Dlouhodobé bolesti v krku bez horečky

Bolesti v krku a horečka jsou typickými příznaky anginy pectoris, akutních respiračních virových infekcí, onemocnění horních cest dýchacích, charakterizovaných akutním průběhem. Existují však patologické procesy, které se vyznačují tím, že bolest v krku bez horečky po dlouhou dobu. Mohou být způsobeny chorobami krku a patologickými procesy vyskytujícími se v jiných orgánech a systémech. Pokud během infekčního nebo zánětlivého procesu není teplota, znamená to, že se v těle vyvíjí pomalý proces.

Obsah článku

V takové situaci je dopad patogenních mikroorganismů zanedbatelný. Tělo tedy nemusí aktivovat obranné mechanismy a spouštět teplotní reakci.

Absence hypertermie také indikuje sníženou imunitu, která může být způsobena vrozenými rysy nebo přítomností doprovodné patologie.

Pokud máte bolest v krku déle než měsíc bez teploty, je to důvod, proč se poradit s otolaryngologem a zjistit příčinu tohoto stavu.

Nemoci ORL orgánů

Nejčastěji jsou tyto příznaky doprovázeny chronickými onemocněními horních cest dýchacích v remisi:

Chronický průběh těchto onemocnění naznačuje, že jejich trvání přesahuje 3 týdny. Ve svém průběhu jsou charakterizovány obdobími exacerbace a remise. Nejčastěji je exacerbace pozorována v období podzimu a zimy a je způsobena hypotermií. Existují však i jiné důvody pro rozvoj těchto států. Provokativní faktory jsou

 • suchý vzduch, přítomnost nebezpečných chemických nečistot, kouř;
 • vystavení patogenům, bakteriím, virům;
 • přítomnost komorbidit, která má depresivní účinek na imunitu pacienta;
 • traumatický účinek dráždivých látek (kořeněná jídla, teplá jídla);
 • nesprávné použití lékařských přístrojů při ezofagoskopii, bronchoskopii.

Vzhledem k vlivu těchto faktorů se u pacienta může vyvinout jedna nebo jiná patologie horních cest dýchacích, doprovázená bolestí v krku.

K normalizaci stavu sliznic by měl být vzduch v místnosti chladný a vlhký. Suché sliznice vedou k tvorbě viskózní sekrece v nosní dutině a hrdle. Tyto podmínky navíc přispívají k infekci patogenními bakteriemi a viry.

Je to suchý vzduch, který předurčuje pronikání a distribuci patogenních agens v těle.

Kombinovaný účinek nepříznivých faktorů vede k exacerbaci chronických onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě je nejčastěji exacerbace doprovázena zvýšením tělesné teploty.

Pokud není teplota, může to být způsobeno těmito komorbiditami:

 • endokrinní onemocnění, hypotyreóza, diabetes;
 • onkologická onemocnění;
 • HIV patologie;
 • dlouhodobé užívání antibiotik, kortikosteroidů, chemoterapeutik.

V remisi se onemocnění obvykle vyskytuje při normální teplotě, ve výjimečných případech může být večer zvýšeno na 37,3 stupně.

Zánětlivý proces faryngitidy a laryngitidy je nejčastěji doprovázen pacientovými stížnostmi na lechtání, bolestivost v krku. Během dne je přítomnost takového symptomu konstantní, nezávislá na procesu polykání. Tito pacienti se nutně obávají suchého, paroxyzmálního kašle.

Laryngitida, vyskytující se s lézemi hlasivek, je také charakterizována takovým konstantním příznakem jako chrapot. Při zhoršení reprodukce zvuku může být doprovázena zvýšenou bolestí v krku. V takových případech pacienti raději tráví většinu svého času tiše. Chcete-li zjistit lokalizaci léze v přítomnosti bolesti v krku může otolaryngologist, který bude provádět faryngoskopie.

Při chronické tonzilitidě je povaha bolesti poněkud odlišná. V tomto případě se pacienti nestěžují na bolest v krku a další nepohodlí v krku. Bojí se o bolest, kterou polkne. Objektivní vyšetření dutiny hrdla umožňuje detekci zvětšených mandlí, v kryptách, kde je špinavý šedý květ s nepříjemným zápachem.

Potvrzením diagnózy je také zjištění rozšířených regionálních lymfatických uzlin, které jsou citlivé na palpaci. V závislosti na formě chronické tonzilitidy se mohou objevit další příznaky, jako je únava, přerušení srdce, bolesti kloubů. Změny v laboratorních testech jsou nejtypičtější v období exacerbace. Nicméně remise je také charakterizována leukocytózou, zvýšeným ESR, zhoršeným metabolismem proteinů.

Zjištění příčin prodlouženého bolestí v krku je nutné pamatovat na možný nádorový proces vyskytující se v krku, hrtanu nebo štítné žláze. Pocity hrdla jsou popsány pacienty jako pocit cizího těla nebo hrudky.

Prvním znakem léze hrtanu je změna tónu hlasu, jeho chrapot, hrubost.

Pokud provedená protizánětlivá léčba nedává výsledky, je nutné provést důkladnou studii této patologie pomocí hardwarových metod a laboratorní diagnostiky.

Infekční onemocnění

S příznaky dlouhodobé angíny, virové onemocnění, dochází také k infekční mononukleóze. V některých případech jsou stížnosti na bolest v krku přítomny po dobu jednoho týdne, u jiných se tento příznak objeví během několika měsíců. Zbývající další symptomy, lymfadenopatie, zvětšená játra a slezina, mohou být také přítomny po dlouhou dobu, přičemž se mohou objevit během šesti měsíců. V závislosti na závažnosti onemocnění, závažnosti klinických příznaků, může dojít ke zvýšení teploty po celou dobu léčby, nebo častěji je bolest v krku doprovázena normálními teplotními ukazateli.

U dospělých může být přítomnost těchto příznaků způsobena také pohlavně přenosnými infekcemi. Kauzální agens syfilis, kapavka, chlamydie mohou způsobit rozvoj zánětlivého procesu v ústech a krku, který je doprovázen bolestí a pokračuje bez teploty. Dlouhodobá přítomnost symptomů nutí laboratorní diagnostiku, včetně krevních testů a bakteriologického vyšetření ústních a hltanových šrotů.

Další vzácnou příčinou těchto příznaků je tuberkulózní proces lokalizovaný v hrdle. Patologický stav je často charakterizován dlouhým subfebrilním stavem v rozsahu 37,2-37,3 stupně. Existuje však mnoho případů vzniku onemocnění bez horečky.

Nemoci nesouvisející s ORL patologií

Patologické procesy, které mohou být charakterizovány prodlouženou bolestí v krku bez horečky, zahrnují následující onemocnění:

 • refluxní ezofagitida;
 • angina pectoris a infarkt myokardu;
 • endokrinní onemocnění;
 • hypovitaminóza;
 • anémie a jiných krevních poruch;
 • neuralgie a poruchy páteře;
 • periodontitida, zánět dásní;
 • Pomůcky

Vracení obsahu žaludku do jícnu je možné s různými onemocněními gastrointestinálního traktu, gastritidy, ezofagitidy, peptického vředu, kýly jícnového otvoru diafragmy. V tomto případě má pacient další stížnosti ve formě pálení žáhy, pálení žáhy, rozrušené stolice, periodické těžkosti v břiše.

Pokud jde o bolest v krku, je jasně spojena s příjmem potravy, vyvíjí se po vydatném jídle a může být zhoršena, pokud pacient zaujme horizontální polohu těla nebo se zapojí do fyzického cvičení, zejména trupu.

Bolest v krku může zakrýt patologii srdce. Křeč koronárních cév je doprovázen rozvojem syndromu bolesti, který je často lokalizován za hrudní kostí, ale může podat ruku, pod lopatkou, v krku. Diferenciální diagnóza takového stavu je třeba poznamenat, že tento příznak se objevuje nejprve na pozadí fyzické námahy. Současně mohou existovat další příznaky, které naznačují rozvoj srdečního selhání, dušnost, cyanózu. Ve vážnějších případech - otoky nohou.

Mezi endokrinními patologiemi může být diabetes nebo hypotyreóza charakterizován bolestmi v krku. Jedním z prvních příznaků zvýšení hladiny cukru v krvi je sucho v ústech a žízeň. Tyto příznaky mohou být zhoršeny bolestmi v krku. Podobné symptomy se vyskytují u pacientů, kteří užívají kortikosteroidy po dlouhou dobu. Důsledkem toho je vývoj Itsenko-Cushingova syndromu, který se projevuje hyperglykemií a dalšími příznaky metabolismu sacharidů.

U hypotyreózy se pacienti často stěžují na pocit hrudky v krku, potíže s polykáním. Sliznice a kůže se vyznačují suchostí. Tam je otok rtů, jazyka. Za těchto podmínek je komplikovaná i faryngoskopie.

Bolest v krku může také s nedostatečným příjmem vitamínů v těle. Důvodem je nucený hladovění způsobené mimořádnými okolnostmi a způsobené anorexií.

Nedostatek vitamínu C v těle je doprovázen ulcerózně-nekrotickými lézemi ústní sliznice, krku a mandlí, stejně jako pohyblivosti a ztráty zubů.

Atrofie ústní sliznice, pálení v jazyku, slabost jsou charakteristické pro nedostatek vitamínu B12, který se může objevit při anémii a gastritidě.

Nedostatek vitaminu A se projevuje suchostí a erozivním poškozením sliznic.

Anémie způsobená těžkou menstruací, střevním krvácením, doprovázeným také lézemi sliznice hrdla.

Ještě výraznější změny jsou charakterizovány vývojem patologického procesu v krku s leukémií.

V důsledku oslabené imunity je tento stav náchylný k rozvoji sekundárních procesů v hrdle, kandidátní nebo bakteriální stomatitidě, jakož i faryngitidě. Vývoj plísňových infekcí přispívá k dlouhodobé léčbě kortikosteroidy, antibiotiky, cytostatiky. Většina pacientů s AIDS vyvine kandidózu sliznic.

