Jak vyléčit chronickou bronchitidu navždy

Patologický proces zahrnující průdušky vede k závažnému onemocnění - bronchitidě. Zanedbaná forma patologie často přebírá chronickou povahu a člověk neustále trpí všemi projevy onemocnění. Unavený dýchavičností, kašlem, přetrvávajícím sputem, pacient se začne divit, jak navždy vyléčit chronickou bronchitidu, aby se již nedotkl problému, aby se cítil zdravý, aby se ujistil, že se nemoc nevrátí.

Ihned je třeba stanovit, že léčit chronickou bronchitidu bez pomoci odborníků nebude navždy úspěšná. Ošetřující lékař musí nejprve identifikovat formu patologie a pak individuálně rozvinout průběh léčby pro každého pacienta.

Formy chronické bronchitidy

V medicíně se rozlišují následující formy chronické bronchitidy:

Obstrukční forma patologie je považována za nejobtížnější, velmi obtížně léčitelnou, i když je možné ji rozpoznat v raných stadiích. Co lze říci o neobstrukční formě, pokud porovnáme léčbu nejpokročilejší formy neobstrukční bronchitidy s nejlehčí obstrukcí, první je pacientem snášen snášenější, léčba je jednodušší, zotavení je rychlejší. Lékaři považují neobstruktivní prodlouženou bronchitidu samostatně, tento typ patologie lze eliminovat pouze komplexní léčbou, která bude zahrnovat nejen léky, ale i fyzioterapii (gymnastiku, masáže, inhalace, zahřívání).

Po ošetření je povinná rehabilitační doba, která je založena na zpevnění, posílení těla komplexními přípravky, vitamíny. Někdy rehabilitace může trvat roky a říct, zda chronická bronchitida může být vyléčena v tomto případě je obtížné, kdykoliv, se špatným přístupem ke svému zdraví, onemocnění začne znovu.

Diagnóza chronické bronchitidy

Před zahájením léčby musí lékař stanovit správnou diagnózu. Pro diagnostiku musí pacient podstoupit následující postupy:

 • darovat krev, moč pro analýzu;
 • projít sputem pro analýzu;
 • počítačová tomografie;
 • X-ray
 • spirometrie;
 • zobrazování magnetickou rezonancí.

Někdy stačí několik studií k potvrzení opomíjené, dlouhodobé formy bronchitidy.

Co určuje pozitivní výsledek léčby

Po stanovení povahy patologie předepisuje specialista komplexní opatření pro léčbu pacienta. V tomto případě, pokud pacient šel do nemocnice včas, zda je možné vyléčit chronickou bronchitidu trvale závisí na mnoha faktorech:

 • jak správně lékař diagnostikoval patologii;
 • je léčba zvolena správně?
 • zda pacient dodržuje předepsanou fyzioterapii;
 • zda je léčba ukončena;
 • Zhoršila se nemoc?

Nejčastěji se bronchitida vrátí v případech, kdy se po hlavním průběhu léčby pacient cítí ulehčeně a přestává dodržovat doporučení odborníků. Doba remise může být zpožděna o mnoho let a v tomto případě je nutné alespoň dvakrát ročně přijmout komplexní opatření pro výkon terapeutických cvičení. K provádění pravidelných inhalací, masáží.

Často lékaři radí v takovém období uchýlit se k pomoci alternativní medicíny, dělat inhalaci s použitím léčených bylin. Pití bylinných čajů vařené na základě léčivých bylin. Kromě toho je důležité zmírnit své tělo, denně věnovat pozornost těmto postupům, podle doporučení ošetřujícího lékaře. Pozorování tohoto všeho, pozitivní výsledek léčby chronických forem bronchitidy je zaručena.

Léčba chronické bronchitidy

Při léčbě chronické patologie lékař nejprve předepíše léčbu, která zahrnuje použití vykašlávání, bronchodilatačních přípravků, antibakteriálních léčiv, antibiotik, vitamínů, obecných toniků, na zvýšení imunity. Recepce se provádí po dobu deseti dnů.

 • Z antibakteriálních látek mohou předepisovat: ciprofloxacin, cefpodoxim, klarithromycin (antibiotikum), levofloxacin.
 • Expektoranci: Flaved, Ambroxol, Acetylcystein, Lasolvan.
 • Bronchodilatační látky: Salbutamol, Ventolin.

Komplexní léčba těmito léky za týden pomáhá zmírnit všechny příznaky onemocnění. Za deset dní se bude pacient cítit zcela zdravý.

Alternativní medicína

Tváří v tvář chronické bronchitidě mnoho lékařů uznává, že takové onemocnění je snadněji léčitelné pomocí nekonvenčních metod léčby. "Tipy babičky" pomohou zředit a odstranit sputum, normalizovat práci průdušek, zmírnit stav pacienta:

 • Vezměte lžíci drcených, sušených rostlin: kořen lékořice, lipové květy, šalvěj. Nalijte do malé pánve, přidejte dvě sklenice teplé vody, zahřívejte ve vodní lázni, nepřiveďte k varu, nechte vychladnout. Vývar je připraven k dennímu dvojnásobnému použití, na 0,5 sklenice. Pijte tento vývar asi dva měsíce.
 • Kořen Altea, odebíraný ve stejném množství s čerstvými listy jitrocelku, prochází mlýnek na maso, nalije se jako vařící voda jako čaj, na každé 2 lžíce takového kaše, sklenice kapaliny. Jakmile vychladne, můžete dvakrát denně vypít 0,5 šálky a prodloužit tak dobu léčby o tři týdny, po které musíte absolvovat desetidenní přestávku. Před použitím můžete přidat několik kapek eukalyptového oleje.
 • Když si vzali sklenici čerstvého tekutého medu, vložili do ní žloutek, polovinu mletého citronu a chuť. Nechte v lednici vařit pár týdnů. Po jídle, lžíci před jídlem, denně.
 • Je užitečné pít čaj z lékořice, kořenů tymiánu, meduňky, máty peprné a třezalky tečkované. Množství suchých bylin je vybíráno individuálně podle Vašeho vkusu, nakoupíte podobné poplatky v lékárnách a pijete denně místo čaje. Přidání tohoto domácího čajového medu, čerstvého mléka, citronu je přípustné.
 • Vaření obyčejného černého čaje se přidává na špičku balzámu "Asterisk", zamíchejte, pijte. Tak pít čaj až několikrát denně, to je věřil, že takový nápoj pomáhá obnovit průdušky, a také léčí mnoho nemocí plic.

Takové tinktury, léky a odvar je nutné užívat v období remise, absolvovat kurzy jednou nebo dvakrát za měsíc, střídavě nebo kombinovat.

Fyzioterapie

Fyzioterapie při léčbě a remisi chronické bronchitidy se může skládat z několika postupů současně.

Terapeutická gymnastika

Lékaři bez neúspěchu doporučují zapojit se do léčebných dechových cvičení, pro případ onemocnění dýchacího ústrojí. Speciálně vybraná sada cvičení umožňuje aktivovat práci plic, zlepšit jejich ventilaci. Cvičení jsou vytvářena na principu střídavého správného dýchání s malým zatížením. Lékařská gymnastika umožňuje:

 • zvýšení pružnosti průdušek, tracheálních svalů;
 • usnadnit odstraňování cizích těles, prachových částic z průdušek;
 • zředěné sputum, urychlit jeho oddělení a výstup;
 • normalizovat intrapulmonální tlak;
 • podporují čištění krve, obohacují ji kyslíkem.

Taková cvičení vám umožní cítit se lépe, zvýšit náladu, zmírnit emocionální napětí, stimulovat práci mnoha vnitřních orgánů.

