Jak léčit otitis media - nejúčinnější způsoby

Otitis je zánět ucha způsobený pronikáním patogenů na pozadí snížené imunity. Způsoby léčení zánětu středního ucha závisejí na typu onemocnění a místě zánětu: infekční léze může zahrnovat vnější, střední nebo vnitřní ucho.

Vnější a střední otitis snadno eliminovat i doma. Jak proces postupuje a šíří se do hlubších tkání, může se vyvinout labyrintitida (vnitřní otitis). Léčbu ušní otitis v tomto případě určuje pouze lékař. Často se vyžaduje, aby byl pacient v nemocnici kvůli vysokému riziku infekce mozku.

Lokalizaci onemocnění bude moci posoudit pouze lékař.

Příznaky otitis

Vnější otitis je nejčastěji reprezentován zánětlivými prvky umístěnými na uchu a ve viditelné oblasti zvukovodu, doprovázenými bolestmi v uchu, pulzujícími bolestmi v chrámu. Někdy onemocnění spontánně projde během 3-5 dnů. Se sníženou imunitou, přítomností patologických stavů nosních dutin nosu nebo orofarynxu, poranění, převedených na akutní respirační virové infekce, se podchlazení vyskytuje středně katarální (s uvolněním serózní tekutiny) nebo hnisavý vzhled. Příznaky zánětu ucha, jak se vyvíjí:

 • tupá nebo ostrá (střelba) bolest v uchu;
 • bolest hlavy, bolest zubů;
 • zvýšený nepohodlí v noci při polknutí jídla;
 • hromadění serózního nebo hnisavého exsudátu v zvukovodu;
 • horečka nebo subfebrilní teplota;
 • ucpání ucha, snížená jasnost sluchu;
 • zvuky hlavy;
 • ztmavnutí očí;
 • vizualizovanou hyperémii kůže v oblasti zvukovodu;
 • zánět, protruze a edém ušního bubínku (diagnostikován lékařem);
 • bolest ucha při palpaci.

Pokud v této fázi nemoci návštěvu lékaře a nezjistíte příznaky a léčbu otitis media, dochází k perforaci ušního bubínku při oddělení hnisu, hlenu a krve. Nebezpečí takového procesu v nepřítomnosti léčby - při šíření infekce v hlubokém uchu. S příznivým průběhem otitidy se stav pacienta zlepší, teplota se vrátí do normálu, bolest snižuje závažnost. Po 14-21 dnech obnoví ušní bubínek celistvost, výtok z ucha se zcela zastaví. Vzhledem k tomu, že jizva zůstává na membráně, může ucho osoby po otitis klesat. Další možné komplikace:

 • meningitida;
 • léze obličejového nervu;
 • mastoiditida;
 • přechod otitis v chronické formě.

Správná léčba otitis media

Úvod do turundy ušní dutiny zvlhčený alkoholem, roztok kyseliny borité urychluje zotavení, ale často se stává nepříjemným testem pro pacienta, což způsobuje těžké nepohodlí. Proto v případě závažného zánětu vnější části ušního kanálu otolaryngolog doporučuje následující průběh léčby:

 1. Instilace do ucha boritého alkoholu, léků Otipaks, Otirelax pro protizánětlivé a analgetické působení. V případě silné bolesti můžete užívat tabletu NSAID (Ketorolac, Ibuprofen, Ketonal).
 2. V případě potřeby předepsat antibakteriální ušní kapky (Ofloxacin, Neomycin). Systémová léčba antibiotiky se doporučuje u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému, stejně jako v případě difúzního otitis media.
 3. Staging turund s antibakteriálními masti (lincomycin, tetracyklin). Pokud se vyvíjí rychle se rozvíjející forma, léčba by měla zahrnovat lokální přípravky s glukokortikosteroidy (Celestoderm, Triderm, mast s hydrokortisonem).
 4. Pokud se na vnějším uchu objeví absces, je indikováno jeho chirurgické odstranění, po němž následuje promytí a antibakteriální ošetření zvukovodu.

Jak vyléčit středního ucha otitis

Akutní zánět středního ucha je poměrně závažné onemocnění, které často vyžaduje odpočinek z lůžka (s vysokou tělesnou teplotou, intoxikací). Doporučuje se změnit dietu na lehčí, zatímco dieta by měla obsahovat všechny potřebné živiny.

Průběh terapie v počátečním stádiu otitis zahrnuje následující aktivity:

 1. Léky proti bolesti a antipyretika v tabletkách (Paracetamol, Ibuprofen, Aspirin, Analgin, Diclofenac, atd.).
 2. Systémová antibiotika nebo sulfonamidy. Nejlepší možností je diagnostikovat původce; bez studie ušního nátěru, širokospektrální antibakteriální činidla (Amoxicilin, Augmentin, Cefuroxim, Rulid, Spiramycin, Sumamed) se podávají po dobu 10 dnů.
 3. Se silným edémem ušního bubínku se přidávají antihistaminika (Suprastin, Claritin, Zyrtec).
 4. Ujistěte se, že používáte vazokonstrikční léky ve formě nosních kapek (Naphthyzinum, Foros, Xymelin, Xylen, Sanorin), nosních dezinfekčních prostředků (Protargol).
 5. Nudný alkohol, anestetika ucha v kombinaci s lokálními antibiotiky (Fenazon, Levomycetin s lidokainem, Anauran) pomohou zastavit bolest v uchu.
 6. Fyzioterapie: Sollux, UHF-oteplování, mikroproudová terapie, intra-laserové lasery, oteplování alkoholických balíčků.

V komplexu opatření je povinné okamžitě a pravidelně odstraňovat vypouštění hnisavých hmot po zpracování zvukovodu pomocí peroxidu vodíku. Jestliže do pátého dne zánětu onemocnění stále roste a neexistuje nezávislý průnik ušního bubínku, je nutné mít chirurgickou disekci (paracentézu). Po operaci lékař odstraní zbytky hnisu a zpracuje ucho antibiotickými roztoky.

Po perforaci membránové léčby se jedná o následující opatření:

 1. Pokračování v antibakteriální léčbě antihistaminiky, přidání protizánětlivých léčiv (častěji - Erespal).
 2. Fyzioterapie
 3. Nezávislý odchod odcházejícího hnisu pacientem vatovým tamponem navlhčeným peroxidem vodíku.
 4. Instilace do ucha antibakteriální kapky (Normaks, Tsipromed).
 5. Přijetí vitaminových komplexů.
 6. K vyloučení sluchových dysfunkcí je použito ušní vyfukování pomocí katétru, následované instilací glukokortikosteroidů roztoky a pneumatické masáže. Pro rychlou resorpci jizvy je často nutná lokální enzymatická terapie (Trypsin, Lidaza).
 7. Pokud máte podezření na vnitřní otitis nebo jiné komplikace, je nutná neodkladná hospitalizace pacienta.