Závažná bolest může projevit neuralgii lesního jícnu. Onemocnění je charakterizováno paroxyzmální bolestí, která je v přírodě jednostranná. Jeho trvání se mění během několika minut. Počínaje kořenem jazyka se bolest šíří do amygdaly, krku, ucha. Útok končí sliněním. Tento proces je charakterizován obdobími remise a exacerbace.

V některých případech nemoc postupuje s neustálou bolestí. To je zvýšeno působením různých faktorů. Může dokonce vyvolat proces polykání. Navzdory tomu, že prognóza onemocnění je příznivá, léčebný proces může být zpožděn o 2-3 roky.

Osteochondróza krční páteře může být také doprovázena bolestí nejen v odpovídající části páteře, ale také v hrdle. S náhlými pohyby se stav zhoršuje. Crunch je možný. Zuby, periodontitida mohou být také charakterizovány bolestmi v krku, které teče bez horečky.

Přítomnost tohoto příznaku indikuje chronické procesy v těle, které je třeba identifikovat a léčit. Terapeutické intervence zahájené dříve jsou mnohem účinnější. Běžné případy jsou horší léčitelné.

Dlouhé bolesti v krku a neprochází (bez horečky): příčiny a léčba

Bylo vědecky prokázáno, že rychlost zotavení pacienta s nachlazení je přímo závislá na práci imunitního systému. Při prvních projevech nemoci v těle dochází k aktivní produkci látek proteinové povahy - interferonu, který zabraňuje dalšímu pronikání virových mikroorganismů a začíná jejich reprodukce. Během normálního chladu po dobu 2-3 dnů dochází ke špičkové koncentraci proteinu a snižují se charakteristické symptomy pacienta. V situacích, kdy tělo není schopno produkovat potřebné látky pro antimikrobiální ochranu, může onemocnění trvat 2 týdny nebo déle. Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí a neodchází, takový příznak je potvrzením, že zánět postupuje a je nutná nouzová léčba.

Časté faktory, které vyvolávají dlouhodobé bolesti v krku

Každý, kdo vyléčil zima alespoň jednou přemýšlel, proč jeho hrdlo bolí po dlouhou dobu a co je třeba udělat, aby se odstranily charakteristické příznaky. Při dlouhodobém průběhu virového onemocnění (více než 7 dní), které je doprovázeno kašlem, bolestivostí orofaryngu, horečkou, kongescí nosu, se předpokládá, že onemocnění je vleklé.

Hlavním faktorem, který vyvolal komplikaci nachlazení, je oslabení ochranných funkcí imunitního systému pacienta. Důvody pro snížení odolnosti organismu vůči působení patogenních mikroorganismů mohou být:

 1. Avitaminóza (nedostatek zdravých organických látek), špatná výživa.
 2. Špatná kvalita pitné vody.
 3. Nedostatek cvičení.
 4. Škodlivé podmínky prostředí.
 5. Často opakované emocionální recese, stres, deprese.
 6. Zneužívání alkoholu a tabáku.
 7. Nedostatek požadované vlhkosti v obývacím pokoji.

S ohledem na tyto faktory, které nejen nepříznivě ovlivňují stabilitu a odolnost organismu, ale také způsobují prodloužené neustálé bolesti v krku, by zpočátku měl pacient tyto příčiny odstranit. Lékaři doporučují užívat vitamínové komplexy, provádět temperační procedury doma.

Vzhledem ke slabosti těla v průběhu nemoci je pacient nejcitlivější na negativní účinky bakterií. To je přesně to, co způsobuje sekundární infekci. Máte-li po dlouhou dobu bolest v krku, nos je vycpaný a vaše zima nezmizí, neměli byste odkládat dlouhodobou návštěvu lékaře.

Ve většině těchto situací může být nutná antibiotická léčba. K tomu je třeba, aby lékař identifikoval faktory, které předcházely rozvoji vleklé nemoci. Příčiny tohoto stavu jsou infekční zánětlivá onemocnění a chronická onemocnění orgánů.

Chronická patologie horních cest dýchacích

Nemoc, která trvá 5 až 14 dnů, nezpůsobuje žádné zvláštní obavy. Často se diagnostikuje protrahovaný průběh respiračních virových infekcí. V takových situacích se však objevují jiné příznaky, které neovlivňují orofarynx. Když bolí bolest v krku dlouho, důvody jsou různé okolnosti. Před předepsáním léků by měl ošetřující lékař stanovit diagnózu a zjistit skutečné příčiny tohoto stavu.

[smartcontrol_youtube_shortcode key = "dlouhá bolest v krku" cnt = "3 ″ col =" 3 ″ shls = "true"]

Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí (3 týdny nebo déle), lékař může mít podezření na přítomnost následujících patologií ORL orgánů:

Pacienti by měli vědět, co mají dělat, pokud mají bolest v krku velmi dlouhou dobu. V první řadě je přísně zakázáno provádět samoléčbu v případech podezření na závažné chronické patologie ORL orgánů. Přesné stanovení diagnózy a předepsání adekvátního léčebného postupu podle závažnosti průběhu onemocnění a individuálních charakteristik pacienta může provést pouze kompetentní odborník.

Infekční a zánětlivá onemocnění

V situacích, kdy bolest v krku bolí při polykání, zatímco doba nachlazení je delší než jeden měsíc, jsou různé infekční agens provokatéry takovéhoto stavu u pacienta. Lékaři rozlišují následující onemocnění bakteriální etiologie, na jejichž pozadí lze pozorovat bolestivé symptomy orofaryngeálních lézí dlouhodobé povahy.

Infekční mononukleóza

Nejčastěji je diagnostikována v mladém věku (14-18 let) a vyvíjí se v důsledku infekce virem Epstein-Barr. Současně má pacient v počátečních stádiích onemocnění dlouhodobě bolest v krku bez horečky a s progresí se přidávají následující symptomy: zvětšená játra a slezina, otoky regionálních lymfatických uzlin, bolest v kloubech způsobená stagnací lymfy, trvalé migrény, angína. Při provádění laboratorních analýz vyšly najevo atypické virové buňky.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Může se vyskytnout u pacientů po dobu 2 měsíců. Charakteristickým rysem této infekční nemoci je, že navzdory hnisavým a zánětlivým ranám (vředům) na povrchu žláz ve tvaru mandlí si pacient nevšimne zhoršení zdraví a stěžuje si jen na malé nepohodlí při polykání. S tímto vzácným onemocněním, které postihuje hlavně muže ve věku 18-35 let, je zpravidla bolest na krku na jedné straně. U těžkého infekčního zánětu lékaři diagnostikují gangrenózní lézi hrtanu s nekrózou tkáně a rozvojem sepse (rozsáhlá infekce těla).

V přítomnosti pohlavně přenosných virových mikroorganismů může být hrdlo také dlouhodobě bolestivé. Z tohoto důvodu, syfilis, poškození sliznic orofarynx chlamydií a gonokoky jsou faktory, které musí být vzaty v úvahu při diagnostice stavu pacienta s protrahovaným chladem. Tyto infekce mohou být detekovány pouze laboratorními testy, které umožňují stanovit kmen bakterií. Lékaři také poznamenávají, že v případě onemocnění HIV jsou na pozadí snížené imunity pozorovány aktivní růst a reprodukce houbových mikroorganismů, které také ovlivňují sliznice orofaryngu.

Černý kašel

Protrahovaní nachlazení jsou často pozorováni lékaři s infekčním kašlem. Toto onemocnění v počátečních stádiích průtoku je doprovázeno horečkou, malým zahlcením nosních průchodů, bolestmi v krku. S progresí černého kašle trpí pacient suchým, křečovitým kašlem, který mu brání v dýchání. V tomto případě neprochází bolest v krku. Při epizodách kašle se obličej stane červeně a hlen z orofarynxu začne vystupovat. U dětí v tomto stavu jsou často pozorovány emetické nutkání.

Je třeba mít na paměti, že pokud máte bolest v krku po dlouhou dobu, musíte včas konzultovat lékaře nebo otolaryngologa, abyste mohli přesně stanovit diagnózu a zahájit léčbu.

Poškození jiných orgánů

Pokud po dlouhou dobu bolí hrdlo, i po zotavení z nachlazení, může to být způsobeno vdechnutím prachu, alergickou reakcí. Ne ve všech případech kašle a bolesti v krku, na vině jsou různé patologie. Nicméně, v jakémkoliv stavu, který je doprovázen zhoršením zdraví, je třeba mít na paměti, že self-léčba pouze zvyšuje riziko komplikací onemocnění. Dlouhodobé bolestivé pocity v orofaryngu jsou pozorovány na pozadí vývoje patologií jiných vnitřních orgánů. Aby se vyloučila infekční léze chronické povahy, je nutné podstoupit určité lékařské vyšetření a vizuální vyšetření kompetentním odborníkem, který vám poradí, jak léčit onemocnění.

Bolestivé symptomy dlouhodobé povahy mohou indikovat přítomnost následujících patologií:

 • při osteochondróze krční páteře se při naklonění hlavy zvyšuje bolest v orofarynxu;
 • porušení produkce hormonů v hyperplazii štítné žlázy;
 • na pozadí diabetu mellitus má pacient stížnosti na sucho v ústech, škrábání pocitů v krku. Současně existuje možnost dysfunkce polykání, která je také doprovázena bolestivými příznaky;
 • onemocnění orgánů tvořících krev - leukémie, anémie;
 • bolest na hrudi (stenokardie), infarkt myokardu se nemusí vyvíjet podle standardního schématu, ale musí být doprovázen bolestmi v krku;
 • prodloužené bolesti v ústech jsou doprovázeny těžkými lézemi zubů, zánětem dásní;
 • v přítomnosti nádorových nádorů v hrtanu, štítné žláze, může pacient zažít hrudku v hrdle;
 • tuberkulózní léze, která je doprovázena otokem lymfatických uzlin;
 • ulcerózní rány v gastrointestinálním traktu, spolu s bolestmi v krku, jsou doprovázeny abnormální stolicí, nadměrnou tvorbou plynů a pálením žáhy.

