Těhotenská teplota - příčiny nízkých a vysokých hodnot v časném nebo pozdním období, léčba

Čekací doba na narození dítěte je pro nastávající matku velmi alarmující a vzrušující. Během těhotenství se ženy snaží pečlivě sledovat svůj stav a každou odchylkou od normy začínají vydávat poplach. Změna tělesné teploty se často stává důvodem ke znepokojení, což není ve všech případech odůvodněné.

Jaká je teplota během těhotenství

Jednou z hlavních charakteristik, které jsou ukazateli stavu celého organismu, je tělesná teplota. Rozsah výkyvů tohoto ukazatele, definovaný jako "norma pro zdravého člověka", je od 35,5 do 37 stupňů. Termoregulace (udržování hodnot teploty v normálním rozmezí) se provádí autonomně za účasti hormonů produkovaných štítnou žlázou nebo pohlavních žláz (méně často). Z lékařského hlediska by se teplota těhotné ženy neměla lišit od typických ukazatelů zaznamenaných v normálním stavu.

V praxi často dochází ke zvýšení teploty během těhotenství, které lékaři považují za přirozené. Úprava změn v termoregulaci je spojena s procesy probíhajícími v těle během oplodnění vajíčka. V průběhu gestačního období lze pozorovat kolísání teploty pod vlivem řady faktorů. V některých případech není změna ukazatelů kritická, v jiných to naznačuje určitý druh nesrovnalostí, proto je důležité neustále sledovat dynamiku.

Důvodem k obavám při porodu je překročení mezí rozsahu teplotních standardů v jednom směru nebo v jiném o 0,5 stupně. Pokud jsou výsledky axilárních měření (měřicí přístroj umístěny v podpaží), nastavte teplotu z 37,5 ° a nad nebo 35 ° a níže - okamžitě vyhledejte lékaře. Změna v termoregulaci může nastat rychle, takže očekávání nezávislé normalizace stavu je velmi nebezpečné pro zdraví budoucí matky i dítěte.

V raných fázích

Když se v těle ženy objeví těhotenství, začnou se objevovat kardinální transformace. Prioritní změny se týkají hormonálních hladin - významně se zvyšuje produkce antiandrogenních (inhibujících produkci mužských pohlavních hormonů) progesteronu. Tento hormon má stimulační účinek na střed termoregulace, který je doprovázen zvýšením tělesné teploty o 0,5–0,8 stupně. Normální teplota progesteronu během těhotenství v časných stádiích (v 1 trimestru) se pohybuje od 36,6 do 37,4 stupně.

Od druhého trimestru, počínaje dvanáctým týdnem těhotenství, se postupně snižuje aktivita progesteronu a termoregulační indexy klesají na typické hodnoty. Nedoporučuje se nezávisle určovat příčiny změn teplotní rovnováhy, i když zdravotní stav zůstává normální. Závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti odchylek od normy by měl lékaře pouze sledovat těhotnou ženu.

Později

Poslední trimestr těhotenství je přípravnou fází pro narození dítěte. Organismus budoucí matky se již zcela restrukturalizoval a přizpůsobil současnému stavu. Během tohoto období dochází k vzácným výkyvům v biomarkerech (indikátory stavu všech systémů) jen zřídka, ale jejich vzhled je nebezpečnější a je pravděpodobnější, že bude signalizovat porušení. Teplota během pozdního těhotenství (od dvacátého týdne) by měla být v rámci standardu pro hodnoty zdravého člověka (ne vyšší než 37,5 stupně).

Během celého období porodu je žena vystavena vnějším i vnitřním faktorům, proto nejsou vyloučeny krátkodobé změny teplotních hodnot. Zvýšení teploty na subfebrilní indexy (až 38 stupňů) nebo pokles pod 36 stupňů není známkou vážných odchylek, pokud je tento stav rychlý a není doprovázen zhoršením celkového stavu. Významný nárůst teplotních hodnot je často pozorován bezprostředně před nástupem porodu.

Zvýšená teplota během těhotenství

Centrem termoregulace je zodpovědnost za udržování tělesné teploty v rozsahu hodnot nezbytných k zajištění normálního průběhu všech fyziologických procesů. Hlavní složkou termoregulačního systému je hypotalamus (oblast středního mozku). Regulace spočívá v přenosu nervových impulzů na citlivé receptory umístěné v žlázách s vnitřní sekrecí. V závislosti na konkrétních podmínkách jsou zahrnuty mechanismy, které jsou zaměřeny na posílení nebo oslabení výroby tepla (výroba tepla v těle).

Hypertermie (zvýšení teploty) je způsobena specifickými látkami pyrogeny v reakci na nepříznivé endogenní nebo exogenní faktory. Tento proces se nazývá „ochranná reakce těla“ a zajišťuje ochranu vnitřního prostředí před pronikáním patogenních mikroorganismů. Během těhotenství je hypertermie nebezpečím pro plod, zejména v raných fázích jeho vývoje (až 12 týdnů).

Ne všechny případy zvýšených teplotních hodnot působí jako nepříznivý faktor ovlivňující vyvíjející se embryo. Zvýšení teploty během časného těhotenství se může objevit v důsledku přirozených příčin, mezi které patří:

 • zvýšená produkce progesteronu;
 • fyziologická imunosuprese (imunosuprese) nezbytná pro normální přilnavost oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

Pokud hypertermie přetrvává déle než 3 dny, může to vést k nebezpečným komplikacím, které ohrožují vývoj plodu a zdraví těhotné ženy. Nebezpečné příznaky patologických procesů probíhajících v těle, které jsou podněty termoregulačního centra, jsou:

 • rýma;
 • kašel;
 • zimnice, horečka;
 • bolest v krku;
 • celková slabost, bolesti těla;
 • dyspepsie (zhoršená žaludeční aktivita, bolest v epigastrické oblasti, nevolnost, zvracení);
 • porušení křesla (průjem, zácpa);
 • výrazné bolesti hlavy.

