Co může odstranit záchvat suchého kašle

Kašel je komplexní reflexní efekt prudkého kontrakce svalového systému dýchacího traktu, díky kterému dochází k nucenému uvolňování vzduchu.

Příčinná souvislost takového stavu je podráždění smyslových receptorů dýchacích orgánů. V tomto článku bude pojednáno, jak a jak odstranit záchvat suchého kašle u dětí a dospělých, ke kterému dochází na pozadí různých symptomatických projevů.

Laryngitida

Akutní infekční nebo katarální zánět dýchací trubice (hrtanu) spojující průdušnici a hltan, je definován jako laryngitida nebo laryngotracheitida, pokud jde o porážku počáteční trachey. Příčinou klinické patologie vokálního aparátu může být ostré přehřátí nebo přehřátí, přeplnění hrtanu, inhalace prašného vzduchu. Klasickými příznaky laryngitidy nebo laryngotracheitidy jsou:

 • suchý kašel;
 • potíže s dýcháním;
 • sucho v ústech;
 • bolest v krku;
 • otok hlasivek;
 • chrapot

Vážnější symptomatický symptom je úplná ztráta hlasu. Onemocnění může mít akutní vývoj a může mít chronickou patologii. Kombinovaná terapie zahrnuje olejové a alkalické inhalace, vyloučení z potravy horkých, studených a slaných potravin, stejně jako léčbu farmakologickými přípravky antihistaminiky. Zvláštní pozornost je věnována akutní stenotizaci laryngotracheitidy, nazývané také falešná záď, která je nejčastější u dětí předškolního a / nebo základního školního věku. Vzhledem k fyziologickým vlastnostem těla dítěte je velikost hrtanu poměrně malá, což má za následek silné zúžení glottis. Přirozenou reakcí na takový stav je neproduktivní suchý kašel, který způsobuje malému člověku spoustu utrpení. Jak odstranit záchvat suchého kašle u dítěte, aby se zmírnilo utrpení dítěte? Existuje velké množství různých farmakologických prostředků syntetických a přírodních bází.

Poznámka! Pro léčbu malých dětí je žádoucí používat léky připravené na bázi výtažků z přírodních rostlinných složek.

Suchý reflex kašle můžete blokovat u dětí pomocí antitusických sirupů:

 • Gerbion - islandský mechový sirup je léčivý přípravek s účinnou látkou obsahující extrakt z této rostliny, který má protizánětlivé, imunostimulační, antitusické a antibakteriální účinky na vokální aparát těla nezralého dítěte. Polysacharidy obsažené v léčivém sirupu obklopují sliznici horního dýchacího traktu a vytvářejí ochrannou vrstvu, která poskytuje uklidňující účinek na podrážděné oblasti, čímž změkčuje suchý kašel. Kontraindikace použití může být vysoká citlivost těla dítěte na aktivní složky.
 • Ambroxol může působit jako antitusický, bronchodilatační, protizánětlivý a expektorant. Léčivo přispívá k aktivní tvorbě sekrece a odstranění hlenu sputu z dýchacích cest dýchacího systému.
 • Angina - dezinfekční, anestetický a protizánětlivý lék, který umožňuje komplexní účinek na sliznici. Lék, který se vyrábí jako sprej, odstraňuje podráždění hrdla, zmírňuje otoky a křeče, usnadňuje suchý reflex kašle a pomáhá odstraňovat výslednou sekreci z dýchacích cest.

Zpravidla je každé z výše uvedených léků dobře tolerováno tělem dítěte, aniž by způsobovalo stavy reakce. Tyto lékové formy se také doporučují při léčbě laryngitidy u těhotných a / nebo kojících žen. Nezapomeňte na osvědčené metody v podmínkách domácí medicíny. Jak rychle odstranit záchvat suchého kašle laryngotracheitidou a / nebo laryngitidou:

 • Koupelny na nohy. Taková univerzální metoda domácí léčby je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé, pokud není zvýšena tělesná teplota. 3 - 4 lžíce suché hořčice se ředí v pánvi horké vody. Teplé nohy nepotřebují více než 10-15 minut.
 • Kompresní hrdlo Před spaním si můžete ohřívat obklad s vodkou nebo roztokem alkoholu. Malé děti mohou použít vlněnou tkaninu na noc, poté, co ji otřela mýdlem pro domácnost.
 • Směs glycerolu a jodu pomůže zmírnit utrpení suchého kašle. Míchání léků v poměru 1: 1, měli byste namazat hrdlo dítěte nebo dospělého před spaním.

Neměla by být diskontována kloktáním. Pro tyto procedury jsou bylinné odrůdy heřmánkového květu, měsíčku, listnatých listů a šalvěje, ovoce fenyklu, dubové kůry a tak dále perfektní. Odvar musí být teplý, aby léčba byla pohodlná a účinná.

Tip! Je velmi žádoucí, aby všechny domácí procedury byly koordinovány s ošetřujícím lékařem, protože každý organismus má své vlastní fyziologické vlastnosti.

Bronchiální astma

Příznakem chronického zánětu dýchacích cest způsobeného bronchiální obstrukcí, vedoucí k astmatickému stavu, je suchý kašel. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace má dnes astmatický status asi 250 milionů lidí na celém světě. Tyto statistiky mají velký význam pro zdravotnické pracovníky. Kromě kašle jsou příznaky onemocnění doplněny dalšími faktory:

 • sípání;
 • přetížení hrudníku;
 • udušení;
 • teplotní výkyvy těla;
 • dušnost.

Spouští akutní nebo chronický projev obstrukčního syndromu jsou:

 • genetická predispozice, která je podle výsledků klinických genetických studií 30% z celkového počtu onemocnění;
 • pracovní faktor je druhé procento mezi astmatiky;
 • bez ohledu na věk, pohlaví, místo bydliště a podmínky prostředí je kouření na třetím místě jako provokativní faktor bronchiální obstrukce;
 • nehygienická a nevyvážená výživa je také jednou ze složek příčinné souvislosti s výskytem bronchiálních komplikací;
 • faktor, který byl zaznamenán u 3% pozorovaných pacientů.

