Kontraindikace, péče a Mantoux rychlost u dospělých

Mantoux test je nejdostupnější, populární a levná metoda pro diagnostiku tuberkulózy. Tuberkulin se vstřikuje pod kůži - lék obsahující tepelně ošetřené, trvalé mycobacterium tuberculosis.

Není schopen ublížit tělu, ale tělo na něj reaguje určitým způsobem.

Tuberkulinový test

Mantoux, také známý jako tuberkulinový test, je jedním z nejjednodušších a nejlevnějších testů, které vám umožní diagnostikovat podle věku přítomnost tuberkulózy. Výsledek této analýzy se projevuje třetí den - doba, kdy odpověď imunitního systému na tuberkulín dosáhne maxima, pak je již možné určit, jakou velikost vzorku se ukázala být a zda odpovídá rychlosti očkování.

Obecný popis postupu

Mnoho lidí si pamatuje, jak se tento výzkum provádí: lékař umístí malou injekci, pod kůži vstříkne průhlednou látku a pak vás v nadcházejících dnech naléhá, ​​abyste mokrou ani nepoškrábali ruku. Současně je tuberkulin podáván pod kůži - lék obsahující tepelně ošetřenou, Mycobacterium tuberculosis. Takto léčené mykobakterie nejsou schopny poškodit tělo, ale na ně určitým způsobem reagují.

To je myšlenka ověření: organismus, ve kterém je již virus tuberkulózy, bude reagovat násilnou reakcí na známého škůdce, což způsobí zarudnutí a mírný zánět v místě injekce.

Velikost a reakce Mantu, norma u dospělých

Výsledek zkoušky je určen velikostí zanícené tkáně. Mantouxův test: rozměry, norma u dospělých jsou následující:

 • papule (zhutnění v místě injekce tuberkulínu) s rozměry menšími než čtyři milimetry;
 • zarudnutí. Samo o sobě může mít jakýkoliv průměr a není důvodem ke znepokojení;
 • žádná reakce.

Druhá možnost je poměrně vzácná a znamená, že tělo buď není s tímto patogenem obeznámeno, nebo netrpí žádnou formou tuberkulózy.

Fotografie z testu Mantoux normální

Foto 1. Jak Mantou hledat tuberkulózu, normu. Fotografie ukazuje, jakou velikost by měl být Manto normální.

Foto 2. Jak Mantoux reakce, norma u dospělých. Fotografie ukazuje, co by Mantouxova reakce měla být normální. Papuly s rozměry menší než 4 mm.

V případě, že osoba byla několikrát nemocná tuberkulózou a na Mantu není reakce, můžeme hovořit o falešně negativní reakci - případu, kdy tělo přestane reagovat na tuberkulín.

ZÁJMY: Zpočátku byla aplikována metoda Pirke, při které byla pacientova kůže poškozena speciálním děličem s tuberkulínem. Bylo rozhodnuto opustit tuto metodu, protože rány otevřely přístup k tělu pro jiné infekce.

Navíc je v některých případech možné hovořit o falešně pozitivní reakci - případu, kdy papule dosahuje přesně čtyř milimetrů. Současně nelze popřít, že tuberkulóza v těle stále existuje. To je obvykle způsobeno následujícími faktory:

 • alergie;
 • nedávné očkování nebo nemoci. Současně se tělo úplně nezotavilo a jeho imunitní reakce se zvýšily;
 • infekci jakýmkoliv jiným mykobakteriem. Vzhledem k tomu, že tuberkulóza patří k druhům mykobakterií, do určité chvíle na ni imunita reaguje stejně jako na ostatní zástupce tohoto druhu. Takže v přítomnosti "příbuzných" bakterií v těle bude interakce s tuberkulínem obzvláště rychle.

V tomto případě může být reakce posuzována na základě toho, zda pacient kontaktoval pacienty s tuberkulózou. Život v místech, kde je nemoc velmi častá, může znamenat možnou infekci.
Pozitivní reakcí na Mantoux test je tvorba papul, jejichž průměr je více než pět milimetrů.

V případě pozitivních nebo pochybných reakcí bude nutná konzultace s odborníkem a další studie, které potvrdí nebo vyvrátí reakci.

DŮLEŽITÉ: Diaskintest získává stále větší popularitu. Jedná se o novou verzi testu Mantoux s modifikovanou aktivní složkou. Jak praxe ukazuje, tento typ výzkumu je přesnější a má méně vedlejších účinků než klasický.

Kontraindikace. Kdy je očkování nežádoucí?

Stejně jako ostatní typy diagnostiky má postup vlastní kontraindikace a přípustné normy. Některé z nich se týkají skutečnosti, že mohou pacientovi ublížit.

Ostatní jsou dočasné a mohou ovlivnit test, což zkresluje jeho výsledky.

 • akutní forma jakékoliv nemoci a pooperační období. V tomto případě může imunita nedostatečně reagovat na tuberkulin, což povede k růstu papuly a poskytne nesprávný výsledek;
 • kožních onemocnění. V některých případech, povaha nemoci sám zahrnuje vytvoření papules, který také neumožňuje přesný výsledek;
 • bronchiální astma. Ve vzácných případech vede zavedení tuberkulínu k kašli, což má negativní vliv na zdraví;
 • alergické na tuberkulin nebo složky vzorku. Tento typ alergie je poměrně vzácný, ale existuje a může být doprovázen špatným zdravotním stavem. Tento typ alergie je bohužel nejčastěji stanovován během testu;
 • revmatismu a epilepsii. Předpokládá se, že tuberkulin může vést k útoku nebo exacerbaci těchto onemocnění.

Pokud existuje některá z těchto kontraindikací, provádějí se další testy týkající se sputu, krve a dalších ukazatelů.

DŮLEŽITÉ: V souvislosti s nedávným nárůstem hnutí proti očkování se stále více zvyšuje otázka potřeby provádět tento výzkum. Podle pokynů Ministerstva zdravotnictví je test reakce Mantoux povinný, protože je to nejjednodušší způsob, jak kontrolovat šíření nemoci mezi obyvatelstvem a zabránit pandemii. Očkování Mantoux - norma. Musíte se chránit sebe a své blízké.

