Říkáme, jak léčit chronickou bronchitidu doma bez pomoci lékaře.

Bronchitida je zánětlivé onemocnění bronchopulmonálního systému doprovázené bolestivým kašlem, horečkou a bolestmi hlavy. Přidejte k tomu konstantní slabost, srdeční arytmii a dušnost. Chronická bronchitida vyžaduje povinnou a kompletní léčbu! Vhodnou terapii lze provádět doma.

Jak léčit chronickou bronchitidu doma - základní pravidla

Chronická bronchitida se často stává komplikací a následkem chřipky nebo ARVI. Onemocnění napadá již oslabený organismus.

Pro léčbu chronické bronchitidy doma byl rychlý a úspěšný, musíte pomoci zotavit. Základ kompetentní léčby chronické bronchitidy je založen na následujících pravidlech:

 1. Celý spánek. Nejlepší možností je jít do postele kolem 20-21 hodin a odpočinek po dobu nejméně 8-9 hodin.
 2. Pravidelné procházky. Čerstvý vzduch je užitečný pro obnovu imunitních sil při léčbě chronické bronchitidy. Ani kašel a malá teplota by neměly být překážkou. Jediná podmínka - zůstat doma ve velmi chladném a větrném počasí.
 3. Žádná dusnost. Tělo by mělo být teplé, ale je naprosto nemožné být v dusné místnosti se vzduchem. Vzduch v místnosti 2-3 krát denně. V opačném případě se patogenní bakterie rychle množí a zhoršují stav chronické bronchitidy.
 4. Odrůda. Chronická bronchitida může být léčena doma pomocí různých technik. Nelze zastavit pouze na jednom typu terapie.

Na samém počátku nemoci je lepší zavést si lůžko na 2–3 dny, pak na další 4-5 dnů, přenést režim na polopenzi. A teprve pak se vydejte na pravidelné procházky.

Léčba chronické bronchitidy doma - jak se vypořádat s antibiotiky?

Antibiotika jsou agresivní drogy a nejsou vždy vhodná. V mírné, ne komplikované formě, když je léčba chronické bronchitidy prováděna doma, antibiotika nejsou nutná.

Bezstarostně používejte agresivní léky bez podpory lékaře.

Pacient s chronickou bronchitidou je vystaven riziku vzniku závažných alergií nebo vyvolání rozvoje bronchobrikulárního syndromu (akutní respirační selhání).

Použití antibiotik je povoleno při léčbě chronické bronchitidy, pouze pokud:

 • dlouhá horečka;
 • kašel je doprovázen hnisavým sputem zelené nebo žluté barvy;
 • 4-5 dnů po zlepšení dochází k náhlému zhoršení.

V tomto případě byste měli navštívit lékaře a po testech absolvovat léčbu antibiotiky, kterou Vám odborník předepíše. Neužívejte antibiotika sami!

Jak léčit chronickou bronchitidu doma - pokračujte v terapii

Chronická bronchitida je vždy doprovázena kašlem. Chcete-li se rychle vypořádat s bronchitidou doma, je třeba přeložit suchý kašel do vlhka a pomoci tělu odstranit sputum. Při správné léčbě bronchitidy můžete zapomenout již po 10-12 dnech.

Antivirová léčiva. Když je vývoj chronické bronchitidy vyvolán virovými onemocněními (ARVI, ORZ, chřipka), antivirové léky přicházejí na záchranu.

Doporučuje se používat přípravky na bázi interferonu: Cykloferon, Viferon, Kipferon nebo antivirotika jiných skupin: Groprinosin, Aflubin a Arbidol.

Expektoranty. Pokud je kašel s bronchitidou prodloužen a je bronchoobstruktivní (respirační selhání), doporučuje se užívat takové látky jako Tusupreks, Glaucin, Levopront, Libeksin. Tyto léky potlačují kašel a používají se při léčbě syndromu kašle suchého typu.

A tady je řečeno o hlavních příznacích této nemoci.

 1. Mukolytika. Léky na bázi acetylcysteinu: Fluimucil, Mukobene, Mukoneks, Mukoneks, ACC nebo na bázi karbocysteinů: Fluifort, Fluditec, Bronkatar, Mukodin, Mukosol.
 2. Přednášející. Léky s reflexním účinkem (zlepšení kašle v hlenu při léčbě). Jedná se především o produkty rostlinného původu: Prospan (listy břečťanu), Herbion (plantain), althea a sirupy na bázi tymiánu, kapky anýzu a prsní přípravky.
 3. Mukokinetika. Léky, které zajišťují ředění a odstraňování hlenu z plicního traktu: Bromheksin, Ambroxol, Lasolvan, Ambrobene.

Pomozte průdušce

Při onemocněních doprovázených kašlem, kdy trpí plicní systém, pomáhá dobře masírování a dechová cvičení.

Léčivá masáž

Komplexně prováděná masáž zlepšuje krevní oběh a kontraktilitu průdušek. To snižuje čas na léčbu chronické bronchitidy doma, pomáhá rychle odstranit sputum a zbavit tělo intoxikace.

Při chronické bronchitidě se podává několik druhů masáží. Doma můžete provádět následující postupy:

Odvodnění Pacient leží na prsou, pod břichem je umístěn polštář nebo polštář. Masáž začíná s aktivním tlakem na zádech s konečky prstů.

Pak se postupně přesuňte do zóny těla 3-4 cm od páteře a proveďte 20-25 vlnité brnění směrem k ramenům.

Takové akce se opakují 3-4 krát, pak stráví 25-30 úderů na zadní straně dlaní a hrany ruky.

Vibrační. Pacient sedí na břiše. Masáž je prováděna s energickými paty na zadní straně dlaně. Počet takových pohybů je 15-20 s 2-3 přístupy.

Zlato. Zpočátku se pacient, který leží na břiše, třel na zádech, aby se tělo zahřálo. Roztavený teplý med se aplikuje do oblasti průdušek a aktivně se zabouchne do kůže. Masážní pohyby se provádějí až do úplného vstřebání medu. Pak je člověk zabalen do teplé deky a uložen do postele.

Masáž bude užitečná při léčbě chronické bronchitidy doma, pouze pokud budou dodržena následující doporučení:

 • vlhkost vzduchu od 65%;
 • doba jednoho postupu je 20-30 minut;
 • Masáž se provádí 1-1,5 hodiny před jídlem a přes noc;
 • teplota v místnosti, kde se postup provádí, by neměla být vyšší než + 25 ° C.
 • Průběh masáže by měl být 1-2 týdny v závislosti na jeho každodenním chování.

Dechová cvičení

Při léčbě chronické bronchitidy doma, dechová cvičení jsou nutností kromě hlavní terapie. S jejich pomocí:

 • zánět je odstraněn;
 • sliz se ředí a vylučuje;
 • patogenní mikroflóra je dezinfikována;
 • zvýšená ochranná schopnost bronchiální sliznice;
 • poškozené a bronchiální sliznice jsou opraveny a regenerovány.

Soubor cvičení se skládá z 15-16 ostrých dechů / výdechů nosem, pak ústy. Tato cvičení by měla být prováděna třikrát v intervalu 5-7 sekund. Pak udělejte stejný počet hlubokých dechů / výdechů, ale v klidném a plynulém rytmu. Pokud záchvat kašle začne během cvičení, zastavte jej následovně:

 1. Snižte hlavu a uvolněte si krční svaly co nejvíce.
 2. Položte ruce do pupku (pupek by měl být mezi dlaněmi).
 3. Stisknutí břicha rukama, kašel, aniž byste zvedli hlavu, dokud kašel.

Moudrost lidových léčitelů

Naši předkové, zbavení možnosti navštívit kvalifikované lékaře, úspěšně léčení kašle a nachlazení pomocí lidových prostředků. Účinné při léčbě chronické bronchitidy jsou následující metody, které jsou proveditelné doma:

Sibiřské tajemství. Dužninu z černého ředkvičku jemně strouhejte a šťávu vytlačte (použijte marlechku).

