Co je bezpečné léčit nazální kongesci během těhotenství

Ucpaný nos během těhotenství způsobuje nejen nepohodlí, slabost, bolest hlavy a neschopnost normálně spát. Nedostatek kyslíku v ženském těle může mít velmi negativní vliv na vývoj plodu. A pokud po celou dobu dýcháte ústy, je vysoká pravděpodobnost rychlého a vážného ochlazení. Proto, trpět a čekat, když po porodu "projde sám," neměli byste. Je lepší se pokusit léčit nosní přetížení během těhotenství dostupnými prostředky, s ohledem na to, že většina standardních kapek a sprejů je nyní kontraindikována.

První věc, kterou musíte udělat, je určit povahu onemocnění. Důvodem může být:

 • infekce nebo nachlazení
 • alergie
 • specifická odpověď těla na těhotenství, definovaná jako „těhotná rýma“

Akutní katarová rýma

Pokud máte nachlazení nebo ARVI, měli byste se poradit s lékařem, který Vám předepíše léčbu v souladu s Vaším stavem. Je však také nutné si přečíst pokyny pro všechny určené prostředky. Pokud anotace léků říká, že její účinek na těhotné ženy nebyl zkoumán, požádejte je, aby ji nahradili jiným. Pokud existuje poznámka „během těhotenství k použití s ​​opatrností“, je to přesně to, co by mělo být provedeno, přísné dodržování dávkování a doby přijetí.

Někdy jsou nejjednodušší obecné tonické léky dobré: dostatek nápojů (pokud nemáte opuch), čaj s malinami nebo medem (i když je lepší zdržet se medu ve druhém trimestru těhotenství, protože může vyvolat alergii u nenarozeného dítěte).

Teplé lázně, sauny, hořčičná omítka a dokonce i napařování nohou během těhotenství jsou vyloučeny, naopak je žádoucí přechod na teplé pantofle a vlněné ponožky. A co je nejdůležitější: nachlazení během těhotenství v žádném případě, který je důležitý i pro kariéru, nemůže být nošen na nohou - teplo, odpočinek, klid, pravidelné vysílání - takhle by měl tento týden jít tak, abyste nemuseli sedět s pacientem několik měsíců jako dítě a po celá léta s ním běžet k lékařům.

Ve skutečnosti zmírnit nazální kongesci pro nachlazení, těhotné ženy mohou:

 • mokré tampony nebo gázové bičíky s čistou cibulovou šťávou a udržujte je po dobu 15 minut v každé nosní dírce - což je samozřejmě tvrdý, ale účinný
 • Cibulová šťáva zředěná teplou vodou o koncentraci 1: 1, kapky 5-7 kapek do každé nosní pasáže (lze opakovat 2x denně, připravit směs denně)
 • smíchejte 30 ml citronové šťávy (jeden citrón), 50 ml vody, lžičku běžné soli - a nechte výslednou směs 5-6 kapek v každé nosní pasáži (můžete opakovat 3x denně, směs připravit každé 2 dny)
 • kapání 6-7 kapek čerstvě vymačkané šťávy z mrkve do každého nosního průchodu (můžete opakovat 4krát denně, denně měnit šťávu)
 • odkapávejte 5 kapek aloe šťávy do každého nosního průchodu, masírujte křídla nosu volnou rukou (můžete opakovat 4-5 krát denně, můžete aktualizovat šťávu každé 2 dny)
 • zahřátou sůl nebo písek nalijte do malého bavlněného sáčku (např. ponožky) a držte ho na nose, dokud nevychladne (ideálně postup opakujte 3krát denně)

Drogerie

Léky prodávané v lékárnách, lék Pinosol je považován za neškodný pro těhotné ženy. Jediné, co je třeba zvážit, je to, že nemůže být použit pro alergickou rýmu. U infekční rýmy také mnozí pomáhají horkým (ale ne nadměrně) inhalacím cibule-česneku, pro které je vhodné použít běžnou konvici.

Pro jakoukoliv rýmu by měl být nos umýván, i když je špatný nebo je účinek krátký. To lze provést pomocí heřmánkových roztoků, společné nebo mořské soli, nebo se speciálními přípravky - Dolphin, Aquamaris, Humer. Farmaceutické přípravky jsou vhodnější k použití a liší se jen malými odchylkami složení a jemností použití - takže si můžete vzít vše, co se vám líbí, a není třeba se zde poradit s lékařem.

Alergická rýma

Při alergické rýmě během těhotenství bude třeba většinu obvyklých léků opustit - a také nos. Je-li kongesce skutečně konstantní a neexistují žádné postupy a pomoc při čištění vzduchu, obvykle se předepisují kapky a spreje na bázi xylometazolinu. Tato látka je v současné době považována za nejškodlivější pro kapiláry placenty všech vazokonstrikčních alfa adrenometiků.

Navzdory relativní neškodnosti, pro léčbu rýmy u těhotných žen, koncentrace účinné látky v léku je obzvláště důležitá - měla by být malá, nebo dětská verze léku by měla být předepsána tam, kde je a priori podceňována. Nejznámější z těchto léků: "Xylometazolin", "Brizolin", "Doktor Tayss Nazolin". Tyto a podobné léky jsou někdy předepisovány pro nachlazení a rýmu, pokud jsou silné a představují skutečné riziko vzniku závažnějších onemocnění.

Rýma těhotná

Je to vlastně stejná alergická rýma, ale pouze během těhotenství. Většina lékařů se právem domnívá, že je nutné léčit léky pouze v těch krajních případech. V klidu je nejvhodnější odstranit ucpání nosu a další projevy jinými způsoby - pravidelným opláchnutím nosu, zlepšením okolní mikroklima, přísným dodržováním stravy a vyloučením možných alergenů z ní. Když je nosní dýchání obtížné, doporučuje se také spát na polštáři o 30-40 stupňů.

Masáže

Pro jakoukoli rýmu (kromě infekční horečky) je masáž nosu znázorněna v následujícím pořadí:

 • masáže jsou prohloubeny nad křídly nosu;
 • pak křídla nosu samotného;
 • pak bod mezi základem nosu a rty;
 • pak z křídel nosu jsou masírovány pohyby nosu;
 • a na závěr je samotný most masírován.

Procedura by měla trvat 10-12 minut, měla by se opakovat třikrát denně s průměrnou rýmou a 4-5krát denně se silným kongescí nosu. Pokud máte předepsané léky na rýmu, měla by být masáž prováděna přibližně uprostřed mezi léky. Pro zvýšení efektu procedury můžete použít éterické oleje, pro které nejste alergičtí, nebo balzám "Star".

Homeopatie

Pokud vám vůbec nic nezachrání z přetížení nosu a ORL specialista a gynekolog se shodnou, že ve vašem případě jsou běžné léky nepřijatelné, můžete jít na homeopata. Ale musíte si vybrat specialistu, který zná specifika těhotenství. Kupodivu tato poslední šance pomáhá mnoha, kteří se k ní obracejí. I když ne okamžitě - homeopatie není určena k dosažení okamžitých výsledků, ale často dává dobrý, dlouhodobý, fixní účinek.

Jak se zbavit nazální kongesce během těhotenství, jak se léčit?

