Streptokoková infekce: příčiny, příznaky, diagnóza, způsob léčby

Streptokoková infekce je řada patologií bakteriální etiologie s různými projevy. Kauzální agens onemocnění je streptokoky, které lze nalézt v prostředí - půdě, rostlinách a na lidském těle.

Hemolytické streptokoky způsobují infekce, které způsobují nejrůznější patologické stavy - šarlatovou horečku, erysipy, angínu, abscesy, vary, otitis media, osteomyelitidu, endokarditidu, revmatismus, glomerulonefritidu, pneumonii, sepsi. Tato onemocnění mají úzký vztah vzhledem ke společnému etiologickému faktoru, podobným klinickým a morfologickým změnám, epidemiologickým vzorcům, patogenetickým vazbám.

Skupiny Streptococcus

Podle typu hemolýzy červených krvinek - červených krvinek se streptokoky dělí na:

 • Zelené nebo alfa-hemolytické - Streptococcus viridans, Streptococcus pneumoniae;
 • Beta-hemolytický - Streptococcus pyogenes;
 • Nehemolytický - Streptococcus anhaemolyticus.

Lékařsky významné jsou streptokoky beta-hemolýzy:

 1. Streptococcus pyogenes - skupina Streptococcus A, která je původcem infekční tonzilitidy u dětí, stejně jako revmatismu a glomerulonefritidy.
 2. Streptococcus pneumoniae - pneumokoky - patogeny pneumonie nebo sinusitidy.
 3. Streptococcus faecalis a Streptococcus faeccies jsou enterokoky, které způsobují endokarditidu a hnisavý zánět pobřišnice.
 4. Streptococcus agalactiae je streptokok skupiny B, který způsobuje onemocnění genitourinárního systému nebo poporodní zánět endometria.

Nehemolytické nebo zelené streptokoky jsou saprofytické mikroorganismy, které vzácně způsobují onemocnění u lidí.

Samostatně se izoluje termofilní streptokoky, které patří do skupiny bakterií mléčného kvašení a používají se v potravinářském průmyslu k přípravě produktů kyseliny mléčné. Vzhledem k tomu, že tento mikroorganismus tráví laktózu a další cukry, používá se k léčbě lidí s nedostatkem laktázy. Termofilní streptokoky mají baktericidní účinek proti některým patogenním mikroorganismům a také se používají k prevenci regurgitace u novorozenců.

Etiologie

Kauzální agens streptokokové infekce je beta-hemolytický streptokok, schopný zničit červené krvinky. Streptokoky jsou sférické bakterie - gram-pozitivní koci, umístěné ve stěru ve formě řetězců nebo ve dvojicích.

Faktory patogenity mikrobu:

 • Streptolysin - jed, který ničí krevní buňky a srdce,
 • Scarlatinal erythrogenic je toxin, který rozšiřuje kapiláry a podporuje tvorbu šarlatové vyrážky,
 • Leukocidin - enzym, který ničí leukocyty a způsobuje dysfunkci imunitního systému,
 • Nekrotoxin,
 • Letální toxin
 • Enzymy zajišťující pronikání a šíření bakterií ve tkáních jsou hyaluronidáza, streptokináza, amyláza, proteináza.

Streptokoky jsou odolné vůči zahřívání, zmrazování, sušení a vysoce citlivé na účinky chemických dezinfekčních prostředků a antibiotik - penicilinu, erythromycinu, oleandomycinu, streptomycinu. Mohou dlouhodobě přetrvávat v prachu a na okolních objektech, ale zároveň postupně ztrácejí své patogenní vlastnosti. Enterokoky jsou nejodolnější ze všech mikrobů v této skupině.

Streptokoky jsou fakultativní anaerobi. Tyto bakterie jsou nehybné a netvoří spory. Rostou pouze na selektivních médiích připravených s přidáním séra nebo krve. V cukrovém vývaru tvoří růst dna a hustá média - malé, ploché, průsvitné kolonie. Patogenní bakterie tvoří zónu transparentní nebo zelené hemolýzy. Téměř všechny streptokoky jsou biochemicky aktivní: kvasí sacharidy za vzniku kyseliny.

Epidemiologie

Zdrojem infekce je nemocný člověk nebo asymptomatický nosič bakterií.

Způsoby infekce streptokoky:

 1. Kontakt,
 2. Vzduch,
 3. Jídlo,
 4. Sexuální,
 5. Infekce urogenitálního systému v případě nedodržení pravidel osobní hygieny.

Nejnebezpečnější pro ostatní jsou pacienti se streptokokovými lézemi hrdla. Během kašle, kýchání, mluvících mikrobů se dostávají do vnějšího prostředí, vysychají a cirkulují ve vzduchu spolu s prachem.

Při streptokokovém zánětu kůže rukou bakterie často vstupují do potravin, množí se a uvolňují toxiny. To vede k rozvoji otravy jídlem.

Streptococcus v nose způsobuje rýmu s charakteristickými příznaky a trvalý průběh.

Stafylokoková infekce se často vyvíjí na pozadí závažných chronických onemocnění:

 • Endokrinní patologie,
 • Infekce chlamydií a mykoplazmat,
 • Střevní dysfunkce.

Streptokoková infekce se vyznačuje univerzální citlivostí a sezónností. Patogenní streptokoky obvykle postihují děti a mladé lidi v zimě - na podzim av zimě.

Patogeneze

Streptococcus vstupuje do lidského těla a tvoří zánětlivé zaměření v místě jeho zavedení. Pomocí enzymů a faktorů patogenity vstupuje mikrob do krve a lymfy, šíří se do vnitřních orgánů a způsobuje v nich rozvoj patologie. Zánět srdce, kostí nebo plic je vždy doprovázen regionální lymfadenitidou.

Streptokokové toxiny způsobují intoxikaci, dyspeptické a alergické syndromy, které se projevují horečkou, zvracením a nevolností, bolestí hlavy, zmateností. Buněčná membrána bakterií je vnímána vlastním imunitním systémem jako alergen, který vede k poškození ledvinové tkáně, srdce, kloubů a rozvoji autoimunitního zánětu - glomerulonefritidy, revmatoidní artritidy a endokarditidy.

Symptomatologie

Kauzální agens streptokokové infekce je beta-hemolytická streptokoková skupina A, která způsobuje lokalizované formy ORL orgánů - faryngitida, bolest v krku, šarlatová horečka, adenoiditis, otitis media, sinusitida.

Streptococcus u dospělých

Streptokoková infekce hrdla se vyskytuje u dospělých ve formě angíny nebo faryngitidy.

Faryngitida je akutní zánětlivé onemocnění sliznice hltanu virové nebo bakteriální etiologie. Streptokoková faryngitida je charakterizována akutním nástupem, krátkou inkubací a intenzivním bolestem v krku.

Onemocnění začíná všeobecnou malátností, horečkou s nízkým stupněm, chlazení. Bolest v krku je tak silná, že pacienti ztrácejí chuť k jídlu. Mohou existovat známky dyspepsie - zvracení, nevolnost, bolest v epigastriu. Zánět farynxové streptokokové etiologie je obvykle doprovázen kašlem a chrapotem.

Při faryngoskopii je detekována hyperemická a edematózní faryngeální sliznice s hypertrofií mandlí a lymfatických uzlin, které jsou pokryty květem. Jasně červené folikuly se objevují v sliznici orofarynxu, připomínající bagel ve tvaru. Pak dochází k rhinorrhea s macerací kůže pod nosem.

