stres. Hlavním příznakem je pocit komatu v krku, který způsobuje nejen potíže s polykáním, ale také dýchání. Léčbu onemocnění provádí psychiatr nebo psychoterapeut s pomocí antidepresiv a psychologického tréninku.

Nejlepší léky na bolest v krku

Co dělat, když máte neustále bolest v krku, jak se zbavit tohoto příznaku, protože dnes mohou lékárny nabídnout mnoho různých léků.

V případě infekční nebo virové léze jsou předepsány antibakteriální látky a antivirotika. Pacientům se také doporučuje inhalovat a kloktat.

Antibakteriální činidla

Antibiotika se používají v přítomnosti bakteriální infekce v krku.

Antibiotika jsou předepsána v případech, kdy příznaky bolesti nepřesáhnou více než 4-5 dnů. Současně vysoká tělesná teplota, kašel, zimnice a bolesti. Často doporučované prostředky širokého spektra.

Nejúčinnější léky na bolest v krku jsou:

 • "Amoxicilin". Lék je předepsán v případech, kdy je bolest v krku způsobena streptokokovou infekcí. Nástroj je populární díky své velké účinnosti a relativně nízkým nákladům, na rozdíl od jiných léků podobných akcí. Kromě toho se nežádoucí účinky, pokud jsou užívány, vyskytují zřídka a pacienti je dobře snášejí.
 • "Amoxiclav". Složení léčiva zahrnuje dvě účinné složky: amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Vzhledem k působení dvou látek je terapeutický účinek poměrně rychlý. V závislosti na závažnosti onemocnění, je předepsán dospělým jeden pilulku 2-3 krát denně. Lék je také dostupný ve formě suspenze, která je vhodná pro děti. Dávku předepisuje ošetřující lékař v závislosti na charakteristikách patologie. Kontraindikace jsou onemocnění ledvin a jater.
 • Ampicilin. Nástroj je dnes populární nejen mezi odborníky, ale i pacienty. Výhodou léku je, že může být použit k léčbě těhotných žen a malých dětí. Účinné látky začnou působit okamžitě po proniknutí do krve. Po zahájení léčení přichází úleva po 2-3 dnech. Lék je k dispozici ve formě kapslí, které užívají jeden kus 4krát denně. Trvání léčby je 7 dní.

Antibakteriální léčiva by měla být užívána striktně podle pokynů ošetřujícího lékaře, který určuje dobu trvání léčby a dávkování. Nepřerušujte léčbu před předepsaným obdobím, a to ani v případech, kdy jsou příznaky onemocnění zcela zastaveny. To povede k opětovnému rozvoji patologie a komplikací.

Jak a co kloktat?

Když se v poslední době objevily bolesti, lékaři doporučují kloktání různými prostředky.

Postup by měl být prováděn pravidelně, každou hodinu nebo dvě během prvního dne. Pak kloktejte až 4-5 krát denně. Pro tento postup použijte pouze teplý roztok a připravte ho každý den nový.

Kloktání může zmírnit příznaky bolesti rychleji.

Kloktadla se provádějí podle následujícího algoritmu:

 1. Vložte malé množství do úst.
 2. Odhoďte hlavu a vyslovte zvuk "S".
 3. Opláchněte po dobu 1-2 minut.
 4. Opakujte několikrát.

Pro tento postup se používají farmaceutické roztoky, jako je Rotocan, Miramistin, Furacilin, Chlorhexidin, Hexoral ve formě roztoku.

Po zákroku se nedoporučuje pít a jíst jídlo po dobu jedné hodiny, protože to může neutralizovat účinek léku.

Inhalace

Účinek na bolest v krku pomocí inhalace pomáhá zastavit bolest a obnovit dýchání.

Pro tento postup se používají farmaceutické přípravky, jako jsou:

 • Solný roztok Pomáhá zvlhčovat sliznici hrdla a zmírňuje bolestivé pocity. Určen při diagnostice faryngitidy, která je doprovázena suchostí sliznice hrdla.
 • "Furacilin". Používá se nejen pro oplach. Pomáhá dezinfikovat sliznici. Ukazuje se v bolestech v krku, protože zabíjí patogeny, které se aktivně reprodukují ve všech částech hltanu. Umožňuje dosáhnout maximálního efektu.
 • Interferon. Určeno k posílení místní imunity, čímž se zkracuje doba onemocnění, zotavení se objevuje rychleji.

Pro tento postup lze také použít alkalickou minerální vodu. Inhalace se provádí jako u speciálního přístroje, kterému je přiřazen nebulizátor. Můžete také použít hrnec a dýchat nad párou. Jako terapeutická řešení se však doporučují heřmánek, eukalyptus, máta a šalvěj.

Tradiční metody léčby

Teplé mléko s medem a máslem je výborným lékem na bolest v krku.

Bolest v krku může být odstraněna pomocí tradičních léků recepty. Měly by se však používat opatrně, protože je možný rozvoj alergické reakce a jiných komplikací. Před použitím receptů na tradiční medicínu se musíte poradit se svým lékařem.

Nejúčinnější léky na bolest v krku jsou:

 1. Mléko s medem a máslem. Před použitím musíte zajistit, aby nedošlo k alergické reakci na produkty produkce včel. Pro přípravu nástroje je třeba rozpustit jednu polévkovou lžíci medu a másla ve sklenici mléka, předehřáté na příjemnou teplotu. Užívejte 4 až 6 krát denně.
 2. Lípa Vařené rostliny v počtu lžíce na šálek vroucí vody. Trvejte na tom, že po dobu 30 minut, pak filtr. Take ve formě tepla 50 gramů až 4 krát denně.
 3. Med s citronem. Populární lék na bolest v krku. Pro vaření, musíte stlačit šťávu ze 3 citronů a přidejte ji do sklenice medu. Přípravek se dobře promíchá a vezme v lžičce, pečlivě absorbuje.
 4. Šípková tinktura nebo malinový čaj. Bobule jsou populární v tradiční medicíně. Nápoje lze konzumovat v neomezeném množství. Mohou také tvořit základ pro těžké pití při teplotě.