Léčba otitis u dětí

V dětství se potřeba disekce ušního bubínku vyskytuje častěji kvůli jeho zvýšené hustotě, stejně jako časnému nástupu příznaků intoxikace. Léčba akutní otitis u dětí je podobná výše uvedeným metodám. V případě recidivujících typů onemocnění je nezbytné použití imunomodulátorů (Amiksin, Taktivin), imunomodulátorů směrového působení (Ribomunil).

Jakmile má dítě uši bolest, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Chronická léčba

Slabost těla po zdlouhavém infekčním procesu nebo přítomnost nemocí, které snižují imunitu, často vede k periodickým exacerbacím otitis. Pacienti jsou podrobeni důkladnému vyšetření otolaryngologem, identifikaci patogenu a provedení specifické a nespecifické imunoterapie:

 • zavedení autovaccinu a autoserum;
 • použití antibakteriálních toxoidů;
 • imunokorekční terapie.

Povinná a rehabilitace horních cest dýchacích v remisi, průběh léčby fyzioterapeutickými metodami. Často je vyžadováno chirurgické odstranění polypů, cyst, granulací, které se tvoří v uchu, stejně jako drenáže dutiny středního ucha propíchnutím do temporální kosti. Pacienti s rozvinutou ztrátou sluchu vyžadují složitější operace: odstranění jizev sjednocením ušní dutiny do jediného, ​​rekonstrukce zvukotěsného přístroje, restaurování ušního bubínku atd.

Prevence otitis

Hlavním měřítkem prevence onemocnění je úplná a včasná léčba infekčních patologií v souladu s doporučeními lékaře. To je obzvláště důležité pro děti, které jsou kvůli nedostatku imunitní ochrany citlivé na chronizaci otitis. Další metody prevence onemocnění:

 • zdravý životní styl;
 • boj proti hypodynamii;
 • zvýšení imunity;
 • snížená senzibilizace těla;
 • odstranění adenoidů, terapie chronické rýmy, sinusitidy, angíny.

Nejúčinnější metody léčby ušní otitidy doma

Hypotermie a související nachlazení často vedou k extrémně nepříjemným zdravotním následkům. Častým výskytem po nachlazení není jen rýma nebo bolest v krku, ale také zánět středního ucha - otitis. Toto onemocnění je doprovázeno silnými bolestmi, doslova „vyřazením“ osoby z obvyklého rytmu života, vzestupem teploty a sluchovým postižením. Otitida vyžaduje okamžitou reakci a začátek léčby, protože může způsobit závažné poškození zdraví a způsobit částečnou nebo úplnou ztrátu sluchu, stejně jako vznik mnoha dalších komplikací.

Zvláště často otitis postihuje malé děti. To je dáno zvláštnostmi struktury vnitřního ucha u dětí, stejně jako dosud nevytvořila slabou imunitu. Ve většině případů postihuje zánět pouze jedno ucho, ale v závažných případech se může vyskytnout i bilaterální otitis.

Příčiny a příznaky otitis

Vlastnosti rozvoje zánětu ve středním uchu

Chcete-li zjistit, jak vyléčit ušní otitis doma, je třeba zjistit, proč k němu dochází a jaké příznaky doprovázejí. Zánět středního ucha může být samostatným onemocněním, ale nejčastěji je to následek jiné nemoci - sinusitidy, sinusitidy, angíny a mnoha dalších, které jsme nazývali nachlazení.

Otitis nastává, když patogeny vstoupí do dutiny středního ucha. Protože v lidském těle jsou vždy různé mikroby, s sebemenším poklesem imunity a kontaktem s úrodnou půdou, stávají se příčinou onemocnění. Často, “tlak” k nástupu zánětu středního ucha dá hypothermia, a pro toto to není nutné dostat se mokrý pod mrazivým deštěm. Otitis může snadno vyvolat jakýkoliv průvan, stejně jako teplotní rozdíl v horkém počasí, když sedí pod klimatizací.

Pokud má člověk již zánětlivé nebo infekční onemocnění, doprovázené těžkým nádechem a bolestmi v krku, možnost „dostat“ otitis výrazně vzroste.

To je způsobeno skutečností, že kosti lebky v oblasti obličeje jsou lehké a porézní a mikroby ze zdroje infekce snadno pronikají do jiných orgánů. Zvláště často komplikované otitis media sinusitidy, protože hnisavý obsah sinusů je velmi blízko Eustachovy trubice a všechny smysly jsou vzájemně propojeny. Nejčastěji jsou příznaky otitidy poměrně výrazné, ale pokud se objeví v chronické formě, mohou být rozmazané a nejasné.

Hlavní známky zánětu středního ucha jsou:

 • Natáčení bolesti v uchu, které může dát do chrámu, krku, očí.
 • Zvýšení teploty.
 • Bolesti hlavy
 • Těžké nepohodlí spojené s pocitem zánětu v uchu.
 • Omezený pohyb způsobený bolestí v uchu.
 • Se silným zánětem může být nedostatek koordinace, závratě a nevolnost.
 • Otitida může být doprovázena rýmou, bolestmi v krku, zánět spojivek, zánětem obličejového nervu a problémy se zuby.

Druhy zánětu

Akutní a chronický zánět středního ucha: příčiny, příznaky a léčba

Otitis se projevuje ve dvou formách: akutní a chronická. Akutní průběh onemocnění je charakterizován náhlým nástupem a živými projevy. Obvykle je akutní otitida doprovázena silnými bolestmi, pacient si stěžuje na pocit, že se střílí do ucha a objevuje se pocit distence, někdy jako by se objevil proud tekutiny. Sluch je poškozen, teplota stoupá a pacient se cítí velmi špatně. Toto onemocnění postihuje zejména malé děti. Batolata často trpí otitis, pláč, jednat nahoru, odmítnout jíst a spát extrémně špatně. Protože kosti lebky u dětí jsou obzvláště tenké, onemocnění vyžaduje rychlou reakci a rychlý start léčby. Je nutné se poradit s lékařem o předepisování léků, protože ve většině případů mohou být potřebná antibiotika a nemůžete si je vybrat sami a používat je nekontrolovatelně.