Streptokoková faryngitida trvá krátce a spontánně prochází. Vzácně se vyskytuje u dětí mladších 3 let. Obvykle nemoc postihuje starší a mladé lidi, jejichž tělo je oslabeno dlouhodobými nemocemi.

Komplikace faryngitidy jsou:

 1. Hnisavý zánět středního ucha,
 2. Paratonsilární absces,
 3. Sinusitida
 4. Lymfadenitida;
 5. Vzdálená ložiska hnisavého zánětu - artritida, osteomyelitida.

Streptococcus v krku také způsobuje akutní tonzilitidu, která se při absenci včasné a adekvátní léčby často stává příčinou autoimunitních onemocnění - myokarditidy a glomerulonefritidy.

Faktory přispívající k rozvoji streptokokové anginy: t

 • Oslabení lokální imunitní obrany,
 • Snížení celkové rezistence organismu,
 • Hypotermie
 • Negativní vliv faktorů životního prostředí.

Streptokoky vstupují do sliznice mandlí, násobí se, produkují faktory patogenity, což vede k rozvoji lokálního zánětu. Mikroby a jejich toxiny napadají lymfatické uzliny a krev, což způsobuje akutní lymfadenitidu, celkovou intoxikaci, poškození centrálního nervového systému s výskytem úzkosti, záchvatovým syndromem, meningeálními symptomy.

Klinika anginy pectoris:

 1. Intoxikační syndrom - horečka, malátnost, bolesti těla, artralgie, myalgie, bolesti hlavy;
 2. Regionální lymfadenitida;
 3. Trvalé bolení v krku;
 4. Dyspepsie u dětí;
 5. Edém a hyperémie krku, hypertrofie mandlí, vzhled hnisavého, uvolněného, ​​porézního ložiska, snadno odstranitelný špachtlí,
 6. V krvi - leukocytóza, urychlená ESR, výskyt C-reaktivního proteinu.

Komplikace streptokokové anginy se dělí na hnisavé - otitis, sinusitis a non-hnisavý - glomerulonefritida, revmatismus, toxický šok.

Streptococcus u dětí

Hemolytická streptokoková skupina A u dětí obvykle způsobuje zánět dýchacích orgánů, kůže a sluchu.

Nemoci streptokokové etiologie u dětí se běžně dělí na 2 velké skupiny - primární a sekundární.

 • Primární patologie se objevuje při zánětu místa zavedení mikrobů - tonzilitida, faryngitida, otitis, impetigo.
 • Sekundární onemocnění jsou autoimunitní patologie různých orgánů a celých systémů. Mezi ně patří revmatismus, vaskulitida, glomerulonefritida.
 • Vzácnější formy - zánět svalových fascií, endokarditida, sepse.

Šarlatová horečka je dětská infekční zánětlivá patologie, která se projevuje horečkou, bodnou vyrážkou a bolestmi v krku. Symptomatologie onemocnění není způsobena samotným streptokokem, ale účinkem jeho erythrogenního toxinu uvolňovaného do krve.

Šarlatová horečka je vysoce nakažlivá nemoc. Infekce se vyskytuje hlavně v mateřských školách nebo školách ve formě vzduchových kapiček od dětí s angínou nebo nosiči bakterií. Scarlet horečka obvykle postihuje děti ve věku 2-10 let. Patologie se projevuje příznaky tří hlavních syndromů - toxických, alergických a septických.

 1. Snadná mírná intoxikace, trvání onemocnění 5 dní;
 2. Střední - závažnější příznaky katarální a intoxikace, doba trvání horečky - 7 dní;
 3. Těžká forma se nachází ve 2 typech - toxických a septických. První se vyznačuje výraznou intoxikací, křečemi, výskytem meningeálních příznaků, intenzivním zánětem hrdla a kůže; druhá - vývoj nekrotické anginy, výrazné lymfadenitidy, septického zánětu mandlí, měkkého patra a hltanu.

Scarlet horečka má akutní nástup a trvá průměrně 10 dnů.

Příznaky onemocnění:

 • Intoxikace - horečka, zimnice, slabost, bolest při polykání, slabost, tachykardie, rychlý puls. Nemocné dítě se stává letargickým a ospalým, jeho obličej je nafouknutý, oči jiskrové.
 • Děti si stěžují na pocit pálení v krku a mají potíže s polykáním.
 • Zapálené a oteklé žlázy umístěné pod dolní čelist způsobují bolest a neumožňují otevření úst.
 • Faryngoskopie umožňuje detekovat známky klasické anginy pectoris.
 • Další den se pacient na hyperemické kůži objeví bodnou růžovou nebo papulosovou vyrážkou, která nejprve pokrývá horní část trupu a po několika dnech končetiny. Připomíná červené husí kůže.
 • Vyrážka na jasně červené kůži tváří se spojí a stanou se šarlatovými.
 • Nasolabiální trojúhelník u pacientů je bledý, rty jsou třešňové.
 • Jazyk pro šarlatovou horečku je potažen, bradavky vyčnívají nad jeho povrch. Po 3 dnech se jazyk samočistí, počínaje špičkou se stává jasně červenou s čistými papilemi a podobá se malinovému bobulku.
 • Symptom Pastia - patognomonická známka onemocnění, charakterizovaná akumulací svědění vyrážky v přirozených záhybech.
 • Silná intoxikace je doprovázena poškozením centrální nervové soustavy a zakalením vědomí.

Do třetího dne nemoci vyrážka dosahuje svého maxima a postupně mizí, teplota klesá, kůže se stává suchou a drsnou s výrazným bílým dermografismem. Kůže na dlaních a podešvích se odlupuje, vychází z nehtů a sestupuje do celých vrstev.

Opakovaná infekce osoby, která měla šarlatovou horečku, vede k rozvoji anginy pectoris.

Šarlatová horečka - onemocnění, které končí bezpečným a včasným léčením antibiotiky.

Pokud léčba nebyla prováděna nebo byla nedostatečná, onemocnění je komplikováno řadou patologií - hnisavým zánětem uší, lymfatických uzlin, stejně jako revmatoidní horečkou, myokarditidou a glomerulonefritidou.

Patogenní streptokoky často infikují novorozence. Infekce probíhá intranatální cestou. U dětí se vyvíjí pneumonie, bakteriémie, meningitida. V 50% případů se klinické příznaky objevují první den po porodu. Nemoci streptokokové etiologie jsou velmi obtížné a často končí smrtí. U novorozenců se streptokoková infekce projevuje horečkou, subkutánními hematomy, krvácením z úst, hepatosplenomegálií a respirační depresí.

Streptococcus u těhotných žen

Míra podmíněně patogenních streptokoků v analýze výtoku z pochvy těhotné ženy je menší než 104 CFU / ml.

Velmi důležité pro rozvoj patologie těhotenství jsou:

 1. Streptococcus pyogenes - původce poporodní sepse,
 2. Streptococcus agalactiae je příčinou infekce u předčasně narozených dětí a matek.

Streptococcus pyogenes se projevuje u těhotných žen s tonzilitidou, pyodermií, endometritidou, vulvovaginitidou, cystitidou, glomerulonefritidou, poporodní sepsí. Možné je intra-natální infekce plodu a vývoj neonatální sepse.