Naplňte voňavou hmotu půl litru litru a přidejte k ředkvičce rozpuštěný med (200 g). Vezměte lék by měl být před jídlem av noci na 1,5-2 lžíce. Já

Recept s aloe. Připravte směs rostlinné mízy (15 g), husího nebo vepřového sádla a másla (vždy 100 g) a přírodního medu (100 g). Hmotu důkladně promíchejte a zřeďte ve sklenici horkého mléka (na jednu sklenici 1 lžičky L).

Léčivé bochníky. Rozdrcte stroužky česneku (4 ks) a smíchejte s olejem (100 g). Hodně se šíří na chleba a jíst zdravé sendviče 2-3 krát denně.

Léčivé byliny

Fytoterapie zaujímá poslední místo v léčbě - léčbu bujónem a infuzí léčivých rostlin. Každá bylina má určitou rázovou sílu a je vynikající při léčbě chronické bronchitidy doma:

Protizánětlivé. Jde o třezalku, sladkou vlajku, měsíčku, heřmánek, šalvěj. Ve vroucí vodě (200 ml) páry až 1-2 lžíce. Já jakékoli suché trávy, trvají 2 hodiny a třikrát denně.

Expektoranty. Tento efekt má obyčejný jitrocel. Suché listy rostliny (4 lžičky L.) Vařte s vroucí vodou (100 ml) a nechte vyluhovat po dobu 5 hodin. Masový filtr a pití na den. Kmín, eukalypt, fenykl, borovice, tymián a třezalka jsou také rostliny s podobným účinkem.

Zlepšit imunitu. Při léčbě chronické bronchitidy je nutné zvýšit obranyschopnost organismu. Rostliny vám pomohou: kořeny Althea, lékořice, řebříček, přesličky, listy brusinky, fialové, březové pupeny. Brew grass by měla být založena na 2 polévkové lžíce. Já 200 ml vroucí vody.

Tajemství terapie šťávy

Přírodní zeleninové a bobulové šťávy jsou mocným způsobem hojení těla. Mezi nejlepší šťávy, které pomáhají při léčbě chronické bronchitidy, patří:

 1. Červená řepa. Řepa čistí tělo toxinů, normalizuje složení krve a zvyšuje hladiny krevních destiček v séru. Ale předtím, než se zázrak nápravě, měla by být uchovávána v lednici po dobu 2-3 hodin - nedoporučuje se pít čerstvé. Denní příjem - až 100 ml.
 2. Mrkev. Nádherný přírodní imunomodulátor, který dodává tělu potřebné vitamíny pro oslabený virus. V mrkev jays, můžete přidat cukr, horké mléko, med a pít v potěšení, ale ne zvláště odnesl. Denní dávka šťávy je až 100 ml.
 3. Brusinkovou. Pomáhá ředění a vyprazdňování sputa. Šťáva z bobulí léčivé rostliny má charakteristickou kyselost. Může být zředěn medem nebo cukerným sirupem.
 4. Zelí Vynikající vykašlávání, ale ne příliš příjemné chuti. Chcete-li zlepšit chuť v zelné šťávy, můžete přidat cukr.

Sorbentní pomoc

Při chronické bronchitidě se v těle akumulují toxické látky, toxiny, strusky a zbytky vitální aktivity patogenní mikroflóry. Pomáhají očistit vnitřní orgány a tkáně toxických látek mohou sorbenty. Jejich hlavním úkolem je odstranit projevy intoxikace v případě bakteriálních a virových infekcí.

Inhalační síla

Léčba chronické bronchitidy účinně pomocí inhalace. Zvláště pokud je touha rychle se zbavit nemoci. Jen mějte na paměti, že takové postupy doma jsou kontraindikovány při teplotě, která je náchylná k alergiím a srdečním problémům. Existuje mnoho receptů na léčení inhalace:

 • brambory;
 • rostlinné poplatky;
 • soli a roztoky sody;
 • esenciální oleje z rozmarýnu, borovice, eukalyptu.

To je užitečné pro majitele nebulizers domácnosti provádět inhalace používat Lasolvan, Berodual nebo Ambrobene.

Lepší prevenci než prevenci

Chronická bronchitida - nebezpečná patologie, plná následků a nepříjemných symptomů. Při léčbě chronické bronchitidy je zvláštní pozornost věnována prevenci onemocnění. Preventivní opatření jsou rozdělena do dvou skupin:

Primární (prevence). Cílem primární prevence je eliminace možných faktorů přispívajících k rozvoji patologie. To je:

 • odvykání kouření;
 • kalení, sportovní;
 • pravidelná vakcína proti chřipce;
 • zvlhčování vzduchu v domě (zejména v zimě);
 • odmítnutí alkoholu (výpary alkoholu dráždí bronchiální sliznici);
 • vyléčení jednotlivých infekčních ohnisek (sinusitida, angína, folikulitida);
 • opatrnost během epidemií (nosit masku, vyhnout se hromadným shromážděním lidí);
 • Nezanedbávejte ochranná opatření při práci v průmyslových odvětvích souvisejících s laky, chemikáliemi.

Sekundární (snížení opakovaných relapsů a výskyt komplikací). Opatření sekundární prevence chronické bronchitidy jsou zaměřena na snížení četnosti možných exacerbací onemocnění a prevenci progrese bronchokonstrikce. Postupy zahrnují:

 • zpevnění těla v létě;
 • včasné zahájení léčby bronchitidy;
 • denní dechová cvičení;
 • včasná důkladná diagnostika těla;
 • komplexní a komplexní léčbu vyvíjející se choroby;
 • prevence akutních respiračních infekcí, chřipky, akutních respiračních virových infekcí během epidemií (listopad-březen) pomocí antivirotik.

Potřebuje se tření?

Tření na hrudi má vynikající antitusický a oteplovací účinek, pomáhá léčit chronickou bronchitidu doma v nejkratším možném čase. Tření zmírňuje bolest při kašlání, zmírňuje bolestivé útoky.

Nejlepším prostředkem pro tento postup jsou kafrový olej, terpentýnová mast (mast může být smíchána s gáforovým olejem v poměru 1 x 2) a med v kombinaci se solí. Jak provádět broušení:

 1. Zadní oblast.
 2. Namažte oblast zvoleného léku průdušek.
 3. Intenzivně masírujte pokožku až do úplného vstřebání.
 4. Nechte pacienta odpočívat po dobu 10-15 minut, pokrytou teplou přikrývkou.
 5. Umyjte zbytky léku teplou vodou a položte pacienta na lůžko.

Tření z chronické bronchitidy se nejlépe provádí večer, před spaním v dobře větrané místnosti.

Je možné hrudník zahřát?

Při chronické bronchitidě je možné a nutné zahřát hrudník.

Zahřívání zlepšuje krevní oběh a stimuluje bronchiální kontraktilitu. Díky tomu se sputum rychleji odstraňuje a dochází ke zlepšení.

Následující situace se stávají překážkou tohoto typu postupu:

 • zvýšená teplota;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • poškození kůže v oblasti vytápění;
 • obstrukční bronchitida (vysoké riziko vzniku bronchospasmu).

Pro zahřívací účinek se často používají masti, omítky z hořčice, masáže. Každá z těchto metod příznivě ovlivňuje práci průdušek, usnadňuje průběh onemocnění a odstraňuje nepříjemné symptomy.

Ale co dělat, když lékařské metody doma nepřinesly výsledky a kašel stále trápí pacienta? Jděte k lékaři. První návštěvou je návštěva praktického lékaře, praktického lékaře. Pokud máte podezření na chronickou bronchitidu, terapeut vám doporučí návštěvu úzce zaměřených odborníků - ORL a plicního lékaře.

Lékaři provedou nezbytné testy, vyšetření a vypracují individuální plán léčby chronické bronchitidy. Přísně dodržujte všechny jejich předpisy a brzy zapomenete na bolestivé onemocnění.

