Antivirové léky pro budoucí matky: dobré nebo špatné?

Často je žena, která je těhotná, nucena užívat léky, a to navzdory riziku jejich negativního dopadu na zdraví budoucího dítěte. Imunitní systém nemůže vždy odolávat aktivitě virů a mikrobů, zejména při čekání na dítě. Potřeba předepsat antivirotikum těhotným ženám se objevuje při závažných akutních respiračních virových infekcích, chřipce a exacerbacích chronických infekcí, například HPV nebo herpesu.

Tomu nelze zabránit, protože virové infekce mohou vyvolat rozvoj závažných komplikací u matky a plodu. Při výběru léčby je důležité zvážit nejen specifika onemocnění, ale také skutečnost, že ne každý lék je vhodný pro ženu v pozici.

Nebezpečí virových onemocnění během těhotenství

V časných stádiích těhotenství jsou nejnebezpečnější virové infekce, jako je SARS a chřipka. V této fázi se nejrychleji vyvíjí budoucí dítě, tvoří se nové orgány a systémy a placenta je na základní úrovni a nemůže plně chránit plod před patogenním účinkem virů.

Jakékoliv onemocnění může způsobit poruchu ve vývoji nenarozeného dítěte, vést ke spontánnímu potratu a v pozdějších obdobích způsobit předčasný porod a výskyt slabého nebo neživotaschopného dítěte.

Často přenášené během těhotenství infekce způsobují závažné vrozené abnormality, intrauterinní infekce plodu. Abychom se vyhnuli nešťastným následkům prvních příznaků nevolnosti, nelze je ignorovat.

Nedoporučuje se samoléčba, protože chřipkové a akutní respirační virové infekce vyžadují předepsání antivirotik a jiných léků a je téměř nemožné je sami vybrat a neubližovat nenarozenému dítěti. I když víte, které antivirotika lze užívat během těhotenství, musíte navštívit lékaře a nechat se testovat.

Přehled antivirových léků umožnil očekávaným matkám

Existuje seznam relativně bezpečných a schválených léků pro léčbu nachlazení a chřipky, jakož i zmírnění souvisejících symptomů u nastávajících matek. Zvažte je podrobněji.

Antivirové tablety

Oscillococcinum je homeopatický antivirotik v granulích, jehož cílem je odstranění příznaků nachlazení a urychlení uzdravení. Lék stimuluje syntézu přírodního interferonu. Oscillococcinum je bezpečné pro nastávající matky a nezpůsobuje vedlejší účinky (kromě individuální intolerance).

Vezměte lék se doporučuje z prvních příznaků onemocnění. Pod jazyk, musíte dát jednu dávku Oscillococcinum a čekat na úplné rozpuštění. Interval mezi dávkami je 6 hodin, průběh léčby není delší než 3 dny.

Anaferon je relativně bezpečný antivirotik, který lze použít k léčbě těhotných žen. Je účinný proti virům a bakteriím, má pozitivní vliv na imunitní systém. Anaferon není předepisován ženám náchylným k alergickým reakcím.

Při prvních známkách SARS a chřipky se lék užívá 1 tableta každých 30 minut po dobu 2 hodin. Pak se 3 dny Anaferon používá podle standardního schématu - 3x denně. Tableta se uchovává v ústech až do úplného rozpuštění.

Kašel

Bromhexin je antitusický lék s expektoračním účinkem. Skládá se především z přírodních surovin. Neexistuje žádný důkaz, že bromhexin má teratogenní nebo embryotoxický účinek, a proto je přípravek během těhotenství povolen.

Kontraindikace pro jmenování Bromhexine jsou žaludeční vřed a duodenální vřed, individuální citlivost na lék.

Lék je předepsán 1 tableta (8 mg účinné látky) 3-4 krát denně. Terapeutický účinek se objevuje třetí den od začátku léčby.

Flavamed je komplexní léčivo s mukolytickými a expektoračními vlastnostmi. Je nežádoucí předepsat ji v prvním trimestru, protože účinek účinné složky léčiva nebyl plně studován. Používá se pro mokré kašle a respirační onemocnění zánětlivé a nezánětlivé etiologie. Přečtěte si více o bezpečné léčbě kašle v těhotenství →

Kontraindikován u lidí trpících epilepsií, žaludečními a dvanáctníkovými vředy, onemocněním ledvin a jater. Lék se užívá 30 mg (1 tableta) 3krát denně. Pokud je to nutné, lékař může dávkové prostředky změnit.

Antipyretika

Paracetamol je jedním z nejúčinnějších antipyretik, které lze zakoupit samostatně nebo v komplexním složení antivirotik. Během těhotenství je lepší používat Paracetamol samostatně v čisté formě.

Předepsat lék na nevyjádřenou bolest a horečku v důsledku nachlazení. Kontraindikace pro jeho příjem jsou: anémie, onemocnění ledvin a jater, alergie na složky léčiva. Bezpečné dávkování Paracetamolu pro nastávající matky - 500 mg (1 tableta) 3-4krát denně.

Aflubin je homeopatický antivirotik, často předepisovaný v časném těhotenství pro komplexní léčbu nachlazení a chřipky. Aflubin nemůže ovlivnit základní příčiny onemocnění, ale může odstranit příznaky infekce, včetně snížení tělesné teploty.

Lék má také pozitivní vliv na imunitní systém. Kromě individuální intolerance nemá tento nástroj žádné kontraindikace. Aflubin se vyrábí ve formě kapek a tablet. Průběh léčby a dávkování závisí na stavu pacienta.

Pro bolest v krku

Faringosept je účinným antiseptickým léčivem, které je dovoleno očekávaným matkám. Dokonale zmírňuje bolest v krku, odstraňuje nepohodlí a otok tkání. Předepisuje se k léčbě faryngitidy, angíny, gingivitidy a stomatitidy. Kontraindikován s individuální intolerancí na složky léčiva.

Během těhotenství by léčba přípravkem Faringosept neměla trvat déle než 4 dny. Za den musíte rozpustit 1 tabletu léku 3x denně, nejlépe po užití Faringoseptu nejíst po dobu 2 hodin.