Streptococcus agalactiae způsobuje zánět močových cest, endomenthritidu u těhotných žen a sepse, meningitidu, pneumonii a neurologické poruchy plodu.

Streptococcus během těhotenství je přenášen kontaktem, který vyžaduje přísné dodržování pravidel asepsis při porodu.

Diagnostika

Problémy laboratorní diagnostiky onemocnění způsobených streptokoky jsou způsobeny složitostí etiologické struktury, biochemickými vlastnostmi patogenů, přechodností patologického procesu a nedostatečným pokrytím moderních diagnostických metod ve výukové a metodické dokumentaci.

Hlavní diagnostickou metodou streptokokové infekce je mikrobiologická analýza výtoku hltanu, nosu, léze na kůži, sputu, krvi a moči.

 • Sterilní vatový tampon vyndejte tampon z hltanu, naočkujte testovaný materiál na krevním agaru, inkubujte den při 37 ° C a vezměte v úvahu výsledky. Kolonie pěstované na agaru mikroskopicky. Kolonie s hemolýzou se subkultivují na cukr nebo krevní vývar. Streptokoky produkují typický růst blízké stěny v bujónu. Další výzkum je zaměřen na stanovení séroskupiny nastavením srážkové reakce a identifikaci patogenu pro tento druh.
 • Bakteriologické vyšetření krve se provádí v případech podezření na sepse. 5 ml krve se naočkuje do lahví s cukerným bujónem a thioglykolovým médiem pro stanovení sterility. Plodiny se inkubují po dobu 8 dnů s dvojitým očkováním na krevním agaru ve dnech 4 a 8. Normálně je lidská krev sterilní. S růstem na krevním agaru se provede další identifikace izolovaného mikrobu.
 • Serodiagnostika je zaměřena na stanovení protilátek proti streptokokům v krvi.
 • Expresní diagnostika streptokokové infekce - latex-aglutinační reakce a ELISA.

Proveďte diferenciální diagnostiku streptokokových a stafylokokových infekcí.

Streptokoky a stafylokoky způsobují stejná onemocnění - angína, zánět středního ucha, faryngitida, rýma, které se liší v závažnosti klinických symptomů a závažnosti průběhu.

Streptokokové bolesti v krku se vyvíjejí dříve než stafylokoky, jsou závažnější a mají vážné následky. Staphylococcus aureus se často stává příčinou sekundární infekce, je obtížně léčitelný a je charakterizován více akutními symptomy.

Léčba

Pacienti se šarlatovou horečkou a streptokokovým bolestem v krku ukazují odpočinek na lůžku, hojné pití a šetřící dietu. Doporučuje se jíst pyré, tekuté nebo polotekuté potraviny s proteinovým omezením. Tepelné podráždění zaníceného hlenového hrdla s úplným vyloučením ze stravy horkých a studených potravin je zakázáno. Můžete přejít na normální stravu pouze po akutních příznacích nemoci.

Léčba streptokokové infekce by měla být etiologicky a symptomaticky rozumná.

Etiotropní terapie

Pacienti tráví adekvátní antibiotickou léčbu. Volba léčiva je určena výsledky analýzy stěr z hltanu. Po izolaci patogenu a stanovení jeho citlivosti na antibiotika předepisují odborníci léčbu.

 • Penicilinová antibiotika - ampicilin, benzylpenicilin,
 • "Erytromycin"
 • Moderní polosyntetické peniciliny - "Amoxiclav", "Amoxicilin",
 • Makrolidy - azithromycin, klarithromycin,
 • Cefalosporiny - Cefaclor, Cefalexin,
 • Sulfonamidy - „Co-trimoxazol“.

Pro obnovení střevní mikroflóry používejte pre- a probiotika:

Symptomatická léčba

 • Antihistaminika jsou předepisována nemocným dětem - Suprastin, Diazolin, Zodak.
 • Imunomodulátory obecného a lokálního působení - „Immunal“, „Imunorix“, „Imudon“, „Lizobact“.
 • V těžkých případech je pacientům předepsán streptokokový bakteriofág. Je to imunobiologický lék schopný lyzovat streptokoky. Používá se k léčbě a prevenci různých forem streptokokové infekce - zánětu dýchacího ústrojí, sluchadla, kůže, vnitřních orgánů. Před zahájením léčby je nutné stanovit citlivost izolovaného mikrobu na bakteriofág. Způsob jeho použití závisí na lokalizaci zdroje infekce. Kromě streptokokového bakteriofágu se také používá kombinovaný pyobakteriofág.
 • Detoxikační terapie zahrnuje bohaté pití - 3 litry tekutiny: ovocné nápoje, bylinné čaje, džusy, vodu.
 • Doplnění vitamínu C je prokázáno, že k posílení cévní stěny a odstranění toxinů z těla.
 • Kloktadla s antiseptiky - furatsilinom, dioksidinym, odvar z heřmánku, šalvěje, měsíčku, propolisové tinktury.
 • Pastilky a spreje v krku - Strepsily, Miramistin, Hexoral.
 • Doma, děti s šarlatovou horečkou dostanou teplý limetkový čaj, teplý obklad je umístěn na krku, studené pleťové vody jsou aplikovány na zanícené oči a hlavu, a vodka obložení je dáno pro bolest v uších. Starší děti, odborníci doporučují opláchnutí krku teplým extraktem šalvěje nebo heřmánku.

Léčba streptokoků není snadný úkol, navzdory skutečnosti, že mnoho mikrobů není pro člověka nebezpečné. Když imunita klesá, streptokoky způsobují vážné onemocnění.

Prevence

Preventivní opatření pro streptokokovou infekci:

 1. Osobní hygiena a pravidelné úklid pokoje,
 2. Kalení,
 3. Sport,
 4. Plná, vyvážená výživa,
 5. Boj se špatnými návyky,
 6. Včasná léčba kožních lézí antiseptiky,
 7. Izolace pacientů v době léčby,
 8. Současná dezinfekce v místnosti, kde byl pacient,
 9. Prevence nozokomiálních infekcí.

Streptococcus Symptomy, příčiny, typy, analýzy a léčba streptokokové infekce

Streptococcus (lat. Streptococcus) je kulovitá nebo vejcovitá bakterie patřící do rodiny Streptococcus (Streptococcaceae).

Streptokoky jsou anaerobní paraziti nejen lidí, ale také zvířat. Biotop a reprodukce streptokokových infekcí jsou respirační orgány, gastrointestinální trakt a genitourinární systém mužů a žen a mohou být na kůži. Převládající množství streptokokových bakterií se obvykle usazuje v nose, ústech, krku a tlustém střevě, někdy se nachází v močové trubici mužského orgánu a vagíny ženy.

V přírodě, tento druh bakterií také existuje v zemi, na povrchu rostlin, hub.

Streptokoková infekce je podmíněně patogenní mikroflórou - je téměř vždy přítomna v lidském těle a nenese žádné nebezpečí, protože její množství a pobyt v člověku je řízen imunitním systémem. Jakmile je však osoba oslabena (stres, podchlazení, hypovitaminóza atd.), Bakterie se okamžitě začnou aktivně množit, uvolňovat velké množství potravinářských produktů do těla, otravovat je a vyvolávat rozvoj různých onemocnění, jak je popsáno výše, hlavně - respirační, trávicí a urinogenitální systémy. A protože hlavní preventivní opatření proti rozvoji streptokokové infekce v těle, a souvisejících nemocí, je posílit a udržet normální fungování imunitního systému. Neměli bychom však brát v úvahu všechny typy streptokoků patogenních, z nichž některé jsou prospěšné bakterie, například Streptococcus thermophilus, které se používají při výrobě kyselých mléčných výrobků - jogurt, zakysaná smetana, mozzarella a další.