V příčině vzniku nepříjemného symptomu bude záležet na tom, jak léčit nosní kongesci během těhotenství. Otok nosního povrchu může přetrvávat po všechny měsíce. Často je to způsobeno hormonálními změnami. Musíte vědět, jak zmírnit stav, protože hladovění kyslíkem může ublížit dítěti.

Proč je nos nos?

Nosní kongesce u těhotných žen se nejčastěji vyvíjí z následujících důvodů.

 • Časté nachlazení způsobené vstupem virů nebo bakterií. Kromě běžného nachlazení a přetížení, bolesti v krku, obavy z kašle, stoupá tělesná teplota.
 • Nosní kongesce během těhotenství může být spojena s rozvojem zánětu v nosních dutinách. Často na pozadí poklesu imunity se chronická forma sinusitidy zhoršuje.
 • Během těhotenství položí nos v důsledku působení různých podnětů. Alergická rýma bude jiná tekutá, transparentní snot, pocit pálení, brnění v nose, časté kýchání, slzení, kašel bez sputa. Na těle se může objevit vyrážka.
 • Těhotenství je doprovázeno změnami v těle ženy. Pokud je přetížení způsobeno hormonálními změnami v těle, není pozorován žádný výtok. Nosní kongesce bez rýmy neprochází déle než dva týdny, může se vytvořit suchost v nosní dutině, edém, kůry. Neexistují žádné jiné příznaky nachlazení a nachlazení.

Nosní kongesce během časného těhotenství je ve většině případů způsobena změnami v hormonálním systému. Zvýšená produkce ženských hormonů - estrogen. Podporuje expanzi krevních kapilár, včetně nosní dutiny. Sliznice zesiluje, nabobtnává a uzavírá lumen nosních průchodů.

Bez ohledu na důvod, proč je stav vyprovokován, je nezbytné zahájit léčbu. Zvláště nebezpečný je stav nazální kongesce v časném těhotenství. Nedostatek kyslíku vede k pomalejšímu vývoji plodu. Výsledkem může být potrat.

Všechny nepříjemné symptomy spojené s rýmou ztěžují ženě spát dobře v noci, protože se stává podrážděnou, bolesti v hlavě se spojují a vyvíjí se slabost.

Jak léčit nazální kongesci během těhotenství

Pouze gynekolog a terapeut s ohledem na délku těhotenství, charakteristiku jeho průběhu a obecnou pohodu se mohou rozhodnout, které léky mohou užívat:

 • Pokud je nos během těhotenství naplněn, lze hvězdičku ošetřit antiseptickým balzamem. Složení mazat křídla nosu, oblast pod nosem. Otok se snižuje a dýchání je snazší.
 • Pokud máte během těhotenství neustále ucpaný nos, nejpravděpodobnějším důvodem je, že ženy mají studenou hlavu. Na pomoc může přijít Fleming mast, která je povolena v prvním trimestru. Bavlněný tampon s masti se vloží do nosních cest po dobu 12 minut.
 • Nosní kongesci můžete odstranit umytím nosem antiseptickým roztokem Miramistinu. Obnovuje poškozenou sliznici, zvyšuje odolnost vůči mikrobům. Nalijte 4 kapky roztoku a po několika sekundách vyfoukněte kapalinu spolu s obsahem.
 • Pokud máte nosní obstrukci způsobenou alergiemi, můžete použít Nazaval sprej. Vibrocil pomáhá dobře, ale je povolen pouze během těhotenství ve třetím trimestru. Tyto léky eliminují pocit brnění a pálení v nose, chrání před působením dráždivých látek. V pozdním těhotenství, kdy onemocnění trvá těžce, mohou být předepsány kortikosteroidy: Prednison, Nasonex.
 • Pokud se jedná o těžké ucpání nosu, mohou být uvolněny prostředky pro vazokonstrikci. Doba jejich použití by neměla překročit tři dny. Nejbezpečnější během těhotenství ve 2. trimestru jsou dětské kapky, jako je Nazol Bebi, Nazivin, Otrivin. Rychle zmírňují otoky a usnadňují dýchání.
 • S nazální kongescí během těhotenství lze bojovat pomocí Pinosol kapky na rostlinném základě. Léčivo je schopno eliminovat záněty, zmírňuje otoky, urychluje hojení poškozených sliznic, chrání před opětovným pronikáním mikrobů. Neexistují žádné komponenty, které by omezovaly nádoby.
 • Ve druhém trimestru může být léčba přetížením prováděna přípravkem Sinupret. Rostlinná kompozice přispívá ke zkapalnění viskózního hlenu, zastavuje zánětlivý proces a zmírňuje stav.
 • Takové homeopatické léky během těhotenství jako Edas 131, Delufen a Euphorbium Compositum jsou považovány za bezpečné a účinné. Složení rostlinných a minerálních složek. Jsou předepsány pro všechny formy rýmy. Ke zlepšení dochází ve čtvrtý den. Dýchání je obnoveno, edém a zánět jsou odstraněny, svědění a suchost mizí.
 • Když je nos silně naplněn během těhotenství kvůli bakteriální infekci, kapky Polydex, Bioparox může být vypuštěn. Bojují s bakteriemi a zabraňují jejich reprodukci. Při pozorování dávky lék neovlivňuje jiné orgány.

Ve třetím trimestru, pokud je žena často nemocná, mohou být předepsány kapky Derinatu. Lék zvyšuje obranyschopnost těla, eliminuje zánět, hojí poškozený povrch. Nemá žádný vazokonstrikční účinek. Vzhledem k tomu, že lék má silný vliv na imunitní systém, nemůže být použit v raných fázích.

Jak se zbavit nazální kongesce během těhotenství lidových prostředků

V lidovém lékařství existuje mnoho tipů, které mohou být použity pro těhotné ženy pro jakékoli období otoků a zánětů v nose:

 • Je užitečné přidávat drcený křen od dusna k jídlu nebo vdechovat jeho vůni. Má antibakteriální a vazokonstrikční vlastnosti.
 • Doporučuje se do stravy zahrnout potraviny s vysokým obsahem vitaminu C. Pomohou rychleji projít nepříjemné symptomy. Pokud není alergie, pak se doporučuje použít více citrusových plodů, pít čaj s citronem.
 • S nazální kongescí, můžete dýchat přes páry odvar ze šalvěje, heřmánku, tymiánu, šišky, listy eukalyptu. Užitečné jsou páry vařených brambor. Délka procedury by měla být přibližně 10 minut.
 • Pokud vyvstane otázka: jak se léčit v prvním trimestru, pak je bezpečné říci, že formulace soli jsou účinné a bezpečné. Můžete si koupit hotová léčiva, například Aquamaris, Aqualore, Physiomer, Marimer, Ne-sůl, dokonce i normální fyziologický roztok. Doporučuje se umýt nos. Řešení si můžete připravit sami. Pro tuto užitkovou vařenou nebo destilovanou vodu (1 litr), která rozpouští mořskou nebo jodizovanou sůl (8 g). Taková řešení mohou umýt nos, inhalovat nebo jen zavlažovat dutinu.
 • Když nosní kongesce pomáhá odstranit aloe šťávu nebo Kalanchoe. Šťáva z těchto rostlin dezinfikuje povrch, bojuje s mikroby, snižuje oblast edému a zánětu.
 • Můžete udělat fytocaly. Citronová šťáva (20 ml) a sůl (2,5 g) se přidají do teplé vařené vody (35 ml). Dost na to, aby ráno a večer pohřbili dvě kapky.
 • Boj proti dusivosti lze provést pomocí luku. V každé nozdry můžete pohltit cibulovou šťávu jednu kapku dvakrát denně. Pre-juice se zředí vodou v poměru 1: 1.