Nadváha, která při hrozícím tempu sleduje třetinu lidstva, zvyšuje riziko astmatické patologie o 50%. Jak odstranit záchvat suchého kašle s bronchiální obstrukcí? Ve skutečnosti existuje dostatečný počet léků proti astmatu, které mohou zastavit suché ataky reflexu kašle. Lékař vám může doporučit následující kombinace léků, které zabraňují rozvoji obstrukčního syndromu v dolních cestách dýchacího systému:

 • Budekort - aerosolový přípravek pro dávkované inhalace. Terapeutická jednorázová dávka pro dospělého pacienta by neměla překročit 200 mikrogramů a pro děti starší 6 let lékař předepíše dávku podle závažnosti bronchiálního astmatu.
 • Beklat je aerosol určený k inhalaci v průběhu základní léčby bronchiálního astmatu, který má antialergické a protizánětlivé účinky. Denní dávka pro dospělého by neměla překročit 1 mg a pro děti od 6 do 12 let dostatečně od 200 do 400 mg. Předávkování může způsobit podráždění sliznice hrdla, paradoxní bronchospasmus a také vyvolat mykotickou infekci dutiny ústní nebo horních cest dýchacích.
 • Pulmicort je lék, který má protizánětlivý účinek v případě bronchiální obstrukce v různých stadiích alergické reakce, aktivně blokuje histamin a metacholin. Testování na methacholin je to, co určuje obstrukční procesy v průduškách. Pokud test není potvrzen, pak, zpravidla, lék není předepsán pacientům. Někteří pacienti, sami nebo jejich děti, předepisují tuto léčivou suspenzi k inhalaci a pak vyvstává otázka: proč nezbavuje Pulmicort záchvat suchého kašle? To opět potvrzuje, že samoléčba je plná nepředvídatelných následků.

Jak odstranit útok suchého kašle u dospělých a / nebo dětí pomocí tradiční medicíny? Tento způsob léčby bohužel není pro astmatický stav pacienta absolutně účinný.

Poznámka! U akutních zánětů dýchacího ústrojí alergické povahy je lidová léčba velmi běžnou formou terapeutické léčby.

Populární recepty tradiční medicíny:

 • Odvar z ovesných vloček. Naplňte půllitrovou nádobu dobře očištěným ovsem a naplňte ji vařenou vodou až po okraj. Tento odvar je podáván po dobu 1 až 1,5 hodiny. Po ochlazení na příjemnou teplotu je nutné užívat 200 ml 2x denně.
 • Propolis na alkohol. Malé množství včelího produktu se nalije 150 ml zředěného alkoholu. Po infuzi po dobu 7-10 dnů je přípravek připraven k použití. Vezměte 2 lžíce. Já 3 krát denně před jídlem. K alkoholické tinktuře se přidává irský mech nebo počáteční písmeno.
 • Pro inhalaci horních cest dýchacích je velmi účinná léčivá směs včelího vosku a propolisu, která se připravuje ve vodní lázni. Parní procedura se doporučuje maximálně 1-2 krát denně po dobu 10-15 minut pro dospělé a maximálně 10 minut pro děti od 6 do 12 let.
 • Kombinace léků pro inhalaci páry: podběl a yzop. Lžíce suché směsi léčivých složek se naplní 250 ml vroucí vody a naplní se 40-60 minut. Takové řešení může být použito nejen pro parní procedury, ale také konzumováno orálně, rozdělující původní léčbu na 5-6 dávek denně.
 • Zázvor zázvoru. Rozdrcený kořen rostliny je naplněn vodou a přiveden k varu a poté vařen dalších 30 minut. Po ochlazení vezměte lžíci každé 2-3 hodiny.

Prevence suchého kašle

Veškeré terapeutické a preventivní akce jsou vždy zaměřeny na podporu zdravého životního stylu:

 • pokusit se vyhnout sezónním nemocem;
 • provádět včasné očkování;
 • sledujte svou stravu;
 • vyhnout se kontaktu s infikovanými osobami;
 • dodržovat osobní hygienu;
 • včasná reorganizace nosohltanu;
 • v období podzim-zima doplňte svou stravu minerálními a vitamínovými složkami;
 • přestat kouřit a alkohol;
 • mírné cvičení;
 • podporovat "bojovou hodnotu" imunitního systému.

Jak se zbavit záchvatů suchého kašle?

Zpravidla je v počátečním stadiu vývoje onemocnění za studena charakteristický výskyt suchého kašle, který je pro pacienta obzvláště bolestivý. Může se dusit, obtěžovat, štěkat v přírodě. Nejčastější příčinou suchého kašle je zima. Kromě infekcí však toto onemocnění může být způsobeno také různými chorobami, jako je astma, onkologie a nejen alergie na kvetení rostlin nebo léky.

Příčiny

K nejčastějšímu suchému kašli nebo kašli dochází v důsledku kouření, práce v nebezpečných odvětvích, cizích částic v dýchacích cestách. Další běžnou příčinou jsou různá onemocnění. Patří mezi ně: nachlazení, chřipka, bronchitida, pohrudnice, onkologie, astma, černý kašel, laryngitida, sinusitida, tuberkulóza, tracheitida a další. Někdy kašel může způsobit různé poruchy v gastrointestinálním traktu.

Klinické projevy

Útoky suchého kašle vyvolávají bolest v krku nebo bolest v krku. Expektorace a úleva na konci nepřichází. Suchý kašel je také často nazýván neproduktivní. Útoky se mohou objevit v noci, takže je obtížné spát, a tím i více vyčerpávající tělo. V důsledku útoku se může vyvinout udušení.

V důsledku suchého kašle se může vyvinout udušení.

V důsledku poruch v těle se zapálí sliznice horních cest dýchacích a horní část průdušek je také podrážděná. Tam je silný křeč, a pacient začne trápit útok suchého kašle. V důsledku útoku se může objevit udušení, nevolnost, zvracení, arytmie a špičky krevního tlaku.

Diagnostika

Pro správnou léčbu je velmi důležité stanovit příčiny suchého kašle. V počáteční fázi diagnózy lékař vyšetřuje a vyšetřuje pacienta. A pak, v souladu s dosaženými výsledky, ho vede k další analýze a výzkumu. Z testů se může odborník odvolat na: kompletní krevní obraz, biopsii, vyšetření sputa, pcr pro infekce, výtěry z nosu a krku, analýzu výkalů a další. Pro přesné stanovení diagnózy může být nutné provést takové studie jako: FGS, fluorografie, rentgenové snímky, CT, MRI, ultrazvuk, bronchoskopie, spirometrie a další.

