Antipyretika při vysokých teplotách u dospělých

Zvýšení tělesné teploty znamená, že tělo projevuje obrannou reakci na pronikání infekce. Každý, kdo se s tím potýká, protože antipyretika pro dospělé jsou považována za jeden z nejoblíbenějších léků.

Jak víte, tělesná teplota do určitého bodu nemůže být sestřelena, protože tak tělo bojuje s infekcí. V případech zhoršení pohody pacienta však vysoká teplota vede ke zhoršení stavu a rozvoji komplikací, proto jsou tyto prostředky nezbytné.

Tento přehled představuje nejúčinnější antipyretická léčiva, dostupné vlastnosti, vlastnosti a metody použití těchto nástrojů.

Druhy antipyretických léků pro dospělé v boji proti vysoké teplotě

Podívejme se, jak nástroje z tepla. Zvýšení tělesné teploty pacienta vede k tvorbě prostaglandinu, který je aktivním mediátorem zánětu a vede k horečnatému stavu. Antipyretika zastavují tento proces a zabraňují syntéze prostaglandinu, čímž snižují tělesnou teplotu.

Všechna antipyretická léčiva pro dospělé se dělí na opioidní analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Spousta antipyretik, pouze NSAID v naší době je rozdělena do 15 skupin léčiv. Každé léčivo má své vlastní vlastnosti a liší se stupněm antipyretického, analgetického a protizánětlivého účinku.

Po vstupu na farmaceutický trh NSAID rychle zastínila opioidní analgetika kvůli méně nebezpečným vedlejším účinkům spojeným s dýchacími funkcemi. Je to na NSAID a více přebývá.

Antipyretic NVPS jsou rozděleny do 2 kategorií:

 • Prostředky první generace (ibuprofen, paracetamol, aspirin, tsitramon, indomethacin atd.) Mají silný protizánětlivý účinek, ale vyvolávají mnoho negativních reakcí, mezi nimiž lze rozlišovat: zhoršenou funkci ledvin a játra, rozvoj bronchospasmu, tvorbu vředů v orgánech Gastrointestinální trakt.
 • Antipyretika 2. generace se vyrábějí na bázi meloxikamu, nimesulidu a koxibu. Tyto léky jsou bezpečnější a nemají nevýhody první kategorie, mohou však způsobit kardiovaskulární poruchy.

Lékaři doporučují dospělým pacientům pít jednokomponentní léky, aby snížili teplotu, protože působí rychleji a jsou lépe strávitelné. Samozřejmě je důležité pozorovat při užívání požadované dávky a nepoužívat jiné podobné léky, protože je plná předávkování. Podle statistik je pravděpodobnější, že dospělí pacienti předepírají antipyretika 1. generace.

Nejúčinnější antipyretika pro dospělé

Tyto prostředky jsou k dispozici ve formě:

 • kapslí
 • tablety,
 • sirupy
 • injekční roztoky,
 • rektální čípky,
 • suspenzí.

Sladké sirupy a čípky se obvykle předepisují mladým pacientům. Dospělí se doporučuje užívat léky ve formě tablet. Pokud teplota stoupne na kritickou hodnotu, použijte injekční roztoky, protože jednají efektivněji a rychleji než jejich protějšky. Ve všech ostatních případech používají dospělí pacienti antipyretika v tabletkách. Dále podrobněji zvažujeme způsob aplikace a vlastnosti nejznámějších léků.

Paracetamol

Léčivo má výrazný analgetický a antipyretický účinek. Zánětlivé procesy tohoto léku nejsou dostatečně účinné. Podle hodnocení pacientů tyto antipyretické pilulky rychle snižují teplotu.

Paracetamol nemá příchutě a barviva, která jsou obsažena v antipyretických prášcích pro výrobu horkého nápoje. 500 mg je doporučená dávka paracetamolu pro dospělé. Denní dávka není větší než 4 gramy, protože jeho účinná látka může vést k nežádoucím nežádoucím účinkům na nervovém a trávicím systému. Kontraindikace použití tohoto nástroje: onemocnění jater a ledvin, idiosynkrasy, chronický alkoholismus. Průměrná cena paracetamolu je 17 rublů.

Tobolky tobolek

Je to silný kombinovaný lék s dlouhodobým účinkem, určený k léčbě SARS a chřipky. Má silné analgetické vlastnosti, bojuje proti průjmu, horečce a horečnatým stavům. Léčivo je založeno na paracetamolu, fenylenfrinu a chlorfenaminu. Paracetamol snižuje teplotu, zmírňuje bolest, zmírňuje bolesti svalů, kloubů a hlavy. Chlorfenamin nezpůsobuje alergické reakce, odstraňuje podráždění a svědění sliznic, odstraňuje slzení. Fenylefrin přispívá ke zúžení cév a snižuje otoky sliznic nosohltanu a dýchacích cest.

Kondakt má mnoho kontraindikací, mezi které patří: ateroskleróza tepen, glaukom, hypertenze, patologie jater, onemocnění srdce, diabetes mellitus, gastrointestinální vředy, těhotenství, laktace, přecitlivělost atd. používat pouze podle pokynů lékaře a pít pouze v uvedeném dávkování. Náklady na lék - od 175 rublů.

Coldrex

Lék je dostupný ve formě tablet a prášku (Coldrex Hotrem). Léčivo obsahuje paracetamol, kofein a kyselinu askorbovou. Coldrex rychle snižuje tělesnou teplotu, zmírňuje bolest a symptomy nachlazení: kongesci nosu, rýmu. Neberte lék na více než pět dní v řadě. Tento nástroj má mnoho kontraindikací. To je glaukom, alkoholismus, srdeční onemocnění, ledviny, játra, diabetes, atd. Před použitím se ujistěte, že se poraďte se svým lékařem, včetně stanovení dávky léku. Průměrná cena Coldrexu je kolem 163 rublů.

Dále považujte za antipyretikum pro dospělé:

 • Voltaren. Diclofenac sodný je hlavní účinnou látkou tohoto léčiva. Voltaren rychle zmírňuje bolest a účinně bojuje s horečkou. Dospělí užívají jednu tabletu až třikrát denně. Je to poměrně silný a účinný antipyretický prostředek a průměrná cena Voltarenu je asi 500 rublů.
 • Ibuklin - odvozený od paracetamolu, je kombinovaným činidlem složeným z ibuprofenu a paracetamolu. Téměř všichni pacienti perfektně tolerují ibuklin, mají ideální terapeutický účinek. K dispozici ve formě tablet. Dospělí užívají jednu tabletu třikrát denně. Z kontraindikací Ibuklin stojí: těhotenství, ulcerózní procesy, laktace, chronický alkoholismus, onemocnění ledvin, játra. Přibližná cena - 118 rublů.
 • Panadol Je to febrifuge, která je jednou z nejznámějších, účinná látka je paracetamol. Tento produkt se vyrábí ve formě sirupu pro děti, rektálních čípků a šumivých potahovaných tablet. Kontraindikace na lék trochu, mezi nimi: onemocnění hematopoetického systému a jater, stejně jako individuální citlivost. Vedlejší účinky: alergické reakce (poměrně vzácné), změny krevního obrazu a dyspeptické symptomy. Náklady na tablety - od 40 rublů.
 • Theraflu je účinným kombinačním lékem na horečku, kašel a chlad. Obsahuje kyselinu askorbovou, paracetamol, feniramin, chlorfenamin, lidokain, fenylefrin a sladidla a barviva. Vyrábí se ve formě prášku, granulí, tablet a ve formě sirupu a kapek pro děti. Kontraindikace pro použití: diabetes mellitus, onemocnění ledvin, laktace, těhotenství atd. Cena znamená - od 190 rublů.
 • Aspirin. Je to nesteroidní protizánětlivé léčivo. Má vynikající analgetický, antipyretický účinek a snižuje srážení krve. Je důležité si uvědomit, že aspirin je zakázán při léčbě chřipky, jinak se může krvácet. Hlavní kontraindikace: gastrointestinální vředy, hemofilie, individuální intolerance, diatéza, abnormální funkce jater a ledvin, těhotenství atd. Dospělí mají předepsáno maximálně 150 mg denně. Aspirin se vyrábí ve formě šumivých a obvyklých tablet.
 • Nurofen. Léčivo obsahuje ibuprofen a další pomocné látky. K dispozici ve formě šumivých tablet, potažených a ve formě rektálních čípků. Je to vynikající analgetikum, antipyretikum a protizánětlivé léčivo. Mezi kontraindikace nurofen přidělit: Crohnova choroba, srdeční selhání, žaludeční vředy, atd. Nurofen stojí kolem 133 rublů.
 • Analgin. Metamizol sodný je hlavní účinnou látkou léčiva. Má antipyretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Používá se pro různé bolesti, infekční záněty a horečky. Příprava Trialgin a Baralgin - Analgin deriváty. Tyto prostředky nelze opít s onemocněním krve, jater, ledvin, individuální intolerance, nedostatku glukózy. Průměrná cena léků v této skupině se pohybuje od 40 do 120 rublů.