Vedlejší účinky

Během testu Mantoux se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • kašel. Není spojován s tuberkulínem samotným a je obvykle psychosomatický;
 • alergie. Jak již bylo zmíněno, člověk může mít alergickou reakci na tento lék, který je sám alergenem;
 • zvýšení teploty. To je poměrně vzácné v těch lidí, kteří jsou velmi citliví na tento lék. Nárůst teploty je zanedbatelný a neovlivňuje blaho;
 • Hyperargická reakce. Extrémně akutní reakce těla na tuberkulín. Papule vypadá nezdravě a roste na sedmnáct milimetrů, může začít závažný zánět a ve vzácných případech nekrotické změny ve formě vředů nebo abscesů malé velikosti v místě vpichu injekce. Tento extrémně vzácný projev reakce znamená, že tělo je již vážně infikováno tuberkulózou a vyžaduje okamžitou léčbu.

Takové reakce těla jsou velmi vzácné, většina lidí toleruje výzkum velmi snadno, aniž by se setkala s některým z výše uvedených účinků, který sloužil jako prevalence této metody.

DŮLEŽITÉ: Tuberkulóza je poměrně časté onemocnění, které se nemusí dlouho projevovat, dokud není imunitní systém oslaben. V tomto ohledu je obzvláště důležité zkontrolovat vaše zdraví, aby se zabránilo rozvoji onemocnění a infekce jiných.

Péče o místo injekce pro testování tuberkulózy byla spolehlivá

Chcete-li učinit co nejspolehlivější odpověď na test Mantoux, měli byste dodržovat několik jednoduchých požadavků na péči o místo vpichu injekce:

 • Místo aplikace injekce nečistěte. Papuly mohou svědit, to je normální Mantoux reakce, takže tělo reaguje na podnět. Pokud ho rozčesete, může růst, což bude mít špatný výsledek;
 • těsnění nebo jinak omezit přístup vzduchu do místa injekce. Účinek bude stejný jako při návštěvě parní lázně - možný mírný nárůst papuly;
 • Místo vpichu byste neměli namazat krémy, brilantní zelení a jinými látkami, které mohou způsobit podráždění;
 • Nemůžete jíst potraviny, které mohou způsobit alergie. Stejně jako u jiných testů mohou výsledky testu ovlivnit alergické reakce. Totéž platí pro některé léky, které mohou mít podobný účinek.

DŮLEŽITÉ: I přes první velmi běžnou mylnou představu může být Mantoux promočený. Můžete dokonce klidně umýt ve sprše, hlavní věc - netřete místo injekce žínkou. Tato mylná představa se objevila po prvních testech zahrnujících pitvu kůže, následovanou tuberkulínem.

Užitečné video

Diaskintest je přesnější a má méně vedlejších účinků.

Výběr testu a klinika

Mantoux test je tedy nejdostupnější, nejoblíbenější a nejlevnější způsob diagnostiky tuberkulózy. Vzhledem k jednoduchosti výroby tuberkulínu je tento způsob široce používán dodnes, což umožňuje masivní testování lidí všech věkových kategorií na onemocnění tuberkulózy, ačkoli se nemůže pochlubit stoprocentní přesností, kterou mají dražší laboratorní testy.

Například, Mantoux test je vykonáván ve většině školách, mateřských školách a klinikách. Tyto studie jsou plánovány a povinné pro všechny děti, které nemají kontraindikace. Tento výzkum můžete také provádět za poplatek, ale mezi soukromými a veřejnými institucemi neexistuje žádný významný rozdíl.

Mantoux reakce na tuberkulózu: co by mělo být normou u dospělých?

Jaká by měla být Mantouxova reakce na tuberkulózu? Míra dospělosti se liší od dětí. Test na mantoux se zřídka provádí u dospělých: mnohem častěji se tento test používá k detekci tuberkulózy u dětí. Dospělým se doporučuje provádět pravidelné rentgenové snímky. V některých případech však může být Mantoux test přiřazen dospělé osobě. Jaká je normální reakce na tuberkulin a ve kterých případech se musíte obávat? Odpověď naleznete v tomto článku.

Jak funguje Mantou?

Mnozí lidé se mylně domnívají, že během testu Mantoux se pod kůži injikuje vakcína, což umožňuje, aby se v budoucnu neinfikovala tuberkulóza. To však není tento případ: vzorek není očkování, ale je diagnostickým postupem. Lék nazývaný tuberkulin obsahuje oslabené patogeny tuberkulózy. V případě, že imunita člověka má již zkušenosti s „srazením“ s těmito nebezpečnými mikroorganismy, bude pozorována spíše specifická reakce: místo tuberkulinové injekce se bude vznítit a zvětší se velikost. Na tomto základě lékař posoudí, zda je osoba nakažena.

Dospělý Mantoux test je předepisován poměrně zřídka: pouze v případě, že došlo k kontaktu s nosičem otevřené formy tuberkulózy nebo existuje podezření na přítomnost tohoto onemocnění. V tomto případě vzorek funguje jako další test: výsledky této studie jsou ovlivněny řadou faktorů, které budou popsány níže.

Lékař vyhodnotí odpověď na injikovaný lék tři dny po odebrání vzorku. V tomto okamžiku reakce imunitního systému dosáhne svého maxima.

Jaká reakce je považována za normální?

Pokud v místě vpichu nezůstanou žádné stopy, nedochází k otoku a hyperémii kůže, pak se říká o negativní reakci, to znamená, že osoba není infikována původcem tuberkulózy. V tomto případě se nebojte. Pokud existuje stopa, je nutné ji podrobit dodatečnému hodnocení.

Papule v místě injekce tuberkulínu je hodnocena následovně:

 1. Pokud má zarudnutí průměr menší než 4 mm a papule se zvedne o 1 mm nad povrch kůže, reakce bude považována za negativní: pacient není nemocný tuberkulózou a v jeho těle není žádný patogen.
 2. V přítomnosti zarudnutí, jehož průměr je větší než 4 mm, se reakce nazývá pochybná. V tomto případě bude pacientovi doporučeno podstoupit řadu dalších vyšetření: projít sputem a vytvořit rentgen plic.
 3. Papule o průměru 4 až 17 mm znamená, že lidské tělo bylo testováno na tuberkulin pozitivně. Tento výsledek však ukazuje na přítomnost původce tuberkulózy v těle, ale ne na samotném onemocnění.
 4. Zvýšené riziko výskytu pacienta s tuberkulózou je indikováno, pokud velikost papuly přesahuje 21 mm. Často je často pozorován těžký zánět a dokonce i hnisání v místě vpichu injekce.

Jaké faktory narušují výsledek?

Po Mantoux testu, výsledek může být roztříděn jak pozitivní dokonce jestliže osoba není nemocná s tuberkulózou.