O dalších typech bronchitidy se můžete dočíst v naší sekci.

Užitečné video

Z níže uvedeného videa se naučíte, jak léčit nemoc pomocí tradiční medicíny:

Jak léčit bronchitidu doma rychle

Mnoho lidí se zajímá, jak léčit akutní nebo chronickou bronchitidu doma - rychle a bez nepříjemných následků pro zdraví. Lékaři naznačují, že bronchitida se ve většině případů vyvíjí v důsledku virových nebo respiračních infekcí, včetně běžného nachlazení. V případě, že se pacient dostaví včas, výrazně zlepší jeho pohodu bez bolestivé a nebezpečné patologie.

Shrnutí článku

Akutní bronchitida - jak rychle vyléčit nemoc?

Pokud nebudete věnovat pozornost léčbě nemoci doma, neustále nedodržujte lůžko a nerespektujte doporučení lékaře, pak se akutní průběh nemoci rychle a nepozorovaně stane chronickým. Chronická bronchitida výrazně prodlužuje dobu zotavení, je plná komplikací a zhoršení pacientovy pohody - je mnohem obtížnější ji vyléčit.

Obecná doporučení pro léčbu akutní bronchitidy

Diagnostiku by měl řešit pouze kvalifikovaný lékař, předepisovat léky a dávat doporučení, jak rychle vyléčit nemoc. Neexistují žádné identické léky a lékařská doporučení pro všechny pacienty. U pacientů s bronchitidou však vždy existovala obecná pravidla chování, která přispívají k rychlejšímu zotavení. Zejména:

 • od prvních dnů pocitu nevolnosti je třeba pozorovat odpočinek na lůžku, který lze uvolnit pouze po dobu 3-4 dnů v závislosti na zdravotním stavu;
 • Chcete-li obnovit pohodu, musíte se postarat o zvlhčování vzduchu v místnosti. Můžete použít speciální zařízení pro zvlhčování vzduchu nebo jiné metody, například místo vlhkých ručníků na radiátory. Zvlhčování vzduchu usnadňuje pacientovi dýchání během suchého kašle a pomáhá léčit zánět;
 • časté mokré čištění pomůže vyčistit vzduch v místnosti a odstranit škodlivé mikroorganismy;
 • v závislosti na zdravotním stavu a normalizaci tělesné teploty lékaři doporučují, aby pacienti častěji chodili na balkon nebo chodili na čerstvém vzduchu v zelené zóně kolem domu;
 • rychleji vyléčit zánět, přestat kouřit;
 • léčba bronchitidy by měla být doprovázena zdravou výživou a odpovídajícím pitím. Je nutné dodržovat především zeleninovou a mléčnou stravu. Lékaři doporučují pití čisté vody, odvarů a nálevů lékařských poplatků (šípkové bobule, lípa, máta, malinové listy a rybíz), slabý zelený nebo černý čaj, kompot sušeného ovoce. Léčebné poplatky lze využít doma a v lékárně si můžete zakoupit hotové poplatky.

Kromě vývarů je třeba připravit speciální koktejly, mezi které patří voda nasycená oxidem uhličitým Narzan nebo Borjomi, med a mléko.

DŮLEŽITÉ! Vlastní léčba bronchitidy u dětí doma je přísně zakázána!

Tradiční léčba nemocí

Po stanovení pacientovy diagnózy akutní bronchitidy může lékař předepsat následující farmakologická léčiva, která je třeba užívat doma:

 1. Pokud diagnostické studie potvrdily, že osoba byla napadena viry, je mu předepsána speciální antivirová léčiva, například interferon nebo vhodné analogy.
 2. Nástup zánětu je obvykle doprovázen suchým kašlem, proto se pacientům doporučuje, aby užívali infuzi lékořice, Tusuprex, Libexin nebo jiné léky, které napomáhají tvorbě sputa. Svým vzhledem musí být výše uvedené kompozice a přípravky vyměněny za expektoranci, například: Althea, tymiánová tinktura, anýzové kapky, Lasolvan, Herbion atd. Mohou rychle evakuovat nemocný hlen, a tak usnadnit pacientovi dýchání a vyléčit nemoc.
 3. Na základě stávajících příznaků mohou lékaři doporučit použití kombinovaných léků, jako je Sinekod, Bronholitin.
 4. Velmi užitečné pro inhalaci bronchitidy. Úspěšně potlačují zánět průdušek, ale mohou být prováděny pouze v případě, že tělesná teplota není vyšší než 37 ° C. Inhalace na bázi mořské soli, sody a soli, borového oleje a léčivých rostlinných přípravků se osvědčila. Mnoho pacientů tráví inhalaci nebulizátorem s roztoky "Lasolvana" nebo "Ambrobene".
 5. Pro léčbu zánětů průdušek je velmi užitečné provádět masáže a vlastní masáž, stejně jako speciální dechová cvičení. Při zvýšené tělesné teplotě je lepší tyto postupy odložit, dokud nebude normalizován.

DŮLEŽITÉ! Parní inhalace by neměly být podávány dětem mladším 8 let - mohou způsobit popáleniny hrtanu dětí nebo způsobit obstrukci (obstrukci) dýchacích cest zvýšením množství sputa!

Mnozí pacienti jsou skeptičtí k těmto starým, ale časem prověřeným metodám, jako jsou banky a hořčičná omítka. A marně - rychle a plně zahřívají záda a hrudník, oddělují sputum a pomáhají léčit nemoc doma.

Lékaři poukazují na to, že důvěra pacienta v úspěšnou léčbu má pro zotavení velký význam. To je snadno vysvětleno - mozek dostává pozitivní signál, který optimalizuje plný potenciál člověka vyléčit nemoc.

Léčba chronické bronchitidy

Rychle vyléčit chronickou patologii v domácnosti je nemožné. Nicméně, medicína zná mnoho různých receptů, které pomáhají provádět účinnou léčbu onemocnění. Co pomáhá léčit chronický zánět:

 • hlavní podmínkou je ukončení kouření. DŮLEŽITÉ! Jakákoli cigareta, kterou kouříte během bronchitidy, provokuje a zesiluje suchý kašel a také významně odkládá uzdravení;
 • užívání vykašlávacích drog;
 • inhalace, které mají protizánětlivé a expektorační účinky;
 • masáž zad a hrudníku, cvičení pro normalizaci dýchání dle metody Strelnikova nebo Buteyko. Při chronickém průběhu nemoci by takové činnosti měly být pravidelné a dokonce známé;
 • Pro zvýšení imunity a odolnosti vůči nachlazení a virům je třeba vzít v úvahu vitamíny a imunomodulátory. Vitaminové komplexy pacienti s chronickou bronchitidou by měli být užíváni každoročně během chladného období. Posílit imunitní obranu pomáhá odvar z jitrocelu, podběl, tinkturu echinacea. Česnek je přírodní antibiotikum, které nejenže posílí obranyschopnost těla proti virům, ale také vám pomůže rychle vstávat.

Pro každý typ zánětu průdušek je nutné připravit domácí šťávy. Řepné šťávy čistí krev toxinů a normalizují složení krve. Mrkvová šťáva čistí průdušky a zelí - má vykašlávací vlastnosti.

Většina příznaků bronchitidy potřebuje a může být vyléčena doma. Dodržováním doporučení lékaře, a to i při akutní bronchitidě, můžete rychle zotavit, bojovat proti patogenům a udržet imunitu v dobrém stavu.

Bronchitida - léčba lidových a drogových prostředků

Bronchitida je onemocnění doprovázené zánětem drobných průdušek u dospělých a dětí. Tradičně je výskyt onemocnění podporován cigaretami, slabou imunitou a náhlou hypotermií. Každý může čelit problému, takže je lepší vědět, jak léčit bronchitidu lidovými prostředky doma.