Hlavními metodami infekce streptokokovou infekcí jsou vzdušná a kontaktní cesta.

Nemoci, které způsobují Streptococcus

 • Absces, flegmon;
 • Bronchitida;
 • Vaskulitida;
 • Glomerulonefritida;
 • Impetigo;
 • Lymfadenitida;
 • Meningitida;
 • Osteomyelitida;
 • Akutní tonzilitida (angína);
 • Periodontitida;
 • Pneumonie;
 • Revmatismus;
 • Erysipelas (erysiplas);
 • Sepse;
 • Šarlatová horečka;
 • Streptoderma;
 • Faryngitida;
 • Cheilitis, prdeli;
 • Endokarditida;
 • Nemoci genitourinárního systému.

Kromě toho se streptokoková infekce může stát sekundární infekcí, spojující se například se stafylokokovými, enterokokovými a jinými typy infekce.

Nejčastěji trpí streptokoková etiologie děti, starší lidé a pracovníci v kanceláři.

Charakteristika Streptococcus

Podívejme se stručně na stručnou charakteristiku bakterií - streptokoků.

Streptococcus je typická buňka, jejíž průměr je menší než 1 mikron, uspořádaná ve dvojicích nebo řetězcích, tvořících prodlouženou tyčinku se zahušťováním a ředěním, ve formě připomínající korálky, navlečené na řetěz. Kvůli této formě dostali své jméno. Streptokokové buňky tvoří kapsli a jsou schopny se snadno transformovat do L-formy. Bakterie jsou imobilní, s výjimkou kmenů skupiny D. Aktivní reprodukce probíhá při kontaktu s částicemi krve, ascitické tekutiny nebo sacharidů. Příznivá teplota pro normální život infekce + 37 ° C, acidobazická rovnováha (pH) - 7,2-7,4. Streptokoky žijí převážně v koloniích, což tvoří jakýsi šedavý květ. Zpracovávají (fermentují) sacharidy, tvoří kyselinu, rozkládají arginin a serin (aminokyseliny), syntetizují extracelulárně v živném médiu, jako jsou například streptokináza, streptodornáza, streptolysiny, bakteriociny a leukocidin. Někteří zástupci streptokokové infekce - skupiny B a D tvoří červené a žluté pigmenty.

Streptokoková infekce zahrnuje asi 100 typů bakterií, z nichž nejoblíbenější jsou pneumokoky a hemolytické streptokoky.

Jak inaktivovat streptokoky?

Bakterie Streptococcus umírají, když:

- jejich ošetření antiseptickými a dezinfekčními roztoky;
- pasterizace;
- účinky antibakteriálních látek - tetracyklinů, aminoglykosidů, penicilinů (nelze použít pro invazivní streptokokovou infekci).

Příčiny Streptococcus

Jak se přenáší streptokoky? Zvažte nejoblíbenější způsoby nakládání se streptokokovou infekcí.

Podmínky, za kterých se člověk začíná vyvíjet streptokokové onemocnění, se obvykle skládají ze dvou částí - kontaktu s infekcí a oslabené imunity. Osoba se však může vážně onemocnět s pravidelným kontaktem s tímto typem bakterií.

Jak může strhnout tok do těla?

Letecká cesta. Riziko infekce streptokokovou infekcí se obvykle zvyšuje v období nachlazení, kdy se významně zvyšuje koncentrace různých infekcí (viry, bakterie, houby a další) ve vzduchu, zejména v uzavřených prostorách. Hlavním způsobem infekce těmito bakteriemi je pobyt v kancelářích, veřejná doprava, projevy a další místa s velkými zástupy lidí, zejména v období akutních respiračních onemocnění. Kýchání a kašel jsou hlavními signály, které vás varují, že je lepší opustit tuto místnost nebo ji alespoň důkladně větrat.

Cesta prachového vzduchu. Prach se obvykle skládá z malých částeček tkáně, papíru, opracované kůže, zvířecí lupy, rostlinného pylu a různých zástupců infekce - virů, hub, bakterií. Dalším faktorem, který zvyšuje riziko streptokokových infekcí v těle, je pobyt v prašných prostorách.

Kontakt-domácnost. K infekci dochází při sdílení, spolu s nemocným, použitím nádobí, předmětů osobní hygieny, ručníků, ložního prádla, kuchyňského nádobí. Riziko onemocnění se zvyšuje s poškozením sliznice nosní nebo ústní dutiny, stejně jako povrchu kůže. Často se při práci lidé nakazí pomocí jednoho šálku pro několik lidí nebo pitné vody z hrdla z jedné láhve.

Sexuální cesta. Infekce se vyskytuje během intimity s osobou, která trpí streptokoky, nebo prostě je jejich nositelem. Tento typ bakterií má tendenci žít a aktivně se rozmnožovat v orgánech urogenitálního systému mužů (v uretry) a žen (v pochvě).

Fekálně-orální (alimentární) cesta. K infekci streptokoky dochází, když není následována osobní hygiena, například při jídle s nemytýma rukama.

Lékařský způsob. K infekci osoby dochází zejména při vyšetření, chirurgickém nebo stomatologickém zákroku nedezinfikovanými lékařskými přístroji.

Jak může strep vážně poškodit lidské zdraví nebo oslabuje imunitní systém?

Přítomnost chronických onemocnění. Pokud má člověk chronická onemocnění, obvykle to znamená oslabenou imunitu. Aby nedošlo ke zkomplikování průběhu onemocnění a streptokokové infekci se nepřipojila k již existujícím nemocem, věnujte náležitou pozornost a zaměřte se na jejich léčbu.

Nejčastějšími chorobami a patologickými stavy, při kterých streptokoky často útočí na pacienta, jsou: hypotermie, akutní respirační virové infekce, chřipka, akutní respirační infekce, angína, tuberkulóza, diabetes, infekce HIV, onemocnění endokrinních a jiných systémů těla, poranění sliznic ústních a nosních dutin., hrdlo, orgány genitourinárního systému.

Kromě toho se zvyšuje riziko infekce streptokoky:

 • Špatné návyky: užívání alkoholu, kouření, drogy;
 • Nedostatek zdravého spánku, stres, chronická únava;
 • Využívání potravin, převážně málo užitečné;
 • Sedavý životní styl;
 • Nedostatek vitamínů a stopových prvků v těle (hypovitaminóza);
 • Zneužívání některých léčiv, například antibiotik, vazokonstrikčních léků;
 • Návštěva kosmetických salónů pochybné povahy, zejména procedur pro manikúru, pedikúru, piercing, tetování;
 • Práce v kontaminovaných oblastech, například v chemickém nebo stavebním průmyslu, zejména bez ochrany dýchacích orgánů.

Příznaky Streptococcus

Klinický obraz (symptomy) streptokoků je velmi různorodý a závisí na lokalizaci (orgánu), která postihuje tento druh bakterií, kmenu infekce, zdraví a imunitním systému, věku osoby.