To se děje v následujících případech:

 • pacient má v poslední době nějakou infekci. V tomto případě může imunita oslabená onemocněním vyvolat prudkou reakci na oslabené patogeny tuberkulózy;
 • osoby náchylné k alergiím. Dospělí, kteří mají supersenzitivní imunitu, by se měli zdržet provádění testů Mantoux: tuberkulin je silný alergen, protože obsahuje protein, který je cizí lidskému tělu;
 • Mantouxový test je u starších pacientů falešně pozitivní;
 • Droga je zadána nesprávně. Injekce se provádí intrakutánně, nikoli subkutánně. V druhém případě je to často vývoj zánětu v místě vpichu injekce, který může být považován za pozitivní reakci;
 • test se provádí během měsíčního období;
 • Reakce na Mantu je vždy poměrně výrazná u lidí, kteří měli v minulosti tuberkulózu. Osoba, která měla tuberkulózu, musí mít na paměti, že patogeny onemocnění přetrvávají v jeho těle po dlouhou dobu a pečlivě sledují stav svého zdraví, aby se zabránilo opakování;
 • podávaná droga byla nekvalitní nebo byla skladována v nevhodných podmínkách.

Jak se starat o papuly?

Pokud má lékař podezření, že jste nakaženi Kochovou hůlkou a vy jste dostali test na tuberkulózu Mantoux, míra dospělosti popsaná v tomto článku vám pomůže pochopit, jak velké je riziko tohoto nebezpečného onemocnění. Nemusíte hodnotit papulu vytvořenou v místě vpichu injekce a paniku, pokud je v místě vpichu injekce mnoho zánětů: je možné, že jste se neřídili pravidly pro péči o papulu.

Chcete-li zabránit falešně pozitivním výsledkům, postupujte podle těchto pokynů:

 • Místo aplikace injekce nečesávejte: můžete ránu infikovat;
 • neaplikujte krémy nebo masti na papuly;
 • Nepokoušejte se, když máte nachlazení nebo SARS. Doporučuje se mít nejprve infekční chorobu a teprve po zmizení jeho příznaků jít do Mantu;
 • pokud jste náchylní k alergickým reakcím, informujte o tom svého lékaře, aby si vyzvedl alternativní metody výzkumu;
 • Během mytí se nepokoušejte otřít papule tvrdou žínkou.

Není třeba citově reagovat na výskyt zánětu tuberkulínu nebo zarudnutí. Lékař bude schopen provést přesnou diagnózu pouze po provedení dalších testů. Účelem testu Mantoux je rychle identifikovat riziko výskytu tuberkulózy a včas zahájit nezbytnou léčbu.

Jak je normální reakce Mantouxu u dospělých?

Mantoux test se provádí za účelem zjištění, zda je organismus infikován patogenem tuberkulózy. Tuberkulin se podá injekčně osobě pod kůži, vytvořené z oslabených „neutralizovaných“ tyčinek tuberkulózy Koch. Tento postup není štěp. To je jeden z diagnostických testů, druh provokace patogenů, aby zjistil, zda je v těle přítomen. Pro vyhodnocení výsledku je důležitá Mantouxova reakce. Norma u dospělých má své vlastní charakteristiky.

Co znamená Mantouxova reakce?

Externě zadaný Mantoux test se podobá tlačítku. V prvních dnech po injekci se na kůži objeví alergická reakce ve formě zarudnutí. Je na ní a posoudit, zda lidské tělo není infikováno tuberkulózou.

Mantouxová reakce je obvykle předepisována dětem. Mají tento postup pomáhá určit přítomnost tuberkulózy ve velmi rané fázi. Lékaři předepisují vzorky pro dospělé vzácně. Obvykle jsou diagnostikováni tuberkulózou jinými způsoby - pomocí sputum a krevních testů, stejně jako fluorografie. Lékaři předepisují Mantoux pouze těm dospělým, kteří komunikovali s pacienty s otevřenou formou tuberkulózy. Tento postup musí být proveden před očkováním BCG.

V poslední době se Mantouxova reakce stále častěji předepisuje lidem jakéhokoliv věku, aby mohla rychle diagnostikovat tuberkulózu. Je však třeba chápat, že tato diagnostická metoda není nejpřesnější.

Normální Mantoux reakce u dospělého

Výsledky postupu nejsou hodnoceny v prvním nebo druhém dni. Pouze třetí den po vyšetření je jasné, zda je nemocná tuberkulóza. Skutečnost, že nemá tuto nemoc, říká nedostatek kožní hyperémie a otok. Toto je norma Mantu. Fotografie ukazuje možné negativní reakce:

Následující fotografie také ukazuje, co by měla být reakce Mantouxu v nepřítomnosti infekce:

Pokud v místě zavedení vzorku:

 • průměr zarudnutí nepřesahuje 4 mm a výška papule není větší než 1 mm, bacil tuberkulózy není infikován osobou;
 • zarudnutí 5 mm nebo více mm - Kochova hůlka může být přítomna v těle. Nicméně, pro jistotu, budete muset udělat rentgen plic a krevní test;
 • papule, jejíž průměr je v rozmezí 4-17 mm, je známkou toho, že v těle je původce tuberkulózy. K určení, zda je člověk s touto nemocí nemocný, budou nutné další testy;
 • pokud je papule více než 21 mm a v oblasti vstupu do Mantouxu dochází k silnému zánětu nebo dokonce hnisání, je velmi pravděpodobné, že osoba má tuberkulózu.

Mantoux reakce u dospělého určuje pouze skutečnost, že v těle jsou přítomny Kochovy tyčinky. Tímto postupem nelze s jistotou říci, zda má pacient tuberkulózu, kde je přesně lokalizována a kdy se objeví. Proto pokud test u dospělého prokázal pozitivní výsledek, je umístěn do tuberkulózy pro hloubkové vyšetření.