Je-li nutné teplotu vypnout

Všechna antipyretická léčiva neovlivňují příčinu onemocnění, ale pouze blokují jednotlivé symptomy nemoci a pomáhají zmírnit celkovou pohodu. Proto, pokud je možné pozorovat odpočinek na lůžku po dobu 2-3 dnů, pak v tomto případě je nutné opustit antipyretika ve prospěch studených obkladů, větrání místnosti, dostatek horkého pití s ​​medem, citronem a bylinkami.

Subfebrilní teplota (37-37, 5 ° C) nevyžaduje použití antipyretik. Pokud se necítíte dobře a teplota se zvedne nad 38,5 °, měli byste zavolat lékaře a řídit se jeho doporučeními. V takových případech se doporučuje příjem antipyretik:

 • když dospělá tělesná teplota vzrostla na 39 ° C;
 • pokud je špatná tolerance k hypertermii;
 • existují chronická onemocnění spojená s centrální nervovou soustavou, respiračním systémem a kardiovaskulárním systémem, musíte užívat léky již při teplotě 38 ° C;
 • existuje tendence k záchvatům;
 • pokud se spojí bakteriální infekce.

V případě snížení teploty pacienta v důsledku příjmu antipyretik na normální indikace není možné podávat opakovanou dávku až do následného zvýšení tělesné teploty. Pokud se teplota po 1 hodině nevrátí do normálního stavu, měli byste se v tomto případě poradit s lékařem.

Doporučení

Pokud používáte antipyretika, měla by být preferována jednorázová léčiva Příjem krásných balených výrobků může mít negativní důsledky a vedlejší účinky způsobené předávkováním. Aby se zabránilo nebezpečným komplikacím, je vhodné dát tělu čas na boj s touto nemocí.

Je důležité mít na paměti, že užívání vícesložkového léku vylučuje použití jiných léků. Když organismus bere jedno činidlo, zabere mnohem méně energie, aby ho strávil, takže jej nepřetěžujte škodlivými aditivy obsaženými v balených fondech určených k přípravě horkého nápoje. Neužívejte antibiotika s antipyretiky.

Z výše uvedeného vyplývá, že přítomnost velkého množství léků produkovaných k odstranění horečky a tepla neznamená možnost jejich nekontrolovaného použití. V první řadě je důležité nejprve se poradit s odborníkem a neměli byste se do léčby zapojit.

Účinné antipyretika pro dospělé

Zvýšení teploty je přirozenou reakcí organismu na viry a bakterie, ale pokud se rychlost rychle zvýší, dosáhne kritického bodu, musí být přijata léčiva. Antipyretický dospělý rychle pomůže vyrovnat se s negativními příznaky, stačí dodržet dávkování, nezapomeňte na kontraindikace a možné nežádoucí účinky.

Antipyretika pomáhají snižovat vysokou tělesnou teplotu

Při jaké teplotě pít antipyretický dospělý?

Lékaři nemají společný názor na to, jaké ukazatele by měly začít snižovat teplotu dospělého, doporučované hodnoty jsou 38–39 stupňů, vše závisí na celkovém stavu, přítomnosti chronických a souvisejících onemocnění. Kromě toho je nutné pít více teplé vody a pravidelně větrat místnost.

Obecná pravidla pro užívání tablet proti teplotě:

 • snažte se, aby teplota neklesla pod 39 stupňů antipyretika;
 • u chronických patologických stavů srdce, cév, dýchacích cest a centrálního nervového systému by měly být tablety užívány, když teploměr dosáhne 38 stupňů;
 • s intolerancí hypertermie, častými křečemi, lék by měl být opilý, vedený vlastními pocity a doporučeními lékaře;
 • Bez jmenování specialisty lze antipyretikum opít déle než 3 dny.

Nezávisle, můžete snížit teplotu na 40 stupňů, s vyššími hodnotami v tkáních a mozku, začnou se objevovat nevratné procesy.

Použití antipyretik se doporučuje při teplotě 39 ° C

Seznam dobrých antipyretik pro dospělé

Antipyretika jsou zařazena do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv, jsou uvolňována v různých formách - pro nouzové snížení teploty je lepší píchnout lék, prášky a svíčky působit rychle, tablety - o něco pomaleji.

Přípravky I. generace na bázi fenylbutazonu, indometacinu, diklofenaku, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají vedle antipyretického účinku analgetický účinek. Mají však spoustu vedlejších účinků, které poměrně rychle přecházejí, prostředky přispívají k rozvoji vředů, podobné reakce se vyskytují u přibližně 4 pacientů.

Ibuprofen - lék z tepla 1. generace

Vysokoteplotní léky na bázi paracetamolu

Léčiva, která obsahují paracetamol jako účinnou látku, vykazují výrazný antipyretický účinek, ale se zánětem se velmi dobře nevyrovnají. Současně je počet vedlejších účinků těchto látek minimální ve srovnání s jinými NSAID. Aby léčivo mohlo pracovat rychleji, je lepší ho užívat 1–2 hodiny po jídle.