Důvody

Fyziologická odezva ve formě zvýšené produkce tepla nastává v reakci na působení dráždivých faktorů, kterými mohou být buď zvýšená produkce progesteronu, nebo zánětlivá nebo infekční onemocnění. Ve všech fázích těhotenství je důležité včas identifikovat vývoj patogenních procesů, aby se vyloučil jejich vliv na organismus budoucí matky a jejího dítěte. V důsledku těchto patologií může dojít ke zvýšení teplotních parametrů, které nesouvisí s fyziologickými procesy:

 • akutní respirační onemocnění a virové infekce (ARI a ARVI);
 • chřipka;
 • onemocnění dýchacího ústrojí (laryngitida, bronchitida);
 • otrava jídlem (intoxikace, toxikóza);
 • střevní infekce;
 • zánětlivé procesy probíhající v pánevních orgánech nebo ledvinách (cystitida, pyelonefritida atd.);
 • dysfunkci štítné žlázy nebo jiné endokrinní žlázy;
 • patologie genitourinárního systému infekční povahy (například toxoplazmatická infekce);
 • hypertonus dělohy;
 • atypické alergie;
 • funkční poruchy kardiovaskulárního systému.

Většina z těchto onemocnění je doprovázena charakteristickými symptomy, jejichž přítomnost potvrzuje přítomnost patologií, ale některá onemocnění jsou v prvních stadiích asymptomatická. Herpes virus, cytomegalovirus a Kochovy tyčinky (původce tuberkulózy) představují vážné ohrožení plodu, ale jejich přítomnost v těle nemusí být delší dobu. Při absenci specifických projevů těchto onemocnění je jediným znakem, který ukazuje probíhající proces onemocnění, hypertermie.

Hranice mezi normou a patologií, ve které dochází k nárůstu teplotních ukazatelů, je termoneuróza. Tento termín se používá k označení fenoménu, kdy hodnoty teploty během těhotenství jsou v rozmezí 37,2–37,4 stupně, zatímco pohoda ženy je stabilní. Příčinou vzniku termoneurózy může být trvalé fyzické nebo kognitivní (mentální) přetížení, prodloužený stres, vyčerpání nervového systému.

Pokud se v raných fázích, zvýšení úrovně termoregulace na 37-37,5 stupňů je považován za normální jev spojený s přirozeným procesem inhibice imunity a zvýšení produkce progesteronu, pak, počínaje druhým trimestrem, tento stav je považován za známku odchylky. Teplota 38 během těhotenství kdykoliv vyžaduje pečlivou diagnózu a identifikaci příčiny zvýšení, protože procesy, které vyvolávají hypertermii, jsou plné nebezpečných komplikací.

Co je nebezpečné

Nadměrné hromadění tepla v těle těhotné ženy je doprovázeno porušením metabolismu. Ztráta tekutin a minerálních solí je nebezpečná pro budoucí matku vzhledem k tomu, že takový proces vede ke zhoršení krevního oběhu a snížení množství kyslíku vstupujícího do mozku. Výsledkem biomarkeru se zvýšenou teplotou jsou křeče a synkopa. Křečovitá kontrakce svalů dělohy v časných stádiích (až 4 týdny) je nebezpečně spontánní potrat (potrat) a v pozdních obdobích - předčasným porodem.

Porušení metabolismu bílkovin, ke kterému dochází během hypertermie během těhotenství, je spojeno s rizikem zvýšené trombózy. Uzavření červených krvinek (slepených dohromady v důsledku zhoršené syntézy aminokyselin) cév placenty zabraňuje dodávání esenciálních látek do plodu. Následky tohoto stavu, ke kterému došlo během prvního trimestru těhotenství, mohou být:

 • tvorba malformací (mentální retardace, srdeční vady, kraniální kýly);
 • poruchy centrálního nervového systému;
 • deformace struktury lebky, kostí obličeje (např. tvorba vrozeného "rozštěpu rtu" a "vlčího ústa");
 • porušení tvorby mozkových struktur;
 • nedostatečné rozvinutí končetin, orgány zraku (mikroftalmie).

Po 14. týdnu je fetální orgán (placenta) již plně vytvořen a chrání plod před faktory způsobujícími hypertermii. Ochranná schopnost placenty je vyhlazení negativních účinků patogenních prvků a ne zcela od nich izolována. Zvýšení teploty ve 2. a 3. trimestru těhotenství je méně pravděpodobné, že vede k zhoršenému vývoji plodu, ale nevylučuje riziko infekce dítěte a rozvoj hypoxie.

V pozdních obdobích těhotenství (od 30. týdne) ohrožuje nastávající matka s minimálními odchylkami teplotních hodnot od normy vzhůru i komplikace ze srdce, cév a centrální nervové soustavy. Vysoká teplota během těhotenství ve 3 trimestrech může vést k nebezpečnému stavu pro ženu - předčasné oddělení placenty. V některých případech je zvýšená aktivita termoregulačního centra v pozdějších obdobích (několik dní před porodem) normální fyziologický proces, což je však vzácný jev.

Důvody pro zvýšení a snížení t ° během těhotenství

Během doby přenášení dítěte v ženském těle existuje mnoho změn. Hlavní změny jsou pozorovány v endokrinním systému - významně zvýšené hladiny progesteronu a estrogenu. Imunita budoucí matky také trpí, tělo produkuje méně faktorů ochrany před patogenními mikroorganismy.

Normální teplota během těhotenství se liší od fyziologických hodnot charakteristických pro ženu, která nenese dítě. Tento jev je pozorován v důsledku zvýšeného množství progesteronu a imunodepresivního stavu.

Příznivá teplota lidského těla

Pro zdravého člověka je normální tělesná teplota mezi 36,0 a 36,9 ° C. Hodnoty teploměru mezi 37,0 a 37,9 stupně se nazývají subfebril, od 38,0 do 38,9 stupňů - febrile, od 39,0 do 40,9 stupňů - pyretický, více než 41,0 - hyperpyretický.

Uvedená klasifikace platí pouze pro měření v axilární oblasti. Teplota v ústech je vyšší o 0,3 stupně v konečníku o 0,5 stupně. Měli byste také zvážit chybu měření teploměru.

Příznivá tělesná teplota během těhotenství

Teplota během těhotenství může být mírně zvýšena ve srovnání s hodnotami běžné osoby. Tento jev je spojen s působením hormonu progesteronu. Po ovulaci od druhé poloviny menstruačního cyklu má žena ve vaječníku žluté tělo. Tento orgán produkuje progesteron, hormon, který podporuje těhotenství.

