Je bronchitida opravdu nakažlivá pro ostatní nebo je to jen fikce?

Pokud jde o to, zda je bronchitida nakažlivá, mnozí dospělí nemohou souhlasit. Někteří jsou zajištěni a zůstávají doma, jiní jdou do týmu, jakmile teplota klesne. Tato otázka má však velmi jasnou odpověď, kterou všichni lékaři znají a mohou vysvětlit každému pacientovi.

Stručně o bronchitidě

Bronchitida je zánět průduškové sliznice. Pokud je však zanícená, ne vždy to znamená, že osoba je nakažlivá. Podle původu může být choroba:

 1. Infekční (virové a bakteriální). Příčinou zánětu bronchiální sliznice je infekce.
 2. Toxický. K zánětu dochází v důsledku dráždivého působení chemikálií, které jsou vdechovány přes dýchací systém.
 3. Alergické. Zánětlivý proces, který se často vyvíjí rychle a náhle, je vyvolán hyperaktivitou imunitního systému a individuálními charakteristikami těla. Příčinou je vniknutí alergenu, obvykle cestou dýchání.

Příznaky

Průběh onemocnění se může lišit v závislosti na příčině:

 1. Infekční bronchitida se vyskytuje se zvyšující se teplotou. V počáteční fázi může být pacient narušen jinými příznaky - bolest v krku, malátnost, slabost, nedostatek chuti k jídlu, bolest hlavy.
 2. Alergický typ má spíše charakteristický tok - vyskytuje se pouze v reakci na vstup alergenu. Může rychle začít a projít rychle. Kašel je převážně suchý, má křečovitý charakter, dýchání je obtížné. Doprovodnými příznaky mohou být slzení nebo rýma.
 3. Toxická bronchitida může být podezřelá, pokud se osoba nedávno zapojila do chemických látek. Vdechování škodlivých výparů a výskyt kašle má kauzální vztah a vyžaduje samostatný léčebný přístup.

Jaký druh nákazy je nakažlivý?

Co je nakažlivé? To znamená, že váš stav může být nějakým způsobem přenesen na jinou osobu. Zvažte to z hlediska různých typů bronchitidy:

 1. Infekční. Je to tento typ, který je infekční. Nemocný šíří infekci kapkami, kašlem a dokonce i mluvením. Po dobu nemoci je zakázáno navštěvovat organizované skupiny, aby nebyly nebezpečné pro ostatní.
 2. Alergické. Provokujícím faktorem je alergen. Látka, která je alergická na jednu osobu, může být pro druhého zcela bezpečná. Zánět, ke kterému dochází po vstupu alergenu do dýchacího traktu, nelze přenést na jiný, protože se jedná o individuální reakci. Při silných alergických reakcích záleží na psychosomatice bronchitidy, kdy křeč nevyplývá ani z fyziologických, ale z psychologických důvodů.
 3. Toxický. Toxiny dráždí bronchiální sliznici, po které dochází k zánětlivému procesu. Taková osoba není nakažlivá pro ostatní. Kašel v tomto případě indikuje zvýšenou produkci bronchiální sekrece pro odstranění toxinů a hojení sliznice.

Je třeba mít na paměti, že pravděpodobnost infekce závisí na stavu lidské imunity. Ve většině případů imunitní systém bojuje s infekcí včas a zabraňuje onemocnění.

Obstrukční a chronická

Průběh bronchitidy může být akutní a chronický. Akutní zánět je někdy doprovázen obstrukčním syndromem, při němž oteklá sliznice uzavře lumen průdušek a dýchání je obtížné. Speciální spreje pro bronchitidu pomáhají odstranit křeč. Chronická forma je naopak charakterizována vymazanými symptomy a dlouhým průběhem. Často vede k atrofické bronchitidě, při které se sliznice stává tenčí a tělo nemůže plně plnit své funkce.

Zda tyto dvě formy bronchitidy jsou nakažlivé závisí na tom, co je způsobilo. Mohou být jak infekčního, tak alergického původu. V důsledku toho bude osoba nakažlivá pro ostatní pouze v přítomnosti infekce.

Jak se nenakazit?

Infekce je přenášena vzduchovými kapičkami. Pokud je nemocný člověk v prostředí, následující preventivní opatření pomohou vyhnout se infekci:

 1. Během špičkových období onemocnění dýchacích cest se doporučuje vyhnout se přeplněným místům, zejména v uzavřených prostorách. Než půjdete ven, můžete si potřít nos oxolinovou mastí.
 2. Měli byste neustále udržovat svou imunitu - více na čerstvém vzduchu, tam jsou vitamíny, ztvrdnout.
 3. Ruce by měly být umyty tak často, jak je to možné, zejména po ulici, a také se snažte nedotýkat se tváří rukama.
 4. Zajistěte v místnosti optimální teplotu (20 stupňů) a vlhkost (60%). To pomůže udržet zdraví dýchacích orgánů a zvýšit odolnost vůči infekci.

Pro koho je bronchitida nakažlivá?

Šíření infekce při kašlání nebo kýchání je zvláště nebezpečné pro malé děti a těhotné ženy. U těchto pacientů může onemocnění vést ke komplikacím a možnosti léčby jsou omezené.

Aby se onemocnělo, musí se do těla dostat určitá koncentrace viru. U dítěte je pravděpodobnější, že se nakazí dospělým, a dospělý z dítěte nemusí. V každém případě je nositel infekce nebezpečný pro všechny kolem.

Video nemoci

Zjistěte, co je bronchitida a jaké jsou jeho příznaky od odborníka z videa níže.

Je akutní, obstrukční a chronická bronchitida nakažlivá? Jak se dostat nemocný?

Bronchitida je zánět bronchiální sliznice, jedné z nejčastějších respiračních onemocnění u dětí a dospělých. V drtivé většině případů je tato patologie infekční, bakterie a viry to mohou způsobit.

Jak můžete onemocnět?

Podle klasifikace jsou akutní jednoduché a obstrukční, stejně jako chronické varianty bronchitidy. Příčinou akutní formy onemocnění je:

 • Virové agens (chřipka, parainfluenza, rhinovirus, enterovirus, adenovirus).
 • Bakterie (staphylococcus, hemophilus bacillus, chlamydia, mykoplazma).
 • Houby (candida, aspergilla).

Všechny tyto infekce jsou nebezpečné pro ostatní a mohou být přenášeny z nemocné osoby nebo dopravce na zdravou osobu. To znamená, že se můžete nakazit přímým kontaktem se zdrojem infekce, tj. Pokud:

 • Být ve stejné místnosti.
 • Bydlení ve společném bytě.
 • Jízda veřejnou dopravou.

Mohu nakazit nemocného?

Je možné onemocnět bronchitidou pouze u jiné, nemocné osoby, nebo aktivací vlastní mikroflóry na pozadí poklesu obranyschopnosti těla.

Nejčastěji se infekce přenáší z kašle a kýchání. V procesu dýchání zdravý člověk vdechuje vzduch spolu s patogenními mikroorganismy, usadí se na sliznicích dýchacích cest. Infikovaná osoba bude dostávat viry nebo bakterie, které způsobují nemoc u zdroje infekce, ale to neznamená, že se u něj objeví bronchitida.

Mnoho virů může postihnout nejen sliznice průdušek, ale také hltan, hrtan nebo průdušnice, což znamená, že při kontaktu s osobou s bronchitidou, jak bronchitidou, tak faryngitidou, laryngitidou a tracheitidou, se může v některých případech vyvinout i pneumonie.

U některých lidí se po kontaktu s pacientem s bronchitidou nevyvíjejí respirační onemocnění, v tomto případě vše závisí na individuální imunitě.

Způsoby přenosu

Existuje několik způsobů přenosu akutních respiračních infekcí, včetně bronchitidy. Zde jsou hlavní:

 1. Vzduch. Nejběžnější způsob přenosu onemocnění dýchacích cest. Při kašli, kýchání a během rozhovoru se z úst nemocného člověka uvolňují mikroskopické kapky sputa a slin obsahujících velké množství virů nebo bakterií. Tyto částice vlhkosti s patogenními mikroorganismy jsou inhalovány jinou osobou a jsou uloženy na sliznicích dýchacích cest. S poklesem rezistence organismu se patogeny začnou intenzivně množit, což vede k rozvoji onemocnění.
 2. Kontaktní trasa přenosu. Stává se to, když nemocný člověk kýchá nebo fouká nos do pěsti, a pak se bez mytí rukou dotkne různých povrchů, pozdraví (handshakes) nebo objímá ostatní lidi (zdravé). Některé patogeny si mohou udržet svou dlouhodobou životaschopnost v životním prostředí a stávají se zdrojem onemocnění pro jiné lidi. Po infekci na rukou zdravého člověka stačí, když se dotkne jeho obličeje, úst, nebo jednoduše otře oči o infekci.

Někteří odborníci se také domnívají, že se můžete nakazit při používání běžných nádob a šálků.