Chronická forma onemocnění nemusí být doprovázena horečkou, nebo se může projevit v samostatných ohniskách, převážně nízkého typu (až 37–37,5 ° C). Bolest může být mírná, rozmazaná, nebo se pravidelně objevovat, pak na chvíli ustupovat a pak se znovu vracet. Jedná se o extrémně nebezpečný stav, protože chronický zánět středního ucha je trvalým zdrojem infekce v těle a nachází se také velmi blízko k nejdůležitějším orgánům smyslu a mozku. Když přijde na to, jak doma vyléčit ušní otitis, je třeba věnovat zvláštní pozornost chronickému zánětu středního ucha, protože neléčená choroba je „časovaná bomba“, která může způsobit nejneočekávanější a nepříjemné následky.

Léčba chronické otitis je poměrně dlouhá a vyžaduje integrovaný přístup.

Často, to nemůže dělat bez použití antibiotik, proto, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Specialista na otolaryngologii předepíše průběh optimálně vhodného léku a předepíše další léky, především vitamíny, tonikum a imunostimulační látky, a v případě potřeby anestetikum. Rovněž budou předepsány fyzioterapeutické postupy. Integrovaný přístup k léčbě zaručuje odstranění chronického stavu a odstranění zdroje infekce v těle.

Léčba lidovými metodami

Tradiční medicína Tipy pro Otitis Media

Vědět, jak vyléčit ušní otitis doma pomůže vyrovnat se s nemocí v těch případech, kdy návštěva u lékaře z nějakého důvodu je dočasně nemožné. V ostatních případech nestojí za to vtip s touto nemocí, zejména u dítěte. Pouze lékař může předepsat správné léky, především se jedná o antibiotika, z nichž mnohé mají ototoxický účinek. Tradiční léčivo lze použít jako pomocnou léčebnou metodu a musí být dohodnuto se svým lékařem.

Podobně jako u jiných závažných onemocnění vyžaduje léčba zánětu středního ucha také dodržování lůžkového klidu. Místnost by měla být dobře větraná, ale v každém případě musí být zabráněno průvanu. Během vývoje se ucho musí udržovat v teple. K tomuto účelu je zvukový kanál často zavřený bavlněnou turundou, ale to není nutné. Pomáhá suchému teplému obkladu. Provádí se velmi jednoduše - velký kus bavlny je zabalen do gázy a připevněn bavlněným šátkem na bolavém uchu.

V počátečních stadiích nemoci můžete udělat vodku komprimovat:

 • Nikdy není umístěn na ušním boltci, pouze v oblasti kolem ucha.
 • K tomuto účelu je proveden vertikální řez v bavlněném gázovém obkladu, navlhčeném ve vodce (ne v alkoholu!), Lisovaný a aplikovaný tak, že ušnice je vyříznuta přes řez a samotný obklad je položen kolem ušnice.
 • Na obklad naneste film a shora dobře teplý. Kompresi udržujte asi 2 hodiny.

V počátečních stadiích onemocnění mohou být do nemocného ucha zavedeny různé prostředky - kafrový olej, boritý alkohol a peroxid vodíku. Všechny tyto léky musí být nutně zahřívány, protože dostat studenou tekutinu do bolavého ucha zhorší zánětlivý proces a je velmi nepříjemné, zejména u malých dětí. Po instilaci je ucho pokryto vatou a zahříváno.

Užitečné video - Ošetření Otitis media s lidovými prostředky.

Není možné provádět instilaci u otevřeného abscesu, což má za následek perforaci ušního bubínku. Maximální množství, které lze v tomto případě provést, je jemně otřít hnis tekoucí z ucha, případně otřete plochu kolem ušního kanálu bavlněným tampónem s peroxidem nebo alkoholem boritým, ale ne instilací. Vzhled hnisu je dobrým znamením, znamená to, že nemoc dosáhla svého vrcholu a je zahájen proces přirozeného čištění.

Nejdůležitější je trvale vyléčit nemoc, zabránit jejímu přechodu na chronický stav a nevyvolávat komplikace.

Při vysoké tělesné teplotě a aktivním hnisavém procesu jsou všechny procedury vytápění zakázány, protože mohou vyvolat šíření infekce v celém těle. Tradiční medicína doporučuje používat česnek v syrové a pečené formě jako lék na otitis, ale může vyvolat silnou alergickou reakci a zvýšit zánět, proto stojí za to používat česnek pouze těm lidem, kteří to opakovaně prováděli bez negativních následků.

Stejně jako u nachlazení, se zánětem středního ucha by měla být z těla pacienta odstraněna intoxikace. K tomu mu dávají teplý nebo horký nápoj ve formě čaje s medem, malinami, kalíškem, vývarem šípkových šípů, různými šťávami, zejména kyselými citrusovými plody, z brusinek, třešní a dalších plodů a plodů. Vitaminová terapie podporuje imunitu a diaforetické a diuretické čaje pomáhají aktivně eliminovat toxiny z těla. V počátečních stadiích onemocnění můžete po pečlivém přečtení instrukcí a ujistěte se, že neexistují žádné kontraindikace, použít speciální ušní kapky jako Otipaks nebo Sofradeks.

Komplikace po otitis

Následky nesprávné léčby otitis

Když pacient už ví, jak doma vyléčit ušní otitis, zajímá se o možné následky tohoto onemocnění. Bohužel tato „dětská nemoc“ může mít velmi závažné komplikace. A ne vždy platí pro blízké orgány.

Je třeba mít na paměti, že hnisavý zánět středního ucha, který není zcela vyléčený, má řadu nebezpečných následků, protože infekce z ucha může být rozšířena průtokem krve po celém těle, spadajícím do různých orgánů. Většina problémů vzniká, pokud se otitis nezahojí, nebo to dělají nesprávně, nedbale, ne dost dlouho nebo pomocí nesprávných a neúčinných prostředků.

Následující komplikace jsou nejčastější po zánětu středního ucha:

 • Přechod akutní choroby do chronické formy.
 • Dočasná ztráta sluchu (sluchové postižení).
 • Částečná nebo celková ztráta sluchu.
 • Ruptura ušního bubínku.
 • Choleosteatom (stav, při kterém je ušní bubínek pokrytý tkání, poškozeným sluchem a uzavřením zvukovodu).
 • Mastoiditida (zánět ušní dutiny).
 • Otoantrit (vývoj hnisavého procesu hluboko do ucha, maso do mozku).
 • Zánět, doprovázený zničením sluchových kůstek.
 • Přechod infekce na proces mastoidu.
 • Meningeální syndrom a meningitida.
 • Intrakraniální problémy.

Jak je vidět ze seznamu, komplikace zánětu středního ucha mohou být velmi impozantní, dokonce i život ohrožující. To je důvod, proč otitis otitis nemůže být ignorován nebo léčen "na slouch", stejně jako self-léčení.

