Tuberkulóza

Tuberkulóza je chronická infekce způsobená bakteriemi komplexu Mycobacterium tuberculosis. S porážkou tuberkulózních mykobakterií jsou nejčastěji postiženy dýchací orgány, navíc je zde tuberkulóza kostí a kloubů, močových orgánů, očí a periferních lymfatických uzlin. Diagnóza tuberkulózy spočívá v provedení tuberkulínového testu, rentgenového vyšetření plic, detekce mycobacterium tuberculosis ve sputu, výplachů z průdušek, odnímatelných kožních prvků, dalšího instrumentálního vyšetření orgánů postižených tuberkulózou. Léčba tuberkulózy je komplexní a dlouhodobá systémová antibiotická léčba. Podle indikací se provádí chirurgická léčba.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je chronická infekce způsobená bakteriemi komplexu Mycobacterium tuberculosis. S porážkou tuberkulózních mykobakterií jsou nejčastěji postiženy dýchací orgány, navíc je zde tuberkulóza kostí a kloubů, močových orgánů, očí a periferních lymfatických uzlin. Nejčastější infekce se vyskytuje ve vzduchových kapičkách, méně často - kontaktních nebo alimentárních.

Charakteristika patogenu

Komplex mycobacterium tuberculosis je skupina bakteriálních druhů, která může u lidí způsobit tuberkulózu. Nejčastějším původcem je Mycobacterium tuberculosis (zastaralé - Kochova hůlka), což je grampozitivní bacil rezistentní vůči kyselinám rodiny aktinomycet, což je rod mykobakterií. Ve vzácných případech je tuberkulóza způsobena jinými členy tohoto rodu. Endotoxiny a exotoxiny nevyzařují.

Mykobakterie jsou extrémně odolné vůči životnímu prostředí, přetrvávají po dlouhou dobu mimo tělo, ale umírají pod vlivem přímého slunečního záření a ultrafialového záření. Mohou tvořit nízko virulentní L-formy, které, pokud jsou přítomny v těle, přispívají k tvorbě specifické imunity bez rozvoje onemocnění.

Nádorem infekce a zdrojem infekce tuberkulózou jsou nemocní lidé (nejčastěji se infekce vyskytuje v kontaktu s pacienty s plicní tuberkulózou v otevřené formě - když se bakterie tuberkulózy uvolňují ze sputa). Současně je realizována infekce dýchacích cest (inhalace vzduchu s rozptýlenými bakteriemi). Pacient s aktivní sekrecí mykobakterií a těžkým kašlem může během roku infikovat více než tucet lidí.

Infekce z nosičů se skromnými bakteriemi a uzavřená forma tuberkulózy je možná pouze při pravidelných kontaktech. Někdy dochází k infekci zažíváním (bakterie vstupují do trávicího traktu) nebo kontaktem (poškozením kůže). Zdrojem infekce může být nemocný dobytek, drůbež. Současně se tuberkulóza přenáší mlékem, vejci, když se zvířata vylučují do vodních zdrojů. Je to zdaleka ne vždy, že vstup bakterií tuberkulózy do těla způsobuje vznik infekce. Tuberkulóza je onemocnění často spojené s nepříznivými životními podmínkami, nízkou imunitou a ochrannými vlastnostmi organismu.

Během tuberkulózy se rozlišují primární a sekundární stadia. Primární tuberkulóza se vyvíjí v zóně zavedení patogenu a vyznačuje se vysokou citlivostí na tkáň. V prvních dnech po infekci je aktivován imunitní systém, produkující specifické protilátky, které zničí patogen. Nejčastěji se v plicích a intrathorakálních lymfatických uzlinách a v alimentární nebo kontaktní cestě infekce, v gastrointestinálním traktu a kůži tvoří zánětlivé centrum. Současně mohou být bakterie rozptýleny krví a lymfou v těle a tvoří primární ložiska v jiných orgánech (ledviny, kosti, klouby). Brzy se primární léčení hojí a tělo získává odolnost vůči tuberkulóze. S poklesem imunitních vlastností (v adolescenci nebo senilním věku, s oslabením těla, syndromem imunodeficience, hormonální terapií, diabetem atd.) Se infekce aktivuje ve foci a vyvíjí se sekundární tuberkulóza.

Klasifikace tuberkulózy

Tuberkulóza se vyznačuje primární a sekundární. Primární zase může být dolocal (tuberkulózní intoxikace u dětí a adolescentů) a lokalizován (primární komplex tuberkulózy, který je zaměřen na místo infekce a tuberkulóza intrathorakální lymfatické uzliny).

Sekundární tuberkulóza se liší v lokalizaci do plicních a nepulmonárních forem. Plicní tuberkulóza, v závislosti na prevalenci a rozsahu léze, je mléčná, diseminovaná, fokální, infiltrativní, kavernózní, fibro-kavernózní, cirhotická. Izolovaná je také kazeózní pneumonie a tuberkuloma. Tuberkulózní pohrudnice, empyém a sarkoidóza byly identifikovány jako oddělené formy.

Mimo plíce se nalézají tuberkulóza mozku a míchy a meningů, střevní tuberkulóza, peritoneum, mezenterické lymfatické uzliny, kosti, klouby, ledviny, genitálie, mléčné žlázy, kůže a podkožní tkáň, oči, oči. Někdy dochází k poškození jiných orgánů. Při vývoji tuberkulózy se rozlišují fáze infiltrace, rozpad, výsev, resorpce, zhutnění, zjizvení a kalcifikace. V souvislosti s izolací bakterií se rozlišuje otevřená forma (s uvolňováním bakterií, MBT-pozitivní) a uzavřená (bez izolace, MBT-negativní).

Příznaky tuberkulózy

Vzhledem k četnosti klinických forem se tuberkulóza může projevit širokou škálou komplexů symptomů. Průběh onemocnění je chronický, obvykle začíná postupně (po dlouhou dobu může být asymptomatický). V průběhu času se objevují příznaky obecné intoxikace - hypertermie, tachykardie, slabost, snížený výkon, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti, pocení. S progresí infekce a jejím rozšířením po celém těle může být intoxikace velmi intenzivní. Pacienti významně zhubnou, jejich rysy se zužují a objeví se bolestivá tvářenka. Tělesná teplota se nezvyšuje nad subfebrilní čísla, ale trvá dlouho. Horečka se vyskytuje pouze v případě masivní léze.

 • Plicní tuberkulóza je obvykle doprovázena kašlem (zpočátku suchým), zhoršeným v noci a ráno. Výskyt přetrvávajícího kašle déle než tři týdny je alarmujícím příznakem a v takových případech je nutné se poradit s lékařem. S progresí onemocnění se může objevit hemoptýza. Plicní tuberkulóza může být komplikována život ohrožujícím stavem - plicním krvácením.

Tuberkulóza jiných orgánů a systémů se stává mnohem méně často a je zpravidla detekována po vyloučení jiných patologií.

 • Tuberkulóza meningů a mozku. U pacientů s diabetem mellitus se vyvíjí postupně po dobu 1-2 týdnů, nejčastěji u dětí a osob s imunodeficiencí. Zpočátku, kromě symptomů intoxikace, se objeví poruchy spánku a bolesti hlavy, od druhého týdne onemocnění zvracení se spojuje, bolest hlavy se stává intenzivní a perzistentní. Do konce prvního týdne, meningální příznaky (ztuhlé krk, Kernig a Brudzinskiy příznaky), neurologické poruchy jsou zaznamenány.
 • Tuberkulóza zažívacího traktu se vyznačuje kombinací celkové intoxikace s poruchou stolice (zácpa, střídání s průjmem), symptomy dyspepsie, bolest břicha a někdy krvavé nečistoty ve výkalech. Střevní tuberkulóza může přispět k rozvoji obstrukce.
 • Tuberkulóza kostí, kloubů a páteře. Při tuberkulóze kloubů jsou zaznamenány příznaky artritidy (bolest v postižených kloubech, omezení pohyblivosti), při poškození kostí, bolestivosti, sklonu ke zlomeninám.
 • Tuberkulóza genitourinárního systému. S lokalizací zdroje infekce v ledvinách si pacienti všimnou, že v moči se mohou objevit příznaky nefritidy, bolesti zad a krve. Zřídka se může vyvinout tuberkulóza močových cest, v tomto případě se projeví dysurie (porušení procesu močení), bolest při močení. Genitální tuberkulóza (genitální tuberkulóza) může způsobit neplodnost.
 • Tuberkulóza kůže je charakterizována výskytem hustých uzlin pod kůží, s progresí zvětšování a otevírání na kůži s uvolňováním bílé sražené hmoty.

Komplikace tuberkulózy

Plicní tuberkulóza může být komplikována hemoptýzou a plicním krvácením, atelektázou, pneumotoraxem a kardiopulmonální insuficiencí. Kromě toho může tuberkulóza přispět ke vzniku píštělí (bronchiální a hrudní, jiné lokalizace v extrapulmonálních formách), amyloidózy orgánů, selhání ledvin.

