3 a 11 dalších antibiotik pro tracheitidu a tracheobronchitidu

Tracheitida je zánět sliznic dýchacích cest - průdušnice, která může nastat z různých důvodů. Povaha tohoto polyetiologického onemocnění je virová, bakteriální a alergická.

V závislosti na patogenním faktoru, který způsobil zánětlivý proces, může být tracheitida:

 • virové;
 • bakteriální;
 • bakteriální virové (smíšené);
 • infekční;
 • alergický;
 • infekční alergie.

Úspěch léčby tracheitidy závisí na tom, jak správně byla zjištěna příčina jejího výskytu, proto by měl být do diagnostiky a předepisování léků zapojen kvalifikovaný odborník.

Kdy je vhodné používat antibiotika?

Je tracheitida léčena antibiotiky? Samozřejmě. Používají se, pokud je nemoc bakteriálního nebo bakteriálního a virového původu. Pro stanovení jeho etiologie se provádí řada laboratorních studií.

Podrobný krevní test pomáhá zjistit, zda je tracheitida infekční nebo alergická, a bakteriologické testy (setí průdušnice a sputa) odhalují viníky infekce a jejich citlivost na určitý typ antibakteriálních léčiv.

Bohužel laboratorní diagnostické metody nejsou zdaleka dokonalé.

Lékař obdrží první informace o přítomnosti bakterií, které může roztržení trachey po 7-14 dnech poskytnout, takže pacientovi nejprve předepíše širokospektrální antibakteriální činidlo.

Výsledky bakteriálního výsevu stěrů odebraných z hltanu, i když indikují růst bakteriálních kultur v živném médiu, ale ne vždy ukazují infekční agens, vzhledem k velkému počtu oportunistických mikroorganismů, které jsou neustále přítomny v lidském nosohltanu.

U pacienta s dobře fungujícím imunitním systémem je růst bakterií výrazně inhibován, zatímco v těle s oslabeným imunitním systémem jsou vytvořeny všechny podmínky pro reprodukci jak bakterií, tak virů. Tento faktor se bere v úvahu při předepisování antibiotik: oslabení pacienti potřebují vyšší dávkování.

Léčba tracheitidy antibiotiky u dospělých se doporučuje, pokud: t

 • lékař naznačuje, že progrese onemocnění vedla k rozvoji pneumonie;
 • kašel trvá déle než tři týdny;
 • od počátku nemoci se tělesná teplota vytrvale udržuje v subfebrilních hodnotách (37,2-38 stupňů) a existuje tendence ji zvyšovat;
 • Existuje riziko vzniku akutního otitis media, sinusitidy a faryngitidy.

Aby se zabránilo přechodu akutní formy tracheitidy na chronickou, provádí se její léčba:

 • antibiotika různých tříd;
 • sulfa léčiva;
 • expektoranty a expektoranty;
 • léky určené k léčbě souvisejících onemocnění.

Jaká jsou nejúčinnější antibiotika pro tracheitidu?

Seznam antibiotik pro tracheitidu je poměrně působivý, skládá se ze 14 léků. Kategorie začínající, s níž začíná antibakteriální léčba, zahrnuje antibiotika skupiny penicilinu, reprezentovaná:

Pokud má pacient nesnášenlivost vůči penicilinu, jsou mu předepsány baktericidní antibiotika patřící do skupiny makrolidů:

Pokud léky těchto skupin nelze použít k léčbě pacienta, uchýlit se k pomoci cefalosporinových antibiotik, reprezentovaných drogami:

Skupina rezervních léčiv používaných v případě úplného selhání všech ostatních léčiv zahrnuje fluorochinolonová antibiotika:

Stručný popis tří populárních léků

Azithromycin pro tracheitidu

Může být použit v jedné ze tří dávkových forem:

 • kapsle (0,25 g);
 • tablety (0,25 g a 0,5 g);
 • ve formě granulí určených pro výrobu suspenzí.

Azithromycin patřící do skupiny makrolidů - antibiotika se širokým spektrem účinku, známá nejnižší toxicitou v rodině antibakteriálních léčiv, účinně zabíjí grampozitivní kokky, jejichž nejvýznamnějšími zástupci jsou streptokoky, stafylokoky a pneumokoky. Terapeutický účinek azithromycinu je zvýšen jeho schopností akumulovat se v slizničních buňkách sliznice trachey.

Terapeutické schéma použití azithromycinu k léčbě tracheitidy u dospělých pacientů nabízí dvě možnosti:

 • užívání 0,5 g léčiva denně (po dobu tří dnů);
 • během prvního dne - 0,5 g, a další čtyři - 0,25 g.

Celková denní dávka by měla být podána pacientem najednou, nejméně jednu hodinu před jídlem.

Amoxicilin pro tracheitidu

Nejčastěji se používá ústy, ve formě kapslí a tablet. Doporučená dávka pro dospělé pacienty a děti (jejichž hmotnost přesahuje 40 kg) je 0,5 g třikrát denně. V případě závažného onemocnění se zdvojnásobí (1 g třikrát denně).

Pauza mezi užíváním léku by měla být nejméně osm hodin. Průměrná délka léčby se pohybuje od pěti do dvanácti dnů. Jako antibiotikum penicilinu má lék nejširší spektrum účinku.

Vzhledem k nízké toxicitě a nízké četnosti vedlejších účinků léčebných účinků se amoxicilin někdy užívá během těhotenství (pečlivé zvážení možného rizika pro plod) a kojení.

Amoxiclav s tracheitidou

Používá se k léčbě dospělých pacientů a dětí starších 12 let. Tablety tohoto kombinovaného léčiva obsahují trihydrát amoxicilinu a kyselinu klavulanovou. Pokud je tracheitida mírná nebo středně závažná, pacient
Doporučuje se užívat jednu tabletu:

 • 250 mg / 125 mg každých osm hodin;
 • 500 mg / 125 mg každých dvanáct hodin.

V případě závažného onemocnění se doporučuje užívat třikrát denně jednu tabletu (500 mg / 125 mg) nebo jednu tabletu (875 mg / 125 mg) dvakrát denně. Trvání terapeutického kurzu je pět dní až dva týdny.

Antibiotika v léčbě tracheobronchitidy

Mnozí se zajímají o otázku: „tracheobronchitis: co to je a jak léčit antibiotiky?“ Odpověď na ni spočívá v samotném názvu onemocnění. U některých pacientů se zánětlivý proces současně vyvíjí ve strukturách průdušnice a velkých průdušek. To je zpravidla pozorováno v důsledku šíření infekce směrem dolů: z průdušnice do průdušek.

Onemocnění, které kombinuje klinické projevy tracheitidy a bronchitidy, se nazývá tracheobronchitida.