Kontaktní dráha přenosu je považována za nebezpečnější než vzdušná, protože s ní mikroorganismy nepotřebují překonávat velké množství přirozených ochranných bariér, jak je tomu v případě šíření šíření infekce vzduchem.

Vzdušné nebo ne?

Vzduchové kapičky jsou nejběžnější cestou přenosu všech onemocnění dýchacích cest. Tímto způsobem se přenáší akutní infekční a obstrukční infekční bronchitida, jakož i chronický zánět průdušek způsobený viry, bakteriemi a plísněmi.

Tam jsou také non-nakažlivé varianty bronchitidy - alergické, reaktivní a prašné. Vzhledem k tomu, že nejsou způsobeny mikroorganismy, ale jinými faktory, tyto typy nejsou přenášeny z nemocného na zdravého člověka, a proto jsou pro osoby kolem sebe zcela neškodné a nemohou být přenášeny vzduchem.

Akutní infekční

Nejčastěji (v 85% případů) vyplývá z virových infekcí jednoduchá akutní bronchitida. Hlavní příznaky onemocnění:

 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Nepohodlí, bolest na hrudi, zhoršení kašlem.
 • Bolestivý, suchý a pak mokrý kašel, s vypouštěním hlenu nebo mukopurulentního sputa.
 • Katarální jevy - nazální kongesce, rýma, bolest v krku a bolest v krku.
 • Příznaky intoxikace - bolesti hlavy, bolestivé svaly, celková slabost.

Závažnost onemocnění závisí na věku pacienta, na celkovém stavu jeho zdraví a na obraně těla. Průměrná doba trvání akutní bronchitidy u lidí bez průvodních onemocnění je 2-3 týdny. Zbytkový kašel může přetrvávat 10-14 dnů po zotavení.

Doba, po kterou pacient zůstává infekční, závisí na tom, jaký typ viru způsobil. V průměru je bronchitida nakažlivá pro ostatní během celého období horečky a silného kašle.

Chronické

Chronická bronchitida je diagnostikována, když symptomy, jako je vykašlávání sputa, bolest na hrudi a slabost přetrvávají po dobu 3 po sobě následujících měsíců.

Přechod od akutní k chronické bronchitidě je častěji diagnostikován u lidí s rizikovými faktory:

 • Dlouhé zneužívání kouření.
 • S komorbiditami bronchopulmonálního systému (CHOPN, astma, nádory).
 • Práce v nebezpečných odvětvích.
 • Život v nepříznivých podmínkách (prach, znečištění ovzduší).

Chronická bronchitida může nastat jak v pomalé formě, tak ve formě střídání období exacerbace a remise.

Obstrukční

Akutní obstrukční bronchitida je častější u dětí než u dospělých. To je způsobeno strukturou dýchacích cest u kojenců.

Při této variantě onemocnění dochází k křeči dýchacích svalů v průduškách, v důsledku čehož nemůže hlen uniknout z lumenu dýchacího traktu, dochází k napadnutelnému kašlání dechu, dušnosti a rozvoji dýchacího selhání.

Kromě kojenců je tato forma onemocnění charakteristická pro pacienty s bronchiálním astmatem, staršími pacienty se závažnými chronickými patologiemi srdce a plic a kuřáky.

Je to nebezpečné pro děti?

Jako každá jiná nakažlivá infekční choroba je bronchitida nebezpečná pro děti. Současně, vzhledem k nezralosti imunitního systému, děti trpí bronchitidou častěji a závažněji než dospělí, zotavují se déle po zotavení.

Akutní bronchitida u dětí je způsobena viry a bakteriemi a také se vyskytuje u nemocí, jako je černý kašel, zarděnka a spalničky. Jednoduchá akutní bronchitida v raném věku probíhá se stejnými příznaky jako u dospělých pacientů - kašel, horečka, slabost a intoxikace.

Obstrukční bronchitida se vyvíjí u každého čtvrtého dítěte do 3 let. Patologie se vyznačuje těžkým průběhem se silným, rostoucím kašlem, dýchavičností, vývojem hladovění kyslíkem. Bez řádné léčby může obstrukční bronchitida vést k závažným komplikacím, jako je bronchiektáza, plicní emfyzém a dokonce může být i smrtelná.

Bronchitida je jednou z nejnebezpečnějších onemocnění dýchacích cest u dětí, a proto, když se objeví příznaky nemoci, je důležité, aby nedošlo k samoléčbě, ale k návštěvě lékaře k diagnóze a výběru účinné terapie.

Může být bronchitida považována za nakažlivou?

Bronchitida je onemocnění, které postihuje velké množství lidí. V podmínkách moderní ekologie, každý druhý člověk trpěl akutní bronchitidou přinejmenším jednou v jeho životě. Jak se toto onemocnění šíří, je bronchitida nakažlivá?

Jak zjistit infekčnost?

Především je nutné zjistit, co je infekčnost. Lékařský termín pro infekčnost je nakažlivý. Všechny infekční nemoci mají svůj vlastní stupeň nakažlivosti - to znamená, že některé jsou více nakažlivé pro člověka, jiné - v menší míře. Na tomto základě posuzují nebezpečí infekce, její schopnost vyvolat epidemii, vyvinout určitá opatření na ochranu proti různým infekcím.

Infekční onemocnění se mohou šířit různými způsoby v závislosti na vlastnostech mikroorganismu.

U virových infekcí a některých bakteriálních charakteristik více přenášených vzduchem je někdy kontakt. Houbové nemoci se mohou šířit stejným způsobem - houby mají spory, které se snadno šíří ve vzduchu. Většina bakteriálních infekcí se přenáší přes špinavé ruce nebo poškozenou kůži. Existuje také přenosná cesta přenosu - v kontaktu s krví pacienta.

Nákazlivost je dána přítomností infekčního agens v těle - mikroorganismem, který se může šířit v životním prostředí a způsobit stejné choroby u různých lidí.

Tak mohou být nakažlivé pouze infekční nemoci. Člověk nemůže dostat arytmii nebo bolest hlavy od okolních lidí. Je bronchitida nakažlivá, pokud je způsobena infekcí, může jedna osoba přenášet nemoc na jinou?

Podstatou bronchitidy je zánětlivý proces, který se vyvíjí ve stěně průdušek a jejich sliznic. Proč se tento zánět vyskytuje? Klasická bronchitida je výsledkem kombinace několika faktorů - hypotermie, alergické reakce, kouření, pracovních rizik.

Pod vlivem výše uvedených faktorů prochází sliznice určitými změnami a vzniká v ní zánětlivý proces. To se projevuje v otok sliznice bronchiální stěny, expanze krevních cév. Výsledkem je vylučování tekutin - objevuje se sputum. V tomto případě neexistuje žádné infekční agens, to znamená, že neexistuje žádný nosič, který by způsobil stejný zánětlivý proces u jiné osoby.

Nicméně, tam je bronchitida ne jako nezávislé onemocnění, ale jako příznak některých infekčních onemocnění ovlivňujících dýchací cesty. V těchto případech je způsoben mikroorganismem. Taková bronchitida se nazývá specifická.

Určité pozadí je však také nutné pro jeho tvorbu - osoba s původně zdravými průduškami, i když je postižena takovou infekcí, nemusí mít nutně zánět bronchiální stěny.

Jak se přenáší bronchitida a je možné se jí vyhnout?

Jak zjistit, zda je bronchitida nakažlivá nebo ne? Klasická akutní nebo chronická bronchitida nemůže být přenášena z člověka na člověka, protože je způsobena neinfekčním činidlem.

Bronchitida tedy není pokryta žádným z následujících způsobů:

 • Vzduchové kapičky;
 • kontakt;
 • hematogenní nebo lymfogenní.

Přenos z osoby na osobu se nevyskytuje ani při kašli se sputem - což je hlavní příznak bronchitidy.

Bakteriální infekce se však snadno vytvoří na zánětlivém pozadí průdušek - pak se bronchitida stává hnisavou a objeví se pravděpodobný nosič. Ale i v tomto případě se nemoc nestane nakažlivou pro ostatní.

Pro výskyt bronchiální patologie je potřeba nejen infekční agens, ale také odpovídající predisponující faktory, které ovlivňují stěnu průdušek. Nelze je v žádném případě převést z osoby na osobu.

Pokud člověk se zdravým průduškem dostane toto nebo ten mikroorganismus od jiné osoby, bronchiální patologie se nevyvine, protože sliznice je chráněna a mikroorganismus nemůže prokázat svůj účinek.

Katarální onemocnění se často vyskytují u dětí, zejména v organizovaných skupinách. Stává se to jako řetězová reakce, protože děti jsou v těsném kontaktu.

Tak můžete chytit nachlazení onemocnění dýchacích cest, střevní infekce, dětské infekce. Ne všechny děti jsou však nemocné s bronchiální patologií, ale pouze ti, kteří již měli jakékoli bronchiální poškození a oslabenou imunitu. To opět potvrzuje nekompatibilitu samotné choroby.

