Amoxiclav tablety: návod k použití pro děti a dospělé

Amoxiclav je antibiotikum skupiny penicilinu, sestává z amoxicilinu a kyseliny klavulanové.

Jedná se o komplexní přípravek nové generace, který má silnou antimikrobiální aktivitu proti většině patogenních bakterií rezistentních na jiné přípravky penicilinu. Díky tomu má Amoxiclav široké uplatnění a je úspěšně používán k léčbě různých onemocnění

Na této stránce naleznete všechny informace o Amoxiclav: kompletní návod k použití tohoto léku, průměrné ceny v lékárnách, kompletní a neúplné analogy léku, stejně jako recenze lidí, kteří již používali Amoxiclav. Chcete svůj názor zanechat? Pište do komentářů.

Klinicko-farmakologická skupina

Obchodní podmínky lékárny

Je vydáván na lékařský předpis.

Kolik je Amoxiclav? Průměrná cena v lékárnách závisí na formě propuštění:

 • Cena tablet Amoksiklava 250 mg + 125 mg v průměru 230 rublů za 15 ks. Je možné koupit antibiotikum 500 mg + 125 mg za cenu 360 - 400 rublů za 15 ks. Kolik je 875 mg tablet + 125 mg, závisí na místě prodeje. Jejich cena je v průměru 420 - 470 rublů za 14 ks.
 • Cena Amoxiclav Quiktab 625 mg - od 420 rublů za 14 ks.
 • Cena suspenze Amoxiclav pro děti je 290 rublů (100 ml).
 • Cena Amoxiclav 1000 mg na Ukrajině (Kyjev, Charkov, atd.) - od 200 hřiven za 14 kusů.

Forma uvolnění a složení

Lék je k dispozici ve formě:

 • Filmem potažené tablety
 • Prášek určený pro výrobu suspenzí
 • Lyofilizovaný prášek pro intravenózní injekce

Před použitím léčiva v práškové formě se ředí v infuzním roztoku nebo ve vodě. Zvažte všechny druhy dávkových forem.

Tablety Amoxiclav obsahují různé koncentrace účinných látek a jsou dostupné ve třech verzích: t

 1. Amoxiclav 375 (obsahuje 250 mg antibiotika + 125 mg kyseliny)
 2. Amoxiclav 625 (500 mg antibiotika + 125 mg kyseliny)
 3. Amoxiclav 1000 (850 mg antibiotika + 125 mg kyseliny)

Navíc složení tabletové formy zahrnuje pomocné složky, které jsou zodpovědné za tvorbu viskozity léčiva: stearát hořečnatý, oxid křemičitý, celulóza, mastek, atd. Tablety Amoksiklava s jakýmkoliv složením účinných složek před použitím se doporučuje rozpustit ve 100 ml vody. Pokud není možné tabletu rozpustit, musí být důkladně žvýkána a omyta dostatečným množstvím tekutiny.

Farmakologický účinek

Kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou je svého druhu jedinečná. Amoxicilin a jiná penicilinová antibiotika způsobují smrt bakteriálních buněk vazbou jejich povrchových receptorů. Většina bakterií se však během užívání léčiva naučila toto antibiotikum za pomoci enzymu beta-laktamázy zničit.

Klavulanová kyselina snižuje aktivitu tohoto enzymu, takže tento lék má velmi široké spektrum účinku. Zabíjí dokonce bakteriální kmeny rezistentní na amoxicilin. Lék má výrazný bakteriostatický a baktericidní účinek na všechny typy streptokoků (s výjimkou kmenů rezistentních na methicilin), echinokoků, listerií.

Gram-negativní bakterie jsou citlivé na amoxiclav:

 • bordetella;
 • brucella;
 • Gardnerella;
 • Klebsiella;
 • moraxella;
 • salmonelu;
 • protei;
 • shigella;
 • Clostridium a další.

Bez ohledu na kombinaci s příjmem potravy se lék dobře vstřebává do těla, maximální koncentrace léku se dosahuje v první hodině po požití.

Indikace pro použití

Amoxiclav je předepisován pro infekce způsobené citlivými kmeny mikroorganismů, zejména pro následující onemocnění:

 1. Infekce žlučových cest (cholangitis, cholecystitis).
 2. Infekce kostí a pojivové tkáně.
 3. Infekce kůže a měkkých tkání (impetigo, flegmon, erysipel, absces, sekundárně infikovaná dermatóza).
 4. Osteomyelitida, meningitida, sepse a endokarditida.
 5. Infekce ORL orgánů, dolních a horních dýchacích cest (faryngitida, angína, sinusitida a otitis media u akutních a chronických forem, hltanový absces, pneumonie, akutní bronchitida se superinfekcí, chronická bronchitida); - infekce močových cest a pánevních orgánů.

Použití přípravku Amoxiclav je účinné při prevenci infekcí v chirurgii a při léčbě pooperačních infekcí.

Kontraindikace

Rozsah kontraindikací k použití Amoxiclav není široký, zahrnuje takové stavy:

 • Těžké porušení funkční činnosti jater a ledvin (nedostatečnost těchto orgánů).
 • Některá virová onemocnění jsou infekční mononukleóza.
 • Proces nádoru v lymfocytovém výhonku červené kostní dřeně je lymfocytární leukémie.
 • Alergie na peniciliny a jejich analogy je absolutní kontraindikací, při které je Amoxiclav nahrazen antibiotikem z jiné farmakologické skupiny. Amoxicilin může vyvolat výraznou alergickou reakci, která se projevuje kožní vyrážkou, svěděním, kopřivkou (vyrážka na pozadí kožního edému, připomínající kopřivu kopřivy), edémem Quincke (angioedém kůže a podkožní tkáně), anafylaktickým šokem (závažná alergická reakce, při které dochází k rozvoji snížení systémového arteriálního tlaku s rozvojem mnohočetného orgánového selhání).

V případě alergických reakcí na antibiotika ze série penicilinu (mezi ně patří amoxicilin), Amoxiclav také neplatí.

Použití v průběhu březosti a laktace

Přípravek Amoxiclav lze během těhotenství použít, pokud očekávaný účinek převyšuje možné poškození plodu. Nežádoucí použití léku Amoxiclav v časném těhotenství.

Preferovaným termínem je 2. trimestr a 3. trimestr, ale i během tohoto období musí být dávka Amoxiclavu během těhotenství pozorována velmi přesně. Amoxiclav, pokud kojení není předepsáno, protože aktivní složky látky pronikají do mateřského mléka.

Návod k použití Amoxiclav

Návod k použití ukazuje, že tablety Amkosiklav pro dospělé a děti starší 12 let (nebo s tělesnou hmotností> 40 kg) s mírnou nebo středně závažnou infekcí jsou předepsány 1 tab. (250 mg + 125 mg) každých 8 hodin nebo 1 kartu. (500 mg + 125 mg) každých 12 hodin, v případě těžké infekce a respiračních infekcí, 1 tab. (500 mg + 125 mg) každých 8 hodin nebo 1 kartu. (875 mg + 125 mg) každých 12 hodin.

Jak se přípravek Amoxiclav užívá?

Amoxiclav ovlivňuje mnoho typů patogenních bakterií. Lék kombinuje dvě účinné látky, které vykazují antibakteriální aktivitu - amoxicilin a kyselinu klavulanovou. V lékárenské síti v přítomnosti léku různých forem uvolňování a dávkování. Jak užívat Amoxiclav a jaký režim závisí na hmotnosti a věku osoby, povaze onemocnění a dalších souvisejících faktorech.