Pokud je onemocnění doprovázeno silnou bolestí, hojným hnisem, nezanikne po dlouhou dobu, pokračuje s vysokou teplotou - jednoznačně je nutná lékařská pomoc.

Totéž platí o nemoci dítěte, oslabené nebo starší osoby. Časté opakování otitis také vyžaduje další výzkum. Někdy to může znamenat buď definitivně neošetřené onemocnění, nebo přítomnost jiného zdroje infekce, například chronické sinusitidy nebo angíny.

Léčíme otitis doma: lidové prostředky pro otitis

Otitis je bolestivé onemocnění s nepříjemnými symptomy. Nemělo by mu být dovoleno unášet, protože existuje nebezpečí úplné nebo částečné ztráty sluchu, stejně jako šíření zánětu v mozku. V pokročilých případech by měla být zánět středního ucha léčen výhradně v nemocnici, za jiných okolností se s ním můžete vyrovnat sami. Zvažte metody první pomoci při otitidě doma.

Jak vyléčit otitis media doma a neublížit

Rád bych okamžitě poznamenal, že v případě příznaků otitidy je nutné v každém případě (i když se chystáte léčit doma) konzultovat s lékařem. Faktem je, že pro každý typ onemocnění a každou fázi potřebuje svůj vlastní přístup. Po absolvování jednoduché inspekce specialista vám řekne, co vám pomůže ve vašem případě.

Pamatujte, že otitis se odehrává ve třech fázích. První, která se nazývá katarální nebo preperforát, se vyznačuje výskytem bolesti a hluku v uchu, pocitem přetížení a postupným poklesem sluchu. K tomu dochází v důsledku zánětu, otoku a hromadění exsudátu v tympanické dutině. Existují také příznaky intoxikace těla: zvýšená tělesná teplota (38-39 ° C), bolest hlavy, letargie, ospalost.

Druhá fáze je exsudativní nebo perforační. V této době dochází k perforaci ušního bubínku a exsudát (hnisavý nebo serózní) vychází z ucha, pacient si může všimnout výboje v zvukovodu. Symptomy postupně ustupují a otitis media vstupují do stadia zotavení (reparační).

Upozornění by mělo:

 • dlouhý průběh onemocnění (více než 3 týdny);
 • těžká ztráta sluchu;
 • přítomnost výboje po regeneraci;
 • výskyt závratí a zvracení, které mohou být příznakem meningitidy.

Pokud si během léčby doma všimnete takových abnormalit u sebe, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. V jiné situaci můžete provádět terapii sami.

Jak léčit otitis media doma? Tam jsou obklady, oteplování, ušní kapky, odvarů a tinktur. Před zahájením léčby určete, v které fázi je nemoc.

Neprovádějte postupy, pokud si nejste jisti, zda vám neublíží. Pokud si všimnete zhoršení (například zvýšené bolesti, zánětu nebo alergické reakce) po jakémkoli léku, měli byste ho okamžitě přestat používat.

Neužívejte léky bez konzultace s lékařem.

První pomoc při bolesti uší

V první fázi onemocnění je tato osoba trápena těžkou bolestí při střelbě v uších, hlukem a kongescí.

Jak zmírnit utrpení až do návštěvy lékaře?

 1. V první etapě můžete použít ušní kapky pro earache, například Otipaks, Otizol nebo Otinum. Otipaks obsahuje fenazol a lidokain, Otizol obsahuje antipyrin, hydrochlorid fenylefrinu a benzokain. Tato kombinace má silný analgetický účinek a také pomáhá snižovat zánět. Podobný účinek mají kapky z ušní bolesti Otinum s účinnou látkou cholin salicylát.
 2. Užívejte tablety Analgin, Nurofen (Ibuprofen), kyselinu acetylsalicylovou, Paracetamol. Nejenže anestetizují, ale mají také antipyretické a protizánětlivé účinky. Pokud máte virový otitis media, pak je zobrazen prášek Fervex. Tento prášek se prodává bez lékařského předpisu. S těžkou bolestí můžete užívat Paracetamol nebo Nurofen až 4krát denně.
 3. Borický alkohol je vhodný pro domácí anestezii, což je také vynikající antiseptický přípravek. Je pohřben v uchu nebo na tampony navlhčené v borovém alkoholu na noc.
 4. Jeden typ léčby zánětu středního ucha s lidovými prostředky je kapky s propolisem. V lékárnách prodal svou tinkturu. Pomůže zmírnit bolest a zánět, má antibakteriální vlastnosti. Pro kapky je nutné ředit 10 kapek tinktury a 50 ml vody. 3 kapky propolisu vsypeme do uší, 3x denně.
 5. K odstranění bolesti fit tinktura měsíčku, který je volně dostupný v lékárně. Tato rostlina má protizánětlivé účinky, hojení ran, zklidňující a dezinfekční vlastnosti. Ničí bakterie (zejména koky, které často způsobují otitis media). K přípravě kapek měsíční tinktury v uchu by mělo být naředěno 10 ml léku a 100 ml vody. Kapání 2-3 kapky, třikrát denně. Můžete také dát bavlněný tampon namočený v tomto roztoku přes noc.
 6. Instalovat furatsilinovogo alkohol 2-3 kapky, 3x denně. Po hrabání by měl být zvukovod uzavřen vatovým tamponem a položen na bok. Můžete si dát do ucha turundochki máčené v tomto léku. Udržujte je ne více než půl hodiny. Furacilin zabíjí patogenní bakterie (streptokoky, stafylokoky), viry a houby a také odstraňuje bolest. To je dokonce dovoleno kapat furatsilinovy ​​alkohol v uchu dítěte a těhotných žen. Je indikován pro furunkulózu a zánět středního ucha.

Je možné kapat peroxid vodíku do ucha, pokud máte bolest? Peroxid skutečně pomáhá snižovat bolest. Je povoleno používat s externím a otitis media, dokonce i ve stadiu hnisání, ale to by nemělo být prováděno často. Aby se zabránilo podráždění sliznice středního ucha, zřeďte 3% peroxidu vodou (15 kapek na 1 lžíci vody).

Ošetření Otitis doma s obklady

Zahřátí obkladů také pomáhá vyrovnat se s bolestí. Jejich účinek je založen na uchování tepla v požadované oblasti těla, při jehož působení bolest ustupuje. Také metabolické procesy a regenerace tkání jsou urychleny, krev začíná rychleji cirkulovat, vaskulární permeabilita klesá, bakterie jsou inaktivovány. Při použití obkladů léky lépe pronikají kůží a léčba je rychlejší.