Jednou z funkcí progesteronu je udržovat vysokou bazální teplotu (měřenou v rekta) až 37,4-37,5 stupně. Tyto hodnoty jsou nezbytné pro procesy implantace a buněčného dělení vajíčka. Pokud žena neotěhotní, několik dní po ovulaci, těleso luteum zhasne a teplota se vrátí k normálním hodnotám.

Pokud došlo k početí, korpus luteum nezemře, ale pokračuje v syntéze progesteronu. Proto je bazální teplota v prvních dnech těhotenství často vyšší než obvykle o několik desetin stupně. U některých žen však může zůstat pod 37,0-37,1. Tyto hodnoty jsou typické pro budoucí matky, jejichž normální tělesná teplota v podpaží je menší než 36,6 stupně.

Shrnutí výše, teplota v časném těhotenství, měřená v podpaží, může ležet v širokých mezích od 36,0 do 37,2 stupňů. Když je teploměr v ústní dutině, horní hodnoty dosahují 37,4 stupně. Bazální teplota na začátku těhotenství může dosáhnout 37,5 stupně.

Korpus luteum však funguje pouze do začátku 2. trimestru těhotenství. Normální tělesná teplota u těhotných žen po 14. týdnu gestačního období by neměla překročit 36,9 stupně při měření v axilární oblasti.

Nízká teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství - při měření v podpaží je teplota nižší než 36,0 stupňů. Někdy jsou tyto údaje výsledkem nesprávného použití teploměru. V ostatních případech je nízká teplota v časném těhotenství výsledkem těchto onemocnění:

# 1. Hypofunkce štítné žlázy.

Jeho hormony ovlivňují všechny procesy probíhající v lidském těle, včetně přenosu tepla. S redukovaným množstvím tyroxinu, snížení metabolismu, slabosti, únavy, otoků. Lidé trpící hypofunkcí štítné žlázy mohou pociťovat zimnici bez zvýšení tělesné teploty.

# 2. Nedostatek živin.

Člověk dostane energii a teplo při jídle. V prvních týdnech těhotenství ženy často trpí toxikózou, což je důvod, proč většina potravin není vstřebává a tělo zažívá hladovění.

# 3. Pádová imunita.

Tělo těhotné matky během těhotenství syntetizuje menší množství protilátek, které se mohou projevit jako snížení tělesné teploty.

# 4. Zvýšené zatížení.

Stres a fyzická únava mohou vyvolat nepravidelnosti v termoregulačním centru umístěném v mozku.

Nízká tělesná teplota ve 2. a 3. trimestru těhotenství je často výsledkem anémie. K redukci hemoglobinu dochází v důsledku rostoucí potřeby železa a vitamínů B3 a B12, které nejsou v dostatečném množství s jídlem. Snížením počtu erytrocytů klesá intenzita metabolismu a produkce tepla.

Gestační diabetes mellitus je dalším důvodem poklesu tělesné teploty uprostřed nebo na konci období porodu. Onemocnění vede ke zhoršení metabolismu glukózy, což vede k patologickým stavům termoregulace.

Nízká tělesná teplota nemá přímý vliv na tělo plodu. Uvedené choroby a stavy však mohou vyvolat podvýživu nenarozeného dítěte, jeho zpoždění v růstu a vývoji.

Při diagnostice tělesné teploty pod 36,0 stupňů po dobu delší než dva dny v řadě by měla žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše další testy a metody instrumentálního výzkumu, které pomohou stanovit diagnózu a vybrat léčbu.

Vysoká tělesná teplota během těhotenství

Zvýšená teplota během těhotenství je téměř vždy jedním ze symptomů infekčních a zánětlivých onemocnění. Tato reakce je ochranná, protože mnoho patogenních mikroorganismů nemůže žít a množit se během vysoké výměny tepla. Zvýšení tělesné teploty nastává v důsledku aktivace centra, umístěného v prodloužení medully.

Infekce jsou často doprovázeny dalšími stížnostmi. Nejběžnější z nich jsou symptomy obecné intoxikace: závratě, slabost, nevolnost atd. V závislosti na zaměření léze se další běžné onemocnění vyskytují také v běžných potížích: bolesti břicha, kašel, krev v moči atd.

Jakýkoliv mikroorganismus je podmíněně nebezpečný pro tělo plodu. Bakterie a viry mohou způsobit následující nežádoucí účinky:

# 1. Vrozené anomálie.

Dokonce i studené patogeny mohou způsobit malformace plodu. Čím dříve se infekce vyskytla, tím závažnější byly důsledky pro nenarozené dítě. V prvním trimestru těhotenství existuje riziko takových závažných abnormalit, jako je nepřítomnost srdce nebo ledvin, nedostatečný rozvoj mozku, zvýšení počtu končetin. Docela často vedou k smrti plodu. V pozdějších stadiích těhotenství způsobují mikroorganismy méně závažné vady, které jsou slučitelné se životem. Nejnebezpečnější látky jsou původci infekcí TORCH - toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, herpes.

# 2. Snížení prokrvení placenty.

V důsledku vývoje kyslíkového hladovění plodu vzniká zpoždění jeho růstu a vývoje, patologie centrálního nervového systému.

# 3. Porušení placenty.

Tato patologie se projevuje krvácením z pochvy a tažením bolestí v podbřišku. Bez lékařské péče končí placentární abrupce smrtí plodu.

# 4. Zvýšený děložní tón.

Některé bakterie a viry syntetizují protilátky, které ovlivňují hladké svaly lidských vnitřních orgánů. Díky tomu se děloha začíná spontánně stahovat, což vede k potratu nebo předčasnému porodu.

# 5. Obecná intoxikace.

Závažná nemoc ovlivňuje celé tělo budoucí matky. Když infekce mohou trpět kardiovaskulárním, močovým, zažívacím, respiračním systémem, který povede ke snížení výživy plodu.

Tepelné zpracování

V žádném případě nelze samostatně léčit infekční onemocnění během těhotenství. Lékař musí provést přesnou diagnózu, vyhodnotit potřebu léčby a vybrat léky. Mnoho léků je kontraindikováno v době, kdy dítě nese dítě, takže jejich vlastní výběr může vést k nepředvídatelným následkům.

Ve většině případů byste neměli chrlit subfebrilní teplotu, protože pomáhá tělu matky v boji s infekcí. Hodnoty na teploměru nad 38,0 stupňů téměř vždy vyžadují zásah.