Specifická bronchiální patologie, která je příznakem respirační infekce, je také obtížné zachytit. Osoba je nakažena jinou nemocnou osobou, nikoliv samotnou bronchitidou, ale infekcí, která se může projevit poněkud jiným způsobem. A již infekce za příznivých podmínek může vyvolat rozvoj bronchitidy u jiné osoby.

Přesto, že bronchitida stále není nakažlivá nemoc a není přenášena způsobem, který je typický pro infekci, jsou nutná některá preventivní opatření, zejména pokud jde o děti. V lidském těle je vždy určitý soubor mikroorganismů, které pro něj již nejsou patogeny.

Pokud však cizí mikroorganismus od ostatních, zejména kapiček ve vzduchu, vstoupí do těla dětí nebo dospělých, může vyvolat zánět. Tento proces může být omezen na běžné nachlazení, ale také se mohou vyvinout závažnější onemocnění.

Proto je v chladném období - na jaře a na podzim - nutné chránit dýchací cesty před pronikáním mikroorganismů. To lze provést mechanicky - propláchněte nos speciálním roztokem (Marimer, Aquamaris). Pro účinnější ochranu se používají masti a gely s obsahem interferonu (Viferon).

Děti by měly být omezeny na navštěvování mateřské školy, pokud začne masivní výskyt virových infekcí. Školáci a dospělí mohou používat jednorázové obličejové masky.

Můžu dostat bronchitidu?

Bronchitida se vztahuje na onemocnění lidského dýchacího systému, kdy celý bronchiální strom je zapojen do zánětlivého procesu. Mnoho lidí se obává, že bronchitida je nakažlivá nebo ne, protože onemocnění má často prodloužené trvání od dvou týdnů do tří měsíců. Bronchitida se často vyvíjí ve formě komplikací z chřipky nebo ARVI. Nemocní a zdraví lidé jsou často nuceni být ve stejné místnosti (doma, v práci, ve školce nebo ve škole). Je akutní bronchitida nakažlivá, když někdo z příbuzných, dětí, přátel onemocní? Abyste tomu porozuměli, musíte zjistit, co je původcem a jaké jsou způsoby přenosu nemoci.

Bronchitida se vztahuje na onemocnění lidského dýchacího systému, kdy celý bronchiální strom je zapojen do zánětlivého procesu.

Typy bronchitidy

Rozlišit dva typy bronchitidy:

 • Akutní bronchitida, která se vyvíjí ve formě akutního zánětu sliznice systému bronchiálního stromu se zapojením tracheálních tkání. To dramaticky zvyšuje množství sekrečních sekrecí spolu s kašlem a výtokem sputa. V období onemocnění s bronchitidou začíná výrazný otok sliznice, což vede k obstrukci průdušek nebo jejich obstrukci. A pak na pozadí akutní bronchitidy vzniká obstrukční.
 • Chronická bronchitida se zpravidla vyvíjí ve formě komplikací ve stadiu akutního stadia onemocnění. V této formě jsou postiženy velké a malé průdušky, transformace sekrečního systému, rozvoj zánětu. Zvýšená sekrece sputa, narušuje funkci čištění a ochranu průdušek.

Bronchitida se projevuje formou zánětu tkání bronchiálního stromu. Ale žádný zánět není nakažlivý. Otázka, zda se můžete nakazit bronchitidou, závisí na příčině, která nemoc vyvolala.

Faktory nemoci

Hlavním důvodem pro rozvoj akutní bronchitidy je zpravidla virová nebo bakteriální infekce, která vyžaduje povinné užívání antivirotik nebo antibakteriálních léčiv v závislosti na typu infekce.

Virové infekce

Příčinou bronchitidy může být více než 200 typů virů a 50 různých bakterií, ale nejčastěji jsou původci obvyklého respiračního virového onemocnění, které vede k rozvoji akutní bronchitidy:

 • PC virus;
 • parainfluenza virus typu III;
 • cytomegalovirus;
 • rhinovirus;
 • adenovirus;
 • chlamydie;
 • mikrobiální flóra;
 • mykoplazma;
 • pneumocystis a jiných patogenů.

Příčinou bronchitidy může být cytomegalovirus.

Často však vytvářejí interagující patogenní asociace různých typů. To je téměř 90% všech případů onemocnění.

Bakteriologické infekce

U lidí, kteří mají chronická ložiska infekce v nosohltanu, se bakterie stávají původci onemocnění: stafylokoky, bacily hemophilus, pneumokoky skupiny VI, streptokoky a gramnegativní bakterie. Proto, vzhledem k podezření na bakteriální formu bronchitidy, lékaři často předepisují antibakteriální léčiva.

Neinfekční faktory

Chronická bronchitida se často vyvíjí v procesu dlouhodobého působení neinfekčních faktorů, které dráždí průdušky, například při vdechování uhelného prachu, pracích prostředků, toxických látek, při práci se svařováním, při styku s alergickými složkami.
Léčba onemocnění bude tedy záviset na patogenu, typu onemocnění a formě jeho průběhu.

Jak se šíří bronchitida?

Oslabená imunita, hypotermie, stresy zvyšují pravděpodobnost, že onemocní chřipkou nebo ARVI.

Hypotermie zvyšuje pravděpodobnost onemocnění nemocnými viry, které napadají průdušky a potlačují jejich ochranu.

Virus napadající průdušky potlačuje funkci jejich obrany. V důsledku jeho útlaku dochází k výraznému zánětu sliznic a uvolňují se velké objemy sputa. Prostřednictvím nepodmíněných reflexů - kýchání a kašlání, tělo přebírá ochranné funkce dýchacího systému a snaží se vyčistit průdušky z hnisu hnisavého hlenu. Aktivně likviduje patogeny do vnějšího prostředí.

Při kýchání pacient vysílá do vzduchu miliardy kapiček obsahujících viry nebo bakterie obrovskou rychlostí.

To vede k rychlému šíření infekce.
Můžeme tedy konstatovat, že bronchitida je přenášena vzduchovými kapičkami, pokud je způsobena viry a bakteriemi.

Je bronchitida nakažlivá?

Pokud je virus zachycený v dýchacím traktu člověka kýcháním nebo kašlem zadržován v nosních dutinách nebo žlázách, jak je tomu obvykle v případě zimy (ARVI), člověk se silnou ochrannou funkcí průdušek nemusí onemocnět bronchitidou. Infekce může také způsobit další onemocnění: bolest v krku, faryngitidu, laryngitidu. Vše záleží na tom, jak tělo reaguje na virus nebo mikrob. Stupeň rizika infekce závisí na úrovni imunity.

Nákazlivá bronchitida pro jiné nebo ne

Je bronchitida nakažlivá nebo ne? Tato otázka se týká mnoha lidí, protože nemoc je rozšířená, a mnoho lidí by raději přijalo preventivní opatření, aby se s ní neměli nakazit. Je to možné? Je bronchitida nakažlivá pro děti? Je bronchitida přenášena vzduchovými kapičkami? Prozkoumejme tyto otázky podrobně.

Proč se vyvíjejí různé typy bronchitidy?

Bronchitida je zánět průdušnice a průdušek způsobený infekčními (viry, bakteriemi, plísněmi) nebo neinfekčními (alergeny, kouřové a prachové částice, záření). V závislosti na tom, co způsobilo vývoj zánětlivého procesu v průduškách, se rozlišují následující typy bronchitidy:

 1. Virová. Příčinou jsou viry chřipky, adenoviry, respirační syncytiální viry. Vývoju onemocnění obvykle předcházejí symptomy ARVI: celková slabost, bolest v krku, kašel, kongesce nosu, kýchání. Kašel je zpočátku suchý, ale postupně se zvlhčuje uvolňováním slizu hlenu.
 2. Bakteriální Patogeny jsou patogenní bakterie (streptokoky, pneumokoky). Ve většině případů se onemocnění vyvíjí jako komplikace virové bronchitidy, tzv. Druhé vlny infekce, ale může to být také nezávislá patologie. Pro bakteriální bronchitidu je charakteristická silná intoxikace, kašel s mukopurulentním nebo hnisavým sputem.
 3. Alergické. Příčinou zánětlivého procesu v průduškách jsou v tomto případě alergeny. Mohou vstoupit do těla pacienta proudem vdechovaného vzduchu nebo gastrointestinálním traktem (potravinové alergeny). Často se může opakovaná alergická bronchitida proměnit v bronchiální astma.
Někdy příčinou alergického zánětu jsou infekční agens, v těchto případech bude alergická bronchitida nakažlivá pro ty kolem pacienta.

Po dobu trvání bronchitidy může být akutní (netrvá déle než 1 měsíc), subakutní a chronický. Při chronické bronchitidě se jedná o chronický zánětlivý proces v průduškách, jehož exacerbace trvají dva roky nejméně tři měsíce.