Běžné příznaky streptokoků mohou být:

 • Bolest v krku, změna hlasu;
 • Tvorba plátu, často hnisavý na mandlí pacienta;
 • Oteklé lymfatické uzliny;
 • Obecná slabost, malátnost, bolest svalů a kloubů;
 • Vysoká a vysoká tělesná teplota, od 37,5 do 39 ° C;
 • Zimnice;
 • Zčervenání kůže, svědění a vzhled vesikulů nebo plaků na ní;
 • Bolesti břicha, nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, cholecystitis;
 • Pocit bolesti a svědění v orgánech genitourinárního systému, výtok z nich;
 • Sinusitida - rýma (rýma), etmoiditida, antritida, spenoiditis a frontální sinusitida;
 • Dušnost, kašel, kýchání, dušnost;
 • Poškozený čich;
 • Respirační onemocnění: bolest v krku, laryngitida, faryngitida, tracheitida, bronchitida a pneumonie (pneumonie);
 • Bolesti hlavy, závratě, zhoršené vědomí;
 • Nespavost;
 • Dehydratace;
 • Narušení normálního fungování některých orgánů a tkání, které se staly ohniskem bakteriální sedimentace.

Komplikace Streptococcus:

 • Glomerulonefritida;
 • Meningitida;
 • Zánět srdečního svalu - myokarditida, endokarditida, perikarditida;
 • Vaskulitida;
 • Purulentní zánět středního ucha;
 • Ztráta hlasu;
 • Absces plic;
 • Revmatismus;
 • Revmatoidní artritida;
 • Pulpitis;
 • Těžké alergie;
 • Chronická lymfadenitida;
 • Erysipelas;
 • Sepse

Druhy Streptococcus

Celkem existuje asi 100 typů streptokoků, z nichž každý je charakterizován svou patogenitou.

Pro pohodlí byl tento rod bakterií v závislosti na typu hemolýzy červených krvinek rozdělen do 3 hlavních skupin (klasifikace Brown):

 • Alfa streptokoky (a) nebo zelené streptokoky způsobují neúplnou hemolýzu;
 • Beta Streptococci (β) - způsobuje úplnou hemolýzu a je nejpatogennější bakterií;
 • Gama streptokoky (γ) - jsou nehemolytické bakterie, tj. nezpůsobují hemolýzu.

Klasifikace Lancefield (Lancefield), v závislosti na struktuře sacharidu C bakteriální buněčné stěny, také identifikuje 12 sérotypů p-streptokoků: A, B, C. do U.

Alfa-hemolytické streptokoky:

Streptococcus pneumoniae (Pneumococcus). Je hlavním původcem takových onemocnění, jako je pneumonie (pneumonie), meningitida, bronchitida, laryngitida, zánět středního ucha, rýma, osteomylitida, septická artritida, peritonitida, endokarditida, sepse a další. Místo sedimentace je dýchací cesty osoby.

Streptococcus thermophilus (Streptococcus thermophilic). Synonyma: Streptococcus salivarius thermophilus, Streptococcus salivarius subsp. thermophilus. Je to užitečná bakterie. Používá se k přípravě zdravých mléčných výrobků - jogurt, zakysaná smetana, ryazhenka, různé sýry (např. Mozzarella), používané ve výživových doplňcích.

Streptococcus mutans (Streptococcus mutans). Přispívá k rozvoji onemocnění, jako je zubní kaz. K vývoji zubního kazu v důsledku tohoto typu bakterií dochází díky jeho vlastnostem přeměny sacharózy, glukózy, fruktózy a laktózy na kyselinu mléčnou, v důsledku čehož dochází k postupnému ničení zubní skloviny. Streptococcus mutans má také schopnost lepit se na zubní sklovinu, takže pečlivé čištění zubů a vypláchnutí úst speciálními prostředky je preventivním opatřením proti tomuto typu infekce.

Streptococcus salivarius (slinný streptokok). Obvykle obývá ústní dutinu a horní dýchací ústrojí osoby - v nose, krku. Stejně jako předchozí typ je Streptococcus salivarius schopen fermentovat sacharózu na kyselinu mléčnou, ale nemá stejnou patogenitu jako první. V moderním světě, některé kmeny slinných streptococcus jsou používány jako probiotika. Používá se k výrobě speciálních sání bonbóny, které mohou chránit dutinu ústní s nebezpečnějšími typy streptokoků. Je třeba poznamenat, že přítomnost slinných streptokoků v dutině ústní snižuje riziko anginy pectoris, faryngitidy a dalších infekčních onemocnění horních cest dýchacích.

Streptococcus sanguis (dříve Streptococcus sanguis). Je to obyčejný obyvatel zubního plaku, ale má zajímavou vlastnost - zabraňuje ulpívání streptokoků mutans na zubech a nepřímo přispívá k rozvoji zubního kazu.

Streptococcus mitis (dříve Streptococcus mitior). Obvykle se ukládají do horních cest dýchacích - nosní a ústní dutiny, hrdla. Tento typ bakterie je jedním z původců onemocnění srdce, jako je infekční endokarditida.

Beta-hemolytický Streptococcus

Beta-hemolytické streptokoky obvykle představují největší riziko pro lidské zdraví. Toto je kvůli jejich schopnosti zničit červené krvinky (červené krvinky). Během svého života beta streptokoky současně vylučují velké množství různých toxinů (jedů), jejichž šíření vede k různým komplexním a někdy smrtelným onemocněním a patologickým stavům. Zvažte je podrobněji.

Jedy produkované životem beta-streptokoků v těle:

Streptolysin - porušuje integritu krevních buněk a srdce;
Leukocidin - enzym, který ničí leukocyty (imunitní krevní buňky);
Scarlatinal erythrogenic - podporuje expanzi kapilár, což vede k kožním vyrážkám s onemocněním šarlatové horečky;
Streptokináza, hyaluronidáza, proteináza a amyláza jsou enzymy, které přispívají k šíření streptokokové infekce v celém těle, stejně jako požívání zdravé tkáně;
Necrotoxin a letální toxin jsou jedy, které přispívají k nekróze tkání.

Všechny výše uvedené látky se šíří po celém těle krví.

Kromě toho, dostat bakterie do těla, imunitní systém začne produkovat protilátky proti nim. Nebezpečná situace je, když protilátky nedokáží rozpoznat změněné buňky a tkáně těla, poté na ně začnou útočit, ve skutečnosti ovlivňují své vlastní tělo. Vzniká tak autoimunitní onemocnění.

Mezi nejoblíbenější beta hemolytické streptokoky patří:

Séroskupina A (GAS): Streptococcus pyogenes (dříve Streptococcus haemolyticus), Streptococcus agalactiae anginosus, S. dysgalactiae subsp. Equisimilis. Tato skupina streptokoků obvykle přispívá k rozvoji velkého množství onemocnění v celém těle - bolest v krku, faryngitida, pyodermie, šarlatová horečka, vaginitida, cystitida, cervicitida, endometritida a další.

Séroskupina B (GBS): Streptococcus agalactiae. Tato skupina streptokoků se obvykle usazuje ve střevech a močovém systému. Přispět k rozvoji různých infekčních onemocnění novorozenců a žen pracujících - endometritida, meningitida, sepse, neurologické poruchy a další.

Séroskupina C (GCS): Streptococcus equi (mytny streptococcus), Streptococcus zooepidemicus. Jsou to patogenní mikroflóry, které infikují zvířata a způsobují onemocnění zvířat.