Nosní kongesce během těhotenství

Nosní kongesce je skutečný jev v chladném období, který nastane ne jediný během těhotenství. Nosní kongesce nastane, když se tkáně v nose zapálí a otočí. Jako výsledek, dýchání stane se obtížné, tam je rýma. Během těhotenství se ucpání nosu nejčastěji projevuje v prvním nebo druhém trimestru, po kterém prochází bez stopy.

Těhotné ženy s nazální kongescí se cítí svěděním nosem, který může být doprovázen kýcháním a dokonce i kašlem. Také ucpání nosu může být doprovázeno bolestí hlavy. V tomto případě poznamenáváme, že některé studie potvrdily, že ucpání nosu během těhotenství je hormonální povahy. Faktem je, že během těhotenství se aktivně produkuje hormon estrogen, který ovlivňuje zvýšení hlenu a způsobuje otoky tkání v nose. Samozřejmě, že průběh tohoto jevu by neměl být ponechán na unášení, i když ucpání nosu během těhotenství nepředstavuje žádné nebezpečí pro matku ani nenarozené dítě. Nicméně, aby nedošlo k pocitu nepohodlí a prevenci rozvoje rýmy, která může způsobit komplikace uší nebo změnit chronickou sinusitidu, pojďme zvážit, jak můžete odstranit ucpání nosu u těhotných žen.

Jak odstranit nazální kongesci během těhotenství

Za prvé, jakákoli malátnost by měla být léčena pod dohledem lékaře. Proto byste se měli nejprve poradit s odborníkem a zjistit příčinu ucpání nosu u lékaře k konzultaci. Nicméně, v mnoha případech, můžete odstranit otok nosu a související nepohodlí pomocí tradiční medicíny.

V domácím prostředí můžete snížit projev nazální kongesce během těhotenství následujícími způsoby:

 • pokusit se vypít dostatek tekutin a vyloučit kávu, aby se zabránilo dehydrataci;
 • Ujistěte se, že byt má normální úroveň vlhkosti. Pokud je to nutné, zakupte speciální zvlhčovače, aby se snížilo zatížení nosu a zabránilo se sušení a podráždění tkání;

Nosní kongesce u těhotné ženy: příčiny a metody léčby

Nosní kongesce je často spojena s nachlazení. Během těhotenství je však situace mnohem nejednoznačná. Zvláště pokud se rýma neobjeví během křeče cév v nose. Příčinou takového nepříjemného příznaku jsou v tomto případě alergické reakce a jiné závažné choroby, které mohou být odhaleny pouze ženě v pozici po návštěvě lékaře.

Příčiny nosní kongesce u těhotných žen

Během porodu žena zažije zdvojenou zátěž na těle kvůli potřebě poskytovat živiny nejen pro sebe, ale i pro dítě. Proto imunita během těhotenství oslabuje a ne vždy se vyrovná s nejnebezpečnějšími chorobami jako je nachlazení nebo rýma. Příčinou nosní kongesce během těhotenství může být sezónní virová infekce

Rozhodně určit povahu nazální kongesce u těhotných žen není možné. Vzhledem k hormonálním změnám v nosohltanu dochází k zesílení sliznic. A ženy, které nesou děti, trpí nejen chladem, ale také periodickým krvácením z nosu. Po porodu se tělo vrátí do normálního stavu a zmizí syndrom neustále blokovaného nosu.

Pokud se jedná o lékaře u těhotných žen, jsou identifikovány i jiné příčiny onemocnění:

 • Alergická reakce. V tomto případě je obtížné dýchání také vyjádřeno zvýšením objemu hlenu v nose nebo naopak zvýšenou suchostí nosní dutiny. Současně, ženské oči vodnaté, svědění a vyrážka na kůži. Těhotná žena často kýchá a stěžuje si na bolest v krku. Při kontaktu se zdravotnickým zařízením, nastávající matka je předepsán krevní test. Pokud se u nich objeví zvýšení krevních eozinofilů, lékař provede příslušnou diagnózu a předepíše antihistaminika.
 • Rýma. Jinými slovy, rýma a nosní dutiny se ucpávají v nose s přebytkem hlenu. Objevuje se pod vlivem patogenních mikrobů a virů při nachlazení, bolestech v krku a dalších ORL onemocněních. Aby se zabránilo komplikování nemoci, je nutné navštívit lékaře a absolvovat kurz speciálně vybrané terapie. Koneckonců, během těhotenství je tělo ženy oslabeno, protože zanedbávané nemoci mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.
 • Sinusitida S tímto onemocněním, otok nosní sliznice začíná v důsledku hromadění sliznic hlenu v čelistních a čelních dutinách nosohltanu. Žena si nestěžuje na chlad, ale má potíže s dýcháním. Lékařská pomoc v tomto případě by měla být poskytnuta co nejdříve, protože nedostatek kyslíku poškozuje zdraví matky i nenarozeného dítěte.

Nosní kongesce

Lékaři považují takový stav za jeden z příznaků těhotenství a označují hormonální rýmu. Pokud infekce nepronikne nosohltanem, pak 7–10 dní po porodu zmizí nazální kongesce. S sinusitidou dochází k otoku dýchacích cest v nose těhotné ženy.

Jiná je situace, kdy je ucpání komplikované virovou infekcí. V tomto případě, vzhledem ke krátkému chladu v čelní a maxilární dutině hromadí hnisavý-sliznice tajemství. A přetížení se stává jednou z forem sinusitidy - sinusitidy nebo frontální sinusitidy.

K komplikaci onemocnění navíc přispívají následující faktory:

 • stres a nervové napětí;
 • nedostatek vitamínů;
 • zubní kaz;
 • zakřivení nosní přepážky a sinusů;
 • nesprávné vyfukování;
 • zarostlé polypy a adenoidy.

Během těhotenství by měla žena pečlivě sledovat zdravotní stav a dokonce i léčit nachlazení pod dohledem lékaře. V opačném případě může dojít k otoku nosohltanu, v důsledku čehož se plodu nedostane dostatek kyslíku a živin. To povede k hypoxii nebo povede k abnormalitám ve vývoji dítěte - patologii v mozku a nervovém systému.

A pro nejtěžší virovou sinusitidu hrozí zhoršení funkce orgánů zraku, mozku, srdce a ledvin. Stejně jako akumulace hnisavých sekrecí v nose vede k výskytu zubů, zánětu obličejových nervů a osteomyelitidě kostí lebky (hnisavý-nekrotický proces pod vlivem mikrobů).