Mezi neléčebné metody léčby zvýšené tělesné teploty patří jeden z nejznámějších čajů s různými přísadami. Med, máta, citron, meduňka, malina a další produkty mají antiseptické vlastnosti, posilují imunitní systém, zásobují tělo matky vitamíny.

Také nastávající matka by měla jíst co nejvíce čisté studené vody. Způsobuje pocení, což snižuje tělesnou teplotu. Utírání studenou vodou a ochlazování kůže ženy jsou užitečné.

Léčba ARVI u těhotných žen: t

Léčba je během těhotenství velmi omezená. Nejbezpečnější jsou léky Paracetamol, které v průběhu výzkumu nezpůsobily vrozené abnormality plodu. Tyto léky však nelze užívat déle než 3-5 dní v řadě, protože přispívají k porušování ledvin a jater.

Při absenci účinku paracetamolu může lékař předepsat závažnější léky. Nurofen - moderní nástroj, který nejen snižuje tělesnou teplotu, ale také zmírňuje bolest a zánět. Nicméně, tento lék je zakázáno přijímat od 30 do 40 týdnů těhotenství. Nurofen ovlivňuje hladké svaly dělohy a při užívání ve třetím trimestru může vyvolat patologii porodu.

Přípravky celekoxibu jsou jedním z nejsilnějších prostředků ke zvýšení tělesné teploty. Léky však nelze použít ve třetím trimestru těhotenství. V dřívějších termínech je jejich příjem možný pouze v případě vážných indikací.

Léky s kyselinou acetylsalicylovou jsou přísně zakázány v časném těhotenství, protože zvyšují pravděpodobnost vývojových abnormalit u nenarozeného dítěte. Také léky této skupiny nemohou být použity ve třetím trimestru období těhotenství kvůli jejich účinku na porod a kardiovaskulární systém plodu. Drogy lze používat od 14 do 28 týdnů, ale ani v této době se jejich příjem nedoporučuje, protože existují účinnější a bezpečnější analogy.

Prevence nemocí

Aby se zabránilo infekci, měla by nastávající matka zvýšit imunitu. K tomu se doporučuje trénovat lehké sporty - praktickou gymnastiku, plavání, badminton atd. Také těhotná žena by měla chodit hodně na čerstvý vzduch, vyhnout se silné fyzické námaze a stresu.

Pro posílení imunity nastávající matky by měl být odpovědný přístup k plánování vaší stravy. Měla by obsahovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Několikrát týdně by těhotná žena měla jíst libové maso, ryby, čerstvou zeleninu, ovoce a bobule. V případě potřeby může nastávající matka užívat vitamínové komplexy.

Také těhotná žena by měla snížit pravděpodobnost infekce. Proto se doporučuje, aby vysílala místnost, ve které se nachází, aby se nedotýkala nemocných lidí, aby se teple oblékla, neseděla pod průvanem, ventilátorem a klimatizací. Pokud je to možné, měla by se vyhnout veřejným místům, zejména v období podzim-zima.

Žena, která očekává dítě, se doporučuje pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Nastávající matka by si měla po příjezdu důkladně umýt ruce a mytí obličeje mýdlem a vodou. Doporučuje se vypláchnout ústa antibakteriální výplach. Během těhotenství se nedotýkejte zvířat, která mohou být nositeli infekcí.

Teplota během těhotenství - proč jsou nebezpečné hodnoty, léky a lidové prostředky

Při přepravě dítěte bude žena dbát zvýšené opatrnosti, aby se neublížila, protože to může mít nepříznivý vliv na zdraví nejen její, ale i plodu. Navíc, ne každý lék může být používán během tohoto období. Nicméně, teplota během těhotenství ne vždy ukazuje přítomnost nemoci, například, nic nemůže být děláno s tím v časných trimesters - toto ukazuje, že ženské tělo začalo aktivně zvyšovat úroveň progesterone.

Jaká je teplota?

Pro získání spolehlivých údajů jsou lékaři lékaři poučeni, aby změřili tělesnou teplotu nikoliv obvyklým způsobem - v podpaží, ale v ústech, tříslech nebo řiti, a to by mělo být provedeno v klidu. Tato teplota se nazývá bazální. Může být první známkou těhotenství. Její rozvrh umožňuje posoudit fázi ženského menstruačního cyklu, odhalit přítomnost ovulace nebo abnormalit v endokrinním systému.

Jaká je teplota během těhotenství

Při pravidelném měření bazální teploty můžete určit začátek těhotenství v nejranějších termínech. Normálně, ve druhé fázi menstruačního cyklu, to by mělo být pod 37 stupňů, ale pro většinu žen je udržována kolem 37,4-37,5 stupňů. Tento indikátor začíná klesat 1-2 dny před nástupem menstruace nebo v prvních dnech. Tělesná teplota během těhotenství v raných stadiích zůstává stejná, i když ženský kalendář indikuje nástup menstruace. K tomu dochází, protože hladiny progesteronu se v ženském těle postupně zvyšují.

Nafouknutá data ve druhé fázi menstruačního cyklu jsou považována za normální a je to způsobena aktivní produkcí důležitých hormonů, čímž se připravují stěny dělohy pro možnou implantaci embrya. Počínaje přibližně čtvrtým týdnem, při měření ukazatelů, lze pozorovat jejich klesající tendenci. V pátém nebo šestém měsíci se plán plně vrátí do normálu a zůstane tak až do konce těhotenství.

Může být během těhotenství teplota

Snížená imunita, změny hormonálního pozadí budoucí matky, klimatické podmínky, přepracování nebo těžké stresy jsou častými důvody, proč je teplota v prvních týdnech těhotenství zvýšena. Kromě toho, pokud byla koncepce neplánovaná, může to znamenat, že se dítě brzy objeví ve vašem životě. Normální hodnota tělesné teploty u těhotných žen by měla být do 37 stupňů a tento jev je vždy krátkodobý.

Zvýšená teplota

Pokud však stupnice teploměru náhle vzrostla nad značku 37,5 - stojí za to se obávat a kdykoliv. Zvýšení teploty během těhotenství v raných stadiích indikuje nástup zánětlivého nebo infekčního onemocnění a ohrožuje potrat. S horečkou v posledním trimestru to může nepříznivě ovlivnit život a zdraví nenarozeného dítěte. Z těchto důvodů byste neměli odložit návštěvu u lékaře.