Tento seznam zdaleka není kompletní a to opět potvrzuje potřebu kontaktovat odborníky.

Závěr

Povaha zánětu, která je doprovázena bolestivými pocity v krku déle než 2 měsíce, musí být objasněna pomocí diagnostických studií. To platí i pro situace, kdy pacienti zaznamenávají mírné zhoršení celkového pocitu zdraví. V případě vyloučení patologií horních cest dýchacích otolaryngologem je nutné podstoupit vyšetření terapeutem. Pouze pomocí laboratorních testů můžeme identifikovat skutečnou příčinu protrahované povahy bolestivých symptomů v orofarynxu a přijmout nezbytná opatření.

Bolest v krku bez horečky u dospělých: příčiny a léčba

Docela často, pacienti, kteří mají bolest v krku, nemají horečku, mají horečku, slabost a změnu hlasu.

Bolest je jiná - pálení, bolest, střelba, zvyšování jídla a během konverzace.

ORL může zjistit příčinu tohoto jevu až po vyšetření, které se skládá z externího vyšetření, průzkumu pacienta a studie laboratorních testů.

Poměrně často, bolest v krku bez horečky a rýma prochází několik dní.

Pokud však trvá déle než jeden měsíc, může to znamenat přítomnost závažné patologie.

Pojďme se zastavit na možných příčinách, od kterých hrdlo bolí bez kašle a teploty.

Příčiny bolesti v krku

Důvodem poplachu není jen neustálé bolestivé hrdlo. Dokonce i menší nepohodlí může být známkou nástupu nebezpečné nemoci.

Léčba jakékoliv nemoci je mnohem snazší a rychlejší v raných fázích jejího vývoje.

Příčiny bolesti v krku bez horečky mohou být:

 1. Virová infekce. Patogeny jsou koncentrovány v mandlích a sliznici hrtanu. K nárůstu nepohodlí dochází postupně. To může trvat týden nebo více, než se tělesná teplota zvýší. V některých případech silná bolest v krku zmizí po několika dnech, pokud má osoba silnou imunitu a ví, co dělat v takových případech.
 2. Nemoci nosních průchodů. Bolest v krku a rýma bez horečky jsou pozorovány, když je sinus v remisi. Podráždění horních cest dýchacích je důsledkem dopadu hnisavých hmot uvolněných z čelistních dutin na ně. S poklesem objemu hnisavého výboje klesá závažnost symptomů.
 3. Alergická reakce. Ve většině případů se tento nepříjemný jev vyskytuje u dospělých, doprovázený edémem horních cest dýchacích, trháním a hojným výtokem z nosu. Lidé mají bolesti hlavy a krku, zatímco teplota se nezvyšuje. Alergie je způsobena kouřem, chemicky znečištěným vzduchem, částicemi peří a chlupy.
 4. Otok nosu kvůli nemožnosti foukat nos. Člověk je nucen dýchat ústy. Z tohoto důvodu dochází k sušení, pálení nebo silnému ochlazování mandlí a nosohltanu. V takových případech je bolest v krku bez horečky. Docela často dochází ke kašli, mění se tón hlasu.
 5. Prodloužené napětí hlasivek. Pokud člověk na dlouhou dobu hlasitě mluvil, zpíval nebo křičel, pak má bolest v krku, není teplota, jeho hlas se chraptí nebo úplně zmizí. Takové nepohodlí zpravidla zmizí během několika dní.
 6. Mechanické poškození. Bolest nastává, když řezy nebo injekce měkké tkáně. Rány vznikají při polykání ryb s kostmi, jídlem s ostrými a tvrdými hranami. Někdy člověk způsobí zranění při použití párátka.
 7. Zneužití kouření a alkoholu. Tabákový kouř a alkohol dráždí sliznici hrtanu a žláz. Podráždění může být dočasné nebo trvalé v závislosti na rozsahu a síle konzumovaného alkoholu, četnosti kouření cigaret.
 8. Výtok potravin do mandlí. Uvízl v dutinách a za pár hodin se začne hnit. Tento proces je doprovázen bolestí a silným nepříjemným zápachem zkaženého masa.

Nejčastěji se nevolnost vyskytuje v důsledku různých souvisejících onemocnění. Největší nebezpečí je rakovina.

Zvažte, jaké nemoci krku způsobují bolest, ne doprovázené horečkou.

Nemoci nosohltanu

Nejčastější příčinou bolesti v krku jsou onemocnění horních cest dýchacích.

Lékaři nejčastěji diagnostikují následující onemocnění:

 1. Tonzilitida (bolest v krku). Onemocnění je charakterizováno zánětem mandlí a silnou bolestí. Pacient má potíže s polykáním, má bolesti hlavy, bolestivé po celém těle. Žlázy zčervenají a zvětšují se. Exacerbace nemoci je plná obtíží s dýcháním a smrtí z udušení a intoxikace.
 2. Faryngitida Je to zánět hltanu, který se vyvíjí pod vlivem vnějších faktorů. Hlavním příznakem faryngitidy je zpravidla lechtání a pálení v hrtanu. Teplota se zřídkakdy zvyšuje, když nemoc neprobíhá dlouho, šíří se do plic a nosních cest.
 3. Absces Toto onemocnění je doprovázeno zánětem tkání umístěných v blízkosti žláz. Paratonsilární absces je zpravidla komplikací bolesti v krku nebo faryngitidy. Pacient pociťuje lechtání a pocit pálení v krku bez celkového zhoršení zdraví.
 4. Laryngitida. Je to zánět hrtanu. To nastane na pozadí infekce nebo kvůli mechanickému poškození. Nejčastěji dochází k laryngitidě po popálení, ochlazení hrtanu nebo vystavení toxickým látkám.
 5. Goiter Při zánětu štítné žlázy je její zvýšení objemu. To vede k mačkání sousedních orgánů a vzniku nepohodlí v krku. Bolest postižené štítné žlázy se aplikuje na celý krk.

Pokud pociťujete nepříjemné pocity v krku, neměli byste doufat, že všechno projde sám.

Prodloužená bolest znamená vážný problém. V takových případech vyžaduje kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Ošetření krku

Zpravidla se léčba bolesti v krku bez horečky provádí doma.

Pacient je umístěn na klinice pouze tehdy, když je jeho život v ohrožení nebo je jeho stav extrémně nestabilní.

Ošetření se provádí následujícími metodami:

 1. Chirurgické. Mechanické objekty, které jsou v nich uvízlé, jsou extrahovány ze žláz a měkkých tkání hltanu. V přítomnosti krevních sraženin v mandlích jsou odstraněny. Za tímto účelem se provedou malé řezy, kterými se extrahují hnisavé vměstky.
 2. Medikamentózní. V závislosti na diagnóze je pacientovi předepsán antihistaminika, léky proti bolesti a antibakteriální léčiva. Průběh léčby trvá až do vymizení všech příznaků onemocnění.
 3. Fyzioterapie. Procedury, které se provádějí ve fyzioterapeutické místnosti, pomáhají obnovit strukturu měkkých tkání a zničit infekci. Pacient podstoupí postup s použitím křemenné lampy, ohřevu, magnetického pole a proudu ultra vysoké frekvence.
 4. Opláchněte. Dobrého terapeutického účinku je dosaženo po použití roztoků sody a soli (1 lžíce na 1000 ml). Opláchněte hrdlo odvar z heřmánku, jarní a citronové šťávy. Doporučuje se používat med v čisté formě a ve zředěném stavu.
 5. Inhalace. Ke snížení bolesti a snížení zánětu pomáhá inhalace páry z odvodu zdravotnických poplatků. Používají se borové pupeny, kořen lopuchu a květy heřmánku.
 6. Komprimuje. Teplý mokrý ručník, vyhřívaný písek nebo hrubá mořská sůl se aplikuje na bolavé místo. Tyto postupy eliminují nepohodlí a přispívají k odnětí hnisavých hmot.

Pokud domácí léčba nepřinese úlevu, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud potřebujete neodkladnou lékařskou péči

Pokud není v případě těžké bolesti hltanu žádná teplota, neznamená to, že není důvod k obavám o vaše zdraví.

V takových případech by měla být léčena lékařská péče:

 • nepohodlí trvá déle než tři dny, po opláchnutí a inhalaci nezmizí;
 • syndrom bolesti se zvyšuje, může být snížen pouze silnými analgetiky;
 • obtíže při polykání a otevírání úst;
 • hojnost hnisavého výboje a nepříjemný zápach;
 • vyrážka na kůži a změna její barvy;
 • vznik nových příznaků - závratě, nevolnost a zvracení;
 • těžké mačkání hltanu, což má za následek zhoršení volného dýchání.

Silně kontraindikován k vlastní medikaci. Antibiotika a prášky na spaní mohou tělo velmi oslabit a způsobit nežádoucí komplikace.

Přesné stanovení diagnózy a předepsání účinné léčby může provést pouze kvalifikovaný lékař.

Bolest v krku bez horečky: dlouhá, tvrdá, bez zjevného důvodu. Jak léčit bolest v krku, pokud není teplota, zda je třeba léčit

Bolest v krku může signalizovat různé nemoci, takže stojí za to věnovat pozornost včas.

Uvažujme podrobněji, proč bolest v krku bez horečky, a jaké důvody to může přispět.

Tvrdé a dlouhé hrdlo: hlavní důvody

Z těchto důvodů nejčastěji bolest v krku bez horečky:

1. Vývoj bakteriální infekce způsobuje bolest v krku v téměř polovině případů.

Příznaky tohoto stavu jsou následující:

• rychle se vyvíjející bolest v krku;

• zvětšené lymfatické uzliny na krku;

2. Bolest v krku. Navzdory převládajícímu názoru, že nemoc je vždy doprovázena horečkou a horečkou, to není úplně pravda. Například, v případě katarální bolesti v krku osoba zažije pouze těžké bolesti v krku. Nebude mít žádné jiné příznaky. Zároveň se zvýší jeho mandle, ale nálet na ně nebude.