Sprej Ingalipt - prostředek ke zmírnění otoků a bolestí v krku. Má antiseptické, analgetické, protizánětlivé a baktericidní účinky. Jmenován anginou pectoris, faryngitidou, angínou angíny, očekávanými matkami a dětmi do jednoho roku. Kontraindikován v případě nesnášenlivosti součástí nástroje. Sprej se používá denně pro 3-4 sezení inhalace, v průběhu nejvýše 10 dnů.

Nos kapky

Pinosol - lék s protizánětlivým, vazokonstrikčním, antimikrobiálním, imunomodulačním a změkčujícím spektrem účinku. Jmenován chladem. Složení Pinosolu je převážně přírodní, proto je produkt bezpečný pro nastávající matku v nepřítomnosti alergie na složky.

Pinosol se instiluje do nosní dutiny 1-2 kapky 3x denně. Průběh léčby není delší než týden.

Grippferon je terapeutické a profylaktické antivirotikum předepsané během těhotenství během propuknutí chřipky a ARVI. Má antivirové, protizánětlivé, imunomodulační, antimikrobiální a absorpční účinky. Grippferon je během těhotenství naprosto bezpečný.

Léčivo je instalováno do nosní dutiny každé 3 hodiny, 3 kapky při prvních známkách onemocnění. S preventivním účelem se používá ráno a večer ve stejné dávce.

Svíčky

Čípky Viferon jsou imunomodulační činidlo pro boj proti viru chřipky, herpesu, rubeole a dalším onemocněním. Lék je bezpečný během těhotenství a účinný proti většině virů. Přečtěte si více o použití přípravku Viferon během těhotenství →

Průběh léčby obvykle trvá až 10 dnů. Svíčky se podávají rektálně 2x denně - ráno a večer.

Jaké drogy jsou během těhotenství zakázány?

Ne všechny budoucí matky vědí, které antivirové léky mohou být těhotné pro chřipku a nachlazení, a které z nich je lepší vzdát se, aby nedošlo k poškození dítěte. Mezi zakázané drogy patří:

 • Aspirin, který má efekt ředění krve, který není vždy užitečný pro budoucí matku a plod.
 • Tetracyklin a streptomycin jsou léky, které nepříznivě ovlivňují tvorbu budoucího kojeneckého systému.
 • Analgin, jehož příjem negativně ovlivňuje proces vývoje plodu.
 • Remantadin a Gropronosin jsou látky, jejichž účinek na plod nebyl studován, ale je často nepředvídatelný.
 • Kagocel je lék, který je zakázán v nošení dítěte, jako některé jiné imunomodulátory.
 • Xylen, Otrivin, Xilometazolin jsou přijatelné pro léčbu nazální kongesce ve výjimečných případech, protože mají negativní vliv na cévy.

Vlastnosti léčby studené medicíny

Není bezpečné léčit nachlazení léky, které se vám z lékárny líbí, během těhotenství, protože mnoho z nich nemělo čas projít nezbytnými studiemi potvrzujícími nepřítomnost expozice plodu. Je však téměř nemožné bránit se proti virům, a proto, pokud nastávající matka pocítila první příznaky nachlazení nebo chřipky, měla by navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Vlastnosti léčby v prvním trimestru

V této době je plod nejzranitelnější a je vystaven negativním vlivům cizích faktorů. Léčba by měla být prováděna pod lékařským dohledem, s přísným dodržováním dávek léků.

V prvním trimestru mohou být použity následující léky: Arbidol, Paracetamol, Pinosol kapky, sirup proti kašli Lasolvan, sprej Ingalipt. Prakticky nejsou absorbovány do krve a jsou bezpečné pro budoucí dítě. Použití lidových prostředků v prvním trimestru je nežádoucí. Vysoké dávky vitaminu C a komplikace způsobené nedostatečnou léčbou mohou nepříznivě ovlivnit další průběh těhotenství.

Vlastnosti léčby ve druhém trimestru

Během tohoto období je onemocnění pro dítě méně nebezpečné a nachlazení nastávajících matek je méně časté. Ve druhém trimestru antivirotika neovlivňují nepříznivě plod, protože je již spolehlivě chráněna placentou. To však neznamená, že můžete užívat léky při prvních příznacích nemoci - stejně jako dříve by budoucí matka měla být léčena lékařem.

Od 13. týdne těhotenství můžete užívat Oscillococcinum, používat svíčky Viferon a kapky Interferonu. Léčebný plán vybírá lékař. S běžným nachlazením se můžete zpravidla omezit na užívání tablet a kapek.

Vlastnosti léčby ve třetím trimestru

V pozdějších obdobích je možné použít stejné přípravky k léčbě jako ve druhém trimestru. Také je povoleno mnoho antibakteriálních látek. Jejich účel je nutný, pokud antivirotika nemohou s infekcí vyrovnat. To může být lék Flemoksin, Vilprofen a další.. Spolu s antibiotiky lékař předepisuje léky, které obnovují střevní mikroflóru (Linex, Bifidumbakterin, atd.).

Vědět, jaký druh antivirotika může být během těhotenství, a co znamená, že je lepší odmítnout, nastávající matka bude schopná zachránit sebe i dítě před mnoha komplikacemi. Ale nemyslete si, že během těhotenství je zakázáno jakékoliv léčení. Antivirová terapie se provádí nejen možné a nezbytné, ale pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Autor: Olga Rogozhkina, lékař,
specificky pro Mama66.ru

Jaké antivirotika jsou možná během těhotenství?

Je těžké pojmenovat důležitější fázi života ženy než těhotenství. Během tohoto období musí být každá nastávající matka pozornější, protože v těle je velká restrukturalizace a obvyklé antivirové léky nelze vždy použít v případě nemoci. Tento problém je zvláště důležitý v obdobích aktivního šíření chřipkových virů.

Je riziko odůvodněno?

V některých případech, pokud zima není zvláště těžké, těhotné ženy nemohou uchýlit k medikaci. V tomto případě bude dostatek lidových prostředků a odpočinku. Rozhodnutí o této léčbě by však mělo být provedeno pouze lékařem na základě vyšetření, testů a celkového stavu a průběhu těhotenství.