Diagnóza tuberkulózy

Vzhledem k tomu, že tuberkulóza je zpočátku asymptomatická, významnou roli v její diagnostice hrají preventivní prohlídky. Dospělí musí každoročně provádět rentgen hrudníku orgánů hrudníku, pro děti, Mantouxův test (tuberkulínová diagnostická technika, která odhalí stupeň infekce těla s tuberkulózním bacilem a reaktivitou tkáně). Hlavní metodou pro diagnostiku tuberkulózy je radiografie plic. Současně je možné detekovat ložiska infekce jak v plicích, tak v jiných orgánech a tkáních.

Pro stanovení původce jsou zasety sputum, promývací vody průdušek a žaludku oddělené od kožních útvarů. Pokud není možné zasít bakterii z biologických materiálů, lze hovořit o negativní formě ICD. Data z laboratorních testů jsou nespecifická a indikují zánět, intoxikaci a někdy (proteinurie, krev ve výkalech) mohou indikovat lokalizaci léze. Při výběru léčebné strategie je však důležitá komplexní studie stavu těla s tuberkulózou.

V některých případech se pro objasnění diagnózy, CT vyšetření plic, imunologických testů, bronchoskopie s biopsií provádí biopsie lymfatických uzlin. Pokud je podezření na extrapulmonální formu tuberkulózy, často se uchylují k hlubšímu než diagnóza tuberkulínu Mantoux - Kochův test. Diagnostiku tuberkulózní meningitidy nebo encefalitidy často provádějí neurologové. Pacient je vyšetřován pomocí reoencefalografie, EEG, CT nebo MRI mozku. Pro izolaci patogenu z mozkomíšního moku se provede lumbální punkce.

Při vývoji tuberkulózy zažívacího ústrojí je nutná konzultace s gastroenterologem, ultrazvuk břišních orgánů, koprogram. Muskuloskeletální tuberkulóza vyžaduje vhodné rentgenové vyšetření, spinální CT, artroskopie postiženého kloubu. Další metody vyšetření na tuberkulózu genitourinárního systému zahrnují ultrazvuk ledvin a močového měchýře. Pacienti s podezřením na tuberkulózu kůže se musí poradit s dermatologem.

Léčba tuberkulózy

Léčba tuberkulózy je zaměřena na hojení ložisek a eliminaci symptomů. Zavedená tuberkulóza je léčitelná výrazně horší než včasná, ještě závažnější (destruktivní formy). Léčba tuberkulózy trvá rok nebo déle, je komplexní (kombinuje metody lékové terapie, fyzioterapie). Zpočátku se léčba provádí v tuberkulóze, dokud se zastaví zastavení mikroorganismů. Poté jsou pacienti propuštěni pro pokračující ambulantní léčbu. Pacientům, kteří podstoupili léčbu tuberkulózy, se doporučuje léčba ve specializovaných sanatoriích a léčebnách.

Chirurgická léčba je indikována v případech, kdy konzervativní léčba nestačí k dosažení vyléčení (kavernózní forma plicní tuberkulózy, různé komplikace). Nejběžnější chirurgickou léčbou tuberkulózy je částečná resekce plic s excizí postižených segmentů. Také se používá operativní kolaps. Pacientům s tuberkulózou je předepsána speciální dieta s vysokým obsahem kalorií (tabulka č. 11), bohatá na lehce stravitelné bílkoviny, vitamíny C a skupinu B.

Postel je předepsán pouze pacientům s vysokým stupněm destrukce plic, výrazná hemoptýza. V jiných případech se pacientům doporučuje chůze, fyzikální terapie, aktivní pohybová aktivita.

Prognóza tuberkulózy

V současné době je ve většině případů s včasnou identifikací a dodržováním nezbytných léčebných opatření prognóza příznivá - dochází k hojení ložisek tuberkulózy a poklesu klinických příznaků, které lze považovat za klinické uzdravení. Po ošetření, jizvy, oblasti fibrózy, enkapsulovaná ložiska obsahující bakterie ve spícím stavu mohou zůstat na místě lokalizace ložisek. Když se stav těla zhoršuje, onemocnění se může opakovat, takže pacienti po klinickém vyléčení jsou v lékárně u fionisty a podrobují se pravidelnému vyšetření. Po přenosu a vyléčení tuberkulózy zůstává tuberkulinový test pozitivní.

Při absenci léčby nebo nedodržení doporučení dosahuje úmrtnost na tuberkulózu 50% případů. Kromě toho se prognóza zhoršuje u starších osob, lidí s HIV a lidí s diabetem.

Prevence tuberkulózy

Preventivní opatření prováděná specializovanými zařízeními pro léčbu tuberkulózy spolu s obecnými zdravotnickými zařízeními zahrnují rutinní vyšetření občanů (povinná roční fluorografie), identifikaci pacientů trpících otevřenými formami tuberkulózy, jejich izolaci, vyšetření kontaktních osob, specifickou prevenci tuberkulózy.

Specifická profylaxe (očkování) je zaměřena na tvorbu imunity proti tuberkulóze, včetně zavedení BCG vakcíny nebo profylaktických chemikálií. U osob očkovaných BCG se tuberkulóza vyskytuje v mírnějších, benigních formách a je snáze léčitelná. Imunita je obvykle tvořena 2 měsíce po očkování a klesá za 5-7 let. Opatření chemoprofylaxe se používají u osob se zvýšeným rizikem infekce: u lidí, kteří byli v kontaktu s lidmi s tuberkulózou s negativním tuberkulínovým testem (primární chemoprofylaxe) a infikovanými lidmi (sekundární).

Pozor - tuberkulóza.

Tuberkulóza, která se objevila na úsvitu lidstva, se stále více rozšířila, v Evropě a v Severní Americe dosáhla její hranice svého vrcholu na konci 19. a začátku 20. století, kdy se stala „bílou epidemií“. Nebylo náhodou, že se „spotřeba“ projevila v dílech F.M. Dostojevskij a A.P. Čechov, C. Dickens a A. Dumas, na plátnech umělců N.P. Klodt, V.M. Maksimova, V.D. Polenova, v operách D. Verdiho, D. Pucciniho. Tuberkulóza byla nemocná a VG na ni zemřela. Belinsky, N.A. Dobrolyubov, A.P. Čechov, F. Chopin a mnoho dalších slavných osobností, za život a dílo, které zanechala tuberkulóza. V minulém století byla tuberkulóza hroznou pohromou v nejvyspělejších zemích té doby, včetně Ruska. Diagnóza tuberkulózy byla považována za téměř trest smrti, průměrná délka života pacientů nepřekročila 3-5 let. Tam byly četné debaty o povaze této nemoci až do 24. března 1882. Tento den je považován za narozeniny fytiologie - vědy o tuberkulóze (z řecké fisisis - spotřeby). V tento den, německý vědec Robert Koch řekl světu o jeho objevení původce tuberkulózy. Vzhledem k významu tohoto problému se mnoho významných vědců a lékařů zabývalo studiem tuberkulózy, po objevení Roberta Kocha byly vyvinuty metody prevence a boje s touto nemocí, která dala své plody.

Do poloviny XX. Století na celém světě se díky přijatým hygienickým a protiepidemickým opatřením a preventivním opatřením významně zlepšily epidemiologické ukazatele tuberkulózy. A poté, co byl v roce 1942 získán první streptomycin léku proti tuberkulóze, a poté řada dalších účinných léků, které umožnily vyléčit většinu pacientů, ve vyspělých zemích byla tuberkulóza pod kontrolou, a dokonce se zdálo, že tuberkulóza může být poražena stejně přirozeně. neštovice. V naší zemi byla do konce 80. let situace hodnocena jako uspokojivá - míra výskytu byla již poměrně nízká. Od počátku devadesátých let však došlo k nárůstu výskytu na celém světě av Rusku, na pozadí poklesu životní úrovně obyvatelstva, ke konci 20. století se výskyt zvýšil více než dvakrát. To silně naznačuje, že tuberkulóza je zdravotně-sociální problém. Do nového tisíciletí jsme vstoupili s velmi obtížnou situací, pokud jde o tuberkulózu. Dnes v Rusku na něj umírá více lidí než na všechny infekční nemoci. Ve světě je úmrtnost na tuberkulózu mezi infekčními chorobami na druhém místě po malárii. Podle WHO ročně onemocní tuberkulózou asi 9 milionů lidí, z nichž asi 3 miliony na tuto nemoc zemřou. Obzvláště znepokojivé je významné zvýšení výskytu dětí, což naznačuje vysokou prevalenci a riziko infekce tuberkulózou. Jinými slovy, v populaci je více pacientů vylučujících bakterie, zdroje infekce jsou nejnebezpečnější pro ostatní, zejména děti, jejichž organismus je náchylnější k infekci a chorobám.

Co je tuberkulóza?

Tuberkulóza je jednou z nejstarších infekčních nemocí. Jak ukazují výsledky vykopávek dávných civilizací, tuberkulóza je stejně stará jako lidstvo. “Tuberkulóza”, “bílá smrt” - tak obrazně volal tuberkulózu v různých časech. Existuje důvod domnívat se, že existoval před zjevením člověka. U některých teplokrevných živočichů se také vyskytuje onemocnění způsobené lidským patogenem (Mycobacterium tuberculosis). Nejdůležitější je tuberkulóza skotu. Existují i ​​další patogeny tuberkulózy: hovězí (Mycobacterium bovinus), pták (Mycobacterium avium), který může také způsobit onemocnění u lidí. Je důležité poznamenat, že tuberkulóza jako infekční onemocnění se vyvíjí v sociálně organizované lidské společnosti av mnoha ohledech závisí šíření tuberkulózy na organizaci a blahu této společnosti.