Existuje celý seznam faktorů, jejichž vliv na lidské tělo významně zvyšuje riziko vzniku bronchitidy. Patří mezi ně:

 • dědičné faktory - vrozené anomálie struktury dýchacích cest, alergická predispozice;
 • přítomnost komorbidity - chronické obstrukční plicní nemoci (COPD), kongesce v malém kruhu krevního oběhu, chronická ložiska infekce (sinusitida, angína, kazy);
 • fyzikální faktory - kouř, prach, záření, náhlé změny teploty, vlhkost, studený vzduch;
 • chemické faktory - přítomnost znečišťujících látek (polutantů) v atmosférickém vzduchu, např. tabákový kouř, alkálie nebo kyselé výpary, chlor, amoniak, sirovodík, oxid uhelnatý;
 • špatné návyky - zneužívání alkoholu, drogová závislost, zneužívání návykových látek, kouření.

Bronchitida tak může být způsobena jak infekčními, tak neinfekčními příčinami.

Jak se bronchitida šíří z osoby na osobu

Přenosová cesta akutní virové a bakteriální bronchitidy je ve vzduchu. V těchto případech je patogen v dýchacích cestách pacienta a během kašle a kýchání ve formě aerosolu se uvolňuje do prostředí, odkud padá proudem vzduchu na sliznici dýchacích cest jiných lidí. Infekční formy bronchitidy tak mohou být infikovány jinou osobou.

Je bronchitida nakažlivá pro ostatní, pokud je její vývoj vyvolán alergickou reakcí? Nelze podat jednoznačnou odpověď na tuto otázku. Vysvětli proč.

Během kašle pronikají mikroby spolu s nejmenšími kapkami bronchiálního hlenu do prostředí, odkud se mohou dostat do dýchacích cest jiných lidí s vdechovaným vzduchem.

U alergické (atopické, astmatické) bronchitidy je zánět průdušek vyvolán expozicí určitým látkám, na které má tato osoba zvýšenou citlivost. Tyto látky se nazývají alergeny. Mohou to být všechny, ale nejčastěji to je:

 • rostlinný pyl;
 • ptačí peří;
 • zvířecí chlupy;
 • domácí prach;
 • chemikálie pro domácnost.

Pokud je vývoj alergické bronchitidy spojen s takovými alergeny, pak tato forma onemocnění nepředstavuje epidemiologické nebezpečí. V některých případech však jako alergen působí patogenní bakterie nebo houby, jakož i jejich metabolické produkty. Jinými slovy, někdy příčinou alergického zánětu jsou infekční agens, v těchto případech bude alergická bronchitida nakažlivá pro ty kolem pacienta, přenos infekce vzduchovými kapičkami. Současně u jiných osob mohou stejná mikrobiální činidla způsobit ne alergickou, ale akutní bakteriální bronchitidu.

Vlastnosti šíření chronické bronchitidy

Chronická bronchitida je podle statistik běžnou patologií, která postihuje více než 10% dospělé populace. Současně s věkem je pozorován nárůst incidence. Abychom pochopili, zda je pacient s chronickou bronchitidou schopen infikovat ostatní či nikoliv, měli bychom zjistit, jaké příčiny a patologické procesy jsou základem vývoje této choroby.

Hlavní příčiny chronické bronchitidy jsou:

 • pozdní a nedostatečná léčba akutní bronchitidy;
 • dlouhodobé vdechování znečištěného vzduchu (to zahrnuje i kouření, které přispívá k rozvoji kuřáka bronchitidy).

Chronický zánětlivý proces vede ke sklerotickým změnám ve stěnách průdušek, hypersekreci hlenu.

Při chronické bronchitidě se jedná o chronický zánětlivý proces v průduškách, jehož exacerbace trvají dva roky nejméně tři měsíce.

V období remise onemocnění má pacient kašel s mukopurulentním charakterem sputa. Během tohoto období však pacienti nejsou nakažliví pro ostatní, protože zánětlivý proces v nich není spojen s infekčními agens.

Exacerbace chronické bronchitidy jsou obvykle způsobeny přídavkem sekundární infekce (parazitární, plísňové, virové nebo bakteriální). Během kašle pronikají mikroby spolu s nejmenšími kapkami bronchiálního hlenu do prostředí, odkud se mohou dostat do dýchacích cest jiných lidí s vdechovaným vzduchem. Během exacerbace chronické bronchitidy bude tedy infekční vůči ostatním.

Video

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.

Je bronchitida opravdu nakažlivá a jaké vlastnosti má tato nemoc?

V období podzimu a zimy se četnost onemocnění dýchacího ústrojí významně zvyšuje: tonzilitida, faryngitida, bronchitida, tracheitida. To je často spojeno s vypuknutím virových nebo bakteriálních infekcí. V tomto článku zjistíte, zda je bronchitida ve skutečnosti nakažlivá a jaké metody prevence existují.

Vlastnosti nemoci

Bronchitida je onemocnění dolních dýchacích cest, které se vyznačuje zánětem průdušek a je často infekční povahy. V patogenezi bronchitidy hrají významnou roli dvě skupiny faktorů:

 1. Snížená lokální ochrana. Struktura sliznice zahrnuje několik faktorů ochrany: řas a hlenu, které čerpají speciální ochranné zařízení - mukociliární clearance. Cilia, pohybující se, vede k odstranění cizích částic spolu s hlenem. Pokud je toto zařízení rozbité, je sliznice náchylnější k zánětu a vyššímu riziku vzniku infekce.
 2. Patogenní faktory nepříznivě ovlivňující sliznici průdušek. Všechny jsou rozděleny na infekční a neinfekční. Infekční onemocnění zahrnují různé mikroorganismy: viry, bakterie, houby. Pro neinfekční: různé alergeny, včetně prachu, toxických látek, kouření.

Bronchitida se vyvíjí na pozadí změn v bronchiální sliznici, ale etiologický faktor (ten, který je přímou příčinou onemocnění) je nejčastěji mikroorganismy.

Hlavním příznakem, který je charakteristický pro bronchitidu, je kašel. Také osoba může být narušena horečkou, celkovou slabostí, produkcí sputa. V tomto případě, v případě virové povahy bronchitidy, je sputum častěji transparentní a má slizký charakter a v případě bakteriálního je zelený nebo žlutý, hnisavý.

Způsoby přenosu

Bronchitida je zánět průdušek a zánět nemůže být přenášen z člověka na člověka. Přenášejí se však infekční agens, které jsou právě příčinou onemocnění.

Jaké mikroorganismy mohou být příčinou bronchitidy a v důsledku toho přeneseny do jiného?

 1. Viry. Nejběžnějšími patogeny bronchitidy mohou být viry chřipky, parainfluenza, adenovirus, rhinovirus a další nespecifické viry. Virová onemocnění jsou nakažlivější, protože viry jsou těkavější a nakažlivější než jiné mikroorganismy.
 2. Bakterie. Bakteriální agens mohou také způsobit rozvoj bronchitidy: stafylokoky, streptokoky, mykoplazmy, hemofily bacily. Bakteriální infekce jsou méně nakažlivé než virové.

Infekční agens, které infikují bronchiální sliznici, jsou přenášeny vzduchovými kapičkami. Většina mikroorganismů je přenášena kašlem (a kašel je hlavním příznakem bronchitidy) a kýcháním. Můžete se však dostat do normální konverzace.

Podstatně méně pravděpodobné je, že budou kontaktovat kontaktní osoby, ale stále existuje. Když kašle, kýchání, mluvení, sputum může být propuštěn, který obsahuje mnoho mikroorganismů. Bakterie nebo viry se ukládají na domácí potřeby: nádobí, hračky, výrobky pro osobní péči. Pokud tedy jiná osoba využije infikovaného objektu, může se nakazit. K tomu stačí použít šálek nebo láhev vody, ze které nemocný člověk pil.

Pokud je snížena imunita osoby a místní faktory ochrany nefungují, s největší pravděpodobností onemocní.

Prevence infekcí

Všechna preventivní opatření zaměřená na prevenci rozvoje onemocnění jsou rozdělena do dvou skupin: specifické a nespecifické.

Specifická profylaxe zahrnuje očkování (očkování proti očkování a každoroční očkování proti chřipce).

Nespecifická profylaxe nepůsobí přímo na patogen, ale zahrnuje opatření zaměřená na zabránění kontaktu s patogenem nebo obecně na posílení těla. Aby se snížilo riziko vzniku bronchitidy, musíte dodržovat následující pravidla:

Můžu dostat bronchitidu?

Bronchitida je zdravotní stav, který postihuje plíce a dýchací cesty. Vyznačuje se zánětem průdušek - hlavních dýchacích cest v plicích. V některých případech může být bronchitida nakažlivá, tj. Přenášena z nemocného na zdravého člověka.

Abychom lépe porozuměli šíření bronchitidy, doporučujeme zvážit typy tohoto onemocnění.

Jak se přenáší bronchitida?

Lidé by měli předpokládat, že mohou nemoc přenášet i na jiné osoby, a to i v případě, že lékař dosud nepotvrdil bronchitidu.