Inhalace

Důležitou roli v léčbě a prevenci bronchitidy hrají inhalace, které se provádějí v nemocnici nebo doma, ve starém ruském způsobu. Takže, brambory "v uniformě", vařit v šálku spoustu bylin, to je dost "dýchat", pokryté teplou přikrývkou přes hlavu. V tomto případě jsou léčivé byliny chápány jako listy eukalyptu, lékořice, šalvěj, tymián, máta a jehličí. Je považován za dobrý nástroj pro inhalaci jedlé sody, přidávaný v malých množstvích v perlivé vodě. Inhalace jsou možné s výraznými příznaky chronické bronchitidy, vždy v noci, takže po zákroku může pacient relaxovat a odpočívat.

Masážní terapie

Mnozí lékaři k otázce: je možné léčit chronickou bronchitidu navždy, tvrdit, že bez terapeutické masáže, je těžké dělat. Jakmile projdou jasné příznaky chronické bronchitidy, je užitečné masírovat po dobu 10 dnů. Procedura zahrnuje řadu aktivit zaměřených na zlepšení práce průdušek, normalizaci krevního oběhu, zlepšení pohody pacienta jako celku.

Prevence

Je důležité dodržovat určitá preventivní opatření, aby nedošlo ke vzniku bronchitidy nebo k recidivě. Prevence onemocnění je považována za nejlepší možnost, jak léčit chronickou bronchitidu, zapomenout na nemoc, která se čas od času připomíná.

Nebudou žádné exacerbace, bronchitida přestane narušovat, pokud bude po léčbě dodržovat následující pravidla:

 • jíst správně;
 • vést aktivní život;
 • zapojit se do sportu (plavání, lyžování, běhání, jízda na kole, chůze na čerstvém vzduchu);
 • Zmiřte, zejména začněte studenou vodou.

Je to prevence nemoci, která umožňuje léčit chronickou bronchitidu, zapomenout navždy, kolik problémů a nepohodlí, nepříjemných pocitů, které tato choroba způsobila.

Musíte také pochopit, že chronická, pokročilá bronchitida se začíná vyvíjet pouze v případě, že patologie nebyla včas zaznamenána. Léčba byla nesprávná, nebo vůbec ne. V tomto případě má nemoc závažnou formu, která vyvolává další závažnější onemocnění, zhoršuje stav pacienta. Je důležité si uvědomit, že pokud pociťujete první onemocnění, uvědomíte si, že špatné zdraví je spojeno s plicemi, průduškami a obecně s dýchacím systémem jako celek, měli byste okamžitě konzultovat odborníka.

Zvláště musíte být opatrní, když se u dětí začne vyvíjet bronchitida. V mladém věku se tato onemocnění mohou vyskytnout nepředvídatelně. Je těžké pochopit bez pomoci odborníků, co se děje s dítětem, a ještě více, takže není možné činit rozhodnutí o volbě léčby bez lékařů.

Chronická bronchitida u dospělých: symptomy a léčba doma

Téměř každý z nás se alespoň jednou v životě setkává s onemocněním dýchacího systému, které se nazývá bronchitida. Jeho hlavním příznakem je silný kašel, někdy s dýchavičností a viskózním sputem, stejně jako bolest hlavy, celková slabost atd.

Ale nejhorší ze všeho, kdy se podobná situace opakuje v intervalech několika měsíců nebo dokonce týdnů. V tomto případě můžeme hovořit o závažnější formě onemocnění, tj. O chronické bronchitidě, která člověku způsobuje mnoho problémů a je obtížně léčitelná. Jakými známkami rozpoznáváme chronickou formu nemoci a jak se ho zbavit navždy?

Co to je?

Chronická bronchitida - pomalá patologie, doprovázená kašlem (suchým, mokrým) a dušností. Chronický zánět průdušek s klinickým projevem 3 měsíce je považován za chronický. a další. Bronchiální sliznice ztrácí funkci regenerace (regenerace) a změny mohou ovlivnit plicní tkáň a vést k fatálním následkům pro celé tělo.

Příčiny chronické formy

Výskyt chronického zánětlivého procesu v průduškách může zahrnovat následující důvody:

 1. Tabákový kouř Hlavní rizikovou skupinou pro rozvoj chronické bronchitidy jsou kuřáci;
 2. Snížená imunita. Stává se vhodným podkladem pro spouštění mikrobiálních faktorů;
 3. Chemické znečišťující látky. Všechny chemické sloučeniny, jejichž výpary jsou pravidelně vdechovány lidmi, jako je prach, způsobují bronchiální reakce ve formě zánětu nebo bronchospasmu;
 4. Klimatické podmínky. Klimatické podmínky jsou zřídka příčinou. Mají však obecně nepříznivé pozadí, proti kterému jsou realizovány všechny ostatní příčiny. Mezi ně patří nízká teplota vzduchu, vysoká vlhkost vzduchu a průmyslové znečištění ovzduší;
 5. Infekce. Jsou reprezentovány bakteriálními, virovými a atypickými patogeny. Velmi vzácně tento faktor postačuje pro výskyt chronického procesu. Musí to být jeho kombinace s jinými důvody, které podporují vzájemný negativní vliv. V tomto ohledu jsou nesmírně důležité chronické ohniska infekce mandlí, dutin a zubatých zubů;
 6. Práce v podmínkách pracovního rizika. V takových případech vede konstantní inhalace vzduchu kontaminovaného uhlím nebo jinými druhy prachu k jeho usazování v průduškách. Přirozená reakce těla na cizí částice je zánětlivá. Samozřejmě, v podmínkách pokračujícího zásobování prachovými částicemi, samočistící mechanismy nedokáží odstranit všechny nahromaděné usazeniny. To je základem chronizace procesu;
 7. Dědičná predispozice a vrozené rysy bronchiálního stromu. Velmi důležitá skupina důvodů, pro které jsou průdušky zpočátku citlivé na jakékoliv škodlivé faktory prostředí. Minimální provokatéři způsobují bronchospasmus a zvýšenou tvorbu hlenu. Tlumení jeho odtoku přispívá k aktivaci infekce, udržení zánětu s možností bronchiální obstrukce.

Mechanismus pro zahájení chronického zánětlivého procesu ve stěně průdušky je poměrně složitý. Je nemožné vybrat jen jeden jediný faktor, který jej provede jako první. Výjimkou jsou případy profesionální a chronické bronchitidy kuřáků.

Klasifikace

Vzhledem k povaze výtoku sputa existují následující typy chronické bronchitidy:

 • hnisavý;
 • hemoragie (krev ve výtoku z průdušek);
 • fibrinózní.

V závislosti na tom, která část bronchiálního stromu je ovlivněna, je diagnostikována proximální bronchitida (velké průdušky) nebo distální (bronchioly jsou postiženy).

V souladu s přítomností nebo nepřítomností bronchospastické složky se bronchitida dělí na obstrukční a neobstrukční. Onemocnění může být v remisi nebo exacerbaci, může být nekomplikované nebo komplikované (například emfyzém).

První známky

Hlavní příznaky chronické bronchitidy v remisi:

 • kašel;
 • produkce sputa;
 • dušnost (s obstrukční bronchitidou, "bronchitida kuřáka");
 • pocení (s malou námahou, v noci).

Závažnost symptomů je individuální, v závislosti na stupni změny stěn průdušek, na věku pacienta.