X-ray - jedna z metod pro diagnostiku suchého kašle

Díky provedeným diagnostickým opatřením je zjištěn stav plic a horních cest dýchacích, je zjištěna přítomnost alergií a faktorů, které ji vyvolávají, jsou detekovány patogeny a antibiotika, k nimž jsou nejcitlivější.

Pomoc při kašli

Při velmi silných útocích může být kašel nebezpečný. Pneumatiky již oslabeného pacienta, mohou narušit spánek, nebo vyvolat udušení a dokonce i bolesti svalů, nemluvě o dalším podráždění sliznice hrdla. Bohužel, schopnost okamžitě kontaktovat specialistu není vždy k dispozici, takže je užitečné vědět, jak zastavit ataky suchého kašle doma. Je důležité si uvědomit, že tyto metody tento příznak neošetřují, ale pouze pomáhají zmírnit záchvaty, a měli byste se co nejdříve poradit s odborníkem.

U dospělých

Ambroxol, ACC nebo Bronholitin pomáhají účinně odstraňovat ataky suchého kašle u dospělých.

Pokud nejsou k dispozici žádné léky na ruce nebo prostě použití chemikálií je nežádoucí, pak může být inhalace suchého kašle zastavena na základě různých směsí s přidáním éterických olejů. Stejně jako teplé nápoje ve velkém množství. Zvláště účinný je čaj s malinami a mlékem s medem.

Mít dítě

Odstranění záchvatů suchého kašle u dítěte je obtížnější než u dospělých, protože děti nejsou vždy schopny a je třeba jim podávat různé léky. Ale děti, v tomto případě potřebují pomoc mnohem více dospělých.

Chcete-li změkčit dětský kašel, můžete použít lidové prostředky. Například dobře známá směs ředkvičky s medem. Tato kompozice může být dětem podávána na půl lžičky několikrát denně.

Pro zjemnění suchého kašle u dítěte používejte ředkvičky s medem

Teplé mléko s medem také dobře pomáhá, pokud si přejete, můžete přidat trochu více kakaového másla nebo másla. Výrazný vliv mají i vdechování éterických olejů a různých bylinných dekorací.

Seznam léčiv pro léčbu suchého kašle

Pro léčbu jsou předepisovány následující třídy léků: bronchodilatátory, diuretika, antihistaminika, antitusika, mukolytika, expektorancia, antivirotika, protizánětlivá léčiva a antibiotika. Současně s nimi často užívají vitamíny a imunomodulátory, používají masti. Níže jsou uvedeny příklady nejčastěji předepisovaných léků.

Prospan

Je to bylinný přípravek, který vykazuje vysokou účinnost při léčbě suchého i vlhkého kašle. Obsahuje extrakt z břečťanu, který poskytuje antitusické a expektorační účinky. Použití tohoto nástroje přispívá k rychlému přechodu ze suchého na mokrý kašel. Prospan nemá prakticky žádné negativní účinky na tělo, proto ho mohou používat jak těhotné ženy, tak novorozenci. Pro přípravu roztoku existují tři formy uvolňovacích tablet, sirupu a tyčinek.

Terpincode

Má výrazný protizánětlivý účinek. Snižuje počet a sílu záchvatů suchého kašle. Urychluje obnovu sliznice hrtanu. Zlepšuje vykašlávání sputa, což ho činí tekutějším.

Tento lék je často předepisován nejen pro nachlazení, ale i pro další onemocnění horních cest dýchacích - bronchitida, pneumonie, a to nejen.

Kontraindikace pro přijetí jsou: žaludeční vřed, bronchiální astma, průjem, děti do 12 let.

Ambroxol

Tento lék je obvykle předepsán ke zlepšení vykašlávání, a následně čištění průdušek. Pomáhá při nachlazení a cystické fibróze. Trvání léčby předepsané specialistou.

Léčivo je kontraindikováno pro použití u těhotných žen s gastrointestinálními vředy, v přítomnosti křečí a alergií na složky léčiva.

Stotussin

Kombinované léčivo, které má vykašlávací, ředící a analgetický účinek. Tento lék je účinný pro suchý kašel různé povahy. Dávka se vypočítá v závislosti na hmotnosti pacienta.

Stoptussin pro suchý kašel

Tento nástroj nelze použít pro těhotné ženy (v prvním trimestru), kojící matky, děti do 12 let, stejně jako osoby, které mají zvýšenou citlivost na složky léčiva.

Tradiční metody léčby

Užívání drog je často nežádoucí, zejména pokud jde o malé děti. Ale tradiční medicína nabízí velké množství způsobů, jak se zbavit kašle, který může být použit jak samostatně, tak v kombinaci s léčbou předepsanou odborníkem.

Inhalace

Inhalace teplých formulací na bázi různých složek snižují otok sliznice hrtanu a také zmírňují kašel a usnadňují výtok sputa, pokud je přítomen. Tyto postupy často přispívají k rychlému přechodu ze suchého na mokrý kašel.

Je důležité si uvědomit, že děti by měly užívat inhalaci s opatrností a doporučuje se poradit se s pediatrem, aby se předešlo závažným komplikacím. Teplota páry nesmí překročit 50 stupňů a celková doba trvání procedury nesmí být delší než 5 minut.

Níže jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších přípravků pro inhalaci se záchvaty suchého kašle.

Roztok sodovky. K přípravě se rozpustí 30 g sody ve 150 ml vroucí vody. Nechte vychladnout po dobu 5 minut a je možné provést inhalaci, která byla předtím zabalena hlavou a kapacitou ručníkem.

Vařené brambory. Lze použít jako brambory v uniformách a oloupané. Před zákrokem se brambory vaří, mírně se rozmíchají a nechají se ochladit na bezpečnou teplotu. Pak můžete směs dýchat. Délka procedury pro dospělé by neměla překročit 15 minut a pro děti 5.