Drogová akce

Amoxiclav je kombinovaná antibakteriální látka skupiny penicilinu. Kromě amoxicilinu obsahuje inhibitor β-laktamázy. Díky tomu je antibiotikum Amoxiclav účinnější než jeho předchůdci. Složky léčiva jsou komplexní:

 • Amoxicilin narušuje syntézu bílkovin v buněčných stěnách bakterií, čímž narušuje proces dělení a růstu a nakonec způsobuje smrt. Některé mikroorganismy přizpůsobené k tomu, aby odolávaly antibiotiku s beta-laktamázou;
 • Klavulanová kyselina inaktivuje výše uvedený enzym a obnovuje antimikrobiální aktivitu antibiotika. Nicméně, některé kmeny bakterií jsou rezistentní vůči Amoxiclavi, a to i přesto.

Antibiotikum má vysokou biologickou dostupnost, je rychle absorbováno perorálním podáním. Vylučuje se hlavně močí. Malé množství léku přichází do mateřského mléka, takže lékaři často předepisují Amoxiclav během kojení.

Indikace pro jmenování

Lékaři předepisují Amoxiclav pro následující onemocnění:

 • respirační onemocnění;
 • ORL onemocnění (angina pectoris, sinusitis);
 • zánět močového traktu;
 • stavy po operaci pánevních orgánů.

Amoxiclav je také indikován pro pyodermii, zánětlivá onemocnění kůže a svalové tkáně (pomáhá při popáleninách, ranách nebo kousnutí).

Způsob použití

Dávka léčiva se vypočítá na základě věku a hmotnosti pacienta, závažnosti onemocnění a funkční schopnosti orgánů vylučujících léčivo a metabolity. Obvykle se dospělým doporučuje užívat antibiotikum 2-3 krát denně podle režimu. Komplikovaný průběh onemocnění zahrnuje užívání antimikrobiálního činidla v množství 1 g dvakrát denně. Nejvyšší denní dávka léků pro dospělé je 6 gramů.

Pokud je dítě starší než 12 let, podává se dávka pro dospělého. Je třeba mít na paměti, že samoléčba je nebezpečná. Lék musí být užíván na doporučení odborníka a dodržení stanovené dávky. Přípravek pro dospělé má obvykle následující formu:

 • 250 / 125mg každých 8 hodin;
 • 500/125 mg s intervalem 12 hodin;
 • 500/125 mg podávané s komplikovaným průběhem onemocnění každých 8 hodin.

Po 2-3 dnech užívání přípravku Amoxiclav ve formě tablet u dospělých pacientů se závažnost symptomů onemocnění snižuje a stav pacienta se zlepšuje. Nemůžete však přerušit léčbu, i když stav pocitů byl plně normalizován. Délka léčby pro dospělého by neměla být kratší než 5 dnů.

Funkce aplikace

Jíst neovlivňuje vstřebávání léku, ale aby se zabránilo nevolnosti a podráždění gastrointestinálního traktu, je správné užívat Amoxiclav na začátku jídla nebo bezprostředně po něm. Nejvyšší koncentrace látky v krvi je zaznamenána hodinu po jejím přijetí. Při prodloužené léčbě se může vyvinout superinfekce bakteriemi a plísněmi, které jsou rezistentní vůči působení antibiotika, což vyžaduje jeho zrušení a jmenování vhodné léčby.

Tablety by se měly užívat bez žvýkání. Pokud není možné polykat pilulku, můžete ji brousit a ředit malým množstvím vody. Použít Amoxiclav tímto způsobem je nejvhodnější pro starší lidi. Přípravek Amoxiclav pro dospělé se může používat v pediatrické praxi pouze po dosažení věku 6 let. Předškolákům a malým dětem by měl být podáván Amoxiclav ve formě kapalné suspenze.

Seznam analogů amoxiclav

Podle lékařů, analogy drogy Amoxiclav vyráběné ve Švýcarsku (č. 15 pro 375 mg) - cena 190 rublů, jsou levné a vysoce kvalitní antibiotika:

 • Oxampy - od 75 rublů;
 • Augmentin - od 390 rublů;
 • Ecoclav - od 175 rublů;
 • Rapiklav - od 338 rublů;
 • Arlet - 284 rublů.

Obecně platí, že domácí protějšky jsou levnější.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Lék Amoxiclav je dobře snášen a málokdy způsobuje související negativní účinky. Zpravidla se vyskytují, pokud pacient překročí uvedenou dávku a dávkovací režim, nebo pokud má pacient kontraindikace nebo individuální intoleranci k aktivním složkám antibiotika. Vedlejší účinky se nejčastěji vyskytují na začátku recepce a postupně mizí.

Možné nežádoucí účinky, které jsou popsány v návodu léku Amoxiclav:

 • nevolnost, zvracení, pálení žáhy, nadýmání.
 • poruchy peristaltiky.
 • bolesti hlavy a dezorientace.
 • alergické reakce (vyrážka, hyperémie, svědění).

Ve vzácných případech symptomy intoxikace, poruchy spánku, patologické změny v krvi. Pravděpodobnost předávkování při užívání velkých dávek léku Amoxiclav je velmi nízká. V tomto případě je nutná symptomatická léčba.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Antibiotikum Amoxiclav pro dospělé

Amoxiclav - je antibiotikum, které obsahuje amoxicilin, který má antibakteriální vlastnosti a kyselinu klavulanovou. Vzhledem k enzymům, které tvoří amoxicilin, ztrácí buněčná stěna bakterie svou integritu, v důsledku čehož je tato buňka zničena a umírá.

Většina typů bakterií se však naučila vyrábět speciální látky, které blokují působení antibiotik. Tyto složky se nazývají beta-laktomy (skupina enzymů zaměřených na boj s antibiotiky). Vzhledem k tomuto typu látky se amoxicilin stal neškodným pro mnoho typů bakterií.

Proto byla do přípravku zahrnuta kyselina klavulanová určená k potírání beta-laktamáz. Ve spojení s amoxicilinem jsou molekuly antibiotik méně citlivé na beta-laktamázu. Sloučenina amoxicilinu a kyseliny klavulanové má tedy širší spektrum bakteriální aktivity než jen amoxicilin. Mezi bakterie, které mohou být ovlivněny antibiotikem Amoxiclav, patří:

 • gram-pozitivní bakterie. Tento typ bakterií má snadno propustnou vrstvu pro antibiotika, tvoří spóry (jednobuněčná formace, která slouží k asexuální reprodukci), exotoxiny (jedy, které jsou tvořeny živými patogenními bakteriemi), mají modrou barvu;
 • gram negativní bakterie. Mají tlustší stěnu buněčné stěny, proto je účinek antibiotik na tuto flóru mnohem složitější. Tento typ bakterií netvoří spóru a je červený.

Farmakologické vlastnosti

Farmakokinetické vlastnosti amoxicilinu a kyseliny klavulanové jsou blízké. Obě složky jsou dobře vnímány tělem. Je třeba poznamenat, že příjem potravy neovlivňuje absorpci. Nejvyšší stupeň plazmatické koncentrace nastává během jedné hodiny po užití přípravku. Amoxicilin a kyselina klavulanová jsou dobře distribuovány v tělních tekutinách a tkáních, jako jsou:

 • peritoneální tekutina;
 • pleurální tekutina;
 • plíce;
 • střední ucho;
 • vaječníky;
 • děloha;
 • játra;
 • svalová tkáň;
 • tajemství vedlejších nosních dutin;
 • bronchiální sekrece;
 • prostata;
 • mandle palatinu;
 • žlučník.