Příznaky chronické bronchitidy

Symptomatologie onemocnění je charakterizována jasnou závažností a je reprezentována následujícími projevy:

 1. Kašel Je to hlavní příznak chronické bronchitidy, která určuje průběh onemocnění, jakož i celkový klinický obraz obecně. V počátečním stádiu nemoci se kašel projevuje až v ranních hodinách s mírným výtokem sputa. V procesu vývoje onemocnění se stává více mokré a zrychlil.
 2. Hlen. V počátečním stádiu onemocnění je sputum charakterizováno tím, že se na konci kašle objevuje malé množství sekretů hlenu, které mají průhlednou nebo nažloutlou barvu. Vývoj chronické bronchitidy je způsoben výskytem hnisavého viskózního sputa se zeleným odstínem, což naznačuje vstup bakteriální infekce.
 3. Dušnost. Zdá se, že je výsledkem velmi aktivního procesu zánětu v průduškách. Zpočátku dochází při provádění fyzického zatížení. Dále, jak nemoc postupuje, začíná být doprovázena kašlem a dokonce se vyskytuje v klidu.
 4. Sipot. Sputum vyvolává obtíže s cirkulací vzdušných hmot, což je způsobeno přítomností sípání. V případě oslabení nemoci je sípání suché a snadno se naslouchá. V případě exacerbace procesu zánětu dochází ke zvýšení počtu vykašlávaného sputa a sípání se stává mokrým. Pokud jsou postiženy malé průdušky, začnou mít ralesky pískavý charakter, který je zřetelně slyšet na dálku.
 5. Cyanóza Výskyt tohoto projevu není charakteristický pro normální průběh onemocnění. Zbarvení kůže indikuje aktivaci komplikací, kdy průdušky nejsou schopny řádně dodávat vzdušné hmoty do plic. Výsledkem je cyanotický odstín.
 6. Syndrom astmatu. Výskyt syndromu astmatu může být spojen s prodlouženým průběhem zánětlivého procesu nebo bronchospasmu, což naznačuje možnost výskytu syndromu v kterémkoli stadiu onemocnění.

Chronická obstrukční bronchitida

Obstrukční forma onemocnění nejprve postupuje asymptomaticky. Pak se projevuje jako kašel, kašel, dýchavičnost a potíže s dýcháním, které zmizí po propuštění sputa.

Hlavní příznaky chronické obstrukční bronchitidy jsou:

 • silný neproduktivní kašel;
 • těžké dýchání při námaze a podráždění dýchacích cest;
 • sípání při výdechu;
 • prodloužení exhalační fáze.

Léčba chronické bronchitidy

Jedná se o celou řadu činností. V závislosti na tom, v jaké fázi onemocnění je pacient v remisi nebo exacerbaci, si lékař zvolí taktiku léčby.

Pokud jsou důležité exacerbace:

 • Eliminovat zánětlivý proces v průduškách;
 • Normalizovat sekreci hlenu;
 • Zlepšit ventilaci plic, eliminovat bronchospasmus;
 • Podporujte práci srdce.

V období relativního zeslabení onemocnění je nutné:

 • Eliminovat ložiska infekce nosohltanu;
 • Provádět lázeňskou léčbu;
 • Dechová gymnastika

Léčebný režim a léky používané při chronické bronchitidě:

 1. Odstranění provokujícího faktoru. Je třeba mít na paměti: žádná léčba léky nebude fungovat bez odstranění příčiny. Ukončení kouření, které trvá 20 nebo více let, však nepřinese požadovaný úspěch v důsledku nevratnosti změn v sliznici.
 2. Antibiotika. Používá se pro hnisavé a hnisavé katarální bronchitidy, s katarální, zpravidla nejsou potřeba! Jsou předepsány po vyšetření sputa. To dává lékaři informace o citlivosti bakterií na konkrétní léčivo. V případě, že není možné vyšetřit sputum, jsou předepsána antibiotika skupiny penicilinu. V poslední době se používají zvláště účinné léky Sumamed a Rulid, protože většina mikroorganismů, které způsobují chronickou bronchitidu, je na ně citlivá. Antibiotikum z rezervní skupiny, Gentamicin, v nepřítomnosti pozitivního účinku, je podáván přímo do průdušek v podmínkách hospitalizace.
 3. Vzhledem k tomu, že při chronické bronchitidě může být průběh léčby poměrně dlouhý, neměli bychom zapomenout na podporu jednoho z nejdůležitějších orgánů lidského těla - jater. Koneckonců, toto tělo je přirozený filtr a prochází všemi chemickými prvky skrze sebe, zatímco jaterní buňky oslabují a umírají. Chcete-li obnovit a udržet játra, je třeba vzít rostlinné hepatoprotectors (Kars, darsil, mléko thistle extrakt, hepatophyte).
 4. Bronchodilatátory. Jmenován prvními záchvaty překážek. Ošetřující lékař si vybere jedno z léčiv: Atrovent, Salbutamol, Berodual (kombinovaný lék) nebo Theofylin pro neúčinnost výše uvedených léků.
 5. Expektoranty. Je vhodnější užívat léky, které ředí sputum (ACC, Fluimucil), mucoregulátory (Lasolvan, bromhexin) a reflexně působící látky (jodid draselný, althea a sirupy jitrocelu).
 6. Imunosupresiva. V poslední době, v léčbě chronické bronchitidy, oni jsou zvýšeně používat drogy, které specificky ovlivní imunitní systém těla. To je Timalin nebo T-aktivin. Pozitivní účinek vitaminů C, A a rostlinných imunomodulátorů také ovlivňuje úspěšnou léčbu chronické bronchitidy.
 7. Pokud je exacerbace chronické bronchitidy způsobena viry chřipky nebo ARVI, je vhodné užívat antivirotika (groprinosin, amizon, anaferon, aflubin).
 8. Inhalace. Nejlepší možností pro inhalaci při chronické bronchitidě je nebulizátor, který poskytuje antibakteriální (Dioxidin a další), protizánětlivé (Rotokan) a vykašlávací léky i do malých průdušek.
 9. Fyzikální metody. Masáž a dechová cvičení (zvláště účinné metody dýchání Buteykem a Strelnikovou) významně zlepšují čištění bronchiálního hlenu. Jediná podmínka: pravidelnost postupů.

Dechová cvičení

Respirační gymnastika je základní fyzioterapeutický postup, který pomáhá trvale vyléčit chronickou bronchitidu. Může se jednat nejen o pasivní dechová cvičení, ale také o celé tělo.

Jeden z nejznámějších respiračních gymnastických komplexů byl vyvinut v SSSR A.N. Strelnikova a nese její jméno. Jedná se například o použití paží, nohou, napětí ramen, břišní pás. Vzhledem ke složité fyzické aktivitě je zvýšeno dýchání tkání, tonizovány dýchací orgány, začíná kaskáda reakcí, které stimulují imunitní systém a zlepšuje náladu.

Obecně platí, že v případě bronchitidy v chronickém stádiu je užitečná jakákoliv mírná fyzická námaha: chůze, schody, lezení, plavání.

Inhalace

To je jeden z nejúčinnějších fyzioterapeutických léčeb pro bronchitidu. Inhalace může být parní a jemná. Takové postupy lze provádět jak v nemocnici, tak doma. Pro parní inhalaci pomocí bylinek, éterických olejů, hydrogenuhličitanu sodného. Pro jemné inhalace s použitím nebulizéru se používají bylinné infuze, minerální voda Borjomiho typu a léky na ředění sputa (ACC, mukollan, hypertonický draslík nebo jodid sodný).

K odstranění bronchospasmu pomůže lytická směs zavedená pomocí inhalátoru:

 • 0,1% roztok atropinu - 2 ml,
 • adrenalin 0,1% roztok - 2 ml,
 • Dimedrol 0,1% roztok - 2 ml.

Všechny složky se smísí, nalijí se do zásobníku inhalátoru a vstříknou se jemnou disperzí do dýchacích orgánů. Výhodou této metody je, že inhalace mohou být používány poměrně dlouhou dobu - až 2-3 měsíce.

Zvláště výživa a životní styl s bronchitidou

Na pozadí exacerbace bronchitidy se tradičně doporučuje pít dostatek tekutin. Pro dospělé - denní příjem tekutin by měl být nejméně 3 - 3,5 litru. Alkalické mors jsou obvykle dobře snášeny, horké mléko z Borjomi v poměru 1: 1.

Denní strava by měla obsahovat dostatek bílkovin a vitamínů. Na pozadí vysoké teploty a celkové intoxikace můžete trochu hladovět (pokud to tělo vyžaduje, samozřejmě), ale obecně jsou u těchto pacientů kontraindikovány všechny restriktivní diety.