Je důležité si uvědomit, že tradiční medicína pomáhá pouze zmírnit příznaky nemoci, ale ne zbavit se příčiny jejich výskytu. Je nutné je používat opatrně a pouze po konzultaci s lékařem. Také při přípravě výrobků je třeba pozorně sledovat proporce a odebírat všechna řešení pouze ve formě tepla.

Pacienti s nachlazeními doporučili odpočinek, těžké pití a odpočinek.

Trvalé bolení v krku se může objevit v důsledku různých faktorů. Příčiny jsou často infekční, virové a plísňové léze dýchacích cest. Před zahájením léčby antibiotiky, inhalací a výplachem určete příčinu nepříjemného symptomu. Musíte také pamatovat, že samoléčba může způsobit vážné následky.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Proč mi bolí hrdlo po celou dobu? Příčiny, metody léčby

Často se stává, že člověk trpí stejným problémem již delší dobu. A vyrovnat se s tím prostě nefunguje. Například, bolest v krku neustále. Důvody a způsoby, jak se zbavit problému, jsou popsány v tomto článku.

Zpočátku musíme zjistit, proč to tak může být. Máte-li bolest v krku, mohou být důvody následující:

Působení patogenů, jako jsou viry a bakterie.

Činnost podnětu, který žije v životním prostředí. Může to být kouř cigaret, pití studených nápojů atd.

Psychologické faktory. Často jsou vymýšleny nemoci a problémy s tělem. Například dítě může mít bolest v krku, pokud nechce chodit do mateřské školy nebo školy.

Ale stále příčinou bolesti je hlavně řada onemocnění, která způsobují takový nepříjemný symptom.

Velmi často, konstantní bolest v krku způsobená bolestmi v krku. Jedná se o infekční onemocnění, při němž je bolest v krku velmi těžká, často se dostává do ucha a krku a záněty mandlí (také nazývané akutní tonzilitida). Tam může být nájezd na žlázy. Je však pozorován pouze v případě hnisavé angíny. Ve virové chorobě chybí plak na žlázách. Mandle jsou však v každém případě zapálené a mají formu malých kulatých kuliček. Chcete-li se zbavit problému v tomto případě, můžete s pomocí drog. Pro oplachování je nejlepší použít antibakteriální prostředky "Rivanol", "Furacilin". Resorpční tablety, které jsou navrženy tak, aby zmírnily bolest v krku, - "Falimint", "Strepsils". Také vhodné spreje pro hrdlo "Yoks", "Orasept."

V tomto případě bolest v krku získává červenou barvu, jeho sliznice zapálená. Bolest v tomto případě není příliš silná, ale často doprovázená poškrábáním. Při konzumaci teplého jídla nebo horké tekutiny mohou příznaky zcela zmizet nebo zmizet co nejvíce. Po chvíli se však vrátí. Také při akutní faryngitidě může být na zadní straně hrtanu odebírán zbarvený hlen, který způsobuje kašel. Léčba je aktuální, tj. Použití pilulek pro bolest v krku, například Strepsils, spreje Ingalipt nebo Kameton, je aktuální. Ujistěte se, že opláchněte antiseptickými přípravky, jako je například "jodinol" nebo "furacilin".

Velmi často je chronická bolest vyvolávána chronickými chorobami krku, tj. Angíny nebo faryngitidy v pokročilé formě. Symptomy nejsou tak výrazné, ale existuje poměrně dlouhá doba.

Pokud má člověk bolest v krku, důvody se mohou skrývat v alergické reakci těla na konkrétní podnět. S takovým problémem, kromě bolesti v krku, může také dojít k otoku hrtanu hrtanu, je pozorováno slzení, někdy je to rýma. Alergeny mohou být prach, pyl, zvířecí lupy nebo potraviny. V tomto případě, bolavé hrdlo projde, jestliže izolovaný od účinku alergenu. Můžete také užívat antialergické léky jako "L-Tset", "Cetrin".

Pokud má člověk ranní bolest v krku, může být příčinou suchý vzduch v místnosti. Nedostatek vlhkosti snadno dráždí sliznice, což vyvolává bolest. Je třeba také poznamenat, že suchý vzduch je vynikajícím místem pro reprodukci virů a bakterií, které jsou nejsnadněji proniknuty do lidské ústní dutiny. Takže pokud máte ranní bolest v krku, musíte přemýšlet o zvlhčení místnosti. To lze provést buď pomocí speciálních zařízení - zvlhčovačů, nebo pomocí pravidelného mokrého čištění a častějšího větrání místnosti. Nádory

Pokud je hrdlo stále bolavé, příčiny se mohou skrývat v nádorech. Nejčastěji jsou lokalizovány v oblasti hrtanu. Způsobuje neustálou bolest, která se v průběhu času může zvýšit. Stává se bolestným nejen jíst, ale i mluvit. Hlas se může změnit. V tomto případě je nejvhodnější odhalit problém co nejdříve. V tomto případě to bude mnohem snazší a rychlejší řešení.

Málo o dětech

Pokud má dítě bolest v krku, může to být několik důvodů: Nemoc, která se právě vyvinula a vyvíjí.

Následky nemoci.

Psychologický faktor, když je bolest vymyšlená a je omluvou, že nebudete provádět určité akce. V tomto případě může docházet k nepohodlí, ale po určité době projdou sami. Užívání drog v tomto případě není nejčastěji vyžadováno.