Možné příčiny zkreslení výsledku

Test může ukázat falešně pozitivní výsledek, pokud:

 • osoba krátce před testem měla nějaké infekční onemocnění. V takové situaci může oslabený imunitní systém reagovat příliš mnoho na tuberkulin. Jako výsledek, tam je pozitivní Mantoux reakce, ačkoli osoba není nakažená Koch hůlkou, a jeho plíce jsou úplně zdravé;
 • pacient trpí chronickým onemocněním;
 • tělo je citlivé na alergie, netoleruje tuberkulin. V tomto případě je lepší nestanovit vzorek, protože tuberkulin se skládá z bílkovin, které mohou způsobit prudkou alergickou reakci. Výsledky Mantoux budou naolejovány;
 • vzorek byl vyroben během menstruace, i když je kontraindikován;
 • pacient žije v ekologicky nepříznivém regionu;
 • tuberkulin byl injikován nesprávně. Nejčastější chybou je injekce léku ne intrakutánně, ale subkutánně. Takové nesprávné zavedení testu Mantoux může vést k zánětu a falešně pozitivní reakci na tuberkulózu;
 • hodnocení výkonu u starších lidí je někdy obtížné. Test často vykazuje falešně pozitivní výsledky;

U dospělých, kteří měli tuberkulózu, Mantu vždy dává silnou reakci, i když v těle není žádný patogen.

Test může také dát falešně negativní výsledek, to znamená, že může prokázat, že v těle není žádný tuberkulární bacil, když ve skutečnosti tomu tak není. Takové případy nejsou neobvyklé. Výsledek Mantoux u tuberkulózy je falešně negativní, pokud:

 • u lidí chybí vitamin E;
 • pacient je duševně nemocný a trpí epilepsií;
 • pro test byl použit produkt nízké kvality;
 • pro diagnostiku byl použit tuberkulin, který již není vhodný - zhoršený v důsledku nesprávného skladování nebo porušení přepravních pravidel.

Výsledkem může být buď falešně negativní nebo falešně pozitivní, pokud osoba:

 • trpí neurodermatitidou nebo chorobami, které jsou doprovázeny chronickými zánětlivými procesy;
 • nemocný psoriázou;
 • trpí různými gastrointestinálními chorobami nebo helmintickými invazemi.

Abychom minimalizovali pravděpodobnost falešně pozitivní reakce, neměli bychom zapomenout na tato doporučení:

 1. V žádném případě nepoškrábejte místo vstupu drogy, a to navzdory skutečnosti, že to může být docela svědivé. Pokud je kůže podrážděná, infekce snadno pronikne do rány.
 2. Papula nesmí mazat masti nebo krémy.
 3. Místo pro injekce nesmíte navlhčit. Pokud se dostane do styku s vodou, musí být pečlivě osušen tkání.
 4. Nelze tisknout na papule.
 5. Při studeném nebo ORVI je nutné odmítnout zkoušky. Mantoux by měl být prováděn, pokud osoba nemá infekční onemocnění. Na diagnóze musí jít po zmizení všech příznaků.
 6. Pokud máte sklony k alergiím, informujte svého lékaře. S největší pravděpodobností si vybere jinou, ale ne méně účinnou metodu vyšetřování.

Dodržování těchto jednoduchých opatření bude chránit před nesprávnými výsledky.

Co dělat s odchylkami?

Když se v místě injekce objeví zánět nebo zčervenání kůže, je nerozumné panice nebo reakce příliš citově.

Aby bylo možné přesně určit, zda je člověk nemocný tuberkulózou, je třeba se obrátit na odborníky a provést fluorografické vyšetření, další testy. Podle jejich výsledků bude možné přesněji posoudit, zda je infekce přítomna v těle a v jaké fázi vývoje je.

Výsledky vyšetření budou lékaře informovat o tom, jaká další setkání by měla být připsána pacientovi.

Závěr

Mantoux test u dospělých přispívá k rychlé detekci tuberkulózy a včasné léčbě patologie. Pokud existuje pochybná reakce na tuberkulin, další vyšetření plic a průdušek, jsou nutné pokročilé krevní testy.

Udělejí dospělí Mantoux test?

Reakce Mantoux u dospělých se provádí jen zřídka, hlavní metody detekce tuberkulózy u dospělých zahrnují test krve nebo sputa, rentgen hrudníku a rentgen hrudníku. Tento rychlý test je méně spolehlivý než snímek plic. Pokud existují kontraindikace pro použití rentgenového záření, pak má lékař právo předepsat tuberkulinový test, zejména v případě potřeby rychlého vyšetření.

Nastavení mantouxu pro dospělé se provádí stejnou technologií jako děti. Lék "Tuberkulin" se vstřikuje intrakutánně do oblasti předloktí. Tento postup nepovede k pronikání živých bakterií do těla, protože v látce chybí. Přípravek obsahuje antigen, který je rozpoznáván protilátkami dříve vyskytujícími se u původce tuberkulózy.

Dělá Mantoux dospělí nebo ne?

Odpověď na otázku, zda Mantus je dospělý, vyžaduje označení zvláštních případů, v nichž je tento test předepsán dospělým:

 1. Kontakt s pacientem s otevřenou formou tuberkulózy.
 2. Kontrola účinnosti léčby tuberkulózy. Po uzdravení bude pacient několik let kontrolován, a to i pomocí tuberkulinového testu.
 3. Podezřelá infekce v těle a vysoká pravděpodobnost jejího přechodu na aktivní formu, například po provedení rentgenových studií.
 4. Potřeba reprodukce BCG vakcíny.

Často se takový test používá k potvrzení, že osoba není infikována patogenem tuberkulózy. Pro pracovníky v potravinářském sektoru (kuchaři, prodejci a další speciality související se zpracováním potravin) a pro lidi, jejichž činnost je masivní komunikace (poradci, učitelé) potřebujeme zdravotní osvědčení.

Metoda tuberkulinové analýzy má mnoho nuancí, což vede ke zkreslení výsledků. To je hlavní důvod, proč dospělí neudělají Mantu. Konečný stupeň ovlivňuje mnoho faktorů, takže test se používá jako další metoda. Existují přísná kritéria, na jejichž základě je Mantouxova reakce analyzována. Míra u dospělých je jiná než u dětí, ale problém techniky zůstává stejný - zhodnotit riziko výskytu infekce v těle.

Mantoux normální reakce

Po zavedení léku se T-lymfocyty, dříve v kontaktu s bacilem tuberkulózy, začnou hromadit v oblasti injekce, což způsobuje zánět. Vyhodnocení papuly provedené po 3 dnech. Pokud nedojde k otoku a zarudnutí, pak bude reakce negativní, a proto patogen do těla nevstoupí.

Při provádění zkoušek Mantoux je uvažována norma u dospělých, je-li průměr papule 0,5-2 mm. Výška „tlačítka“ by neměla překročit 1 mm. Tyto výsledky testů ukazují, že osoba není infikována původcem tuberkulózy (výsledek je negativní). Jestliže papule dosáhne 3-4 mm, pak reakce je zvažována pochybná. Takový pacient je poslán k dalšímu vyšetření (analýza sputum, rentgenový dýchací systém), pokud je v ohrožení.