Pokud však nastávající matka zvedla závažnější onemocnění, jako je chřipka a herpes, je stále nutné začít s medikací. Závažná virová onemocnění mohou také způsobit závažné komplikace jak v průběhu těhotenství, tak ve vývoji plodu. Může to být:

 • předčasné ukončení těhotenství;
 • různé léze placenty;
 • chorioamnionitis;
 • tvorba hydrocefalus (kapky mozku);
 • vrozená pneumonie u dítěte;
 • rozvoj šedého zákalu u dítěte, atrofie sítnice;
 • infekce dětské krve;
 • smrt plodu.

Proto antivirotika předepisují lékaři v případě závažných onemocnění. Nedoporučuje se určovat léky sami a zapojit se do vlastní léčby.

Jaké léky mohu použít?

Maminka by se neměla starat jen o své zdraví, ale také pečlivě vybírat léčiva pro léčbu, zejména v raných fázích. Bohužel, i při nejopatrnějších opatřeních, někdy nemůžeme vyhnout nemoci, a už nemusíme přemýšlet o výběru prostředků pro prevenci, ale o tom, co antivirotika můžete pít.

Konečné rozhodnutí o tom, které antivirotika se nejlépe pijí, samozřejmě provádí ošetřující lékař. Stojí však za to vědět, která z nich je pro maminku a dítě nejškodlivější.

Seznam nejbezpečnějších prostředků:

 • Viferon je nejoblíbenější léčbou těhotných žen. Tento přípravek je účinný nejen proti virům a bakteriím, ale také pomáhá urychlit hojení a stimuluje tvorbu imunitních buněk. Tento lék je také předepsán pro léčbu rubeoly, herpesu a jako profylaxe během epidemií viru. Hlavní složkou tohoto léku je interferon, který začíná působit ještě dříve, než tělo matky rozpozná viry.
 • Anaferon je poměrně kontroverzní nástroj, protože pokud si přečtete návod, můžete vidět frázi o zákazu přijímání během těhotenství. Lékaři ji však stále častěji předepisují k léčbě očekávaných matek, stejně jako při kojení, proti chřipce, ARVI, ARI. Jedná se o multifunkční lék, který aktivně bojuje proti virům, bakteriím a nachlazením. Stojí za to zvážit, že lék může způsobit alergickou reakci, protože tělo je citlivější při nošení dítěte.
 • Oscillococcinum je produkt na bázi přírodních složek. To je často předepsáno těhotným ženám, aby zmírnily stav během nemoci a zkrátily jeho dobu na minimální podmínky. Uvolňuje také příznaky nemoci a má antipyretické vlastnosti. Tento lék je homeopatický a vznikl na základě extraktů jater a srdce kachny barbarů, která je jedním z nosičů chřipkových virů.

Pokud nastávající matka trpí nachlazení hlavy, můžete použít Aquamaris, který v podstatě obsahuje mořskou vodu, která je pro dítě bezpečná. Účinným prostředkem je také mukaltin, bromhexin (ne v prvním trimestru), pinosol.

První trimestr je nejnebezpečnější období, kdy jsou položeny základy všech orgánů budoucího dítěte. Použití jakýchkoliv léků v raných fázích je přísně kontraindikováno. Koneckonců, jejich dopad může vést k tvorbě různých vad a patologií ve vývoji dítěte.

Zakázané léky

V případě horka je těhotným ženám zakázáno používat aspirin, protože nepříznivě ovlivňuje krev budoucí matky a dítěte. Léky na bázi tetracyklinu jsou navíc zakázány, protože jeho složky mohou narušit tvorbu kostry dítěte.

Pro léčbu rýmy nemohou budoucí matky absolutně používat léky, které mají vazokonstrikční vlastnosti (Nazivin, Sanorin a další). Koneckonců, jsou založeny na chemikáliích, které působí lokálně, ale systémově. Odstraněním nazální kongesce budou kapky působit také na tok krve k dítěti, v důsledku čehož může dojít k hladovění kyslíkem. Zvláště se nedoporučuje používat takové kapky v prvním trimestru.

Pro léčbu kašle v raných stadiích se doporučuje užívat homeopatické léky. Přípravky na bázi Ambroxolu (Lasolvan, Ambroxol a další) se nedoporučují používat v prvním trimestru těhotenství. V ostatních případech jsou předepsány pouze tehdy, pokud přínosy léčby těmito léky převyšují potenciální riziko pro dítě.

Neexistuje žádná odpověď od odborníků o tom, které antivirotika jsou bezpečné v prvním trimestru těhotenství. Můžete si vybrat pouze ty neškodné, které zahrnují antivirotikum Otsillococcinum. Podle statistik a pozorování však není vždy efektivní.

Jaké antivirotika mohou být během těhotenství: seznam studených léků v časném a pozdním období

Během těhotenství je tělo budoucí matky vystaveno všemožným útokům zvenčí. Imunita žen je málo funkční, což umožňuje šíření virů po celém těle bez jakýchkoliv speciálních překážek. Těhotné ženy často trpí nachlazením, zejména během sezónních epidemií respiračních infekcí.

Není vždy možné se zbavit nachlazení lidovými metodami. Často je nutné užívat léky, které by měl předepisovat pouze specialista, protože mnoho z nich má řadu kontraindikací a vedlejších účinků.

Jaké jsou nebezpečné virové nemoci pro budoucí matku?

S nástupem chladného počasí se viry začnou aktivovat. Jejich koncentrace v okolním ovzduší roste, což je patrné zejména na místech s velkou koncentrací lidí. Ženy, které v tomto období očekávají dítě, se nedoporučují navštěvovat veřejné instituce, protože ve vzduchových kapičkách můžete rychle dostat respirační onemocnění nebo chřipku.

První měsíce těhotenství jsou doba, kdy expozice virům může způsobit nenapravitelné poškození vyvíjejícího se plodu. To je důvod, proč s sebemenším příznakem nachlazení musíte naléhavě jít do nemocnice a nezúčastnit se samoléčby. To může být nebezpečné, protože při výběru léků specialista bere v úvahu délku těhotenství a upravuje dávkování přípravku pro každého pacienta.

Léčba antivirotiky je primární metodou pro kontrolu patogenů. Časté nachlazení může mít vážné následky:

 • patologické stavy placenty;
 • porušení embryonálního vývoje;
 • infekce amniotických membrán;
 • hrozící potrat;
 • spontánní potrat nebo předčasný porod;
 • smrt plodu;
 • krev otrava dítě.