Existují dva typy bronchitidy - akutní a chronické. Ve většině případů dochází k akutní bronchitidě pod vlivem viru. Chronická bronchitida je typ chronického plicního onemocnění.

U pacientů s chronickou bronchitidou se také může vyvinout akutní bronchitida. Stačí, aby se tělo pacienta dostalo pod vliv viru. Kašel je běžným příznakem obou forem bronchitidy.

Lidé, kteří mají akutní bronchitidu, mohou přenášet nemoc na jiné již při prvních příznacích.

V raných stadiích je často obtížné určit příčinu kašle, protože tento příznak může být způsoben jak bronchitidou, tak mnoha dalšími zdravotními problémy. Jako preventivní opatření je lepší, aby lidé vycházeli ze skutečnosti, že jsou schopni přenášet infekci.

Ve většině případů se bronchitida šíří snadněji v raných stadiích než v pozdějším stadiu.

Jak dochází k bronchitidě?

Bronchitida virus může být přenášen z nemocné osoby na zdravou, když jsou blízko u sebe.

Pokud osoba s bronchitidou kýchá nebo kašle, infikované kapičky se dostanou do vzduchu a mohou zůstat na povrchu předmětů.

Bronchitida se může rozšířit, když infikované kapky vstoupí do následujících částí těla:

 • nos;
 • ústa;
 • dýchacích cest.

Pozdní příznaky

V mnoha případech akutní bronchitidy jsou některé symptomy pozorovány po dlouhou dobu poté, co se tělo již podařilo vyrovnat se s infekcí. Například, kašel obvykle alarmuje lidi několik týdnů.

Jakmile se člověk zotaví, ztrácí schopnost přenášet infekci. Pacient i lidé kolem něj však musí i nadále udržovat zdravou hygienu, zejména si pravidelně umývat ruce.

Typy bronchitidy

Hlavním příznakem bronchitidy je pravidelný kašel. Obvykle je tento kašel mokrý, to znamená, že obsahuje velké množství hlenu. Mokrý kašel je pozorován v důsledku skutečnosti, že se dýchací cesty zapálily a jako reakce na zánět začnou produkovat hlen.

Rozdíl mezi akutní a chronickou bronchitidou je podrobně popsán níže.

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida je považována za krátkodobý zánět plic a dýchacích cest. Obvykle tento problém znepokojuje osobu po dobu delší než tři týdny. Akutní bronchitida se nejčastěji vyvíjí u starších, kojenců a malých dětí.

Zpravidla se akutní bronchitida stává důsledkem virové infekce, protože lidé s touto chorobou trpí častěji v zimních měsících, kdy mají viry pohodlnější podmínky pro reprodukci.

Při akutní bronchitidě se obvykle pozorují příznaky jako nachlazení nebo chřipka. Kromě kašle se jedná o následující:

 • bolest na hrudi;
 • bolesti hlavy;
 • únava;
 • bolesti svalů;
 • bolest v krku.

Chronická bronchitida

Lidé, kteří kouří nebo kouří dříve, mají větší pravděpodobnost vzniku chronické bronchitidy.

Na rozdíl od akutní bronchitidy je chronická diagnóza diagnostikována v případech, kdy symptomy mají následující charakteristiky:

 • nezastavujte;
 • nejpozději tři měsíce v rámci jednoho kalendářního roku;
 • nejméně dva roky za sebou.

Chronická bronchitida patří do skupiny stavů, které jsou v lékařské praxi popsány generickým termínem „chronická obstrukční plicní choroba“ nebo „CHOPN“.

Pokud se příznaky bronchitidy opakují a nejdou pryč po dobu tří po sobě následujících týdnů, pak se v takové situaci osoba musí poradit s lékařem na lékařské vyšetření. Lékař provede určité diagnostické postupy, které vám pomohou pochopit, zda je bronchitida chronická.

Při chronické bronchitidě je pravděpodobnější výskyt následujících příznaků:

 • dlouhodobý kašel se značným množstvím hlenu a sputa;
 • konstantní dušnost.

Lidé, kteří mají v minulosti CHOPN, kouří nebo kouří dříve, mají větší pravděpodobnost vzniku chronické bronchitidy.

Vzhledem k tomu, že příznaky bronchitidy jsou podobné příznakům mnoha dalších onemocnění, musí lékaři provést přesnou diagnostiku, aby se zajistilo, že pacienti dostanou správnou léčbu.

Důvody

Akutní nebo chronická bronchitida může způsobit různé faktory. Důvody obou typů bronchitidy jsou podrobněji popsány níže.

Viry a bakterie

Akutní bronchitida se obvykle vyvíjí pod vlivem virové infekce, tj. Stejným způsobem jako chřipka nebo nachlazení. To znamená, že akutní bronchitida může být přenášena z nemocné osoby na zdravou.

Ve vzácných případech se bakteriální infekce stávají příčinou akutní bronchitidy.

Environmentální faktory

Některé faktory prostředí mohou zvýšit riziko vzniku akutní bronchitidy. Způsobují zánět dýchacích cest a činí plíce náchylnější k infekcím.

Tyto faktory zahrnují následující.

 • Znečištěný vzduch. Vzduch může být znečištěn škodlivými látkami vznikajícími při práci průmyslových podniků, automobilů, tepelných elektráren.
 • Agresivní chemikálie. Barvy, rozpouštědla a jiné chemikálie mohou při vdechování vdechnout plíce a dýchací cesty.
 • Cigaretový kouř. Kuřáci nejen zvyšují své riziko vzniku akutní a chronické bronchitidy, ale také ohrožují zdraví jiných lidí, kteří vdechují kouř cigaret pasivním kouřením.
 • Další faktory prostředí. Zánět dýchacích cest může způsobit prach, kouř nebo velké požáry.

Prevence

Pravidelné mytí rukou pomáhá předcházet šíření bronchitidy.

K úplnému vyloučení nebo snížení rizika vzniku akutní a chronické bronchitidy mohou lidé dodržovat níže uvedené pokyny.

 • Vzdát se kouření. Je důležité, aby lidé nejen přestali kouřit, ale také aby se vyhnuli náhodnému vdechnutí cigaretového kouře. Kouření oslabuje imunitní systém, a proto je pro tělo obtížnější bojovat s infekcí. Odvykání od kouření je nejjednodušší krok z těch, které lidé mohou přijmout, aby se výrazně zlepšilo zdraví jejich respiračního systému.
 • Vyhněte se znečištěnému vzduchu. Automobilové výfukové plyny, prach nebo škodlivé výpary zvyšují riziko vzniku bronchitidy a dalších dýchacích problémů, jako je astma.
 • Noste masku. Masky, které pokrývají ústa i nos, pomáhají vyhnout se expozici těla dráždivým látkám a snížit zánět dýchacích cest.
 • Vezměte kořen. Většina lidí musí být každý rok očkována proti chřipce a musí být očkována proti pneumonii a černému kašli. Tato preventivní opatření pomáhají udržovat zdraví celého těla na vyšší úrovni po celý rok.
 • Umyjte si ruce. Pravidelné mytí rukou a čištění mokrých místností zabraňují šíření virů.

Léčba

Léčba akutní a chronické bronchitidy je odlišná.

Léčba akutní bronchitidy

Antibiotika nejsou obvykle používána pro léčbu akutní bronchitidy, protože původcem tohoto stavu je ve většině případů virové, nikoliv bakteriální infekce.

Zpravidla akutní bronchitida zmizí po několika týdnech. Mezi doporučené terapeutické strategie pro toto onemocnění patří:

 • spotřeba velkých objemů tekutiny;
 • poskytování odpočinku tělu;
 • k uvolnění kašle použijte zvlhčovač;
 • inhalace páry ze sprchy nebo z nádoby s horkou vodou;
 • užívání léků bez lékařského předpisu, které Vám doporučil lékař.

Kouření cigaret může zhoršit příznaky akutní bronchitidy a prodloužit dobu potřebnou pro zotavení těla. Proto lékaři doporučují vzdát se cigaret alespoň po dobu nemoci a ideálně navždy.

Léčba chronické bronchitidy

Bohužel chronická bronchitida je nevyléčitelná choroba. Terapeutické úsilí lékařů má tendenci zaměřit se na léčbu a zmírnění symptomů.

Velmi často lékaři doporučují kontrolovat příznaky chronické bronchitidy tím, že provádějí pozitivní změny v životním stylu. Tyto změny zahrnují zejména zdravou a vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu.

Plicní rehabilitace také pomáhá lidem s chronickou bronchitidou. V některých případech jim lékaři předepisují léky. Tyto nástroje jsou obvykle k dispozici v následujících formách:

 • aerosolové inhalátory a roztoky pro nebulizátor;
 • mukolytická činidla;
 • steroidy;
 • bronchodilatační.

Mucolytic agenti dělají hlen více vzácný a bronchodilators pomáhají otevřít dýchací cesty. Steroidy mohou odstranit nebo snížit zánět.