Samotné, bolest v krku není velmi hrozné onemocnění, ale pokud není léčen, pak to může vyvolat vážné komplikace, proto se doporučuje zahájit léčbu ihned po diagnóze.

3. Silně a dlouhodobě bolestivé hrdlo může být způsobeno vývojem stomatitidy nebo periodontitidy. Tato zánětlivá onemocnění ústní dutiny a dásní se objevují v důsledku pronikání mikrobů na ústní sliznici. Kromě bolesti v krku, stomatitida a parodontitida mohou vyvolat výskyt vředů v ústech, oteklé lymfatické uzliny a hnisavý výtok.

4. Bolest v krku bez horečky může také ublížit, když do něj vnikne cizí předmět. Malé a ostré předměty (rybí kosti, nehty, párátka atd.) Jsou v tomto případě nejnebezpečnější, protože tyto částice mohou snadno řezat nejen hrdlo, ale i jícen.

Hlavní příznaky cizího objektu spadajícího do hrdla jsou:

• bolest při polykání;

• pocit tlaku a brnění v krku;

Je důležité vědět, že se nemusíte pokoušet odstranit cizí předmět z hrdla, protože tímto způsobem můžete situaci jen zhoršit. Nejlepší způsob, jak se v tomto případě dostat, je včasné doporučení specialistům.

5. Bolest v krku bez horečky může být způsobena dříve utrpěnými zraněními, jako je popáleniny způsobené požitím příliš horkého jídla. Hlavním znakem popálení bude zarudnutí hrdla, bolest a pálení při polykání.

Pro odstranění takové bolesti se doporučuje použít dezinfekční a antiseptické bonbóny, stejně jako kloktání s heřmánkovou tinkturou.

6. Akutní respirační virové infekce často způsobují bolest v krku bez horečky. Jejich příznaky jsou:

• bolest v krku, která se vyvíjí velmi rychle;

• bolest při polykání;

• bolesti kloubů.

7. Alergická reakce. Může se vyskytovat v prachu, zvířecích lupinách, potravinách, pylech rostlin a dalších. Hlavní příznaky alergií:

• bolest a pocit přetížení hrdla.

Je důležité vědět, že v některých případech silná alergie vede k udušení a anafylaktickému šoku, proto je při prvních projevech nutné co nejdříve se poradit s lékařem.

8. Vegetativní-vaskulární dystonie, vedle svých hlavních symptomů, může také způsobit prodloužené bolesti v krku. Příčinou tohoto onemocnění je nestabilní duševní stav osoby a stres. K léčbě vegetativní cévní dystonie sedativy a antidepresivy.

9. Při vdechování tabákového kouře, různých chemických výparů nebo jednoduše znečištěného vzduchu může dojít k podráždění sliznice hltanu. Nejčastěji je tento stav doprovázen následujícími příznaky:

• bolest při polykání;

• bolest v krku;

10. Laryngitida je jednou z nejnebezpečnějších stavů, které způsobují bolest v krku. Jeho příznaky jsou:

• velmi akutní bolest v krku;

• pocit přetížení hrdla.

Bolest v krku a dlouhá: další důvody

Bolest v krku bez horečky může z těchto dalších důvodů:

2. Virus mononukleózy.

3. Atopická stomatitida.

4. Vznik dopravních zácp na mandlích.

5. Chronická angína.

6. Chronická faryngitida.

7. Vývoj Hilgerova syndromu.

8. Vývoj patologie rakoviny může způsobit bolest v krku, která je závažná a dlouhá.

9. Infekční infekce syfilisem nebo HIV infekcí.

10. Vývoj tuberkulózy.

11. Bolest v krku, vyvolaná nadměrným užíváním alkoholických nápojů (kvůli popáleninám obsahujícím alkohol).

12. Herpes virus.

13. Bolest v krku bez horečky může být také způsobena různými onemocněními jícnu (achallasie, refluxní infekce, křeč atd.).

14. Prasečí chřipka.

Bolest v krku: jak léčit, diagnostikovat

Když první bolest v krku, měli byste kontaktovat terapeuta. Po vyšetření určí následující diagnostické postupy:

1. RTG hrudníku.

3. Manometrie jícnu.

4. Měření hladiny kyseliny v jícnu.

5. Šmouha hrdla.

6. Kompletní krevní obraz.

7. Obecná analýza moči.

Léčba bolesti v krku se provádí podle standardního schématu v závislosti na diagnóze a věku pacienta.

Léčba bolesti v krku (virový a bakteriologický původ) zahrnuje užívání těchto skupin léků:

1. Anestetika bolesti: fenol, dyklonin, benzokain. Tyto léky způsobí necitlivost v krku a sníží citlivost.

2. Mentol - chladné hrdlo a zklidňuje bolest.

3. Antibakteriální spreje - pomohou zbavit se ohniska onemocnění a zánětu. Navíc jejich použití snižuje riziko komplikací.

4. Tablety pro sání. Existuje několik skupin takových tablet:

• obsahující nesteroidní složky;

• na bázi rostlinných surovin.

• Obsahuje antiseptika. Například Grammidin. Unikátní kombinace účinných látek - antibiotik a antiseptik, inhibuje růst a reprodukci mikrobů v krku. Lék snižuje zánět, zmírňuje nepříjemné pocity v krku a usnadňuje polykání. Když resorpce pomáhá očistit hltan a ústa od mikroorganismů. Lék je dostupný ve třech formách tablet: Grammidin Neo, Grammidin s anestetikem Neo (včetně anestetika pro další analgetický účinek) a Grammidin pro děti (s malinovou příchutí, pro děti od 4 let, a také ve formě spreje - Grammidin spray (pro pacienty s 18 let)

Doporučuje se používat oplach jako účinné adjuvans pro bolest v krku. K tomu můžete použít následující recepty:

1. Opláchněte sódou a solí (1 lžička sodovky a soli na sklenici vody).

2. Opláchněte citronovou šťávou.

3. Opláchněte medem (má silný antibakteriální účinek).

4. Můžete také kloktat jódem (2-3 kapky), zředěný ve sklenici vody.

Tepelné obklady jsou poměrně účinné prostředky pro těžké bolesti v krku. Pro jejich přípravu potřebujete:

• sklenici vařené vody nalijte lžíci heřmánkových květů;

• po půl hodině namočte infuzi a namočte do ní ručník;

• Připevněte k hrdlu a ponechte deset minut.

Se silnou slabostí je velmi užitečné potit. K tomu vypijte malinový čaj a přikryjte teplou přikrývkou. Pokuste se spát. To pomůže zbavit se těžkého zánětu.

Bolesti v krku bez horečky: tipy

Chcete-li snížit syndrom silné bolesti, měli byste použít následující doporučení:

2. Změňte zubní kartáček, protože po nemoci je na něm příliš mnoho bakterií.

3. Je důležité vědět, že léky proti bolesti pouze zmírňují bolest, ale nevyléčejí, proto je nutné dále užívat silnější antimikrobiální látky.

4. Snažte se mluvit šeptem nebo být naprosto zticha, aby nedošlo k namáhání již zapálených vazů.

5. Pijte dostatek tekutin, abyste udrželi normální rovnováhu vody v těle, což je v průběhu nemoci nezbytné.

6. Kupodivu je dovoleno jíst studené dezerty a zmrzlinu, protože zmírní otok a zánět.

7. Kloktejte s osolenou vodou.

8. Zvlhčování vnitřního vzduchu.

9. Nekuřte a nevdechujte žádné škodlivé výpary.

10. Dodržujte klid na lůžku.

Bolí v krku silně a dlouho, nebo když potřebujete zavolat lékaře

• bolest v krku, která trvá dva dny;

• bolavé hrdlo, že člověk nemůže polknout sliny a mluvit;

• v důsledku silného otoku hrdla je pro osobu těžké dýchat;

• dojde ke změně hlasu, která trvá déle než týden;

• v zadní části hrdla jsou viditelné hnisavé zátky;

• v důsledku zvýšení krčních lymfatických uzlin je obtížné pohybovat čelistí;

• bez zjevného důvodu je chrapot.

Bolest v krku bez teploty po velmi dlouhou dobu.

Bylo vědecky prokázáno, že rychlost zotavení pacienta s nachlazení je přímo závislá na práci imunitního systému. Při prvních projevech nemoci v těle dochází k aktivní produkci látek proteinové povahy - interferonu, který zabraňuje dalšímu pronikání virových mikroorganismů a začíná jejich reprodukce. Během normálního chladu po dobu 2-3 dnů dochází ke špičkové koncentraci proteinu a snižují se charakteristické symptomy pacienta. V situacích, kdy tělo není schopno produkovat potřebné látky pro antimikrobiální ochranu, může onemocnění trvat 2 týdny nebo déle. Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí a neodchází, takový příznak je potvrzením, že zánět postupuje a je nutná nouzová léčba.

Časté faktory, které vyvolávají dlouhodobé bolesti v krku

Každý, kdo vyléčil zima alespoň jednou přemýšlel, proč jeho hrdlo bolí po dlouhou dobu a co je třeba udělat, aby se odstranily charakteristické příznaky. Při dlouhodobém průběhu virového onemocnění (více než 7 dní), které je doprovázeno kašlem, bolestivostí orofaryngu, horečkou, kongescí nosu, se předpokládá, že onemocnění je vleklé. Hlavním faktorem, který vyvolal komplikaci nachlazení, je oslabení ochranných funkcí imunitního systému pacienta. Důvody pro snížení odolnosti organismu vůči působení patogenních mikroorganismů mohou být:

 1. Avitaminóza (nedostatek zdravých organických látek), špatná výživa.
 2. Špatná kvalita pitné vody.
 3. Nedostatek cvičení.
 4. Škodlivé podmínky prostředí.
 5. Často opakované emocionální recese, stres, deprese.
 6. Zneužívání alkoholu a tabáku.
 7. Nedostatek požadované vlhkosti v obývacím pokoji.