Stejně jako bronchitida je doprovázena mokrým (nebo produktivním) kašlem se snadno separovaným sputem, ale každý kašel způsobuje těžkou bolest na hrudi, která je charakteristická pro tracheitidu. Pokud byl kašel dlouhý a oslabující, pacient může pociťovat bolest v oblasti membrány. Dalším charakteristickým znakem tracheobronchitidy jsou časté záchvaty kašle, vyvolané smíchem, hlubokým dýcháním, křikem, pláčem a hromaděním hlenu v průdušnici.

Při výběru antibiotika pro léčbu tracheobronchitidy se lékař zaměřuje na výsledky bakteriologického vyšetření sputa, které odhaluje citlivost patogenů na antibakteriální látky.

Názvy antibiotik pro tracheobronchitidu u dospělých jsou uvedeny v tomto seznamu:

 • Přípravky aminopenicilinové skupiny (první řada) používané k léčbě nekomplikovaných forem chronické tracheobronchitidy jsou reprezentovány amoxiclavem, amoxicilinem a augmentinem. Hlavní nevýhodou těchto vysoce účinných léků je častý výskyt alergických reakcí u pacientů.
 • Druhotná antibiotika patřící do skupiny makrolidů a zahrnutá do léčebného režimu pacientů trpících komplikovanými formami chronické tracheobronchitidy jsou reprezentována léky Azithromycin, Sumamed, Azitrus a Midekamycin.
 • Antibakteriální léčiva fluorochinolonové třídy (Levofloxacin, Avelox, Ofloxacin) se širokým spektrem účinku se používají k léčbě chronické tracheobronchitidy a příbuzných onemocnění.

Jak užívat antibiotika?

Pro dosažení maximálního účinku antibiotik potřebujete:

 • Nepřerušujte léčebný cyklus.
 • Udržujte konstantní koncentraci antibiotik v krvi sledováním frekvence jejich příjmu, striktně po udržení stejných časových intervalů mezi použitím léčiva.
 • Pozorně sledujte terapeutický účinek přijatého antibakteriálního činidla. Absence zlepšení stavu pacienta během sedmdesáti dvou hodin po zahájení užívání antibiotik ukazuje, že bakterie zodpovědné za zánětlivý proces jsou rezistentní vůči léčivům této skupiny a léčivo je třeba nahradit.

Jak se zbavit tracheitidy bez antibiotik?

Může být tracheitida vyléčena bez antibiotik? Samozřejmě je možné, pokud má nemoc virovou etiologii. Hlavním úkolem symptomatické léčby je zmírnění kašle a úplná eliminace.

Pro splnění tohoto úkolu platí:

 • Expektorantní léky, které usnadňují uvolňování sputa. Jedním z nejpopulárnějších prostředků je Ambroxol. Optimální dávkování pro dospělé pacienty je jedna tableta třikrát denně.
 • Bromhexin má dobrý kašlací účinek. Široká škála dávkových forem (tablety, kapky, roztoky pro injekce a perorální aplikace, pilulky a sirupy) vám umožní zahrnout je do léčebných režimů pro pacienty jakéhokoliv věku. Terapeutický účinek použití bromhexinu se začíná projevovat ve dvou až čtyřech dnech od začátku léčby. Denní dávka léčiva (pro děti starší 14 let a dospělé pacienty) je 16 mg za předpokladu, že je užívána čtyřikrát. Maximální doba léčby je pět dní.
 • Pro zastavení útoků suchého neproduktivního kašle jsou pacientům často předepisovány léky, které snižují citlivost sliznice dýchacích cest na působení dráždivých látek. Jeden takový lék je libexin. Dospělí pacienti by měli užívat jednu 100 mg tabletu 3-4krát denně. Velikost denní dávky určená pro léčbu dítěte a upravená podle věku se pohybuje od 25 do 50 mg.
 • Dobré výsledky v léčbě akutní tracheitidy nebakteriální etiologie jsou dány použitím směsí, hrudníkových preparátů a odvarů léčivých rostlin (pro jejich přípravu používají oregano, sladký jetel, tymián, matka a nevlastní matka, tymián, jitrocel, dagil). 100 ml teplého bylinného odvarů musí být užíváno dvakrát denně. Je také užitečné použít pro kloktání.

myLor

Léčba nachlazení a chřipky

 • Domů
 • Všechno
 • Antibiotika pro tracheitidu a bronchitidu u dospělých

Antibiotika pro tracheitidu a bronchitidu u dospělých

Které antibiotikum je lepší pro tracheitidu?

Podle historie, všech symptomů, stejně jako podle klinické analýzy krve a bakteriologického vyšetření sputu a hltanu, lékař zjistil, že tracheitida je způsobena bakteriemi. To znamená, že léčba tracheitidy antibiotiky je nevyhnutelná.

Při předepisování antibiotik, jak se zbavit tracheitidy, je třeba vzít v úvahu vše: klinický obraz onemocnění, věk pacienta a přítomnost komorbidit, spektrum účinku konkrétního léku a jeho kontraindikace. Dávkování antibiotik doporučených lékaři je určeno závažností zánětlivého procesu.

Podle mnoha odborníků jsou nejúčinnějšími antibiotiky pro tracheitidy penicilinové léky podávané parenterálně. Existuje však spousta léků této skupiny, které jsou užívány ústně nebo mají několik forem. Kromě toho mají širší rozsah antibakteriální aktivity. Například lék Augmentin (synonyma - Amoxicilin, potencovaný klavulanátem, Amoxiclav, Amoklavin, Clavocin) obsahuje amoxicilin (polosyntetické penicilinové antibiotikum) a kyselinu klavulanovou (která chrání amoxicilin před rozpadem a rozšiřuje jeho antibakteriální spektrum). Tento přípravek se vyrábí ve formě tablet, prášku pro přípravu injekčního roztoku a prášku pro přípravu suspenze.

Přípravek Augmentin (1 g tablety) se používá k léčbě dospělých a dětí starších 12 let - jedna tableta dvakrát denně (na začátku jídla). U těžkých forem akutní tracheitidy a jiných bakteriálních infekcí dýchacích cest užívejte pilulku 3krát denně. U gastrointestinálních onemocnění, infekční mononukleózy a chronického selhání ledvin by mělo být toto antibiotikum užíváno s opatrností. Během těhotenství, zejména v prvním trimestru, a během laktace se nedoporučuje užívat.

Pokud pacienti nesnášejí penicilin a jeho deriváty, předepisují se antibiotika cefalosporinové skupiny nebo makrolidové skupiny. V případě bakteriální nebo virové bakteriální akutní tracheitidy lékaři doporučují užívat Cefalexin (synonyma - Ospexin, Keflex), který má baktericidní účinek na širokou škálu patogenů. Účinné látky léčiva začnou působit, narušují syntézu buněčné stěny mikroorganismů, 1-1,5 hodiny po požití, a z těla jsou zcela eliminovány po 8 hodinách - močí. Toto antibiotikum je dostupné ve formě kapslí, tablet a prášku pro suspenzi.