Přehled antivirotik povolených během těhotenství

Virové látky, které se dostávají do těla těhotné ženy, mají tendenci se rychle šířit. To může vést ke komplikacím. V tomto případě je nesmírně důležité začít užívat antivirotika včas, aby se potlačilo množení virů a zabránilo se nežádoucím účinkům na plod. Bez léků nelze dělat, pokud:

 • vysoká horečka trvá déle než tři dny;
 • došlo k vyčerpávajícímu kašli s výtokem sputa;
 • změněna barva pleti;
 • bolesti v oblasti hrudníku během dýchání, dokonce i v klidové poloze;
 • objevila se dušnost.

Antivirové tablety

Nejběžnější antivirotika, která jsou předepsána během těhotenství:

Kapky kašle

Kašel je častým společníkem virových onemocnění. K překonání tohoto příznaku během těhotenství lze:

 • Bromhexin. Přírodní bylinná medicína s mukolytickými a protizánětlivými účinky.
 • Dr. Mami. Je kombinovaný bylinný prostředek, který má vykašlávání a protizánětlivý účinek.
 • Flavamed. Komplexní prostředek, který je kontraindikován v prvním trimestru, účinně při léčbě akutních respiračních onemocnění, odstraňuje sputum a potlačuje kašel.

Antipyretika

Pokud se tělesná teplota zvýší na 38 stupňů a trvá 3 dny, antipyretika se předepisují těhotným ženám. Během období těhotenství je povoleno užívat:

 • Paracetomol (lepší bez pomocných látek). Pijte 1 tabletu v dávce 500 mg každých 6-8 hodin.
 • Panadol Kompletní analog paracetamolu. Lze užívat během těhotenství a kojení.

Pro bolest v krku

Často, s virovou patologií, tam je silná bolest v krku když polykání, otok a zarudnutí tkání, lechtání se objeví. Snížení nepohodlí a bolesti pomůže:

 • Faringosept. Dobrý antiseptický.
 • Spray Ingalipt. Je považován za jeden z nejlepších antiseptik, dobře zmírňuje a zmírňuje otoky.
 • Chlorofylliptový roztok. Používá se k výplachu úst, obsahuje extrakt z eukalyptu.

Nos kapky

Nosní kongesce je běžným příznakem běžného nachlazení. Pro zmírnění otoků sliznic a obnovení respiračních funkcí může:

 • Sprej Aquamaris. Přirozený lék, který účinně bojuje proti běžnému nachlazení.
 • Kapky Grippferon. Jsou to antivirotika a léčiva, mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky.
 • Sprej Pinosol. Obsahuje rostlinné extrakty, které lze používat během laktace.

Rektální svíčky

Někdy lékaři předepisují rektální antivirové čípky. Takový lék se rychle vstřebává do střevní sliznice a má škodlivý účinek na viry. Během těhotenství se obvykle předepisují:

 • Svíčky Viferon (neplatí na začátku těhotenství). Bojují s mnoha typy virů, včetně herpes a zarděnek.
 • Genferon. Používá se od druhého trimestru. Zmírňuje zánět, zmírňuje příznaky onemocnění.

Seznam drog zakázaných během těhotenství

Mnoho žen neví, které antivirové léky mohou být těhotné a které je lepší vyloučit. Seznam léků zakázaných během těhotenství zahrnuje nejen antivirotikum, ale i jiné prostředky (analgetika, antibiotika, vazokonstriktor):

 • Analgin. Lék má negativní vliv na vývoj plodu.
 • Aspirin. Tenčí krev, což může vést k nepříjemným následkům.
 • Kagocel a další podobné imunomodulační léky. Kontraindikováno v těhotenství, protože zvyšuje imunitu.
 • Tetracyklin, stejně jako streptomycin a levomycetin. Léky ovlivňují tvorbu kostí kostry dítěte.
 • Gropronosin a rimantadin. Léky mají nepředvídatelný účinek na plod.
 • Xylen a xylometazolin. Prostředky negativně ovlivňují stav cév.

Vlastnosti léčby za studena

Chránit se před chladem je možné, pokud budete dodržovat řadu preventivních opatření:

 • vyhnout se hromadění velkého počtu lidí, nezúčastnit se velkých supermarketů, kin, nemocnic;
 • nosit oblečení podle počasí;
 • jíst dostatek ovoce a zeleniny;
 • pokud je jeden z rodinných příslušníků nemocný, musíte místnost často větrat, provádět mokré čištění a pokud možno nosit masku;
 • Je-li v anamnéze chronické onemocnění (cystitida, ekzém) nebo zubní kaz, je lepší je léčit i ve fázi plánování těhotenství.

V případě, že se infekce stále vyskytuje, nemá studená léčba teplým citrónovým čajem vždy požadovaný terapeutický účinek, jako jiné známé lidové prostředky (malinový čaj, mléko s přírodním medem). V některých případech je užívání studených léků povinné.

Pokud je i menší rýma a kašel, je třeba navštívit lékaře, který provede nezbytné vyšetření. Lékař předepíše vhodné léky s ohledem na symptomy a trvání těhotenství.

První trimestr

Ovoce je v počáteční fázi vývoje a není schopno poskytnout ani sebemenší odpor vůči vlivu negativních faktorů. Nachlazení by mělo být léčeno pod dohledem lékaře a musí být dodrženy všechny doporučené dávky. V raných fázích jsou obvykle předepisovány:

Lékaři v tomto období nedoporučují zneužívání lidových prostředků. Zvýšená dávka vitamínu C nepříznivě ovlivňuje stav nastávající matky, což způsobuje různé účinky (například zvýšený tonus dělohy a riziko potratu).

Druhý trimestr

Po 13. týdnu je plod spolehlivěji chráněn vytvořenou placentou a užívání protizámrazové medicíny není tak nebezpečné. Pokud však máte příznaky nachlazení, musíte ještě navštívit lékaře. Pouze odborník může předepsat vhodné léky, zvolit vhodnou dávku léku. Ve 2. trimestru zpravidla předepište:

 • nosní kapky interferon;
 • rektální svíčky Viferon;
 • Tablety Oscillococcinum.