S ohledem na tyto faktory, které nejen nepříznivě ovlivňují stabilitu a odolnost organismu, ale také způsobují prodloužené neustálé bolesti v krku, by zpočátku měl pacient tyto příčiny odstranit. Lékaři doporučují užívat vitamínové komplexy, provádět temperační procedury doma. Vzhledem ke slabosti těla v průběhu nemoci je pacient nejcitlivější na negativní účinky bakterií. To je přesně to, co způsobuje sekundární infekci. Máte-li po dlouhou dobu bolest v krku, nos je vycpaný a vaše zima nezmizí, neměli byste odkládat dlouhodobou návštěvu lékaře. Ve většině těchto situací může být nutná antibiotická léčba. K tomu je třeba, aby lékař identifikoval faktory, které předcházely rozvoji vleklé nemoci. Příčiny tohoto stavu jsou infekční zánětlivá onemocnění a chronická onemocnění orgánů.

Chronická patologie horních cest dýchacích

Nemoc, která trvá 5 až 14 dnů, nezpůsobuje žádné zvláštní obavy. Často se diagnostikuje protrahovaný průběh respiračních virových infekcí. V takových situacích se však objevují jiné příznaky, které neovlivňují orofarynx. Když bolí bolest v krku dlouho, důvody jsou různé okolnosti. Před předepsáním léků by měl ošetřující lékař stanovit diagnózu a zjistit skutečné příčiny tohoto stavu. Když bolest v krku po dlouhou dobu bolí (3 týdny nebo déle), lékař může mít podezření na přítomnost následujících patologií ORL orgánů:

Pacienti by měli vědět, co mají dělat, pokud mají bolest v krku velmi dlouhou dobu. V první řadě je přísně zakázáno provádět samoléčbu v případech podezření na závažné chronické patologie ORL orgánů. Přesné stanovení diagnózy a předepsání adekvátního léčebného postupu podle závažnosti průběhu onemocnění a individuálních charakteristik pacienta může provést pouze kompetentní odborník.

Infekční a zánětlivá onemocnění

V situacích, kdy bolest v krku bolí při polykání, zatímco doba nachlazení je delší než jeden měsíc, jsou různé infekční agens provokatéry takovéhoto stavu u pacienta. Lékaři rozlišují následující onemocnění bakteriální etiologie, na jejichž pozadí lze pozorovat bolestivé symptomy orofaryngeálních lézí dlouhodobé povahy.

Infekční mononukleóza

Nejčastěji je diagnostikována v mladém věku (14-18 let) a vyvíjí se v důsledku infekce virem Epstein-Barr. Současně má pacient v počátečních stádiích onemocnění dlouhodobě bolest v krku bez horečky a s progresí se přidávají následující symptomy: zvětšená játra a slezina, otoky regionálních lymfatických uzlin, bolest v kloubech způsobená stagnací lymfy, trvalé migrény, angína. Při provádění laboratorních analýz vyšly najevo atypické virové buňky.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Může se vyskytnout u pacientů po dobu 2 měsíců. Charakteristickým rysem této infekční nemoci je, že navzdory hnisavým a zánětlivým ranám (vředům) na povrchu žláz ve tvaru mandlí si pacient nevšimne zhoršení zdraví a stěžuje si jen na malé nepohodlí při polykání. S tímto vzácným onemocněním, které postihuje hlavně muže ve věku 18-35 let, je zpravidla bolest na krku na jedné straně. U těžkého infekčního zánětu lékaři diagnostikují gangrenózní lézi hrtanu s nekrózou tkáně a rozvojem sepse (rozsáhlá infekce těla).

V přítomnosti pohlavně přenosných virových mikroorganismů může být hrdlo také dlouhodobě bolestivé. Z tohoto důvodu, syfilis, poškození sliznic orofarynx chlamydií a gonokoky jsou faktory, které musí být vzaty v úvahu při diagnostice stavu pacienta s protrahovaným chladem. Tyto infekce mohou být detekovány pouze laboratorními testy, které umožňují stanovit kmen bakterií. Lékaři také poznamenávají, že v případě onemocnění HIV jsou na pozadí snížené imunity pozorovány aktivní růst a reprodukce houbových mikroorganismů, které také ovlivňují sliznice orofaryngu.

Černý kašel

Protrahovaní nachlazení jsou často pozorováni lékaři s infekčním kašlem. Toto onemocnění v počátečních stádiích průtoku je doprovázeno horečkou, malým zahlcením nosních průchodů, bolestmi v krku. S progresí černého kašle trpí pacient suchým, křečovitým kašlem, který mu brání v dýchání. V tomto případě neprochází bolest v krku. Při epizodách kašle se obličej stane červeně a hlen z orofarynxu začne vystupovat. U dětí v tomto stavu jsou často pozorovány emetické nutkání.

Je třeba mít na paměti, že pokud máte bolest v krku po dlouhou dobu, musíte včas konzultovat lékaře nebo otolaryngologa, abyste mohli přesně stanovit diagnózu a zahájit léčbu.

Poškození jiných orgánů

Pokud po dlouhou dobu bolí hrdlo, i po zotavení z nachlazení, může to být způsobeno vdechnutím prachu, alergickou reakcí. Ne ve všech případech kašle a bolesti v krku, na vině jsou různé patologie. Nicméně, v jakémkoliv stavu, který je doprovázen zhoršením zdraví, je třeba mít na paměti, že self-léčba pouze zvyšuje riziko komplikací onemocnění. Dlouhodobé bolestivé pocity v orofaryngu jsou pozorovány na pozadí vývoje patologií jiných vnitřních orgánů. Aby se vyloučila infekční léze chronické povahy, je nutné podstoupit určité lékařské vyšetření a vizuální vyšetření kompetentním odborníkem, který vám poradí, jak léčit onemocnění. Bolestivé symptomy dlouhodobé povahy mohou indikovat přítomnost následujících patologií:

 • při osteochondróze krční páteře se při naklonění hlavy zvyšuje bolest v orofarynxu;
 • porušení produkce hormonů v hyperplazii štítné žlázy;
 • na pozadí diabetu mellitus má pacient stížnosti na sucho v ústech, škrábání pocitů v krku. Současně existuje možnost dysfunkce polykání, která je také doprovázena bolestivými příznaky;
 • onemocnění orgánů tvořících krev - leukémie, anémie;
 • bolest na hrudi (stenokardie), infarkt myokardu se nemusí vyvíjet podle standardního schématu, ale musí být doprovázen bolestmi v krku;
 • prodloužené bolesti v ústech jsou doprovázeny těžkými lézemi zubů, zánětem dásní;
 • v přítomnosti nádorových nádorů v hrtanu, štítné žláze, může pacient zažít hrudku v hrdle;
 • tuberkulózní léze, která je doprovázena otokem lymfatických uzlin;
 • ulcerózní rány v gastrointestinálním traktu, spolu s bolestmi v krku, jsou doprovázeny abnormální stolicí, nadměrnou tvorbou plynů a pálením žáhy.

Tento seznam zdaleka není kompletní a to opět potvrzuje potřebu kontaktovat odborníky.

Závěr

Šokující statistiky! Bylo zjištěno, že téměř 50% (!) Z problémů s dýchacím traktem i OZNOB, HEAT a teplotou je způsobeno infekcí různými typy parazitů (Ascaris, Lyamblia, Toksokara). Červi způsobují obrovské poškození lidského těla a náš imunitní systém je první, kdo trpí, což by mělo zase chránit tělo před různými chorobami. Lidé učili hořkou zkušeností, jak se zbavit všech typů použití parazitů..... »Povaha zánětu, která je doprovázena bolestivými pocity v krku déle než 2 měsíce, musí být objasněna pomocí diagnostických studií. To platí i pro situace, kdy pacienti zaznamenávají mírné zhoršení celkového pocitu zdraví. V případě vyloučení patologií horních cest dýchacích otolaryngologem je nutné podstoupit vyšetření terapeutem. Pouze pomocí laboratorních testů můžeme identifikovat skutečnou příčinu protrahované povahy bolestivých symptomů v orofarynxu a přijmout nezbytná opatření.

Samozřejmě, že je příjemné pro každého, aby zhluboka dýchal, jedl své oblíbené jídlo a cítil se skvěle. Bohužel člověk musí řešit respirační onemocnění způsobená různými bakteriemi a viry. Jeden z takových nepříjemných problémů může být považován za bolest v krku. No a pokud bolí bolest v krku dlouho, nic nepomáhá a úleva nepřichází týdny nebo měsíce za sebou, tato skutečnost se stává velmi znepokojující a depresivní. Pojďme se pokusit zjistit, proč bolí bolest v krku dlouho a neprochází, jaká opatření je třeba přijmout a co věnovat zvláštní pozornost při léčení.

Hlavní příčiny prodlouženého bolestivého hrdla

Rychlost úplného uzdravení závisí často na stavu a správném fungování lidského imunitního systému. Čím rychleji a aktivněji bude tělo produkovat speciální ochranná těla, tím rychleji a snáze bude pacient nést infekci a bojovat s bakteriemi a viry. Pacienti vyčerpaní touto chorobou se často ptají lékaře, jak dlouho může krk bolet. Plné uzdravení pacienta s onemocněním krku infekční povahy, s ideálním scénářem, by mělo proběhnout 6.-7. Den po zahájení léčby a člověk se bude cítit zlepšení již 3.-4. Den. V praxi však poměrně často existují příklady, kdy hrdlo po dlouhou dobu bolí a léčba trvá dlouho. Ve skutečnosti, tam je docela nemnoho důvodů proč bolest v krku neustále neodejde na dlouhou dobu. Zvažte nejčastější z nich.

do obsahu ↑ Vnější faktory

Stává se, že kromě nepohodlí v krku nemá člověk žádné jiné rušivé příznaky. Prvních pár dní je situace s největší pravděpodobností považována za začátek vývoje virové léze. Ale když hrdlo neprojde dlouhou dobu, není žádná teplota a neexistují žádné jiné příznaky, člověk by měl přemýšlet o tom, zda příčiny vnějších vlivů na tělo mohou být viníky, jako jsou:

 • Těžké kouření;
 • Časté vystavení nepříznivým podmínkám prostředí ve znečištěné / prašné / znečištěné oblasti;
 • Dlouhý pobyt v místnosti s nepřijatelným suchým vzduchem;
 • Používání vody nízké kvality;
 • Přetížení hlasivek;
 • Častý stres, sedavý životní styl nebo úplná absence procházek na čistém a čerstvém vzduchu.