Seznam léků:

 1. Paracetamol je levný lék, vydávaný ve formě tablet a svíček. Prášky musí brát 1-2 kusy. 2–4 krát denně. Před podáváním čípků je nutné čočky očistit, 1 až 4krát denně vstříknout do svíčky 1 svíčku. Náklady na tablety je 17 - 20 rublů, svíčky - 40 - 50 rublů.
 2. Theraflu je kombinační léčivo, obsahuje paracetamol, fenylefrin, feniramin, kyselinu askorbovou, vyrábí se ve formě prášku pro přípravu léčivého nápoje, tablet a pro resorpci. Vzhledem k přítomnosti několika účinných látek ve složení, lék pomáhá vyrovnat se s kašlem a rýmou, má mírný sedativní účinek. Kromě hlavních kontraindikací, nástroj nemůže být užíván u diabetu, glaukomu, hyperplazie prostaty, chronické bronchitidy, problémů se štítnou žlázou, hypertenze. Obsah sáčku by měl být rozpuštěn ve 180-220 ml vody, můžete ho vypít nejvýše jednou za 4 hodiny a maximálně 4 sáčky denně. Tablety užívají 2 ks. jednou za 4 hodiny, ale ne více než 12 tablet denně. Cena - 220–240 rublů.
 3. Efferalgan je levná šumivá tableta a rektální čípek obsahující paracetamol. Tablety se užívají perorálně, musí být nejprve rozpuštěny ve 220 ml teplé vody, dávka je 1–2 tablety každé 4–6 hodin, maximálně 8 kusů denně. Návod na použití svíček - 500 mg 1-4 krát / den Cena - 160-180 rublů.
 4. Ibuklin - kombinovaný lék, uvolňovaný v tabletách, obsahuje paracetamol a ibuprofen. Lék působí rychle, léčebný účinek trvá až 8 hodin. Kontraindikace - vředy, vnitřní krvácení, patologie ledvin, játra, zrakový nerv, oběhový systém, bronchiální astma, III. Trimestr těhotenství. Léčebný režim - 1 tableta třikrát denně s intervalem nejméně 4 hodiny, lék musí být užíván před jídlem nebo 2–3 hodiny po jídle, pilulky nemusí být drceny nebo žvýkány. Cena - 160–170 rublů.

Pokud rozdrtíte Paracetamol nebo Aspirin do prášku, pomůže to rychle se zbavit akné, můžete aplikovat lék na 7-10 minut.

Paracetamol je cenově dostupný lék na horečku.

Nejbezpečnější prostředek ke snížení teploty

Lékaři se domnívají, že nejméně škody na těle způsobují drogy, jejichž základem je ibuprofen a diklofenak.

Ibuprofen má širší spektrum účinku než paracetamol, snižuje teplotu rychleji, působí déle, takže se doporučuje užívat ji při kritických rychlostech. Diklofenak účinně eliminuje bolest a zánět.

Seznam léků:

 1. Nurofen - jeden z nejlepších způsobů, jak eliminovat dar a horečku, pilulky založené na ibuprofenu, začnou působit do půl hodiny, můžete si je vzít bez ohledu na jídlo. Nurofen Express obsahuje dvojnásobnou dávku účinné látky Nurofen Long - kombinovaný přípravek na bázi ibuprofenu a paracetamolu. Kontraindikace - vřed v akutní fázi, srdeční selhání, závažná hypertenze, onemocnění zrakového nervu, patologie jater a ledvin, krvácení. Lék nelze užívat v III. Trimestru těhotenství, během kojení. Příjem režim - 1 tableta 3-4 krát denně, pro rychlý účinek, můžete si vzít 2 tablety třikrát denně. Cena - 100–150 rublů.
 2. Ibuprofen - tablety a tobolky, které obsahují stejnou látku jako účinná látka. Kontraindikace - eroze, vředy, krvácení v zažívacím traktu, selhání ledvin a jater, hyperkalemie, lék by neměl být užíván po operaci bypassu koronárních tepen. Dávkování - 1-2 tablety 3-4krát denně, ale ne více než 6 tablet denně, první dávka by měla být užita před snídaní, pak byste měli pít lék po jídle. Cena - 20-150 rublů.
 3. Diklofenak - tablety, čípky, injekční roztoky s protizánětlivými, analgetickými účinky, rychle snižují i ​​velmi vysoké teploty. Kontraindikace - vředy, perforace střevních stěn, krvácení a zánětlivé procesy trávicího traktu, intolerance aspirinu, výrazné poruchy v srdci, ledvinách, játrech, těhotenství a období kojení, svíčky nelze použít pro proktitidu. Dávkování - injekční roztoky se podávají 25–50 mg 2–3krát denně, ale ne více než 2 dny, tablety a čípky –– 50–150 mg denně ve 3 rozdělených dávkách, tablety se mají užívat s jídlem nebo po jídle. Cena - 50-130 rublů.

Diklofenak - účinné tepelné prášky

Léky s výrazným analgetickým účinkem

Teplota může být regulována paracetamolem a přípravky ibuprofenu, i když tyto účinné látky jsou považovány za nejoblíbenější antipyretika. Pokud je však zvýšení teploty doprovázeno silnou bolestí, je lepší užívat lék, který má analgetické vlastnosti.

Seznam léků:

 1. Aspirin - nejlevnější pilulky pro boj proti zánětu a teplu, pomáhá hodně s bolestí svalů a kloubů, obsahují kyselinu acetylsalicylovou. Tam jsou šumivé pilulky obohacené vitaminem C, ale jejich cena je desetkrát vyšší. Kontraindikace - astma, chronická patologie ledvin, žaludku, dvanáctníku, diabetu, dna, těhotenství a kojení nelze užívat současně s antikoagulancii. Dávkování - 1–2 tablety každé 4–8 hodin, lék byste měli pít po jídle, pít mléko a líbit lépe. Cena běžného aspirinu je 10–15 rublů, šumivé tablety stojí 290–300 rublů.
 2. Analgin - tablety, injekční roztok na bázi sodné soli metamizolu, mají výrazný analgetický účinek, působí rychle, ale léčebný účinek netrvá déle než 3-4 hodiny. Pro nouzové snížení tepla se podávají injekce s přípravkem Analgin a Dimedrol. Kontraindikace - astma aspirinu, agranulocytóza, kostní dřeň a hematopoetické patologie, vrozená hemolytická anémie, porfyrie, hypotenze. Dávka tablet je 0,5–2 tablety každých 8–12 hodin a roztok - 1-2 ml 1–3krát denně. Cena - 20–100 rublů.
 3. Nise je moderní silné antipyretické činidlo s výrazným protizánětlivým a analgetickým účinkem. V tabletách je hlavní účinnou látkou nimesulid. Kontraindikace - peptický vřed, porucha funkce ledvin a jater, období těhotenství a kojení. Instilovala dávku - 1 tabletu ráno a večer, je lepší pít lék před jídlem. Cena - 220–230 rublů.

Aspirin je slavný lék na horečku

Je možné kašlat horečku antibiotiky?

Antipyretická a antibakteriální léčiva patří k různým farmaceutickým skupinám, podle mechanismu účinku nemají nic společného.

Antibiotika by měla být užívána s pneumonií, bronchitidou, otitis a dalšími patologiemi, které jsou způsobeny bakteriemi, s ARVI a chřipkou, tyto léky jsou k ničemu. Během léčby se snižuje počet patogenních mikroorganismů, dochází k ústupu patogenních procesů v těle, což vede k postupnému poklesu teploty.

Pokud jsou však sazby velmi vysoké, dlouhodobě se nesníží, antibakteriální terapie může být doplněna antipyretiky, pouze byste měli užívat léky nejméně každých půl hodiny.

V kombinaci s antibiotiky a antipyretiky zvyšuje zátěž na játra a ledviny.

Antipyretická léčiva jsou nezbytná pro nachlazení, virová a bakteriální onemocnění po chirurgických zákrocích. Je třeba je brát jasně podle pokynů nebo doporučení ošetřujícího lékaře, protože tyto léky jsou nejen velmi účinné, ale mají také mnoho kontraindikací a vedlejších účinků.

Ohodnoťte tento článek
(3 hodnocení, průměrné 5.00 z 5) t

Nejlepší antipyretika

Mnoho, mnoho desetiletí, nejpopulárnější a často používaná antipyretická droga byla a zůstane nejpopulárnějším na světě. Každý člověk má pro sebe svůj seznam účinných léků, které mu pomáhají při vysokých teplotách.

Typy antipyretik při vysoké teplotě pro dospělé

Mnoho odborníků všech antipyretických léků je obvykle rozděleno do pěti typů.