Udržování vodní bilance je jedním z důležitých bodů při léčbě bronchitidy. Adekvátní příjem tekutin snižuje výtok a usnadňuje vykašlávání.

Je důležité koordinovat optimální léčebné metody pro akutní a chronickou bronchitidu s odborným lékařem. Pouze odborník je schopen vyvinout takové terapeutické schéma, které bude brát v úvahu současný zdravotní stav pacienta, stejně jako problémy, které se teprve začínají vyvíjet nebo se mohou objevit v blízké budoucnosti.

mohu dostat bronchitidu od jiné osoby

Je bronchitida opravdu nakažlivá pro ostatní nebo je to jen fikce?

Pokud jde o to, zda je bronchitida nakažlivá, mnozí dospělí nemohou souhlasit. Někteří jsou zajištěni a zůstávají doma, jiní jdou do týmu, jakmile teplota klesne. Tato otázka má však velmi jasnou odpověď, kterou všichni lékaři znají a mohou vysvětlit každému pacientovi.

Bronchitida je zánět průduškové sliznice. Pokud je však zanícená, ne vždy to znamená, že osoba je nakažlivá. Podle původu může být choroba:

 1. Infekční (virové a bakteriální). Příčinou zánětu bronchiální sliznice je infekce.
 2. Toxický. K zánětu dochází v důsledku dráždivého působení chemikálií, které jsou vdechovány přes dýchací systém.
 3. Alergické. Zánětlivý proces, který se často vyvíjí rychle a náhle, je vyvolán hyperaktivitou imunitního systému a individuálními charakteristikami těla. Příčinou je vniknutí alergenu, obvykle cestou dýchání.

Průběh onemocnění se může lišit v závislosti na příčině:

 1. Infekční bronchitida se vyskytuje se zvyšující se teplotou. V počáteční fázi může být pacient narušen jinými příznaky - bolest v krku, malátnost, slabost, nedostatek chuti k jídlu, bolest hlavy.
 2. Alergický typ má spíše charakteristický tok - vyskytuje se pouze v reakci na vstup alergenu. Může rychle začít a projít rychle. Kašel je převážně suchý, má křečovitý charakter, dýchání je obtížné. Doprovodnými příznaky mohou být slzení nebo rýma.
 3. Toxická bronchitida může být podezřelá, pokud se osoba nedávno zapojila do chemických látek. Vdechování škodlivých výparů a výskyt kašle má kauzální vztah a vyžaduje samostatný léčebný přístup.

Co je nakažlivé? To znamená, že váš stav může být nějakým způsobem přenesen na jinou osobu. Zvažte to z hlediska různých typů bronchitidy:

 1. Infekční. Je to tento typ, který je infekční. Nemocný šíří infekci kapkami, kašlem a dokonce i mluvením. Po dobu nemoci je zakázáno navštěvovat organizované skupiny, aby nebyly nebezpečné pro ostatní.
 2. Alergické. Provokujícím faktorem je alergen. Látka, která je alergická na jednu osobu, může být pro druhého zcela bezpečná. Zánět, ke kterému dochází po vstupu alergenu do dýchacího traktu, nelze přenést na jiný, protože se jedná o individuální reakci. Při silných alergických reakcích záleží na psychosomatice bronchitidy, kdy křeč nevyplývá ani z fyziologických, ale z psychologických důvodů.
 3. Toxický. Toxiny dráždí bronchiální sliznici, po které dochází k zánětlivému procesu. Taková osoba není nakažlivá pro ostatní. Kašel v tomto případě indikuje zvýšenou produkci bronchiální sekrece pro odstranění toxinů a hojení sliznice.

Je třeba mít na paměti, že pravděpodobnost infekce závisí na stavu lidské imunity. Ve většině případů imunitní systém bojuje s infekcí včas a zabraňuje onemocnění.

Průběh bronchitidy může být akutní a chronický. Akutní zánět je někdy doprovázen obstrukčním syndromem, při němž oteklá sliznice uzavře lumen průdušek a dýchání je obtížné. Speciální spreje pro bronchitidu pomáhají odstranit křeč. Chronická forma je naopak charakterizována vymazanými symptomy a dlouhým průběhem. Často vede k atrofické bronchitidě, při které se sliznice stává tenčí a tělo nemůže plně plnit své funkce.

Zda tyto dvě formy bronchitidy jsou nakažlivé závisí na tom, co je způsobilo. Mohou být jak infekčního, tak alergického původu. V důsledku toho bude osoba nakažlivá pro ostatní pouze v přítomnosti infekce.

Infekce je přenášena vzduchovými kapičkami. Pokud je nemocný člověk v prostředí, následující preventivní opatření pomohou vyhnout se infekci:

 1. Během špičkových období onemocnění dýchacích cest se doporučuje vyhnout se přeplněným místům, zejména v uzavřených prostorách. Než půjdete ven, můžete si potřít nos oxolinovou mastí.
 2. Měli byste neustále udržovat svou imunitu - více na čerstvém vzduchu, tam jsou vitamíny, ztvrdnout.
 3. Ruce by měly být umyty tak často, jak je to možné, zejména po ulici, a také se snažte nedotýkat se tváří rukama.
 4. Zajistěte v místnosti optimální teplotu (20 stupňů) a vlhkost (60%). To pomůže udržet zdraví dýchacích orgánů a zvýšit odolnost vůči infekci.

Šíření infekce při kašlání nebo kýchání je zvláště nebezpečné pro malé děti a těhotné ženy. U těchto pacientů může onemocnění vést ke komplikacím a možnosti léčby jsou omezené.

Aby se onemocnělo, musí se do těla dostat určitá koncentrace viru. U dítěte je pravděpodobnější, že se nakazí dospělým, a dospělý z dítěte nemusí. V každém případě je nositel infekce nebezpečný pro všechny kolem.

Zjistěte, co je bronchitida a jaké jsou jeho příznaky od odborníka z videa níže.

Jak se šíří bronchitida? Je bronchitida nakažlivá nebo ne? Způsoby přenosu bronchitidy

Jak se šíří bronchitida? Tento problém pochopíme podrobněji. Bronchitida je onemocnění dýchacího ústrojí, ve kterém dochází k zánětlivému procesu v průduškách a ovlivňuje celou tloušťku jejich stěn nebo sliznice.

Toto onemocnění může být jak nezávislé, tak sekundární, to znamená v důsledku infekcí a chronických onemocnění. Bronchitida je akutní a chronická. Jeho příznaky jsou horečka a kašel. Vysílá se akutní bronchitida?

Průdušky jsou druhem trubkovitého rozvětvení v plicích, které vede lidský inhalovaný vzduch z horního dýchacího systému do dolního. Během tohoto onemocnění je narušena cirkulace vzduchu a výměna plynů, což má za následek vznik bronchiálního edému a začíná produkce hlenu.

Onemocnění trvá několik týdnů až několik měsíců a může být komplikací ARVI nebo chřipky.

Bronchitida patří mezi nejčastější onemocnění na světě.

Zvažte, jak se přenáší bronchitida.

Hlavním příznakem bronchitidy různých forem je reflex kašle. V počátcích tohoto onemocnění může být kašel velmi suchý a dotěrný. To může způsobit zvracení u dětí, stejně jako neklidný spánek. Nicméně, s vývojem zánětlivého procesu v průduškách, sputum je produkován, mít nažloutlou nebo nazelenalou barvu a kašel stane se mokrý. Barva sputa ukazuje, že bakteriální infekce se připojila k virové infekci. Takový kašel už není tak bolestivý pro pacienta, protože lumen průdušek je uvolňován během separace sputa a dýchací proces je snazší.

Nákazlivá nebo ne bronchitida? To je častá otázka.

Přistoupení bakteriální infekce je způsobeno tím, že dochází k přetížení v plicích pacienta s bronchitidou, protože kyslík nemůže být dodáván v dostatečném množství do zapálených tkání. V těchto oblastech je tedy aktivní množení patogenních bakterií.

Kašel trvá obvykle dva až tři týdny, ale pokud je tento proces zpožděn na delší dobu, může to být příznakem vzniku chronické formy onemocnění a také následkem oslabení imunitních funkcí těla.

Příznaky akutní bronchitidy mohou být také prudký nárůst teploty, bolesti hlavy, slabost a závratě.

Při chronické bronchitidě je kašel suchý, hluboký, v některých případech je velké množství sputa, zvláště ráno. Tato forma onemocnění je charakterizována obdobími remise a exacerbace, způsobenými zpravidla SARS, hypotermií atd.

Je bronchitida přenášena vzduchovými kapičkami? O tom dále.

Tento typ onemocnění se vyznačuje tím, že bronchiální sliznice je nejen zánětlivá, ale také poškozená. Cévní stěna se stává silnější, tkáně bobtnají, zužuje průchod průdušek. To značně komplikuje proces dýchání, zabraňuje odstranění sputa, zvyšuje riziko pneumonie.