S pomocí farmaceutických léků a populárních receptů můžete odolávat nemocem doma. Rychlá obnova přinese pouze integrovaný přístup.

Akutní bronchitida se nazývá bronchitida. Děti často trpí tímto onemocněním a lidmi s nakloněným věkem. Virové infekce způsobují onemocnění, ale často jsou příčinou akutní bronchitidy bakterie, alergické reakce a podráždění plynů dýchacích cest a chemických sloučenin škodlivých pro zdraví.

Hlavním příznakem chronické bronchitidy je kontinuální kašel, doprovázený separací hlenu ve velkém množství. Jak se vyvíjí neštěstí, je pro pacienta obtížnější dýchat, zejména pod tlakem. Pozdnější, kvůli nedostatku vzduchu v krvi, kůže stane se namodralá. Často dochází k otoku těla. Chronické formy mají devastující komplikace: emfyzém, městnavé selhání.

Pokud teplota těla vzrostla, pracovní kapacita se snížila, slabost a suchý kašel, který se časem navlhčí, bude pravděpodobně bronchitida.

Léčba bronchitidy lidových prostředků

Podívejme se, jak léčit bronchitidu lidovými prostředky doma. Tipy, které pomohou zlepšit blahobyt a překonat útok.

Je nutné zahájit léčbu lůžkem, teplým nápojem a úplným odmítnutím cigaret. Chcete-li urychlit obnovu, měli byste se uchýlit k časově testovaným populárním receptům.

 • Zhivitsa. Do středního hrnce nalijte sklenici včelího vosku, rostlinného oleje, medu a terpentýnu. Roztavte komponenty, ale nepřiveďte k varu. Výstupem bude litr směsi, která bude muset pít. Pít na malou lžičku na prázdný žaludek, pití čaje nebo zahřátého mléka. Skladovat prostředky v chladničce.
 • Banány. Škrobový výrobek, který polštuje záchvaty kašle pro bronchitidu. Proveďte několik šťouchaných banánů, páru s vroucí vodou, přidejte trochu cukru a jíst.
 • Bylinný čaj Smíchejte dva kousky černého bezu černého s kusem senovky grécké, čtyři kousky limetkového květu, stejné množství trikolorní fialové, jednu lžíci fenyklového ovoce a tři lžíce kořene lékořice. Lžíce směs s šálkem vroucí vody, nechte hodinu a vzít půl šálku asi 6 krát denně. Nástroj pomůže překonat kašel a zlepšit stav.
 • Anise. 250 gramů semen anýzu se nalije 0,85 litru vody a trochu se vaří. Přidejte trochu medu, trochu silného vína a lžíci eukalyptového oleje do hotového filtrovaného vývaru. Po míchání vypijte jednu lžičku po třech hodinách.
 • Jitrocel. Chcete-li bojovat proti bronchitidě jako vykašlávání drog, můžete použít směs skládající se z medu a jablečné šťávy. Složky se míchají ve stejném poměru a vaří se po dobu jedné hodiny. Vezměte lžíci třikrát denně.
 • Byliny. Pokud bronchitida neopustí, zkuste míchat lžíci Oregano byliny se dvěma lžičkami kořene Althea a lžíce podběl. Lžíce směs zalijeme 0,25 litru vroucí vody, trvají na tom a pít půl šálku dvakrát denně po dobu 20 dnů. V případě potřeby opakujte kurz o týden později.
 • Pampelišky. Léčba onemocnění pomocí pampeliška sirup. Chcete-li připravit shromáždit čtyři sta hlav pampelišky, zalijeme 1,75 litru vody, nalijeme asi kilogram cukru, vaříme a trochu se potíme. Po filtraci sirupu přidejte do čaje tři lžičky.
 • Pivo a med. Smíchejte dvě polévkové lžíce lipového medu se sklenicí piva zahřátého na 60 stupňů a promíchejte. Ošetření třikrát denně po dobu 0,3 šálky po jídle. Trvání léčby je 5 dnů.
 • Křen a med. Nástroj pomáhá v boji proti bronchitidě a plicním onemocněním. Čtyři kousky křenu přeskočí přes struhadlo, smíchají se s 5 díly medu. Po jídle vezměte jednu lžičku.
 • Tření Sklenka bramborových květin nalije litr slunečnicového oleje a trvá ve tmě asi deset let. Před spaním, infuzí odření hrudníku a zad a pak zabalit teplou deku.

Přezkoumala jsem neúplný seznam domácích léčiv, které pomáhají vyrovnat se s onemocněním. Ale to jsou nejúčinnější recepty.

V těchto metodách existuje jedno společné plus - absence kontraindikací. Terapie je problémově orientovaná a situaci nezhorší. Ale pamatujte si, že materiál je poradní povahy a neměl by být zanedbáván.

Léčba léky

Vezměme si podrobně léčbu bronchitidy s léky. Lékárny nabízejí obrovský výběr léků domácí i zahraniční produkce, proto, aby pochopili problém nebolí.

Při bronchitidě jsou zánětlivé procesy doprovázeny křečem hladkých svalů a otokem sliznice. Jako výsledek, viskózní hlen je produkován ve velkých množstvích a zúžené průdušky brání vzduchu v dosažení alveoli bez překážek. Proto dochází k záchvatům kašle a dýchání je velmi obtížné.

Na začátku článku jsem řekl, že akutní a chronická bronchitida je izolovaná. Nejčastěji akutní je infekční v přírodě a poskytuje léčbu antibiotiky a populární recepty. Trvání správné a včasné léčby je přibližně 10 dnů. V těžkých případech může léčba trvat několik týdnů. Akutní bronchitida je často doprovázena vedlejšími chorobami, včetně: laryngitidy, tracheitidy, chřipky. Bakterie a viry ho zároveň způsobují.

Chronická bronchitida je komplikací špatné a opožděné léčby akutního analogu. Způsobuje také dlouhodobé vystavení alergenním faktorům.

 1. V případě bronchitidy se doporučuje dodržovat benigní režim a užívat protizánětlivé a vykašlávací léky. První kategorie léčiv zahrnuje aspirin, ibuprofen a paracetamol, druhý - Ambroxol, Lasolvan a bromhexin.
 2. Pacientovi je předepsána sada nástrojů zaměřených na boj proti respiračním a katarálním onemocněním. Patří mezi ně horké pití, inhalace, usnadnění dýchání, antipyretika, která snižují tělesnou teplotu.
 3. Terapie zahrnuje použití protizánětlivých léčiv a léků, které zabraňují hromadění hlenu v nosní dutině. Pokud je nemoc zanedbaná nebo bakteriální povahy, lékař předepíše antibiotika.
 4. Pokud je postižen nosohltan, je komplex uvedených léků rozšířen o aerosoly, včetně CAMETON, INGALIPT a dalších. Když broncho spazmus brát léky, které přispívají k expanzi průdušek a odstranění křečí.
 5. Léky, které blokují centra kašle, s bronchitidou se používají velmi opatrně. V opačném případě se může vyskytnout záchvat udušení způsobený tekutinou, která se nahromadila v průduškách, která nevykašlává.

S bronchitidou můžete bojovat tradičními metodami a protizánětlivými léky, které lze zakoupit bez lékařského předpisu. Pokud není pozorováno žádné zlepšení a průběh onemocnění je doprovázen křečemi a hnisavými sekrecemi, člověk nemůže bez pomoci lékaře.

Bronchitida u dospělých: symptomy a léčba

Nejčastěji se bronchitida objevuje na pozadí nachlazení, včetně chřipky a ARVI. Vystavení chemickým nebo fyzikálním faktorům agresivní povahy může způsobit nemoc. Jedná se o prach, výpary barvy, aceton a benzín.

Často má nemoc virovou nebo bakteriální povahu a je doprovázena zánětem průdušek, což přispívá k výskytu bolestivého kašle. Tento bolestivý symptom člověka velmi vyčerpává a jeho délka se počítá v týdnech.