Klavulanová kyselina je v těle dobře vstřebávána a amoxicilin má pouze částečnou stravitelnost. Lék je z těla vylučován téměř nezměněn během 1-2 hodin. Pokud pacient trpí těžkou renální insuficiencí, může být ochranná lhůta prodloužena na 7 hodin.

Jak užívat Amoxiclav dospělých

Antibiotikum Amoksiklav jmenoval dospělé pro léčbu mnoha infekčních nemocí, včetně:

 • sinusitida (může být akutní nebo chronická) - onemocnění spojené se zánětem dýchacích cest;
 • hltanový absces - hnisavý zánět v hltanovém prostoru vlákna;
 • tonsilofaryngitida - akutní infekce hltanu a mandlí;
 • bronchitida;
 • zánět středního ucha;
 • pneumonie;
 • gynekologické infekce;
 • endometritida;
 • zánět žlučníku;
 • infekce kůže nebo měkké tkáně;
 • různé genitální infekce;
 • odontogenní infekce (zánětlivá onemocnění ústní dutiny).

Amoxiclav lze použít v chirurgii k prevenci pooperačních infekcí.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Seznam kontraindikací Amoksiklava malý, zahrnuje:

 • infekční mononukleóza;
 • poruchy jater a ledvin;
 • lymfocytární leukémie - maligní léze v lymfatické tkáni;
 • alergie na penicilin je jednou z hlavních kontraindikací. V takových případech by měl být přípravek Amoxiclav nahrazen antibiotiky jiných skupin. Léčivo může způsobit výraznou alergickou reakci, která se projevuje ve formě různých vyrážek, silného svědění, kopřivky, otoku kůže, anafylaktického šoku.

V případě alergických reakcí na antibiotika je použití přípravku Amoxiclav kontraindikováno.

Před použitím léku se poraďte s odborníkem.

Při použití přípravku Amoxiclav může mít následující nežádoucí účinky:

 • problémy s trávicím systémem: ztráta chuti k jídlu, zvracení, zánět jazyka, nadýmání, zánět sliznic, změna barvy jazyka;
 • horečka;
 • alergické reakce: vyrážka, kožní edém, erytém (silné zarudnutí kůže), dermatitida;
 • změna v oběhovém systému: snížení počtu eozinofilů a agranucitu (skupina leukocytů);
 • zánět ledvin. V některých případech přítomnost krve v moči;
 • infekce kůže a sliznic;
 • úzkost, nedostatek spánku, zakalení vědomí, bolest hlavy, hyperkinéza (vzhled klíšťat, nekontrolované pohyby).

Existují izolované známky hepatitidy a dysfunkce jater.

Vydání formuláře Amoxiclav

Amoxiclav lze vyrábět ve formě:

 • potahované tablety. Tablety přípravku Amoxiclav by měly být polknuty celé, opláchnuty lékařem sklenicí vody nebo rozpuštěny ve vodě. Trvání léčby Amoxiclav Solutab je určován závažností onemocnění, v průměru trvá 13 až 14 dní;
 • prášek pro suspenzi. Přesná dávka suspenze pro dospělé musí být vypočtena s ohledem na tělesnou hmotnost. Během přípravy suspenze se lahvička musí dobře promíchat, aby se částice prášku oddělily od stěn cévy. Přípravek by měl být užíván několikrát denně, doba léčby by měla být stanovena ošetřujícím lékařem. Je nutné dodržovat pokyny pro užívání léčiva;
 • lyofilizovaný prášek pro injekce. Léčivo pro intravenózní použití obsahuje asi 5 mg kyseliny klavulanové a 35 mg amoxicilinu. Pro přípravu roztoku Amoksiklava pro intravenózní podání musí být obsah injekční lahvičky rozpuštěn ve fyziologickém roztoku. Intravenózní podání léčiva by mělo být pomalé - asi 3-4 minuty. Užívání léčiva by se zpravidla mělo provádět v intervalu 8 hodin s mírnou závažností onemocnění a po 6 hodinách v závažných případech progrese onemocnění. Zavedení léčiva by mělo být nejpozději 15 minut po přípravě roztoku. Je zakázáno zmrazovat roztok Amoxiclavu a míchat s jinými léky.

Anotace při těhotenství a laktaci

Studie na zvířatech nepotvrdily možnost poškození léku během těhotenství. V případech předčasného prasknutí plodových membrán však použití přípravku Amoxiclav může u novorozenců způsobit rozvoj nekrotizující enterokolitidy (zánětlivé onemocnění způsobené infekčními agens na pozadí poškození střevní sliznice).

Při užívání léku byste měli přemýšlet o zastavení kojení.

Během laktace a během těhotenství se léčivo nedoporučuje. Amoxiclav se doporučuje užívat pouze v případech, kdy přínosy užívání léku pro matku převažují nad potenciálním rizikem pro plod. Amoxicilin a kyselina klavulanová jsou schopny proniknout malým množstvím do mateřského mléka - u dítěte se může vyvinout senzibilizace (tělo získá zvýšenou citlivost na cizí látky), průjem a poškození sliznic ústní dutiny.

Při onemocněních dýchacích cest a ORL orgánech

Amoxiclav je velmi účinný v boji proti ORL onemocněním různé závažnosti. V případě závažného onemocnění se lék nejprve podá intravenózně a později, po stabilizaci stavu pacienta, se převede do tabletové formy léku.

Amoxiclav může také poskytnout významnou pomoc při potírání komplikací infekcí dolních dýchacích cest. Lék podporuje kašel a snižuje zánět v průduškách. V zánětlivém procesu v plicích je dávkování léčiva určeno v každém případě individuálně. Tento lék by měl podávat pouze specialista na infekční onemocnění nebo praktický lékař.

Pokud se objeví příznaky pneumonie, musí být pacient hospitalizován a musí být přijata záchranná opatření s použitím přípravku intramuskulárně nebo intravenózně. Dávkování pro dospělé a děti závisí na závažnosti onemocnění, stejně jako na celkovém stavu pacienta - jeho ledvinách a játrech - protože k jejich vysazení dochází skrze ně.

V těžké fázi pneumonie musí být lék podáván intravenózně. V dřívějších fázích je možné dělat s pilulkou variantu. S malou dávkou léků může být neefektivní, protože i na krátkou dobu jsou bakterie schopny rozvíjet imunitu. Nadměrné dávkování léku může způsobit nežádoucí účinky. Proto musí být přísně dodržována dávka doporučená lékařem. V případě onemocnění ledvin musí být dávka snížena.

Amoxiclav musí být vzat v přesně stanoveném čase.

Léčba anginy Amoxiclav

Amoxilav je účinný proti streptokokům. Tyto mikroby jsou hlavními původci anginy pectoris. Tento lék má také významný vliv na hemofilní a E. coli, Proteus, Klebsiella, Enterocci. Při bolesti v krku proniká Amoxiclav do tkání mandlí a nejbližších orgánů, kde působí baktericidně a ničí mikrobiální buňky.

Léčba sinusitidy Amoxiclav

Amoxiclav se vyznačuje svou schopností hromadit se dobře ve všech biologických tekutinách, včetně zapálených dutin dutin. Vzhledem k širokému spektru antibakteriálních účinků je Amoxiclav velmi účinný při sinusitidě různých forem úniku. Ve studiích bylo zjištěno, že po aplikaci tohoto léku po dobu 5-6 dnů se obsah vpichu čelistních dutin stal sterilním (neobsahoval aktivní mikroflóru).

U těžkých forem onemocnění musí být léčivo užíváno v intervalu 7 až 14 dnů. Předepsané léky berou v úvahu:

 • věk;
 • tělesná hmotnost;
 • stav vylučovacího systému;
 • přítomnost chronických onemocnění.