Tuberkulóza je nakažlivá a velmi nebezpečná.

Na rozdíl od mnoha jiných infekcí má chronický a často skrytý průběh, který mnohokrát zvyšuje pravděpodobnost šíření tuberkulózy nemocným. Předpokládá se, že za rok pacient s „otevřenou“ formou tuberkulózy infikuje v průměru 10-15 lidí. Po infekci během života přibližně 8–10% infikovaných lidí onemocní jednou nebo jinou formou tuberkulózy. Nemoc se obvykle nevyskytuje okamžitě: od nákazy po projev onemocnění může trvat několik měsíců až několik let. Důležitou roli hraje stav obranných funkcí těla infikovaného a především imunitního systému. Lidé, kteří mají tyto nebo jiné rizikové faktory - faktory snižující ochranu proti tuberkulóze - se proto stávají běžnější.

Faktory přispívající k tuberkulóze

Mezi faktory, které přispívají k tuberkulóze, patří především: t

 • kontakt s lidmi nebo zvířaty s tuberkulózou;
 • přítomnost sociálního špatného přizpůsobení;
 • nevyhovující pracovní a životní podmínky;
 • podvýživa;
 • alkoholismus;
 • kouření tabáku;
 • závislost;
 • HIV infekce;
 • přítomnost průvodních onemocnění (diabetes mellitus, peptický vřed a 12 vředů dvanáctníku, chronická nespecifická onemocnění plic, stavy a nemoci imunodeficience).

V současné době, kdy je moderní realita plná stresu, je třeba mít na paměti, že chronický stres může významně potlačit imunitní systém. Existuje mnoho možností interakce mykobakterií proniknutých do těla a těla samotného.

Tuberkulóza může postihnout jakýkoliv orgán, jakýkoliv systém lidského těla. Respirační orgány jsou oblíbenou lokalizací tuberkulózního procesu, nicméně frekvence extrapulmonálních lokalizací specifické léze (kosti, klouby, urogenitální orgány, oči, mozkové membrány, lymfatické uzliny atd.) Se v posledních letech zvýšila a stále roste.

Vývoj tuberkulózy je podporován oslabením odolnosti organismu vůči předchozím onemocněním, špatnou výživou, špatnými hygienickými a hygienickými podmínkami života a práce, prodlouženým kontaktem s pacientem, který přiděluje bacily tuberkulózy, tvrdou prací atd.

V přítomnosti koinfekce s HIV a tuberkulózou se pravděpodobnost, že člověk onemocní tuberkulózou, zvýší o faktor 21–34 (viz oddíl o TBC a HIV). Lidé trpící jinými zdravotními problémy, které oslabují imunitní systém, jsou rovněž vystaveni vyššímu riziku vzniku aktivní tuberkulózy.

Obvykle je tuberkulóza doprovázena ztrátou chuti k jídlu, podle hmotnosti, vzrůstem tělesné teploty pacienta, kašlem, „nočním pocením“ a zvýšenou únavou. Tyto projevy jsou zvláště charakteristické, pokud se u dětí vyskytne tuberkulóza - dítě se stává bledou, letargickou; často nemocní; jí špatně Vyznačuje se tendencí k nachlazení, výtok z nosu, katarem horních cest dýchacích, bronchitidou; navíc v této době nemusí být výrazná léze plic. Pokud zaznamenáte většinu nebo více z výše uvedených příznaků, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem.

Při včasném odhalení onemocnění a řádné léčbě tuberkulózy se pacienti zotavují. Všechna opatření by měla být zaměřena na prevenci vývoje onemocnění, pokud je metabolismus narušen, s výjimkou rychlé destrukce plic, doprovázený v některých případech nevratným a progresivním vyčerpáním.

Doporučení je vždy věnovat pozornost vašemu blahu. Častěji vysílají místnost a bojují s prachem. Pokud se kašel nezastaví do 3 týdnů, v noci se pocení, ztrácíte váhu a chuť k jídlu, objeví se dýchavičnost, je zde periodická horečka - nebuďte líní, jděte na vyšetření. Mnoho lidí je vyděšeno, protože tuberkulóza je považují tuberkulózu za nevyléčitelnou.

Dnes je tuberkulóza úspěšně léčena (v rané fázi).

Léčba může být poměrně dlouhá, po mnoho měsíců, ale prognóza úspěšného zotavení je poměrně příznivá.

V současné době, vzhledem k zavedení povinného očkování a přítomnosti řady účinných antituberkulózních chemoterapeutik, jsou lidé schopni kontrolovat toto onemocnění. Nicméně, i nyní v Rusku více než 20 tisíc lidí ročně umírá na komplikace tuberkulózy. Proto je důležité dodržovat všechna doporučení lékařů ohledně prevence tuberkulózy v dětství a dospělosti.

Prevence tuberkulózy v dětství

Prevence tuberkulózy u dětí je zaměřena na prevenci infekce a prevenci vzniku onemocnění. Hlavními metodami prevence tuberkulózy u dětí jsou očkování BCG a chemoprofylaxe.

V souladu s Národním kalendářem preventivních očkování se očkování provádí v porodnici bez kontraindikací po dobu prvních tří až sedmi dnů života dítěte.

Vakcína BCG se podává intrakutánně, což zajišťuje rozvoj lokálního procesu tuberkulózy, který není nebezpečný pro obecné lidské zdraví. Výsledkem je, že tělo produkuje specifickou imunitu proti Mycobacterium tuberculosis. Očkování pomáhá snížit infekci a nemocnost dětí, zabraňuje rozvoji akutních a generalizovaných forem tuberkulózy. To znamená, že očkované dítě s dobrou imunitou po očkování, když se setkává s mykobakteriemi, buď není vůbec infikováno nebo bude mít mírnou infekci.

Prevence tuberkulózy u dospělých

Předpokládá se, že tuberkulóza je onemocnění lidí s nízkými prostředky. Je však důležité vědět, že vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v naší zemi a ve světě se s touto nemocí může kdokoli setkat, bez ohledu na úroveň jejího bohatství.

Prevence tuberkulózy v dospělosti je každoroční sledování a detekce onemocnění v raných stadiích. Aby bylo možné detekovat tuberkulózu v raných stadiích, musí dospělí podstoupit fluorografické vyšetření na klinice nejméně 1 krát ročně (v závislosti na povolání, zdravotním stavu a členství v různých rizikových skupinách).

Faktory přispívající k rozvoji tuberkulózy

Rizikové faktory tuberkulózy mají velký význam pro prevenci šíření této choroby. Tuberkulóza je infekční lézí těla, jejímž původcem je mykobakterie. Se silným a oslabeným imunitním systémem se lidské tělo úspěšně vyrovná s původcem onemocnění a nedovolí, aby se infekce rozšířila do vnitřních orgánů. Na druhé straně, slabý imunitní systém nebude schopen zničit škodlivé mykobakterie a faktory přispívající k rozvoji tohoto onemocnění pouze zvýší riziko jeho šíření.

Příčiny nemoci a metody infekce

Nejčastější je plicní tuberkulóza, i když onemocnění může ovlivnit jiné životně důležité orgány a systémy. Příčiny jakékoli formy tuberkulózy jsou faktory, které umožňují mykobakteriím rychle infikovat tělo.

Existuje několik důvodů pro vznik této nemoci, z nichž hlavní jsou následující:

 • časté stresující situace;
 • nervové napětí;
 • nevyvážená strava;
 • špatné životní podmínky;
 • kontaminovaná ekologie;
 • kouření;
 • užívání drog;
 • zneužívání alkoholu;
 • oslabení imunity.

Možnost infekce tuberkulózou je ovlivněna řadou rizikových faktorů, které pouze zvyšují pravděpodobnost infekce v těle.

Hlavním faktorem, který způsobuje, že Kochovy tyčinky vstupují do těla, je kontakt s osobou trpící otevřenou formou tuberkulózy. Rizikový faktor může být také nazýván zvýšenou citlivostí organismu na infekce.

Nejčastěji však uvedené faktory nestačí k rozvoji tuberkulózy. Onkologie, chronická onemocnění významně oslabují obranyschopnost organismu, což přispívá k šíření infekce. Abyste tomu zabránili, musíte sledovat své zdraví a v případě nepříjemných příznaků okamžitě konzultovat lékaře.

Aby bylo možné lépe porozumět příčinám tuberkulózy, je nutné se více seznámit se způsoby nákazy touto infekcí:

 • vzdušné;
 • domácnost;
 • kontakt;
 • potraviny;
 • velmi vzácně - intrauterinní.

Důležité: nejčastěji se v těchto dnech infekce tuberkulární bacilí vyskytuje ve vzduchových kapičkách, ve kterých se mykobakterie uvolňují do prostředí, když infikovaná osoba mluví nebo kašle. S touto metodou infekce má pacient otevřenou formu patologie, ze které se musíte co nejdříve zbavit.

Potravní způsob šíření infekce není tak běžný. V tomto případě dochází k infekci prostřednictvím potravy získané z infikovaného zvířete.