Tato část je věnována charakteristice vzhledu, vývoji a léčbě bronchitidy u dospělých. Téma zůstává relevantní i za teplého počasí, kdy je pravděpodobnost chytání zimy minimální. Bohužel nikdo není imunní vůči bronchitidě, může se objevit kdykoliv.

Hlavní příznaky

 • V počátečním stadiu vývoje onemocnění člověk pociťuje slabost, indispozici, únavu a únavu. Často jsou příznaky doprovázeny bolestí hlavy. Po několika dnech se projevuje těžkost, nepříjemná bolest, pocit pálení na hrudi a kašel.
 • Kašel záchvatů je neproduktivní, protože sputum se nevylučuje. V důsledku toho jsou doprovázeny silnou bolestí na hrudi. Silný kašel způsobuje bolesti hlavy, zvyšuje tlak a teplotu na subfebrilní úroveň.
 • Po několika dnech se zdá, že sputum zmírňuje utrpení. Mokrý kašel doprovázený méně bolestivými pocity. Zpočátku je sputum transparentní, ale postupem času získává charakteristickou barvu. To naznačuje mikroskopickou mikroflóru hlenu.
 • Trvání symptomů u dospělého je dva týdny. V poslední době však existuje tendence prodloužit dobu trvání onemocnění.

Pokud je zánět přenesen na drobné průdušky, onemocnění se může změnit na bronchopneumonii. Při absenci včasné léčby se může objevit pneumonie, což je velmi závažná komplikace.

Účinná léčba

Je čas věnovat pozornost léčbě onemocnění. V každém případě se používá specifický léčebný režim, ale obecné principy boje se nemění.

 1. Za prvé, budete muset přestat kouřit, zbavit se jiných špatných návyků, a vyhnout se v podmínkách s negativními faktory. Tím se zvýší účinnost léčby.
 2. Lékaři předepisují léky, které rozšiřují průdušky, eliminují obstrukci a vylučují sputum. Pro tento účel je vhodný přípravek Teopek, Eufillin, Venterol a další léky.
 3. Dalším krokem je použití vykašlávacích léků, které činí hlen méně viskózní a tlustý. Použití rostlinného původu, včetně Dr. IOM, Thermopsis a dalších. Naneste a syntetické drogy Bromhexin a Lasolvan.
 4. Pokud tělesná teplota zůstane vysoká nebo se navzdory užívání léků zvýší, je předepsána protizánětlivá léčba, která zahrnuje použití antibakteriálních léčiv.
 5. Když se objeví první příznaky nemoci, antibiotika nejsou předepsána. Příčinou akutní bronchitidy je virová infekce, na kterou se účinek léků nevztahuje. V případě chronické bronchitidy jsou antibiotika vhodná pro projevy obstrukce.
 6. Vyberte si antibiotikum založené na typu patogenu. Pokud je antibakteriální léčba zvolena správně, symptomy začnou ustupovat po několika dnech.
 7. Pokud je bronchitida způsobena viry, jsou léčena antivirotiky, včetně Kipferonu, Interferonu, Genferonu a dalších. Trvání antivirové léčby je 10 dní.

Kromě těchto léků, předepsané léčby pomocné nebo symptomatické povahy, která zahrnuje použití srdeční a antipyretika, vitamíny a antihistaminika.

Účinným doplňkem k základní terapii je tradiční medicína s odvarem, infuzí a bylinnými přípravky. Hořčičná omítka a banky pro bronchitidu nevykazují hmatatelný výsledek.

Bronchitida u dětí: symptomy a léčba

Zpravidla bronchitida postihuje dolní respirační trakt. Pokud nezačnete včas léčit, může se u Vašeho dítěte rozvinout bronchiální astma nebo pneumonie.

Tradičně, bronchitida začíná jako zima a je doprovázena rýma a suchý kašel. Nemocné dítě pociťuje slabost, bolest na hrudi, horečku. Mezi symptomy je často dušnost.

Později kašel začíná být doprovázen sputem. Pro typ hlenu určete typ onemocnění. Pokud je výtok jasný, pak je bronchitida akutní. Purulentní obsah indikuje vývoj chronické bronchitidy.

 • Léčba nemoci u samotného dítěte za to nestojí. Pouze lékař může efektivně a rychle vyřešit problém. Kvalifikovaný lékař určí léčebný režim a sestaví seznam léků a tablet.
 • Proti této nemoci můžete bojovat pouze pod dohledem lékaře. Pokud má dítě horečku nebo pravděpodobnost, že se onemocnění stane chronickým, mělo by být dítě hospitalizováno, zejména pokud není starší než jeden rok. V tomto věku jsou orgány dýchacího systému nedostatečně vyvinuté a injekce mohou být nezbytné pro normalizaci teploty.
 • Při použití správné léčby se můžete zbavit bronchitidy u dítěte za dva týdny. Pokud po měsíci léčba nevyvolala žádné výsledky, je třeba co nejdříve provést další výzkum.
 • Lékař často předepisuje antibiotika. Užívání léků by mělo být přísné v souladu s pokyny. Léčba se doporučuje ve spojení s fyzioterapií, výživou a léčbou antibiotiky.
 • Pomocné léky se podávají dětem pouze na doporučení lékaře.
 • Děti do věku vykašlávání jsou zakázány. Bypass a léky s kodeinem. Nezanedbávejte prostředky tradiční medicíny.
 • Vynikající výsledek ukazuje teplý nápoj. Teplé mléko s kapkou medu a másla je ideální pro změkčení kašle. Dobrým účinkem jsou inhalace na bázi bylin a sody.
 • Neodpisujte postupy pro zahřívání a tření přírody. Před spaním otřete nohy dítěte terpentýnovou mastí, položte na ponožky a přikryjte teplou deku.
 • Hořčice omítky jsou dány dětem prostřednictvím pleny, jinak se popáleniny objeví. Pokládání hořčičných omítek na hrudník v oblasti srdce je zakázáno.
 • Bujóny na bázi borovicových pupenů nebo trávy z termopsis se vyznačují pozoruhodným léčivým účinkem. Expektorantní akce se může pochlubit infuzí jitrocelu a Althea.

Video tipy doktor Komarovsky

Děti jsou vysoce náchylné k alergickým reakcím a intoxikacím, takže před použitím lidových a lékařských prostředků je nutné se poradit s lékařem! na obsah ↑

Jíst a pít během nemoci

Na pozadí onemocnění by měl být denní příjem tekutin zvýšen na 3,5 litru. Doporučuje se pít čaj, želé, džus, alkalickou šťávu nebo horké mléko. To není na škodu změnit denní stravu, která zahrnuje více vitamínů a bílkovin. Poskytnout tělu živiny zeleninu a ovoce.

Při zvýšených teplotách a příznacích intoxikace se můžete opatrně uchýlit k malému hladovění, ale za předpokladu, že to tělo potřebuje. Pamatujte si, že strava, která v případě nemoci omezuje cokoliv, je naprosto kontraindikována.

Bronchitida je závažné onemocnění, které je často doprovázeno závažnými komplikacemi, které nesou potenciální hrozbu zdravotního postižení, zdraví a dokonce i života. Samočinná léčba nemoci bez důkladného vyšetření v lékařském zařízení a dohledu lékaře může vést k chronickému onemocnění.

Existují případy, kdy si člověk ani neuvědomuje, že pod maskou bronchitidy vyvíjí tuberkulózu nebo rakovinu. Nechte problém bez pozornosti nestojí za to. Léčba zahrnuje povinný odpočinek. Oproti tomu mnoho "hrdinů" pokračuje v práci, což významně zvyšuje pravděpodobnost srdeční komplikace.

Na této poznámce jsem dokončit článek o tom, jak léčit bronchitidu doma. Doufám, že s pomocí doporučení můžete rychle obnovit své zdraví a vrátit se ke zdravému životu. Nenechte se nemocit!