Základem každého farmaceutického přípravku je účinná látka obsahující účinné látky:

 1. Některé kombinace kyseliny salicylové.
 2. Různé formy ibuprofenu.
 3. Léčiva na bázi paracetamolu.
 4. Farmakologická činidla, která mají ve svém složení nimesulid.
 5. Analgetika.

Princip působení antipyretik

Všechna antipyretika: pilulky, čípky, sirupy, kategorizované jako:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky;
 • Antipyretická analgetika (paracetamol).

Mohou mít různé účinky: antipyretické, protizánětlivé, analgetické vlastnosti. Se zvyšující se tělesnou teplotou u lidí, okamžitě začít produkovat speciální biologicky aktivní látky - pyrogeny.

Jsou tvořeny pouze tehdy, když jsou vystaveny: toxinům, patogenům různých infekcí a jiným nebezpečným podnětům. Pyrogeny dráždí části hypotalamu. To vede k poruchám v těle, ke zvýšení tělesné teploty, protože přenos tepla v těle je omezený.

Na druhé straně, cévy (povrch) spíše úzce intenzivně, čímž se snižuje prokrvení kůže, tepla.

Antipyretika mají závažný vliv na receptory hypotalamu:

 1. Snížení jeho citlivosti na známé pyrogeny.
 2. Snížení tvorby tepla v těle.
 3. Řádek velikosti, zlepšující přenos tepla.

Nejlepší antipyretika pro dospělé

Nejlepší antipyretická léčiva jsou následující farmakologická činidla:

Aktivní složkou těchto přípravků je nimesulid. Když léčivo vstupuje do těla, dochází k prudkému poklesu tělesné teploty.

Nejlepší odborníci nedoporučují užívat účinné léky najednou. Nejdříve zkuste neškodnější lék.

A teprve poté, co nemá akci, kterou potřebujete, vezměte si silnější. Chcete-li jednoduše rychle snížit teplotu, bude to dost příjem: Paracetamol, Ibuprofen nebo jejich analogů. Pokud to nepřinese očekávaný výsledek, musíte začít užívat Nimesulid.

Nejlepší antipyretika pro děti

Nejoptimálnější a nejbezpečnější léky pro mladé pacienty jsou k dispozici ve formě:

 • Sirup nebo tekutý lék je poměrně pohodlný způsob příjmu, který je důležitý pro děti a působí rychleji než tabletová forma.
 • Svíčky jsou nejbezpečnější a nejefektivnější způsob, jak rychle snížit tělesnou teplotu dítěte (půl hodiny po požití stačí). To je obzvláště vhodné, když dítě nemůže ze zdravotních důvodů užívat léky ústy.
 • Žvýkací tablety nejsou vhodné pro každého, protože jsou jednoduše kontraindikovány pro příliš malé děti, alergická reakce je možná.

Nejlepší antipyretika:

Paracetamol, jeho analogy:

Ibuprofen, jeho analogy:

Výběr léků

Tělo každého člověka má své vlastní vlastnosti, takže reakce různých lidí na stejný lék může být nejednoznačná - pomůže, ostatní nebudou fungovat.

Pokud potřebujete snížit teplo, je lepší začít si vybrat lék ze skupiny antipyretik, která obsahuje paracetamol, protože má jemnější účinek na tělo.

Pokud užívání tohoto léku nevedlo k žádoucímu výsledku, je nutné vyzkoušet jiný lék ze skupiny antipyretik. Účinkem účinků na tělo je Ibuprofen silnější než paracetamol, ale slabší než analgin a nimesulid.

Indikace pro použití antipyretik

Vzestup horečky u lidí není povinným ukazatelem pro snížení teploty.

Pokud má pacient teplotu:

 • cítí se dobře;
 • nemá žádné křeče ani patologie;
 • tělesná teplota nepřesahuje 39-39,5 ° C;
 • neexistuje žádný negativní dopad na stav těla;

Doporučuje se nepřijímat farmakologická činidla vůbec. Léčbu můžete zahájit metodami, které neobsahují léky, za použití tradičních léků.

V případech naléhavé potřeby užívat antipyretikum:

 • když teplota dosáhne 39 ° C a vyšší;
 • těžko snášet;
 • existují nemoci nervového systému, které mohou při zvyšování teploty způsobit komplikace;

Antipyretika během těhotenství

Protože imunita je u těhotných žen oslabena, jsou často vystavena nachlazení. A pokud je onemocnění doprovázeno teplotou, musí být nastávající matky velmi opatrné při výběru léčebných metod a léků.

Febrifuge můžete užívat během těhotenství, ale pouze v případě, že zvolíte správný lék a budete dodržovat doporučené dávkování.

Nejjednodušším a nejčastěji používaným antipyretikem během těhotenství je Paracetamol a jeho analogy. U těhotných žen se to nepovažuje za nebezpečné, může být užíváno kdykoliv. Aby se však předešlo nežádoucím následkům, je nutné užívat lék po dlouhou dobu.

Dostatečně účinný a cenově dostupný lék Aspirin by neměl být užíván bez souhlasu lékaře. Populární medicína Ibuprofen se používá pouze ve druhé polovině těhotenství, protože může poškodit plod v případě alergické reakce nebo nesnášenlivosti na léčiva obsahující paracetamol.

Lékaři kategoricky zakazují užívání následujících léků během těhotenství:

V praxi se často zjistí, že lékař těhotné ženě doporučuje, aby před použitím farmakologického léčiva použila lidi, kteří jsou mezi lidmi již dlouho známí, pili spoustu bylin a tinktur bylin spolu s odpady a pleťovými vodami.

Co by se nemělo dělat při vysokých teplotách?

Pokud se rozhodnete snížit teplotu otřením alkoholem, můžete zhoršit pacientovu zimnici a zabránit nežádoucím popáleninám sliznice kůže. Takové manipulace jsou zvláště kontraindikovány pro děti.

Nadměrná vlhkost v místnosti, průvan vede k tomu, že proces chlazení těla v důsledku pocení se stává nepředvídatelným a může vést k opačnému efektu.

Je žádoucí, aby vzduch v místnosti byl neustále vyměňován, větrán a čistý. Je také nežádoucí zabalit pacienta, zejména do teplých přikrývek, protože to omezuje přístup čerstvého vzduchu k pokožce, což je také důležité.

Sladký nápoj se nedoporučuje. Bude mnohem užitečnější pít šťávu nebo ovocný kompot, nejlépe na základě časově testovaných antipyretických bobulí, brusinek nebo brusinek.

Nejlepší lidová antipyretika

Pro usnadnění odpařování potu, resp. Ochlazování pokožky, se používá 3% -6% roztok octa, zředěný na polovinu teplou vodou (může být nahrazen slabým roztokem obsahujícím alkohol až do 40%, aby nedošlo k poškození sliznic).

Pak je pacient přikryt dekou, ale v žádném případě není zabalen. Pokud se úleva nedostavila poprvé, měla by se výše uvedená opatření periodicky opakovat.

Jeden způsob, jak snížit teplotu, je použití kyseliny zelí. V tomto případě je třeba aplikovat obklady z jejího čela, loktů a třísla.

Med je již dlouho používán jako účinný prostředek pro léčbu nejrůznějších onemocnění (v nepřítomnosti alergických kontraindikací). Chcete-li snížit teplotu dostatečně rozpouštět 1 polévková lžíce. lžíce medu ve sklenici teplé vody a pití.

Med obsahuje mnoho blahodárných mikroprvků a organických sloučenin, které zvyšují imunitu, snadno se stravují a dodávají životně důležitou energii, která je tak oslabená v oslabeném těle.