Když se dospělí Mantoux nastavují, velikost papule do 5 mm je v podstatě stejná jako negativní. Je povolena jakákoli oblast zčervenání kůže, která by však měla být doprovázena absencí silné reakce těla. Negativní výsledek ukazuje, že se osoba nesetkala s Kochovou hůlkou a neexistuje riziko vzniku aktivní nebo latentní formy tuberkulózy.

Mantoux pozitivní reakce

Průměr "tlačítek" 5-17 mm označuje pozitivní reakci. Takový výsledek Mantoux testu u dospělých je indikátorem přítomnosti tuberkulózního bacillu v těle, a nikoli vývoje onemocnění. Imunitní systém osoby, která se zotavila z tuberkulózy, reaguje na test rychleji.

Zvýšené riziko vzniku tuberkulózy je zaznamenáno, pokud je papule více než 21 mm široká. Obvykle, s takovou silnou reakcí, je v místě injekce pozorován zánět až do hnisání. Tento výsledek signalizuje, že osoba není pouze nositelem infekce, ale má také tuberkulózu. Je vysoce pravděpodobné, že se patogen vyvíjí uvnitř těla a nemoc se bude vyvíjet v otevřené formě.

Existují případy, kdy je papule malá, ale na tlačítku je otevřená rána. Tento obraz je přisuzován pozitivní reakci.

Riziko pro dospělé lze testovat jednou ročně. Pokud existuje podezření na aktivní formu tuberkulózy, je pozitivní test Mantoux doprovázen dalšími příznaky onemocnění:

 1. Virage reakce, prudký nárůst šířky (až 6 mm) otok oproti loňskému roku. Výjimka - nastavení BCG, v tomto případě není zvýšení velikosti nebezpečné.
 2. V dynamice stabilního růstu papuly.
 3. Již několik let existuje velké "tlačítko", které dosahuje šířky 12 mm.
 4. V místě injekce se objeví infiltrace nebo erozivní rána.

V jakých případech je možný falešně pozitivní a falešně negativní výsledek?

K narušení výsledku tuberkulínového testu dochází v případě ovlivnění imunitní reakce alergických nebo chronických onemocnění. Falešně pozitivní a falešně negativní výsledky se odlišují od výsledků testování. V důsledku nepříznivých faktorů může dojít k nadměrné reakci na tuberkulin podané pod kůži. Vyhodnocení výsledku u dospělých v testu Mantoux se stává nespolehlivým v případě:

 1. Přítomnost různých infekcí (virových, bakteriálních, parazitárních) v lidském těle. Mobilizovaný imunitní systém může silně reagovat na injekci.
 2. Kožní onemocnění.
 3. Výrazná tendence k alergickým reakcím je jednou z typických příčin falešně pozitivního výsledku.
 4. Přecitlivělost pacienta na tuberkulin.
 5. Testovaný stáří.
 6. Přítomnost menstruace u ženy během testu.
 7. Nesprávné podávání léčiva.
 8. Špatný lék nebo porušení jeho skladování.
 9. Vývoj netuberkulózních mykobakterií v těle, které produkují proteiny podobné Mycobacterium tuberculosis.

Mantoux test u dospělých je často nespolehlivý ve srovnání s dětmi. Výsledek může být ovlivněn individuálními vlastnostmi kůže a životního prostředí v místě bydliště jedince. Existuje celá řada důvodů, pod jejichž vlivem je získána nespolehlivá Mantouxova reakce. Norma u dospělých, která ukazuje nepřítomnost patogenu v těle, může být falešně negativní výsledek. Například, když slabě reagující imunitní systém vyvíjí necitlivost na testy (kožní anergie). Další důvody:

 1. Kochova hůlka vstoupila do těla nedávno (2-2.5 měsíce).
 2. Tuberkulóza se vyskytuje ve staré formě.
 3. Mužovi krátce před testem byla podána vakcína s živými kulturami.
 4. Při provádění těchto metod byly porušeny.
 5. Nesprávná interpretace výsledků.

Při dlouhodobé infekci tuberkulózou imunitní systém reaguje špatně na tuberkulín, takže dochází k falešně negativním výsledkům. Tento jev se může vyskytnout u starších osob se silným nedostatkem vitaminu E, stejně jako u tuberkulinu s nízkou kvalitou. Pokud byla osoba nemocná tuberkulózou více než jednou, nemusí být tuberkulinový test vhodný pro analýzu z důvodu zkreslení výsledku.

Očkování po identifikaci reakce Mantoux nebo měsíc před testem, takže výsledek není zkreslený. Musí být dodrženo několik pravidel, aby se zajistilo, že test bude v budoucnu správně interpretován:

 1. Zabraňte vniknutí vody.
 2. Nedotýkejte se místa vpichu injekce.
 3. Nepoužívejte antiseptické masti.
 4. Doporučuje se vyloučit používání tabáku a alkoholu v období mezi stanovením testu a shrnutím jeho výsledků. Špatné návyky mohou vést k rozmazání obrazu.

Tuberkulinový test ukazuje přítomnost Kochových tyčinek v těle, vzorek neposkytuje informace o vlastnostech onemocnění a době infekce patogenem. Po rozvoji tuberkulózy a uzdravení je třeba mít na paměti, že bakterie jsou v těle dlouhodobě v nečinné formě. Aby se předešlo opakování, je nutné provést řád lékařů

Mantoux u dospělých

Každý ví, že od prvního roku života a do konce školy se Mantoux každý rok testuje, aby se rychle zjistil nástup infekce tuberkulózního bacillu nebo dokonce tuberkulózy. Pak je manta vzorkována jednou za několik let, ale lidé středního věku jej zpravidla nedostávají.

Mantoux test

Tuberkulóza u dospělých je obvykle detekována jinými prostředky:

 • Fluorografie.
 • Krevní test
 • Test sputa.
 • Bronchoskopie.

V některých případech se však u dospělých provádí manta test, např. Pokud: existují podezření na aktivní formu tuberkulózy, jedná se o celou skupinu lidí nebo když obdrží lékařskou knihu.

Udělejte test je velmi snadné, stačí jít na kliniku. Podstatou této akce je: speciální léčivý přípravek se vstřikuje pod kůži osoby - tuberkulin. Získává se z tuberkulózních bacilů a používá se pro zjištění úrovně imunity nebo pro identifikaci onemocnění.