Denní dávka Cefalexinu (v kapslích 0,25 g) pro dospělé je 1-4 g, lék by měl být užíván každých 6 hodin, půl hodiny před jídlem a pití 150-200 ml vody. Průběh léčby je až dva týdny. Léky mají vedlejší účinky: od slabosti, bolesti hlavy, kopřivky a dyspepsie až po cholestatickou žloutenku a leukopenii. Kontraindikace jsou nesnášenlivost cefalosporinů a penicilinových antibiotik a dětí mladších 12 let.

Další v seznamu antibiotik pro tracheitidu jsou makrolidy, které patří mezi nejméně toxické prostředky rodiny antibiotik. Makrolidy mají vynikající práci s grampozitivními kokci a pneumokoky; působí na původce černého kašle a záškrtu, legionel a spirochet, chlamydií a mykoplazmat. Antibiotika této farmakologické skupiny se hromadí v tkáních dýchacích orgánů, včetně tracheální sliznice, díky čemuž se jejich terapeutický účinek stává silnějším.

Antibiotický makrolid Azithromycin je dostupný ve formě tobolek (po 0,25 g), tablet (0,125 g a 0,5 g) a také ve formě prášku pro přípravu suspenze (v 15 ml a 30 ml lahvičkách). Schéma užívání tohoto léčiva dospělými: 0,5 g denně po dobu tří dnů, nebo 0,5 g na první den a 0,25 g na další čtyři dny. Celá dávka se užívá najednou - hodinu před jídlem.

Lék Dzhozamitsin (synonymum - Vilprafen) také patří do skupiny přírodních antibiotik-makrolidů av roce 2012 byl zařazen do ruského „Seznamu základních a základních léků“. Používá se při léčbě infekčního zánětu dýchacích cest a dutiny ústní, při léčbě chlamydií, kapavky, syfilisu, šarlatové horečky, úplavice a dalších onemocnění. Při bakteriální etiologii tracheitidy Dospělí Jozamycin a děti starší 14 let předepisují 1-2 g denně - ve třech rozdělených dávkách. Tento lék lze použít během těhotenství a během kojení.

Závažné vedlejší reakce při léčbě makrolidových skupin antibiotik jsou vzácné a projevují se nevolností, zvracením a bolestí v břiše. Mezi jejich kontraindikace patří výrazná dysfunkce jater a individuální přecitlivělost na léky této skupiny.

Při akutní virové tracheitidě u dětí je léčba převážně symptomatická a kašle s pomocí hořčičných omítek, třecích mastí, inhalací a sirupů proti kašli. Při bakteriální tracheitidě se používají antibiotika.

Pediatři doporučili antibiotika pro tracheitidu u dětí: Augmentin (skupina penicilinu), azithromycin a Sumamed (makrolidová antibiotika). U infekcí mírné a střední závažnosti je denní dávka přípravku Augmentin v suspenzi: t

děti do 1 roku - 2 ml třikrát denně (před jídlem), 1 až 6 let - 5 ml třikrát denně, děti ve věku 7-12 let - 10 ml ve třech dávkách.

Azithromycin ve formě sirupu (100 mg / 5 ml a 200 mg / 5 ml) může být podáván v dávce 10 mg na kilogram tělesné hmotnosti během dne - jednou, jednu hodinu před jídlem. Délka recepce je tři dny. Podle druhého schématu se doporučuje dávat toto množství sirupu pouze v první den léčby a v následujících čtyřech dnech - 5 mg na kilogram tělesné hmotnosti (také současně).

Mezi antibiotiky pro tracheitidy u dětí jsou Sumamed a Sumamed forte široce používány jako suspenze. Jeho dávka se také vypočítá podle tělesné hmotnosti dítěte - 10 mg / kg tělesné hmotnosti jednou denně po dobu 3 dnů. Průběh léčby je 30 mg na kilogram. Děti od 6 měsíců do 10 kg by měly dostat 5 ml suspenze denně.

Suspendované antibiotikum Jozamycin (dávkování pro dospělé bylo uvedeno výše). Dětští otolaryngologové předepisují tento lék novorozencům a kojencům ve výši 30-50 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně (ve třech dávkách).

Etiologická inhalační léčba tracheitidy antibiotiky je poměrně účinná, protože umožňuje vytvářet vysoké koncentrace léčiva přímo v zánětlivém zaměření. Navíc při inhalaci antibiotik je riziko jejich systémových vedlejších účinků mnohem nižší než u vnitřního podávání nebo injekcí.

V léčbě akutní bakteriální tracheitidy se používají speciální inhalační formy antibiotik ve formě roztoků a prášků pro inhalaci.

Například širokospektrální antibiotikum Fluimucil předepisují lékaři nejen pro tracheitidy bakteriálního stupně, ale také pro tonzilitidu, faryngitidu, bronchitidu a pneumonii, jakož i pro hnisavé plicní onemocnění. Pro přípravu inhalačního roztoku se do lahve Fluimucilu přidá 5 ml fyziologického roztoku. Při 1 inhalaci trvá téměř polovina výsledného roztoku - 2 ml. Postup by měl být prováděn 2x denně, děti do 6 let potřebují pouze jednou. Průběh léčby nesmí překročit 10 dnů. Tento lék by neměl být používán souběžně s použitím jiných antibiotik, protože jejich absorpce je snížena.

Aerosolový lék Bioparox je antibiotikum pro lokální použití, nemá systémový účinek. V případě bakteriální tracheitidy u dospělých se používá jedna inhalace (4 injekce) každé 4 hodiny, u dětí - jedna inhalace každých 6 hodin. Standardní doba léčby je 5-7 dnů.

Tracheitida je zánět sliznic dýchacích cest - průdušnice, která může nastat z různých důvodů. Povaha tohoto polyetiologického onemocnění je virová, bakteriální a alergická.

V závislosti na patogenním faktoru, který způsobil zánětlivý proces, může být tracheitida:

 • virové;
 • bakteriální;
 • bakteriální virové (smíšené);
 • infekční;
 • alergický;
 • infekční alergie.

Úspěch léčby tracheitidy závisí na tom, jak správně byla zjištěna příčina jejího výskytu, proto by měl být do diagnostiky a předepisování léků zapojen kvalifikovaný odborník.

Je tracheitida léčena antibiotiky? Samozřejmě. Používají se, pokud je nemoc bakteriálního nebo bakteriálního a virového původu. Pro stanovení jeho etiologie se provádí řada laboratorních studií.

Podrobný krevní test pomáhá zjistit, zda je tracheitida infekční nebo alergická, a bakteriologické testy (setí průdušnice a sputa) odhalují viníky infekce a jejich citlivost na určitý typ antibakteriálních léčiv.

Bohužel laboratorní diagnostické metody nejsou zdaleka dokonalé.

Lékař obdrží první informace o přítomnosti bakterií, které může roztržení trachey po 7-14 dnech poskytnout, takže pacientovi nejprve předepíše širokospektrální antibakteriální činidlo.

Výsledky bakteriálního výsevu stěrů odebraných z hltanu, i když indikují růst bakteriálních kultur v živném médiu, ale ne vždy ukazují infekční agens, vzhledem k velkému počtu oportunistických mikroorganismů, které jsou neustále přítomny v lidském nosohltanu.