Vysoká účinnost ukazuje použití inhalace pomocí nebulizéru. Jako roztok pro inhalaci můžete použít minerální vodu, Ringerův roztok nebo normální fyziologický roztok. Postupy se provádějí 2-3 krát denně po dobu 5-10 dnů. Tyto manipulace přispívají k vypouštění mokrotu, usnadňují odvodnění průduškového stromu, snižují zánět.

K odstranění rizikových faktorů pro rozvoj infekčních onemocnění horních cest dýchacích je nutná korekce životního stylu. Jedná se především o kouření a různé druhy pracovních rizik (prašná výroba, práce s barvami, časté podchlazování atd.). Vynikajícím účinkem při chronických plicních onemocněních je použití dechových cvičení, například podle metody Strelnikova. To platí i pro chronickou bronchitidu.

Mimo exacerbaci bronchitidy může být provedeno kalení.

Prognóza a prevence

Doba remise je charakterizována poklesem suchého kašle, který není doprovázen krátkým dechem. Zaznamenává se zlepšení průchodnosti průdušek. V této době není nutné zapomenout na sekundární prevenci, která nedovolí, aby k relapsu došlo. Nejdůležitější podmínkou pro zapomenutí na bronchitidu navždy je zdravý životní styl s ukončením kouření. Vzduch v místnosti, kde se osoba nachází, musí mít normální vlhkost, proto je-li příliš suchý, je nutné použít zvlhčovače nebo alespoň umístit nádoby s vodou.

Oblečení by mělo vždy odpovídat povětrnostním podmínkám, nemělo by být chladno. Vzhledem k tomu, že pacient s bronchitidou je náchylný k nadměrnému pocení, neměl by vyvolat přehřátí těla. Při práci s nebezpečnými látkami je nutné přijmout bezprecedentní opatření na ochranu a v ideálním případě zcela změnit rozsah činností. Nebudou zbytečné procházky na čerstvém vzduchu a kalení.

JMedic.ru

Chronická bronchitida je patologický proces bronchiálního stromu, který se vyznačuje periodickým výskytem kašle, sputa a dýchavičnosti působením provokujících faktorů jak vnitřních (z těla), tak z prostředí.

Taktika léčby bude přímo závislá na formě chronické bronchitidy. Neobstrukční chronická bronchitida, dokonce zanedbaná, je mnohem snazší léčit než obstrukční, dokonce i v raných fázích detekce. K dispozici je také obstrukční prodloužená bronchitida, která vyžaduje komplexní léčbu, včetně moderních metod lékové terapie, fyzikální terapie (dechová cvičení, topení, masáže, inhalace) a samozřejmě rehabilitace pacienta na základě ztvrdnutí těla.

Rehabilitace těchto pacientů trvá několik let a pro udržení remisního období navždy je nezbytné věnovat jí čas.

K vyléčení i zanedbávané nebo chronické chronické bronchitidy je nutné věnovat dlouhodobou fyzikální terapii (inhalační, respirační gymnastiku atd.) Po hlavní léčbě onemocnění, stejně jako pravidelné kalení těla, které zahrnuje sekundární profylaxi.

Chronickou bronchitidu lze léčit až po předběžném vyšetření:

 1. Získání údajů během vyšetření pacienta.
 2. Výsledky laboratorních údajů (obecná analýza krve, moči a sputa);
 3. Data instrumentálních studií:
 • RTG, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance;
 • diagnostika získaná spirometrií.

Chcete-li se zbavit a vyléčit nemoc natrvalo, musíte dodržovat následující zásady:

 • drogovou terapii, která pomůže zbavit se zhoršení procesu;
 • alternativní léčbu, která vyléčí nemoc, tj. prodloužení remise patologického procesu na mnoho let;
 • metody fyzioterapie, jako jsou: dechová cvičení, inhalace, masáž - pomohou zbavit se nemoci za předpokladu, že jsou vykonávány nejméně dvakrát ročně;
 • rehabilitace, která zahrnuje každodenní zpevnění těla.

To umožní vyléčit takový patologický proces, jako je chronická bronchitida.

Léky

Léčba chronické bronchitidy zahrnuje jmenování antibakteriální terapie, expektorančních a bronchodilatačních léčiv.

Antibakteriální léčiva

 1. Ciprofloxacin - fluorochinolon druhé generace, je účinný proti gramnegativní flóře, která je nejčastěji příčinou exacerbace chronické bronchitidy. Léčivo má dobrý baktericidní a bakteriostatický účinek. Předepisuje se pro dospělé v dávce 200 mg 2x denně. Terapie pokračuje 7–10 dní.
 2. Cefpodoxim - cefalosporin třetí generace širokého spektra účinku, ale aktivnější proti gramnegativní flóře. Předepisuje se pro dospělé v dávce 400 mg 1krát denně. Léčba trvá nejméně 10 dní.
 3. Klarithromycin je makrolid, širokospektré antibiotikum, a je také účinný proti intracelulárním formám parazitů a prvoků, které často parazitují v bronchopulmonálním systému těchto pacientů. Lék pro dospělé je předepsán v dávce 500 mg 2x denně. Terapie se provádí po dobu 5 dnů, v případě potřeby lze průběh léčby prodloužit na 10 dní.
 4. Levofloxacin je respirační fluorochinolon třetí generace, je předepisován pro těžké exacerbace a má aktivní baktericidní a bakteriostatický účinek širokého spektra účinků. Předepisuje se dospělým v dávce 500 mg 1krát denně. Délka léčby je 5 dnů, ale může být prodloužena na 10 dní včetně.

Expektoranty

 1. Ambroxol (Lasolvan, Flavamed) má výraznou mukolytickou aktivitu (přispívá k pohybu řasnatého epitelu průdušek a průdušnice, což vede k lepší eliminaci sputa). Lék je předepsán pro dospělé v dávce 30 mg 3x denně nebo 75 mg 1krát denně. Průběh léčby lze prodloužit až na 10 dní.
 2. Acetylcystein (ACC) pomáhá snižovat viskozitu sputa, čímž se snižuje tajemství průdušek. Předepisuje se pro dospělé v dávce 400 mg 2x denně nebo 800 mg 2x denně. Léčbu lze provést do 10 - 20 dnů. Pokud máte bolesti v žaludku nebo pálení žáhy z užívání léku by měla být opuštěna.

Krátkodobě působící bronchodilatační léčiva

Patří mezi ně Ventolin, Salbutamol - snižují závažnost dechu. Jsou předepsány pro dospělé v dávce 100-200 µg ve formě aerosolu, léčivo může být používáno po dlouhou dobu a pouze na vyžádání, ale ne více než 6krát denně.

Taková léčba chronické bronchitidy již během prvních 7 až 10 dnů zmírní všechny symptomy exacerbace onemocnění.

Netradiční prostředky

Jak léčit chronickou bronchitidu bylinami, nejlepší rady při přípravě odvarů a infuzí.

Jemně nasekané sušené listy šalvěje, lipové květy, kořen lékořice. Je nutné vzít 4 lžíce směsi a nalijte teplou vodu. Infuze se zahřívá ve vodní lázni, chladná. Vezměte 1 sklenici denně, rozdělenou do 2 dávek. Pro dospělé může být tato léčba provedena během 1-2 měsíců.

Listy jitrocelu a kořen Althea v mixéru. 2 lžíce směsi se nalijí vroucí vodou a nechají se vychladnout na teplotu místnosti. Před použitím přidejte do sklenice s infuzí 5 kapek eukalyptového oleje. Pro dospělé je lék bezpečný a vhodný pro dlouhodobou léčbu, tato terapie může být také prováděna v průběhu 2-3 týdnů s intervalem 10 dnů.

Po exacerbaci procesu je chronická bronchitida léčena nekonvenčními metodami po dobu nejméně 1–2 měsíců a rehabilitace probíhá s neustálým přísunem odvarů a infuzí rostlinného původu.

Fyzioterapie

Dýchací gymnastika pomůže trvale vyléčit chronickou bronchitidu.

Soubor cvičení zaměřených na zlepšení ventilace plic, prostřednictvím střídání malé fyzické námahy při správném dýchání, se nazývá respirační gymnastika.