Abychom pochopili, že sinusová choroba zaujala místo nachlazení, musíte věnovat pozornost následujícím příznakům:

 • bolest v nose, křídle nosu a zadní části hlavy;
 • konstantní únava;
 • zvýšení teploty;
 • prodloužená nazální kongesce - více než 7 dní;
 • tupý čich;
 • hysterický kašel v noci;
 • nosní hlas a ucpání ucha.

Video: těhotná rýma

Jak eliminovat nazální kongesci během těhotenství

Aby se nemoc nezačala a neohrožovala zdraví dítěte, měla by žena v pozici vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc pro prodlouženou rýmu a kongesci nosu. Těhotná rinoskopie pro přesnou diagnózu s nazální kongescí

Lékař palpací odhalí bolestivá ložiska infekce a také rinoskopii - studium nosní dutiny pomocí speciálních zrcadel.

Ve vzácných případech může být vyžadováno rentgenové vyšetření a před 12. týdnem těhotenství je takové vyšetření obecně zakázáno. Nedoporučuje se také propíchnutí těhotných žen.

Po provedení nezbytného výzkumu je těhotná žena diagnostikována a jemně léčena.

Tradiční zacházení s přetížením

Drogová terapie zahrnuje použití sprejů a kapek na nos, stejně jako jmenování kurzu inhalace. Vzhledem k tomu, že kapky vazokonstriktoru jsou během těhotenství zakázány z důvodu negativního vlivu na placentu, mohou být použity pouze jako poslední možnost. Pokud alternativní metody řešení ucpání nosu nepomohou, lékař předepíše léky, které léčí děti nebo dokonce novorozence - Otrivin, Nazivin. Při provádění forem rýmy je rozhodnuto, že vezme Vibrocil nebo Tizin. Doporučuje se kapat do nosu takový lék jednou před spaním a maximální doba léčby je tři dny.

Fotogalerie: nosní kapky během těhotenství

Další způsoby, jak se zbavit nazální kongesce a odstranit opuch v nosních cestách, jsou:

 • Promytí solným roztokem. Bezpečné pro těhotné ženy jsou léky založené na mořské soli - Aquamaris, Nosol, Dolphin.

Bylo mi řečeno, že z ORL kůry se kape olej do nosu - Vitaon, změkčuje je a obnovuje sliznice, a Quix kapky (to je sůl, jako je akvamarín, ale účinnější díky jinému procentu soli), všechny kůry prošly 2 nebo 3 týdny, a rychlé Pravděpodobně jsem kapal z oteklosti až 16 týdnů...

Asya Kurchatova

http://eka-mama.ru/forum/part188/topic304624/?PAGEN_1=2

 • Zavlažování nosních průchodů homeopatickými spreji - Pinosol, Delufen. Léky jsou navrženy tak, aby zmírnily zánět, zastavily růst patogenní mikroflóry a odstranily edém sliznice.
 • Instalace antibiotik ze 14. týdne těhotenství - kapky Isofra a Bioparox.

Inhalace je inhalace výše uvedených léků pomocí speciálního zařízení - nebulizéru. Doba trvání každého zákroku by neměla být delší než 10 minut a průběh léčby by neměl překročit 7 dnů. Inhalační mlhovina - moderní a efektivní způsob, jak se zbavit nazální kongesce

A také k posílení imunitního systému jsou přiřazeny vitamín-minerální komplexy, vhodné pro těhotné ženy. Důležitý je také soulad s pitným režimem (vypití nejméně pěti sklenic tekutiny denně, pokud není opuch) a pravidelného větrání obytného prostoru a procházek na čerstvém vzduchu.

Respirační gymnastika na pomoc nastávající matce

Když nosní kongesce není doprovázena horečkou a bolestmi v krku, je přijatelné používat dechová cvičení. Zvláště pokud jde o hormonální rýmu. V tomto případě je užívání drog nevhodné a může poškodit zdraví dítěte. Dechová cvičení pomáhají posilovat krevní oběh plodu během těhotenství.

Abyste se zbavili nepříjemného symptomu, musíte pravidelně provádět následující soubor akcí:

 1. Nosní dutinu předčistěte fyziologickým roztokem.
 2. Pak se posaďte a zaujměte pohodlnou polohu.
 3. Zavřete pravou nosní dírku prstem pravé ruky a vdechněte levou nosní dírku.
 4. Zavřete levou nosní dírku, jemně vydechněte vpravo.
 5. Vdechněte oběma nozdrami, zadržte dech 7-10 sekund, vydechněte.
 6. Opakujte cvičení ne více než 10 krát, přičemž přestávku po každých 5-7 sekund.
Existuje mnoho dýchacích technik, které pomáhají zmírnit nachlazení.

Při provádění dechových cvičení je důležité sledovat hladkost dýchání a snažit se provádět výdechy dvakrát tak dlouho, než je inhalace.

Akupresurní masáž pro těhotné ženy

Dalším způsobem, jak eliminovat nazální kongesci, je akupresura. Navíc, masírování specifických bodů nervovými zakončeními blízko povrchu kůže je považováno za další prevenci nachlazení. Akupunktura byla dlouho považována za efektivní metodu řešení nemocí

Chcete-li najít akupunkturní body, musíte jemně tlačit špičkami prstů na plochu v blízkosti křídel nosu, mezi obočím a v blízkosti časové oblasti. V případě shody s technikou v těchto místech se objeví pocit necitlivosti nebo bolesti.

Postup při provádění akupresury je následující:

 1. Začneme masírovat paralelní body vedle křídel nosu s našimi ukazováky. Doba trvání - ne více než dvě minuty.
 2. Dále masírujte oblast mezi horním rtem a špičkou nosu.
 3. Přesun přímo do oblasti na špičce nosu.
 4. Masážní body nad mostem nosu a chrámy.

Procedura tak trvá asi 10 minut a pravidelnost není více než třikrát denně. Po masáži se doporučuje pít dostatek tekutin. No, pokud to bude odvar z heřmánku, meduňky nebo linden.

DŮLEŽITÉ! Nemůžete dělat akupresuru při zvýšených teplotách, protože intenzivní krevní oběh, hypertermie může zvýšit.

Nejlepších efektů tohoto postupu je dosaženo v masážních místnostech, protože akupunkturní specialisté mají bohaté zkušenosti a znají účinné masážní techniky.

Video: masáž s nazální kongescí

Lidové léky na přetížení nosu

Populární metoda léčby rýmy během těhotenství je použití léčivých bylin a esenciálních olejů, stejně jako jiné lidové prostředky. Inhalace brambor nebo éterických olejů - nejslavnější způsob, jak se vypořádat s nádechem nosu a nazální kongescí

Mezi budoucími maminkami jsou tedy známé tyto recepty:

 • Šťáva z jedné žárovky se zředí vodou v poměru 1: 2 a pohřbí se do nosu dvě kapky třikrát denně.
 • Dužnina z listů aloe se vmíchá do kaše a zředí se vodou rychlostí 1: 3, pak dvakrát denně je pohřben do nosu 1-2 kapkami.
 • Květy heřmánku nebo šalvěje se nalijí sklenicí vody, přivedou k varu a po ochlazení vývaru se třikrát denně opláchnou nosem.