Důvody

V každém případě, s výskytem horečky nebo jiných obskurních symptomů, je lepší se poradit s lékařem a zjistit příčinu tohoto jevu. Nejběžnější jsou:

 • SARS nebo chřipka. Teploměr může dosáhnout až 39 stupňů. Zbývající symptomy nachlazení jsou slabost v těle, zimnice, pálení v očích, kašel nebo rýma.
 • Bronchitida, laryngitida nebo jiná onemocnění dýchacího ústrojí. Doprovázet těhotenství s příznaky horečky, jako je kašel, lechtání nebo bolest v krku.
 • Poruchy v práci endokrinní žlázy přinášejí zvýšení chuti k jídlu, zatímco ztrácí váhu, narušují emocionální pozadí (slznost nebo podrážděnost), zvyšují teplotu na 38 stupňů.
 • Střevní infekce jsou obvykle doprovázeny dalšími příznaky: abnormální stolicí, horečkou, nevolností nebo zvracením.
 • Nemoci močových cest nebo ledvin - cystitida, pyelonefritida. Častější u těhotných žen ve druhém nebo třetím trimestru. Kromě horečky, tam může být nagging bolest v dolní části zad, bolestivé močení.
 • Dětská infekční onemocnění - spalničky, lupus, plané neštovice mohou také způsobit zimnici. Všechny tyto infekce jsou doprovázeny vyrážkou na těle, silnou horečkou a slabostí.
 • Dalšími příčinami jsou alergické reakce, stres, fyzické přetížení, časná toxikóza, přítomnost mimoděložních těhotenství nebo zánětlivých onemocnění vnitřních orgánů.

Co je nebezpečné

Teplota je považována za ohrožující u těhotných žen, která vzrostla nad 38 stupňů a trvá déle než tři dny bez pádu. Právě taková rezistence může způsobit různé nepříznivé účinky na zdraví dítěte. V tomto případě gynekologové argumentují, že musíte být zvlášť opatrní v období od 4 do 14 týdnů těhotenství. V této fázi může horečka způsobit potrat, potrat nebo smrt embrya před tím, než je připojena ke stěnám dělohy.

V dalších fázích těhotenství bude zvyšování stupnice teploměru nad tuto značku nebo přítomnost nebezpečných infekcí znamenat různé mutace a malformace dítěte. Nejpravděpodobnější jsou takové vady:

 • mentální retardace;
 • vrozená kýla, syndrom těsného žaludku a jiné poruchy ve vývoji přední stěny břicha;
 • cévní a srdeční vady;
 • nedostatečný rozvoj končetin, zejména prstů, nohou a rukou;
 • porušení struktury lebky obličeje;
 • existují problémy s vizí.

Navíc, vzhledem k vysoké teplotě, je krevní srážení matky narušeno, což často vede ke zvýšené trombóze. Odtržený trombus může ucpat krevní cévy v placentě, což povede k hladovění kyslíku nebo intrauterinní smrti dítěte - vynechání potratu nebo vyvolání potratu. Ve třetím trimestru těhotenství může teplota vyvolat předčasný porod.

Měl bych sestřelit

Na základě výše uvedeného můžeme konstatovat, že pokud je stupnice teploměru blízko úrovně 37-37,5, pak byste neměli srazit teplotu dolů - je v normálním rozsahu. Toto tvrzení je však platné pouze v časném těhotenství. V posledním trimestru jsou jakékoliv drobné změny v normě považovány za patologii a mohou vyvolat závažné komplikace až po hrozbu ukončení těhotenství.

Jak srazit

Hypertermie - ochranný mechanismus organismu v boji proti všem druhům virů a infekcí. S menším zvýšením, které neovlivní celkový stav ženy, a absence dalších příznaků virových infekcí, lékaři doporučují čekat s aktivní léčbou. Jinak se neobejdete bez speciálních antipyretik. Vzhledem k tomu, že většina léků má mnoho kontraindikací, pouze lékař může rozhodnout, co sníží teplotu během těhotenství. Bez jeho rady můžete:

 • Máte-li příznaky ARVI nebo jiných virových onemocnění, pijte tabletu Paracetamol, ale nezapomeňte, že dlouhodobé užívání tohoto léku může nepříznivě ovlivnit ledviny a játra, jakož i způsobit dysfunkci krve. Paracetamol můžete pít maximálně 4krát denně.
 • Užívejte vitaminy a imunostimulační látky, které nejsou kontraindikovány u těhotných žen, například lék Viferon.
 • Bez doporučení lékaře nesmí brát žádná antibiotika, antifungální a antivirotika. Aspirin, často používaný jako febrifuge, je také zakázán. Tento lék je zvláště nebezpečný v prvním trimestru, kdy se tvoří orgány a tkáně plodu.

Lidové metody

Vzhledem k tomu, že většina aktivních složek léků spolu s průtokem krve může proniknout do plodu, je vhodné se v domácnosti uchýlit k ne-lékovým metodám léčby. Pokud netrpíte onemocněním ledvin nebo preeklampsií, abyste zabránili další intoxikaci, měli byste pít co nejvíce teplé nebo horké tekutiny. Může to být teplé mléko nebo speciální čaje s mátou, citronem, medem, malinami, které používáte k léčbě nachlazení nebo virových infekcí.

Horké koupele a obal v dece jsou kategoricky kontraindikovány. Mohou reflexně zvýšit tón dělohy, vyvolat předčasný porod nebo potrat. Místo toho je lepší otřít vlhkým hadříkem navlhčeným v roztoku 1,5% octa a vody. Odpařování vlhkosti z povrchu kůže zvýší přenos tepla a sníží tělesnou teplotu.

Nízká teplota

Hypotermie je stav těla, ve kterém jsou procesy přenosu tepla urychleny. Nízká teplota během těhotenství je významným důvodem pro pohotovostní návštěvu u lékaře. Snížení teploty pod 36,6 stupně může způsobit celkovou slabost, silné bolesti hlavy, závratě a zákal vědomí, dokonce i mdloby. Takové termoregulační poruchy zvyšují pocení a nepříznivě ovlivňují průběh těhotenství.