Respirační cvičení podporují:

 • zvýšení pružnosti průdušnice a průdušek velkého, středního a malého kalibru;
 • normalizaci pohybu řasnatého epitelu sliznice průduškového stromu, který odstraní cizorodá tělesa, mikroorganismy a prach z průdušek;
 • snížit viskozitu sputa a lepší odstranění z průduškového stromu;
 • snížení intrapulmonálního tlaku;
 • zvýšení procesů okysličování krve a tím i lepší saturace kyslíkem.

Respirační gymnastika a gymnastika těla v komplexu také pomáhají posilovat imunitní systém, zlepšují náladu a eliminují stres.

Inhalace může být prováděna jak na klinice, tak doma. Doma, pod inhalátorem, můžete přizpůsobit konvici, misku nebo pánev. Nejlepší jsou:

 • inhalace s přídavkem jedlé sody nebo alkalické vody, jako je Borjomi;
 • inhalace s jehlami, šalvějí, lékořice a eukalyptem.

Tato léčba se provádí jednou za 3-4 dny, a to i v nepřítomnosti symptomů, obvykle přes noc.

Masáž je předepsána po ukončení akutního procesu po dobu 10 dnů.

Co je třeba udělat, aby se v budoucnu zabránilo onemocnění?

Prevence chronické bronchitidy je nejdůležitější metodou, která zabraňuje vzniku nových exacerbací. Důležitou roli v tomto období hraje rehabilitace těchto pacientů.

Rehabilitace je dlouhá doba, která zahrnuje temperování těla.

Kalení těla se skládá z:

 • sportování;
 • aktivní životní styl;
 • výživa;
 • dolování studenou vodou;
 • plavání;
 • dlouhá procházka.

Prevence chronické bronchitidy - to je to, co se trvale zbavit nemoci.

Jak vyléčit chronickou bronchitidu navždy

✓ Článek ověřený lékařem

Téměř každý z nás se alespoň jednou v životě setkává s onemocněním dýchacího systému, které se nazývá bronchitida. Jeho hlavním příznakem je silný kašel, někdy s dýchavičností a viskózním sputem, stejně jako bolest hlavy, celková slabost atd. Ale nejhorší ze všeho, kdy se tato situace opakuje v intervalech několika týdnů nebo dokonce měsíců. V tomto případě můžeme hovořit o závažnější formě onemocnění, tj. O chronické bronchitidě, která člověku způsobuje mnoho problémů a je obtížně léčitelná. Jakými známkami rozpoznáváme chronickou formu nemoci a jak se ho zbavit navždy?

Jak vyléčit chronickou bronchitidu navždy

Jak identifikovat chronickou bronchitidu?

Jak bylo uvedeno výše, kašel je klíčovým znakem jakékoli bronchitidy a v běžící formě trvá přibližně tři měsíce v roce po dobu dvou let v řadě.

Nicméně ani při dlouhodobém kašli není vhodné dělat takovou diagnózu na vlastní pěst, protože pro rozvoj onemocnění jsou nezbytné vhodné podmínky a faktory:

 • iracionální léčba akutní bronchitidy v anamnéze;
 • škodlivá produkce (inhalace chemických výparů, toxických látek, malých prachových částic atd.);
 • špatné návyky: kouření, alkoholismus;
 • genetická predispozice;
 • přítomnost chronické infekce nosohltanu;
 • parazitární infekce těla (hlísty, patogenní houby);
 • specifické infekce, včetně HIV, syfilis, tuberkulózy;
 • vrozené nebo získané deformity hrudníku;
 • autoimunitní onemocnění spojená s lézemi pojivové tkáně (systémový lupus erythematosus, revmatoidní artritida).

Příznaky chronické bronchitidy

Podstatou chronické bronchitidy je, že výše uvedené faktory (jeden nebo více) mají negativní vliv na průdušky a jejich sliznici. V něm se začíná uvolňovat anomální množství sputa, které nemá čas, který by bylo třeba vyjmout, což vytváří vynikající prostředí pro reprodukci bakterií a patogenních mikroorganismů.

Při vyšetření může lékař zaznamenat výdech příliš dlouhý, pískavý a vlhké rales v plicích. Pro přesnější diagnózu se provádí řada studií, včetně rentgenových paprsků, bronchoskopie, stejně jako testy na vyloučení tuberkulózy, emfyzému, nádorů a dalších onemocnění.

Co je to nebezpečné onemocnění?

Zpočátku se pacient s chronickou bronchitidou týká pouze kašle, suchého nebo mokrého, který se může objevit kdykoliv během dne. Postupem času se zvyšuje, sputum vypadá žlutě a bez zápachu, pak se zvyšuje jeho objem a začíná uvolňování hnisavých hmot. Tam je porušení průchodnosti průdušek, člověk cítí silnou dušnost, nejprve po fyzické námaze, a pak ve stavu odpočinku. Existuje však chronická únava, pocit slabosti, pokles pracovní kapacity.

Co je chronická bronchitida?

Tato forma onemocnění se nazývá chronické obstrukční plicní onemocnění, protože nejen průdušky, ale také plíce trpí nedostatkem kyslíku. Tělo začíná pociťovat hypoxii, která vede k rozvoji různých poruch a patologií a nakonec může způsobit fatální následky.

Může být chronická bronchitida vyléčena navždy?

Tato otázka znepokojuje všechny pacienty, kteří museli čelit podobnému jevu. Odpověď závisí na rozložení patologického procesu, stadia a fáze onemocnění, ale je možné se jednou provždy zbavit chronické bronchitidy. K tomu potřebujete včas vyzvat odborníka, přesnou diagnózu a odpovídající terapii.

Léčba chronické bronchitidy

Tradiční medicína

Nejčastěji se léky na chronickou bronchitidu používají v akutní fázi, ale během období remise lékaři často předepisují léky, které zmírňují stav pacienta a podporují tělo.

Antibiotika

Léčba antibiotiky je prováděna v akutních obdobích, kdy v zánětech pacienta dochází k aktivnímu zánětlivému procesu způsobenému patogenními mikroorganismy. Určení specifického léčiva se provádí po vyjasnění patogenu a nezbytných testů.

Jak léčit chronickou bronchitidu?

Chronická forma bronchitidy je onemocnění, při kterém člověk trpí kašlem déle než 2 roky a trvá rok od 3 měsíců nebo déle. Pro dosažení maximálního účinku léčby je důležité studovat, jak léčit chronickou bronchitidu v různém věku a co je třeba věnovat pozornosti při výběru léků pomocí tradičních léků a fyzioterapie.

Když dlouhý kašel nedává odpočinek, měl by být léčen, ale kromě léků, měli byste se vzdát špatné návyky

Cíl léčby chronické bronchitidy

Účel léčby chronické bronchitidy:

 1. Zabraňte rozvoji komplikací a plicní insuficience.
 2. Normalizace průchodnosti průdušek.
 3. Potlačení šíření infekce.

Kromě výše uvedeného je významem léčby onemocnění odstranění negativních symptomů a obnovení poškozené bronchiální sliznice.

Léčba chronické bronchitidy

Účinná léčba chronické bronchitidy zahrnuje komplexní terapii, která postihuje všechny oblasti onemocnění.

Antibiotika

Když je exacerbace chronické bronchitidy jednoduchá, obstrukční nebo hnisavá forma, používají se antibakteriální léky - rychle eliminují zánět a pomáhají se zbavit různých infekcí.

K léčbě bronchiálních zánětů se používají antibiotika následujících skupin:

Peniciliny by se měly používat k léčbě bronchitidy - širokospektrých antibiotik

 1. Peniciliny. Léky se širokým spektrem účinku mají minimální kontraindikace, ale nemají požadovaný účinek při léčbě pokročilých forem chronické bronchitidy. Minimální doba léčby je 4 až 7 dní.
 2. Cefalosporiny. Prostředky poslední generace, zřídka vedoucí k alergické reakci, jsou účinné při akutní chronické bronchitidě.
 3. Makrolidy. Léky v této podskupině inhibují šíření škodlivých mikroorganismů. Opakovaná léčba je možná po nejméně 4 měsících, protože bakterie se rychle stávají rezistentními vůči makrolidům. Doba nepřetržitého příjmu by neměla překročit 5 dnů.
 4. Fluorochinolony. Používá se při léčbě onemocnění u dospělých - postihují pouze postižené oblasti dýchacího ústrojí.