Vdechování vařených brambor pro suchý kašel

Složení s šalvějí a medu. Chcete-li si vzít 2 lžíce. Já šalvěj a nalijeme půl litru vody. Směs se umístí na sporák a nechá se vařit. Ochlaďte 5-7 minut a přidejte 2 lžíce. Já medu Nyní je kompozice připravena, můžete nad ní dýchat. Trvání takového postupu pro dospělé je 20 minut, frekvence není více než 5krát denně. Pokud jde o proveditelnost a dávkování pro dítě, musíte se poradit se svým lékařem.

Komprimuje

Jedná se o poměrně účinný způsob zmírnění a odstranění suchého kašle, zvláště při nástupu onemocnění. Koneckonců, obklady zahřívají hrudník a zvyšují tok lymfy v blízkosti plic. Použití obkladů před spaním je považováno za optimální, protože po této proceduře jsou tělesná námaha a studené nápoje nežádoucí a tělo obecně potřebuje odpočívat, nejlépe pokryté teplou přikrývkou.

Níže je uvedeno několik možností komprese, které lze snadno provádět doma.

Med a ocet. Pro přípravu kompozice je nutné zahřát lžíci octa a stejného množství medu, smíchat se třemi lžičkami vody. Když se směs zahřeje na 50 stupňů, kompresor je připraven k použití. Kapalina se nalije na čistý ubrousek a vše se umístí na zadní stranu pacienta a přikryje se teplým ručníkem. Doba procedury by měla být nejméně 20 minut.

Brambory Chcete-li připravit požadovanou směs, připravte 3 malé brambory, přidejte alkohol a lžíci jakéhokoliv rostlinného oleje. Pak se brambory zahřejí a z ní se vyrobí něco jako pastilky, které se nakonec použijí jako obklad na hrudi a zádech. Pro uchycení se vše promění v gázu. Design musí být nošen hodinu.

Hořčice Nejjednodušší verzí takového obkladu je hořčičná omítka, která je každému známa již od dětství, kterou si můžete koupit v lékárně nebo si ji sami vyrobit. Lékárna možnost před instalací navlhčenou ve vodě. Délka procedury může být od tří do patnácti minut.

Dekorace

Při suchém kašli se doporučuje používat různé bylinky, které mají expektorační účinky.

Níže je několik možností pro bylinné decoctions, které poskytují znatelný účinek dostatečně rychle.

Složení s otravnými. Připravit se na lžíci suchého bylinného elekampanu, heřmánku a jitrocelu. To vše se promíchá a nalije se sklenka vroucí vody. Broth trvat 15 minut, pak filtrovat a pít dvakrát denně, čtvrt šálku.

Hypericum s podběrákem. Aby se směs smíchala, obě bylinky se smíchají, vaří se vroucí vodou, infundují se a dvakrát denně po jídle se vezmou dvakrát do jídla.

Odvar z třezalky tečkované jímkou ​​je lidový lék na suchý kašel

Pro zlepšení chuti vývaru je dovoleno přidat lžičku medu nebo cukru. To může být důležité při léčbě dětí, protože dítě nemusí mít rád ostrou chuť léčivých bylin.

Prevence

Jako profylaxi suchého kašle lze doporučit pravidelné aktivity zaměřené na udržení a posílení imunity: sport, kalení, ranní cvičení nebo jogging, vyvážená strava s dostatečným množstvím vitamínů a mikroprvků a nejen. Doporučuje se přestat kouřit a zneužívat alkohol. Je také důležité vyhnout se podchlazení a nepít nápoje na ledě, a to ani v horkém počasí.

Je užitečné chodit hodně, oblékat počasí, aby se zabránilo podchlazení a přehřátí. Je důležité často větrat obytný prostor.

Kromě toho je nutné omezit kontakt s nemocnými. Čas dostat chřipku výstřely a fluorografie. Jednou za rok podstoupit lékařské vyšetření k identifikaci různých patologií, které mohou také vyvolat útoky suchého kašle.

Suchý paroxysmální kašel u dospělého - co dělat a jak zastavit útok

S ušima paroxyzmální kašel je schopen zcela vyčerpat osobu. I v případě, že se jedná o normální ochranný reflex, může být obtížné tolerovat. Když se nemoc vyvíjí, doprovázená tímto příznakem, pacient trpí silně.

Kašel doprovází tolik nemocí. Je to kvůli němu, že se stávají tak silnými. Tento stav pokračuje, dokud se sputum nezačne oddělovat. Ale i tak je ještě nutné, aby z lidského dýchacího traktu úplně vycházela.

Jde o naléhavou potřebu navštívit lékaře v tomto případě. Pouze odborník je schopen provést přesnou diagnózu a vybrat potřebné farmakologické prostředky. Pokud pacient neposkytuje včasnou lékařskou péči, může se u něj objevit závažné komplikace.

Důvody

Suchý paroxyzmální kašel je pouze příznakem určité nemoci, proto faktory, které ho způsobují, jsou z větší části klasifikovány stejným způsobem.

Mezi hlavní příčiny jejího výskytu patří:

 • ARVI;
 • chřipka;
 • parainfluenza;
 • bronchiální astma;
 • alergické reakce;
 • laryngitida;
 • tracheitida;
 • bronchitida;
 • sinusitida;
 • zima;
 • faryngitida;
 • pneumonie;
 • pohrudnice;
 • černý kašel;
 • chronické kouření;
 • tuberkulóza;
 • onemocnění jícnu;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • prašnost místnosti;
 • helminthiasis;
 • vedlejší účinky farmakologických činidel;
 • benigní neoplazmy;
 • nádory;
 • žaludeční reflux;
 • nervové napětí atd.

Tyto různé příčiny jsou spojeny se zavedením infekce do těla pacienta, zánětem sliznice dýchacích cest, podrážděním vnitřního povrchu průdušek.

Způsobují silný křeč a záchvaty suchého kašle, což je pro člověka velmi obtížné zvládnout. V důsledku toho je schopen vyvinout nevolnost, zvracení, vysoký krevní tlak, arytmii nebo udušení.

Pokud již byla diagnóza provedena, tento stav by měl být zastaven léky.

Pokud to vzniklo poprvé, pak je naléhavá potřeba zavolat lékaře. Jen on přesně ví, jak zmírnit kašel. Snažit se to udělat sám o sobě nestojí za to, protože můžete jen zhoršit zdraví pacienta.