Jak rychle vyléčit bronchitidu - metody a techniky

Příznaky onemocnění

S bronchitidou, nos začíná trpět, nosní přetížení a nadměrné hleny z nosní dutiny se objeví. V důsledku nazální kongesce se do těla dostává méně kyslíku, takže se vyvíjí bolest hlavy a objevuje se obecná malátnost. Zhoršení a zhoršení pohody může kašel a horečka. Lechtání, bolest v krku a sputum jsou ochrannou reakcí organismu, kdy imunita funguje a snaží se zbavit infekce. Nejdůležitější věc při kašli je vědět, že po vykašlávání sputa, v žádném případě nemůžete polykat, ale musíte vyplavit hlen. Sputum obsahuje bakterie, a pokud se spolkne, zhoubné mikroorganismy se vrátí zpět přes orofarynx do průdušek a plic a získá se začarovaný kruh.

Na základě toho lze rozlišit tři stadia onemocnění a doprovodné symptomy:

 • Fáze 1 - Rýma a nazální kongesce.
 • Fáze 2 - Kašel a výtok sputu as ním i cizí mikroorganismy.
 • Fáze 3 - Kašel, doprovázený krvácením. Kapky krve se vylučují při poškození plic a silném kašli. Cév a kapiláry, které se nacházejí v plicích, jsou poškozeny a vyvolávají vznik krve. Nemusíte se toho bát, ale měli byste informovat lékaře.
 • Fáze 4 (konečná) - Chronická bronchitida, která se zhoršuje během prudkých období změny teploty a povětrnostních podmínek, a to i se změnou ročních období, kdy je tělo přestavováno v nové sezóně. Pokud léčbu bronchitidy nebudete dlouhodobě léčit a nevenujte jí pozornost, může se snadno stát chronickým.

Jak zjistit, že je to přesně bronchitida

Když je terapeut přijat na okresní kliniku, musí poslat pacientovi dýchací ústrojí a plíce k rentgenu. Lékař bez tohoto snímku často dělá špatnou diagnózu a předepisuje nesprávnou léčbu, která může zhoršit situaci, například výskyt astmatu průdušek.

Při častých onemocněních se dospělým předepisuje bronchoskopie - jedná se o hodnocení sliznic, průdušnice a průdušek pomocí speciální kamery.

Někdy provádějí laboratorní studii hlenu a sputa, aby určili požadovanou léčbu.

Způsoby šíření infekce a typy bronchitidy

Existuje několik typů tohoto onemocnění. S nástupem období podzimu a jara jsou lidské tělo a jeho imunitní systém zpravidla oslabeny a mohou v každém okamžiku převzít cizí a patogenní bakterie, které za různých okolností nebo po utrpení běžného nachlazení mohou způsobit bronchitidu.

 1. Virové zobrazení. Dokonce i když má člověk dobrou imunitu a během období studené a ARVI se nedostane nemocný, riziko vzniku bronchitidy od něj činí asi 80%. Důvodem jsou různé virové formy, které se nejprve dostanou do těla a imunita proti nim se dosud nevyvinula. Zvláště citliví jsou lidé, kteří jsou ve velké skupině lidí, například v práci nebo ve veřejné dopravě. Děti v tomto případě mají větší štěstí. V zimě jsou mateřské školy a školy uzavřeny pro karanténu, takže pravděpodobnost onemocnění je snížena na 40%.
 2. Bakteriální pohled. Jedná se o komplikaci virového druhu, tj. Přechodu do bakteriální formy. Tento typ není léčen antibiotiky, a pokud jsou omylem léčeni, mohou způsobit pouze škodu. Převádí se zpravidla kontaktem nemocné osoby.
 3. Alergický vzhled. Jaro, kvetoucí rostliny, zvyšování prachu ve vzduchu a špinavý pokoj mohou vyvolat alergický typ bronchitidy. To je doprovázeno obtížemi dýchání a sípání v plicích. Tento typ bronchitidy je přenášen atmosférou ze znečištěného prostředí.
 4. Chemická bronchitida nebo infekce toxickými látkami. Tento typ bronchitidy postihuje lidi, kteří pracují v průmyslovém a chemickém průmyslu, kteří jsou v blízkosti škodlivých látek a nejsou od nich omezeni. Přenosová dráha je atmosférická nebo průmyslová.

Režim pro bronchitidu

Jakmile tělo začne bolet, měli byste dodržovat určitá pravidla. Lékaři doporučují pozorovat odpočinek na lůžku a nenosit nemoc „na nohou“, aby se zabránilo ještě větším komplikacím a pneumonii. Dodržujte odpočinek na lůžku, je nutné v prvních 3-4 dnech, pak se můžete dostat ven na čerstvý vzduch, projít se v parku, pak obecný stav bude lepší.

Během období nemoci potřebuje tělo více vitamínů, měli byste jíst čerstvé ovoce a zeleninu, jíst tekuté potraviny, například kuřecí vývar a vypít více vody. Obrovským plusem bude spotřeba horkých ovocných nápojů z lesních plodů a brusinek, takový nápoj pomáhá zředit sputum a rychle jej odstranit z těla. Můžete pít nápoje, které jsou bohaté na vitamíny. Silný čaj a kofeinové nápoje se během tohoto období lépe nepijí.

Jak rychle vyléčit bronchitidu

Stojí za zmínku, že bronchitida je závažné onemocnění, které postihuje dýchací cesty a může způsobit vážné komplikace. To nutně vyžaduje průzkum. Je nepravděpodobné, že jen lidové prostředky k porážce nemoci uspějí, takže se musíte uchýlit k lékům. Léčba dospělých a dětí je velmi odlišná. Dospělí jsou zpravidla předepisováni silnými léky, které, pokud ovlivňují tělo dítěte, mohou způsobit alergickou reakci nebo zhoršení zdraví. Také se nespoléhejte na léčbu domácích receptů, mohou být použity pouze ve složitých postupech.

Jak rychle vyléčit bronchitidu u dospělých

Prodloužený a dlouhý kašel, kongesce nosu, takové příznaky se rychle nezbaví, můžete rychle snížit pouze teplotu. Antibiotika pro léčbu bronchitidy se předepisují velmi zřídka a obvykle se užívají nejvýše pět dní. Antibiotika nutně přidávají finanční prostředky z dysbakteriózy a poruch gastrointestinálního traktu a antifungicidních činidel (z drozdu). Přesné dávkování každého léku předepisuje lékař.

Léčebné režimy a léky:

 1. Antipyretika, jejichž hlavní složky jsou aspirin, paracetamol a ibuprofen. Při teplotách nad 38,0 ° C mohou být injekce použity ke snížení teploty rychleji, tablety a jiné formy léků z nesteroidní protizánětlivé skupiny budou také účinné.
 2. Prostředky pro hrdlo. Většinou se jedná o expektorační léky pro rychlý výtok sputa a uvolnění bronchiálního a plicního hlenu. Taková léčiva se používají ve formě sirupů a tablet. V takovém případě jsou Mucaltin a brombexin vynikajícími pomocníky.
 3. Léky na dušnost. Na pozadí ucpaných průdušek se může objevit dočasná dušnost a zmizí po tom, co vyprchá sputum. V boji proti dušnosti pomůže Theotard
 4. Antibiotika. Používají se pouze po konzultaci s lékařem. V každém případě individuálně vyberte požadovaný lék nebo naopak, není to nutné. Antibiotické skupiny působí na určitý typ mikroorganismu.

V boji proti bronchitidě jsou to hlavní prostředky, které jsou potřebné ke zkrácení doby nemoci.

Jak rychle vyléčit bronchitidu u dítěte

Bronchitida u malých dětí se vyskytuje velmi často, protože v průběhu prvního roku života dochází k úplnému rozvoji dýchacího systému a výstavbě vlastní imunity. Obvykle je bronchitida u dětí před 1. rokem velmi akutní, doprovázená prudkým skokem do teploty a po dlouhou dobu nespadá. Nejdůležitější je, že je čas si všimnout a začít s léčbou, pak můžete dělat bez komplikací a mohou být velmi odlišné - od pneumonie po poškození mozku.