U pacienta s dobře fungujícím imunitním systémem je růst bakterií výrazně inhibován, zatímco v těle s oslabeným imunitním systémem jsou vytvořeny všechny podmínky pro reprodukci jak bakterií, tak virů. Tento faktor se bere v úvahu při předepisování antibiotik: oslabení pacienti potřebují vyšší dávkování.

Léčba tracheitidy antibiotiky u dospělých se doporučuje, pokud: t

 • lékař naznačuje, že progrese onemocnění vedla k rozvoji pneumonie;
 • kašel trvá déle než tři týdny;
 • od počátku nemoci se tělesná teplota vytrvale udržuje v subfebrilních hodnotách (37,2-38 stupňů) a existuje tendence ji zvyšovat;
 • Existuje riziko vzniku akutního otitis media, sinusitidy a faryngitidy.

Aby se zabránilo přechodu akutní formy tracheitidy na chronickou, provádí se její léčba:

Seznam antibiotik pro tracheitidu je poměrně působivý, skládá se ze 14 léků. Kategorie začínající, s níž začíná antibakteriální léčba, zahrnuje antibiotika skupiny penicilinu, reprezentovaná:

 • augmentine;
 • flamoklavom;
 • amoxicilin;
 • amoxiclav.

Pokud má pacient nesnášenlivost vůči penicilinu, jsou mu předepsány baktericidní antibiotika patřící do skupiny makrolidů:

Pokud léky těchto skupin nelze použít k léčbě pacienta, uchýlit se k pomoci cefalosporinových antibiotik, reprezentovaných drogami:

Skupina rezervních léčiv používaných v případě úplného selhání všech ostatních léčiv zahrnuje fluorochinolonová antibiotika:

Azithromycin pro tracheitidu

Může být použit v jedné ze tří dávkových forem:

 • kapsle (0,25 g);
 • tablety (0,25 g a 0,5 g);
 • ve formě granulí určených pro výrobu suspenzí.

Azithromycin patřící do skupiny makrolidů - antibiotika se širokým spektrem účinku, známá nejnižší toxicitou v rodině antibakteriálních léčiv, účinně zabíjí grampozitivní kokky, jejichž nejvýznamnějšími zástupci jsou streptokoky, stafylokoky a pneumokoky. Terapeutický účinek azithromycinu je zvýšen jeho schopností akumulovat se v slizničních buňkách sliznice trachey.

Terapeutické schéma použití azithromycinu k léčbě tracheitidy u dospělých pacientů nabízí dvě možnosti:

 • užívání 0,5 g léčiva denně (po dobu tří dnů);
 • během prvního dne - 0,5 g, a další čtyři - 0,25 g.

Celková denní dávka by měla být podána pacientem najednou, nejméně jednu hodinu před jídlem.

Přečtěte si dále: Návod k použití azithromycinu v jednoduchém jazyce

Nejčastěji se používá ústy, ve formě kapslí a tablet. Doporučená dávka pro dospělé pacienty a děti (jejichž hmotnost přesahuje 40 kg) je 0,5 g třikrát denně. V případě závažného onemocnění se zdvojnásobí (1 g třikrát denně).

Pauza mezi užíváním léku by měla být nejméně osm hodin. Průměrná délka léčby se pohybuje od pěti do dvanácti dnů. Jako antibiotikum penicilinu má lék nejširší spektrum účinku.

Vzhledem k nízké toxicitě a nízké četnosti vedlejších účinků léčebných účinků se amoxicilin někdy užívá během těhotenství (pečlivé zvážení možného rizika pro plod) a kojení.

Používá se k léčbě dospělých pacientů a dětí starších 12 let. Tablety tohoto kombinovaného léčiva obsahují trihydrát amoxicilinu a kyselinu klavulanovou. Pokud je tracheitida mírná nebo středně závažná, pacient
Doporučuje se užívat jednu tabletu:

 • 250 mg / 125 mg každých osm hodin;
 • 500 mg / 125 mg každých dvanáct hodin.

V případě závažného onemocnění se doporučuje užívat třikrát denně jednu tabletu (500 mg / 125 mg) nebo jednu tabletu (875 mg / 125 mg) dvakrát denně. Trvání terapeutického kurzu je pět dní až dva týdny.

Další informace: Originální návod k použití přípravku Amoxiclav ve formě tablet a suspenzí

Mnozí se zajímají o otázku: „tracheobronchitis: co to je a jak léčit antibiotiky?“ Odpověď na ni spočívá v samotném názvu onemocnění. U některých pacientů se zánětlivý proces současně vyvíjí ve strukturách průdušnice a velkých průdušek. To je zpravidla pozorováno v důsledku šíření infekce směrem dolů: z průdušnice do průdušek.

Onemocnění, které kombinuje klinické projevy tracheitidy a bronchitidy, se nazývá tracheobronchitida.

Stejně jako bronchitida je doprovázena mokrým (nebo produktivním) kašlem se snadno separovaným sputem, ale každý kašel způsobuje těžkou bolest na hrudi, která je charakteristická pro tracheitidu. Pokud byl kašel dlouhý a oslabující, pacient může pociťovat bolest v oblasti membrány. Dalším charakteristickým znakem tracheobronchitidy jsou časté záchvaty kašle, vyvolané smíchem, hlubokým dýcháním, křikem, pláčem a hromaděním hlenu v průdušnici.

Při výběru antibiotika pro léčbu tracheobronchitidy se lékař zaměřuje na výsledky bakteriologického vyšetření sputa, které odhaluje citlivost patogenů na antibakteriální látky.

Názvy antibiotik pro tracheobronchitidu u dospělých jsou uvedeny v tomto seznamu:

 • Přípravky aminopenicilinové skupiny (první řada) používané k léčbě nekomplikovaných forem chronické tracheobronchitidy jsou reprezentovány amoxiclavem, amoxicilinem a augmentinem. Hlavní nevýhodou těchto vysoce účinných léků je častý výskyt alergických reakcí u pacientů.
 • Druhotná antibiotika patřící do skupiny makrolidů a zahrnutá do léčebného režimu pacientů trpících komplikovanými formami chronické tracheobronchitidy jsou reprezentována léky Azithromycin, Sumamed, Azitrus a Midekamycin.
 • Antibakteriální léčiva fluorochinolonové třídy (Levofloxacin, Avelox, Ofloxacin) se širokým spektrem účinku se používají k léčbě chronické tracheobronchitidy a příbuzných onemocnění.

Pro dosažení maximálního účinku antibiotik potřebujete:

 • Nepřerušujte léčebný cyklus.
 • Udržujte konstantní koncentraci antibiotik v krvi sledováním frekvence jejich příjmu, striktně po udržení stejných časových intervalů mezi použitím léčiva.
 • Pozorně sledujte terapeutický účinek přijatého antibakteriálního činidla. Absence zlepšení stavu pacienta během sedmdesáti dvou hodin po zahájení užívání antibiotik ukazuje, že bakterie zodpovědné za zánětlivý proces jsou rezistentní vůči léčivům této skupiny a léčivo je třeba nahradit.