Důvody

Tento jev u těhotných žen se často vyskytuje v raných stadiích. Důvodem snížení bazální teploty může být:

 • individuální vlastnosti ženského těla - za takových okolností se nebojí;
 • kolísání hladiny cukru v krvi;
 • přepracování, fyzická námaha;
 • hormonální změny;
 • nedostatečná produkce hormonu progesteronu;
 • rozvoj anémie z nedostatku železa;
 • poruchy v endokrinním systému;
 • nedostatek živin a vitamínů v těle;
 • pozdní toxikóza, na pozadí obecné intoxikace těla.

Jak se léčit

Pokud příčinou tohoto jevu není žádná choroba nebo narušení vnitřních systémů těla, léčba nízké teploty konečníku je jednoduchá - následuje obecný denní režim. Je důležité, aby těhotná žena jedla správně a různorodě, měla dostatek spánku a trávila spoustu času venku. I zde je důležité zvolit bezpečnou léčbu. Nízká bazální teplota může být normalizována pomocí následujících tipů:

 • Chcete-li zlepšit stav, můžete se přihlásit na gymnastiku nebo jít do bazénu.
 • Zvýšit teplotu pomáhá silný vařený čaj s cukrem nebo medem.
 • Váha teploměru stoupá po opití zázvorového nápoje, ale pokud tato kořenová zelenina není podle vaší chuti, nahraďte ji řepou nebo mrkvovou šťávou.
 • Tak, aby budoucí dítě netrpí poklesem teploty dále, vezměte si vitamínové komplexy.

Tělesná teplota v časném těhotenství: norma a patologie

Tělesná teplota během těhotenství v raném stádiu může být nad normální.

Ve většině případů takový stav v prvním trimestru není důsledkem patologií.

Během těhotenství dochází k hormonálním změnám v ženském těle, což vede k pomalejšímu přenosu tepla, v důsledku čehož se zvyšuje celková tělesná teplota. Ženy však obvykle začínají panikařit, protože infekce v počáteční vývojové fázi plodu jsou pro plod velmi nebezpečné. Toto chování není vždy oprávněné.

Je nutné vědět, v jakých případech je vzestup teploty považován za normální a v jakých patologiích, aby se okamžitě zahájila léčba nebo se zbavily předsudků.

Normy tělesné teploty

Měření teploty během těhotenství v raném stádiu se doporučuje dvakrát denně - ráno a večer. Díky těmto dvěma hodnotám můžete určit denní dynamiku změn.

Již v prvním trimestru těhotenství se mohou teploty zvýšit na 37,2 ° C. Tyto ukazatele jsou však považovány za normální. Teplota nesmí překročit 37 ° C po celou dobu. Sestřelte to není nutné. Varování může vzrůst na 38 ° C.

Existují různé metody měření teploty - v ústech, v podpaží a rektálně.

Měření pod jazykem by mělo být prováděno pomocí elektronického teploměru, pomocí kterého můžete během několika sekund odečítat hodnoty.

Normální tělesná teplota u těhotných žen, měřená v ústech, může dosáhnout 37,2 ° C.

Při měření v podpaží nesmí teplota překročit 37 ° C.

Je-li používán rtuťový teploměr, musí být udržován po dobu asi sedmi minut.

Další způsob, jak měřit tělesnou teplotu v konečníku, se nazývá rektální. Pro lepší klouzání by měl být teploměr potřen vazelínou.

Co způsobilo nárůst

Teplotní indexy těhotné ženy jsou ovlivněny hormonálním pozadím a změnou procesů termoregulace. V prvním trimestru se těhotné matky cítí dobře a horečka. Pokud neexistují žádné jiné negativní znaky, stav se považuje za adekvátní.

Normální teplota v časném těhotenství se může mírně zvýšit.

To je důsledek zvýšené produkce hormonu progesteronu, který je zodpovědný za ochranu plodu. Obecně se žena cítí dobře. Zvýšení teploty často vede k oslabení imunitního systému. Není to ani nebezpečné pro matku ani pro dítě.

V některých případech však vysoká teplota v časném těhotenství může být způsobena střevními nebo genitourinárními infekcemi, SARS a dalšími chorobami.

V tomto případě teplota dosáhne 38-38,5 ° C a objeví se další příznaky: kašel, rýma, oteklé lymfatické uzliny, bolesti hlavy, bolest v kříži, vyrážka atd.

 • SARS a zánětlivé procesy.

Kromě horečky, tam je kašel, silná bolest v hlavě a krku, rýma. SARS může vést k pneumonii, tracheitidě, otitis.

Jedná se o závažné komplikace, které mohou ovlivnit tvorbu plodu.

Jeho nitroděložní infekce se stane nevyhnutelnou, pokud léčba není okamžitě zahájena. V některých případech se projevily malformace plodu.

Pokud jsou pozorovány příznaky poruchy stolice, horečky, znamená to infekční onemocnění, které může vyžadovat léčbu v nemocnici.

 • Nemoci genitourinárního systému.

Pyelonefritida, cystitida jsou také doprovázeny zimnicí, bolestivým močením, celkovou intoxikací a bolestí v dolní části zad. Pyelonefritida je závažné onemocnění, které může vést k potratu.

 • Další infekční onemocnění.

V raných stadiích gestace je pravděpodobnost vzniku neštovic, spalniček nebo zarděnek vysoká. V tomto případě teplota dosáhne 38,5 ° C a na kůži se objeví vyrážky.

Mimoděložní těhotenství lze také přičíst příčinám zvýšené tělesné teploty.

Nebezpečí stoupajících teplot v prvním trimestru

Nárůst teploty je ochrannou reakcí těla, ale v počátečním období může vést k nevratným následkům. V prvním trimestru je aktivní proces tvorby vnitřních orgánů budoucího kojence. Nejprve se po oplodnění položí nervové, trávicí a kardiovaskulární systémy. Zvýšení teploty nese následující nebezpečí:

 • Vzhled malformací u dítěte z čelisti, rtů, patra, očních bulvy.
 • Narušená syntéza proteinu, která vede ke snížení krevního zásobení placenty. To je spojeno se zpožděním ve vývoji mozkové aktivity dítěte.
 • Včasné uvolnění placenty a zvýšený tón může vést k předčasnému porodu.
 • Intoxikace těla vede k patologii v práci kardiovaskulárního systému.
 • Frekvence kontrakce děložního svalu se zvyšuje, což může vést k potratu.
 • Výskyt krevních sraženin, ucpávání cév placenty, může vyvolat potrat.
 • Těžká toxikóza.
 • Zvýšení tonusu dělohy.