Pokud mluvíme o dětech, rád bych poznamenal, že i při sebemenším problému je třeba požádat o pomoc lékaře. Nakonec je nejlepší odhalit problém v raném stádiu, kdy jej lze v krátké době rychle řešit. Děti jsou předepsány "Grammydin", "Lizobact", "Tandum Verde".

Příčiny neinfekční povahy

Nejen bolest v krku může způsobit nepohodlí. Bolest nastává bez infekce. V tomto případě mohou být důvody:

Zatížení hlasivek. To je často vidět u zpěváků, učitelů, stejně jako děti, které hodně plačou.

Dlouhé zatížení orofarynxu. Toto je pozorováno v případě častého orální sex, stejně jako dlouhý pobyt v ústech velkého objektu.

Poranění hrtanu. Nejčastěji je krk traumatizován rybími kostmi, drobky, ostrými kovovými předměty (například vidličkami).

Vnější trauma do krku, která způsobuje neustálou bolest. To může být způsobeno prodlouženým mačkáním nebo nárazem.

Popáleniny sliznic, které mohou být způsobeny spotřebou příliš horké kapaliny nebo při vdechování výparů.

Bolest v krku po dlouhou dobu může přetrvávat v pooperačním období (například po odstranění mandlí nebo otevření abscesu).

Podráždění sliznice hrdla v důsledku příjmu některých léků.

Nedostatek vitamínů A, C a B může také způsobit bolest v krku.

Je důležité si uvědomit, že pokud je bolest neinfekční povahy, nebude se při polykání nebo při konverzaci zesilovat. V tomto případě, aby se zbavit problému, lízátka jsou vhodné pro sání, například, "Septolet", nebo dokonce jednoduché mátové bonbony.

Nemoci, které nejsou spojeny s onemocněním krku

Je třeba také poznamenat, že různé nemoci, které s tímto orgánem vůbec nesouvisí, mohou způsobit bolest v krku. Tak například hrdlo může být podrážděno při gastrointestinálním refluxu. V tomto případě může být obsah žaludku uvolněn do jícnu, v důsledku čehož je podrážděn žaludeční šťávou.

Musíte také mluvit o syndromu Eagle, kdy se příčina stane anatomickým rysem lidského hltanu. V tomto případě má pacient velmi dlouhý styloidní proces. To způsobuje podráždění nervových zakončení, které způsobuje neustálou bolest. Také nepohodlí v tomto orgánu může nastat v důsledku vegetativní cévní dystonie, osteochondrózy krční páteře, s neuralgií.

© 2018 Farma JSC Valenta. Všechna práva vyhrazena.
Materiály zveřejněné na těchto stránkách slouží pouze pro informační účely a nejsou reklamou výrobce ani léků, které vyrábí.

Příčiny přetrvávajícího bolestí v krku, jejich diagnostika a léčba

Hrdlo je nepříjemný pocit, který je lokalizován v oblasti hypofarynxu. Pokud je hrdlo neustále bolavé, takový stav hovoří o pomalém bakteriálním procesu (častěji) a vzácněji o nádorových, endokrinních a jiných poruchách.

Povaha nepohodlí je jiná. Pacienti to označují za „pálení“, „tahání“, „střelbu“. Postupem času je možné změnit polohu nepříjemného pocitu. To se stane rozlité, bez jasného umístění.

Podle lékařského výzkumu zažívá 15% všech lidí v populaci dlouhodobé bolesti v krku. Stížnost na prodloužený diskomfort se nachází v lékařské praxi ve 25% klinických situací. To je významné číslo.

Ve všech případech existuje chronický proces, který je třeba řešit. Onemocnění samo o sobě přechází jen na chvíli (tzv. Remisní fáze), ale s poklesem imunitní reakce se znovu zhoršuje.

Příčiny vzniku patologického procesu

Všechny faktory vzniku syndromu dlouhodobé bolesti lze rozdělit do dvou skupin:

 1. infekční. Nacházejí se ve většině případů. Téměř vždy mluvíme o otolaryngologických onemocněních (angína, laryngitida a další);
 2. neinfekční. To zahrnuje neurologické faktory, endokrinní patologické procesy (jako je hypertyreóza a tvorba strumy).

Důvody je třeba podrobněji zvážit.

Infekční faktory

Jedná se zpravidla o akutní respirační onemocnění různého původu a typů.

Faryngitida

Zánět sliznice orofarynxu. Hmotnostní zlomek ve struktuře infekčních faktorů - 15%. To je dost.

Podstatou patologického procesu je virová nebo bakteriální léze měkkého patra a hrdla. Pokud proces nemoci není léčen včas, stává se chronickým a přechází do latentní fáze.

Nemoc dává mnoho příznaků: intenzivní, dlouhotrvající bolest v krku, pálení, bolest v přírodě, bolest v krku, produktivní kašel.

Malé množství viskózního sputa se vylučuje. Reflex zesiluje ve tmě.

Možné zvýšení tělesné teploty na subfebrilní nebo febrilní známky. To znamená, že hypertermie je v rozsahu 39 stupňů Celsia. "Vizitka" faryngitidy zůstává porušením hlasové funkce.

Hlas může zcela zmizet, částečně (chrapot, chrapot). Objektivně zaznamenaná uvolnění orofaryngu, exsudace jiné povahy, hyperémie hltanu.
Léčba spočívá v antiseptické léčbě hltanu a užívání antibiotik.

Tonzilitida

Také nazývá angina. Je to zánět mandlí. V doprovodu některých specifických symptomů.

Tam je intenzivní bolest v krku, pálení, svědění, touha hřeben na postižené oblasti.

Problémy s dýcháním. Jsou vyjádřeny v intenzifikaci dechu, projevu asfyxie (neschopnost normálního dýchání). V těžkých případech je plná otok hrdla, udusení a smrti. Vyžaduje komplexní léčbu.