Séroskupina D (GDS): Streptococcus faecalis, fazole Streptococcus. Podporovat rozvoj septických procesů. Tyto typy bakterií byly přeneseny do jiné rodiny - Enterococci (Latin Enterococcus).

Všechny druhy bakterií zahrnutých do rodu - Streptococcus (Streptococcus): S. acidominimus, S. agalactiae, S. alactolyticus, S. anginosus, S. anthracis, S. australis, S. caballi, S. canis, S. castoreus, S Constellatus, S. criae, S. criceti, S. cristatus, S. danieliae, S. dentapri, S. dentasini, S. dentirousetti, S. dentisani, S. dentisuis, S. devriesei, S. didelphis, S. downei, S. dysgalactiae, S. entericus, S. equi, S. equinus, S. ferus, S. fryi, S. gallinaceus, S. gallolyticus, S. gordonii, S. halichoeri, S. henryi, S. hongkongensis, S hyointestinalis, S. hyovaginalis, S. ictaluri, S. infantarius, S. infantis, S. iniae, S. intermedius, S. lactarius, S. loxodontisalivarius, S. lutetiensis, S. macacae, S. macedonicus, S. marimammalium S. massiliensis, S. merionis, S. milleri, S. minor, S. mitis, S. mutans, S. oligofermentans, S. oralis, S. oriloxodontae, S. orisasini, S. orisratti, S. orisuis, S ovis, S. parasanguinis, S. parauberis, S. pasteuri, S. pasturianus, S. peroris, S. phocae, S. pluranimalium, S. plurextorum, S. pneumoniae, S. porcius, S. porcinus, S. porcorum, S. pseudopneumoniae, S. pseudoporcinus, S. pyogenes, S. ratti, S. rubneri, S. rupicaprae, S. salivarius, S. saliviloxodontae, S. sanguinis, S. sciuri, S. seminale, S. sinensis, S. sobrinus, S. suis, S. thermophilus, S. thoraltensis, S. tigurinus, S. troglodytae, S. troglodytidis, S. uberis, S. urinalis, S. ursoris, S. vestibularis, S. viridans.

Diagnóza Streptococcus

Analýza streptokoků se obvykle bere z následujících materiálů: stěrky z orofaryngu (pro onemocnění horního dýchacího traktu), vagíny nebo uretry (pro onemocnění močového ústrojí), nosní sputum, škrábání povrchu kůže (pro erysipely) a krev a moč.

Rozlišují se následující testy a metody vyšetření těla během streptokokové infekce:

Diferenciální diagnóza je navíc nutná k rozlišení streptokokové infekce od: záškrtu, infekční mononukleózy, rubeoly, spalniček, dermatitidy, ekzémů a dalších typů infekcí - stafylokoků, trichomonů, gerdnerelly, candidy, chlamydií, ureaplasmatu, mykoplazmat, atd.

Léčba Streptococcus

Jak léčit streptokoky? Léčba streptokoků se obvykle skládá z několika bodů:

1. Antibakteriální terapie;
2. Posílit imunitní systém;
3. Obnovení normální střevní mikroflóry, která je obvykle narušena použitím antibakteriálních léčiv;
4. Detoxikace těla;
5. Antihistaminika předepsaná dětem s alergiemi na antibiotika;
6. Symptomatická léčba;
7. V případě současné nemoci a jiných nemocí se provádí i jejich léčba.

Začátek léčby je povinná návštěva u lékaře, který pomocí diagnostiky identifikuje typ patogenu a účinný lék proti němu. Použití širokospektrých antibiotik může zhoršit průběh onemocnění.

Léčbu streptokokové infekce mohou provádět různí odborníci - podle formy infekce, terapeuta, pediatra, dermatologa, gynekologa, chirurga, urologa, pulmonologa atd.

1. Antibakteriální terapie

Je to důležité! Před použitím antibiotik se poraďte se svým lékařem.

Antibiotika proti Streptococcus pro vnitřní použití, "Azithromycin", "Amoxicilin", "Ampicillin", "Augmentin", "Penicilin", "Vankomycin" "josamycin", "Doxycycline", "Klaritomitsin", "Levofloxacin", "midecamycin", Roxithromycin, spiramycin, fenoxymethylpenicilin, cefixim, ceftazidim, ceftriaxon, cefotaxime, cefuroxim, erythromycin.

Průběh léčby antibiotiky je předepisován individuálně ošetřujícím lékařem. Obvykle je to 5-10 dní.

Antibiotika proti streptokokům pro místní použití: "Bioparox", "Hexoral", "Dichlorbenzen alkohol", "Ingalipt", "Tonzilgon N", "Chlorhexidin", "Cetylpyridin".

Je to důležité! Penicilinové antibakteriální přípravky jsou široce používány pro léčbu streptokoků. Pokud se objeví alergické reakce na peniciliny, použijte makrolidy. Tetracyklinová antibiotika proti streptokokové infekci jsou považována za neúčinná.

2. Posílení imunitního systému

Posílení a stimulace imunitního systému, často předepisovaných infekčních nemocí - imunostimulantů: "Immunal", "IRS-19", "Imudon", "Imunorix", "Lizobakt".

Přirozeným imunostimulantem je kyselina askorbová (vitamin C), jejíž velké množství je přítomno v takových produktech, jako jsou šípky, citron a jiné citrusové plody, kiwi, brusinky, rakytník, rybíz, petržel, kalina.

3. Obnovení normální střevní mikroflóry

Při použití antibakteriálních léčiv je obvykle inhibována mikroflóra nezbytná pro normální fungování trávicího systému. Pro jeho obnovu je v poslední době stále častěji předepisováno užívání probiotik: „Atsipol“, „Bifidumabacterin“, „Bifiform“, „Linex“.

4. Detoxikace těla.

Jak bylo napsáno v článku, streptokoková infekce otráví tělo různými jedy a enzymy, které jsou produktem jejich vitální aktivity. Tyto látky komplikují průběh onemocnění a také způsobují značné množství nepříjemných symptomů.

K odstranění bakterií z těla je nutné pít dostatek tekutin (asi 3 litry denně) a opláchnout nosohltan a hltan (roztokem furatsilliny, roztok s nízkým obsahem soli).

Mezi léky pro odstranění toxinů z těla lze rozlišit: "Atoksil", "Albumin", "Enterosgel".

5. Antihistaminika

Užívání antibakteriálních léků u malých dětí je někdy doprovázeno alergickými reakcemi. Aby se předešlo vzniku těchto komplikací, je předepsáno použití antihistaminik: Claritin, Suprastin, Cetrin.

6. Symptomatická léčba

Pro zmírnění symptomů u infekčních onemocnění jsou předepsány různé léky.

S nevolností a zvracením: "Motilium", "Pipolfen", "Zerukal".

S vysokou tělesnou teplotou: chladné obklady na čele, krku, zápěstí, podpaží. Mezi léky lze identifikovat - "Paracetamol", "Ibuprofen".

S nazální kongescí - vazokonstrikčními léky: "Noksprey", "Farmazolin".

Léčba lidových prostředků Streptococcus

Je to důležité! Před použitím lidových prostředků se poraďte se svým lékařem.