Přečtěte si dále: Léky podporující střevní mikroflóru při užívání antibiotik

Může být tracheitida vyléčena bez antibiotik? Samozřejmě je možné, pokud má nemoc virovou etiologii. Hlavním úkolem symptomatické léčby je zmírnění kašle a úplná eliminace.

Pro splnění tohoto úkolu platí:

 • Expektorantní léky, které usnadňují uvolňování sputa. Jedním z nejpopulárnějších prostředků je Ambroxol. Optimální dávkování pro dospělé pacienty je jedna tableta třikrát denně.
 • Bromhexin má dobrý kašlací účinek. Široká škála dávkových forem (tablety, kapky, roztoky pro injekce a perorální aplikace, pilulky a sirupy) vám umožní zahrnout je do léčebných režimů pro pacienty jakéhokoliv věku. Terapeutický účinek použití bromhexinu se začíná projevovat ve dvou až čtyřech dnech od začátku léčby. Denní dávka léčiva (pro děti starší 14 let a dospělé pacienty) je 16 mg za předpokladu, že je užívána čtyřikrát. Maximální doba léčby je pět dní.
 • Pro zastavení útoků suchého neproduktivního kašle jsou pacientům často předepisovány léky, které snižují citlivost sliznice dýchacích cest na působení dráždivých látek. Jeden takový lék je libexin. Dospělí pacienti by měli užívat jednu 100 mg tabletu 3-4krát denně. Velikost denní dávky určená pro léčbu dítěte a upravená podle věku se pohybuje od 25 do 50 mg.
 • Dobré výsledky v léčbě akutní tracheitidy nebakteriální etiologie jsou dány použitím směsí, hrudníkových preparátů a odvarů léčivých rostlin (pro jejich přípravu používají oregano, sladký jetel, tymián, matka a nevlastní matka, tymián, jitrocel, dagil). 100 ml teplého bylinného odvarů musí být užíváno dvakrát denně. Je také užitečné použít pro kloktání.

Máte nějaké dotazy? Získejte bezplatnou konzultaci s lékařem právě teď!

Stisknutím tlačítka se zobrazí speciální stránka našich stránek s formulářem zpětné vazby s odborníkem na profil, který vás zajímá.

Bezplatná lékařská konzultace

Nejúčinnějšími antibiotiky pro tracheitidu jsou antibiotika doporučená pulmonologem. Taková léčba musí začínat tvorbou primárních symptomů u dospělých a dětí, zejména pokud teplota trvá dlouho a nepomáhá Berodualu nebo Bioparoxu. S tímto přístupem rychle dosáhne odškodnění a zlepšení celkového zdraví. Důležitá je také skutečnost, že pomocí kvalifikované rehabilitace se přípravky vyhnou vzniku komplikací a dalších kritických následků léčby.

V případě dětí by měla být léčba prováděna velmi pečlivě a může být velmi dlouhá. Čím déle je teplota udržována, tím delší je proces zpracování a používají se silnější prostředky. Rodiče by měli vědět, že je nutné koordinovat léčbu s pulmonologem nebo terapeutem. To umožní zvýšit stupeň účinnosti léčby, zlepšit jakákoli další opatření. Komponenty jako Amoxiclav, Biseptol, Flemoxin, Ambrobene, Sumamed, Ascoril, Amoxicilin a Augmentin, Azithromycin, ACC, Lasolvan a mnoho dalších by měly být používány denně pro léčbu.

Aerosoly a komponenty vykašlávání, stejně jako Berodual, Bioparox, Erespal, Pulmicort, jsou méně používané. Kromě toho může být ke zvýšení účinku použit sirup a tablety. Je důležité zahájit léčbu, i když má dítě teplotu nad 37,5 ° C s minimálními dávkami. To umožní vyloučit vývoj vedlejších účinků, jakož i celkové zhoršení zdravotního stavu. Je důležité poznamenat, že:

 • při prvních příznacích zlepšení, kdy teplota klesá a stav nosohltanu se vrátí do normálu, se doporučuje zpomalit léčebný proces;
 • to umožní sledování zlepšení všech ukazatelů v reálném čase a způsob, jakým každé z dětí reaguje na léčbu a léky;
 • jestliže rodiče používají Biseptol, Amoxicillin, Ascoril, Berodual, Pulmicort, ACC a podobné léky.

Pro zahájení poslední fáze léčby je důležité individuálně se poradit s pulmonologem.

Léčba dospělých s tracheitidou je zároveň jednodušší a složitější proces. To je způsobeno několika faktory, které je třeba zvážit, a to schopností přijímat drogy, drogy a pilulky, volit z většího počtu položek. Zrychlená léčba se provádí díky silnějším antibiotikům, která si nemohou sami předepisovat. To může provést pouze plicní lékař na samém počátku léčby, předepsaný sirup.

Lze použít denní vykašlávání a přípravky pro dospělé, které umožňují řešit úzkostné symptomy: trvalý kašel, produkci sputa, zvýšení těchto ukazatelů jako teploty. Pro tento účel je nutné použít léky jako Amoxiclav, Biseptol, Ambrobene, Amoxicilin, Augmentin a Azithromycin. Zřídkakdy a teprve poté, co pulmonolog předepsal recept, je přípustné používat specifičtější prostředky: Sumamed, Ascoril, Lasolvan, ACC, Erespal, Pulmicort, Berodual a Bioparox. Léčba s jejich pomocí se pohybuje rychleji, může však být spojena s určitými kontraindikacemi, mezi které patří závratě, krátká nevolnost a bolesti hlavy.

Pro účinnější léčbu se doporučuje nejen užívat denní léky, ale také používat sirup, inhalace a další složky. Jsou užitečné, protože poskytují příležitost k posílení imunitní obrany, přirozený stupeň odolnosti těla. Zvláštní pozornost je věnována léčbě a antibiotikám pro tracheitidy, které jsou povoleny těhotným ženám.

Když už mluvíme o terapii u těhotných žen, je třeba poznamenat, že zahájení léčby je nutné ihned po vytvoření prvních negativních symptomů. Tím se minimalizuje proces destrukce ženského těla i plodu. Důležitou podmínkou na začátku procesu uzdravení by mělo být použití takových léků, které platí pouze pro těhotné ženy.

Vyznačují se měkčím léčebným účinkem, k dosažení kterého můžete začít používat produkty s minimálními dávkami. Je třeba poznamenat, že:

 • mluvíme o takových drogách, jako je Berodual, Bioparox, Erespal, Pulmicort, Amoxicillin;
 • kromě toho, jestliže žena porodí druhý nebo vícekrát (její tělo je připraveno na účinky léků v mnohem větším rozsahu), je přípustné použít ACC, Lasolvan, Sumamed, Ascorin, Amoxicillin, sirup;
 • v případě výskytu určitých chronických a jiných onemocnění v anamnéze onemocnění je nutné použít takové prostředky, které se někdy používají pro děti, jako je Ambrobene, Biseptol, Ascoril a další prostředky, které značně urychlují celkový proces, což ho činí navíc méně konjugovaným s komplikace, které vzniknou samy o sobě.