Jak udělat komprimaci na uchu:

 1. Připravte si bavlněný gázový ubrousek nebo vhodný kus bavlněné tkaniny (nepoužívejte syntetiku) složený ve 3 - 4 vrstvách. Uprostřed udělejte střih pro ucho;
 2. navlhčete ubrousek v předehřátém léku, položte ho na bok a položte ho na ucho tak, aby tkanina přiléhala k oblasti ucha;
 3. Vložte plastový sáček nebo komprimujte papír se stejným otvorem ve středu horní části ucha. Do ušního kanálu lze vložit vatový tampon;
 4. zakryjte si ucho velkým kusem bavlny a zabalte ho čelenkou, pro kterou je vhodný vlněný šátek nebo šátek.

Co dělat mokrým obkladem:

 1. alkohol nebo vodka. Vodka kompresní na uchu pomůže zmírnit bolest, zánět a urychlit proces hojení. Zapamatujte si pravidlo: můžete nastavit alkohol komprimovat pouze do oblasti ucha. Jak udělat obklad na uchu vodky? Alkohol se zředí vodou ve stejném poměru (pokud použijete vodku, pak ji nemusíte ředit), navlhčete připravený ubrousek do ní a nasypte 5-8 hodin, dokud nevychladne. Postup před uvolněním symptomů (5-15 krát);
 2. ricinový olej. Jedná se o přírodní produkt, který má antiseptické, baktericidní, protizánětlivé a hojivé účinky na rány. Kromě toho má škodlivý vliv na plísňovou infekci. Ricinový olej pro uši bude užitečný pro vnější a otitis media, stejně jako pro eustachitidu. Může zmírnit bolest a zánět, urychlit proces hojení v reparačním stadiu, ale nemůže být použit k hnisání. Ricinový olej pro uši (aplikace): tento úžasný nástroj se používá jako kapky, turun a obklady, které jsou nasazeny celou noc;
 3. propolisová tinktura (zmírňuje bolest a záněty, desinfikuje). Chcete-li v něm navlhčit trundochku z vaty a obvazu a vložit do akustického průchodu, odejít na noc. Provádět postupy do 2 týdnů;
 4. kafrový olej. Kafrový olej pro otitis pomůže eliminovat nepříjemné příznaky tohoto onemocnění. Někteří doporučují pohřbít ho do ucha nebo dát tampony, ale je nejlepší použít obklad. Udělejte to v noci, ale pokud použijete kafrový alkohol, obklad by měl být odstraněn po 2 hodinách;
 5. odvar z bylin. Bude to trvat 3 lžíce. sladký jetel, heřmánek a bazalka. Tyto bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme půl hodiny, pak kmen. Ve vývaru navlhčete gázový hadřík a vyrobte obklad podle výše uvedených pokynů.

Je to důležité! Po vyjmutí obkladu (suchého nebo mokrého) se doporučuje, aby po dobu jedné hodiny nevycházel ven.

Zahřívání uší (suché teplo) t

Zahřívání suchým teplem má stejný účinek jako mokré obklady. Můžete například ohřívat ucho solí nebo speciální lampou.

Sůl se používá obyčejně, vaří. Předehřívá se na teplotu 40-50 ° C. Jak ohřát ucho solí? Zahřátý produkt nalijte do sáčku z bavlněného hadříku (nebo rukavice) a aplikujte na bolavé místo asi 15 minut, dokud sůl nevychladne. Opakujte postup 3krát denně. Vezměte prosím na vědomí, že teplota soli by neměla být příliš vysoká, protože to může být škodlivé!

Pro ohřívání suchým teplem je vhodná teplá mořská sůl, písek, lněná semena, vařená vejce, láhev s horkou vodou. Jsou také zabalené do látky a aplikovány na ucho. Bolest po těchto technikách po prvním průchodu částečně projde. Délka kurzu je 3-4 dny.

Je možné ohřát ucho s otitis s modrou lampou? Je přípustné použít v katarálním stadiu onemocnění. Doba zahřívání je 10-20 minut. Strávit je až čtyřikrát denně během týdne.

V modré lampě se používá infračervené záření. Modrá barva skla je nezbytná pouze proto, aby nedošlo k podráždění očí. Během procedury by měla být lampa v takové vzdálenosti, aby nedocházelo k pocitu nepohodlí a pálení (od 20 do 50 cm), oči by měly být zavřené. Lampa pro ohřívání ucha má následující kontraindikace: těhotenství, ušní tumory, furunkulóza, kardiovaskulární onemocnění, zánět lymfatických uzlin.

Komprese (suché i mokré) nelze dát, pokud dojde k poškození ušního bubínku, ran nebo dermatitidy, stejně jako při zvýšené tělesné teplotě a hnisavém otitis. Zahřátí v exsudativní fázi může vést k šíření infekce a poškození vnitřního ucha!

Ušní kapky: jejich typy a pravidla použití

Nejprve je nutné zahřát kapky na pokojovou teplotu před instilací, aby se zabránilo hypotermii a nepříjemným pocitům v uších. Můžete to udělat jednoduše přidržením láhve v ruce nebo jejím umístěním v horké vodě.

Jak pohřbít vaše uši? Před použitím zkontrolujte datum exspirace léku. Pokud v láhvi není žádné speciální zařízení, vezměte si čistou pipetu a vezměte do ní lék. Posaďte se, ohněte si hlavu tak, aby bylo ucho nahoře. Můžete také ležet na jeho straně. Lehce zatáhněte za uško, aby se otevřel zvukovod a kapky klesly. Držte hlavu ještě několik minut v této poloze.

Kapající ušní kapky

Jak pohřbít alkoholický roztok kyseliny borité v uchu? Nejprve je třeba očistit uši peroxidem vodíku: naklonit hlavu (nebo ležet na boku), kapat 5 kapek peroxidu a počkat 10 minut. Pak nakloňte hlavu v opačném směru, aby veškerá kapalina vytekla a otřela zvukový kanál vatovým tamponem. Po tom, kapat alkohol v uchu (3 kapky), ležet na dalších 10 minut a zavřete ucho s vatou. Na gázové tampony, namočené v 3% kyselině borité, můžete přenést přes noc. Délka léčby by neměla překročit 7 dnů.

Peroxid vodíku v uchu, můžete pohřbít a před použitím jiných prostředků k umytí síry a znečištění. Tím se zvýší účinnost léků. Existují také speciální kapky na čištění lidských uší a odstraňování sírových zátek, například Vaxol nebo Remo-Vax. Vaxol je založen na farmaceutickém olivovém oleji a Remo-Vax obsahuje celou řadu užitečných látek: alantoin, fenyletanol, norkový olej, butylhydroxy toluen a benzethonium chlorid. Tyto složky změkčují sirné zátky, které jsou příčinou přetížení uší a mrtvých buněk epidermy, utahují póry a ničí bakterie. V těchto kapkách nejsou žádná antibiotika, takže jsou v bezpečí.