Ve třetím trimestru jsem měl jen ucpaný průtok a pak jsem zachytil chlad, rýmu a kašel. Nos byl promyt šalvějovým bujónem a promazán olejem a Prospan sirup vypil pro kašel. Vydržel s chladem téměř týden.

Ulyana

https://www.baby.ru/blogs/post/461765735–413881307/

 • Lžička přírodního medu se smíchá s máslem a aplikuje se na nosní sliznici. Takový postup pro těhotnou ženu je možný pouze s plnou důvěrou v nepřítomnost alergie na med.
 • Citronová šťáva z půl citronu smíchaná se solí na špičce nože a zředěná dvěma lžícími vařené vody. Bury by měly být třikrát denně po dobu 5 dnů.

Vdechování výparů brambor nebo lázně s esenciálními oleji také pomůže zmírnit stav a odstranit otok v nosní dutině. Ropný olej, rakytníkový olej a broskvový olej jsou považovány za nejbezpečnější pro těhotné ženy. Je třeba mít na paměti, že žena v pozici může dýchat léčivou páru déle než pět minut a po všech manipulacích je lepší zůstat doma a vyhnout se průvanům.

Zahřívání jako způsob, jak se zbavit rýmy

Je-li hlen nahromaděn v čelních nebo maxilárních dutinách, pak nemusí být rýma. V tomto případě těhotná žena cítí těžkost v nose nebo čele. K odstranění zatuchlého nosu z nosu se používá zahřátí nosních průchodů. Výhodou procedury je bezpečnost, což je důvod, proč může být léčba prováděna neomezeně mnohokrát a nesleduje dobu trvání každé relace. Pro zahřívání nosních dutin se často používá stolní sůl.

Vzhledem k působení ohřátých předmětů na povrchu nosu, hlen uvnitř dutin zkapalňuje a opouští postiženou oblast. To vede k snadnějšímu dýchání a menšímu opuchnutí.

Nic vám nepomůže, jen porodí, mám to všechno odpadky v nejhorší verzi (snot jít ven ústy), a to, co se dostane do žaludku bude stále vyjít přes roubíkový reflex.Čekám jako nebe nebes (samozřejmě, takže to by nebylo těžké, než nebudu potřebovat).

Natashkamam Djordovna

https://www.baby.ru/blogs/post/461765735–413881307/

Zahřívání se provádí pomocí:

 • pouze vařená vejce;
 • sáčky s vyhřívanou pohankou nebo solí.

Před zákrokem musí těhotné ženy měřit teplotu, protože s hypertermií není možné tuto metodu léčit.

Video: jak vyléčit rýmu během těhotenství

Preventivní opatření

Aby se předešlo ucpání nosu během těhotenství nebo alespoň usnadnilo tok hormonální rýmy, žena v pozici by měla pečlivě sledovat své zdraví, vyhnout se podchlazení a infekci virovými infekcemi. Je nutné navštívit méně často v místech s velkou koncentrací lidí, spát nejméně 8 hodin denně a jíst správně. Zdravé jídlo - klíč k silné imunitě těhotné ženy

Navíc, otoky nosní dutiny budou méně patrné za následujících podmínek:

 • pokud je obytný prostor pravidelně větrán a vzduch v něm není vysoušen;
 • když se žena vyhne kouřovým místnostem a je blízko kuřáků;
 • pokud je kontakt s možnými původci alergie omezen;
 • když během spánku sedí těhotná žena na polosedě nebo spí na vysokém polštáři;
 • jestliže nastávající matka zvyšuje množství tekutiny spotřebované nahrazením kávy a kofeinu nápoji bylinnými čaji.

Podle mého názoru těhotenství není důvodem ke snížení fyzické aktivity. Pokud nejsou žádné kontraindikace, žena by měla pravidelně chodit v parku nebo dokonce v blízkosti domu. To přispěje k posílení imunitního systému a zabránění vzniku rýmy a nazální kongesce. Ideální by bylo přestěhovat se do moře nebo do města, kde je znečištění ovzduší blízko minima. Vlhký mořský vzduch má léčivý účinek na stav nosní sliznice a těla budoucí matky jako celku.

Nosní kongesce během těhotenství podle statistik postihuje polovinu dotazovaných očekávaných matek. A ačkoliv hormonální rýma neohrožuje zdraví dítěte, žena v pozici by měla vyhledat lékařskou pomoc, aby nemoc nezačala a vyhnula se komplikacím. Koneckonců, s těžkým otokem nosní dutiny, méně kyslíku vstupuje do placenty, což způsobuje hypoxii plodu. Kromě toho těhotná žena může také poskytnout první pomoc, s využitím receptů tradiční medicíny.

Proč těhotné ženy nosí nos v různých obdobích a jak léčit takový symptom

Od prvních dnů gestace si žena všimne změn v práci téměř všech vnitřních orgánů a systémů a nosohltan není výjimkou.

Během této doby se organismus budoucí matky stává obzvláště zranitelným, všechny její funkce směřují k ochraně plodu před negativními vlivy prostředí. Imunita ženy se snižuje, hladina hemoglobinu v krvi se mění a rýma nebo nazální kongesce během těhotenství se stává častým společníkem až do porodu. Dnes budeme diskutovat o důvodech, které vyvolávají výskyt rýmy a jak se vypořádat s nepříjemným jevem.

Příčiny obstrukce nosu

Vzhledem k tomu, že není možné užívat žádné léky bez naléhavé potřeby a doporučení lékaře, je téměř nemožné zklidnit nazální kongesci, je třeba zjistit příčiny onemocnění co nejdříve a může být několik:

 • akutní respirační infekce;
 • sinusitida nebo sinusitida;
 • alergická reakce;
 • hormonální rýma;
 • proliferace polypů v nose;
 • příliš suchý vzduch v místnosti.

Není vždy možné zjistit, proč těhotná žena nosí nos, a mnoho nastávajících matek začne panikařit, když ztratí schopnost řádně dýchat.

Je nemožné použít vazokonstrikční činidla a ucpaný nos ztěžuje dostat dostatek spánku, komunikovat s lidmi a je to hrozba pro plod ve formě vývoje jeho hypoxie. Faktory, které vyvolávají syndrom, se mohou v určitých časech lišit.

Brzy smrtelnost

Běžným důvodem, proč může být nos těhotné ženy naplněn, je ARVI. V prvních týdnech a měsících těhotenství plodu se tělo matky stává zranitelným, imunita padá, takže je snadné zachytit virovou infekci v raném období.

Je doplněn následujícími funkcemi:

 • kýchání;
 • slzení;
 • bolest v krku;
 • zvýšení teploty;
 • nazální kongesce;
 • slabost a únava.

Jakékoli infekční onemocnění, které těhotná žena trpí, může mít negativní vliv na vývoj plodu, protože během prvního trimestru jsou položeny jeho základní systémy a orgány.

Co dělat? Okamžitě kontaktujte svého lékaře a je lepší ho zavolat doma, takže když jdete na kliniku, nezhoršujte situaci vrstvením sekundární (již bakteriální) infekce.

Sinusitida - je důsledkem konstantní kongesce nosu. Motivující její neochotu léčit nachlazení, protože není možné užívat léky během těhotenství, žena „toleruje“ projevy rýmy, čímž vytváří příznivé prostředí v nosní dutině pro reprodukci patogenních mikrobů.