Pozoruhodně pomáhá v takových případech, šťávy nebo šťávy z brusinek, brusinek. V čerstvé formě je účinek ještě výraznější. Třešňové plody, a to jak v čisté formě, tak ve formě šťávy, mají hodný antipyretický účinek.

Mnoho pomoci hrušky syrové, nebo kompot. Nakoupená (v obchodě) šťáva, nasycená konzervačními látkami, nepřinese požadovaný výsledek, zatímco domácí vařený kompot lze vypít v neomezeném množství.

Listy kopřivy a pampeliška také obsahují vitamíny, které pomáhají obnovit obranyschopnost těla, aby se snížila tělesná teplota. Infuze z těchto bylin se doporučuje vzít 2 lžíce. lžíce čtyřikrát denně.

Jedním ze způsobů boje proti teplu je následující složení bylin:

 • 25 g barvy vápna;
 • 20 g byliny psyllia;
 • 10 g heřmánku;
 • 10 g divoké růže;
 • 10 g matky a nevlastní matky.

K přípravě tinktury je třeba vařit čtyři čajové lžičky této směsi po dobu asi 10 minut. Musíte pít nejméně 3krát denně. Jen vaří hrst lipových květů půl litru vroucí vody má také diaforetické vlastnosti.

Můžete použít květy černého bezu. Také jejich infuze má antipyretický účinek. Jeden z lidových prostředků pro boj s vysokou teplotou je infuze vrbové kůry.

Maliny, jak zahradní, tak lesní, se také dlouhodobě používají v lidovém lékařství, aby zmírnily příznaky horečky. Obsahuje významné množství kyseliny salicylové, která umožňuje její použití jako poměrně účinné antiseptikum.

Jako antipyretikum, protizánětlivé a diaforetické činidlo může být také použita infuze topolových pupenů. Vezměte si to nejlépe s jahodovými listy nebo citronem.

Antipyretikum nepřináší léčbu, ale pouze usnadňuje stav těla, odstraňuje špatně tolerované symptomy.

Když teplota stoupá, v těle se vyskytuje další produkce interferonu, speciálního proteinu, který bojuje se škodlivými mikroby.

A farmakologická antipyretika blokují tvorbu této látky a oslabují přirozené imunitní síly. Proto je snížení teploty těchto léků nežádoucí.

Existují však i kritické případy (např. Při onemocněních kardiovaskulárního systému), kdy pacientovo zdraví naléhavě potřebuje snížit teplotu jakýmkoliv možným způsobem.

5 účinné a levné antipyretikum pro dospělé při teplotě

Teplota stoupá, protože tělo se "zahřívá", aby se vyrovnalo s napadajícími patogeny. Jedná se o obrannou reakci a často pomáhá při lehkých infekcích. Pokud se teplo udržuje po dlouhou dobu, stává se nebezpečným, je nutné aplikovat antipyretika.

Pravidla snižování tepla

Mnozí berou drogy, aby porazili teplotu ihned po nástupu příznaků chladu nebo chřipky, ale to není pravda. Indikace pro příjem antipyretik, podle instrukcí jsou:

 • vzhled bolesti těla, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zvýšení tělesné teploty až o 39 stupňů;
 • febrilní záchvaty, teplota až 38,5 stupně;
 • onemocnění plic a srdce s teplotou nad 38,5 stupně.

Kontraindikace pro použití antipyretik pro dospělé:

 • teplota pod 38,5 ° C;
 • nesnášenlivost složek léčiv;
 • jednorázové přijetí několika antipyretik najednou;
 • dlouhá recepce (více než 3-5 dnů);
 • těhotenství, kojení.

Při užívání protizánětlivých léků ke snížení teploty se mohou objevit vedlejší účinky:

 • alergie, kožní vyrážky, angioedém;
 • nevolnost, průjem;
 • anémie, agranulocytózy, leukopenie, trombocytopenie;
 • kolpitis;
 • alergická rýma.

Klasifikace antipyretik podle základního materiálu

Všechna antipyretická léčiva prezentovaná v lékárnách při vysoké teplotě u dospělých se dělí na léky první a druhé generace. Léky s neselektivním účinkem na cyklooxygenázu patří mezi léky první generace. Tyto produkty obsahují:

 1. Paracetamol je antipyretické analgetikum, které působí ve středu termoregulace. Výhody: bezpečný, levný, pomáhá s akutními respiračními virovými infekcemi, vydáván bez lékařského předpisu. Nevýhody: způsobuje hepatotoxicitu, má mnoho kontraindikací, nesnižuje horečku s bakteriálními infekcemi.
 2. Ibuprofen je antipyretikum s analgetickým účinkem. Výhody: účinné při akutních respiračních virových infekcích a bakteriálních infekcích, levné. Nevýhody: mnoho vedlejších účinků, kontraindikace.
 3. Kyselina mefenamová - má další antivirový účinek. Výhody: levné, dobře snášené. Nevýhody: je třeba pít mléko pro zvýšení biologické dostupnosti, má mnoho kontraindikací a vedlejší účinky.
 4. Kyselina acetylsalicylová je dostupná za cenu, ale často vyvolává vedlejší účinky.
 5. Metamizol sodný - Analgin. Zakázáno v mnoha zemích, protože způsobuje rychlé alergie. Z výhod si můžete vybrat dostupnou cenu.

6 nejlepších antipyretik

Charakteristiky v žebříčku

Horečka je běžný výskyt u dospělých i dětí. Je způsobena infekcí organismu infekčními chorobami, výskytem zánětlivých procesů atd. Narušení termoregulace je doprovázeno nepříjemnými pocity a vyvolává u lidí nepohodlí. Chcete-li se zbavit teploty používá speciální antipyretika. Nebojují s infekcemi a nezmírňují zánět, ale pomáhají se po určitou dobu cítit lépe. Tato doba je často dostačující k určení příčiny jejího vzniku a dokonce k jejímu zabránění.

Všechny antipyretické jsou rozděleny do dvou skupin:

 1. Léky na bázi paracetomolu jsou považovány za nejčastější. Snižují teplotu po dobu asi 4 hodin, což je prokázáno u virových onemocnění, ale mají vedlejší účinky;
 2. Léky na bázi ibuprofenu jsou účinnější při snižování horečky, začínají působit mnohem rychleji, ale mohou způsobit ještě více nežádoucích účinků. Doporučeno pro záněty a horečku.

Použití antipyretik je jen v určitých případech: pokud teplota vzrostla nad 39 stupňů, pokud je doprovázena bolestí hlavy, nepříjemným bolestem a horečkou. Lékaři zakazují používání takových prostředků na prevenci. Nezapomeňte, že užívání jakýchkoliv drog vyžaduje předchozí konzultaci s odborníkem. Zvláště když jde o dítě, protože Ne všechny antipyretika jsou vhodná pro děti.

Prostředky ke snížení teploty mají řadu kontraindikací:

 • jednorázové přijetí několika podobných antipyretik najednou;
 • alergický na hlavní složku;
 • těhotenství a kojení (u některých léků).

V našem žebříčku jsou nejlepší antipyretika pro děti i dospělé.

Nejlepší antipyretikum pro dospělé

Dospělý organismus může reagovat poměrně akutně na pronikání infekce. Nejčastěji osoba okamžitě stoupá v teplotě, je zde bolest hlavy a začíná se lámat do těla. Moderní medicína nabízí mnoho nástrojů, které vám mohou rychle ušetřit tyto nepříjemné symptomy. Všechny se liší složením, principem působení, vedlejšími účinky. Nezapomeňte také na různé formy propuštění. Nejběžnější jsou pilulky, čípky a suspenze. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější a nejúčinnější antipyretika pro dospělé.