Lékař nejenže identifikuje patologii, která způsobila bronchospasmus, ale také předepíše konkrétní léky proti němu.

Příznaky

U různých onemocnění se hlavní projevy značně liší.

 • S černým kašlem je záchvat suchého kašle v noci horší. Někdy se zdá, že se člověk dočasně zlepší, ale nejsilnější bronchospazmus, který se u něj objeví, významně zhoršuje jeho stav. Někdy je tak silný, že nutkání zvracet. V pacientově hrudníku zapískává a sípá, je těžké pro něj chytit dech.
 • Také v noci se nejčastěji vyvíjí záchvat astmatu průdušek. Často je doprovázena udušením, silnou bolestí hlavy, významným zvýšením krevního tlaku a horečkou. Pacient obvykle ví, co je v takových případech nutné, a okamžitě si vezme lék, který mu předepsal lékař.
 • S rozvojem alergií na jaře, během období květu nebo při kontaktu s jakýmkoliv cizím činidlem pro tělo se může objevit záchvat těžkého suchého kašle, doprovázený silnou bolestí na hrudi. Vypadá to v důsledku významného otoku sliznice průdušek a je často doprovázena rýmou, neustálým kýcháním, kongescí nosu a vodnatýma očima. Když je kontakt s alergenem přerušen nebo když jsou podávány antihistaminika, útok končí tak rychle, jak to začalo.
 • Pokud se bronchospasmus objeví, když člověk vstane ze své postele na nohou a zmizí, když leží zpátky, pak v tomto případě, s největší pravděpodobností, je to otázka suché pleurózy.
 • Při bronchitidě a tracheitidě je často pozorován nástup štěkání kašlem. Vyznačuje se velmi výraznou intenzitou a je doprovázena silným sipotem v hrudní dutině. Útoky jsou tak silné, že si pacient zcela odtrhne hlasivky.
 • Pokud se během konverzace vyskytne suchý kašel, příčinou může být vývoj nádoru v dýchacím hrdle. Často se zároveň mění hlas člověka a stává se chraptivým nebo prasklým.
 • Silné bolestivé ranní ataky jsou velmi časté u kuřáků s tvrdým jádrem. V průběhu let se kašel postupně vlhne. Ale to neznamená, že pacient je snadnější. Dopoledne se snaží uvolnit dýchací cesty z tajemství, které se v nich nahromadilo, produkované sliznicí při chronickém zánětu. Pokud uspěje při vykašlávání, pak je výtok tmavě zelený. V průběhu let se takové útoky začínají objevovat kdykoliv během dne.

Tyto příznaky se značně liší. Jsou spojeny pouze přítomností silného suchého kašle.

Proto je zřejmé, že je třeba s nimi zacházet různými prostředky. Pouze lékař může určit, co ho způsobilo - alergen, respirační onemocnění nebo poškození plicní tkáně.

Sinusitida

Někdy se útok vyvíjí v důsledku nachlazení nebo sinusitidy. Pak je doprovázen příznaky těchto patologií. Člověk pociťuje bolest svalů, kongesci nosu nebo migrénu.

Respirační patologie

Pokud hovoříme o chřipce nebo ARVI, pak se výrazný zánětlivý proces bronchiální tkáně, doprovázený křečemi, postupně spojuje s výraznými respiračními příznaky a výraznými známkami intoxikace. V tomto případě je pacient trápen častými, dlouhotrvajícími epizodami suchého kašle, z nichž je někdy neschopen stát na nohou.

Vystavení běžnému nachlazení nevyléčí chřipku a boj proti bronchitidě nezmírní stav pacienta s tuberkulózou.

V těchto případech je vyžadováno komplexní vyšetření těla. Pokud pacientovi nepomáháte, záchvaty se začnou objevovat častěji, stav osoby se bude neustále zhoršovat a nemoc může mít chronický průběh.

Je velmi důležité okamžitě měřit teplotu. Čísla na teploměru mohou říct hodně o doktorovi.

Diagnostika

Léčba je předepsána pouze po komplexním vyšetření pacienta a stanovení jasné diferenciální diagnózy.

První věc, na kterou lékař poukazuje, je přítomnost nebo nepřítomnost sputa. Pak provede průzkum a úplnou inspekci.

Pokud se vyskytne suchý paroxyzmální kašel, běžně se používají diagnostické metody, jako jsou:

 • Krevní test;
 • vyšetření sputa;
 • tampon z nosu a hrdla;
 • pcr pro infekci;
 • fluorografie;
 • radiografie;
 • bronchoskopie;
 • ultrazvukové skenování;
 • panel alergenů;
 • biopsie;
 • analýza výkalů na vejcích červa;
 • CT scan;
 • MRI;
 • spirometrie;
 • EGD, atd.

Tyto metody jsou dostačující pro posouzení stavu plic, pro identifikaci zánětlivých procesů dýchacího traktu, pro nalezení infekčního agens s určením jeho citlivosti na antibiotika nebo pro zjištění přítomnosti alergické reakce.

Jak zmírnit kašel

Mělo by být zřejmé, že následující opatření mohou být použita pouze tehdy, když je to naléhavě nutné, nejsou léčbou a jsou určeny pouze pro rychlé zastavení symptomu.

Nejúčinnějším lékem na zmírnění záchvatu suchého kašle, bez ohledu na jeho příčinu, budou léky obsahující kodein. Konkrétně:

Sinekod (má silný antitusický a bronchodilatační účinek. Má přímý vliv na kašelní centrum mozku a maximální účinek je dosažen za 20-30 minut.) Předepisuje se s opatrností pro osoby náchylné k bronchyspasmu a zhoršené funkci srdce a pro děti do 12 let.

Codelac (má depresivní účinek na receptory pro kašel, maximální účinek z příjmu lze pozorovat po půl hodině a trvá 2-6 hodin, což je dost dost na to, aby šel k lékaři.) Je kontraindikován u těhotných a kojících žen, stejně jako u dětí do 2 let. let

Následující léky působí o něco pomaleji (30-40 minut), ale nezpůsobují závislost a následný abstinenční syndrom a mají širší rozsah aplikací.