Tato otázka je pro mnohé zajímavá, protože se často stává, že lidé jsou nuceni zůstat blízko nemocných na veřejných místech, v práci nebo ve vzdělávacích institucích. Aby bylo možné odpovědět na tuto otázku, je nutné pochopit, co je příčinou této choroby, a pokud je původcem viru nebo bakterie, pak jakým způsobem dochází k přenosu onemocnění.

Primární příčinou bronchitidy je zpravidla celá řada virových a bakteriálních infekcí, které vyžadují vhodnou antivirovou a antibakteriální léčbu.

Příčinou bronchitidy je více než 300 virů a asi 100 různých mikroorganismů. Nejběžnější jsou však ty, které způsobují chřipku a ARVI a v důsledku toho akutní bronchitidu.

Mezi takové viry a bakterie patří:

 • rhinovirus;
 • adenovirus;
 • mykoplazma;
 • chlamydie;
 • PC virus;
 • cytomegalovirus;
 • parainfluenza virus typu III;
 • pnevmotsisty atd.

Způsoby infekce bronchitidy jsou uvedeny níže.

U ohromujícího počtu nemocí tyto mikroorganismy působí ve vzájemné kombinaci, což vysvětluje různorodost symptomů tzv. Běžného nachlazení, jak je lidem přijímáno, aby nazývali příznaky chřipky a ARVI.

Kromě virů jsou původci bronchitidy bakteriologické infekce, jako jsou hemofilus bacilli, streptokoky, stafylokoky, gramnegativní bakterie a pneumokoky. V tomto ohledu by léčba bronchitidy měla mít antibakteriální základ.

Lidé, kteří jsou již dlouho v kontaktu s uhelným prachem, domácími chemikáliemi, různými toxickými látkami, stejně jako těmi, kteří zneužívají kouření, jsou náchylní k neinfekční bronchitidě. Jak se přenáší tento typ bronchitidy?

Tento typ bronchitidy není nakažlivý, na rozdíl od těch způsobených výše uvedenými infekcemi.

Bronchitida, která má bakteriologickou nebo virovou povahu, je tedy nebezpečná pro pacientovo prostředí, protože viry mohou být přenášeny z osoby na osobu vzduchovými kapičkami a bakterie mohou být přenášeny lidmi, pokud nemocné mikroby osoby zasáhnou sliznice zdravého člověka.

Častý stres, snížená imunita, nedostatek vitamínů, hypotermie, závislost na nikotinu - to jsou hlavní důvody, které zvyšují pravděpodobnost vzniku akutních respiračních infekcí a chřipky. Viry a bakterie, které vstupují do lidského průdušku a způsobují jejich zánět, také potlačují jejich ochranné funkce, v důsledku čehož dochází k zánětlivému procesu bronchiálních sliznic a vzniká na něm velké množství sekrece, nazývané sputum. Ale jak se přenáší bronchitida?

S pomocí reflexů, jako je kašel a kýchání, se tělo snaží vyčistit dýchací cesty nadbytečného hlenu, čímž provádí ochrannou funkci těla. Je to přirozený proces boje s touto nemocí, ale má negativní důsledky pro lidi kolem nich. Během kýchání a kašle se patogeny dostávají do ovzduší a do každodenních předmětů, což vede k tomu, že se infekce šíří i venku. Trpí v dýchacích cestách jiných lidí a také způsobují, že se u nich rozvine bronchitida a související symptomy.

Imunitní systém může okamžitě potlačit reprodukci mikrobů v těle pouze tehdy, když lidské tělo není oslabeno a má dostatečnou kapacitu, aby se s takovými vlivy na životní prostředí vypořádalo. To je odpověď na otázku, zda je bronchitida přenášena kapičkami ve vzduchu.

Aby se snížilo riziko infekce tímto onemocněním, doporučuje se:

 • Omezit návštěvy na veřejných místech, zejména během epidemií chřipky a ARVI.
 • Noste speciální lékařskou masku, abyste zabránili vniknutí patogenních virů a mikrobů do dýchacích cest, ale pokud taková maska ​​neexistuje, můžete jednoduše zakrýt nos a ústa čistým kapesníkem nebo obvazem.
 • Důkladně si umyjte ruce mýdlem a dodržujte základní hygienická pravidla.
 • Proveďte kalení, které významně zvyšuje imunitní obranu těla.
 • V podzimním a zimním období užívejte vitamíny a jíst velké množství čerstvého ovoce a zeleniny obsahujících vitamin C jako potravu.
 • Vyvarujte se kontaktu s pacienty s bronchitidou a SARS av případech, kdy k takovému kontaktu došlo, omyjte nos a ústa fyziologickým roztokem, vezměte antivirotika.

Zvažte léky na prevenci bronchitidy.

Jedná se především o antivirotika „Grippferon“, „Alfaron“, „Interferon“, „Viferon“, „Kipferon“. Pak imunostimulační léky "Ingavir", "Kagocel", "Cycloferon", "Lavomax", "Tsitovir". Můžete také užívat antibakteriální látky po dobu 5-7 dnů, ale to není vždy vhodné. V každém případě se musíte poradit s odborníkem.

Je bronchitida nakažlivá pro ostatní nebo ne?

Pokud nevíte, jak se bronchitida přenáší, zda je toto onemocnění nakažlivé pro ostatní, pak vám naše publikace pomůže. Řekneme vám, zda máte problém s pacientem ve vzduchových kapičkách a co můžete očekávat u dětí a dospělých.

Bronchitida nastává, když sliznice průdušek tlačí. Onemocnění může být doprovázeno kašlem, dýcháním píšťalkou. Rizikem jsou novorozenci i dospělí. U malých dětí je problém respirační endemie problém.

Infekce je povahou epidemie. Může však nemoc jít z jedné osoby na druhou? Je bronchitida přenášena vzduchovými kapičkami?

Jsou-li v těle jedince mikroby, pak je možná infekce blízkými lidmi. V případě oslabené imunity se významně zvyšuje možnost získání akutní respirační virové infekce nebo chřipky.

Infekce, která proniká průduškami, může zničit jejich ochranný účel. Z tohoto důvodu jsou sliznice náchylné k hnisání. V procesu zánětu má pacient sputum. V okamžiku kašlání se průdušky očistí od hnisu, který vznikl. Infekce se zároveň šíří i okolním lidem.

Je bronchitida nakažlivá pro ostatní? Bakterie, které jsou uvnitř osoby, jdou ven i v době konverzace. Nemůžete říci, zda infekce ovlivní průdušky nebo ne. To vše závisí na imunitě lidí kolem nich.

Z výše uvedeného je výsledkem toto: není to samotná bronchitida, která je nakažlivá, ale infekce, která ji způsobila. Viry a mikroby mohou snadno přecházet z osoby na kteroukoli osobu ve vzduchu rozptýlených kapiček. Ve stejné době, všechny škodlivé účinky po nějaké době.

Pod vlivem virů jsou pozorovány následující změny:

 • mukózní buňky jsou zničeny;
 • hnisání slouží jako omluva pro bronchiální opuch;
 • stěny průdušek se ztenčují, což má za následek kašel a bolest.

Rozpoznat nemoc může být následující příznaky:

 • těžké dýchání;
 • sputum;
 • letargie a únava;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšení teploty.

Nejvýraznější znaky obstrukční formy obdařily. Tato forma je komplikací.

Odpověď na otázku, jak lze v tabulce nalézt infekční bronchitidu. Čas nezávisí na infekci, která nemoc způsobila.

Je bronchitida přenášena vzduchovými kapičkami?

Můžu od pacienta dostat bronchitidu? Vše je způsobeno formou nemoci. Virový a bakteriální typ onemocnění je nakažlivý. Neinfekční forma nemá žádné důsledky. Typ, který bude říkat, že bronchitida je infekční nebo ne, dokáže zjistit pouze odborník.

Onemocnění může být přenášeno vzduchovými kapičkami. Patogeny, které se staly příčinou zánětlivého procesu, obývají bronchiální sliznici. Když kašli, letí ven a skončí na sliznici jiné osoby. Bakterie začínají způsobovat hnisání.

Přenos choroby tímto způsobem je možný, ale nejčastěji je přenášen v důsledku nízké imunitní obrany jiné osoby.

Potřebujete se zbavit papillomů nebo bradavic? Přečtěte si článek: Papilox je lék na infekci papilomo-virus: recenze... Mám koupit Intoxic Plus, podívejte se zde, protože Intoxic Plus je mnoho recenzí.

Jak nemůžete dostat bronchitidu od nemocných dětí?

Profesor Komarovsky jasně odpovídá na otázku, zda je bronchitida infekční pro děti. Je poměrně snadné se nakazit rhinovirem, který infikuje průduškový strom.

Onemocnění u dětí se rozhodně šíří vzduchem přenášenými kapičkami. Způsoby přenosu nemoci na děti jsou běžným kašlem. V chladném čase se doporučuje zdržet se na přeplněných místech, protože je to nebezpečné pro ostatní. Není třeba řídit dítě do mateřské školy.