Meruňka. Pro léčbu streptokokové infekce se meruňky osvědčily - meruňková dřeň by měla být konzumována dvakrát denně, ráno a večer, na lačný žaludek. U kožních lézí může být kůže také otírána meruňkovou dužinou.

Černý rybíz. Bobule černého rybízu obsahují nejen vysokou dávku vitamínu C, ale také přírodní antibiotika. Chcete-li použít tyto plody jako lék, musíte je jíst 1 šálek po každém jídle.

Chlorophyllipt. Jako alkohol a olejový roztok lze použít k léčbě onemocnění ORL orgánů. Alkoholový roztok se používá jako máchání nosní dutiny a krku, nos je instilován roztokem oleje a mandle jsou rozmazané. Průběh léčby je 4-10 dnů.

Šípky Nalijte vodu do šípů 500, přiveďte produkt do varu, vařte asi 5 minut a odstavte na několik hodin. Připravený vývar, vypijte 150 ml dvakrát denně. Zvýšení účinnosti bylo pozorováno při současném použití tohoto činidla s použitím meruňkového pyré.

Cibule a česnek. Tyto produkty jsou přirozenými antibiotiky proti různým infekcím. Chcete-li použít cibuli a česnek jako lék, nemusíte vařit něco speciálního, stačí je jíst s jinými potravinami, alespoň několikrát denně.

Dědictví. 400 ml vroucí vody důkladně nakrájejte a nalijte 20 g suché šňůry, zakryjte nádobu a nechte vyluhovat. Když nástroj vychladne, dobře ho napněte a vezměte 100 ml, 4x denně.

Prevence Streptococcus

Prevence Streptococcus zahrnuje následující doporučení:

- Řiďte se pravidly osobní hygieny - často si umývejte ruce, čistěte si zuby, jíst jídlo pouze umytými rukama;

- Proveďte mokré čištění doma alespoň dvakrát týdně;

- Snažte se pohybovat více, jít do sportu, ztvrdnout;

- Nenechávejte riskovat možné ohniska infekce - zánětlivé mandle, zubní kaz, adenoidy, zánět spojivek, var, zánětlivé procesy v urogenitálním systému atd.;

- Místnost často větrejte;

- Vyhněte se místům s velkou koncentrací osob, zejména v uzavřených prostorách a v období onemocnění dýchacích cest;

- Pokud je pacient doma, dejte mu osobní příbor, osobní hygienu, ručníky a ložní prádlo;

- Nepoužívejte při práci jedno jídlo pro více lidí, a také nepijte vodu z hrdla, zároveň s několika lidmi;

- Snažte se jíst potraviny bohaté na vitamíny a stopové prvky;

- Pokud je v obývacím pokoji klimatizace, čistička vzduchu nebo vysavač, nezapomeňte vyčistit filtry a mimochodem, listy některých květin jsou také přirozené čističe vzduchu, takže nezapomeňte je také opláchnout vodou;

- Snažte se nenavštěvovat kosmetické salony, solária, salonky tattu, zubní a jiné kliniky pochybné povahy, kde nemusí ve svých činnostech dodržovat nezbytné hygienické normy.

Jaké je nebezpečí streptokokové infekce a jak ji léčit?

Streptococcus je grampozitivní mikroorganismus, který způsobuje skupinu infekčních onemocnění, která postihují především kůži, respirační a urogenitální systémy. Tento patogen je přítomen v jakémkoliv zdravém organismu a často žije bez jakéhokoliv projevu sebe sama. Je však nutné, aby se objevily provokativní faktory - ten útok začne.

Příčiny a metody infekce

Zdrojem infekce patogenních streptokoků je nemocný člověk nebo zdravý nosič těchto bakterií. Streptokoková infekce může být přenášena několika způsoby:

 • aerosol nebo vzdušné (při kašli, kýchání, mluvení, líbání - s částicemi slinných bakterií);
 • kontakt a domácnost (bakterie jsou přenášeny kontaktem s předměty, nádobí, ložním prádlem používaným nemocnou osobou);
 • sexuální (přenos patogenů prostřednictvím pohlavního styku);
 • vertikální (infekce se vyskytuje během těhotenství a porodu od matky k dítěti).

Nedostatečně zpracované lékařské přístroje, špatná hygiena a použití nekvalitních potravin může způsobit streptokokovou infekci.

Rizikové skupiny

U novorozenců, těhotných, pálených, raněných a pooperačních pacientů je vysoké riziko zachycení streptokokové infekce. Jejich imunitní systém je slabý a není schopen odolat patogenním agens.

Pravděpodobnost infekce navíc zvyšuje faktory, jako jsou:

 • nezdravé návyky - kouření, alkohol, drogy;
 • dlouhodobé užívání antibiotik;
 • hostující kosmetické salóny - manikúra, pedikúra, piercing, tetování;
 • hypovitaminóza;
 • práce ve znečištěném a nebezpečném průmyslu.

Poškození těla

Streptokoky mají patogenní schopnost produkovat toxiny a enzymy, které jsou prostřednictvím pronikání do krve a lymfy schopny vyvolat zánětlivý proces v orgánech. Tento patogen produkuje následující látky:

 • Erytrogenní - rozšiřuje malé cévy, vyvolává vznik vyrážky (s šarlatovou horečkou);
 • leukocidin - ničí leukocyty, čímž snižuje imunitní systém;
 • Streptolysin - má devastující účinek na srdce a krevní buňky;
 • nekrotoxin - způsobuje nekrózu tkáně při kontaktu s nimi.

Existují nezdravé podmínky, kdy se streptokoky aktivně projevují a ovlivňují tělo:

 • diabetes mellitus;
 • patologii endokrinního systému.
 • HIV infekce;
 • hypothermie;
 • ARI, ARVI, chřipka;
 • poranění, poranění, popáleniny hrdla, úst a nosní dutiny;

Klasifikace Streptococcus

Patogenní streptokoky mají několik typů, z nichž každá má specifickou oblast poškození.

 • Alfa-hemolytický streptokok je méně nebezpečný mikrob. Někdy způsobuje zánět v krku, ale častěji se projevuje asymptomaticky.
 • Beta-hemolytický streptokok je patogenní patogen, který ovlivňuje kůži, dýchací ústrojí a urogenitální systém.
 • Hemolytický nebo gama streptokok je bezpečný reprezentant, který nezničuje krevní buňky.

Patologické stavy způsobené beta-hemolytickým streptokokem jsou spojeny jedním termínem - streptokokovou infekcí. Pro medicínu je to velmi důležité, protože se jedná o zvláště nebezpečný druh a představuje hrozbu pro tělo. Postupně je rozdělen do následujících skupin:

Kauzální agens skupiny A - způsobuje faryngitidu, angínu, bolest v krku, šarlatovou horečku a může také způsobit komplikace jako glomerulonefritida a revmatismus. V orgánech vznikají hnisavé procesy.

Streptococcus skupina B - mnoho lidí nezpůsobuje vedlejší symptomy, nicméně s velkým počtem z nich v ženské vagíně, může začít vulvovaginitida, endometritida a cystitida. Přenos patogenu během těhotenství z matky na dítě je nebezpečný ve vývoji pneumonie, meningitidy nebo sepse u dítěte. U mužů způsobuje přítomnost tohoto typu uretritidu.

Streptokoky skupiny C a G - způsobují hemolýzu buněk, vyvolávají rozvoj sepse, hnisavé artritidy, infekcí měkkých tkání.