Reakce manty u dospělých se považuje za negativní, pokud po třech dnech nedochází k zarudnutí nebo otoku v místě vpichu injekce. Pokud papule (otok) dosáhne velikosti až 4 mm, znamená to pochybnou reakci na Mantus. Reakce od 5 do 17 mm je považována za pozitivní a jasně pozitivní reakce jsou považovány za nad 17 mm u dětí a nad 21 mm u dospělých. V případech, kdy je Mantoux reakce menší než 21 mm, ale má vzhled rány, je to také jasná pozitivní reakce.

Příliš mnoho zhutnění může nastat u těch, kteří nedávno trpěli infekčním onemocněním nebo jsou náchylní k alergiím. Když tedy dojde k hyperergické reakci, nelze s naprostou jistotou říci, že člověk je nemocný. Pro získání přesného výsledku je nutné provést další průzkum.

Při přijímání reakce nebo její nepřítomnosti je však třeba pamatovat na falešně pozitivní nebo falešně negativní reakce.

Falešně pozitivní reakce může nastat v důsledku alergických reakcí a přítomnosti jiných bakterií v těle.

K falešně negativní reakci dochází, když má člověk nedostatek imunity. Pokud však existuje možnost infekce tuberkulózou, ale Mantouxova reakce se ukázala být negativní, mělo by být provedeno další vyšetření.

Technika

Je nutné plánovat test předem, před jakýmkoliv jiným očkováním, protože mohou zkazit výsledek studie. Tři dny po injekci se měří průměr papule a hodnotí se imunita osoby vůči bacilárnímu tuberkulu. Stačí pouze změřit pečeť a zarudnutí, které se tvoří kolem, nehraje žádnou roli a neznamená onemocnění. Čím více je tzv. „Knoflík“ na paži, tím větší je šance na tuberkulózu.

Během doby mezi injekcí a sběrem výsledků je důležité zabránit vniknutí vody do papule a ne česání. Šmouha zelené barvy nebo náplasti, na které je vzorek zhotoven, je přísně zakázáno.

Existuje mylný názor, že Mantoux je očkování, to není pravda. Mantoux je test, takže i když je vaše dítě propuštěno z očkování, bude ještě třeba provést vzorek.

Co může ovlivnit výsledek

Před provedením testu je důležité vědět, že existují faktory, které způsobí nesprávný výsledek. Může být nesprávné, pokud:

 • Nedávno došlo k očkování
 • Existují infekční nemoci
 • Alergické reakce
 • Vzorek byl proveden během menstruace.
 • Tuberkulin je nedostatečný

Indikace a kontraindikace

Použití vzorku je nepochybně nepopiratelné a musí být provedeno, pokud chcete včas zabránit vážnému onemocnění. Nezapomeňte však na opatrná opatření, tj. Na to, proč je prováděna a komu je kontraindikována.

Mantoux se provádí za účelem:

 • Detekce infekce hůlkou
 • Identifikujte případy
 • Zkontrolujte stav odolnosti

Mantoux nelze provést, pokud:

 • Vyšetřovaná osoba má jakékoli kožní onemocnění v místě podání injekce.
 • V současné době má pacient nějaké akutní nebo chronické infekční onemocnění. Vzorek lze provést pouze měsíc po zotavení osoby.
 • Osoba může mít alergie. Během horečky není nutné provádět test.
 • Člověk má epilepsii.

Nedávejte očkování v den, kdy chcete otestovat, jinak se mohou vyskytnout komplikace. Můžete je provádět po měření velikosti plomby na vaší paži. Tento test je nutný nejen pro kojence, ale i pro dospělé, kteří to potřebují k identifikaci a prevenci závažných onemocnění předem. Není proto nutné jej odkládat na pozdější dobu z důvodu nedostatku času nebo vysoké zaměstnanosti, protože byste měli vždy myslet na zdraví.

Všimli jste si chyby? Vyberte ji a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

mantoux u dospělých

Otázky a odpovědi na: Mantu u dospělých

Populární články na toto téma: Mantu v dospělých

V souvislosti s rozšířením Evropské unie vznikly na programu nejen nové politické a ekonomické otázky, ale i jeden zdravotní problém, a to epidemie tuberkulózy.

V současné době se na Ukrajině objevila velmi alarmující situace týkající se infekce HIV. V roce 2005 činil u nás oficiální míra infekce HIV 29,4 případů na 100 000 obyvatel.

Náhodný kontakt s tuberkulózním bacilem je bezpečný: není zdrojem infekce. Ale s dlouhodobou a pravidelnou komunikací s majitelem otevřené formy tuberkulózy můžete určitě nakazit. Prevence pomůže předcházet nemocem.

Novinky na téma: manta u dospělých

Nyní je těžké najít dospělého, který v dětství nebyl podroben testům na infekci tuberkulózním bacilem pomocí kožních testů. Slova "Pirke" a "Manta" jsou nyní známá školákům. A vědci ze Spojených států zlepšili obě metody.

Cílem Světového dne tuberkulózy je zvýšit povědomí o celosvětové epidemii tuberkulózy a úsilí o její odstranění. V současné době je třetina světové populace nakažena tuberkulózou. V souladu se statistickými údaji zdravotního střediska v Kyjevě od roku 1995 se incidence aktivní tuberkulózy na Ukrajině neustále zvyšuje. Zejména v roce 2005 vzrostl počet případů ze 41,7 na 100 000 obyvatel na 84,5 osob. Od roku 2006 se však šíření tuberkulózy zpomalilo. Úmrtnost na toto onemocnění se také snížila.

AnnaMama

Jaká je Mantouxova reakce?

Reakce Mantoux není vakcína. Neslouží k vytvoření imunity. Jedná se o test pro stanovení imunity vůči tuberkulóze a test pro včasnou detekci tuberkulózy u dítěte.

Test se provádí analogicky s testem alergie: tuberkulin se vstřikuje intrakutánně, je součástí mykobakteriální buněčné stěny (původce tuberkulózy) (trochu jako zavedení části alergenu během alergického testu), což může způsobit onemocnění v NO WAY.

Jak hodnotit výsledek testu Mantoux?

Ve dvou slovech: je reakce, je imunita (dobrá), není reakce, je nutné ji znovu očkovat. Reakce dramaticky vzrostla nebo reakce je velmi jasná.

Kožní reakce se vyhodnocuje po třech dnech (72 hodin) (měřeno pravítkem).