V případě intrauterinní infekce se mykobakterie přenášejí z matky infikované tuberkulózou na plod. To může nastat při porodu nebo po celou dobu těhotenství, ale naštěstí je to poměrně vzácné.

Příznaky vývoje pneumonie Koch

V naší době tuberkulóza aktivně postihuje nejen lidské plíce, ale i další orgány a systémy. Příznaky každého typu nemoci jsou odlišné, proto je důležité věnovat jim velkou pozornost, protože je na nich, abyste mohli správně diagnostikovat.

Mezi příznaky plicní tuberkulózy patří:

 1. Kašel Přítomnost kašle je způsobena působením patogenu v dutině průdušek a plic. V rané fázi vývoje tuberkulózy je pacient doprovázen suchým kašlem, který, jak se vyvíjí infekce, začíná produkovat sputum. Stojí za zmínku, že tento typ tuberkulózy je charakterizován přetrvávajícím kašlem, který je pozorován po dobu 3 týdnů. Silný a dlouhodobý kašel velmi často brání pacientovi spát v noci. S prodlouženým procesem, ve sputu vylučovaném v procesu kašle, si můžete všimnout směsi krve.
 2. Hemoptýza. To je hlavní příznak infekce plicní dutiny, což indikuje lézi v těle tepen zodpovědných za krevní zásobení plic.
 3. Sternum bolest. Pokud si člověk všiml silné bolesti v hrudníku, která se začíná projevovat při kašlání nebo kýchání, znamená to, že k infekci mykobakteriemi došlo nejen v plicích a průduškách, ale také v pleurálních listech. Pohrudnice je speciální ochranný plášť, který pokrývá laloky plic a chrání je před negativními vlivy vnějších a vnitřních faktorů.
 4. Zvýšené pocení. Nejčastěji dochází k nadměrnému pocení během spánku. Pokud jsou jiné příznaky plicních lézí často nalezeny samostatně nebo „rozděleny“ mezi sebou, pak je noční pocení charakteristickým znakem tuberkulózy. Důvodem jeho vzniku může být tzv. Excitace termoregulačního centra, které se objevuje jako výsledek kontaktu toxinů a lymfocytů.
 5. Malátnost a obecná únava. Tyto příznaky ukazují pacientovi, že imunita není schopna vyrovnat se s intoxikací v těle. S tuberkulózou, tyto symptomy mohou být volány více výraznější než s vývojem jiných nemocí. Můžete jim také přidávat rychlé hubnutí.
 6. Dušnost při cvičení na těle. Když je plicní tkáň zničena nebezpečnými mykobakteriemi, nedokáže poskytnout tělu potřebné množství kyslíku. To je důvod, proč když tělo potřebuje zvýšené množství kyslíku, člověk zažívá dušnost, která se vyznačuje tím, že se člověk snaží inhalovat co nejvíce vzduchu, aby obnovil srdeční frekvenci.

Tam je další důležitý příznak - to je low-grade horečka. Po celý den může být tělesná teplota pacienta normální. Večer však jeho výkon mírně vzrostl a člověk si začíná stěžovat na slabost. Subfebrile se nazývá teplota, která stoupá o 1-2 stupně nad normální.

Předpokládá se, že horečka je jednou z ochranných reakcí na nebezpečné bakterie, které vstoupily do těla. V procesu reprodukce, Koch hůlka vylučuje malé množství toxinů do těla, které často interagují s krevními buňkami. Výsledkem je, že pacient tvoří určitý komplex, který má aktivní vliv na termoregulaci - a to zase způsobuje mírný nárůst teploty.

Časem se periferní krevní cévy zužují a způsobují zimnice končetin. Jedním z charakteristických znaků tuberkulózy je, že subfebrilní teplota je pozorována u pacienta od samého počátku infekce organismu a jeho vývoje, zatímco zimnice se objevuje mnohem později.

Přítomnost subfebrilní teploty trvá asi týden, někdy o něco déle, zatímco lze ji nazvat konstantní, protože tato teplota se udržuje na vysokých hodnotách, které se nemění jako při nachlazení nebo chřipce. Jedním z nebezpečí subfebrilní teploty lze říci, že jí pacient nejčastěji nevěnuje pozornost, projevuje ji jako projev studené nebo běžné únavy.

Rizikové faktory přispívající k rozvoji onemocnění

Citlivost pacienta na tuberkulózu závisí na imunitním systému a celkovém zdravotním stavu pacienta. Poté, co se infekce dostane do krve zdravého člověka, mohou jeho buňky bojovat s infekcí a bude ležet nízko a čekat na správný okamžik k útoku. Existují rizikové faktory, které ovlivňují vývoj tuberkulózy, protože tělo nebude schopno se s infekcí vyrovnat. Riziková skupina lidí nejvíce náchylných k infekci s hůlkou Koch byla také zdůrazněna.

Hlavní rizikové faktory jsou:

 1. Dlouhodobý kontakt s osobou trpící tuberkulózou. Je třeba mít na paměti, že za účelem infikování těla je nutné být neustále s infikovanou osobou nejméně 2 měsíce. Jednorázový kontakt na infekci nebude stačit.
 2. Nedostatek normální ventilace, konstantní chlad a vlhkost v místnosti.
 3. Chronická onemocnění dýchacího ústrojí, diabetes mellitus jakéhokoliv typu, onemocnění gastrointestinálního traktu a dvanácterníku, infekce HIV - to vše vede ke snížení imunity, což znamená, že se zvyšuje riziko infekce Kochem.
 4. Přijetí hormonálních léků.

Všechny tyto rizikové faktory přispívají k rozvoji infekce v těle po infekci.

Kromě těchto rizikových faktorů je obvyklé, že se vybere určitá skupina lidí se zvýšenou pravděpodobností infekce.

Do této rizikové skupiny automaticky spadají tyto kategorie osob:

 • osoby, které jsou v neustálém a dlouhodobém kontaktu s nakaženou osobou - příslušníky stejné rodiny, studenty, vězně sloužící k výkonu trestu v místech odnětí svobody atd.;
 • lidé, kteří zneužívají drogy a alkohol;
 • tvrdě útočících uprchlíků, stejně jako lidí se špatnou stravou;
 • zaměstnanci zdravotnických zařízení, sociální pracovníci, kteří neustále spolupracují s nakaženou osobou;
 • osoby, které v minulosti měly podezření na plicní tuberkulózu;
 • infikovaných HIV, stejně jako osoby trpící určitými chronickými onemocněními;
 • lidé užívající léky, které snižují imunitu.

V samostatné kategorii osob mohou děti rozlišovat, protože jsou primárně náchylné k infekci pomocí Kochovy hůlky. V dětství imunitní systém ještě není dokonalý a nemůže bojovat proti cizím infekčním buňkám, takže mykobakterie, které vstoupily do těla, začnou aktivní reprodukci.

Tyto rizikové faktory a kategorie osob, které spadají do této skupiny, jsou vzájemně provázány. Například vězni, kteří vykonávají tresty ve věznicích, mají špatnou stravu, žijí v drsných sociálních podmínkách a mají také stálý a dlouhodobý kontakt s nakaženou osobou.

Jedním z nebezpečí tuberkulózy, která ovlivňuje rychlost jejího šíření, je to, že osoba infikovaná Kochovým hůlkem si toho ani nemusí být vědoma. A pokud, když se v něm objeví otevřená forma nemoci, není izolován od jiných lidí nebo léčba probíhá odděleně od jiné nemoci, pak se riziko šíření infekce významně zvyšuje.

S ohledem na všechny rizikové faktory a dodržování preventivních opatření k prevenci tohoto onemocnění se můžete úspěšně chránit před tuberkulózou.

Tuberkulóza: diagnostika, prevence, léčba

Tuberkulóza je infekční onemocnění bakteriální etiologie. Nemoc má nejen zdravotní, ale také sociální aspekt: ​​nejcitlivějším na původce tuberkulózy jsou lidé s nízkou úrovní imunity, nevyváženou stravou, žijící v podmínkách nedodržování hygienických a hygienických standardů a špatných sociálních podmínek. Vývoj onemocnění je ovlivněn úrovní kvality lidského života. Rizikovou skupinu pro tuberkulózu však tvoří všechny segmenty populace bez ohledu na věk a pohlaví.
Vysoká četnost úmrtí (až 3 miliony osob ročně) a prevalence nemoci jsou způsobeny nejen sociálními příčinami, ale také dlouhým obdobím latentního onemocnění, kdy se neobjeví příznaky tuberkulózy. Tato doba je pro terapii nejpříznivější a pro stanovení pravděpodobnosti infekce se používá hodnocení reakce těla na Mantouxův test.

Příčiny onemocnění a způsoby infekce

Onemocnění se vyvíjí po infekci lidského těla bakterií Mycobacterium tuberculosis nebo Kochovými tyčinkami. Tento mikroorganismus je odolný vůči vlivu prostředí, vysokoteplotním vlivům a dlouhodobě udržuje svou životnost při nízkých teplotách.