Ve třetím trimestru

V pozdějších stadiích těhotenství je tělo dítěte již plně vytvořeno. V tomto období jsou stejné léky obvykle předepisovány jako ve druhém trimestru. Terapie může také zahrnovat:

 • Flemoxin;
 • Wilprofen;
 • Lasolvan;
 • Ingalipt.

Ve třetím trimestru mohou lékaři v případě potřeby předepsat antibiotickou léčbu. Společně s antibiotiky je doporučeno, aby se obnovila normální střevní mikroflóra pomocí přípravku Linex nebo Bifidumbacterin.

Jaké antivirotika mohou být těhotná?

Mám 8 týdnů. Zima se blíží a mnozí začínají onemocnět virovými buňkami. Chci se nějak zachránit, mám zájem o to, co antivirotika mohou být těhotná?

Antivirové homeopatické léky jsou populární mezi těhotnými ženami. Z těchto léků lze rozlišit Oscillococcinum. Tyto pilulky mají protizánětlivé vlastnosti a zvyšují obranyschopnost těla, stejně jako pomáhají překonat příznaky zimy, která již začala. Třikrát denně, musíte pít pilulku, musí být dána pod jazyk, ne pitnou vodu, čeká, až se úplně rozpustí.

Můžete také použít engystol. Je to antivirotikum, které také posiluje imunitu. Lék byl vyroben v Německu a dlouho si užil zasloužené popularity, navíc nemá prakticky žádné kontraindikace. Musí být užíván pro prevenci třikrát denně po dobu dvou týdnů. V případě, že onemocnění již začalo, musíte pít 4 tablety s intervalem půl hodiny a pak - na tabletu třikrát denně.

Také vynikající antivirotikum - Proteflazid. Je poměrně nákladná, ale má vynikající antivirové a imunostimulační vlastnosti. K dispozici v kapičkách. Je v zimě, když je tělo vyčerpané, Proteflazid se stává nepostradatelným nástrojem v boji proti různým onemocněním. Jediné, co musíte udělat, je užívat tento lék přesně podle schématu popsaného v abstraktu.

Také populární mezi těhotnými ženami je antivirotikum Anaferon. Pro profylaxi si vezměte pilulku denně a při prvním příznaku nachlazení si vezměte pilulku každou půlhodinu na dvě hodiny, pak vezměte pilulku třikrát denně.

Pro budoucí zdraví dítěte by bylo ideální, kdyby matka neužila žádné léky. Ale když je však naléhavá potřeba zahájit léčbu, je nutné se poradit s lékařem dříve, než začnete užívat jakékoli léky. Je to odborník, který vám poradí, zda můžete tento lék pít v určitém období těhotenství.

Antivirová léčba během časného těhotenství

Jaký antivirotik může být během těhotenství?

Chcete-li být nemocný s jakoukoli nemocí během těhotenství, zejména v raných fázích, je dát zdraví dítěte na velké riziko.

Bez ohledu na to, jak moc se snažíme, ale v současné fázi vývoje medicíny, je téměř nemožné poskytnout těhotným ženám absolutní ochranu před zárodky, viry a jinými patologickými činiteli.

Nebezpečí virů během těhotenství

Podle statistik, mezi všemi virovými chorobami nejčastěji v období porodu, nastávající matky trpí nachlazení (chřipka, ARVI).

Jak ale ukazuje praxe, i při menším nachlazení můžete očekávat negativní dopad jak na průběh těhotenství, tak na stav plodu:

 • Potrat
 • Předčasné dodání.
 • Časné vypuštění plodové vody.
 • Vývoj patologického procesu v placentě.
 • Šíření infekce na plodovou vodu a plod.
 • Provokace vrozených vad plodu.
 • Blednutí plodu.

Některé virové nemoci v 1. a 2. trimestru, jako je rubeola a plané neštovice, jsou považovány za indikace pro potrat.

Antivirová studená terapie

Průběh léčby těhotných žen pro akutní respirační virové infekce a chřipku určuje a předepisuje výhradně lékař.

Pro samoléčbu nebo ještě horší je naprosto nemožné ignorovat návštěvu u lékaře, protože je možné zhoršit nejen váš stav, ale také způsobit nenapravitelné škody na zdraví budoucího dítěte. Jaké antivirotika pro nachlazení lze užívat během těhotenství:

Grippferon

Grippferon se používá jako profylaktické a terapeutické činidlo pro akutní respirační virová onemocnění. Tento lék zabraňuje reprodukci všech typů respiračních virů, stimuluje imunitní systém a potlačuje zánětlivý proces. Kromě toho má Grippferon následující funkce:

 • Ukazuje vysokou terapeutickou účinnost.
 • Doporučuje se jako profylaktický přípravek.
 • Netoxický a zcela bezpečný.
 • Žádné návykové.
 • Viry nejsou schopny vyvinout rezistenci na léky.
 • Lze použít k léčbě novorozenců.
 • Nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.
 • Zpravidla nevyžaduje další příjem jiných léků.
 • V případě potřeby může být kombinován s léky z jiných farmakologických skupin.
 • Nepoužívejte vazokonstrikční léčiva. Grippferon sám účinně zmírňuje otoky nosní sliznice.
 • Úspěšně snižuje infekčnost pacienta, který má chřipku nebo ARVI.
 • Významně snižuje riziko vzniku různých komplikací, jako je zánět průdušek, plic, vedlejších nosních dutin atd.

Antivirový lék Grippferon je jedním z mála moderních léků, které mohou být použity v 1. a 3. trimestru těhotenství při léčbě akutních respiračních infekcí.

Komplexní antivirotikum Viferon obsahuje interferon alfa-2b, kyselinu askorbovou a tokoferol. Lék je dostupný ve formě rektálních čípků a používá se pro infekce ARVI, chřipky, urogenitální a herpesové infekce. Jaké vlastnosti léku lze identifikovat:

 • Má poměrně vysokou účinnost.
 • Významně snižuje rozvoj komplikací spojených s lézemi průdušek a plic.
 • Významně zkracuje dobu trvání klinických projevů onemocnění.
 • Předepisuje se v těhotenství od 14 týdnů novorozencům.
 • Netoxický a bezpečný pro těhotnou ženu a plod.
 • Není návyková.
 • Nežádoucí účinky zahrnují alergické reakce, které jsou extrémně vzácné (kožní vyrážka, svědění, zarudnutí) a jdou na vlastní kůži 2-3 dny po ukončení užívání léčiva.
 • V průběhu laktace nejsou žádná omezení.