Jaké další ušní kapky pomáhají s ucpáním ucha? Tento příznak je obvykle způsoben přítomností infekce, rozvojem zánětu nebo alergickým edémem. Protizánětlivé ušní kapky Candybiotic a Sofradex, které obsahují glukokortikosteroidy (beklometason dipropionát a dexamethason), s nimi dobře působí. S těmito léky musíte být opatrní, protože mají antibiotika. Aby se zamezilo přetížení, používají také vazokonstrikční přípravky pro nos (Sanorin, Nazorin atd.), Které obnovují dýchání a propustnost sluchové trubice, v důsledku čehož je tlak v bubínkové dutině normalizován.

Populární u lidí chloramfenikol alkohol v uchu obsahuje chloramfenikol - širokospektrální antibiotikum. Obsahuje také ethylalkohol a kyselinu salicylovou, díky které má Levomycetin vysoušecí, antiseptický účinek.

Pozor! Použití kapek, které zahrnují antibiotika, bez lékařského předpisu se nedoporučuje.

Otitis ušní krém

Další domácí lék na otitis media je mast. Jsou účinné ve vnějších i difúzních otitis media.

 1. Mast Levomekol. Obsahuje chloramfenikol antibiotikum, které je účinné proti mnoha bakteriím, stejně jako methyluracil - imunomodulační látka (ovlivňuje proces hojení a snižuje zánět).
 2. Mast na uši s otitis "Sofradex." Zahrnuje také antibiotika - neomycin a gramicidin. Dokonce i Sofradex obsahuje dexamethason, který pomáhá zmírňovat záněty a alergické reakce (svědění, zarudnutí, otok).
 3. Vishnevsky mast. Tento lék obsahuje pouze přírodní složky (březový dehet, ricinový olej a xeroform), takže nemá žádné vedlejší účinky. Pomůže zmírnit bolest, zánět, hojit rány a zabít bakterie. S Vishnevského mastí se doporučuje dělat obklady: vatový tampon namočený v masti, vložit do zvukovodu a držet, dokud nezaschne.
 4. Triderm. Účinné látky: betamethason dipropionát, klotrimazol, gentamicin sulfát. Triderm je antibakteriální, protiplísňová a protizánětlivá masti.

Léčivou mast si můžete vytvořit vlastními rukama z propolisu. K tomu budete potřebovat kus včelího lepidla (15g) a másla (100g). Propolis propracujte a olej roztavte ve vodní lázni. Bez odstranění oleje z tepla, nalijte do něj propolis a vařte 30 minut za občasného míchání. Měli byste dostat homogenní hmotu, která pak musí být vypuštěna a ochlazena v chladničce.

Naneste mast se doporučuje s tenkou vrstvou, ráno a večer. Nepoužívejte déle než 2 týdny.

Otitis: domácí léčba lidovými prostředky

Léčba lidových prostředků

Pokud kapky z nějakého důvodu nejsou k dispozici nebo jsou kontraindikovány, pak můžete použít lidových prostředků pro earache a další nepříjemné příznaky otitis.

Například: anestetický obklad

Pro jeho přípravu budete potřebovat:

 • 1 litr čisté vody;
 • 1 polévková lžíce. kamenná sůl;
 • 10 g gáforového oleje;
 • 100 g amoniaku (10%).

Příprava: Zředit sůl ve vodě. Olej smíchaný s alkoholem. Komponenty smíchejte a uvolněte (dokud nezmizí bílé vločky). Ve výsledné kapalině navlhčete bičíkový bičík a v noci vložte do zvukovodu.

Lékem na příznaky zánětu ucha, který má každý v domě, je cibule. Je znám pro své antibakteriální, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Můžete si pochovat cibulovou šťávu v uších nebo v noci dát tampon s cibulí. První lék je účinnější u zánětu středního ucha a druhý - v případě poškození vnějšího ucha.

Jak vytlačit šťávu z cibule na kapky? Cibule se předpečí v peci po dobu 15 minut. Pokud se obáváte tinnitu, pak upečte díru do cibule a dejte do ní špetku kmínu. Po ochlazení zeleniny můžete šťávu z ní ručně vytlačit do talíře nebo sklenice. Pohřbeme ho v čisté formě, 4 kapky v bolavém uchu. Anestetický účinek nastane během 1-2 hodin.

Můžete jednoduše třít cibuli na struhadlo, a kmen šťávy přes tenká. Namočená vata nebo bandáž vložená do zvukovodu v noci. Léčba cibulí odstraňuje nejen příznaky otitis, ale také pomáhá léčit nachlazení.

Problémy se sluchem po otitis se léčí pomocí kapek s cibulovou šťávou a vodkou. Tyto složky se smíchají jedna až jedna a kapají se do každého ucha po dobu 10 dnů.

Zde je několik dalších tradičních léků:

 • propolis Jak léčit uši s propolisem? Kromě kapek můžete z propolisu vyrobit obklady a masti;
 • červená řepa Pro zmírnění bolesti při otitis platí šťáva z této zeleniny. Chcete-li si to musíte roštu zeleniny strouhaný a zmáčknout kejdu přes tenká. Výsledná kapalina kape 3 kapky třikrát denně. Šťáva by měla být teplá;
 • esenciální olej z máty peprné. 5-10 kapek oleje naředěného 30 ml vody (půl sklenice). Otočte bavlněný bičík a navlhčete ve výsledné kapalině. Položte bičík do ucha a zabalte ho do teplého šálu.
 • česnekový olej. Takový nástroj se připravuje předem: 2 středně velké česneky rozdrcené v třecí misce, vložené do sklenice a nalijeme půl sklenice rostlinného oleje. Uzavřete nádobu a nechte vyluhovat po dobu 10 dnů, pak kmen a použít jako kapky. Zároveň si můžete vzít olej uvnitř za 1 lžičku. 3 krát denně po jídle.

Stojí za zmínku! Léčba otitis media s lidovými prostředky doma je povinná, musí být kombinována s léčbou.

Pro rychlé uzdravení by měla být léčba komplexní a měla by zahrnovat, včetně kapek, bylinných odvarů a obkladů:

 • pravidelné přesné čištění ušního kanálu z výboje;
 • obnovení normálního dýchání;
 • léčba onemocnění spojených s otitis media (virové infekce, zánět horních cest dýchacích);
 • posilování vlastních obranných orgánů;
 • odpočinek.
na obsah ↑

Otitis - co to je, typy, symptomy u dospělých, léčba ušní otitis

Otitis je ORL onemocnění, které je zánětlivým procesem v uchu. Projevuje se bolestí v uchu (pulzující, střelba, bolestivost), zvýšená tělesná teplota, sluchové postižení, tinnitus, mukopurulentní výtok z vnějšího zvukovodu. Závažnost patologického procesu závisí zcela na virulence mikroorganismů a stav imunitní obrany člověka hraje velkou roli.