Přetížení hlenu, které se nakonec stává hustým a viskózním, vede k infekci exsudátu a rozvoji sinusitidy. V této fázi je důležité začít účinnou léčbu, protože bakteriální látky, které vstupují do celkového krevního oběhu, se šíří po celém těle nastávající matky, což ohrožuje normální vývoj plodu.

Pozdní smrt

Ve druhém nebo třetím trimestru se mohou zhoršit nemoci, které si žena ani neuvědomila před počátkem dítěte. Na pozadí prudkého hormonálního přizpůsobení těla se může objevit alergická reakce.

Cokoliv ji může vyprovokovat - prach, vůně květin, jakékoli produkty ze stravy, podestýlky nebo noční košili. Tělo těhotné ženy v předvečer porodu, zejména na pozadí hormonální bouře, je schopno reagovat na každou maličkost.

A pokud dříve žena klidně používá tělový krém, během tohoto období může jeho použití vést ke vzniku svědění, kožních vyrážek a přetížení nosu alergické povahy.

Proto budoucí matka je lepší, aby riskovat, ne zavádět neznámé produkty v menu, vyhnout se vdechování vůně domácích chemikálií, často větrat byt a dělat mokré čištění (snížit počet vnějších podnětů).

Druhým důvodem, proč může být pozdní nosní těhotenství silně zablokováno, je předávkovaný vnitřní vzduch.

Ve středu a na konci třetího trimestru začíná období pozdní toxikózy (gestaza), doprovázené následujícími příznaky:

 • vysoký krevní tlak;
 • výkyvy nálady;
 • hormonální poruchy;
 • otok.

Pro ženu je obtížnější chodit, nohy a paže jsou oteklé, a to i v případě, že nastávající matka nevyužívá velké množství tekutin a že se právě objevila nazální kongesce, která situaci zhoršuje.

Vzhledem k tomu, že otok ve třetím trimestru je běžným jevem, je postižena i nosní sliznice.

Situace se zhoršuje, pokud vlhkost vzduchu v bytě nedosáhne 60-70%, epitel nosních průchodů se stává tenkým a suchým, snaží se kompenzovat tento stav zvýšenou tvorbou hlenu a expanzí kapilár v nose.

Hormonální rýma

Tento typ rýmy se také nazývá vazomotorika nebo rýma těhotných žen, podle lékařů, každá druhá těhotná žena čelí tomuto jevu. Příčinou nosní kongesce nejsou virové, bakteriální nebo alergické dráždivé látky, ale zvýšení hladiny hormonů.

Častěji tento příznak začíná obtěžovat nastávající matku ve druhém nebo třetím trimestru, ale zvláště citlivý organismus může reagovat na těhotenství v prvních týdnech. Někdy je to proto, že žena si uvědomuje, že je v pozici, kdy je v bezvědomí.

Důvody, pro které se může vyvinout vazomotorická (hormonální) rýma:

 • nosní deformity způsobené traumatem;
 • prudký pokles imunity;
 • hormonální medikace během těhotenství;
 • nepříznivé životní podmínky těhotné ženy (znečištění plynem, prach, suchý vzduch);
 • časté výkyvy nálady, nervové přetížení, stresy.

Během zrání placenty se hormonální stav ženy dramaticky mění, dochází k aktivní produkci estrogenů, které ovlivňují nervový systém a cévní prvky těla. Tento efekt se projevuje edémem v důsledku zvýšené propustnosti kapilárních stěn. V důsledku toho dochází ke konstrikci dýchacích cest, dochází ke konstantní kongesci nosu.

Spolu s hormonální rýmou může sušit sliznice, noční chrápání a poruchy spánku. Po porodu tento fenomén sám zmizí, bez specifické léčby. Je však nutné léčit projevy těžké kongesce, aby se zabránilo hladovění plodu kyslíkem.

Kdy navštívit lékaře

Pokud je rýma způsobena hormonálními změnami v těle nebo příliš suchým vzduchem v místnosti, není důvod k obavám, je nutné přijmout opatření ke zmírnění dýchání - zvlhčování vzduchu, pít více tekutin, umyjte nos fyziologickým roztokem.

Existují však příznaky, jejichž vzhled by měla nastávající matka vyhledat lékařskou pomoc:

 • vznik mukopurulentního nosního výboje, který doprovází přetížení;
 • zvýšení teploty;
 • bolesti hlavy;
 • kýchání, slzení, kožní vyrážka;
 • dušnost, dušnost;
 • vysoký krevní tlak;
 • závratě, slabost.

Tyto příznaky mohou znamenat jak vrstvení sekundární infekce bakteriální povahy, tak rozlitou alergickou reakci - obě tyto stavy mohou být nebezpečné nejen pro nastávající matku, ale také pro stav plodu.

Na pozadí hormonální nerovnováhy se mohou objevit výrazné známky preeklampsie, které jsou doprovázeny těžkým edémem a zvýšeným tlakem, tento stav také vyžaduje korekci a vyžaduje pomoc lékaře.

Léčebné režimy pro různá období

Vzhledem k tomu, že v prvních měsících těhotenství dochází ke vzniku všech důležitých systémů a orgánů dítěte, je v této době zakázáno užívat jakékoli léky. Stejně jako použití vazokonstrikčních kapek - způsobují kontrakci svalových stěn dělohy a mohou vyvolat předčasné porod. Co by měla žena dělat, když má v raných fázích nos?

Stav můžete zmírnit pomocí následujících postupů:

 • Připravte fyziologický roztok přidáním půl lžičky soli do 500 ml vody. Umyjte teplým roztokem nejméně 2-3 krát denně - to vám umožní umýt tlustý výtok z nosní dutiny, usnadnit dýchání a navlhčit sliznici.
 • Na nos a whisky naneste balzám Asterisk nebo Dr. Mom mast. Mentolové výpary obsažené v těchto výrobcích vám pomohou v nose v klidu nosit a klidně odpočívat.
 • Chcete-li udělat horkou ruku koupel - vzít horké, ale ne opaření vody v pánvi nebo dřezu, dát ruce nahoru k loket a držet po dobu 5-7 minut. Těhotné ženě je zakázáno stoupat nohy tímto způsobem!

Druhý trimestr

Pokud dojde k přetížení v druhém trimestru, můžete k těmto respiračním opatřením přidat kapky připravené z řepy a mrkve - je třeba je otřít, zmáčknout šťávu a aplikovat několik kapek třikrát denně do nozder, a je lepší ředit směs vodou 1: 1.

V nepřítomnosti zvýšené teploty a hnisu v nosních dutinách je možné zahřát - nalít horkou sůl do dvou pytlů, připevnit je na obě strany nosního můstku a držet po dobu 10-15 minut.

Vdechování roztokem chloridu sodného pomáhá vyléčit přetížení - tato sloučenina účinně nahrazuje fyziologický roztok, aniž by opláchla nos, stačí nanést potřebné množství do nebulizátoru a dýchat 10 minut třikrát denně.