Antivirové léčivo Viferon se nedoporučuje používat v prvním trimestru těhotenství při léčbě jakékoliv virové patologie.

Homeopatický lék Aflubin účinně zvládá respirační viry, snižuje zánět, stimuluje imunitní systém a odstraňuje horečku. K dispozici ve formě kapek a tablet. Jaké funkce má Aflubin?

 • Používá se pro terapeutické a profylaktické účely proti chřipce a dalším akutním respiračním onemocněním.
 • Účinný, bezpečný, netoxický.
 • Během těhotenství a kojení lékař rozhodne o potřebě tohoto léku.
 • Z nežádoucích účinků lze očekávat pouze alergické reakce.
 • Prodává se bez lékařského předpisu.
 • Doporučuje se užívat lék půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

V časném těhotenství (1 trimestr), když jsou stanoveny všechny orgány a systémy dítěte, je třeba se vyhnout medikaci, včetně antivirotik.

Antivirová léčba jiných onemocnění

Nezapomeňte, že mezi virovými chorobami, můžete nejen dostat nemocný s chřipkou nebo ARVI během těhotenství. Mnoho lékařů, aby se vyhnulo nakažlivým onemocněním, doporučuje ženám, aby co nejvíce omezili kontakty s jinými lidmi, zejména v prvním trimestru. Jaké virové nemoci mohou vážně ohrozit normální průběh těhotenství:

 • Infekce vyvolaná virem herpes simplex.
 • Cytomegalovirová infekce.
 • Rubella.
 • Plané neštovice
 • Oblázky.
 • Virová hepatitida různých typů.
 • Spalničky
 • Infekce lidským papilomavirem.
 • Příušnice
 • HIV infekce.

V některých případech riziko komplikací jak pro matku, tak pro plod nutí lékaře přerušit těhotenství u řady virových onemocnění.

Využívání těchto radikálních opatření je nezbytné na základě životně důležitých indikací pro matku a nepříznivé prognózy pro nenarozené dítě. Jaké virové onemocnění jsou indikací pro potrat:

 • Rubeola a plané neštovice v raných fázích.
 • Všechny formy virové hepatitidy, ale ne v akutním stadiu onemocnění.
 • HIV infekce.
 • Cytomegalovirová infekce v raných stadiích.

Většina virových onemocnění, která se objevila v období porodu, však vyžaduje aktivní a okamžitou léčbu.

Jmenování terapeutického kurzu a léčbu těhotné ženy by měly provádět pouze kvalifikovaní zdravotníci. Jaké antivirotika lze během těhotenství použít:

Imunoglobulinový lék Cytotect je považován za velmi účinné antivirotikum, které by mělo být během těhotenství používáno s maximální opatrností. Vhodnost jmenování Tsiotekta je určena přímo dohlížejícím lékařem. Tento lék by měl být používán pro cytomegalovirovou infekci, HIV a extrémně oslabenou imunitu.

Neexistují potvrzené údaje o negativním účinku cyotectu na průběh těhotenství a zdravotní stav nenarozeného dítěte.

Navíc mnoho let klinických zkušeností s používáním imunoglobulinů naznačuje, že nemají škodlivý vliv na těhotenství a plod.

Termín těhotenství (1,2 nebo 3 trimestry) je rozhodující pro jmenování antivirotik a jiných drog.

Antivirový lék Acyclovir je dostupný ve formě tablet, prášku, masti a smetany. Může být aplikován orálně, externě nebo intravenózně. V současné době se Acyclovir aktivně používá k léčbě řady virových onemocnění:

 • Herpes simplex.
 • Genitální herpes.
 • Herpes zoster.
 • Plané neštovice
 • Ve stavech těžké imunodeficience.

O otázce jmenování acykloviru během těhotenství rozhoduje pouze dohlížející lékař, kdy potenciální přínos pro těhotnou ženu z užívání antivirotika odůvodňuje možné riziko pro plod.

Mohou se objevit některé nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, únava, nevolnost, zvracení, průjem, horečka, kožní vyrážka atd.

Infekce způsobené virem herpes simplex mohou být účinně léčeny Zoviraxem, který je dostupný ve formě tablet, krémů a mastí. V těhotenství přebírá ošetřující lékař zodpovědnost za předepisování přípravku Zovirax, pokud ovšem není potenciální přínos pro ženu podstatně vyšší než možné riziko pro plod.

Navíc, vzhledem k možnosti pronikání léčiva do mateřského mléka, je lepší přejít na umělé krmení po celou dobu léčby.

Nezapomeňte, že použití jakéhokoli antivirotika během těhotenství musí být koordinováno se svým lékařem, i když se jedná o lék na nachlazení.

Související články

Omegamama: návod k použití během těhotenství

Je možné, aby Espumizan během těhotenství?

Tablety přípravku Ginipral během těhotenství

Jaké antivirotika mohou být těhotná

Těhotenství je nejdůležitějším obdobím života každé ženy. Někdy je však zastíněn chladem. Při výběru léčby je třeba vzít v úvahu nejen nemoc, ale také skutečnost, že žena je v pozici a nepřijme obvyklé prášky, které mohou poškodit plod. Proto musí být léčba přistupována se zvláštní péčí a předem zjistit, jaké antivirotika mohou být těhotná. Nejprve musíte vyloučit všechny léky, které mohou způsobit alergie. Navíc v prvním trimestru je použití chemických antivirotik vysoce nežádoucí.

Harm nebo prospěch?

Nepochybně, užívání některých léků během těhotenství může nepříznivě ovlivnit stav plodu. Proto lékaři, kteří předepisují léky, to dělají s ohledem na skutečnost, že mají více výhod než škod. Léčba je zvláště nebezpečná v časném těhotenství, kdy embryo je stále nedostatečně vyvinuté a jeho orgány jsou jen ve fázi tvorby. Po prvním trimestru je škoda způsobená antivirotiky minimální, ale stále mohou být užívána pouze na lékařský předpis.