Skupina Streptococcus D - kromě skutečně patogenů D jsou zahrnuty také enterokoky. Způsobují endokarditidu, hnisavý zánět břišní dutiny.

Streptococcus pneumonia - je příčinou pneumonie, sinusitidy, otitis, meningitidy.

Příznaky

Symptomy onemocnění budou záviset na typu patogenu a místě jeho lokalizace a reprodukce. Inkubační doba je od několika hodin do 4-5 dnů.

Streptococcus, který je v krku - je příčinou takových onemocnění, jako je angína, faryngitida, šarlatová horečka. Klinicky charakterizované následujícími vlastnostmi:

 • při polykání bolest v krku;
 • vzhled plaku na jazyku a mandlích;
 • kašel;
 • bolest na hrudi;
 • horečka;
 • vyrážky na kůži a rudém jazyku - s šarlatovou horečkou.

Streptococcus v nose - může způsobit rýmu, sinusitidu, sinusitidu a také způsobit otitis. Klinický obraz reprodukce streptokoků v nosní dutině vypadá takto:

 • nazální kongesce;
 • hnisavý nosní výtok;
 • bolesti hlavy, zejména při ohýbání těla;
 • slabost, pocit nevolnosti.

Streptococcus na kůži - způsobuje zánětlivý proces na kůži. Projevuje se ve formě impetiga, erysiplas, streptodermie. Symptomaticky se projevuje jako:

 • zarudnutí - jasná hranice mezi zdravými a postiženými oblastmi kůže je patrná;
 • svědění;
 • přítomnost bublin s hnisavým obsahem;
 • tělesná teplota dosahuje 38-39 ° C;
 • bolestivost kůže při dotyku.

V tomto videu, dermatovenerolog Makarchuk V.V. hovoří o příčinách a příznacích streptodermie u dětí.

Streptokoky v gynekologii jsou často příčinou endometritidy, vulvovaginitidy, endocervicitidy a cystitidy. Celkový obrázek se může projevit následujícími funkcemi:

 • bolest břicha;
 • vaginální výtok;
 • zvětšená děloha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest nebo svědění při močení.

Existují 4 fáze vývoje streptokokové infekce:

 • Fáze 1 - proniknutí patogenu a rozvoj zánětlivého zaměření.
 • Fáze 2 - šíření patogenních bakterií v celém těle.
 • Fáze 3 - imunitní reakce těla.
 • Fáze 4 - porážka vnitřních orgánů.

Metody diagnostického výzkumu

Za účelem identifikace samotného patogenu a jeho typu, jakož i stanovení jeho odolnosti vůči antibakteriálním léčivům jsou nezbytné následující laboratorní testy:

 • bakteriologická analýza mandlí, léze na kůži, vagina, výtok sputa;
 • obecná analýza krve a moči;
 • další vyšetřovací metody - elektrokardiogram, rentgen plic, ultrazvuk vnitřních orgánů.

Při diagnóze a následné léčbě je nutné se poradit s odborníkem na infekční onemocnění, ORL specialistou, dermatologem, gynekologem, terapeutem, pediatrem, v závislosti na místě poškození organismu.

Zásady léčby

Léčba streptokoky by měla být komplexní, to znamená, že zahrnuje několik fází:

 • Antibakteriální terapie - ampicilin, augmentin, amoxicilin, benzylpenicilin, cefotaxime, ceftriaxon, doxycyklin, claritomycin. O volbě léku, dávkování a průběhu léčby rozhoduje ošetřující lékař.
 • Imunostimulanty - Immuno, Lizobakt, Immunal, kyselina askorbová.
 • Probiotika pro obnovu střev po užití antibiotik - Linex, Bifidobakterin, Enterohermina.
 • Symptomatická léčba - Farmazolin (s nazální kongescí), ibuprofen (při vysoké teplotě).
 • Vitaminové komplexy.

Lidové léky

Použití lidových metod může mít účinek pouze v kombinaci s léky. Při léčbě streptokokové infekce se tyto prostředky ukázaly jako přínosné:

 • Kloktadla s bylinnými nálevy - heřmánek, šalvěj, měsíček, propolis.
 • Meruňky Puree tohoto ovoce k použití 3 krát denně, poškození kůže může být také mazané jejich dřeň.
 • Šípky V 500 ml vody se vezme 50 g ovoce a směs se vaří 5 minut. Dejte trochu vařit a konzumovat 150-200 ml 2 krát denně.
 • Cibule, česnek - přírodní prostředky proti infekci. Používejte je lépe v syrovém 1-2 krát denně.
 • Chlorophyllipt. Lze použít jako sprej, olej a alkohol. Dobře odstraňuje zánět mandlí.
 • Hop. 10 g šišek nalijte 500 ml převařené vody a ochlaďte. Užívejte 100 ml nalačno 3krát denně.

Vlastnosti klinického obrazu a metody léčby infekce u novorozenců a dětí

Vážným ohrožením jsou streptokokové infekce u kojenců a malých dětí. K infekci plodu dochází prostřednictvím plodové vody, porodního kanálu nebo mateřského mléka. Projev této infekce je pozorován v prvních hodinách po porodu.

Pokud matka dítě během těhotenství infikuje, dítě se může narodit s meningitidou nebo sepsí. Ihned po porodu si můžete všimnout kožních vyrážek na těle, horečky, krvácení z úst, krvácení pod kůží.

Lékař zvolí taktiku léčby, ale především je nutné zahájit léčbu antibiotiky.

Charakteristika průběhu a léčby streptokokové infekce u těhotných žen

Streptokoky mohou být přítomny ve vaginálním prostředí u žen asymptomatických, ale během těhotenství tělo oslabuje, imunita se snižuje a patogen se již projevuje z patologické stránky. Způsobuje cystitidu, endometritidu, cervicitidu, kolpitis, poporodní sepsi, glomerulonefritidu a to může vést k infekci plodu.

Když se streptokoky nacházejí v testech u těhotných žen, lékař naléhavě hospitalizuje ženu a vybere správnou léčbu. Léčba by měla začít okamžitě, protože je důležité zabránit infekci plodu. Patogen může také vyvolat předčasný porod, prasknutí placenty a smrt plodu dítěte.

Komplikace a důsledky

Je důležité správně diagnostikovat streptokokovou infekci a zahájit léčbu včas. V nepřítomnosti nebo udržení nedostatečné farmakoterapie může patogen poskytnout závažné komplikace:

Prevence

Preventivní opatření jsou omezena na základní doporučení, která mohou chránit proti infekci infekčním agens a jeho reprodukci v těle:

 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.
 • Včasné léčení všech nemocí, brání přechodu na chronické.
 • Dodržujte hygienu, vzduch v místnosti, pravidelně provádějte mokré čištění.
 • Nepovolit podchlazení.
 • Jezte zdravé potraviny bohaté na vitamíny a minerály.
 • Odstraňte závislost.
 • Snažte se vyhnout stresovým situacím.
 • Dezinfekce místnosti, kde byl pacient.
 • V případě kožních lézí ošetřete antiseptickými roztoky.

Streptococcus je obyčejný mikroorganismus, který může existovat bez poškození. S oslabenou imunitou se však aktivně rozmnožuje, přináší mnoho vážných zdravotních problémů, včetně smrti. Výskyt patologických příznaků a tělesné dysfunkce by měl být příčinou okamžité návštěvy u lékaře.