Denní příjem tablet je obvykle rozdělen do 3 dávek.

Účinnost nástroje nesouvisí s příjmem potravin. Můžete pít pilulky před a po jídle.

Chronická sinusitida v období exacerbace by měla být léčena stejnými dávkami jako u těžké formy onemocnění. Když se cizí tělesa dostanou do čelistní dutiny, léčba se provádí komplexně v lůžkových odděleních. Tento lék má dobrou snášenlivost, vysokou účinnost, relativně malý počet kontraindikací, protože je charakterizován značným množstvím výhod v léčbě tohoto onemocnění ve srovnání s jinými léky.

Léčba otitis Amoxiclavem

Při otitis u dospělých jsou antibiotika základem průběhu léčby. Léky jsou vybírány na základě typu patogenu a vlastností zánětlivého procesu. Amoxiclav se zpravidla podává s mírnou závažností stavu pacienta. Dávkování je určeno stupněm vývoje patologického procesu. Terapie trvá v průměru asi 2 týdny.

Ve vážnějších případech zánětu ucha mohou být dávky upraveny. Pro léčbu závažných případů otitidy je možná intravenózní injekce. V tomto případě by mělo být zavedení léku prováděno pomalu (během 3-4 minut). Vyšetření pacienta trvá 3–4 dny, pokud jsou viditelná zlepšení, způsob, jakým se léčba používá, se může lišit.

Vzhledem k tomu, že se u zánětů může vyvinout nebezpečné komplikace, které jsou často vyvolány pozdní a nesprávnou léčbou, je nutné před použitím konzultovat lékaře s ORL.

Zvláštní pokyny

U pacientů s přecitlivělostí na peniciliny se vyskytují většinou alergické reakce. V tomto ohledu je před zahájením léčby nutné vyloučit přítomnost přecitlivělosti na peniciliny nebo jiné alergeny.

Pokud zjistíte alergické reakce na užívání přípravku Amoksiklava, je nutné nahradit léčbu léčbou alternativním lékem.

Pokud je infekce způsobena mikroorganismy citlivými na amoxicilin, je nutné zvážit možnost přechodu z kombinace amoxicilinu + kyseliny klavulanové na jednoduchý amoxicilin. Pokud se vyskytnou závažné anafylaktické reakce, je nutné uchýlit se k okamžité léčbě pomocí epinefrinu.

Při dlouhodobém užívání léčiva se může vyskytnout nadměrný růst necitlivé na mikroflóru vůči Amoxiclavu.

U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo jater mohou být při vysokých dávkách léku pozorovány křeče. Přípravek Amaksiklav by měl být užíván s opatrností u pacientů s dysfunkcí jater a ledvin. Negativní reakce jater a ledvin se nejčastěji vyskytují u mužů a starších pacientů.

Symptomy onemocnění se mohou objevit v průběhu léčby nebo bezprostředně po léčbě, byly však případy pozdějšího projevu asi 1-2 týdny po ukončení léčby. Tyto jevy jsou zpravidla reverzibilní, ve velmi vzácných případech jsou možné fatální následky. To bylo pozorováno u pacientů se závažným základním onemocněním nebo u pacientů, kteří současně podstoupili léčbu s použitím léků, které mají nepříznivý vliv na ledviny a játra.

Použití přípravku Amoxiclav může způsobit rozvoj pseudomembranózní kolitidy (akutní zánět tlustého střeva) různého stupně. Pokud po užívání antibiotika trpíte závažným přetrvávajícím průjmem, musíte se ujistit, že není spojen s výše popsanou patologií.

Při dlouhodobé léčbě by měla být pravidelně vyšetřována ledvinami a játry. U pacientů s poruchou funkce ledvin a jater je nutné upravit dávkování léku podle stupně poškození. Ve vzácných případech se u pacientů se sníženým množstvím vylučované moči může objevit krystalizace (nadměrné soli v těle, které z nějakého důvodu nejsou přirozeně vylučovány z těla). Nejčastěji se to může objevit, když parenterální (obchází intestinální trakt) způsob podávání léčiva. Z tohoto důvodu, když používáte lék ve velkých dávkách, musíte neustále sledovat, že tělo dostává dostatek tekutin pro správné vylučování moči.

Při léčbě Amoxiclavu může mnoho metod pro stanovení hladiny glukózy v krvi dávat falešné výsledky. Doporučuje se použít enzymatické reakce s glukózoxidázou (činidlo pro stanovení glukózy v krvi).

Kompatibilita s Amoxiclavem

V případech současného použití Amoxiclavu s antacidy, aminoglykosidy, různými laxativy je možné zpomalit vstřebávání látky do těla. Při užívání kyseliny askorbové je možné urychlení absorpce.

Vzhledem k tomu, že se kyselina klavulanová vylučuje močí, nedoporučuje se současné podávání léků, které blokují tubulární sekreci (transport látek z krve do moči). Mezi těmito léky: alopurinol, diuretikum, fenylbutazon, NSAID (léky zaměřené na symptomatickou léčbu, zmírnění zánětu a úlevy od bolesti, snížení teploty) a další podobné léky.

Při léčbě přípravkem Metotrexate může současné použití přípravku Amoxiclav zvýšit toxicitu látek. Kombinace Amoxiclavu s alopurinolem zvyšuje výskyt exantému (virový kožní zánět).

V případech užívání léků spolu s antikoagulancii (léky, které zabraňují tvorbě krevních sraženin) se může objevit prodloužení protrombátovaného času (dočasný indikátor srážení krve). Při užívání přípravku Amoxiclav s přípravkem Rimfapicin lze pozorovat vzájemné oslabení antibakteriálního účinku.

Amoxiclav, stejně jako všechna antibiotika, snižuje účinnost perorálních kontraceptiv.

Použití bakteriostatických antibiotik, které inhibují růst a reprodukci bakterií, se nedoporučuje, protože účinnost přípravku Amoxiclav může být snížena.

Recenze pacientů

Pacienti považují Amoxiclav pro dospělé za velmi účinný při léčbě mnoha infekčních onemocnění. S přechodem léčebného postupu onemocnění dýchacích cest dochází k úlevě již 3. den. Lék dobře zvládá močové infekce a ORL onemocnění.

Amoxiclav je jeden z šetřících antibiotik, protože to je tak často předepsané lékaři. Lék dokonale pomáhá snižovat teplotu a odstraňovat bakterie. Vzhledem ke svým vlastnostem se virus vylučuje z těla v krátkém čase. Kromě pozitivních recenzí jsou však negativní. Je třeba poznamenat, že tyto jsou velmi vzácné.

Amoxiclav

Amoxiclav: návod k použití a recenze

Latinský název: Amoksiklav

Kód ATX: J01CR02

Účinná látka: amoxicilin + kyselina klavulanová (amoxicilin + kyselina klavulanová)

Výrobce: Sandoz (Rakousko) t

Aktualizace popisu a fotografie: 07/12/2018

Ceny v lékárnách: od 94 rublů.

Amoxiclav je kombinovaná antibiotická léčba.