3 Ibuklin

"Ibuklin" - unikátní lék založený na působení paracetamolu v kombinaci s ibuprofenem. Nejčastěji mají antipyretická léčiva pouze jednu z těchto složek. Dvojčinný nástroj má vynikající analgetický účinek a normalizuje tělesnou teplotu dospělého. Dostupné v tabletách, jejichž absorpční rychlost je asi 40 minut. Indikováno pro použití s ​​bolestmi zubů, neuralgií, modřinami, nachlazení nebo chřipkou. V návodu jsou uvedeny kontraindikace a nežádoucí účinky. Optimální teplota se udržuje po dobu 6 hodin po užití tablety. Je zakázáno používat během těhotenství a kojení.

 • kombinace rychlé akce;
 • Pomáhá s bolestí;
 • dobrá kvalita;
 • pozitivní zpětná vazba;
 • rychle snižuje teplotu;
 • kombinace dvou účinných složek.
 • spousta kontraindikací.

2 Voltaren

Významným zástupcem nesteroidních protizánětlivých léků jsou svíčky "Voltaren" populární výrobce Novartis. Hlavní složkou je diclofenac sodný, který nejen aktivně bojuje proti vysoké teplotě, ale také účinně snižuje bolest a má také silný protizánětlivý účinek. To je to, co odlišuje Voltaren od jiných antipyretických léků. Díky rychlé sací rychlosti začnou svíčky působit do 5-10 minut. Doporučeno k použití i při těžké bolesti (revmatismus, migréna, neuralgie atd.). Kupující zanechává od aplikace pouze pozitivní zpětnou vazbu. Má mnoho kontraindikací, včetně peptického vředu, proktitidy, astmatu atd.

 • začne působit do 5-10 minut;
 • ulevuje od silné bolesti;
 • zmírňuje zánět;
 • doporučeno odborníky;
 • skvělé recenze.
 • mnoho kontraindikací;
 • vysoká cena ve srovnání s jinými antipyretiky;
 • závažné nežádoucí účinky.

1 Paracetamol

Nejspolehlivějším způsobem, jak se rychle zbavit vysoké teploty u dospělých, je bezesporu použití paracetamolu. Jsou uvolňovány tablety, ve kterých nejsou žádné další složky. Balení po 20 kusech 500 mg stojí asi 20 rublů. Prodává se v každé lékárně a nevyžaduje lékařský předpis. Vzhledem k tomu, že pilulku užíváte, trvá obvykle asi 40 minut, než teplota začne klesat. Účinek však trvá až 4 hodiny. Z kontraindikací je přítomna pouze nesnášenlivost látky a chronický alkoholismus. Prášky nejen normalizují termoregulaci těla, ale také mají slabý protizánětlivý účinek, stejně jako úlevu od syndromu bolesti. Lék "Paracetamol" je již dlouho považován za "tradiční" způsob, jak se zbavit horečky. S tím má nejnižší náklady na rozdíl od svých protějšků.

 • nejlepší cena;
 • účinnost prokázaná v průběhu let;
 • několik kontraindikací;
 • rychlá úleva od bolesti.
 • způsobuje zvýšené pocení;
 • možnost nežádoucích účinků.

Nejlepší antipyretikum pro děti

Na rozdíl od dospělého je tělo dítěte obzvláště citlivé na takové dráždivé látky, jako jsou infekce nebo jiné nemoci. Když se teplota u dětí zvýší, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Všechna antipyretická léčiva mohou být užívána až po dosažení věku jednoho měsíce. Existují dokonce rozdělení podle věku: některé léky dávají až jeden rok, jiné dávají nejméně 3 roky, ostatní jsou všeobecnější, například od měsíce do 12 let (pouze změny dávek). V každém případě, než si koupíte antipyretikum pro dítě, měli byste se poradit se svým lékařem. Sestavili jsme žebříček nejlepších léků, které snižují teplotu pro děti různého věku.

3 Panadol

Panadol je droga, kterou miluje mnoho rodičů. Šetří v případě bolesti hlavy, zubů, horečky. Má rychlý analgetický a antipyretický účinek. Má formu suspenze s příjemnou chutí. Hlavní složkou je paracetamol. Začíná působit po 40 minutách a udržuje nízkou teplotu v průměru 4 hodiny. Je povoleno používat v dětském věku od tří měsíců. Dříve povoleno pouze po konzultaci s lékařem. Působí při infekčních onemocněních, jako jsou spalničky, příušnice, nachlazení a chřipka. Nepříznivě neovlivňuje žaludek. Stejně jako u jiných nástrojů závisí velikost dávky na věku. Mláďata mladší než jeden rok dostanou maximálně 16 ml denně, po 3 letech se počet zvýší na 40 ml a na 12 až 80 let. Sada obsahuje praktickou odměrnou stříkačku.

 • spolehlivě zmírňuje bolest;
 • účinně snižuje teplotu;
 • optimální náklady;
 • příjemná chuť a vůně;
 • dobrá cena;
 • lze použít v raném věku.
 • mnoho kontraindikací;
 • možné vedlejší účinky;
 • aroma ve směsi.

2 Nurofen

Nurofen je nejběžnějším antipyretickým léčivem pro děti na bázi ibuprofenu. K dispozici ve formě suspenze, která se užívá ústně. Používá se ke snížení teploty při infekcích, respiračních onemocněních, chřipce. To také pomáhá zmírnit bolest ve svalech, krku, uších, zmírňuje migrény. Existuje několik různých chutí, které děti (jahoda, pomeranč, atd.). Jmenován pro děti od 3 měsíců do 12 let. Velikost dávky se také liší v závislosti na věku: nejmenší dávají 25 ml léku třikrát denně, u dítěte ve věku 3 let se dávka zdvojnásobí atd. Pro větší pohodlí poskytuje výrobce speciální injekční stříkačku s měřicí stupnicí, s níž můžete snadno dávat lék dětem. Má dlouhý seznam kontraindikací, včetně onemocnění gastrointestinálního traktu, selhání ledvin, diatézy, alergie na fruktózu atd. Nurofen má mnoho možných nežádoucích účinků.

 • vysoká účinnost;
 • speciální injekční stříkačka;
 • vhodné dát dítěti;
 • děti milují sladkou chuť;
 • univerzální (antipyretické a analgetické účinky);
 • povoleno v různých věkových skupinách (3 měsíce, 3 roky, 12 let atd.);
 • rychle snižuje teplotu.
 • mnoho kontraindikací;
 • nepříjemné vedlejší reakce.

1 Cefecone D

Lék "Tsefekon D" přichází ve formě rektálních čípků. Doporučuje se používat od 3 měsíců do 12 let, ale na lékařský předpis se aplikuje v mladším věku. Svíčky jsou velmi pohodlné v tom, že mohou být podávány i spícímu dítěti, a mají účinek snižující horečku po 20 minutách (na rozdíl od jiných forem). Dávka se mění v závislosti na věku dítěte, používá se například jedna svíčka 100 mg za rok a po 3 letech je již povolena dávka 250 mg. Důležitými výhodami tohoto nástroje jsou jeho nízká cena a univerzálnost akce. Kromě snížení teploty má Tsefekon D protizánětlivý a analgetický účinek (odstraňuje bolesti hlavy, bolesti zubů atd.). Hlavní složkou je paracetamol. Kontraindikace jsou mladší než 1 měsíc a alergické na složky.