Kochova hůlka se nepovažuje za vysoce nakažlivé infekční agens, i když nositel infekce s otevřenou formou onemocnění šíří bakterie do životního prostředí, pravděpodobnost onemocnění po kontaktu s patogenem a jeho pronikání do těla u zdravého člověka je extrémně nízká. Tuberkulóza (pacient s tuberkulózou) ve většině případů nevyžaduje hospitalizaci v neaktivní formě onemocnění a není omezena pohybem a sociální aktivitou. S neustálým kontaktem domácnosti, v rodinách, kde je osoba trpící tuberkulózou, se doporučuje věnovat pozornost nejen jeho zdraví, ale také udržování hygieny, opatření na posílení imunity ostatních členů rodiny a pravidelně kontrolovat reakci organismu na test Mantoux, aby bylo možné zjistit případnou infekci v nejranějších stadiích..

Foto: Jarun Ontakrai / Shutterstock.com

Hlavní cestou infekce jsou koh tyčinky vstupující do dýchacích orgánů vzduchovými kapičkami. Méně běžně zaznamenávané domácí (kontaktní) a transplacentární způsoby přenosu. Bakterie vstupuje do těla přes dýchací ústrojí, pak migruje do sliznice průdušek, alveol a šíří se skrze tělo krevním oběhem.
Pro lidské tělo je hůlka Koch mimozemským mikroorganismem. Normálně, když se objeví a množí se v těle, imunitní buňky napadají původce onemocnění a vyhnou se stádiu aktivní reprodukce. Vývoj onemocnění je pravděpodobný ve dvou případech: jestliže je imunitní systém potlačen, dochází k narušení produkce protilátek, stavů imunodeficience, obranyschopnost těla je oslabena jinými chorobami, nejsou dostatečně formovány v důsledku věkového faktoru nebo sociálních podmínek; nebo je-li kontakt s patogenem dlouhodobý, trvalý, nosič bacilů je ve stadiu otevřené formy onemocnění a nedostává nezbytnou léčbu (s nediagnostikovanou tuberkulózou člena rodiny, který je držen v uzavřených zařízeních atd.).

Foto: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Mezi faktory, které snižují specifickou imunitu a přispívají k rozvoji onemocnění při kontaktu s infekčním agens, se rozlišují:

 • kouření tabáku jako faktoru při rozvoji onemocnění bronchopulmonálního systému, oslabení lokální imunity;
 • nadměrné používání alkoholických nápojů;
 • všechny druhy závislosti;
 • predispozice k onemocněním dýchacího ústrojí v důsledku výskytu strukturálních anomálií, častých onemocnění v anamnéze, přítomnosti chronických zánětlivých procesů v dýchacím systému;
 • chronická onemocnění a ložiska zánětu v jiných orgánech a tkáních;
 • diabetes, endokrinní onemocnění;
 • nevyvážená výživa, nedostatek vitamínů v živinách;
 • neurotické poruchy, depresivní stavy, nízká odolnost vůči stresu;
 • období těhotenství;
 • nepříznivé sociální podmínky.

Vývoj tuberkulózy: známky a příznaky různých stadií onemocnění

Růst projevů tuberkulózy se zpravidla objevuje postupně. Po dlouhou dobu se patogen neprojevuje v těle, šíří se a množí se většinou v tkáních plic.
Na začátku tuberkulózy nejsou příznaky přítomny. Rozdělte primární stadium, ve kterém dochází především k reprodukci patogenních organismů, které nejsou doprovázeny klinickými projevy. Po primární nastane latentní nebo latentní stadium nemoci, který může zaznamenat následující symptomy: t

 • celkové zhoršení zdraví;
 • únava, slabost, podrážděnost;
 • nemotivovaný úbytek hmotnosti;
 • nadměrné pocení v noci.

Kašel, zvýšená tělesná teplota nejsou charakteristické pro první stadia onemocnění, tyto symptomy jsou pozorovány ve stadiu rozsáhlých lézí plicní tkáně. S vymazaným obrazem prvních stadií vývoje onemocnění je diagnóza možná pouze metodami tuberkulinových testů (Diaskinův test, reakce na Mantouxův test atd.) Nebo analýzou krve pro PCR.
Další etapa je charakterizována latentní fází, „uzavřenou“ formou tuberkulózy, při které se patogen neuvolňuje do životního prostředí a se svou mírnou reprodukcí a odolností organismu není pozorován žádný výrazný zdravotní stav.
Latentní forma je nebezpečná pro možnost přechodu do stadia aktivního onemocnění, nejen nebezpečného pro ostatní, ale také velmi negativně ovlivňující tělo.
Aktivní stadium přechází do sekundárního, patogenní mikroorganismus se dostává do fáze masové reprodukce a šíří se dalšími orgány těla. Existují závažné léze a nemoci, které jsou smrtelné.

Aktivní stadium tuberkulózy: symptomy a projevy

Příznaky tuberkulózy v akutním období onemocnění:

 • prodloužený (více než tři týdny), mokrý kašel se sputem;
 • přítomnost krevních inkluzí ve sputu;
 • hypertermie v subfebrilním rozsahu;
 • nemotivovaný úbytek hmotnosti;
 • únava, celkové zhoršení zdraví, slabost, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, zhoršení výkonu a další známky intoxikace organismu.

Kašel mokrý, výrazné, časté útoky, s charakteristickým nárůstem v ranních hodinách. V tomto stadiu onemocnění často kuřáci užívají tento příznak pro projevy kašle kuřáka, což je příznak chronické bronchitidy u pacientů závislých na nikotinu.
Při agresivnějším vývoji onemocnění může být klinický obraz doplněn o následující příznaky:

 • hypertermie ve febrilním rozmezí (tělesná teplota 38-39 ° C);
 • bolest v ramenou, hrudní kosti;
 • bolest při kašli;
 • suchý kašel, těžké dýchání.

Symptomatologie tuberkulózního zánětlivého procesu je podobná klinickému obrazu jiných respiračních onemocnění virové a bakteriální etiologie. Diferenciaci diagnóz provádí pouze odborník.

Příznaky extrapulmonálního onemocnění

Kochova hůlka může ovlivnit nejen tkáně plic, ale také množit a způsobit zánětlivé procesy v jiných orgánech. S takovou lokalizací hovoří o extrapulmonálním typu onemocnění. Nespecifický typ tuberkulózní léze vnitřních orgánů a systémů je zpravidla diagnostikován vyloučením jiných onemocnění a patologií. Klinický obraz závisí na závažnosti procesu a lokalizaci postiženého orgánu nebo tkáně.

 • S lokalizací zánětlivého procesu v mozku se onemocnění projevuje zvýšením tělesné teploty, poruchami nervového systému, spánkem, zvýšenou podrážděností, neurotickými reakcemi, zvýšením svalstva krku a krku. Charakterizovaná bolestí v zádech při narovnávání nohou, hlava nakloněná na boku hrudníku. Nemoc postupuje pomalu, v rizikové skupině - děti předškolního věku, pacienti trpící cukrovkou, lidé infikovaní HIV.
 • Tuberkulózní poškození orgánů trávicího systému se projevuje recidivujícími defekčními poruchami, abdominální distenzí, bolestmi ve střevní oblasti, příznaky hemoragického krvácení (včetně krve ve stolici) a zvýšenou tělesnou teplotou na 40 ° C.
 • Tuberkulóza kosti a kloubní tkáně se projevuje bolestí v postižených oblastech, což omezuje pohyblivost kloubů. Vzhledem k podobnosti symptomů s jinými chorobami pohybového aparátu je obtížné diagnostikovat.
 • Porážka tuberkulózní bakterie orgánů genitourinárního systému je obvykle určena v ledvinách a / nebo orgánech malé pánve. Klinický obraz se skládá z bolestivých záchvatů v dolní části zad, hypertermie těla, časté, bolestivé, neproduktivní močení k močení, zahrnutí krve do moči.
 • Tuberkulózní léze na kůži je vyjádřena ve formě vyrážek, které se šíří po celé kůži, spojují se a tvoří nodulární útvary husté na dotek.

Jiné symptomy jsou možné s porážkou různých orgánů. Patogenní organismus, pronikající do krevního oběhu, se může rozšířit po celém těle a zvolit téměř jakýkoli orgán, tkáň nebo systém jako cíl. Klinické příznaky onemocnění se v tomto případě obtížně odlišují od podobných zánětlivých procesů různé etiologie. Prognóza léčby extrapulmonálních forem závisí na době diagnózy, lokalizaci patologického procesu, jeho stadiu, stupni poškození orgánů a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Diagnostické techniky

Foto: Puwadol Jaturawutthichai / Shutterstock.com

Diagnóza je stanovena na základě testů, které umožňují zjistit přítomnost patogenu v těle. Diagnostická opatření začínají sběrem anamnézy a analýzou stížností pacientů, studií historie onemocnění. Pro potvrzení nebo vyvrácení diagnózy se provede série vyšetření:

 • analýza Mantouxova testu nebo Pirkeho testu, nejběžnější studie pro stanovení přítomnosti infekce v těle. Intradermální nebo dermální aplikace tuberkulínu a stanovení úrovně specifické imunitní odpovědi. Tuberkulinový test vám umožní posoudit pravděpodobný kontakt s Kochovým bacilem, ale neznamená potvrzení onemocnění. Tato diagnostická metoda však byla kritizována fionisty a dalšími odborníky, protože může indikovat kontakt s jinými typy mikrobakterií. Diagnóza tuberkulínu testovací metodou může také vést k nesprávným výsledkům po očkování BCG. Test Mantoux se také používá před primární vakcinací, aby bylo možné předvídat možné alergické reakce na hlavní složku vakcíny;
 • Diaskin test se týká také kožních testů, které doplňují tuberkulinovou diagnózu metodou Mantouxovy reakce. Jako specifičtější test odhaluje reakci pouze na tuberkulózní mykobakterie;
 • Test kvantifikátoru nebo ELISA je enzymový imunoanalytický test, doporučený pro pacienty s alergiemi na tuberkulin a v případě potřeby rozlišit falešně pozitivní reakci těla na testy Mantoux a Diaskin po očkování BCG. Studie se provádí na biologickém materiálu (krev), nemá žádné kontraindikace a je považována za nejspolehlivější test (méně než 2% chybných výsledků ve srovnání s 30% u testů Mantoux). Doporučuje se pro detekci latentních a extrapulmonálních forem onemocnění;
 • mikroskopická analýza je prováděna jako hledání patogenního organismu v kašli. Když jsou ve stěrku detekovány tuberkulózní mykobakterie, je metoda doplněna bakteriologickou inokulací vzorku v živném médiu;
 • PCR, metoda polymerázové řetězové reakce - nejpřesnější ze stávajících metod výzkumu, která umožňuje stanovit přítomnost mykobakteriální DNA v různých biologických tekutinách;
 • Histologická analýza tkání odebraných metodou biopsie je předepsána v situacích, kdy není možné potvrdit diagnózu analýzou biologických tekutin, zejména s pomalou tuberkulózou kostní tkáně.

Rentgenové a fluorografické metody odhalují přítomnost ložisek zánětu v plicních tkáních.

Léčba onemocnění

Prognóza pro zotavení z této nemoci je založena na stadiu onemocnění, oblasti poškození a celkovém zdravotním stavu pacienta. Diagnóza v raných stadiích vám umožňuje předepsat účinný průběh léčby, který podporuje úplné hojení pacienta.
Léčba je dlouhodobá, komplexní, založená na příjmu antibakteriálních léčiv, lécích proti tuberkulóze, imunomodulátorech, imunostimulantech, probiotikách a vitamínové terapii. Povinnou součástí léčby je dietní a fyzikální terapie.
Léčba pacienta v aktivním stadiu se provádí v tuberkulóze, aby se snížila pravděpodobnost infekce jiných. Délka pobytu závisí na typu a stupni vývoje procesu a může se pohybovat od několika měsíců do jednoho roku nebo déle. Vlastní ukončení léčby nejčastěji vede k relapsu nebo progresi onemocnění, rozvoji závažných komplikací a smrti.

Preventivní opatření

Foto: Yusnizam Yusof / Shutterstock.com

Podle statistik je v Rusku asi 90% lidí nositelem Kochovy hůlky. Současně onemocní méně než 1% z nich. Vývoj onemocnění závisí na úrovni imunity, takže hlavní prevencí je udržení zdravého životního stylu.
Významnou roli v prevenci nemoci hraje také očkování dětí, pravidelné testy a testy k detekci onemocnění v raných stadiích, kdy je prognóza léčby nejpříznivější.

Co způsobuje tuberkulózu?

Tuberkulóza je nebezpečným a bohužel rozšířeným onemocněním na celém světě. Úmrtnost z této nemoci je vyšší než u jiných infekčních lézí těla - takové statistiky poskytuje Světová zdravotnická organizace. Jaké jsou příčiny tuberkulózy? Jaké faktory přispívají k rozvoji onemocnění a proč ne vždy infekce Mycobacterium tuberculosis nevede k rozvoji onemocnění?

Rozvoj tuberkulózy: příčiny

Vzhledem k příčinám tuberkulózy je třeba věnovat pozornost jak původci, tak faktorům, které přispívají k rozvoji onemocnění.

Je známo, že původcem onemocnění je Mycobacterium tuberculosis (MBT) nebo Kochova hůlka (pojmenovaná podle německého vědce, který poprvé objevil bacil tuberkulózy). Mykobakterie jsou vysoce odolné vůči vnějším faktorům, takže jsou schopny dlouhodobě udržet životaschopnost. Nelze odolat varu a ultrafialovým paprskům.

Existuje několik způsobů, jak může bacil tuberkul vstoupit do těla:

 1. Vzdušná, nejběžnější cesta. V tomto případě se mykobakterie dostávají do prostředí kapičkami slin člověka trpícího otevřenou formou lidské tuberkulózy.
 2. Kontakt - domácnost - prostřednictvím domácích potřeb.
 3. Alimentární cesta - v tomto případě je tuberkulární bacil zaveden do těla potravou. Taková infekce je méně častá, protože mykobakterie ve většině případů neodolávají kyselému prostředí gastrointestinálního traktu a zemřou.
 4. Hematogenní cesta - skrze krev. K takové infekci může dojít prostřednictvím otevřené rány a tímto způsobem se infekce z plic rozšíří do jiných lidských orgánů a systémů.
 5. Intrauterine - těhotná žena s infekcí tuberkulózy je schopna infikovat dítě placentou.

Je důležité vědět, že nejen mykobakterie, ale také mykobakteriální bovinní tuberkulóza, a ve vzácných případech i ptačí, jsou nebezpečné pro člověka. To zvyšuje riziko nutriční infekce u lidí, kteří konzumují potraviny živočišného původu bez pečlivého zacházení.

A přesto jen jeden hit Koch hole v těle nestačí k rozvoji tuberkulózy. Podle statistik je těmito mykobakteriemi infikováno téměř 100% dospělé populace v Rusku, ale ve většině případů taková infekce nemá žádný vliv na zdraví a kvalitu lidského života. U zdravých lidí s vysokou imunitou se tělo nezávisle a úspěšně vyrovná s patogenními bakteriemi.

Hlavní podmínkou pro rozvoj tuberkulózy se stává oslabení imunitního systému z různých důvodů.

Pochopení příčin tuberkulózy může správně vytvořit průběh léčby a snížit riziko sekundárních forem onemocnění.

Proveďte bezplatný test tuberkulózy online

Navigace (pouze čísla misí)

0 z 17 dokončených úkolů

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17

Informace

Tento test vám umožní určit pravděpodobnost, zda máte tuberkulózu.

Už jste zkoušku úspěšně složili. Nelze jej znovu spustit.

Chcete-li zahájit test, musíte se přihlásit nebo zaregistrovat.

Chcete-li začít, musíte provést následující testy:

Výsledky

Rubriky

 1. Žádná rubrika 0%

Gratulujeme! Pravděpodobnost, že se vám více tuberkulózy blíží nule.

Ale nezapomeňte sledovat své tělo a pravidelně podstoupit lékařská vyšetření, a nebojte se žádné nemoci!
Doporučujeme také přečíst si článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

Je důvod myslet.

Je nemožné s jistotou říci, že jste nemocní tuberkulózou, ale taková pravděpodobnost je tam, pokud to není Kochova tyčinka, pak je zřejmé, že s vaším zdravím je něco v nepořádku. Doporučujeme okamžitě podstoupit lékařskou prohlídku. Doporučujeme také přečíst si článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

Naléhavě konzultujte s odborníkem!

Pravděpodobnost, že vás zasáhnou hůlky koh, je velmi vysoká, ale diagnóza není možná. Měli byste okamžitě kontaktovat kvalifikovaného odborníka a podstoupit lékařskou prohlídku! Důrazně doporučujeme, abyste si přečetli článek o detekci tuberkulózy v raných stadiích.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 1. S odpovědí
 2. Se známkou sledování

Je váš životní styl spojen s těžkou fyzickou námahou?

 • Ano denně
 • Někdy
 • Sezónní (ex. Zahrada)
 • Ne

Jak často provádíte test na tuberkulózu (např. Manta)?

 • Nezpomínám si ani naposledy
 • Ročně, bez selhání
 • Jednou za pár let

Důkladně dodržujete osobní hygienu (sprcha, ruce před jídlem a po procházkách apod.)?

 • Ano, stále moje ruce
 • Ne, tohle vůbec nejsem.
 • Snažím se, ale někdy zapomenu

Záleží vám na vaší imunitě?

 • Ano
 • Ne
 • Pouze v případě nemoci
 • Těžko odpovědět

Mají vaši příbuzní nebo členové rodiny tuberkulózu?

 • Ano, rodiče
 • Ano, blízcí příbuzní
 • Ne
 • Nemůžu říct určitě

Žijete nebo pracujete v nepříznivých podmínkách prostředí (plyn, kouř, chemické emise podniků)?

 • Ano, žiju neustále
 • Ne
 • Ano, pracuji v takových podmínkách
 • Dříve žil nebo pracoval

Jak často zůstáváte doma s vlhkostí nebo prašnými podmínkami, plísněmi?

 • Neustále
 • Nejsem
 • Dříve
 • Zřídka se to stane

Jak jste staří

 • Méně než 18
 • Od 18 do 25
 • 25 až 40
 • Více než 40
 • Žena
 • Muž

Zažili jste v poslední době pocit mimořádné únavy bez zvláštního důvodu?

 • Ano, velmi často
 • Ne častěji než obvykle
 • Tohle si nepamatuju

Zažili jste v poslední době fyzický nebo duševní pocit?