Všechna výše uvedená nebezpečí představují skutečnou hrozbu pro vývoj a život plodu, zdraví nastávající matky. Je důležité včas se poradit s lékařem, aby bylo možné diagnostikovat příčinu zvýšení teploty a zahájit správnou léčbu.

Jak se vyrovnat s horečkou v časném těhotenství

Chcete-li snížit tělesnou teplotu, můžete s pomocí drog, stejně jako tradiční medicíny.

Léky

Po dosažení teploty 38 ° C je nutná obava z teploty.

Pokud je tento projev doprovázen dalšími negativními příznaky, je třeba provést léčbu.

V takových případech předepsané léky. Ale než začnete potřebovat navštívit lékaře, protože mnoho z nich může nepříznivě ovlivnit zdraví nastávající matky a plodu.

Základní pravidla pro předepisování léků při teplotě v prvním trimestru:

 • Antipyretické tablety mohou být podávány pouze při teplotách nad 38 ° C.
 • Lékaři často předepisují současné užívání více léčiv. Není vyloučeno použití antibiotik, například s pyelonefritidou.
 • Lékař může předepsat vitamínové komplexy a léky, které zvyšují úroveň imunity, například Viferon.
 • Ve výjimečných případech je možné čerpat finanční prostředky, které nejsou během těhotenství zobrazeny. Jsou přijímány podle přísných lékařských pokynů.

Nejúčinnější a nejbezpečnější v počátečním stádiu těhotenství je léčba, která zahrnuje paracetamol. Nemusí se však užívat více než čtyřikrát denně, protože při dlouhodobém užívání má špatný vliv na játra.

Mohou být použita homeopatická antipyretická léčiva, jako je rostlinná Viburcola s rektálním podáváním.

Ibuprofen, aspirin, indomethacin - tyto složky mohou nepříznivě ovlivnit stav plodu a mají značné množství vedlejších účinků. Například aspirin ovlivňuje srážení krve a může způsobit krvácení z průniku.

Použití tradiční medicíny

Doporučené bezpečné recepty pro alternativní medicínu. Mokré mytí čerstvou citronovou šťávou a octem je velmi užitečné při zvýšených teplotách.

Pomoci mohou lisy z čerstvých listů zelí a těžké pití.

Pokud je příčinou ARVI, měli byste připravit čaj nebo mléko s medem. Je nutné rozpustit malé množství (2 lžičky) tekutého medu přímo v teplém mléku. Pijte ve velkých doušcích sklenici dvakrát denně. Je třeba se vyvarovat horkého pití.

 • Dobrý prostředek při zvýšených teplotách je brusinkový džus.

K přípravě potřebných 400 g bobulí a 2,5 litru vody. Brusinky musí být rozmačkané v bramborové kaše a vymačkané šťávy z nich. Pak přidejte cukr a důkladně promíchejte, zřeďte vodou a mírně zahřejte, abyste dosáhli terapeutického účinku.

 • Vynikající antipyretikum je lipový čaj.

Pro pivovarnictví používejte sušené lipové květy. Doporučeno 1,5 st. Já drcené květiny nalijte litr vroucí vody. Před pitím počkejte, až nápoj vychladne.

 • Můžete nahradit limetkový čaj ovocným kompotem zázvoru.

Aby bylo možné, budete muset loupat a sekat zázvor na tenké proužky. Pak se cukrový sirup vaří s litrem vody a tam se přidává zázvor. Nápoj by měl stát dvě hodiny na tmavém místě. Mělo by se konzumovat chlazené nebo teplé.

 • Chcete-li připravit zdravý nápoj, můžete použít malinové listy.

Musí být důkladně omyty, nasekány a nalijeme vařící vodou. Po 20 minutách musíte čaj napít a přidat cukr. Můžete ochlazovat a pít 2-3 šálky denně při zvýšených teplotách.

Zvýšení tělesné teploty v prvním trimestru je tedy povoleno na určitou hodnotu. Překročení značky 38 ° C označuje vývoj nebezpečných infekčních a jiných onemocnění.

V tomto případě je naléhavá potřeba poradit se s lékařem, aby nedošlo k patologickým změnám ve vývoji plodu. Specialista předepíše léky, které mohou být kombinovány s lidovými prostředky.

Horečka u těhotných žen

Každý ví o změnách, ke kterým dochází v postavení ženy: její prsa se zvyšují, zvyšuje se její váha, mění se její nádech, chutí, touhy a nálady a tak dále. Seznam takových změn lze provést a zvýšit tělesnou teplotu, což děsí nastávající matky.

Je tato vlastnost normou a potřebujeme paniku, pokud se rtuťový sloupec teploměru „plazí“ v 37?

Obsah článku:

Jaká tělesná teplota během těhotenství by měla být normální

Není třeba paniky stejně! Nervový systém musí být chráněn v normální situaci, a pokud jste v pozici, pak je vzrušení obecně zbytečné.

Co potřebujete vědět o hodnotách teploty u těhotné ženy?

V časných stádiích těhotenství je normou lehký subfebrilní stav. Samozřejmě, v nepřítomnosti jiných asociovaných symptomů.

A udržování vysoké teploty bude trvat až 4 měsíce.

Základní teplota během tohoto období může mít následující ukazatele:

 • V týdnu 3: 37-37,7.
 • 4. týden: 37.1-37.5.
 • 5.-12. Týden: od 37 a ne nad 38 let.

Měření se doporučuje ráno v posteli a večer před spaním. Průměrná teplota bude 37,1-37,5 stupně.

Pokud je subfebrilní stav nahrazen vzestupem teploty nad 38 a výskytem nových příznaků, pak je důvod zavolat lékaře.

Příčiny zvýšené tělesné teploty u těhotných žen v časném a pozdním období

Zvýšení tělesné teploty na 37 stupňů - a dokonce i vyšší - je způsobeno velmi specifickými důvody.

 1. Za prvé, zvýšená produkce progesteronu. Je to tento hormon, který je zodpovědný za bezpečnost vajíčka po početí. Ovlivňuje také centrum termoregulace v mozku.
 2. Druhou příčinou subfebrilu je imunosuprese. Nebo fyziologické potlačení imunity, která ho obsahuje (aby se zabránilo expozici plodu jako cizího tělesa).