Symptomatologie zahrnuje také zvýšení tělesné teploty, poruchy hlasu, špatný dech v důsledku intenzivní aktivity bakteriální flóry.

Nezbytná exsudace je zaznamenána: hnis nebo serózní obsah proudí z mezer. Možná, že vznik zánětů mandlí. Je to hustý bílý kus hnilobného zápachu.

Pokud nebudete léčit chronickou tonzilitidu v čase, vaše hrdlo bude neustále bolet a neprojde. Je-li infekce neustále zaměřena, která je vyplavena slinami do jícnu, je možný rozvoj pneumonie, bronchitidy, tracheitidy a laryngitidy.

Terapie zahrnuje použití několika skupin léčiv: protizánětlivého nesteroidního původu (tzv. NSAID), širokospektrých antibiotik, kortikosteroidů, antiseptických roztoků. V systému je jich dost.

Laryngitida

Zánět sliznice hrtanu. Vyskytuje se poměrně často. V chronické fázi laryngitidy má pacient bolest v krku a neprochází, vyzařuje do zubů, čelistí, hlavy, páteře.

Onemocnění je charakterizováno neustálým štěkavým kašlem, nepohodlím při dýchání (pozoruje se dýchavičnost, to znamená zvýšení počtu dechů za minutu nebo udušení, porušení normální inhalace a výdechu).

Odstranění takového projevu je poměrně obtížné: je nutné použít antitusické centrální a periferní akce. Dobře pomáhají protizánětlivá a antibiotika.

Sinusitida

Důvodem, proč bolest v krku po celou dobu může být pomalá sinusitida. Vyvolává odtok hlenu naplněného bakteriemi podél zadní stěny a do hrdla. V důsledku toho je možný sekundární zánět anatomických struktur. Přečtěte si více o této patologii - přečtěte si zde.

Tetanus

Ve velmi vzácných případech se může vyvinout tetanus. V raných stadiích je bolest v krku považována za charakteristickou pro patologii. Nicméně, jak již bylo řečeno, v dnešní době je tetanus spíše kazuistou než objektivní realitou.

Ve všech případech, kdy pacient trpí neustálým bolestem v krku, je to chronický patologický proces. Ačkoli trvání každé popsané nemoci - ne více než 2 týdny, podléhající počáteční kompetentní léčbě.

Neinfekční faktory

Důvody pro rozvoj přetrvávající bolesti v krku nemusí být spojeny se zánětlivými procesy virového a bakteriálního původu.

Zde je situace poněkud odlišná. Patologie se vyvíjejí pomalu a postupně, nedovolují, aby se cítily po celé měsíce a dokonce roky. Léčba také neprojde rychle.

Krční neuróza

Vyskytuje se poměrně často. Pozorováno u pacientů s nestabilním emocionálním pozadím.

To může být pozorováno v každé osobě v době vážných otřesů. Typickým pacientem s faryngeální neurózou je mladá žena s nestabilním nervovým systémem a anamnézou neurózy.

Méně časté u mužů. Psychoterapeutická léčba. Vyžaduje použití sedativních léků.

Problémy se štítnou žlázou mohou způsobit charakteristickou bolest způsobenou kompresí tkání hrtanu a průdušnice. To jsou falešné bolesti vyvolané masovým efektem.

V lékařské praxi existují takové podmínky jako difuzní a nodulární struma. V prvním případě se železo rovnoměrně rozpíná, ve druhém ohnisku (uzly se tvoří).

Je poměrně obtížné si nevšimnout patologie, s ohledem na množství patognomonických symptomů: hypertermie, přetrvávající bolest v krku, změny v reliéfu krku, poruchy hlasu, pocit návalu horka, abnormální řídkost, vypoulené oči (exophthalmos).

Gastrointestinální onemocnění

Refluxní ezofagitida, gastritida s vysokou kyselostí. Faktorem rozvoje trvalé bolesti je házení žaludeční šťávy (kyseliny) do hrdla a jícnu.

Jelikož reflux probíhá pravidelně, nepohodlí nikdy neprochází. Vyžaduje zvláštní léčbu a dodržování některých doporučení.

Takže byste neměli spát na pravé straně, zvyšuje reflux, nemůžete jíst kyselé, smažené, slané potraviny. Jsou povoleny pouze potraviny s nízkým obsahem kyselin.

Mezi vzácnější příčiny patří nádory různého původu a typů.

Jak benigní, tak maligní. Seznam možných novotvarů je široký: papilomy, polypy, ateromy, chordom, karcinomy a sarkomy různých typů. Léčba je přísně chirurgická.

Vzhledem k tomu, že faktory pro rozvoj bolestivé manifestace jsou četné, je nutná pečlivá diferenciální diagnostika.

Diagnostické metody

Diagnostická opatření jsou mnohonásobná. V první řadě se doporučuje požádat o schůzku s terapeutem

Řekne vám, na koho se obrátit, provést primární rutinní výzkum, poskytnout potřebné pokyny. Jedná se o jakýsi maják světa medicíny, proto by se měl ve všech sporných případech obrátit na lékaře.

Dále je nutné přejít na následující odborníky:

 • Neurolog. Léčí nemoci centrální a periferní nervové soustavy. Pomáhá při narušení hltanové inervace.
 • Psychoterapeut. Léčí neurózy faryngu pomocí kognitivně-behaviorálních metod, Ericksonova hypnóza. Nezaměňujte psychoterapeuta s psychiatrem a psychologem. To jsou různí odborníci.
 • Otorinolaryngolog. Specialista, který léčí orofarynx a nosohltan. Je pravděpodobné, že se na něj bude muset ihned po terapeutovi obrátit.
 • Gastroenterolog. Léčí patologie gastrointestinálního traktu.
 • Endokrinolog. Se specializuje v patologiích hormonálního profilu. Zejména na onemocnění štítné žlázy.
 • Alergist-imunolog. Zabývá se problémy s alergií.