Takové léky proti tracheitidě je vhodné zakoupit pouze v lékárnách a teprve poté, co byly schváleny odborníkem. To umožňuje počítat s jejich vysokým stupněm efektivity, stejně jako s tím, že využití bude optimální z hlediska doby trvání - Berodeal nebo Pulmicort, ACC, Sumamed, Amoxicillin můžete užívat pro korekci.

Dalším aspektem tohoto procesu je zotavení z tracheitidy u lidí nad 55 let, které je třeba velmi pečlivě ošetřit. Takže použití určitých léků pro realizaci terapie není ve všech případech přijatelné. Berodual, Lasolvan, Ascoril, Biseptol by měly být umístěny pod přísným zákazem nebo určitými omezeními.

Pozornost by měla být věnována takovým složkám, které mohou poškodit gastrointestinální trakt. To je Amoxicilin - dva nebo tři dny v řadě, bez ohledu na to, jak dlouho tracheitida trvá. Důležitým aspektem terapie není samotná léčba tracheitidy, ani vyloučení pravděpodobnosti komplikací. Proto jsou doporučeny konzultace s odborníkem, aby se minimalizovaly škodlivé účinky.

Můžete použít sirup a jiné látky, které jsou použitelné v případě dětí. Je však nežádoucí provádět terapii déle než pět dní - tělo rychle zvykne na jednu nebo jinou složku antibiotik. Pro zvýšení účinnosti léčby je nutné seznámit se se složkami pro inhalaci a jejich použitím pro dospělé.

Chcete-li obnovit tělo s tracheitidou, je přijatelné používat sirup, ale inhalace bude mnohem účinnější. To umožňuje kdykoliv vyčistit dýchací cesty a krk, vyvinout vazy a vrátit se do normálního života. Pro dospělé je důležité vybrat léky, které budou účinné, je přípustné míchat s méně účinnými léky.

Úspěšně se používají Berodual, Amoxicilin, Biseptol, Ascoril. S jejich pomocí se teplota ztratí, bez ohledu na to, kolik dní se koná, celkový zdravotní stav se zlepšuje. Kromě toho, pokud tracheitida trvá dost dlouho a tam je malá inhalace pro zotavení, drogy, jako je Lasolvan, sirup a Berodual rozpuštěného typu. Pokud do sedmi dnů po zahájení inhalace nemají požadovaný účinek, je nutné konzultovat léčbu s pulmonologem.

Když už mluvíme o tom, jak používat Berodual, Amoxicilin, Biseptol, Lasolvan, Ascoril a další, je důležité poznamenat, že účinek tohoto zvýšení se zvýší s dodatečným použitím vitaminových komplexů. Díky tomu se teplota sníží, bez ohledu na to, kolik dní to trvá, projde rýma, kašel a další nepříjemné následky. Navíc se zlepší celkový stav imunity, zvýší se ochranné síly těla a jeho přirozený stupeň odolnosti. To umožní, aby se dítě, dospělí i starší lidé cítili mnohem lépe a rychleji se vyrovnávali s onemocněním pomocí Amoxicilinu, Biseptolu.

Použití antibiotik a jiných léčivých látek pro tracheitidu je jediným běžným a přiměřeným způsobem léčby. Pouze tímto způsobem bude možné eliminovat negativní příznaky a předcházet vzniku komplikací a kritických následků. Před zahájením léčby je důležité poradit se s pulmonologem a použít Biseptol.

Tracheitida je onemocnění průdušnice, která zapálí sliznici. Ve většině případů vyvolávají vývoj tohoto onemocnění různé viry. Později však mohou také spojit škodlivé bakterie. Je třeba poznamenat, že antibiotika se nepoužívají k léčbě akutní tracheitidy. Proti viru budou tyto léky naprosto bezmocné.

Antibiotika k tracheitidě mohou být předepsána pouze tehdy, pokud existuje velmi reálná hrozba závažné komplikace bakteriální infekce (například sinusitida, otitis, pneumonie nebo exacerbace chronické angíny). Podívejme se podrobněji na případy, kdy se lékaři uchylují k předepisování antibakteriálních léčiv a jaké léky se používají.

V případě bakteriální tracheitidy se infekce může rozšířit do dolních dýchacích cest. To je vyjádřeno separací sputa smíšeného s hnisem, zimnicí a vysokou teplotou. Pokud jsou tyto příznaky pozorovány, lékař předepíše vhodná antibiotika. Samozřejmě, po provedení nezbytných vyšetření pacienta. Tyto léky pomáhají vyhnout se vzniku závažnějších komplikací - například pneumonie.

Pro prevenci život ohrožujících komplikací tracheitidy se používají antibakteriální léčiva pro:

 • podezření na pneumonii;
 • prodloužené nachlazení (symptomy přetrvávají déle než jeden měsíc);
 • výrazná horečka, projevující se v prvních dnech (tento příznak může znamenat závažnost onemocnění a zvýšené riziko vzniku nebezpečných komplikací);
 • udržování mírně zvýšené teploty (v rozmezí 37,4 ° C až 37,9 ° C) 6-8 dnů po nástupu onemocnění;
 • udržování vysoké teploty (nad 38-38,5 ° C) po dobu delší než 4 dny;
 • výskyt sinusitidy s hnisavými sekrecemi;
 • nástup příznaků otitis media v akutní formě s hnisavým výtokem;
 • exacerbace anginy pectoris nebo sinusitidy, vyskytující se v chronické formě a doprovázené hnisavým výtokem.

Kvalifikovaní lékaři dnes předepisují antibiotika s maximální opatrností. Silně se staví proti bezohlednému a předčasnému podávání těchto léků. Argumentují svou polohou tím, že použití antibakteriálních léků v normálním průběhu tracheitidy je škodlivé.

Tyto léky porušují přirozené složení mikroflóry, která zabírá dýchací ústrojí - dolní i horní. Jako výsledek, bakteriální mikroflóra, neobvyklá pro to, začne kolonizovat dýchací systém.

Kromě toho, léčba jednoduché tracheitidy antibiotiky pomáhá škodlivým bakteriím přizpůsobit se jim. V případě nástupu komplexních onemocnění orgánů dýchacího ústrojí tak může být většina léků zcela bezmocná.

Mnozí odborníci se domnívají, že nejúčinnější antibiotika pro tracheitidy jsou drogy patřící do kategorie penicilinu. Ale ne všechny, ale pouze ty, které jsou podávány intravenózně. V této kategorii fondů však existuje dostatečně velký počet léků pro orální podání - tabletovaných, enkapsulovaných, v suspenzních prášcích. Mají širší rozsah efektů. Nejoblíbenější penicilin předepsaný pro tracheitidu je Augmentin.