 • OK u dítěte očkovaného BCG do 4-5 let, na místě injekce otok kůže větší než 5 mm ve velikosti, ale ne více než 17 mm formy, která postupně slábne s věkem.
 • Žádný otok kůže po testu Mantoux indikuje absenci imunity vůči tuberkulóze u dítěte, což může být způsobeno nesprávným nebo neúčinným očkováním. V tomto případě může být BCG očkování opakováno.
 • Příliš mnoho otoků (více než 17 mm), zvýšení otok ve srovnání s předchozím testem manta o více než 6 mm (za rok, jak se každoročně opakuje), jakož i další projevy (zvětšené lymfatické uzliny, puchýře kolem místa vpichu injekce, výskyt červené linie od místa vpichu k lokti) - příznak nepříznivý, se nazývá „obrat tuberkulinového testu“ a nepřímo indikuje, že dítě je nakaženo Mycobacterium tuberculosis a mělo by být konzultováno s odborníkem na tuberkulózu.

Správné měření papuly v testu Mantoux:

Je nutné provést Mantoux test, pokud není podána žádná BCG vakcína?

Děti bez BCG jsou vystaveny vysokému riziku tuberkulózy, na prvním místě je prokázán Mantoux test a doporučená četnost vyšetření je dvakrát ročně.

Proč opakovat Mantouův test každý rok?

Mantoux test je test pro stanovení nemoci, jednou ročně se doporučuje zkontrolovat dítě na přítomnost tuberkulózy, proto se odhaduje velikost otoku kůže ve srovnání s předchozím rokem. Je důležité hodnotit vzorek přesně ve srovnání s předchozím rokem.

Kdo potřebuje udělat Mantu častěji než jednou za rok?

Děti s rizikem rozvoje tuberkulózy musí provádět Mantoux test častěji: neočkované BCG, často nemocné děti, děti s chronickými onemocněními (diabetes, systémové nemoci, chronická onemocnění plic, ledvin, střev), děti infikované HIV.

Co udělá lékař TB?

Pomůže zjistit, proč Mantoux test varoval pediatra a co to bylo: falešně pozitivní reakce nebo pravdivá reakce a rozhodnout o potřebě léčby. Fthiatrici často předepisují „profylaktickou léčbu“, tj. Léčbu léky proti tuberkulóze bez identifikovaného zdroje infekce, což je dáno tím, že v prvním roce bez léčby v 15% případů se latentní infekce mění v nemoc. Profylaktická léčba významně snižuje riziko přechodu na nemoc a léčba samotného onemocnění je dlouhá a obtížná, vyžaduje hospitalizaci a závažnou léčbu.

Jaké jsou kontraindikace reakce Mantoux?

Mantoux by neměl být prováděn, pokud:

 • Dítě je v akutní fázi infekčního onemocnění nebo je v karanténě pro dětské infekce.
 • Dítě má výrazné kožní onemocnění.
 • Exacerbace alergických onemocnění
 • Epilepsie
 • Exacerbace chronických onemocnění

Mohla by být alergie na Mantoux test?

Někdy, ale velmi zřídka, může velký otok kůže znamenat nejen infekci tuberkulózou, ale také alergii na složky tuberkulínu - látku používanou v Mantouxově reakci.

Alergie na tuberkulin se projevuje v první Mantouxově reakci.

Aby bylo možné odlišit alergii od pozitivní Mantusovy reakce, je nutné pozorovat papulu (otoky) po dobu několika týdnů: s alergiemi, stopa rychle zmizí, po 1 týdnu, okraje jsou nezřetelné a bledé; s pozitivní Mantoux reakcí, papule je jasná, okraje jsou jasné, trvá 1-2 týdny nebo více, je vyjádřeno pigmentace a loupání.

Vysoké riziko tuberkulinové alergie může nastat při:

 • Kožní onemocnění a atopická dermatitida
 • Individuální citlivost tuberkulinu
 • Autoimunitní onemocnění (včetně revmatoidní artritidy atd.)
 • Alergické reakce, včetně bronchiálního astmatu
 • Epilepsie
 • Nedávno utrpěl akutní infekční onemocnění

Reakce podobná alergické může také způsobit poranění a poškrábání místa vpichu, na sobě vlněné oblečení atd.

Co dělat, když má dítě alergie a Mantoux je pokaždé velmi velký?

Mantusová reakce Tyto děti by měly být prováděny v období remise z hlavního alergického onemocnění při užívání antialergických léků (7 dní před testem Mantoux a tři dny po) a pod dohledem alergika. Před průlomem, Mantoux nejí alergenní produkty a nezavádí nové doplňkové potraviny.

Po alergiích na tuberkulin lze kůži umístit protizánětlivými nebo antialergickými masti.

Existují alternativní testy, které lze provést namísto testu Mantoux, o kterém budu diskutovat níže.

Proč dospělí nemají Mantoux test?

Předpokládá se, že všichni dospělí jsou již infikováni, a proto budou téměř všechny reakce Mantouxu pozitivní. Místo testu Mantoux proto dospělí provádějí fluorografii jednou ročně, aby vyloučili nejběžnější plicní formu tuberkulózy.

Musí být rodiče zkontrolováni, jestli jim nic nevadí?

Ano, všechny osoby starší 15 let s výjimkou těhotných žen by měly být každoročně kontrolovány na přítomnost tuberkulózy. Je to blízké domácí rodinné kontakty jsou pro děti nejnebezpečnější. Zvláště vysoké riziko infekce při používání běžných předmětů v domácnosti (ručníky, ložní prádlo, nádobí, příbory). Pokud pacient není léčen, pak infikuje až 15 lidí ročně. Proto jsou všechny těhotné ženy požádány, aby přinesli rentgen svého manžela na předporodní klinice. Pokud jste to neudělali, musíte být vyšetřeni. Na každé klinice můžete být zdarma vyšetřeni v místě bydliště. To je důležité zejména u chronicky kašelných pacientů, u kterých je také prokázáno mikrobiologické vyšetření sputa. Je důležité vědět, že období od okamžiku infekce až do prvních známek onemocnění může trvat několik týdnů až 1 rok. Člověk nemusí dlouho vědět, že je nemocný, a užívá příznaky chronické bronchitidy nebo akutních respiračních infekcí.

Je možné navlhčit injekci po testu Mantoux?

Ano, můžete namočit Mantoux test. Ve stejný den, po nastavení reakce Mantoux, můžete plavat, jít do bazénu nebo sprchy. Hlavní věc - netřete místo vpichu injekce. Víra, že nebylo možné namočit Mantouxův test z minulých časů, kdy vzorek nebyl aplikován intrakutánně, ale na kůži („Pirqueův test“), a byla možnost promýt tuberkulín z kůže. Místo vpichu neprodyšujte sádrou.