Při počátečním přijímání se provádí ústní anamnéza pacienta pro stížnosti, jejich omezení a povahu. Je důležité sbírat anamnézu.

Obrovskou diagnostickou roli hrají takové faktory, jako je přítomnost endokrinních patologií, nedávno přenesených infekcí. Pro stanovení stížností lze použít standardní dotazníky.

V každém případě musí být slova pacienta zaznamenána písemně.

Laboratorní testy a analýzy

Pro ověření pravděpodobné diagnózy pomocí řady specifických studií musí být provedeny následující testy: t

 • Psychologické testy, průzkum, stanovení pravděpodobné neurózy.
 • Vizuální vyšetření orofarynxu pomocí zrcadla. Veden za účelem identifikace objektivních projevů infekčního onemocnění.
 • Alergické testy. Požadováno k určení možné imunitní etiologie problému.
 • Zátěžové testy. Při jejich vedení je pacient přímo konfrontován s alergenem. Tato diagnóza je možná pouze v nemocnici, v případě potřeby poskytnout první pomoc.
 • Laryngoskopie. Je třeba provést detekci laryngitidy v chronické fázi, stejně jako nádory různých etiologií. Může vyžadovat biopsii.
 • Histologické vyšetření tkání v přítomnosti neoplázie. Umožňuje nastavit typ nádoru a jeho cytologický charakter.
 • Obecný krevní test. Poskytuje typický obraz zánětlivého procesu s posunem vzorce leukocytů, vysokou mírou sedimentace erytrocytů. Eosinofilie je možná (alergická reakce).
 • Biochemie žilní krve.
 • Výtěry z krku pro bakteriologické očkování.
 • PCR, studie ELISA.
 • FGDS.

Tyto techniky umožňují specializovaným odborníkům provádět správnou diagnózu a předepisovat léčbu.

Symptomatická eliminace projevu

Eliminace zvláštnosti je daleko od primárního úkolu. Léčba však začíná. Vyžaduje se několik jednoduchých pokynů:

 • Pijte co nejvíce teplé kapaliny. Ohřívá hltan, normalizuje metabolické procesy a zklidňuje podrážděné sliznice.
 • Odmítněte kořeněné, solené, uzené, pečené, vhodné potraviny a konzervy. Za prvé, dráždí již bolest v krku a za druhé vyvolává nové refluxy pro onemocnění gastrointestinálního traktu. Můžete jíst nekyslé ovoce, zeleninu, brambory, bramborovou šťávu a další produkty. Včetně libového masa, vývaru, polévek atd.
 • Mluvte méně. Nepohybujte hlasivkami. To je plné porušení hlasové funkce.
 • Zmírnění bolesti pomůže protizánětlivým léčivům nesteroidního původu ve formě sprejů - například Tantum Verde a Tantum Verde Forte. Druhý aerosol obsahuje zvýšenou dávku anestetika, benziadaminu. Jsou však účinné pouze v infekčních lézích hrdla.
 • V případě akutní alergické reakce bude zapotřebí antihistaminika. Co přesně typ a generace - lékař rozhodne.

Etiologické ošetření

 • Pro onemocnění gastroenterologického profilu jsou předepsány specializované antacidní přípravky. Odstraňují zvýšenou kyselost žaludeční šťávy. Jsou ukázány inhibitory protonové pumpy (Omez a další).
 • Endokrinní patologie, především onemocnění štítné žlázy, jsou léčeny předepsáním diety nebo stravy s obsahem jódu s minimálním obsahem tohoto prvku. V obtížných případech je nutná operace k odstranění uzlových vměstků. Radikální metoda se také používá v případě rakoviny štítné žlázy.
 • ORL se léčí speciálními prostředky. Protizánětlivý nesteroidní původ, kortikosteroidy, antibakteriální léčiva širokého spektra aktivity, antiseptické roztoky.
 • Všechny nádory jsou chirurgicky odstraněny. Neexistuje žádná alternativa.
 • Alergické reakce se léčí antihistaminiky první generace. Mohou být použity bronchodilatátory.

Všechny léky předepisuje pouze lékař. Specialista také určuje taktiku terapie.

Trvalý, chronický bolest v krku je znepokojující a nepříjemný příznak mnoha nemocí. Určit zdroj nepohodlí může být pouze pod dohledem lékaře. Samodiagnostika a zejména samoléčba je neúčinná.

Co znamená přetrvávající bolest v krku?

Pochopit, proč je neustále bolest v krku, je často velmi obtížné. Příčinou nepohodlí může být jak kolonizace virového nebo bakteriálního prostředí, tak vývoj onkologických útvarů. Získání chronického průběhu nemoci silně ovlivňuje kvalitu života člověka, jsou potíže při polykání, dýchání, bolestivé erozi a pocitu hrudky v hrdle, někdy se k příznakům přidává horečka.

Důležité: Je obtížné takový stav tolerovat a v některých případech je to velmi nebezpečné, proto je-li výskyt charakteristických znaků nutný, je nutná konzultace s otolaryngologem.

Příčiny bolesti v krku

Nepohodlí v této oblasti je pouze příznakem jednotlivých onemocnění. Dočasné zhoršení stavu je charakteristické pro projevy nachlazení: chřipky, ARVI. Konstantní bolest v krku, trvající déle než tři týdny, hovoří o chronickém průběhu nemoci: tonzilitida, faryngitida, onkologické procesy. Mezi hlavní příčiny nepohodlí u nosohltanu patří:

· Populace virů a bakterií.

· Chemické, mechanické a tepelné faktory.

· Tok patologických procesů v jiných orgánech.