Jakkoli to může být smutné, tyto důvody jsou prací samotných lidí, špatné ekologie, špatných návyků a nesprávně organizovaného životního stylu, což často vede ke zhoršení imunity, příliš dlouhému průběhu nachlazení, komplikacím, recidivám a dokonce i rozvoji chronických patologických stavů hrtanu.

do obsahu ↑ Komplikace a nemoci chronické povahy

Když bolest v krku bolí měsíc, nic nepomáhá, při polykání je neustálá bolestivost, často mluvíme o chronických onemocněních. Nejčastěji je toto chronické onemocnění spojeno se zánětem mandlí. Je to právě toto tělo, které nejprve zaujímá ochrannou roli a chrání tělo před pronikáním a rozmnožováním mnoha patogenů. Nicméně, s neustálým zánětem mandlí, lokální imunita a lymfatický systém jsou redukovány, obecně a orgán je často zdroj infekce.

V tomto případě lékař diagnostikuje pacienta s chronickou angíny. Doprovodné příznaky, kromě bolesti, zahrnují zvýšení krčních lymfatických uzlin, lechtání a poškrábání v krku, pocit cizího tělesa.

Existují i ​​jiné nemoci, které, pokud jsou nesprávně ošetřeny nebo zanedbány, se mohou proměnit v chronické stadium, proti kterému bolí bolest v krku velmi dlouho a neodchází. Patří mezi ně chronická faryngitida, charakterizovaná neustálým kašlem, zarudnutím a vysycháním sliznice hrdla, lechtáním, "hrudkou" v krku.

do obsahu ↑ Infekce a patologické stavy dlouhodobého průběhu

Když bolest v krku bolí měsíc nebo déle, nedochází k žádnému zlepšení, člověk může mít podezření na vývoj některých infekcí u pacienta, které ovlivňují ORL orgány a přirozeně ovlivňují stav a pohodu hrdla. Za prvé, v nepřítomnosti pozitivní dynamiky léčby, po 2-3 týdnech, lékař předepíše přidání. vyšetření pacienta, vyloučení infekční mononukleózy. Tato choroba je často zaměňována s anginou pectoris, protože během vizuálního vyšetření může lékař vidět pouze mírný zánět mandlí. Kromě příznaků anginy pectoris má pacient také nárůst jater a sleziny a v krvi jsou detekovány speciální mononukleární buňky, které u zdravých lidí normálně chybí. Prodloužený bolest v krku, zvláštní typ Simanovského-Plauta, je označován jako vleklá nemoc, když hrdlo bolí a neodchází. Vymáhání se nesmí uskutečnit měsíc, dva nebo dokonce tři. V tomto případě se může pacient cítit zcela normálně, ale při polykání pociťuje bolest. Obvykle se jedná o nemoci krku bez horečky, občas dochází k mírnému nárůstu t o C těla. Mezi další příznaky patří přítomnost vředů na povrchu mandlí, které někdy krvácí. Může také znatelně změnit zápach z úst pacienta, stává se odpudivým a hnilobným. Je třeba poznamenat další dlouhodobou specifickou bakteriální infekci, která je často zaměňována s prodlouženými akutními respiračními virovými infekcemi a která po měsících po sobě následujících měsíců trápí pacienta silným suchým kašlem. Tato nemoc je černý kašel. Vzhledem k častým záchvatům kašle má pacient po celou dobu bolest v krku, protože je velmi podrážděný. Nejčastěji nemoc dětí předstihuje, dává malým pacientům spoustu utrpení, pro úplné uzdravení to bude trvat asi 3 měsíce.

k obsahu ↑ Další důvody, proč bolest v krku neprojde

Případy, kdy je viníkem dlouhodobá infekce nebo expozice vnějším podnětům, jsou nejčastěji nalezeny a diagnostikovány. V lékařské praxi však existují jiné, vzácnější fyziologické a patologické stavy, při kterých hrdlo bolí dva týdny, měsíc nebo více a nelze je vyloučit.

 • Novotvar na povrchu hltanu, hrtanu nebo jiných přilehlých anatomických struktur;
 • Faryngeální neuróza;
 • Gastrointestinální poruchy (např. Střevní vřed, infekce jícnu, refluxní onemocnění jícnu atd.);
 • Infekční zubní onemocnění / abscesy;
 • Cervikální osteochondróza, při které často nezanechává pocit "hrudky v krku";
 • Mechanická poranění hrtanu, jako je poškození rybí nebo kuřecí kosti atd.;
 • Způsobuje nepříjemné pocity v krku a nedostatek vitamínů v těle. A, B, C.

Jak můžete vidět, seznam možných příčin je velmi značný, takže pokud máte bolest v krku, člověk bude pravděpodobně muset podstoupit rozsáhlé lékařské vyšetření pro přesnou diagnózu a následnou správnou léčbu.

k obsahu ↑ Co dělat, když hrdlo neprojde dlouhou dobu

Soudě, protože se zajímáte o tento článek, víte z první ruky, jaké nepohodlí v krku je, a samozřejmě se ho chcete rychle zbavit. Často se lidé snaží dělat bez lékařské péče, i když mají bolest v krku po dlouhou dobu bez horečky a jiných rušivých příznaků, a najít způsob, jak si pomoci. Četné reklamy a slogany povzbuzují lidi, aby bojovali s bolestmi v krku tabletami, pastilkami, spreji a dalšími aktuálními léky. Je však třeba mít na paměti, že tyto léky mohou přinést pouze dočasnou úlevu, ale příčina nemoci nebude odstraněna.

Proto je nejlepší volbou, pokud má týden bolest v krku, stále hledat radu praktického lékaře nebo ORL.

V některých případech si můžete pomoci pomoci zmírnit stav sledováním preventivních opatření. Co dělat, když máte často bolest v krku:

 • Upravte stravu, odmítněte potraviny a produkty, které mohou zhoršit bolestivý stav hrdla (kořeněná, příliš tvrdá, horká, kořeněná atd.);
 • Pokud červené hrdlo neprojde, je pravděpodobné, že infekce způsobující zánět se zastavila na sliznici, proto se doporučuje, aby se co nejrychleji kloktal fyziologickým roztokem, heřmánkem nebo šalvějí;
 • Pokud je příčinou pronikání dráždivých látek do krku, je nutné se co nejvíce chránit před dráždivými látkami, přestat kouřit, používat velké množství kapaliny;
 • V místnosti, kde trávíte většinu času, je důležité zajistit přístup čerstvého vzduchu a sledovat jeho vlhkost;
 • Je nutné sledovat dýchání, dýchat nosem;
 • Poté, co trpí infekčním onemocněním, zkuste okamžitě změnit zubní kartáček, mohou být patogeny;
 • Mluvte méně a zatěžujte si hlasivky.

Pokud máte bolest v krku po dobu jednoho měsíce bez horečky, nebo s jinými příznaky, a všechny vaše pokusy byly neúspěšné, musíte navštívit lékaře a být vyšetřen, jinak se situace může zhoršit a vývoj jedné nebo druhé nemoci se změní v chronickou fázi. Postarejte se o své zdraví!

Dobrý den, milí čtenáři. Často se stává, že včera jste byl plný síly a zdraví, a hned druhý den se váš zdravotní stav prudce zhoršil. Hrdlo bolí tak, že je nemožné mluvit, a dokonce i hlava se rozpadá. Pokud se tyto příznaky objeví náhle, pak jste pravděpodobně zvedl infekci, zůstali na nějakém přeplněném místě, je důležité, abyste tu nemoc nezačali, protože jednoduché bolestivé hrdlo může vést k vážným komplikacím, které nebudou tak snadné vyléčit. Proto, jakmile si všimnete prvních příznaků bolesti v krku, musíte okamžitě zahájit léčbu, protože takové onemocnění je obvykle doprovázeno vysokou horečkou. Nemůže klesnout na několik dní, zároveň se nebudete cítit nejlepší cestou. Nemůžete ignorovat bolest v krku, protože tento příznak může způsobit komplikace jiným životně důležitým orgánům, což může vést k částečnému porušení jejich funkcí. „Bolí to hrdlo, bolí ho polykat - jak se chovat doma?“ - všichni se ptali na takovou otázku s podobnými příznaky. Nejdříve je však nutné pochopit příčiny nemoci, na které bude záviset způsob léčby.

Příčiny bolesti v krku

Infekce postihuje různé části našeho těla, včetně krku. Samozřejmě, taková bolest se zdá být prostě nesnesitelná, ale je lepší snášet takovou bolest několik dní, než trpět celý život z narušení některých orgánů. Naše žlázy berou veškerý nápor, protože se na ně infekce usadí. Z tohoto důvodu začínají zánětlivý proces, který je doprovázen nesnesitelnou bolestí. V tomto případě žlázy působí jako druh štítu, který zastaví další šíření infekce v celém těle. Ale neměli bychom si myslet, že se náš organismus vyrovná s infekcí velmi dobře. Koneckonců jsme nemocní právě proto, že náš imunitní systém oslabil, což znamená, že naléhavě potřebuje pomoc. Pokud necháte všechno jít do šance, pak se žlázy s tímto úkolem prostě neporadí, což znamená, že infekce bude i nadále ovlivňovat celé tělo. To může způsobit komplikace ledvin nebo srdce, což vede k selhání ledvin nebo srdce. Pokud infekce zůstane v žlázách, pak se lékař může rozhodnout odstranit mandle operativním způsobem. To znamená, že s následnými infekcemi s jakoukoliv infekcí bude cesta k nejdůležitějším orgánům zcela otevřená.