Široké spektrum antibiotik

Probiotika

Používá se k obnovení střevní mikroflóry po užití antibiotik.

Cenově dostupné probiotikum užívané s antibiotiky

Bronchodilatátory

Tato skupina léků přispívá k mírné expanzi průdušek, urychluje proces jejich čištění z nahromaděného hlenu.

Mukolytika

Používají se k eliminaci kašle při chronické obstrukční bronchitidě, přispívají k ředění sputa a odstraňování hlenu z průdušek

Cenově dostupné mukolytikum pro všechny věkové kategorie

Antitusikum

Důvodem použití je přítomnost intenzivního suchého kašle, který se nejčastěji vyskytuje na začátku zánětlivého procesu.

Antivirová

Používá se v případě, že k exacerbaci onemocnění došlo na pozadí chřipky nebo ARVI.

Antivirová látka, kterou lze užívat jak dospělí, tak děti, s ohledem na dávkování

Hormonální

Pokud užívání bronchodilatancií a mukolytik nepomůže zmírnit stav, předepisují se pro chronickou bronchitidu následující hormonální přípravky:

Před použitím si pozorně přečtěte návod, mohou být kontraindikace

Léčba lidových prostředků

Následující lidové prostředky pomáhají zbavit se chronické bronchitidy, kromě lékařské léčby:

Jako lidová léčba, můžete použít česnek, med, bylinné extrakty

 1. Infuzní kořen devyasila. Nalijte 1 polévkovou lžíci. Já nasekané kořeny 250 ml vody, vařit po dobu 15 minut na mírném ohni, pak nechat vařit po dobu 45 minut. Pijte 1 polévková lžíce. Já 3 krát denně 30 minut před jídlem. Tento recept má expektorační účinek.
 2. Tuřínový sirup. Tuřín je odstraněn hrot a jádro. Výsledná kapacita je naplněna 2–3 tbsp. Já medu, vrch je pokryt víkem a zůstává infuzí přes noc. Sirup by měl být užíván v 1 lžíci. Já až 5 krát denně. Nástroj pomáhá zbavit se suchého kašle.
 3. Citron s glycerinem. Vařte 1 citron po dobu 5 minut, pak nechte vychladnout a promíchejte šťávu z poloviny ovoce s 2 lžičkami v nádobě. Já glycerol. Přidat do směsi 3 lžíce. Já med, trvejte na tmavém, chladném místě po dobu 3-4 hodin. Take 1 polévková lžíce. Já 30 minut před jídlem 3x denně. Lék pomáhá zmírňovat záněty a zvyšovat vypouštění sputa.
 4. Černá ředkev. Umístěte ocas ovoce do sklenice, odřízněte hrot a vyjměte jádro. Naplňte výslednou kapacitu 1 lžíce. Já med, nechte 2-3 hodiny. Take 1 polévková lžíce. Já až 4 krát denně po dobu nejméně 1 týdne. Jeden z nejlepších léků, které zmírňují kašel a sputum.
 5. Odvar z borovice pupeny. Nalijte 250 ml vroucí vody 1 lžíce. Já borovice pupeny, zahřát na pár na půl hodiny, pak nechte vařit po dobu 20 minut. Pijte 1 polévková lžíce. Já 3 krát denně. Vývar pomáhá zmírnit kašel.
 6. Bylinná infuze. Mix 3 lžičky. máty peprné a podběl od 5 lžičky. měsíčkové květy, nalijte 3 litry vroucí vody, trvejte na 3 hodinách. Dále by měla být infuze filtrována a spotřebována ve 150 ml až 6krát denně po dobu 3 měsíců. Lék pomáhá zbavit se dechu a eliminuje kašel.
 7. Infuze šalvěje. Nalijte 250 ml mléka 1 lžíce. Já nasekané byliny, přiveďte k varu, kmen a znovu vařte. Pití teplé infuze před spaním pomůže zabránit nočnímu kašli.
 8. Tymián Nalijte 2 lžíce. Já Byliny 300 ml horké vody a vařte 30 minut ve vodní lázni. Kmen a vezměte 100 ml 3x denně. Nástroj zmírňuje kašel a dušnost, eliminuje zimnici.
 9. Bylinná kolekce. Smíchejte 1 polévkovou lžíci. Já nakrájený podběl, knotweed a černou bezinky, nalijte 300 ml vroucí vody, trvejte na 2 hodinách. Pijte teplou sbírku, abyste zmírnili kašel.
 10. Jitrocel. Vaříme 350 ml vroucí vody 15 g rozdrcených listů jitrocelu, necháme vařit 2 hodiny. Užívejte 3krát denně v pravidelných intervalech 150 ml. Používá se při léčbě suchého kašle.

Fyzioterapie

Pro urychlení hojení se používá řada fyzioterapeutických postupů, mezi které patří:

 1. UHF Tento postup spočívá v působení ultrafrekvenčního elektromagnetického pole na dýchací orgány.
 2. Ultrazvuk. Využití vysokofrekvenčních oscilací částic média, které mají rozlišovací, anti-edémový a protizánětlivý účinek.
 3. Inhalace. Veden v nemocnici a doma. Účinným receptem je smíchání 2 ml 0,1% roztoků adrenalinu, atropinu a dimedrolu, směs se nalije do inhalátoru a sprej 2-3 krát denně. Doba trvání této metody je až 3 měsíce. Více o inhalaci
 4. Elektroforéza. V chronické formě onemocnění se pro elektroforézu používá roztok chloridu vápenatého nebo jodidu draselného.
 5. Haloterapie je moderní způsob léčby, jejíž podstatou je být v místnosti s nejpříznivější úrovní vlhkosti a teploty. Současně je vzduch nasycen solným roztokem. Tato technika pomáhá snižovat užívání drog a snižuje riziko remise.

Podstatou metody je být v solné místnosti.

Správně zvolená léčba chronické bronchitidy pomůže zbavit se infekce, eliminuje opuch a zánět v dýchacích orgánech a zlepší výstup sputa, což povede k normalizaci stavu pacienta jako celku. Snížení počtu recidiv, vyhnutí se podchlazení, ukončení kouření, vyvážení výživy a čas na cvičení.

Ohodnoťte tento článek
(2 značky, průměrné 5.00 z 5)

Je možné léčit chronickou bronchitidu?

Chronická bronchitida je onemocnění dýchacího ústrojí a vyznačuje se vysokou prevalencí u mužů a žen. Existuje mnoho příčin tohoto onemocnění: kouření, práce v nebezpečných odvětvích, nedostatečná akutní bronchitida, ložiska infekce v dýchacích cestách. Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou pacienti s chronickou bronchitidou lidé, kteří mají kašel se sputem jako hlavní příznaky po dobu nejméně tří měsíců v roce po dobu dvou let, pokud jsou vyloučena jiná onemocnění horních cest dýchacích, průdušek a plic. které mohou způsobit tyto příznaky.

Chronická bronchitida je onemocnění dýchacího ústrojí a v současné době existuje tendence k šíření choroby mezi ženami. Muži trpí chronickou bronchitidou 2 - 3 krát častěji. Toto onemocnění je charakterizováno zánětem sliznic průdušek, dlouhým průběhem onemocnění a periodickými exacerbacemi.

Často je chronická bronchitida důsledkem akutní bronchitidy, jejíž léčba nezačala včas a nebyla dokončena. Chronická bronchitida se vyvíjí u pracovníků s nebezpečnou produkcí, protože vdechují prach nebo podrážděné plyny, stejně jako zkušené kuřáky. Je to proto, že mezi ženami je mnoho kuřáků, incidence se mezi nimi zvyšuje. Vývoj onemocnění je podporován dlouhými ložisky infekce v dýchacích cestách.