Forma uvolnění a složení

Amoxiclav se vyrábí ve formě:

 • Potahované tablety obsahující 250 mg, 500 mg nebo 875 mg amoxicilinu, 125 mg kyseliny klavulanové a pomocné látky: koloidní oxid křemičitý, krospovidon, sodná sůl kroskarmelosy, stearát hořečnatý, mastek, MCC. V blistrech a lahvích z tmavého skla;
 • Prášek pro přípravu suspenze pro perorální podání s obsahem připravené suspenze amoxicilinu a kyseliny klavulanové v 5 ml v poměru 125 mg / 31,25 mg, 250 mg / 62,5 mg, 400 mg / 57 mg a pomocných látek: kyselina citrónová, citrát sodný, MCC a sodnou sůl karmelózy, xanthanovou gumu, koloidní oxid křemičitý, příchuť divoké třešně a citronovou příchuť, sacharinát sodný, mannitol. V lahvích z tmavého skla;
 • Prášek pro přípravu injekčního roztoku s obsahem amoxicilinu a kyseliny klavulanové v 1 lahvičce v poměru 500 mg / 100 mg, 1000 mg / 200 mg.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Amoxicilin je polosyntetický penicilin, který působí na mnoho gram-negativních a gram-pozitivních mikroorganismů. Inhibuje biosyntézu peptidoglykanu - složky obsažené ve struktuře buněčné stěny bakterií. Snížená produkce peptidoglykanu způsobuje snížení síly buněčných stěn, což dále vede k lýze a buněčné smrti patogenních mikroorganismů. Současně je amoxicilin citlivý na působení beta-laktamázy, ničí ji, takže její spektrum antibakteriální aktivity nezahrnuje mikroorganismy, které tento enzym syntetizují.

Klavulanová kyselina je inhibitor beta-laktamázy, jejíž struktura je podobná penicilinu. Má schopnost inaktivovat četné beta-laktamázy, které produkují mikroorganismy s prokázanou rezistencí na cefalosporiny a peniciliny. Prokázaná relativní účinnost kyseliny klavulanové proti plazmidové beta-laktamáze, nejčastěji způsobující rezistenci bakterií vůči antibiotikům. Látka však neovlivňuje chromozomální beta-laktamázu typu I, která není inhibována kyselinou klavulanovou.

Přítomnost kyseliny klavulanové v přípravku Amoxiclav může zabránit destrukci amoxicilinu pomocí speciálních enzymů - beta-laktamáz - a rozšířit spektrum antibakteriální aktivity amoxicilinu.

Klinické studie in vitro dokazují vysokou citlivost následujících mikroorganismů na působení Amoxiclavu:

 • gramnegativní anaeroby: druhy rodu Prevotella, Bacteroides fragilis, další poddruhy rodu Bacteroides, druhy rodu Porphyromonas, druhy rodu Capnocytophaga, druhy rodu Fusobacterium, Fusobacterium nucleatum, Eikenella corrodens;
 • gram-pozitivní anaeroby: druhy rodu Peptostreptococcus, Peptostreptococcus magnus, Peptostreptococcus micros, Peptococcus niger, druhy rodu Clostridium;
 • Gram-negativní aeroby: Vibrio cholerae, Bordetella pertussis, Pasteurella multocida, Haemophilus influenza, Neisseria gonorrhoeae, Moraxella catarrhalis, Helicobacter pylori;
 • na vrcholu města Asteroidy Nocardia, Listeria monocytogenes;
 • Ostatní: Treponema pallidum, Leptospira icterohaemorrhagiae, Borrelia burgdorferi.

Následující mikroorganismy jsou charakterizovány získanou rezistencí na aktivní složky Amoxiclavu:

 • Gram-pozitivní aeroby: Streptococcus Viridans, Streptococcus pneumoniae, Enterococcus faecium, bakterie rodu Corynebacterium;
 • Gramnegativní aerobní bakterie: bakterie rodu Shigella, Escherichia coli, bakterie rodu Salmonella, bakterie rodu Klebsiella, Klebsiella pneumoniae (klinické studie potvrzují účinnost účinných látek přípravku Amoxiclav s ohledem na tento mikroorganismus, jeho kmeny nesyntetizují beta-laktamázu)., Proteus vulgaris, Proteus mirabilis.

Tyto mikroorganismy dokazují přirozenou odolnost vůči kombinaci amoxicilinu a kyseliny klavulanové:

 • Gramnegativní aerobní bakterie: bakterie rodu Acinetobacter, Yersinia enterocolitica, Citrobacter freundii, Stenotrophomonas maltophilia, bakterie rodu Enterobacter, bakterie rodu Pseudomonas, Hafnia alvei, bakterie rodu Serratia, Legionella pneumophila, bakterie rodu Provhenia, Thehuman, ráj, Arábie, Arábie, Theoduman, ráj, Arábie, Arábie, Theoduman, ráj, Arábie, Arábie, Theoduman, ráj, Arábie, Arábie, Theoduman, ráj, Arábie, Arábie, Theodon, pneumobakterie
 • jiné: bakterie rodu Mycoplasma, Chlamydophila psittaci, Chlamydophila pneumoniae, bakterie rodu Chlamydia, Coxiella burnetii.

Citlivost bakterií na monoterapii amoxicilinem nejčastěji znamená podobnou citlivost na kombinaci amoxicilinu a kyseliny klavulanové.

Farmakokinetika

Hlavní farmakokinetické parametry amoxicilinu a kyseliny klavulanové jsou v mnoha ohledech podobné. Obě látky vykazují dobrou schopnost rozpustit se ve vodných roztocích s fyziologickou hodnotou pH a po perorálním podání přípravku Amoksiklava se rychle a téměř úplně absorbují z gastrointestinálního traktu. Stupeň absorpce kyseliny klavulanové a amoxicilinu je považován za optimální v případě užívání léku na začátku jídla.

Po perorálním podání dosahuje biologická dostupnost účinných látek přípravku Amoxiclav 70%.

Při předepisování léčiva v různých dávkách jsou farmakokinetické parametry amoxicilinu a kyseliny klavulanové následující:

 • v dávce 875 mg / 125 mg dvakrát denně pro amoxicilin: maximální plazmatická koncentrace je 11,64 ± 2,78 µg / ml, doba do dosažení je 1,5 hodiny (rozmezí je od 1 do 2,5 hodiny) plocha pod křivkou "koncentrace - čas" (AUC) - 53,52 ± 12,31 μg × h / ml, poločas vylučování - 1,19 ± 0,21 hodin; pro kyselinu klavulanovou: maximální plazmatická koncentrace je 2,18 ± 0,99 µg / ml, doba, kdy dosáhne 1,25 hodiny (rozmezí je 1 až 2 hodiny), plocha pod křivkou závislosti koncentrace na čase (AUC) - 10,16 ± 3,04 µg x h / ml, poločas života - 0,96 ± 0,12 hodin;
 • v dávce 500 mg / 125 mg dvakrát denně pro amoxicilin: maximální koncentrace v krevní plazmě je 7,19 ± 2,26 μg / ml, doba do dosažení je 1,5 hodiny (v rozmezí od 1 do 2,5 hodiny), plocha pod křivkou "koncentrace - čas" (AUC) - 53,5 ± 8,87 µg × h / ml, poločas eliminace - 1,15 ± 0,2 hodiny; pro kyselinu klavulanovou: maximální plazmatická koncentrace je 2,4 ± 0,83 µg / ml, doba do jejího dosažení je 1,5 hodiny (v rozmezí od 1 do 2 hodin), plocha pod křivkou závislosti koncentrace na čase (AUC) - 15,72 ± 3,86 ug × h / ml, poločas - 0,98 ± 0,12 hodin;
 • v dávce 250 mg / 125 mg 3krát denně pro amoxicilin: maximální plazmatická koncentrace je 3,3 ± 1,12 µg / ml, doba do dosažení je 1,5 hodiny (rozmezí od 1 do 2 hodin), oblast pod křivka "koncentrace - čas" (AUC) - 26,7 ± 4,56 ug × h / ml, poločas rozpadu - 1,36 ± 0,56 hodin; pro kyselinu klavulanovou: maximální plazmatická koncentrace je 1,5 ± 0,7 μg / ml, doba jejího dosažení je 1,2 hodiny (rozmezí od 1 do 2 hodin), plocha pod křivkou závislosti koncentrace na čase (AUC) - 12,6 ± 3,25 µg × h / ml, poločas je 1,01 ± 0,11 hodin.