Co to je, jaké jsou první známky a příznaky otitis, a jak se léčit u dospělých bez následků pro ucho, budeme se dále zabývat článkem.

Co je otitis media?

Otitis je zánětlivá léze vnitřní, střední nebo vnější části lidského ucha, která probíhá v chronické nebo akutní formě. Onemocnění je charakterizováno poškozením struktury vnějšího, středního nebo vnitřního ucha, zatímco pacienti uvádějí specifické obtíže. Symptomy u dospělých závisí na oblasti zánětu, přidání lokálních nebo systémových komplikací.

Patologie se může vyvíjet kdykoliv během roku, ale vrchol návštěv v nemocnici spadá na podzim a v zimě, kdy lidé nemají čas na přechod z tepla na chlad.

Důvody

Příčiny a příznaky otitis media závisí na typu onemocnění, imunitním stavu a faktorech prostředí. Základními prvky při tvorbě onemocnění je vliv teploty vzduchu, čistoty vody používané pro hygienu a ročního období.

Příčiny otitis jsou:

 • Penetrace infekce z jiných ORL orgánů - jako komplikace při souběžném infekčním virovém onemocnění;
 • Různé nemoci nosu, sinusů a nosohltanu. To zahrnuje všechny typy rýmy, zakřivení nosní přepážky, adenoidy (adenoidní vegetace);
 • Poranění ušního boltce;
 • Hypotermie a oslabená imunita.

Mezi stavy, které významně zvyšují riziko vzniku onemocnění, patří: t

 • alergie;
 • zánět horních cest dýchacích;
 • stavy imunodeficience;
 • provádění chirurgických zákroků v oblasti nosohltanu nebo nosní dutiny;
 • dětství, věk dětí.
Otitis u dospělých je onemocnění, které je třeba brát vážně, uvědomovat si jeho příznaky, následky a léčbu.

Typy otitis

Struktura lidského ucha je rozdělena do tří vzájemně provázaných částí, které mají následující názvy:

V závislosti na tom, která konkrétní část těla probíhá zánětlivý proces, je v medicíně obvyklé rozlišovat tři typy otitis:

Vnější otitis

Vnější zánět středního ucha může být omezený nebo rozptýlený, v některých případech se rozšíří do ušního bubínku, je častější u starších pacientů. Vyskytuje se v důsledku mechanického nebo chemického poranění ucha. Pacient s vnějším otitidou si stěžuje na pulzující bolest v uchu, která dává na krk, zuby a oči, zhoršuje tím, že mluví a žvýká.

Vývoj přispívá ke dvěma faktorům:

 • Infekce ostrým předmětem (vlásenka, párátko);
 • Vlhkost a akumulace v zvukovodu.

Často dochází, pokud je ucho neustále v kontaktu s vodou, například při plavání, takže se nazývá "plavecké ucho".

Otitis media ucho

Při zánětu středního ucha se zánětlivý proces vyskytuje v tympanické dutině. Existuje mnoho forem a variant průběhu tohoto onemocnění. Může být katarální a hnisavý, perforovaný a neperforovaný, akutní a chronický. Při vzniku zánětu může vzniknout komplikace.

Vnitřní otitis

Tento typ se také nazývá labyrintitida, jeho symptomy se mohou lišit v závažnosti (od plic po výrazné).

Příznaky otitis jsou podobné ve všech formách nemoci, ale jejich intenzita a některé rysy závisí na druhu.

Podle povahy onemocnění se rozlišují tyto formy:

 • Pikantní Objeví se náhle, má výrazné příznaky.
 • Chronické. Zánětlivý proces trvá po dlouhou dobu, má období exacerbace.

Způsoby manifestace otitis rozlišují následující formy:

 • Purulentní. Za ušním bubínkem se hromadí hnis.
 • Catarrhal Tam je otok a zarudnutí tkání, tam je žádný kapalný nebo hnisavý výtok.
 • Exsudativní. Ve středním uchu se hromadí tekutina (krev nebo lymfa), což je vynikající živnou půdou pro mikroorganismy.

Jak a jak léčit ušní otitis otolaryngologist určuje nastavením typu a rozsahu onemocnění.

Příznaky otitis u dospělých

Klinický obraz otitis přímo závisí na umístění patologického procesu.

 • earache. Tento příznak neustále ruší a je hlavní, který přináší největší nepohodlí. Někdy bolest střílí do zubů, chrámu, dolní čelisti. Důvodem pro rozvoj tohoto stavu u otitis je považován za zvýšený tlak v ušní dutině;
 • zarudnutí zvukovodu, změna barvy ucha;
 • postupné zhoršení sluchu způsobené otevřením abscesů a zaplněním ušního kanálu hnisavými hmotami;
 • horečka - nejčastěji zvýšení tělesné teploty, je to však také volitelná vlastnost;
 • výtok z ucha s vnějším otitis je téměř vždy. Koneckonců nic nebrání zánětlivé tekutině vyčnívat.

Příznaky otitis často doprovázené rýmou, což vede k otoku nosní sliznice a přetížení sluchové trubice.

 • V případě vzniku akutního hnisavého lokálního vnějšího otitis (furuncle v ušním kanálku) si pacient stěžuje na orlíky, které jsou přitlačovány tlakem nebo tahem za něj.
 • Tam je také bolest při otevírání úst a bolesti při vkládání ušní nálevky, aby se zkoumal vnější zvukový kanál.
 • Zevnějšek je oteklý a zarudlý.
 • Akutní infekční hnisavý difuzní otitis media se vyvíjí v důsledku zánětu středního ucha a hnisání z ní.
 • vysoká horečka;
 • bolest ucha (pulzující nebo bolestivá);
 • snížení sluchové funkce, která je zpravidla obnovena během několika dnů po prvních projevech symptomů;
 • nevolnost, malátnost, zvracení;
 • hnisavý výtok z uší.
 • tinnitus
 • závratě
 • nevolnost a zvracení
 • porucha rovnováhy
 • ztráty sluchu.
 • Hlavním příznakem akutní formy je silná bolest v uchu, kterou pacienti označují za škubání nebo střelbu.
 • Bolest může být velmi intenzivní a večer se zvyšuje.
 • Jedním z příznaků otitis je tzv. Autofonie - přítomnost konstantního hluku v uchu, nesouvisející se zvuky zvenčí, se jeví jako ucpané ucho.