 • vhodná forma pro uvolňování;
 • vhodné pro děti od 3 měsíců do 12 let;
 • dlouhá životnost (2 roky);
 • nejlepší cena;
 • prokázaná účinnost;
 • dobré recenze.
 • přítomnost vedlejších účinků.

Seznam účinných antipyretik pro dospělé

Protizánětlivé léky patří do skupiny NSAID. Nesteroidní protizánětlivé léky se nazývají léky, které vykazují protizánětlivý, analgetický, antipyretický účinek.

V zánětlivém zaměření, pod vlivem škodlivých faktorů, je aktivována tvorba prostagladinů. Tento proces se provádí za účasti enzymů cyklooxygenázy (COX-1 a COX-2).

Jsou to prostaglandiny, které jsou považovány za modulátory a mediátory zánětu, stimulují tvorbu histaminu, kininů, serotoninu, které se podílejí na tvorbě bolesti a horečky.

Podle mechanismu účinku jsou všechny NSAID rozděleny na:

 • selektivní inhibici COX-1 (kyselina acetylsalicylová);
 • neselektivní inhibitory COX-1 a COX-2 (indomethacin, diclofenac);
 • selektivně potlačující COX-2 (nimesulid);
 • vysoce selektivní COX-2 (celekoxib).

S poklesem aktivity cyklooxygenázy se produkce prostaglandinů snižuje, čímž se snižuje přívod energie do zánětlivého ohniska, čímž se snižuje pyrogenní účinek na termoregulační centrum v mozku, což zvyšuje přenos tepla.

Léky první generace

NSAID první generace mají na COX neuvážené účinky. Paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, fenylbutazon a další patří do této skupiny léčiv.

Tyto látky inhibují produkci COX-1 a COX-2. V tomto ohledu existuje mnoho vedlejších účinků. Mezi nimi se nejčastěji projevuje oligouriya, bronchospasmus, exacerbace žaludečního vředu a 12 vředů dvanáctníku, poruchy trávicího ústrojí, ledvin a jater.

Pokud vysoká teplota u dospělého netrvá déle než 2 dny, je nejvhodnější užívat "paracetamol" (platí také pro skupinu analgetických antipyretik). Toto je jediný lék, který působí přímo v termoregulačním centru.

Dospělí pacienti doporučují tyto antipyretické tablety nejčastěji: t

 • Panadol, tab. 500 mg № 12 - 55 rublů;
 • Panadol, rozpustné tablety 500 mg № 12 - 75 rublů;
 • Nurofen, tab. 200 mg №10 - 100 rublů;
 • Kyselina mefenamová, uzávěry. 250 mg číslo 20 - 120 rublů.

Panadol

Lék na bázi paracetamolu a patří do anilidové skupiny. Má analgetický, antipyretický, slabý protizánětlivý účinek.

Jako monoterapie ji můžeme přijmout pro bolesti s nízkou intenzitou (bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti svalů, menstruační bolesti), snížení tělesné teploty nad 38,5 proti ARVI a chřipce.

Léčivo je kontraindikováno v případě přecitlivělosti na hlavní účinnou látku, výrazné poškození ledvin, jater, nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenáza, jakákoli onemocnění krve, děti mladší 9 let s hmotností nižší než 35 kg.

Pacientům s panadolem s Gilbertovým syndromem, těhotnými ženami a během laktace je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou abnormality ve fungování orgánů gastrointestinálního traktu, hepatotoxicita, trombocytopenie, leukopenie, agranulocytóza, alergické reakce ve formě kožní vyrážky, svědění a kopřivka.

Dospělí se doporučuje užívat 1-2 karty. ne více než 4 krát denně, přičemž interval mezi dávkami by měl být nejméně 4 hodiny. Neužívejte panadol déle než 5 dní jako anestetikum a ne více než 3 jako febrifuge.

Rozpustná forma tablet umožňuje minimalizovat negativní vliv na sliznice trávicího traktu. Navíc je rychlost nástupu antipyretického účinku vyšší: pokles teploty je pozorován po 20 minutách.

Výhody léčiv obsahujících paracetamol:

 • nejbezpečnější antipyretické analgetikum podle WHO;
 • relativně nízká cena;
 • vysoká účinnost s ARVI;
 • volno.
 • široké spektrum vedlejších účinků, mezi nimiž je nejčastěji diagnostikována hepatotoxicita;
 • rozsáhlý seznam kontraindikací;
 • prakticky nevykazuje antipyretický účinek při bakteriálních infekcích.

Nurofen

Lék bez paracetamolu - obsahuje ibuprofen, což je derivát kyseliny fenylpropionové. Ukazuje dobrou analgetickou, antipyretickou, protizánětlivou aktivitu.

Hlavními indikacemi pro použití léčiva jsou bolesti hlavy / bolesti zubů, migréna, neuralgie, myalgie, artralgie, revmatismus, projevy chřipky a SARS, horečka jakéhokoli původu.

Kontraindikace pro použití nurofenu jsou žaludeční vřed, patologie kardiovaskulárního systému, včetně srdečního selhání, arteriální hypertenze, přecitlivělosti na jiné NSAID, zrakového postižení, deficitu glukózy-6-fosfát dehydrogenázy, všech typů hemofilie, leukopenie, onemocnění ledvin a jater.

Mezi nežádoucí účinky patří dyspeptické poruchy, senzibilizační reakce, Stevens-Johnsonovy a Lyellovy syndromy, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, tachykardie, zvýšený krevní tlak.

Doporučuje se užívat antipyretickou pilulku až čtyřikrát denně v pravidelných intervalech.

 • má nejen antipyretický, ale také analgetický účinek;
 • účinnost při snižování teplot v případě SARS a bakteriálních komplikací;
 • relativně nízká cena.

Nevýhody: široký seznam kontraindikací a vedlejších účinků.

Kyselina mefenamová

Patří do skupiny NSAID, ale kromě protizánětlivého, antipyretického účinku stimuluje tvorbu interferonu.

Protizánětlivý účinek díky schopnosti inhibovat tvorbu zánětlivých mediátorů snižuje aktivitu lysozomálních enzymů.

Kyselina mefenamová stabilizuje proteinovou strukturu buněčných membrán, snižuje jejich propustnost, zvyšuje odolnost buněk vůči účinkům cizích látek. Antipyretický účinek je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů a účinkem na termoregulační centrum hypotalamu.

Lék se doporučuje při komplexní terapii SARS a chřipky, při úlevě od bolesti v případě svalových, kloubních, bolestí hlavy, bolesti zubů a onemocnění pohybového aparátu zánětlivého původu.

Kontraindikace k použití jsou přecitlivělost na složky léku, bronchospasmus v anamnéze, angioedém, kopřivka po užití jiných NSAID, peptický vřed a / nebo dvanáctníkový vřed, onemocnění krve, srdeční selhání.

Vezměte lék by měl být 250-500 mg ne více než 4 krát denně, konzumní mléko. V případě potřeby lze denní dávku zvýšit na 3000 mg a poté postupně snižovat na 1000 mg.

 • další antivirový efekt umožňuje rychlé zotavení;
 • nízké náklady na fondy;
 • převážně dobře snášená droga.
 • vlastnosti recepce (potřeba pít mléko pro zvýšení biologické dostupnosti léku);
 • kontraindikací a vedlejších účinků jiných NSAID.

Kromě toho je možné užívat kyselinu acetylsalicylovou (tab. №10 - cca 9 rublů), analgin (tab. 10 - 15 rublů). Tyto léky však často vyvolávají vznik závažných vedlejších účinků.