Hlavními příznaky chronické bronchitidy jsou: suchý nebo mokrý kašel, sputum různých veličin, zhoršená ventilace a průchodnost průdušek. Kašel je paroxyzmální, většinou ráno, což je charakteristické pro kuřáky a může během dne rušit osobu. V počátečním období onemocnění jsou nejčastěji postiženy velké průdušky. Vývin dechu je pomalý, charakterizují se exacerbace, které jsou doprovázeny kašlem s velkým množstvím sputa.

Často si pacienti stěžují na únavu, slabost, bolest svalů břicha a hrudníku, které jsou způsobeny častým kašlem. Tělesná teplota od 36,6 do 37,5 ° C. Poté, co se do procesu zapojí malé průdušky, začne se vyvíjet dechová ztráta dechu, která zpočátku nemocnému člověku nevadí.

Zpočátku trpí dušnost pacientem až po cvičení, pak se stává konstantní. Jeho závažnost se zvyšuje během exacerbace onemocnění. Někdy pacienti mají kašel, ke kterému dochází při přechodu z teplého na studený vzduch.

Chronická bronchitida se objevuje s periodickými exacerbacemi. Během období exacerbace onemocnění dochází ke zvýšení tělesné teploty, slabosti a letargii, pocení, bolesti hlavy a bolesti svalů. Kašel se stává častější a horší.

Co a jak léčit chronickou bronchitidu?

Jak léčit chronickou bronchitidu? To je častá otázka. Rozumíme si to podrobněji. Chronická bronchitida je zánětlivý proces, který se zhoršuje každé tři měsíce po dobu nejméně dvou let. I když je hlavní příznak tohoto onemocnění (kašel) přítomen po dobu jednoho měsíce a pak na chvíli zmizí a znovu se obnovuje, není možné osobu s chronickou bronchitidou bezpodmínečně diagnostikovat. Například u těžkých kuřáků lze pozorovat přetrvávající kašel a navíc podobný příznak může být spojen se zvláštními, zejména škodlivými, podmínkami každodenní práce.

Jak léčit chronickou bronchitidu u dospělých? O tomto níže.

Chronický kašel a jeho typy

V medicíně existuje několik principů, podle kterých je chronický kašel klasifikován:

 • Stupeň poškození. Léze může být distální a proximální. V prvním případě, kvůli zánětlivému procesu, jsou postiženy malé průdušky a ve druhém velké.
 • Na základě přítomnosti bronchospastických záchvatů je izolován obstrukční nebo neobstrukční kašel.
 • Jejich kvalitativními změnami může být kašel katarální, hnisavý nebo vláknitý.

Kromě toho, chronická bronchitida bývá ve stavu remise nebo exacerbace. Tento faktor se také týká klasifikace a je nutně uveden v lékařském záznamu pacientů. Jak léčit chronickou bronchitidu?

Onemocnění a příčiny jeho vývoje

Chronická bronchitida se může objevit v důsledku následujících dvou důvodů:

 • Osoba po dlouhou dobu pravidelně dýchá chemikálie, toxické výpary nebo jemný prach, což je typické pro některé speciality. Například částice dřevěného prachu po broušení zůstávají ve vzduchu nejen po dlouhou dobu, ale také padají do průdušek a pak se usazují na stěnách. Na tomto pozadí může být mechanismus průdušek přestavěn a struktura stěn se mění.
 • V tom případě, pokud již byla u člověka diagnostikována akutní bronchitida, ale jeho léčba nebyla zcela dokončena. V důsledku toho měl pacient příliš často akutní formu tohoto zánětlivého onemocnění, které vedlo k chronické povaze.

Jak léčit chronickou bronchitidu doma, nevědí všechno.

Faktory pro rozvoj chronické bronchitidy

Faktory, které mohou vyvolat exacerbaci chronické bronchitidy, jsou:

 • Přidání viru. Například výskyt akutního virového respiračního onemocnění nebo běžného nachlazení.
 • Různé infekce ve formě bolesti v krku, chřipky, laryngitidy, tracheitidy a jiných onemocnění dýchacích cest.
 • Časté podchlazení těla.

Léčba kašle u chronické bronchitidy je poměrně obtížná.

Příznaky a příznaky chronické povahy patologie

Je třeba zdůraznit, že jediným hlavním příznakem všech variant chronické bronchitidy je kašel, který je hlavním příznakem tohoto onemocnění. Kašel na pozadí bronchitidy je nutně přítomen, ale může se projevit různými způsoby. Například mokrý kašel je charakteristický pro katarální typ spolu s nekritickým zvýšením teploty a příznaky obecné intoxikace. Četnost exacerbací tohoto typu chronické bronchitidy není zpravidla více než čtyřikrát ročně. U obstrukčního typu onemocnění bude pozorován zánět průdušek v následujících případech:

 • Přítomnost paroxyzmálního kašle.
 • Obtížné uvolnění sputa.
 • Výskyt astmatických záchvatů a bronchospasmů.

Léčba chronické obstrukční bronchitidy potřebují komplexní. Hypertermie, která se projevuje zvýšením tělesné teploty s obstrukční chronickou bronchitidou, nemusí být pozorována. Neobstrukční typ onemocnění je obvykle doprovázen sputem purulentní serózní povahy. Současně může být sputum neustále uvolňováno při každém záchvatu kašle. Denní rychlost výboje je maximálně 150 mililitrů, ale toto číslo odpovídá pouze remisi. Na pozadí zhoršení paroxysmálního kašle mohou být přidány následující příznaky:

 • Výskyt bolesti ve svalech a kloubech.
 • Přítomnost mírného zvýšení teploty.
 • Přítomnost známek intoxikace, které jsou charakteristické pro všechny zánětlivé procesy. Mluvíme o příznacích, jako je slabost a ospalost, spolu se ztrátou chuti k jídlu, bolesti hlavy a tak dále.

Je důležité si uvědomit, že s dlouhým průběhem chronické obstrukční bronchitidy se v oblasti prstových prstů mohou objevit různá zahuštění, navíc může pacient zaznamenat zvýšené pocení.

Můžete léčit chronickou bronchitidu, samozřejmě, doma. To by však mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem.

Nemoci a diagnóza

Lékař je povinen nejen stanovit diagnózu, ale také zjistit příčiny bronchitidy. Diagnóza chronické bronchitidy by měla být prováděna výhradně ve zdravotnických zařízeních. To by měli provádět specialisté na otolaryngolog. Předepisování léků spolu s vhodností použití tradičních léků přímo závisí na stanovení správné příčiny vývoje patologie.

Při zkoumání pacientů, otolaryngologist poznamenává různé příznaky, například příliš dlouhé výdechy, přítomnost sípání nebo pískání zvuky v plicích, a navíc mokré vzlyky. Aby bylo možné potvrdit diagnózu a zjistit potřebné informace o tom, jaký typ chronické bronchitidy má pacient, vyšle lékař pacienta k rentgenovému vyšetření. Pokud je to nutné, vykonejte mimo jiné radiační diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost plicního emfyzému, tuberkulózy a onkologie.

Nejúčinnější metodou diagnostiky je dnes počítačová tomografie. Odborníci často používají studii pacienta s bronchoskopem. To umožňuje určit stupeň patologických procesů ve stěnách průdušek.

Každý by měl vědět, jak léčit chronickou bronchitidu.

Je možné se této nemoci navždy zbavit?

Předpokládá se, že tuto patologii nelze navždy vyléčit. Podobnou odpověď od otolaryngologa obdrží každý pacient. Má se za to, že lékařské schůzky zpravidla pouze prodlužují dobu remise a exacerbace se stále vyskytují. Ve skutečnosti, v případě, že chronická bronchitida je vyvinuta v mírném stupni, může být zcela vyléčena. A pro to není nutné chodit do nemocnice. Výjimkou jsou závažnější exacerbace, u kterých se doporučuje hospitalizace.