Je Mantoux v bezpečí?

Bezpečnost přípravku Mantoux vyvolává otázky z důvodu fenolu obsaženého v testu Mantoux, nicméně poškození z malé dávky přípravku Mantoux je značně nadsazeno pracovníky proti vakcínám.

Složení roztoku zavedeného během testu Mantoux (0,1 ml 0,85% roztoku NaCl) tedy zahrnuje:

 • 0,056 mcg purifikovaných mykobakteriálních proteinů
 • 50 ug detergentu Tween 80, který je nezbytný pro zabránění přilnutí tuberkulinových proteinů ke skleněné ampulce
 • 250 μg fenolu, nezbytné pro prevenci zánětlivých komplikací intrakutánní injekce)

A teď pár slov o fenolu [Zdroje: 1,2,3, 4,5]:

 • Jako antiseptikum je fenol již dlouho používán pro vnější použití při kožních onemocněních, při léčbě onemocnění středního ucha, v rektálních a vaginálních čípcích, v roztocích (séra, vakcíny, alergeny, inzulín, somatotropin atd.) Během anestézie a skleroterapie.
 • Fenol je toxický v dávkách nad 70 mg / kg, tj. 2000-krát nebo více než dávka podávaná během formulace Mantouxovy reakce může způsobit popáleniny kůže a systémové poškození orgánů.
 • Fenol vzniká v tkáních samotného organismu a ve střevech v důsledku aktivity bakterií.
 • Fenol cirkuluje v krvi a obvykle obsahuje v moči až 80 µg / ml, tj. denně, až do 160 mg fenolu se vylučuje močí, což je 640krát vyšší dávka než při podání Mantouxovy reakce. Část se vylučuje výkaly.
 • Fenol se nachází v sýrech, rybách, kuřecím masu, tabákovém kouři a čaji.
 • Fenol se uvolňuje z pryskyřic, které pokrývají nábytek, některé syntetické tkaniny atd.
 • Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny a životního prostředí (IARC a EPA) nepovažují fenol za lidský karcinogen a nepovažují ho za genotoxický.
 • Fenol injikovaný tuberkulínem se váže na tělesné proteiny, je dodáván z místa vpichu do jater a poté vylučován močí za přibližně 28 hodin.
 • Frekvence alergií na čistý fenol je značně přehnaná.

Existují alternativy k testu Mantoux a jaký je test Diaskin?

Poměrně často je Mantouxova reakce falešně pozitivní a často se zaznamenávají alergické reakce na složky Mantoux.

Alternativním testem je Diaskinův test - jeho složení je podobné (neobsahuje tuberkulin, ale také obsahuje protein z kmenů mykobakterií, fenol a polysorbát 80) v testu Mantoux, ale je specifičtější. Nicméně:

 • odhaluje nemoc pouze v případě, že tuberkulóza je ve fázi aktivní reprodukce, s neaktivním procesem Diaskine test bude negativní i přes přítomnost infekčního procesu.
 • nedetekuje nemoc v raných stadiích
 • nedetekuje nemoc v případě rozpadu zaměření tuberkulózy u lidí infikovaných HIV nebo u dětí s chronickým onemocněním
 • nedetekuje tuberkulózu způsobenou kmenem bovis

Hlavní nevýhodou metody je tedy mnoho falešně negativních výsledků.

Uvažuje se o pozitivním otoku jakékoliv velikosti (je nutná konzultace s fiatristrem), zarudnutí - pochybná reakce (je nutná konzultace s fionizujícím lékařem), absence změn v místě vpichu injekce - negativní test (normální).

Diaskin test může být prováděn kdykoliv z Mantoux testu. Není to alternativa, nýbrž další metoda zkoušení.

Zde je podrobný web o Diaskin-testu https://www.diaskintest.ru/

Má smysl darovat krev na protilátky proti mykobakteriím?

 1. Protilátky Mechanismus pro vyvolání imunitní reakce proti tuberkulóze je takový, že protilátky v krvi tuberkulózy jsou detekovány ve velmi malém počtu, mohou být normální i při prokázané tuberkulóze, a proto nemohou sloužit jako jedna z diagnostických metod tuberkulózy (hlavně se jedná o buněčnou imunitu a protilátky jsou tvořeny především často humorální imunitu). V tomto ohledu se pro diagnostiku tuberkulózy nedoporučuje krevní test na protilátky.
 2. ELISA nebo PCR vyšetření sputa, moči, slin nebo jiných tekutin je také neúčinné, protože u dětí je extrémně vzácné, aby se bakterie nacházely ve výše uvedených ložiscích.
 3. Kvantifonový test je založen na stanovení specifického interferonu proti tuberkulóze v lidské krvi. Nicméně:
 • nedetekuje tuberkulózu způsobenou kmenem bovis
 • může být často falešně negativní
 • identifikuje infikované osoby, ale ne pacienty
 • lze použít s negativním pláštěm jako další test pro diagnostiku latentní tuberkulózy u dětí s HIV infekcí a dětí s imunodeficiencí

SO.

 • Reakce Mantoux je pro dítě bezpečná a neškodná, je to test na přítomnost tuberkulózy v těle. Mnoho falešných pozitiv, ale minimum falešných negativ
 • V případě pozitivního testu Mantoux je nutné provést diaskinový test - tato metoda není hlavní metodou, ale další metodou (protože četnost falešně negativních reakcí je vysoká).
 • Krev na protilátky, ELISA, PCR a kvantiferonový test také často vykazují falešně negativní výsledky.
 • Dospělí potřebují každoročně provádět rentgen (není kontraindikován během kojení, po studii není třeba dekantovat)
 • Pokud budou metody diagnostiky tuberkulózy odmítnuty, děti mohou být poslány na rentgenové vyšetření plic a nesmí být přijaty do dětského týmu (hygienická a epidemiologická pravidla SP 3.1.1295-03 "Prevence tuberkulózy" a vyhláška Ministerstva zdravotnictví Ruské federace č. 109 ze dne 21. března 2003 "O zlepšení léčby TBC") aktivity v Ruské federaci “) (ačkoli podle výsledků soudního rozsudku bylo v nedávné době do mateřské školy povoleno dítě bez tuberkulínové diagnózy)
 • Prevence tuberkulózy v její včasné detekci hraje klíčovou roli v boji proti tuberkulóze.