Kromě toho, aspirin nelze přijmout ke snížení teploty chřipky a akutní respirační virové infekce, protože to může vyvolat rozvoj vnitřního krvácení.

K úlevě od vedlejších účinků můžete pít tablety kyseliny acetylsalicylové s alkalickými minerálními vodami, což však významně snižuje účinnost léčiva.

Metamizol sodný nebo analgin je v mnoha zemích zakázán. Důvodem je skutečnost, že monoterapie tímto léčivem vyvolává rozvoj rychlých senzibilizačních reakcí (alergií).

Také během klinických studií bylo prokázáno, že sodná sůl metamizolu snižuje počet bílých krvinek, což vede ke snížení odolnosti organismu vůči účinkům viru a patogenních mikroorganismů.

Léky druhé generace

Antipyretika druhé generace se vyvíjejí v posledních 20 letech. Selektivně ovlivňují COX-1 nebo COX-2, díky čemuž se jim podařilo snížit seznam kontraindikací a vedlejších účinků, ale jejich negativní vliv na práci srdce byl prokázán.

Antipyretika při vysoké teplotě z této skupiny jsou zastoupena přípravky obsahujícími nimesulid (Neise, tab. 100 mg č. 20– 190 rub, Nimesil, balení 2 g č. 30–680 rub) a meloxikam (Movalis, tab. 15 mg č. 10 - 675 rublů).

Má analgetický, antipyretický, zánětlivý účinek. Používá se jako silný antipyretický dospělý, v pediatrické praxi je zakázán.

Předepisuje se především jako protizánětlivé léčivo pro revmatoidní artritidu, kloubní syndrom v období akutní dny, psoriatické artritidy, osteochondrózy, myalgie.

Kontraindikován u výrazných poruch ledvin, přecitlivělosti na nimesulid, žaludeční vřed. Předepisuje se opatrně v případě vysokého krevního tlaku, srdečního selhání, diabetu 2. typu. Mezi nežádoucí účinky se nejčastěji projevují alergické reakce kůže.

Jako febrifuge se doporučuje užívat 50-100 mg až 2x denně. Kurz recepce není delší než 3 dny. Výhodou nayz je forma uvolňování - sublingvální tablety. To znamená, že se lék rozpouští v ústech a má příjemnou nasládlou chuť.

Nimesil

Umožňuje snížit negativní vliv na sliznici žaludku, kromě antipyretického účinku dochází rychleji. Dodává se však v práškové formě a potřeba rozpouštět obsah sáčku může pacientovi poskytnout určité obtíže.

Movalis a další léky s meloxikamem se zřídka používají jako antipyretika. Nicméně, stejně jako ostatní NSAID, poměrně účinně a rychle snižují tělesnou teplotu.

K dispozici movalis ve formě tablet a čípků. Svíčky jsou účinnější, protože rektální cesta podávání umožňuje dosažení terapeutického účinku během 15 minut.

Kombinované fondy

Kombinovaná antipyretická léčiva se vyznačují komplexním účinkem, díky kterému je možné nejen snížit tělesnou teplotu, ale také zlepšit celkovou pohodu pacienta.

Seznam těchto léků je následující:

 • Karta Ibuklin. 400 mg + 325 mg № 10 - 125 rub;
 • Aspirin-C, tab. šumivé číslo 10 - 255 rublů;
 • Coldact Plus, čepice. № 10 - 175 rublů;
 • Rinza Tab. № 10 - 155 rublů;
 • Coldrex Tab. № 12 - 160 rublů.

Ibuklin - silné antipyretikum, obsahuje paracetamol a ibuprofen, díky kterému účinně snižuje hypertermii s chřipkou a akutními respiračními virovými infekcemi, rychle odstraňuje bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti svalů.

Take by měl být na 1 záložce. ne více než 3krát denně. Kontraindikováno u žaludečních vředů, selhání ledvin a jater, nemocí krve, astmatu průdušek, polypózy.

Aspirin-C kombinuje kyseliny acetylsalicylové a askorbové. Používá se pro symptomatickou léčbu bolesti střední a střední intenzity, která snižuje tělesnou teplotu nad 38 stupňů.

Léčivo je kontraindikováno při onemocněních trávicího traktu, krevních, jaterních a ledvinových patologií, krvácení v anamnéze jakékoli etiologie, nedostatek vitaminu K.

Vezměte 1-2 tablety, které se rozpustí ve 100 ml vody. Maximální denní dávka je 6 tablet.

Coldact Plus Plus účinně snižuje teplotu, eliminuje kongesci nosu a zlepšuje celkovou pohodu pacienta. Obsahuje paracetamol, fenylefrin, chlorfenamin. Užívejte lék na tobolce každých 12 hodin.

Rinza a Coldrex mají podobné složení. Užívejte pilulky Rinza by měla být až čtyřikrát denně. Coldrex kromě těchto složek obsahuje kofein, terpinhydrát, kyselinu askorbovou. Takové komplexní složení pomáhá účinně snížit teplotu na pozadí chřipky a ARVI.

Je třeba mít na paměti, že všechny kombinované antipyretické léky mají širší seznam kontraindikací a možných vedlejších účinků oproti monokomponentním.

Přípravky pro těhotné ženy

Mezi mnoha antipyretickými léky pro těhotné ženy, paracetamol nebo jeho analogy jsou povoleny pouze na lékařský předpis. Patří do skupiny antipyretických analgetik působících v termoregulačním centru. Paracetamol také účinně bojuje proti bolestem hlavy a zubům.

Přípustná dávka pro těhotné ženy je tableta nejvýše 3krát denně. Je však třeba mít na paměti, že předávkování a dlouhodobé užívání léku může vyvolat rozvoj poruchy pozornosti a neurologických poruch u nenarozeného dítěte.

Svíčky Viburcol lze doporučit jako febrifu u těhotných žen. Jedná se o komplexní homeopatický lék, který vykazuje analgetický, protizánětlivý, sedativní, antispasmodický a antipyretický účinek.

Lék se používá v komplexní terapii akutních respiračních virových infekcí, chřipky, konvulzivního syndromu, nervové nadměrné exprese, zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích a patologických stavů zánětlivých genů močových orgánů.

V akutním průběhu nemoci je dovoleno používat čípky každých 20 minut po dobu 2 hodin. Po tom na 1 supp. ne více než 3krát denně. Délka léčby není delší než 2 týdny.

Z nežádoucích účinků se nejčastěji vyvíjí přecitlivělost na složky léčiva.

Jakýkoli lék během těhotenství by měl být užíván pouze podle pokynů lékaře. Potenciální riziko pro vyvíjející se plod a přínos pro nastávající matku může odkazovat pouze odborník.

Alternativní způsoby, jak snížit teplotu

Hlavním alternativním způsobem snižování teploty je bohatý teplý nápoj. Dospělý by měl vypít nejméně 2 litry vody denně. Díky tomu jsou metabolické procesy v těle urychleny a patogenní mikroorganismy, viry a jejich metabolické produkty jsou eliminovány rychleji.

Můžete také doporučit tření těla vlhkým hadříkem navlhčeným ve studené vodě. Účinek přichází poměrně rychle, ale často se tato metoda nedoporučuje.

Na čelo, oblast třísla, vnitřní strana loktů (místa, kde se pohybují velké žíly) ukládejte studené obklady, jako je mokrý ručník nebo ledové balíčky, které by měly být odstraněny každých 10 minut, aby se zabránilo hypotermii.

Tyto metody lze použít pouze v případě, že tělesná teplota nepřesáhne 39 stupňů. V opačném případě byste měli okamžitě zavolat lékaře.