Libeksin (co se týče jeho vlivu na paroxyzmální kašel je srovnatelný s léky obsahujícími kodein, ale na rozdíl od nich nezpůsobuje závislost. Uvolňuje lokální bronchiální spazmus dýchacích cest, má silný protizánětlivý účinek.) Je kontraindikován při mokrém kašli (může způsobit udušení) během těhotenství a kojení, ale také pro děti do 18 let.

Omnitus (silný antitusický lék, který inhibuje receptory, umožňuje rychle zastavit kašel. Úzký rozsah použití. Nejúčinnější je, pokud je záchvat způsoben akutní formou bronchitidy a ARVI.) Kontraindikován u dětí mladších 18 let, stejně jako během těhotenství a kojení.

Euphyllinum (účinně uvolňuje záchvaty bronchiálního astmatu a suchého kašle. Má silný vliv na centrum kašle.) Má mnoho vedlejších účinků. Je kontraindikován u osob s jakýmikoli srdečními abnormalitami (porušuje srdeční rytmus) a po srdečním infarktu. Nedoporučuje se používat u těhotných, kojících a dětí do 16 let.

Berdual, Berotek (dva základní léky, pokud máte časté kašlání. Jsou uvolňovány při vdechování, rychle zmírňují bronchiální spazmus, jak v suchém, tak v mokrém kašli. Pomáhají vyrovnat se s dechem a udusením.) Kontraindikace zahrnují pozdní problémy se srdcem těhotenství a cukrovky.

Léčba

Při identifikaci příčiny onemocnění je pacientovi předepsáno:

 • Bronchodilatátory;
 • protizánětlivé (steroidní a nesteroidní) léky;
 • antibiotika;
 • antivirotika;
 • antitusika;
 • mukolytika;
 • vykašlávání;
 • antihistaminika;
 • diuretika.

Kromě toho jsou předepsány farmakologické látky, které pomáhají bojovat s bezprostřední příčinou onemocnění. Imunostimulancia, vitamíny a externí léky jsou také užitečné.

Tyto farmakologické látky pomáhají zmírnit kašel, normalizovat pacientovu pohodu a usnadnit jeho celkový stav.

Jakýkoli lék se užívá pouze tak, jak je předepsáno lékařem, protože některé léky jsou neslučitelné s ostatními. Například antitusika ovlivňují dýchací centrum a v případě plicního nebo srdečního selhání mohou způsobit vážné poškození pacienta.

V případě, že nedochází k výrazné teplotě, jsou vhodné inhalace, pára nebo při použití nebulizátoru, v některých případech náplasti z hořčice nebo banky. Taková intenzivní léčba má obvykle spíše operativní účinek.

Po odstranění akutní fáze onemocnění se pacientovi doporučuje fyzioterapie, elektroforéza, ionoforéza, UHF atd.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji recidivy suchého paroxyzmálního kašle u dospělých v budoucnosti, musíte:

 • Chraňte před chladem;
 • pravidelně užívat předepsané léky;
 • nepijte příliš studené nápoje;
 • neustálé větrání místnosti;
 • trávit více času v přírodě;
 • procházky;
 • denní ranní cvičení;
 • uplatňovat zásady kalení;
 • jíst vyvážený;
 • čas udělat rentgenové paprsky;
 • očkována proti chřipce;
 • šaty podle počasí, atd.

Tato opatření pomohou chránit se před hypotermií a rozvojem broncho-plicních onemocnění.
Suchý paroxyzmální kašel tedy může být příznakem řady patologií, i když obecné symptomy jsou podobné. Je však doprovázen různými projevy těla, které odpovídají nemoci, která ho způsobila. Léčba proto může být striktně zaměřena.

Kachny suchého kašle

V chladném období, kdy je překročena epidemiologická prahová hodnota pacientů, prožívá téměř každá druhá osoba symptomy ARVI nebo chřipky. Intenzita nachlazení přímo závisí na stavu imunity, kvalitě léčby, průvodních chronických onemocněních ORL orgánů a respiračního systému. Běžným příznakem virových infekcí je rýma, kongesce nosu, horečka a kašel, který je často bolestivý a bolestivý. Kašel sám o sobě nepředstavuje hrozbu, ale pokud je suchý, paroxyzmální, štěkavý, je třeba učinit opatření k jeho léčbě co nejdříve. Paroxyzmální kašel může narušit děti i dospělé, což je znakem závažných onemocnění vyžadujících nejen řádnou léčbu, ale i hospitalizaci pacienta.

Útoky suchého kašle u dospělých se mohou objevit v období nebo mohou být neustále přítomny, doprovázené dalšími katarálními symptomy. Nebezpečí suchého, oslabujícího kašle je, že když se objeví, průdušky nejsou zbaveny hlenu, protože je přítomen ve vlhkém, produktivním kašli. Hlavní úkol pro suchý kašel je proto považován za překlad do mokrého. Je důležité léčit těžké záchvaty suchého kašle u dětí a dospělých co nejdříve, za použití komplexní terapie, kterou Vám lékař předepíše po zjištění příčiny.

Suchý kašel útoky - příčiny

Před ukončením záchvatu suchého kašle je velmi důležité určit jeho povahu (virové, alergické nebo bakteriální), také zhodnotit celkový stav pacienta. Lékařská praxe ukazuje, že paroxyzmální suchý kašel je nejčastěji důsledkem onemocnění dýchacího ústrojí nebo nosohltanu. Mezi hlavní příčiny, které mohou způsobit nejsilnější neproduktivní kašel, lze identifikovat následující onemocnění:

 • Bronchiální astma.
 • Srdeční selhání.
 • Obstrukce průdušek.
 • Akutní nebo chronická bronchitida.
 • Laryngitida.
 • Pleurisy.
 • Pneumonie.
 • Emfyzém
 • SARS nebo chřipka.
 • Alergická reakce.
 • Sinusitida
 • Sinusitida

Jakékoliv z výše uvedených onemocnění může způsobit vysilující, paroxyzmální kašel, aby bylo možné určit příčinu, musíte se poradit s lékařem nebo pulmonologem, který po výsledcích vyšetření může provést správnou diagnózu, předepsat nezbytnou léčbu.