"Augmentin" (synonymní názvy léků se stejnými účinnými látkami - "Amoklavin", "Amoxiclav", "Amoxicilin" a "Clavocin") se skládá ze 2 účinných látek. To je amoxicilin a kyselina klavulanová. Tento lék se vyrábí v několika formách najednou - ve formě tablet, prášku pro injekce a suspenzního prášku.

"Augmentin" je předepsán pro dospělé a děti starší 12 let. Dávkování - 1 tableta dvakrát denně. Pití pilulky by nemělo být před jídlem, ale na samém počátku jídla. Pokud je tracheitida závažná, je přípustné zvýšit dávku na 3 tablety denně. Pacientům trpícím chronickým selháním ledvin, infekční mononukleózou a gastrointestinálním onemocněním se doporučuje, aby s užíváním této drogy byli co nejvíc opatrní. "Augmentin" je kontraindikován u těhotných žen a žen, které kojí dítě.

Pokud se u pacienta zjistí, že má individuální intoleranci na penicilin, je mu obvykle předepsána antibiotika náležející do skupiny cefalosporinů.

Bakteriální nebo virová bakteriální tracheitida je úspěšně léčena Cefalexinem (synonymní názvy léčiv se stejnou účinnou látkou - Keflex, Ospeksin). Tento přípravek má širokou škálu účinků - je škodlivý pro mnoho patogenů. Vyrábí se v několika formách - ve formě tablet, kapslí a suspenzního prášku.

Dávkování tohoto léčiva pro dospělé je 1 až 4 g denně. "Cefalexin" musí být užíván striktně každých 6 hodin - 30 minut před jídlem. Vezměte pilulku nebo tobolku se sklenicí vody. Trvání terapeutického kurzu by nemělo překročit 14 dnů. Výskyt takových nežádoucích účinků, jako je celková slabost, dyspepsie, bolest hlavy, kopřivka, stejně jako cholestatická žloutenka a leukopenie, nejsou vyloučeny. Antibiotikum je kontraindikováno v případě individuální intolerance na léky této kategorie a děti do 12 let.

Makrolidy jsou považovány za nejméně toxické antibakteriální léky. Jsou škodlivé pro pneumokoky a grampozitivní koky. Navíc antibiotika z této kategorie úspěšně zvládají bakterie, které způsobují černý kašel a záškrt, legionelu a spirochety, stejně jako chlamydie a mykoplazmy. Makrolidy mají schopnost hromadit se ve tkáních dýchacích orgánů - včetně tracheální sliznice. Díky tomu je jejich účinek ještě větší.

 • "Azithromycin" se vyrábí ve formě tablet, tobolek a suspenzních prášků. Dospělí by si to měli užívat v dávce 0,5 g denně (v tomto případě bude celý průběh léčby 3 dny) nebo 0,5 g nápoje v první den a další 4 dny užívat 0,25 g denně. Celá dávka jednoho dne by měla být podána okamžitě - asi hodinu před jídlem.
 • "Josamycin" (synonymní název léčiva se stejnou účinnou látkou - "Vilprafen") je předepsán pro léčbu zánětu infekčního původu, ovlivňujícího dolní a horní dýchací cesty, stejně jako ústní dutinu. Při bakteriální tracheitidě je dávka „Josamycinu“ pro dospělé 1-2 g denně. Tento objem by měl být rozdělen do 3 kroků. Toto antibiotikum je schváleno pro těhotné ženy a ženy, které kojí dítě, pokud přínos převyšuje riziko. Děti mladší 14 let, tento přípravek je kontraindikován.

Jakékoli hmatatelné vedlejší účinky jsou relativně vzácné u léčby makrolidovými antibiotiky. V některých případech se může objevit nevolnost, zvracení a bolest břicha. Jsou kontraindikováni u výrazných poruch jater a individuální intolerance na léčiva z této skupiny.

Způsob léčení tracheitidy inhalačními antibiotiky je jedním z nejúčinnějších. Tento postup umožňuje zajistit vysokou koncentraci léku přímo v centru infekce. Inhalace antibakteriálních léčiv navíc významně snižuje riziko nežádoucích účinků.

Dnes je bakteriální tracheitida léčena pomocí speciálních forem antibiotik. Jsou vyráběny v roztocích a speciálních prášcích určených k inhalaci.

Fluimucil je lék se širokou škálou účinků. Lékaři ji předepisují nejen pro tracheitidy bakteriálního původu, ale také pro léčbu angíny, faryngitidy, bronchitidy, pneumonie a plicních onemocnění doprovázených hnisáním. Pro přípravu inhalačního roztoku byste měli do lahvičky s Fluimucilem přidat fyziologický roztok (celkem 5 ml). Během jedné inhalace se spotřebuje polovina připraveného roztoku - 2 ml. Vdechování těchto dospělých antibiotik by mělo být prováděno dvakrát denně. Pokud dítě nedosáhlo věku 6 let, stačí jeden čas. Maximální doba trvání léčby je 10 dnů.

Užívání "Fluimucil", musíte zvážit, že nemůže být kombinován s jinými antibakteriálními léky.

Aerosol "Bioparox" - lokální antibakteriální léčivo. Nemá systémový účinek. Dospělí s tracheitidou bakteriální povahy by měli dostávat jednu inhalaci pokaždé (sezení se skládá ze 4 injekcí) každé 4 hodiny. Děti musí provádět takové inhalace v 6hodinových intervalech. Trvání terapeutického cyklu je obvykle 5 až 7 dnů.

Účinnost léčby závisí nejen na správně zvoleném antibiotiku. Droga musí být ještě správně vzata. Chyby v přijímání a ignorování receptů mohou významně snížit očekávaný efekt a zpoždění zotavení. Poskytujeme základní pravidla pro použití antibakteriálních látek pro kompetentní léčbu tracheitidy.

 1. Trvání příjmu antibiotik musí být nutně koordinováno se svým lékařem. Pokud neoprávněné přerušení léčby významně zvyšuje riziko exacerbace tracheitidy. To se děje proto, že patogenní mikroorganismy, které se usadily v dýchacích orgánech, nebyly zcela zničeny.
 2. Pokud se pacient rychle zotavuje, jeho stav se výrazně zlepšil, teplota se vrátila do normálu a sípání nad průdušnicí a průduškami zmizelo, lékař může léčbu antibiotiky zrušit. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, stačí užít antibiotika od 3 do 7 dnů.
 3. Stává se, že antibakteriální přípravek předepsaný lékařem nefunguje. Je zpravidla nalezen v prvních 2-3 dnech přijetí. Pokud nedojde ke zlepšení, musíte se znovu poradit s lékařem - vyzvedne si další lék. V některých případech, pokud selhání ambulantní léčby, je pacient poslán do nemocnice.

Antibiotika pro tracheitidu: seznam efektivních a můžeme dělat bez nich?