Antivirová léčiva během těhotenství

Při přepravě dítěte musí být budoucí matka obzvláště pozorná na své zdraví, ale i při všech preventivních opatřeních může být nachlazení. Proto, pokud nelze vyhnout léčbě, musíte si vybrat nejbezpečnější léky. Stojí za zmínku, že konečný výběr léků zůstává pro lékaře.

 • "Viferon". Tento lék je často předepisován těhotným ženám. Bezpečně a účinně bojuje s virem a bakteriemi. Kromě toho podporuje rychlejší hojení stimulací přílivu imunitních buněk do bolavého místa. Tento přípravek je také předepisován pro herpes a zarděnku během těhotenství. "Viferon" lze použít k prevenci virových epidemií.
 • "Anaferon". To je jeden z kontroverzních léků. Na jedné straně pokyny uvádějí, že by se neměly užívat během těhotenství a kojení, na druhé straně to lékaři považují za bezpečné a účinné i pro nastávající matky. Jedná se o multifunkční lék, který dobře bojuje proti virům, nachlazení, bakteriím a nedostatkům imunitního systému. Ženy, které jsou zvláště náchylné k alergiím, se však nedoporučují užívat, protože mohou způsobit reakci a citlivost těla se zvyšuje během těhotenství.
 • "Oscillococcinum". Jedná se spíše o homeopatický lék, protože obsahuje pouze přírodní složky. Takové antivirové léky pro těhotné ženy jsou často předepisovány za účelem zkrácení doby trvání nemoci na minimum a zmírnění stavu. Pomáhá snižovat teplotu a uvolňuje zbytek příznaků. Lékař však stále musí dávku upravit.
 • "Paracetamol". To je jeden z nejúčinnějších antipyretik. Nachází se téměř ve všech komplexních lécích, ale pro těhotné ženy se doporučuje užívat v čisté formě.
 • "Panadol". Další antipyretikum, které nepoškozuje plod.
 • "Doktore Mami." Tento nástroj pomůže rychle se zbavit kašle. I když byste ji neměli používat, pokud má těhotná žena slabý kašel. V tomto případě bude stačit pít horký čaj s medem, takže to určitě nepřinese dětem škodu.

Aby se zbavili zimy, mohou těhotné ženy používat nástroj zvaný "Aquamaris", který je nejen účinný, ale také naprosto bezpečný, protože jeho hlavní složkou je mořská voda. K tomuto účelu lze navíc použít bromhexin a mukaltin. Chcete-li odstranit sputum v běžném nachlazení, můžete také použít Pinosol kapky. Některá antivirotika pro těhotné ženy jsou oficiálně povolena, to jsou "Grippferon", "Oscillococcinum" a "Viferon" (pouze od 14. týdne těhotenství). Nezapomeňte však, že antivirotika lze po osobní konzultaci použít na radu lékaře.

Jaké léky jsou těhotným ženám zakázány

Uvolnit horečku, ženy v pozici se nedoporučuje používat "Aspirin", protože to má špatný vliv na krev matky a dítěte. Je také zakázáno používat léky na bázi tetracyklinu, je to silné antibiotikum, ale může velmi poškodit plod a narušit proces tvorby koster. Tyto léky zahrnují přímo tetracyklin, streptomycin a levomycetin. Při vysokých teplotách není nutné uchýlit se k zahřívání, jako např. Na hořčičné omítce, horkých lázních apod.

Jak se zbavit nemoci bez pilulek

Pokud máte strach z užívání antivirotik během těhotenství, pak má smysl obrátit se na tradiční medicínu, protože brusinky a heřmánek neškodí dětem.

 • Léčivé výplachy pomohou zbavit se problémů v nosohltanu, včetně rýmy a kašle. Malé množství šalvějových listů nalijte 0,5 litru vroucí vody, nechte stát 20 minut. Pokud chcete, můžete přidat trochu mořské soli pro zvýšení efektu oplachování.
 • Ředkvička je považována za přírodní antimikrobiální látku ze zahrady. Nejedná se jen o chutný výrobek, ale také o dokonalý posiluje imunitní systém a bojuje proti chorobám. Chcete-li se zbavit, například, kašel, je třeba jemně třít ředkvičky a přidejte do ní med.
 • Pro nachlazení pomůže brusinky také. Chcete-li zachovat maximum vitamínů v bobulích a ne vystavit je tepelnému ošetření, existuje jeden jednoduchý recept. Nalijte bobule s vroucí vodou, rozdrťte je, přidejte trochu vařící vody, kmen a přidejte cukr nebo med podle potřeby.
 • Během nemoci můžete také pít zpevňující čaj s mátou nebo meduňka, jahodovou šťávu. Nicméně, od poloviny druhého trimestru byste neměli pít příliš mnoho tekutiny, takže se neobjeví edém.
 • Často se také využívá kašel, matka a nevlastní matka tinktury a termopsis.
 • Pro snížení teploty můžete vytvořit kompresi. Pak dejte budoucí mámě linden nebo malinový čaj.
 • Inhalace s vařenými bramborami pomůže zmírnit příznaky nachlazení. Můžete také přidat heřmánek, šalvěj nebo eukalyptus.
 • Aby se zbavili kašle a výtok z nosu, byly nedávno použity také esenciální oleje. Tam jsou 3-4 kapky na litr vroucí vody, můžete použít mincovny, šalvěj, tymián, eukalyptus a další. Nezapomeňte, že v některých případech nemusí být takové inhalace vhodné pro pacienta, a proto, pokud je dýchání obtížné, je třeba postup zastavit.

Těhotná žena má vždy dvojnásobnou odpovědnost, protože zdraví dítěte závisí pouze na ní. Je lepší předcházet onemocnění jednoduchými a neškodnými prostředky, než se jich zbavit a trpět komplikacemi a vážnými následky. Nezapomeňte, že antivirotika se nedoporučují používat v prvním trimestru těhotenství, protože to je nejdůležitější období pro tvorbu plodu. Než začnete užívat jakýkoli jiný lék během těhotenství, v každém případě se poraďte se svým lékařem a řiďte se jeho doporučeními. Pak bude matka i dítě zdravé a šťastné!