Útoky suchého kašle jsou často přítomny u lidí, kteří zneužívají alkohol nebo kuřáky, ale pak se tento příznak obává pacienta ráno, po pití teplé tekutiny. Kromě toho může být tento příznak u dospělých příznakem rakoviny plic nebo tuberkulózy, takže byste neměli zdržovat návštěvu lékaře nebo plicního lékaře, zejména pokud je povaha kašle neznámá a symptom je přítomen déle než týden.

Klinické příznaky

Suchý kašel je téměř vždy doprovázen křečem průdušek, zúžení dýchacích cest, otokem měkkých tkání. Právě tyto poruchy vedou k obtížím dýchání, kašlání, které pacientovi nepřináší úlevu. Útoky suchého kašle v noci nebo ve dne narušují všeobecnou pohodu člověka, často provokují zvracení. V praxi pacienti často vykazují stížnosti na oslabení suchého kašle v noci. Konstantní napětí membrány vede k pocitu bolesti za hrudní kostí, v žaludku. Navíc neproduktivní kašel je doprovázen nedostatkem kyslíku, který vede k výskytu cyanózy kůže v nasolabiální části obličeje, je také narušen srdeční rytmus, objevuje se tachykardie a arytmie.

Pokud je suchý paroxyzmální kašel důsledkem zánětlivých onemocnění dýchacích orgánů, pak bude mít pacient další příznaky:

 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Bolest v krku, bolest v krku.
 • Rýma
 • Bolesti hlavy
 • Nedostatek vzduchu.
 • Rachotí na vdechnutí nebo výdech.
 • Zvýšená únava.
 • Nedostatek chuti k jídlu.

Výskyt výše uvedených příznaků vyžaduje další systémovou nebo symptomatickou akci, která musí určit lékaře.

Nebezpečné známky - kdy potřebujete lékaře?

Útoky suchého kašle způsobují člověku nejen nepříjemné pocity, ale mohou být také známkou okamžité lékařské péče. Neváhejte při návštěvě lékaře, když je kromě nepříjemného paroxysmálního kašle přítomen:

 • Dušnost se suchými ralesemi.
 • Laryngeální edém.
 • Útoky udušení.
 • Bolest v zádech nebo za hrudní kostí.
 • Ztráta vědomí

Vzhled těchto příznaků může být známkou alergií, pohrudnice, astmatu, pneumonie. Spolu s nástupem těchto příznaků se u pacienta zpravidla vyvíjí panika, která zhoršuje celkový stav pacienta.

Jak odstranit záchvat suchého kašle?

Pokud se u Vás objeví záchvaty suchého kašle, je důležité, jak můžete pacientovi pomoci, zklidnit reflex kašle. Je velmi důležité vědět, co provokovalo kašel a co dělat, aby se zmírnil stav pacienta.

 1. Posaďte se nebo sedněte.
 2. Pijte teplou vodu, mléko nebo čaj.
 3. Jezte malý kousek másla - držte ho v ústech.
 4. Pokud je příčinou útoku alergie nebo astma bronchiální - vezměte si antihistaminikum, vyloučte kontakt s alergenem.
 5. Zajistěte přívod čerstvého vzduchu.
 6. Vezměte si sirup proti kašli nebo sprej sliznice hrdla.
 7. Při zvýšené tělesné teplotě si vezměte febrifuge.
 8. Pro inhalaci páry: minerální vodou, 9% chloridem sodným, Ventolinovým roztokem nebo Berodualem. Pokud není rozprašovač - inhalace sodíku nebo inhalace s bylinkami.

Pokud se záchvat kašle nesníží, stav pacienta se zhoršuje, musíte zavolat sanitku. Před příchodem zdravotnického týmu pacienta může být přiveden na čerstvý vzduch.

Přípravky na zmírnění spastického kašle

S pomocí léků, které mají antitusický, uklidňující a bronchodilatační účinek, můžete snížit záchvaty suchého kašle. Taková léčiva jsou dostupná ve formě tablet a orálního sirupu. Dávkování každého léku určuje lékař individuálně pro každého pacienta. Složení takových léčiv může zahrnovat rostlinné nebo syntetické složky, které ovlivňují dýchací centra. K odstranění kašle v noci u dospělého je třeba užívat některý z léků před spaním nebo během nástupu útoku.

Synecode

Lék Sinekod pomůže vyrovnat se s útoky suchého, oslabujícího kašle, který má antitusický účinek, tenčí sputum, urychluje jeho vylučování z dýchacího systému. Aktivní složkou Synekodu je butamirát, který snižuje odolnost dýchacích cest, má pozitivní vliv na centra kašle v mozkových strukturách. Léčivo nepatří do ópiových alkaloidů, není návykové, lze podávat dětem od 2 let. Synekod v léčbě suchého kašle vám umožní zmírnit dýchání, zklidnit receptory pro kašel. Sirup nebo kapky léku mohou být použity s jakýmkoliv druhem kašle. Často se předepisuje u černého kašle, bronchitidy, laryngitidy nebo při komplexní léčbě astmatu průdušek.

Dospělí se doporučuje užívat 10 ml třikrát denně. Léčba může trvat 5 až 10 dnů. V případě přecitlivělosti na kompozici, v prvním trimestru těhotenství, je třeba od užívání léku upustit. Ve velmi vzácných případech se po užití sirupu mohou objevit nevolnost, porucha stolice, kožní reakce.

Berodual

Rychle působící léky, které pomohou eliminovat záchvat suchého kašle, zmírní bronchospasmus, zahrnují Berodual. Léčivo patří k kombinovaným prostředkům používaným k léčbě onemocnění dýchacího ústrojí, ve kterých dochází k obstrukci průdušek.

Berodual je dostupný ve dvou formách - kapky pro inhalaci a inhalátor odměřených dávek. Tento lék je astmatikům dobře znám, stejně jako těm, kteří často trpí suchým, bolestivým kašlem.

V případech silného kašle je třeba inhalovat Berodual nebulizátorem. Dávku určí lékař. Dospělí se doporučuje používat 4 ml přípravku Berodual + 2 ml 9% chloridu sodného. Inhalační procedura by měla být prováděna, dokud není nádoba zcela prázdná. Účinek po inhalaci bude 2 až 5 minut.

Nedoporučuje se užívat lék na závažná onemocnění srdce, nesnášenlivost přípravku, přecitlivělost na léčivo. Vedlejší účinky jsou velmi vzácné a pouze v případě, že pacient neodpovídá doporučené dávce léku.