Všechny výše uvedené hodnoty jsou odvozeny z klinických studií, které zahrnovaly zdravé dobrovolníky.

Amoxicilin a kyselina klavulanová se vyznačují vysokým distribučním objemem v různých tkáních, orgánových systémech a tělesných tekutinách (včetně svalových, kostních a tukových tkání, břišních orgánů, plic, intersticiálních, peritoneálních, synoviálních a pleurálních tekutin, sputa, žluči, hnisavého výtoku, moči a kůži).

Účinné látky se mírně váží na plazmatické proteiny: amoxicilin v množství 18% a kyselina klavulanová v množství 25% dávky. Distribuční objem je přibližně 0,2 l / kg pro kyselinu klavulanovou a 0,3–0,4 l / kg pro amoxicilin. Obě látky nepřekonají hematoencefalickou bariéru v nepřítomnosti zánětu meningů. Amoxicilin, podobně jako mnoho penicilinů, proniká do mateřského mléka, které také obsahuje stopovou koncentraci kyseliny klavulanové. Účinné látky přípravku Amoxiclav pronikají placentární bariérou.

Přibližně 10–25% počáteční dávky amoxicilinu se vylučuje močí ve formě kyseliny penicilové, která nemá žádnou farmakologickou účinnost. Klavulanová kyselina se extenzivně metabolizuje v těle za vzniku kyseliny 1-amino-4-hydroxy-butan-2-onové a 2,5-dihydro-4- (2-hydroxyethyl) -5-oxo-lH-pyrrol-3-karboxylové, což je vylučuje se gastrointestinálním traktem, ledvinami a vydechovaným vzduchem (mění se na oxid uhličitý).

Amoxicilin se vylučuje primárně renální filtrací, zatímco eliminace kyseliny klavulanové se provádí pomocí renálních i extrarenálních mechanismů. Po jednorázové perorální dávce 1 tableta 500 mg / 125 mg nebo 250 mg / 125 mg se přibližně 40–65% kyseliny klavulanové a 60–70% amoxicilinu během prvních 6 hodin vylučuje do moči beze změny.

Průměrný poločas účinku účinných látek přípravku Amoxiclav je přibližně 1 hodina a průměrný celkový clearance je u zdravých pacientů přibližně 25 l / h. Většina kyseliny klavulanové se vylučuje z těla během prvních 2 hodin po požití.

U pacientů s renální dysfunkcí se celková clearance kyseliny klavulanové a amoxicilinu snižuje úměrně poklesu funkce ledvin. Snížená clearance je výraznější v případě amoxicilinu ve srovnání s kyselinou klavulanovou, protože většina dávky amoxicilinu se vylučuje ledvinami. V případě renální insuficience by měly být dávky přípravku Amoxiclav zvoleny s ohledem na nežádoucí účinky kumulace amoxicilinu na pozadí stabilní koncentrace kyseliny klavulanové odpovídající normám. U pacientů se závažným selháním ledvin se zvyšuje poločas amoxicilinu na 7,5 hodiny a kyselina klavulanová na 4,5 hodiny.

Pacienti s dysfunkcí jater Amoxiclav je předepisován s opatrností, doporučuje se také průběžné monitorování jaterních funkcí. Amoxicilin i kyselina klavulanová se odstraňují hemodialýzou a v nevýznamných koncentracích peritoneální dialýzou.

Indikace pro použití

Podle návodu je Amoxiclav předepsán k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění způsobených mikroorganismy citlivými na léčivo. Lék je indikován pro gynekologické, odontogenní infekce i infekce:

 • ORL orgány a horní respirační trakt, včetně akutní a chronické sinusitidy, zánětu středního ucha, angíny, zánětu hltanu, faryngitidy;
 • Pojivové a kostní tkáně;
 • Dolní respirační trakt, včetně chronické bronchitidy, akutní bronchitidy s bakteriální superinfekcí, pneumonie;
 • Močové cesty;
 • Kůže a měkké tkáně, včetně kousnutí zvířat a lidí;
 • Biliární trakt.

Použití přípravku Amoxiclav ve formě injekcí je uvedeno: t

 • S infekcemi dutiny břišní;
 • Se sexuálně přenosnými infekcemi - kapavka, měkký chancre;
 • Zabránit vzniku infekcí po chirurgických zákrocích.

Kontraindikace

Amoxiclav není předepsán pro cholestatickou žloutenku a hepatitidu spojenou s užíváním antibiotik penicilinu. Kromě toho je tento nástroj kontraindikován v:

 • Citlivost na penicilinové přípravky, kyselinu klavulanovou, amoxicilin, další složky Amoxiclavu;
 • Infekční mononukleóza;
 • Lymfocytární leukémie.

Amoxiclav je předepisován s opatrností, když:

 • Pseudomembranózní kolitida v anamnéze;
 • Selhání jater;
 • Závažná dysfunkce ledvin.

Možnost užívání těhotných a kojících žen Amoksiklava by měla být řešena individuálně s lékařem.

Návod k použití Amoksiklava: metoda a dávkování

Tablety a roztok pro přípravu suspenze pro perorální podání

Režim léku a doba trvání terapie se stanoví v závislosti na závažnosti infekce, věku, funkci ledvin pacienta a tělesné hmotnosti. V tabletách a suspenzích se doporučuje užívat Amoxiclav s jídlem, což sníží riziko vedlejších účinků trávicího systému.

Průměrný průběh léčby je 5-14 dnů. Delší léčba je možná pouze po opakovaném vyšetření.

Doporučený dávkovací režim tablet Amoxiclav pro děti do 12 let je 40 mg / kg denně, který je rozdělen do 3 dávek. U dětí s hmotností nad 40 kg jsou indikovány dávky pro dospělé. Pro děti do 6 let je vhodnější použít suspenzi Amoxiclav.

Existují dva možné režimy užívání přípravku Amoxiclav s mírnými a středně závažnými infekcemi: t

 • Každých 8 hodin 1 tableta 250 + 125 mg;
 • Každých 12 hodin 1 tableta 500 + 125 mg.

Na pozadí závažných infekcí a infekcí dýchacích cest užívejte 1 tabletu 500 + 125 mg každých 8 hodin nebo 1 tabletu 875 + 125 mg každých 12 hodin.

Pro odontogenní infekce je 5 tablet Amoxiclav 250 + 125 mg každých 8 hodin nebo 1 tableta 500 + 125 mg každých 12 hodin indikováno po dobu 5 dnů.

Novorozenci a děti do 3 měsíců Amoxiclav se předepisuje jako suspenze v dávce 30 mg / kg denně (pro amoxicilin). Přípravek se užívá každých 12 hodin. Pro dodržení dávkování použijte dávkovací pipetu připojenou k obalu.

Denní dávka Amoxiclavu pro děti starší 3 měsíců je: t

 • S mírnou a střední závažností onemocnění - od 20 mg / kg denně;
 • V těžkých případech infekce a při léčbě infekcí dolních dýchacích cest, zánětu středního ucha, sinusitidy - až 40 mg / kg (amoxicilin) ​​denně.

Je třeba mít na paměti, že při výpočtu dávek je nutné spoléhat se na věk dítěte, ale na jeho tělesnou hmotnost a závažnost onemocnění.

Injekční roztok

Amoxiclav ve formě injekčního roztoku se podává výhradně intravenózně.