Viry a bakterie

Kromě bolesti v krku jsou virové nemoci charakterizovány následujícími příznaky:

Slabost, apatie, ztráta chuti k jídlu.

Chill, horečka.

K této skupině infekcí patří chřipka, ARVI, spalničky, zarděnka, plané neštovice.

Bakteriální infekce je doprovázena:

· Pocit sucha.

· Bolest při polykání.

Pronikání bakterií vede k rozvoji laryngitidy, faryngitidy, angíny.

Pokud je léčba prováděna mimo čas nebo nesprávně, pak se onemocnění může stát chronickým.

Vrchol nemoci dýchacích cest postihuje studené období. Charakteristické rysy běžného nachlazení jsou: nepohodlí v krku, bolesti hlavy, suchý kašel, rýma, horečka, slabost, nazální kongesce. Diagnóza je přímá a provádí se vizuální prohlídkou pacienta. Symptomy přetrvávají po dobu 5-7 dnů.

Komplexnějším typem ARVI je chřipka. Teplota může dosáhnout 40 ° C. Při dodržování lůžkového odpočinku a doporučení lékaře se ke zlepšení projeví v týdnu od nástupu onemocnění.
"alt =" ">

Faryngitida

Pokud je hrdlo neustále bolavé a nepřítomné příznaky chladu, může to znamenat chronický průběh faryngitidy. Akutní fáze má následující charakteristiky:

· Suchost a bolest v krku.

· Celkové zhoršení, bolesti těla, letargie, slabost.

Bolest v krku.

Mírné zvýšení tělesné teploty o 37-38 ° C.

· Bolest při polykání.

Tonzilitida

Toto onemocnění je charakterizováno zánětem mandlí. Nejčastější příčinou je přítomnost infekčního prostředí. V akutní formě onemocnění může vést k horečce, akutní bolení v krku, potíže s polykáním, výskyt abscesů. Chronický průběh je doprovázen promytými symptomy: mandle mírně zvětší velikost, nepohodlí v krku je neustále cítil.

Důležité: Známky virových a bakteriálních infekcí u každého člověka se projevují individuálně. Záleží na funkčnosti imunitního systému.

Pohlavně přenosné nemoci

Distribuce této skupiny nosičů probíhá během pohlavního styku. Milovníci nechráněného orální sex jsou nejvíce náchylní k infekci. Nejoblíbenějšími chorobami tohoto druhu jsou:

1. Syfilis. Primární symptomy zahrnují výskyt tvrdého chrenu v epiglotice a výskyt malých vředů na všech povrchech ústní dutiny. Dále infekce začíná napadat celé tělo. Lymfatické uzliny jsou zvětšeny, teplota stoupá, objevuje se pohlavní vyrážka, u dospělých jsou pozorovány časté bolesti v krku.

2. Kapavka. Projev onemocnění se podobá hnisavé angíny. V nepřítomnosti adekvátní léčby může dojít ke kontaminaci krve. Chronická forma onemocnění způsobuje tvorbu srůstů vnitřních orgánů. Diagnóza může být obtížná. Pokud je předepsána terapie angíny, pak má pacient bolest v krku a neodstraní ani při užívání léků.

Neuralgie

Je-li hrdlo často bolí a je tu hmat v hrtanu, pak to může mluvit o duševních poruchách. Když je nervový systém přetížený, dochází k nervovému křeči. Nepohodlí se může zdát paroxyzmální nebo trvalé. V tomto stavu je osoba trápena bolestmi hlavy, obtížemi při polykání, dýcháním a výslovností.

Vliv vnějších faktorů

Při přetrvávajícím bolení v krku může být příčinou tepelné, chemické nebo mechanické poškození sliznic. Laryngální popáleniny se vyskytují při konzumaci horkých potravin nebo tekutin. V zimě vede použití topných zařízení k sušení vzduchu, což způsobuje podráždění ústní dutiny. Trvalé bolení v krku v kombinaci s bolestí a suchým kašlem.

Porážka chemických sloučenin se vyskytuje při práci v průmyslu se škodlivými pracovními podmínkami. V každodenním životě mohou tyto látky vstupovat do lidského těla s příjmem potravy nebo obsaženým v inhalovaném vzduchu. Je-li krku bolí po celou dobu, přičemž protizánětlivé a antiseptické léky nepřinese požadovaný účinek, pak lékař může poradit homeopatických léků a rekreaci venku.

Mechanické poškození zahrnuje přepětí vazů a poranění hrtanu. Profesionálně vokální lidé vyčerpávají vazy s nadměrným tréninkem, časté bolesti mohou být kombinovány s bolestí a chrapotem. Zranit hrtan může být hrubé jídlo, například suchar, rybí kost.

Nádory

Někdy je chronický bolest v krku způsoben výskytem benigních a maligních neoplazmat. Adenomy dodávají nepohodlí, které dosahují pouze značných velikostí, když jsou jiné orgány sevřené. Vyznačují se mírnou bolestí a obtížemi při polykání.

Maligní nádory mohou způsobit silnou bolest. Mezi tyto formace patří:

Epithelioma, nádor je tvořen znovuzrozené epiteliální vrstvy hrtanu.

· Lymfosarkom - poškození lymfatických uzlin.

• Rakovina štítné žlázy může vyvolat bolest, která se dostává do hrtanu.

Alergie

Bolest v krku může být způsobena alergenem. Mezi faktory patří potraviny, pyl, zvířecí lupy, prach, vlhkost, domácí chemikálie atd. Rozlišení alergií z jiných příčin je možné v důsledku současných příznaků. Po kontaktu s patogenem se u pacienta objeví slzení, kýchání, rýma, lechtání, dušnost. Tento stav se zlepšuje eliminací alergenu a užíváním antihistaminik.