Bolest v krku je doprovázena horečkou.

Nejčastěji bude silná bolest v krku následována horečkou, zatímco s největší pravděpodobností bude poměrně vysoká. A to již znamená, že je nutné jednat naléhavě, protože čím dříve se zbavíme infekce, tím dříve teplota klesne a bolest zmizí. Může existovat několik důvodů, z nichž každý je nebezpečný, takže byste neměli nemoc ignorovat.

 • Chřipka. Tam je bolesti těla a těžké bolesti hlavy způsobené vysokou horečkou. Infekce postihuje jak hrdlo, tak nosohltan, takže bude přítomen také hojný výtok z nosu. Hrdlo má jasně červenou barvu, zatímco to je docela bolestivé polykat. Tato forma chřipky je považována za mírnou, protože není příliš vysoká teplota, která může dosáhnout maximálně 38 stupňů.
 • Zpočátku se spalničky zaměňují s prostou chřipkou, protože symptomy se zcela shodují, ale později se objeví vyrážka, která způsobuje nemoc. To může způsobit vážné následky, proto je hospitalizace pro takové onemocnění povinná. Doma se s tím asi nebudete vyrovnat.
 • Bolest v krku se cítí již několik hodin po infekci. Ačkoli časový interval je více závislý na tom, jak vaše imunita klesla. Doprovázený bolestmi v krku, obvykle s celkovou slabostí, bolestmi těla, které indikují vysokou teplotu. Obvykle do večera se zvedne na 40 stupňů a zpravidla je nemožné ho úplně snížit (v prvních dnech). Tonzily znatelně zvětší velikost, a také na nich můžete vidět hnisavé puchýře.
 • Faryngitida se vyskytuje v důsledku infekce těla jakoukoliv infekcí. Pokud je zánět mandlí, faryngitida je zánět sliznice hltanu. Bolest v krku je poměrně silná, navíc bude doprovázena horečkou a bolestí hlavy. Léčba tohoto onemocnění se provádí doma, zároveň se můžete zotavit během několika dní.

Každá nemoc má své vlastní obtíže, proto budou metody léčby poněkud odlišné. Při prvních příznacích byste se měli okamžitě poradit s lékařem, který Vám předepíše správnou léčbu. To je důležité, protože je to lékař, který vám může předepsat vhodná antibiotika.

Bolest v krku a nedostatek horečky

Neměli byste si myslet, že pokud není teplota, pak se nic nestane. Pokud s pomocí teploty, tělo přímo řekne o vážné infekce, která narušuje jeho práci, pak onemocnění bez teploty je považován za skryté. Koneckonců to vnímáme jako mírnou indispozici, i když ve skutečnosti problém není tak neškodný, jak se zdá. I když jen cítíte mírnou bolest hlavy a hrdlo je trochu záškuby, měli byste okamžitě pochopit příčinu těchto příznaků. Ani takové mírné projevy by neměly být opomíjeny, protože mohou vést k vážným následkům. Existuje několik "mazaných" nemocí, které mohou vyvolat těžké bolesti v krku: Alergická reakce. Bolest v krku se bude podobat bolestivé bolesti. Kromě toho budete cítit hrudku v krku, která bude také doprovázena suchost. Uvědomíte si, že je to alergie, když se první projevy objevují ve formě vyrážky a svědění. Předpokladem vzniku alergií může být masa: kvetoucí rostliny, nevhodné potraviny, toxické pachy; Přepětí hlasivek. Některá povolání vyžadují trvalý výkon vašeho hlasu. Pokud je takové zatížení trvalé, může způsobit rozvoj faryngitidy nebo laryngitidy. Tento problém se týká lidí tvůrčích profesí, včetně zpěváků; Nemoci gastrointestinálního traktu. K provokování bolestí v krku mohou být odchylky v činnosti zažívacího systému, díky kterým může být žaludeční šťáva vhozena do jícnu a dostat se do hltanu. To může nastat v důsledku zvýšené kyselosti, která způsobuje pálení žáhy. Tkáně hltanu jsou tak podrážděné, protože ve skutečnosti existují bolestivé pocity; Špatné podmínky prostředí, kouření. Emise továren a transport výfukových plynů tak či onak ovlivňují naše zdraví a naše hrdlo trpí především a především. Kvůli tomu cítíme bolest v krku, která je spíš jako alergie. Kouření může také způsobit bolest v krku, což je způsobeno vysycháním sliznice nosohltanu. Prakticky každý důvod, proč můžeme kontrolovat, takže můžeme zabránit bolesti v krku. Ale pokud se už krk začal bolet, pak musíte vědět, jak se zbavit tohoto nepříjemného projevu správně.

Bolest v krku, bolí ho polykat - než se chovat doma

Je lepší, samozřejmě, nedovolit vzhled bolení v krku, ale pokud se to stalo, budete muset hledat způsoby, jak se zbavit tohoto příznaku. Pokud příčinou této bolesti není infekce, budete muset pracovat trochu na sobě. Nelze se zbavit zlozvyku? Bolest v krku způsobí, že přestanete kouřit, protože tam je téměř žádný lék na takový projev. No, pokud máte problémy s prací trávicího systému a vaše hrdlo trpí, pak bojujte se samotnou příčinou. Začněte jíst správné potraviny a zároveň eliminujte nezdravé tučné potraviny. Ale pokud je příčinou bolesti v krku infekce, pak některé lidové prostředky pomohou vyrovnat se s tím. Když jsou bolestivé v krku, jsou velmi účinné, působí přímo na ohnisko onemocnění.

1. Kloktání s propolisem, měsíčkem nebo eukalyptovými odvarů

Můžete dokonce použít tinkturu, ale všimněte si, že působí docela tvrdě, zatímco odvar má mírný účinek. Tento nástroj pomůže odstranit infekci na povrchu mandlí, stejně jako vyrovnat se s jejich zánětlivým procesem. Vezměte prosím na vědomí, že ať už se jedná o odvar nebo roztok na bázi tinktury, kapalina musí být teplá.

2. Opláchněte solným roztokem

Nejenže zmírňuje zánět, ale také zmírňuje akutní bolest. Postup by měl být prováděn až třikrát denně, přičemž po každém opláchnutí musíte počkat asi hodinu a teprve poté začnete jíst. Doporučuje se používat mořskou sůl, protože obsahuje poměrně velké množství jodu. Ale pokud je ve vaší kuchyni pouze stolní sůl, pak se do roztoku vlije kapka obyčejného jodu.

3. Masáž

Pokud už nemáte sílu vydržet bolest, a žádné prostředky již pomáhají - masáž vaše ušní lalůčky. Koneckonců, v této části ucha se nachází největší počet nervových zakončení. Tato masáž pomůže zmírnit bolest v krku a zklidní vaše nervy.

4. Tablety furacilinu

Tento nástroj byl testován po mnoho let, protože i naše babičky ho používaly. Ve sklenici teplé vody je nutné rozpustit pouze 2 tablety. Oplachování se provádí několikrát denně a při velmi silné bolesti můžete každou hodinu kloktat. Po opláchnutí je nutné, abyste po delší dobu nebrali jídlo a vodu, aby se účinná látka z mukózní membrány hrdla a mandlí nevymyla.

5. Horké mléko s medem

Takový lék vás zbaví bolestivých pocitů v krku, které vám zajistí klidný spánek během nemoci. Med pomůže vyrovnat se se zánětem, stejně jako zmírnit jeho zdroj. Je důležité poznamenat, že mléko by mělo být horké, ale ne příliš mnoho. S takovým nástrojem si můžete vydělat spalování a v této situaci to určitě nepotřebujeme.

6. Sage decoction pro oplachování

Můžete přidat tento vývar a další bylinky, například měsíčku, který je také známý pro své protizánětlivé vlastnosti. Nalijte suché léčivé byliny vařící vodou a vařte asi 15 minut, pak nechte vychladnout. Už teplý vývar, můžete kloktat. Kromě toho, takový odvar je docela užitečné pro naše tělo, takže může dokonce pít. A aby se takový odvar osladil, přidejte k němu lžíci medu (dokonale pomáhá při zánětlivých procesech dýchacích cest).

7. Řepné šťávy

To znamená, že můžete kloktat s velkou bolestí, zatímco to může přidat několik kapek octa. Čistá šťáva je příliš koncentrovaná a může poškodit sliznici hrdla, takže je vhodné takové prostředky ředit jednoduchou převařenou vodou. Teprve poté můžete spustit proceduru.

8. Peroxid vodíku

Bolest může být odstraněna pomocí roztoku s přidáním peroxidu vodíku, který bude potřebovat pouze lžíci ve sklenici vody. Během oplachování je nutné, aby roztok byl v ústech co nejdéle, protože pouze tímto způsobem mohou jeho účinné látky eliminovat infekci. Během oplachování je nutné se vyhnout tomu, aby se roztok dostal do žaludku, protože taková chemická látka v něm může způsobit bolest. A na konci procedury se ujistěte, že si opláchněte hrdlo čistou čistou vodou. Dlouhodobá expozice peroxidu může také poškodit sliznici hrdla.

9. Roztok propolisu

Používá se k oplachu v krku. Bude to trvat přesně 60 ml. teplá vařená voda, do které přidáme 40 kapek propolisové tinktury. Doporučuje se provést proceduru půl hodiny před jídlem. Ano, postup není příjemný, ale je lepší než jiné pomoci zmírnit zánět.

10. Pivo

Mnozí muži jistě potěší takový „lék“, zatímco kloktání zde nekončí. Ale vážně, pivo opravdu pomůže zbavit se bolavého hrdla, těsně před zahájením procedury je nutné ho zahřát. Říká se, že Irové takto léčí bolest v krku.

11. Vdechnutí k odstranění infekce

Léčivý bylinný čaj se obvykle bere jako základ, ale dnes se éterické oleje používají poměrně často, což nebude méně účinné. Pokud jsou však vaše názory konzervativní a nebudete se vzdávat obvyklých prostředků, bude účinná i inhalace s použitím brambor.