První věc, kterou potřebujete vědět, jak se nemoc přenáší. Může být přenášen tímto způsobem: průdušky projdou vzduchem a vyčistí je od nežádoucích mikroorganismů. K odstranění těchto organismů je způsoben reflex kašle. V době kašle se vytlačuje sputum a dochází k infekci pacienta s bronchitidou.

Existují jednoduché a účinné možnosti ochrany, které jsou vhodné nejen pro děti, ale i pro starší generaci:

 1. Obvyklá hygienická pravidla pomohou snížit riziko infekce. Ruce by měly být před každým jídlem omyty. V zimě se nedoporučuje navštívit veřejná místa.
 2. Ujistěte se, že vzduch denně.
 3. Během epidemií nosit masku.
 4. Vzhledem k tomu, bronchitida je nakažlivé onemocnění, oxolinic mast bude chránit dítě. Použití v době intenzifikace infekcí.
 5. Zapojen do posilování imunitního systému. Je obzvláště důležité sledovat zdraví jara. Jsou ukázány vitamínové komplexy. Jíst co nejvíce zeleniny a ovoce. Cvičení je důležité. Kalení, sprchování a plavání nezasahují.
 6. Vzhledem k tomu, že nemoc je nakažlivá pro ostatní, může očkování pomoci.

Tyto metody prevence pomohou významně snížit riziko infekce.

Doktorův názor

Okamžitě chci poznamenat, že vše závisí na imunitním systému jedince. Pokud člověk vede zdravý životní styl, ztvrdlý, následuje dietu, v tomto případě se snižuje riziko nákazy virovými chorobami. S nízkou imunitou vůči osobě jakákoli infekce bude lpět a odpověď je jednoznačná: je infekční. Proto v období epidemií bakterie a viry vstupují přímo do lidského těla a začínají parazitovat na sliznici průdušek. Na tomto základě pokračuje bronchitida, která se může rozvinout do chronické formy. Vřele doporučuji dělat prevenci a sledovat vaše zdraví.

Toto onemocnění je nakažlivé pro ostatní, proto je důležitá prevence onemocnění. V případě nesprávné léčby můžete získat chronickou formu. Pokud sledujete své zdraví, udržujete imunitu, pak viry a bakterie nemohou začít parazitovat sliznici průdušek. Během epidemií je třeba se vyhnout veřejným místům.

Nákazlivá bronchitida pro jiné nebo ne

Je bronchitida nakažlivá nebo ne? Tato otázka se týká mnoha lidí, protože nemoc je rozšířená, a mnoho lidí by raději přijalo preventivní opatření, aby se s ní neměli nakazit. Je to možné? Je bronchitida nakažlivá pro děti? Je bronchitida přenášena vzduchovými kapičkami? Prozkoumejme tyto otázky podrobně.

Proč se vyvíjejí různé typy bronchitidy?

Bronchitida je zánět průdušnice a průdušek způsobený infekčními (viry, bakteriemi, plísněmi) nebo neinfekčními (alergeny, kouřové a prachové částice, záření). V závislosti na tom, co způsobilo vývoj zánětlivého procesu v průduškách, se rozlišují následující typy bronchitidy:

 1. Virová. Příčinou jsou viry chřipky, adenoviry, respirační syncytiální viry. Vývoju onemocnění obvykle předcházejí symptomy ARVI: celková slabost, bolest v krku, kašel, kongesce nosu, kýchání. Kašel je zpočátku suchý, ale postupně se zvlhčuje uvolňováním slizu hlenu.
 2. Bakteriální Patogeny jsou patogenní bakterie (streptokoky, pneumokoky). Ve většině případů se onemocnění vyvíjí jako komplikace virové bronchitidy, tzv. Druhé vlny infekce, ale může to být také nezávislá patologie. Pro bakteriální bronchitidu je charakteristická silná intoxikace, kašel s mukopurulentním nebo hnisavým sputem.
 3. Alergické. Příčinou zánětlivého procesu v průduškách jsou v tomto případě alergeny. Mohou vstoupit do těla pacienta proudem vdechovaného vzduchu nebo gastrointestinálním traktem (potravinové alergeny). Často se může opakovaná alergická bronchitida proměnit v bronchiální astma.

Někdy příčinou alergického zánětu jsou infekční agens, v těchto případech bude alergická bronchitida nakažlivá pro ty kolem pacienta.

Po dobu trvání bronchitidy může být akutní (netrvá déle než 1 měsíc), subakutní a chronický. Při chronické bronchitidě se jedná o chronický zánětlivý proces v průduškách, jehož exacerbace trvají dva roky nejméně tři měsíce.

Existuje celý seznam faktorů, jejichž vliv na lidské tělo významně zvyšuje riziko vzniku bronchitidy. Patří mezi ně:

 • dědičné faktory - vrozené anomálie struktury dýchacích cest, alergická predispozice;
 • přítomnost komorbidity - chronické obstrukční plicní nemoci (COPD), kongesce v malém kruhu krevního oběhu, chronická ložiska infekce (sinusitida, angína, kazy);
 • fyzikální faktory - kouř, prach, záření, náhlé změny teploty, vlhkost, studený vzduch;
 • chemické faktory - přítomnost znečišťujících látek (polutantů) v atmosférickém vzduchu, např. tabákový kouř, alkálie nebo kyselé výpary, chlor, amoniak, sirovodík, oxid uhelnatý;
 • špatné návyky - zneužívání alkoholu, drogová závislost, zneužívání návykových látek, kouření.

Bronchitida tak může být způsobena jak infekčními, tak neinfekčními příčinami.

Jak se bronchitida šíří z osoby na osobu

Přenosová cesta akutní virové a bakteriální bronchitidy je ve vzduchu. V těchto případech je patogen v dýchacích cestách pacienta a během kašle a kýchání ve formě aerosolu se uvolňuje do prostředí, odkud padá proudem vzduchu na sliznici dýchacích cest jiných lidí. Infekční formy bronchitidy tak mohou být infikovány jinou osobou.

Je bronchitida nakažlivá pro ostatní, pokud je její vývoj vyvolán alergickou reakcí? Nelze podat jednoznačnou odpověď na tuto otázku. Vysvětli proč.

Během kašle pronikají mikroby spolu s nejmenšími kapkami bronchiálního hlenu do prostředí, odkud se mohou dostat do dýchacích cest jiných lidí s vdechovaným vzduchem.

U alergické (atopické, astmatické) bronchitidy je zánět průdušek vyvolán expozicí určitým látkám, na které má tato osoba zvýšenou citlivost. Tyto látky se nazývají alergeny. Mohou to být všechny, ale nejčastěji to je:

 • rostlinný pyl;
 • ptačí peří;
 • zvířecí chlupy;
 • domácí prach;
 • chemikálie pro domácnost.

Pokud je vývoj alergické bronchitidy spojen s takovými alergeny, pak tato forma onemocnění nepředstavuje epidemiologické nebezpečí. V některých případech však jako alergen působí patogenní bakterie nebo houby, jakož i jejich metabolické produkty. Jinými slovy, někdy příčinou alergického zánětu jsou infekční agens, v těchto případech bude alergická bronchitida nakažlivá pro ty kolem pacienta, přenos infekce vzduchovými kapičkami. Současně u jiných osob mohou stejná mikrobiální činidla způsobit ne alergickou, ale akutní bakteriální bronchitidu.

Vlastnosti šíření chronické bronchitidy

Chronická bronchitida je podle statistik běžnou patologií, která postihuje více než 10% dospělé populace. Současně s věkem je pozorován nárůst incidence. Abychom pochopili, zda je pacient s chronickou bronchitidou schopen infikovat ostatní či nikoliv, měli bychom zjistit, jaké příčiny a patologické procesy jsou základem vývoje této choroby.

Hlavní příčiny chronické bronchitidy jsou:

 • pozdní a nedostatečná léčba akutní bronchitidy;
 • dlouhodobé vdechování znečištěného vzduchu (to zahrnuje i kouření, které přispívá k rozvoji kuřáka bronchitidy).

Chronický zánětlivý proces vede ke sklerotickým změnám ve stěnách průdušek, hypersekreci hlenu.

Při chronické bronchitidě se jedná o chronický zánětlivý proces v průduškách, jehož exacerbace trvají dva roky nejméně tři měsíce.

V období remise onemocnění má pacient kašel s mukopurulentním charakterem sputa. Během tohoto období však pacienti nejsou nakažliví pro ostatní, protože zánětlivý proces v nich není spojen s infekčními agens.

Exacerbace chronické bronchitidy jsou obvykle způsobeny přídavkem sekundární infekce (parazitární, plísňové, virové nebo bakteriální). Během kašle pronikají mikroby spolu s nejmenšími kapkami bronchiálního hlenu do prostředí, odkud se mohou dostat do dýchacích cest jiných lidí s vdechovaným vzduchem. Během exacerbace chronické bronchitidy bude tedy infekční vůči ostatním.

Nabízíme k nahrání videa na téma článku.