Ascoril

Ze seznamu léčiv užívaných při léčbě suchého kašle se používá účinnost přípravku Ascoril, který ve svém složení obsahuje tři účinné látky, z nichž každá má specifický účinek na dýchací systém. Léčivo patří do skupiny expektorantů s antitusickým a bronchodilatačním účinkem. Užívání tablet nebo sirupu Ascoril se záchvaty kašle zvýší objem sputa, uvolní hladké svalstvo, zjemní kašel, zvýší kapacitu plic.

Údaje o jmenování Ascoril jsou:

 • Obstrukční bronchitida.
 • Pneumonie.
 • Bronchiální astma.
 • Pleurisy.
 • Emfyzém

Dospělí se suchým neproduktivním kašlem se doporučuje užívat 1 tabletu třikrát denně nebo 5 ml sirupu. Průběh léčby je až 7 dní. Prášky, stejně jako sirup Ascoril, mají poměrně málo kontraindikací, které jsou důležité, aby se obeznámili před přijetím léku.

Prospan Syrup

Pokud člověk preferuje užívání léků na bázi bylinných složek, můžete si koupit Prospan, který má účinný antimikrobiální, mukolytický a antitusický účinek. Užívání léku vám umožní zkapalnit hlen v průduškách, zmírnit kašel, eliminovat jeho záchvaty. Přípravek obsahuje listy břečťanu. Lék je často používán při léčbě akutních a chronických onemocnění průdušek a plic, je také indikován pro tracheitidu, sinusitidu a další patologie, při kterých je těžké oddělit husté sputum. Dospělí se suchým kašlem se doporučuje užívat 7,5 ml třikrát denně. Léčivo Prospan, které má ve výjimečných případech dobrou snášenlivost, může způsobit alergie.

Inhalace kašle

K odstranění silného oslabujícího, paroxyzmálního kašle se doporučuje provádět inhalace, které mohou zmírnit otok průdušek, odstranit křeč, obnovit dýchací systém. Inhalace může být provedena za použití nebulizéru nebo páru. Jako prostředek k úlevě od útoků můžete užívat léčivých roztoků, odvarů bylin nebo improvizovaných prostředků. V závislosti na etiologii kašle Vám lékař předepíše potřebný lék nebo lék. Takže s bronchiálním astmatem, laryngitidou nebo bronchiální obstrukcí byste měli užívat bronchiální dilatující léky. Pokud je příčinou je nachlazení, bronchitida, může být inhalace provedena pomocí některých improvizovaných prostředků. Inhalační procedury mají následující pozitivní vlastnosti:

 • dilatuje průdušky;
 • usnadnit dýchání;
 • zvýšení sekrece bronchiální žlázy;
 • zmírnit bronchospasmus;
 • zvlhčete sliznici;
 • urychlit vylučování sputa;
 • odstranit otok tkání a dušnost.

Pokud má pacient kromě paroxyzmálního kašle horečku, je třeba postup ukončit. Nespornou výhodou inhalace je jejich rychlé působení, které umožňuje téměř okamžitě odstranit epizody kašle. Hlavní věc je vybrat lék, vypočítat požadovanou dávku léku.

Léčivé roztoky pro inhalaci

Při kašli u dospělých můžete užívat léky s vykašláváním, bronchodilatační účinek. V praxi se nejčastěji používají následující léky:

Takové léky rychle zmírňují kašel. Účinek po jejich použití je pozorován téměř okamžitě a trvá několik hodin. Dávku léku stanoví lékař.

Při suchém kašli štěkání se doporučuje používat roztoky s vykašlávacím, mukolytickým účinkem:

 • Fluimucil.
 • ACC.
 • Lasolvan.
 • Ambrobene.

Pro nebulizer lze použít i jiné léky, ale pouze lékař může předepsat a pouze po zjištění příčiny paroxyzmálního kašle.

Improvizovaná inhalace

Je možné zastavit příznaky paroxysmálního suchého kašle pomocí inhalace z odvarů bylin, éterických olejů, alkalických vod, sody. Vdechování s následujícími komponenty bude užitečné:

 • Propolis.
 • Měsíček.
 • Heřmánek.
 • Soda inhalace.
 • Rotokan.
 • Dušené vařené brambory.

Doporučujeme vám přečíst si článek - Rotokan návod k použití a analogy levnější.

Vdechnutí může být provedeno starým - dobrým způsobem - pára nad pánví. Při kašli tyto postupy pomohou zmírnit příznaky, odstranit suchý kašel, zlepšit celkovou pohodu pacienta. Než se zbavíte kašle vdechováním, je důležité zjistit, zda existují nějaké kontraindikace na jejich příjem.

Lidové léky na pomoc

Léčení suchého kašle je možné pouze za pomoci integrovaného přístupu k léčbě. Jako adjuvantní léčba může působit jako tradiční medicína. Nebudou schopni odstranit příčinu, zachránit osobu před patologií, ale budou schopni dočasně zlepšit stav a pohodu pacienta, dobře doplní tradiční léčbu.

Pokud trpíte záchvaty suchého kašle, doporučuje se užívat infuzi borovice. Chcete-li připravit recept musíte vzít 1 polévková lžíce. Já ledviny, zalijeme vařící vodou, trváme na 30 minutách, kmen. S rozvojem záchvatů suchého kašle se doporučuje užívat 50 ml nápoje.

Teplé mléko s máslem a medem pomůže snížit kašel. Tento nápoj dobře ředí sputum, urychluje jeho vylučování. K tomuto uklidňujícímu nápoji můžete přidat špetku sodovky nebo alkalické vody.

Prevence

Prevence záchvatů suchého kašle závisí na příčině, která vyvolala vznik takového symptomu. Pokud je příčinou alergická reakce, vyhněte se kontaktu s alergenem, užívejte antihistaminika včas. Pokud je etiologie paroxyzmálního kašle virová nebo bakteriální, léčba by měla být provedena co nejrychleji. Hlavní věc je, že nemůžete začít s onemocněním a při prvních příznacích se obraťte na lékaře, který vám poradí, jak léčit nemoc a poskytnout užitečné tipy a doporučení.