Současně se doporučuje zakoupit zvlhčovač a přidat několik kapek esenciálního oleje do nádrže s kapalinou, pro kterou těhotná žena nemá alergie - čajovníku, jalovce, máty peprné, levandule, eukalyptu.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru se silným přetížením, které není zatíženo bakteriální infekcí nebo alergiemi, je dovoleno použití vazokonstrikčních činidel, avšak pod přísným dohledem lékaře, v dávce snížené na polovinu.

Je žádoucí používat kapky pouze v situacích, kdy není možné usnadnit dýchání jinými metodami, je lepší užívat přípravek určený pro děti s nižší koncentrací účinné látky.

S těžkým přetížením způsobeným bakteriální infekcí nebo alergií lékař vyhodnotí riziko pro matku a plod a předepíše systémová léčiva, která nevstoupí do krevního oběhu a nemají vedlejší účinky - Polydex, Vibrocil, Rinofluimucil. Je nutné je používat v přesně stanovených dávkách.

Když se těhotná žena rozptýlí zánětlivý proces, je indikováno mytí metodou „kukačka“, v extrémních případech je dutina vpíchnuta v lokální anestézii, následovaná promýváním dutin antiseptikem.

Bezpečné lidové prostředky

V prasátko populárních receptů z běžného nachlazení existují ty, které mohou být použity těhotnými ženami ke zmírnění nosní kongesce. Jakékoliv prostředky tradiční medicíny, které budou používat nastávající matka, je vhodné se poradit se svým lékařem, aby se zabránilo neočekávané reakci na její složky. Zde jsou způsoby, jak se zbavit přetížení, nejoblíbenější a nejúčinnější:

 • Parní inhalace - může být prováděna za nepřítomnosti teploty.

Chcete-li se zbavit nazální kongesce pomůže přidat do teplé vody odvar z heřmánku, podběl, tymián, šalvěj, jitrocel, měsíčku, eukalyptu. Po zákroku je lepší jít ven a ležet pod dekou půl hodiny.

 • Bylinná kolekce pro orální podání.

Smíchejte plody maliny a anýzu, přidejte k nim květy heřmánku a lipy, listy matky a nevlastní matky. Vařte 2 lžíce. Já Směs se míchá v 500 ml vody po dobu asi 5 minut, pak se ochladí a přetvoří. Pití hotového složení 100 ml čtyřikrát denně, posílí imunitní systém, bude mít protizánětlivý a antimikrobiální účinek na tělo.

Čerstvě vymačkaná mrkvová šťáva by měla být smíchána v polovině s olivovým olejem, výsledná směs by kapala do nozder několik kapek každé 2-3 hodiny.

Tyto kořeny jsou známy svými baktericidními, protizánětlivými a imunomodulačními vlastnostmi. Můžete si vybrat jednoduchý způsob, jak je použít - nakrájejte jedno ovoce na malé kousky, rozprostřete v talířích a uspořádejte je po místnosti. Vdechněte vůni cibule a česnek po dobu 2 hodin, pomůže propíchnout nos a zabít bakterie v nosohltanové dutině.

Můžete vařit sami, broušení 2 lžíce. Já suché eukalyptové listy a nalijte je sklenici olivového oleje. Dále je třeba přivést směs k varu nad nízkým teplem, vařit po dobu 10 minut, pak vychladnout a přetvořit. Takový olej je třeba pochovat 3-4krát denně, 4 kapky do každé nosní dírky.

Je lepší nepoužívat recepty s medem během těhotenství, i když tento produkt má silné protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k tomu, že reakce organismu na včelí produkty během tohoto období může být nepředvídatelná, je lepší neriskovat nebo vyvolat rozvoj alergie.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo nosní kongesci způsobené ARVI, alergiemi nebo bakteriální infekcí, měla by se nastávající matka o sebe postarat a dodržovat preventivní opatření:

 • vyhnout se návštěvě míst, kde se hromadí mnoho lidí;
 • důkladně umývejte ruce, zejména po návštěvě klinik, veřejné dopravy a ulice;
 • vyhníváním do nosních izotonických roztoků Aqua Maris, Humer a dalších, zvlhčí nosní sliznici a zamezí pronikání škodlivých mikrobů do epitelu;
 • sledovat hladiny hormonů;
 • častěji na čerstvém vzduchu;
 • vyčistěte a větrejte místnost;
 • konzumovat více tekutin, jíst zeleninu a ovoce v neomezeném množství;
 • jíst správně, plně relaxovat.

Takové jednoduché metody prevence pomohou nezvednout virovou infekci a nevyvolávat alergii. Během těhotenství je lepší omezit kontakt s nemocnými lidmi, protože bude mnohem snazší se nakazit v důsledku snížené imunity.

Shrňte

Těhotné ženě se doporučuje, aby při neustálém přetížení nosu navštěvovala ošetřujícího lékaře, aby zjistila příčiny nepříjemného jevu. Vzhledem k tomu, že důvodem může být skrytí nejen v hormonální bolesti hlavy, která se stane každé druhé nastávající matce, je lepší neriskovat své zdraví a dítě, ale pravidelně navštěvovat lékaře a informovat ho o jakékoli změně zdravotního stavu.

Nosní kongesce během těhotenství

Jaká je příčina přetížení nosu během těhotenství a jak se s ním vypořádat?

Tělo těhotné ženy se díky snížené imunitě stává zranitelnější. Ale ne všechny charakteristické příznaky se objevují pouze na pozadí zimy. Například, ucpání nosu může často doprovázet většinu těhotenství nebo naopak se projevuje ve třetím trimestru a po porodu zcela zmizí.

Samozřejmě to neznamená, že žena má stále chlad. Podívejme se společně, na začátku, na důvody, proč se tento nepříjemný symptom objevil.

Příčiny, charakteristické příznaky

 1. V prvním trimestru těhotenství je nejčastější příčinou nosní kongesce rýma, která se objevila na pozadí nachlazení (více informací naleznete v článku Runny nos v těhotenství >>>);
 2. Příčinou může být také sinusitida, alergická reakce těla na specifický alergen;
 3. Stav těhotné ženy může být nestabilní a negativní faktory se projevují možnými bolestmi hlavy (přečtěte si informace na téma v článku Bolest hlavy v těhotenství >>>), svědění v nose, potíže s dýcháním, kýchání, bolest v krku.

Důsledky:

 • Pokud se objeví rýma a má krátkou dobu trvání, přechází bez komplikací, až do 8 týdnů těhotenství - nese absolutně žádné nebezpečí;
 • Pokud však rýma nezmizí během několika měsíců, hrozí, že zpomalí tvorbu orgánů dítěte. To může být způsobeno skutečností, že plod se vyvíjí za hypoxických podmínek (nedostatek kyslíku);
 • Pokud je nazální kongesce spuštěna bakteriální virovou infekcí, pak je to nebezpečné pro plod - hrozí potrat.

Ve druhém trimestru těhotenství se k výše uvedenému připojuje další důvod.

 1. Během tohoto období dochází k hormonální změně těla, plod roste, tvoří se a vyžaduje více a více pozornosti z krevních cév (expandují), estrogeny a progesterony se produkují ve větším množství. Výsledkem je, že cévy expandují po celém těle a v nose, včetně, čímž provokují otok sliznice a výskyt nachlazení;
 2. Tento typ rýmy se nazývá "hormonální" nebo "těhotná ženská rýma", nenese žádné nebezpečí pro matku a plod. Kromě nazální kongesce, tam jsou absolutně žádné projevy (kašel, kýchání, bolest v krku).