Tracheitida - zánět tracheální sliznice způsobený negativními účinky patogenních mikroorganismů.

V závislosti na povaze patogenu se k léčbě tracheitidy používají různé léky, a pokud je onemocnění vyvoláno bakteriální infekcí, je nejvhodnější použít antibiotika.

Tracheitida a její hlavní symptomy

Tracheitida se obvykle nevyvíjí jako samostatné nezávislé onemocnění.

Nejčastěji se tato patologie spojuje s již existující rýmou, laryngitidou nebo bronchitidou, které tvoří komplexní kombinace.

Onemocnění může být rozpoznáno podle následujících hlavních symptomů, které se mohou v závislosti na průběhu onemocnění projevit více či méně intenzivně:

 • suchý kašel v noci a brzy ráno;
 • bolest v krku;
 • děti - rychlé mělké dýchání;
 • hlas se chraptí, posadí se a může zmizet při komplikované tracheitidě;
 • tělesná teplota dospělých se mírně zvýší, ale u dětí může dosáhnout až 39 stupňů, i když obecně pacientova pohoda netrpí moc;
 • při kašli z viskózního viskózního hlenového sputa;
 • bolesti hlavy;
 • pocit pálení v hrudi;
 • zvuky a píšťalky při vdechování a vydechování;
 • respirační selhání.

Léčba antibiotiky

V případě infekční etiologie onemocnění je léčba zaměřena především na odstranění patogenu a teprve poté na zmírnění symptomů.

V tomto případě je poměrně snadné zničit patogenní mikroflóru pomocí antibiotik. Při tracheitidě se používají antibiotická léčiva následujících skupin:

 1. Peniciliny.
  Tyto léky vždy začínají léčbu, protože se týkají látek s širokým spektrem, ale mohou vykazovat nedostatečnou účinnost (amoxiclav, amoxicilin, flamoklav, augmentin).
 2. Makrolidy.
  Mírně silnější antibiotika, která jsou předepsána, když je pacient alergický na peniciliny (erythromycin, azithromycin, klaritromycin).
 3. Cefalosporiny (suprax, zinnat, cefazolin, ceftriaxon).
 4. Fluorochinolony.
  Nejúčinnější léky, které jsou předepsány v naprosté nepřítomnosti účinku léků z předchozích tří skupin (taverna, levofloxacin).

Při použití antibiotik je nutné dodržovat určité standardní předpisy.

Tyto léky se používají v případech, kdy jiné léky nemohou s onemocněním zvládnout.

Situace vyžaduje použití antibiotik v následujících případech:

 • kašel nepřesáhne jeden měsíc;
 • existuje podezření na zánětlivé procesy v plicích pacienta;
 • teplota stoupá nad 39 stupňů a není zaměňována s antipyretiky;
 • u pacienta se začíná vyvíjet otitis, tonzilitida nebo sinusitida.

I v takových případech však použití antibiotik vyžaduje další diagnostická opatření pro zjištění možných kontraindikací a stanovení původce tracheitidy.

A k určení "správného" léku je možné pouze po odebrání tamponu z hltanu, aby se provedly bakteriální kultury, což vám umožní přesně určit patogen.

Léky pro dospělé

Léky, které jsou předepsány pro dospělé, nejsou vhodné pro děti.

Jedná se především o účinné léky, které se odborníci snaží předepsat pouze tehdy, když se objeví komplikace nebo kdy nemoc přechází do chronického stadia.

Dospělí pacienti (starší 18 let) nejčastěji s tracheitidou předepisují léky z tohoto seznamu:

 1. Ceftriaxon.
  Cefalosporinová antibiotická série.
  Ovlivňuje bakterie na buněčné úrovni, narušuje strukturu buněčných stěn, v důsledku čehož patogeny ztrácejí schopnost reprodukce.
  800 mg léku je předepsáno denně. Vzhledem k přítomnosti silných vedlejších účinků je kontraindikován u těhotných a kojících žen.
 2. Abaktal.
  Lék je skupina fluorochinolonů, která narušuje replikaci DNG škodlivých mikroorganismů.
  Denně užívejte dvě tablety, z nichž každá obsahuje 400 miligramů účinné složky mesfylátu pefloxacinu.
 3. Klarithromycin.
  Semisyntetické makrolidové antibiotikum. Porušuje syntézu bílkovin v buňkách patogenů, což vede k jejich smrti.
  Při tracheitidě užívejte v pravidelných intervalech tři tablety denně.
  Přípravek je kontraindikován u pacientů s poruchou funkce ledvin.
 4. Amoxiclav
  Nástroj širokého spektra penicilinové skupiny.
  Užívá se třikrát denně, ale s projevem příznaků individuální nesnášenlivosti vůči složkám léku (vyjádřeným porušením činností různých tělesných systémů) se amoxiclav ruší.

Antibiotika pro léčbu dětí

Jedním z těchto prostředků je polosyntetický makrolidový azithromycin, který má supresivní účinek na systém produkce patogenního proteinu mikroflóry.

Dětem se podává jedna tableta 125 miligramů denně od tří let věku Dalším antibiotikem používaným k léčbě dětí je augmentin (skupina penicilinů).

Doporučuje se podávat lék v suspenzi.

Dávka a frekvence podávání se vypočítá na základě hmotnosti a věku dítěte a pouze ošetřujícím lékařem, který může upravit léčebný režim v závislosti na charakteristikách průběhu onemocnění.

Možné komplikace

 1. Vývoj alergických reakcí na aktivní složky léčiva (projevuje se formou svědění, pálení a vyrážky na těle).
 2. Možné toxické účinky, které mohou narušit funkce životně důležitých systémů.
 3. Vývoj dysbakteriózy v důsledku úplné destrukce při léčbě jak škodlivé, tak prospěšné střevní mikroflóry.
  Tato komplikace se dá snadno vyhnout sledováním paralelního průběhu užívání probiotik, obnovením „přátelské“ mikroflóry.

Možnost léčby bez antibiotik

Léčba tracheitidy bez antibiotik je možná pouze v případě, že původcem onemocnění jsou viry - v takových případech jsou předepsány antivirotika.

Pokud jde o bakteriální formu - hodně záleží na práci lidského imunitního systému.

Někdy antibiotika nejsou potřebná a postačuje pouze symptomatická léčba vykašláváním, antipyretiky a dalšími menšími léky.

Ale pouze odborník po vyšetření může přesně říct o potřebě léčit antibiotika.

Užitečné video

Z tohoto videa se dozvíte, kdy jsou antibiotika potřebná k léčbě:

Tracheitida je nebezpečná pro její komplikace, z nichž jedním je šíření patologických procesů v dolních dýchacích cestách.

V případě infekční etiologie onemocnění je léčba zaměřena především na odstranění patogenu a teprve poté na zmírnění symptomů.

V tomto případě je poměrně snadné zničit patogenní mikroflóru pomocí antibiotik, která by měla být předepsána ošetřujícím lékařem po diagnóze.