Léčba dětí je odlišná od léčby dospělých. Metody budou záviset na věku dítěte a na postupu onemocnění. V žádném případě se člověk nesmí zabývat nezávislou léčbou. Dítě může potřebovat hospitalizaci, ale to je jen ve zvlášť závažných případech, kdy tělesná teplota dosáhne 39-40,0 stupňů Celsia. Používají se především bronchodilatační léky, které pomáhají odstraňovat sputum z průdušek, uvolňují dýchací systém a usnadňují dýchání.

Bronchodilatační léky jsou:

 1. Ve formě tablet.
 2. Ve formě aerosolů.
 3. Ve formě roztoků pro inhalaci.

Malé děti do 3–4 let mají předepisovány hlavně aerosoly a inhalace pro pohodlnější použití, ale starší děti si mohou užít vlastní pilulky. Z tablet užívaných Eufillinem, z inhalátorů Salbutamol.

Lékaři se v každém případě snaží vyhnout používání antibiotik pro rychlou léčbu bronchitidy u dětí, ale to není vždy případ. S dlouhým procesem onemocnění jsou antibiotika stále předepsána. Spolu s nimi pomáhají vykašlávací léky usnadnit výtok sputa. Výhody budou také těžit z lidových prostředků, které mají pozitivní vliv na tělo až 14 let.

Pokud lékař kompetentně přistupuje k léčbě pacienta, zkoumá jeho analýzu a průběh nemoci, může snadno předepsat správnou léčbu, aby se zbavil infekce během jednoho týdne.

Rychlá léčba bronchitidy lidových prostředků

Lidové léky se nepoužívají jako samostatný postup, je součástí komplexu k léčbě. Praxe ukazuje, že pouze lidové léky nepomohou nebo prostě prodlouží proces hojení. Když je bronchitida pozorována pouze pacientem a lékař předepíše řádnou léčbu, proces obnovy těla může trvat jen týden. Nicméně, na internetu a vědecké literatuře existuje mnoho článků o léčbě bronchitidy s lidovými prostředky. Například, je doporučeno, aby rošt ředkvičky, zmáčknout šťávu z ní, přidejte pár lžíce medu do šťávy a vzít ústně před každým jídlem a v noci před spaním do postele.

V některých případech vezměte jezevčí tuk nebo sádlo. Jsou smíchány s terpentýnem a také orálně několikrát denně. Je však nutné směs před jejím zahřátím zahřát, jinak vše odejde. Tato směs se používá pouze ve formě tepla pro zahřátí průdušek, plic a jícnu a odstranění přebytku sputa.

Pro zahřívání plic a průdušek, stejně jako v dávných dobách, se používají hořčičné omítky.

Tradiční medicína pro léčbu bronchitidy doporučuje použití mnoha improvizovaných prostředků, které jsou vždy doma. Standardní nápoj je mléko s máslem a, pokud je to žádoucí, s přidáním medu. Všechny druhy metod jsou vhodné především pro zahřátí hrdla.

Celkem. Při léčbě bronchitidy je nutné dodržovat doporučení lékaře, aby nedošlo ke komplikacím. Nejjednodušší tipy a pravidla vám rychle pomohou zbavit se nepříjemných nemocí a plně obnovit tělo.

Jak léčit bronchitidu a kašel u dospělého doma rychle?

Bronchitida je difuzní zánětlivé onemocnění průdušek, jehož zaměřením může být sliznice, a ve složitějších případech celá tloušťka stěny průdušek. Bronchitida podle mezinárodní klasifikace nemocí je rozdělena do dvou typů: akutní a chronická.

Akutní je zánětlivý proces sliznice tracheálně-bronchiálního stromu, který je charakterizován zvýšením objemu bronchiální sekrece s přítomností kašle s uvolněním sputa.

Chronický - difuzní, progresivní proces léze bronchiálního stromu s reorganizací sekrečního aparátu sliznice s rozvojem zánětlivého procesu, doprovázený hypersekrecí sputa, porušením očistných a ochranných funkcí průdušek.

Příznaky bronchitidy

Symptomy budou podobné všem onemocněním ARD. Suchý, dlouhodobý kašel, léčba se stává mírnější, horečkou, slabostí, zimnicí, nadměrným pocením. Zvýšené pocení hlavně v oblasti zad, krku, obličeje.

Existují určité rozdíly v závislosti na typu bronchitidy:

 • Suchý nebo bolestivý pískavý kašel;
 • Dušnost nebo dušnost až po asfyxii;
 • Celkové oslabení těla nebo zvýšení bolesti hlavy až po obsedantní migrénu.

Je důležité jasně číst symptomy, protože velmi často je správná interpretace hlavních symptomů onemocnění rozhodující při výběru léčebných metod.

Kašel je hlavním příznakem bronchitidy. Chronická bronchitida se získává hlavně prací v nebezpečné produkci nebo vlivem takového špatného návyku, jako je kouření, v důsledku vystavení tělu různých vnějších faktorů.

Diagnóza bronchitidy

Moderní diagnostika bronchitidy je různorodá, objektivní a velmi informativní. Kromě stížností pacientů a vnějších příznaků onemocnění se berou v úvahu rentgenová vyšetření a vhodné laboratorní testy.

 • Klinické vyšetření - sběr stížností pacientů. Kromě symptomů je v této fázi důležité promlčecí období a průběh onemocnění.
 • Auskultace - celkové vyšetření pacienta. Pomocí fonendoskopu (zařízení pro naslouchání práci srdce a plic) je určen typ a povaha dýchání (tuhost, přítomnost sípání). Také provedl obecné vyšetření hrudníku a přítomnost bolesti v této oblasti.
 • Kompletní krevní obraz - studie určující příčinu možné infekce, přítomnost zánětlivého procesu v těle
 • Analýza sputa se provádí při určování patogenu a jeho odolnosti vůči určitým skupinám antibiotik.
 • RTG hrudníku - obraz, který přesně vylučuje podezření na pneumonii (pneumonie)
 • Spirometrie (spirografie) je studie dýchacích cest dýchacích cest.
  Metoda vyloučení bronchiálního astmatu a chronického plicního onemocnění (abnormální zánětlivá reakce plicní tkáně na podráždění různými patogenními částicemi nebo plyny).
 • Výpočetní tomografie hrudníku - studie, která určuje s vysokou přesností onemocnění plic, srdce. Metoda nejpřesněji diagnostikuje možnou patologii.
 • Bronchoskopie - vyšetření dýchacího traktu: hrdlo, průdušnice, hrtan, dolní dýchací cesty, přímé vyšetření stavu a hodnocení sliznic.

Lidové léky v léčbě dospělých

Doma, s dodržováním všeobecných předpisů, je zcela možné nejen zlepšit stav pacienta, ale i jeho úplné vyléčení.

Obecná doporučení zahrnují:

 • Dodržování lůžka
 • Bohatý teplý nápoj
 • Komplexní dodržování terapeutických léčiv: antivirová, expektorační, podle pokynů lékaře
 • Alternativní inhalace, dechová cvičení, masáže

Mokrý kašel

Všechny fondy zaměřené na léčbu mokrého kašle mají za cíl pomoci tělu oddělit a odstranit sputum.

Nejjednodušší a cenově dostupný univerzální doma bude hořčičná omítka, obklady.

Pro léčbu hořčičných omítek by mělo:

 • V hlubokých nádobách naplněných teplou vodou musí být připraveny pytle z hořčice na deset minut.
 • Tyto tašky jsou umístěny na hrudi, horní části zad
 • Zabalený v teplé dece, pokrývající hořčičnou omítku teplým ručníkem, stojí asi deset dvacet minut. Současně může dojít k pocitu pálení v místech styku s pokožkou, což naznačuje proces zahřívání.