Vzhledem k uvolnění hormonů během těhotenství se může zvýšit citlivost těhotné ženy na různé alergeny. Může se jednat o zcela novou alergickou reakci, o které jste dříve neměli ani tušení.

Důsledky:

 • Během tohoto období, rýma, která je spuštěna zima (virové nebo infekční) onemocnění je mnohem nebezpečnější než rýma v prvním trimestru těhotenství - dítě, ve druhém trimestru těhotenství, potřebuje více kyslíku (pro více informací o tom, co se děje s dítětem, viz článek Vývoj dítěte v lůně >>>);
 • Pokud se jedná o hormonální nebo alergickou rýmu, žena se může snadno nakazit akutní respirační virovou infekcí a dýchat vzduch ústy. Virus má schopnost infikovat plod. Ukazuje se, že je to nějaký začarovaný kruh.

Ve třetím trimestru těhotenství je hlavní příčinou, stejně jako ve druhém, hormonální aktivita (která je zvažována výše).

 1. Ve fázi blížící se porodu se zvyšuje objem cirkulující krve. Lékařské statistiky uvádějí, že v tomto období je u 50% těhotných žen pozorováno ucpání nosu;
 2. Příčinou může být alergická reakce a suchý vzduch.

Důsledky:

 • Rýma, která se vyskytuje na pozadí akutní respirační infekce a je doprovázena zánětem hrtanu, horečkou, bolestí hlavy, zhoršením celkového stavu matky, může vést k předčasnému porodu.

Je to důležité! Nosní kongesce nemůže být nezávisle léčena léky.

Většina vazokonstriktorů a kortikosteroidů je během těhotenství přísně kontraindikována! Tyto léky snadno pronikají do placenty a otráví plod, což má přirozeně škodlivý účinek na dítě a může mít negativní vliv na děložní generickou aktivitu.

Jak léčit nazální kongesci během těhotenství?

Je jasné, že při prvních známkách zimy neběží k lékaři jediná těhotná žena. Vlastní léčba by neměla být jednoznačná, ale můžete si pomoci. Můžete usnadnit dýchání:

 1. Dostatečné zvlhčování vzduchu v místnosti pomocí mokrých ručníků nebo můžete použít speciální zařízení - zvlhčovač (vlhkost by měla být alespoň 65%);
 2. Udržování teploty vzduchu v místnosti ne vyšší než 20 stupňů, konstantní větrání;
 3. Pijte dostatek tekutiny (nejlépe čistou teplou vodu);
 4. Všechny možné vyhýbání se alergenům;
 5. Zvedl hlavu během spánku a odpočinku, takže polštář tak, aby nebyl zcela v horizontální poloze;
 6. Často opláchněte nos roztokem chloridu sodného, ​​fyziologického roztoku nebo speciálních roztoků pro lékárny (Aquamaris, Aqualor, Marimer);
 7. Inhalujte s minerální vodou bez plynu (Borjomi, Yeseyentuki 4 nebo 17), roztokem chloridu sodného.

Když má těhotná žena prodlouženou nazální kongesci bez jakýchkoli dalších příznaků, jak jsme již diskutovali výše, hovoříme o hormonální rýmě. Taková podmínka nepodléhá žádnému ošetření, automaticky přechází do 1-2 týdnů po porodu.

Pro zvlhčení sliznice a usnadnění dýchání můžete neustále zavlažovat nos pomocí hydratačních sprejů nebo fyziologických roztoků, které nemají žádné kontraindikace.

Lidové léky na přetížení nosu během těhotenství

Při léčbě nazální kongesce se můžete uchýlit k alternativní medicíně.

Je to důležité! Mnoho lidových prostředků pro léčbu ucpání nosu je pro dítě nebezpečné, některé z nich přispívají k oddálení onemocnění a vzniku komplikací.

Nejběžnější lidové léky na přetížení nosu během těhotenství:

 • Parní inhalace s bylinkami, jako je měsíček, tymián, šalvěj;

Pro dosažení většího účinku můžete přidat 1 kapku eukalyptového oleje. Můžete také dýchat z čerstvě vařených brambor.

Je to důležité! Tyto postupy jsou kontraindikovány při zvýšené tělesné teplotě.

 • Promytí nosní sliznice roztokem soli;

Deset gramů soli (výhodně moře) rozpuštěné v jednom litru teplé vody. Nos propláchněte tak často, jak je to jen možné.

Připravte fytokopy následujícím způsobem - smíchejte 25 ml čerstvě vymačkané citronové šťávy, 40 ml teplé vařené vody, 3 g soli (vařené, jodované, moře). Pohřbte dvě kapky 3-4 krát denně.

Pomůže zvlhčit suchou sliznici nosu. Je nutné míchat med s máslem ve stejném poměru a pravidelně mazat nos.

 • Směs cibulové šťávy, aloe, vitaminu E;

Smíchejte všechny ingredience ve stejném poměru na vatovém tamponu, aplikujte směs a otřete nosní dutiny. Před použitím odkapejte do nosu šťávu Kalanchoe (očistěte nosní cesty kýcháním).

Smíchejte stejné množství zeleniny, rakytníku, broskvového oleje. Když si lehnete, několikrát denně pohřbte nos. Rostlinný olej může být nahrazen olivami a rakytníkem s šípkovým olejem nebo růží.

Těhotenství trvá v průměru 40 týdnů, je velmi těžké chránit těhotnou ženu před jakýmikoli chorobami a nežádoucími symptomy, není to prostě realistické. Hlavní věcí je včas věnovat pozornost změnám ovlivňujícím zdravotní stav a v případě potřeby konzultovat s lékařem.

Kdy musím navštívit lékaře?

Máte-li během těhotenství, které trvá déle než tři dny, zima, neměli byste návštěvu lékaře odložit (praktického lékaře nebo otolaryngologa). Pouze on může určit skutečné příčiny rýmy a přetížení nosu, předepsat léčbu, která nepoškodí ani matku ani dítě.

Při potvrzování hormonální rýmy není léčba předepisována. Obecné schéma léčby v závislosti na zjištěných příčinách je následující:

 1. U alergické rýmy se alergen nejprve detekuje a eliminuje, předepisují se léky, které vytvářejí bariéru mezi nosní sliznicí a alergeny (Nazaval sprej);
 2. V případě virové rýmy (na pozadí akutní respirační virové infekce) jsou předepsány vasokonstrikční kapky (Nazol Baby), jejichž použití není během těhotenství zakázáno, mytí nosu (Humer, Marimer, Aquamaris);
 3. V případě bakteriální rýmy je možné předepsat antiseptika (Miramistin, balzám „Asterisk“) nebo antibakteriální terapii (moderní antibiotika mohou usmrcovat bakterie bez nepříznivého ovlivnění zdraví matky a dítěte);
 4. Ve zvláště pokročilých případech mohou být předepsány kortikosteroidy (hormonální léky).

Jakékoli léky a lidové léky mohou užívat těhotnou ženu pouze se souhlasem lékaře.