Doporučujeme také číst:

Jaké antivirotika jsou možná během těhotenství?

Je těžké pojmenovat důležitější fázi života ženy než těhotenství. Během tohoto období musí být každá nastávající matka pozornější, protože v těle je velká restrukturalizace a obvyklé antivirové léky nelze vždy použít v případě nemoci. Tento problém je zvláště důležitý v obdobích aktivního šíření chřipkových virů.

Je riziko odůvodněno?

V některých případech, pokud zima není zvláště těžké, těhotné ženy nemohou uchýlit k medikaci. V tomto případě bude dostatek lidových prostředků a odpočinku. Rozhodnutí o této léčbě by však mělo být provedeno pouze lékařem na základě vyšetření, testů a celkového stavu a průběhu těhotenství.

Pokud však nastávající matka zvedla závažnější onemocnění, jako je chřipka a herpes, je stále nutné začít s medikací. Závažná virová onemocnění mohou také způsobit závažné komplikace jak v průběhu těhotenství, tak ve vývoji plodu. Může to být:

 • předčasné ukončení těhotenství;
 • různé léze placenty;
 • chorioamnionitis;
 • tvorba hydrocefalus (kapky mozku);
 • vrozená pneumonie u dítěte;
 • rozvoj šedého zákalu u dítěte, atrofie sítnice;
 • infekce dětské krve;
 • smrt plodu.

Proto antivirotika předepisují lékaři v případě závažných onemocnění. Nedoporučuje se určovat léky sami a zapojit se do vlastní léčby.

I v prvním trimestru, který je považován za nejnebezpečnější, a onemocnění ohrožuje rozvoj závažných patologií, může lékař předepsat antivirotika na základě všeobecného vyšetření a těhotenství.

Jaké léky mohu použít?

Maminka by se neměla starat jen o své zdraví, ale také pečlivě vybírat léčiva pro léčbu, zejména v raných fázích. Bohužel, i při nejopatrnějších opatřeních, někdy nemůžeme vyhnout nemoci, a už nemusíme přemýšlet o výběru prostředků pro prevenci, ale o tom, co antivirotika můžete pít.

Konečné rozhodnutí o tom, které antivirotika se nejlépe pijí, samozřejmě provádí ošetřující lékař. Stojí však za to vědět, která z nich je pro maminku a dítě nejškodlivější.

Seznam nejbezpečnějších prostředků:

 • Viferon je nejoblíbenější léčbou těhotných žen. Tento přípravek je účinný nejen proti virům a bakteriím, ale také pomáhá urychlit hojení a stimuluje tvorbu imunitních buněk. Tento lék je také předepsán pro léčbu rubeoly, herpesu a jako profylaxe během epidemií viru. Hlavní složkou tohoto léku je interferon, který začíná působit ještě dříve, než tělo matky rozpozná viry.
 • Anaferon je poměrně kontroverzní nástroj, protože pokud si přečtete návod, můžete vidět frázi o zákazu přijímání během těhotenství. Lékaři ji však stále častěji předepisují k léčbě očekávaných matek, stejně jako při kojení, proti chřipce, ARVI, ARI. Jedná se o multifunkční lék, který aktivně bojuje proti virům, bakteriím a nachlazením. Stojí za to zvážit, že lék může způsobit alergickou reakci, protože tělo je citlivější při nošení dítěte.
 • Oscillococcinum je produkt na bázi přírodních složek. To je často předepsáno těhotným ženám, aby zmírnily stav během nemoci a zkrátily jeho dobu na minimální podmínky. Uvolňuje také příznaky nemoci a má antipyretické vlastnosti. Tento lék je homeopatický a vznikl na základě extraktů jater a srdce kachny barbarů, která je jedním z nosičů chřipkových virů.

Pokud nastávající matka trpí nachlazení hlavy, můžete použít Aquamaris, který v podstatě obsahuje mořskou vodu, která je pro dítě bezpečná. Účinným prostředkem je také mukaltin, bromhexin (ne v prvním trimestru), pinosol.

První trimestr je nejnebezpečnější období, kdy jsou položeny základy všech orgánů budoucího dítěte. Použití jakýchkoliv léků v raných fázích je přísně kontraindikováno. Koneckonců, jejich dopad může vést k tvorbě různých vad a patologií ve vývoji dítěte.

Stojí za to zvážit, že ani ty antivirotika, která jsou povolena pro léčbu nastávajících matek (Anaferon, Viferon a Grippferon), se nedoporučují k léčbě během prvního trimestru těhotenství. Jsou předepsány pouze v těch krajních situacích.

Zakázané léky

V případě horka je těhotným ženám zakázáno používat aspirin, protože nepříznivě ovlivňuje krev budoucí matky a dítěte. Léky na bázi tetracyklinu jsou navíc zakázány, protože jeho složky mohou narušit tvorbu kostry dítěte.

Pro léčbu rýmy nemohou budoucí matky absolutně používat léky, které mají vazokonstrikční vlastnosti (Nazivin, Sanorin a další). Koneckonců, jsou založeny na chemikáliích, které působí lokálně, ale systémově. Odstraněním nazální kongesce budou kapky působit také na tok krve k dítěti, v důsledku čehož může dojít k hladovění kyslíkem. Zvláště se nedoporučuje používat takové kapky v prvním trimestru.

Pro léčbu kašle v raných stadiích se doporučuje užívat homeopatické léky. Přípravky na bázi Ambroxolu (Lasolvan, Ambroxol a další) se nedoporučují používat v prvním trimestru těhotenství. V ostatních případech jsou předepsány pouze tehdy, pokud přínosy léčby těmito léky převyšují potenciální riziko pro dítě.

Neexistuje žádná odpověď od odborníků o tom, které antivirotika jsou bezpečné v prvním trimestru těhotenství. Můžete si vybrat pouze ty neškodné, které zahrnují antivirotikum Otsillococcinum. Podle statistik a pozorování však není vždy efektivní.

Po 14. týdnu můžete užívat Viferon a Anaferon. Pokud není katarální onemocnění vážné, je lepší uchýlit se k populárním metodám, k odpočinku na lůžku a zřídkakdy k návštěvě míst s velkými davy lidí, kde je zvýšené riziko dohánění nějakého viru.