Po zákroku se doporučuje pít dostatek čaje, zůstat v teple. Compress je univerzální prostředek pro mnoho nachlazení, velmi jednoduchý na použití.

Skládá se z několika vrstev, které se vyznačují znaky:

 • První vrstva, impregnovaná přímo látkou (mast, med, tuk, voda)
 • Druhá vrstva, bariéra (plátno, polyethylen), pevně drží použitou látku, aby se zabránilo úniku
 • Třetí upevňovací vrstvou může být šátek, teplý šátek nebo plenka.

Se suchým kašlem

Velmi často je příčinou suchého kašle podráždění horních cest dýchacích. První lék bude systémový kloktání.

Doma, nejpoužívanější prostředky budou sody, můžete přidat vývar nebo esenciální olej z heřmánku. Bohatý čaj pít po celý den pomůže snížit lechtání v krku.

Nejběžnější možnosti pití suchého kašle jsou:

 • Alkalická minerální voda, mírně předehřátá
 • Teplé bylinné nálože (jitrocel, heřmánek, divoká růže)
 • Roztok lžičky másla ve sklenici teplého mléka, s přidáním lžičky medu. Pijte dvacet minut před jídlem v jednom skle.
 • Herb elecampane je vynikající prostředek kašlání, zejména suchý. Trvá 20 g drcených suchých kořenů devyasila vařit v 250 g vody po dobu 10 minut, a po dobu 4 hodin můžete vzít 1 polévková lžíce. Já 4 krát 20 minut před jídlem. To je úžasný vykašlávání.

Šťávy pro bronchitidu

Pro léčbu bronchitidy doma nejčastěji používejte černou ředkev šťáva - vynikající vykašlávání. Kombinace litru kořenové šťávy se dvěma sklenkami roztaveného medu. Použití ve formě sirupu, dvě polévkové lžíce v noci, před spaním.

Šťáva pokojové rostliny aloe a lingonberry kombinovat jeden k jednomu s včelím medem. Použití mrkve, řepy, jablka, granátového jablka, pomerančové šťávy bude vynikající terapií pro zlepšení imunity a zlepšení celkového stavu těla.

Jsou pro bronchitidu potřebná antibiotika?

Účinnost antibiotik při léčbě bronchitidy způsobené průběhem a typem onemocnění:

 • V případě virové etiologie onemocnění, v případě akutní bronchitidy, existuje dostatek základních obecných doporučení pro léčbu onemocnění bez zahrnutí léčby antibiotiky.
 • Pro chronickou bronchitidu je použití antibiotických skupin přijatelné vzhledem k věku pacienta, závažnosti onemocnění, přítomnosti asociovaných komplikací a zánětlivých procesů, frekvenci po dobu jednoho období.

Ve skutečnosti, pokud jde o akutní bronchitidu, pokud pacient předtím neměl žádné respirační problémy, symptomy rychle ustoupily, i když prodloužený kašel může doprovázet zbytkový jev infekce. Neužívejte okamžitě antibiotika. Dostatečné domácí procedury.

Jak rychle vyléčit bronchitidu doma?

Diagnostika onemocnění v raném stádiu, od prvního dne nástupu příznaků, bezpochyby dodržení základních doporučení, uplatnění komplexní léčby, je možné obnovit v průměru o deset dní.

Pokud nedojde ke zlepšení a stav má tendenci se zhoršovat a komplikovat, je třeba provést další vyšetření a je možné aplikovat agresivnější metody ovlivňování nemoci (přidávání běhu antibiotik) a celý proces léčby je možné revidovat.

Antivirová léčiva jsou účinná ve velmi rané fázi léčby, protože pokud od začátku prvních symptomů uplynuly více než dva dny, lze tyto léky považovat za zbytečné. Příkladem nejběžnějších antivirových činidel by bylo: interferon, genferon, viferon, deoxyribonukleáza, kipferon a další.

Expektoranty

Pro zlepšení vypouštění sputa se používají preparáty vykašlávání, mezi něž patří různé sirupy, bylinné přípravky na hrudi, infuze termopsy, lékořice a podběrák budou účinné.

Při výtoku sputa by měly být výše zmíněné bylinky nahrazeny jitrocelem, listy břečťanu, Althea, tymiánem, kapkami anýzu.

Vdechování je doplňkovou a vysoce účinnou léčbou jakékoliv formy bronchitidy, při které léky (bylinky, oleje, různé přírodní složky) vstupují do dýchacího ústrojí pomocí zahřáté páry při inhalaci.

Nejjednodušší léky pro inhalaci jsou heřmánkový odvar (jedna polévková lžíce sušených bylin na šálek vroucí vody) nebo jehly. Také vhodné éterické oleje jsou cedr, borovice a smrk.

Doma, zpočátku dost:

 • Umístěte léčivou tekutinu do nádoby (běžná pánev, konvice)
 • Vdechujte páry, dříve zabalené tlustým ručníkem, vytvářející nad nádobou uzavřený prostor, chránící rty a kolem hlasu výživným krémem.

Při použití termálních postupů byste měli zvážit existenci pravidel a kontraindikací:

 • tělesná teplota, nadnormální (nad 37,5 ° C)
 • přítomnost přerušení kardiovaskulárního systému (arytmie, hypertenze)
 • krvácení
 • alergické projevy
 • věkové omezení (děti do 2 let, nedoporučeno)

Dodržujte pravidla inhalačních postupů:

 • držet nejdříve jednu hodinu po jídle
 • omezit příjem potravy po zákroku 30-40 minut
 • po proceduře je v teplé místnosti
 • vdechování a vystupování během procedury by mělo být hladké

Masáže, dechová cvičení se týkají, pomocné procedury. Ty by měly zahrnovat lékařské sklenice, broušení, hořčičnou omítku. Zlepšení krevního oběhu v hrudníku je doplňkovým nástrojem při komplexní léčbě bronchitidy.

V důsledku zlepšeného krevního oběhu dochází ke svalové kontrakci stěn a zlepšují se pohyby bronchiálního epitelu. Dříve nahromaděné listy sputa se snadněji snášejí a nestagují.

Nejběžnější typy masáží:

Akupresura - masáž na koncích prstů na konkrétních místech nárazu.

Can - vakuum stimulátor, který je tvořen ve speciální masážní nádobě, zvyšuje tok lymfy, krve, zlepšuje výživu tkání.

Použití respirační gymnastiky v komplexu přispívá k pozitivní dynamice léčby respiračního selhání. Pozitivní dynamika je navíc charakteristická jak pro dýchací, tak pro kardiovaskulární systémy těla.

Jednoduché cvičení pomocí nádrže naplněné vodou a trubkou. Po nasátí dostatečného množství vzduchu na vdechnutí by měl být vydechován trubkou ponořenou do nádoby s vodou, což zajišťuje malé úsilí, které by mělo být také normalizováno a v žádném případě jej nepřehánějte.

Prevence bronchitidy

Prevence bronchitidy zahrnuje soubor akcí zaměřených na posílení imunitního systému, který bude v případě potřeby schopen aktivně odolávat virové infekci, zabránit rozvoji akutní bronchitidy nebo chronickým relapsům.

Mezi tyto akce patří:

 • Dodržování denního režimu a diety
 • Dostatečné procházky na čerstvém vzduchu
 • Kalení,
 • Zdravý životní styl
 • Optimální teplota a vlhkost v místnosti.

Prognóza bronchitidy

Pokud hovoříme o akutní bronchitidě, která má nekomplikovanou formu s optimálně rychlou reakcí a aktivním zapojením do procesu diagnostiky a léčby, za dva týdny dojde k úplnému uzdravení.

Delší proces léčby bude charakteristický přítomností průvodních onemocnění, včetně chronických, což komplikuje proces hojení. Chronická forma onemocnění má kapsy ohně a remise s tím, co je spojeno s jeho dlouhodobým průběhem.