Obvykle je nízká horečka jevem charakteristickým pro první trimestr. Někdy to „lpí“ na čtvrtý měsíc a u některých matek končí až po porodu.

A přesto, většina maminek po 2 trimestrech zapomenout na zvýšenou teplotu, a důvody pro subfebrile v pozdních obdobích jsou mírně odlišné:

 • Teplotní skoky před porodem: mírná horečka a zimnice, stejně jako prenatální zvony.
 • Použití anestetika. Například po ošetření u zubaře.
 • Exacerbace chronického onemocnění.
 • Virové onemocnění. Například sezónní zima.
 • Infekce placenty nebo plodové vody. Nejnebezpečnější varianta, která je plná předčasného porodu a hypoxie plodu.
 • Psychologický moment. Vzrušení - přirozený stav pro budoucí matku. A nervozita se často projevuje v těle horečkou (obvykle bez přidání dalších příznaků).

Když je nárůst způsoben nemocí, jak tomu rozumět?

Budoucí matka, jak je známo, není nejen imunní vůči nemocem během těhotenství, ale je také ohrožena: měla by být chráněna před jakoukoli potenciální příležitostí chytit nachlazení, bolest v krku, střevní "byaku" nebo jiné potíže.

Není vždy možné odolat nemocem a první signál v tomto případě se stává (nejčastěji) teplotou.

V takovém případě je zvýšená tělesná teplota během těhotenství důvodem k návštěvě u lékaře?

 1. Teplota přeskočí nad 38 gr.
 2. Subfebrilní stav je pozorován i ve 2 a 3 trimestrech.
 3. Teplota je doprovázena dalšími příznaky - pocením, bolestí hlavy a nevolností, zimnicí, rozrušeným gastrointestinálním traktem atd.

Mezi nejvíce "populární" příčiny zvýšení teploty u očekávaných matek patří:

 • SARS a chřipka. U těchto onemocnění obvykle teplota přesahuje 38 a může dosáhnout 39 a více. Další příznaky: bolestivé klouby a zimnice, rýma a kašel (volitelné), závažná slabost atd.
 • Nemoci dýchacího ústrojí (faryngitida, laryngitida, bronchitida, bolest v krku atd.). Zvýšení teploty je obvykle pozorováno po dobu prvních 2 až 3 dnů, poté se ze symptomů uvolní slabost a silný kašel, bolest v krku. Angina během těhotenství - jak zachránit sebe a dítě?
 • Tyreotoxikóza. Tento důvod pro zvýšení teploty je spojen se štítnou žlázou a je způsoben narušením jeho práce. Kromě možného zvýšení teploty (až 38 g.), Může být silná chuť k hubnutí, slzavost, úzkost a podrážděnost.
 • Problémy s močovým systémem. V případě cystitidy nebo pyelonefritidy, kromě teploty (teplota zánětlivého charakteru se obvykle zvyšuje ve večerních hodinách), je bolest v dolní části zad nebo v dolní části břicha, obtížné močení a pocit „cihly“ na spodní části zad.
 • Střevní infekce. Někdy "sklouzne" téměř nepozorovaně ve formě mírné nevolnosti. A někdy se otrava stává velmi obtížnou a může být nebezpečná nejen pro dítě, ale i pro matku - v tomto případě je indikována nouzová hospitalizace. Symptomy zahrnují horečku a teplo, volnou stolici, bolest břicha, zvracení atd.

Těhotenství v 1. trimestru je nejzranitelnější vůči těmto (a dalším) onemocněním. Opravdu, během prvních tří měsíců, nejen nemoc, ale také většina léků může vyvolat potrat.

Zvýšení teploty je tedy jasným důvodem, proč jít k lékaři.

Pokud je horečka během těhotenství nebezpečná - všechna rizika

V prvním trimestru není lehký přírodní subfebril absolutně nebezpečný pro matku a plod. Riziko se zvyšuje s rostoucím sloupcem rtuti na hodnotu 38 a vyšší.

Hlavní rizika vysoké horečky pro mámu a plod jsou: t

 1. Zvýšení tonusu dělohy.
 2. Inhibice vývoje plodu.
 3. Vývoj defektů v systémech a orgánech plodu.
 4. Výskyt problémů s mozkem, končetinami a kostrou tváře plodu - s prodlouženými vysokými teplotami.
 5. Porušení krevního zásobení placenty a hypoxie.
 6. Potrat nebo předčasný porod.
 7. Vývoj dysfunkce kardiovaskulárního systému.
 8. A tak dále

Co dělat, když se zvýší tělesná teplota těhotné ženy - první pomoc

Přirozeně zvýšená teplota v prvních měsících těhotenství, při absenci dalších příznaků, nevyžaduje snížení. Pokud teplotní indikátory prošly v pozdějších obdobích na 37,5, nebo se snaží o 38 v prvních termínech, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud je lékař opožděn nebo není vůbec k dispozici, měli byste zavolat sanitku, zavolat brigádu doma, vysvětlit situaci a řídit se doporučeními, aby se teplota těla ještě před příchodem sanitky udržovala.

Důrazně doporučujeme:

 • Přiřaďte si drogy sami.
 • Pití aspirinu (pro budoucí matky je aspirin zakázán kvůli riziku krvácení).

Lékař obvykle předepisuje léky ze série paracetamol, svíčky s viburkolem nebo panadol.

Ošetření v každém případě bude záviset na každém konkrétním případě a na důvodech zvýšení teploty.

Obvykle se používají bezpečné lidové metody snižování teploty:

 1. Pijte dostatek vody. Například brusinkové ovocné nápoje, čaj s malinami, mléko s medem atd.
 2. Utírání mokrým ručníkem.
 3. Mokré obklady na čele.

Pamatujte, že během těhotenství musíte věnovat zvláštní pozornost svému zdraví, a dokonce i menší (podle vašeho názoru) problémy s lékařem.

Zvýšené teploty mohou být nebezpečné pro plod, pokud překročí přijatelné limity: neztrácejte čas - zavolejte lékaře. Samozřejmě je lepší znovu se poradit, než riskovat zdraví budoucího dítěte!