Vliv patologie vnitřních orgánů

Při osteochondróze děložního hrdla se mohou vyskytnout velmi časté bolesti v krku. Degenerativní změny meziobratlových plotének vedou k jejich vytěsnění, nervové kořeny jsou komprimovány, což vyvolává rozvoj neurologických symptomů. S porážkou této části páteře pacient zaznamenává přetrvávající bolesti hlavy, znecitlivění horních končetin, svalovou slabost, nepohodlí v oblasti ramen, hrudku v krku.

Refluxní ezofagitida je chronické onemocnění. Charakteristickým rysem patologie je pronikání potravy ze žaludku do jícnu. Žaludeční šťáva poškozuje sliznice a způsobuje pocit bolesti, většinou po jídle. Tento stav se může při změně polohy těla zhoršit.

Důležité: Pacientům s refluxní ezofagitidou se doporučuje, aby okamžitě po jídle chodili normalizovat trávicí proces.

Diagnostika

Chcete-li pochopit, co dělat dál, pokud jste neustále bolí hrdlo otolaryngologist pomůže. Během úvodního vyšetření provádí odborník průzkum pacienta, přičemž věnuje pozornost povaze, intenzitě a četnosti bolesti. Vizuální diagnóza je zaměřena na diferenciaci patologií hrtanu. Příčiny a léčbu, které pacient potřebuje, může určit pouze lékař.

Když chybí vnější projevy, provádí se laryngoskopie. Tato metoda umožňuje studovat stav sliznic přes malou komoru umístěnou na konci sondy. Pokud v průběhu vyšetření nebyla identifikována žádná patologie, je nutné konzultovat s neuropatologem a ortopedem.

Instrumentální diagnostika pro bolení v krku zahrnuje MRI, CT, rentgen rentgenu páteře, ultrazvuk štítné žlázy.

Pro laboratorní testy se provádí odběr krve, hltanu a nosu. Kompletní krevní obraz informuje o přítomnosti zánětlivého procesu a přítomnosti alergického prostředí. Materiál pro výtěry z nosohltanu poskytuje informace o složení mikroflóry sliznic. Je-li přítomen patogen, je hodnocena jeho odolnost vůči lékařským přípravkům.

Léčba drogami

Účel terapie je založen na odstranění příčiny onemocnění. Je nutné léčit bolest v krku v komplexu:

Antivirová léčiva jsou indikována při detekci virového prostředí.

Bakteriální infekce je eliminována antibakteriálními a protizánětlivými léky. Při absenci účinku je terapie doplněna bakteriofágy nebo antibiotiky.

Při léčbě pohlavně přenosných nemocí jsou kromě hlavní antibiotické léčby indikovány imunomodulátory.

Neurologické poruchy jsou řešeny sedativy a antidepresivy.

· V případě mechanického poškození jsou předepsány antibakteriální prostředky, oplach.

Alergická povaha eliminuje antihistaminika a příjem sorbentu.

V přítomnosti zánětlivých procesů v jiných orgánech se léčí ohniskové zóny.

Lidové léky

Aby nedošlo k bolení v krku, můžete nezávisle provádět opláchnutí roztokem sody, soli, bylinné odvar nebo Furacilin.

Je třeba se vyhnout inhalaci horké páry. V některých případech se stav může zhoršit. Nejlepší možností by bylo použití nebulizéru a fyziologického roztoku.

U nachlazení musí pacient poskytnout dostatek teplého nápoje. Může to být bylinné odvarky, kompoty, čaj s citronem a malinou, mléko s medem a máslem.

Prevence

Při chronickém udržení hrdla by měly být dodržovány následující pokyny:

· Vyhněte se podchlazení a průvanu.

· Přestat kouřit a pít alkohol.

· Během příjmu potravy sledovat teplotu nádobí a nápojů, neměly by být horké ani studené.

· Všechny kousky důkladně žvýkejte.

· Odmítnout použití výrobků s nepříznivým chemickým složením, například sody.

· Musíte sledovat stav imunitního systému.

· Vyhněte se kontaktu s nemocnou osobou.

· Léky by měly být podávány pod dohledem lékaře.

Bolest v krku není nemoc. To může být známkou jak běžné studené, tak těžké patologie. Eliminace symptomů nevede k úplnému uzdravení pacienta. Chytání sebe sama může ztratit čas a zhoršit stav pacienta. Pro jmenování adekvátní terapie je nutné zjistit příčinu.

Proč má dospělý bolest v krku a co dělat?

Konstantní bolest v krku se týká až 10% dospělé populace. Tento příznak se objevuje u některých chronických zánětlivých onemocnění a způsobuje mnoho nepohodlí. Kromě nepříjemných pocitů způsobuje chronický zánět komplikace, jako je absces hrdla.

Pokud má dospělý bolest v krku, musí být vyšetřen. Po zjištění příčiny je nutné určit správnou léčbu.

Pokud má člověk bolest v krku, znamená to, že zánětlivý proces v sliznici se nezastaví. Tento stav je možný u následujících onemocnění:

 • chronická laryngitida;
 • chronická faryngitida;
 • chronická angína;
 • kandidóza hrdla.

Tyto patologie jsou způsobeny viry, bakteriemi a houbami.

Všechny nemoci se vyvíjejí z akutních forem v důsledku nesprávné nebo pozdní léčby, přítomnosti predispozičních faktorů. Tvorba chronických procesů přispívá k:

 • přítomnost permanentních ohnisek infekce - zubaté zuby, rýma, antritida;
 • hojné prokrvení sliznice hltanu;
 • pracovní rizika - prach, průvan, potřeba mluvit dlouho.

Důležitým predisponujícím faktorem je snížení imunitní obrany. Například kandidóza na hrdlo se často vyvíjí u lidí s infekcí HIV.

Exacerbace se vyskytují po hypotermii, po studeném nápoji nebo zmrzlině. U žen se aktivita zánětlivých procesů často zvyšuje během těhotenství, na pozadí hormonální změny a celkového poklesu imunity.