12. Brambory a tvaroh - obklady

Komprese se aplikuje na krk, zatímco můžete použít brambory a tvaroh. Pokud musí být brambory horké, může být tvaroh při pokojové teplotě.

13. Koupelny nohou se udržují, pokud není teplota.

Používá se pouze teplá voda s přídavkem různých bylin. Tak se nejen oteplí nohy, ale i celé tělo. Všimněte si prosím, že na konci procedury je nutné otřít nohy do sucha. Koneckonců, pokud na jejich povrchu zůstane nějaká vlhkost, pak se může během chlazení situace zhoršit.

14. čaj Viburnum

Čaj s kalíškem dobře snižuje teplotu, posiluje imunitní systém. Konec konců, pokud je bolest v krku a bolest doprovázena teplotou, pak čaj z kalina nebo maliny dobře snižuje teplotu. Také pomáhají finanční prostředky, které posílí imunitní systém a tělo rychle vyrovnat s nachlazení.

Prostředky k posílení imunitního systému

Každý ví, které prostředky pomohou posílit náš imunitní systém, ale ne každý ví, jak je správně kombinovat, aby se dosáhlo co nejlepšího účinku. Jíme pomeranče v kilogramech, pijeme čaj s medem a na oběd vždy jedeme stroužek česneku. Bez ohledu na to, jak užitečné se tyto produkty mohou zdát odděleně, ale v součtu budou stále mnohem efektivnější.

 1. Cibule s jablky a medem. Na jemném struhadle je třeba strouhat cibuli a jablka, pak jim přidejte lžíci medu. Jablka a cibule se používají ve stejném množství. Taková směs se odebírá třikrát denně, dvě čajové lžičky.

Ano, cibule nejsou příliš vhodné pro ranní příjem, protože cibulový zápach je při práci nepravděpodobný. K neutralizaci vůně cibule, musíte přidat šťávu z poloviny citronu do již připravené směsi.

 1. Med s česnekovou šťávou. Pro přípravu takového nástroje bude třeba půl sklenice česneku, rozdrcené s česnekovými proužky. Naplňte naše česnekové pyré tekutým medem tak, aby celý povrch byl zcela zakryt.

Směs umístíme do speciální nádoby a zahřejeme ji na nízké teplo, přičemž náš produkt neustále mícháme. Po asi 20 minutách se česnek zcela rozpustí, po čemž můžete nádobu okamžitě odstranit z ohně. Směs smíchejte a vložte do lednice. A takové prostředky se užívají v lžíci jednou denně.

 1. Ředkvička s medem. Tento nástroj je všem znám, protože je skutečně efektivní. Nakrájíme zeleninový klobouk a nakrájíme na něj malou díru, do které se později vloží med. Naše zelenina necháváme několik hodin, aby ředkev vypustila šťávu, která je smíchána s medem. Používá se třikrát denně po jídle.

Bolest v krku nezmizí sama, jako bychom nechtěli. Proto musíme jednat nezávisle, samozřejmě po konzultaci s lékařem. Všechny navrhované nástroje, které pomáhají zbavit se bolavého hrdla, mohou být kombinovány. To však neznamená, že by všechny postupy měly být prováděny najednou. Vyberte si 2-3 způsoby, které se vám nejvíce líbily, a můžete bezpečně zahájit léčbu. Aby se tělo vyrovnalo s tímto příznakem a obnovilo sílu po nemoci, je nutné použít některá terapeutická činidla. Pomohou posílit imunitní systém, který od té doby nedovolí žádné infekce v těle.

Nějak jsme si zvykli myslet, že bolest v krku je první známkou hrozící chřipky nebo chřipky. Jiné symptomy obvykle následují toto - teplota se zvedne, bolest se objeví v celém těle, nos položí a slzy proudí z zarudlých očí. Často se však stává, že hrdlo je bolavé, ale teplota se nezvýší nad obvyklou teplotu 36,6 ° C, a tyto příznaky často zavádějí nejen samotného pacienta, ale i svého lékaře. Kdy se to stane? Nejčastější příčinou bolesti v krku je právě běžná nachlazení - ARI nebo ARVI. A často jsou téměř asymptomatičtí - bolest v krku, žádná teplota, pacient cítí jen malou celkovou slabost a bolest hlavy. Vzhledem k nedostatku horečky by však neměla být nemoc ignorována, protože v budoucnu to může vést k vážným komplikacím. Neměli byste riskovat své zdraví a nést nemoc na nohou. Nejlepší možností by bylo zůstat doma, zavolat lékaře a přijmout všechna opatření pro rychlé uzdravení. Opláchnutí přírodními antiseptiky - tinktura měsíčku, heřmánku nebo šalvěje pomůže zmírnit zánět a bolest v krku. Velmi užitečný bude také teplý obklad na krku a hrudníku, jako je hořčičný olej. K úlevě od bolesti můžete také použít vstřebatelné pastilky s mentolem (Strepsils, Tyuns, Mentos, atd.) Nebo léky proti bolesti s antiseptiky (hexoral, Kameton, atd.). Neméně časté příčiny bolesti v krku jsou faryngitida a laryngitida - akutní zánětlivá onemocnění sliznice hltanu a hrtanu. Je to faryngitida nejčastěji charakterizovaná bolestmi v krku v nepřítomnosti vysoké teploty. Příčinou jsou nejčastěji patogenní mikroorganismy zachycené v sliznici hrdla a způsobující zánět. Ale ne vždy, například, akutní faryngitida se často stává kvůli studenému nebo velmi suchému vzduchu. Často bolest v krku nastane po běhání v chladném počasí nebo když je nos velmi dusný, když je člověk nucen neustále dýchat ústy, v důsledku čehož sliznice rychle vysychá a je podrážděná. V tomto případě nepříjemné symptomy obvykle zmizí během několika hodin. Pro snížení bolesti a zánětu v krku se doporučuje pít teplý (ne horký) čaj nebo mléko, kloktat s měsíčkem nebo heřmánkovým extraktem tak často, jak je to možné, a rozpouštět lízátka s mátou a antiseptikum z lékárny. Pokud ale nemoc berete vážně, nedostatečně akutní akutní faryngitida se snadno stane chronickou. V tomto případě zůstávají patogenní bakterie v těle a za příznivých podmínek, například, když je oslabena imunita, supercooling, s prodlouženými konverzacemi, vdechováním studeného vzduchu, opět se začnou aktivně množit. Chronická faryngitida se nejčastěji vyznačuje tím, že pacient má jednoduše bolest v krku bez horečky. V tomto případě, jako každé chronické onemocnění, vyžaduje faryngitida vážný přístup k léčbě pod dohledem lékaře. Další častou příčinou těžké bolesti v krku je tonzillofaringitis, nebo bolest v krku. Předpokládá se, že bolest v krku je vždy doprovázena vysokou horečkou, horečkou, zánětem lymfatických uzlin a hnisavým plakem na mandlích. Není to však vždy tak. Například v případě katarální anginy pectoris je pacientova jediná stížnost na lékaře často bolestivá v krku, není zde žádná teplota. Současně jsou mandle obvykle značně zvětšené, ale bez hnisavého plaku. Pacient pociťuje v krku těžké nepříjemné pocity, polykání je obtížné a je doprovázeno silnou bolestí. Ale v každém případě je třeba brát vážně bolest v krku, i když není teplo. Se špatnou nebo pozdní léčbou bolesti v krku, a to i bez takových nebezpečných příznaků, jako je vysoká horečka, je plná velmi závažných komplikací. Příčinou bolesti v krku může být paradentóza, stomatitida a další zánětlivá onemocnění zubů a dásní. V tomto případě patogeny se slinami spadají na sliznici hltanu, kde se aktivně začnou množit, což způsobuje zánět a bolest. Atopická stomatitida u dospělých obvykle probíhá s následujícími symptomy - bolest v krku, bez teploty, na sliznici úst a hrtanu se tvoří afázy - malé vředy s hnisavým květem, submandibulární lymfatické uzliny jsou značně zvětšeny. Stejná příčina bolesti v krku se může dostat do něj cizí těleso. Zejména v tomto ohledu nebezpečné ryby a pokrmy z ní. Rybí kosti jsou velmi tenké a ostré, snadno se sbíhají do sliznice a dokonce i velmi malá kost může způsobit silnou bolest a nepohodlí. Často děti, hrající si v přírodě, polknou malé kousky trávy nebo obilovin "awns", které také snadno vniknou do sliznice hrdla a uvíznou tam, což způsobuje nesnesitelnou bolest. Hlavní příznaky, které naznačují přítomnost cizího tělesa, to je - bolest v krku, žádná teplota, silná touha "vykašlávat", pocit "hrudky" v krku, kromě toho při polykání bolest výrazně roste. Nikdy byste se neměli snažit vytáhnout cizí předmět z hrdla. Stejně jako populární metoda, která doporučuje žvýkání a polykání krusty chleba, nevede vždy k pozitivnímu účinku, ale i naopak, tato metoda často vede k „opuštění“ cizího předmětu pouze hlouběji do jícnu, což vážně komplikuje úkol lékařů pro jeho následné odstranění.. V tomto případě by nejlepší možností bylo okamžitě vyhledat lékařskou pomoc od specialistů. Bolest v krku se často objevuje po zranění, jako je škrábnutí od polknutí kosti nebo příliš mnoho jídla. Také příliš horký nápoj může způsobit popáleniny na sliznici hrdla. Hlavním příznakem traumatického poranění sliznice je bolest v krku. Neexistuje žádná teplota, popáleniny se mohou objevit na místě zranění. V takových případech se bolest nemusí vyskytnout okamžitě, ale jen několik hodin po traumatické události. Hlavní léčbou je vyloučení z potravy tvrdých potravin, velmi horkých nebo velmi studených nápojů. Pro zmírnění bolesti a jako dezinfekční prostředek vhodné absorbovatelné pastilky z lékárny, stejně jako kloktání měsíčkem nebo extraktem heřmánku.