 • Ano, prohlásil
 • Ne víc než obvykle
 • Ne, to nebylo

Všimli jste si v poslední době slabou chuť?

 • Ano, je tu něco, i když bylo všechno v pořádku
 • Obecně nejsem moc jíst
 • Ne, moje chuť je v pořádku

Pozorovali jste v poslední době prudký pokles se zdravou, bohatou stravou?

 • Ano, hodně jsem upustil, i když je všechno v pořádku s jídlem
 • Je málo, ale neřekl bych, že je to velmi kritické
 • Nedávno, slušně klesl, ale to je výsledek správné výživy!
 • Ne, tohle jsem si nevšiml

Pociťovali jste již delší dobu tělesnou teplotu?

 • Ano, bez zjevného důvodu.
 • Ne, to nebylo

Jste v poslední době narušen poruchami spánku?

 • Ano, předtím to nebylo
 • Obecně mám problémy se spánkem
 • Ne, spát jako dítě

Všimli jste si v poslední době nadměrné pocení?

 • Ano, a velmi výrazné
 • Jestli jen trochu
 • Ne, to nebylo

Sledovali jste v poslední době nezdravou bledost?

 • Ano, viditelně zbledl
 • Ne, to nebylo

Provokativní faktory a rizikové skupiny

Faktory vyvolávajícími nemoc jsou:

 • nízké sociální podmínky;
 • špatné návyky jako kouření, zneužívání alkoholu, drogová závislost;
 • špatná výživa s nízkým obsahem bílkovin a vitamínů;
 • dlouhotrvající stres, vedoucí k vyčerpání;
 • HIV infekce;
 • snížená imunita v důsledku chronických onemocnění a řady dalších faktorů.
Člověk může být nakažen tuberkulózou téměř všude, nicméně skupiny se zvýšeným rizikem jsou rozlišeny, mezi ně patří:

 • osoby, které mají dlouhodobý kontakt s infikovanou tuberkulózou (příbuzní pacienta, žijící společně s ním). Je třeba mít na paměti, že pacienti s uzavřenou formou nemoci nepředstavují nebezpečí pro ostatní;
 • zdravotnické a nápravné pracovníky;
 • osoby s chronickými nebo akutními onemocněními, které mají dlouhodobý průběh (zejména u onemocnění plic);
 • pacienti s diabetem, onemocnění gastrointestinálního traktu (žaludeční vřed a duodenální vřed);
 • lidé, kteří již měli tuberkulózu a byli léčeni;
 • HIV / AIDS a pacienti.

Jednou v lidském těle zůstane tuberkulární bacilus navždy. Ale silná imunita nedovolí, aby se nemoc rozvinula, a člověk nemusí ani vědět o infekci až do konce svých dnů.

Tento jev může nastat i roky a dokonce i desetiletí po infekci. Proto by měl být velký význam věnován pravidelným průzkumům populace, aby se včas diagnostikovaly pravděpodobný vývoj onemocnění.

Diagnostika: základní metody

Vzhledem k tomu, že onemocnění je velmi rozšířené a velmi nebezpečné, věnuje se velká pozornost prevenci infekce a šíření nemoci. Jak dětem, tak dospělým se doporučuje, aby každý rok podstoupili diagnózu a pro osoby s vysokým rizikem ještě častěji.

Diagnostické metody zahrnují tři skupiny:

 • imunologické;
 • laboratoř;
 • instrumentální.

Nejběžnější metodou diagnostiky tuberkulózy u dětí je Mantouxův test. Provádí se každoročně v rámci celostátního programu očkování dětí ve věku od jedné do většiny věku. Podstata metody spočívá v zavedení tuberkulínu subkutánně. Po třech dnech se vyhodnotí reakce získaná na kůži, výsledek se zaznamená do lékařského záznamu. V případě pozitivního výsledku nebo s ročním nárůstem papule je pacient poslán na konzultaci s specialistou TB na další vyšetření.

Další diagnostickou metodou je diaskintest, který je také založen na kožní reakci, ale tento test ukáže pozitivní výsledek pouze v případě, že je aktivní mycobacterium tuberculosis.

Pro dospělé je hlavní metodou diagnostiky tuberkulózy fluorografické vyšetření. Měla by být prováděna každé dva roky, v některých případech (v regionech s napjatou epidemiologickou situací a pro osoby z vyšší rizikové skupiny) - ročně.

Pokud má lékař podle výsledků fluorografie pochybnosti, je pacient poslán na další vyšetření na rentgen plic.

Kromě těchto metod jsou pro diagnostiku tuberkulózy široce používány laboratorní testy na biomateriály, jako je krev, sputum, moč, výkaly a další.

V případě potvrzení přítomnosti tuberkulózy se současně používá několik metod pro přesné stanovení diagnózy.

Formy primární infekce tuberkulózy

Pokud se diagnostická opatření neprováděla včas nebo po zjištění primární infekce u úřadu, dítě neučinilo preventivní opatření, pak se primární infekce tuberkulózy může projevit v následujících formách:

 1. Tuberkulózní intoxikace. To se vyvíjí na pozadí šíření bacil tubercle v těle dítěte. Pro diagnózu onemocnění s využitím výsledků Mantouxovy reakce v průběhu času, to znamená několik let. Tuberkulózní intoxikace je charakterizována patologickými změnami v lymfatických uzlinách, poruchami centrálního nervového systému (dítě se stává podrážděným, dochází k rychlé únavě, zhoršení kvality spánku). Možné zvýšení tělesné teploty na subfebrilní indikátory (37,0 0 С-37,5 0 С). Současně nebudou existovat žádná ložiska infekce ani v plicích ani v jiných orgánech, protože to je jediná forma infekce tuberkulózy, která nemá lokalizaci.
 2. Primární komplex tuberkulózy. Projevuje se ve formě lokalizovaného zánětu zánětu v plicích, vytvořeného v místě sedimentace mycobacterium tuberculosis. Diagnóza je stanovena při dalším vyšetření dítěte po zjištění infekce úřadu pomocí rentgenových paprsků plic. V případě komplikace onemocnění je možný nárůst plicních lézí s různou závažností, šíření infekce do jiných orgánů a systémů. Možný přechod na chronickou tuberkulózu.
 3. Tuberkulóza intrathorakálních lymfatických uzlin. V tomto případě je hůlka Koch lokalizována pouze v lymfatických uzlinách, bez ovlivnění plic. Léze může být malá forma, pak to může být detekováno pouze výsledky důkladného rentgenového vyšetření, a to může být obtížné přijmout, což způsobuje rozvoj miliary tuberkulózy - velmi nebezpečnou formu onemocnění.
 4. Miliary tuberkulóza. Nejčastěji se vyvíjí u malých dětí. V této závažné formě onemocnění se ložiska lézí tuberkulózy nacházejí nejen v plicích, ale prakticky v celém těle. Existují tři možnosti pro rozvoj milialitní tuberkulózy: tyfus - s vysokou horečkou, křečovitým syndromem, ztrátou vědomí; plicní - je charakterizován problémy s dýcháním a zhoršenou funkcí srdce; meningeal - když převažují známky tuberkulózní meningitidy. Onemocnění je detekováno během rentgenového vyšetření plic a v plicích se nachází více lézí orgánu.
 5. Tuberkulózní meningitida.

Známky vývoje tuberkulózního poškození mozku jsou progresivní.

První týden je charakterizován:

 • změny chování, letargie, podrážděnost;
 • únava, časté výkyvy nálady;
 • nízká horečka a poruchy gastrointestinálního traktu - zvracení a zácpa;
 • bolesti hlavy - v prvních fázích se objeví krátce, a pak mít dlouhodobý charakter.
Jak onemocnění postupuje, druhý týden vykazuje specifické známky poškození mozku:
 • těžké bolesti hlavy;
 • ztuhlý krk (meningální syndrom) - hlava nakloněná dozadu;
 • nesnášenlivost světla, hlasité zvuky;
 • zrakového postižení.

Onemocnění je závažné a vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud lékařská pomoc není poskytována v počátečním stadiu nemoci, pak je pravděpodobnost závažných následků vysoká, děti často vyvíjejí hydrocefalus, paralýzu a slepotu. A pokud nedojde k žádné léčbě, pacient bude smrtelný.

Pokud tedy diagnóza odhalí infekci dítěte nebo dospělého s Mycobacterium tuberculosis, není třeba paniky - pokud nejsou žádné přitěžující faktory, s největší pravděpodobností se tělo s tímto problémem vyrovná tím, že zabrání rozvoji onemocnění.

Ale nechat situaci jít sama o sobě je nepřijatelné! Je důležité dodržovat všechna doporučení lékařů, aby nedošlo k vynechání případné nemoci.

Sekundární tuberkulóza

Pacienti, kteří jednou měli tuberkulózu, jsou vystaveni riziku vzniku sekundárních forem onemocnění, které mohou ovlivnit dýchací orgány, ale mohou být i extrapulmonální povahy.

Sekundární respirační tuberkulóza má 10 různých forem:

 1. Fokální plicní tuberkulóza. Jedná se o nejběžnější formu sekundární tuberkulózy, která je diagnostikována u poloviny nově nemocných pacientů. Příčinou může být ohnisko poškození plic během primární infekce, aktivované libovolnými faktory.