Děti mladší než 3 měsíce se počítají na základě následujících informací:

 • tělesná hmotnost nižší než 4 kg: Amoxiclav se podává v dávce 30 mg / kg (s ohledem na celkový lék) každých 12 hodin;
 • tělesná hmotnost vyšší než 4 kg: Amoxiclav se podává v dávce 30 mg / kg (s ohledem na celkový lék) každých 8 hodin.

U dětí, které nedosáhly 3 měsíců, by měl být injekční roztok podáván pouze pomalu po dobu 30-40 minut.

U dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřesahuje 40 kg, se dávka zvolí s ohledem na tělesnou hmotnost.

U dětí ve věku od 3 měsíců do 12 let se léčivo podává v dávce 30 mg / kg tělesné hmotnosti (ve smyslu všech léků) každých 8 hodin a v případě těžké infekce každých 6 hodin.

U dětí s diagnostikovanou dysfunkcí ledvin může být nutná úprava dávky na základě maximální doporučené dávky amoxicilinu. Pokud u těchto pacientů clearance kreatininu překročí 30 ml / min, změna dávky je nepovinná. V ostatních případech se děti, jejichž tělesná hmotnost nepřesahuje 40 kg, doporučuje užívat Amoksiklava v následujících dávkách: t

 • CC 10–30 ml / min: 25 mg / 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti každých 12 hodin;
 • QC nižší než 10 ml / min: 25 mg / 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti každých 24 hodin;
 • hemodialýza: 25 mg / 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti každých 24 hodin v kombinaci s další dávkou 12,5 mg / 2,5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti na konci dialýzy (spojené s poklesem koncentrací kyseliny klavulanové a amoxicilinu v krvi). sérum).

Každé 30 mg léčiva obsahuje 25 mg amoxicilinu a 5 mg kyseliny klavulanové.

Dospělí a děti starší 12 let nebo s tělesnou hmotností vyšší než 40 kg Amoxiclav se injikují v dávce 1200 mg léku (1000 mg + 200 mg) každých 8 hodin a v případě akutního průběhu infekčního onemocnění každých 6 hodin.

Amoxiclav je také předepisován pro chirurgické zákroky při profylaktické dávce, která je obvykle 1200 mg pro indukční anestézii v případech, kdy operace trvá méně než 2 hodiny. Při delších chirurgických zákrocích dostává pacient lék v dávce 1200 mg až 4krát za 1 den.

U pacientů s renální insuficiencí je třeba upravit dávku a / nebo časový interval mezi dávkami přípravku Amoxiclav v závislosti na stupni poruchy funkce ledvin podle následujících pokynů: t

 • QC více než 30 ml / min: není třeba upravovat dávku;
 • QC 10–30 ml / min: první dávka je 1200 mg (1000 mg + 200 mg), po které se léčivo podává intravenózně v dávce 600 mg (500 mg + 100 mg) každých 12 hodin;
 • QC nižší než 10 ml / min: první dávka je 1200 mg (1000 mg + 200 mg), po které se léčivo podává intravenózně v dávce 600 mg (500 mg + 100 mg) každých 24 hodin;
 • anurie: interval mezi dávkami léku by měl být zvýšen na 48 hodin nebo více.

Vzhledem k tomu, že během hemodialýzy je až 85% podané dávky Amoxiclavu odstraněno, na konci každého sezení by měla být podána obvyklá dávka injekce. Při peritoneální dialýze není nutná úprava dávky.

Délka léčby je 5 až 14 dnů (její přesné trvání může stanovit pouze ošetřující lékař). Pokud se závažnost symptomů sníží, doporučuje se jako pokračování léčby přechod na perorální formu přípravku Amoxiclav.

Při přípravě injekčního roztoku se obsah injekční lahvičky v množství 600 mg (500 mg + 100 mg) rozpustí v 10 ml vody na injekci a v množství 1200 mg (1000 mg + 200 mg) ve 20 ml vody na injekci (tento objem se nedoporučuje používat). překročit). Lék se podává intravenózně pomalu (po dobu 3 až 4 minut) a zavedení by mělo být provedeno do 20 minut po přípravě roztoku.

Roztok Amoxiclav lze také použít pro intravenózní infuze. V tomto případě se připravené roztoky obsahující 1200 mg (1000 mg + 200 mg) nebo 600 mg (500 mg + 100 mg) přípravku dále ředí ve 100 ml nebo 50 ml infuzního roztoku. Trvání infuze dosahuje 30-40 minut.

Použití následujících kapalin v doporučených objemech vám umožní ušetřit potřebné koncentrace amoxicilinu v infuzních roztocích. Jejich doba stability se liší a jsou:

 • pro vodu pro injekce: 4 hodiny při 25 ° C a 8 hodin při 5 ° C;
 • pro roztoky chloridu sodného a chloridu vápenatého pro intravenózní infúze: 3 hodiny při 25 ° C;
 • pro laktátový roztok pro intravenózní infuzi: 3 hodiny při 25 ° C;
 • pro roztok chloridu sodného 0,9% pro intravenózní infuze: 4 hodiny při 25 ° C a 8 hodin při 5 ° C.

Roztok Amoxiclavu se nesmí míchat s roztokem hydrogenuhličitanu sodného, ​​dextranu nebo roztoků dextrózy. Podání podléhají pouze průhledná řešení. Připravený roztok je zakázán zmrazit.

Vedlejší účinky

Použití přípravku Amoxiclav může vést k rozvoji nežádoucích účinků:

 • Krevní systém: anémie, eosinofilie, trombocytopenie, agranulocytóza, leukopenie;
 • Trávicí systém: průjem, nadýmání, gastritida, nevolnost, dyspepsie, glositida, stomatitida, anorexie, enterokolitida, zvracení;
 • Nervový systém: úzkost, nevhodné chování, nadměrné vzrušení, křeče, zmatenost, nespavost, hyperaktivita, závratě, bolesti hlavy;
 • Kůže: kopřivka, otok, vyrážka; méně často exfoliativní dermatitida, epidermální toxická nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom, erythema multiforme;
 • Močový systém: intersticiální nefritida, hematurie.

Je také možný vývoj superinfekce (včetně kandidózy).

Ve většině případů jsou vedlejší účinky na pozadí užívání přípravku Amoksiklava mírné a přechodné.

Předávkování

Zprávy, že předávkování Amoxiclavem vyvolává vážné vedlejší účinky, které nesou život ohrožující, nebo smrt, chybí.

Předávkování se nejčastěji projevuje příznaky jako poruchy rovnováhy vody a elektrolytů a dysfunkce gastrointestinálního traktu (zvracení, průjem, bolest v břiše). Někdy užívání amoxicilinu může vést k rozvoji krystalurie a pozdějšímu selhání ledvin. U pacientů s renální dysfunkcí nebo u pacientů, kteří dostávají léčivo ve vysokých dávkách, se mohou objevit záchvaty.

V případě předávkování přípravkem Amoxiclav by měl být pacient pod dohledem odborníka, který v případě potřeby předepíše symptomatickou léčbu. Pokud byl přípravek Amoxiclav užíván před méně než 4 hodinami, doporučuje se, aby se žaludek umyl a aktivoval aktivní uhlí, aby se snížila absorpce. Aktivní složky léčiva se dobře vylučují z těla hemodialýzou.

Zvláštní pokyny

Užívání Amoxiclavu při jídle snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků z gastrointestinálního traktu.

Při průběhu terapie je nutné sledovat funkci jater, krve a ledvin.

Na pozadí závažného poškození ledvin musí lékař upravit dávkovací režim nebo prodloužit interval mezi léky.