Příznaky zánětu hrdla jsou podobné u různých onemocnění, ale existují určité rozdíly, které umožňují stanovit správnou diagnózu.

Tabulka Projevy neustálého bolestí v krku při různých onemocněních.

Nedostatek včasné správné léčby vede k šíření infekce a rozvoji komplikací. Paratonsilární absces je nejnebezpečnější komplikací. To je tvorba abscesu v tkáních obklopujících mandlí. Onemocnění je doprovázeno akutní bolestí a vysokou horečkou.

Každé chronické onemocnění hltanu podléhá povinné léčbě. Doporučuje se začít u prvních projevů. Léčivé přípravky a lidová léčiva se používají k léčebným účelům, které mohou být připraveny samostatně.

Před předepsáním léčby musí lékař poslat osobě, aby provedla analýzu, aby určila příčinu onemocnění. Tato analýza obvykle spočívá ve studiu výtoku z hrdla. To určuje bakterii nebo virus, který způsobil zánět.

Obecné principy léčby jsou podobné pro každou nemoc, ale existují určité nuance. Fyzioterapie má vedle léků dobrý účinek.

Při léčbě každého zánětlivého onemocnění je nutné dodržovat denní režim a speciální dietu. V přítomnosti zvýšených teplot se doporučuje odpočinek na lůžku. To je nezbytné, aby se zabránilo šíření infekce do jiných orgánů. Také se doporučuje omezit kontakt se zdravými lidmi.

Místnost, kde je pacient umístěn, by měla být pravidelně odvzdušňována a mělo by být prováděno mokré čištění. Pacientovi by měly být přiděleny samostatné nádobí a předměty pro domácnost. Je žádoucí, aby byl vzduch v místnosti zvlhčen.

Strava je založena na principu šetřící zánět sliznice. Doporučuje se používat mléčné výrobky. Jídla jsou dušená nebo ošuntělá.

Všechna tato opatření platí v období exacerbace, kdy je bolest výrazně zvýšena. Během remise onemocnění by měla být přijata opatření, aby se zabránilo zhoršení zdravotního stavu:

 • vyhnout se podchlazení;
 • nejezte studené nápoje a potraviny;
 • po návštěvě veřejných míst důkladně opláchněte hrdlo;
 • brát vitamínové komplexy během epidemií virových onemocnění;
 • imunomodulátory.

Dodržování preventivních opatření může významně snížit četnost recidiv.

Základem léčby chronické laryngitidy je vyloučení provokujících faktorů:

 • vyloučení kouření;
 • ochrana před pracovními riziky - prach, chemické výpary;
 • omezení hlasového zatížení;
 • rehabilitace chronických ložisek infekce - léčba zhoubných zubů, sinusitida;
 • pravidelné čištění sliznice hrtanu solným roztokem.

Během exacerbace se provádí intenzivní léčba k odstranění zánětlivého procesu. Plná hlasová ztráta je přiřazena. Provádění inhalace s antibakteriálními léky, zásaditými roztoky. Sliznice je pravidelně umývána roztokem mořské soli - Aqualore hrdlo, Aquamaris.

Pro anestezii s použitím různých sprejů:

Vdechování se provádí pomocí nebulizátoru, který vám umožní zcela zavlažovat sliznici léky. Z fyzioterapie aplikujte ultrafialové záření krku, magnetoterapii.

Pro léčbu chronické faryngitidy používají látky, které potlačují patologickou mikroflóru a zvyšují lokální imunitu sliznice hltanu.

Jako antibakteriální prostředky používají oplachovací roztoky a spreje:

Pro zvýšení imunity a potlačení virů se používá spreje Irs-19. Stejně jako u laryngitidy je nutné sliz umýt roztokem mořské soli. Parní inhalace mají dobrý zmírňující účinek.

Během období exacerbace se také doporučuje pozorovat odpočinek hlasu, ne jíst studené jídlo, aby se zabránilo průvanu. Z fyzioterapie aplikujte ultrafialové záření.

Při chronickém zánětu mandlí existuje několik možností léčby. Jako konzervativní terapie se používají léky a fyzioterapie. S neúčinností těchto technik a častými exacerbacemi angíny, je indikována chirurgická léčba - odstranění mandlí.

Antibakteriální činidla pro chronickou tonzilitidu se předepisují pro orální podání. Lokální formy - spreje a roztoky - nejenže nemají požadovaný účinek, ale také přispívají k tvorbě mikrobiální rezistence.

Antibiotika se používají v tabletkách a intramuskulárně během období exacerbace, když se stává zvláště bolestivou pro osobu, která má polykat, teplota stoupá, lymfatické uzliny se zapálí.

Metoda konzervativní léčby je promývání mezer mandlí. Tento postup provádí otorinolaryngolog. Promývání se provádí pomocí velké injekční stříkačky a antiseptického roztoku. Tento postup umožňuje odstranit hnisavé zátky z mandlí, což má za následek snížení zánětlivého procesu.

V přítomnosti silného bolesti v krku se používají lokální anestetika a protizánětlivá léčiva:

Z fyzioterapie aplikujte ultrafialové záření, ohřev. Pokud se angína často stává akutní, netrvá dlouho a konzervativní léčba nepomáhá, provádí se tonzilektomie - odstranění mandlí.

Hlavním léčebným postupem pro léze kandidáta v hrdle je antifungální léčivo. Použít:

 • Tablety resorpce Nystatinu;
 • Kapsle flukonazolu, Diflucan pro perorální podání.

Průběh léčby je nejméně 2 týdny, v případě potřeby může být prodloužen na 21 dní.

Symptomatická léčba se provádí stejnými přípravky jako u faryngitidy s laryngitidou.