Akutní zánět středního ucha by měl být vždy léčen až do konce, protože hnis se začne šířit uvnitř lebky.

 • Ztráta sluchu
 • Periodický hnisavý výtok z ucha.
 • Závratě nebo tinnitus.
 • Bolest se objevuje pouze v období zhoršení.
 • Teplota se může zvýšit.

Máte-li příznaky otitidy, musíte se neprodleně poradit s lékařem, který správně diagnostikuje a řekne vám, jak léčit zánět.

Komplikace

Nemysli si, že ušní otitis je neškodná zima. Kromě toho permanentně srazí osobu z říje, čímž sníží její schopnost pracovat nejméně 10 dní, může se vyvinout nevratné změny s trvalým zhoršením nebo úplnou ztrátou sluchu.

Následující komplikace mohou nastat, když se onemocnění začne driftovat:

 • prasknutí ušního bubínku (zpravidla trvá 2 týdny, než se vyléčí vytvořená díra);
 • choleostomie (přerůstání tkáně ucha, sluchové postižení);
 • zničení sluchových kůstek středního ucha (kovadlina, malleus, stapes);
 • mastoiditida (zánět mastoidálního procesu temporální kosti).

Diagnostika

Kompetentní lékař diagnostikuje akutní otitis bez speciálních úprav a inovativních technologií. Pravidelné vyšetření ušního boltce a sluchového kanálu s reflektorem namontovaným na hlavě (zrcadlo s otvorem ve středu) nebo otoskopem stačí k diagnostice ušní otitis.

Jako metoda pro potvrzení a objasnění diagnózy může být přiřazen obecný krevní test, ve kterém jsou zjištěny známky zánětu (zvýšené ESR, zvýšení počtu bílých krvinek a další).

Od instrumentálních metod využívajících radiografii, výpočetní tomografii časových oblastí.

Jak léčit otitis media u dospělých?

Antibakteriální léčiva (antibiotika, sulfonamidy atd.) Hrají zvláštní roli v léčbě otitis. Jejich použití má řadu vlastností - lék by neměl působit pouze na bakterie, které způsobily otitis, ale také dobře proniknout tympanem.

Léčba zánětlivých změn v ušních boltcích začíná u lůžka. Současně se předepisují antibiotika, protizánětlivá léčiva, antipyretika. Kombinace léčiv může účinně léčit patologii.

Komplexní léčba ušní otitis

Není tajemstvím, než léčit akutní otitis u dospělých - kapky v uších. To je nejběžnější lék na otitis. V závislosti na typu onemocnění užívajícího různé léky. Ušní kapky mohou obsahovat pouze antibakteriální léčivo nebo mohou být kombinovány - obsahují antibiotikum a protizánětlivou látku.

Rozlišují se následující typy kapek:

 • glukokortikosteroidy (Garazon, Sofradex, Dexon, Anauran);
 • které mají ve svém složení protizánětlivé nesteroidní látky (Otinum, Otipaks);
 • antibakteriální (Otofa, Tsipromed, Normaks, Fugentin).

Průběh léčby trvá 5-7 dnů.

 1. V kombinaci s ušními kapkami s otitis, otolaryngologists často předepsat vasoconstrictor nosní kapky (Naphthynin, Nazol, Galazolin, Otrivin, etc.), kvůli kterému to je možné odstranit otok sliznice Eustachian trubice a tím snížit zátěž na ušním bubínku.
 2. Kromě kapek v komplexu mohou být předepsány také antihistaminika (antialergické) látky, které sledují stejný cíl - odstranění slizničního edému. Mohou to být loratadin, suprastin, tablety diazolinu atd.
 3. Pro snížení teploty a snížení bolesti uší jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky na bázi paracetamolu (panadol), ibuprofenu (nurofen), nise.
 4. Antibiotika pro otitis u dospělých jsou spojena s léčbou akutní střední formy ve vývoji hnisavého zánětu. Dobře osvědčená aplikace Augmentina. Účinný Rulid, Amoxiclav, Cefazolin.

Kromě těchto opatření jsou využívány fyzioterapeutické postupy:

 • UHF pro oblast nosu;
 • laserová terapie úst ústní dutiny;
 • pneumomasáž orientovaná do oblasti ušního bubínku.

Pokud všechny z výše uvedených účinků nevedly k regresi procesu nebo léčba byla zahájena ve stadiu perforace ušního bubínku, pak je nejprve nutné zajistit dobrý odtok hnisu z dutiny středního ucha. K tomu proveďte pravidelné čištění ušního kanálu z výboje.

Během manipulace s lokální anestézií. V ušním bubínku se speciální jehlou udělejte punkci, přes kterou je hnis odstraněn. Řez narůstá nezávisle po ukončení hnisového výboje.

Doporučení

Musí být dodržena doporučení lékaře:

 • Není možné předepsat samoléčbu, zvolit dávkování, přerušit podávání léků, když příznaky otitis zmizí.
 • Nesprávné činnosti prováděné podle vlastního uvážení mohou být zdraví škodlivé.
 • Než půjdete k lékaři, můžete užívat pouze paracetamolovou pilulku ke snížení bolesti. Tento lék je účinný a má málo kontraindikací. Při správném použití paracetamol zřídka způsobuje nežádoucí účinky.

Prevence

Hlavním cílem profylaxe otitis u dospělých je, že Eustachova trubice není blokována hustým hlenem. To není tak snadný úkol. Akutní rýma je zpravidla doprovázena tekutými sekrecemi, ale v průběhu léčby se hlen často stává mnohem silnějším, stagnujícím v nosohltanu.

 1. Ohniska chronické infekce - tonzilitida, faryngitida zvyšují riziko otitis.
 2. Po koupání, zejména v otevřené vodě, je nutné důkladně osušit uši, aby se zabránilo vniknutí vody do bakterií uvnitř. Zvláště pro lidi náchylné k otitis, vyvinula antiseptické kapky, které jsou pohřbeny v uších po každém plavání.
 3. Pravidelně čistěte uši od nečistot a síry, aby byla zachována hygiena. Je však lepší ponechat minimum síry, protože chrání zvukovod před pronikáním patogenních mikrobů.

Na závěr je třeba poznamenat, že otitis media je velmi nepříjemná nemoc. Nemyslete si, že všechny příznaky budou probíhat na vlastní pěst. Při prvních příznacích se obraťte na svého lékaře. Často lidé léčí zánět středního ucha s nepřiměřenou lehkostí, aniž by si uvědomili, že komplikace z této infekce mohou vést k nejhorším následkům.