Dopad na schopnost řídit motorová vozidla a složité mechanismy

Pokud je v průběhu léčby lékem diagnostikován výskyt nežádoucích účinků z centrálního nervového systému (například křeče nebo závratě), doporučuje se vyhnout se řízením a prací, které vyžadují vysokou koncentraci pozornosti a okamžité psychomotorické reakce.

Použití v průběhu březosti a laktace

Během pokusů na zvířatech nebyla potvrzena újma při užívání přípravku Amoxiclav během těhotenství a vliv léku na vývoj plodu. V jedné studii, která zahrnovala ženy s předčasným roztržením membrán, bylo zjištěno, že profylaktické použití kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové může zvýšit riziko nekrotizující enterokolitidy u novorozence.

V těhotenství a kojení se použití přípravku Amoxiclav doporučuje pouze tehdy, pokud potenciální přínos léčby pro matku významně převyšuje možná rizika pro zdraví plodu a dítěte. Kyselina klavulanová a amoxicilin v malých koncentracích se stanoví v mateřském mléku. U kojených kojenců je možné vyvinout průjem, senzibilizaci a kandidózu na ústní sliznici, proto, je-li to nutné, je vhodné léčbu lékem zastavit.

V případě poruchy funkce ledvin

Pacientům se středně těžkou renální insuficiencí (CC se pohybuje od 10 do 30 ml / min) se doporučuje užívat Amoxiclav 1 tabletu (dávka 500 mg / 125 mg nebo 250 mg / 125 mg v závislosti na závažnosti onemocnění) každých 12 hodin a t závažné selhání ledvin (CC je méně než 10 ml / min) - 1 tableta (dávka 500 mg / 125 mg nebo 250 mg / 125 mg v závislosti na závažnosti onemocnění) každých 24 hodin.

První dávka roztoku pro intravenózní podání s CC 10-30 ml / min je 1000 mg / 200 mg, poté 500 mg / 100 mg každých 12 hodin. Pokud je QA nižší než 10 ml / min, první dávka roztoku pro intravenózní podání je 1000 mg / 200 mg, poté - 500 mg / 100 mg každých 24 hodin.

S anurií se interval mezi dávkami Amoxiclavu prodlužuje na 48 hodin nebo více.

S abnormální funkcí jater

Pacienti s poruchou funkce jater užívající Amoxiclav se doporučuje opatrně. Během léčby je nutné pravidelně sledovat funkci jater.

Použití ve stáří

Starší pacienti nemusejí upravovat dávkovací režim.

Interakce s léky

Užívání kyseliny askorbové spolu s Amoxiclavem zvyšuje vstřebávání jeho aktivních složek, přičemž užívá aminoglykosidy, antacida, laxativa a glukosamin snižuje jejich vstřebávání. Použití nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID), diuretik, fenylbutazonu, alopurinolu a dalších léčiv, které blokují tubulární sekreci (probenecid), zvyšuje hladinu amoxicilinu v těle (eliminace kyseliny klavulanové se provádí hlavně glomerulární filtrací). Kombinace přípravku Amoxiclav a probenecidu může vést ke zvýšení perzistence v koncentraci amoxicilinu v krvi, ale nikoli u kyseliny klavulanové, proto je současné užívání léčiv zakázáno.

Kombinace amoxicilinu, kyseliny klavulanové a metotrexátu zvyšuje toxické vlastnosti metotrexátu. Použití léčiva spolu s alopurinolem může vyvolat rozvoj alergických kožních reakcí. Nedoporučuje se předepisovat Amoxiclav společně s disulfiramem.

Kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové snižuje účinnost léčiv, jejichž metabolismus vede k tvorbě kyseliny para-aminobenzoové a při užívání s ethinylestradiolem zvyšuje riziko „průlomového“ krvácení.

V literatuře jsou ojedinělé zprávy o zvýšení mezinárodního normalizovaného poměru (INR) u pacientů při užívání amoxicilinu a warfarinu nebo acenokumarolu. Pokud potřebujete kombinaci přípravku Amoksiklava s antikoagulancii, doporučuje se pravidelné sledování INR nebo protrombinového času, pokud zrušíte nebo začnete léčbu lékem užívat, protože budete možná muset upravit dávku antikoagulancií užívaných perorálně.

Společné podávání amoxicilinu / kyseliny klavulanové s rifampicinem může vést ke vzájemnému oslabení antibakteriálního účinku. Přípravek Amoxiclav se nedoporučuje používat ani jednou v kombinaci s bakteriostatickými antibiotiky (tetracykliny, makrolidy) a sulfonamidy z důvodu pravděpodobného snížení účinnosti amoxicilinu / kyseliny klavulanové.

Lék vede ke snížení účinnosti perorálních kontraceptiv. U pacientů užívajících mykofenolát mofetil bylo po zahájení léčby přípravkem Amoxiclav pozorováno snížení aktivního metabolitu, kyseliny mykofenolové, před užitím další dávky léčiva přibližně o 50%. Změnou jeho koncentrace nelze přesně vyjádřit celkové změny expozice tohoto metabolitu.

Analogy

Analogy Amoxiclav jsou:

 • O účinné látce - Baktoklav, Klamosar, Arlet, Panklav, Medoklav, Liklav, Augmentin, Rapiklav, Fibell, Ekoklav, Amovikomb, Amoksivan;
 • Podle mechanismu účinku - Libaccyl, Oxamp, Santaz, Ampioks, Tazotsin, Timentin, Sulatsillin, Ampisid.

Podmínky skladování

Doba použitelnosti tablet a roztoku - 2 roky. Skladujte na suchém místě při teplotě do 25 ° C. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti hotové suspenze - 7 dní. Hotová suspenze se skladuje při teplotě 2 až 8 ° C.

Obchodní podmínky lékárny

Předpis.

Amoxiclav Recenze

Ve většině případů lékaři a pacienti zanechávají pozitivní zpětnou vazbu o Amoxiclavi. Prokazují účinnost tohoto antibakteriálního léčiva při léčbě onemocnění dýchacích cest, a nejen dospělí, ale i děti mohou podstoupit léčebný cyklus. Existují zprávy o dobrých výsledcích léčby infekčními chorobami genitálního traktu, otitis a antritidy Amoxiclavem. U dospělých pacientů je lék obvykle předáván v dávce 875 mg / 125 mg a při správném výběru dávky jsou nepříjemné symptomy onemocnění dostatečně rychle eliminovány. Pacienti však uvádějí, že po léčbě antibiotikem stojí za to užívat léky, které jsou zodpovědné za normalizaci střevní mikroflóry.

Rodiče také hovoří pozitivně o Amoxiclav suspenzi, kterou si děti oblíbily díky své příjemné chuti a snadnosti použití.

Cena Amoxiclavu v lékárnách

Přibližná cena Amoxiclavu ve formě tablet s dávkou 875 mg / 125 mg je 401–436 rublů (14 kusů je v balení), 500 mg / 125 mg v dávce je 330–399 rublů (15 kusů je v balení) a dávka 250 mg. / 125 mg - 170‒241 rublů (v balení obsahuje 15 ks). Prášek pro přípravu suspenzí pro orální podávání s dávkou 400 mg / 57 mg lze zakoupit za přibližně 158 až 273 rublů, dávka 250 mg / 62,5 mg - pro 212 až 2 964 rublů, dávka 125 mg / 31,25 mg - 99'123 rublů. Prášek pro přípravu injekčního roztoku s dávkou 1000 mg / 200 mg bude stát asi 675 až 862 rublů, s dávkou 500 mg / 100 mg - 465 až 490 rublů (v balení po 5 lahvích).