Jak léčit chronickou bronchitidu?

Chronická bronchitida a její léčba

Aby bylo možné trvale se zbavit chronické bronchitidy, je nutné dodržovat následující léčebný režim:

 • Příjem lékařských přípravků. Jejich jmenování musí provádět výhradně ošetřující lékař, nikoli pacient. V žádném případě není možné samoléčbu, protože některé léky mohou vyvolat nejsilnější alergické reakce. Nejprve musí lékař zjistit, který virus nebo patogen je hlavní příčinou vzniklého zánětlivého procesu. Kromě toho bude pacient muset provádět dynamické sledování procesu jeho léčby.
 • Vyžaduje se příjem léčivého nápoje. Pro tuto dokonalou bylinnou výzdobu, například, vápennou barvu, spolu s malinami, farmaceutický heřmánek nebo tymián.
 • Pacient bude muset dodržovat dietu. Za prvé, vyloučit z vaší stravy vyžaduje mastné, kořeněné, uzené nebo nakládané potraviny, protože to vše může sloužit jako silný dráždivý pro průdušky.

Jak léčit chronickou bronchitidu u dětí?

Standardy léčby akutní exacerbace chronické bronchitidy u dětí zahrnují jmenování:

 • Antibiotika.
 • Vykašlávací léky a bronchodilatátory.
 • Antihistaminika.
 • Hormonální léky.

Antibiotika jsou předepisována pro jakoukoliv formu chronické bronchitidy. I když se alergická bronchitida zhorší, je často přítomna infekční složka, která komplikuje nemoc. Léčivý přípravek by měl být vybrán pouze lékařem. Je lepší provést předběžnou analýzu citlivosti sputa.

Období exacerbace

Během období exacerbace chronické bronchitidy předepisují odborníci pacientům antibiotika spolu s vykašlávacími a protizánětlivými léky a navíc léky určené k posílení imunity.

Je také považováno za vhodné provádět terapeutickou bronchoskopii. V rámci tohoto postupu je pacient injikován do dýchacího traktu, v důsledku čehož se průdušky omyjí různými roztoky, stejně jako léky, které pomáhají snižovat zánět a množství hlenu.

Dále je použita speciální respirační gymnastika spolu s fyzioterapeutickou léčbou formou inhalace a elektrických procedur.

V obdobích bez exacerbací se používají pravidelné inhalace ke snížení produkce hlenu pomocí anticholinergních léčiv. To umožňuje zlepšit stav sliznice, což snižuje počet exacerbací, což zabraňuje rozvoji respiračního selhání.

Chápeme, jak léčit chronickou bronchitidu doma.

Domácí léčba

Doma je nejvhodnější použití léků, které jsou připravovány vlastníma rukama. Tyto nástroje zahrnují následující recepty:

 • Odebírají se stejná množství šťávy z jitrocelu a medu. Následně se výsledná hmota ochladí. Užívejte tento lék dvakrát denně jednu čajovou lžičku.
 • Ve sklenici vroucí vody vařte lžíci islandského mechu jako obyčejný čaj. Pijte výsledný lék v noci v plné výši. Jako součást aplikace tohoto receptu je třeba mít na paměti, že islandský mech dává léku větší hořkost, takže není špatné přidávat do čaje nějaký med, aby se zlepšila chuť. Jak léčit chronickou bronchitidu doma v tomto případě, lékař může také říct.
 • Příprava lékařské směsi jednoho vaječného žloutku kuřete a lžičky medu, pak přidejte stejné množství mouky a másla. Výsledná hmota by měla být důkladně promíchána. Užívejte tento lék potřebný půl lžičky nejméně čtyřikrát denně. Důležitým doporučením v tomto případě je, aby výsledná směs byla absorbována v ústech hodinu před jídlem.
 • Ze spodních listů aloe udělejte džus, který pak musí být smíchán s medem. Současně se do 100 mililitrů šťávy přidá 20 gramů medu. Hmota je nutná k míchání, po které může být přijata na lžíci dvakrát denně.

Je důležité poznamenat, že se doporučuje používat všechny uvedené léky, dokud symptomy nezmizí, ale dokud není tělo zcela vyléčeno. Do té doby nemůže uplynout velmi dlouhé období, které může být až tři až pět měsíců.

Je obtížné léčit chronickou bronchitidu lidovými prostředky u dospělých? Ne, protože tradiční medicína by měla být vždy kombinována s tradiční.

Použití obkladů

Neměli byste zanedbávat obklady, díky kterým můžete zahřát horní části hrudníku, což jistě pomůže rychleji odstranit sputum z průdušek, urychlit proces hojení. V roli výplní komprese můžete použít následující recepty:

 • Aloe šťáva s medem a vodkou se zahřívá na čtyřicet pět stupňů. Alkohol lze použít i místo vodky.
 • Použijte med s rozpuštěným živočišným tukem. Zároveň je za nejúčinnější považován kozí tuk.

Jak jinak léčit chronické bronchitidy lidových prostředků?

Léčba medu

V roli domácího léku na léčbu chronické bronchitidy je použití medu jako hlavní složky dokonalé:

 • Použití propolisu k inhalaci. V tomto případě se lžička propolisu nalije 100 mililitry vroucí vody, po které můžete pokračovat v inhalaci.
 • Použití pylu. Použití pylu dokonale posiluje imunitní systém. K tomu smíchejte 5 gramů pylu s lžící medu. Výsledný lék se užívá 15 g třikrát denně.

Ale jak léčit exacerbaci chronické bronchitidy?

Léčba drogami

Specialisté zpravidla zahrnují následující léky jako součást exacerbační terapie:

 • Mukolytická skupina léků, která pomáhá zbavit se sputa.
 • Antispasmodická kategorie léčiv. Účinek této skupiny léčiv je zaměřen na zmírnění bolesti na hrudi a navíc v žeberech. Bolest je obvykle způsobena přetrvávajícím kašlem.
 • Antibakteriální léčiva. V tomto případě se rozumí antibiotika, která jsou na pozadí chronické bronchitidy předepisována pro detekci infekčních etiologií daného onemocnění.
 • Antivirová léčiva.

Všechny výše uvedené léky mohou být aplikovány ve formě tablet nebo intramuskulárních injekcí. Způsob užívání léků předepsaných lékařem, který vybere nejlepší volbu, v závislosti na stavu pacienta.

Nyní víme, jak léčit chronickou bronchitidu u dospělých.

Pravděpodobné komplikace

Pokud není poskytnuta žádná léčba, může onemocnění vyvolat bronchiální obstrukci. Kromě toho, plicní emfyzém není vyloučen spolu s respiračním selháním. Je třeba mít na paměti, že chronická bronchitida se může vyskytovat téměř asymptomaticky po mnoho let. Současně mohou být pacienti občas rušeni kašlem, na jehož pozadí nedochází k silným exacerbacím. Ale v tomto případě, pokud není provedeno žádné ošetření, pak, jak již bylo uvedeno, vyvolá uvažované zánětlivé onemocnění další komplikace dýchacího systému.

Chronická bronchitida a její prevence

Opatření pro prevenci chronické bronchitidy zahrnují především udržení zdravého životního stylu. Proto je nutné úplné zastavení kouření, stejně důležité je pravidelné vytvrzování těla spolu s tělesným tréninkem. Je také důležité eliminovat tato nebo jiná ložiska chronických infekcí.

V případě, že osoba již byla diagnostikována s chronickou bronchitidou, musí se vždy vyvarovat podchlazení a navíc včas vyléčit jakékoli infekční onemocnění dýchacího ústrojí.

K trvalému vyléčení chronické bronchitidy se vyžaduje výhradně komplexní léčba. V rámci komplexní léčby je nesmírně důležité současné podávání předepsaných léků v kombinaci s tradiční léčbou. Kromě toho je nezbytné posílit imunitu a podstoupit průběh fyzioterapeutických postupů.