Onemocnění není doprovázeno živými příznaky, s výjimkou obecné únavy a mírného zvýšení teploty. Fokální plicní tuberkulóza je diagnostikována rentgenovým zářením, výsledky jsou potvrzeny výsledky krevních testů.

V případě úspěšné léčby se sekundární ložiska rozpustí. Pokud se onemocnění stane chronickým, objeví se na plicích jizvy a adheze. Pokud léčba selže, komplikace onemocnění mohou vést k rozpadu plicní tkáně.

 1. Diseminovaná plicní tuberkulóza. Vyznačuje se šířením Kochových tyčinek přes tělo s krví z ložisek umístěných v plicích. Foci mohou být aktivovány jak primární, tak nově vytvořené.

Průběh onemocnění je akutní, subakutní a chronický.

Miliary tuberkulóza je typ akutní diseminované plicní tuberkulózy.

Chronická diseminovaná tuberkulóza je doprovázena oslabujícími symptomy, charakterizovanými krátkým dechem, vlhkým kašlem, hemoptýzou. Tam jsou selhání v kardiovaskulárním systému.

 1. Infiltrativní tuberkulóza. Infiltrace je lokalizovaný zánět v plicích. Pokud se nachází v tloušťce plicní tkáně, nachází se pouze na rentgenovém snímku. Pokud je léze malá, onemocnění je asymptomatické. Pokud je však postižena významná část plic, pak se zjevně projeví specifické symptomy tuberkulózy. Správná léčba může vést k resorpci infiltrátů nebo jejich zhutnění.
 2. Kazuistika pneumonie. V této formě tuberkulózy se plicní tkáň rozpadá. Onemocnění je těžké, pacient je upoután na lůžko a není schopen samoobsluhy. Toto stadium je doprovázeno hojnou produkcí sputa, výrazným zvýšením teploty, závažnou slabinou. Do této doby pacient ztrácí velkou váhu.

Plného uzdravení pacienta v této fázi není možné dosáhnout. Existuje možnost proměnit případovou pneumonii na plicní cirhózu.

 1. Tuberkulma plic. Tuberkuloma je kapsulární zánětlivá formace. Prakticky není přístupná antibiotické terapii, proto je pro léčbu doporučena chirurgická metoda (chirurgické odstranění tuberkulomu).
 2. Vláknitá kavernózní plicní tuberkulóza. Vyskytuje se v důsledku jiných forem onemocnění. Kombinuje tvorbu nových ložisek tuberkulózy a šíření Kochových tyčinek z intenzivnějších jizev a dutin. Terapie je obtížná, dosažení uzdravení je téměř nemožné.
 3. Cirhotická plicní tuberkulóza. Tento stav je výsledkem léčby diseminovaných a infiltrujících druhů, jakož i fibro-cavernous tuberkulózy. Četné jizvy v plicích, vyplývající z léčby těchto forem tuberkulózy, vedou k deformaci průdušek a plicních cév. Pacienti trpí těžkou dušností, přetrvávající kašel se sputem, někdy může být doprovázen hemoptýzou. Cirhotická tuberkulóza je nevyléčitelná, změny v těle jsou nevratné. Symptomatická léčba je omezena pouze na úlevu od pacienta.
 4. Tuberkulózní pohrudnice. Jedná se o léze mykobakterií pleurální tuberkulózy. Onemocnění je častěji diagnostikováno u dětí a mladých lidí. Obvykle se nemoc vyvíjí postupně, ale v některých případech je akutní. Onemocnění je charakterizováno příznaky specifickými pro tuberkulózu a diagnóza je obtížná. Stanovení přesné diagnózy může být založeno pouze na výsledcích studie pleurální punkce.

Extrapulmonální formy tuberkulózy sekundárních forem zahrnují tuberkulózní léze různých lidských orgánů, které mohou být fokální nebo destruktivní. Jsou postiženy ledviny, urinogenitální systém, kůže, pohybový aparát (kosti, klouby, páteř), centrální nervový systém.

Všechny tyto formy tuberkulózy jsou plné vážných následků, takže lidé, kteří jednou onemocněli, by měli být obzvláště opatrní, aby sledovali své zdraví a sledovali jakékoli podezřelé příznaky.

Komplikace onemocnění

Mezi nejnebezpečnější komplikace plicní tuberkulózy patří plicní krvácení a náhlé pneumotoraxy.

K plicnímu krvácení dochází, když:

 • rozsáhlé poškození plic, když jsou kromě plicní tkáně postiženy také cévy;
 • časté exacerbace onemocnění;
 • poškození jater působením antibakteriálních léčiv; používané při léčbě tuberkulózy;
 • řada vnějších faktorů: změny atmosférického tlaku a teploty vzduchu, účinky alkoholu a další.

Plicní krvácení může být pro pacienta fatální.

Spontánní pneumotorax nastává, když je plicní tkáň roztržena, se vzduchem vstupujícím do pleurální dutiny as ní i infekcí.

Komplikace jsou způsobeny nadměrným cvičením nebo silným kašlem. Současně existuje vysoké riziko vzniku empyému - zánětu pohrudnice.

Léčba tuberkulózy

Léčba tuberkulózy je komplexní a velmi dlouhý proces založený na dlouhodobé terapii antibiotiky.

Léky proti TB jsou klasifikovány podle stupně účinnosti:

 1. Léky s vysokou účinností: Isoniazid a Rifampicin.
 2. Léky se střední účinností: Treptomycin a Ethambutol, Prionionamid a Etonamid a řada dalších léčiv.
 3. Léky s nízkou účinností - Tibon, Para-aminosalicylát.

Léčba tuberkulózy zahrnuje současné použití několika antibiotik. To je dáno tím, že mycobacterium tuberculosis je schopna rychle se adaptovat a vyvinout rezistenci vůči léku. Stejná vlastnost původce tuberkulózy vyžaduje nutnost takové dlouhé léčby.

Průběh antibakteriální terapie, složení léků a trvání jejich přijetí je pro každého pacienta vybrán striktně individuálně. V tomto případě ošetřující lékař bere v úvahu formu tuberkulózy, stadium vývoje, věk a celkový stav pacienta. Kromě toho je ve všech fázích boje proti onemocnění velmi důležité provádět průběžné sledování stavu pacienta, aby se zjistila účinnost terapie a korigoval se průběh v čase. Proto je léčba pacientů s tuberkulózou prováděna striktně v nemocnici pod dohledem lékařů.

Kromě léků proti tuberkulóze je pacientovi předepsána podpůrná léčba, která zahrnuje užívání vitamínů, léků, které zvyšují imunitu, někdy je nutné užívat hormonální léčiva. Také předepsané léky pro symptomatickou léčbu: antipyretika, léky proti bolesti, detoxikační léky.

Více o léčbě

Boj proti tuberkulóze je složitý a zdlouhavý obchod a léčba drog je pouze součástí integrovaného přístupu. Významnou roli hraje kvalita potravin, fyzioterapie, fyzioterapeutická cvičení, zdravý životní styl.

Proto by dieta pro všechny lidi s tuberkulózou měla být vysoce kalorická, jídlo je bohaté na živočišné bílkoviny a vitamíny.

Denní menu musí nutně zahrnovat produkty jako:

 • maso všech odrůd;
 • mléko a mléčné výrobky;
 • vejce;
 • ryby;
 • obiloviny;
 • zelenina, ovoce a zelenina.

Živočišné proteiny vyhovují potřebám těla během intoxikace, doprovázejí onemocnění a zvyšují úroveň imunity.

Také při léčbě tuberkulózy je pro resorpci ložisek tuberkulózy široce používána fyzioterapie (elektroforéza, UHF, laserová terapie).

Klimatoterapie je také nepostradatelným nástrojem v boji proti nemocem. Čistý vzduch a sluneční paprsky zvyšují celkovou odolnost organismu vůči patogenním bakteriím, zlepšují kvalitu spánku a přispívají ke zlepšení chuti k jídlu. Zvláště příznivý dopad má horské, mořské a ploché klima. Také tradičně pro léčbu onemocnění plic doporučují vzduch jehličnatých lesů.

Aby se obnovila motorická aktivita, v případech, kdy onemocnění vyvolalo komplikace ve formě částečné paralýzy, stejně jako zvýšení tónu těla jako celku, je fyzikální terapie široce využívána pro všechny osoby s tuberkulózou. Není spojen v raném stádiu onemocnění (v této době je pacientům ukázán odpočinek na lůžku), ale když se vyvíjí hrozba komplikací.

Léčba tuberkulózy lidovými prostředky může být doplňkem k hlavní léčbě, ale v žádném případě by se neměla snažit odolávat nemoci sama, spoléhat se pouze na tuto metodu. Vyhrát tuberkulózu pouze lidové recepty nemůže být!

Během léčby i po uzdravení musíte pečlivě sledovat své zdraví. Zdravý životní styl, správná výživa, odmítání špatných návyků, adekvátní fyzická námaha, procházky na čerstvém vzduchu, pozitivní emoce a absence dlouhodobých stresových situací jsou nezbytnými podmínkami pro udržení zdraví, což pomůže vyhnout se opakování onemocnění.